E.L. S.B. Sportsplinters De onregelmatigheden bij de H!H:rr.T^?ra Leiden speelde gelijk met Amsterdam —Na de sprints van l uur vannacht hadden 2es koppels in de Brusselse Zesdaagse de leiding, te weten Bruneel Naeye, 128 pnt, SchulteBoeyen 94 pnt; SpelteDe Kuysscher 89 pnt; La- pebieSeres 70 pnt; Thyssen—Depauw 66 pnt en AdriaenssensBruyland 54 punten. Giel de Roode heeft in Zuid-Afri ka weer een schitterende overwinning behaald op Alf James, die in de 4e ron de» moest opgeven. In hetzelfde pro gramma verloor Quentemeyer door op gave in de 3e ronde van Wolmarans. Met 50 won de Belgische hockey- ploeg gisteren in Brussel van Zwitser land. Kampioen van Nederland 2e klas se groot biljart 45/2 is De Jong ge worden. De „Robben-meisjes" Nel van Vliet, Diny van Ekris en Gerda Groen- huyzen verbeterden gisteren het Ne derlands record 3 x 100 meter wissel slag door dit te brengen op 3 min. 52,6 seconden. De Dynamo's beëindigden hun tournee door Skandinavië met een 7—0 overwinning in Oslo op SKIED. De Rus sen hadden niet de minste moeite. Arsenal won met 2—0 van Chelsea en gaat dus nog steeds ongeslagen aan de kop der Engelse League. De voetbalwedstrijd Oostenrijk Italië eindigde in een sprekende zege der Oostenrijkers: 51. Over biljarten gesproken, Zaterdag speelden wereldkampioen Van der Pol en virtuoos Van Vliet in de Haagse „Witte" een invitatiepartij over 1000 caramboles anker-kader 45/2. De heren hadden slechts 24 beurten nodig om deze magistrale partij in een remise te doen beëindigen, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van ruim 41. Van der Pol's hoogste serie was 206, die van Van Vliet 152. De voetbalwedstrijd tussen de per- soneelselftallen van de Leidse Water leiding en de fa. Hartevelt is geëindigd in een 51 zege voor de borrel-fabri kanten. Ruststand was 21. met haar cfren snelle aanvallen gevaar lijker B. v. d. Weyden bracht met een mooi schot de stand zelfs op 20 voor LDWS waarmee de rust kwam. Na de thee pakten belde partijen weer flink aan en na vijf minuten was het DSO, dat met. een «chot (door een der LDWS-verdedigers van richting veran derd) een tegenpunt maakte. ,DSO werd hierna wel iets sterker, maar de Leidse verdediging bleef tot enkele minuten voor het einde de situ atie meester .toen na'goed spel van de linkervleugel der thuisclub de rechtsbui ten onhoudbaar scoorde De leiding was buitengewoon goed. BOKSEN. Luc van Dam in grootse vorm In het RAI-gebouw te Amsterdam behaalde Lucvan Dam gistermiddag een overtuigende punten overwinning op Giovanni Manca, kampioen middenge wicht van Italië en officieel did a at voor de Europese titel. MONSTERZEGE (7—1) VAN ROODENBURG. Roodenburg. verschijnt op deze drui lerige Zondag met een gewijzigd elftal in het veld. Deze wijziging heeft, ge zien de uitslag, zeer goed voldaan. Direct na de aftrap is Roodenburg iets sterker dan HDV. Met prachtige combinaties trekken de Leidenaars op het HDV-doel af. maar het duurt toch npg 20 min. eer het eerste doelpunt komt, gescoord door Du Prie. Na een half uur gespeeld te hebben, bewerkt één der HDV'ers de bal met de hand en de hieruit volgende penalty wordt door Polanen feilloos in de touwen ge jaagd. Even daarna is het HDV dat doelpunt, dank zij een misverstand in de Roodenburg achterhoede 2—1. HDV begint nu ver op te dringen en keeper Onderwater, die Du Prie vervangt, moet meermalen handelend optreden, het geen hem goed afgaat. HDV blijft opdringen, wat hun even voor de rust noodlottig wordt, door doelpunten van Moraal en Polanen (4—1). Na de rust houdt Roodenburg ook de touwtjes in handen en na 25 minuten vergroot Du Prie de Rooden- burg-voorsprong (51), HDV blijft on danks deze achterstand moedig vol houden. Van Dorp doelpuntte voor Roodenburg nog 2x en bracht de eind stand op 71. LUGDUNUM HANDHAAFT HAAR VOORSPRONG. In de wedstrijd tegen DOSR speelde Lugdunum niet, zoals wij van haar ge wend zijn. Vooral na rust, toen zij voor deel had van de wind, hadden wij meer verwacht. In de eerste helft echter was Lugdunum sterk aanvallend en ver toonde zij een goed technisch spel. Reeds na 10 minuten kreeg Teeuwen door missen van één der backs de bal in zijn bezit en scoorde onhoudbaar (10). Lugdunum bleef in de aanval en korte