Laatste Berichten Officiële publicatie De stadslijn der N.Z.H. HALTE VROUWENSTEEG BLIJFT OPGEHEVEN. Toen kort na de Bevrijding de stads lijn der N.Z.H. weer ging rijden, werd het aantal haltes, voornamelijk ter be- DS. TEUTSCHER SPREEKT IN „STA AL WIJK". Zendingsarbeid op Nieuw-Guintea. In een voor een zenduigssamenkomst INT VER. „BELLAMY". Arbeidsverdeling en Onderwijs In de serie lezingen vanwege de afd. zeer goed bezette zaal sprak ds. Teut- Leiden der Int. Ver. „Bellamy" sprak scher over zijr zendingsarbeid op Nieuw i gisteravond in de „Harmonie" de lan- Guinea tijdens tih na de oorlog. Ds. Kuilman leidde de spreker sparing van electrische stroom, enigs- iarna Gezang 130 werd gezongen zins beperkt. Verschillende stoppunten,1 De Nederlandse zendeling gfng als welke betrekkelijk dicht bij elkaar lagen, vertegenwoordiger van de Ned. Herv. werden gecombineerd en naar het geo-Kerk naar Indië, maar werd in Indië grafisch middenpunt verplaatst (War- monderweg-Tuinlust, Utrechtse brug- Rijnstraat), en enkele andere (H.B.S. H. Rijndijk en Vrouwensteeg) opgehe ven. Vooral de opheffing van de laatste halte, welke een groot gerief betekende voor de bezoekers van concerten en andere uityoeringen in de Stadsgehoor zaal, werd door vele tramgebruikers diep betreurd, zulks temeer waar zij destijds de instelling van een speciale concert tram uit en naar de richting Oegstgeest op hoge prijs hadden gesteld. Nu de kolenpositie langzamerhand deljjk voorzitter, de hèer J. Horsmeier Jr. ovei het* onderwerp: .Arbeidsverde ling en onderwijs''. Nadat de voorzitter van de afd. Lei- den< de heer Teljeur, de vergadering ge opend had begon de heer Horsmeier zijn lezing met te wijzen op de ondoelma tigheid van de goederenproductie en ae verdeling daarvan, welke onder het ka- co/Xfln 'SfdrukWn^ komt ZJs 'deTemTeUging tevens gezien als een niet-officiële ver tegenwoordiger van het Nederlandse gezag. Hij werd als zeer machtig door oog alles in orde te brengen en kwam op onnaspeurlijke wijze steeds aan geld. De Jappen kwamen en zetten binnen twee dagen alle Hollanders achter het. prikkeldraad. Dit was een morele slag. de zwaarste slag, die de Hollanders in de ogen van Papoea's konden krijgen. Voor de Papoea's bracht deze slag de onzekerheid in hun leven. Daarna kwam de bezetting, de dwangarbeid voor de staat enz. Volgens spr van graan in Argentinië: het doordraai en van groenten op de veilingen: het produceren van luxe voorwerpen in de aardewerk-industrie, terwijl er een groot tekort is aan serviesgoed: het vasthou den van tarwe door ondernemers in Amerika om er hogere prijzen voor te maken, terwijl in andere delen van de wereld een nijpend voedselgebrek be- zoveel gunstiger Is geworden, dat herstel i Jappen, waarbij de goehroe's als de van de vroegere toestand ons niet on- volksleiders bij alles werden ingescha- waarschljnlijk toeleek, hebben wij te be- keld. Zij moesten de bevolking dwang- voegder plaatse ter zake geïnformeerd, waarbij ons werd medegedeeld, dat het niet in de bedoeling ligt in de naaste 'toekomst uitbreiding te geven aan het momenteel bestaande aantal haltes, noch deze naar de vroegere stoppunten te verplaatsen. De halte op de Hoge Rijndijk nabij de Gem. H.B.S. is inmid dels weer in gebruik genomen, doch de halte Vrouwensteeg is definitief opge heven De reden hiervan schuilt niet in het gebrek aan kolen, doch vloeit voort uit bezwaren van verkeerstechnische aard, welke zich verzetten tegen het herstel van een halte in het drukste, want smalste gedeelte van de Bree- straat. Hetgeen te begrijpen, maar niettemin te betreuren valt Ware althans geen uitzondering te maken voor de beide concerttrams tegen 8 uur en tegen halfelf? Daarvan kan het verkeer toch weinig hinder onder vinden! NED.—BELGISCHE CUTURELE SAMENWERKING. College van prof. P. M. Orban. „In het kader van de Nederlands Belgische culturele samenwerking zal prof P. M. Orban, hoogleraar in het Staatsrecht te Gent en Belgisch Mi nister van Landbouw, op Maandag 10 dezer aan de Rijnsuniversiteit alhier een college geven over het onderwerp „Souvereinltelt en wereldvrede". Het bestuur van de Juridische Faculteit der Leidse Studenten zal de Minister een diner aanbieden". PERSONEELS-VERENIGING BLAUWE TRAM. Evenals vorig laar organiseert het Dames-Comité van de Amusement- Vereniging der N.Z.H. onder leiding van mevr. Kruit dit jaa. weer een St. Nicolaasfeest voor de kinderen van het gehele N.Z.H-personeel, op Zaterdag 6 December In de zaal van de .Harmo nie". Het programma omvat bezoek van St. Nicolaas met zijn knecht, goochelen, poppenkast, zang en micro foondebutant j es, afgewisseld door trac- taties. arbeid laten verrichten en tevens gods dienstonderwijs geven Zij werden aan sprakelijk gesteld voor de levering