Gemeenferaads-verkiezingen in Engeland Verzoek tot opening van besprekingen tussen partijen Beslissing in Veiligheidsraad Aanneming compromis-resolutie Alle vijandelijke activiteit staken WEERBERICHT Wat er in gebeurt Onverwachte grote overwinning van Churchill Zware nederlaag van Labour Met een enkel woord 86stè Jaargang MAANDAG 3 NOVEMBER 1947 Nó. 26226 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cent-s per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red,: 21507 Witte Singel X, Lelden Giro no.: 57055 Eindelijk dan toch een resultaat en in voor ons gun stige zin! Aangenomen is een resolutie, waarin Neder land en de Republiek verzocht wordt, rechtstreeks of via de Commissie van Goede Diensten onderhandelingen aan te knopen ter beëindiging van de vijandelijkheden en er voor te zorgen, dat in de toekomst aan het bevel, om het vuren te staken, de hand wordt gehouden. Aan beide partijen wordt voorts verzocht, zich te onthouden van acties of aanzetten van acties, welke in strijd zijn met het bestandsbevel. Deze resolutie, gebaseerd op de ingediende Amerikaanse resolutie en een serie amende menten daarop, werd met 7 tegen 1 stem en drie onthou dingen aangenomen. Polen stemde tegen, de Sovjet-Unie, Columbia en Syrië onthielden zich van stemming. De Poolse resolutie werd verworpen met 42 stemmen en 5 onthoudingen. De volledige tekst van de geamen deerde Amerikaanse resolutie luidt als volgt: „Na ontvangst en kennisneming van het Consulaire Rapport van 14 October, waarin er op gewezen wordt, dat de resolutie van de veiligheidsraad d-d. 1 Augustus betreffende het staken van de vijandelijkheden niet volledig ten uitvoer is gelegd; na er kennis van te hebben genomen, dat volgens dit rapport door geen van beide partijen een poging is gedaan om tot overeenstemming te komen over de wijze, waarop deze resolutie zou kunnen worden uitgevoerd, doet de Veiligheidsraad een beroep op beide partijen om aanstonds direct of door bemiddeling van de Commissie van Goede Diensten met elkander in overleg te treden over de middelen, welke kunnen worden gebruikt ten einde uitvoering te geven aan het bevel „staakt het vuren", hangende een overeenkomst betref fende het staken van alle activiteit, welke direct of indirect in strijd Is met die resolutie en de geëigende maatregelen te nemen om leven en eigendom te beschermen; verzoekt de Commissie van Goede Diensten om partijen behulpzaam te zijn bij het bereiken van een overeenkomst over een regeling, welke de nakoming van het bevel „staakt het vuren" ver- Z8verzóekt de Consulaire Commissie met haar militaire adviseurs haar diensten aan de Commissie van Goede Diensten ter beschikking te stellen; .geeft tegenover de betrokken partijen, de Commissie van Goede Diensten en de Consulaire Commissie te kennen, dat de resolutie van 1 Augustus zodanig moet worden geïnterpreteerd, dat het gebruik van de gewapende macht door een van beide partijen om door vijan delijke actie de contröle uit te breiden over gebied, dat op 4 Augustus niet be zet was, onverenigbaar is met de reso lutie van de Veiligheidsraad van 1 Augustus. Mocht blijken, dat enige terugtrek king van de gewapende macht nood zakelijk is, dan nodigt de Raad beide partijen uit zo spoedig mogelijk te komen tot een overeenkomst, zoals be doeld in de resolutie van 25 Augustus 9 Betreffende de besprekingen verne men wij o.a. nog het volgende: De Chinese afgevaardigde Tsjiang verklaarde, dat China de weg van ge matigdheid en verzoening heeft gekozen. De overeenkomst van Linggadjati is nog bindend voor beide partijen. Hij was er van overtuigd, dat de onderhavige reso lutie de zaak van de vrede en van de Indonesische onafhankelijkheid zou dienen. De Indiër Pillai toonde zich mgeno- men met de voorgelegde resolutie, doch verklaarde, dat deze nog steeds belang rijke aspecten van de toestand verwaar loosde. Met het oog op de haUslachtige houding, die de Nederlanders