Palar heeft een „grote mond" Hoe groot is de „Willem Ruys?" WEERBERICHT Europa's opbouw ondenkbaar zonder Duitsland Herstel der normale verhoudingen noodzakelijk Duitsland's betekenis als achterland Met een enkel woord 86stè Jaargang DINSDAG 28 OCTOBER 1947 No. 26221 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Veiligheidsraad nog steeds besluiteloos De Veiligheidsraad zette gisteren hel debat over de Indonesische kwestie voort, waarbij het Consulair Rapport de hoofdschotel vormde. De afgevaardigde van India, Pillai was van mening, dat de verantwoor delijkheid voor de voortzetting van de oorlog in Indonesië na de reso lutie inzake het staken van het vuren aan de Ned. regering moest worden toegeschreven. Dit standpunt was volgens hem door de bevindingen van de Consulaire Commissie zoals zij uit het volledige rapport bleken, beves tigd. Mijn delegatie hoopt, aldus spr., dat de Veiligheidsraad het nu moge lijk acht, een regeling te treffen voor het terugtrekken der strijdkrachten op him posities van vóór het uitbreken der vijandelijkheden en samen te werken met de Republiek bij de handhaving van de veiligheid en rust in de door de Nederlandse troepen ontruimde gebieden". Ook India keert zich tegen ons De Indonesische afgevaardigde Palar verklaarde, dat de Veiligheidsraad zich voor twee problemen geplaatst ziet: 1. het acute probleem, welke stappen de Raad moet nemen voor de uitvoe ring van de order „staakt hèt vuren" en 21. hoe de Raad kan helpen bij het aanknopen van nieuwe betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Het Consulaire Rapport laat volgens Palar .drie Indrukken 'na: 1. De toestand is een. parallel van de Duitse bezetting van Nederland, waar een verzetsbeweging werkzaam was. .Wijzig het woord Duits in Nederlands en men verkrijgt de toestand, die thans iii Indonesië heerst". 2. De vernietiging, córruptie, intimidatie en wreedheden, die door beide partijen in de door de Nederlanders bezette gebieden worden bedreven, zyn verschijnselen, die een oorlog vergezellen. De schuld en ver antwoordelijkheid liggen in de eerste plaats by de Nederlanders. 3. Het Con sulaire Rapport bewijst volledig, dat er vóór de inval der Nederlandse troepen orde en recht in het Republikeinse ge bied heersten". De Republikeinse regering dringt aan op „terugtrekking der Nederlandse troepen in het Republikeinse gebied op de posities voor de oorlog". De republi keinse regering garandeert veiligheid, vrede en orde in alle door de Neder landse troepen ontruimde gebieden. De Indonesische Republiek aanvaardt zo wel toezicht als samenwerking met de Veiligheidsraad of elk ander voor dat doel ingesteld internationaal lichaam. De Republikeinse regering verzoekt met Nu vrijwel het hele land spreekt over „dé schroef" van de „Willem Ruys", kan men alleiw/ege opmerkingen horen als: „Dat zal een aardig schuitje zijn, met zó'n schroef". Om er een indruk van te geven, pu bliceren wij hier de „Willem Ruys" recht-overeind met in juiste verhoudin gen geprojecteert Nederlands hoogste toren: de Utrechtse Domtoren. U krijgt er nekkramp van, als U ziet, dat de „Willem Ruys" bijna 2 domtorens lang is, nauwkeuriger gezegd precies 1 3/4 Domtoren KOUD. De Bilt verwacht; tot morgenavond: Aanhoudend droog en koud weer met meest matige Oostelijke wind en over- dry vende wolkenvelden. 