Communisten en Gaullisten te Marseille slaags Wat er in Indië gebeurt WEERBERICHT Ernstige bezorgdheid over Marine - afbraak De nieuwe bonnen Putte begroet Mackenzie King enthousiast Plechtigheden bij graven der Canadezen Alleen op eigen kracht vertrouwen „Een floers verbergt de realiteit Met een enkel woord Rechter .J 86ste Jaargang DONDERDAG 13 NOVEMBER 1947, No. 26235! LEIDSCH Directeur: j. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Merkhorst en J Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red.u21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Inzet tot krachtmeting? De burgemeester van Marseille, Car- linl (aanhangers van De Gaulle), is gisteravond uit de gemeenteraadskamer in het stadhuis moeten ontvluchten, toen een aantal demonstranten uit pro test tegen in het verloop van de dag uitgesproken vonnissen tegen enkele hunner aanhangers het stadhuis bin nendrong. Overdag waren de ongeregeldheden reeds begonnen, toen enkele duizenden vakverenigingsleden zich toegang ver schaften tot het gerechtshof om twee gevangenen te bevrijden. Daarna trok ken zij naar het stadhuis, binnen het gebouw raakten Gaullisten en com- gunisten slaags, waarbij de burge- eester, zy het niet ernstig, werd ge wond. De strijd breidde zich uit. Een vrouw liep op een Gaullistisch gemeen teraadslid toe en sloeg hem. Het werd een ware heksenketel, waarbij stoelen, documenten en schrijfbehoeften door de zaal vlogen. De Gaullisten richtten voor de kamer van de burgemeester een barricade van stoelen en tafels op, die echter werd neergehaald. Bij het ge vecht van man tot man, dat volgde, liep burgemeester Carlini .klappen op. Verschillende communistische gemeen teraadsleden en een journalist werden gewond. De demonstranten slaagden er in de voormalige communistische bur gemeester in de ambtskamer te instal leren, waar hij de demonstranten en de communistische raadsleden toesprak. Burgemeester Carlini wist met hulp van Gaullisten in een auto te ontko men, hoewel deze zich met moeite een weg baande door de voor het gebouw opeengepakte menigte. Een aantal po- litie-agenten moest tenslotte de weg vrij maken. Behalve de burgemeester en twee ge meenteraadsleden van de partij van De Gaulle zijn 13 personen gewond, onder wie 6 communistische raadsleden, die zich na verbonden te zijn naar huis konden begeven. De marllfestanten hebben een Ameri kaanse wag, die ter gelegenheid van de wapenstilstandsherdenking aan het. balcon van het stadhuis was aange bracht, verscheurd. Bars en nachtge legenheden moesten het eveneens ont gelden. Met de kreet „hang De Gaulle op" drong men daar binnen, waarbij ernstige schade werd aangericht. Hier bij schijnt een dode te zijn gevallen en 5 gewonden, waarvan 2 ernstig. Ontwerp-statuut Negara Borneo gereed. aankondiging door Dr. J. kiers. Het ontwerp-statuut voor de Nega ra Borneo (Kalimanten) is te Batavia tot stand gekomen. Dit werd gisteravond voor Kaflio- Batavia aangekondigd door dr. J. Kiers, voorzitter van de WestrBorneo- raatf en Pangeran Kartanegara, waar nemend voorzitter van de Raad van zelfbestuurders van Oost-Borneo en lid van het contactlichaam voor de be sprekingen met de Commissie van Goede Diensten. Het statuut, dat voorlopig ontworpen is, moet aan de respectieve Daerahrege- ringen worden voorgelegd alvorens de finitief van kracht te worden In de staatkundige ontwikkeling van Borneo werd als eerste op 12 Mei van dit jaar de Daerah Istimewa West-Bor neo erkend, daarna Groot-Dajak, z.-u.