Mackenzie King sprak Staien-Generaal toe Onverwachte wisseling aan hel Britse departement van financiën Frankrijk aanvaardt strijd tegen communisme Canada's Nestor begroet „De wereld heeft behoefte aan zidke mannen WEERBERICHT Hugh Dalton afgetreden, sir Stafford Cripps zijn opvolger Wat er in Indië gebeurt Met een enkel woord B6ste Jaargang VRIJDAG 14 NOVEMBER 1947 No. 26236 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Hepny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden: 30 een te per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel I, Lelden - Giro no.: 57055 Een straffe wind woei door de haren i een symbool van de kinderen der ge- van de grijze Canadese premier, toen* hele wereld, die verlangden met liefde deze gistermiddag op het Binnenhof en medelijden te .worden behandeld, te Den Haag een eredetachement van de wachtcompagnie van het detache ment van het Ministerie van Oorlog inspecteerde. Klokke vier uur arriveerde Macken zie King aan de Ridderzaal. Hy luis terde eerst blootshoofds naar het Ca nadese volkslied, dat door de Kon. Mil. Kapel werd gespeeld. In zijn ge zelschap waren de Canadese ambas sadeur. de heer Pierre Dupuy, de chef van het protocol van het Ministerie van Buit. Zaken, mr. J. Visser als mede de toegevoegd-adjudant kapi tein J- E. Theunissen. De heer Mac kenzie King besteeg daarna de ge- loperde trap naar de Ridderzaal. Onder de bijzondere gasten werden daar opgemerkt mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum, oud- G.-G. van Ned. Indlë en dr. P. Kasteel, gouverneur van Curacao, alsmede de a.s. promotor van Mackenzie King in Amsterdam, prof. Levenbach. De voorzitter der Ver. vergadering hield een welkomstrede, waarin hij o.a. de dappere daden der Canadezen voor de bevrijding van ons land herdacht. In Nederland waarderen wij .aldus spr., zeer in het bijzonder de warme gastvrijheid, welke gij, als hoofd van de Canadese regering en het Canadese Volk, gedurende de jaren van onze tegenspoed zo welwillend aan de troonopvolgster, Prinses Juliana, en Haar gezin tijdens Haar ballingschap hebt verleend. Noch ook zullen wij ooit de bewijzen van har telijkheid en sympathie in onze tegen spoed, en in onze vreugde bij de geboor te van een Prinses in uw land, vergeten. Daarom zijn wij, als vertegenwoordigers van het volk, zo oprecht verheugd van aangezicht tot aangezicht te mogen staan tegenover en in ons midden te ontvangen de grote eerste-minister van uw land, de „grand old man", de nestor van Canada. Moogt Gij naar uw land de bood schap terugdragen, dat Gij hier een volk hebt gevonden, dat door dezelfde idealen van vrijheid, rechtvaardigheid en zelfbestuur is bezield als leven in uw jonge, sterke gemeenschap, een volk bereid om te lijden en te strijden voor deze idealen, overtuigd, dat het recht uiteindelijk zal overwinnen. Mackenzie King hield vervolgens een rede, waarin hij te kennen gaf dat nim mer meer een natie het zal wagen de vrijheid en het leven in de democrati sche landen te bedreigen, indien de de mocratische naties de eenheid en de kracht tonen, die zij gedurende de oor log aan de dag hebben gelegd. Bijeen komsten als deze, zo vervolgde hu. moe ten aan andere naties tonen, dat de banden tussen de vrije volken steeds sterker worden en dit zou een afschrik wekkend middel zijn bij nieuwe pogin gen tot agressie en wereldheerschappij- Mackenzie King bracht de grote dank baarheid onder woorden, die het Cana dese volk koestert wegens de liefdevolle zorg, die het Nederlandse volk aan de graven van Canadese soldaten geeft. De Nederlandse kinderen, die bloemen naar deze graven brengen, zag hij als Harriman contra de Sovjets VOOR HEN GEEN STEUN UIT DE V. ST. De Amerikaanse minister van han del, Harriman, heeft voor de commis sie voor buitenlandse aangelegen' heden van het Huis van Afgevaar