Enorm enthousiasme tijdens Boomplantdag! MM/, Prinselijk Paar, ministers, diplomaten en generaals vereend Grootste corruptie-zaak sinds, oorlog ontdekt Zegetocht door Walcheren Walcheren groeit en bloeit weer!" h 100.000 met valse voorspiegelingen verdiend De Vrouw Radi o-programma De Boomplantdag op Walcheren is g steren met een reeks van feestelijke gebeurlijkheden tot een ware zegetocht voor het Prinselijk Paar, de Engel se premier mr. Attlee en talrijke ministers en diplomaten uitgegroeid! In het Bellamy-park te Vllssingen vormde een mastbos van vlaggen van vele naties de achtergrond van de her- beplantingsplechtigheid. Hier werd het woord gevoerd door de voorzitter van de „Stichting Nieuw Walcheren", de heer J. L. Verhagen, door de ambassa deur van de Franse republiek, Jean Ri- vïère en door de Vlissingse burgemeester B, Kolff. H.K.H. de Prinses-Regentes plaatste daarna de eerste boom, waar onder een oorkonde, die dit feit ver haalt, ingegraven werd. Vervolgens plaatsten de Franse ambassadeur en de Belgische oud-minister J. Hoste bomen, waarna deze arbeid werd voortgezet door het bestuur der Stichting Nieuw-Wal- cheren. De vele schoolkinderen, onder wie het vele duizendtallen tellende pu bliek, zongen het speciaal voor deze ge legenheid gecomponeerd bomenlied. ATTLEE SPREEKT. In West-Kapelle stonden 40 kleuters, jongens en meisjes, in Zeeuwse kleder dracht naast de 20 boompjes, die daar aan de Zuidstraat door de Minister- President Clement Attlee van Engeland, de Nederlandse Minister-President Beel en tal van gezanten werden geplant. De Prinses-Regentes en de Prins woonden deze plechtigheid eveneens bij. Alle da mes uit het hoge gezelschap hadden prachtige bloemen gekregen, aangebo den door de West-Kappelse jeugd. De burgemeester van West-Kapelle, jhr. A. F, C. de Casembroot, sprak een uit voerige welkomstrede uit, waarin hij het bezoek van mr. Attlee aan Walcheren op 10 Maart 1945 in herinnering bracht, alsmede de hulp, die nadien door Enge land in versterkte mate werd geboden. Het West-Kappelse koor zong enige lie deren. begeleid door de dorpsfanfare, waarna minister-president Attlee ineen toespraak zeide. zéér gelukkig te zijn, weer op Nederlands bodem te vertoe ven. Hij achtte de ceremonie van de boomplanting symbolisch voor het op merkelijke herstel, herinnerde zich zeer wel zijn bezoek in 1945. toen de oorlog nog woedde en dp Noord-Nederlandse provinciën nog bezet waren. De heer Attlee heeft toen in een ,,duck" op Walcheren rondgevaren. Niets heeft hem in die tfjd meer onder de indruk gebracht, dan de onaangetas te geest van 't volken dat de mensen van Walcheren hem er aan herinner den, dat dit niet Nederlands eerste strijd tegen het water was. Een van hen zeide, aldus de heer Attlee: „Be ter een overstroomd, dan een slaven land". De Walcherese bomen vergingen in de vloed, maar de forse bomen van vrij heid, die in de harten van Britten en Nederlanders staan geplant, zijn nim mer gestorven gedurende de teistering van de oorlog. „Ik hoop", aldus eindigde minister Attlee, „dat zij altijd zullen mogen blijven bloeien, zij aan zij in een vredige wereld". EEN GROOTS MOMENT! Nadat de marinierskapel het Engelse volkslied had gespeeld, sprak minister president dr. Beel. Deze eindigde met een klein variant op het Nederlandse gedicht: „Ik hoop, dat ik binnenkort weer zal kunnen zeggen: „Walcheren leeft weer, Walcheren streeft weer.Wal- cheren's naam is weer hersteld. Wal cheren groeit weer, Walcheren oloeit weer. En dan, zo zeide de minister-presi dent, „zal het ganse Nederlandse volk zich met de Zeeuwen verheugen". Daar na werd aan minister-president Attlee een schop overhandigd om de eerste boom op West-Kapelle te planten. Hü