En wij spraken met de ere-burgemeester van Columbus EN DE MEESTER. Het toelaten van nieuwe leden tot de V.N. De Vrouw VAN DICK HERIOT vereist een van de nationale soevereiniteit RECHTZAKEN Pogingen Sovjet-verzet te breken. De Sovjets hebben in de subcommis sie voor de verdeling van Palestina een voorstel ingediend, dat bepaalt, dat op 1 Mei a.s. Palestina ontruimd moet zijn, waarna tot 1 Juli een overgangstijdperk zal intreden, waarin het land bestuurd zal worden door een commissie van en kele kleine landen onder auspiciën van de Veiligheidsraad. De V. St. hebben zich daarmede gro tendeels accoord verklaard. .Oostenrijk 43 tegen 8, 3 onthouding. Verder nam de commissie met 24 te gen 13 stemmen en 16 onthoudingen de Belgische ontwerpresolutie aan om het Internationaal Gerechtshof naar zijn mening te vragen over de kwestie, of een lid der V. N. juridisch bevoegd is zijn toestemming tot toelating van een ander land afhankelijk te stellen van voorwaarden, die niet in het Handvest vervat zijn en of een lid. onder erken ning, dat de naar het lidmaatschap dingende staat aan de voorwaarden van het Handvest beantwoordt, zijn beves tigende stem onderhorig mag maken aan de toegevoegde voorwaarde, dat andere staten tegelijkertijd worden toe gelaten. Het Poolse voorstel om de vijf per afstand gedaan van zijn recht van veto,manente leden van de Veiligheidsraad Frankrijk heeft ten aanzien van de toelating van nieuwe leden tot de V. N. dat het in Veiligheidsraad bezit. Aldus deelde het in de politiek de commissie mede. Engeland en de V. St. hadden reeds verklaard, dat zij hun recht van veto by dergelijke besluiten niet zullen ge bruiken. De Sovjets weigerden dit voorbeeld te volgen, waarin zij slechts propaganda zagen. De politieke commissie besloot de Veiligheidsraad te vragen opnieuw in onderzoek te nemen het verzoek om toelating van Eire, Portugal, Transjor- danië, Finland, Oostenrijk en Italië. De stemverdeling was als volgt: Eire: 35 tegen 7 stemmen, 8 onthou ding (tevoren werd met 43 tegen 7 stemmen en 3 onthouding Eire een vre delievende staat genoemd, die het lid maatschap van de V. N. moet verkrij gen). Portugal: 40 tegen 8, 4 onthouding. Transjordanië: 46 tegen 7, 2 onthou ding. Italië: 46 tegen 8, 1 onthouding. Finland: 46 tegen 8, 1 onthouding. REGIONALE DUURTE- EN GEZINS TOELAGEN IN INDIE. BÜ besluit van de It. G.-G. is het be sluit „Tijdelijke duurte- en gezinstoelage- regeling overheidsdienaren 1947" buiten werking gesteld en vervangen door een nieuwe „Regionale duurte- en gezins- toelageregellng", die geldt voor Borneo, Oost-Indonesië, Nieuw-Guinea, het ge west Riouw, Banka en Billiton en de onder Nederlands-Indisch bestuur staan de gebieden van Java, Madoera en Su matra. De regeling geldt evenals de vroegere, voor burgerlijke, ambtenaren in vaste en tijdelijke dienst, militairen en gemilitai- riseerden van het KNIL en zij die ver der regelmatig inkomsten van overheids wege of officiële pensioenfondsen genie ten. Zij gaat in werking met ingang van 1 Augustus voor het sedert 21 Juli '47 Kom d'r in, daar zit de burgemeester" Men weet Rijnsburg te waarderen in Amerika (Van een onzer redacteuren) Na binnenkomst in de genoeglijke ka mer aan de Vliet te Rijnsburg was er geen twijfel meer mogelijk: datgene zijn kinderen nog wel eens wilde zien, in de lente van dit jaar het stoute plan opvatte dan óók maar eens een kijkje te gaan nemen in het land van Uncle Sam En u weet het, wanneer een krasse oude heer( die men overigens zijn wer kelijke leeftijd bij lange na niet zou aanzien!) op een ondernemend idee in algemene overheidsdienst getreden waar we op af getogen waren wès bij- komt. dan blijft het niet bij het idee Vakbond verkiezingen in het Ruhrgebied Bii de verkiezingen der bedrijfsraden in de