„Détaillitis"-ziekte in Tweede Kamer Churchill op 'I oorlogspad legen Labour ,Kan Wederopbouw-ministerie niet verdwijnen!' Spoedige overeenstemming Nederland-lndonesië noodzakelijk Marshall licht zijn plannen toe Met een enkel woord 86ste Jaargang WOENSDAG 12 NOVEMBER 1947 No. 26234 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir en Adm.ï 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Duitsland in de weegschaal Te Londen is een aanvang gemaakt met de voor-bespreldngen voor de bij eenkomst der grote 'vier op 25 dezer in zake het vredesverdrag met Duitsland. Het wordt zo langzamerhand tijd, dat er iets gebeurt in dit opzicht. 5 Mei 1945 eindigde de oorlog, thans na 2% jaar is er van vrede nog geen sprake. Men kan zeggen, dat dit beeld past in het kader van onze tijden, maar niettemin op zijn plaats is het toch niet. Slechts weinig lekt er uit van deze voor-besprekingen, maar dit weinige is voldoende om te doen uitkomen, dat het vooruitzicht der conferentie allesbehal ve gunstig mag worden genoemd. Alle verschillen die de conferentie van Moskou deden mislukken, zijn n.l. nog onveranderd aanwezig en de stem ming lijkt onverzoenlijker dan ooit. Dat er tussen Amerika en Engeland zelfs verschilpunten bestaan, is een te genvaller, maar vermoedelijk zou dit wel te overkomen zijn. Dat er ook met Frankrijk punten van onenigheid zijn is op zich zelf al bedenkelijker, maar de kans op overeenstemming tussen de Angel-Saksische landen en Marianne is niet uitgesloten. Het gaat daarbij speciaal om het Roer-gebied, want Frankrijk heeft de kwestie van het Saargebied immers al eenvoudig in Franse zin opgelost. Eco nomisch is het Saargebied aangesloten bij Frankrijk, alle verzet ten spijt. Dat Frankrijk hoopt deze economische aan sluiting tot een politieke te maken, spreekt voor zich zelf. Nog nooit waren de Franse kansen zo goed Het liefst zou Frankrijk het Roerge bied ook geheel los van Duitsland zien gemaakt, op v/elke wijze dan ook, maar dat idee heeft het reeds opgegeven, waar alle overige groten zich daartegen hebben verklaard. Het gaat nu nog alleen om de vraag, in hoeverre op dit gebied internationaal toezicht zal wor den gehouden, als zijnde de bakermat van de Duitsè oorlogsindustrie. Van vry-geven van dit Duitse oorlogscen trum kan eenvoudig geen sprake zijn. Het ergste van alles is echter de te genstelling tot de Sovjets. Het gaat hier in hoofdzaak, althans voor zover het te bekijken is de Sovjet-pclitiek ten aanzien van het lot van Duitsland heeft nimmer uitgeblonken door duide lijkheid om de kosten der herstel betalingen. De Russen willen direct profiteren, los van de vraag, of Duits land het reeds nu kan opbrengen. De Russen maken zich niet druk over een vacuum in Midden-Europa; vermoede lijk zouden zij dat zelfs gaarne zien, want dat zou voor West-Europa een le lijk blok aan het been zijn en voor herstel een geduchte handicap. Gelet op de intense verzetspleging te gen het Marshall-plan van de zijde der Sovjets, behoeft men zich niet te verba zen over dit standpunt van Moskou. Van herstel is Moskou nu eenmaal niet gediend, want dit neemt het com munisme de wind uit de zeilen. Moet daaraan ook worden toegeschre ven. dat over betrekkelijk kleine aan gelegenheden als b.v. de vraag, wie mogen deelnemen aan de komende con ferentie over vrede met Duitsland, ern stig verschil van mening bestaat? Zoals gezegd, het vooruitzicht is al lesbehalve rooskleurig. Zelfs kan men wel zeggen, dat in grote meerderheid gerekend wordt op een volslagen fiasco der Londense conferentie! Nog voor deze bijeen is. Dientengevolge worden de stemmen steeds krachtiger, die aandringen op een voortgaan desnoods zonder Sovjet- Rusland, waarbij wordt aangenomen, dat de drie overigen het wel met el kaar eens kunnen worden. Voor Duitsland zou dit de genade slag kunnen worden. Wat blijft er in dat geval immers over van de Duitse