Eerste Leidse Spaar- en Belaalzegelkas staakt haar betalingen VINGERSPEL Waarom werd prof. Gerbrandy spreekverbod opgelegd „Hij wilde dr. Van Mook eigenmachtig laten handelen" Sportsplimters Laatste Berichten RECHTZAKEN Officiële publicatie V Ruim 350 Leidse winkeliers en kleine spaarders gedupeerd Naar wü vernemen heeft de Eerste Leidse Spaar- en Betaalzegelkas naar betalingen gestaakt en zun de firmanten L. F.v.S., C. J, K en J N door de politie in bewaring gsteld. Nader vernemen wij dat het hier betreft de voortzetting van een en betaalzegelbedrof, dat aanvankelijk als een klein spaarkasje door de firmant O. is opgezet. Tevens verstrekte deze spaarkas crediet door middel van zegels, waarop men bij de b(j de Kas aangesloten win- keliers goederen kon kopen. Vermoedelijk tekort van één ton! Ingevolge de bepalingen der Geld- schieterswet behoort een spaar- en be- taalzegelkas toestemming van Burge meester en Wethouders om haar bedrijf t-e mogen uitoefenen, terwijl daarnaast tevens vergunning van het Ministerie van Economische Zaken (Handel en Nij verheid) nodig is. Het Ministerie verleende z\jn toestem ming. doch B. en W. van Leiden wei gerde de toelating, aangezien bij onder zoek bleek, dat de Kas reeds handelin gen had verricht, die bedenkelijk veel op woekerpraktijken geleken en een ver. gunning derhalve niet in het algemeen belang kon worden geacht. Tevens werd procesverbaal opgemaakt op grond van overtreding der Geldschieterswet. Dit procesverbaal werd door de Officier van Justitie geseponeerd en de firmanten dus niet vervolgd op grond van het feit. dat de gepleegde overtreding tij dens de bezetting zou zijn geschied. Inmiddels was de Kas van de weige ring tot toelating in beroep gegaan bi] Gedeputeerde Staten. Deze stelden evenwel B. en W. in het gelijk zodat de weigering van toelating gehandhaafd bleef. Ondanks dit bleef de Eerste Leid se Spaar- en Betaalzegelkas haar prak tijken voortzetten alsof er niets gebeurd was en had zelfs de brutaliteit nog maals bij B. en W. aan te dringen de vergunning alsnog te verlenen. B. en W. handhaafden echter hun standpunt, dat achteraf een gelukkige omstandigheid blijkt te zijn geweest, aangezien anders de schadelijke prak tijken door de Kas ongetwijfeld zouden zün voortgezet en er nog ontelbaar meer koming van verval tot armoede terecht kunnen. De directeur van deze eerste instel ling ls gaarne bereid hen, die te dezer zake voorlichting behoeven, gratis van advies te dienen Door verschillende vertrouwenwekkende advertenties als Spaarcredletinstelling e.d. tracht men de laatste tijd wederom het publiek te bewegen bij onbekende instellingen of personen hun spaargeld te beleggen met de belofte voor een crediet op korte ter- f iu' l°°pt dit echter op teleur stelling uit; men zij dus gewaarschuwd. ^NIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllll^ We werden direct al een tikje onzeker, toen de wereldkampioen EE begroette met ,,U bent natuur- EE lijk van de krant", want wij- zijn een sober levend mens met een vroom uiterlijk en gelijken in niets op een journalist. Hij moest dus wel een bijzonder EE man zijn, deze donkere jongeling. Als we niet geweten hadden van H zijn bovenaards talent, zou hij voor ons een violist kunnen zijn. Of een horlogemaker of een knappe chauf- feur van de Eltax. Of een derde- r= jaars, maar géén wereldkampioen goochelen. Dat zie je hem niet aan. 5 Hij stelde zich voor als Niberco (Nico van Berkel staat op zijn per- soonsbewijs, maar Niberco is een verkorting, zoals Benelux of Ha ka) en hij vertelde. Hoe de eerste schre- den op het gladde goochelpad hem door zijn vader waren bijgebracht. hoe kort hij nog eigenlijk maar in SMS d4rrio^Uddfpf.«gr: I mooie nrnppcvprhaol nntromo olrf tuoqt- J (-ar _enS een kaï^S te moeten wagen op het Wereldcon- gres. We wisten de rest, hij stond met trillende handen op het toneel, begon voor een zaal van zevenhon- derd goocheme goochelaars, kreeg maals procesverbaal opgemaakt, waar door de Kas genoodzaakt, werd haar be drijf te staken en tot liquidatie over te gaan. Voor zover reeds kon worden nage gaan, zal er een belangrijk tekort r\in vermoedelijk tot een bedrag ran J^en uur later een oratie van zeven- f. 100.000.