van kan er niet doelmatig worden geproduceerd zolang de productie aan het toeval wordt overgelaten, zo lang het een ieder vrij is te produceren wat hem goed dunkt Alleen bij een planmatige productie is het mogelijk sago. Dit heeft vele goehroe's het leven I evenwicht te scheppen tussen productie gekost en hun grote mishandelingen I en consumptie en de behoeften van al- doen ondergaan. De ondergrondse beweging groeide ook daar en het is wonderlijk hoe men met primitieve middelen toch de zen- dinesarbeld voortzette. Toen kwamen de Amerikanen: voor •de Papoea's ging het land der wonde ren open en een oude legende van de gouden tijd voor Indië ging weer leven. De oude gebruiken van huwelijk en •stamverhoudingen raakten meer en meer zoek. De Papoea's waven zichzelf kwijt. De Amerikanen vertrokken weer en het werd stil zeer stil op Nieuw Guinea De binnen enige dagen ge bouwde grote tentensteden, vliegvelden, aanlegsteigers enz. verdwenen en de Pa poea's bleven alleen achter met duize Twee grote mariniers-wensen! TOESTAND OP OOST-JAVA RUSTIG EN ORDELIJK. ,-,Er heerst een uitstekende stem ming onder de leden van de Mari niersbrigade op Oost-Java, maar ze hebben twee grote wensen: ze willen weten, wanneer ze precies naar huis kunnen en ze willen zekerheid hebben, dat ze na terugkeer in de burgermaat schappij weer onmiddellijk aan de slag kunnen", aldus generaal-majoor H. F. J. M. A. von Frijtag Drabbe naar aan leiding van zijn jongste bezoek aan de Mariniers-brigade in Oost-Java. De generaal verklaarde, flat het doel van zijn reis in de eerste plaats een in spectie-tocht was. Vervolgens heeft hij uitvoerig besprekingen gevoerd over de demobilisatie van de Mariniers-brigade, welke grotendeels uit oorlogsvrijwilligers bestaat. Zij hadden in Amerika hun op leiding en .werden daar volledig uitge rust voor de oorlog tegen Japan. Er zijn vele mariniers, die wel genegen zijn na de mobilisatie een werkkring in Commissie van Goede Diensten in Batavia gearriveerd. De Commissie van Goede Diensten, alsmede Setiadjit. Gani. Hadji Salim, Leimena. alsmede de vice-minister van Voorlichting, Latif. en de v.m. Minister van Voorlichting, Natsii zijn te Batavia gearriveerd. Tamzil bleef in Djokja ach ter. Aneta's speciale correspondent ver nam, dat de plaats van de toekomstige onderhandelingen nu spoedig zal kun nen worden geregeld. De contactcom missie van de Commissie van Goede Diensten bleef in Djokja achter. Voor ieder lid van de Commissie van Goede Diensten is ln. Djokja een huis beschikbaar gesteld piet de vlag van de natie van het betreffende lid >n de tuin. Waarschijnlijk zullen voorzieningen ge troffen worden, om de verbinding met Djokja op korte termijn, te verbeteren. REPUBLIKEINSE „NAKOMINGS- COMMISSIE" Hedenmiddag is door twee leden van de Commissie van Goede Diensten, de heren Graham en Klrby, aangekondigd, dat de Republikeinen een „nakomings- commissie" hebben ingesteld om de in- Indië te aanvaarden, aldus de generaal, structies, vervat in de resolutie van de len zo goed mogelijk te bevredigen. Doordat' alleen maar geproduceerd wordt, wanneer er winst gemaakt, kan worden, komt er een opeenhoping van kapitaal ln handen van een kleine groep personen. Hoe meer winst er gemaakt wordt hoe meer koopkracht aan de massa wordt onttrokken. Het tekort aan koopkracht van de massa werkt de nationalisatie en de mechanisatie van het bedrijfsleven in de hand door dat het publiek steeds tegen de voordeligste prijzen zal trach ten te kopen. Het punt van oververzadi ging van de goederenmarkt wordt snel ler bereikt naarmate de productie wordt I ting heeft opgevoerd door mechanisatie en de koop- Kinrterhuis kracht van het publiek vermindert door en zo zij dit willen, worden zij hiertoe in de gelegenheid gesteld. De onzekere situatie van het ogenblik is echter oor zaak, dat de meesten maar liever naar Nederland terugkeren. Men verwacht in Veiligheidsraad om de vijandelijkheden te staken, ten uitvoer te brengen. De namen van de leden dezer commissie konden niet worden medegedeeld. De heer Graham zeide goede hoop te heb- begin Januari de eerste twee transpor- ben op een oplossing. lende hoofden vol nieuwe indrukken en werkloosheid. Kapitaalsopesnhoping en oververzading van de goederenmarkt, betekent een bedreiging van de vrede, ideeën. Daarna kwamen de Hollandse zende lingen terug, doch met lege handen. Ar moedige, sjofele mensen met alleen nun oude Evangelie. Zij konden niet evenals vroege- in orde maken en hadden ook geen geld meer. Hun a rmoede viel nog meer op na de rijk dom der Amerikanen. Zo moest de zen ding weer gaan bouwen. Van de zeven tien zendelingen kwamen °r acht terug. Voor de opleidingsschool gaven zich 12000 jong* mensen op: m°n kon er slechts 1000 aannemen, de anderen