- Borneo en Oost-Borneo. Verwacht mag worden, dat binnenkort Hoeloe Soengei en Bandjermasin, resp. liggend in Oost en Zuid-Borneo met de hervormingen gereed zullen zijn en als Daerah zullen worden erkend. een dode en zes gewonden. De Nederlandse verliezen bedroegen Dinsdag 1 dode en 6 gewonden. Voorts hadden de gewone beschietingen van Nederlandse posten en patrouilles plaats. grondwetscommissie voor oost-indonesie. De ministerraad van Oost-Indonesië heelt een commissie gevormd voor de samenstelling van een ontwerp grond wet. Tot voorzitter dezer commissie is benoemd de Minister van Justitie, Sou- mHet besluit van de ministerraad be paalt, dat de grondwetscommissie haar arbeid op 31 December 1948 moet hen ben voltooid. prinses elizabeth ridder in de orde van de kousenband. In de „Daily Telegraph" wordt ge meld dat de Britse koning prinses Eli zabeth in de Orde van de Kousenband heeft opgenomen. Deze orde telt, bui ten de mannelijke leden, slechts vier vrouwelijke: de koningin van Engeland, koningin Mary, koningin Wilhelmina en thans prinses Elizabeth. barones orczy overleden. Barones Orczy. de schrijfster van de beroemde boeken over de Rode Pimper nel, is op 80-jarige leeftijd te Londen overleden. Barones Orczy was een Hongaarse van geboorte, doch huwde een Engels: man. Gedurende de oorlog verbleef zy te Monte Carlo, waar haar villa door de Duitsers streng werd bewaakt. wisselend bewolkt De Bilt verwacht tot morgenavond: Tijdelijk nog krachtige wind tussen West en Noord-West. Wisselend be wolkt met enkele buien. Weinig ver andering van temperatuur. 14 November. Zon op: 7.56 uur; onder: 16.52 uur. Maan op: 9 54 uur; onder: 17.33 uur (20 November E. K.) Hoogwater te Katwijk te 4.40 en 16.58 uur (Springtij). Het is mogelijk, dat er tengevolge van deze incidenten een algemene staking in de stad zal uitbreken. Het bestuur van de vakverenigingen te Marseille heeft besloten aan te dringen op een algemene staking als protest tegen de uitspraken van het gerechtshof, die de aanleiding waren tot de ongeregeldhe den. De leden van de vakverenigingen van arbeiders in de staalbedrijven, de machinefabrieken, het bouwbedrijf en enkele levensmiddelenbedrijven hebben reeds evenals de havenarbeiders en de zeelieden het werk neergelegd. I NEDERLANDS SCHIP IN CHINESE ZEE IN BRAND? „Globe Wireless" meldt, dat een ha- rer stations noodsignalen heeft opge vangen van het Nederlandse wacht schip „Alpherat", dat in brand stond tussen Manilla en de Chinese kust. De boodschap zegt, dat het schip op eigen kracht voer, doch de hulp inriep van scheDen in de nabijheid. Naar wij nader aannemen vaart de „Alpherat" van de Stoomvaartmaat schappij Nievelt Goudriaan in z.g. „time-charter" voor de Holland-Oost- Azië-lijn van de N.V. Ver. Ned. Scheepvaartmaatschappij te Amster dam. Moet zij uitsterven Aan het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het hoofdstuk Marine van de Rijksbegroting 1948 ontlenen wij: Vele leden was de buitengewoon gro te bezuiniging opgevallen, die deze begroting kenmerkt, In tegenstelling tot die van het Ministerie van Oorlog. Houdt de voorgestelde ingrijpende bezuiniging geen gevaar voor de toe komstige taak van de vloot en voor de toekomstige Unie-defensie? Deze leden vreesden, dat bij een der gelijke afbraakpolitiek de doeleinden voor het hebben van een eigen oor logsmarine niet meer verwezenlijkt zullen kunnen worden. Vele andere leden waren van mening, dat, alvorens tot het uitwerken van het j vlootprogramma kan worden overge gaan, de vraag: heeft de vloot foor Ne derland voor het jaar 1948 reden van bestaan, moet worden beantwoord? Zij meenden, dat hierop een