Marshall vraagt 597 millioen voor directe hulp voor Frankrijk, Italië en Oostenrijk Truman over de hulp aan Griekenland en Turkije WEERBERICHT Moderne troepenlransporfsthepen in de vaart „Groote Beer voorbeeld van hygiëne en doelmatigheid Corruptie Joodse Raad verleende niet vergeven medewerking te Terwijl hij wist, wat slachtoffers wachtte .J Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt S6stë [Jaargang DINSDAG 11 NOVEMBER 1947 No. 26232 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Voor Europa 16 tot 20 milliard De minister van buitenlandse za ken der V. S., Marshall, heeft het Congres om een bedrag van 597 mil lioen dollar gevraagd als tussentijdse hulp voor Frankrijk, Italië en Oosten rijk tot 31 Maart a.s. Voor Frankrijk 327 millioen, voor Oostenrijk 43 mil lioen, voor Italië 227 millioen. Volgens zijn schatting is voor het uit te voeren programma op lange termijn (waar mee op 1 April 1948 zou worden be gonnen) tussen de zestien en twintig milliard dollar nodig. De bedragen voor de tussentijdse hulp zijn iets lager dan de enkele weken ge leden door Truman genoemde. Mars hall zei, dat „een automatisch succes" van de beide programma's niet verze kerd was, maar dat er een behoorlijke kans van slagen bestond. Naar Mars hali's mening werken drie der grote mo gendheden, die in deze oorlog de as be vochten hebben, aan het Europees her stel. Slechts de Sovjet-Unie had haar eigen redenen om hieraan niet deel te nemen. Marshall was van oordeel, dat men zich hiertegen verzetten moest. „Wij moeten niet toestaan, dat de vrye Europese gemeenschap uitgeroeid wordt". Op de VB. rustte een grote ver antwoordelijkheid. Marshall verklaarde, dat hij het Congres niet om bedragen voor het gehele programma van vier jaar wilde vragen, aangezien een aan tal voorwaarden (bijv. oogst, prijzen) niet van te voren vastgesteld konden worden. Zijn eerste aanvraag betrof een pe riode van vijftien maanden, te begin nen op 1 April 1948 (anderhalf mil liard tot 30 Juni en zes milliard voor het daarop volgend jaar, dus te be ginnen 1 Juli). Marshall verklaarde voorts, dat de hulp zou plaats hebben in de vorm van schenkingen of leningen naar gelang van de draagkracht van het betrokken land. Als algemeen principe zou gelden, dat de financiering van invoer van voedsel, kunstmest, brandstof e.d. door middel van schenkingen gebeurt. Be paalde uitrustingsstukken en grondstof fen, met behulp waarvan betaalmidde len geproduceerd kunnen worden, wor den niet geschonken. Marshall stelde voor. dat de V.S. met elk der zestien landen bilaterale overeenkomsten zou aangaan. Een zeer doeltreffende administratie is hier volgens Marshall van het groot ste belang. Hij legde er de nadruk op. dat de uitvoering van het programma in menig opzicht de buitenlandse poli tiek der V.S. zou bepalen. In verband met het verlangen van het Congres om de uitvoering van het programma uit handen van het depar tement van buitenlandse zaken te ne men zei Marshall, dat eenheid hier eer der gewenst was dan „verdeling van macht en verantwoordelijkheid". Marshall bleek voorts van plan de hulp ook uit te breiden tot China, al waar Tsjang kai sjek nog immer als enige wettige regeringshoofd wordt er kend door de regering van de V.S., in weerwil van de pogingen der commu nisten om gewapenderhand het bewind te veroveren. Voor Oostenrijk's zelfstandigheid. Dr. Gruber, de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, schrijft in de „Wiener Tageszeitung", het centrale orgaan van de volkspartij, dat de klei ne landen zich aan een gevaarlijke il lusie overgeven, wanneer zij „afdoende bescherming" verwachten van de orga nisatie der Verenigde Volken „in haar huidige vorm". Een even gevaarlijke illusie noemt Gruber het te