Ramadier voor het Franse parlement Churchill dient motie van afkeuring in WEERBERICHT Wat er in Indië gebeurt Amerikaanse actie tegen het communisme in Duitsland 13 Dec. onthulling Nationaal Gedenkteken Met een enkel woord WOENSDAG 29 OCTOBER 1947 No. 2622? LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Tegeïi De Gaulle en tegen het Communisme. De Franse socialistische minister-pre sident, Ramadier, heeft tot de Franse nationale vergadering gesproken over de politieke en economische toestand. Het land, zo zei hij, maakt een delicate en moeilijke periode door, die fataal zou kunnen worden. Ramadier ver klaarde voorts, dat hij de assemblee had samengeroepen teneinde haar te ken nen in, de besluiten, genomen door de nieuwe regering, die gevormd is na ge neraal De Gaulle's succes bij de ge meenteraadsverkiezingen. De prodlictie heeft in haar geheel het vooroorlogse peil bereikt, aldus Ramadier. De stij ging der lonen heeft invloed gehad op de prijzen, speciaal van landbouwvoort- brengselen. Hoewel hy betoogde, dat het nood zakelijk was, niet toe te geven aan de eisen tot een algemene loonsverho ging, zeide Ramadier, dat de regering bereid was tot een herziening van de minimumlonen ni overleg met de vak verenigingen. Ook was de regering bereid, de gezinstoeslagen op basis van evenredigheid te herzien. Het spreken over een algemene stij ging van de pry zen brandmerkte hij als „demagogie".' De staatssubsidies voorde steenkool- en staalindustrie waren enigs zins verminderd, doch dit zou niet van Invloed behoeven te zijn op de prijzen voor landbouwproducten. Het plan-Marshall, zo vervolgde Ramadier, beantwoordde aan de Euro pese behoeften en het verlangen, een onpartijdig ruilsysteem op te bou wen. Ramadier waarschuwde de as semblee, 6at mocht het plan-Mar shall niet aan de verwachtingen vol doen, er in Frankrijk en Europa een economische crisis zou ontstaan, waar voor geen oplossing zou kunnen wor den gevonden. Hij zag niet in, dat andere landen er niets mee te maken wilden hebben. Ramadier werd door allen, met uitzon dering van de communisten, warm toe gejuicht. nadat hij zijn beschouwing over het plan-Marshall had beëindigd, Vervolgens sprak hij nadrukkelijk zijn afkeuring uit over de politiek, die aan stuurde op de vorming van „twee groe peringen", zonder echter de RPF noch de communistische partij te noemen. Met verwijzing naar laatstgenoemde partij zeide hij te hopen, dat er geen stakingen, ten minste geen politieke stakingen, georganiseerd zouden wor den. Met betrekking tot de RPF zeide hij: „Er is een nieuwe partij. Wij ken nen haar leider. Ik denk, dat we spoe dig haar program keDnen. Jeanne d'Arc voerde geen partij aan. Herziening van de grondwet en ontbinding van het parlement zijn de leuzen der nieuwe partij. Het zijn altijd deze woorden ge weest, waarvan de vijanden zich be dienden, Herriot, de yoorzitter der assemblee, legde, er de nadruk op, dat de assem blee immer op de bres zou staan voor de republikeinse instellingen. COMMUNISTISCHE OPPOSITIE. Duclos, leider der communistische fractie, opende het algemeen debat. Hij bestreed het program der regering en zeide, dat Frankrijk in zijn buitenland se handel volkomen afhankelijk was van de dollar. Het plan-Marshall noemde hij een bedreiging van de Franse sou- verelnlteit. Ramadier viel hem echter in de rede en verklaarde krachtig, dat Frankrijk niet ondergeschikt was aan welke vorm van buitenlands imperialis me ook. „De Amerikaanse hulp zal ons de vrijheid bezorgen", zeide hij. (Bij de ze woorden werd de Franse premier