tijd later wist Teéuwen wederom uit een voorzet van links te scoren (20) De sporadische aanvallen van DOSR wist de Lugdunum-verdediging in de kiem te smoren. Na rust zakte het spel peil danig en kwam DOSR meer in de aanval. Bij één dezer aanvallen beoor deelde de Lugdunum-keeper een schot verkeerd en de bal belandde in het doel (2—1). De DOSR-keeper greep echter bij een schot van Volkers eveneens mis, zodat de stand op 3—1 kwam. Even la ter brak Teeuwen door, passeerde back en keeper, maar werd op het beslissende moment door de keeper vastgegrepen, hetgeen de overigens goed leidende scheidsrechter ontging. Een schot van de DOSR-rechtsbuiten werd goed door Oudshoom gekeerd, doch kwam voor de voeten van de linksbuiten, die onhoud baar inknalde (3—2). Met deze stand kwam het einde. Wil Lugdunum haar goede plaats behouden, dan dient er in de volgende wedstrijden uit een ander vaatje getapt te worden. DOCOS PROTESTEERT. Waarom geen invaller? In een wedstrijd, totaal beïnvloed door een oJ. zwak leidende scheidsrechter, heeft Docos een onnodige 4—2 neder laag geleden. Onnodig, omdat bij de stand 2—1 in het voordeel van Voorburg pl.m. 25 min. voor het eind, dus toen alles nog mogelijk was, de scheidsrech ter weigerde een invaller toe te staan voor Verhoeven. Docos moest toen nood gedwongen met 10 man verder spelen. Aanvankelijk zette de wedstrijd goed in, want reeds na 7 min. scoorde Lud- lage oi. volkomen reglementair. Dit doelpunt werd geannuleerd. Terwijl Voorburg na 16 min. door v. d. Rhee de leiding nam (1—0), wat slechts van korte duur was, want Rooyakkers doel puntte (in buitenspel-positie) 1—1. Di rect na de rust nam Voorburg wederom door v d. Rhee de leiding en voerde die, na het boven omschreven uitvallen, op tot 41. Ludlage verkleinde kort voor het eind de achterstand. 4—2. Wij vernemennog, dat Docos pro testeerde tegen het niét toelaten van een invaller. LEIDEN KREEG KLOP IN DEN HAAG. Ondanks het betere veldspel der Lei denaars weet JAC reeds binnen het kwartier een drietal doelpunten te sco ren, die voor Batclaan onhoudbaar wa ren. Aan de andere kant kreeg Vrijen- hoek niets te doen Ook na de rust een zelfde spelbeeld. JAC scoorde nog een tweetal goals en even voor het einde wist De Leeuw, die met Sormani van plaats had verwis seld. een tegenpunt te maken, 15. LDWS VERSPEELT EEN PUNT. Beide ploegen kregen met de uitslag t—2 loon naar werken. Door Flippo nam LDWS al spoedig de leiding, en ondanks een licht veldover- wicht van DSO was de Leidse voorhoede Op weg naar de Europese titel? Hoe Luc van Dam gisteren een klein ver schil van mening met de Italiaanse kampioen Manca oploste (Foto ANP.) Het gevecht stond op een hoog niveau, van de derde ronde af heeft Van Dam het initiatief niet meer uit handen gegeven. De Italiaan kwam in de zevende ronde zodanig in moeilijk heden, dat Van Daiïi, ware hij hierop attent geweest,, een k.o.-zege had kun nen forceren. De laatste drie ronden werden min of meer ontsierd door het hangen van Manca, die toch'kans zag, de tiende ronde uit te boksen. Vol komen gedesilluslonneerd ging hij naar zijn hoek. De Amsterdamse welter Harry Bos bokste onbeslist tegen de Spaanse lichtgewichtkampioen Francisco Pelro. Binnenkort zal waarschijnlijk faillissement worden uitgesproken Van de zijde der crediteuren bij bo vengenoemde instelling schrijft men ons het volgende: De boekhouding van de Eerste Leidse Spaar- en Betaalzegelkas werd uiteraard door de politie inbeslag genomen. De crediteuren-commissie heeft de Officier van Justitie te 's-Gra- venhage verzocht de door haar daarvoor aangezochte accountants, de heren De Tombe, Deminent en Co. te Leiden (le den van het Nederlands Instituut van Accountants en van de Vereniging van Academisch gevormde accountants) in zage daarvan te doen nemen. Zij acht te het noodzakelijk door eèn accountant de nodige cijfers te laten verzamelen, ook ten einde spoedig een eerste uitke ring aan alle gedupeerden te kunnen doen uit de gelden, waarop zij de hand heeft kunnen leggen en welke werden gedeponeerd bij de Twents* Bank N.V. Ingezonden Mededeling op de pijnlijke plok. bestrijdt GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK ENZ. 50 en 75 ct PIJNSTILLENDE WATTEN