digden verklaard, dat hij er voor stander van was, in de toekomst on middellijk het verlenen van steun te staken aan enig land, dat onder Sov- jetrussische invloed mocht komen. Amerika zou bereid moeten zijn de hulpverlening uit te strekken tot de landen van Oost-Europa, wanneer deze zich zouden bevrijden van Sov- jetrussische overheersing. „Sommige - van deze landen, aldus Harriman, hadden met ons willen sa menwerken, doch werden door de Rus sen daarin verhinderd. Polen, Honga rije en Roemenie zijn ons zeer vriend schappelijk gezind en zijn tegen hun wil in een bankschroef bekneld." Har riman ontkende, dat de uitvoer van levensmiddelen de inflatieneigingen in de Verenigde Staten veroorzaakt zou den hebben. De hoge prijzen waren voornamelijk het gevolg van de inter nationale vraag en het was verkeerd te menen, dat de prijssituatie in de Verenigde Staten gecorrigeerd zou wor den, wanneer geen hulp aan het bui tenland verleend zou worden. Harri man critiseerde Argentinië voor het niet willen samenwerken bij de voor ziening in de wereldvoedselnood. In te genstelling met Canada, dat grote of fers gebracht had. Harriman verklaarde het niet eens te zun met het treffen van economische sancties togen de „satelliet-staten van de Sovjet-Unie." Bevordering van de handel tussen alle Europese landen en de rest van de Wereld zou waarschijn lijk strekken tot het „ophalen" van het ijzeren gordijn. ENKELE BUIEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk nog verder afnemende, doch later weer wat toenemende wind uit Westelijke richtingen. Wisselend be wolkt met enkele buien, voornamelijk in het Noorden van het land. Koudere nacht. 15 NOVEMBER. Zon op: 7 58 uur; oiïder: 16.50 uur. Maan op: 11.05 uur; onder: 18.09 uur I (20 Nov. E.K.). Hoogwater te Katwijk te 5.15 en 17.33 uur. Hij bracht hulde aan Koningin Wil- helmina, die door het Canadese volk als „een der grootste vrouwen aller tijden" wordt beschouwd, „een toon beeld van zielskracht". Het verheugde de premier te vernemen, dat zij thans in de gelegenheid is de rust te genie ten, die zij zo zeer behoeft. Herinnerend aan het bezoek van de Prinses-Regentes aan Canada, zei Mac kenzie King, dat naar zijn mening nim mer enig land een zó schitterende am bassadrice had gehad. Men koesterde ge negenheid voor de Prinses. In alle de len van het land was zij bekend en Haar naam zal in dankbare herinnering blij ven. Mackenzie King heeft voorts een brief van generaal H Crerar, commandant van het Canadese eerste leger, voorge lezen, waarin de generaal de dank van het Canadese volk voor de verzorging der Canadese oorlogsgraven in Neder land onder woorden brengt en de na druk legt op de banden tussen de twee volken. Deze banden zijn versterkt door de emigratie van Nederlanders naar Ca nada. Twintig minuten voor vijf verliet Mac kenzie King de Ridderzaal. Staande op het bordes hoorde hij het Canadese volkslied aan, dat wederom door de Kon. Mil. Kapel ten gehore werd gebracht. Hierop vertrok de Canadese minister president per auto naar kasteel Oud- Wassenaar. O 's Avonds vond, na een serenade door de Haghesangers in Hotel des Indes een gala-diner plaats, waarbij de Nederland se regering als gastvrouw optrad en tal rijke autorteiten aanzaten. Dr. Beel bracht een toast uit op H M. de Konngin en een op de Engelse Ko ning. Minister-president Beel hield een kor te rede, waarin hij zijn Canadese col lega welkom heette namens regering en volk van Nederland er een persoonlijk woord van begroeting aan toevoegend voor de man, die de Canadese natie ge durende meer dan 20 jaren heeft geleid. Naar de mening van dr. Beel heeft de wereld grote behoefte aan mannen zoals Mackenzie King. De Canadese premier beantwoordde deze toespraak. Naar w\j vernemen zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard hedenavond deelnemen aan