schudde de twèe Zeeuwse meis jes, die hem daarbij assisteerden de hand; vervolgens plantte dr. Beel een boom en daarna volgden nog 18 mi nisters, diplomaten en militairen, als mede de voorzitter van de Stichting Nieuw-Walcheren, notaris Verhagen. GEESTDRIFT TE MIDDELBURG Geheel Middelburg was uitgelopen, toen dc kilometers lange stoet na de plechtigheid te West-Kapelle de stamp volle. vlaggende en versierde straten van de Zeeuwse hoofdstad binnenreed. Geestdriftig werden de Prinses-Regen tes. Prins Bernhard en de gasten toe gejuicht. Op het Seis-bolwerk hadden schier onafzienbare menigten schoolkin deren en volwassenen zich langs het slingerende water opgesteld. Een don derend gejuich steeg op toen het hoge gezelschap het terrein betrad. H K.H. Prinses Juliana plantte ook op het Seis-bolwerk een boom en me vrouw Attlee en minister Manshoït volgden dit voorbeeld. De schooljeugd pootte en plantte daarna met behulp van generaals, ministers en diploma ten en spoedig stonden tal van boompjes op de kale vlakte langs het water VLAGGENPARADE Tot groot enthousiasme van de Mid delburgse burgerij begaven het Prinse lijk paar en hun gevolg zich na toespra ken van de Zeeuwse Commissaris der Koningin en de burgemeester van Mid delburg te voet naar het muziekplein, waar voor de bouwvallen van 't beroemde stadhuis en enkele reeds opgebouwde winkels en bedrijven een grootse inter nationale vlaggenparade werd gehou den. Nadien begaven dg Prinses en de Prins zich onder het gejubel van de menigte per auto naar het station, van waar zij per extra trein naar huls terugkeerden. Ingezonden Mededeling Ik scheer me met muziek en Philips „PhiliShave" zegt Staal- baard. Even de steker in het stop contact en, terwijl ik luister naar de radio, vliegt mijn baard cr af. Droogscheren met „PhiliShave" STAAJ.BAARD" is inderdaad een gemak-. Gaat U zich daarvan eens persoon lijk bij Uw handelaar overtuigen. PHILIPS STAALBAARD Ook UW baard vliegt eraf! N V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND-EINDHOVEN Mikolajczyk vertelt over Polen NIET OVERAL WELKOM. Mikolajczyk, voormalig leider van de Poolse boerenpartij, heeft tijdens een interview verklaard, dat hij naar de V. S. zal gaan om vrienden te bezoeken. Hij had nog niet besloten, of hij zich bij de internationale organisatie dei- boerenpartijen zou voegen. (Deze orga nisatie heeft haar hoofdkwartier te Washington en omvat een aantal poli- tici van Oost-Europa, die in "balling schap in de V. S. leven). „Wat thans in Polen gebeurt", aldus zeide Mikolajczyk, „betekent, dat het land steeds meer onder communistische controle komt en dat er meer druk op het volk zal worden uitgeoefend, inge volge de vórming van de Kominform". Volgens Mikolajczyk zouden de commu nisten nog geen vijf procent van het aantal stemmen hebben, indien er vrije verkiezingen werden gehouden, maar de terreur heeft steeds grotere vormen aangenomen. De stemming is zeer ge spannen. Hij zeide, dat de toestand in Polen verergerd is, omdat de commu nisten zeggen, dat de V, S. naar oorlog drijven en „vele Polen zich er toe heb ben laten brengen dit te geloven". Groepen Polen in ballingschap heb ben zich thans /voor of tegen Mikolaj czyk verklaard. De romp van de vroe gere Poolse regering in Londen ver klaarde bij monde van Adam Pragier: „Wij staan niet in connectie met Miko lajczyk en wensen dat ook niet". Deze regering in ballingschap bestaat voor namelijk uit, rechtse elementen, sinds de socialisten zijn uitgetreden. In het te Londen verschijnende Pool se blad Dziennik Polski wordt de te rugkeer van Mikolajczyk naar Polen m 1945 als verraad aan de nationale zaak beschouwd. De „ïegeiing in balling schap" zal sJechts betiekkitvgen met