milnlndustrle der Britse zone. die einde October gehouden zijn. hebben de sociaal-democratische candldaten. naar uit de tot dusverre bekende resultaten blllkt. enige winst behaald. Van 1585 ln het Ruhrgebied gekozen leden van be drijfsraden behoren 623 tot de SPD. 519 tot de communistische partij, 26 noe men zich aanhangers der ln het Westen niet toegelaten socialistische eenheids partij en 256 zijn lid van de CDU of het Centrum. In verschillende centra, zoals Essen, waar de communisten tot dusver re de meeste vertegenwoordigers ln de bedrilfsraden hadden, zijn zij door de socialisten overvleugeld. Dit ondanks het feit, dat de communistische partij door een grootscheepse campagne getracht heeft de overheersende plaats, die zij ln de bedrijfsraden Innam, nog te verster ken. VRUE WINKELS TE BERLIJN. De sinds enige tijd in de steden der Sovjet-zone geopende winkels, waar artikelen als sigaretten, schoenen en kousen vrij en in elke hoeveelheid kun nen worden gekocht, zijn thans ook in de Sovjet-sector van Berlijn versche- Zij worden hier, zoals in de zone, snaestal gedreven door Polen en dragen in alles het karakter van officieel geto lereerde of zelfs officieel georganiseerde plaatsen van zwarte handel. De win kels, waar sigaretten voor anderhalve mark verkocht worden (Engelse en Amerikaanse sigaretten doen in Berlijn altijd nog vijf mark), trekken druk be zoek. Niet minder een winkel, waar schoenen en kousen te krijgen zijn. De schoenen zijn van Duitse herkomst en kosten ongeveer 700 mark. kinderschoe nen 600. Dameskousen zijn te kust en te keur verkrijgbaar voor 105 mark per paar, herensokken voor 60 mark. Men levert evenwel niet per paar, de mini mum hoeveelheid die men kan kopen, is een. half dozijn. Ook boter, koffie en andere levensmiddelen worden tegen zwarte prijzen vrijelijk verkocht. Deze vrije verkoop heeft in de Sov jetzone reeds grote ontstemming ge wekt onder de arbeiders, voor wie de aangeboden goederen onbereikbaar zijn. Dit is begrijpelijk, wanneer men in pu blicaties van de eenheidsvakbond voor de zone het gemiddelde loon van een arbeider berekend ziet op 150 mark per maand, waarvan nog ongeveer de helft als belasting moet worden afgedragen, geheel vernield.. bijeen te roepen voor een poging tot oplossing van het waagstuk der toe latingen werd aangenomen Een Zweeds voorstel om alle 11 verzoeken om toe lating zonder meer voor heronderzoek naar de Veiligheidsraad te verwijzen werd met 26 tegen 13 stemmen en 14 onthoudingen verworpen. Hollandse kinderen zeggen het met fruit DANK VOOR DEENSE GASTVRIJHEID. Gistermorgen vertrok van het vei lingsgebouw „Westerlee" te De Lier, on der grote belangstelling van genodig- j den, een druiventransport naar Dene marken. Deze druiven werden gestuurd door de Nederlandse kinderen aan hun Deen se pleegouders „uit dank voor de geno ten gastvrijheid bewezen- in moeilijke dagen". Een groot aantal kistjes, elk Inhoudende 4 kilo, zijn bestemd voor de diverse families, terwijl er 250 naar de ziekenhuizen en sanatoria, die Ne derlandse patiëntjes opnamen en ver zorgden, 'gezonden worden. De gezamenlijke Nederlandse expor teurs van groente en fruit, verleenden hun belangeloze medewerking, terwijl een expediteur uit Den Haag gratis het vervoer op zich nam. Voor de Denen is het fijne fruit een ongekende luxe, zodat deze zending een wel zeer gewaardeerde verrassing zal zijn! personeel en met ingang van 1 Decem ber '47 voor het personeel dat op 21 Juli '47 reeds in 's lands dienst was. Bepaald is dat hetgeen door het sedert 21 Juli '47 in algemene overheidsdienst getre den personeel meer ls genoten, dan waarop deze nieuwe regeling aanspraak geeft, niet zal worden teruggevorderd. zondere belangstelling waard. Temidden van half Rijnsburg, omringd door een weelderige