VAN DICK HERIOT Wordt de samenstelling van ons brood slechter! II PHILISHAVE I Leicis Tribunaal De Vrouiv STADSNIEUWS Radio-programma Jhr. De Geer één jaar voorwaardelijk ZIJN PROEFTIJD BEDRAAGT DRIE JAAR. De Byz. Raad van Cassatie heeft van daag uitspraak gedaan in de zaak tegen de Minister van Staat, oud-minister president jhr. mr. D. J. d Geer, tegen wie f. 13.300— boete, subs. 4 maanden hechtenis met vernietiging van de sen tentie, was gewezen door het Bijz. Ge rechtshof t-e Amsterdam. Jhr. de Geer was zelf niet aanwezig. De beide csfssatie-mlddelen werden ver worpen. Met de door het Hof opgelegde straf kon de raad zich echter niet geheel verenigen. Dc Raad vernietigde de sententie doch alleen ten aanzien van de straf en veroordeelde jhr. de Geer tot 1 jaar gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder voorwaarde, dat hU zich gedu rende de proeftijd geregeld zal moeten ophouden binnen het grondgebied der gemeente zijner inwoning en zich niet daarbuiten zal mogen begeven, dan met voorkennis en goedvinden van de door de Procureur-Fiscaal aan te wij zen plaatselijke autoriteit. MOTIVERING. De Raad ziet requirant als een staats man met een uitgesproken pacifistische gezindheid. Die vredelievende instelling had hem er echter nimmer toe mogen brengen, daden te verrichten, welke de weerstandskracht der Ned. bevolking en die der geallieerden in hun geheel na delig moesten beïnvloeden. Requirant heeft, in stede van _de enige de vaderlander passende houding aan te nemen van principiële afwijzing van wat des vijands is, daarentegen bij herhaling diens hulp ingeroepen en aanVaard ter bereiking van doel einden, h^mzelve ten gerieve, doch welker nadelige invloed op het mede door Nederland nagestreefde einddoel hij in koppige eigenzinnigheid blijk baar niet heeft willen zien, hoewel hij zich daarvan bewust is geweest. De door requirant begane handelin gen verdienen dan ook een strenge re pressie, doch de -Raad is van oordeel, dat requirant, die gedurende zovele ja ren aan zijn land en volk belangryke diensten heeft bewezen, alleen reeds door het feit der schuldig-verklaring zo zwaar wordt getroffen, dat, mede met het oog op zijn hoge leeftijd, met deze voorwaardelijke straf kan worden vol staan. Daarbij meent de Raad zich niet te mogen laten beïnvloeden door het feit, dat requirant de schijnbare tegen stelling tussen de ernst der gepleegde misdrijven en de hem door het bijzon der gerechtshof opgelegde voorwaarde lijke gevangenisstraf heeft gemeend te mogen kwalificeren als een blijk van de onwaarachtigheid der uitgesproken schuldig-verklaring en mede daardoor heeft blijk gegeven elk schuldbesef te ontberen. De Raad overweegt voorts, dat de rechter de bevoegdheid mist, de requi rant te ontzetten uit het recht, de ere titel van Minister van Staat te voeren en acht geen termen aanwezig als bij komende straf de requirant van enig recht te ontzetten. Hoge kosten Regeringsvoorlichtingsdienst. PUBLICATIES GROTENDEELS OVERBODIG? Aan het voorlopig verslag betreffende het hoofdstuk Hoge Colleges van Staat, Kabinet der Koningin en Kabinet van de Minister-President van de Rijksbe groting 1948 ontlenen wij, dat, hoewel de uitgaven voor het kabinet van' de minister-president aanzienlijk vermin derd zijn, verscheidene leden menen cfet zij nog aanzienlijk te hoog zijn. Het ge hele kabinet van de minister-president achtten sommige leden trouwens weinig noodzakelijk. Van verschillende zijden werd gevraagd, welke plannen tot hervorming van de regeringsvoorlichtingsdienst de minister koestert. Vele leden meenden, dat te recht de grief is geuit, dat van regeringswege niet voor voldoende voorlichting en juiste voorlichting over Nederland en Indone sië is gezorgd, en dat men beslist on juiste voorlichting, o.a. uit Batavia, niet heeft kunnen tegengaan. Verscheidene andere