Mikolajczyk aanknopen, als die breekt met zijn politiek verleden. De verdeling van Palestina. De Britse afgevaardigde In de sub commissie der VN voor de verdeling van Palestina heeft de Sovjetrussische gede legeerde verzocht zijn ingediende voor stel betreffende het ten uitvoer leggen van het verdelingsplan te verduidelijken. De Sovjetrussische gedelegeerde ver klaarde echter nog niet gereed te zijn om te spreken. De subcommissie besloot vervolgens, dat alle internationale overeenkomsten en verdragen betreffende de handel door beide Palestijnse staten dienen te worden aangegaan. De Canadese afgevaardigde sprak zijn vrees uit. dat de algemene vergadering niet in staat zou zijn het verdelingsplan ten uitvoer te leggen en verklaarde zich daa-rom bereid het Sovjetrussische voor stel te steunen, dat. deze taak aan de Veiligheidsraad opdraagt. Met het oog op het gevaar, dat een der grote mogendheden in de Veilig heidsraad van het vetorecht gebruik zou maken dient de algemene vergadering, alvorens zij de zaak uit handen geeft, er zeker van te zijn, dat alle grote mo gendheden het over de ten uitvoerleg ging eens zijn. aldus de Canadese af gevaardigde. De wereld-voedselpositie NIEUWE WAARSCHUWENDE WOORDEN. Sir John Boyd Orr. directeur-gene raal van de F.A.O. (Organisatie voor voedsel en landbouw), heeft de wereld- voedselraad, die te Washington zijn eer ste vergadering hield, toegesproken. Hfj waarschuwde voor een mogelijke „alge mene breuk in de structuur van de men selijke samenleving". Hij riep op tot „koene en verstrekkende actie" om de huidige voedseltekorten in de wereld en het probleem van surplussen in de ko mende jaren op te lossen. Orr verklaarde, dat de voedseltoestand zelfs nadat de raad in September j.l. was gevormd verslechterde en dat de vraag naar graan 10 millioen ton groter is dan het aanbod, terwijl dit verschil tevoren op negen millioen was geschat. Er bestaat geen hoop, aldus sir John. dat er met de oogst van 1948 een eind komt aan het tekort. De voorraden zijn zo klein, dat zelfs met een „bumper"- oogst vele landen wellicht gedwongen zullen zijn in 1948 de broodrantsoene- rine te handhaven. „Het tekort aan vet ten oliën en vee zal nog een veel lan gere periode duren", Orr besloot met te zeggen: „Indien de inspanning der volkeren wordt ge bruikt voor de ontwikkeling van land bouw en industrie, met dezelfde in tensiteit als voor de productie van vernietigingswapenen tijdens de oor log, kan een wereld van honger bin nen vijf jaar, in een wereld van over vloed veranderd worden". Ingezonden Mededeling Neem de oorzaak van Uw Rheumatiek weg. Dat k&n. Met dat luttele beetje Kru- schen Salts, iedere morgen in Uw eerste kopje thee. Dat geeft nieuwe kracht aan Uw bloedzuiverende organen; 't bloed gaat weer sneller stromen; onzui verheden, die zich nu vastzetten, krijgen dan geen kans meer, want ze worden afgevoerd, regelmatig en grondig. De weldadige gevolgen blijken al gauw. Uw pijnen worden minder en de aanvallen nemen in aantal af; elke dag voelt ge U méér monter en opgewekt, na een nacht van weldadige rust; Uw levens lust keert weer, kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. Boer werd van f 14.000 beroofd NEGEN „ZWARE JONGENS" WAREN ER BIJ BETROKKEN. In samenwerking met. de Rijkspolitie te Barneveld heeft de Rotterdamse po litie een roofoverval opgelost, welke in Juni 1945 dus vlak na de bevrijding werd gepleegd op een boerderij in Kootwijkerbroek onder de gemeente Barneveld. Vlak na de bevrijding keerde te Rot terdam een onderduiker terug van de Veluwe. Hij vertelde, dat hij bijna een jaar bij een boer ini Kootwijkerbroek was geweest, die verschillende onder duikers en evacué's had geholpen en goed gedaan. Als