gin gen teleurgesteld en vaak verbitterd terug. omdat het opeengehoopte kapitaal via de wapenproductie en oorlogsvoorberei ding weer in circulatie wordt gebracht Spr. wees in dit verband op de grote gevaren, welke een oorlog met atoom bommen met zich brengt en de mens heid met totale vernietiging bedreigt Om aan dit alles overheersende gevaar te ontkomen is het noodzakelijk, dat er niet meer geproduceerd wordt om de winst, maar om de behoeften van de mensheid te bevredigen. Hierop behan delde spr. de wijze waarop Edward Bel lamy zich de oplossing van de huidige nyieilijkheden op economisch gebied In de plaats van de Zendelingen, heeft gedacht en bepaalde zich meer stuurde Rome met spoed 20 geestelijken, die thans maaien, wat door de Zende lingen met zoveel moeite en zorg ge zaaid werd. De Papoea's hebben tijdens de bezet ting zwaar geleden en grote offers ge bracht Is het wonder, dat deze mensen in deze paar jaar oneindig veel onder vonden hebben en dat de Indonesiër niet meer de Indonesiër van voor do oorlov is? Hij ziet ruimer en verder, al zal hij nog niet het wereldverband kunnen zien. De zendingstaak is zeer moeilijk ge worden en naar de juiste weg wordt ge zocht Er wordt- hard gewerkt, maar er zijn te weinig krachten voor dit aan merkelijk vermeerderde werk. Verschillende vragen werden daarna gesteld en door ds. Teutscher op onder houden de., wij ze beantwoord. LEIDSE STUDENTEN PLANTTEN BOOM OP WALCHEREN. Verc's burgemeester woonde plechtigheid by. Het oudste Provinciale Gezelschap van Leidse studenten, het Collegium Ulustre cul symbolum Non Sordent in Undis. was met vele van zijn leden aanwezig bij de officiële boomplanting op Wal cheren, vergezeld van zijn roemruchte beschermheer, Dove Ko en het aloude vaandel Na de plechtigheid in Middel- t burg vertrok het Collegium Ulustre naar I jasje," briifen, lederen riern, paraplu! Vere om aldaar ziin eigen boom. de spe ciaal voor dat doel uit Leiden was mee gevoerd, met enig ceremonieel te plan ten. Oo een klein plein aan de haven, waar de 'daar staande oude kastanje boom door de oorlog was vernield, vond in een stromende regen, bij het schijn sel van de twee „apen", de plechtigheid plaats. Na de redevoering van de burge meester, waarin hij het Collegium Illus- tre voor dit aardige Initiatief dankte van de praeses en de boerenleider, als vertegenwoordiger van het Pan Provin ciaal Congres, wierp de burgemeester de eerste schep uit de door het PP.C. aan geboden kruiwagen mest in de kuil. Na o ww deza symbolische handeling en een fees- verkrijgen aan het Hoofd-Bureau van teliike maaltijd in de „Camoveerse To- j Politi*. Zonneveldstraat 10 te Leiden op GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden voorwerpen in de maand October: damestassen, armbanden, huissleutels, hangertje, armbandhorlo ges, schrift, portemonnaies, ketting met hangertje, ceintuur, militaire veldmuts, dameshandschoenen, kunstgebit, regen jasje, brillen, lederen riem, paraplure, kindermanteltje, kindermutsje, porte feuilles, ketting (defect), kinderschoen tjes, geldzakje, shawl, Engels boek, broodzakje, boorkopje, kruisbeeld, zil verbonnen. schoenenbon, vulpenhou ders, vulpotlood, étui met inhoud, ro zenkrans, sigarettenkoker, 'kinderringe tje, laarzenknecht, heren handschoe nen, haarlint, auto-buitenband, deksel van melkbus, damesmuts. wanten, bon voor ijzerstaai, alpino-muts, filmrol, donatiebewijs, damesschoen, foudraal, v, parapluie, nummerbord, snoekhengel, een pak latjes, sokkenhouder, poeder- 'doos, zakmes. Terug te bekomen en inlichtingen te ren" keerde het Collegium Illustre terug naar Middelburg om daar het slot van de avond in gepaste stemming door te brengen. „KUNST NA ARBEID". Dit mannenkoor geeft a.s. Dinsdag een concert met werken van Fr. Schu bert. Fr. Liszt. Ed. Grieg en A. Bruck ner en pianobegeleiding van mevr. W. E. v. d. HeydenBrakel, erelid van het koor. Verder verlenen aan dit concert me dewerking het jeugdkoor van „Ex Ani mo" en onze stadgenoot Iskar Aribo, die werken zal spelen van Chopin, P. Dukas en Chabrier benevens twee ca- pricio's van hem zelf. De zanger Henri Welbooren is door de verschillende radio-omroepen uit genodigd tot het geven van liederen- recitals. De eerste uitzending zal plaats hebben morgenochtend 11 uur ln het gezamenlijk programma, te verzorgen door de N.C.R.V. met liederen van Schubert, Duparc en Fauré. Felix de Nobel zal de zanger aan de vleugel be geleiden. Woensdag tot 4 uur. en Zaterdagmiddag van 2 BONKAARTEN HALEN Morgen wordt voortgang gemaakt met de uitreiking van een nieuwe serie bonkaarten eventueel in combinatie met schoenenbonnen en toeslagkaartjes voor jonge en a.s. moeders, welke dus gelijk tijdig met de bonkaarten kunnen wor den afgehaald. Voor een schoenenbon