Tweede verkiezingsronde in Frankrijk Nederlandse visie „Niet-Republikeinse Indonesiërs moeten belangrijke rol spelen" Vragen Rijksbegroting 1948 Zondagsrust, j eugdverwildering en salariëring Wat er in Indië gebeurt WEERBERICHT Met een enkel woord 86ste Jaargang MAANDAG 27 OCTOBER 1947 No. 26230 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Waar zullen besprekingen plaatsvinden? Gistermiddag zyn negen leden van de staf van de Commissie van Drie, te Batavia gearriveerd. Zij werden namens de Lt. G. G. verwelkomd door baron Baud «n de heer R. Singer, de heer Wenas, als plaatsvervangend vertegenwoordiger der Oost-Indonesi sche regering, en enkele andere auto riteiten. Er waren geen Republikeinse autoriteiten op het vliegveld aanwezig. In verband met de te verwachten stappen van Commissie van Drie. legt men van de zyde der Ned.-Indische regering de nadruk op twee punten. Ten eerste zullen de onderhandelingen met de Republiek eerst kunnen aan vangen, wanneer de Commissie van Drie er in zou slagen een gemeen schappelijke basis voor besprekingen te vinden, hetgeen voorshands, gezien de houding van Djokja een open vraag is. Ten tweede zullen uiteraard, in dien men tot onderhandelingen zou ko men, niet-republikeinse Indonesiërs daarbff een belangrijke rol moeten spelen. „Er blijkt telkens weer misverstand te bestaan over de procedure ten aanzien van de komende besprekingen", aldus de zegsman van de Ned.-Indische regering. Op welke wijze de Commissie van Drie de opgedragen taak zal aanvatten, is te Batavia niet bekend. Van het eerste contact met de Commissie van Drie, waarbij van de aanvang af vertegen woordigers van Oost-Indonesië, de Dae- rahs en andere organisaties zullen wor den betrokken, zal afhangen, hoe van de zijde van het met Nederland samen werkend deel van Indonesië de organi satie der verdere besprekingen zal wor den ingericht". In een boodschap aan de Republi keinse regering heeft Justice Kirby, als fungerend president van de Commissie van Drie, medegedeeld, dat de commis sie vanmiddag te Batavia zal arriveren. De boodschap werd ontvangen door dr. Gani en door deze doorgezonden naar Djokja. Het verlangen van de Commis sie is er in uitgedrukt om voorbereidende besprekingen te .voeren met de Republi keinse autoriteiten te Djokja of op elke andere plaats, welke de regering van de Republiek schikt. Ook zal te Batavia overleg worden ge pleegd met de Nederlandse autoriteiten ter vaststelling van de procedure bij de komende onderhandelingen. De Commissie verklaart voorts acte te hebben genomen van het verzet van de Republikeinse regering tegen tie keus van Batavia, of van enige andere stad in de Nederlandse zone, als plaats van besprekingen. Zy onderstreept, dat zy verlangend is om te zamen met de twee betrokken partijen een plaats te vinden, welke zowel voor de Neder landers als voor de Republikeinen aanvaardbaar is. De Republikeinse regering heeft in middels een boodschap doen toekomen aan de Commissie, waarin zy de Com missie welkom heet te Djokja of „op elke andere plaats, welke zij verkiest". De Commissie van Drie heeft aan de V.N. getelegrafeerd, dat het voorstel tot het houden van een bespreking' te Djokja alleen betreft het bepalen van een neutrale, voor beide partijen aan vaardbare plaats, waar kern-besprekin gen en voorbereidingen daarvoor kunnen plaatsvinden. NIEUWE DOCUMENTEN OVER HITLER'S PLANNEN GEPUBLICEERD De Britse admiraliteit heeft de laat ste uitgave het licht doen zien van in beslag genomen Nazi-documenten, „Conferenties van de Fuehrer in 1941 over marine-aangelegenheden". Uit de stukken blykt, dat het Duitse economi sche verdrag met de Sovjet-Unie slechts bedoeld was om de aanval op de Sovjet- Unie, vijf maanden later, te camoufle ren, en een onderdeel was van de uit gebreide maatregelen om Hitlers ware plannen te verbergen De acties werden gecamoufleerd als gericht tegen Enge land. Hitier zeide, dat Stalin beschouwd moest worden als een koelbloedige