het diner, dat de Ca nadese ambassadeur te zijnen huize in Wassenaar geeft ter ere van Mac kenzie King. Gistermorgen heeft Mackenzie King ontvangen de burgemeester van Wasse naar, dr. S. Baron van Wijnbergen, die namens -zijn gemeente een tekst aan bood, gecalligrafeerd door de kunstenaar H. Fredlander. Als persoonlijk geschenk overhandigde de burgemeester nog een ets, vervaardigd door mevrouw Van Wijnbergen. Dit schrijven van Attlee was in ant- Hugh Dalton, de Britse minister woord op een brief van Dalton zelf, Amerika's veiligheid in oorlogstijd RAAD INGESTELD. President Truman heeft zes leden van zijn kabinet benoemd in de raad voor hulpbronnen van nationale veiligheid, een nieuw opgericht permanent burger lijk bureau ter coördinering van mili taire, industriële en burgerlijke mobili satie in oorlogstijd. De raad heeft o.a. tot taak de strategische herplaatsing van industrieën, regeringsbureaux en andere essentiële elementen van het nationale leven, ter verzekering van een continue werkzaamheid van de regering in geval van een oorlog met atoomwapenen; het ontwerpen van maatregelen ter berei king van een top-mobilisatie op indu strieel en burgerlijk gebied in oorlogs tijd; on tv/er pen van programma's voor het meest, effectieve gebruik van de na tuurlijke en industriële hulpbronnen en stabilisatie van de burgerlijke economie in' oorlogstijd: het opbouwen van reser ves van grondstoffen van trategisch be lang. van financiën, is afgetreden, Sir Stafford Cripps, minister van econo mische zaken, is tot zijn opvolger benoemd. Tijdens de bijeenkomst van het par lement gaf Dalton toe, dat hij sommi ge gegevens uit zijn begroting voor de mededeling daarvan in het parlement had doen toekomen aan een Londen's blad (de Star). Dalton excuseerde zich daarbij voor deze „ernstige indiscre tie." Gisteravond werden ministeriële be sprekingen gevoerd en naar verluidde kwam het kabinet in spoedvergadering bijeen in de kamer van Attlee in het parlementsgebouw Tegelijkertijd be sprak een aantal conservatieve leden van het parlement de zaak in privé- bij eenkomst. Het laatste geval van voortijdige mededelingen over de begro ting kwam voor in 1936 toen de voor malige minister van koloniën Thomas zich daaraan schuldig maakte. Thomas trad toen ook af als minister, doch bleef zijn zetel in het parlement be houden. Dalton's begroting ondervond ern stige critiek in de pers. Verklaard werd, dat deze begroting ontoereikend was om een oplossing te bieden voor de problemen van inflatie en uit het evenwicht geraakte balans van in- en uitvoer. Sir Stafford Cripps zal de coördinatie van economische aangelegenheden blij ven behartigen. De minister-president, Attlee, heeft Dalton een schrijven doen toekomen, waarin hij verklaart, zich ervan bewust te zijn, dat de begane indiscretie op zichzelf geen benadeling van de staat tengevolge had gehad, doch dat het beginsel van de onschendbaarheid van de begroting van het grootste belang is en dat de discretie van de minister van financiën, die noodzakelijkerwijs veel vertrouwelijke gegevens ontvangt, buiten kwestie meet zijn. waarin deze, naar aanleiding van het ter sprake komen van het geval in hei parlement, zijn ontslag aanbood, on der de verzekering, dat hij, ook bulten de regering staande, de uitvoering van het regeringsprogram zou blijven steu nen. De oppositie, onder leiding van Winston Churchill, Anthony Eden, sir. John Anderson en Clement Davies, heb ben een motie ingediend strekkende tot het benoemen van een commissie van onderzoek inzake de omstandigheden van de indiscretie. De commissie moet er een zijn uit alle partijen en bestaan uit parlementsleden. Churchill heeft Dalton in een brief medegedeeld, dat hij tot deze stap is gekomen onder in vloed van de ontdekking, dat de Jour nalist, wie Dalton mededeling der ge gevens