29 OCTOBER. Zon op: 7.27 uur; onder: 17.19' uur. Maan op: 17.22 uur onder 6.42 (volle maan) Hoogwater te Katwijk te 3.36 en 15.52 uur. klem dat er ter oplossing van het pro bleem zal worden gearbitreerd. Om dat doel te bereiken is het noodzakelijk, dat aan de Commissie van Drie de bevoegd heden tot arbitrage zullen worden ge geven. De Veiligheidsraad nam na deze re devoeringen geen besluit. Warren Austin (V.S.) zeide, dat het wegens de aard van het terrein zeer moeilijk is precies vast te stellen, waar de demarcatielijnen zijn. Hij drong er bij de Raad op aan te wachten tot de Commissie van Drie de toestand be studeerd heeft en verslag uitbrengt'. De zifting werd hierop verdaagd tot morgenmiddag. Wat er in Indië gebeurt Dr. Van Mook ontving Commissie van Drie. ZIJ GAAT MORGEN NAAR DJOKJA. De Commissie van Drie bracht gis teravond een beleefdheidsbezoek aan dr. Van Mook en Gani. Morgen zal de Commissie naar Djokja gaan in 'n Amerikaans en een Australisch vliegtuig, die door de resp, regeringen beschikbaar gesteld zyn. BABY KOMT ALWEER TERUG! De Nederlandse baby die te Phila delphia een operatie heeft ondergaan voor de verwijdering van een verfschil- fer in de longen, is gisteren per vlieg tuig naar ons land teruggekeerd. Het resultaat van de operatie werd door de dokters „zeer bevredigend" genoemd. Oorlogsophitsing VOOR DE EERSTE MAAL EENSTEMMIGHEID WysjinskI, de sovjet-afgevaardigde, heeft in de politieke - commissie een Pools amendement gesteund, dat werd ingediend met de bedoeling het sovjet- voorstel waarbij de V. S-, Turkije en Griekenland verantwoordelijk gesteld worden voor oorlogspropaganda, te schrappen. Het Poolse amendement ver zoekt slechts „alle vorm van propagan da in welk land ook gevoerd, die de vrede zou kunnen bedreigen" te veroor delen. Het was op dezelfde wijze gefor muleerd als het voornaamste deel van een gemeenschappelijke resolutie van Australië, Canada en Frankfyk. Wysjinsky zeide, dat hoewel het Pool se voorstel niet geheel voldeed, daar het de landen waar oorlogspropaganda werd gevoerd niet aanduidde, hij niettemin bereid was het te accepteren. De bedoe ling van de sovjetresolutie was de ge moederen te kalmeren. Wysjinski's verzoenend gebaar ver raste de aanwezigen. Maar vrijwel alle tegenstanders der resolutie bleven tegen en rieden aan haar geheel terug te ne men. De commissie verwierp het sovjet- voorstel, dat de beschuldiging aan het adres van de V. S., Turkije en Grieken land. bevatte. Nadat Wysjlnski geweigard had zijn resolutie in te trekken, werd over elk der vier paragrafen er van ge stemd. Zij werden alle vier met grote meerderheid verworpen. Hierop aanvaardde de commissie een stemmig een gemeenschappelijke reso lutie van Australië. Canada en Frank rijk. Deze resolutie veroordeelt iedere vorm van propaganda, die de vrede zou kunnen bedreigen of agressie zou kun nen uitlokken: verder doet zij een be roep de regeringen van de leden-staten der V. N., de vriendschappelijke betrek kingen tussen de landen door alle mo gelijke middelen van publiciteit en pro paganda te bevorderen en de versprei ding van alle berichten, waarin het ver langen van de volken naar vrede wordt uitgedrukt, aan te moedigen. Dit is de eerste keer, dat de commis sie omtrent een belangrijk twistpunt overeenstemming bereikt heeft! TEKEN DES TIJDS! Bij een voordracht voor een tij delijk leraar scheikunde aan het gymnasium te Delft tekenen B. en W. van Delft aan,'.-,dat de be trokkene nog student is en volko men onbevoegd tot les geven. En zij voegen aan deze mededeling toe: „Er is geen ander!" Beschouwing van prof. dr. ir. Gelissen De voorz. der Ned. Kamer van Koop handel voor Duitsland prof. dr. 