- waardoor tal van win'ie- honderd begoochelde goochelaars liers te dezer stede (het zullen er on- jrote Kampioen, geveer ruim 350 zijn), die op de bon nen der Kas goederen hebben ver strekt, slechts gedeeltelijk betaling ^zullen ontvangen. Erger is dat tal van kleine spaarders, vermoedelijk tot een bedrag van f- 50.000.-, gedupeerd zul len zijn. Nog kwam ons ter ore, dat door de crediteuren een commissie en een ge volmachtigde is benoemd om hun be langen te behartigen, terwijl voorts een commissie zal worden benoemd om het zelfde te doen voor de spaarders. .Van deze onverkwikkelijke zaak is ons echter onbegrijpelijk, dat het Ministe rie van Econ. Zaken, blijkbaar zonder een deugdelijk onderzoek in te stelen, wel vergunning verleende terwijl B. en W. dit laatste weigerden. O.i. behoort er overleg tussen deze instanties plaats te hebben en had de vergunning door het Ministerie niet eerder verleend mogen worden voor dat Burgemeester en W., die plaatselijk beter op de hoog te kunnen zijn, de toelating ingevolge Hij maakt een rusteloze indruk, EE misschien wat onwennig, alsof het EE EE juk der Wereldfaam hem nog niet EE lekker zit. Z'n houding is te be- EE scheiden en beslist nog niet gecom- pliceerd genoeg voor een beroemd EE man. H Hij liet ons een paar eenvoudige EE 'zoals hij zei) dingen zien. Ner- veuze, witte vingers speelden een wonderlijk spel met ivoren ballen, witte en rode. Die verschenen, ver- dwenen. reïncarneerden zich in EE Lucky Strikes of blinkende, klin- kende munt. We probeerden dood- gewoon te kijken en hielden onze EE linkerhand onbewust op ons sala- EE ris, dat ons altijd nog dierbaarder is dan een nieuw spel kaarten (wie het kleine niet eert EE Manipuleren heet dit werk. Moet EE jaren van training geëist hebben, dag in dag uit voor de spiegel. „Tot kijk, meneer, ik oefen altijd jE thuis, moeder is m'n proefkonijn. de Geldschieterswet hebben verstrekt 1 Ze is overigens het enige konijn, Voor de winkeliers, spaarders en cre- dietbehoevenden moge bovenstaande een les zijn om -goed uit te kijken alvorens met een dergelijke instelling een rela tie aan te gaan In Leiden is voor het publiek voldoende gelegenheid om bij een bonafide instelling als de Rijks postspaarbank of de Leidse Spaarbank zijn spaargelden veilig te beleggen ter wijl voorts degenen, die crediet behoe ven daartoe bij de Gemeentelijke Volks- credietbank en de hulpbank van de Leidse Mij. van Weldadigheid ter voor- Verhoging van Kanaalrechten. Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben een nieuwe verordening ontworpen op de heffing van rechten voor het be varen van het scheepvaartkanaal tus sen Rijn en Schie, de Haagvllet en De Zijl, welke op 25 Nov. a.s. aan de goed keuring der Prov. Staten wordt onder worpen. He't bestaande tarief van 1 cent voor EE waar ik ooit mee gewerkt heb". Hebt U o&it een wereldkampioen EE de hand gedrukt? En dan (bijna) EE jij en jou gezegd? Verrukkelijk. JOCHEM. Ëj illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfïï Leids Academisch Kunstcentrum Hendrik Andriessen (orgel) en Hélène Ludolph (zang). Hoogtepunt van dit concert in de Pieterskerk was zonder twijfel Hendrik Andriqssen's .Miror de Peine" die ont roerende liederen-cyclus, waarin Maria het lijden van Haar zoon aan zich voorbij ziet gaan, met het culmineren de: „un Dieu qui meurtOui! Ie grand Mystère! Je vols un Fils me va quitter Andriessen heeft hier met zeldzame gaven van hoofd en hart de meest uit- elk vaartuig per kubieke meter ver- gesproken harmonie tussei. zang en or- plaatsing (minimum 3 cent) zal bij gel gevonden in een persoonlijke, zij goedkeuring alsdan worden verhoogd tot 1 cent per M3. met een minimum van 10 cent. Voor het bevaren van de Gouwe wordt dit recht verhoogd van 3 cent per M3. (minimum 10 cent) tot 5 cent (min. 15 cent). Voorts bevat de agenda een voorstel van Ged. Staten tot verhoging van de jaarlijkse bijdrage aan de gemeente Koudekerk-aan-den-Rijn in de kosten van onderhoud en bediening der Kou- dekerkse brug. Deze bedroeg f. 1500, per jaar en zal bij goedkeuring van het voorstel van G. S. met ingang van 3 Maart 1946 worden gebracht op 36 der jaarlijkse kosten, welke in 1945 en 1946 werden begroot op f. 6470.— resp. f10.200.