t.a.v. de bevelen van de Veiligheidsraad aanna men, was terugtrekken van de binnen gedrongen troepen de enige oplossing. Over Van Kleffens' verwijzing naar de toestand in India zeide Pillai het te betreuren, dat Van KleHens getracht had de aandacht van Indonesië af te leiden naar India's interne aangelegen heden. Hij was er zeker van, dat de Nederlanders tot de erkenning zouden komen dat hun welvaart niet gebaseerd mocht zijn op de rug van een koloniaal volk, dat thans tegen hen rebelleerde. Gromyko verzette zich tegen de com promis-resolutie op verschillende gron- TIJDELIJKE OPKLARINGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Matige, aan de kust tijdelijk nog vrij krachtige wind tussen West en Zuid. Wisselende bewolking, maar overwegend droog en tamelijk zacht weer- 4 NOVEMBER. Zon op: 7.38 uur; onder: 17.08 uur. Maan op: 2139 uur; onder: 14.14 uur (5 Nov. L.K.). Hoogwater te Katwijk te 7.31 en 20 u. den. Hij kon haar niet steunen, doch zou zijn stem geven aan de Poolse reso lutie. Hoewel de Australische afgevaardigde Hodgson teleurgesteld was, dat de Sov jet- en Australische voorstellen niet waren aanvaard, verklaarde hij zijn steun te geven aan de nieuwe resolutie, welke het resultaat van> een verzoenend compromis was. Lopez, de afgevaardigde van Colum bia, bracht opnieuw de competentie kwestie in het geding en verklaarde: „Indien wij deze nieuwe resolutie accep teren, dan aanvaarden wij impliciet, dat de Veiligheidsraad geen competentie ter zake bezit". Daarop antwoordde Austin: „Door de Veiligheidsraad is geen enkele stap gedaan t.a.v. de kwestie van de al gemene jurisdictie over dit geval. De Raad heeft zich evenmin onthouden van een beslissing, doordat zijn jurisdictie betwist werd. Alle stappen van de Vei ligheidsraad gingen uit van het stand punt, dat geen dergelijke beslissing werd genomen". Hij legde er de nadruk op, dat de be sluiten van 25 Augustus (instelling van de Consulaire Commissie en die van Goede Diensten) met instemming van beide partijen waren genomen. De nieuwe resolutie onthoudt zich van een uitspraak of de raad buiten dit punt al dan niet competentie bezit. Ten slotte werd, gelijk hierboven ge meld, de gecombineerde resolutie aan genomen, Na de stemming werd de zit ting verdaagd. Werk der V.N. De algemene vergadering der VN heeft na enig debat met 41 tegen 10 stemmen, bij 4 onthoudingen, een reso lutie aangenomen, waarin wordt ver klaard, dat de aanbeveling der alge mene vergadering, dat Zuid-West-Afri ka onder beheer moet worden geplaatst, gehandhaafd blijft, en waarin er bij de Zuid-Afrikaanse regering op aan wordt gedrongen op tijd een beheersovereen komst voor te stellen welke door de vol gende algemene vergadering zal worden behandeld. Verder werd een resolutie van India verworpen, waarin de hoop werd uitgesproken, dat alle koloniale mogendheden enige of alle niet- zelf- besturende gebieden onder beheer zul len stellen. Nederlands-Indonesische besprekingen op commando schip der V.N'.? TEN NOORDEN VAN BATAVIA. Van welingelichte zijde vernemen wij, dat de Nederlands-Indonesische besprekingen in tegenwoordigheid van de Commissie van Goede Diensten zeer waarschijnlijk zullen gehouden worden aan boord van een schip, dat voor anker zal liggen bij de 1000 eilanden ten Noorden van Batavia. Waarschijnlijk betreft het hier een commando-schip, dat door bemidde ling van de Ver. Naties ter beschik king zal worden gesteld. GEEST VAN GOEDE WIL. Zaterdagavond deelde een communiqué van de Commissie van Goede Diensten mede, dat zij een memorandum bestu deerd heeft, dat haar is voorgelegd door de Nederlandse Contact-Commissie en waarin bepaalde voorstellen zijn vervat, welke naar de mening van de Contact commissie besprekingen in een geest van goede wil kunnen begunstigen. Een omschrijving gevend van de taak en verantwoordelijkheid der Commissie, zo als deze in de resolutie van de Veilig heidsraad zijn