De hulp aan Europa Wat er in Indië gebeurt m Ridders zonder Een Jeugdfilm van „De harnas Nederlandse Padvinders" WEERBERICHT Met een enkel woord 86ste Jaargang WOENSDAG 5 NOVEMBER 1947 No. 26228' LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Serrny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Teieioon Dir en Adm.: 25041; Ked.: 21507 Witte Singel 1, Lelaen - Giro no.: 67055 West-Europa naar rechts «rtSnvoor9S£ffc: WlD5t voor rechts' ™?ütZichjZe" daarln 'ets logisch. oorlog woel over de ganse wereld een forse wind van verlangen nnarnVen^leuwlng. naar groter eenheid op allerlei gebied, waarvan men zich bergen voorstelde. Een nieuwe, verbe terde maatschappij, dat was de droom waarnaar men reikhalzend streefde. Vooral na de ellende, die de oorlog over de wereld had gebracht zowel by over wonnenen als by overwinnaars, zondert men dan Amerika uit, dat Juist door de oorlog in veel betere positie is gekomen. Feitelijk tot de overheersar van de we reld, speciaal financieel. De wereld maakte een ruk naar links! De schone droom is echter overal wreed verstoord. Er was niet gerekend op zulk een chaos als zich na de oorlog vooral in Europa openbaarde, waardoor algemeen het herstel al zeer langzaam gaat, als er ten minste van herstel spra ke kan zijn. Dientengevolge ontstaat er een kater- stemming en gaat men zich herinneren het goede van voor de oorlog. Er komt een stemming, dat er in het oude toch wel heel wat goeds moet hebben geze ten en die stemming werkt bij de grote middenstaf door bij de stembus. De wereld is haar evenwichtigheid kwijt en gooit het over een andere boeg, wanneer de eerst in grote verwachting gekozen koers niet het gewenste effect sorteert. Het is het normale verschijnsel in fel bewogen tijden na een oorlog. De vraag, of het, gezien de omstan digheden. anders had gekund, wordt eenvoudig ter zijde gelegd als niet ter zake dienende. Zie daar het algemeen beeld, dat de spiegel der objectiviteit vertoont, los van iedere politieke richtng. Maar daarnevens doen zich toch ook andere motieven gelden, die de ruk naar rechts, die de wereld thans te zien geeft verklaren. Bij de ruk naar links van vlak na de oorlog heeft men geen maat weten te houden. Men wilde te snel voorwaarts hollen zonder rekening te houden met de practische mogelijkheden. Dat moest zich wreken. Zelfs in het meer nuchtere Engeland is men daaraan niet ontkomen. Labour, aan de macht gekomen, wilde met te grote snelheid zijn program ten uitvoer brengen. Met de harde werkelijkheid werd niet voldoende overleg gepleegd en zo ziet men nu ook daar te lande het getij keren. De gemeenteraadsverkiezingen heb ben Churchill, die bovendien altijd nog een magische invloed oefent op brede lagen der Britse maatschappij, weinig minder dan een volslagen overwinning gebracht. Politiek zullen de conserva tieven. die overigens een heel wat link ser program hebben gevormd dat ooit tevoren, trachten daaruit alle munt te slaan, die mogelijk is, proberend op die manier de wind in de zeilen te houden. Vandaar dat direct de eis tot Labour is gesteld, om het parlement te ontbin den en nieuwe verkiezingen te houden. Waarin Labour niet zal treden, vast houdend aan het resultaat der vorige parlementsverkiezing, die in ruim 20 tussentijdse verkiezingen zonder één ne derlaag is bestendigd, al brokkelde de meerderheid aardig af. Voor Labour is de gemeenteraadsver kiezingen-uitslag niettemin een hard gelag, die de partij zal dwingen, heel wat voorzichtiger te worden. En dat is voor Engeland op zich zelf reeds grote winst! Vreemde conseauenties waren er ook door Labour getrokken. Terwijl de ganse wereld schreeuwt om grotere productie en ook de Labour-regering zich mengt in dat koor, werd overgegaan tot de 5- daagse werkweek. Nu moet de rege ring' bidden en smeken om- vrijwillig over te