door alle afgevaardigden, behalve de communisten, enige minuten toege juicht). Duclos zeide vervolgens, dat onder handelingen, gevoerd werden voor de verkoop van de Franse sooorwegen als onderpand voor de Amerikaanse lening. Moch, de minister van vervoer, sprak deze bewering tegen en noemde haar „laster van de Humanité". Ramadier eiste van Duclos, bewijzen aah'-te voe ren voor zijn verklaring. Indien hij dat niet kon, moest hij zijn mond maar hou den (appl. voor Ramadier). Duclos wond zich hoe langer hoe meer op, waarbij hij herhaaldelijk werd geïnterumoeerd. Toen hU Ramadier er van beschuldigde De Gaulle en Wallstreet in de kaart te spelen, werd hij door voorzitter Her riot tot de orde geroepen. Ramadier zeide tot Duclos- „Uw woorden zijn niets meer waard na al wat u gezegd hebt". BIJNA HANDGEMEEN. Het kwam bijna tot handtastelijkhe den toen Duclos zich wendde tot de af gevaardigde Mutter, die de ontbinding van de communistische partij geëist had. Hij zou door de Gestapo uit de gevangenis bevrijd, zijn. Mutter sprong hierop van zijn plaats en wilde Duclos te lijf gaan. Tien communisten ver sperden hem evenwel de weg. Er ont stond een handgemeen, waaraan door een zaalwachter een eind gemaakt werd Mutter slingerde Duclos in het gezicht: „U liegt". Nadat Duclos ten slotte had verze kerd, dat De Gaulle niet aan de macht zou komen, stelde Ramadier de ver trouwenskwestie Duclos maakte be kend, dat de communistische partij haar vertrouwen in de regering van Rama- KOUD. De Bilt verwacht tot morgenavond: Matige, later weer nu en dan krach tige Oostelijke wind en meer bewolking. Droog en koud. 30 OCTOBER. Zon op: 7.29 uur; onder: 17.18 uur. Maan op: 17.40 uur; onder 8.04 uur; Hoogwater te Katwyk te 4.07 en 16.24 u. dier niet zou uitspreken. Hij zeide ech ter niet, of zijn partij tegep, zou stem men dan wel zich van stemming zou onthouden. Morgenmiddag zal de as semblee weer bijeenkomen. DEMONSTRATIE TE PARIJS. Verscheidene duizenden demonstran ten hebben, onder leiding van com munisten getracht in het Etoilekwar- tier van Parys een door de oud-sena tor Gautherot georganiseerde verga dering te verstoren, waarop uit diver se Oost-Eeuropese landen uitgeweken personen het woord zouden voeren ten behoeve van „door de Sovjet-Unie onderdrukte volken". Er verzamelde zich zoveel publiek bij het vergaderlokaal, dat het verkeer werd gestremd en de politie genood zaakt was de straat schoon te vegen. Extra personeel van de politie stond gereed om in geval van .ongeregeld heden op te kunnen treden. De demon stranten trachtten onder het zingen van de Internationale en de Marseillaise het dubbele politiecordon te verbreken, hetgeen ten slotte gelukte. Zij verza melden zich voor het lokaal en er klon ken uitroepen als: „Weg met de fascis ten", „De Gaulle achter de tralies" en „sluit Ramadier op". Kort daarna maakte de politie be kend, dat de vergadering niet zou door gaan. Niettegenstaande deze bekendmaking werden de genodigden in het vergader lokaal toegelaten. De communistische burgemeester van Saint Denis, die de Franse driekleur droec, klom in een lantaarnpaal en begon de menigte toe te spreken. Hier en daar geraakten de monstranten slaags met de politie. En kele personen werden gewond, onder wie drie filmoperateurs, die de gebeur tenissen aan het vèrfilmen waren. Er zijn arrestaties verricht. De politieversterkingen moesten in actie komen en men slaagde er in, de menigte een eind terug te dringen. Daarop begonnen de demonstranten zich te verspreiden."Intussen was de vergadering begonnen. Er waren