bevestigend antwoord moet worden gegeven. Vele leden vroegen zich af, of het, in het kader van het financieel mogelij ke, gewenst ls tot de bouw van grotere eenheden over te gaan dan wel of onze 'vlootpolitiek niet meer moet gericht worden op de bouw van scheepstypen, die onder alle omstandigheden kunnen worden ingezet en die van groot belang zijn voor de bescherming van de koop vaardij. Sommige leden legden er de nadruk op, dat goed in het oog moet worden gehouden, dat bij een zo minimale vloot de verhouding tussen haar gevechts kracht en de kosten, die er aan besteed worden, uiterst ongunstig is, veel on gunstiger dan bij een grote vloot, aan gezien éen relatief buitensporig hoog bedrag besteed moet worden aan za ken, die niet van de gevechtskracht deel uitmaken, noê een stap verder en de vloot heeft helemaal geen gevechts kracht meer en is dus absoluut waarde loos, terwijl toch nog grote bedragen besteed worden aan bestuur, werven, opleidingen en wat dies meer rij. Men achtte het verbazingwekkend, dat de verzevenvoudiging van het korps mariniers (met alle daaraan verbonden kosten) en de prachtige outillage van de brigade, uu ineens zonder meer worden prijsgegeven. Gevraagd werd, of de minister geen conclusies heeft getrokken uit de les- Werk der V.N.-vergadering De politieke commissie der VN heeft een resolutie inzake Spanje aangeno men, waarin uitdrukking wordt gegeven aan het vertrouwen, dat de Veiligheids raad zijn in het Handvest vastgelegde verantwoordelijkheid zal nakomen, zo dra de raad van mening is, dat de toe stand met betrekking tot Spanje dit ver eist. In de resolutie wordt eveneens op nieuw de verleden jaar door de algeme ne vergadering genomen resolutie be krachtigd. waarin het terugtrekken van de ambassadeurs uit Madrid wordt aan bevolen. Polen nam zijn motie inzake econo mische sancties terug. De gehele resolutie werd met 29 stemmen en 20 onthoudngen aangenomen. Alle Arabische staten, de VS., Zuid-Afrika, de Philippynen, Pa kistan, Nederland, Australië en Canada onthielden zich van stemming. De clausule over de resolutie van de algemene vergadering werd met 30 te gen 14 stemmen en 11 onthoudingen aangenomen. Tegen stemden de meeste Latijns-Amerikaanse staten. India heeft zijn verzoek om toeken ning van het lidmaatschap van de Vei ligheidsraad ingetrokken. De commissie der VN voor de verde ling van Palestina heeft besloten de stad Jaffa aan de Arabische Palestijnse staat toe te wijzen. sen van de tweede wereldoorlog, die juist de voordelen van het hebben van een dergelijk landingskeurkorps Okinawa, enz.) bijzonder in het licht heeft gesteld. Wat zal er met het te demobiliseren beroepspersoneel der brigade gebeuren, zo vroegen tal van leden. Vele leden stelden de vraag, of vol doende aandacht wordt besteed aan de democratische vorming van de toekom stige officieren. Het aantal adelborsten zal voor 1948 ruim 400 bedragen. Zal er nu voor al deze a.s. officieren, gezien de geringe sterkte aan vaar- en vliegtuigen, ook na 1952 voldoende emplooi zijn? Verscheidene leden maakten zich ernstig bezorgd over de mededeling van 'de minister, dat over circa 5 ja ren alle voor de eigenlijke oorlogstaak beschikbare schepen, volledig zullen zjjn opgevaren. Andere leden vroegen in dit verband of het rendabel is de thans in aan bouw zijnde kruisers af te bouwen, gezien het feit, dat men vastzit aan het oude model, waarop dan thans alle in de oorlog noodzakelijk geble ken nieuwigheden moeten worden aangebracht. Hetgeen thans in uitzicht wordt ge steld, ten einde de Marine na 1952, ook wat