Komt Marshall voor ons te laat? Regering is niet in alarmstemming De Vrouw VAN DICK HERIOT RECHTZAKEN VRIJDAG 14 NOVEMBER 1947. Ministers Beel en Lieftinck antwoorden Indië baart zorg (Van onze parlementaire Redacteur). De minister-president en de minister van Financiën antwoordden op de al gemene beschouwingen ten aanzien van de begroting-1943, Het voornaamste punt, het ontbreken van een nationaal budget en een in zicht in de te verwachten omvang van voortbrenging en verbruik, dus het levenspeil in de naaste toekomst, werd door de heer Lieftinck behandeld. Deze legde uit, dat een nationaal budget in zo hoge mate wordt beheerst door in- en uitvoer, dat zonder houvast ten deze het uiterst riskant zou zijn een eniger mate verantwoord budget op te stellen. In de gewisselde schriftelijke stukken had spr, bereids een tweetal alternatie ven gegeven over rie te verwachten gang van zaken. Er zUn meer mogelijkheden, doch de uitwerking daarvan zou in bin nen- en buitenland een indruk kunnen wekken, die niet in het belang des lands kan worden geacht Zodra enige cijfers van im- en export beschikbaar zfin, zal spr. een nationaal budget over '47 aan de Kamer voorleggen. Op de vraag van de heer Teulings, of de re gering paraat is, om de nodige maat regelen te treffen indien de buitenland se hulp te laat mocht komerj, durft spr. bevestigend te antwoorden. In nauwe samenwerking met het Planbureau worden die maatregelen onderzocht en de regering is ook voornemens, die zo nodig uit te voeren. Intussen hoopt de regering, dat ze niet daartoe behoeft, over te gaan. Als de Marshall-hulp tijdig komt, hoopt de regering zonder ingrijpende maatregelen onze economische be drijvigheid, onze consumptie en in vesteringen op een redelijk peil te handhaven. Doch het gevaar dreigt, dat de Marshall-hulp zoveel vertra ging ondervindt, dat wjj onze aanko pen in de doilarlanden niet in de ver eiste omvang kunnen volhouden en wU onze toevlucht moeten nemen tot onze laatste reserves, t.w. de liquida tie van onze Amerikaanse effecten en van onze goudvoorraad. De regering heeft zich te dien aanzien nog niet definitief vastgelegd, doch zij is er steeds van vervuld, het is in studie. Men moet echter riet te vaak roepen „de wolf komt". De regering is niet in alarmstemming. In dit verband dient vermeld, dat de heer Beel er op wees, hoe wy ons in vergelijking met het buitenland, met name Frankrijk, nog gelukkig kunnen prijzen Het prijspeil is relatief niet hoog Naast de verlaging van prijzen van gebruikte goederen zal ook die van verbruiksgoederen worden verlaagd; al zullen enkele, als b.v boter, melk en kaas, duurder worden daar de land bouw anders niet uitkomt. De loon- en prijspolitiek zal worden gehandhaafd. De lonen in de agrarische sector zijn veel meer verhoogd dan in de industrie Omtrent de salarissen der leraren is zo goed als overeenstemming bereikt En de heer Lieftinck waarschuwde wegens de hoge bedragen, welke ermee zijn ge moeid. om voorzichtjg te zijn 'n het aandringen op verhoging der bezoldi ging van personeel in overheidsdienst. Er zijn hoge winsten gemaakt in ve le ondernemingen, aldus de heer Beel, maar het ls van betekenis, dat zij zich sterk maken voor de komende tijden. De heer Wagenaar: Dat geldt ook voor de arbeiders, dit zich sterk maken! Djt neemt niet weg, aldus de heer Beel. dat we tot prijsverlaging moeten komen; waar niet vrijwillig, daar opgelegd. Hoe lager prijspeil, des te geringer kans is er, dat wij bij het intreden van een crisis op de wereldmarkt, ernstig zou den worden getroffen, Bovendien weet men nooit, waar men heen gaat bij prijsstijgingen. En de heer Lieftinck constateerde, dat onze export zich de laatste tijd geluk kig gunstig ontwikkelt. Hij beloofde binnenkort een regeling aangaande de terugbetaling van de omzetbelasting bij export, maar ook een regeling inzake een exportheffing. Van een „afroming" wilde hij evenwel niets weten, daar dit de prikkel tot export zou ondermijnen en leiden zou tot