Een solide Bedrijfsruimte MIRANDA DE WITTE NON Wegens Katholieken feestdag ZATERDAG 1 NOVEMBER 1947 DE GEHELE DAG GESLOTEN Eenheid van concentratiekamp moet worden bewaard Hel Leidsch Dagblad Laatste Berichten Rechtzaak Van Meegeren houdt veler gemoed bezig Deskundigen doen interessante verklaringen Zij, die Uw zorgeVi deelt Carosseriebouw Christiaanse Carosserie-bouwers en Plaatwerkers Congres ex-politieke gevangenen. Daar zaten zü weer: de ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd. De eenvoudige boer naast de doctor in de letteren, de arbeider naast de fa brieksdirecteur en de middenstander in gezelschap van de hoogleraar. Al len, mannen en vrouwen, die zich tijdens de bezetting in concentratiekamp en gevangenis één voelden in hun strijd tegen de bezettermaar nu bij een om de toen gelegde banden van kameraadschap en lotsverbondenheid nog 'weer eens nauwer aan één te snoeren, verenigd als zü waren op het congres van ex-politieke gevangenen, dat momenteel te dezer stede wordt gehouden en waarvoor uit het gehele land zulk een grote belangstelling bestaat. Dr. A. Neuman: „Heilige band van vrüe democratische volken dreigt uit elkander te vallen". De gisteren In de foyer der Stads gehoorzaal gehouden openingszitting werd. behalve door de vertegen woordiger van de Prinses-Regentes en Z K.H. Prins Bérnhard, mede bijge woond door mr, H. M. de Vries namens de minister van Binnenlandse Zaken, dr. A. Neuman uit Tsjecho-Slowakije, vice-president van de Intern. Federatie van ex-politieke gevangenen, waarin 18 landen vertegenwoordigd zijn, de heer Canivet, vice-president van de Belgi sche bond van ex-politieke gevangenen en door de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot en wethouder Van^chaik namens het gemeentebestuur. OPENINGSREDE Mr. B.W. STOMPS Na een welkomstwoord van de heer H. van Weizen. voorzitter van de af deling Leiden, heeft de landelijke voor zitter mr. B W. Stomps uit Heemstede, d^ openingsrede uitgesproken, waarin hij allereerst dank bracht voor de ver tegenwoordiging van het Prinselijk Ge zin Spreker wees op de plaats, welke Leiden met haar universiteit in de his torie van ons land steeds heeft inge nomen. Vervolgens wees spreker er op. dat de vereniging, naast een bestaand recht tevens een bestaande plicht heeft. Zij is geroepen om ons volk steeds voor ogen te stellen, wat er in de bezettings jaren is geschied, opdat het dit nim mer zal vergeten en dit zich tevens nim mermeer zal herhalen Voorts moet elk van de leden de waarden van het leven die wij juist order benarde omstandig heden hebben leren kennen, uitdragen Op dit moment herdenken wij tevens de onnoemelijk velen, die in de strijd voor vaderland, vorstenhuis en gezin het hoogste offer hebben gebracht Ter ere van hen. werd staarde door alle aanwezigen één minuut stilte in acht genomen. Mr. Stomps zette vervolgens de veelomvattende taak van de vereni ging inzake de zoig voor de nabestaan den der verzetsslachtoffers uiteen. Be halve naar de reeds geschetste doelein den. streeft de vereniging naar hulp verlening bij dieveelomvattende plicht en naar verzachting van het ""eed bii de vele nabestaanden van hen, die hun plicht volbrachten. Mr. Stomps, die grote waardering had voor het werk, dat de Stichting 1940 1945 verricht, betreurde het. dat deze stichting door een bepaling in haar statuten alleen maar bijstand kan ver lenen aan de slachtoffers, die ten ge volge van de binnenlandse verzetsstrijd zijn gevallen en aan nabestaanden van hen, die in het buitenland zijn omge komen. geen hulp