enige honderden deelnemers, onder wie een groot aantal' vrouwen. EEN DODE EN ACHT GEWONDEN. Het Nederlands communique van gis teren meldt, dat de Nederlandse verlie zen. volgens de tot dusverre ontvangen gegevens, op 27 October bedragen 1 ge sneuvelde en 8 gewonden. Gani en Tamzil mee naar Djokja. De Nederlandse autoriteiten hebben toegestaan, dat de Republikeinse vice- premier, dr. Gani en de vice-minister van Buitenl. Zaken, mr. Tamzil, van daag met de Commissie van Drie naar Djokja meereizen, evenals twee Chinese leden der Republikeinse delegatie, n.l. Tjo Sik Jen en diens echtgenote. 2 JAAR VOOR HALFBROER VAN NADJAMOEDDIN. Tegen de halfbroer van Nadjamoeddin is 2 jaar gevangenisstraf geëist voor het aannemen van steekpenningen. OOST-BORNEO VERTEGENWOOR DIGD BIJ DE BESPREKINGEN. In verband met een uitnodiging om besprekingen te Batavia te komen voe ren met de Commissie van Drie, heeft de regering van Oost-Borneo besloten Adji Pangeran Kartanegara en Adjl Ra den Djodopraliro af te vaardigen. Zy zijn heden per extra vliegtuig naar Batavia vertrokken. PROTEST VAN DUITSE KATHOLIEKE KERK. De Duitse R.K. bisschoppen hebben een nieuw beroep gedaan op de geal lieerde" bestuursraad te Berlijn in ver band met beweerde deportaties in de Sovjet-zone van Duitsland. Het Duitse episcopaat acht het laakbaar, dat som mige uit Britse en Amerikaanse gevan genschap teruggekeerde Duitse mannen, vrouwen en kinderen in de Sovjet-zone opnieuw gearresteerd zouden zijn en dat verscheidene Van hen, naar beweerd wordt, gedeporteerd zyn. Het episcopaat wijst er op, dat tegenover een verslagen volk de wetten der menselijkheid in acht genomen dienen te worden. Bovendien acht het episcopaat de betrokken inter neringen in strijd met het internatio nale recht. Tegen regering Attlee Winston Churchill, leider der Britse oppositie, heeft in het Lagerhuis een motie Ingediend, die beschouwd wordt als een motie van afkeuring van het regeringsbeleid. Het betreft hier het of ficiële amendement van de conservatie ven op het antwoord op de troonrede, waarin het .toekomstige regeringspro gram wordt uitgestippeld. Het amende ment beschuldigt de regering van het voeren van een partij-politiek, verwijt haar gemis aan leiderschap, onmacht tot regeren en ten slotte, dat zij niet de verzekering gegeven heeft, dat maat regelen genomen zullen worden om de economische crisis het hoofd te bieden. Churchill critiseerde voornamelijk de voorgenomen nationalisatie van de ijzer en staalindustrie en het plan om een één-kamerstelsel in te voeren ter bevor dering van de nationale eenheid. Churchill geloofde niet, dat de export kon worden gegrondvest op een kwij nende binnenlandse markt. „Ik ben er zeker van", zo zeide hij, „dat indien het parlement het volk vry zou laten, dit in staat zou zyn in zijn eigen onderhoud te voorzien". Deze politiek van verdeling De parlementsverkiezingen in Denemarken De voorlopige uitslagen zyn als volgt: Aantal Zetels stemmen zetels in '45 Sociaal-democraten 834.035 57 58 Links-radicalen 148.133 10 11 Conservatieven 264.146 17 26 Links-liberalen529.156 56 30 Party v. belast.herv. 94.477 6 3 Communisten 141.047 9 18 Deense Unie 25.719 0 4 Kopenh. links-liber. 