onderfactureren enz. Van de overige punten vermelden wij in het kort: Van huurverhoging kan voorlopig niets komen, al zal een aan passing op de duur niet kunnen uitblij ven. Het herstel van het Georganiseerd Overleg voor overheidspersoneel komt binnenkort ter sprake. Het beroepsge- geheim voor jo.urnalisten moeten deze straks in hun eigen bedrijfsorganisatie regelen. Een algemene Grondwetsher ziening kan beter wachten, tot de nieu we structuur van het Koninkrijk aan de orde is. Niettemin zullen de a s. tus sentijdse verkiezingen wel degelijk ook het Indisch beleid tot inzet hebben. Hernieuwd contact met de repoe- biik heeft altjfd binnen de kring der mogelijkheden gelegen. Niettemin kan spr. verzekeren, dat er ernstige be denkingen bestaan voor het hervat ten der on derh an delingen en dat de toestand ginds in menig onzioht ern stige zor? baart. Er is nog niet be slist, of een of meer ministers naar Indië zullen gaan. Eerst dient vast te staan, dat hot niet een conflict Nc- derland-Repoeblik geldt, doch een intern Indonesisch conflict De kwestie der Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie moge spr aan Soc. Za ken delegeren De bezitsspreiding dient behandeld In het kader der nieuwe on dernemingsraden De kinderbijslag wil spr. wel bij voorkeur behandelen, als eerst dc algehele herziening van de sociale verzekeringen tot oplossing Is gekomen De regering kan niet aanne men. dat ambtenaren van de Prijsbe- heersing uit ressentiment zouden han delen: zij zou daarvan eerst de bewij zen willen hebben. Het is niet juist, dat de middenstand in de verdrukking is. Prijscontróle door de betrokkenen zou in een enkele bedrijfstak beproefd kun nen worden, om bij gebleken succes ver der toe te passen. Er is overleg gaande, om meer van de beschikbare grondstof fen voor de fabricage van utility-goe- deren aan te wenden. De afschaffing van de bijzondere subsidies in België wordt hier in studie genomen. De bak kerij-commissie is bijna samengesteld en kan dan terstond aan de arbeid. Binnen het kabinet komen natuurlijk meningsverschillen voor, doch men komt door overleg tot homogeniteit. Als de heer Korthals nu al twijfelt aan de eenheid in dit twee-partijenkabinet, hoe kan hij dan aandringen op een kabinet op breder basis? De heer Jonk man blijft verantwoordelijk voor alle zaken van zijn departement; doch de heer Götzen zal in het parlement op vragen kunnen antwoorden. Dit is sinds de Grondwetsherziening van 1938 mo gelijk Trouwens ook in menig ander geval komt het voor dat meer dan een minister over zaken van eenzelfde de partement het woord voert Tot slot geeft spr. een uiteenzetting over het verschil tussen prnerressieven en conservatieven in de goede zin van het woord Dat is tussen dynamische en statische naturen. De heer Beel hoopt in de toekomst op nöK vruchtbaarder samenwerkine tussen regering en op positie dan tot. nu toe. Uit de rede van de heer Lieftinck stippen wij rog aan, dat de verant woording van het M.G., door de heer Tilanus een witboek genoemd ecen f. 60.000.— heeft gekost, doch f, 15.850.— en dat er geen auteursrechten zijn be taald. Dat er geen financiële cijfers over Indië z(jn verstrekt is veroorzaakt door de grote uitbreiding van de Ned. in vloedssfeer in de maanden Junl-Augus- tus. Dit maakt ieder raming illusoir. De Indische schulden aan Nederland be dragen 1825.1 millioen gulden, die aan het buitenland 578, de Interne schuld 1031 millioen gulden. Totaal heeft In- diJ een schuld van 3.5 milliard. In de Jongste besprekingen van de Coördi natie-commissie is gehandeld over de overdracht van deviezen. Spr. wacht het rapport dienaangaande af. Welke postzegels blijven in gebruik? De Directeur-Generaal der P.T.T. heeft o.m het volgende bepaald: In gebruik blijven of worden gesteld' a Postzegels in de waarden van 1, 2, 2%. 4. 5 6, 7%, 10, 12%, 15, 20, 22%. 25, 30, 35, 40, 45, 50 en 60 cents, f. 1-, f.2.50, f.. 5.- en f 10.