BEURSOVERZICHT Amsterdam, 10 November. De ondernemingslust was vandaag verre van groot. Er waren onmisken- Leiden. De Officier van Justitie heeft de commissie doen kennen dat hij, tot zijn leedwezen, op grond van ambtelijke voorschriften het gedane verzoek niet mag 'inwilligen. De commissie is thans van oordeel, dat zij in de onmogelijkheid is komen te verkeren haar taak naar behoren uit te oefenen. Zij heeft, bevorderd, dat bin nenkomt het faillissement van de E.L.S. B. en van haar twee tegenwoordige ven noten zal worden uitgesproken door de Haagse Rechtbank. Het faillissement van de', twee andere vennoten zal hierop wel spoedig volgen. .Üe commissie zal de gelden, \vaarop zij de hand heeft weten te leggen, afdra gen aah de door de Haagse Rechtbank te benoemen faillissements-curator en tot diens beschikking stellen de gege vens, welke zij intussen'verzamelde, ook die over de privé-vermogens van de vier betrokkenen. fEestuivoering d.v.v. Bij haar 18-jarig bestaan. Ter gelegenheid van haar 18-jarig bestaan, gaf de Leidse Accordeon- Vereniging „Door Vriendschap Ver enigd" Zaterdagavond een feestuitvoe- ring in de grote stadszaal, welke geheel gevuld was met donateurs en belang stellenden, toen om acht uur de voor zitter, de heer F. Zwanenburg, de aan wezigen verwelkomde en de verschil lende moeilijkheden besprak, waarmede D.V.V. somstij ds te kampen heeft. Dat niettegenstaande deze moeilijk heden de vereniging bestaansrecht heeft en iets kan presteren, bemerkten, we al dadelijk, toen het programma geopend werd door het A. en B. corps tezamen, met de „D.V.V.-marsch". ge componeerd door de directeur, de heer G Knorr. Hierna vervolgde iiet A.-corps het programma en hoorden we de wals „Amour" van Frans Lehar, een moei lijk nummer dat zeer verdienstelijk ge speeld werd. Ter afwisseling trad ook'het amuse mentsgezelschap „De Nar" op met een komische schets „Bij de onderwijzer", waarvan we de vertolking minder ge slaagd kunnen noemen. Beter was hun optreden met het Italiaanse zangtrio „La Donelli's", die, begeleid door een guitaar, enkele Italiaanse liedjes brach- Joóp ZO'N VIS IN DE PAN! Op de gemeentelijke visopslag te Medemblik bracht de Medemblik3 een snoekbaars aan van 26 pond, gevangen in het IJsselmeer. athletiek. Weenink won de Sleutelloop. athletiekfinale zonder sfeer Athletiek: zomersportdoch mis troostig en somber hingen gisteren lage regenwolken boven de natte Leidse Hout, waardoor de slotwedstrijden van het Leidse athletiekseizoen, mede dank zij een ongezellig buitje regen, de wei nige kijklustigen niet bepaald tot geest drift yermochten te wekken. Voor de E- en militaire klasse, waren geen deelnemers aan de start versche nen, zodat slechts in de A, B, C, D, en junioren-klasse werd gelopen. De „Hoogoven" athleet Weenink van Suomi uit Velsen won op gemakkelijke wijze in de A-klasse: de B-klasse was voor de Zeeuw Fliers, twee Rotterdam mers, resp. De Bie en Van Bochove ze gevierden in C. en D. klasse, terwijl I ten slotte de enige Leidse zege werd be- voor het staatsexamen candidaat-nota haald door de ZLC Junior v. Rooyen. Uitslagen: Klasse A, 5000 M.: 1. Weenink. Suomi 16 min. 19,6; 2. K. de Munnik, Hercules 17.10. Klasse B, 5000 M.: 1. J. Fliers, Mara- ton 16.24,5; 2. K. J. Jansen, WOG. 16,25,3; 3. C. Kraan, Bataven, 16,44,6. Klasse C. 3000 M 1. K. de Bie. Mi nerva, 10 min. 19.1; 2. B. C. Verwey, Achilles, 10,19,2; 3. Kerkvliet. Bataven. 10,21,2. Klass* D, 3000 M.: 1. J. v. Bochove, DOS, 10 min. 18; 2. H. Vos, Zwaluwen, 10,34,6; 3. L. Schol, Suomi. Jun. 1500 M.: 1. J. v. Rooyen, ZLC, 4,35,4; 2. J, Vollebregt, Bataven, 4,35,5; 3. J. V. Itersop, ZLC, 4,36,1. - ten. Het optreden van de telepaath, deJfeen "verleden baar tekenen welke er op wezen, dat op heer A Schuije, bracht de hele zaal iiF zelfs het ogenblik althans een gereserveerde spanning en het daverend applaus na houding wordt aangenomen. De handel - was bescheiden. De koersontwikkeling onregelmatig; Koninklijke waren met een hoofdkoers van 445 1/4 onveranderd. De industrieaandelen waren of iets ho ger of iets lager. De scheepvaartpapieren vrijwel onveranderd, cultuurfondsen iets lager. In de vrije handel was de stem ming gedrukt. De koersen vertoonden een uitgesproken