leden' waren van oordeel, dat de kosten van de Re geringsvoorlichtingsdienst aanzienlijk verlaagd behoren te worden. Een per soneel van 66 personen achtten zij veel te uitgebreid en dc publicaties grotendeels overbodig. De dagbladen zijn h.l. voldoende actief. Ingezonden Mededeling Ik scheer me nog snel even extra- gladmet Philips „PHILISHAVE" - zegt Staalbaard, als hij een belangrijke afspraak heeft. - Alleen de steker in het stopcontact en terwijl ik rustig zitten blijf, vliegt mijn baard er af. Laat Uw han delaar U eens demonstreren hoe makkelijk inderdaad het droogscheren is met PHILIPS STAALBAARD Ook UW baard vliegt eraf! N.V. PHILIPS' VERKOOP-t^AATSCHAJ»PU VOOR NEDERLAND EINDHOVEN Onze export-handel met Duitsland. ER WORDT MET VEEL MOEILIJKHEDEN GEKAMPT. Op de vergadering van Ned. Kamer van Koophandel voor Duitsland heeft mr. H. P. van Meer, directeur van de Trust Mij voor de Handel van Neder land met het buitenland N.V., een rede gehouden over ..Ons handelsverkeer met Duitsland". Deze beantwoordde ont- kennent de vraag of de handel met Duitsland ooit in het keurslijf van één organisatie kan worden geperst. Daarom zal dc Trustmaatschappij wanneer de handel met Duitsland opnieuw een omvang van betekenis heeft gekregen, dan haar werkzaam heden kunnen en moeten beëindigen. Het aantal reizigers per maand voor de Engels-Amerikaanse zone is thans van 25 tot 150 gestegen. Het verkrijgen van visa voor de Rus sische zone verloopt nog niet naaf wens. Frankrijk beschouwt haar zone als een wingewest. De grote verliezen, die dat land in de oorlog heeft gelezen, moeten, althans voor een deel, uit dit gebied worden goedgemaakt. E-" is daarom een sterk gecentraliseerde plan ning. welke geheel in Franse handen is. Frankrijk heeft bij de uitvoer de eerste keus, vervolgens komen die lan den, die een sterke valuta hebben en daarna die landen, die op ruilbasis kunnen handelen. Men wenst daarom geen direct contact tussen Duitse fabri kanten en buitenlandse handelaren Het nauwe keurslijf, waarin de handel is ge perst, belet zijn uitbreiding. Wat de Russische zone betreft: Het bedrijfsleen werkt voor vier taken, n.l. voor herstelleveringen, voor leger op drachten, voor Russische maatschap pijen en voor de Duitse economie. De Brits-Amerikaanse zone, is voor ons de belangrijkste zone'. Het Ameri kaanse bestuur kenmerkt zich door de bevordering van het particulier initia tief. Er bestaat geen handelsovereenkomst, alleen een betalingsovereenkomst, waar aan grote bezwaren verbonden zijn, o.a. dat dp Nederlandse landbouw- en vis serijproducten niet tegen de wereld marktprijs kunnen worden betaald. De handel met deze zone kan op deze wijze niet tot ontwikkeling komen. Ons land had bijv. gemakkelijk voor 8,000.000 dollars nuttige artikelen kunnen af sluiten; wij waren echter slechts in staat voor 1,500,0(D dollars het allerno- digste te kopen. De omvang der zaken Is nog zeer ge ring. Nadat spr. nog vele moeilijkheden uitvoerig besproken had eindigde hij met zijn vertrouwen uit te spreken, dat de goede samenwerking met de Kamer van Koophandel en de Ned. militaire missie zal worden bestendigd. Statenloze ex-N.S.B.er spreekt over „Ons" Vaderland In dt ochtendzitting van het Leids Tribunaal, welke onder presidium van mr Ph. J. de Ruytef de Wildt stond, werden slechts 4 onbetekenende zaken behandeld; zo men in de middagzitting van een belangrijke zaak mocht spre ken. dan was het die van C. E. van Wetten, uit Zoeterwoude, die er van be schuldigd werd lid geweest te zijn van 'het NA.