bijzonderheid zeide hij, dat de boer er warmpjes bij moest zit ten, want er werd verteld, dat hy wel een melkbus vol met zilvergeld bezat. Een broer van de onderduiker, de 33-j. expeditieknecht A. V, wist toen met een handigheidje naam en adres van de boer in handen te krijgen, Tezamen met een achttal andere „zware jongens" trok hij naar Kootwijkerbroek. Onder hen bevond zich ook de 39-j. A. D, H van K., die bij de overval op het Rot terdamse hoofdpostkantoor betrokken was geweest. De bewoners van de boerderij werden met een stengun, een defect pistool en een kinderpistooltje in bedwang gehouden, waarna een bedrag van f. 14.000.werd buitgemaakt. Toen zij vertrokken liep de zoon des huizes hen achterna, waarna een van het ne gental een schot loste, met het gevolg, dat de voet van de jonge man door boord werd. Bij het verhoren van acht daders, die voor andere zaken in de gevangenis vertoefden, kwam de politie langzamer hand achter het verloop van dit geval. Twee van de overvallers legden een be kentenis af, maar de anderen blijven hardnekkig ontkennen. Urnen met as uit Japan naar ons land. VAN NEDERLANDSE EX-KRIJGSGEVANQENEN. Uit Indië wordt dezer dagen te Am. sterdam verwacht een klein aantal urnen, welke deel uitmaken van een groep van 800, bevattende de as van in Japan overleden Nederlandse krijgsgevangenen. Ter nagedachtenis van deze 800 do den zullen deze urnen onder militair eerbetoon in ontvangst genomen wor den en naar de plaats, waar zij plech tig aan het Nederlandse Rode Krüis zullen worden overgedragen, worden gevoerd. De plechtige in ontvangstne- ming zal geschieden mede in tegen woordigheid van de naaste familieleden dezer doden. DE „GROOTE BEER" NAAR DE OOST. In het voorjaar arriveerde in ons land een drietal door de regering in Amerika aangekochte transportschepen van het Victory-type, n.l. de „Groote Beer" „Waterman" en „Zuiderkruis". De „Groote Beer" werd onmiddellijk naar de werf gedirigeerd, daar dit schip tevens bestemd was om te worden in gericht als hospitaalschip. Na een ver bouwing van een half jaar bij de Ne- derlandsche dok- en scheepsbouwmaat schappij is de „Groote Beer" thans ge reed gekomen en bestemd om 12 No-> vember naar de Oost te vertrekken. Ruhrkolen in Ned. schepen naar Rotterdam BESTAANDE WORDT GELEGALISEERD. Van Britse zijde is officieel medege deeld. dat tussen de gecombineerde Britse en Amerikaanse zone en de Ne derlandse regering een overeenkomst is getekend voor het vervoer van Ruhr kolen" In Nederlandse schepen naar Rot terdam. Men hoopt maandelijks 300.000 ton exportkolen over Rotterdam te ver zenden. Hierin is begrepen een groot deel der exportkolen die tot nu toe over Emden werden verzonden. De verzen ding over Rotterdam zal op 24 Novem ber beginnen. Van bevoegde Nederlandse zijde ver nemen wij. dat bovengenoemde over eenkomst een bestaande toestand min of meer legaliseert. Op het ogenblik loopt het transport van exportkolen ri.l. reeds voor een groot deel over Rotter dam, - (Red. L.D.), In December géén bon voor waspoeder? LAGE WATERSTAND VERHINDERT SODA-TRANSPORT. (Van een speciale correspondent) De lage waterstanden, waarmee men niet alleen in ons land doch ook in Frankrijk te kampen heeft, zoudenoor- zaak kunnen zijn dat in December geen bon,voor waspoeder wordt aangewezen. Grote kwantiteiten soda voor de fa- i bricage daarvan benodigd, en in Frank- rijk aangekocht, kunnen niet worden verscheept. Uit de in ons land aanwe zige voorraad kan in ieder geval de op 20 Nov. aan te wijzen bon nog wor den gehonoreerd. Harde en zachte zeep hebben onder deze moeilijkheden niet zo sterk te lij den. Alle zeilen worden bijgezet om aan deze onverwachte moeilijkheden het hoofd te bieden en op