Waf de oud-burgemeester ten laste wordt gelegd Huwelijk hertog van prinses Elizabeth en Philip van Edinburgh Honderden trotseerden de nachtelijke koude Mr. R. N. de Ruijter van Steveninck Dinsdag voor het Leids Tribunaal WEERBERICHT Met een enkel woord 86ste Jaargang DONDERDAG 20 NOVEMBER 1947, No. 26241' LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hcxjfdredactie: B. W. MenJchorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Teleloon Dlr en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Onze correspondent te Londen tele foneerde ons gisteravond: Engeland heeft zijn zorgen voor een ogenblik aan kant gezet en ziet nog slechts maar één ding: de Koninklijke bruiloft. Londen scheen Woensdag opgelost in een grijze nevel, die als een donker scherm over de stad hing. zodat over al de lichten moesten worden ontsto ken. Het was vochtig en guur. Ook het weer voor de huwelijksdag beloofde wei nig goeds: regen, zeer koud en mist. Desondanks gaat er van de grote ge beurtenis een electrificerende werking uit, die de mensen drijft naar het cen trum van alle activiteit: Buckingham Palace, waarvan uit de verte slechts de contouren opdoemen. Duizenden trok ken aan de vooravond van het huwelijk naar het bouwwerk, gefascineerd door het lichtbad van talrijke schijnwerpers, waarin het gedompeld was. Tegen mid dernacht keerden wel de meesten huis waarts, doch honderden besloten, lie ver de koude nacht te trotseren, dan de eenmaal veroverde plaats af te staan. De versieringen langs de route, die de stoet zal volgen, zijn, gelijk reeds ge meld. sober. De regeringsgebouwen in Whitehall tonen een decoratie van vlaggen en goudgerand blauw of rood doek onder de vensters. Rond de ce notaaf zijn verse bloemenkransen neer gelegd. De ingang van Westminster Abbey gaat schuil achter een balda kijn van rood, crème en goud, dat zich aan weerskanten voortzet in een lang werpige galerij, waar de aankomende hoge gasten beschutting kunnen vin den. Ook aan de achterzijde van de abdij bevindt zich, 'n langgerekte ient- vormige ingang. Van heinde en verre zijn duizenden naar Londen gestroomd, niet alleen uit Engeland zelf, doch uit alle delen van Europa en de overige wereld. Slechts weinigen van hen zijn uit sensatiezucht gekomen. De aanhankelijkheid jegens het vorstenhuis is in Engeland diep ge worteld, en alle lagen der bevolking geven daar thans uiting aan, zoals zÖ in het verleden zo dikwijls deden De meesten van hen zullen waarschijnlijk niet meer opvangen van het bruidspaar dan een glimp, een wuivende hand van de bruid of een saluut van de prins. Een links politicus als prof. Joad schreef Woensdag in een artikel, dat hij zijn vroegere republikeinse gezind heid heeft afgezworen. Hij achtte de monarchie een zegen voor het land, vooral omdat de vorst in onze moder ne tijd de typische vertegenwoordiger is van de gemiddelde Engelsman, re presentatiever zélfs dan regering of parlement. In het begin van de avond heeft de gehele plechtigheid reeds plaats gehad achter gesloten deuren. Een gene rale repetitie, waaraan ook het bruids paar en de leden van de Koninklijke Familie hebben deelgenomen. Voor de nog overgebleven plaatsen aan vensters van de zeer schaarse par ticuliere woonhuizen en kantoren langs de korte route van de stoet werd op de laatste avond niet minder dan 25 pond betaald. Inmiddels neemt de poli tie de grondigste maatregelen ten be stoet voorbij zou trekken, haasten, in de hoop nog een plaatsje te bemachti gen. I Padvinders uit het gehele land ver hoeve van de veiligheid, zo