bloementuin, zat daar de burgemeester. Ja, dat is een vreemde zaak. Rijnsburg heeft allang één burgemeester. Nu heeft het er twee., Althans twee burgemeesters als inwoners. Namelijk ook burgemees- „U BEVINDT ZICH OP HEILIGE GROND". Politic onderzocht huis van prof. Pootjes. Omstreeks middernacht heeft de po litie met circa 15 man een inval on dernomen in de woning van de door de Justitie nog steeds gezochte prof. Pootjes aan de Langestraat te Hilver sum. Aanvankelijk toonden de bewoners zich ditmaal zeer verstoord. De hoofdinspecteur, die de leiding had, kreeg o.a. toegevoegd: „Mijnheer, U begeeft zich op heilige grond". Niettemin liet men de politie onge hinderd haar gang gaan. Wederom werd het huis doorzocht, doch de voortvluchtige professor, die onvermoeid voortgaat zijn blad „De Vredestichter" te schrijven, werd niet gevonden. CAROSSERIE WRONG ZICH ROND BOOM. Inzittenden als door een wonder gespaard. Een Ford, waarin het echtpaar de V. uit Den Haag en ztfn drie jonge kinderen gezeten waren, slipte op de weg tussen Roosendaal en Wouw, toen het voertuig van het betonnen wegge deelte overging op het gedeelte, dat met klinkers is bestraat. De auto draaide een halve slag om en schoof daarna met vrij grote kracht tegen een boom langs de weg. Als een vogelnest voegde de carosserie zich rond de stam en het mag een wonder heten, dat de heer De V. en zijn drie kinderen, die op de achterbank zaten, hoegenaamd geen letsel bekwamen. Mevrouw De V. raakte ernstig bekneld tussen de stam en de verwrongen carosserie. Het duur de ongeveer 20 minuten voordat men haar uit haar benarde positie had be vrijd. Zij bleek een been te hebben gebroken: ook had zij verscheidene ver wondingen. De auto werd zo goed als Naar ons van bevoegde zijde ter ver- iter A. A, de Monyé van Columbus in-de klaring nog werd medegedeeld, is deze stad Ohio (Ver. St.). Dat zit zo. Jaren regeling ontworpen nadat gebleken was geleder), zo ongeveer tijdens j- -rtrst' dat door de openlegging van nieuwe ge bieden op Java en Sumatra na het be gin der politionele actie, de indexcijfers van de kosten voor levensonderhoud in de verschillende rayons te groot gewor den waren om een uniforme toeslag- regeling als vroeger bestond, te hand haven VERGUNNINGEN VOOR TELEN VAN WARMOEZERIJGEWASSEN EN FRUIT. Het Bedrijfschap voor groenten en fruit heeft ten aanzien van het- telen van warmoezerij gewassen en fruit in 1948 bepaald, dat. alle bijzondere tuin bouwteeltvergunningen per 1 Januari 1948 komen te vervallen. De voor aard- j beien uitgereikte bijzondere vergunnin- j gen worden vervangen. Voor 1948 kunnen weer bijzondere tuinbouwteeltvergunningen worden aan gevraagd voor de teelt van aardbeien en vroege aardappelen met of zonder nacultuur. Sla, spinazie, andijvie en augurken mogen niet als nacultuur van vroege aardappelen worden geteeld. Dies toog de heer De Monyé eind Juli j.l. per schip op weg naar Amerika, waar hij 4 Aug. arriveerde. Tot op 1 Nov. het afscheidsuur sloeg en de boot hem terugvoerde naar Rijnsburg, waar hij gistermiddag, verwelkomd door velen, arriveerde. Inmiddels was hij burge meester geworden! Nog slechts enkele minuten geleden hadden wij kennis gemaakt met deze nu beroemde Rijnsburger, of wij zaten al WIE WERDEN IN EUTERPESTRAAT OF WETERINGSCHANS MISHANDELD? Oproep tot het verstrekken van gegevens. „Nu het zover is, dat de Duitse en Nederlandse SD-ers binnenkort, berecht zullen worden, is het noodzakelijk dat allen, die gedurende hun gevangen schap in de Euterpestraat of de Wete ringschans te Amsterdam mishandeld werden, hiervan opgave doen aan het Bureau voor Oorlogsmisdadigers, Sta- dionweg 135, Amsterdam". Aldus de Procureur-Fiscaal van het Byz. Gerechtshof te Amsterdam mr. N. J G. Sikkel, die voorts verklaarde, dat het