geloven, dat de verkla ring van Moskou van 1943 iets anders was dan „een basis voor voorwendsels om Oostenrijk van het recht te beroven zijn eigen politieke leiders te kiezen en zijn eigen politiek te formuleren". Gruber roept de Oostenrijkers op de „communistische infiltratie" in het land te verhinderen door de vorming van een „gemeenschappelijk verzets- front", onafhankelijk van beroepen op de grote mogendheden. „Er kan geen twijfel bestaan aan ons verlangen naar de vrede", constateert Gruber, „maar er mag evenmin twijfel bestaan over het feit, dat wij vastbe sloten zijn onze eigen levensrichting te verdedigen". (United Press). Grieks leger zet groot offensief in. De Griekse minister van Buitenland se Zaken, Tsaldaris, heeft medege deeld, dat de Griekse regering order gegeven heeft tot .liquidatie van het verzet" in Griekenland. Het leger heeft bevel gekregen onmiddellijk tot de aanval over te gaan. „Aangezien de geste van de staat (nl. amnestie) geen weerklank gevonden heeft, zal thans met geweld van wapenen worden op getreden". Tsaldaris voegde nog aan zijn mededeling toe: „dank zij de ma teriële hulp van Groot Brittannië zo wel als van de Verenigde Staten heb ben wy een nationaal leger kunnen uit rusten, dat zowel wat betreft getal sterkte als „vuurkracht" in staat is een beslissend offensief te openen om de gewapende opstand te breken". AANHOUDEND WISSELEND WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen. In het Noorden van het land tijdelijk veranderlijke wind, overigens nu en dan krachtige en aan de kust tij delijk harde Westelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. vooral in het Zuiden van het land. 12 NOVEMBER. Zon op: 7.53 uur; onder: 16.55 uur. Maan op: 7.17 uur; onder: 16.47 uur (N.M.). Hoogwater te Katwijk te 3.30 en 15.48 uur. Marshall verzekerde opnieuw, dat de Amerikaanse hulp dient om de onaf hankelijkheid van Europa te waarbor gen en dat dit stellig in overeenstem ming is „met de pogingen en offers van twee geslachten Amerikanen" maar geenszins het verkrijgen van speciale voordelen voor de VB. beoogt. Overstroming in Anatolië In Adana, een provincie in Anatolië, (Turkije), zijn ten gevolge van hevige regens, die 60 uur aanhielden, de dij ken van de rivier Seyhan bezweken. Meer dan 200 personen zijn verdron ken en ongeveer 1500 zijn dakloos. Het water bedreigt de stad Adana en dui zenden mensen vluchten uit vrees voor de overstroming. De schade is groot. Een 1000 personen worden vermist. Het geheel gemoderniseerde troepenschip „Groote Beer", dat naar Indonesië als troepenschip zal varen en terug als hospitaalschip. (Foto Anefo) (Speciale reportage). Met twee bataljons militairen uit As sen en Nijmegen aan boord zal het troepentransportschip „Groote Beer" morgen van de Sumatrakade te Am sterdam naar Indië vertrekken. De „Groote Beer" is eigendom van de Ne derlandse regering, evenals de zuster schepen „Waterman" en „Zuiderkruis". In 1944 in de Ver. Staten als vracht schip gebouwd volgens het z.g. Victory- type, hebben zjj in het laatste oorlogs jaar dienst gedaan voor het vervoer van troepen en niet minder dan omstreeks 2000 militairen hebben er toen iedere reis op elk dezer schepen een onderko men moeten vinden! AANZIENLIJKE VERBETERINGEN Na de aankoop door onze regering is de „Groote Beer" onmiddellijk naar de werf van de Ned. Dok- en Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam ver voerd om er geheel te worden verbouwd en gemoderniseerd voor het vervoer van troepen en zieken. De „Waterman" bracht o.m. emigranten naar Canada, terwijl de „Zuiderkruis" zijn veelbespro ken reis met militairen naar Indië maakte. Men kent het wat onverkwik kelijke rumoer, dat zich na die tocht in ons land ontwikkeld heeft en