-; b Postzegelboekjes met 24 zegels van 2 cent; met 24 zegels van 10 cent. met 6 zegels van 2, 6 van' 7% en 12 van 10 cent; c Postzegelrollen, be vattende 500 of 1000 zegels van dezelfde soort; d Postbladen en briefomslagen, voorzien van een zegelafdruk van 10 cent; e. Enkele en dubbele briefkaarten, elke kaart voorzien van een zegelafdruk van 5. 7% of 12cent; f Kaarten tot mededeling van adreswijziging, voorzien van een zegelafdruk van 2 of 4 cent; g. Postbewijsformulleren, voorzien van een zegelafdruk van 7% cent; h Arbeidslijs ten, als bedoeld in de arbeidswet, voor zien van een brlefkaartformulier met een zegelafdruk van 5 of 7% cent. Voor zover niet buiten gebruik gesteld, mogen worden opgebruikt,: a. Postzegels van 1%, 3 en 17% cent: b. Briefkaarten, voorzien van een zegelafdruk van resp. 2. 3 en 4 cent: c. Postbladen en briefomslagen, voorzien van een zegelafdruk van 7% cent; d. Kaarten tot mededeling van adreswij ziging voorzien van een zegelafdruk van resp. 1% en 2% cent, alsmede formulie ren voor kennisgeving telefoonnummer, voorzien van een zegelafdruk van 1% cent; e Postbewijsformulleren, voorzien van een zegelafdruk van 5 cent. De bepalingen van deze beschikking treden in werking met ingang van 1 No vember 1947. LESVLIEGTUIG TE HUIS TER HEIDE NEERGESTORT. Inzittenden ongedeerd. Gisterochtend is te Huis ter Heide in de gemeente Zeist een tweemotorig les- vliegtulg van de Rijksluchtvaartschool uit Gilze-Ryen, bemand met twee leer lingvliegers, neergestort, vermoedelijk wegens gebrek aan benzine. Het vlieg tuig werd zwaar beschadigd, doch de beide inzittenden liepen slechts onbe tekenende kwetsuren op. Kantoor van de Wereldbank in Amsterdam Naar Aneto uit betrouwbare bron verneemt, is de Wereldbank voorne mens in de nabije toekomst een Euro pees kantoor te openen in Amsterdam INBREKERS LIEPEN IN DE VAL. Eerst geschaduwd, daarna gepakt. Half October werd ingebroken in een confectiefabriek aan de Berensteinlaan te Bussum, waarbij 47 japonnen wer den ontvreemd. Drie dagen later werd ingebroken in een damesconfectiema gazijn aan de Nassaulaan te aldaar, waarbij 9 bontmantels ter waarde van f 8500,— werden geroofd. Dezer dagen zag de Amsterdamse po litie, dat twee mannen zich verdekt op hielden bij een villa in de Wagnerlaan in Amsterdam Zuid, Zij volgde de man nen enige uren en steeds weer kwam men bij dezelfde villa terecht. Hierop heeft de politie ingegrepen en de man nen gearresteerd Zij gaven toe op het pad te zijn om in te hreken en werden in het bezit ge vonden van inbrekerswerktuigen Een van hen bleek P. B. uit Bussum te zijn, die verdacht werd vai. de beide te Bus sum gepleegde inbraken. B. gaf toe bei de inbraken te Bussum te hebben ge pleegd.. Bij de inbraak in de confectie fabriek had hij hulp gehad van M. H. en N. ter H„ beiden uit Bussum, die thans ook gearresteerd zijn. De inbraak in het damesmodemagazyn heeft hfj echter gepleegd met een ander, die nog voortvluchtig is. NEDERLANDS OORLOGSMISDA DIGER OPGEHANGEN. De „Volksstimme", Oostenrijks com munistisch orgaan, meldt, dat de 39-j. Nikolaus Been, die door een Britse mili taire rechtbank ter dood was veroor deeld wegens moord op vier Joden in het kamp Schmledhüette in Stiermar ken, geëxecuteerd is. De veroordeelde is opgehangen. Volgens gegevens van de PRA staat hü geboekt als lid van de NSB, de Ger maanse SS, de Waffen-SS, de Wach- und Schutzdienst en de NSKK. Het Bureau opsporing oorlogsmisda digers bleek hem niet te kennen. Opdracht voor Han van Meegaren ILLUSTRATIE S AN „HET SCHOONSTE PALET TER WERELD". Het komende voorjaar zal er in Ame rika een in Nederland geschreven en gedrukt boek verschijnen over de Ne derlandse bloembollenteelt, getiteld „Het schoonste palet der wereld", sa mengesteld door C. L. graaf van Lim burg Stirum, voorzien van een groot aantal opnamen van onze meest voor aanstaande fotografen en geïllustreerd door Han van Meegeren Reeds sinds geruime tijd, aldus de „Volkskrant", bestond er in de kringen der bloembollenwereld het voornemen tot uitgave van zulk een boek, dat dan