'ir. H. C. J. H. Gelissen, wees er hedenmorgen in de in Utrecht gehouden vergadering op, dat het ledental, alleen in Nederland meer dan 1500 bedragende, nog niet zo groot is geweest als thans. Het hoog ste cijfer van voor de oorlog was 350. Spr zeide niet te behoeven te beto gen, hoe belangrijk Duitsland wel voor ons land is. Hij kon niet inzien, waarom het nodig is, dat de daarvoor verant woordelijke autoriteiten zolang wach ten met fiet herstellen van normale verhoudingen. Dit herstellen moet er naar spr.'s mening toch van komen, .hóe men de zaak ook keert. Niet alleen ten opzichte van Duitsland, maar voor al met betrekking tot de omringende Europese landen ls het onverantwoord de tegenwoordige situatie in Duitsland en de huidige economische verhouding „van wat dan Duitsland heet" tot de omringende landen te bestendigen. Een feit is dat Duitsland in de Euro pese economische verhoudingen een zodanige grote rol heeft gespeeld, en ook in de toekomst weer zal spelen, dit men zich de op- en uitbouw van deze economie zonder inschakeling van land en zijn productiepoten tieel niet kan indenken. Alleen sen timentsoverwegingen, zo zeide spr. nadrukkelijk, kunnen deze inschake ling tijdelijk tegenhouden. Het is betreurenswaard, aldus spr„ dat ruim twee Jaar na de wapenstil stand het volgens het verdrag van Potsdam overeengekomen herstel der economische eenheid van'Duitsland nog niet» is verwezenlijkt. Waarom kan men niet, voorzien van paspoort en visum en verder voor eigen risico naar Duits land gaan om zaken te doen? „Veilig heidsredenen" achtte spr. in dit ver band moeilijk aanvaardbaar. Spr. wees er verder op, dat herstel van normale Duitse economische ver houdingen ook de invoering van' een gezonde Duitse betalingsmunt weer mogelyk zou maken. Men kan nooit vrede krijgen, zolang men de oorlogsverhoudingen in stand houdt. Men moet begrijpen, dat de tijd van z.g. „volkomen onafhankelijkheid" der Europese landen voorbij is. „Wij moeten losbreken uit de economische gevangenissen der schijneconomie, waarin wij ons thans bevinden", aldus spr. Het Marshall-plan- acht spr. van zeer groot belang voor de economische re constructie van Europa. Er is een zeker dualisme in de poli tiek met betrekking tot Duitsland. Men. beseft enerzijds, dat een arm Duitsland ook betekent een arm Europa en ander zijds is men bang, dat een economisèh sterk Duitsland opnieuw tot agressie zal' overgaan. Spr. herinnerde aan de agressie, die Nederland in de loop der tijden heeft moeten ondergaan. Volgens spr. is de vraag, die hu be antwoord moet worden deze, of de Duitse agressie even volkomen ge ëindigd is met de dood van Hitier, zoals dit met de Franse agressie na de val van Napoleon het geval is ge weest. Voorts doet zich de vraag voor, of niet een ander groot volk in het stadium der agressie is gekomen en de Duitse agressie voorgoed tot het verleden behoort, alleen al, omdat Duitsland dan zelf aan agressie blootstaat. Ten slotte wees spr. op de belang rijkste werkzaamheden der kamer. Hoe staat het met onze export-kansen Rede van Minister Mansholt De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft voor de algemene ledenvergadering der Ned. Kamer van Koophandel voor Duitsland te Utrecht een rede gehouden over dc betekenis van Duitsland als achterland voor de "Tederlandse agrarische produc ten. Spreker begon met een breedvoeri ge schets van de belangrijke voor-oor- logse betrekkingen tussen Nederland en Duitsland en van de gevolgen der Duitse nederlaag voor ons land. Wat Nederland betreft, aldus spr., ls het bekend, dat 15 van onze voor- ootóogse export naar Duitsland ging en dat Duitsland, na Engeland, onze beste klant was. Wy waren, op onze beurt. Duitsland's beste klant en namen 8V£ van de Duitse export af. Men zou willen, dat deze getallen onze geallieerde vrienden voortdu rend in vurige letters voor de ogen