45.877 3 De uitslagen hebben de politieke si tuatie niet verhelderd, daar er thans nog meer coalitiemogelijkheden zijn dan voorheen. Het karakter van de toekom stige regering zal volkomen afhangen van de onderhandelingen tussen de ver schillende partijen. der armoede over allen en het kweken van schaarste, i.'p. v. de gelegenheid te bieden om met vlijt een overvloed te scheppen, moet nog een poosje voortge^ zet worden om het Britse eiland mors dood te maken. „Onze politiek bestaat hierin, dat wij een bevredigende levens standaard willen en daarboven, binnen de grenzen der wet, geldt voor ons het devies: dat de beste het winne". Ver volgens critiseerde Churchill de regering wegens verlenging van het verblijf der Britten in Palestina. Morrisson lord president of the council noemde Churchill's rede „verschrikkelijk reactionnalr" en was van mening, dat zij gedeeltelijk paste in het kader van het eind der 19e eeuw. In de periode tussen de laatste wereld oorlogen had het stelsel van vrije con currentie en winstbejag tot economische crises geleid. Communisten bezetten stad in Bolivia. De Braziliaanse ministeries van oor log en justitie bevestigen berichten, vol gens welke Boliviaanse communisten de Boliviaanse stad Guariara Mlrim, dicht bij de Braziliaanse grens, hebben aan gevallen en bezet. De militaire autoritei ten van Brazilië hebben de strijdkrach ten bevolen alle voorzorgsmaatregelen te nemen om de neutraliteit te handha ven en-een overslaan van de gevechts handelingen naar Braziliaans gebied te voorkomen. Naar verluidt, nemen ver scheidene uit Brazilië uitgeweken com munisten aan de actie in Bolivia deel. Het ministerie van binnenlandse za ken meldt daarentegen, dat revolutio naire linkse elementen die weigeren de nieuwe burgemeester van de stad te erkennen, het stadhuis met automati sche wapens hebben aangevallen. De politie heeft de hoofddaders gearres teerd en er zijn versterkingen naar de stad gezonden om de orde te handhaven. Verdediging der democratie! De militaire gouverneur der V.S. in Duitsland, generaal Clay, heeft op een persconferentie meegedeeld, dat de Amerikaanse bezettingsautoriteiten een „aanval op het commuhisme" zullen in zetten in de gehele Amerikaanse zone van Duitsland. „Wij gaan de beginselen verdedigen, waarin wij geloven", zo zei hy, „en wy bestrijden die, waarin wij niét geloven". De propaganda-actie zou hierin bestaan, verklaarde hij verder, dat men alle pogingen in het werk zal stellen om Duitsland een inzicht te ge ven „In het democratisch systeem, zyn volmaking en zyn doelstellingen". Men zal vooral de nadruk leggen op „rechten en waardigheid van het individu en de democratische wijze om die te bescher- pien". Men zal, zo voegde de generaal er aan toe, niet langer moeite doen om discus sie te vermijden, maar een openlijke ideologische strijd voeren. Daarbij wenste men echter geen regeringen aan te val len, wel systemen. Hij verklaarde voorts: ,Jk ben niet 1 November grootscheepse Jeugdactie Papier De gehele Nederlandse schooljeugd zal worden opgeroepen om haar mede werking te verlenen aan een groot scheepse Inzamelingsactie van oud papier. Deze actie zal op 1 November worden ingezet en kortheidshalve als J.A.P.I. (Jeugd Actie Papier Inzame ling) worden aangeduid. Aan de scholen, die over de periode November 1947 tot en met April 1948 gemiddeld per leerling het meeste pa pier hebben ingezameld, worden premies uitgekeerd in de vorm van geldbedragen. Behalve deze. geldprijzen hebben de uit gevers in Nederland nog enige tientallen boeken en abonnementen op tijdschrif ten gratis ter beschikking gesteld. Deze schenkingen worden per kwartaal ver deeld onder de schqlen, wier leerlingen gemiddeld de beste prestaties over een kwartaal hebbfen geleverd. Over 2 weken brood met aardappelmeel. Daar de voorraden, broodbloem in ons land in de laatste tijd zyn terug gelopen ten gevolge van de bekende moeilijkheden