deed, een kwartier voor de be kendmaking in het Lagerhuis, niet be schouwd werd als onder verplichting tot geheimhouding te staan. Reuters correspondent wijst er op, dat Daltons aftreden het heengaan be tekent van een der „grote vijf" in de hiërarchie van het kabinet en dat de samenstelling van het kernkabinet hierdoor geheel gewijzigd wordt De kern wordt thans uitgemaakt door Attlee met Bevin en sir Stafford Cripps als zijn eerste assistenten en Herbert Morrison als vierde. Volgens Reuter's finantiële redacteur zal het aftreden van Dalton onvermij delijk de vraag opwerpen, of de in discretie de werkelijke reden is of dat de oorzaak dieper ligt, namelijk in fa len van zijn finantiële politiek. In krin gen van uiteenlopende richting is men reeds lang van oordeel, dat Dalton's finantiële politiek de economische po litiek van sir Stafford Cripps verijdelt. Het aftreden van Dalton betekent in het bijzonder, dat Engeland ernst maakt met het zoeken van het herstel. De persoon van Cripps is daar voldoen de borg voor, aldus deze redacteur. De Urkers hebben een bijzonder goed palingseizoen achter de rug en hun vrees dat met het afsluiten van de Zuiderzee ook hun broodwinning zou ophouden is nu wel afdoende ongegrond gebleken. „Dood water" is het IJsselmeer aller minst, want behalve paling werden ook grote hoeveelheden schol en wijting aangevoerd. Als de vloot binnen is vinden honderden handen volop werk bij de sortering van de aanvoer en de verpakking in ijs voor het vervoer naar de grote steden. Pas binnengelopen schepen worden gelost. (Foto ANP-He.) Hugh Dalton. NOBELPRIJS VOOR CHEMIE. De Nobelprijs voor chemie is toege kend aan sir Robert Robinson, profes sor te Oxford, voorzitter van de Royal Sociëty, voor zijn onderzoekingen over het biologisch belang van plantaardige stoffen, in het bijzonder alcaloiden. NOBELPRIJS VOOR NATUURKUNDE. De Nobelprijs voor natuurkunde is toe gekend aan sir Edward Victor Appleton te Londen, voor zijn onderzoekingen ten aanzien van de atmosfeer. NOBELPRIJS VOOR LITTERATUUR. De Nobelprijs voor litteratuur is toe gewezen aan de Franse schrijver André Gide. Te Berlijn verdwijnt men spoorloos COMMUNISTISCH OPTREDEN. De regelmatige verdwijning van voor aanstaande anti-communistische perso nen te Berlijn houdt op het ogenblik de Duitse gemoederen sterk bezig. Naar aanleiding van de jongste ver dwijning, die van de journalist Friede, (die was de Sovjet-zone ingelokt en sindsdien niet is teruggekeerd), heeft zich over dit onderwerp gisteravond voor het eerst in het stadsparlement een be wogen debat afgewikkeld. Daarna is met alle stemmen, behalve die der communisten, een motie van wantrouwen tegen de politie-presldent aangenomen en de magistraat belast met een onderzoek naar de activiteit der po litie in het opsporen van vermisten. Een socialistische woordvoerder zeide, dat tot heden in Berlijn 5413 personen verdwenen of gearresteerd zijn, over wie niets meer vernomen is. Onder hen zou den 1250 jeugdigen, 1203 partijlozen en 2828 voormalige leden der nazi-partij zijn. De eis werd gesteld, dat deze spoor loos verdwenen personen voor een ge recht zullen worden gevoerd. Engeland en Palestina Cadogan, Brits gedelegeerde bij de Verenigde Naties, heeft in de subcom missie voor de verdeling van Palestina medegedeeld, dat Engeland zijn troepen niet zal gebruiken om de verdeling van Palestina door te zetten. Men kan niet zeggen, hoelang de periode van ontrui ming zal duren, doch de militaire autoriteiten hebben opdracht gekregen een evacuatie voor te bereiden, die op 1 Augustus 1948 voltooid zal zijn. De onmogelijkheid, alle militaire con tingenten vóór de zomer terug te trek ken, betekent geenszins, dat wij een civiel bestuur zullen blijven handhaven. Integendeel, wij behouden ons het recht voor op elk moment ons mandaat neer te