betreft het personeel, niet volledig te doen uitsterven, is vol gens verscheidene leden wel zeer mi nimaal. f Kan de minister nadere gegevens zo wordt ten slotte gevraagd ver strekken nopens de diensten der Marine te Londen? Is het niet langzamerhand de hoogste tijd, deze kostbare neven diensten op te heffen en, voor zover dat niet kan, onder te brengen bij de am bassade marine-attache) Mikolajczyks secretaris in Zweden Stefan Karbonski. de secretaris van Mikolajczyk, de naar Groot-Brittannië gevluchte Poolse boerenleider, is met zijn echtgenote in Zweden aangekomen, aldus ls te Stockholm medegedeeld. „Wij zijn gevlucht om ons leven te redden", aldus heeft Karbonski verklaard. Hij gaat naar Engeland. Non-agressie-pact-voorstel herleefd De minister van Buitenlandse Zaken der V. S., Marshall, heeft te kennen gegeven, dat hij in de- raad van minis ters van Buitenlandse Zaken te Londen opnieuw een voorstel zou doen tot het sluiten van een non-agressie-pact voor de duur van veertig jaren tussen de vier mogendheden met het oog op Duits land. Marshall verklaarde tevens nogmaals, dat de Amerikaanse hulp voor Europa niet afhankelijk mocht worden gesteld van wijziging der socialisatieplannen in landen, die de hulp moeten ontvnagen. Marshall zou niet kunnen goedkeu ren, dat de Amerikaanse strijdkrachten op korte termijn uit Europa terugge trokken zouden worden. Frankrijk moest beveiligd zijn tegen Duitsland entevens moest Duitsland in zoverre wederopge- bouwd worden, dat het voor zichzelf kan zorgen. De verzekering, dat de Amerik. troepen in Europa zouden blijven en dat Duitsland gedurende veertig ja ren streng bewaakt iou worden, zou de vrees van Frankrijk en anderen doen afnemen. Het voorstel tot het verdrag was aanvankelijk afkomstig van de vo rige Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Byrnes, die in een per soonlijk onderhoud met Stalin de steun van laatstgenoemde had gekregen, al dus Marshall. Later was het voorstel verworpen door Molotof en heeft maar schalk Stalin ontkend, dat hij er ooit zijn goedkeuring aan gehecht zou heb ben. Voor het tijdvak van 16 t.m. 29 No vember 1947 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KG ^711 serie R. R04 diversen: 500 gram suiker, boter hamstrooisel of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram versna peringen. R05 diversen: 225 gram huishoud zeep of 180 gram toiletzeep. Bonkaarten KD, KE 711 (serie R). R11. R12 diversen: 250 gram suiker, boterhamstrooisel of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram versnaperingen. R13 diversen: 450 gram huishoudzeep of 360 gram toiletzeep. R16 reserve: 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel «alle soorten of kinderbiscuits. Bonkaarten MA, MD, MH 712 (byz. arbeid, a.s. moeders en zieken (serie R). R21 suiker: 250 gram suiker, boter hamstrooisel of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versna peringen. Tabak- en versnaperingenkaarten enz. QA. QB, QC 711: R01, R02 tabak; 1 rantsoen ciga- retten of kerftabak. R03 tabak: 2 rantsoenen cigaretten of kerftabak. R01 versnaperingen: 200 gram ver snaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. of 400 gram jam, stroop enz. R03 versnaperingen: 100 gram ver snaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. of 200 gram jam, stroop enz. De reeds aangewezen bon R—03 vlees voor 100 gram vlees is geldig t.m. 22 November. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 14 November worden gebruikt. De niet aangewezen bonnen van serie Q kunnen worden vernietigd. Gistermiddag arriveerde aan de grens thans de eerste Nederlandse gemeente, i VAa.il J. D. nn Ann 1 rtcATI nrftllf A J A/W A HVAmlAM lfAri /Hf 1 VA /I ÏT'Al"4 te Putte de Canadese minister-presi dent Mackenzie King voor zyn 4- daags bezoek aan ons land. Hij werd op Nederlandse bodem be groet door de Canadese ambassadeur in ons land. de heer P. Dupuy, mr. J. Vis ser. chef van het protocol bij het Mini sterie van Buit. Zaken namens de Ne- De Canadese minister-president Mackenzie King. derlandse regering ,en door de heer G. H. M. Hofmans burgemeester van Putte, destijds de eerste Nederlandse gemeente, welke door de Canadezen werd bevrijd, welke door de premier van dit land werd bezocht. In Putte wapperden vele vlaggen, er waren veel belangstellenden en er was zelfs een ere-poort opgesteld aan de grens. Burgemeester Hofmans sprak de Canadese minister-president toe en bracht hem de gevoelens van dank baarheid en piëtiet over van de Put- tese bevolking, voor welker vrijheid 12 Canadese militairen het leven gaven. Als herinnering aan Putte bood pas toor Wolters naméns de burgerij een fraai Delfts blauw bord aan. waarop een orchidee bevestigd was, dat omklauwd wordt door de vier poten van een leeuw, die op de achterzijde van het bord in gedreven zilver is aangebracht. De leeuw draagt een schild, waarop de na men voorkomen van de in Putte gesneu velde Canadezen. De premier dankte burgemeester Hofmans hartelijk- Daarna werd de tocht voortgezet naar Bergen op Zoom. De minister-president arriveerde daar met zijn gevolg tegen halfzes aan de Canadese begraafplaats. HU legde een krans aan de voet van het kruis dat temidden van de graven is opgericht, ter ere van de dappere mannen, die hun leven voor de bevrij ding van ons vaderland hebben ge offerd. De burgemeester, ir. H. B. J. Witte, overhandigde Mackenzie King een fraai gelanden exemplaar in etui van het oude boekje „Histoire abregee de la ville de Bergen op Zoom" door Jean Faure, dat in 1761 werd uitgegeven alsmede een oude gekleurde kaart van de oude ves ting Bergen op Zoom. Mackenzie King betuigde zijn grote erkentelijkheid. 's Avonds om 8 uur arriveerde Mac kenzie King op het kasteel Oud-Wasse naar. Kamerdebatten mat en aarzelend. (Van onze parlementaire redacteur) De algemene beschouwingen over de Rijksbegroting gaan wat mat en aarze lend. Een voorname reden is het ont breken van een nationaal budget, d.w.z. een opgave van hetgeen ons volk in 1947 heeft voortgebracht en verbruikt en hoe die grootheden zich in 1948 zullen ver houden. De heer De Wilde (AR.) zeide van harte te hopen, dat het Marshall-plan zou worden aanvaard en dat de confe rentie van Parijs en andere conferenties mochten gelukken. Doch dat hij daaraan zou willen toevoegen: vertrouwt zo min mogelijk op steun van anderen; ver trouwt alleen op eigen kracht. En de heer Vonk (Vrijheid) drukte het als volgt uit: „Een beetje kracht, een beet je moed, wat oud-vaderlandse deugd zou den wonderen doen. Maar het kabinet schijnt op een wonder te wachten" De heren Wagenaar (Comm.) en Korthals (Vrijheid) hielden algemene politieke beschouwingen; de heer Vonk (Vrijheid) behandelde Indië, en de heer Andriessen (Kath.) de lonen- en prij zenpolitiek. De heren De Wilde (AR.), Korthals, Teulings (Kath.) en Hofstra (Arbeid) traden als financiële deskun digen in het krijt. Deze laatsten waren het alle eens over de moeilijkheid om tot een goed oor deel te komen door het ontbreken van een nationaal budget. Zij drongen er op aan, dat de regering alsnog een opstel ling zou geVen. Ook kwamen hun me ningen overeen inzake de nieuwe vorm der