zelfs dat f schenen om officiële programma's van de brievenbussen langs de route verze- I plechtigheden ten bate van de lief- geld zjjn. Een leger van 1600 agenten j dadigheid te verkopen, doch zij vonden en rechercheurs is gevormd om een i de markt reeds gedeeltelijk bedorven, wakend oogje op het publiek te houden, I daar men hen des nachts voor was ge doch tot dusverre is de enig voorgeval- weest met nagemaakte programma s. len misdaad geweest de diefstal van tweeduizend pond aan juwelen, toebe horende aan een van de bruidsmeisjes. De huwelijksgeschenken zijn ondertus sen aangegroeid tot een gezamenlijke geschatte waarde van 200.000 pond. ONZE CORRESPONDENT ENIG NED. JOURNALIST BIJ DE HUWELIJKSPLECHTIGHEID Onder de 2300 gasten, die zich in de Westminster Abdy zullen be rinden tijdens de huwelijksplech tigheid van Prinses Elizabeth en Prins Philip zijn slechts twaalf buitenlandse journalisten. Daartoe behoort ook de correspondent van het Leidsch Dagblad als enig Ne derlands journalist. V. weest met nagemaakte programma's. Naar verluidt, is de Prinses op haar gewone uur half acht gewekt om zich klaar te maken voor de plechtig heden. Philip Mountbatten verscheen gister avond met de koninklijke familie op het balkon van Buckingham-Palace te midden van het gejuich der menigte. Vervolgens bewees de hertog eer aan de traditie door het bijwonen van een Amerikaans protest tegen Roemeense regering De Amerikaanse regering heeft aan het Roemeense ministerie van buiten landse zaken een nota doen overhandi gen. waarin in krachtige bewoordingen geprotesteerd wordt tegen het „niet-re- presentatieve karakter" van de huidige Roemeense regermg en het „negeren van de mensenrechten en de fundamentele vrijheden". Palestina De Arabisch^ gedelegeerden ter VJN. hebben een rapport omtrent de Pales tijnse kwestie ingediend, waarin de op richting van een eenheidsstaat geëist wordt en het recht van de V.N. om tot verdeling van Palestina over te gaan wordt betwist. In het rapport wordt o.m. voorgesteld, over de geldigheid en de interpretatie van de verklaring van Balfour en van het mandaat een uit spraak te vragen van het internatio naal gerechtshof. "De Britse regering is van mening, dat z^n de vroegst mogelijke datum, waarop alle „herenparty" om het eind vrijgezellentyd te vieren. t Britse troepen"Palestina ontruimd kun- CMsn zie verder pag. 3 van dit blad)nen hebben, de eerste Augustus a.s. is. De nieuwe bonnen Voor het tijdvak van 23 November t.m. 6 December 1947 geeft elk der volgend e- bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 713. 001 melk: 4 liter melk. 004 melk: 6 liter melk. 005 melk: 61-j liter melk. 006 vlees: 100 gram vlees. 007 vlees: 400 gram vlees. 008 boter: 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. 009 boter: 125 gram margarine of 100 gram vet 019 algemeen: 250 gram margarine of 200 gram vet. 020 algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 021 algemeen: 1 ei. 022 algemeen: 2000 gram brood (geldig t.m. 29 November). 013 reserve: 800 gram brood (geldig t.m. 29 November). 014 reserve: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 016 reserve: 400 gram brood (geldig t.m. 29 November). Bonkaarten KD, KE 713. 