vooral in het buitenland en met na me in Amerika een afzetgebied zou moeten vinden Voor het schrijven van dit werk werd door verschillende toon aangevende bollenkwekers de heer Van Limburg Stirum aangezocht, onder voorbehoud van de goedkeuring van het hoofdbestuur der desbetreffende organisatie. De heer Van Limburg Sti rum ging aan het werk en was vrijwel met zijn taak gereed, toen dezer dagen het hoofdbestuur van de kwekersorga nisatie besloot toch maar van het plan af te zien. Dit verdroot de samensteller van het werk, die vele maanden arbeid teloor zag gaan niet alleen, maar die ook meende, dat een dergelijk boek in een veel gevoelde behoefte zal voorzien, en hij zon op middelen om het project, ondanks de afwijzing door de kwekers, toch nog te verwezenlijken, Amerika, zo bepeinsde hij» houdt van sensatie. Wij kunnen ons daarover er geren of wij kunnen ons er vrolyk over maken. Maar laat ons ^Europea nen, ook eens Amerikaans zijn. En hij vroeg Han van Meegeren zijn boek te willen illustreren. Deze week op de dag zelf, dat de Amsterdamse rechter zyn veroordelend vonnis uitsprak over de man, die aan de lopende band „oud-Hollandse mees ters" vervaardigde, kwam de eerste overeenkomst tot stand. HUIZEN VERMINDERT OF HEFT BELASTINGEN OP! Hulzen, een der eerste gemeenten die de gemeentebegroting voor 1948 gereed heeft, verblijdt zijn belastingbetalers met goed nieuws. De begroting kon niet al leen op reëele wijze in evenwicht wor den gebracht, doch zelfs wordt belas tingverlaging in uitzicht gesteld. Ben W stellen de raad algehele afschaffing der reinigingsrechten, verlaging der straatbelasting met 25 en algehele afschaffing der woonforensenbelasting voor. DE BEGROTING DER PROVINCIE ZUID-HOLLAND. De begroting der provincie Zuid-Hol land voor 1948 sluit voor wat betreft de gewone dienst in inkomsten 'en uitgaven op f. 11.896.675, met een voordelig en na delig slot van f. 8.361.688,-. De kapitaal- dienst sluit op een bedrag van f. 18 317.845.-; de reserve-, kas- en ver- rekendienst op f. 15.983.897,-. Ged. Staten vragen machtiging ten laste van de provincie Zuid-Holland geldleningen aan te mogen gaan tot een totaal bedrag van ten hoogste f. 7 478.000. ter dekking van uitgaven op de kapi- taaldienst van het Jaar 1948. INCIDENT MET CHINEZEN TE AMOY. 40 met geweren gewapende Chinezen brachten een bezoek aan het Neder landse schip „Tjitjolenka", dat in de haven van Amoy lag. Zij waren slecht te spreken over het feit, dat een hoe veelheid goederen, bestemd voor de Chinezen, door de Engelse douane te Hongkong in beslag was genomen. De Chinezen dreigden de kapitein van de „Tjitjolenka" neer te schieten en deze kon zijn leven slechts redden door be taling van 7.000 Hongkongdollars als schadevergoeding voor de in beslag ge nomen goederen. TEGEN HET LAWAAI. Het Permanent Anti-Lawaai-Comité, heeft een "beroep gedaan op de Burge meesters van 119 gemeenten, die over gemeentepolitie beschikken om In hun gemeenten eenzelfde c.q. gelijksoortige actie te bevorderen als plaats zal vin den in de acht grootste steden van ons land. Tevens ls aan de Rijkspolitie voorgesteld, waar mogleijk, in de klei nere gemeenten een zelfde gedragslijn te willen volgen. SPORT VOETBAL. Zaterdagmiddag-competitie K.N.V.B. Programma voor morgen. District II. 3e klasse: ARCExcelsior P; Zwaluwen VQuick Boys; WGZ Oranje-Wit; CSVD—SSSK: Capelle— Rijnsb. Boys. 4e klasse A (4)s-Graven2 SV— PT T; OrnasS. Altlus; NoordwijkCNV; Leiden—Ter Leede, Katwijk—JAC. Res. 3e klasse A: Quick Boys 2CS VD 2; JAC 2—Die Haghe 2: Rijnsb. Boys 2—ARC 2. Schulte-Boeyen winnaars der zesdaagse Het Nederlandse koppel Schulte- Boeyen is hard op weg. zich op de winterbanen even grote roem te ver werven als Piet van Kempen'en Pij nenburg. wier namen als „Zesdagen- koningen" wel nooit zullen worden vergeten, al ligt de tijd van hun Ko ningschap al weer 15 a 20 jaar achter ons. Schulte en Boeyen, „Gcrrit en Gcrrit" eindigden gisteren in de Brus selse Zesdaagse onbedreigd als