dansten, opdat zy er bij voortduring aan herinnerd zouden worden, dat een welvarend Europa tot de onmoge lijkheid behoort, wanneer het Duitse achterland een barre woestenij is. Pootaardappelen, evenals zaaizaad worden weer aangenomen, aldus spr. Ook de export van vis neemt toe. Ern stig is, dat talrijke voortbrengselen uit de agrarische sector, die in 1928 111 millioen en in 1938 nog 25 millioen op leverden, thans niet meer mogen wor den geïmporteerd. Hieronder vallen uiteraard de sierteeltproducten, die ge heel als luxe worden beschouwd. „De bevolking van het huidige Duits land de 4 zones zonder het door Polen bezette gebied zal in 1948 weer het peil hebben bereikt van voor de oorlog, n.1. 68 a 69 millioen zielen. Het industrieel en agrarische produc tie-apparaat, dat ten dienste van deze bevolking staat, zal echter slechts 75 der voor-oorlogse capa citeit hebben Verreweg het belangrijkst is voor ons de gecombineerde Amerikaans-Britse zone". West-Duitsland zal in de toekomst nog lange jaren voedsel moeten im porteren. Ten slotte besprak de Minister de exportkansen onzer voornaamste land bouwproducten. groenten, zuivel, eieren, vlees, fokvee, aardappelen en groente- zaden. „Voor onze kasgroenten ligt ongetwij feld een toekomst in de Duitse in dustriegebieden, terwijl ook voor kool een plaats behouden zal blijven. Voor ons fruit zijn de kansen minder goed, aangezien hier het luxe-karakter meer op de voorgrond treedt. De kansen op het herstel van onze boter-export zijn gering. De margarine is een goedkoop vervangingsmiddel en de Duitse boterinvoer bedroeg slechts 1 kg. per hoofd der bevolking per jaar. Onze kaasexport zal er iets beter voor staan wanneer Duitsland zelf weer exporteren kan. Door de lage melkpro ductie per koe en het verlies dér Ooste lijke gebieden met 23 van de rund veestapel, zal de binnenlandse kaas productie niet meer, zoals voor de oor log, 90 van het verbruik kunnen dek ken. De exportkansen voor magere kaas zullen, gezien het lagere welvaartspeil, beter zijn dan die voor vette kaas. Daar ook in Duitsland de pluim veehouderij voor vele kleine bedrijven een goede bron van inkomsten is, zal de consumptie van eieren bij de be perkte welvaart, die te verwachten is, stellig ver beneden het vooroorlogse peil blijven". Ook voor vlees ziet de minister geen exportmogelijkheden van grote beteke nis. De Duitse vleesimport is nooit be langrijk geweest. Wat het fokvee betreft acht hij wel toekomstmogelijkheden aanwezig. De DE STAKINGSDREIG1NGEN IN FRANKRIJK. De Franse regering heeft het - gevaar van een spoorwegstaking afgewend door de spoorweg-employé's voor ongeveer 80% in hun wensen tegemoet te komen. Het is niet bekend, hoeveel dat de staat kqst. De ambtenarenbond en de bond van postbeambten heeft aangedrongen op het .verkrijgen van verdere conces sies met ingang van 1 November. Vol gens waarnemers was de toon van hun resoluties echter minder beslist dan verleden week. De vakverenigingen schijnen op het ogenblik besloten te hebben een voorzichtiger politiek te voeren en de politieke ontwikkelingen af te wachten. verbetering van de Duit-se veestapel is door de oorlogsomstandigheden ernstig in het gedrang gekomen. Er bestaat reeds thans van Duitse zijde vraag naar ons fokvee, doch .geld voor aan koop is nog niet beschikbaar. Ondanks het gemis van het door Polen bezette gebied vanwaar door Duitsland 30 der consumptie-aard appelen kwam, zullen de vier zones, bij verbeterde kunstmestvoorziening, de be hoefte behoorlijk kunnen dekken. Een mogelijkheid tot export, ligt wellicht in het feit. dat byv. in het vroege voorjaar tekorten zullen optreden