kan verlenen. Ten slotte wees mr. Stomps er nog op dat de leden onder alle omstan digheden de in de concentratiekam pen gevonden eenheid- dienen te be waren om deze als vrüe burgers in een vrü land uit te dragen. Telegrammen we!rden daarna gezon den aan de herstellingsoorden Kareol en Duinhage, benevens aan de Stich ting van oud-illegale werkers te Am- concentratiekampen bij en i!ot elkaar. Politieke of maatschappelijke geschil len raakten op de achtergrond, zü wa ren ook niet meer belangrijk. Het was immers niet het verschil, maar juist de overeenkomst, welke hiér meer dan ooit naar voren kwam. Wat. U alleri, aldus de burgemeester, in deze oorlogstüd samenbond, was de geest van verzet tegenover efen onverbiddelijke vijand. Wü zün er in Leiden trots op, dat de universiteit, gesticht in 1575 als dank voor de houding van de burgerij tegen het Spaanse geweld, in 1941 het voor beeld gaf en daardoor aan haar roem rijke naam nieuwe lauweren toevoegde. Zonder tekort te doen aan de overle venden bracht spr. in herinnering*de naam van prof. Telders, wiens nage dachtenis in Leiden steeds in ere zal worden gehouden. ïr:rVr](jnn7 d' ^ureemeester Enige van de deelnemers aan het congres voor ex-politieke gevangenen uit de bezettingstüd. dat momenteel in Leiden wordt gehouden Op de voorste rij in donkere Jas met hoed in de hand de landelük voorzitter, mr. Stomps, naast hem in lichte jas de heer Neuman uit Tsjecho Slowakye, daarnaast de heer Canived van de Belgische Bond. (Foto Van Vliet) sterdam. Nadat het Wilhelmus was gezongen, voerde dr. Neuman namens de Interna tionale Federatie het woord, die aller eerst wees op de nauwe culturele en economische relaties, welke Tsjecho- Slowakije en Nederland verbinden. Onze beide' volken, aldus spreker, zün groot geworden door hun cultuur en demo cratie, waardoor zü nu en in de toe komst ten voorbeeld kunnen worden gesteld aan de grote wereldmogendhe- den. Juist zulk een internationale soli dariteit werd gevonden en gewaardeerd in de concentratiekampen. Het is betreurenswaardig, dat de ex-politieke gevangenen, nauwelüks na de oorlog in hun land terugge keerd, hebben moeten ervaren, dat de heilige band van vrüe democra tische volken uit elkander dreigt te vallen. De heer Canivet sprak namens de Belgische ex-politieke gevangenen waar van er thans 20.000 in een organisatie verenigd zün. Hü wees op het belang van het bewaren van eenheid tussen deze lotgenoten in alle landen. ONTVANGST GEMEENTE BESTUUR. Na deze officiële opening werden de congressisten door het gemeentebestuur in het Stadhuis ontvangen. In zün begroetingsrede wees de bur gemeester er op, dat, hóe wel de Ver. van ex-politieke-gevangenen uit de be zettingstüd eerst na de bevrijding is opgericht, haar grondslagen reeds ten tü'de van de bezetting zün gelegd. Uit alle delen van het land samengebracht, kwam men in de gevangenissen en I op, dat het hem was opgevallen, dat twee büzondere eigenschappen de poli tieke gevangenen in staat hebben ge steld alle ellende van gevangenissen en kampen te overwinnen, t.w. wil en energie. Bewust of onbewust heeft ook het Christelük geloof een stempel op uw in die rijd aangenomen houding ge drukt. En thans, aldus spr., is een nieuwe rijd aangebroken en bü uw terugkomst in het vaderland hebt gü u zeker ge schaard onder de grote groep, welke zich beüvert mede te werken aan de opbouw van ons land. Wat gü niet vergeten hebt, is de geest van vriend schap en goede wil, welke u in het ver leden nauw-samenbond. Een blyvende band van vriendschap en waardering vormen