in de graanvoorzlenlng, .is het tijdstip; waarop de bloemmeiange met aardappelmeel in de bakkerij ver werkt zal worden, dichterbij dan aan vankelijk is medegedeeld. Nadat van Zondag j.l. af de maal- industrie begonnen is 5 aardappel meel in de broodbloemmelange te men gen, duurt het nu nog maar twee we ken alvorens brood van de nieuwe sa menstelling gebakken wordt. van zins enig personeel in dienst te houden, dat liet oneens Is met de inr zichten van het militaire bestuur en de Inzichten, waarop dat militaire bestuur berust". Als wij er in slagen de democratie in Duitsland te grondvesten, aldus Clay, dan gebeurt dat, doordat de Duitse lei ders in staat zullen blijken de democra tie zonder leiding te onderwijzen. Wy moeten verhinderen, dat er in deze cri- tieke periode obstructie gevoerd wordt. Het doel van de propaganda-campagne is „de Duitsers de vrije keus te laten aangaande de regering, die zij wensen". De Duitse bladen zullen vrij zijn, al of niet deel te nemen. Wat zij schrijven is een zaak der Duitsers zelf. Het Ame rikaanse bestuur zal zelf aan het Duitse volk kenbaar maken, hoe het denkt ever communisme en democratie. Clay zeide dat het niet in zijn bedoeling ligt de communistische partij in de Ameri kaanse zone te verbieden, daar dat hoogst ondemocratisch zou zijn. Gene raal Clay kondigde ten slotte aan, dat hij in de loop van 1948 zijn 38-jarige militaire loopbaan zal beëindigen en ontslag zal nemen als militair gouver neur van Duitsland. Het tijdstip van zyn aftreden is nog niet vastgesteld. Het proces tegen Julius Maniu Het proces tegen dr. Julius Maniu en 18 andere leden van de verboden Roe meense boerenpartij, die beschuldigd worden van verraad, zal heden een aan vang nemen in de militaire academie te Boekarest. Ongeveer 450 plaatsen zijn voor het publiek gereserveerd. Naar verluidt, zal de maximumstraf, die het gerechtshof kan opleggen, le venslange gevangenisstraf zijn met dwangarbeid. Men verwacht dat het proces tot 6 November zal duren. Een aantal advocaten, c^t gekozen was om de beschuldigden te verdedi gen heeft geweigerd zulks ta doen. Sommige der beschuldigden, die geen advocaat hebben, zullen juridische steun van het gerechtshof ontvangen. Maniu, die eerste-minister was in 1928, werd 21 Juli 1947 gearresteerd. Een week later werd zijn partij verboden en opgeheven. Behalve Van verraad wordt hij beschul digd van provocatie tot een anti-Sovjet oorlog en de organisatie van buiten landse inmenging in Roemenië. Drie vroegere ministers van buiten landse zaken, die zich in het buitenland bevinden, zullen bij verstek berecht worden. Het zijn Gafencu, Vishoianu en Buzesti, lid van de kortelings gevormde internationale boerenunie van leiders uit de Balkan in ballingschap. Urnen uit het ganse land De Rationale Monumenten Commis sie voor oorlogsgedenktekenen deelt me de, dat zij het plan heeft om in de tot standkoming van het Centrale Nationa le Monument, dat mettertijd te Amster dam zal verryzen, alle provincies van ons land te betrekken. De Commissarissen der Koningin zullen op Zaterdag 13 December a.s. een urn met aarde uit hun provincie naar Amsterdam brengen. Deze urnen zullen worden bijgezet en, tot het definitieve monument verrijst, bewaard blijven in een urnenbewaarplaats, welke voor dat doel op het Amsterdamse Damplant- soen zal worden opgericht. De bedoeling is dat de urnen t.z.t. worden ingemetseld in het voetstuk van het Nationale Monument. Op deze wyzc wordt bereikt, dat dit TRUMAN'S PLAN Twintig milliard voor Europa Gezaghebbende kringen te Washington zyn