-F.,* omgang gehad te hebben met de bezetters en voor dienstneming bij het Duitse Rode Kruis getekend te hebben. Zij zou aan haar vriend Pino, S.D.'er en S.S.'er, met wie zij eeil ver houding had, een zekere Sacha Michael, die bij haar ouders was ondergedoken, aangegeven hebben, waarop een huis zoeking gevolgd was- Thans ontkende zij dit gedaan te hebben; ze had wel over hem gesproken, doch- alleen maar ge zegd hebben -dat hij haar ouders tegen haar opstookte en dat hij een gevaar was voor haar ouders, zonder daarbij uitdrukkelijk te vermelden dat hy bij hen in huis was. Mr. H. F, Donders, vond deze uitleg heel aannemelijk, en wilde haar omgang met Plno niet zien als sympathie voor de bezetters, temeer daar zy' ook illegaal werk verricht heeft. Zij was er ook van beschuldigd gewerkt te hebben onder een Verwalter bij dé Fa. Kühnen in den Haag. Haar verde diger was van mening dat dit uit de ten laste legging geschrapt diende te wor den, daar men het naaien van bont velletjes moeilijk als hulp aan de vijand kon beschouwen. Haar enige werkelijke politieke fout is geweest haar lidmaat schap van het N.A.F., want betreffende het Duitse Rode Kruis is het bij een aanmelding gebleven, omdat zij op aan raden van haar ouders en van Plno nooit werkelijk daar in dienst is ge weest. Spr. bepleitte een onmiddellijke invrijheidstelling, waarvoor het Tribu naal echter geen termen aanwezig achtte. Het doet even onaangenaam aan uit de mond van een verdachte te moeten horen dat hij „weer zo graag zou willen werken aan de opbouw van ons va derland". Deze met veel pathos uitge sproken woorden waren afkomstig van de Voorschotenaar C. G. van Diest. een jLiwelier die in 1942 tjij gebrek aan werk. maar dienst genomen had bij de N.S.KK. en daar blijkbaar zo goed vol daan heeft, dat hij tot tweemaal toe bevorderd werd. Hij had voor de oorlog al bedankt als lid van de N.SB. doch was na Mei '40 weer lid geworden, om dat mooie leuzen en propaganda hem tot die domme daad gedreven hadden". Toen hij in zijn eigen verdediging zo plechtig over „ons" vaderland sprak, zag de voorzitter zich genoodzaakt even op te merken dat hij. door zijn vlucht naar Duitsland, na Dolle Dinsdag, statenloos geworden was en dat hij bovendien tij dens de oorlog nu niet bepaald een flinke houding heeft aangenomen voor „ons" vaderlond! Verder stond in de ochtend terecht D. Tegelaar uit Leiden. die lid van de N.S.B., W A en het N.A.F geweest was. Hij was vrijwillig Voor de Wehrmacht gaan werken en had als landwacht er verschillende huiszoekingen verricht, terwijl hij ook bij het vorderen van fiet- sen z'n medewerking gegeven had. De GROOTSE HULDIGING VAN WILLEM ANDRIESSEN. Benoemd tot Officier Oranje Nassau. Tot huldiging van de pianist-compo nist en muziek-paedagoog Willem Art- driessen, die Zaterdag j.l. 60 jaar is ge worden. Nadat de jarige Zaterdag in beslo ten kring door collega's, leerlingen en oud-leerlingen in de Bachzaal van het Amsterdamse conservatorium gehuldigd was, werd te ~'jner ere gisteravond in het Concertgebouw te Amsterdam een feestconcert gegeven, waarin Andriessen als solist optrad in het 4e en 5e piano concert van Beethoven. In de pauze eerde Minister dr. P. J. Witteman de heer Andriessen als een der grote kunstenaars, die Nederland de grote plaats in het internationale muziekle ven hebben gegeven. Hij deelde mede, dat het de Prinses-Regentes had be haagd hem te benoemen tot Officier in de Orde- van Oranje Nassau. Na afloop werd een drukbezochte receptie gehouden. Het huldigingscomité bood de heer Andriessen een nieuwe vleugel aan. verdediger noemde de feiten minder ernstig dan ze schenen en pleitte cle mentie. C. van der Linden uit Leiden, was vrijwillig in Duitsland gaan werken van wege de hogere lonen, om daardoor een gezin te kunnen stichten.. Toen hij in '43 met verlof kwam en bemerkte dat zijn vrouw tin '46 inmiddels gescheiden; hem niet zo erg trouw gebleven was, wilde hij liever maar in de burnt biy- tu net zich vereelten dat ny dat doen kon, als hij tekende voor de S.S. De raadsman wees op de opvoeding en jeugd van deze verdachte, die met een wel zeer simplistische geest