504 melk: 10 liter melk. 505 melk: 11 liter melk. 506, 507 vlees: 100 gram vlees. Zo wachtte Engeland, doch vooral Londen op de dag, waarop zijn Kroon prinses in het huwelijk zou treden. Philip Mountbatten krijgt titels. Officieel wordt medegedeeld, dat ko ning George VI luitenant Philip Mountbatten verheven heeft tot her tog van Edinburgh, graaf van Merio neth en baron van Greenwich en hem de onderscheidingstekenen van de Orde van de Kousenband heeft verleend. Mountbatten is bevoegd zich te laten aanspreken met „Zijne Koninklijke Hoogheid". De titels werden hem verleend tij dens een particuliere plechtigheid in Buckingham Palace, waarbij de koning hem, terwijl hij geknield was, op iedere schouder met het blote zwaard aan raakte. De nieuwe titels- geven Mountbatten ook het recht om zitting te nemen in het Hogerhuis. De verheffing tot baron van Green wich is een hulde aan Mountbatten's marine-carrière, Greenwich wordt na melijk „de wieg der Britse marine" genoemd. BIJ HET DAGEN VAN DE DAG. Om 6.45 uur gingen hedenochtend de eerste lichten op in Buckingham-Pala ce, die het begin van de huwelijks plechtigheden van vandaag aankondig den en door de slaperige en vermoeide menigte,- die reeds lang in de koude had staan wachten, met vreugde wer den begroet. Een ander beeld gaven vanochtend de duizenden, die zich van bushaltes en ondergrondse-stations naar de straten, waar de koninklijke Naar een crisis in Oostenrijk? COMMUNISTEN UIT DE REGERING. De Oostenrijkse communistische mi nister van electrische energie, Karl Altmann, is afgetreden uit protest tegen de wet van de regering tot hervorming van het geldwezen. Volgens een offi cieel communiqué betekent dit aftre den een zich terug trekken van de communisten uit de -coalitie-regering. Volgens welingelichte politieke kringen zou dit aftreden een politieke crisis kunnen uitlokken en zelfs kunnen lei-v den tot het aftreden van de gehele re gering en tot het houden van nieuwe verkiezingen. De hoofdpunten van het wetsontwerp tot sanering van het geldwezen zijn de volgende 1. De biljetten van do circulatiebank zullen tot een derde vsfn hun waarde worden teruggebracht, doch men zal schellingen tegen schellingen kunnen inwisselen (150 per persoon). 2. De reeds geblokkeerde rekeningen zullen zonder meer geannuleerd wor den. 3. Het gedeelte van geblokkeerde re keningen. dat, onder zekere voorwaar den, ter beschikking van de rechtheb benden is gebleven, zal moeten worden omgezet in obligaties of schatkistbil jetten a twee procent. Adviseur van de leider N.S.B. - Gedwongen tewerkstelling in Duitsland - Nazificering van het onderwijs - Afbraak van bruggen en woningen - Arbeidscontractanten, die zich aan uit zending naar Duitsland onttrokken, ontslagen. Mr. R. N. de Ruijter van Steveninck, die van 21 April 1941 tot aan de bevrijding het ambt van burgemeester van deze gemeente heeft bekleed en ook de functie van adviseur van de leider der N.S.B. heeft waargeno men en thans in Delft is gedetineerd, zal a.s.- Dinsdag voor bet Tribunaal te dezer stede terecht staan. In de zeer uitvoerige dagvaarding, welke niet minder dan zeven folio vellen beslaat, wordt mr. De Rujjter van Steveninck o.m. ten laste gelegd het lidmaatschap van de N.S.B. en de Germaanse S.S., de uit handen van de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandse gebied ontvangen, en la ter ook aanvaarde, benoeming tot burgemeester van Leiden, het bekleden van de functie van adviseur van de leider der N.S.B. en van kringvertegen woordiger van „Frontzorg". „DUITSE SOLDAAT WAS COR RECT, HOFFELIJK EN RID DERLIJK". Voorts wordt verdachte ten laste ge legd het openlijk doen blijken van in genomenheid met de vijand. Een en ander op grond van een schriftelijke uiteenzetting, d,d. 15 Juli 1942-, getiteld „Inzicht ln de geschiedenis der laatste tien jaren" en toegezonden aan ambte