en dat van de productie van spiritus en andere fabri katen niet veel komt. Ten aanzien van de export van pootaardappelen is het beeld minder somber. Van Duitse zijde bestaat er dringende vraag naar ons eerstelingen-pootgoed. Aan groentezaden bestaat een groot 'tekort in Duitsland, terwijl ook naar Nederlandse zaai-erwten een dringende vraag bestaat. De situatie is dus zó, dat onze agra rische export naar Duitsland thans zeer grote moeilijkheden ondervindt, doordat de bezettende mogendheden de gelden er voor beschikbaar moeten stellen. Men importeert alleen voedsel dat per calorie het goedkoopste is. De kwali teitsfactor wordt verwaarloosd". Minister Mansholt deed een beroep op de werkkracht, het initiatief en het doorzettingsvermogen" van zijn toehoorders om de kansen, die er voor ons land zijn, ten volle uit te buiten. ,.De regering staat by uw werk, dat onmisbaar is voor dc economische wederopbouw van ons vaderland, met sympathie achter u", aldus besloot minister Mansholt zyn rede. Mikolajczyk te Stockholm? - Volgens een bericht uit Warschau wordt in Poolse kringen verklaard, dat men uit particuliere bronnen vernomen heeft, dat de uitgeweken Poolse boe renleider, Mikolajczyk, naar men ge looft, In Stockholm ls aangekomen. Hij zou enige dagen geleden op een kleine stoomboot de Oostzee zijn oyergestoken. In het Britse Lagerhuis is verklaard, dat de Britse regering aan Mikolajczyk asyl zal verlenen, indien hij naar En geland mocht komen. De „kleine Assemblee" De sub-commissie van de algemene vergadering der V. N., die belast is met het opstellen van het definitieve ont werp voor een 'commissie-ad-interim, de zg. „kleine assemblee", heeft besloten, dat „de kleine assemblee elk geschil of toestand, die haar door de huidige alge mene vergadering wordt voorgelegd of door een lid of dóór de Veiligheidsraad op de agenda van de volgende zitting der algemene vergadering wordt ge plaatst, in overweging zal kunnen ne men". Dit nieuwe lichaam der V. N. zal echter slechts met een meerderheid van twee derden der stemmenden kun nen beSluiten of het dergelijke kwesties wil bestuderen of niet. De sovjet-unie en Tsjecho-Slowakije blijven het werk vlln de sub-commissie boycotten. OLIEBOL Ergens in onze stad staat een oliebollenkraam, W&&rdoet er niet toe. Ik wil er geen reclame voor maken. Maar 't gaat om die lucht, die onweerstaanbare geur wanneer je er langs komt. Als een kolom van vreugde dringt zij in de wijd open gesperde neusgaten. Ei- zijn vele luchtjes in onze stad: gracht- en vis-luchtjes, jenever walmen, parfumwolken. Maar die geur van de oliebollen- kraam! Razend verleidelijk! Er kronkelen visioenen in om hoog. als uit een grijs verleden. Uit de tyd toen de man nog kind was en een oliebol het summum van zalighéid. Een oliebol, geen óliebol, maar een Paradijs. Het water liep je bij voorbaat uit de mond en Vader en Moeder moesten er aan meegelo- ven, meesmuilen. De oliebol was een droom, een goedkope misschien want je kreeg ze voor „tien-om-een-dub- beltje" maar ten minste een, die vervuld kon worden. Tegenwoordig zijn dromen bijna niet te verwezenlijken. Zelfs de oliebol wordt haast on bereikbaar. Maar is 't niet altijd zo. als 't kind tot man is uitgegroeid? De jeugd droomt élles te zullen bezitten, maar de ouderdom moet afschrijven, omdat het leven én- ders leert. Maar tóch ga ik myn oliebol eten: lk laat mij niet door dat leven kis ten en die bol mag niemand mij ontnemen. Zelfs de kosten kan ik on danks Lieftinck nog nèt beta len. Dus: op naar de OLIEBOL FANTASIO. Betere situatie in kampen voor politieke delinquenten VELEN ZIEN VERKEERDE HANDELWIJZE