gaan tot een langere arbeids duur! Terwijl tengevolge van de geleide eco nomie in verlerlei opzicht thans on afwendbaar, dat zij erkend de bu reaucratie en het ambtenarisme tot be denkelijke hoogte is gestegen, wil La bour voortgaan met nationalisatie, ook buiten monopolistische bedrijven om. Het strijdt met de Britse vrijheidszin. Juist de aanzienlijke verliezen van Labour in zuivere industrie-gebieden als Manchester spreken in dit verband een duidelijke taal. Voorts kan de gemiddelde Engelsman moeilijk verkroppen het machtsverlies van zijn land, zelfs al ziet hij geen weg om daaraan te ontkomen. Machtsverlies over alle werelddelen, waarheen men de blik ook richt. Zelfs de vloot, het trotse gebouw, waarop Albion eens steunde, ontkomt niet aan de neergang. Zie, dat moeteen Engelsman vreten aan zijn ziel We merkten reeds terloops op, dat Engeland nuchterder is dan vele ande re landen en daarin schuilt voor het land de zekerheid, dat de oppositie, hoe hoog zij haar eisen dan ook zal trachten te stellen, toch haar medewerking niet zal onthouden aan al die maatregelen, die nodig zullen zijn om het land staan de te houden en er weer bovenop te werken. Integendeel, de oppositie die Churchill's „bloed en tranen" getrouw blijft, kan in dit opzicht stimulerende invloed oefenen op Labbur! By de jongste regeringswijzigingen had Labour zelf het roer al meer naar rechts omgegooid. Voor Labour zullen niettemin moei lijke tijden aanbreken. Een gelukkig verschijnsel, ook in En geland, is de achteruitgang der commu nisten. In Groot-Brittannië hebben Moskou's volgelingen nooit veel invloed bezeten, maar zelfs van dat weinige hebben zij nog moeten inboeten. Een bewijs te meer, dat het communisme geen vat heeft op het Engelse volk. Ge let op diens aangeboren neiging voor vrijheid was ook moeilijk anders te verwachten. 10 milliard in 1948 Vermoedelijk zal Vrijdag a.s. het plan voor hulpverlening aan Europa aan de Amerikaanse begrotings-commissie wor den voorgelegd- De grote lijnen van het plan zullen als volgt worden vastgesteld: 1. De Amerikaanse regering zal aan het Congres een bedrag vragen van 6 7 milliard dollars, buiten de 642 millioen dollars, welke nodig zijn voor de tus sentijdse dringende hulp aan Frankrijk en 'Italië, voor de financiering van het economisch herstel van Europa voor het moeilijke jaar 1948. Hulp zal verder wor den verleend tot in 1951, teneinde de 16 landen welke aan de conferentie te Parijs hebben deelgenomen, in staat te stellen hun productie te verhogen. De Amerikaanse regering zou voorts aan het Congres verzoeken een bedrag beschikbaar te stellen van 3 milliard dollars voor de 'stabilisatie van de va luta der 16 Europese landen. Er schijnt echter nog geen definitieve beslissing te zy'n genomen over de wijze, waarop het genoemde bedrag zal worden gebruikt. Men vraagt zich nog af, of een bepaalde hoeveelheid goud aan de 16 Europese landen zal worden overgedragen of ter hunner beschikking zal worden gehou den door bemiddeling van het Int. mo- nétaire fonds. Het Amerikaanse mini serie van buitenlandse zaken stuit, wat dit laatste bedrag betreft, op een hevige oppositie in het Congres. Dit crediet, op lange termijn bezien zal leiden tot een besparing in dollars, daar het verstrek ken van crediet het vertrouwen in de valuta van de Europese landen zal doen toenemen, terwijl bovendien Canada en de landen van Latijns Amerika hier door zullen worden aangemoedigd om die valuta als betaling voor hun leve ranties te aanvaarden- MEDEWERKING VAN GEHEEL AMERIKA NODIG. De regering der V. St. zou het toe juichen. indien de 16 Europese landen een beroep zouden doen op Canada en de Latijns-Amerikaanse landen, waarbij zou worden gevraagd op welke wijze en op welke voorwaarden deze zouden kunnen medewerken aan het plan Marshall. SOVJETS ANTWOORDEN DER ABEND". Het blad „Taegliche Rundschau" van het militaire Sovjetbestuur in Duits land heeft het met Amerikaanse toe stemming verschijnende blad ..Der Abend" thans beschuldigd van pogingen om wantrouwen ten aanzien van de politiek der Sovjet-Unie te zaaien en „het gezag van de S.