naren der gemeente Leiden, waarin o.m. binnen rukkende Duitsche troepen wordt gezegd: „De houding der hier bracht ons een dubbele ervaring. Ter stond bleek de misleiding van de vroe gere voorstelling van den Duitschen soldaat; in stede van een barbaar, toonde hij zich een correot, hoffelijk en ridderlijk man" en verder „Wat in Duitschland mogelijk bleek, kan ook in het verwante Nederlandsche volk ge schieden. Ook wij kunnen, door tot de volksche waarden terug te keeren, ons geluk hervinden. Door het onverstand onzer vroegere regeerders heeft ons volk vrijwel alles wat het rijk maakte, in eenige jaren verloren; het zal zijn leven en toekomst opnieuw moeten maken, zooals ons hard voorgeslacht zijn groot heid vrijwel uit het niet geschapen heeft. Dat de daarvoor noodige eigen schappen nog in de besten van ons volk aanwezig zijn, bewijzen de Nederland sche vrijwilligers, die aan het Oostfront staan; hoewel geboren en opgegroeid in een tijd, dat ons land door het defai tisme onteerd werd, deen zij als soldaat niet voor den Duitscher onder". TRACHTTE AMBTENAREN TE INFECTEREN. Belangrijk is in deze dagvaarding ook het aantal punten, waarin verdachte in zijn kwaliteit als burgemeester hulp verlening aan de vijand en/of diens handlangers of medewerkers wordt ten laste gelegd. Zo zou verdachte getracht hebben bij de ambtenaren der gemeen te de nationaal-socialistische beginse len ingang te doen vinden door aan die ambtenaren op verschillende tijdstip pen diverse geschriften betreffende die beginselen toe te zenden, zulks met de mededeling, dat het zijn wens was, dat die geschriften met ernst zouden wor den gelezen en dat het nalaten daarvan beschouwd zou worden als een weige ring om het inzicht te verwerven, dat nodig was om hun taak behoorlijk te vervullen. Voorts heeft verdachte bij het ge- meentcpersoneel aangedrongen op het geven van een bijdrage aan Winterhulp en het toetreden als lid tot de Ned. Volksdienst; uit de kas der gemeente Leiden verschillende giften, bijdragen en subsidies verstrekt aan diverse na tionaal socialistische instellingen en op de begroting van 1943 een subsidie uit getrokken ten behoeve van de Ned. Volksdienst groot f. 65.000 en een jaar later, eveneens voor deze instelling, een subsidie, van f. 60.000. Verder heeft ver dachte 'bij de vervulling van vacatures bij de gemeente Leiden personen be noemd, die lid waren van de N.S3. en daarbij eerder gelet op hun nationaal- socialistische gezindheid dan op hun capaciteiten voor de te vervullen func tie. Voorts heeft verdachte in Septem ber 1942 aan de hoofden van takken van dienst der gemeente Leiden een lijst verstrekt van personen en firma's, die van leveranties aan de gemeente werden uitgesloten omdat zij geen gift aan Winterhulp hadden gegeven. Daar naast vermeldt de tenlastelegging het schorsingsbesluit van verdachte t.a.v. dr. J. P. Bcekhold, le geneesheer bij de G.G. en GD. en van wijlen dr H. W. Borgerhoff Mulder, le geneesheer van de gestichten „Eindegeest", die beiden betrokken waren bij het zg.n. verzet der Ned. artsen, met de bepaling, dat gedurende de duur der schorsing hun wedde geheel zou worden ingehouden. GAF OPDRACHT TOT- AFBRAAK VAN BRUGGEN EN WONINGEN. Verder heeft verdachte in de zomer van 1944 in opdracht van de bezetten de macht aan de aannemer Th. Zitman opgedragen om de Paterbrug, de Van Disselbrug, de Morschpoortbrug en de Valkbrug te Leiden, alsmede enige wo ningen aan de Rijnsburgerweg, aldaar af te breken. GEDWONGEN TEWERKSTELLING IN DUITSLAND. Ook zou hij de gedwongen