chanteur, die, als het hem uitkwam, elk verdrag zou verbreken. Hitier blijkt een mogelijke opstand in Frankrijk als een groot gevaar gezien te hebben. Daarom werd besloten, dat Frankrijk, indien het moeite ging veroorzaken, verbrijzeld en de Franse vloot veroverd of vernietigd moest worden. Andere do cumenten tonen aan, dat Hitier reeds in t begin van'41 eendiep wantrouwen je gens Italië koesterde. Hy gelastte daar om, dat de Nazi-plannen voor Italië ge heim gehouden moesten worden. De Italiaanse koninklijke familie verdacht hij van overbrenging van berichten naar de Britse geheime dienst. T.N.I.-officieren mogen naar Djokja MAAK NEDERLANDS VLIEGTUIG MAG ER NIET LANDEN Radio Batavia heeft aan de Republi keinse regering in Djokja bericht, dat de Ned.-Indische regering geen termen heeft om de 17 TN.I.-officieren, die werkzaam wai^n op het verbindingskan toor van de T.N.I te Batavia, nog lan ger vast te houden. Indien de Republi keinse regering toestemming geeft voor een landing op het vliegveld van Djokja, zullen zij onder geleide van een Neder lands officier vandaag per Dakota naar het Republikeins gebied worden overge bracht. A. F. P. deelt mede, dat deze maat regel door Republikeinse kringen gun stig is ontvangen. Zy beschouwen haar als een gelukkig blyk van de wens tot verzoening voor de hervat ting van de Nederlands-Indonesische onderhandelingen onder leiding van de Commissie van 'Drie. Antara deelt echter volgens A.FP. mee, dat de Republikeinse regering van mening is, dat het landen van Neder landse vliegtuigen op Republikeins ge bied in de huidige situatie niet gewenst is en dat het vervoer van de 17 Republi keinse officieren dus beter door een so ciale organisatie als het Internationale Rode Kruis kan worden verzorgd, daar het hier om krijgsgevangenen gaat. SCHORSING VAN OOST-INDISCHE AMBTENAREN. In het kader van de zuivering onder Oost-Indonesischeoverheidspersoneel, zijn thans elf ambtenaren geschorst, n.l. 10 Indonesiërs en een Chinees. De overweging van de schorsing luidt, dat zij worden verdacht van handelin gen, op grond waarvan het chigewenst is. dat zij op normale wijze hun dienst blijven uitoefenen. Op de schorsing zal voor sommigen ontslag, voor anderen rehabilitatie kunnen volgen, daar thans nog niet gezegd kan worden, dat de schorsing voor allen verband houdt met corruptiezaken. Hoe staat het met de burgerlijke verdediging? Aan het voorlopige verslag van de Tweede Kamer met betrekking tot 5e hoofdstuk Rijksbegroting 1948 (Binnen landse Zaken), ontlenen wij, dat van verschillende zijden werd geïnformeerd, wat de regering op het gebied der Zon dagsrust, Zondagsheiliging en overtre ding der Zondagswet denkt te doen. Vele leden zouden ook gaarne worden ingelicht nopens de maatregelen, welke de minister denkt te nemen ter beteu geling van de verwildering der jeugd. Ook werd gewezen op de steeds toene mende zedenverwildering. Meer aan dacht behoort ook te worden besteed aan de bescherming van dieren. Zeer vele leden waren van oordeel, dat de salarissen der ambtenaren, met inachtneming der na 1 October 1946 in werking getreden verbetering, nog niet beschouwd kunnen worden als in overeenstemming te zyn met de sedert het begin van de oorlog en be paaldelijk na de bevrijding zo sterk uitgezette kosten van levensonder houd. Algemeen betreurde men ernstig de gang van zaken met betrekking tot dc salariëring van het gemeente-perso- neeL Vrij algemeen werd de bestaande regeling van de standplaats-classifi catie als weinig billijk en verouderd aangemerkt. De tegenstellingen tus sen stad en platteland vervagen steeds meer. Door de classificatie in bezoldi gingsregelingen wordt voorts de trek van het land naar de stad versterkt. Gaarne zou men vernemen, hoeveel arbeidskrachten thans op contract in overheidsdienst zijn. Vele leden spraken de hoop uit, dat spoedig de indiening van voorstellen tot sanering der provinciale financiën mo gen worden tegemoet gezien Nog steeds