komen in aan merking zij wier Tweede Distributie- stamkaart eindigi op een 1 en die nog bon 612 van het inlegvel bezitten, be nevens kinderen, geboren in October of November 1932 t'm '45 of kinderen, die in October of November 1947 10 maan den oud worden en nog in het bezit zijn van bon 604 van het inlegvel. Meegebracht moeten worden de stam kaarten van alle gezinsleden, de oude titel stroken met inwisselingsbon en eventueel inlegvellen en controlekaart van a s moeders Morgen zijn de gezinnen aan de leurt waarvan bel hoofd oen stam kaart nummer heeft van 76.501 tot en met 81.000. speciaal bij het onderwijs, waarna de heer Teljeur de vergadering sloot onder dankzegging aan de heer Horsmeier voor zijn leerzame lezing. SCHOUWBURG AVOND „PROFES SORENWUK". In de prachtig gezette Schouwburg bood gisteravond „De Professorenwijk" haar vele leden een toneelavond aan, waarvoor zij zich de medewerking had verzekerd van enige leden-wijkbewoners en welke o.m. werd bijgewoond door de voorzitter van de Federatie van B.V., de heer H. M Verhulst. Opgevoerd werd „De firma Melders en Co", een stuk vol levenslustige vro lijkheid, met hier en daar een tikje ernst. Melders, een ontevreden en on verdraagzaam kleermakertje, kan het zonnige en steeds opgeruimde karakter van zijn compagnon Van Zon niet ver dragen. Onophoudelijk botsen beiderlei opvatting van zakendoen tegen elkan der, totdat Melders door het dolle heen het contrac. met zijn compagnon ver breekt. Als Melders nu zijn eigen boon tjes moet doppen loopt alles tegen;, de zaak gaat achteruit en wissels kunnen niet worden betaald. Als alles dreigt vast te lopen komt er een voorstel van de gewezen compagnon Van Zon om de verlopen zaak van Melders er weer bovenop te helpen. Melders, die hier van eerst niets wil weten, ziet einde lijk zijn fouten in en besluit dit royale aanbod te aanvaarden. Nu echter is Van Zon zenuwachtig en Melders be heerst, Na vele vermakelijke scènes volgt ten slotte de ontknoping, welke voor allen een happy end brengt. Alle medewerkenden, die deze avond als professorenwij kers hun debuut maakten, hebben zich dapper geweerd. Vooral Melders (F. H. M. Kok), die als het zenuwachtige kleermakertje het ge hele stuk droeg, was al bijzonder op dreef. Kostelijk in zijn mimiek, vlot in z(jn reacties. Daarnaast dient in één adem genoemd zijn kordate en niet op haar mondje gevallen schoonzuster, tante Jo (mevr. Klaassen). Piet van Zon als compagnon (J. P. W. Oomens) had in het. eerste bedrijf wat moeite om los te komen, maar vergoedde dit ruimschoots in het derde en in zijn dubbelrol van klant in het daaraan voorafgaande bedrijf. Mevrouw PlanJe, als vrouw van Melders, sloot zich bij dit drietal keurig aan. Vooral het mo ment, waarop zij de onder zorgen ge bukt gaande Melders eens even de les leest, was sterk gespeeld. Ten slotte waren ook de bijrollen, het eerste op treden in" aanmerking genomen, be hoorlijk. Aan het eind van de avond heeft de voorzitter, de heer D. v. d. Kwaak, zijn grote waardering voor het ge presteerde uitgesproken en de dames- medespelenden met bloemen gehuldigd. „De Professorenwijk" kan met vol ten in ons land. Persoonlijk had de generaal kunnen constateren, dat de situatie in de ge hele Oosthoek van Java rustig en orde lijk is. Overal is de bevolking opgelucht en weer ijverig aan het dagelijks werk!" BAZAR VOORDORP BRACHT RUIM F. 6800 OP. Met inbegrip van de gehouden verl^- 'de bazar ten bate van het Kinderhuis Voordorp het mooie netto bedrag van ruim f. 6800 opgebracht. Ongetwijfeld eer prachtig resultaat! WAARSCHUWING. De commissaris van politie te dezer stede adviseert het publiek de grootst mogelijke voorzichtigheid te betrachten bij het ingaan op advertenties en aan biedingen betreffende het lenen van geldsbedragen anders dan door instel lingen van overheidswege. Het is ni. gebleken, dat de laatste tijd in de dag»- bladen advertenties worden geplaatst, waarbij f. 1000 ter leen wordt aangebo den. Deze advertenties zijn geplaatst door vaij Wcerdens Spaarcredietinstel- ling, gevestigd te Rotterdam. Bij onder zoek is gebleken, dat reflectanten een circulaire ontvangen, vermeldende de voorwaarden waaronder het geld wordt verstrekt. Deze voorwaarden zijn van die aard, dat alvorens tot het verstrek ken van het geld wordt overgegaan eerst een niet onbelangrijk bedrag voor admi nistratiekosten moet worden betaald. Voorts moet van het te lenen bedrag een hoge rente worden voldaan. In verband met het drukke ver voer op Zaterdag heeft de Ned. Spoor wegen een extra-trein RotterdamAm sterdam ingelegd: vertrek van Leiden 13.22 uur. NOORDWIJK Ds. D. Hoek overleden In de ouder dom van 77 jaar is te Hilversum over leden de bekende emeritus-predikant der Geref. Kerken ds. D. Hoek. die in Noordwyk. waar zijn vader bloembollen handelaar was, is geboren. Na studie in Kampen .stond hij te Heinkenszand Zwijndrecht en Enkhuizen, Hij was meer dan 25 jaar lid van de part. Synode van N Holland en werd meermalen naar de Algemene Synode afgevaardigd. De begrafenis vindt Maandagmiddag te Enkhuizen plaats. VOORSCHOTEN Burgerlijke Stand Geboren: Pleter- nella Johanna, d. van J. J. Dekker en J. E. van Wingerden; Johanna Helena Maria. d. van Th. L. van der Meer en P G. C. Karremans. Overleden: Jacob Overduin. 