leggen en ons burgerlijk bestuur te beëindigen, wanneer het duidelijk zou zijn geworden, dat de assemblee geen voor Joden en Arabieren aanvaardbare oplossing heeft bereikt. In zulk een ge val zou de Britse regering tussen de beëindiging van het mandaat en de voltooiing der evacuatie geen civiel be stuur handhaven, doch zich beperken tot het handhaven van orde en rust in de streken waar nog troepen zijn. Onrust in Italië REGERING TEGEN RECHTS EN LINKS. Tijdens een stormachtige zitting van de Italiaanse constituerende vergade ring heeft de minister van Binnenlandse Zaken Scelba, verklaard dat er in Italië een zeer jonge fascistische organisatie bestaat, welke in het geheim werkt. Scherp zal daartegen worden opgetre den; Scelba's rede werd herhaaldelijk door de communisten onderbroken, en het tumult bereikte een dergelijke hoogte, dat de communistische voorzitter van de Kamer een der communistische af gevaardigden wegens „onbeschaamd heid" liet verwijderen. Ten slotte wees Scelba er nog op, dat de regering de terugkeer van het fascisme wil tegengaan, doch ook be sloten is het politieke terrorisme uit te roeien, dat een der kenmerken van het fascisme is. „Niet straatdemonstraties, doch parlement en verkiezingen zijn de wettige democratische middelen om de politieke toestand te veranderen", zo zeide Scelba. „De regering wenst zo spoedig mogeltfk verkiezingen". In tal van plaatsen hebben zich anti- rechtse demonstraties voorgedaan, waar bij vernielingen werden aangericht. Te Napels moest de politie zelfs van traan- gasbommen gebruik maken. Besluiten ter V.N.-zitting De algemene vergadering der V.N. heeft met 41 tegen 6 stemmen beslo ten tot de vorming van de zogenaam de „kleine algemene vergadering". De aanhangers van de Sovjet-Unie stemden tegen, de Arabische staten onthielden zich van stemming. De Oekraine Is eindelijk gekozen tot lid van de Veiligheidsraad der Ver enigde Naties. (Zulks met 36 stemmen tegen 2 op India, dat zich had teruggetrokken en 15 onthoudingen (w.o. de V. St. en Ne derland). De algemene vergadering ging ver volgens over tot de verkiezing voor de twee overgebleven plaatsen in de be heersraad, welke kwestie eveneens op het dode punt was geraakt. Eerst in de achtste stemming gelukte het de Philippijnen om met 41 stem men boven het vereiste aantal van 38 stemmen te komen. Costa Rica ver kreeg 32 stemmen, Noorwegen 23 en Siam 15. Ook de negende stemming bracht geen beslissing ten aanzien van de laatste opengebleven plaats. Costa Rica verwierf 33 stemmen en Noorwe gen 24. Siam was reeds uitgevallen. Ten slotte verklaarde Noorwegen, dat het zijn candidatuur zou intrekken, waarna Costa Rica met 46 stemmen werd gekozen. NIEUWE AANSLAGEN TE JERUZALEM. Door een bomaanslag ln café Ritz zijn gisteravond zeven Britse militairén te Jeruzalem om het leven gekomen. Een achtste werd gedood, toen een Britse patrouille door Joodse verzets lieden uit een hinderlaag werd bescho ten. Een aantal Britten en tenminste drie Joden werden daarbij gewond. Graham en zijn gezelschap in Djokja aangekomen. Frank Graham van de Commissie voor Goede Diensten is in gezelschap van Setia/dijit, Hadji Agoes Salim, dr Leimena en enige Republikeinse amb tenaren per vliegtuig van Batavia in Djokja aangekomen, Dc namen van de leden van de Re publikeinse Commissie tot uitvoering van het bestand, die met Frank Graham uit Djokja naar Batavia zijn gereisd lui den: Luit.