eenheid? Duitsland zou dan voorlopig onherroepelijk in twee delen uiteenval len, want van opheffing der bezetting is de eerste jaren terecht geen sprake. Men zou dan krijgen een samengaan van de Amerikaanse. Engelse en Fran se bezettings-zones tegenover de Rus sische zone en zo zou de splitsing van Duitsland in een Westelijk en een Oos telijk deel c-en feit worden. Dat de com munisten in dat geval niet zouden aar zelen hun zone op zijn communistisch te behandelen, is moeilijk aan twijfel onderhevig. Zijn zij daarmee thans reeds niet bezig? Zij het dan gecamou fleerd. Zo dreigt op de rug van Duitsland de controverse tussen West en Oost te worden uitgevochten. Niet erg, zullen velen op het eerste gezicht wellicht zeggen, maar dat is in wezen slechts een bewijs van kortzich tigheid. Met de Duitsers behoeft men op zichzelf geen medelijden te hebben, zij hebben het daarnaar niet gemaakt en zullen moeten boeten voor hun daden, maar voor de toekomst is een bredere blik noodzakelijk, los van zuivere ge- vo^lsaangelegenheden. Een verscheurd Duitsland zal herstel van orde en rust in Midden-Europa onmogelijk maken, waarvan Oostenrijk, Tsjechc-Slowakije en Polen direct de terugslag zullen ondervinden. Belangrijke beslissingen staan voor de deur. Er zal iets moeten gebeuren. „Waarom weer met Djokja onderhandelen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer begon Dinsdag met haar jaarlijkse grote debatten naar aan leiding van de ingediende begroting. Het is gebruikelijk, dan het algemene rege ringsbeleid aan een openbaar onderzoek te onderwerpen. De meeste kabinetsle den waren daarom present. De heren Mansholt en GÖtzen kwamen wat la ter; de ministers Huysmans, Fiévez, Schagen v. Leeuwen en Vos lieten ver stek gaan. Als kampioenboksers in de ring, die in de aanvang verkennend om elkaar heen manoeuvreren, zo traden de de baters elkander omzichtig uit de weg, wachtend wie zich het eerst bloot zou geven. Geen van allen wilde het spreek gestoelte op. En dus had praeses v. Schaik de aanwijzing te doen. Hij wees de heer Schouten (A.R.) aan. Deze bleef vanuit zijn bankje spreken. En na hem begon weer hetzelfde spel: vergeefs zocht de voorzitter iemand, die het woord wilde hebben; en hij wees toen maar de heer Tilanus (C.Hj aan. Na deze kwamen nog de heren v. d. Goes v Naters (Arbeid) en Romme (Kath.) op de katheder. Deze eerste be grotingsdag bracht dus vier vooraan staande parlementariërs voor het voet licht. Doch geen van alle leverde een rede in grote stijl. Er zat weinig lijn in; het bleef veelal bij een opsomming van wensen ten aanzien van onderdelen; het debat leed aan détaillitis, aan verkrui meling en uiteenvallen in losse punten. Kenmerkend was, dat de Kath. woord voerder niets over het Indische beleid zeide; dat zou hij wel bij de begroting van Overz. Gebiedsdelen doen. Ook roerde hij de buitenlandse politiek, de wereldtoestand en de UNO in het geheel niet aan. De heer v. d- Goes (Arbeid) was dc enige, die op dit allesbeheersende punt inging'en resoluut stelling nam tegen het communistische gevaar. Bitter klonk zijn verwijt aan de Katholieken en met name aan dc partijvoorzitter Andriessen, dat zij de strijd tegen het communisme alleen aan de Partij v. d. Arbeid overlaten. Waartegen op dat moment de Kath. leden met een uit roep van verontwaardiging protes teerden doch de heer Romme ging in zijn rede niet op het verwijt in. Wel kwam hij op tegen de voorstelling, door de heer v. d. Goes aan de hand van citaten van prof. Kors (OP.) en Jaques Maritain gegeven, dat katholie ken gerust lid van een andere politieke partij dan de K.VP. mogen wezen, en dat het episcopaat slechts om pastorale redenen het verband van een eigen par tij nog niet wilde missen. Maar deze tegenspraak was eigenlijk een bevesti ging: de K.V.P., aldus de heer Romme, is geen politiek verlengstuk van de kerk. doch werd slechts om