neergelegd, brengt de Commissie in herinnering, dat haar eerste taak is „nota te nemen van de wensen der beide partijen en van alle voorstellen, welke beide partijen zouden kunnen formuleren". Van haar kant kan de Commissie voorstellen formuleren, indien beide partijen dit zouden verzoe ken. Aangaande de keuze van de plaats, waar de besprekingen tussen Nederlan ders en Republikeinen zullen worden gevoerd, verklaart het communiqué, dat de commissie „gereed is haar voor stellen tegenover beide partijen te for muleren". Ten slotte brengt het communiqué naar voren, dat de „voornaamste taak van de Commissie is te trachten de gezichtspunten der beide partijen te ver zoenen door van haar kant voor beide partijen aanvaardbare voorstellen te doen". De Commissie zou hedenochtend in plaats van gisteren naar Djokja terugkeren. Parlementsverkiezingen geelst Zaterdag hebben gemeenteraadsver kiezingen voor bijna 400 dorpen en ste den van Engeland en Wales plaats ge had. Er waren 15 millloen stemgerech tigden'. Het aantal zetels, dat door het jaarlijkse aftreden van een derde van het aantal gemeenteraadsleden vrij kwam, was 3266. terwijl er 6478 candi- daten waren, Vooral de strijd om de zetels van de county boroughs" „on afhankelijke administratieve gebieden) en de non-county boroughs" (afhanke lijk van de provinciale raad') is met hevigheid gevoerd. Het merendeel der county boroughs was in handen der LabourpartiJ en verrewg het grootste deel der non-county boroughs in han den der „anti-Labour" partijen. De uitslag is: Conservatieven Labour Liberalen Communisten Onafhankelijken Nog 2 plaatsen ontbreken. Brighton en Wenlock. Deze grote verschuiving naar rechts bjj een verkiezing, waarbij voorname lijk werd gestemd op grond van mo tieven van partijpolitiek, in plaats van motieven v. plaatselijke aard, wel ke tevoren in vele gemeenten de be langrijkste rol speelden, is even drama tisch als de verschuiving naar links, waarbij de Labour-regering in 1945 aan do macht kwam. De groep, die wordt aangeduid met „onafhankelijken". omvat vertegen woordigers van de „verenigingen van belastingbetalers", progressieven, ge meentelijke groepen, de onafhankelijke Labourpartij en voorts anti-Labour-cc- allties tussen liberalen en conservatie Gew. zetels verl. 634 17 42 685 46 46 geen 9 170 135 ven. Dit jaar hebben vele voormalige onafhankelijken zich uitgesproken ten gunste van liberalen en conservatieven. Labour heeft ook in de industriële gebieden een aantal verliezen geleden. In meer dan twintig gemeenten, waar La bour de meerderheid had, heeft zij de ze verloren. Hiertoe behoren o.m. Bir mingham en Manchester. De verkie zingspropaganda was scherper dan ge durende vele jaren en er werd ook meer gestemd dan bij vele voorgaande ge meenteraadsverkiezingen. De Britse conservatieve partij heeft reeds een beroep gedaan op de La- bourregering om af te treden en ac- coord te gaan met het houden van nieuwe verkiezingen voor het parle ment, na deze uitslagen. Lord Woolton, voormalig minister van voedselvoorziening en thans voorzitter van dé conservatieve partij, verklaarde: „Ik geloof, dat de regering moet inzien, dat het Lagerhuis niet meer de poli tieke overtuigingen der democratische meerderheid vertegenwoordigt en een ander mandaat moet zoeken". „Ik ge loof, dat de voornaamste reden voor deze verschuiving is, dat het volk van dit land het vertrouwen heeft verloren in het vermogen der regering, niet al leen om haar beloften, op grond waar van zij werd gekozen, na te komen, maar ook om het land door de stormachtige wateren, waarin wij thans te vechten hebben, te leiden". Hij keerde zich voor namelijk tegen de beperkingen. Lord Woolton voegde er aan toe, dat de verkiezingen bewezen hebben, dat de kiezers geen vertrouwen meer ln de regering zouden hebben. De conserva tieve partij is in het gehele land her leefd en heeft zijn kracht bewezen. In een aantal grote steden zijn de