tewerk stelling van Nederlandse arbeids krachten ln Duitsland hebben be vorderd, waartoe hij o.m. op 29 Sep tember 1942 aan de hoofden van dienst der gemeente Leiden een cir culaire had gezonden, waarin door hem werd medegedeeld, dat er ern stig rekening gehouden moest wor den met de mogelijkheid, dat binnen korte tjjd in verband met de uit zending van personeel naar Duits land, bij de gemeente de 54-urige werkweek moest worden ingevoerd, terwijl hij één maand later aan al le hoofden van dienst een opgave verzocht van de mannelijke arbeids contractanten, die desnoods konden worden vrijgemaakt en derhalve voor plaatsing in Duitsland in aan merking konden komen. Toen hieraan o.a. de directeur van Gemeentewerken, de heer A. M. de Blauw en de directeur van de Gem. Reinigings- en OntSmettingsdienst, de heer J. H. de Jong, geen gevolg gaven, heeft verdachte in een schrijven beide functionarissen er op gewezen, dat zij niet langer de geschiktheid bezaten voor diensthoofd, en de consequenties van hun houding dienden te aanvaar den. Verder zou verdachte op 28 Februari 1944, ingevolge mondelinge opdracht van de Beauftragte voor Zuid-Holland van de rijkscommissaris, aan de Duitse Fachberater by het Gew. Arbeidsbu reau te dezer stede de namen hebben opgegeven van 70 personen in dienst der gemeente, die voor uitzending naar Duitsland in aanmerking kwamen en in April 1944 aan de hoofden van dienst verboden hebben oni buiten voorken nis en toestemming van hem zich met Gewestelijke of landelijke instanties in verbinding te stellen, ten einde te trachten met behulp van die hogere in stanties een te grote onttrekking van personeel ten behoeve van de arbeids inzet te verhinderen. ARBEIDSCONTRACTANTEN ONTSLAGEN. Voorts heeft verdachte in Juni 1944 verschillende arbeidscontrac tanten. die aangewezen waren voor uitzending naar Duitsland, doch zich daaraan onttrokken hadden, op staande voet uit de dienst der gemeente ontslagen en heeft hij op 22 October 1944 aan de hoofden van dienst opgedragen op zeer kor te termijn 20% van het gemeente- personeel voor uitzending naar Duitsland aan te wijzen. Toen hieraan de toenmalige adjunct directeur van Gemeentewerken. Ir. D. Boogerd. geen gevolg gaf en onderdook, heeft verdachte deze ambtenaar ge schorst. gepaard gaande met de '"hi ding van zijn wedde. Tevens gaf nil aan de politie opdracht om een huis zoeking bij ir. Boogerd te verrichten. Ten slotte heeft verdachte in December 1944 aan de hoofden van dienst ver zocht hem een opgave te verstrekken van al het in dienst der gemeente zijn de personeel onder de leeftijd van 40 laar in volgorde van hun onmisbaar heid: de directeur van de Gem Reini gings- en Ontsmettingsdienst, de heer J. H. de Jong, die aan dit verzoek wei gerde zijn medewerking te verlenen, werd later door verdachte geschorst, terwijl een huiszoeking bij deze amb tenaar werd gelast. Het bruidstoilet van H.K.H. Prinses Elisabeth van Engeland. (Foto ANP-1Z.) ZACHTER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met hier en daar enige lichte regen of motregenen op vele plaatsen vooral aanvankelijk nog nevel of mist. Matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Belangrijke stijging van temperatuur. 