eesrten met écn ronde voorsprong. De einduitslag luidt: 1. Schulte-Boeyen 245 pnt. Op één ronde; 2. Tyssen-De Pauw 243 pnt. Op 2 ronden: 3) Spel te-De Kuysscher 278 pnt.; 4. Van Steenbergen-Sterckx 205 pnt. Op 3 ronden: 5. Acou-Van Si- maeys 291 pnt.: 6 Ockers-Janssens 194 pnt.; 7. Lavaux-Adriaenssens 123 pnt. Op 8 ronden: 8. Saen-Rogiers 194 pnt. Op 15 ronden: 9 Naeye-Bruneel 428 pnt. In 144 uur werd 3329.575 km. door de renners afgelegd BILJARTEN LeidenRotterdam Zondag a s. or ganiseert het district Leiden van de Ne derlandse Biljartbond in „Zomerzorg" een ontmoeting tegen Rotterdam over 30 partijen. De hoofdpartij zal gaan tus sen L G. J. Teegelaar en de sterke Rot terdamse speler J. A Elchelsheim. De eerste partijen worden gespeeld om Men uur des morgens, de laatste waaronder de hoofdpartij, om zeven uur des avonds Bovendien zal om tien uur des morgens op de wedstrijdtafel een partij drieban den worden gespeeld tussen Bornkamp (Rotterdam) en L G. J Teegelaar LEIDSE KORFBALEOND. Zaterdagmiddag: le klasse: Fluks veteranenN.S.A.I.; 2e klasse: Ons Eiland 2—De Danaïden; Ons Eiland 1— Vicus Oriëntis 6. Adspiranten: V.O. b Ons Eiland; V.O aDe Danaiden SCHAKEN. Strategie en tactiek Sportsplintcrs FEUILLETON vertaald uit het Engels door SUSAN INGLIS 69). Lieve kind zei ze met een spot tend lachje, je dacht toch niet, dat Kathryn Heriot ooit imltatle-paarlen draagt? Anne verbleekte een weinig. Van Sheila's openlijke boosheid trok ze zich weinig aan, maar de zaak veranderde wel, als het echte parels zouden zijn. Kathryn had echter uitdrukkelijk gezegd, dat het onechte waren, anders zou ze er toch niet over gedacht hebben, ze te dragen. Shella scheen er overigens vol komen zeker van te zijn en Anne voelde zich minder op haar gemak. Ze draaide zich om, toen Geoffrey en Alan terug kwamen met de cocktails, Meneer 'Heriot zei ze kortaf, wilt urne alstublieft even vertellen of deze parels van juffrouw Heriot echt of onecht rijn? Hij keek glimlachend op haar neer, maar ontmoette geen glimlach in de blik, waarmee ze hem ernstig aankeek. Ze zijn echt antwoordde hij. Waar gaat het om? Een wedden schap? Weet u het zeker? drong An ne aan, terwijl ze een vinger door het kettinkje stak en het van haar hals afhield. Kay zei, dat het imitatie Zei Kay dat? Zijn stem klonk ongelovig en Sheila Lambert lachte even boosaardig. Anne kreeg een kleur en zocht boos naar de sluiting van het kettinkje. Alstublieft - zei ze heel duidelijk, nadat ze het losgemaakt en afgedaan had, wilt u het bewaren, afgezien van echt of onecht, totdat u het aan juffrouw Heriot terug kunt geven? Maar waarom is dat toch alle- maal? vroeg Alan stom verbaasd. Omdat zei Anne vinnig ik er niet graag verantwoordelijk voor ben, als ze werkelijk echt zijn Zoals juffr. Lambert me duidelijk heeft ge maakt, zou het voor mij zeer pijnlijk zijn, als ik ze eens verloor. Ze keek rond, en haar ogen ontmoetten die van Sheila vol minachting. Het was natuurlijk erg lief van Kay, ze mij te lenen, maar ik zou er nooit over ge dacht hebben ze te dragen, als ik ge- 'eten had, dat ze echt waren Nog steeds voor een raadsel staand, keek Alan naar haar vertrokken ge zichtje. Waarom zou ze Kay's parels niet dragen, als Kay haar die wilde lenen, of ze nu echt of onecht waren? En waarom had Kay gezegd dat Alstublieft! zei Anne stijfjes Automatisch stak hij zijn hand uit, en voorzichtig, met een gevoel van op luchting, legde ze het parelsnoertje er in. Daarna wendde ze zich tot Sheila. Ik dank U zeer, juffrouw Lambert zei ze koel, dat U mijn aandacht op deze kleinigheid gevestigd hebt. Het was bijzonder vriendelijk van U. Geoffrey had intussen met zijn snel begrip de situatie enigszins doorgrond, en zat zich te vermaken over Sheila's nederlaag. Na gezegd te hebben, wat ze te zeggen had„ wendde Anne zich dood-bedaard tot hem en nam het lange glas, dat hij voor haar gehaald had, in ontvangst, waarvoor ze hem met een vriendelijk glimlachje bedank te. Alan liet de parels in zijn jaszak