van oordeel, dat president Truman op 6 November aan het Congres een ge detailleerd plan voor hulpverlening aan Europa zal voorleggen. De basis van dit program omvat een vierjaren-plan, waarmee een bedrag van 20 milliard dollar gemoeid is. Het eerste jaar zou voor het economische herstel van Europa zeven milliard worden toegewezen. Ieder volgend jaar zal het toegestane bedrag kleiner worden. In verbanq met het proces tegen H, van Meegeren, dat vandaag begonnen is, geven wy een foto van Van Meegeren, bezig met zijn schilderij „Jezus lerarende in de tempel", hetwelk in October 1945 onder toezicht door hem werd vervaar digd om te bewijzen, dat hy in „stijl Vermeer" kon schilderen (Foto Anefo) BINNENLAND. In Concordia te Bussum is de „Kleinkunstenaar" Clinge Doorenbos, in. verband met zijn 40-jarlg Jubileum op grootse wijze gehuldigd. Clinge Dooren bos begon zijn carrière met bet zingen van liedjes voor de militairen; daarom was het verheugend, dat vele militairen en verpleegsters op zijn jubileumavond aanwezig waren. De CCD op Zuid-Beveland heeft- onder Eorssele een vee-auto aangehou den waarin zich tien Jonge koelen be vonden, waarvoor geen transportvergun ning aanwezig was. De wagen werd In beslag, genomen en bracht de inzitten den, o w. de veehandelaar S. uit Lelden naar Goes, waar ze opgesloten werden. In tegenwoordigheid van o.a. minis ter S. L. Mansholt, vertegenwoordigers van de Stichting van de Landbouw en van de Raad van Vakcentralen, heeft de president-commissaris de heer W. M. Metman de Centrale der Ned. Verbruiks coöperaties officieel ten doop gehouden. De plechtigheid geschiedde in een der lokalen van de Handelskamer (Haka) te Utrecht. Het congres van het Ned. Verbond van directies en leerkrachten by het Nij verheidsonderwijs te Utrecht is met een uitvoerige rede van de minister van O., K en W.. dr. Jos. J. Glelen geopend. Bij de firma Van Heek en Co. N.V. te Enschedé is een staking uitgebroken, waaraan een 60-tal arbeiders deelneemt. De oorzaak van deze wilde staking is het aftrekken van f. 1 van het pensioenfonds ingevolge de collectieve arbeidsovereen komst. De Nederlandse ambassadeur te Londen heeft de heer B, Brenninkmeljer, een der directeuren van C. en A., de ver sierselen behorend bil de Orde van Offi cier in de orde van Oranje Nassau over handigd, wegens tildens de oorlog aan de Nederlandse regering bewezen diensten. Zolang Jhr. mr. H. L. F. G. vaii Vredenburch in Batavia verbiyft zal deze als hoofd der afd. politieke zaken van het Dep. van Buitenl. Zaken worden vervan gen door mr. A. W. C. baron Bentlnck van Schoonheten, die als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister werk zaam is op de Nederlandse ambassade te Londen. Onder Noordwelle (Z.) is een wild zwijn van ongeveer 100 kg. door de heer Jac. Tenhaaf en de agent van politie W. Beeke neergelegd; De 'studiegroep voor de Europese Tol-Unie zal van 10 tot 15 November as. te Brussel bijeenkomen. Voor ons land zal o.m. aan de samenkomst deelnemep. de heer D. P. Spierenburg; Op het ogenblik brengt de Cana dese generaal C. B. Barclay een bezoek aan Zeeland, waar hij de plaatsen be zoekt. waar de Canadese troepen onder zijn leiding geland waren voor de bevrij ding van Zuld-Beveland. o.m. Hoedekens- kerke. Het Nederlandse motortankschip ..Mildred" is in de buurt van Reykjavik (IJsland) aan de grond gelopen. De be manning is ln veiligheid gebracht, doch het schip moet als verloren worden be schouwd. In een bijzondere zitting van de raad van Breda is afscheid genomen van burgemeester B. van Slöbbe, die