andere wijze de soda te transporteren. Burgerlijke Stand van Leider! GEBOREN: Edmundus Aloyslus, z. van D. W, F. van Estrik en L. R Moll; Jan Arie,z. va® D, van 't Wout èn S. H Flandrijn; Adrlfc» nus Gerardus. z. van W. Hogenes en A. Bakker; Wilhelmus Fran'clscus Antonius, z. van J. a. Schouten en J. A. E. Vinke- steln; Arijlt>z. van A. Goudswaard en A, P. van Gemerden; Theodorus Leonardus, z. van E. van Niekerk en C. A. Kuipers; Cor nelia Maria, d. van H. A. van Hulst en S. G. Sülzie; Johanna Adrlana Helena Marie, d. van L. J. Eduard en J. Nievaart; Rudolf, z. van T. Verbiest en C. Westerhoven; Antonia Delia, d. van I. Ne'ute'boom en W. M. Gijsman; Hans Willem Hubert, z. van J W. Hufikens en K. A. Gebuds; Cornelia Adrlana Ellen, d. van D. J. Plaizier en L. C. Flippo; Wasselena. d. van J. L Wou ters en S. Lisswoskaje; Cornells Marinus, z van H. Aret en C. J. de Bruijn; Jan Willem Diederlk, z van W. D Leeflang en H. I. J Joachimi. Theodora Hendrika Agatha, d, van H. Werter en G. J. Vonk; Leonardus Jacobus Maria z. van J. W M Droogh en J. M. van der Kleij; Bob Willem, z, van B. W. Zlegelaar en E. A. W. Slleboom; Adrianus Johannes Marinus, z. van J. P F. Ververs en J. M. Krooswijk; Slmon Heter, z. van S. P, Burgerhout en A. Stavleu; Hans Ru- dolf 'Christiean, z. van C. Mantel en j. van der Oord: Martinus Wllhelfcnus Maria, z. va.n M. W, Visser en M. E. van der Meel; Wendellne Christine, d. van J Grün en B W. M. Stijnman. OVERLEDEN: A. van der Linden, man, 64 jaar; L A. Straathof, z„ 8 jaar; A. Zandbergen, hulsvr, van J van Mil, 55 Jaar; E. E Otter- spoor huisvr, van B. J. Goddljn, 74 Jaar. Ingezonden Mededeling M helper bij de meesle pijnen OEGSTGEEST. Ds. A. M. Knottnerus bedankt voor be roep Ds. A. M Knottnerus, die ver bonden Is aan de Ned. Zendingshogeschool alhier, heeft bedankt voor het beroep van de Ncd. Herv. Gemeente te SleeuwJJk. VOORSCHOTEN. Rijkspostspaarbank Gedurende de maand October werd aan het postkan toor bij de rijkspostspaarbank Ingelegd f. 21776,28 en terugbetaald f. 35604,75. Tot onderwijzer aan de school met de Bijbel, Wijngaardenlaan 2a. is be noemd de heer J. Joziasse te Goes». Mej. J. B. Schalks alhier verwierf te Rotterdam het diploma Montessori- leidster. Bedriegelijk „Handelsinstituut" De afd. „Oplichting" van de Centrale Recherche der Haagse politie heeft een geval van oplichting tot klaar heid gebracht, dat beschouwd mag worden als de grootste zaak sinds de oorlog. Haar kwam ter ore, dat een taxi chauffeur ln contact was gekomen met „zakenlieden", o.a, de 63-j. H. v. R„ houder van een „Hanielsinstituut" aan de Regentesselaan te Den Haag, die hem wel aan een vergunning voor een nieuwe wagen konden helpen. Hiervoor was echter een bepaald be drag nndig, n.l. om een ambtenaar om te kopen, voor welk bedrag van R. een kwitantie aan de chauffeur overhan digde. Voorts stelde hij een schrijven op aan de rijksverkeersinspectie, waarin hij de verlangens van de taxi-onderne mer naar voren bracht, welk schrijven hij door zijn slachtoffer Het tekenen, terwijl hy er ook zelf zyn handtekening onder plaatste. De betrokkene, door de ze min of meer officiële handelingen gerust gesteld, vertrok in de verwach ting binnen afzienbare tyd in een nieu we auto rond te ryden. FEUILLETON VAN DICK HERIOI 61). vertaald uit het Engels door SUSAN INGLIS Vast en zeker, knikte Anne. Sinds de theeparty was Kathryn Iede re middag gedurende een uur of twee op geweest, en de slapheid die veroor zaakt werd door de lange weken, die ze In bed had doorgebracht, begon te verdwynen. Ze slaakte een zucht van pure tevredenheid. Ik ben ontzettend slecht by kas Ik zal van Alan moeten lenen, ik kan hem terug betalen, als ik een en twin tig word. En