glijden en het kleine incident scheen hiermee voorbij te zijn. Dat is dat, dacht Anne woedend, terwijl ze haar hart hevig voelde bon zen, ondanks de kalmte, die ze uiter lijk had weten te bewaren Ik vraag me af, of ze heeft durven denken, dat lk zelf die parels genomen heb? Of was het alleen maar, omdat ze ze eigenlijk te goed vond om door een beter soort bediende gedragen te wor den. En ik zal het Alan nooit verge ven! Ik kan me niet begrijpen, waar om Kay zei, dat ze onecht waren, maar hij gelooft klaarblijkelijk niet^ dat ze dat heus gezegd heeft. Kay zei, dat ze onecht waren? Zijn on gelovige stem klonk nog na in haar oren en ze kreeg opnieuw een kleur van verontwaardiging. Ik geloof Geoffrey's stem was zacht en er was een geamuseerde klank in te horen dat ik van mijn oorspronkelijk plan om met dat Lam- bert-kind te dansen afzie. Ze is ten slotte Alan's vriendinnetje en niet het mijne. Drink je glas leeg Anne, en laten we hier weg gaan. Ze wierp hem een dankbare blik toe en knikte. Grote hemel, hij wist. dat ze hier nooit naar toe had willen gaan, en ze was biy nu te kunnen vertrek ken Ze keek op en haar ogen werden hard, toen ze Alan naast zich hoorde zeggen; Ik ben er nog steeds mee bezig uit te vinden, waar die hele kwestie om ging. Ik wilde, dat u er niet zo op aangedrongen had, die pa rels af te doen. Wilt u ze niet weer aandoen? Zijn hand ging naar zijn zak, maar Anne schudde haar hoofd. Nee, zeker niet! zei ze kortaf. De band was intussen met een nieuw nummer begonnen, een wals. Dan.begon Alan, maar Geof frey, die doorzag wat hij van plan was, onderbrak hem snel en zei: Dat is onze wals, Anne.kom je? Alan stond haar een ogenblik na te staren, -kijkend naar haar slanke fi guurtje en haar glanzend, opgeheven hoofd. En zijn gezicht had een afwe zige uitdrukking, toen hij zich weder om tot Sheila Lambert wendde. (Wordt vervolgd) 98). „Ik wist het!" zei Oehoe. „Daar is geen ontkomen aan!". Hij opende de portefeuille waar zijn prijs in zat en begon met een bezorgd gezicht het geld te tellen. „Het is zevenhonderddrieëntachtig gulden, tweeënzeventig en een halve cent!" zei de deurwaarder. „En dan moet U er aan denken, dat U in aan merking komt voor de vermogensaan- was-belasting en dat U de omzetbelas ting ook nog verschuldigd bent? Over de weeldebelasting en invoeraccijns voor een vliegtuig praat ik dan nog niet eens! Mooi, dit bedrag is ln orde! Tot ziens!" De brave ambtenaar nam beleefd zijn hoed af en schreed heen, terwijl Oehoe zuchtend de rest van zijn geld in zijn portefeuille borg en ln zijn binnenzak stopte. „Het leven is hard!" mompelde hij. „Soms denkt men wel eens: Waar leeft men eigenlijk voor? Waarvoor verdient men eigenlyk geld? Weet jij het leer ling?" „Nee", zei Panda. „Ik heb honger, baas! Zullen we ergens gaan eten?" MÜHRING'S TWEEDE LEZING. (Van onze schaakmedewerker). De heer Mühring zette gisteravond in „De Doelen" de serie lezingen voort met een verhandeling van de algemene beginselen van strategie en tactiek. Een goed .speler behoort van beide punten op de hoogte te zijn, al zijn er natuurlijk individuele voorkeursver- schillen bij elke schaker. Zeer belang rijk is, dat men na de opening een be paald plan moet kiezen, hetgeen zal moeten passen bij de kenmerken der stelling. Het moeilijkste is het om daar voor het goede moment te vinden en die keuze is dóArom zo belangrijk, om dat bij een verkeerde keuze het beeld van de partij veelal in enkele zetten zich wijzigt. De heer Mühring lichte dit toe aan de hand van een tweetal recente in de achtkampen te Hilversum door hem gespeelde partijen, in de eerste partij zag men O'Kelly, die steeds op tacti sche verwikkelingen uit is, een te vroege poging doen om zijn spel te bevrijden. Duidelijk zag men. dat de stelling daar voor nog niet rijp kon zijn, en het ging er toen om de zetten te vinden, die de directe dreigingen pareerden zonder het eigen strategische plan uit het oog te verliezen, Zijn deze zetten eenmaal ge vonden, dan