meerderheden ongewijzigd gebleven: Liverpool is conservatief, Newcastle on Tyne Labour, Huddersfield liberaal, Leeds Labour. Morgan Philips, de secretaris van de Britse Labourpartij heeft verklaard, dat de uitslagen van de gemeenteraadsver kiezingen téleurstellend zijn voor de Labourpartij, doch geen politieke ver schuiving betekenen. Hij noemde de veronderstelling fantastisch, dat een omzwaai van 5 pet. der gemeenteraads zetels in Engeland en Wales een afwen den op grote schaal van de Labourpartij zou betekenen. In November 1945 won de Labour partij niet minder dan 1.359 zetels en sinds de algemene verkiezingen heeft zij ruim 2000 gemeenteraadszetels ge wonnen. aldus Morgan Philips. Ds Britse conservatieve leider Win ston Churchill juichte het succes van zijn partij toe als „een schitterende overwinning over de verkeerdgerichte krachten, die het land reeds ver op weg naar de vernietiging hebben geleid". Het blad van de Labourpartij, de Daily Herald, spreekt pertinent de be wering tegen, dat de verkiezingsuitsla gen 'n geweldige verschuiving zouden be tekenen of algemene verkiezingen zou den wettigen. Toegegeven wordt, dat de Labourpartij een teruggang onder vonden heeft. „De tories hebben even wel in hun uitbundigheid over het eer ste succes bij welke verkiezing ook sinds 1945 hun winst opgeblazen". Het blad constateert, dat de regering in zekere mate te kórt geschoten is in haar taak van voorlichting van het volk. De Daily Herald schrijft ten slotte, dat de teruggang „slechts van tijdelijke aard" behoeft te zijn. Het aantal ver loren zetels was minder dan de helft van de winst, die de socialisten in de afgelopen twee jaar hadden geboekt. De conservatieve Daily Telegraph is van mening, dat de uitslagen de bewe ring, dat ieder mandaat der regering, verkregen bij de algemene verkiezingen verbeurd is, ten volle" staven. „Het is natuurlijk volkomen waar, dat de lege ring volgens de grondwet niet verplicht is enige aandacht te schenken aan de verkiezingsresultaten. Het getij is ech ter gekeerd". De liberale Manchester Guardian oefent zowel critiek op het conservatie ve commentaar, dat de verkiezingscij- fers „de socialistische regering van JAPANSE OORLOGSMISDADIGERS VEROORDEELD. De temporalre krijgsraad te Batavia veroordeelde de Japanse luitenant Ka- sahara Gengo. die commandant is ge weest in de kampen Adek bij Batavia en Jimohi bij Bandoeng, wegens syste matische terreur en slechte behandeling van burgers en militairen tot 8 jaar ge vangenisstraf (eis 10 Jaar). De sergeant Adachi Riu uit het kamp Adek werd eveneens tot 8 jaar veroordeeld (eis 10 jaar). De bewaker Chiomura Isai van kamp Adek een Formosaan, werd con form de eis tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. ÉÉN DODE EN ACHT GEWONDEN. Het Nederlandse militaire communi qué van 1 November meldt het verlies aan Nederlandse zijde op 31 October van één gesneuvelde. Het aantal gewonden bedraagt acht. In de gebieden ten Zui den van Garoet en Tjiamis zijn 593 Chi nezen. die door rondzwervende rampok- benden bedreigd werden, in veiligheid gebracht. In de grensgebieden op Java en Noord-Sumatra moest tegen benden worden opgetreden. Z.K.H. Prins Bernhard bracht een bezoek aan het Braziliaanse opleidings schip „Almirante Saldanka", dat momenteel in de Amsterdamse haven ligt. De Prins werd rondgeleid door de commandant, kapt. ter zee Hugo de Mo- raes Pontos- (Foto Anefo-Sagers). ieder mandaat, dat bij de algemene ver kiezingen werd verkregen, beroven'' als de uitlating van Morgan Philips, dat „het succes van de Labourpartij tijde lijk tot stilstand is gekomen". Beide uitlatingen zijn er volgens het" blad geheel naast. De onafhankelijke Times schrijft, dat de verkiezingsresultaten gezien moeten worden als een uitdrukking ran onte vredenheid met het beleid der re gering. Commentaar van onze correspondent Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenmorgen het volgende: De