publiek waarschijnlijk meent, dat het niet nodig is aangifte te doen van het leed, dat de SD hen berok kende". „Dit is een onjuist standpunt. Ook zij die mishandelingen van mindere aard ondervonden, dienen hiervan onver wijld aangifte te doen. Zoveel mogelijk gegevens hoe onbelangrijk zij ook mogen schijnen moeten verstrekt worden", aldus mr. Sikkel. BRITSE ONDERSCHEIDING VOOR WIJLEN JAN VAN HOOFF. Gisteren heeft de familie van wijlen Jan van Hooff, de redder van de Waal- Mogen wij u voorstellen? Ere-burgemeester A. A. de Monyé van Columbus (Ohio, Ver. St.) uit Rijnsburg achter „zijn" bureau, omringd door geheel links bur gemeester James E. Rhodes, daarnaast Service-director Elmer A. Keller, ter andere zijde zijn zoon A. de Monyé, die de Amerikaanse vlag ophoudt, en. ge heel rechts, de tuinarchitect, die de Rijnsburgse bollen zal helpen de taak te volvoeren waarvoor zij bestemd zijn, verfraaiing van het stadhuispark van Columbus. wereldoorlog, toog een van de zoons van i met een serie fraai gezegelde documen- deze toenmalige Rijnsburgse kruideniers ten in onze handen, verkondigende dat naar de overzijde van de grote plas, om de heer A. A, de Monyé tot ere-burge- er Engels te leren. Hij bleef er enige meester van Columbus, de stad waar jaren. Hij schreef enthousiaste brieven. Waarmee zijn broers werden aangesto ken en ook omdat het in,die tijd ln Rijnsburg niet &lles was wat bestaans mogelijkheden betrof waardoor ook zij successievelijk hun bestaan ln de nieuwe wereld zochten. En vonden! Ter wijl de grondlegger der Rijnsburgse glo rie overzee naar de vaderlandse haard terugkeerde. Jaren gingen voorbij, de drie zoons en de twee schoondochters in Amerika bléven daar, en de heer De Monyé bleef hier. Althans, vele, vele jaren. Tot de nu 78-jarige stamvader van deze ondernemende jongelieden, die zijn zoons verbleven, benoemd was, ge tekend door burgemeester Rhodes en gouverneur Thomas J. Herbert. En met foto's waarop de burgemeester en de gouverneur met overtuiging hun vreug de te kennen gaven over het bezoek uit Holland. En nu kunt u wel zeggen dat u nooit van Columbus hebt gehoord en maar vaag van Ohio, dus dat het wel niet veel zaaks zal zijn. Maar mogen wij u dan even laten weten dat Ohio drie maal zo groot is als Holland, ongeveer eve veel inwoners telt, n.l. 7.000.000, en dat Columbus niet minder dan 400.000 bewoners rijk is. Dat is ongeveer twee maal Utrecht! POPPENKAST.... MAAR EEN MOOIE. „Kijk, ze spreken wel eens van pop penkast. Nu, dat'was dit ook!", is het commentaar van de ere-burgemeester. Maar toch is hij er trots op. En met recht. Per slot van rekening is een goeie poppenkast óók wat waard. En hoe dat nu allemaal zo gekomen is? Wel, Rijnsburg heeft een naam ge kregen in die stad en streek, en De Monyé is een naam die voor de Colum- bussianen hetzelfde betekent als Rijns burg. Zij kennen Rijnsburg dóór De Monyé's, die daar hebben laten zien wat de ondernemende Hollander vermag, en waard is. En wanneer een Hollander en zeker wanneer een Rijnsburger dat eens even gaat laten zien is de zaak bij wijze van spreken voor de bakker. Bovendien kwam de bejaarde Amerika-vaarder met kisten vol onvolprezen bloembollen aan dragen, die in de komende lente het park van het stadhuis in een Hollandse tuin zullen omtoveren. Ja. Columbus en Ohio hebben Rijns burg leren waarderen. En wat kan dat beter uitdrukken dan een ere-burgerva- derschap? Dat gebeurde dan ook op 24 Sept. Verleend aan iemand die als vader zoons de wereld instuurde die de handen uit de mouwen weten te steken. Terwijl we lange Pall Mails zaten te roken, aan alle kanten geschenken wer den uitgedeeld en bewonderd, steeds meer Rijnsburgers af en aan liepen om te zeggen „Nou, je ziet er prima uit" en dan weer op weg togen om de mare van de goede thuiskomst verder te versprei den. vertelde de ere-burgemeester maar voort over zijn ervaringen. 