dan zullen we samen eens gaan winkelen. Haar ogen straalden. Weet je, dat ik vanmor gen weer een brief van David heb ge had? De lieverd, hij is erg boos, dat ze hem zo lang ophouden. Maar het betekent, dat alles erg goed voor hem loopt en dat zyn directeur erg tevre den over hem is. Hy laat er zelf iets over los. dat ze misschien wel een kan toor in Belfast zullen openen en dat ze David daarvan de leiding zullen ge ven. Ze fronste. Ik weet niet hoe Belfast is. Ben jy er wel eens ge weest? Neen, ik ben nog nooit ln Ierland geweest. Ik geloof dat het er niet erg ple zierig is. Het is nooit in me opgeko men, dat ik ergens anders zou wonen dan in Sussex of in Londen. Maar, er kwam een tedere uitdrukking op haar gezichtje het kan me eigenhjk niet erg veel schelen waar ik zal ko men te wonen, zolang het maar met David is. Ik geloof niet, dat de plaats er veel toe doet, als je samen bent met iemand, van wie je houdt. En die van jou ook houdt natuurhjk. Een groot gevoel van eenzaamheid kwam over Anne. Iemand van wie je houdt, en die ook van jou houdt Dat moest wonderbaarlyk heerlijk zijn. •Ze voelde plotseling een gevoel- van afgunst tegenover Kathryn die een de zer dagen van de liefde van de een over zou gaan naar de liefde van de ander. Van die van Alan naar die van David! Ze heïstelde zich echter snel. Ze be gon er werkelyk ziekelijke ideeën op na te houden. Ze was nog nooit zo geweest. Verlangen naar het onbereikbare! Ze was altyd onafhankeiyk geweest, ze had altijd op eigen benen gestaan, zowel finantieel als moreel, en nu zat ze er over te peinzen hoe heerlijk het moest zyn om iemand te hebben om op te kunnen steunen. Ze gooide de opgewon den bal wol op het bed en dwong zich te glimlachen. Ik ga vanmiddag even naar Trant zei ze om te zien, of ik dikkere breinaalden kan krijgen. Daarmee kun je die kant-patronen het beste breien. Alan had Geoffrey Neame haastig een briefje geschreven om hem op de hoogte te stellen van het dansfeest. Sinds de oorlog was avondkleding voor de mannen by dergeiyke feesten niet meer voorgeschreven, maar aangezien ze vooraf by de Lambert's zouden di neren. zou Geoffrey, naar hy meende, het toch wel prettig vinden zyn diner jacket mee te brengen. Geoffrey ant woordde, dat hy hoopte tegen theetyd 1 op Trant te zy*n, maar dat hy, omdat hy het niet zeker kon zeggen, in ieder geval de bus maar zou nemen. Mevrouw Forbes, die merkbaar ont stemd was dat zij niet door Sheila was mee-gei'nviteerd, had besloten zichzelf op de gebruikelijke manier te troosten door naar haar club te gaan. Anne haalde de oudere vrouw zeer tot haar misnoegen halverwege Trant en het dorp in en moest de rest van de weg wel met haar afleggen. Het bleek, ech ter minder onaangenaam te zyn, dan ze gedacht had, aangezien mevrouw For bes zich van haar beste kant liet zien. Evenals Kathryn. maar zonder Kathryn's directheid, maakte ze een opmerking over het feit, dat het Alan goed zou doen wat meer uit te gaan en meer mensen te ontmoeten, Natuurlijk waren de Lamberts opgekomen mensen, „maar tegenwoordig is practisch iedereen, die ryk is min of meer opgekomen", merk te mevrouw Forbes enigszins wrang op. En Sheila was werkelyk een erg aar dig meisje Ze hoopte, dat ze voort zou gaan Alan uit de ellendige sleur, waar in hy gekomen was, te halen. Kathryn bleek goed vooruit te gaan. Het geen bewyst, merkte mevrouw For bes zelfgenoegzaam op. hoe ik het by het rechte eind had, toen ik Alan overreedde, dat het noodzakelyk was, dat u hierheen kwam, zuster. Ze glimlachte vrlendeiyk t-egen Anne. Ik was toch zo blij, toen ik hoorde, dat U nog bleef" voegde ze er aan toe, voor het gemak haar vergeefse poging Anne kwijt te raken maar negerend. Het klonk