staatkundige re denen opgericht. Verrassend was ook de mededeling van de heer Romme, dat hijverrast was door het optreden van de heer GÖt zen. Men zou de nieuwe functionaris welwillend tegemoet treden, maar spr. verwachtte toch van de regeringstafel zakelijk nog iets over deze kabinetswij ziging te vernemen. Bij hoofdstuk I immers had de regering verklaard, dat het niet aanging de verantwoordelijk heid over meer ministers te verdelen. Spr. was vol lof over minister Jonkman en hoopte veel succes van de samenwer king van Beel en Jonkman (en Götzen) in het Indisch beleid. Hij meende echter dat de verantwoordelijkheid ook voor Götzen's daden bij Jonkman bleef be rusten. De heer v. d. Goes noemde even eens de heer Götzen niet-interpellabel vroeg nadere verklaring te dezen aanzien van het kabinet. Wat de kabinetswijziging betreft in formeerde de heer Tilanus ook nog naar de berichten, als zoude de minis ter van Marine van plan zijn af te treden daar hü zich niet met de kabi- netspolitiek zou kunnen verenigen. In derdaad gaan er geruchten van deze strekking. De heer Schagen v. Leeu wen zou evenwel niet, gelijk destijds de heer Ringers, het algemeen beleid en met name dat inzake Indië als reden aanvoeren ,doch de bezuiniging op de marine-uitgaven. Wat hier van zij, zullen wij derhalve wel in de loop van deze debatten te horen krijgen. De „détaillitis" leidde tot het uiten van wensen op velerlei terrein. Zo vroeg de heer Romme dringend om een her ziening van de kinderbijslagregeling waardoor vaders van drie kinderen of meer een groter bijslag zouden ontvan gen. terwijl hij ook de zelfstandigen in deze regeling betrokken wilde zien. De heren Schouten en Tilanus drongen aan op een snelle regeling van het vraag stuk der materiële oorlogsschade. Voor al laatstgenoemde was zeer radicaal te dezen aanzien. „Kan het hele ministe rie van Wederopbouw niet verdwijnen?", zo vroeg hij. Althans zouden vele com missies en dier ontelbare circulaires en formulieren „weggeveegd" moeten wor den. De lonen in de Landbouw zijn ver re bij de andere achtergebleven, aldus de heer Schouten. Ook de salarissen van de leraren en van de ambtenaren dienen herzien te worden. De gehele lonen- en prijzenpolitiek bevredigde niet. De re- -r-, gering was veel te soepel geweest met zullen straks de deskundigen in net vuur het aanbrengen van correcties, met het worden gestuurd. gevolg, dat elders ook weer correcties moesten worden aangebracht. De heer v. d. Goes was het hiermede wel eens. Hij had echter wel vertrouwen in het werk van prof. Brouwers en hoopte dat door een bewuste prijsverlaging loons verhoging kan worden voorkomen. Want hiertoe mag het niet komen. (Intussen boden juist deputaties uit 24 steden van het land namens de ouden van dagen een petitie aan de beide Kamers aan, waarin verzocht werd om een verhoging van 5 op de nooduitkering) Terwijl de heer Schouten en Tilanus hun afkeuring uitspraken over het hele Indië-beleid en vooral laakten lat men wederom met Djokja wil onderhandelen, juichte de heer v d. Goes de samenwer king met de Commissie van Drie van harte toe. De AR. woordvoerder drang met klem aan op het verstrekken van financiële gegevens omtrent het oDT-re- den in Indië. In het Voorlopig Verslag was reeds daarnaar gevraagd, doch er was geen antwoord op gegeven. Over de eigenlijke financiële vraagstukken word door geen der sprekers gerapt; daarvoor Dis. van Strik waarschuwt dringend: Anders dient bedrijfsleven zich terug te trekken Gevaren voor een débacle De wnd. voorzitter van de Indische ondernemersbond, de heer drs. Van Strik, verklaarde te Batavia in een rede ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van die Bond: „Ik zie de toe komst, vooral ook de mogelijkheden voor een organisatie, somber in." „Ondanks de inspanning van alle krachten hebben wij in de afgelopen 2 jaar niet kunnen bereiken, wat wij hadden