—. De resterende 64 worden door Ha- zerswoude en Koudekerk elk vóór de helft gedragen. BONKAARTEN HALEN Morgen wordt voortgang gemaakt met de uitreikirig van een nieuwe serie bonkaarten, eventueel in combinatie met schoenenbonnen en toeslagkaartjes voor jonge en a.s. moeders, welke dus gelijk tijdig met de bonkaarten kunnen wor den afgehaald. Voor een schoenenbon komen in aan merking zij wier Tweede Distributie stamkaart eindigt op een 1 en die nog bon 612 van het inlegvel bezitten, be nevens kinderen, geboren in October of November 1932 t/m '45 of kinderen die in October of November 1947 10 maan den oud worden en nog in het bezit ziin van bon 604 van het inlegvel. Meegebracht moeten worden de stam kaarten van alle gezinsleden, de oude titelstroken met inwisselingsbon en eventueel inlegvellen en controlekaart van a s. moeders. Morgen zijn de gezinnen aan de beurt waarvan het hoofd een st£m- kaartnummer heeft van 72 001 tot en met 76,500. Ds. W. H. Kelder Jr.. Ned. Herv. predikant te dezer stede, staat met ds. het zich af en toe nog in de geest van Fauré bewegende sfeer. Welk een synthese ook van de ver wonderlijk schone tekst van Henri Ghéon en de tot overpeinzing stem mende muziek, waarin droefheid en troost samenvloeien tot één sterk getui genis van groot geloof Andriessen weet hier in fijnzinnige kleuren en cantilenen te getuigen van een schier bovenaardse klankenwereld, waarin de sopraan Hélène Ludolph. die in voorgaande orozrammanummers niet steeds even gelukkig was, zich ex pressief en met geestelijk begrip wist te geven. Maar ook Andriessen's Improvisatie getuigde van zijn talentvol composito risch kunnen op dit specifiek terrein Na de adoratief-kernachtige inzet volgt in zilveren, vloelende klanken de tedere uitwerking, waarin wij eveneens een van droefgeestigheid vervulde gemoeds bewogenheid onder kenden, tot aan het van innigheid vervulde, verstilde slot. Wij zouden Andriessen te kort doen indien niet 6ewezen wer op zijn geyoe- lige registratiekunst, waarin het uiter lijk effect vérworpen wordt en iedere uiting doortrokken is van de nobele geest van een zuiver denkend mens, die stylistische reinheid als spreuk in zijn schild draagt. Zowel in Buxtehude als in Bach was alt pvident. Hélène Ludolph wist met haar sym pathiek getimbreerde sopraan in de Bacharia ,Die Seele ruht in Jesu Wun- den" en in twee van muzikaal niveau getuigende liederen van Anton de Klerk indruk te maken, doch faalde in Huygens' Psalmus 139. waarin de on- gelijkheid der stemregisters te duidelijk t sprak Bovendien werd zij in de lage re regionen door het orgel overstemd. Als gehee" echter een avond, waar op Andriessen en zijn comparante een voortreffelijk "leidooi hielden voor pie^n en anderer werk. H. Dr. G. W Locher, directeur het Rijksmuseum voor Volkenkunde te dezer stede is gisteravond als deskun dige voor het museumwezen en als P C. Vermeulen te Laren (N.H.) en ds, plaatsvervangend lid van de Nederland- F. D. Emous te Badhoevedorp, op een I se delegatie voor de Unesco-vergadcring drietal van de Ned. Herv. Gemeente te Mexico City per vliegtuig naar te Amsterdam. Amerika vertrokken. LEIDSE CHRISTELIJKE BESTURENBOND. F. P. Fuykschot over de coöperatieve gedachte. In de geheel bezette foyer der Stads gehoorzaal werd gisteravond vanwege de Leidse Christelijke Besturenbond een vergadering gehouden, waarin de se cretaris van het C.N.V., de heer F. P. Fuykschot. gesproken heeft over: ..Is de coöperatieve gedachte in strijd met het christelijk beginsel?". De voorzitter van de L.CJB., de heer G. Hordijk, las een gedeelte uit 1 Cor. 12 en sprak een inleidend woord,' waar na de heer Fuykschot allereerst op merkte, dat de vakbeweging en de coö peratie in de arbeidersbeweging loten van^één stam zijn. Ook uit de geschie dend is steeds weer gebleken, dat vak beweging en coöperatie hand in hand gaan n de strijd voor een verbetering van het levenspeil der arbeiders. Vervolgens ging spr. uitvoerig in op de vraag of de coöperatieve gedachte in strijd is met het christelijk levens beginsel, waarop hij meende een ont kennend antwoord te moeten geven. Ook de in christelijke kringen vooraanstaan de sociale hervormers als Kagawa en Stanley Jones zijn warme voorstanders van de coöperatieve gedachte. Spr. acht te het een- grote misvatting om de coö peratieve gedachte te vereenzelvigen met het socialistisch stelsel. Dat vele christelijke arbeiders de coöperatie als zodanig