NOG NIET IN. De vaste commissie voor privaat- en strafrecht heeft in 1947 evenals in 1946 een aantal onaangekondigde bezoeken gebracht aan de kampen voor politieke delinquenten en strafgestichten en heeft aan de hand daaYvan een rapport op gesteld over de situatie aldaar. In vele opzichten werden, vergeleken by vorig jaar belangrijke verbeteringen gecon- stateerd, zowel wat betreft legering, werkzaamheden, verhoudingen tot do bewakers de strafmaatregelen e.d. Nimmer werd de indruk gekregen dat de gedetineerden niet vrij uit met de commissie durfden te spreken. Tot haar leedwezen moest de com missie echter opnieuw constateren dat vele gedetineerden nog steeds niet in zien, dat zy verkeerd handelden door hun hulp aan de vijanden. Waar dit inzicht is gerypt, menen zy nog al- tyd, dit vroeger niet to hebben kun nen beseffen. Verkeerd moet worden geacht dat nog steeds sommige jeugdigen in de gewone kampen wordtn aangetroffen in plaats van in de jeugdkampen. De commissie acht de toestanden in dé kampen en gestichten nog wel geenszins ideaal doch toch aanzienlijk verbeterd, zodat zij het niet nodig acht bepaalde conclusies aan haar rapport te verbinden» Tijdens het bezoek van het Prinselijk Paar aan Goeree en Overflakkee werd voor het raadhuis van Stad aan 't Haringvliet een viertal poppen aangebo den door het diamanten echtpaar Van der MastSwartz. De Prinses en de Prins met de in nationale klederdracht gestoken poppen. In het midden het diamanten echtpaar. (Foto ANPv d. W.) BINNENLAND. Op de hoek van de Vaillantlaan en Hobbemastraat te Den Haag ls gister middag bij een bot-slng met een vracht auto de 39-Jarige ambtenaar H. van der Wal uit Den Haag, die er met een motor reed, dodelijk gewond. Met een zware sohedelbasisfractuur is hij naar het zie kenhuis Wes temde overgebracht, waar hij enkele uren later ls overleden. Naar Renter's diplomatieke corres pondent uit betrouwbare bron verneemt, hebben Groot-Brittannlë en de Ver. Sta ten aan de regeringen van Frankrijk, Ne derland. België en Luxemburg medege deeld, dat onderdanen van die landen benoemd kunnen worden als bestuurders van Ruhrkolenmijnen, waarin commer ciële# belangen uit de genoemde 4 landen de meerderheid bezitten van het gewone aandelenkapitaal. Mr W..A j. Visser, de burgemeester van Den Haag ls gistermorgen per vlieg tuig naar Praag vertrokken, vanwaar hij verder zal reizen naar Weenen. Daar zal hij op uitnodiging van de burgemeester van de Oostenrijkse hoofdstad, dr. Koer- ner, enige dagen doorbrengen en een De- zoek brengen aan de tentoonstelling „Wien baut auf". Zondag zal hij naar ons land terugkeren. Een pakket met 11 culturele films, bestemd voor propaganda in het buiten land en vervaardigd door de Marofllm, in opdracht van het departement van Landbouw, dat per N. S. werd vervoerd, is tijdens dit vervoer, tussen Schiphol en Deventer, zoekgeraakt. Depe films verte genwoordigen een waarde van f. 4950. Iu het Overijsselse dorpje Lutten zijn bij het uitdiepen van een oude wijk (zijvaart ln de veenderijen) enige been deren en een schedel in de grond ge vonden, welke de overblijfselen bleken te zyn. van een oer-os. In de gasfabriek aan de Kellehaven te Rotterdam ls de 61-jarige J. C. K. met een lift van. een hoogte van 12 meter ge vallen. Bij aankomst ln het ziekenhuis aan de Coolslngel bleek het slaohtoffer reeds aan de verwondingen te zijn over leden. Gistermiddag ls op de straatweg HengeloEnschede de bekende Neder- landsche industrieel A. M. Dikkers, o.a. directeur van de kopergieterij, appendage- fabriek G. Dikkers en Co. N.V.. bij het oversteken van de straat door een perso nenauto