bedacht zou zijn. en vroeg de uiterste clementie voor hem; die nog jong was en z'n leven op nieuw moest gaan beginnen. A. van Echten uit Leiden, kon het voor de oorlog als kleermakertje niet bolwerken, vanwege zijn lidmaatschap van de N.SJB. Hij trad daarom na Mei 1940 in dienst by de Org. Todt. Hoewel hij wegens ruzie in 1941 als lid bedankte, heeft hij zich later toch weer bij de N.S.E. aangesloten. De verklaringen in het dossier spreken van een „felle N. S. B.'er". doch de raadsman merkte hierbij op, dat dit voor de oorlog het geval was, doch dat hij tijdens de oorlog een zeer lauwe houding had aangenomen. Voor dit onbelangrijke feit achtte de verde diger de reeds ondergane straf ruim voldoende en vroeg daarom een mild vonnis voor verdachte. In de middagzitting, gepresideerd door mr. v. d. Kamp, waren er, behalve het reeds genoemde, nog twee gevallen; één daarvan betrof J. Helsdlngen uit St. Pancras, aan wie het lidmaatschap van de N.S.B., de Jeugdstorm en de W.A. ten laste was gelegd. Verdachte verklaarde een enthousiast padvinder geweest te zijn en na de opheffing hoopte hij dit terug te vinden in de jeugdstorm. Bovendien was hij als over tuigd Christen beducht voor het gevaar dat Europa bedreigde door het Commu nisme en Atheïsme, hetwelk hij wilde bestrijden. De verdediger, mr. J. van der Plas, noemde hem een degelijk mens, dat overal gunstig bekend staat en bewees aan de hand van enkele ge tuigschriften, dat verdachte In de W.A. zich had toegelegd op het monteursvak, wat niet zo zwaar mag worden aange rekend, als wanneer hij aan de wapen handel had deelgenomen. De laatste zaak eveneens door mr. v. d. Plas verdedigd, betrof de zee man L. de Jong. uit Katwijk, die NJS.B.'er, W A. man en lid van het Ned, Zeevaartfront geweest was Bovendien had hij aan het. vliegveld Valkenburg gewerkt De ver dediger drong er op aan dat de be schuldiging. als zou verdachte bij de Duitse Kriegsmarine gevaren hebben, moet vervallen-. Hij is in Frankrijk ge weest en heeft als lid van de wacht dienst Nedersaksen. steenkool bewaakt van de Kriegsmarine. Daar hij bij een bombardement al z'n kleren had ver loren. had hij een allegaartje bij elkaar gezocht, o.a een donker blauw uniform en een insigne, dat hij hoogmoedig en trots als hij was, op de borst droeg. Hierdoor ls hij als Kriegsmarinier aan gezien. Volgens de verdediger moest dit alles gezien worden uit het oogpunt van: hoger te willen schijnen dan hij in wer kelijkheid was. Dat hij geen enkel poli tiek oogmerk had bij al die handelingen bewees wei het feit dat hij een kapper in Katwijk gewaarschuwd had voor de in beslagname van zijn radio, terwijl hij reeds in 1944 in de Franse verzets beweging gekomen ls en heeft meege werkt aan de bevrijding van ons vader land. Spr. vroeg voor zijn cliënt onmid dellijke Invrijheidstelling, waartoe het Tribunaal echter niet overging. In al deze zaken uitspraak over 14 dagen. Ingezonden Mededeling Niet alleen '1 chagrijn van de pijn. Uw rheumfttische pijnen met alle gevol- gen slopen voortdurend aan Uw hele gestel. Daarom moet ge U er teg^.n te weer stellen. Met Kruschen Salts. Dui zenden deden dat vóór U en zij. zijn trots op de heilzame resultaten die Kru. schen hun gaf, Iedere morgen de kleine dosis Kruschen maakt een ander mens van U. De aansporende werking -van Kruschen doet Uw bloed sneller stro men: de schadelijke zuren, die zich anders gaan vastzetten, worden mede genomen en verwijderd langs natuur lijke weg. Dat is het geheim van Kru schen en daarom is het ook voor de remedie om weer helemaal de oude te worden, flef en fit en vrij van pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. FEUILLETON 55). vertaald uit het Engels door SUSAN INGLIS Zeker, de insinuatie van heimelijkheid was zeer onplezierig. Maar, argumen teerde hy met zichzelf, wanneer de kleine Arme Prescott