gehoopt. wy zien. dat van In donesische zijde door velen een algehe- Qe politieke onafhankelijkheid op zo kort mogelijke termijn als eis wordt gesteld." Kunnen wij niet reeds nu gezamen lijk nagaan, wat voor een nauwe sa menwerking nodig is. welke rol het be drijfsleven daarbij kan vervullen aan welke minimum voorwaarden moeten worden voldaan, wil het bedrijfsleven die rol kunnen vervullen? Aan het stel len van deze minimum voorwaarden valt nu eenmaal niet te ontkomen. Iedere toekomstige hulp van Neder landse zijde aan deze gewesten be hoort een gezonde economische basis te hebben. Nederland kan zich stel lig niet permitteren verder te hel pen, wanneer het zelf by deze hulp slechts nadeel ondervindt. Indien op economisch terrein géén samenwer king is te bereiken, niet alleen ten bate van deze gewesten, maar even eens ook van Nederland, dan zal de fraaiste politieke oplossing geen nut hebben. Het Nederlandse bedrijfsle- van zal zich dan moeten terugtrek ken. Wordt er in het algemeen niet te veel gespeculeerd op de grote belan gen, welke het bedrijfsleven hier zou hebben en geredeneerd in de trant van „ze hebben hier hun kapitaal geïnves teerd, dus ze blijven toch om er zoveel mogelijk uit te halen?" Men zie vooral niet over het hoofd, dat, zodra voor een bedrijf vast staat, dat een winstgevend wer ken in de toekomst niet meer mo gelijk is, de investatic daardoor vol komen waardeloos is geworden. Het besluit om te liquideren, of zo nodig, te abandonneren, is dan niet moei- lük meer." terwijl daarnaast meer en meer zuiver Indonesische bedrijven zullen ontstaan en zich ontplooien. Maar altijd zal het bedrijfsleven op een gezonde basis moe ten worden geschoeid. Bedrijven be staan. omdat er winstmogelijkheden zijn. Willen wij geraken tot een ge zond economisch stelsel, dan zal dit spoedig, héél spoedig, moeten gebeu ren! Wanneer aan Nederlandse züde de regering en het bedrüfsleven zeer spoedig de handen ineen zullen slaan om tezamen met de Indonesiërs tot overeenstemming te komen, zal het gevaar dreigen, dat men, ondanks eventuele politieke successen, voor een economische débacle komt te staan ten detrimente van Nederland en Indonesië, aldus de heer Van Strik. Churchill wil nog geen standbeeld. Er bestonden plannen voor de op richting van een standbeeld van Chur chill, van 70 meter hoogte, op de rot sen van Dover, dat Churchill in ma rine-uniform, een grote sigaar rokend, zou voorstellen. In de punt van de si gaar zou een licht worden aangebracht, dat tot in Frankrijk zichtbaar zou zijn. Churchill heeft echter schriftelijk te kennen gegeven, dat hij de uitvoering van het plan liever uitgesteld zou zien, totdat hij zich definitief uit de politiek heeft teruggetrokken of tot na zijn dood. Men heeft dientengevolge van het plan afgezien. - Jfe- '-r. 'j. —vb- HERFST Vervolgens zeide hij; „Wanneer deze gebieden zouden terugvallen tot het niveau, dat aanmerkelijk lager ligt dan het tevoren bereikte, zullen verschillen de bedrijven nog geld kunnen verdie nen, zelfs méér nog dan vroeger. Maar zulke bedrijven vormen tezamen géén algemeen belang, noch voor Indonesië noch voor Nederland. Het algemeen belang voor beide partijen is slechts een goed georganiseerd bedrijfsleven met behoorlijke bedrijfszekerheid Dit bedrijfsleven behoeft niet uitsluitend in handen te zijn van één of van enkele bevolkingsgroepen. Naarmate de ont wikkeling voortschrijdt, zullen meer en meer Indonesiërs hun plaats in de be staande bedrijven kunnen innemen, Beknotting Hogerhuis-rechten aanleiding. Ondanks het feit, dat hij een zware kou had gevat, heeft Winston Churchill, de leider van de oppositie zich naar het Britse Lagerhuis begeven om de oppo sitie te leiden tegen het regeringsbesluit betreffende het beperken der bevoegd heden van het Britse Hogerhuis. Churchill verklaarde, dat de Labour - regering trachtte te komen tot een eenkamersysteem