is één der hoofddoelen van uw vereniging. Ten slotte bood spr. zün beste wen sen aan vóór het welslagen van het congres. Met een enkel woord heeft de voorzitter, mr. Stomps, voor deze vrien- dehjke ontvangst en hartelüke woor den dankgezegd. KRANSLEGGING BIJ HET MONUMENT. Na deze ontvangst begaven de con gressisten zich naar het tüdelük mo nument aan de Steenstraat, waar een achttal kransen werd neergelegd. De Postharmonie speelde rijdens deze plech tigheid het Wilhelmus en het ..Dankt, dankt, nu allen God". In de avonduren kwamen de deelne mers aan dit congres op verschillende plaatsen in de stad samen. De dag van vandaag was geheel ge- wüd aan huishoudehjke zittingen, ter- wül ook enige excursies werden ge maakt. Prof. Drewes wordt Leids hoogleraar Maakten wü er enige dagen geleden melding van, dat aan prof. dr. G. W. J Drewes, hoogleraar aan de Universi teit van Indonesië te Batavia, als zoda nig eervoi ontslag was verleend en dat hü binnenkort naar Nederland zou ver trekken, thans vernemen wü, dat spoe dig zijn benoeming is te verwachten tot hoogleraar in het Maleis aan de Leldse Universiteit. In dit verband herinneren wü eraan, dat prof. Drewes in 1939 als ruilhoog- leraar (prof. dr. C. C. Berg ging des- tüds naar Indië) naar Leiden kwam en hier tot aan de sluiting der Universiteit Javaans doceerde. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde (F), de heer A. Kraaüeveld (Oegstgeest)propaedeu- tisch examen godgeleerdheid: de heren C. J Droppers (Leiden), P. J. van Schavck (Leiden), C. D. Kousemaker (Haarlem), H. K. Beversluis (Zutphen): voorbereidend kerkelük examen: de heer A. H. Weelinck ('s-Gravenhage); doctoraal examen Ned. Ind. recht: de heer E. E. M. Kuypers Cs-Gravenhage) en mej. J. C. Key (Leiden). PROPAGANDA-AVOND V.C.J.G. Gisteravond hield de Vrijz. Chr. Jeugd Gemeenschap een propaganda- avond in „Oud-Hortuszicht". In zün openingswoord zette de voor zitter, de heer Th. ten Brummelaar doel en beginsel der V.C.J.G. uiteen, waarna een muziekgroepje, bestaande uit leden der vereniging o.l.v. de heer H. Riedel spoedig een gezellige sfeer bracht. Mej. M. Faes reciteerde enkele ge dichten, gevolgd door zang van het koor en declamatie van mej. H. Bote- renbrood. Ds. F. v. d. Heyden hield daarna een propaganQarede, waarin hü o.m. zeide dat de school diende voor de verstan delijke ontwikkeling, maar dat voor de geestelüke ontwikkeling de vereniging de juiste weg was. Na de pauze volgde muziek-, een geestige voordracht door de heer D. Smit en een toneelstuk, getiteld „De opvoering van Pyramus en Thisbe's dood", vrü bewerkt naar een gedeelte van Shakespeare's „Mldsummernights- dream". In zijn afscheidswoord bracht ds. F. v. d. Heyden harteiük dank aan j mej. Ter Beek voor het vele. we* inj het belang der vereniging verricht. HERWONNEN LEVENSKRACHT. Men schrijft ons: Zaterdag 1 November (Allerheiligen) zal het plaatselüke comité van „Her wonnen Levenskracht" Uw geldelüke Steun weer komen vragen door de jaar lijkse collecte aan de kerken en aan huis. In de laatste tüd konden ongeveer 15 patiënten worden opgenomen in sa natoria, terwijl nog vele anderen op op name wachten. Door a.s. Zaterdag met milde hand te geven, kunt ge Uw daad werkelijke steun verlenen aan de be- strüding van de TJ.C, die sinds de oorlogsjaren zo enorm is toegenomen. Er bestaat echter nog een dringende behoefte aan collectanten en collectri- ces. Ieder, die zich hiervoor beschikbaar wil stellèn. gelieve zich te melden aan een der volgende adressen: Verl. Bloe mistenlaan 45, Julianastraat 