15.000 MIJL VAN NOORD NAAR ZUID EN TERUG. „Geen last van zeeziekte, hoewel de golven op de terugreis over de railing sloegen. Aan boord was het allemaal eerste klas! M'n zoons hebben mij aan boord gezet en er in Amerika afgehaald. In een auto zijn wij het hele land van Noord naar Zuid, tot in Florida en Ca nada toe, afgetoerd, minstens 15.000 mijl tezamen. Amerika Is opperbest. Engels ken ik niet, maar alles was er amicaal, geen sterke standsonderscheid, geen scherpe kerkelijke scheiding. Alles is er geweldig groot: de uitgestrektheid van het land, de havens, de gebouwen, de bergen, de hoeveelheid auto's. En, niet te vergeten, de goede naam van de Hollanders!" De heer De Monyé vertelde maar door: over zijn ontvangst bij de gouver neur, zijn contact met de burgemeester, zijn bezoek aan de gevangenis vrij- willig en zijn voldoening over het gehele bezoek: en een beetje voorzichtig rondkijkend merkt hij op. dat het in Holland wel een beetje stijf is! „Spijt heb ik er niet van, van deze reis. M'n zoons ook niet. En ook niet van hun besluit om in Amerika hun be staan op te bouwen". Wij spraken nog over kerkelijke ver houdingen, over neger-problemen, over rijkdom van de bodem, over klimaat en roken en zoveel. En dan de douane! „Meneer, je wist meteen dat je weer ln Holland terug was". Enfin, we spraken over alles waar je in een uurtje over spreken kunt temid den van tientallen steeds wisselende ge zichten en opmerkingen. We namen afscheid van onze levens lustige eerste ere-burgemeester in den lande, zijn kwieke ogen schitterend in het nog lang niet 78-jarige, olijke en krachtig gezonde gelaat. Rijnsburg is een waardevol inwoner rijk. Ware er méér zo, als hij en zijn zoons, in ons landje! SCHEEPSBERICHTEN. Alderamln 9 Nov. van Rosarlo naar B.- Alres; Arkeldljk, New-YorkAntwerpen, brug te Nijmegen, van de Engelse Am- pass. 10 Nov. Lizard: Ena 9 Nov. van Las J- 1 - Pledras naar Rotterdam: Esso, Den Haag, werd 9 Nov. van Rotterdam op Cuba ver- bassade officieel bericht ontvangen, dat het Koning George van Engeland be haagd heeft, aan hun zoon J, van Hooff die zich tijdens de oorlog zeer verdien stelijk gemaakt heeft voor de geallieer de legermacht, posthuum te onderschei- wacht; Haarlem, AmsterdamValparaiso, 10 Nov. te Ouragao verwacht. Meerkerk. CalcuttaRotterdam 9 Nov. van Port Said; Noorawljk 9 Nov. van Amsterdam n. Antwerpen: Rijn, pass. 10 Nov. Falster; den met de King's commandation for Stentor 8 Nov. ter rede van Istanboel; brave conduct" met de twee zilveren ™»rius «l Nov. van Venetië n. R'dam; - Triton 9 Nov. van Jacmel naar Kaap Haltlen; Westerdam 10 Nov, van R'dam te lauwertakken voor zijn moedig gedrag. Het officiële schrijven ging vergezeld van een verklaring van Minister Attlee, waarin deze zijn grote waardering uit spreekt voor de gedragingen van Jan van Hooff. Dr. W. K. H. KARSTENS LECTOR. Dr. W. K. H. Karstens, bij de botanie aan de Leldse Universi teit, is bij K.B. voor 29 October j.l. be noemd tot lector in de faculteit der wis- en natuurkunde om onderwijs te geven in de plantkunde. New-York verwacht. K N.S.M. Roelf 8 Nov. te Lelxoes; Theseus 8 Nov van Ceuta naar Oran; Prima 9 Nov. van Antw. n. Bilbao. Hast 5, 8 Nov. van Kopenhagen n. A'dam; Ber- kel 7 Nov. van Gibraltar n. Genua; Or pheus 8 Nov. van Lissabon n- A'dam: Deo Duce 9 Nov. te Odense; Hercules 8 Nov. te conservator Beiroet; Rossum 8 Nov. te Piraeus; Ilos Nov. van Bona naar Algiers Zeehond 9 Nov. San Miguel gepasseerd Nederland Madoera 10 Nov. van Ba tavia n. Rangoon. Johan cie Witt 9 Nov. van Belawan n, Penang; Oranje 8 Nov. van Colombo naar Amsterdam. tieve neiging om haar hand terug te trekken. Wat was ze toch een