vloeit daar als vanzelf de beslissing uit voort. In de andere par tij bleek een klein foutje van wit in de opbouw van het centrum hetgeen men op het eerste gezicht niet als een fout zou erkennen, al even funest.; de een voudige voortzetting van het logische plan van zwart besliste die partij al heel snel. Schaken is een spel. aldus Miihring dat niet alleen oefening en studie ver eist. maar dat vooral ook doorzetten, wilskracht en sportiviteit vraagt: ver liest men, dan is er geen uitvlucht te verzinnen: alty'd is de fout bij Je zelf te vinden! Evenals de vorige keer werd deze ge animeerde avond besloten met de be spreking van een tweetal bijzondere stellingen, waarvan de uitslag al even fraai als onverwacht was te noemen Tournooi te Leeuwarden GOLOMBEK EN KRAMER WINNAARS. De uitslagen van'de laatste ronde van het internationale schaaktournooi te Leeuwarden luiden als volgt: Groep A.: Van der Tol—Mulder van Leens Dijkstra remise; Van Doesburg- Golombek remise; MantzDevos 01; ZijlstraSchol tens 01. Groep B: O'Kelly—Henneberke 10; BuntBlokker 10; Van VlietBoven 01; KramerPloegh 10. De eindstand is: Groep A: 1 Golombek 5 pnt.; 2. Van Tol 41/2 pnt.; 3 Devos 4% pnt.; 4. Mul der van Leens Dijkstra 4 pnt.; 5. Schol- tens 3V2 pnt.; 6. Mantz 3 pnt.; 7. Van Doesburgh 2 pnt.; 8. Zijlstra 1% pnt. Groep B: 1. Kramer 6% pnt.; 2. O' Kelly 6V2 pnt.; 3. Henneberke 4 pnt.; 4. Bunt 3 pnt.; 5. Boven 3 pnt.; 6. Blok ker 2 pnt.; 7. Ploegh V/2 pnt.; 8. Van Vliet V/2 pnt. Golombek werd namens het gemeente bestuur een zilveren plaquette aangebo den, terwijl Kramer na loting met O'Kelly een plaquette van de Commis saris van de Koningin ontving. BRIDGE Bridgeclub „V.O.G." De uitslag der 7e ronde van de Viertallencompetitie luidt als volgt: le klasse: team Wakka wint van team Schilthuizen met 24 pnt; team Kuilman wint van team Wolring met 22 pnt; team Smit gelijk tegen team v d. Staay 4 pnt. 2e klasse: team Caro wint van team Raar met 38 punten; team Horreé wint van team De Jong met 30 pnt. 3e klasse: team Vlasveld wint van team Kooien met 52 pnt; team Klaren- bosch wint van team Grommé met 11 punten. Zelfs nu, n& Luc van Dam's fradi overwinning op de Italiaan Manca, schijnt de Nederlander nog geen kans op een selectie-gevecht voor een party tegen Cerdan om de Eur. mlddenge- wicht-titel te krijgen, want, zo zegt de Franse Boksbond, Manca was nu een maal aangewezen als candidaat en de partij van Zondag stond buiten de „ti- tel-competitie" 't Is qrg vervelend, maar de Franse en Engelse boksbonden de len nu eenmaal de lakens uit, dus Van Dam zal nog even geduld moeten heb ben. Tommy Lawton heeft gisteren voor Notts County getekend. Dit bracht zijn club, Chelsea, het lieve sommetje op van 17.000 pd. sterling plus de speler Dickson, wiens „waarde" op 3000 pond bepaald is. zodat het totaal bedrag dus 20.000 pond bedraagt, de hoogste som die ooit in de Engelse voetbalgeschie denis voor een speler betaald is. Notts County ls een 3e divisieclub. Ook de Ned TJshockeybond zal een centrale training voor de nationale ploeg instellen. Hiertoe zijn 23 spelers uitgenodigd, o.a. 8 van HHYC «Den Haag), 4 van TJsvogels (Amsterdam) en 4 Tilburgers. Intussen is de eerste competitie wedstrijd (ijshockey) van dit seizoen al weer gespeeld, gisteravond in de Apol- lohal te Amsterdam tussen de Ijsvo gels en HHYC B De uitslag werd eeen draw, 22. Woensdagavond as. volgt ln Den Haag de „grote" wedstrijd, HH YC AIjsvogels. De Ned, Krachtsportbond gaat met zijn Olympische Worstelploeg in De cember een tournee door Denemarken maken. Nu de Amerikaanse tenniskampi oen Jack Kramer beroepsspeler is ge worden, geniet hij het duizelingwekken de inkomen van 50.000 dollar per jaar. We begrijpen dat die verleiding groot was. VOORSCHOTEN Gemeenteraad De raad kwam ln een openbare zitting bijeen. De heer Akerboom is bereid gevonden een sneeuwploeg te leveren, excl. de houtlevering voor f 650. De oude ploeg zal worden verkocht. De heer P. Buwalda heeft inzake het