39, Os en Paardelaan 4 en bü de secretaris Haar lemmerstraat 166. Verder bestaat er nog gelegenheid tot aanmelding Vrüdag 31 October as. in het Vincentiusgebouw, Hoogl. Kerkgracht 32, 's avonds van 7—8.30 uur. Leidse Schouwburg Goden en Mensen" VOORDRACHTSAVOND CLAUDINE WITSEN ELIAS. Voor het klassiek geschoolde gehoor der leden van het Academisch Kunst centrum droeg Claudine Witsen Ellas een voor 'n grootgedeelte klassiek pro gramma voor, onder de titel Goden en Mensen". Een programma, zwaar naar geeste lüke inhoud en samenstelling, hoog van niveau, dat nochtans géén climax bood, daar het op deze avond voorgedragene van een Geerten Gossaert, Roland Holst en Bertus Aafjes toch een verzwakking betekende na de scheppingen van een Homerus, Anacreon, Ibycus, Sappho en Euripides, zulks in voor tref felüke Ne derlandse vertalingen van Coornhert. Verwey, Kuiper, Boutens en Nyhoff. In het zeer speciale, doch wat een- züdige genre, waarin Claudine Witsen Elias zich niet slechts een export be toont in het zuiver stylistisch zeggen der verzen, doch ook de voorname in getogenheid en de innerlüke kracht bUjkt te bezitten, om de betekenis er van nadrukkelyk naar voren te bren gen. kan men zich op de duur niet los maken van een gevoel van monotonie, ondanks de prachtige, vloeiende klank en de vèrdragende resonans van haar donker-getimbreerde stem. Dat deze gesteund wordt door een superieure tjchnlek, een glasheldere dictie en een volmaakte adembeheer- sing. behoeft eigenhjk niet nadrukke- lük geaccentueerd. De doorleving van hetgeen zü brengt, getuigt van een diep indringen tot het wezen en karakter van ieder gedicht, waaraan zü- door een voor deze haastige tüd zeldzame innerlüke rust, als een point d'orgue een voorname achter grond weet te verlenen. Een rust, welke zü ook op haar audi torium weet over te brengen. Dat wü haar een ruimer kleuren palet toewensen, moge wellicht het ge volg zün van de programmakeuze, waarin met enkele uitzonderingen het mineur wel zeer overheerste. In het algemeen heeft Claudine Wit sen Elias de gegeven werken op een hoogte geplaatst, die in volledige har monie was met de gedachten der schep pers ervan, óók omdat zü de litteraire ontwikkeling en de geestelüke bescha ving bezit, welke daartoe een eerste vereiste, een noodzaak zün. Haar succes was groot, telkens voor afgegaan door geconcentreerde aan dacht. Met bloemen en krachtig applaus zün haar voordrachten naar waarde be loond. H. PROF. MR. E. M. MEIJERS UIT GERECHTSHOF TE DEN HAAG. t Bü KB. is op zün verzoek met in gang van 31 October 1947 aan prof. mr. E. M. Meüers eervol ontslag verleend uit zü'n functie- van raadsheer-plaats vervanger in het Gerechtshof te s Gravenhage, onder dankzegging voor de als zodanig bewezen diensten. In zyn plaats is benoemd tot raadsheer-plaats vervanger in dit Gerechtshof, mr. F. M. Westetouen van Meeteren, rechtsge leerd raadsheer in de Büzondere Raad van Cassatie. De krant voor iedereen. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Petronella Maria, d. van J. A. Uljé en P. Goddljn- Wilhelmus Johannes Cornells Maria, z. van J J. Köhne en J. M. Pouw. Claire Maria, d. van A J. A Hug en C. C. Niersman; Wllhelmina Maria, d. van A J. A. Hug en C. C. Niersman: Antoinette Jo hanna. d. van D van der Spree en J. A. Meppellnk; Eduard Paul, z. van J. Vijl- brief en M. A. C. Boumer. OEGSTGEEST Te Delft slaagde de heer J. van Nieuwkoop alhier voor het propaedeu- tlsch examen electrotechnisch ingenieur BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 29 October. Heden