en hij noemde dit een gevaarlijk precedent voor Engeland, daar dit land geen geschreven grond wet heeft. Churchill beschuldigde de regeringsleider in het parlement, Her- bert Morrison, er van, dat hij „welbe kend een behagen schept in kleinzielige dictatuur" en hy voegde er aan toe, dat nog nooit een regering een derge lijke willekeurige macht heeft uitge oefend en nooit een regering volslage- ner had gefaald om de practische be hoeften van het Britse volk tegemoet te komen. Churchill vroeg zich af, waarom La bour het Hogerhuis niet afschafte en hij noemde het dwaas de bevoegdheid van het Hogerhuis om een wet een jaar op te houden „zuivere socialistische de- i mocratie" te noemen en de bevoegdheid om een wet twee jaar op te houden „klassetyrannie". Bijna alle vrije landen hebben het één-kamersysteem verworpen, zo zeide Churchill, en hij vroeg zijn toehoorders hem een krachtige democratische staat te noemen, die het principe van een éénkamerregering aanhangt. Een der Labourleden riep „Noorwegen", doch Churchill antwoordde, dat Noorwegen geen zeer krachtige staat is en zonder Britse bemoeiing in het geheel geen staat zou zijn, Churchill besloot met te zeggen, dat Labour niet zou kunnen voortgaan met het regeren van het Britse gemenebest of wat er van over is door partij- en kabinetsintri- gues, daar de socialistische meerderheid verkiezingen zouden worden gehouden. „Als de regering nog een jaar wacht zal Labour verdwijnen voor een aanzienlij ke tijd; niet beweend, niet geëerd, niet bezongen en niet gehangen. Churchill's philippica heeft echter niet mogen baten. Het Britse Lagerhuis heeft in be ginsel zün goedkeuring verleend aan het voornemen van de regering om de bevoegdheden van het Hogerhuis te beperken door dc tyd, gedurende wel ke dit lichaam een door het Lager huis aangenomen wet kan ophouden, van twee tot één jaar terug te bren gen. Een amendement van de oppositie om het wetsontwerp te verwerpen, werd met 345 tegen 194 stemmen af gestemd en het ontwerp werd in tweede lezing aangenomen. Het Duitse probleem Marshall, Amerikaans minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren in de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen zijn plan uiteengezet. Marshall keerde zich met kracht te gen eventuele buitensporige pogingen om de volkeren van Europa door pro paganda met de Amerikaanse bijdrage te imponeren. „De hulp moet in over eenstemming zijn met de waardigheid van die volkeren". Hoewel Marshall meende, dat de vol keren van Europa zich bewust moeten zijn van de omvang van het Ameri kaanse offer, wilde hij „de schenking niet vergiftigen door de wijze, waarop zij gegeven is". Hij verklaarde, dat Duitsland het „hart van het Europese probleem" is. Het is van vitaal belang, dat de econo mie van Duitsland hersteld wordt tot een niveau, waarop Duitsland zichzelf kan bedruipen en tegelijk ook tot de welvaart van het Europese continent kan bijdragen altijd op die voor waarde, dat er voldoende garanties worden geschapen om te voorkomen, zou verdwijnen indien morgen algemene dat dit land zijn militaire kracht her krijgt. Het is niet waar, dat de V. St. Duitsland willen opbouwen ten koste van de andere Europese volkeren. Hij drong er op aan, dat de V. St. alles in het werk zullen stellen om te verzeke ren, dat Duitsland zijn militaire po tentieel niet weer kan opbouwen. Het aanbod, dat de vrees der Europeanen in dit opzicht had kunnen wegnemen het aanbod van een viermogendheden- verdrag voor veertig jaar is helaas door andere landen verdraaid voorge steld. Marshall was het eens met Vanden- berg, voorzitter van de commissie, toen deze vroeg, of het niet waar was, dat de V. S. niet kunnen berusten in voort durend uitstel van de reorganisatie van Duitsland door onenigheid tussen de vier grote mogendheden ten aanzien van het vredesverdrag. 