neiging tot reactie. Ne derlandse staatsfondsen waren nauwe lijks prijshoudend. DE GESCHIEDENIS DER REMONSTRANTSE BROEDERSCHAP. Laatste lezing van ds P. M. Luca. Ds Luca begon de laatste lezing van de serie over de geschiedenis van de Remonstrantse Broederschap met uit een te zetten hoe in de vorige eeuw de moderne richting haar intrede deed in de kerkelijke wereld van Nederland. Toen C Bus ken Huet zijn Brieven over de Bijbel" uitgaf, begon er een nieuwe periode in de theologische en kerkelijke ontwikkeling van ons land. In die brieven werd reeds het thema aangegeven van het verzet- tegen de oude mechanische bijbelbeschouwing, Voorgelicht door de moderne na tuurwetenschap meende men niet meer te kunnen geloven in de absolute waar heid van de overgeleverde wonderver halen. En toen aan de Leidse Universiteit deze moderne visie op godsdienst en bijbel bekwame voorstanders vond in fi guren als Scholten en Kuenen, ont stond reeds spoedig de Moderne Theo logie, met als gevolg daarvan de mo derne Richting. Een en ander bracht een hevige beroering *in de kerkelijke wereld. Er kwam strijd Er waren pre dikanten, die hun k$rk meendeh te moeten verlaten, maar anderen wilden hun kerk winnen voor de nieuwe in zichten. De Remonstrantse Broederschap, die aldra open had gestaan naar de kant van de wereld en voor nieuw inzicht altijd belangstelling had gehad, werd geheel d<x>r deze moderne theologie ge wonnen. We kunnen spreken van een grote vernieuwingsbeweging" in de Broe derschap. Aan de hand van uitgebreid filmma teriaal maakte ds Luca duidelijk hoe deze vernieuwing in de Broederschap baan brak. In dit verband werden al lerlei/dingen gewijzigd. Het Semina rium werd verplaatst naar_ Leiden en in allerlei plaatsen werden "nieuwe ge meenten gesticht. Vele kerken werden verbouwd, o.a. die te Leiden. En deze vernieuwing blijkt nog al tijd niet afgelopen te zijn. De Broe derschap kan, dank zij haar soepele organisatie, makkelijk de wegen vinden, gewenste wijzigingen in zich op te ne men. Vooral onder het hoogleraarschap van prof. Heering werd de Broeder schap verrijkt. Het Convent van Remonstrantse Predikanten werd gesticht, de vaste liturgie werd ingevoerd en de waardige herdenking van verschillsnnde histori sche momenten bonden de Broeder schap vaster aan haar rijk en bewo- BODEGRAVEN. Rectificatie jubileum-aankondiging Tot ons leedwezen berust het bericht in ons blad van Zaterdag j.1over het 60- jarig ambtsjubileum van de heer C. ven leven, zijn vrijheid en ordening de afloop van z^jn experimenten, was vol komen verdiend. Vermelding verdient voorts hét op treden vaimhet accordeonduo Nelly Keyzer en^Baan Fasseur, die uit hun instrumenten haalde, wat er uit te halen is en dat is heel veel! Na de pauze trad ook het B. corps voor het voetlicht, o.a. met „Wals droom", speciaal door de heer Daan Fasseur voor dit corps geschreven. Nadat het A-corps zich nog eens had laten horen en de telepaath nog enkele staaltjes gedemonstreerd had, werd het programma besloten met het optreden van het accordeonduo Jannie en Nan nie, dat hiermede ongetwijfeld bijdroeg tot het welslagen van deze feest- uitvoerlng, waarop DW met genoegen kan terugzien. D.SJ.V. „NIEUWE KOERS". Geert Ruygers over vrijheid en ordening. Wanneer de mens in Europa wil blij- Müller op een vergissing. De heer Mül- ler is 24 Aug. j.l overleden. Wij bieden de familie voor'deze vergissing onze op rechte excuses aan. LEIDERDORP De heer Jac. Bos. alhier slaagde ris. OEGSTGEEST Montessorl-dcmönstratlc In bet schoolgebouw aan de Geversstraat heb ben vele ouders en belangstellenden. Za terdagmiddag gebruik gemaakt van ae gelegenheid tot bezichtiging van het Montessorl-leermaterlaal en het ultge- langrijke binnenlandse vraagstukken liggen in de internationale sfeeï en al- ,™m?nk SSr'SSS2L2J lel!, daarin tot i Xn'vaVWette?'Gerbrandy'ddrSms enige oplossing. En met het al of niet bereiken van deze oplossing staat te vens de toekomst van het democratisch socialisme op het spel, want vrijheid is democratie en ordening is socialisme. Dit zei Geert Ruygers. een van de Katholieke leden van de 2e Kamerfrac tie der Partij van de Arbeid, tijdens het weekeinde, dat de afdeling Leiden der D.S.J.V. „Nieuwe Koers" Zaterdag