-U. bij de brede massa's der democratische bevolking te verzwakken". „Der Abend", aldus de „Taegliche Rundschau", „pietenteert een Duits blad te zijn, maar wat het doet is niet in het belang van Duitsland maar in dat van de hedendaagse oorlogsophitsers die de ideologische voorbereidingen tréffen tot het voeren van een nieuwe oorlog, waarby onder het mom van anti-communisme allerhande gemeen heden en laster worden gelanceerd". H.K.H. de Prinses-Regentes plant de eerste boom op het Seisbolwerk te Mid delburg. (Foto Anefo) Ned. Contactcie maakt gunstige indruk op Cie. van Goede Diensten REPUBLIKEINSE KRINGEN ACHTEN HAAR EVENWEL ONAANVAARDBAAR. Onze corerspondent seint ons he- demorgen uit Batavia: De samenstelling der Neder landse Contactcommissie voor de onderhandelingen met de Com missie van Goede Diensten heeft op de laatste een gunstige en za kelijke indruk gemaakt. Republikeinse kringen achten haar daarentegen onaanvaardbaar, daar de Malino-gebieden volgens Djokja in het Indonesisch pro bleem geen aparte plaats innemen. Het onderwerp der huidige be sprekingen met de C.G.D betreft waarschyniyk uitsluitend de plaats waar de onderhandelingen zullen worden gevoerd. Het bovenstaande is volkomen in overeenstemming met hetgeen wy in ons hoofdartikel van gister avond schreven. De Republiek be schouwt zichzelf als de uitslui tende vertegenwoordigster der In donesische volkeren en voelt zich in haar monopolistische positie bedreigd door het feit, dat andere bevolkingsgroepen en nog wel aan Nederlandse zyde! aan de besprekingen deelnemen. De om standigheid, dat de Commissie van Goede Diensten de samenstelling der Contactcommissie niettemin beschouwt als „gunstig en zake- ïy'k" betekent derhalve een niet te onderschatten verbetering van het Nederlandse standpunt. - Red. „L. D „Benelux" géén politiek blok. In de Amerikaanse „Knickerbocker Weekly", die voortaan over de Bene lux zal schryven. is een artikel ver schenen van de hand van mr. Van Klef fens en de heren Silver cruys en Lecallals, resp- Belgisch en Frans am bassadeur waarin o.a. gezegd wordt, dat Nederland België en Luxemburg bij hun pogingen, het economisch leven van de drie landen te harmoniëren niet de bedoeling hebben, welk politiek blok ook te formeren. De Benelux ls niet tegen enig land of groep van landen gericht. Gestreefd wordt naar internationale sa menwerking in de geest van het hand vest der VN. Door te streven naar eco nomische samenwerking dragen Neder land België en Luxemburg bij tot de wereldvrede en het herstel van een vrijere handel. ZWITSERS-NEDERLANDS ASTHMA FONDS. Opgericht is het Zwitsers-Nederlands Aasthma-fonds, dat zich ten doel stelt ahsthmatische kinderen van onvermo gende of minvermogende ouders uit te zenden naar het Prinses Beatrix Ly ceum te Glion sur Montreux. Wanneer de keuring der leerlingen door het De partement van Sociale Zaken, afd. Volksgezondheid, uitwyst dat een ver blijf aldaar noodzakeiyk is, stelt de re gering deviezen beschikbaar. De leerlin gen worden voor de duur van een jaar aangenomen. De totale kosten bedragen per jaar per leerling f - 2.800.