62 Jaar, wedn. van H Soil ij f. Getrouwd: Willem Frederlk Zuurdeeg. 60 Jaar en Geertrulda Christina Bos 58 jaar; Johannes van Rossum, 30 Jaar en Cornelia Anna Duivenvoorde, 27 Jaar. .Medische Zondagsdienst De medische Zondagsdienst wordt gedurende dit week einde waargenomen door dr. M. v. d. Stoel, Veurseweg 20. tel;. 356'. Gezondheidscentrum Gedurende de tentoonstelling ter gelegenheid van het 40-Jarlg bestaan van het gasbedrijf werden loten verkocht waarvan de netto opbrengst was bestemd voor het te stichten gezond heidscentrum. De netto opbrengst bedraagt f, 712. Jubileumfeest lf)48 Op initiatief van den ere-voorzltter der Koningin Wllhel- mina Vereniging, burgemeester C. J. v. d. Hoeven, Is ln de raadzaal een vergadering gehouden ter voorbereiding van de ln 1948 'f- orden feesten ter gelegenheid van het 50-Jarlg regeringsjubileum van H.M. de Koningin. Aanwezig waren het bestuur der Kon Wilh. Ver. en een groot aantal vertegen woordigers van plaatselijke verenigingen. In zijn Inleiding zette burgemeester Van der Hoeven het doel der bijeenkomst uit een. n.l. om door brede medewerking van alle bevolkingsgroepen te komen tot een werkelijk algemene feestviering. Van de zijde van vele verenigingen werd spontaan medewerking toegezegd. Onder de verdere leiding van den voor zitter van het werkcomité, dc heer B. Hoogwerff Kroon werden verschillende aanwezigen aangezocht als commissielid zich beschikbaar te stellen. Deze commis sies zullen elk op het hun toegedachte terrein een volledige commissie samenstel len Het werkcomité wordt gevormd door De Consulaire commissie zal waar schijnlijk morgen een bespreking heb ben met de Commissie van Goede Diensten. KAPITEIN TER ZEE DE MEESTER VERLAAT „MARINEDIENST" Kapitein ter zee J. B^ dé Meester, die commandant was van Hr. Ms. „Tromp" tijdens de strijd in Indië en na de be vrijding geruime tiid marine-attaché te Londen, is met ingang van 1 De cember bevorderd tot schout bij nacht en op dezelfde datum eervol uit de marinedienst ontslagen wegens lang durige dienst. STAKING IN HOTELS TE LONDEN. In het luxe Savoy-.hotel te Londen is vanmorgen een staking begonnen, welke zich naar verluidt tot andere hotejs uit breidt, Al deze hotels zijn thans in ver band met het huwelijk van prinses Eli zabeth volgeboekt. Het is nog niet zeker, of de staking door de vakvereniging wordt gesteund, maar stakingsposten, die alle ingangen van het Savoy-hotel blokkeerden, droe gen borden met het opschrift: „Staakt - de vakvereniging staat achter u". De vakvereniging van het bedienend personeel heeft Vrijdag jJ. het Savoy- hotel met staking bedreigd in verband met een geschil over het weer in dienst nemen van een kellner. EX-BURGEMEESTER VAN ENKHUIZEN TOT 12 JAAR VEROORDEELD. De voormalige burgemeester van Enk huizen, de 48-jarige Mattheus Broer*, tegen wie de advocaat-fiscaal by het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam mr. H. G. Th. Keune op 23 October j.l. een ge vangenisstraf van 20 jaar met aftrek van vooraarrest eiste, is hedenochtend veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit alle rech ten voor het leven. WATERFONTEIN WORDT PETROLEUMBRON. Nadat de Franse kranten dezer dagen hadden gemeld, dat een fontein te Ne- rac in het Franse departement Lot et Garonne sinds enige dagen in een pe- troleumbron was veranderd, heeft de prefect van het departement tijdens een persconferentie de resultaten van een analyse van het fonteinwater medege deeld. Het product vertoont zich niet onder zijn normale vorm van natuur lijke petroleum maar is reeds gefrac- tionneerd door distillatie. Het schijnt dus onwaarschijnlijk, dat het van na tuurlijke oorsprong is. Volgens sommige deskundigen komen twee pe- trolëumstromen te Nerac samen. 