wei eens hebben gezien, is z.i. te wijten aan het feit, dat men van socialistische zijde ten onrechte de coöperatie heeft gebruikt als middel voor haar propaganda. AJs christelijke arbeiders moeten wij ons hierdoor niet van de wijs laten brengen, maar besef fen, dat de coöperatie een heel aanne melijk middel Ls om de positie der ar beiders te verbeteren. Hierna zette spr. uiteen, dat er in de laatste jaren op het terrein van de coöperatie wel het een en ander is veranderd en dat het CNV kort voor de oorlog een Chr. Bond vKn Verbruikscoöperaties in het leven heeft geroepen, welke ook is aangesloten bii de Handelskamer te Rotterdam Het boezemt vertrouwen in. dat deze Han delskamer (Haka) zich op het stand punt stelt, dat zij er niet is voor een bepaalde politieke partij of arbeidersor ganisatie, maar voor de gehele arbei dende stand, hetgeen ook blijkt uit het feit dat in de raad van commissarissen van de Haka mensen met verschillende levensovertuiging zitting hebben Ten slotte wees spr. er op, dat de coöpera tie niet gericht is tegen de bonafide middenstand. Ook wij houden het oog gericht op een welvarende middenstand, maar daarnaast op een goed geleide coöperatieve beweging als een bruikbaar middel in de strijd om de arbeiders een hoger levenspeil te verzekeren. Nadat ook de voorzitter van Ons j Doel", de heer P. Fuchs. nog met een i enkel woord had gewezen op het doel van de coöperatieve gedachte werden enkele films vertoond. DE BEELDHOUWKUNST VAN TELL EL AMARNA. Lezing van prof. C. de Wit. Over dit onderwerp hield gisteravond prof. C. de Wit uit Brussel de eerste winterlezing in het Rijksmuseum van Oudheden. Een zeer eigenaardige periode is deze van Amenhotep IV c.a. 13701352 v. Chr. Van hem ging de grootste gods dienstomwenteling uit, die Egypte ooit gekend heeft. De geestelijke beweging, die toen maar door enkelen begrepen werd, komt tot uiting in de kunst. Alles laat vermoeden, dat de koning zelf de nieuwe pogingen bevorderde. Ds revolutie te Tell el Amarna is niet enkp] van godsdienstige aard, zij ik ook en vooral een revolutie van het ziele- leven. Licht! Levensvreugde! Terug naar de natuur! Waarheid! dit schijnen de nieuwe „slogans" te zijn. Een derge lijke revolutie moest in de kunst haar weerspiegeling vinden. De breuk met het verleden is te vergelijken met die, welke op het einde van de XlXe eeuw, door het symbolisme, impressionisme, cubisme en futurisme gekenschetst is. Het lijkt wel, dat de nieuwe kunst in haar jongste periode de meeste buiten sporigheden toont. De kolossen van de tempel van Aton te Karnak doen den ken aan een Permeke. Later zal deze kunst zich verzachten, zoals de buste in l>et Louvre $n de koninklijke was]abti's aantonen. De grondslagen van de Egyp tische kunst, de conventies van het te kenen, d.w.z. de indeling van het li chaam in kenmerkende vlakken, ver werpt men echter niet. De liefde voor waarheid, tot het uiterst gedreven en de reactie tegen de stijl van zijn voor ganger ging van de figuur van de ko ning eeri ca-ricatuur. een monster van lelijkheid maken De koninklijke gens zal het koninklij ke gebaar navolgen. Wat de nieuwe kunst kenschetst, is niet zozeer het zoeken naar de objec tieve waarheid. Met recht heeft men van „introspectief realisme" gesproken. Hier zien wij een koning, die bijna van zijn troon afglijdt, met de arm mollig op de leuning van zijn zetel gesteund, met zijn wouw of zijn dochtertjes op de knieën. Ziedaar het nieuwe, het bui tengewone in deze kunst. In het beroemde atelier van de beeld houwer Thoetmose vond men te Teil el Amarna een hele reeks studies, min of meer afgewerkte beelden in steen en plelsterafgietsels, die als model dienden. Hiervan toonde spr. een riike keus aan de hand van lantaarnoiaaties. EEN LAFFE STREEK. Sinterklaaspat van Kleuterschool werd ontvreemd. Maandagochtend werd ontdekt, dat onverlaten tijdens de herfstvacantie een inbraak gepleegd hebbm in de Kleuter. School aan de Leliestraat alhier. Vermist wordt de inhoud van de Sinterklaas spaarpot der kleuters. HaaJt een Jaar lang hebben de kleinen hiervoor te za- men gespaard en zij hadden nu, enkele weken voor het Sint-Nicolaasfeest, een bedrag van f. 28 aan losse centen verza meld. Men kan zich de teleurstelling inden ken van de kleintjes, die langzaamaan hun