dat in hoofdzaak onvoldoende legering en on toereikende ventilatie betrof. De „Groote Beer" is nu voltooid en er is dunkt ons nauwelijks aan leiding om te geloven dat iets derge lijks zich na de thans voorgenomen tocht herhalen zal! De aangebrachte verbeteringen zijn inderdaad aanzien lijk. Uit de aard van de zaak zijn de gan gen aan boord van dit ruim 7600 bruto reg. ton metende schip vry nauw. Op een vrachtboot is dat gewoonlijk niet anders. Maar het ziet er naar uit, dat dit ook het enige bezwaar zal zijn! De gehele laadruimte is gematamorfoseerd Het proces Maniu Tien van de aangeklaagden in het proces tegen dr. Maniu, de Roemeense boerenleider en 18 anderen, die be schuldigd worden van pogingen tot het omverwerpen der regering, hebben gisteren hun laatste verklaringen afge legd. Heden zal het vonnis worden uit gesproken. In een gloedvolle slotrede, die her haaldelijk door kolonel Petrescu, voor zitter van het gerechtshof werd onder broken, verklaarde dr. Maniu, dat hij zowel in het politieke als in zijn par ticuliere leven steeds tegen geheime militaire organisaties is geweest. Hij ontkende, dat hij met Amerikaanse agenten heeft gewerkt en eiste bewij zen van de beschuldigingen. Hij ont kende ten stelligst schuldig te zijn aan het beramen van een plan tot omver werping der regering. Attlee tegen de Sovjets Op het traditionele diner ter ere van de burgemeester van Londen heeft Attlee, de Engelse minister-president, een protest doen horen tegen „het voortdurend gebruiken van de betite lingen „imperialisten, oorlogsophitsers en verraders", wanneer de Sovjet-Unie over bevolking en regering van Enge land spreekt. „Indien er heden m dage imperia lisme in de wereld bestaat en daaron der versta ik onderwerping van andere volken door politieke en economische overheersing van een machtige staat", aldus Attlee. „dan moet dat zeker niet bij het Britse gemenebest gezocht wor den". in een vrij comfortabel, doelmatig en stellig niet ongezellig tehuis voor iets meer dan 1300 man aan troepen. De slaapzalen zijn ruim en luchtig meteen bijna overdadige mogelijkheid tot ven tilatie. Er is overal voldoende verwar ming en de hygiënische maatregelen schijnen alleszins toereikend. Eetzalen en verblijven wekken een prettige in druk en in de, welhaast feestelijk aan doende recreatie-zaal met zijn frisse tinten, kleurige tekeningen op de wit te wanden en gemakkelijke zitplaatsen, kan regelmatig 400 man worden saam- gebracht voor filmvertoningen, toneel-, cabaret- en voordrachtavonden, welke meerdere malen per week zullen wor den georganiseerd! Men zal er lezingen houden en cursussen, en al vele dagen achtereen wordt er bovendien gewerkt aan de voorbereiding van het grote Neptunus-feest dat op geen enkele vaart naar de Oost ontbreken mag! ZORG VOOR ZIEKEN. De „Groote Beer" is niet alleen troe pentransportschip, maar ook hospitaal schip. Het beschikt over een ruime operatie- en een Röntgenzaal, een tand artseninstallatie, een laboratorium, een apotheek en een verbandkamer en de medische staf is zeer uitgebreid! In de, voor een schip bepaald uiterst verzorgd- de, ziekenzalen is plaats voor 85 zieken. In plaats van vier, zullen er in deze zalen slechts twee bedden boven elkaar komen, zodat de patiënten rechtop kunnen zitten. Zij hebben een belletje naast hun bed om de verpleger te waar schuwen. en een kopmicrofoon om de radio-uitzendingen te volgen. Ook de „Waterman" en de „Zuider kruis" worden verbouwd in dezelfde geest. Het verschil is alleen, dat de zie kenafdeling op die schepen hoewel modern minder omvanerryk zal zijn dan op de „Groote Beer", die, gelijk ge meld, de taak van de dezer dagen uit Indië teruggekeerde „Kota Inten" over neemt. Waarschijnlijk zal de „Zuider kruis" op 17 