en Zondag in „die Ossenwa" te Noordwijk hield. Spreker was begonnen met er op te wijzen, dat Nederland geen eilandje in verleenden, zijn de verwachtingen hoog de woelige wereldzee is en dat alle be- gespannen. Spr. uitte bijzondere dank tijdens de oorlog zag de lei ding van de Broederschap kans be langrijke besluiten te nemen. Het Remonstrants Weekblad werd uitgegeven. Ds. Kleyn werd de eerste Predikant in Algemene Dienst, Confe- rentiewerk en Retraitewerk werd inten sief ter hand genomen. Tenslotte ver telde ds Luca nog iets over het nieu we Broederschapscentrum de Hoornse boeg, waarvan hij enige mooie beelden liet zien. DIEREN VRAGEN UW BESCHERMING. Een bazar voor het Leidse Dierenasyl. In deze naoorlogse tijd, waarin het respect voor het leven, de vrijheid en het recht van andere wezens zo teleur-" stellend gering is gebleken mede ten gevolge van de vervlakking der moraal gedurende de oorlog, vragen de meest weerloze slachtoffers van menselijke heerszucht en willekeur, de dieren, meer dan ooit de aandacht. Het Leidse Dierenasyl, dat zich ook in het verleden het lot der dieren op velerlei wijze aantrok, hoopt dit nut tige werk te kunnen stimuleren dooi de baten van een Zaterdag geopende bazar van de afdeling Leiden en om streken van de Ned. Ver. tot Bescher ming van Dieren, welke tot a.s. Woens dag m de Burcht wordt gehouden. De heer F. H. Kemner, voorzitter van de propagandacommissie, opende deze 6a- zar met het uiten van zijn voldoening aan het mooie doel op deze wijze te hebben mogen medewerken. Vooral dank zij het bestuur en de leden, die in velerlei opzicht ruime medewerking huip-1 onwezenlijk aan. We kunnen^de De heer P. J. Hoger vorst, velen deze gemeente bekend door zijn huip- vaardige diensten gedurende de oorlog, nationale situatie moeilijk te aonser mocht Zaterdagmiddag het genoegen zien. de wereld is verdeeld in twee gro smaken onder zeer grote belangstelling uit j te blokken, die %strijden om de wereld- alle kringen der bevolking zljn ha ver- heerschappij. Ofschoon wij met Rusland bouwing modern lngerfohte rijwiel-, mo- ede wensen' te leven, kunnen wij tor- en autozaak te heropenen. Hockey-competitie Goed werk van Zuidwiick eeiï ,zeer £eUJkopgaande wedstrijd door J voortdurende pech het onderspit moe ten delven. Zandvoort bleek een spor tieve tegenstander; de leiding was be hoorlijk. Tot de rust verliep de wed strijd rommelig. Leiden III miste vele kansen. Na de rust ging het zeer fel toe. Twee strafcorners voor Leiden III gingen rakelingsover en langs de lat. Een spannende strijd! Leiden IMRHC I (dames) 33 Leiden heeft dus na de eerste helft van de competitie niet de bovenste plaats kunnen bereiken, MRHC blijft met 2 punten voor. De slechte weersomstan digheden kwamen het spel niet ten goe de, overigens werd er fel gespeeld onder niet al te goe^e leiding. Bij MRHC blon ken spil en linksbuiten uit. Van Leiden was het. als immer, mejuffrouw Nagel, die de goals scoorde, terwijl mejuffrouw Roelofsz, als een rots in de branding, de achterhoede overheerste. Overige uitslagen: Zandvoort III Leiden III 21; Zandvoort Leiden IV 30, Leiden VI—Groen Geel TV 0—3; Leiden a—HDM a 3—0. Dames; Leiden II—Rood Wit III 4—1. Excelsior aLelden a 20; Leiden m Pollux afgelast. ZUIDWIJCK Uitslagen Heren Westelijke le kl. A: BMHC—HHYC 2—4; Leiden—Amster dam 11; TOGO—Larèn 41. Ie kl. B: HDMHilversum 43; Gooi Delftse Studenten 3—1; Be Fair-HOC 1—4. Leiden IAmsterdam i 11 In een zeer matige wedstrijd op een glad veld heeft het eerste heren-elftal het niet verder kunnen brengen dan een gelijk spel, hetgeen de krachtsverhouding goed weergeeft. Voor de doelpunten zorgden Doyer voor de gasten en de Leidse linksbinnen Wackwitz. Beide voorhoeden waren als geheel niet erg gevaarlijk, het dodende schot ontbrak. Men moest het hebben van een enkele gelukkige doorbraak. Aan beide zijden beheerste dus de ach terhoede het spel, waar als steeds Drij ver het meest opviel. Ook de keepers waren beiden zeer op dreef en redden enkele malen brilliant. - Bijzonder hockey werd niet te zien gegeven, hetgeen ook niet wel mogelijk was bij de weersomstandigheden. Een sportieve partij onder uitstekende lei ding. V.V.V. i— Leiden ii 1—0 Leiden begon de wedstrijd