spaarcenten tot dit mooie bedrag hadden zien aangroeien en nu alleen nog een sigarettenpeukje van de inbre ker in hun spaarpot vonden. Zal Sinterklaas de Kleuterschool nu moeten voorbijgaan? De hoofdonderwij zeres doet een beroep op de Leidenaars om dit te voorkomen. Helpt haar de laaghartige daad van de inbreker onge daan te maken! Alle bijdragen, klein of groot, zijn even welkom hetzij tijdens de schooltijd aan het gebouw der Haan stra-school, Leliestraat 1 of aan haar huisadres mej. C. I. Gunning, Witte- Singel 31, tel. 25251. Wanneer men niet in de gelegenheid Is het te brengen, komen de kinderen het graag halen. DE FOTOTENTOONSTELLING. De jubileumtentoonstelling der Leidse Amateurfotografen Vereniging mag zich in "en redelijke belangstelling verheu gen. waarbii vooral de kleurprojectie" de aandacht trrkken. Wij herinneren er aan, dat morgen avond de laatste vertoning van kleur- projecties plaats vindt en dat de ten toonstelling a.s. Zaterdagavond wordt gesloten. SPOORWEGALPINISME. Lezing voor de N.R.V. Gisteravond werd in de Turk door de afd. Leiden der Ned. Relsvereniging een druk bezochte vergadering gehou den, waar als spreker optrad de heer C. van Zwijndrecht, die een interessan te causerie hield over „Spoorwegalpinis- me in Zwitserland en andere streken". Spr. begon met een algemeen over zicht van het reizen in Zwitserland en de wijze van vervoer middels de spoor wegen, die een net bestrijken van 6000 KM. Bijna het gehele net is geëlectri- ficeerd. De geschiedenis der spoorwegen op zichzelf reeds is van belang. De wa tervallen en stroomversnellingen leve ren de kracht, voor de opwekking van electrische stroom, waarop de droogte van deze zomer van funeste invloed ls geweest. Het gevolg laat zich nu nog merken, aangezien de treinen maar ma tig verwarmd zijn. Men zou nu eigen lijk stoomtreinen kunnen inleggen, maar vele. stoomlocomotieven zijn verkocht naar Nederland. De heer v Zwijndrecht besprak ver volgens de aanleg van kunstwerken, tunnels, viaducten enz. en vertelde daarover tal van bijzonderheden. Zo is de Simplontunnel 19.8 km. lang, de St. Gothard 15 km., de tunnel bij Olten 8.9 km De Jungfrau-spoorweg is 10 km. lang. waarvan de reis door een 7 km. lange tunnel voert. De Gothard-route heeft niet minder dan 76 tunnels. Tal van bijzonderheden over de bouw van deze tunnels en de ongelukken, w°lke zich daarbij hebben voorgedaan, werden hierbij gememoreerd. Daarna zette spr. de werking van de bergbaan uiteen, wel ke «haar ontstaan dankt aan Rlggen- bach, een machinist van een stoomlo comotief, van de tandradbaan en de Seilswebebaan. Lange tijd stond spr. vervolgens stil bij de Jungfraubaan, welke de reiziger voert naar het hooeste station van Europa, n.l. op 3472 M. hoogte. Het ont werp hiervóór ontstond in het brein van 'n Zwitsers groot-industrieel. Guver Zeiler geheten, die eens in dit gebied aan het wandelen wa*s en op middelen peinsde om leder te kunnen laten ge nieten van deze schone natuur. Ook het reizen per boot over de fraaie me ren passeerde de revue. Het geheel werd toegelicht door een Drachtige serie lantaarnplaatjes en een fraaie serie kleuren-dia's. terwijl tot slot een tweetal films werd vertoond, n.l. „Gothard Express" en „Die Fahrt im Jungfraubahn" Het was een buitengewoon interes sante avond, welke door de prettige en onderhoudende wijze van vertellen door de aanwezigen werd gewaardeerd, waar van de voorzitter der afdeling, de heer v. .d Horst aan het slot van de avond 'n -Min dankwoord dankbaar getuigde. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het propaedeutïsch exa men Godgeleerdheid: mej. E. M. F. v. Mervennée (Leiden) en de heer H. J. Voörs (Leiden); doctoraal examen Wis- en Natuurkunde (Scheikunde) de heer J. Smit (Oegstgeest). EERSTE CONCERT RESIDENTIE ORKEST. Het eerste abonnementsconcert, dat het Residentie-Orkest op 13 November a.s. in de Stadsgehoorzaal zal geven, staat onder leiding van Frits Schuur man. Solist is de jeugdige Amerikaanse pianist William Kapell, die het 3e con cert van Rachmaninoff zal spelen. Het concert opent met een belangrijke no viteit van de in Amerika overleden Hon gaarse componist Béla Bartck. Concerto voor orkest. Tot besluit voleen de Polo- wetzLsche dansen van Borodin. LEIDSE SPAARBANK. Bij de Leidse Spaarbank is geduren