December weer in de vaart worden gebracht, terwijl de „Water man" tot 1 Januari op de werf zal blij ven liggen. Herinnert U zich de „goede, oude" tijd? W&t wist de rustige burger van de stroom minne zaken, waarvan de wereld thans duizelt en dreunt? Wét van zwarte handel, fraude, oplichting, omkoperij, economische criminaliteit? Rondblikkend lykt de kille maatschappij finaal in diggelen te liggen. In 't klein, in 't groot. Lees ik daar niet om maar iéts te noemen dat een aantal Engelse ex-generaals en andere hoge militaire pieten voor de krijgsraad terecht zullen staan? Beschuldigd van een fenomenale zwendel in buitenlandse gelds waarden en zwarte handel in enorme hoeveelheden N.A.A.F.I. goederen? Van o.a. millioenen cigaretten, levensmiddelen in blik, spiritua liën, automobielen tot petroleum toe? In Frankrijk, Duitsland en el ders. Mijn hemel: 't gaat hier om een bedrag van eventjes 58 millioen pond, waarvoor de Engelse staat in de nek werd gezien! En 't bericht wekt niet eens sensatie Ik wdl niets van militairen, ambtenaren of handelslui zeggen. Maar er zyn twee soorten: goe de en slechte. Bepaald hèèl slechte! Vroeger of zie ik 't te idea listisch? in 't algemeen goede. Ik denk bijv. aan een hoge regeringsambtenaar uit de eerste wereldoorlog. Voor zekere moeilijke bemoeiin gen kreeg hij als dank een reus achtige kist sinaasappelen uit Jaffa thuis gestuurd. Kent U ze nog? Van die kolossale, van sap drui pende, met 'n naveltje. Het hele huis stond op stelten. Een schep kinderen keek hon gerig en dorstig. Maar de kist ging dicht en linea recta terug: helemaal naar Jaf fa! Overdreven? Misschien. Maar liever geen sikkepit extra, dan onrustig slapen: eerlijk duurt 't langst! Komt die mentaliteit ooit te rug?.... Ik twijfel. Twijfel héél sterk. Tóch móet 'tl Zo niet: dan gaat de maat schappij moreel kapot, failliet, sterft haar eigen miserabele dood Zo wél: dan komt zij 'bést in orde! Fantasie. Mr. Sikkel zegt: In een onderhoud, dat wij hadden met de Procureur-Fiscaal van het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam, mr. N. J. G. Sikkel in verband met de arrestatie van de voorzitters van de Joodse Raad prof. dr. D. Cohen en de heer A. Asscher, zeide deze het volgende: „Door de grote omvang van het on derzoek, dat wy na de oorlog in het algemeen hadden te voeren, scheen het ons niet juist in een zo gecompliceerde kwestie, als deze van de Joodse Raad, in te grijpen. Dit kon eerst dan ge schieden, wanneer er aan de hand van een uitgebreid, omzichtig onderzoek ge gronde bewijzen gevonden waren voor de schuld der leidende figuren in deze Joodse zaak. Gedurende de laatste maanden heb ben wij het onderzoek naar hun beleid meer intensief ter hand genomen en het bewijsmateriaal over hun onjuiste houding heeft zich zozeer opgestapeld, dat het in het belang van het verdere onderzoek niet verantwoord was hen langer op vrije voeten te laten. De vraag waar het om draait is: „werd door de werkzaamheid van de Joodse Raad de deportatie van Joden bevor derd of belemmerd?" Het antwoord hierop is, dat dc taak van dc Joodse Raad zich zo heeft uitgebreid dat men gekomen is tot een niet meer te pardonneren mede werking aan de vyand, waardoor de Joodse deportatie in belangrijke mate werd vergemakkelijkt. Derhalve moet worden aangenomen, dat zonder de RESTITUTIE VAN EIGENDOMMEN IN AMERIKAANSE ZONE VAN DUITSLAND. Het Amerikaanse militaire bestuur heeft een wet afgekondigd, welke voor ziet in de restitutie van eigendommen in de Amerikaanse zone van Duitsland, die sedert 1933 uit hoofde van ras, re ligie en politiek der bezitters door de Nazis geconfisceerd werden. De waarde van deze eigendommen wordt op 3 Vt milliard mark geschat. Tachtig tot ne gentig procent hiervan was