en Geoffrey een bijzondere belangstelling voor elkaar hadden, dan was het toch vanzelfspre kend, dat ze dat niet van de daken schreeuwden, voor er van een officieel engagement sprake was. Geoffrey Nea- me! Grote goden, ze zou geen slecht hu welijk doen. als ze met Geoffrey trouw, de. Het ging hem kennelijk zeer goed en mevrouw Geoffrey Neame zou te benij den zijn. Ze zou niet behoeven te goo chelen met huishoudgeld, dacht Alan bitter, of piekeren over haar kleerma kers-rekening ofover de opvoeding van haar kinderen. Geoffrey was een handige en beste kerel. En de kleine Anne Prescott verdiende het beste, dat er te krijgen was- Hij. begreep niet. waarom hij zich zo terneergeslagen voelde, terwijl hy toch niets onaangenaams gehoord h,ad; Hij behoorde zich prettig verrast, te voelen om Anne en Geoffrey. .Waarom zouden ze elkaar niet 's avonds laat in de tuin in het donker ontmoeten, als ze daar zin in hadden? Een mooie avond, vol sterren en romantisch Dat was de manier, waarep Tante Em alleen Iets dergelijks kon beschrijven; ze zou altijd alles goedkcop doen klinken en gemeen en stiekum. Alan schrok op uit zijn overpeinzingen, toen hij op het punt stond het huis te verlaten. Hij had hele maal vergeten. Kay op te zoeken HIJ draalde zich om, aarzelde dan echter. Zou hij Kav. vanmorgen maar over slaan?,Ten slotte was het toch niet erg haar één morgen niet te bezoeken en hy had er c-eme nipt de minst® lust in om de trao weer op te gaan en de zon. nig? ziekenkamer binnen te lopen, waar hij het gewoonlijk wel gezellig vond om ev®n met de beide meisjes te praten. Zijp gezicht verstrakte zich. Van één morgen zou het gemakkelijk twee mor gens kunnen worden, en voordat hij het wist. zou hij Kay weer veronachtzamen zoals hij te voren had gedaan. Kathryn keek op en groette hem met een glimlach, toen hij binnenkwam. Dag Alanl Ik hoop, dat dit late bezoek niet betekent, dat je een érge drukke dag vóór je hebt. Dat is inderdaad het geval, meisje! zei Alan, terwijl hij de kamer rondkeek en opgelucht en teleurgesteld tegelijk constateerde, dat het ver pleegstertje niet aanwezig was. Anne is naar beneden om te kijken of de krant er al is vertelde Kathryn hem. zyn blik volgend. Luister .eens Alan, wil jé erg lief zyn en vanmiddaf thee met ons komen drinken hier op mijn kamer Het spijt mij, lieve kind zei hij, zijn hoofd schuddend, maar dat kan onmogelyk Ik heb de oude Hob- son al weken geleden beloofd, dat ik zijn stal zou komen bekyken Apne kwam binnen, terwijl hij aan het spreken 'was, en hy merkte, hoe hy haar opeens met andere ogen bekeek, terwijl hy haar goedenmorgen wenste. Ze zag er erg klein en lief en rustig uit in haar stijve conventionele uniform- Had ze er ook zo uitgezien, toen ze Geoffrey Neame in de tuin ontmoette? Zou hij haar'omhelsd hebben? Zou hy haar gekust hebben. Ze reikte niet ho ger dan een man's elleboog op haar platgehakte schoenen. Anne, riep Kathryn Alan zegt, dat, hy vanmiddag niet op onze thee-partij kan komen. Heb je hem verteld, dat het een heel feest wordt? Nee, daar ben ik nog niet aan toe gekomen. Luister eens Alan, ik krijg vandaag nhjn allereerste thee-bezoek van buitenaf. Dr. Wild vónd het goed, als Anne het er ook mee eens was, en Rose zal zich extra op allerlei lekkers toeleggen. Hij glimlachte haar toe en deed als of het hem ontzettend speet. Je zult een stuk cake voor me moeten bewaren. Maar ik wil dat je zelf komt. zei Kay een beetje boos wordend. Ik weet, dat je Sheila heel aardig vindt. Sheila? Ja, Sheila Lambert. Ik zei Je toch, dat, ik mijn eerste bezoek ontving van middag. Sheila komt. Sheila Lambert? Alan was min of meer verbaasd. Hij had nooit geweten, dat Sheila en Kathryn zulke dikke vriendinnen waren, dat Kay haar als eerste bezoekster zou uitverkiezen. Maar dan bedacht hij zich, dat de Lamberts dicht in de buurt