de de maand October 1947 ingelegd f. 365 961.07 en terugbetaald f. 350.217.80; ingeschreven zijn 232 nieuwe inleggers, terwijl 108 boekjes geheel werden uit betaald, Het tegoed der 25 874 inlegers, hier onder begrepen 1.901 deelnemers aan de Afhaaldlenst, b°droeg einde October 1947 f, 14.484.649.28. Door de Afahnldienst werd in 6.700 stortingen f.23.794.75 ontvangen. Er werden 89 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke in houd van f. 1-918.69. Op de scholen werd f..257.22 gespaard. Alléén regeringsaanwijzingen zijn geldend Zoals gemeld, heeft de minister van O.. K. en W. het beroep van de N. C. R. V. inzake het spreekverbod van prof. Gerbrandy ongegrond verklaard. Naar wij vernemen is deze onge- grondverklarlng gebaseerd op art, 3 van de beschikking van de Minister van 15 Januari 1947, waarin is bepaald, dat van een beslissing van de Regerings commissaris beroep kan worden inge steld voor zover de betreffende organi satie bij de aangevallen beslissing be lang heeft. De beslissing overweegt nu, dat deze bepaling geen andere strekking heeft dan beroep mogelijk te maken uitsluitend voor die organisaties, die zich door de beslissing van de Rege ringscommissaris in haar belangen be nadeeld achten, hetgeen met de N. C. R. V. niet het geval is. De beslissing van de minister over weegt voorts o.a. nog: dat door de N.C. R. V. o.a. wordt ontkend, dat prof. Gerbrandy de Lult. G.-G. zou hebben gesuggereerd zich niet gelegen te laten liggen aan van bevoegde zijde te ver wachten richtlijnen. Dit verweer houdt, wat de feitelijke toedracht van het ge beurde betreft, onvoldoende rekening met de tekst van de redevoeering, zoals die door prof. Gerbrandy is uitgespro ken; dat immers die tekst op de on bevooroordeelde lezer, en zeker op de onbevooroordeelde luisteraar, geen an dere indruk heeft kunnen maken dan deze, dat de spreker heeft willen zeggen „GU, dr. van Mook, hebt maanden lang geregeerd, alsof er géén grond wet en géén Indische staatsregeling bestond. Gij hebt het kabinet met al lerlei eigenmachtige besluiten be sprongen. Zoudt ge thans, nu het een goede zaak betreft, daarvoor terug schrikken? Ga thans ook uw eigen gang en stoor u niet aan hetgeen de heren Beel en Jonkman u zouden mogen voorschrijven." Dat spreker weliswaar in zijn rede verwees naar de wettelijke verlichting van de Gouverneur-Generaal tot be scherming van de inheemse bevolking, maar dat dit niet geschiedde op een wijze en in een mate, dat daardoor bo venvermelde indruk werd en kon wor den vermeden. De grondslag van appellante's rede nering bestaat in de stelling, dat de Gouverneur-Generaal en thans ook de Luit.-G.-G. bij de uitoefening van zijn taak zelfstandig kan uitmaken, al dan niet in strijd met de wet is en wat hij dus naar die zelfde on derscheiding heeft te doen of na te laten, zonder zich daarbij te storen aan de aanwijzingen van de regering. Deze stelling zegt de minister kan reeds in het algemeen niet op gaan, en zeker niet onder de vigueur van het op dit ogenblik toepasselijke art. 1 van het K. B. van 23 Dec. 1943, dat zo mogelijk nog duidelijker doet uitkomen, dan art. 1 der Indische staatsregeling, dat de Landvoogd zich bü al zijn ambtshandelingen te richten heeft naar de aanwijzingen des Konings en dat de beoordeling van de vraag, of die aanwijzingen al dan niet in strijd zijn met wettelijke bepalingen, in laatste instantie berust bij de verant woordelijke landsregering, tegen welk oordeel de Landvoogd zich eventueel slecht verweren kan door het morele middel van beschikbaarstelling van zijn ambt. Het verweer van appellante is ook om deze reden onaanvaardbaar, om dat daarin in het geheel geen reke ning wordt gehouden met de buitenge wone omstandigheden van het ogenblik, die een beroep op art. 45 der Indische staatsregeling reeds daarom uitsluiten daar zij het optreden tot handhaving van de openbare orde in Indonesië ver boven de sfeer van dat artikel uithef fen en maken tot een vraagstuk, dat, zowel uit nationaal als uit internatio-. naai oogpunt bezien, de allerhoogste be langen van het Koninkrijk in zijn ge heel raakt en dus 'behoort tot het do mein van het algemene regeringsbeleid. SPORT WATERPOLO. Sleutelstad 1—Dc Zijl 2 2—7. De plaatselijke ontmoeting tussen Sleutel stad 1 en De Zijl 2 in de derde ronde van de „In memoriam Joop van der Burg Lauwerkrans" eindigde in een 72 overwinning voor De Zijl. Met de rust had De Zijl reeds een 4—0 voorsprong. In de tweede helft bood Sleutelstad wat meer tegenstand, hetgeen zij in twee doelpunten uitdrukte. Arbouw was met 4 doelpunten topscorer van De Zijl. Keurig debuut van L.Z.C. Na de fusie met Poelmeer debuteerde het L.Z.C.