-. Het fonds tracht de ontbrekende gelden bijeen te kry- gen cjoor lidmaatschap, giften, adoptie van een beurskind en door legaten. Het secretariaat van het Fonds is gevestigd Paleisstraat 1. Den Haag Voorzitter van het bestuur is dr. A. A. T. Rutgers, lid van de Raad van State. RADIOREDE VAN MINISTER GIELEN OVER J.AF.I. Zaterdag a.s-. na het nieuws van 20 uur, zal de Minister van O.. K. en W., dr. Jos J. Glelen over b'eide zen ders een rede houden over de Jeugd- actie papier inzameling JAPI. De droeve serie WEDEROM DRIE DODEN EN DRIE GEWONDEN. Van officiële zyde wordt medegedeeld, dat de Nederlandse verliezen Maandag be droegen 3 gesneuvelden en 3 gewonden. Op Java en Sumatra moest tegen in filtrerende benden worden opgetreden. Verder werden verschillende Nederland se posten en patrouilles beschoten Instelling ener permanente Contactcommissie Antara meldt, dat de Commissie van Goede Diensten een permanente Contactcommissie te Djokja ingesteld heeft, waarvan het lidmaatschap mee rouleert met het voorzitterschap van de Commissie van Goede Diensten. Deze week bestaat de Commissie uit de Amerikanen Alfred Brooks en Charl. ton Ogburn. Gisteren is Joseph Scott, van de staf van Graham, naar Ban doeng gevlogen met een brief voor de voorzitter van de Nederlandse Contact commissie. Abdoel Kadir. De brief zou de republikeinse voorstellen betreffende de plaats van de komende onderhande lingen inhouden. Scott keert vandaag naar Djokja terug. De Commissie wordt niet vóór mor- I gen te Batavia terugverwacht. DE TNI-OFFICIEREN AANGEKOMEN „Antara" meldt de veilige aankomst van de 17 TNI-offlcieren uit Semarang te Magelang. Zy werden per vliegtuig naar Semarang gebracht, en vandaar per auto via Weliri naar Soekoredjo. Zij wisten een Republikeinse post te be reiken. SJAHRIR BIJ EGYPTISCHE PREMIER. Gisteren heeft Sjahrk een onderhoud gehad met de Egyptische premier No- krasji Pasja, met wie hy verschillende politieke vraagstukken, voortvloeiend uit de situatie in Indonesië, besproken heeft. KOELE HOOFDEN rydens een persconferentie van de Republikeinse Minister van Financiën, mr. Sjafroeddin Prawi- ranegara, werd verklaard, dat de „Masjoemi" een kabinet wenst met de juiste mensen op de juiste plaatsen, waaraan werd toege voegd, dat de huidige regering niet sterk is, oipdat verscheidene men sen niet de juiste plaatsen vinden, terwyi de huidige regeerders wer den gekwalificeerd als mannen met water in hun hersens". By de verhitte gemoederen, waarvan de Republikeinse voor mannen herhaaldeiyk biyk geven, lykt ons een dergelyke methode om 't hoofd koel te houden, zéér aanbevelenswaardig. Red. L.D. Minister Attlee dineerde bij Baron van Boetzelaer De Britse minister-president Attlee heeft gisteravond het diner gebruikt ten huize van de minister van Buitenland se Zaken, mr. C. W. G. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout. Ook de ove rige ministers namen aan de maaltyd deel. ZWARTE koTEL-INKOPEN TE HILVERSUM. Ambtenaren van de prysbeheersing maakten proces-verbaal op tegen de hotelier S., eigenaar van een groot ho tel te Hilversum, die voor enkele tien duizenden guldens aan zwarte levens middelen had ingekocht, o.m. 200 kg. vlees en 100 pond boter per maand. Ook de leveranciers werden verbaliseerd. S" -É f ''*'h V De autoriteiten, die de boomplantdag op Walcheren tot een feestdag maakten by een in Vlissingen. Van rechts naar links: Z.K.H. Prins Bernhard, HKH de Prinses-Regentes, de Commisaris der Koningin in de provincie Zeeland jhr mr. J. W. Quarles Ulford, burgemeester Kolf van Vlissingen (m'et ambtsketen), de Engelse minister-president Clement Attlee en de Ned. minis ter-president dr. Beel.,Poto ANP-v.d. W) (Speciale reportage) Met de vervaardiging van de jeugd film „Ridders zonder harnas" streefde de Ver. „De Nederlandse Padvinders" naar tweeërlei doel. Het enkele woord „propaganda" is daarvoor een te vaag begrip. Natuuriyk wil men trachten on ze jongeren belangstelling in te boeze men voor de padvindery met hagr mooie doelstellingen van ridderiykheid en zelfopoffering. Vandaar dat de film, die pas gereed is gekomen en gisteren in het Kriterion-theater te Amsterdam voor de Pers werd gedraald, niet alleen in de gewone filmprogramma's, maar vooral in