-generaal Oerip Soemohard- jo, generaal-majoor Dldi Kartasasmita en dr. Abdoel Madjid. Verder was in 't vliegtuig aanwezig de Republikeinse vi ce-minister van Buit. Zaken, mr. Tam- zil, die bij een vorige reis van de Com missie voor Goede Diensten in Djokja was achtergebleven. Rumoer in parlement en C. G. T. Bij het ter sprake komen van de on geregeldheden in Marseille, waar thans troepen zijn gearriveerd, doch waar het havenbedrijf geheel is stil gelegd door staking, is het gisteravond in de Fran se Nationale Vergadering rumoerig toe gegaan. Scheldwoorden klonken over en weer. Bergasse, afgevaardigde van de republikeinse vrijheidspartij (rechts), verklaarde, dat de relletjes grotendeels waren geïnspireerd door de communis tische vakverenigingsleiders. De com munistische oud-minister Billoux gaf de schuld aan de leiders van de bewe ging van De Gaulle. Hü sprak van hen als van lieden, die hun land aan een vreemde mogendheid wilden uitleveren. De vergadering besprak de vraag, wanneer een volledig debat over de ge beurtenissen te Marseille zou worden gehouden. Minister-president Ramadier aanvaardde ten slotte 18 Nov. als datum een verklaarde, dat de regering „nog niet nauwkeurig kan zeggen wat er ge beurd is", doch hij liet doorschemeren, dat na voltooiing van het onderzoek straffen zouden worden opgelegd. Billoux zeide nog, dat ook de prefect van het departement Marseille en het BINNENLAND. De aid. Inlichtingen van de Neder landse militaire missie bij de geallieerde bestuursraad ln Duitsland deelt ons mede, dat baar niets bekend ls van een toezeg ging der beaettlngsautorltelten ln de Britse zone, volgens welke de particuliere verzending van drukwerken over de „Deutsche Relchspost" van Nederland uit naar adressen ln de Britse zone zou zijn toegestaan. De besprekingen dienaangaan de zijn nog aan de gang. De hoofdvéldipredlker ds. C. Konings berger ls voor een dienstopdracht per vliegtuig uit Batavia naar ons land ver trokken Hij hoopt naar Batavia terug te keren voor de viering van het Kerstfeest met de soldaten Een witte leghorn van de familie K. Eckhardt op de Oostsingel te Delft heeft een ei gelegd, dat het abnormale gewicht heeft van 120 gram De afmetingen van het el overtreffen die van een flink een denel. Vissers van de Maaskant, alsmede In het gebied van Hedel, Heusden, Ammer- zoden en andere plaatsen langs de Maas, hebben de laatste dagen geconstateerd, dat zich bij herhaling zeehonden vertoon den aan de oppervlakte var» de Maas. Te Bergen op Zoom ls een diefstal van ongeveer 3OÓ0 distributie-rantsoen bonnen aan het lloht gekomen. Zij werd gepleegd door de kassier van het distri butiekantoor In tegenwoordigheid van B. en W. van Groningen werd gistermorgen een proefrit gemaakt met de eerste Nederland se trolleybus. Het prototype, waarmede gedemonstreerd werd, biedt plaats aan 44 personen (29 zitplaatsen en 15 staan plaatsen). De totale lengte ls 8,90 M.. de totale breedte 2,45 M. By wijze van proef zal de nieuwe bus gedurende enige tijd ln Groningen in de normale dienst worden ingelegd. De heren Renkema en Harms, belden werkzaaam bij de bruggenbouw over de IJssel te Ba'ttemerbroek, wilden tydens het ruwe weer per roeiboot de IJssel over- steken De boot schynt lek te zyn gewor- De bevelhebber der zeestrijdkrach ten, lt.-admiraal C. E. L. Helfrlch heeft gistermiddag te Den Haag het comman deurskruis in do Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden uitgereikt aan de com mandant "van de destroyer-tender „Ha- mul" van de V. S.. captain A. L. Maher. De 62-Jarlge brugwachter G. Toren te Schoterzyi is te Lemmer te water ge raakt en verdronken. De 70-Jarlge F. van der Wal geraakte den en zonk. Harms kon niet zwemmen te Rot terdam op de Coolslngel onder de tram. De man kreeg een schedelbasisfrac- tuur. By aankomst ln het ziekenhuis bleek hy reeds overleden te zyn. en werd met de stroom meegesleurd. Reu kema kon zich zwemmend, redden. Het lijk van het slachtoffer ls nog niet ge vonden. BUITENLAND. Volgens een te Bratislava uitgegeven officiële verklaring, heeft de Tsjecho-Slo- waakse veiligheidspolitie die een onder zoek instelt naar het Slowaakse complot, bewijzen gevonden, dat Slowaakse staats ambtenaren ln verbinding stonden met en orders accepteerden van in. het buiten land vertoevende Slowaakse staatslieden. Te Bangkok wordt gemeld, dat Poeng Sri Tsjand, voorzitter van het ontbonden Siamese Huls van Afgevaardigden, ls ge arresteerd. - BIJ Vaestervik aan de Oostkust van Zuid-Zweden zyn twee treinen op elkaar ln gereden en Ln brand gevlogen. 