verlegen, klein meisje, dacht hij teder. Het wordt vast erg gezellig meen de ze, en het ls ontzettend Aardig van je om mij mee te nemen. Zijn hand drukte de hare iets steviger. Puur egoïsme! verzekerde hij haar luchtig, ik vond het altijd jam mer, dat je destijds zo uit mijn leven bent verdwenen. Anne; en ik laat dat niet weer gebeurenEen diep stilzwijgen volgde op .zijn woorden. An ne voelde haar hart bonzen. Ze was hem dankbaar voor zijn vriendschap en voor zijn attenties, maar, maarze was blij, toen hij bijna vrolijk verder sprak, zonder die diepe, warme Mank in zijn stem. Bovendien kan ik dat Lam- bert-kind niet uitstaan. Natuurlijk ze hoorde hem geamuseerd lachen, is haar papa buitengewoon goed bij kas, en ik geloof, dat d&t, wat Alan betreft de grote aantrekkingskracht is. Dat denk ik ook stemde Anne toe met een gedrukt stemmetje. Ik FEUILLETON vertaald uit. het Engels door SUSAN INGLIS 66). Anne glimlachte in de duisternis. Ze zijn erg vriendelijk voor me ge weest. Sara keek me eerst altijd een beetje argwanend aan, maar tegenwoor dig behandelen ze me bijna, alsof ik tot de familie behoor Hetgeen toch ook eigenlijk waar is bracht hij haar zachtjes in herinnering. Heb je er nooit spijt vandat je dit alle maal hebt opgegeven. O nee zei Anne snel. Nee, ik heb nooit het gevoel, dat het alle maal van mij behoorde te zijn, hoewel ik biy ben, dat ik hier gekomen ben en me niet door jou heb laten af schrikken Maar begrijp je, waarom ik het deed? Je hebt toch wel begrepen, hoe Alan zou zijn, als hy het ooit ontdek te? Ja. Haar stem was aarzelend. Het was afschuwelijk er aan te moeten denken, maar het was waar: als Alan boos was, dan was hij verschrikkelijk. Ze herinnerde zich de manier, waarop hij tot juffrouw Bell had gesproken: en de uitdrukking, die vanavond op zijn gezicht was geweest. Geoffrey grinnikte zachtjes. Ik geloof niet, dat je er over hoeft te zitten piekeren. En je zult, hoe dan ook. wel niet zo erg lang meer hier zijn, is het wel? Ze legde hem uit, hoe Kathryn hier over dacht, en dat Alan haar verzocht had om nog wat te blijven.wat had hij toen ïnders geleken, dacht ze, maar ze zei dit niet aan Geoffrey. Ik heb gezegd, dat ik nog wat zou blijven, omdat ik eerlijk van mening ben, dat Kathryn me nog nodig heeft, en ze is ontzettend aardig voor me, nu we elkaar goed begrijpen. Ze heeft zich vanavond zéker voor je uitgesloofd, stemde Geoffrey toe, terwijl hij met zijn hand over hetzach- te witte bont van de avondmantel, die Kraan zov!el benzme had gebruikt Kathryn haar absoluut ook had willen zonder op te schieten. Want aan zijn vond haar zelf ook niet bijzonder sym pathiek. Ik zal wel één keer met haar moe ten dansen denk ik, om mijn wegblijven goed te praten, ter wille van Alan. Maar stelde hij haar lachend ge rust, dan zal Ik voor jou een aar dige. tamme boer uitzoeken, opdat je niet aan Alan overgeleverd zult zijn, is dat goed? Anne voelde een stekende pijn in haar hart. —O, hij zal zeker niet met mij willen dansen, hoe dan ook! zei ze en ze geloofde het ook. HOOFDSTUK XXI. Het boerenbal werd gehouden in het raadhuis te Riversfeld,, dat voor deze gelegenheid een vrolijke aanblik bood met wimpels en gekleurde lichtjes en een verrassend goede band. Ondanks de sombere stemming, die steeds weer op kwam zetten, merkte Anne toch, hoe een plezierig gevoel van opwinding haar bekroop, toen ze uit de garderobe kwam en zich met Geoffrey onder de mensen begaf. Zullen we deze eens proberen? Ze was een beetje zenuwachtig, toen ze in zijn armen gleed', maar hij danste uitstekend en ze merkte, dat ze hem gemakkelijk kon volgen, zodat al haar verlegenheid verdween. Ze vergat zelfs Alan voor een ogenblik en begon van het geheel te genieten. Haar wangen vertoonden een blos en haar ogen straal den. En