byzondere voorstellingen voor de jeugd (als smalfilm) zal worden ver toond. Maar daarnaast is er toch ook het wydere streven om in het buiten land een zekere goodwill te kweken voor houding en gedrag voor onze jongeren- van-na-de-oorlog en daarmede voor land en volk in het algemeen! Engeland, Frankrijk, België Noorwe gen en natuurlijk ook Indië. zullen ..Ridders zonder harnas" te zien kry- gen By de beslissing tussen documentaire en speelfilm heeft de leiding van de Ver. „De Nederlandse Padvinders" haar keus op de laatste laten vallen, zy koos aldus vermoedehjk niet de gemakkelyk- ste weg. Of het de meest succesvolle zyn zal In de mannen van de N.V Muntifilm te Haarlem vond men zeer zeker tech nici van erkende kwaliteiten, maar de vertolkers moeten per saldo de padvin ders zelf zyn en een al te hoge maat staf kan men hen moeilyk aanleggen. Overigens is het resultaat allerminst on- verdiensteiyk! Het scenario van Leo J. Capit is wat sprookjesachtig misschien, maar het spreekt tot de verbeelding van de jeugd. Het is vol variatie en trekt op gees tige wyze een vergelijking tussen de geharnaste ridders van voorheen, die desnoods hun leven veil hadden voor het welzyn van hun medemensen, en de moderne padvinders van thans. Het inspireerde de verkenners van de Algonkins- en de Dunnewold-groepen, uit Amsterdam, die in hoofdzaak als acteurs optreden, bovendien tot een prettig aandoende overgave. Deze jon gens spelen dikwijls niet meer voor de film, maar gaan op in hun eigen spel. volvoeren van hun eigen dagelijkse opdrachten, beleven hun eigen in drukken aan het romantische kamp vuuren vergeten bykans dat de camera-man in hun nabijheid ver toeft! Honderd mensen, honderd zinnen! En menigeen zou gans andere kleuren dan Leo Capit op zyn palet gemengd hebben om het padvindersleven ln al zyn bonte verscheidenheid te schetsen. Maar het doet uiteindeiyk aan het feit niets af. dat „Ridders zonder harnas" (een welgekozen titel!) in staat moet worden geacht de aandacht van onze jeugd gevat te houden. Moge zij tevens voor velen een prikkel zyn om zich als jeugdleider beschikbaar te stellen. Lan ge lijsten met namen van jongens, die graag tot de padvindery toegelaten wil len worden, liggen op de bureaux der plaatselyke afdelingen Men wacht op „kader"! Is hier niet een dankbare taak voor studenten en voor leerlingen van mid delbare scholen De niet onverdiensteiyke regie van de film berustte by E. J. Verschueren en Leo Capit, de muziek is van Henk Milo. In de hoofdrollen: Herman Reteig. Emiel Kleinlein Willy Vriesinga, John de Freese en Hans Foppema. WEER ENGELS-RUSSISCHE HANDELSBESPREKINGEN. De president van de Britse Board of Trade, Harold Wilson, zal. naar ver wacht wordt, deze week per vliegtuig naar Moskou vertrekken, ten einde de Engels-Russische handelsbesprekingen te hervatten, aldus de Daily Herald. De besprekingen, die in Juli j 1 wer den afgebroken, werden op niet-offici- ele basis voortgezet, ten einde te trach ten middelen te vinden om de bespre kingen officieel te hervatten Leider der Hongaarse oppositie gevlucht? HIJ ZOU GEARRESTEERD WORDEN. Zoltan Pfeiffer, leider van de Hon gaarse onafhankeiykheids-party (oppo sitie), is uit het parlementsgebouw te Boedapest verdwenen, kort voordat hy, naar men verwachtte zich tot het par lement zou richten in verband met de eisen van de openbare aanklager tot zyn arrestatie. Enige dagen geleden werd Pfeiffer, wiens pkrty reeds beschuldigd was van fraude by de nationale verkiezingen in Augustus, er van beschuldigd, dat hy verleden Jaar als minister van Justitio de vrylating van een gearresteerd lid der Hongaarse SS heeft bewerkstelligd. De openbare aanklager eiste toen dat de parlementaire onschendbaarheid van Pfeiffer zou worden opgeheven, zodat er een aanklacht tegen hem zou kunnen worden ingediend en hy