wacht, aldus zeer vele le den, het politievraagstuk op een wette lijke regeling, die tegemoet moet komen aan de ernstige bezwaren, welke vooral in gemeentelijke kring gerezen zijn te gen de politie-organisatle 'volgens het politiebesluit 1945 Door andere leden werd gevraagd, op welke wijze de re gering de orde denkt te handhaven, wanneer onverhoopt het politiekorps niet afdoende mocht blijken. Naar hun mening bevordert de scheiding tussen rijks- en gemeentepolitie in het alge meen niet de belangen van het politie personeel als zodanig. Hoeveel gevallen van zuivering bij de politie zijn nog niet afgedaan? Welke zijn de organisatie en het werkprogram van de burgerlijke verdediging? Ook werd de vraag gesteld of het niet mogelijk zou zijn de beroepsbrandweren aanmerkelijk in te krimpen. Vele leden zouden het op prijs stel len te worden ingelicht nopens de si tuatie en de rechtspositie van de Ne derlanders in Duitsland. Met het oog op de precaire toestand van 's lands kas, ware, aldus zeer vele leden, een deugdelijk onderzoek in te stellen naar de personeels-bezetting op de diverse tijdelijke bureaux en met name naar die, belast met de verzorging van de oorlogsslachtoffers. Weer een treinongeluk in Engeland EEN EN TWINTIG DODEN. In Engeland is een trein bij Berwick on Tweed uit de rails gelopen, waarbij drie wagons van de spoordijk zijn ge stort. Er zijn 21 doden en 71 gewonden, gewonden. Men vreest, dat nog meer lijken ge borgen zullen worden. Toen de locomotief uit de rails liep, schoot de restauratiewagen eersteklas- se (het was juist lunchtijd) honderd meter door en kantelde. Wonder boven wonder werd geen van de inzittenden gewond. De restauratiewagen derde klasse werd echter geheel versplinterd. In deze afdeling zyn de meeste doden te betreuren. BRAZILIË TEGEN HET COMMUNISME. Naar aanleiding van de verbreking der diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie heeft president Dutra van Brazilië een toespraak tot een grote menigte gehouden. „Wij willen geen dictatuur, omdat wij een gronawet heb ben, die onze persoonlijke rechten ver zekert en die ons toestaat ons te verde digen tegen een anti-democratische ac tie, welke de onbeperkte overheersing van één ehkele partij beoogt. Wij wil len ons nationaal geweten geen geweld aandoen door de onderwerping aan de belangen van een vreemde mogendheid onder voorwendsel van internationalis- me". Hij verklaarde, dat zy, die het land verraden en zij, die de gastvrijheid misbruiken, naar het land moeten gaan, waar hun ideeën vandaan komen. De oorlogsophitsing SCHERPE BRITSE AANVAL OP DE SOVJETS. Zuid-Afrika, België, Brazilië, Colum bia. Bolivia en Cuba hebben zich in de politieke commissie der V.N. uitgespro ken tegen de Sovjet-resolutie inzake oorlogsophitsing. Alleen Tsjecho-Slowa- kije steunde deze. De Britse afgevaardigde, Mc Neü, sprak ter verdediging van Turkije. Hy zeide ojn.: „Ik kan niet zeggen hoe zeer ik de onbeschaafde^ niet ter zake dienende en boosaardige aanval betreur, die Wy- sjinski zonder waarschuwing op de Turkse afgevaardigde heeft gedaan. Nog daargelaten mijn afkeer van zulk vulgair en onwaardig gebral, houd ik het als vaststaand, dat grote mogend heden kleinere landen niet op een dus danige manier behoren aan te vallen om -reeds bestaandOwanbegrlp te ver groten". Mc "Neil citeerde Molotofs verklaring na de ondertekening van het Duits- Russische pact in 1939. toen deze de ge allieerden er van beschuldigde een „im perialistische oorlog" tegen Duitsland te voeren. Tevens citeerde hij Molotof, die de socialistische leiders in Engeland en Frankrijk „dolle oorlogsophitsers" noemde, toen zy tegen Duitsland voch ten. Klaarblijkelijk hangt de Sovjet- Russische definitie van de term „oor logsophitsers" van het seizoen af! Wysjinski vroeg waarom Mc Neil, als vijand van de oorlog, dan geen re solutie indient? Indien zy goed is, zal ik de mijne intrekken. Ik weet echter, dat hy dat helemaal niet van plan is. Wysjinski