248 gesneuvelden en 745 gewonden SINDS „STAAKT HET VU^EN". Officieel wordt medegedeeld, dat in de periode van 4 Augustus tot 31 October uit gerectificeerde ge gevens van de militaire geneeskun dige dienst is gebleken, dat de Ne derlandse verliezen bedragen 248 gesneuvelden, 745 gewonden en 19 vermisten. Een „vliegende auto". In de V. S. is gisteren een „vliegende auto" in de circulatie gebracht. Dit voertuig, dat gelijkt op een gevleugelde race-auto, daalde neer op het vliegveld Laguardia (New-York). Vervolgens trok het zijn vleugels in en vertrok over de verkeersweg naar New-York. De eigenaar-constructeur verklaarde, dat de kostprijs hoog is en dat hij voor het ogenblik geen mogelijkheid ziet van fabriceren in serie. De auto kan rijdend een snelheid van 75 km. bereiken, 1* de lucht 170 km. Ten gevolge van het exploderen van een chloor-tank in een cellulose- fabrjek te Raumo aan de Westkust van Finland zijn 12 personen om het leven gekomen en een 90-tal gewond geraakt. Onder de graanmaalders in Italië is plotseling een algemene staking uit gebroken om hoger lonen. BEURSOVERZICHT Amsterdam, 6 November. Op het koersverloop van de effecten beurs was vandaag niet veel peil te trek ken. Aanvankelijk waren vraag en aan bod ongeveer met elkander in overeen stemming. Koninklijke waren vergeleken met het slot van gisteren een paar pun ten beter en ook de scheepvaart-papieren waren merendeels wat hoger. De cul tuurfondsen bewogen zich door elkander op ongeveer het vorige peil. De indus triëlen waren onregelmatig, weinig ver anderd. Koninklijke liepen bij eenhjofd- koers van 444% spoedig terug tot 443, stegen daarna tot 446. Vervolgens trad een reactie in tot 442, terwijl bij het scheiden van de markt tegen 443% werd gehandeld. Unilevers stegen bij een hoofdkoers van 288 tot 290, en gingen daarna achteruit tot 287%. De scheep vaartpapieren waren vrij onbewogen en ook de cultuurfondsen maakten geen va riaties van betekenis mee. De bankaan delen waren iets lager. De beleggings- markt was kalm. De aandacht werd ge trokken door de nieuwe conversielening, waarvan enig aanbod bestond. Ook de overige Nederlandse staatsleningen wa ren nauwelijks prijshoudend. Pandbrie ven, alsmede gemeentelijke en provin ciale leningen hadden een stille markt. De Amerikaanse markt was stil. DISTRIBUTIEDIENST „KATWIJK" Aanvragen van Werkschoenen. Van 10 tot en met 15 November aa. zal er wederom gelegenheid bestaan tot het aanvragen van werkschoenen voor perso nen van 16 Jaar en ouder aan wlen na 31 December 1946 geen bon voor werk schoenen (met Inbegrip vftn Engelse werkschoenen) ls uitgereikt. De aanvraagformulieren kunnen worden afgehaald aan het Distributiekantoor to Katwijk, en aazi de Agentschappen Rijns burg en Valkenburg op de bekende zit tingsdagen. Bedrijven met méér dan 10 personen dienen collectief aan te vragen. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Geertrulda, d. van A. Smittenaar en G. Zuurdeeg; Klaas Hendrik, z. van W. J. de Koning en H. E. Thors; Jansje, z. van J. Groeneweg en J. M. dc Vos; Paulus Jacobus, z. van A. Leuerlng en P. J. de Vink, Gerda Marijke, d. van G. Rietveld C van de Wetering; Ingrld Eleonore, van W. T. Anlba en G. van Andel; Bartholomeus Cornells, z van E. van der Vijver en W. de Moolj. Gerardlna, d. van P. van der Bent en C. Zonderwijk: Arle, z. van J. van Duyven bode en T Hoek. a. a OVERLEDEN: Boon, man, 38 Jaar. ,rori een aantal bestuursleden van de Kon. doening op deze jonge aanwinst van wlIh Ver waaraan staande de vergadering haar zich nog steeds uitbreidend werd toegevoegd de heer a. b. Wesselo. wijkwerk terugzien! i P. J. Busé man 73 Jaar; H. Taverne, hulsvr. van H. Duiverman 75 Jaar; H. Meijer hulsvr. van J. de Lange 59 Jaar. GETROUWD: G. N. van Dijk, Jm en W. Klinkhamer, Jd; C Geerlof, Jm en C S. M. van den Berg, Jd; D. Krult, Jm en H. G. E. Haver kamp, Jd; R. Kuyvenhoven, gesch. en C. Laterveer, Jd; I. Nleuwenhuijsen. Jm en C. P. Koevoet, Jd; A. Rijsbergen, Jm en C. Starre, Jd; J. J. Zonruiter. lm en J, T. Boon, Jd; B. G. Beekelaar, jm en A. C. van der Wal, Jd. j L. Wltsenburg, Jm en C J T. Vintges. Jd. J. M. Galjaard J"m en E. C. Hofker, Jd; W. H. Tweehuljsen Jm en J. L Schuller Jd. SCHEEPSBERICHTEN, Aardijk, 3/11 van R'dam te Norfolk; Alclnous, MacassarA'dam. 31/10 van Port Swettenham; Amstelveen, 3/11 van Nor folk naar A'dam of Delfzijl; Andilk. Rot terdamGolfhavens, 5/11 van Havana; Antta. Leeuwenhoek, 31/10 van Basra te Beira; Bagan, R'dam'Batavia, 31/10 van Colombo; Bonaire. 5/11 van Antwerpen n. Paramaribo, Breda, 4/11 van Curacao naar Port au prince; ,Van de Broek, BUHton 1 en 2, R'damTandjong Fandang, 1/11 van Colombo; Cottlca, 6/11 v.m. Tan Parama ribo te IJmulden verwacht; Cronenburgh, 611 van Kotka vertrokken; Doros, 1/11 van Tamplco te Vera Cruz; Do ure 1/11 van Curaqao to Guayaquil; Frlsla, 29/10 van La Goulette naar Port de Bouc; Ma- coma, 27/10 van Shanghai te Mlrl; Mirza, 2/11 van Mlrl te Shanghai; Nieuw Holland A'damJava, 5/11 te Algiers; Ossendrecht, wordt 8/11 van Caibarien te Liverpool verwacht; Overijssel. 2/11 van Tacoma te Bombay: Prins Willem 2, Antwerpen Montreal, pass. 5/11 Dover; Prins Willem 4, ChicagoAntwerpen. 