21 NOVEMBER.' Zon op: 8.08 uur; onder: 16.42 uur. Maan op: 14,36 uur; onder: 0.40 uur (28 Nov. V.M.) Hoogwater te Katwijk 9.48 en 22.27 u. BINNENLAND Op een te Tilburg gehouden verga dering van alle Nederlandse studenten organisaties zijn plannen besproken om te komen tot een massademonstratie van stu denten ter gelegenheid van het Regerings jubileum ln 1948. De heer A Moens de Fernig, minis ter van ravitaillering ln België heaft gister een bezoek gebracht aan minister S. L. Mansholt. Met ingang van Maandag *J.l. is het telefoonverkeer tussen Nederland en Palestina heropend Een 7-Jarig Amsterdams Jongetje, dat op de Overtoom te Amsterdam Krijgertje speelde met een vriendje, werd door een met straatklinkers geladen vrachtauto ge grepen. Het knaapje kreeg het linker voor- en achterwiel over zyn lichaam en overleed kort daarna. Gistermiddag is ln de Trompstraat te IJmulden-Oost het 3-Jardg jongetje J. de L. door een militaire auto overreden en gedood, toen het, plotseling de weg overstak. Te Utrecht heeft gistermiddag de voorzitter van de Ver. van Ned. Gemeen ten, mr. P. J. Oud, burgemeester van Rot terdam, het bijzonder congres van deze vereniging geopend, dat gewijd was aan de bespreking van de huidige polltle-organi- satie. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp tot wijziging van een aantal artikelen van de wet op de^ vermogens- aanwasbelasting en van de wet op de ver mogensheffing Ineens. H.M. korvet „Batjan". onder com mando van lt. ter zee eerste klasse P. Cool, is gistermiddag ln de haven van Den Hel der binnengelopen. De Stcrt. van gisteren bevat o.m. een regeling van lonen en andere arbeidsvoor waarden voor de akker- en weldebouw en de veehouderij ln de provincie. Zuid-Hol land, rayon mldden-Zuld-Holland, De tarieven voor het dorsen van de oogst 1947 zijn blijkens het voedselvoor- zieningsblad van 18 November met 5 tot 10 verlaagd. Gistermiddag is uit de Merwehaven te Rotterdam de Kota Baroe naar Indo nesië Vertrokken met 1500 man grenadiers en Jagers aan boord. Mevr. W. die gistermiddag ln de Stationsstraat te Hilversum op naar flets een stilstaande auto passeerde en tegelij kertijd door een vrachtauto werd gepas seerd. raakte uit angst de macht over haar stuur kwijt en geraakte onder de achter wielen van de - vrachtauto en was op slag dood. Haar kindje dat achtérop de flets zat, bleef ongedeerd. BUITENLAND. Karoly Payer, vroeger leider van de sociaal-democraten, is gisteravond uit Hongarije ontsnapt. Lausman. de nieuwe voorzitter van de Tsjecho-Slowaakse sociaal-democrati sche partij, heeft tijdens het eerste hem afgenomen interview na zijn verkiezing verklaard, aat de jongste politieke gebeur tenissen ln de Balkan zijn zienswijze be vestigen dat onafhankelijkheid de Juiste weg ls voor zijn partij. Naar te Boekarest officieel wordt he kend gemaakt, heeft de Sovjetunie Roer menie belangrijke bedragen kwijtgeschol den, die dit land aan de Sovjets schul dig ls. De parlementaire Labourfractle heeft Hugh Dalton, de voormalige Engelse minis ter van financiën, zijn verslag over zijn „Indiscretie" horen uitbrengen en nam daarop een resolutie aan waarin het volle vertrouwen ln Dalton wordt uitgesproken en verzekerd wordt, dat zijn collega's hem „hoge achting" toedragen. Het Chinese schip Kwel Hoi, op weg van Kanton naar Hongkong, ls op een mijn gelopen. Zeventien personen kwamen om het leven, velen werden gewond. Op het 16e congres van de commu nistische Jeugd van de Sovjetunie heeft de secretaris verklaard, dat een der belang rijkste taken van de communistische Jeugd op de universiteiten moet zijn „het voeren van een onverbiddelijke strijd tegen de betreurenswaardige neiging, die heden ten dage nog onder ae achterlijke elementen van de Sovjet-Jeugd bestaat, om 'bewonde ring voor het buitenland te koesteren en ln het bijzonder voor het werk van Wes terse geleerden!" Engeland en de V.S. hebben de V.N. er van ln kennis gesteld, dat zij ln de voormalige Br lts-Amerikaanse zone van Triëst een militair bestuur hebben inge steld, hangende de benoeming van een gouverneur van Triest door de Veiligheids raad. Op de begroting van het groother togdom Luxemburg worden de uitgaven voor 1948 op 3.224.229.029 francs, de ont vangsten op 3.511.567.000 francs geraamd. Het batig saldo dekt evenwel slechts ge deeltelijk het tekort der vorige Jaren, dat 690.000.000 francs bedraagt. 