Joods bezit. De Duitse autoriteiten dragen de ver antwoordelijkheid voor de uitvoering van de bepalingen van deze wet, waar van de officiële tekst in de Duitse taal is gesteld. De regeringen van de staten in de Amerikaanse zone weigerden ech ter de wet als een Duitse te publiceren, zeggend, dat dit impopulair zou zyn. Buitenlandse eigenaars kunnen ook aanspraak maken op in beslag geno men bezit, maar vergoedingen in geld zullen in marken worden uitbetaald. Deze zal uitgebreid moeten worden. President Truman heeft in het eerste verslag van het Congres over de hulp verlening aan Griekenland en Turkije verklaard, dat de oorzaken van politie ke en economische onrust in Grieken land, de Amerikaanse regering ernstige ongerustheid blijven baren. Truman liet doorschemeren, dat er wellicht meer dan de reeds beschikbaar gestelde 300,000,000, dollar nodig zou zijn om het Griekse hulpverleningsplan te doen slagen. Hij zeide, dat de economische ineenstorting van Griekenland door de Amerikaanse hulp voorkomen was, doch de toestand in wezen nog niet verbe terd. Truman noemde zeven punten op, die de toestand sinds de Amerikaanse hulpverlening ongunstig beïnvloed had den. „De uitbreiding der militaire ope raties heeft het nodig gemaakt, dat de gelden in plaats voor economische doel einden voor militaire worden gebruikt". Verder heeft de stijging der pryzen in Amerika en elders, aldus Truman, de koopkracht* der aan Griekenland be schikbaar gestelde deviezen vermin derd, met het resultaat, dat grotere sommen voor de essentiële minimum behoeften van Griekenland nodig zijn, dan oorspronkelijk bedoeld was. Tru man verklaarde verder, dat de uitvoe ring van het export-programma van Griekenland niet aan de verwachting had voldaan, doch dat de moeilykhe- den, welke het welslagen verhinderen, overwonnen moeten worden. Volgens president Truman zou het voortgaan der hulpverlening aan Griekenland met slechts de voorziening ln het allernodlg- ste Griekenland *^t een vruchtbare voedingsbodem van totalitaire ideolo gieën maken. In de verklaring beschuldigde Truman „de Noorderburen van Grie kenland" er van, dat zij het verslaan der guerilla-troepen veel moeilijker maakten. De guerillatroepen noemde hij gering in aantal, doch fanatiek ge leid door communisten, die vele ver harde misdadigers gerecrutcerd heb ben. Alle factoren, die nodig zijn voor het herstel, zijn aanwezig, zo vervolgde Truman, zy kunnen onmiddellijk in werking treden, indien de binnenlandse orde hersteld is. De hulp aan Turkije is als volgt ver deeld: vijf millioen voor bouw en her stel van wegen, bijna 15 millioen voor de zeemacht, bijna 27 millioen voor de luchtmacht, 48 millioen voor de land macht en vijf millioen voor de verbete ring der arsenalen. Tot midden Sep tember zyn ongeveer 1600 ton aan uit rustingen in Turkije gebracht. Voorts werken Turkse en Amerikaanse technici nog aan details van het hulpprogram ma. Truman besloot met te verklaren dat de opdracht van Amerika in beide landen hierin bestaat, dat getracht moet worden, vrije volken te helpen een regering te handhaven, zoals de meer derheid in ieder land die wenst. BINNENLAND De heer A. Koopman had op Texel het ongeluk te struikelen, toen hij naast z(Jn gedeeltelijk geladen boerenwagen liep. Twee wielen gingen over het hoofd van de ongelukkige, die op slag werd gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen na. De heer Spierenburg, leider van de Nederlandse delegatie, ls met alg. st. tot voorzitter van de studiecommissie voor de Europese Douane-Unie gekozen. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak stortte een groot reclamebord, dat tegen het Rex-Theater te Hilversum stond opge steld, plotseling naar beneden. Het zware bord trof een voorbijganger, de 78-Jarlge D. van Os. die dusdanige verwondingen opliep, dat hy enkele uren later ls over leden. Uit de door de Europese kolenorga- nlsatle gepubliceerde statistieken blijkt, dat de produotie per mijnwerker in de Europese kolenmijnen nog aanzienlijk ten achter blijft bij de voor-oorlogse produc tie. De mijnwerkers van ons land produ ceren 75% van het gemiddelde over 1935- '38. De Duitse mijnwerker komt op de laatste plaats met slechts 57%. Op 73-Jarige leeftijd ls te Amsterdam plotseling overleden de bekende neuroloog en psyohlater prof dr K. H. Bouman. De burgemeeste; van Middelburg. Jhr. mr. W. C Sand berg tot Essenburg. heeft op de Algemene Begraafplaats te Middelburg een monument onthuld ter nagedachtenis van 35 Illegale werkers en militairen, die voor het vaderland j vielen. Nabij Roosendaal ls de eerste na de oorlog volledig nieuw gebouwde boerderij ln Brabant gereed gekomen. Do minister van Sociale Zaken, de heer W. Drees. heeft gisteravond voor de radio de actie van de Nationale Monu menten Commissie Ingeleid met een toe spraak. waarin hij het Nederlandse volk dringend opriep tot het schenken van een geldelijk olfer. BUITENLAND Uit Bratislava, de hoofdstad van Slowakije, wordt gemeld dat de conferen tie tussen de beide grote Slowaakse par tijen de democraten en communisten ter samenstelling van een nieuwe Slo waakse regering zonder resultaat ls ge weest. Met het naderen van de koude ls men ln Duitsland weer begonnen met het plunderen van kolentrelnen. Volgens de berekening van de be trokken stedelijke diensten moeten thans in de ruïnes van Berlijn 3 millioen ratten leven of ongeveer evenveel als er meneexi ln de stad wonen. Naar sohattlng ver slindt het ongedierte dagelijks 90.000 menselijke voedselrantsoenen. Men ls thans een systematische campagne tot uitroeiing van de ongewenste medebewo ners begonnen Een functionaris van de Britse be stuursraad voor Duitsland heeft verklaard dat de door de Britten gecontroleerde pers ln Duitsland Instructie heeft ont vangen. niet deel te nemen aan de anti communistische campagne, welke door het Amerikaanse militaire bestuur ls in gezet. Het Britse Lagerhuis is gisteren be gonnen met de wet tot beperking van de macht van het Hogerhuis. Van de zijde der conservatieven Is scherp gereageerd. De plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken der grote vier hebben te Londen besloten de volledige agenda voor de raad van ministers te be spreken. Mlrcea MoschuneSlon. de Roe meense zaakgelastigde te Rome heeft ..ln verband met de huidige crisis in Roeme nië" zijn ontslag Ingediend Hetzelfde deed hij ln 1944 toen by een Duitse re gering niet wildé dienen. Naar officieel te Washington werd bekend gemaakt, zal de Amerikaanse luchtmacht 250 super-vliegende forten uit d« reserve nemen en aan de actieve luchtverded'lglng toevoegen. Reuters correspondent meldt, dat de stammen, die Kasjmir zijn binnengevallen zich met alle beschikbare middelen van vervoer terugtrekken, nadat troepen van de Indische regering hen een beslissende nederlaag hebben toegebracht. Luitenant-generaal Maisel. die ln verband met de dood van veldmaarschalk Rommel ls gearresteerd, heeft verklaard, dat Rommel zelfmoord heeft gepleegd Hy ontkende alle medeplichtigheid aan moord op Rommel De studiegroep voor een Europese tolunie, waarin vertegenwoordigers van 21 landen zitting hébben, heeft gistermid dag te Brussel onder auspiciën van de regeringen der Benelux-groep haar eerste bijeenkomst gehouden. medewerking van de Joodse Raad en ook zonder zyn voortgezette mede werking het aantal gedeporteerde Joden zeer belangrijk minder zou zijn geweest". Mr. Sikkel deelde voorts mede, dat het de leiding van de Joodse Raad vooral moet worden