5/11 van Montreal; Rottl, 31/10 van Coosbay te Portlador; Sloterdljk, JavaR'dam. pass. 4/11 Kreta; Stad Haarlem, HuelvaA'dam. pass. 5/11 Pinlsterre; Tablan, 2/11 van Batavia te Port Swettenham; Tjitjalengka, 31/10 van Hongkong naar Amoy: Wlckenburgh, 3/11 van Rotterdam naar Casablanca te Bor deaux. K.N.S.M.: Hos, 4/11 van Tripolis naar Bona; Hermes. 1/11 te Buenos Aires; Bos koop, 4/11 te Plsco; Trajanus. 4/11 van Cristobal naar Catagcna; Bonaire, 5/11 van Antwerpen naar Paramaribo; Breda. 4/11 van Curacao naar Port au Prince; Juno, 4/11 te Lissabon; Odysseus. 4/11 van Tunis naar Malta; Orpheus. 4/11 van Cadiz naar Sevllla; Venus, 4./11 van Istanboel naar Izmir; Orion, 4/11 van Antwerpen naar Amsterdam. K.H.L.: Salland, 4/11 van Buenos Aires op thuisreis, Mn Nederland: Johan van Oldenbarne velt, 4/11 te Amsterdam; Radja, 5/11 to IJmulden; Celebes, 4/11 van Colombo naar 3ucz; La wak. 4/11 ln het Suez Kanaal op weg naar Penang; Madoera. 4/11 van Soerabaya naar Batavia. H. oost Afr. Lijnen: Boschfontein, 3/11 van Mombassa naar Suez; Aalsum, 4/11 van Mombassa naar Tanga; Mulderkork, 4/11 te Marseille: Lahglee Scott. 5/11 Vlis- slngen gepasseerd van Kaapstad naar Antwerpen. GEVRAAGD 0 Te koop gevraagd antieke meubelen, oud tlnwerk. Per-1 zlsche kleden. Saksisch porce-1 leln mag iets beschadigd zijn. Br Bur v. d Blad No. 6007 k Gevraagd twee kamers met kookgelegenheid door J. F. van Dunné, Pieterskerkhof 34. Lei den. Tel. 20857. j Cfl Fer ruil gevraagd goede werkbroek voor punten, mag ook militaire broek zijn, grote maat. Adres- Stormer. Zonne veldstraat 8, Lelden. S Welke Jongedame wil liaar avond lurk met de mijne rui len? Event, met bijbet. Leeft pl.m. 19 j. Event, een te koop gevraagd Brieven Bur. van dit Blad onder No. 6738 k. O Gevraagd m. of vr. bedien de niet ouder dan 18 jaar. goed kunnende typen en een voudig rekenen. Brieven letter B Dubbeldeman's Boekhandel Lelden. 0 Te koop gevraagd radio, b eken-kast. tafelkleed enlam- pekap. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 6758 k. Tussen meter ter overname gevraagd. Brieven Bur van dit Blad onder No, 6755 k. Echtpaar met 1 kind. zoekt gest. kamer met kookgelegen heid. Vrouw genegen in ruil huish. bezigheden te verrich ten. Brieven Bur v. d. Blad onder No. 6760 k. Gevraagd meisje voor halve dagen, werkster aanwezig. Aanmelden tussen 7 en 8.30 u. Mevr. v. Noort. Rapenburg 81 0 Gevraagd blauw-zwart voet balshirt. voor 17-Jarige longen 2e Looierstraat 38. Te koop gevraagd teken bord met haak, maat 75 x 100, liefst llndenhout. Brieven Bur. van dit Blad No. 6770 k 0 Nette werkman, 32 J., zoekt zo spoedig mogelijk zit-slaap- kamer, z. p.. omgeving tram halte Leidse buurt. Brieven m. opgaaf van prils Bur. van dit Blad onder No. 6776 k. Welk degelilk meisje of Juffr. heeft zin, om met m!1 een betr. te Brussel te aan vaarden als tweede meisje. I Loon Fr, 17.00 p. mnd. Inlich- tingen: mej. Greaves. Hoogl. Kerkgr 38. Hofje No. 3. 0 Door onvoorziene omsta n- digheden gaat mlln meisje weg. Nu wil ik een plaatsver i vangster hebben voor de mor- genuren. Dagmeisje of werk ster. Aanm. 's avonds tussen I 68 uur Joh. de Wittstr. 18.1 H Ter leen gevraagd f. 300. tegen bëhoorlilke rente. Br Bur. v. d. Blad No 6812 k AANGEBODEN B Doet Uw voordeel en koopt een prima kerstboomverllch- tlng compleet met 16 lampjes en reservelampje f. 19.75. Zwaardere uitvoering met klemmen f. 25.90. Bestel tijdig, om teleurstelling te voorko men. Alleen bil de Llohthal. Haarl straat. 293. t.o. De Over dekte Tel. 26190. 0 Waar vindt U prima elec. kachels 16.90. strijkijzers 14.90, stofzulgerslangen 6.50, hand dynamo's 7.75, verwarming- kussen 14.50. stofzuigers v.af f. 120 en f. 135, theelichten 11.50. alle soorten Philips lam pen tegen verlaagde prijzen? Alleen in de Llchthal. Haarl - straat 293, Tel. 26190 CS Doet Uw voordeel. Voor St. Nicolaas pracht perkamenten kappen met zilden zak 14.90 19.75. kappen met glasplaat f. 26.50. Speciale St. Nlcolaas- reclame schemerlampje compl. gem. 3.95. Alleen bil de Llcht hal, Haarl.straat 293, Telef. 26190. Wilt U voor de winter Uw kamer gezellig maken. Laat dan Uw kap als nieuw met zijde of perkament ln orde maken tegen verlaagde prijzen. B. Raaphorst, De Llchthal. Haarl^traat 293. Tel. 26190 Te koop mahonie eetkamer, geheel vooroorlogs, z. g. a. n. Adres: Hartmanstraat 9. bil de Wllhelmlnabrug. Te koop een box met vlon der in .prima staat, handwerk en een mooie splegelopstand met bijbehorend stuk marmer, zeer geschikt voor kapper. Be vragen- Wyborgstraat 11. te Katwllk aan Zee. Aangeboden een pracht groot formaat skunkstola bui tengewoon geschikt voor gar nering van mantel enz. Breestraat 54 a. B Jonge Engelse, Acad. ge vormd, heeft nog enkele uren vrij voor het geven van con versatielessen. Brieven Bur. v. d. Blad onde|r No. 6726 k. Gerout, typiste, ln bezit van machine, heeft nog tijd beschikbaar voor type-werk. Br. Bur. v. d. Blad No. 6727 k 0 Zoekt U een goede haar kam? WH ontvingen eenftor- terlng dames- en herenkam- men vanaf f. 080 p. st. Zij- kammen p. paar f. 0.40 bij Kapperil Tegelaar. O. Singel 4 Telef. 