woonden, en dat dat waarschyniyk haar keuze beïnvloed had. (Wordt vervolgd) SPORT Heirendt winnaar marathon van Kosice NIEUW NEDERLANDS RECORD VAN OVERDIJK. De Luxemburger Heirendt werd in 2 uur 36 min. 0,6 sec. winnaar van de gisteren gehouden Marathonloop te Kosice (Tsj. Slov.), tweede werd de 42- jarige Britse kampioen Jack Holden in 2 uur 37 min. 10,6 sec. Derde was Systad (Noorwegen) in 2 uur 39 min. 56 sec, Onze landgenoot J. Overdyk behoorde de eerste 10 km. tot de lei dende groep maar zakte daarna af en eindigde als no 13 in 2 uur 53 min. 0,6 sec. Er werd door 92 lopers gestart, van wie er 74 de finish bereikten. De prestatie van Overdijk mag bui tengewoon v® dienstelyk worden ge noemd, daar hy er bovendien in is ge slaagd het Nederlands record met 20 seconden te verbeteren. Het oude record op de Marathon afstand bedroeg 2 uur 53 min. 26 sec. en stond sedert 1934 op naam van Landheer. Ingezonden Mededeling ruwe huid. Purol 30 cc. PUROLIN (verfijnd product voor de vrouiv). Doos 40 cc. VOETBAL. KNVB, AFD. LEIDEN. Nagekomen .uitslagen: Zaterdag, Ju nioren B: Woubrugge—Alphen 10 Adsp G; Llsse (D)—DOCOS (B) 6—0 SJC (C)Warmunda (B) 20. Zondag: 2e kl. D: Warmunda 3VV LV 2 1—3. Junioren E: WLV (A)—Lis- se (A) 43; Teylingen (A)—Warmun da (A) 60; F.: Warmunda (B)—VV LV (B) 0—2; H: Teylingen (B)— Alph. Boys (C) 10—1. SCHAKEN. Leids tiental voor de Bondencompetitie Naast de hoofdklassecompetitie voor verenigingen, organiseert de Kon. Ned. Schaakbond ieder jaar een tientallen- competitie tussen de onderbonden. Aan deze wedstrijden mogen geen spelers meedoen, die in de hoofdklassecómpe- fcitie uitkomen. Dientengevolge kunnen in het tiental van de Leidse Schaak bond, dat wederom zal deelnemen, geen spelers worden opgenomen van het Leids Schaakgenootschap. Het Leidse tiental zal in de volgende, opstelling uitkomen: 1. W. F. Schüsz (Philidor), 2. D. Posthuma (Alphen), 3. A. Bar- kema (Philidor), 4. J. Kanbier (Vrien denschaar), 5. C. Brunt (Alphen), 6. A. H. C. H. Koevoet (Philidor). 7. N Cok (Hazerswoude), 8. S. J. van Wyk (Boskoop), 9. F. Teleng (Vrienden schaar), 10.'H. F. Croes (Oegstgeèst). Op Dinsdag 11 November a.s. zal een oefenwedstrijd gespeeld worden tegen het eerste tiental van het Leids Schaak genootschap. Dit kan een interessante ontmoeting worden. Philidor I kon het in een vriendschappeiyke ontmoeting tegen L.S.G. I in het vorige seizoen niet bolwerken, maar het bondstlental ls ongetwyfeld sterker dan Philidor, zodat L.S.G. goed zal doen deze wed- stryd niet te licht op te vatten. WINTERWEDSTRIJD LEIDS SCHAAKGENOOTSCHAP. In de voortgezette onderlinge wed- stryden van het Leids Schaakgenoot schap werden de volgende uitslagen verkregen le groep: Idema—Van der Nat WestraDemmendal 01, Zonderland Tummers 01, SegaarTummers 01, Idema—Rotteveel 1—0, Tummers —Westra 1—0. 2e groep: De Jong—Van. Dijk 0—1. KuilmanVan Steenis Modder manBloem ol, ModdermanVan Dyk 01, BloemDe Kier 01. 3e groep: N.N.Van Dam 01. 4e groep: DiebenTio 01, Engel- brechtWilterdink 01, Baart de la FailleVerstraaten 1—0, Van den BoschDe Jong 10, 'WilterdinkYn- tema 10, DiebenVerstraaten 01. TAFELTENNIS. Het nieuwe seizoen De L.T.T.V. „De Sleutels" zal met elf teams aan de com petitie 1947/48 deelnemen, heren 1 en 2 in de tweede klasse, 3, 4 en 5 in de der de klasse, 6 en 7 in de vierde klasse, dames 1 in de tweede klasse, 2 in de derde klasse, 3 en 4 in de vierde klasse De tweede blijft ingedeeld by de afd. Den Haag,de derde en vierde klasse vormen dit jaar voor het eerst een Leid se onderafdeling. BRIDGE. 