gearresteerd zou kunnen worden. Gistermorgen had Pfeiffer in het par lementsgebouw een onderhoud met mi nister-president Dinnyes, doch toen ae voorzitter van het parlement hem uit nodigde zyn rede te houden, koil men hem niet vinden. Pfelffer's naam werd gisteravond in verband gebracht met de beweerde ont dekking van een spionnage-organisatie, toen de minister van Binnenlandse Za ken de arrestatie bekend maakte van Varga, persoonlijk secretaris van Pfeif fer, en van Stirling, die lid van Pfeif- fer's partij werd genoemd. KOUDER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Kouder met op beschutte plaatsen lich te nachtvorst en hier en daar ochtend mist. Wisselende bewolking met voor namelijk in het Noorden van het land nog een enkel buitje. Matige tot zwak ke wind tussen Noord-West en Noord- Oost. 6 NOVEMBER. Zon op: 7.42 uur; onder 17.05 uur. Maan onder: 15.15 uur (12 Nov. NM.) Hoogwater te Katwyk te 9.49 en 22.36 u. BINNENLAND. Het comité herbouw Groningen heeft aan een tweetal Groninger archi tecten t.w. de heren Emck en Reltsma opdracht gegeven een nieuw weder op houw-plan voor Groningen samen te stellen, waarbij rekening gehouden wordt met het karakter van Groningen als koopmansstad van het Noorden en met de eisen, welke primair aan het stads belang kunnen worden gesteld, n.l. de welvaart van de burgery. Een delegatie van het Braziliaanse opleidingsschip „Almlramte Satdaiuha". heeft gisteren tijdens een korte pleohtig- heid een krans gelegd by de fusillade- plaats aan het Weterlngplantscen te Amsterdam. Bij de afbraak der door de frontge beurtenissen zwaar beschadigde kerk te Maasbraoh; ls de 27-jarige Van R„ uit Roosendaal, door een vallende steenmassa op slag gedood. Van R. was bezig aaneen der kerkbogen, toen' deze plotseling in stortte. Ingediend ls een wetsontwerp ..Re geling van de rechtspositie ran heli staatsbedrijf der Posteryen, Telegrafie en Telefonie". De 11-Jarige G. Iedema uit Oostzaan ls met zyn flets gevallen, toen een auto hem wilde passeren. Hij kwam tereoht on der een der achterwielen van de auto en werd op slag gedood. In het dorpje Cromvolrt bij Den Bosch had een twist plaats tussen zekere Hamers en Durenbosch, welke zo hoog liep. dat hy zyn tegenstander met een knuppel een zware slag op het hoofd toe bracht Aan de gevolgen daarvan ls D overleden. De dader werd door de politie te Vught gearresteerd. In ons land ls aangekomen de kwar tiermeester-generaal van het K.N.I.L.. ge- neraal-majoor J. J. Mojet, met het doel besprekingen te voeren met een aantal Ne derlandse autoriteiten. Morgenmiddag te 14.15 zal Luit.- Admiraal C. E. L. Helfrlch, bevelhebber der zeestrlldkrachten. aan de nabestaan den van 10 leden der Kon. Marine pos- thume onderscheldlnaen uitreiken aan boord van Hr. Ms. ..Karei Doorman" te Rotterdam. Vier van de zes grilsschimmels. die op 20 November voor het ril tuig van het Engelse bruidspaar gespannen worden zyn paarden, die door Koningin Wllhelmlna verleden Jaar aan de Koning van Enge land geschonken zyn. Uit de 30 bruine en zwarte paarden, die Koningin Wllhel mlna schonk, zullen er enkele gebruikt worden voor de escorte van ihet riltulg. De 38-J Pauline Vlaemlng van Ne derlandse nationaliteit :s er ln geslaagd te ontsnappen uit het interneringskamp te St. Andrles by Brugge. De vrouw was door de krijgsraad te Antwerpen tot le venslange detinering veroordeeld, daar zy deel uitgemaakt heeft van de Duitse oontra-splormage. BUITENLAND. 