Rijksbegroting. De heer De Wilde laakte het preme- morie opvoeren van de 83% millioen voor de P.T.T., door het Rijk voorgeschoten, daar de minister niet vooruit wilde lo pen op de vast te stellen status van de P.T.T.: hij laakte de dure Indië-politlek en het aanhouden van een kostbaar ambtenaren-apparaat. Spr. is verontrust door de voorstelling, als zouden we in 1948 maar 134 millioen tekort komen en de Gewone Dienst zelfs een batig saldo aanwijzen van 360 millioen gld. De ogen zullen opengaan, als we terugvallen be neden het physiologisch minimum. De staat is nog nooit zo weelderig geweest als thans. We hebben reeds 5 6 mil liard voorgeschoten, aldus de heer Vonk. En hoe staat het met de 3 3,5 milliard Ned. investeringen in Indië, dat een deel van ons bedrijfsleven is en ook inkomen uit arbeid dient op te leveren. In Ling- gadjati is geen financieel-economische overeenkomst getroffen; gaat de rege ring dat alsnog doen? Volgens de heer Hoogstraaten zal er onderscheid worden gemaakt tussen de oude (Ned.) en nieu we (buitenlandse) beleggingen. Hoe denkt de regering daarover? En deelt zij het optimisme, dat genoemde heer hier ongemotiveerd is komen verbreiden? Wij bewegen ons in een financiële mist, zo sprak ook de heer De Wilde. Er is een floers, dat de realiteit verbergt. Het uur kan komen, dat we niet meer zo rustig zullen debatteren als thans. En dat zal komen, als de financiële gestie niet ra dicaal veranderd wordt. De heer Hofstra Arbeid) was eigenlijk de enige, die het financieel beleid verdedigde. Over de prijzen en lonen sprak de heer Andriessen ongeveer in gelijke geest als de heer v. d. Goes (Arbeid). Alleen viel ten zeerste op, hetgeen hij over het pro bleem van de huren zeide: „Is het wel uit een rechtvaardigheidsoogpunt lan ger houdbaar, de huren niet te verho gen? Door het gebrek aan onderhoud is een stuk van ons volkstermogen in ge vaar". De heer Korthals betreurde nog eens het ontbreken van een nationaal kabi net. Wat de internationale toestand be treft meende spr., dat de strijd niet gaat tussen kapitalisme en collectivisme, doch tussen christendom en anti-christeiy- ken. De klacht van alleen te staan in de strijd tegen het communisme van de heer v. d. Goes was ongegrond. Ook spr. en de zijnen hebben herhaaldelijk tegen het communisme gewaarschuwd. Krach tig verdedigde spr. de belangen van ambtenaren, leraren en universiteitsper - soneel. De heer Wagenaar (Comm.) hield zich vooral bezig met de interna tionale politieke toestand en deed onder talrijke interrupties heftige verwijten aan het adres van de heren v. d. Goes en Romme. BINNENLAND Padvinders hebben in bet Forèt de Soignes, ter hoogte van bet Fort Jaco (België) het geraamte van een man ge vonden, die volgens de op hem gevonden papleren, de 60-Jarige Nederlander Mar tin Joseph de Vries zou zijn. Hij werd ge boren te Aalsmeer en droeg tijdens de oorlog de naam Max Zurek, geboren te Polen. Men neemt aan dat bij een natuur lijke dood is gestorven. Gistermiddag ls bet troepentrans port-hospitaalschip „De Groote Beer" met 1500 man troepen naar Indonesië ver trokken. Dertlei. Iralë-desertlegevallen wer den gisteren door de Krijgsraad te velde te Rotterdam behandeld. De opgelegde straffen varieerden van 6 maanden'voor waardelijk met een proeftijd van 2 Jaar tot 1 Jaar gevangenisstraf met aftrek Inbrekers hebben zich "s nachts toe gang verschaft tot de Juwelierszaak van van G. te 's-Hertogenbosch. Er wordt voor een waarde van f. 4000 vermist. Maandagmiddag zijn in de nabijheid van Terneuzen wrakstukken aangespoeld, welke zeer