aangerekend, dat hy, ook op het tijdstip, dat deze moest weten, welk lot de Joden ln Duitsland wachtte, heeft medege werkt aan het transporteren van Joodse Nederlanders. De bundeling en registratie van Jood se personen heeft het, volgens mr. Sik kel, mogeiyk gemaakt, dat de Duitsers vry spel hadden met de deportatie. Ware deze registratie niet door de Joodse Raad uitgevoerd, dan had het grootste deel van de Joden zich over Nederland kunnen verspreiden en kun nen onderduiken, om zo uit de handen van de Duitsers te blijven. Mr. Sikkel besloot met de medede ling, dat het onderzoek met kracht wordt voortgezet. Alweer 4 doden en 15 gewonden Officieel wordt gemeld, dat de Ne derlandse verliezen Zondag en Zater dag bedroegen 4 gesneuvelden en 15 gewonden. TWEE EMPLOYE'S VAN ONDERNEMINGEN GEDOOD. Van de zijde van de Ondernemers- raad voor Ned.-Indië wordt ons mede gedeeld, dat blijkens een door de di rectie ontvangen telegrafisch bericht op 2 Nov. een Nederlands geëmployeerde van de sedert 1947 weer in exploitatie zijnde rubberonderneming Bodjong Ge- den by Buitenzorg op klaarlichte dag door extremisten ontvoerd en omge bracht is. Reeds eerder is hier te Lande bericht ontvangen, dat in de laatste dagen van October by een nachteiyke overval van een bende op de thee-onderneming Gamboeng bij Bandoeng de administra teur en de eerste geëmployeerde dier onderneming de dood hebben gevonden". Prinses-Regentes zal Mackenzie King ontvangen VERLANGEND DE PRINSESJES TERUG TE ZIEN! Naar wy vernemen, zal H.K.H. Prin ses-Regentes Juliana dc Canadese minister-president, dc heer W. L. Mackenzie King Zaterdag a.s. in het Paleis op dc Dam te Amsterdam ont vangen des middags te 1 uur. Nadien brengt de heer Mackenzie King een informeel bezoek aan het pa leis Soestdyk. Hy is zeer verlangend de Prinsesjes terug te zien, want de heer Mackenzie King kent de oudsten, die tijdens Haar verbiyf in Canada veel by hem op bezoek kwamen, zeer goed. Men wilde Gouverneur van Suriname gijzelen VERBITTERDE STEMMING ONDER SAMENZWEERDERS. Omtrent de samenzwering in Surina me vernemen wy nader, dat by de be weging tot wederrechteiyk ingrypen in de bestaande bestuursvormen aldaar een 80-tal personen betrokken is, nage noeg allen uit Indonesië teruggekeerde Surinaamse oorlogsvrywilligers. Om de gedemobiliseerde militairen in de gele genheid te stellen zich een positie in de Surinaamse samenleving te verwer ven, heeft de regering een vakopleiding in het leven geroepen en een wekehjkse kostwinnersvergoeding van f. 15,tot f, 20,toegekend. Onder de samenzweerders heerste echter een verbitterde stemming, omdat er naar hun mening vrywel niets voor hen gedaan werd. De leider der bewe ging, Simon E. H. Sanches, vertoefde 13 jaren in ons land en by zyn terug keer in Suriname in Augustus van dit Jaar, trachtte hij zich reeds dadeiyk een leiderspositie te verwerven. Tegeiyk met Sanches zyn 15 anderen aangehouden, o.w. 7 Surinaamse mi litairen. De bedoeling was de gouverneur en enkele vooraanstaande Nederlanders te grielen teneinde de instelling van een nieuw onafhankelykheidsbestuur af te dwingen. De uitvoering van dit plan kon door tydig ingrijpen van de politie en het parket worden voorkomen. De toestand is rustig. Voortaan ongelimiteerd naar huis schrijven! ALLEEN „POSTBLADEN" ZLJN PORTVRIJ. Naar wy vernemen, is thans de be perking in het verzenden van post door militairen in Indië opgeheven. Voortaan zullen zy zoveel post mo gen verzenden, als zy zelf willen. Ech ter zullen de militairen hiervoor ui sluitend „postbladen" mogen gebrui ken, indien zy tenminste portvrfj wil len corresponderen. Deze postbladen zullen voortaan on gelimiteerd ter beschikking worde% gesteld.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1