53 van de totale ontvangsten wordt door belastingen opgebracht. Te Boekarest zijn tijdelijk alle Ameri kaanse films aan de circulatie onttrokken. De Amerikaanse filmverhuurkantoren hebben opdracht gekregen alle zich ln Roemenië bevindende Amerikaanse films opnieuw te laten censureren. Films met Ginger Rogers, Wallace Beery, Clark Gable. Robert Taylor. Adolphe Menjou, Barbara Stanwyck, en Greta Garbo worden auto matisch verboden. De Zweed Karl NiJsson ls te Danzlg gearresteerd, beschuldigd van het organi seren van de vlucht van Korbonskl. lid van de Poolse oppositiepartij, medewerker van Mlkola.lczyk. Het Britse Lagerhuis heeft met 242 tegen 7 stemmen de door Hugh Dalton Woensdag JI. voorgestelde financiële maat regelen aanvaard. Het merendeel van de conservatieve afgevaardigden en van de liberalen onthield zich van stemming. 508 boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 509 boter: 125 gram margarine of 100 gram vet. 519 algemeen: 1 ei. 520 algemeen: 800 gram brood (geldig t.m. 29 November). 513 reserve: 400 gram brood (geldig tm. 29 November). 514 reserve: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MF, MG, MH 713 (byz. arbeid, a.s. moeders en zieken). 1001 vlees: 300 gram vlees. 1002 margarine: 250 gram margarine of 200 gram vet. 1003 brood: 800 gram brood. 1004 kaas: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 1006 vlees: 200 gram vlees. 1007 melk: 5 liter melk. 1008 boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 1005 eieren: 5 eieren. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds Vrijdag, 21 November as. worden ge bruikt. met uitzondering van de bon nen voor melk, waarop eerst op Maan dag. 24 November mag worden gekocht. Dé bonnen 022 algemeen, 013 en 016 reserve, 520 algemeen en 513 reserve voor brood zijn geldig t.m. 29 November. Op 27 November zullen wederom brood bonnen voor één week worden aange wezen. De bonen 1003 brood der toeslag- kaarten zijn evenals voorheen 14 dagen geldig, derhalve t.m. 6 December. DE NAZIFICERING DER UNIVERSITEIT. Ook by de hervorming; van het onderwijs aan de Rijksuniversiteit in nationaal socialistische geest heeft verdachte in zyn kwaliteit als pre sident-curator een werkzaam aan deel gehad. Zo heeft verdachte bjj schreven d.d. 23 Februari 1942 aan prof. Van Dam, voormalig secreta ris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming o.m. laten weten, dat aan een hervorming der juridi sche faculteit z.i. behoefte bestond en dat naar zyn overtuiging de juri dische wetenschap in den lande in 't algemeen zeer onvoldoende oog had gehad voor nieuwe zich baanbreken de rechtbeginselen en het contact met brede lagen van het volk en met 't maatschappelijk leven goed deels had verloren. En voorts, dat hij niet het vertrouwen, had, dat de toendertijd fungerende le den der juridische faculteit de de Uni versiteit op dit gebied (t.w. de nieuwe omstandigheden) wachtende taak zou den vermogen te volbrengen en dat hefc daarom in het belang van ons land zou zijn, dat niet gedraald