per 1 November zijn functie wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd verlaat. De scheldende burgervader ont ving de erepenning van de stad Breda. BUITENLAND. Volgens radio Muenohen heeft de leider der christelijke arbeiderspartij in Polen Karol Popiel, een dag voor de ver dwijning van MLkolaJczyk Polen verlaten om naar Frankrijk uit te wijken. Afgevaardigden van de oppositie hebben de president van Costa Rica ge vraagd een speciale zitting van het con gres bijeen te roepen voor het nemen van een onmiddeliyke doeltreffende ac tie tegen de communistische party van Costa Rlca. In het departement van Charenteby Montbron in Frankrijk trof men in een gTot de versteende overbiyfselen van een mens aan. ouder dan het Neanderthal- type, dat de geleerden tot heden toe als het oudste beschouwden. Het verrichte onderzoek doet vermoeden, dat men hier te doeai heeft met een exemplaar van de „homo sapiens". Een Duitse dokter beweert, dat hil een middel tegen kinderverlamming heeft ontdekt. Toen zich in Hamburg bijna 150 gevallen van kinderverlamming voorde den, bood hy aan om zoveel personen te genezen als zijn voorraad medicyn toe liet. De pers beschreef zijn resultaten als verbluffend. De ontdekker, dr. Olshausen, noemt zijn middel „Argophan Olshausen". Het wordt toegediend in de vorm van een injectie en bestaat hoofdzakelijk uitdrul- vensuiker en een zilveroplossing. De onderzoekingen in Hollywood hebben „meer bewijzen van communisti sche activiteit" opgeleverd dan in enige andere plaats, waar de commissie voor on-Amerikaan se activiteit van het Huis van Afgevaardigden een onderzoek heeft ingesteld, aldus verklaarde de voorzitter van de oom missie. Het Berlijnse blad „Sozial Demo krat" publiceert een vlugschrift van de sociaal-democraten der Oostelijke zone, waarin de namen worden genoemd van een dertigtal sociaal-democratische func tionarissen, die ln de Sovjetzono gevan gen gezet zijn. Een groot aantal der ge arresteerden was werkzaam als burge meester of bil de politie, die systema tisch van sociaal-democraten gezuiverd is. In de gevangenis van- Zwickau waren volgens het vlugschrift op 1 Maart 1947 400 sociaal-democratische gevangenen, ln Dresden 800 er ln Buchenwald 800. De speciale EngelsAmerikaanse fi nanciële commissie te Duesseldorf heeft verborgen Duitse activa in de V.S. ter waarde van dertig millioen dollar ont dekt. Men merkte tevens, dat negen on dernemingen ln Zuid-Amerlka, Turkile. Portugal. Zweden en Zwitserland door Duitsers werden beheerd. De Hongaarse regering heeft haar decreet, dat voorziet ln de uitzetting van Duitsers, verzacht. —7 Vliegtuigen van de overzeese dienst moesten gisteren te Darwin blllven. han gende een onderzoek naar een verdacht cholerageval onder de passagiers, die uit Egypte naar Australië zyn gekomen. Alle passagiers van vliegtuigen, die in Austra lië aankomen, staan thans onder streng medisch toezicht. Twee militaire vliegtuigen van de vliegbasis Cognac (Fr.zijn op lage hoog te tegen elkaar gebotst. De vier inzit tenden kwamen om het leven. Twee magazynen van de voormalig Duitse munitiefabriek te Godenau zijn door een explosie in vlammen opgegaan. Ongeveer twintig personen werden ge wond en twee worden vermist. centrale gedenkteken, waarin alle phasen van oorloe: en verzet zullen belichaamd zijn, inderdaad komt te rusten op Nederlandse grond uit alle provincies. Verwacht wordt, dat leden van het Koninkiyk Huls en talryke autoriteiten niet alleen deze by zetting zullen bij wonen, doch dat - y ook aanwezig zul len zyn by de samenkomst