bestond aanvankeüjk nog eni ge vraag, maar bü het begin van de vrüe handel kwam allerwege aanbod opdagen Het gevolg was, dat de koer sen büna ononderbroken een beneden waartse richting volgden. Bij het slot werd in verscheidene gevallen gehan deld beneden het laagste peil van gis teren. Koninklüke daalden ten slotte tot 453. Amsterdam Rubbers zakten in tot 166, (hoófdkoers 170). Ook de Ta bakken verloren enige punten. HVA's daalden tot circa 236. Unilever zakte in tot 289%. Nederlandse Kabelfabriek tot 302. Philips vrijwel onbewogen. Hoog ovens, zwak, en daalden tot 175. Billi- ton tot 394. De Amerikaanse markt was stil en weinis veranderd. De conversie- lening 1947 was aan de gedrukte kant. Commissie van Drie in Djokja. AGENDA HEDEN: Stadszaal: Revue 10 Jaar Snip en Snap, 8 uur nam. Harmonie: Int. Ver. Bellamy. Spf. J. Horsmeier Jr. 7 1/2 uur nam. Oosters Instituut (Rapenburg 61)An- throposophlsche Ver. Spr. Joh. Wayer. 8 1/4 uur nam. DONDERDAG: Stadszaal: Revue 10 Jaar Snip en Snap, 8 uur nam. Pieterskerkgracht 9: Ledenvergadering Z.H Ver. „Het Groene Kruis" afd. Lelden 8 uur nam. Lldo-tlieater ..De lulpaardmannen van Afrika" tl8 J.).1 7 en 9 1 4 uur nam. VRIJDAG. Stille Riln 9: Aandeelhoud#rsverg. N.V. Drukkerij C. de Bink en Zn. 5 uur nam. Breestraat 146: Jubileumtentoonstel ling L.AP.V. 25 en 810 uur nam. Schouwburg: K. en O. „Veel leven om niets". 8 uur ham. ZATERDAG •Breestraat 146: Jubileumtentoonstel ling L.A.F.V. 25 en 810 uur nam. Volkshuis: Spr. dr. A. F. J. Portlelje over ..Dierenleven ln Artls". 4 uur nam. Schouwburg: Resldcntietoneel „Miran da". 8 uur nam. DE BIOSCOPEN. Rex „Moord ondei aarcose" (18 Jr) Zat. en Zond 2.15 4,15, 7.15 en 9.15 u.; overige dagen 2.15. 7,15 en 9,15 uur Lido „De vrouw die de moecL had" (18 Jr) Zat en Zond 2.30, 4,30 7 efo 9,15 u.. overige dagen 2,30 7 en 9.15 uur. Luxor. „De zevende misdaad (18 jr) Zond. 2.30. 4,45 7 en 9.15 uui- Trianon .Het huls dor vrouwen" (18 Jr) Zat en Zond. 2.30, 4.30, 7 en 9.15 u.; overige dageD 2.30 7 en 9.15 uur. Casino „Een vreemde passagier" (18 selvoorzienlng in Oorlogstüd hebben aan Jaar) Zat. en Zond. 2 30 4.45. 7 en 9.15 u De Commissie van Drie, vergezeld door Gani en^Tamzil, is hedenmorgen in Djokja aangekomen, waar zü door verschillende hoge functionarissen werd ontvangen. De Commissie heeft met de Repu blikeinse autoriteiten een onderhoud gevoerd over de procedure van dea^. onderhandelingen met de Ned.-Indi sche regering. Tegen het vertrek van 15 Republi keinse ambtenaren naar Djokja is door de Ned.-Indische regering geen bezwaar gemaakt. Zü zullen de Republikeinse regering büstaan bü de besprekingen met de Commissie van Drie. CfRATIE VERLEEND. Bü KR. is gratie verleend aan P. Drent, tot de doodstraf veroordeeld bü sententie van het Büzonder Gerechts hof te Leeuwarden. De straf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. DIENSTVERBAND RIJKSBUREAU V.I.O. 1 JANUARI BEËINDIGD. Personeel kan in directe Rüksdienst overgaan. De Minister van Landbouw en het be stuur van het Rüksbureau voor de Voed- overlge dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Greenwny (Voorschoten): „Een zaak van leven en dood" (14 Jr) Zat 7 en 9.15 het personeel medegedeeld, dat het dienstverband tegen 1 Januari a.s. wordt opgezegd. Het ligt in de bedoeling het personeel Zond. 2.30. 