niet 10 man. On danks dit feit ging het spel vrij gelijk matig heen en weer. De elfde man, die naderhand nog op kwam dagen, ver mocht het niet, enige verandering in de toestand te brengen. Het spel was vrij onberekenbaar door de gladheid van net veld. Uit één der vele glijpartijen yvist WV een nuttig doelpunt te maken, het enige van deze wedstrijd. Een tegenpunt zou op zijn plaats zijn geweest, te meer daar geen van belde partijen één ogen blik het overwicht heeft gehad. De on- productiviteit van de Leidse voorhoede kwam tot uiting in de enkele mooie kan sen. die gemist werden. Leiden II heeft nu een halve competitie achter de ~ug en staat 3 punten onder de tweede plaats. Met een beetje meer geluk is deze achterstand zeker in te halen. Zandvoor mLeiden iii 21 Op een uitermate glad veld heeft Lelden m Uitslagen: Dames Zuidwijck IBDHC m 4—1: heren: Alliance I— Zuidwijck I 3—3. Het eerste heren-elftal van Zuidwijck heeft een opmerkelijke prestatie gele verd door Alliance I, dat tot dusverre ongeslagen op de bovenste plaats stond, een gelijk spel af te dwingen. In de le helft was Zuidwijck zelfs aanmerkelijk sterker dan haar tegenstanders, en voortdurend in de aanval, hetgeen de Leidenaars een 31 voorsprong met de rust opleverde. Zuidwijck begon het tweede gedeelte van de strijd met grimmige vastbera denheid. Desondanks liep Alliance haar achterstand in. In de laatste ogenblik ken werd Zuidwijck ver naar achteren gedrongen en kon de thuisclub het doel punt scoren, dat de Leidenaars de over winning kostte. Een mooie, snelle wed strijd, volkomen sportief gespeeld. in vrede wensen ------ -- deze kant niet kiezen. Wat er in de Oost-Europese landen gebeurt, is door geen vrijheidlievend mens goed te keu ren, evenmin als het feit, dat in OpsP" Duitsland regelmatig mensenjachten worden gehouden zoals wij die m de oorlog hebben gekendditmaal met het doel arbeiders te krijgen voor de Russi sche uranium-mijnen. waar deze men sen onbeschermd dit ongezonde werk moeten verrichten en onherroepelijk binnen enige jaren sterven. Europa zelf is helaas geen factor meer van doorslaggevende betekenis, zodat we ons wel moeten richten op Amerika, waar gelukkig steeds .sterkere progres sieve krachten' opkomen. Bij een Ame rikaans overwicht behoudt het demo cratisch socialisme zijn kansen Hier in Nederland moeten we er rekening mee houden, dat een slechte economische toestand het communisme in de hand werkt, hetgeen een reden te meer is om de i%dlcale welvaartspolitiek, welke de P. v. d. A. voorstaat uit te voeren. Wan neer de ondernemenswinsten en daar door ereprijzen te hoog blijven, mogen v/e een derde loonronde niet tegenhou den. J Het is, zei spreker een ondankbare taak om in moeil ke tijden regerings verantwoordelijkheid op zich te nemen, maar de P v. d Adie is geworden tot een brede volksbeweging, waarin ieder een, van welke levensbeschouwine ook. kan meestrijden, heeft deze taak op zich genomen omdat het zpitder samen gaan van P. v. d. A en K.VP. niet mo gelijk is om te komen tot een stabiele regering, die niet conservatief is. CHR. STOKHUYZEN EERVOL ONDERSCHEIDEN. Onze- oud-stadgenoot de heer Chr. Stokhuyzen, die als districtscommissaris der Nederlandse Padvinderij-vereniging in Lelden en omgeving grote bekend heid bezat, is j.l. Zaterdag in de aula der Economische Hogeschool te Rotter dam na afloop van de diës-rede gehul digd. De rector-magnificus prof. mr. Ph. A. N. Houwing schetste hierbij zijn grote verienste als administrateur der Hogeschool gedurende en na de bezet ting en deed daarbij mededeling, dat hem de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Naussau was verleend. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid: de heren F. H. van Gijn (Tiel). G. H. H. Helling ('s-Gra- venhage), en C. Diederiks ('s-Graven- hage) jegens de heer Van Poélgeest, mevr, Oosterwij k, mevr. De Boer en de heer Rompelman, voorts Jegens de winke liers en firma's, die op ruime schaal goederen schonken. De heer H van Poelgeest merkte als voorzitter van het bestuur op, dat medelijden met de organisatoren voor het vele verzette werk niet op zijn plaats was, aange zien "de ervaring hem heeft geleerd, dat döit werk weliswaar moeilijk en tijdrovend, doch uitermate prettig en dankbaar is. Daarna werd de bazar opengesteld voor het publiek, dat in de gelegenheid werd gesteld, het nuttige voor zich zelf en het aangename in de vorm van vermaak en loterij, te paren aan een milde steun aan' het dier. Een rijke verscheidenheid van goederen en at tracties zorgt er voor, dat de daartoe geboden mogelijkheid door een ieder kan worden uitgebuit. De bazar is ge-, opend van 14 tot 17 en van 19 tot 23 uur. SD-AGENT OF KP'ER? Dusoswa te Leiden was door het Bij zonder Gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek, omdat hij dienst had gedaan bij de SD. o.a. to Middelburg en te Lei den. Tegen dit vonnis is hij in hoger beroep gekomen. Voor de Bijzondere Raad van Cassa tie betoogde zijn raadsman, dat requi- rant te Leiden in 1943 en daarna veel gedaan heeft ten behoeve van de Raad van Verzet. Hij zou een der beste KP- ers zijn geweest. De procureur-fiscaal requireerde tot het inwinnen van een voorlichtings- en psychiatrisch rapport. Uitspraak 1 December. ZILVEREN JUBILEUM H. J. KOEVOET. Vandaag herdenkt de heer H. J. Koe voet, chef van de afd. brandverzeke ring op het assurantiekantoor van de L.T.B. aan de Rijnsburgerweg, de dag. dat hij voor 25 jaar bij deze instelling in dienst trad. Ter gelegenheid van dit zilveren jubileum is hij hedenochtend in „Het Gulden Vlies" van verschillen de zijden hartelijk gehuldigd. Nadat do jubilaris bij monde van een 'der com missarissen was toegesproken, huldigde de directeur, de heer W. van Ommen, hem voor al zijn acuratess%*en trouwe plichtsbetrachting. Vervolgens sprak de chef de bureau, de heer M. Brons geest, die herinnerde aan de prettige samenwerking gedurende de afgelopen 25 jaar, waarna de heer L. Schamper namens het personeel in gelijke geest het woord voerde. Ten slotte sprak de heer H. J. Pot namens de buitendienst- ambtenaren. Alle sprekers deden hun gelukwens met een cadeau gepaard gaan. Nadat de heer Koevoet een dank woord had gesproken, volgde een ge zellig samenzijn, dat door de heer J. Walter met muziek werd opgeluisterd. GEEN SPREEKUUR. De Burgemeester is verhinderd as. Woensdag spreekuur te houden. Speeltuinconferentie j DE ORGANISATIE VAN HET SPEELTUINWERK. Ten einde aan het speeltuinwerk, dat zich vooral na de jongste wereldoorlog sterk heeft uitgebreid, meerdere bekend heid te geven heeft de Ned. Unie van Speeltuinorganisaties iNuso) besloten om in het a.s. winterseizoen een zeven tal gewestelijke speeltuinconferenties te houden, waarvan Zaterdagmiddag de eerste hier ter stede werd gehouden. Een groot aantal afgevaardigden van speeltuinverenigingen uit Leiden en omgeving was hiertoe in het Loge-ge- bouw aan de Steenschuur bijeengeko men. Verder waren hier aanwezig de heer F. W. E. de Haan, rijksconsulent v. d. Llch. Opvoeding, de heer J. Coers, gem. ambtenaar voor de lichamelijk^ opvoeding en sport, de heer Breedveld, inspecteur van het verkeer en secreta ris van de Ver. voor Veilig Verkeer en vertegenwoordigers van het gemeente bestuur van Alphen a.d. Rijn. Na een woord van welkom van de vlce-voorzltter van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen, de heer J.Smit, sprak het hoofdbestuurslid, de heer D. Vijlbrief, onder wiens leiding deze con ferentie stond, een inleidend woord, waarin hij het doel van deze vergade ringen uiteenzette. De bondsvoorzitter, de heer J.Dubois van Amsterdam, sprak vervolgens over „De organisatie van het speeltuinwerk", waarin hij uitvoerig stilstond bij de wij ze, waarop de Nuso aan het speeltuin werk leiding en richting wil geven en waarbij als eerste vereiste geldt het aankweken van goede leiderscapacitei ten bij hen. die op dit terrein willen werkzaam zijn. Doel bij al ons werk blijft om de jeugd van de straat en haar in een prettige omgeving aange naam bezig te houden. Voorts releveer de spr. de nauwe samenwerking, welke er bestaat tussen de Nuso en de R.K. Speeltuinverenigingen en het overleg met de Overheidsinstanties, dat reeds tut vele tastbare resultaten heeft ge leid. Ten. slotte zette de hees Dubois uiteen, dat het speeltuinwerk gezien moet worden als een maatschappelijk belang van de eerste orde, omdat het werkt aan de onderste trede van de opvoeding der jeugd en