-waterpolo-zevental gisteravond te Gouda in haar nieuwe samenstelling te gen Gouwe 1 in een wedstrijd om de K.N.Z.B.-beker. De ploeg werd gevormd door Laman, H. v d. Reyden, Elsinga, J IJdens, Versluis, Lut en Tegelaar en voldeed over het algemeen goed. Er werd snel gespeeld, L.Z.C. was voortdu rend in de meerderheid. Voornamelijk dank zij de Goudse doelman ging de rust in met slechts een 21 voorsprong voor onze stadgenoten. Na de hervatting bezweek de Goudse verdediging en kon de stand worden opgevoerd tot 62. SCHAKEN. Winterwedstrijd Leids Schaakgenoot schap In de derde ronde van de win terwedstrijd van het L.S.G. vielen de volgende beslissingenle groep: Rotte veel—Van der Nat SegaarZon derland 10. 2e groep: Van Steenis De Kier Vi—Va, De Jong—Kuilman 0—1 Boot—Modderman 0—1. 3e 'groep: NJM. Dr. van Ar kei 01, De GrootVan Dam 1/&~4e groep: Baart de la Faille—De Jong 1—0, Tio—De Geus 0—1. HENGELSPORT. GÊÊN VISSERSLATIJN I De heer A. Boelee, een kapper op de Hoge Rijndijk, heeft een enorme snoek gevangen in de Weipoort bij boer De Wit. Het lieve dier weegt 18 pond en moet ruim een meter lang zijn! TAFELTENNIS. L.T.T.V. „De Sleutels" De uitsla gen der gespeelde competitiewedstrijden luiden' Heren 2e kl. Sleutels 1Tref fers 1 19, 3e kl. Sleutels 4Dolfijn 3 37. Dames: 2e kl. Sleutels 1De Lus 1 8—2, 3e kl. Sleutels 2—Te Werve 1 5—5. De returnmatch der massa-kamp te gen Netbai vastgesteld op Vrijdag 14 November. Het heeft er even naar uitgezien, dat de sterrit naar Monte Carlo i.v.m. Frankrijks benzine-positie niet door zou gaan. De KNAC heeft thans uit Monte Carlo bericht ontvangen, dat de rallye definitief doorgaat en de reglementen binnenkort zullen worden verzonden. Waarschijnlijk zal Tommy Lawton, Engelands bekende middenvoor, van Chelsea naar Sunderland overgaan. Nagekomen uitslagen KNVB afd. Leiden. Zaterdagmiddag Jun. B, SVOW —ARC 0—1, adsp. G SJC (B)—DOCOS (B) 7—0. Zondag 2e kl. C Warmunda 2 —DOSR 3 21, 2D Warmunda 3—Lisse 4 30. Jun, A AlphdaASC (A) 13, Jun. E Lisse (A)—SJC (A) 0—2, Jun. F Lisse (B)Warmunda (B) 2O, Jun. G DOSR (B)— DOSR (C) 5—0. De 2e en laatste beslissingswed strijd der uitdagingsmatch tussen Leeu wenburg en Vletter eindigde ln remise, zodat Vletter winnaar werd en de uit geloofde Zilveren beker won. De eind stand is dus 15—13 geworden. KRACHTSPORT. ENGELSE OVERWINNING IN DEN HAAG. De eerste landen-ontmoeting tussen de gewichtheffers-ploegen uit Neder land en Engeland, gisteravond onder grote belangstelling in Den Haag ge houden, is geëindigd in een 3—2 over winning voor Engeland's sterkste ke rels, wier kort verblijf in Holland on getwijfeld van gunstige invloed op hun biceps is geweest, want er werden twee Britse records verbeterd! De uitslagen luiden: Vedergewicht Hallett (Engeland) totaal (drukken, trekken en stoten) 290 kg. sloeg Schroemgens, tot. 275 kg. Lichtgewicht Halliday 327 1/2 kg sloeg Pieren (Ned.) 275 kg. Middengewicht Smeekens (Ned.) tot 330 kg. sloeg Peppiatt (Eng.) tot. 327 1/2 kg. Zwaarmiddengewicht Bar- nett (Eng.) tot 360 kg. sloeg Stahlecker (Ned.) tot. 310 kg. Zwaargewicht Cha- rité (Ned.) tot. 382 1/2 kg. sloeg Knight (Eng.) tot. 380 kg. BRIDGE. Viertallencompetitie „De Sleutels" De uitslagen der 7e ronde zijn: Hoofd klasse team Van Helvert wint van team Oudshoorn 38 p., team v. d. Star wint van team Van Wingen 21 p., team Thoolen wint van tea'- 'if-r 8 p. le kl.: team Rijnbende wint van team Van Noort 22 p., team Beyer wint van team Pilanen 15 p.; team Staal wint van team Aukes 7 p.; team Oudshoorn wint van team Noordwijk I 38 p.; team Been geljjk met team Leeuwin (3 p. Been) 2e kl.: team Noordwijk n wint van team Goddijn 88 p.; team Lautenbach wint van team v. d. Broek 44 p.; team Noordwijk II wint van team Kreft 35 p.; team Hommes gelijk met team God dijn (6 p. Hommes)team Noordwijk III wint van team Platteel 75 p.; team v. d. Star wint van team Platteel 24 p.; team Van Dijk wint van