2 per sonen werden gedood. 19 gewond. Officieel wero te Cairo bekend ge maakt, dat er ln de laatste 24 uur 82 personen aan cholera zijn gestorven, ter wijl 125 nieuwe gevallen werden gemeld. Naar het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken bekend maakt, heeft de onlangs gevluchte Poolse oppo sitieleider Mlkolajczyk, die zich thans te Londen bevindt, een visum aangevraagd voor een bezoek aan de Verenigde Staten. De Roemeens* gezant m Oslo en de gezantschapraad hebben de Roemeense regering hun ontslag aangeboden, daar de politieke ontwikkeling ln hun vader land niet overeenstemt met hun begin selen. De Duitse vloot van 150 schepen met een personeel van 1200 man, die onder direct toezicht van de Brltsche marine in de Britse zone belast ls met het vegen van mijnen zal op 31 December worden gedemobiliseerd. President Truman heeft admiraal Denfeld tot leider van de Amerikaanse vlootoperatles benoemd als opvolger van admiraal Nlmitz, die binnenkort aftreedt. Het Praagse Tribunaal heeft om op heffing van de parlementaire onschend baarheid van de communistische Tsjecho- Slowaakse minister van voorlichting Ko- pecky. verzool* wegens laster. Gisteravond Is een Superfort van het Amerikaanse leger tegen de Mount Spo kane (St. Washington) te pletter gevlo gen. Vijf inzittenden kwamen om het le ven, twee andere werden gewond. ministerie van Binnenlandse Zaken voor de incidenten verantwoordeiyk waren. Onder de kreten van afkeuring van socialisten en MRP verklaarde hy, dat de regering bloed aan haar han den had. Ramadier sprong op en riep: „Ik ken de bijzonderheden en de feiten niet, maar ik weet, dat de betogers geïnspireerd waren dooreen politieke organisatie waarvoor gy ver antwoordelijkheid draagt". Hy verklaarde voorts, dat de lnclden- de ^Publiek gericht waren. „Wij zullen een volledig onderzoek In stellen. Als gy een dictatuur wilt, zul len wy die bestryden". Toen Ramadier ging zitten, werd hy door allen, behalve de communisten, luide toegejuicht. In een bijeenkomst van het nationale comité van het algemeen Frans vakver bond (CGT) is het tot een openiyke botsing gekomen tussen de communis tische meerderheid en de niet-commu- nistische minderheid der leiders. Het behandelde punt was hot plan-Mar shall. Terwyi Leon Jouhaux, die de niet-communistische minderheid leidt, verklaarde, dat de Amerikaanse hulp noodzakeluk is om te voorkomen, dat de levensstandaard der Franse arbei ders met ten minste een derde omlaag gaat, nam Franchon, de leider van de communistische meerderheid. hevig stelling tegen het plan-Marshall. Jouhaux verklaring was ook onderte kend door Louis Saillant, secretaris-ge neraal van het wereldverbond van vak verenigingen, die zich tot dusver aan de zyde van de communistische meer derheid had geschaard. Men acht he< thans mogeiyk, dat het komt tot een openlijke strijd in de CGT In de wandelgangen van het parle ment werd openlijk gezegd, dat Leon Blum binnenkort opdracht tot vorming van een nieuwe regering zou krygen, die, naar men hoopte, de steun zou hebben niet alleen van de middenpar- tyen, maar ook van een groot deel der georganiseerde arbeiders, die in open- ïyk verzet komen tegen de communis tische tactiek en de beheersing hunner vakorganisaties door de communisten. Het bestuur van de Mouvement Re publican populaire heeft met veertien tegen dertien stemmen besloten geen besprekingen te beginnen met de Ras- semblement du Peuple Francais van generaal De Gaulle.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1