betoogde, dat de Sovjet-Unie gedwongen was geweest een verdrag met Duitsland te sluiten, omdat Groot- Brittannië en Frankrijk geen bevredi gend verdrag met haar wensten te slui ten. De commissie verwierp vervolgens met 29 tegen 12 stemmen bij 12 ont houdingen het voorstel, dat een sub commissie zou moeten worden opge richt ter bestudering van de ingedien de resoluties, met inbegrip van de Sovjet-Russische. Poolse boerenleider naar het buitenland gevlucht. BEVREESD VOOR HET LOT VAN PETKOF. De vice-president, en de secretaris-ge neraal van de Poolse boerenpartij heb ben aan de president van de republiek medegedeeld, dat de leider van de boe- renparty, Mikolajczyk, zich met drie van zyn medewerkers en hun echtgenoten naar het buitenland heeft begeven. Als Mikolajczyk's medewerkers, die met hem zijn Uitgeweken, worden ge noemd: Baginski', het hoofd van het partijbureau voor publiciteit, en de vroe gere parlementsleden Bryja en Kor- bonski. Baginski was in Mei 1945 gearresteerd wegens „activiteit achter het front van het rode leger". Door een gerechtshof te Moskou werd hij tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Buitenlanders, die kortelings Miko lajczyk hebben ontmoet, achten het waarschijnlijk, dat hij persoonlijk van mening was. dat zijn lot gelijk zou zyn aan dat van de onlangs opgehangen Bulgaarse oppositieleider Petkof. De laatste tijd had Mikolajczyk ook oppositie in zyn eigen party te verdu ren; zelfs is. naar gemeld, een resolu tie ingediend door 200 linkse gedele geerden van zijn partij, waarin zijn ont zetting uit het leiderschap werd geëist. MONARCHISTISCHE AANSLAGEN IN OOSTENRIJK? In een fabriek van spoorwegmateriaal te Graz is brand uitgebroken, tengevol ge waarvan voor een waarde van 3 mil- lioen schillings aan materiaal verloren is gegaan,. Enkele dagen te voren had de directie van de fabriek een dreigbrief ontvangen, die was ondertekend door „de generale staf van de monarchisti sche party in Oostenrijk". De brand brak op verschillende plaatsen tegelijk uit. Toen enige tijd geleden een bomaan slag werd gepleegd op het communis tische hoofdkwartier te Graz werden ook monarchistische pamfletten in de nabijheid gevonden. Succes voor De Gaulle bevestigd. In ongeveer zestienduizend der 38.000 Franse kieskringen is gisteren wederom gestemd voor de gemeenteraad en voorts is gestemd over de-burgemeester-benoe mingen, In weerwil van de politieke spanning hadden de verkiezingen een rustig verloop. Alleen in een tweetal plaatsen vielen communisten de geko zen socialistische burgemeesters lastig. De communisten hadden vorige week een zeer krachtige verkiezings campagne gevoerd. Hun beroep op de socialisten is door deze laatste echter afgewezen. Naar verluidt hebben in verscheidene kieskringen socialisti sche kiezers op candidaten van De Gaulle gestemd en in andere kieskrin gen aanhangers van De Gaulle op de socialisten, die naar het burgemeester schap dongen. Ramadier is voor de zestiende maal tot burgemeester van Decazeville ge kozen. De links-socialistische leider Guy Mollet werd burgemeester van Atrecht, Herriot heeft het ambt van burgemees ter van Lyon weer aanvaard. Volgens de officiële resultaten voor 292 burgemeesterschappen in het de partement Seine et Oise hebben de communisten meer dan de helft van het tevoren bezette aantal zetels ver loren. Er werden hier 31 communisti sche burgemeesters gekozen (tevoren 64) 36 socialistische (tevoren 32); candida ten van De Gaulle, de radicalen. echt- se en centrumpartijen verkregen de rest. In 26 kiesdistricten van het departe ment Moselle behaalde De Gaulle's party een groot succes door de verkie zing van 95 van de in totaal 292 ge meenteraadsleden, terwyi de commu nisten slechts twee zetels veroverden. In het departement Mayenne inNor- mandië waren alle veertien zetels voor de RPF. Hi^r was tevoren een radicaal- socialistische meerderheid. In de myngebieden van Noord-Frank- ryk hebben de communisten totnogtoe