6e ronde Viertallencompetitie „De Sleutels" De zesde ronde der viertal lencompetitie van de bridgeclub „De Sleutels" had het volgende resultaat: Hoofdklasse: Team Kuyper wint van team v. Helvert 9 pnt.; team v. d. Star w. v. team Thoolen 21 pnt. le kl. A: Team Staal w. v. team Bever 29 pnt.; team Pilanen w. v. team v. Noort 19 pnt.; teafn Rynbende gelijk met team Aukes (4 p Rynbende). le kl. B: Team Van Berge Henegou wen w. v. team Been 31 pnt.: team Leeuwin w. v. team Oudshoorn 30 pnt.; 2e kl. A: Team Lautenbachw. v. team Hommes 30 pnt.; teamKreftw. v. team v. d. Broek 14 pnt. 2e kl. B: Team v. Dyk w. v. team Kallenberg 24 pnt. Sportsplinters Een match van zes partijen om het schaakkampioenschap van Enge» land tussen Golombek en Broadbent is in een 4—2 overwinning van Golombek geëindigd, Ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan organiseerde ZIAN een inter nationaal waterpolo-tournooi in Den Haag. De finale werd met 3—0 door de Jubilarissen van HZ en PC gewonnen. De Meeuwen wonnen de verliezersronde met 7—3 van de Royal Gent Swimming Club. Meer waterpolo. AZC speelde voor de Goudse wintercompetitie met twee ploegen tegen Schoonhoven. De Al- phense dames wonnen met 20, de heren met 61. Het bfestuur van de Leidse Vrou welijke Studenten Roeiver. „De Vliet" is als volgt samengesteld: Praeses meJ. G. Makkink, ab-actis mej. L. Klaver- steyn, Fagelstr. 17, Leiden, quaestrix mej. E. Roelofsz, comm. de darnel Ph. Hoetink, J. Hoogewooning. J. Weyland en H. Slckler. ALS DE PREDIKANTEN WEINIGE ZIJN. Nu ds. P. Honkoop van 's-Graven- hage naar Ryssen en ds. A. Verhagen van Lisse naar Kampen vertrokken is heeft de classis Amsterdam der Geref. gemeenten, die 18 plaatselyke gemeen ten omvat nog maar één predikant, n.l. ds. L. Ryksen te dezer stede. Ds. Ryk- sen is nu over 17 gemeenten consulent. Aangezien het onmogelyk is dat één man al deze gemeenten in de prediking voorgaat naast zyn eigen gemeente, heeft de classis Amsterdam zich gericht tot de classes Rotterdam en Utrecht, die ryker bevoorrecht zyn met predi kanten om hulp in de bediening van Woord en Sacramenten in de vacante gemeenten. D.V.V. BEHAALDE EEN EERSTE PRIJS! In de grote zaal van de Dierentuin te 's-Gravenbage had de Eerste 's-Gra- venhaagse Accordeon Vereniging „Oefe ning na Arbeid" een groot nationaal concours georganiseerd, waaraan door 21 verenigingen uit het gehele land werd deelgenomen. Het Leidse Accordeon-orkest „D.V.V." („Door Vriendschap Verenigd"), dat als vry nummer de „Flora Concert-wals" van K H. Moed had gekozen, behaalde in de tweede afdeling 332 punten en daarmee, na „Excelsior" uit Rotterdam, dat 342 punten wist te bereiken, een eerste prijs, in de vorm van een lau werkrans. BONKAARTEN HALEN. Morgen wordt voortgang gemaakt met de uitreiking van een nieuwe serie bonkaarten, eventueel In combinatie met schoenenbonnen en toeslagkaartjes voor jonge en a.s. moeders, welke dus geiyk- tydig met de bonkaarten kunnen wor den afgehaald. Voor een schoenenbon komen in aan merking zy wier Tweede Distributie stamkaart eindigt op een 1 en die nog bon 612 van het inlegvel bezitten, be nevens kinderen, geboren in October of November 1932 t/m '45 of kinderen, die in October of November 1947 10 maan den oud worden en nog in het bezit zijn van bon 504 van het inlegvel. Meegebracht moeten worden de stam kaarten van alle gezinsleden, de oude titelstroken met inwisselingsbon en eventueel Inlegvellen en contrólekaart van a.s. moeders. Morgen zijn de gezinnen aan de beurt, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 58.501 tot en met 63.000. Tijdens het verrichten van werk zaamheden in de Kettingfabrlek is gis terochtend de 40-jarige N. L. komen te vallen, tengevolge waarvan de man zyn linkerbovenbeen heeft gebrpken. Dr. J. Koekebakkei alhier, oud- ambtenaar voor de kinderwetten, is be noemd tot lid van de nieuw ingestelde commissie, die de opdracht heeft een onderzoek in te stellen naar de wense lijkheid en eventuele vorm van reorga nisatie der voogdyraden. Te Delft slaagde de heer H. N G. van der Star alhier voor het propaedeu- tlsch examen civiel ingenieur. Ingezonden