gegrepen en onmiddellijk gedood. De weduwe van de Franse schrijver en phllosoof Romaln Rolland komt ln ons land ee>n aantal lezingen houden, waarby zU o.m. gedeelten uit diens onuitgegeven „Journal zal voorlezen. A.s. Vrijdag komt zij ln Den Haag. BUITENLAND. De militaire commandant van de Sovjet-sector van Berlijn heeft de burge meester van Frledrlchshaln ontslagen en twee andere burgemeesters berispt, wegens het ..saboteren van de plannen der com- mandantura voor de brandhoutvoorzie ning van de bevolking". Te Sledlce by Warsohau zUn de gra- van van 20.000 door de Duitsers vermoorde Sovjet-'krij gsgevangenen ontdekt Aoht personen zyn gedood en 30 ge. wond ten gevolge van een autobus-onge luk te Mukullnove. (Tsjeoho-Slowaklje). Gisteravond is in velschillende stre. ken van Frankrijk sneeuw gevallen. De Braziliaanse Senaat heeft mot 35 tegen 19 stemmen ln eerste lezing een wet aangenomen, volgens welke de com munistische afgevaardigden ontslagen zullen worden. De wet moet nog ln twee de lezing worden aangenomen en gaat dan naar de Kamer. Graaf Sforza Italiaans minister van buitenlandse zaken, heelt tijdens een In terview verklaard dat naar zyn mening het communisme in Italië nooit de over hand zal hebben. Een brand in de Londerise voorstad Barking, ten gevolge waarvan 8000 ton rubber in vlammen zyn. opgegaan, be dreigt thans de petroleumreservolrs. De Hamburgse vissersvloot ls niet uitgevaren, daar de vissers ontevreden waren over de weigering van de Duitse voedsel-autorltelten om de 'toewijzing van vis voor persoonlijk gebruik der vissers te vergroten. De staking wordt gesteund door de. vakvereniging. De interzonale conferentie van Duitse vakbonden te Bad Pyrmont heeft besluiten genomen, die de eerste stappen vormen tot de vorming van een al-Duitse vakbond-commissie. Besloten ls om in 't voorjaar van 1948 een interzonaal congres te houden, waar deze commissie zou moeten worden geformeerd. By het vliegongeval bij Athene, waar een Zweeds vliegtuig neerstortte, biyken alle Inzittenden allen Zweden, behalve een Engelse piloot te zyn gedood. Kasjmir heeft zich aangesloten by India. Gedurende de afgelopen drie dagen zyn ln Egypte volgens de te Caïro ver schijnende bladen 360 personen aan lde cholera bezweken In het totaal zijn thans 5253 personen omgekomen. Et worden thans 900 nieuwe gevallen per dag ge signaleerd. Van 1 November af zullen in Tsjecho- Slowakije de rantsoenen van brood, aard appelen, eieren en suiker verlaagd wor den. Hoe zijn de kansen voor boeren-emigranten? OP AMERIKAANSE WACHTLIJST 12.000 NAMEN. (Van onze Haagse Redacteur) In een gisteren te Den Haag gehouden persconferentie van de Centrale Stich ting Landbouwemigratie werden door deskundigen de kansen nagegaan, die de boeren-emigranten hebben. Het beste zyn die ln de Ver. Staten en Canada, terwyl ook in Frahkryk goede kansen liggen. Ti dezen aanzien wendt men zich het beste tot zijn standsorganisatie en ga niet af op reclame uit het buiten land of op een enkel bericht van rela ties. Het hele aan ons land toegewezen quotóm aan Immigranten in de Ver. Staten, groot 3153, wordt natuurlijk be nut. Op de wachtlijst van het Ameri kaanse consulaat-generaal in Rotterdam staan momenteel zeker 12000 namen. Vooi^Canada is er geen grens gesteld aan het aantal Ned. land- en tuinbou wers, die daarheen willen emigre» ~n. Men meent, dat in het komende voor jaar tussen de 6 en 8000 personen daar heen zullen vertrekken De voornaam ste eisen voor een goed emigrant zijn de plattelandsmentaliteit, nl. arbeidskracht, soberheid, ijver en volharding.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1