60.000.000 dollar zijn voor China uit getrokken. Desgevraagd verklaarde Marshall.dat de toestand in Frankrijk, Italië en Oostenrijk veel ernstiger is dan die in China, hoewel in eerstgenoemde drie landen een basis voor herstel aanwezig is, wat niet het geval is in China. Mo menteel besteedt China 75 tot 80 pet. van zijn begroting aan de oorlogvoering terwijl de drie genoemde Europese lan den alle energie gebruiken voor hun herstel. BINNENLAND WEERBERICHT MINDER ZACHT. Geleidelijk afnemende, maar aan de kust tijdelijk nog harde wind tussen West en Noord-West. Wisselende be wolking met enkele buien. Minder zaeht. 13 November. Zon op; 7.54 uur; onder; 16.53 uur. Maan op: 8-37 uur; onder: 17.07 uur (20 November ER.) Hoogwater te Katwijk te 4.06 en 16.23 uur. D© Eerste Kamer zal op Woensdag Ter gelegenheid van het 13de lus- 19 November des middags om halltwee trum van de oratorische vereniging „De- een openbare vergadering houden. mosthenes" ran studenten der Vrije - In het Miner vapav 11 Joen te Amster- De bijna 2-Jarlgo Fred Ohr. M. Kooh I dam ls gisteravond Cllnge Doorenbos. de gistermiddag ais eere-lld ge voor zijn ouderlijke woning aan de ^rijmkunstenaar", zoals Alex Wins de ju- D - rijmkunstenaar' Ring te Pernls door een achteruitrijdende bllarls in zijn feestrede noemde, gehul- jJ-* dlgd. Ook mevr. Cllnge DoorenbosDe Blècourt, die haar eohtgenoot aan be vrachtauto overreden en gedood. 's Avonds werd een gewapende over val gepleegd door twee in militair uni form geklede personen in het café Olym- pla aan de Van Malsenstraat te Rotter dam. De 56-Jarlge caféhouder A. K. werd een bedrag van f. 1025 ontfutseld. Beide aanvallers verdwenen daarop in de duis ternis: In verband met de vele bezwaren, die in gemeentelijke kring tegen de hui dige polltie-orgarüsatle blijken te be staan. heeft het bestuur van de Ver. van Ned. Gemeenten besloten een bijzonder congres aan dit vraagstuk te wijden, dat Woensdag a.s. te Utrecht zal worden ge houden, De bezettingsautorltelten der Britse zone hebben toegezegd, dat de particu liere verzending van drukwerken over oe „Deutsche ReldhBpost" van Nederland uit naar sdressen in de Britse zone zal worden ^^ssfaan. Hierdoor bestaat de mogelijkheid Nederlandse bladen op te zenden JiAar bekenden in de zone. Behalve een Jeugdappèl organiseerde I de Haagse afdeling van de „Vereniging voor Internationale Rechtsorde" ter ge legenheid van de „Week der _Verenlgde vleugel begeleidde, werd in deze hulde betrokken. Het Nederlandse stoomschip „Rijn" heeft op 53 graden, 32 minuten N.b en 5 graden, 2 minuten O.l. (by de Wadden eilanden) noodseinen waargenomen van een onbekend stoomschip, dat zioh on geveer 2V& myi uit de route bulten de geveegde geul bevindt. De „Brandarls" van de N.Z.HJt. Is uit Terschelling ver trokken om hulp te verlenen. De 55-Jarige Amsterdammer G. A. werd te Amsterdam aangereden door een reparatiewagen van de gemeentetram. Het slachtoffer werd enkele meters over het wegdek meegesleurd en ls aan zijn ver wondingen overleden. Gistermiddag slipte een vrachtauto by het Inrijden van een spoorwegviaduct te Hengelo ten gevolge waarvan de 23-J. wlelrijdster A Rutgers aangereden werd en zodanig gewond, dat zy terstond over leed. Naar de binnenkort te Havana te houden internationale conferentie, met het doel te komen tot een internationale handelsorganisatie, ln het kader van de Ver. Naties, zal drs. A. B. Speekenbrink, directeur-generaal voor de buitenlandse economische betrekkingen van het Mi nisterie van Economisohe Zaken. In zijn kwaliteit van waarnemend voorzitter der Nederlandse delegatie a.s. Zondag per K.L.M. vertrekken. Als tweede voorzitter zou oorspronkeiyk medegaan de heer L. Götzen. In verband met diens benoeming tot minister zonder portefeuille gaat hij met de delegatie mede. lïlllTEM AM» Volgens het blad van de Franse be zettingsautorltelten ln het SaaTgebled, heeft de gouverneur, Grandval, verklaard, dat