Mededeling iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiili Een vraag die ons momenteel allen bezighoudt. Om rr^sverstand te voorko men delen de gezamenlijke broodbakkers mede: dat alle ongebuilde tarwe, dus het meel waar tarwebrood van gebakken wordt, van dezelfde samen stelling is. DUS zonder mais en t aardappelmeel lllllllllllllllllllllllllllililiiliilllliillllilllillililllllllllllllllllllllllll 84). Oehoe bleef niet lang zitten. „Kom mee, leerling!" zei hy. „We gaan eens verder vliegen en dit keer ben jy piloot! Ik voel, dat ik een klem dutje moet gaan doen!" Zo startten ze dus*weer en stegen snel omhoog, nage wuifd door de chef. Maar er was nog iemand anders die hen nakeek en niet wuifde. Dat was Kraan. Hy had zich achter een paar kisten verscholen en staarde somber naar. de politieman, die by zyn toestel op wacht stond om hem het starten te beletten. „Daar gaan ze, de sukkels!" mompelde hij tandenknar send. „Oh, als ik ze te pakken kon kry- genik zou zeAls die agent maar eens even weg ging!" Hy verzonk in somber gepeins. Toen pakte hy een steen van de grond en boog zich voorover. „Een oud trucje!"' mompelde hy. „Maar het werkt mééstal! We zullen zienl" En hij gooide de steen met kracht tegen een vat dat achter de agent stond. De politieman schrok en draai de zich snel om.... VOOR DONDERDAG 30 OCTOBER. Hilversum 1 (301 Al.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek- 7.30: ochtendrhythme; 7.50: dagopening; 8.00: nieuws; 8.15: operapotpourrl's. 8.45: sym- phonle van Beethoven, 9.15: morgenwij ding door ds. J R. Wolifensberger; 9.30: concert van Bach; 9.45 arbeidsvitami nen. 10.30: voor de vrouw; 10.35: gram - muziek- 10.50: voor de kleuters; 11.00: gram.muzlek; 11 20 H. Schneider, plano; 11,50: ensemble Jetty Cantor; 12.30'weer-: praatje. 12.33: in 'tspionnetje; 12.38: P. i Palla, plano- 13.00" nieuws; 13.15: herfst liederen; 14.00. voor de vrouw; 14.20: ka- mermuzlek; 15.00:. voor zieken en gezon- I den. 16.00: wetenswaardigheden; 16.05' j reprises- 17:00: kaleldoscoop; 17.20: over' dieren; 17.30: Skymasters; 18.00: nieuws; 18 15: sportpraatje. 18 30: Ned. strydkr.: 19.00: .en nu naar bed- 19.05: Bernard Person- 19.15" hij en zij 19.45 R.V.D nfit-. woordt: 20.00: nieuws; 20 05: wereldspaar- dag; 20.15 Invitatie tot de dans: 20 45: hoorspel .Nachtvlucht"; 21,35: Radio Philh. Orkest, 22.40 prof. dr. H. Pos over de grondgedachten van de moderne wlis- begeerte; 23.00: nieuws; 23.1524.00: i Franse fllmmelodlën. 1 Hilversum II (415 AI.) KRO 7.00: nieuws- 7.15' ocntendgymnastlek. 7.30: morgengebed en liturgische kalender: 45 J. Vincent sopraan; 8 00- nieuws; 8 15; opgewekte «nuzlek; 9.00: oohtendconcert. 9.30: waterstanden- 9.35: werken van Gluck eh Haydn; NCRV 10.00: Leger des Hells; 10.15: morgendienst o.l.v, ds. A. Hoffman; 10.45: gewijde muziek. KRO 1100: ziekenbezoek; 11.45: Cowboy- en Zuid-Afrikaanse liedjes- 12 00: Angelus: 12 03: C. v. Boven, plano; 12.30. weer- praatje 12.33" Metropole Orkest; 12 55: zonnewJJzei; 13.00. nieuws; 13.45: Kath. nieuws- 1-3.20: over boeken; 13.25: Metro pole Orkest; 13.45: lichte muziek. NCRV 14.00: populaire orgelbespeling; 14.40: vodr de vrouw; 15.00. theemuzlek; 15 30: blaas-ensemble- 16.00 bijbellezing. 16.45: E. Joyce plano; 17.00 jeugdjournaal; 17.30; geestelijke liederen. 17.50: R(Jk overzee; 18 00: selecties. 18.10: de stem van het Luthers Thuisfront- 18.30: Ne derlandse koren en corpsen 19.00 nieuws; 19.15: gram.muzlek. 19.30: actueel geluld. 19 45: gram muziek; 19.55 Bachkoraal- 20.00: nieuws- 20 05. proloog. 20.15: ster- avond. 21.30: de vaar' der volken door dr. L. W G. Scholten; 21.50. Bachcantate* 22.30: nieuws; 22 45: avondoverdenkinfl 23.00: P. Rossborough. plano H R. Cle» ver, orgel; 23.3024 00: symphonle Svendsen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2