7 en 9.15 u.; overige da- 1 met ingang van die datum in directe gen 8 uur. dienst van het Rük te stellen. De geruchtmakende zaak tegen de 58 j. kunstschilder H. A. van Meege- van, waarvan wij de tenlastelegging als bekend mogen veronderstellen, Is vandaag voor de Arrondissements rechtbank te Amsterdam behandeld, onder zeer grote belangstelling, voor al van de zijde van kunstenaars en juristen. De rechtbank heeft dc vol gende samenstelling: mr. V. G. A. Boll president, mr. J. E. Hoekstra en mr. U. W. H. Stheeman, rechters, mr. M. E. J. J. Burlage griffier. De grote zaal heeft een ware meta morphose ondergaan en er zün extra zitplaatsen. Wü zien onder de belangstellenden oa. de Spaanse gezant, Le due de San Lucar La Mayor, en de echtgenote van de kunstschilder.De wanden zün be hangen met de doeken, die straks* als „corpora delicti" door het college zul len worden bekeken. Men kükt met grote belangstelling naar de „Vermeers" en „Pieter de Hooghs". PROF. COREMANS BESPREEKT DE CRAQUELURE. Als de verdachte is binnengeleid, wordt als eerste deskundige prof. P. B. Coremans gehoord. Deze verklaart dat de betreffende schilderijen in deze tyd zün vervaardigd, doch zodanig, dat zü de schün wekken als zouden zü in de 17e eeuw zün geschilderd. Ook an dere deskundigen leggen gelükluidende verklaringen af. Namens hen geelt prof. Coremans aan de hand vaii in de rephtzaal ge projecteerde lantaarnplaatjes een toe lichting over de techniek, die Van Meegeren bij de vervaardiging van zün doeken, zou hebben toegepast. Uitvoerig bespreekt hü de door Van Meegeren gevolgde methode. De echte craquelure, die op 17e eeuwse doeken voorkomt, zo zegt hü, loopt geheel door do dikte van de verflaag. Bü de schil derstukken van Van Meegeren is, de craquelure slecht" aan de boven- en onderlaag van het verfdek aanwezig. Dit is voor het oog natuurhjk niet zichtbaar maar met x-stralen aan te tonen. Ten aanzien van het gebruikte schil derslinnen en het hout voor de splera- men gaat prof. Coremans in op tech nische details. Zün physische en che mische onderzoekingen deden hem tot de conclusie komen, dat de onderzochte doeken onmogelijk ln de 17e eeuw kun nen zijn gemaakt. Dr. W. Troeatjes, scheikundig advi seur van het Ministerie van Justitie, bespreekt de samenstelling der door Van Meegeren gebruikte verven. Vooral het bindmiddel speelde bü de oude verven een belangrüke rol. Van Meeregen ge bruikte hiervoor een soort kunsthars en niet de thans gebruikelüke lünolie. Door de toepassing van kunsthars als bind middel kreeg de verf na verhitting de büzondere hardheid, welke de 17de eeuwse verfsoorten kenmerkt. De getuige R. Strübls, door wiens be middeling Van Meegeren een aantal doeken aan de kunsthandelaar D. A. Hoogendijk had verkocht, verklaart hoe hü hoewel zelf niet deskundig niet veel moeite had de doeken te plaatsen. De heer Hoogendük, die de schilderijen voor zün opdrachtgever opkocht twü- felde niet aan de echtheid der doeken. DE HEER HOOGENDIJK WAS GEBOEID. De heer Hoogendük vertelt als getuige hoe hü zonder meer aannam, dat de hem aangeboden Christuskop (het eer ste doek, dat hü kocht) echt was, toen hü het stuk aangeboden kreeg. Hü zeide: „Het stuk zag er toen heel anders uit dan nu. Het is er door het onder zoek niet fraaier op geworden". De heer Hoogendük vertelt vervol gens, dat hy op vreemde wyze geboeid werd door de hem aangeboden schil derstukken. „Achteraf beschouwd", zo zegt hü» »»begrüp ik niet hoe ik mü heb kunnen laten misleiden. Doch in de tyd waarin de koop geschiedde, in dc oorlogstüd, waar alles op geheim- zinnige wüze werd gedaan, schün ik zeer suggestibel te zün geweest. Ik liet mü ook leiden door de overwe ging, dat ik door het aankopen, kon' voorkomen, dat de doeken naar Duits land gingen. De Christuskop, die