4500 arbeiders van de Par ij se ge- meentere.niging hebben Ingevolge een besluit van een algemene vergadering het werk neergelegd. Het tribunaal te Danzlg heeft de doodstraf uitgesproken tegen 10 voor maligs leden van de staf van het Stutt- h of concentratiekamp te DanzLg wegens uioord of mishandeling van kampbewo ners. 14 anderen werden veroordeeld tot gevangenisstraf De Deense minister van Buitenland se Zaken. Rasmussen, heeft op een pers conferentie te Kopenhagen medegedeeld, dat hy tijdens zijn verbiyf ln de VS. tot geen enkele definitieve overeenkomst betreffende Groenland ls gekomen. Door de commissie voor veevoeder van de wereld-voedselraad ls aan laatst genoemde instelling voorgesteld de vee stapel in West-Europa te verminderen, teneinde een zo goed mogelijk gerecht vaardigd gebruik van de onvoldoende voorraden veevoeder te waarborgen. Volgens genoemde commissie zijn de totale oogsten van Nederland en Dene marken 20 kleiner dan ln 1946, ter wijl er ln belde landen een nog grotere achteruitgang is ln de prodrucbLe" van hooi, wortelen en andere soorten vee- v-eder. In vele Europese landen ls de situatie even slecht en ln sommige ge vallen zelfs nog slechter. - De Italiaanse minister van Binnen landse Zak®n. Soelba, heeft aangekon digd, dat op de eerste Zondag van Maart 1948. de eerste algemene verkiezingen na de oorlog ln Italië als republiek gehou den zullen worden. Lord Hall heeft ln het Prltse La gerhuis verklaard, dat 55,000 vroegere Poolse soldaten, die besloten hebben om ln Engeland te blijven, werk gevonden hebben. 44.000 zijn nog wachtende op werk. Momenteel worden per week 1200 hunner als lndustrlearbclders aangeno men. By Keulen heeft de Duitse politie een zekere Al tensen. gearresteerd, diie sinds Maart 1946 een ondergrondse groep tracht te vormen, met het doei het Sovjet-leger uit Oost - Duits! ani te ver drijven. De 23-Jarige Altensen beweert vla de ondergrondse radio in contact ge staan te hebben met Martin Bormann, de vermiste plaatsvervanger van Hitier. In Engeland ls een wetsontwerp ter hervorming v n het strafrecht ingediend. Het ontwerp stelt o.m. voor de afschaf fing van het geselen, van de doodstraf voor misdadigere beneden 18 Jaar en van gevangenisstraf voor personen beneden 15 Jaar (tot nu beneden 14). Vermoede lijk zullen Labour-leden een amende ment ter afschaffing van de doodstraf indienen. Diter Prlede, politiek correspondent van het onder Amerikaanse controle staande Berlljnse blad „Der Abend" wordt sedert Zaterdag, toen hy een be zoek bracht aan de Sovjet--'ctor van de stad. vermist. Vertegenwoordigers van 260,000 ar beiders ln de katoenindustrie te Man chester hebben ln antwoord op het ver zoek der regering om langer te werken, besloten 2,//2 uur ln de week over te wer ken. Voor het eerst sinds talrijke jaren bevindt de Japanse begroting al oh ln evenwicht. Dit ls vooral te danken aan de 130 milliard yen Import. De regiering ls niet van plan het geld te doen bevrie zen of te devalueren. De huidige loon schaal zal gehandhaafd blijven. ..Sommige Welen overwegen de op richting van een terreurorganisatie zoals de Irgoen". verklaarde de Waalse volks vertegenwoordiger ^--egoire tijdens een persconferentie, waarop hy een uiteen zetting gaf van de reactie van de Waalse publieke opinie op de beslissing van de Belgische Kamercommissie, die enige da gen geleden het voorstel van het Waalse congres, België ln drie federale staten te verdelen, onontvankelijk voor behande ling ln da Kamer verklaarde. In Egypte ls een llohte afneming van de cho!era-epldemle geregistreerd. Het gemdddelde aantal nieuwe gevallen ls gedurende de laatste zes dagen van 1,000 per dag tot minder dan 500 terug gelopen. 50 pet. dezer gevallen had een dodeiyke afloop. De Zwitserse Bondsraad heeft be- sl>ten kroonprinses Elizabeth van Enge land ter gelegenheid van haar aanstaan de huwelijk een polsh .rloge aan een met brlllanten bezette armband en een uit S.nt Gallen afkomstl gestikt kleed ten geschenke te geven. - Een persoon weru gedood en dertvlf gewond door een bom by aanvallen op de bureaux van vier dagbladen te San José in Costa Rlca.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1