allemaal erg prettig en vriende- ïyk, maar weinig oprecht in Anne's oren. Ze was dan ook opgelucht, toen hun wegen scheidden, en alleen zette ze haar weg voort langs de High Street naar het Warenhuis. Hoe vrlendeiyk mevrouw Forbes' woorden ook geklon ken hadden, ze voelde haar wantrou wen antipathie tegenover de oudere vrouw nu sterker dan ooit, en ze was er biy om, dat mevrouw Forbes de zie kenkamer steeds minder met haar be zoeken vereerde. (Wordt vervolgd) 90). „Wacht eens even, baas!" zei Panda. „De vloer van deze cel bestaat uit aarde, ziet U wel? Dit hok is ge woon op de grond gebouwd!" „Interessant", mompelde Oehoe. „Wat zou dat?" „Graven!" zei Panda. „Onder de muur door. Oehoe slaakte een gesmoorde juich kreet en even later waren ze beiden druk bezig een tunnel onder de muur door te graven. En omdat de aarde ta melijk los was ging het nog vlug -ook. „Je bent nog niet zo dom, leerling!" zei Oehoe hijgend. „Als je zo doorgaat word jeteen grote ventl" Intussen besloot de sheriff om eens te gaan kyken hoe zyn gevangenen hei maakten Hy liep tot voor het tralie hek met een vrolijke opmerking op zy'n lippen, maar hy verstarde toen hy in de cel niets dan een aardhoop zag. „Wat is dit nu?" mompelde hy enhy maakte zenuwachtig de deur open Verscheidene andere gegadigden naar een nieuwe wagen vonden eveneens de weg naar de Regentesselaan, waar zy een bedrag variërend tussen duizend en tweeduizend gulden armer en een illu sie rijker werden. De zaken vin de heer v. R. begonnen op deze wyze zo goed te lopen, dat hy het niet meer alleen afkon. Hy riep daarom de bemiddeling in van de 33-j. a' V'handelaar A. A. een gewezen politiek delinquent uit Rotterdam, en de 36-j. autohandelaar H. N. uit Den Haag. Zij traden als „reizigers op provisiebasis"'1 voor van R, op. Hun taak bestond er uit relaties te maken voor van R„ onder zakenlieden en taxichauf feurs, kortom onder gegadigden naar aankoopvergunningen voor auto's. Zo opereerden zij in Haarlem, Rotterdam. Vlaardingen, Gouda, Delft, Amsterdam, Maassluis, Schiebroek eh verschillende andere plaatsen. Met het ondertekenen van de brieven die Van R. uiteraard nimmer ver stuurde beoogde hy een wapen in handen te hebben tegenover diegenen, die te lastig werden als zy géén aan koopvergunning kregen. Hij dreigde dan naar de politie te zullen lopen, waarbij natuurlijk aan het licht zou komen, dat de betrokke nen zich mede aan corruptie schuldig maakten. Door deze manipulaties niet aankoop- vergunningen voor auto's kreeg Van R. omstreeks f. 50.000.binnen. Dit was hem echter nog niet genoegd en hü bre'dde zü'n transacties uit tot tap-, sUjt-, bedrüfs- en huisvestings- vergunningen. Ook deze wist hü zo genaamd door het „omkopen van ambtenaren" te verkrijgen, waarvoor j de gegadigden echter eveneens be dragen moesten betalen. Dit soort „zaken" leverde ii~m nog eens f. 25.000,op, doch wederom zocht hü naar nieuwe wegen. HU ging handelen in toewyzingen voor alcohol, botet, metaalwaren en >ehaarse artikelen, waarbij telkenmale A. en N. voor het eerste contact zorg den. Daarby verzorgde hy ook nog be- 'astingzaken. Er kwamen mensen by Hem, die meenden te hoog aangeslagen te zyn voor de belasting. Van R. zou dit j vel even in orde maken, want hy had toevallig vele relaties bij de belastingen 1 Zijn cliënten stortten een bepaald be drag, waarmee zij dar. "erder van alle zorgen af zouden ziin. Van de aldus verkregen bedragen betaalde Van R- een klein gedeelte inderdaad aan de fiscus, doch het grootste deel verdween in zyn eigen zak. Men laatstgenoemde practüken, die hü o.a. uitoefende in Ede, Ederveen, Tilburg en Groningen, verdiende Van R. wederom een bedrag van om streeks f. 25.000, zodat hü in totaal circa f. 