waarschijnlijk van de „Bres- kens 27" afkomstig zijn. De reddingsboot „President J V Wlerdsma". welke gister ochtend het wrak van bet vaartuig in het Sorag-at ln de Westerse helde op een diepte van 2% meter ontdekte, wist een lan- taarnbak en een gedeelte van het net te bergen. Deze maand viert de Rijkstulnbouw- school in Aalsmeer haar 50-Jarlg bestaan, ter gelegenheid waarvan feestavonden ge organiseerd worden. Aansluitend wordt op 20-21 November in de grote hall van de Centrale Aalsmeerse Veiling een grote na tionale keuring van cyclamen en orchl- deën gehouden. De Griekse sleepboot „American Ce- lour", die een kraan |BD 2957) vervoerde, is 's avonds laat de haven van LJmulden binnengelopen. Door de ruwe zee was het gevaarte los geslagen: het ls na veel moeite gelukt binnen de pieren de ver binding weer tot stand te brengen. Er lig gen op het ogenblik al bijna 15 schepen voor de sluizen van Umuiden te waohten op beter weer. Een Duitse smokkelaar, die van Ne derlands gebied naar Duitsland wilde glippen, ls door Nederlandse douanebe ambten neergeschoten en gedood, nadat hy op de herhaalde sommatie en na vijf waarschuwingsschoten doorliep. Het ge beurde onder de gem. Waubach (Lim burg). Door de hulpverleningsdienst te Doe- tinchem werd in de buurtschap Gaande ren een nlet-ontplofte bom opgegraven van 250 kilogram. Uit het woonwagen kamp te Doetinchem werd een granaat van 30 kilogram verwijderd. HU ITEM. \NI Zoltan Pfeiffer leider van de Hon gaarse oppositiepartij, die sinds enkele dagen uit Boedapest is verdwenen, ls per vliegtuig met. vrouw en dochter te New- York aangekomen. Het blad „France Amerlque", dat te New-York in de Franse taal verschynt, meldt, dat de brand, die de reusachtige Franse mailboot ..Normandlë" in 1942 ie New-York vernielde, het werk was van een Dultse spion, die thans, verdacht van moord, in Duitsland wordt gevangen ge houden. Op een vraag over het nog geheime rapport over de toestanden ln China en Korea van generaal Wedemeyer antwoord de Marshall, dat het zowel de regering van China als die van de VB. beslist zou schaden, indien het rapport werd gepu bliceerd. „In internationale aangelegen heden kan men niet alles open leggen", aldus Marshall. Op het ministerieel commissariaat voor petroleum te Boedapest ls een frau de ontdekt voor ongeveer veertig millioen Hongaarse guldens: een veertigtal perso nen ls gearresteerd, onder wie Gombosl, de regeringscommissaris, lid van de so ciaal-democratische party, Volgens berichten uit Joodse bron zijn ln een treffen met eenheden van le ger- en politiemacht, by Herzlla aan de Palestynse kust ten Noorden van Tel Aviv, drie Jodinnen en een Jood, die lid I van de groep Stern waren, gedood zij zouden met wapenen aan het oefenen ge weest zyn ln een boomgaard. Prinses Elisabeth van Engeland heeft zich, door het oordon van posters voor het Savoy-hotel te Londen heen, begeven naar een bal ten bate van Invaliden. Er werd niet gedemonstreerd. Ter byeenkomst van de plaatsver vangers der vier ministers van buiten landse zaken hebben Frankryk. Groot- Brlttannlë en de Verenigde Staten voor gesteld, de kwestie van het vredesverdrag met Oostenrijk bovenaan op de agenda voor de aanstaande bijeenkomst van do raad der ministers van buitenlandse za ken te- plaatsen. Eén Brits politle-agent ls gedood en drie agenten zyn zwaar gewond door Joodse verzetslieden, die hen besohoten toen zij pp een cafe-terras in de hoofd straat van Haifa zaten. Te New Delhi is officieel bekend ge maakt, dat het hoofdkwartier van de opperbevelhebber der Voor-Indische