schoonhouden van de Schoolstraat ook het rapport van de directeur van Open bare werken gelezen, Hierin is sprake van 11% km straat, maar zolang is de Schoolstraat niet. Hij vindt papiermanden goed. maar meent een extra veegbeurt op Zaterdag niet overbodig Evenals elders stellen B. en W. voor de bezoldiging van de werklieden ln overeenstemming te brengen met de loonregeling voor het rijkspersoneel. Voor de groepen III. IV en V, is dit een verhoging en voor de groepen VI en VII een verlaging. Voorgesteld wordt voor deze groepen een bepaling in de veror dening op te nemen, waarbij zij, wier netto weekloon op 30 Juni 1947 hoger was, dan volgens het nieuwe bezoldi gingsbesluit, een vaste garantietoelage ontvangen ten bedrage van het verschil. De heer P. Buwalda zou gaarne ver nemen of er contact is geweest met Ged. Staten en vraagt of er geen bezwaren zullen worden gemaakt. De voorzitter deelt mede dat er con tact is geweest en B. en W. menen dat er geen bezwaren zullen gemaakt wor den, Het voorstel wordt z.h.st. aangeno men, B enW. stellen voor de legeskosten te herzien, waardoor zy 70 tot 80 van 1939 zullen bedragen. Hierdoor zal de op brengst met plm 40 verminderen, maar zij achten dit in het belang van de volkshuisvesting. Het voorstel wordt ten slotte z.h.st. aangenomen. Het bedrag, dat de gemeente heeft uitgegeven voor kosten der scholen, vol gens art. 55 der L.O -wet 1920, het be drag dat was vastgesteld en het ver schil worden voorlopig vastgesteld. Bij het voorstel tot verpachting van weiland aan C. A. van Bohemen vraagt de heer C. Fortanier of er rekening is gehouden met de plannc-n voor het bou wen van middenstandswoningen Dit heeft de aandacht van B. en W. Het voorstel wordt z.h.st. goedge vonden. Zonder enige bespreking wordt het voorstel tot wijziging van de huren van de woningwet woningen aangeno men. Het voorstel tot verhuur van grond voor volkstuintjes wordt eveneens zon der enige bespreking aangenomen. De rondvraag wordt geopend door de heer D, Limburg. Namens de Prot. Chr. raadsfractie deelt hij mede dat het ge makkelijker zal vallen met het voor stel tot het bouwen van 44 midden standswoningen mee te gaan, indien ge lijktijdig een gehjk aantal krbeiderswo- ningen worden gebouwd. Spr. verwyst naar de plannen welke wyien burge meester Berkhout in 1944 heeft laten ontwerpen. Wethouder G Schrama noemt dit „het mes op de keel zetten", hetgeen de heer D. Limburg ontkent. Het zal alleen gemakkelijker vallen er voor te stemmen. Wethouder B. van Vliet juicht het toe wanneer de raad zich uitspreekt, dan kunnen B. en W. soepeler werken. De voorzitter zegt binnenkort met voorstellen te zullen komen. Ook de heer O. R I. Viveen onder streept namens de fractie van de Par ty van de Arbeid het bouwen van ar beiderswoningen. Spr. had gedacht dat men direct na het gereed komen der woningen met minstens 50 woningen zou doorgaan dit Jaar. De heer G. v. d. Hulst bespreekt het vervoermiddel der schoolkinderen en vraagt een betere oplossing. De heer C. v. d. Werf vraagt naar de oprichting van het definitieve oorlogs monument. Het tijdeiyke monument maakt een vervallen indruk en moet worden hersteld. De heer C. Fortanier verzoekt een af doende oplossing op zedelijk gebied en inzake vernielzucht in het Burgemeester Berkhoutpark. Hy verzoekt meer toe zicht of een afsluiting met hekken na een bepaalde tyd. Hierna sluiting. Benoeming De heer J. van Omme, Wachtmeester le kl. bij de Rykspolltle alhier is benoemd tot Brigadier van Politie te Alphen a. d. Run. Medische Zondagsdienst De medi sche Zondagsdienst wordt gedurende het weekeinde waargenomen dcor dr. H. Olthuis, Leidseweg 179, telefoon 527. HAAGSE GERECHTSHOF Verduistering Wegens verduistering in dienstbetrekking heeft zich ln hoger be. roep voor het Haagse Gerechtshof te ver. antwoorden gehad de vertegenwoordiger W. F. G. uit Lelden. Het Hof heeft verdachte veroordeeld tot drie maanden gevangeni». straf.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2