100,000,met zijn oplichters- practüken heeft verdiend. zyn beide reizigers bètaalde Van R. zeer goed. -hetgeen moge blijken uit het bedrag van f. 22,000 dat deze beide he ren in korte tyd aan provisie genoten. A. en N. deelden him provisie altyd broederlijk samen, onverschillig of A. dan wel of N. een bepaalde „klant" had aangebracht. Als v. R. de buit met zyn beide assisten ten verdeelde, liet hy hen kwitanties voor het ontvangen bedrag onderteke nen. Van R- had' boven zyn postpapier een indrukwekkend briefhoofd, waarin o.m. vermeld stond, dat hy „rechtskun dige adviezen" verschafte. Zijn gehele „Handelsinstituut" bestond slechts op pajDier. Door zijn optreden wierp Van R, een blaam op het ambtenarencorps dat hij als „corrupt" aanmerkte, terwyi hij totaal geen relaties met ambtena ren bezat. Nu de centrale recherche de boosdpe- ners gearresteerd heeft, zet zü het onderzoek met kracht voort cn acht het geenszins uitgesloten, dat dez9 zaak nog omvangryker zal ulijkcn te zijn, dan zij nu reeds is. VOOR DONDERDAG 6 NpVEMBER.* Hilversum I (301 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15. ochtendgymnastiek; 7 30: gram.muziek, 7.50: dagopening door dr. A. Trouw; 8.00: nieuws: 8.15: gram.mu-' ziek; 8.45: Slowaakse suite; 9.15: morgen wijding door ds. J. v. d. Velden; 9.30: con certo grosso van H&ndel; 9.45: arbeidsvi taminen; 10.30: voor de vrouw; 10.35. S. Toroh, orgel; 10.50: voor de kleuters; 11.00 Milohel Emer en zyn orkest; 11.20: so praan en plano; 11.50: opera- en operette- fragmenten; 12.30. weerpraatje; 12.33: in 't spionnetje. 12.38: George Gerswln- «oncert; 13.00: nieuws; 13.15: les gars de Paris; 13.45; A. Schnabel, piano; 14,00: voor de vrouw, 14.20: Kwintetspelers; 15.00; voor zieken en gezonden; 16.00: wetenswaardigheden; 16,05: reprises; 17 00 kaleidoscoop; 17.20: over dieren; 17.30: Skymasters; 18 00: nieuws; 18.15: sport- praatje; 18.30: Ned. strydkr.; 19.00: en nu naar bed; 19.05: Bernard Person; 19.15: G. van Krevelen, plano; 19.45: RVD antwoordt; 20.00: nieuws; 20.05: repor tage; 20 15: Belgische Nat, radio-orkest; 21.00: prof. dr. K. Ph. Bemet Kempers; 22.10: gram.muziek; 22.15: van de lage landen; 22.45. lezing over het jeugdvraag- st-uk; -23.00: nieuws; 23.15: muziek m Zuid- en Noord-Amerlka; 1 23,45—24.00: Jean Safolon zingt. Hilversum II (415 M.) KRO 700: nieuws; 7.15; gram.muziek; 7.30: morgen gebed en liturgische kalender: 7.45: Tsje- ohlsohe dansen; 8.00: nieuws; 8.15: opge wekte muziek; 9.00. werken van J. Mas senet; 9.30. waterstanden; 9.35: Paul Ro beson en Marion Anderson zingen; NCRV 10 00; Leger des Heils; 10.15: morgen dienst o.l.v. ds. H. v. Elskamp; 10.45 koor- fragmenten: KRO 11.00: ziekenbezoek; 11.45: G, Boulanger; 12.00: Angelus; 12.Q3 pianowerken van Ohopln en Fauré; 12.30: weeroverzicht: 12.33: Klaas van Beeck; 12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.15: Kath. nieuws, 13.20- over boeken; 13.25: Klaas van Beeck; 13.*5: llohte muziek; NCRV 14.00: Giaconda ensemble; 14.40: voor de vrouw; 16.00: P. Post, orgel; 15 30 bas-bariton en piano, 16.00: bybellezlng; 16.45: Londens Phllh. Orkest; 17.00: ra dio-jeugdjournaal; 17.30: geestelijke lie deren; 17,50: Rijk Overzee; 18.00: laud en tulnboyw; 18.15: klanken van Hawaï; 18.30: koren en korpsen; 19.00: nieuws; 19.15: hoe staat het m Indië? 19.30: ac tueel geluld' 19.45. gramunuzlek; 19.55: Bnchkoraal; 20.00-. 'nieuws: 20.05: oro- loog; 20,15: Strijkorkest; 20 40: planoduo; 21 00: cello en plano: 21.30: de vaart der volken door dr L. W. G Scholten: 21.50: verzoekprogramma; 22.30: nieuws; 22.45S avondoverdenking; 23.00: alt en planén 23.2524.00: werken van Claude De bussy.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2