de ecnomisohe samensmelting met Frankryk binnen 14 dagen een relt zal zijn. Voor het eerst sinds 1945 ls er geen gevaar voor een broodcrisis, aldus dr. Schlange-Schoenlngen, directeur van het voedsel- landbouw- en bosbureau ln de Britse zone Als ledereen meehelpt, kan het Duitse volk Juist door de winter „gesleept worden". De voorzitter van de Party van de Arbeid, de heer K. Vorrlnk zal zich mor- gen naar Praag b^even^ Vainiaar Kl Ml Mmadler de minlster-presl- naar Bmo gaan, om daar, als afgezant .jent moet het hrd houden wegens erleD Naties" een bijeenkomst ln de Rolzaal ln van het partijbestuur een congres bil te QCnt' ^uden &rlep' het gebouw van de Ridderzaal, waaraan wonen van de Tsjechische soclalistlche 130.000 arbeiders ln metallurgische 36 verenigingen haar medewerking ver- party. Dit congres wordt gehouden op 15, bedryven te Buenos Aires (Argentinië) leend hebben? I 16 en 17 November. I zyn gisteren ln staking gegaan. Het presidium van de Slowaakse com munistische partij verklaart, dat de be sprekingen over de vorming van een Nieuwe Slowaakse raad van. commissa rissen zijn afgebroken door onenigheid tussen de communisten en Slowaakse de mocraten over twee pos te-i. De Hongaarse Nationale Vergadering heeft een wet aangenomen, waarbij aan de regering de bevoegdheid wordt verleend regeringsbesluiten by decreet uit te vaardigen. Franzlska Braun, Hitler's schoon moeder, is door het zuiveringsgerechtshof te Muenchen vrijgesproken, daar dit de bewering, dat zij zich beroemd had op de betrekking tussen haar dochter en Hitler, onvoldoende bewijs adht voor pro-nazl- gezindheld De Internationale noodvoedselraad heeft te Washington het voorstel van de organisatie voor voedsel en landbouw, (F-A.O-), om zijn functies aan haar over te dragen aangenomen. George Isaacs, de Britse minister van arbeid, heeft ln het parlement aangekon digd. dat registratie zal plaats vinden van personen, die geen werk hebben, die ln dienst zyn van voetbal-pools, amuse ments-gelegenheden en nachtclubs, of straatventery bedrijven Deze personen zullen alsdan op de arbeidsbeurs moeten verschynen cn op dezelfde wyze worden „gedirigeerd" als de werkzoekenden. Van Cauwelaert ls benoemd tot voorzitter van de Belgische Kamer. Tot voorzitter van de Senaat ls gekozen de socialist Rolin. Hy ls de eerste socialist, die daartoe gekozen ls. Het Franse ministerie van Justitie ls doende met een systematlsohe her ziening van de vonnissen, welke zijn uit gesproken wegens collaboratie, ten einde opgelegde gevangenisstraffen te doen ver lagen en eventueel doodvonnissen te ver zachten. Volgens een hoge ambtenaar van het ministerie z(Jn van de herziene von nissen ln de meeste gevallen de gevange nisstraffen tot de helft teruggebracht, van de 5386 doodvonnissen, sedert de bevrij ding wegens collaboratie uitgesproken, z(jn er slechts 634 ten uitvoer gebracht. De meeste andere doodvonnissen zyn ver anderd ln levenslange dwangarbeid. Koch, de voorzitter van de Evange lische Kerkconferentlc der Britse zone, heeft de raad der kerken ln Engeland per brief verzocht steun te verlenen aan de pogingen tot het verbeteren van de eco nomische toestand ln Duitsland. Een super-fort ls bij het opstygen van een militair vliegveld by Oklahama (V. St.) verongelukt en tussen een aan tal vliegtuigen op de grond neergekomen, waarvan verscheidene geheel vernietigd en een aantal beschadigd werden. Twee militairen werden gedood en 5 liepen ver wondingen op. Officieel wordt te Wiesbaden mede- eedeel. dat tegelijk met een groep zwart handelaren twee voormalige SS-leden zijn gearresteerd. Deze laats ten hadden een voorraad goud en diamanten, alsmede een hoeveelheid zilver ter waarde van onge veer 10 mlllioen gulden in hun bezit. Zf wilden hiermee een fonds opbouwen om de „geallieerden uit Duitsland te ver- dryven".

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1