werd de ook op dit gebied zo nodige vernieuwing aan te vangen. ONDERWIJS IN NAT. SOC. ZIN Vervolgens wordt verdachte nog ten laste gelegd dat hij op verschillende manieren getracht heeft het gemeente lijk lager-, middelbaar- en voorberei dend hoger onderwijs in nationaal so cialistische zin te beïnvloeden, o.m. door bij benoeming van leerkrachten de voor keur te geven aan nationaal socialistisch geörienteerde personen. Verder heeft hij in November 1942 aan de hoofden en het verder onderwijzend personeel van de Gem. Middelbare scholen een op roep gezonden om op 30 November 1942 een bijeenkomst bij te wonen, waarin gesproken zou worden over het onder werp ..Onderwijs en opvoeding in nat. socialistische zin". Ook heeft verdachte in verband met deze bijeenkomst aan de voorzitter van het College van Cu ratoren van het Sted. Gymnasium ver zocht door genoemd college te doen be palen, dat op die bijeenkomst van toe passing zou zijn art. 13 lid 8 van het reglement rechtstoestand onderwijzend personeel, zakelijk inhoudende, dat het onderwijzend personeel verbonden aan het Gem. Gymnasium op verlangen van curatoren van dat gymnasium verplicht is zich voor aangelegenheden ook buiten de gewone schooluren beschikbaar te stellen. Toen de rector van het Sted. Gymnasium, dr. A. Scholte, aan deze oproep geen gehoor had gegeven, heeft verdachte dit aan de procureur-eeneraal bil het gerechtshof te Den Haag. de NSB-er Van Genechten. gerapporteerd, met het gevolg, dat dr. Scholte werd veroordeeld. SCHOOLHOOFDEN MET ONTSLAG BEDREIGD. Voorts had verdachte omstreeks De cember 1941 bepaald, dat de leerlingen van de hoogste drie klassen van de ge meentelijke scholen voor M.O. en V H.O. een in die tijd te houden tentoonstelling van de Ned. Arbeidesdienst moesten be zoeken. Enige schoolhoofden, t.w.. de directeur der H.B.S., dr. J. D. A. Boks en de directrice van de Meisles-H.B.S., mej. J. L. van Hoorn, die daartegen be zwaar maakten, ziin door beschuldigde met ontslag bedreigd. Bovendien heeft verd. de procureur-generaal by het ge rechtshof. Van Genechten. er van in kennis gesteld, dat prof. I. M v. d. Vlerk, dr. J. A. Nieuwzwaag en J. VerweU aan hem een lyst hadden gezonden met handtekeningen van ouders, die bezwaar maakten, dat hun kinderen die tentoon stelling bezochten. Het gevolg hiervan was, dat de politie in opdracht van Van Genechten een onderzoek heeft inge steld en prof. Van der Vlerk enige tijd van zijn vryheid werd beroofd. Ten slotte wordt aan mr. Dp Ruyter van Steveninck nog ten laste gelegd, dat hij getracht zou hebben een wijziging in de administratie van de Bevolkingsboek houding der gemeente in te voeren, waardoor het mogelijk zou zyn bepaalde iaarklassen van personen binnen zeer korte tijd op te geven aan het Gew. Arbeidsbureau ten behoeve van de ar beidsinzet. 10 GETUIGEN DOOR TRIBUNAAL OPGEROEPEN. Als getuigen zyn in deze zaak door het Tribunaal gedagvaard ir. D. Boo gerd, dr. A. Scholte, dr. J. D. A. Boks, mej. J. L. van Hoorn en de heren W. H. de Hartigh, A. M. de Blauw, J. H. de Jong. Wyland, J. W. J. Diebeis en C. J. M. Montanus. Mr. Ph. J. de Ruyter de Wlldt zal als president van het Tribu naal de behandeling van deze zaak lei den, terwyi als leden zullen zitting heb ben de heren J. Fuhri Snethlage en L. Questroo. Als raadsman van mr. De Ruyter van Steveninck, die voor een deel ziin verdediging ook zelf zal voe ren, zal jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wijck uit 's-Gravenhage optreden.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1