mü het eerst werd aangeboden was zo mooi, dat ik zonder meer in de echtheid geloofde en elk volgend schilderü, dat ik kreeg, genoot mün vertrouwen en zo lk al in de aanvang enige twüfel gehad heb, was hier bü de volgende aanbiedingen niet meer aanwezig. Op het ogenblik begrijp lk niet, hoe ik er zo ln kon vliegen".. Als de „Emmaüsgangers" ter sprake komt, zegt de president, dat behandeling van dit doek niet noodzakelük was om dat het strafbaar feit (het doek werd in 1937 aan Museum Boymans verkocht) verjaard was. ZELFHANDHAVING De psychiater prof. dr. L. van der Horst verklaart als deskundige, dat het psychiatrisch onderzoek van Van Mee geren had uitgewezen, da,t hü geestelük volkomen normaal is, doch hypersensi tief. Daarom acht prof. Van der Horst het aannemelük, dat Iemand met het karakter van verdachte er toe komt dingen te doen, die moreel niet geheel verantwoord zün, om zichzelf te hand haven. Iemand met Van Meegeren's psychische structuur komt er gemak- keiük toe door een i verkeerd optreden dc wereld te willen'bewüzen, „dat htf wel wat kan." zijn onze Magazijnen Firma C. A. BRENNINKMEYER N.V. VAN CLEEF Firma COSTER ZN. MAISON DE BLANC W. A. ELSHOF ZN. DE FAAM's Kledingmagazijn B. DE KONING A. KREYMBORG CO., Heronkledingmag. Modehuis v.h. Firma H. MACK I. VAN MOORSEL ZN. PEEK CLOPPENBURG Firma PIECK Firma H. M. PIERROT JOOP POLL1MANN Firma J. VAN DER STOK '/ERHULST's Kledingmagazijn VLASVELD's Manuiacturenhandel N.V. VROOM DREESMANN of zij, die ze over een jaar misschien met U gaat delen, kunt U nü blij, echt blij maken met een nieuwe tas.... maar „nieuwe" tas zegt eigenlijk zo weinig als we spreken over die exclusieve, harten-veroverende collectie dames tassen, die wij U thans kunnen voorleggen. Hoe eerder U komt, hoe groter de keus. J S MA*RSMAN$TEEGI4«TEI.K 1310-21293 Zaterdag wegens R.K. feestdag gesloten Door industrieel bedrij'i te huur of te koop gevraagd in Leiden of omstreken: met of zonder open terrein. Min. vloeroppervlak: 250 M- begane grond. Aanbiedingen met volledige gegevens oncjei no 4182 Bureau .van dit Blad. DEN HAAG, vraagt voor direct Goed loon. Reiskosten vergoed. Adres: LEY WEG. Oude Veiling; telefoon 39.93.31. Na 5 uur Okkernootstraat 74; telefoon 39.43.17 LEIDSE SCHOUWBURG Het Residentie Tooneel d. Lugt Melsert Jr. Dir.: Dirk Verbeek en Cor ZATERDAGAVOND 1 NOVEMBER. 8 UUR het nieuwe succesMüspel door Peter Blackmoret Regie: Bets Ranucci-Beckman. LILY BOUWMEESTER. TILLY PÊRIN.BOUWMEESTER, MATTHIEU VAN EYSDEN. GERARD SCHILD. JACK GIMBERG. e.a. Uit de pers: Een kostehjke parahrase! Origineel gegeven van een verrassend blyspel! Men heeft zich kostelük geamuseerd«- Populaire prüzen: f3,— tot f 0,50. Plaatsbespi eken van Donderdag 30 Oct. af dag. 101 uur en aan de Schouwburg, Telefoon 20195. LEIDSE SCHOUWBURG, LEIDEN ZONDAG 2 NOVEMBER, 8 UUR Willem Goossens en zijn Volkstoneel brengt het veelbesproken en diepontroerende 6uccesstuk: Naar het wereldberoemd* filmwerk ln 6 bedrijven. Ce tragedie van 'n jonge vrouw, die in haar leveu alles moest verliezen WILLEM GOOSSENS als „Kapitein Sevéri". CILLY BACH als ^De Witte Non". Verder: Caroline van Dommelen, Chris de la IVJar, Sonja Poolman, Louis Vervoorn. Frans Kokshoorn, H# Dillewaard, Th. v. Vliet e.a. EEN TRIOMFTOCHT DOOR NEDERLAND!II met de 1000ste opvoering Eigen décors! 20 MedewerkendenI Populaire prüzen: f 1 f 1,50, f2,— en f2,50. Eespreken vanaf Donderdag 30 October dagelüks van 10—1 uur. Telefoon 20195. ■■B EEN STUK OM 10 MAAL TE ZIEN! H

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3