conservatieven hebben revanche genomen, of beter het is de eerste aan loop tot een revanche. Dit waren nog slechts provinciale gemeenteraadsver kiezingen en bovendien was nog slechts een derde van het totaal aantal plaat selijke raden in geding. Elk jaar wordt n.l. ddt deel der gemeenteraden in het land vernieuwd. Londen deed ditmaal niet mee. Pas in November 1948 komen de districten van de Britse hoofdstad aan bod. Toch gingen deze verkiezingen het plaatselijk karakter verre te boven. De grote nederlaag van Labour ver oorzaakt thans een even grote schok als haar overweldigende verkiezingszege van twee jaar geleden. De factoren die de socialistische overwinning van des tijds bepaalden, waren de algemene drang naar verandering aan het einde van de oorlog, het contact der Britse troepen met de buitenwereld dat hen ontvankelijk maakte voor nieuwe denk beelden, de populariteit der socialisti sche ministers in het kabinet van Churchill, en de intensieve verkiezings campagne van de Labourpartij, die het veld vrijwel alleen had, omdat de con servatieven slechts op beperkte schaal propaganda voerden. Het sterk verouderde party-apparaat van de conservatieven is thans gemo derniseerd. Zij hebben de eerste bres geslagen in de vaak onneembaar ge achte Labour-burcht. Het overwin ningsrecord der tussentijdse verkiezin gen in plaatsen waar Labour weinig te vrezen had, maakte sommige socialisten wel wat overmoedig. De verkiezingsuitslag is onmisken baar een symptoom van- ontevredenheid in brede lagen van de bevolking, ook in de industriegebieden, over de poli tiek der regering, die verantwoordelijk wordt gesteld voor de deplorabele toe stand van het ogenblik Het politieke beeld wordt nu eenmaal doorgaans be paald door degenen, die onmiddellijk resultaten verwachten. De conservatie ven hadden bij hun venijnige aanvallen op de regering gemakkelijk spel. De magische figuur van Churchill, die met grote zwier zijn tegenstanders pleegt te lijf te gaan, speelde natuurlijk ook een rol. Het gaat natuurlijk niet aan, de regering alle na-oorlogse moeilijkheden in de schoenen te schuiven. De opeen stapeling daarvan is zo groot, dat het dwaasheid is te verwachten, dat het land ln twee jaar weer tot welvaart zou kunnen worden gebracht. Toch wil het tot velen niet doordringen, dat het oude Engeland niet meer bestaat en dat het volstrekt afhankelijk is van de rest van de wereld. Het grote verwijt tegen Labour is, dat zU de problemen niet zakelijk genoeg heeft aangepakt en het nationale belang zou hebben achterge steld bij de partijpolitiek. Nadat het waarschijnlijk te laat is, heeft de regering in allerijl noodmaat regelen getroffen. De verdere nationali satie moest reeds worden uitgesteld. Attlee weigert vanzelfsprekend zich zijn politiek te laten dicteren door zijn te genstanders, maar als puntje bij paal tje komt, zullen zoals reeds uit het conservatieve industriële charter blijkt de crisismaatregelen, dde van beide zijden worden voorgesteld, elkaar vaak niet veel ontlopen. In Engeland speelt tenslotte het gezonde verstand een gro ter rol dan welk partijprogramma ook. De conservatieven menen echter dat slechts zijzelf de goede leiders bezitten, die tegen de toestand zijn opgewassen. Zij weten ook, dat Amerika veel toe schietelijker zal zijn, wanneer Engeland weer conservatief geregeerd wordt. Daarom zijn zij vol zelfvertrouwen. Algemene verkiezingen zien zij liever vandaag dan morgen plaats vinden. Voor een coalitie, waarbij zij in het ka binet zouden moeten zitten met dege nen, die ze dagelijks als onbekwaam doodverven, voelen zij niets. Om een deel der bevolking niet tegen zich te krijgen, zullen zij een reeks vooruitstre vende maatregelen moeten nemen en bepaalde hervormingen, zoals de natio nalisatie der mijnen, moeten hand-ha ven, hetgeen zij in genoemd charter al aankondigden. Het is nog te vroeg om de invloed van het verkiezingsresultaat op de landspolitiek