22857. B Aangeboden prachtige witte trouwjapon met bijbehorend tasje, maat 38. slechts een maal gedragen. Te huur gevr. j 2 ongein, kamers, met of ge- brulk van keuken. In Leiden j Brieven Agent van dit Blad te Oude Wetering. B Aangcb. nieuwe gummi da- mesjas, m 44 z. p. f. 30. 2 nieuwe wasmanden f. 30, gra- mophoon met platen f. 40. Ruilen damesmantel m. 40. zwart m. echt bont. voor wol Mollevanger. Witte Singel 51. Juffrouw vraagt werkhuis voor Dinsdag en Vrijdag van 9 tot 5 uur. Neemt ook alle soorten breiwerk aan. Brieven Bur. van dit Blad No: '6748 k. Te koop 1 Philips radio. 1 eiken schuiftafel. 4 eiken stoe len, gestoffeerd. Dorpsstraat B 35 Warmond. B B. z. a. een beslist bekwame bakkersknecht, v. g. g. v Br. Bur. v. d. Blad No. 6753 k 0 Te huur aangeboden een kleine zit-slaapkamer met vaste wastafel en stookplaats. Br. Bur. v: d. Blad No. 6756 k Biedt zich aan flinke bak kersknecht. zelfst. kunnende werken Brieven Bur. van dit Blad onder No. 6757 k. 0 Te' koop of ruilen voor goed herenrijwlel een v.o. poppen wagen. modern, compleet met bedje regenzeiltje, sierkussen. Bevr.: Javastraat 52 A, Lelden. B Aangeboden, zonder punten, costuum. tenger persoon, win terjas, 2 nieuwe wollen de kens De Sitterlaan 54. 0 R. z. a. net meisje, als I I. kapster of wlnkeljuffr., v. g. g. v. Brieven Bur. v. d. Blad I onder No. 6767 k. 1 B Herenrijwlel. Te knop aan geboden licht lopend herenrij wlel nieuwe banden, Jasbe- schermer. licht, slot en baga gedrager. De Sitterlaan 141. 0 Te koop aangeb. enige z. g. a. n. meisjesboeken (pl.m. 10 15 J.). grote pitrleten pop penwieg. winkeltje en pakhuis Br Bur. v. d. Blad No. 6777 k B Te koop 3 mantels, mt. 44, bruin grijs, zwart. resp. f. 85. f. 60 en f. 40: 6 pr. kinder schoenen f. 15, mt. 26 en 31. Grote passplegel f.50. Laminenschansweg 67, 0 Aangeboden electra gramo- foon met platen, een gasstel 2-plts. herenrllwlel met ban den, l paar léren motorrij- laarzen No. 41, zo goed als nieuw. Hoge Morsohweg 6 A. Oegstgeest. B 1 kachel met drie kook- gaten. 1 dubb ladder hoogte 10 sporten, 1 grote trap 12 treden. 1 petroleum vergasser.' Hoge Rijndijk 116. Zoeter- woude. 0 Duivenllefhebbers. Mooie raszuivere sierdulven ln di verse soorten. Ook koerduiven. R, Karei. Steenstraat 21, Tel. 20629. B Kanariemannen prima zan gers, 3 mnd. garantie schrif telijk op de zang, niet goed andere vogel zonder bilbeta- llng. Risico is uitgesloten. R. Karei, Steenstraat 21, Lei- I den, Telef. 20629. I B Vogelkooien. Grote keuze vogelkooien. In diverse maten, pracht materiaal. geschikt voor elke vogel. Zaden, hon dencake, halsbanden, Hjnen. levertraan, kalk, borstels en kammen. R, Karei. Steenstraat 21. Telef. 20629. 0 Rashonden. Prachtige Spa niels zwarte en bonte, sneeuw witte keesjes, ruwharige fox- terriers. schitterende exem plaren. Alles met attest van dierenarts naar eigen keuze. R. Karei, Telef. 20629. Steen straat 21. B Vogelliefhebbers. Wegens g-roto voorraad. zeldzaam mooie parkieten aangeboden f. 10 per paar, alle kleuren uitzoeken. Vol op zaad geheel vrij. bloedrode goudvissen. R. Karei. Steenstraat 21, Tel. 20629. 0 Aangeboden, In prima staat zijnde grote vulkachel. Jun ker en Ruh 314 compl. met vloerplaat. Fa. S. Sohalkers en Zn„ Hoofdstraat 218. Telef. 23130. Leiderdorp. 0 Te koop flinke kachel, ln prima staat. 2 kookgaten en oventje f. 15. Niet 'a Zondags of 's avonds. Boerderij v. d. Voort. Dorpstraat 342. War mond. 0 Net meisje zoekt pla^slng op atelier voor dames- en he renkleding. Reeds drie Jaar ln die branche werkzaam geweest Liefst centrum stad. Brieven Bur. van dit Blad No. 6768 k. B Mica, ellebogen, pookjes, haakjes, vuurtangen, opklap- bedden. 1- en 2-pers. spiralen ombouwen, tafels, stoelen, le dikanten. Hetzelfde adres koopt inboedels. P. J. H. v, d. Pluym. Hogewoerd 41. Telef. 21266. Contant. DIVERSEN B Verloren rechter heren handschoen. glacé, omtrek H. Rl|nd„ Levendaal. Breestr. Tegen beloning terug te be zorgen: Cobetstraat 12. 0 Verloren Zaterdagavond tussen Oegstgeest cn Lelden, grijze hoed. gemerkt Stam. Teg. bel. ter. te bez.: Stam, Hogewoerd 84. Lelden. B Gevonden een gladde ring, ter hoogte Rode Leeuw, Oegst geest. Terug te bekomen: Hooigracht 4A. Na 6 uur. SLEUTELTJES worden flageiyk3 opgenomen, wanneet voldoende ruimte beschikbaar ls. Ze mogen hoogstens 80 woorden groot rijn (een woord maximum 12 letters); De prUs bedraagt f 1.50 bt) vooruitbetaling Een bewijsnummer wordt niet verstrekt.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3