toen het volgende nummer een volksdans bleek te zijn, wilde ze, tot Ge offrey's stomme verbazing, van geen zitten weten. Onzin! zei ze vro lijk tot hem. We dansten dit soort dansen altijd in het ziekenhuis, toen ik nog leerling-verpleegster was. en ze zijn erg eenvoudig. Als we er maar tussen in zitten en naar de anderen kij ken, gaat het best. Kom mee! Lachend greep ze zijn hand en trok ze hem mee naar de dansvloer, terwijl hij ook moest lachen en haar alleen op zijn onkunde op dit gebied bleef wijzen En zó zag Alan haar, toen hij de zaal bin nenkwam met Sheila Lambert. 95). Ja, de mist was opgetrokken en nu werd het ook duidelijk waai*om lenen, streek. "Ik hoop, dat je je zult amuseren op dit feest. Zijn hand tastte verder om de hare te vinden en drukte deze. Heel licht, want hij voelde de huivering, die door haar heen ging en haar Jnstinc- machine was een kabel bevestigd aan die kabel hing het toestel an Oehoe! Je begrijpt, dat Kraan kwaad was! Wat hij precies riep, kan ik niet ver tellen, maar veel moois was het niet! „Jullie denken zeker, dat je op die ma nier de wedstrijd kunt winnen!" riep hij ten slotte. „Maar dat zal je niet glad zitten! Ik zal mijn beklag doen! Ik zal jullie laten schrappen!" „Als je dat doet, dien ik een aan klacht tegen je in, omdat je onze pro peller hebt afgevlogen!" riep Oehoe. „En in brand geschoten heb je ons ook nog! Dan word je niet alleen geschrapt, Prof. P. M. Orban uit Gent acht practische mogelijkheden aanwezig. In het kader van de BelgischNeder landse culturele samenwerking sprak prof P. M. Orban, hoogleraar in het staatsrecht te Gent, en Belgisch minis ter van Landbouw, gistermiddag in het klein-auditorium der Rijksuniversiteit alhier voor een talrijk gehoor van le den der juridische faculteit over: „Sou- vereiniteit en wereldvrede". Het facul teitsbestuur en verscheidene juridische hoogleraren waren bij deze belangwek kende voordracht aanwezig. Prof. Orban begon zijn college met te wijzen op het centrale punt van de hui dige internationale discussie over de vestiging van een ordelijke samenleving der volkeren, n.l. de beperking die ge geven moet worden aan het nationale souvereinlteitsbeginsel Een wereldvrede is niet langer denk baar zonder zulk een beperking, en die beperking zelve is niet langer de utopie die men haar vroeger achtte. Spr. wijdde het eerste deel van zijn onzin i TPi vrn- uiteenzettingen aan een beschouwing van de verschillende interpretaties, wel ke men in de loop der eeuwen aan het begrip souvereiniteit verleende, en de rechtvaardiging, aan elk dier standpun ten gegeven. Naarmate de wereld in de nieuwere tijd een nauwer onderling con tact te zien gaf, waarbij uiteraard het souvereiniteitsprincipe sterker in dis cussie kwam. won de opvatting veld, dat souvereiniteit als subjectief recht niet bestaat doch slechts een verschijn sel is, dat een toestand weergeeft. Steeds meer, vooral nu alle democratische rege ringen zich baseren op en hun macht ontlenen aan de uitspraak der meerdert heid van het volk, wordt de souvereini teit gezien als een objectief recht, ont leend aan de wijze waarop de funda mentele sociale norm in acht wordt ge nomen. Het tweede deel van zijn voordracht wijdde spr. in hoofdzaak aan de weer slag van deze interpretatie van het sou- vereiniteitsbeginsel op het gebied van het internationale recht De afgevaar digde van Griekenlandbij de Volken bond Politis heeft te dien aanzien reeds vroeg een belangrijke invloed uitgeoe fend. Hij stelde vast dat de souvereini teit als absolute kracht drie eeuwen lang het internationale recht heeft beheerst, doch dat thans dit dogma volledig moet worden herzien, waarbij de staten een deel van hun souvereiniteit dienen prijs te geven ten bate van de erkenning van een internationale