team Sier 13 p.; team Kallenberg wint van team Noordwijk III 7 p. T.N.I. bracht mijn tot ontploffing. HAAGSE BIJZ. GERECHTSHOF Negen Jaar voor verkeerde hulp De bloemist P. A. J. de Haas te Lelden heeft zich te verantwoorden gehad wegens hulp verlening aan de vijand waarvoor 10 Jaar gevangenisstraf werd geëist. Het Hof heeft veroordeeld tot negen Jaar gevangenis straf met aftrek van preventief en ont zetting uit de kiesrechten. Tien Jaar voor verkeerde schilder Vijftien Jaar gevangenisstraf luidde de els tegen de schilder Arle de Jong uit Lelden, die bij de Luftwaffennachrlchtendlenst enz. had geholpen. Het Hof heeft tien Jaar gevangenisstraf met aftrek preventief en ontzetting uit de kiesrechten opgelegd. f.1000.— BOETE VOOR BIGAMIST. De Alkmaarse Arrondissementsrecht bank veroordeelde de 25-J. typograaf H. C. van den Berg hit Hoorn, die 14 da gen geleden wegens bigamie terecht stond, en tegen wie de officier reke ning houdende met de eigenaardige omstandigheden drie maanden ge vangenisstraf had geëist, tot een geld boete van f. 1000.subs, drie maanden hechtenis. VIER NEDERLANDSE DODEN EN VEER GEWONDEN. Officieel wordt gemeld, dat reeds ge ruime tijd in het Nederlands gebied in de omgeving van Poerworedjo overlast is ondervonden van aldaar ondernomen activiteiten. Deze activiteiten culmineerden Maan dag in het tot ontploffing brengen van een mijn op Nederlands gebied, waardoor 4 Nederlandse militairen werden gedood, 3 zwaar en 1 licht gewond. Het onderzoek wees uit, dat deze activiteiten geschiedden in op dracht van het T.N.I.-commando. Om herhaling te voorkomen ls het in de nabijheid van Bandjarnegara gele gen verantwoordelijke stafverkeer van de T.N.I. op geëigende wijze gecorri geerd. Overigens neemt de activiteit in de randgebieden toe. Attlee weer naar huis De Britse premier Clement Attlee is hedenmorgen om kwart voor tien in ge zelschap van zijn echtgenote en sir Marshall Lees in het zelfde York-toestel van de R.A.F., waarin hij Maandag avond arriveerde, van Schiphol naar Engeland vertrokken. Hh werd uitgeleide gedaan door d© Minister van Buitenl. Zaken Baron vanl Boetzelaer van Oosterhout. VERZOEK TOT OPENSTELLING WEG WASSENAARKATWIJK. De K.N.A.C. heeft de Minister van Marine verzocht de weg Wassenaar Katwijk voor wat betreft het gedeelte door het vliegveld Valkenburg voor alle verkeer open te stellen c.q. te doen openstellen voor motorrijtuigen met uit vaardiging van een stopverbod voor het gedeelte door het vliegveld. Gemeenteraadsverkiezingen in Schotland Gisteren zijn in Schotland gemeen teraadsverkiezingen gehouden. De uit slagen hiervan, die op minder dan 5% na binnen zijn, tonen aan. dat de La- bourpartlj 14 zetels verloren en 12 ge wonnen heeft. In Glasgow boekte de Labour-partij een verlies van 3 zetels, doch behield de meerderheid in de ge meenteraad. Het zeteloverwicht van La bour in de gemeenteraden ran Dun dee en Paisley ging verloren. In Edin- burgl) moest Labour 1 zetel afstaan aan de an tl-soci alistische progressieve par tij. doch veroverde 1 zetel op de com munisten. UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Lelden brengt ter algemene kennis, dat een door de Ge meenteraad ln zijn vergadering van 27 October 1947 vastgesteld plan tot herzie ning van het plan van uitbreiding voor de gemeente Lelden, ten aanzien van gronden, gelegen tussen de Rljnsburger- slngel en de Aloëlaan, met Ingang van 7 November 1947 gedurende veertien dagen voor een leder ter Inzage zal liggen ter gemeente-secretarie, afdeling Algemene Zaken. Lelden, 5 November 1947. De Burgemeester van Lelden, F. H. VAN KINSCHOT. BEURSO VERZICHT Amsterdam. 5 November De stemming op de beurs was van daag bepaald zwak, met een flauwe houding voor Koninklijke, hoofdkoers koers 2311116 Beleidelük ln tot 391%. Het vooruitzicht op een binnen kort aan te kondigen uitgifte werkt thans klaarblijkelijk averechts, Unile ver daalde tot circa. 367. De Rubberaan delen gingen een paar punten naar be- neden. Van de Suikerfondsen zakten HVA's tot 232. De minder courante in- dustrieaandelen verkeerden merkbaar onder Invloed van de zware beursten- denz De Nederlandse conversielening was gedeprimeerd en werd tot 99 afge daan. Amerikanen niet noemenswaar dig veranderd.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3