voorts, dat dit werk in grote kameraadschap dient te geschieden. Mej. C. G. Goudriaan, lid van het algemeen bestuur der Nuso, heeft in deze samenkomst nog gesproken over „Onze omgang met de jeugd", waarin zij enkele richtlijnen gaf om tot een goede vorm van jeugdwerk te komen. Ook spreekster behandelde de opvoe dende kracht, welke van het speeltuin werk uitgaat, waarin vooral ook de milieukwestie zulk een belangrijke rol speelt. Spreekster achtte het van be lang, dat de kinderen niet alleen met de op de terreinen aanwezige speel- werktulgen bezig worden gehouden, maar 'dat daarnaast ook aandacht wordt besteed aan handenarbeid, een voudige volksdansen en jeugdspelen. Ten slotte wees mej. Goudriaan nog op 't ernstig tekort aan jeugdleiders(sters), waarvoor in Rotterdam en Amsterdam reeds jeugdleiderscursussen worden ge houden. Ten slotte was er ruime gelegenheid tot discussie, waarna deze eerste Nuso- conferentie met een kort woord van de heerv Vijlbrief werd. gesloten. PLUIMVEEDAG DER L.P.K.V. Lezing door de heer Hollemans. Zondagmorgen hield bovengenoemde vereniging in „Oud HortuszicHt" een pluimveedag voor hare leden. In totaal waren 44 dieren in verschil lende rassen ingezonden, welke door. de bekende fokker en keurmeester, do heer A. P. Hollemans uit Den Haag werden besproken en beoordeeld. Een groot aantal leden was bij deze bespreking aanwezig. - Na de fusie tegen de L.P.V. en L.E.O. was dit de eerste bijeenkomst der ge zamenlijke leden, welke zeker als uit muntend geslaagd kan worden betiteld. De heer J. D. Rol dankte na afloop de heer Hollemans voor zijn fraaie en leerzame lezing en sprak de wens uit, dat hü nog meerdere malen op zijn sportieve wijze de L.PK.V. van dienst zal willen ^zi)n. Na nog een opwekking te hebben ge sproken voor de ledenvergadering van hedenavond in „Hortuszlcht" sloot de voorzitter deze door de aanwezigen op hoge prijs gestelde lezing. LEZING OVER JOURNALISTIEK. Hoe is de dagbladpers georganiseerd, wat is de taak van een journalist en hoe wordt men dat? Dat vele jongelui hiermede slecht op de hoogte zijn, bewees wel het feit dat de Vrijz. Chr. Jeugdgemeenschap over dit onderwerp voor haar leden een le zing organiseerde, welke gehouden werd door mej E. Schrijvers. Mej. Schrijvers begon te vertellen dat de primaire taak van de pers is het leven, doen en denken van de mensen weer te gevei\. In Amerika, zo vervolgde mej. Schrij vers. verschenen volgens de statistieken van 1940, 1744 dagbladen bij een aantal Inwoners van 140.000.000. In Nederland waren deze cijfers resp. 1100 en 9.000.000. Om de berichten uit het buitenland sneller binnen te krijgen, zonden 6 New- Yorkse dagblad-directeuren reeds in 1843 correspondenten naar het buiten land voor gezamenlijke rekening. Dit was het begin van Associated Press, het bekende Amerikaanse persbu reau. Mej .Schrijvers besloot deze interes sante lezing met te verklaren hoe men journalist wordt, waarna er gelegenheid was om vragen te stellen. IN HET TEKEN VAN HET B.L.O. Vrijdag en Zaterdag as. zijn voor de BLO-school aan de Caecillastraat be langrijke dagen. De ouders der BLO- leerlingen zijn Vrijdagavond in de ge legenheid kennis te nemen van alles wat betrekking heeft op deze tak yan onderwijs. I Naast toespraken van de schoolarts, dr. Bazuin en de ambtenaar van do Nazorg, de heer W. J. de Koning, zal de ouderavond gevuld worden met mu ziek en een BLO-film. Op Zaterdag 15 Nov. zal een en an der te bezichtigen zijh voor allen, die belangstellen in dit onderwijs. Tevens zal dan een contactmiddag plaats vinden voor die oud-leerlingen, welke de school sedert 1945 verlaten hebben. TENTOONSTELLING VAN ENGELSE LEERBOEKEN. Dit British Council heeft een tentoon stelling georganiseerd van universitaire leerboeken, welke in de universitaire en culturele centra van Nederland ge ëxposeerd zal worden. De tentoonstel ling komt in de loop van het huidige universitaire jaar ook te Leiden. Zaterdagmiddag is de 34-Jarlgo mej. C. S. tijdens een springoefening in de gymnastiekzaal aan de Pieters kerkgracht gevallen, tengevolge waar* van zij haar linkerenkel heeft gebro* ken. De E.H.D. heeft haar naar Acad. Ziekenhuis overgebracht.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3