rechtsregeling. Prof. Laski, de bekende politicus uit de En gelse Labourparty, ging met zijn con clusies nog verder door te constateren, dat de souvereiniteit nog slechts ge handhaafd kan blijven op cultureel ter rein, doch moet verdwijnen uit politiek en staatkunde, wanneer een wereldvrede wordt nagestreefd. Uit jongere uitlatingen blijkt een soortgelijke gedachte onder vele deskun digen te leven, hetgeen niet te verwon deren valt wanneer men bedpnkt dat geen enkele poging om het idee van internationaal recht te verzoenen met het bestaan van een absolute staats- souvereiniteit is geslaagd. (Wordt vervolgd) maar je gaat de gevangenis in! Houd dus je mond maar!" Kraan zweeg. Hij trok zijn hoofd te rug en begon te dalen, terwijl Oehoe met het restje benzine, dat h\j gespaard had, snel omhoog steeg. „We halen het nét, leerling!" zei hij. „Het was een goed idee van je om ons te laten slepen! Werkelfjk, ik ben te vreden over je!" Wanneer wij echter de staatssouverei- niteit beperken door haar afhankelijk heid van Internationale rechtsnormen vast te leggen, mag dit niet door de staat zelve geschieden, doch moet een beroep worden gedaan op het natuur recht, de moraal en het sociaal gevoel. Dit alles is geen zuiver wetenschap pelijk getheoretiseer, doch een prac tische probleemstelling, die haar weer klank reeds veelvuldig vond in de dagelijkse politiek. Het is vreemd des ondanks te moeten constateren, dat de belangrijkste overeenkomsten in deze tijd, het Atlantic Charter en het Handvest der Verenigde Naties zich nog onverbloemd cn volledig stellen op het fundament der nationale sou vereiniteit. De ervaring van de laat ste jaren heeft echter allerwege ge leerd, tot welke onneembare en ge vaarlijke hindemissen dit principe leidt. Spreker wees ten overvloede nogmaals op deze gevaren en toonde aan, hoe zij voortvloeiden uit de politieke en econo mische souvereiniteit der staten. Reeds in 1935 propageerde de Engel se ambassadeur in de Verenigde Staten, Lothian, de gedachte aan de wereld federatie, waarin de nationale souve- reiniteiten zouden zijn opgeheven, en deze thesis greep snel om zich heen. Davis ging deze richting op tijdens de inter-parlementaire conferentie van 1939 te Oslo en Curtlss werkte de ge dachte in iets afwijkende richting nog in 1945 in Oxford uit door er op te wij zen dat de vertegenwoordigers bij de in ternationale conferenties afgevaardig den der nationale parlementen in plaats van regeringen moesten zijn. Drie alternatieven zijn er thans om een oplossing te bereiken, ten eerste de vervolmaking der Verenigde Na ties, ten tweede de vorming van grote regionale gemeenschappen, b.v. vier over de gehele aarde, of ten derde de organisatie van een wereldfederatie. Deze laatste oplossing blijkt voorals nog tot de onmogelijkheden te beho ren, weshalve spr. zich met kracht voor de tweede weg uitsprak. Er moet een internationale rechts norm worden gevonden, aldus ein digde prof.. Orban, en in de wereld van morgen mag geweld alleen gebe zigd worden om de internationale rechtsorde te verzekeren en te vesti gen bij de volkeren, die haar uit vrije wil wensen te aanvaarden. Prof. mr. R. Kranenburg dankte spr. na een langdurig applaus voor deze be langwekkende uiteenzetting en gaf de verzekering, dat ook in Leiden over deze hoogst belangrijke actuele problemen wordt gedacht en dezelfde gedachten ook onder de Leidse juristen ten volle leven. HAAGSE POLITIERECHTER De stelende gast Te Oegstgeest had de dienstbode G. J. v W kle dingstukken gestolen. Dat was een gemene streek geweest, want ze had bij de kennissen onderdak gekregen. Met de vijf veroordelingen vorderde de Officier nu vier maanden gevang#» ndsstraf, waartoe de rechter veroor-» deelde.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2