troe- Sen, veldmaarschalk Auchlnleck, op 30 ovember zal worden opgeheven, daar Auchlnleck en zijn medewerkers zich niet van 'hun taak. die bestaat uit het samen stellen van twee afzonderiyke legers voor India en Pakistan, kunnen kwyten wegens het ontbreken van de geest van samen werking tussen de betrokken partyen. „Oostenryks rykdommen vloeien Oostwaarts weg op een zeer eenzijdige ma nier, zonder dat geiyke waarde er voor ln de plaats ontvangen wordt" én „zonder dat Oostenrijk ln staat ls er toezicht op te houden," aldus heeft <lr. Gruber. de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, te Wenen verklaard. Tijden de afgelopen 24 uur zyn in Egypte 155 personen aan de cholera ge storven, terwyi 142 nieuwe gevallen wer den geconstateerd. De molenaar van Sans Souci sprak eens: „Er zijn nog rechters in Berlijn". Nü zitten ze in Engeland. Ik dpnk speciaal aan mr. Row land Thomas van Old Street in Londen. Henry James Wickers, een 42- jarige dood-arme stenenbikker en vader van 13 kinderen, stond voor hem terecht. Hy stal 950 stenen en deed 't, om een klein beetje extra-voedsel in huis te krijgen. Ietwat verdwaasd kwam beklaag de thuis. Hy verwachtte gevangenisstraf en daar had rechter Thomas hem warempel vrijgesproken! Wickers mummelde ook nog iets over „vacantie". Want rechter Thomas had zo waar bovendien bevel gegeven, hem wat vacantie te geven. „Ik heb met vrouw en kinderen nog nooit vacantie gehad", zei Wickers. ,Daar had ik nooit 't geld voor. Toch drink ik niet en rook slechts af en toe een clgaret". Vacantie: ik weet niet, wat dat is. Maar rechter Thomas zal nu helpen en naar een middel zoeken, om me met vrouw en kinderen er eens op uit te sturen. M'n gezond heid is niet best: lk heb m'n ver moeide rug in 't ziekenhuis al 'n paar maal laten byspykeren, maar 't heeft niet veel geholpen Kyk: diefstal keur lk per sé af. En rechter Thomas zal dat waar achtig óók wel doen. Maar hier sprak de méns Tho mas, niet de onverblddeiyke wet- ten-speurder. Natuurlyk mocht Wickers niet stelen. Natuurlyk was hetgeen hy deed, niet in de haak. Maar er was óók nog iets énders niet in de haak. Rechter Thomas voelde waar het schortte De schuld werd vergeven, omdat Thomas begréép. Begreep, wéér de fout schuilde. Een rechter naar myn hért! Fanta-sio. De hulp aan Europa Tydens de besprekingen, die de com missie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse Senaat houdt over de voorgestelde hulpverlening aan Europa, verklaarde Harriman, de Ame rikaanse minister van handel, dat het bedrag van 597 millioen dollar, dat by wyze van tussentydse hulp aan Italië, Frankryk en Oostenrijk wordt verstrekt, een einde zal mRken aan de daling, die de Amerikaanse export de laatste tyd te zien geeft. Met betrekking tot de Amerikaanse kolenuitvoer wees Harriman er op, dat deze niet meer bedraagt dan 3.5 pro cent van de totale productie in de V. S. Dê levering van kunstmest aan Europa verdedigde hy door er op te wijzen, dat ook deze de V. S. ten voordeel strekt, daar Europa hierdoor spoediger in staat zal worden gesteld in grotere mate in de eigen behoeften te voorzien, hetgeen de druk op de Amerikaanse productie van voedingsmiddelen zal verlichten. Door het Witte Huis is medegedeeld, dat president Truman tot de gezamen- lyke vergadering van het Amerikaanse congres op 17 November een persoon- lyke boodschap zal richten, waarin ver zocht wordt tussentydse hulp aan Euro pa te verlenen en maatregelen te ne* men tot het bedwingen van de inflatt® in de Verenigde Staten.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1