ln de Nieuwe Kerk te Amsterdam, welke op 13 De cember onmiddellyk aan de plechtig heid -ral voorafgaan en waar als spre ker zal optreden jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State. Reeds zegden leger en vlootautoriteiten het deelnemen van deputaties dezer onderdelen toe. De Kon. Mil. Kapel zal deze plechtigheid opluisteren. DE CHOLERA IN EGYPTE. Nokrasji pasja, de Egyptische premier, heeft verklaard, dat de schippers van de Nyi, die van de delta naar de boven- Nyi zyn blyven varen, de oorzaak zyn van de verspreiding der cholej-a. Hy verklaarde, dat de Egyptische regering plannen ontwerpt om de stryd te blyven voeren, indien de epidemie gedurende de winter biyft heersen. De gehele bevol king zal dan ingeënt worden, daar do immuniteit slechts drie tot zes maanden duurt. Millioenen Egyptische ponden zullgp gebruikt moeten worden om in het buitenland grote hoeveelheden se rum aan te kopen. Hy zeide, dat in de stryd tegen de cholera-epidemie, die het economische leven van Egypte reeds byna verlamd heeft, de regering gehin derd wordt door de onwetendheid van de Egyptische boeren, die zelfs de ele mentaire begrippen van lichameiyke hy giëne verwaarlozen. ZUID-AMERIKA EN DE SOVJET-UNIE. Volgens mededeling uit welingelichte kringen vinden op het ogenblik tussen de ministers van buitenlandse zaken van de Zuid-Amerikaanse landen be sprekingen plaats over een eventuele collectieve breuk met de Sovjet-unie. Venezuela en Mexico zouden tot nog toe geweigerd hebben. Klacht van V.H.M.O. rectoren en directeuren HUN MATERIËLE NOODTOESTAND SCHADELIJK VOOR DE JEUGD. 24 rectoren en directeuren van scho len voor voorbereidend-hoger en mid delbaar onderwys te Amsterdam richten zich met een uitvoerige verklaring tot het Nederlandse volk, waarin o.a. gezegd wordt, dat het V.H.M.O. in groot gevaar verkeert. Wanneer niet spoedig krachtdadig wordt ingegrepen en maatregelen ter verbetering van de bestaande nood toestand worden genomen, zullen de ernstige tekorten, die reeds duidelyk aan de dag treden, in snel tempo tpt catastrofale gevolgen leiden. De bezorgdheid en onrust onder de docenten stygt met de dag. Sedert jaren heeft men verzuimd de salarissen van de leraren aan te passen aan de tyds- omstandigheden, wat bij verschillende andere categorieën van (hogere) ryks- ambtenaren wel het geval is geweest. Cultuur en beschaving in ons vaderland zyn in het geding. Immers,... het ge volg van de materiële noodtoestand Is, dat in ons land het leraarsambt ln dis- credi'et is geraakt. Voor tal van vakken melden zich by een vacature geen sollicitanten meer aan. Dit zal, indien geen drastische maatregelen worden genomen, in de nabije toekomst snel verergeren, tot grote schade van onze opgroeiende jeugd, tot grote schade van het Ne derlandse volk! Is 12 mud kolen in alle gevallen voldoende? Door de heer Andriessen zyn aan de Minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: Is de minister van óórdeel, dat de be staande brandstof^entoewyzing, waarby elk gezin, ongeacht de samenstelling, 12 eenheden krygt toegewezen, terwyitoch de behoeften in deze gezinnen wél sterk uiteenlopen, billyk is? Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, wil de minister dan mede delen, waarop dit oordeel berust? Indien de eerste vraag ontkennend wordt beantwoord, is de minister dan bereid zodanige wyzigingen in de be staande toewyzing aan te brengen, dat aan gezinnen van een bepaalde omvang een grotere hoeveelheid dan twaalf een heden wordt verstrekt?

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1