te voorspellen. Voor de regering zal het waarschijnlijk een aan sporing zijn nog zakelijker en harder door te tasten. Labour beschouwt de tegenslag van 't ogenblik niet als een onherroepelijke nederlaag, doch eerder als een onver mijdelijk gevolg van de heftige conser vatieve agitatie. Zonder duidelijk om schreven uitspraak van het gehele elec toraat zal, naar mag worden verwacht, de regering haar mandaat niet uit handen geven. Wat de meerderheid van het Engelse volk thans in de eerste plaats vraagt, Ls niet een gemakkelijk leventje, maar krachtige leiding die recht af gaat op het dichtstbijzijnde doel: het land er weer bovenop brengen op een wijze, die tot ieder spreekt. Misschien is het toch nog nodig om Bevin, of misschien zelfs Cripps op de brug te roepen, indien Labour zijn posities tegen de krachtiger wordende tegenstand in wil handhaven. Of komt er, gezien het nationale ka rakter van de crisis. ondanks alles tóch nog een coalitie? BINNENLAND. Prof. dr. N. H. Swellengrebel, buiten gewoon hoogleraar aan de Gemeentelijke Universiteit en directeur van het Insti tuut voor tropische hygiëne te Amster dam is bit besluit van de Luit.-Gouv.-Gen. benoemd tot tijdelijk hoogleraar ln de epidemiologie ln de malaria en parasito logie aan de faculteit der geneeskunde van Indonesië. In de woning van D. G. aan de Soes- terbergsestraatweg te Soest, heeft de reoherche een huiszoeking verricht, waar- bil. verborgen ln een bedstede. 50 gou den en enkele platina horloges, gouden en zilveren sieraden, alsmede een partij textiel en een bedrag van f. 1600 werden gevonden. De bewoner gaf voor van niets te-weten, maar is desondanks door de politie gearresteerd. De gevonden goede ren zijn lnbeslag genomen. Post. bestemd voor militairen aan boord van het troepenschip „Nleuw-Hol- land" welke ln de tussenhaven en bij aankomst te Batavia zal worden uitge reikt. dient op de navolgende data ter post te worden bezorgd' Post. bestemd voor de tussenhaven: uiterlijk 6 Novem ber; post. bestemd voor Batavia: uiterlijk 19 November. Bil besluit van H.K.H. de Prinses Regentes Is dr. S. van Raai te. Journalist te 's Gravenhage. benoemd tot Officier ln de Orde van Oranje Nassau, zulks ln ver band met zijn 30-jarlg Jubileum als Jour nalist. Mr. J. J. Oyevaart. Directeur-Gene raal voor de Scheepvaart heeft tlldens een plechtigheid op de Nederlandse ambas sade te Londen de versierselen van Rid der ln de Orde van Oranje Nassau over handigd aan W. G. Weston, adjunct-se cretaris bij het Britse Ministerie van Vervoer, wegens gedurende de oorlog.aan ons land bewezen diensten. Zaterdagmorgen ls op de Nieuwe Zeedilk te West Kapelle op korte en een voudige maar zeer indrukwekkende wijze de landing van de 4e Commander Brigade op 1 November 1944 herdacht. Te Utrecht heeft de Partij van de Vrijheid een studiecongres over Onderwijs. Opvoeding en Cultuur, waarop een vier tal inleidingen zijn gehouden door prof- dr. V. J. Koningsberger, de heer M. J. Hartgerlnk te Groningen, dr. K. H. van Schagen uit Amsterdam en mevr. A. For- tanierde Wit. De 18-J. P. S. uit Den Haag geraakte bil de hoofdingang van het Nationale Park „De Hooge Veluwe" bekneld tussen een autobus en een Jeep. die met elkaar ln botsing kwamen Hij overleed kort daarna aan zijn verwondingen. De be stuurder van de Jeep was niet ln het be zit van een rijbewijs. Het door de Duitsers kort voor de bevrijding opgeblazen viaduct ln Rilksweg 56 te Roosendaal ls thans geheel hersteld en weer voor het verkeer opengesteld De snelverkeers-verblndLng BredaBergen op ZoomAntwerpen ls hiermede weer vol ledig intact gekomen. Z.K.H. prins Bernhard gebruikte gis termiddag de lunoh aan boord van het Braziliaanse opleidingsschip „Almirante Saldanha", dat op het ogenblik ln de Amsterdamse haven ligt. Gisterenmiddag ls de generaal ma joor der mariniers, H. J. F. M. A. von Freytag Drabbe, na een bezoek aan Indlë, ln ons land teruggekeerd. BUITENLAND. Ineunu, de -Turkse president, heeft bij de opening van het parlement te An kara gesproken van „de agressief vijande lijke houding der Sovjet-Unie". Hij prees de goede betrekkingen met Engeland en Ver. St. Naar officieel wordt bekend gemaakt, zijn gisteren ln Egypte 338 personen aan de cholera gestorven. Dit ls het laagste cijfer sinds 19 October. Er werden 625 nieuwe gevallen gere gistreerd. Het aantal doden bedraagt sinds het begin der epidemie 7.626. De eerste minister van India. Pandit Nehroe. heeft voor de Voor-Indische radio verklaard, dat het volk van Kasjmir doör middel van een referendum, onder Inter nationaal toezicht, over zijn lot zal kun nen beslissen, zodra het land gezuiverd ls van binnengevallen vreemde troepen. De Indische regering, zo zelde Nehroe. zal haar belofte gestand doen: de aanvallers zullen verdreven worden. Naar het Atheense persbureau meldt, hebben zloh sinds de afkondiging van de amnestlebepallngen tot Zaterdag 753 Griekse guerlllastrijders vrilwilllg overge geven. Helene Schwaerzcl, de Jeugdige spionne, die de oud-burgemeester van Leipzig en hoofd der verzetsbeweging te gen Hitler, dr. Karl Goerdeler. verried, werd door het criminele hof te Berlijn tot zes Jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het hof beval tevens ln beslag neming van het bedrag van een millloen mark. waarmede de verradersrol van het meisje beloond was. De Chinese regering heeft maatrege len tegen de onzedelijkheid genomen. Het aantal „Intieme recepties" zal worden be perkt evenals de omvang van zekere ge ïllustreerde tijdschriften. Bovendien zal het dansen ln nachtgele genheden en het kussen ln het openbaar verboden worden. De politie van Bremen heeft een 27- Jarlge Duitse spoorwegarbeider gearres teerd. die bekend heeft een Jonge student gedood te hebben en met het lichaam van zijn slachtoffer zlln niets vermoedende familie gevoed te hebben. (United Press) Bil de aanstaande trouwplechtig heid te Londen zullen vier koningen en zes koninginnen aanwezig zijn. De Canadese minister van financiën heeft medegedeeld, dat suiker en stroop, de enige levensmiddelen die ln Canada nog gedistribueerd werden thans vrlt van distributie zUn. Denemarken heeft de uitnodiging van de Benelux-landen om deel te nemen aan de conferentie ter bestudering van de mogelijkheid van een Europese tolunle. aanvaard. De conferentie zal 10 November aanstaande beginnen. Ook een Italiaanse delegatie zal deelnemen. Bil een bus-ongeluk ln Griekenland werden 25 personen gedood of gewond. De bus was op een mijn gereden en geëx plodeerd. (United Press). Te Alexandrlë ls een roodvonk-epi demie uitgebroken. Er zijn ook veel ge vallen onder de volwassenen. Tot nu too hebben zich geen dodelijke gevallen voor gedaan. Een onlangs tussen de Belgisch Luxemburgse economische unie en de Russlsohe bezettingszone ln Duitsland ge sloten handelsverdrag heeft betrekking op de ruil van goederen tot een gezamenlllke waarde van 160 millloen Belgische francs. Henry Wallace, de voormalige vice- president der V.S.. heeft na besprekingen met de Italiaanse premier De Gasperl en andere figuren ook een onderhoud gehad met de leider der Italiaanse communisten, Togllattl. De regerng van Pakistan heeft vol gens een te Lahorè uitgegeven commu niqué een krachtig protest ingediend bij de regering van India tegen het overne men door India van het directe gezag ln Manavadar, een kleine staat van het schiereiland Kathiawar aan de Westkust van Voor-Indlë. Volgens de laatste verkiezingscllfers heeft de Labour-partlj op Malta 23 zetels ln de nieuwe wetgevende vergadering, do nationalisten 6, de democratische actie partij 3. de Gozopartll 3 en de rest 2 ze tels. De leider der oppositionele vleugel der Roemeense sociaal-democratisch* partij, Petrescu, heeft voor het hof ver klaard. dat er geen twijfel bestond aan da vaderlandsliefde van Manlu.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1