tien zetels aan de socialisten verloren en twee aan de Gaullisten. De party van De Gaulle heeft in de kleinere dis tricten geen onafhankelyke lysten op gesteld. In dergelyke districten worden verkiezingskwesties gewoonlyk op zui ver plaatseiyke gronden uitgevochten, maar de totnogtoe bekend geworden re sultaten worden in politieke kringen te Parys opgevat als een bevestiging van het groeien ^nti-communistische stem men ins ons land. Voor 9377 zetels is de verdeling als volgt: socialisten 1977, RPF 993, com munisten 838, MRP 829, centrum- en rechtse groepen de rest. VERKLARING VAN DE GAULLE. Generaal De Gaulle, de 57-jarige leider van de RPF, heeft thans een verklaring uitgegeven, waarin hy on middellijke ontbinding van het Fran se parlement en nieuwe algemene verkiezingen verlangt. Volgens De Gaulle vertegenwoordigt de huidige combinatie van partyen in het parlement een nationale minder heid en zyn de gebeürtenissen te drei gend om uitstel te gedogen. „Ieder weet, dat de staat, zoals hy thans is samen gesteld en geleid wordt, gevaar loopt ineen te storten en in anarchie te ver vallen, het gebruikeiyke voorspel voor een inflatie". Tevens vroeg hy in deze aan de pers afgelegde verklaring om een eenvoudig systeem van stemming bij meerderheid in plaats van de hüidi- ge evenredige vertegenwoordiging. Vol gens De Gaulle zal steeds meer blyken, dat de separatisten (communisten), die ten minste een zevende van hun kiezers en vele gemeentezetels verloren hebben, niet anders dan afgevaardigden van een buitenlands dictatorschap zyn, waar voor de armoede van de mens slechts als springplank dient voor een genade loze overheersing. Volgens politieke kringen te Parys is het mogeiyk, dat dit verzoek van De Gaulle het offensief van de communis ten op het industriële front zal ver haasten en de kansen van Ramadier, een motie van vertrouwen in zyn ge- wyzigd kabinet in het parlement met goed gevolg te doorstaan, verminderen. LORD PAKENHAM OVER DE ONT MANTELING DER DUITSE FABRIEKEN. Lord Pakenham. de Britse minister, die verantwoordelijk is voor de Britse zone van Duitsland, heeft in een rede voor het provinciale parlement van Noordrijn-Westf alen verklaard, dat Duitse samenwerking by het uitvoeren van het ontmantelingsprogram het Duitse volk een schone gelegenheid zou geven om de herinnering aan een re cent verleden uit te wissen en terug te keren naar de plaats, waar het behoort. Pakenham verklaarde dat de ontman teling nietig ïykt vergeleken met de chaos, waarin de gehele Duitse econo mie zich bevindt; een chaos, die zal bhjven bestaan, zolang de economische eenwording van Duitsland wordt ver hinderd. Tevens verklaarde lord Paken ham, dat hy trachtte de Duitsers te verlossen van twee idees-fixes, n.l. dat het Britse volk Duitsland wil straffen en dat Engeland de Duitse handelscon current zou willen vernietigen of ver lammen. OOK TSJECHO-SLOWAKIJE VERBREEKT BETREKKINGEN MET BRAZILIË. Als gevolg van de beslissing der Bra ziliaanse regering om de diplomatieke betrekkingen met Tsjecho-Slowakye te verbreken, heeft Zaterdag ook de Tsjechoslowaakse regefing aan de Braziliaanse vertegenwoordiger te Praag meegedeeld, dat zy zyn missie als ge ëindigd beschouwt. STRIJD IN KASJMIER. Volgens de wnd. eerste minister van Kasjmier, die zich momenteel te New Delhi bevindt, zyn leden van de stam der Afridi's uit de Noordwesteiyke grensprovincie, soldaten uit Pakistan en „vrybuiters" met moderne wapens uit gerust, de staat Kasjmier binnengetrok ken. De radio-omroep van India schat hun aantal op 2.000. De staat Kasjmier heeft zich nog niet uitgesproken voor aansluiting bij India of Pakistan. 140 DISTILLEERDERIJEN IN DE V.S. VOOR 60 DAGEN GESLOTEN. Ongeveer 140 distilleerderyen, die meer dan 95 pet. van de totale hoeveel heid whisky en industriële alcohol in de V. S. produceren, hebben voor 60 da gen hun bedryf stop gezet in het ka der van de aétie om voedsel voor Euro pa te sparen. De hoeveelheid tarwe- graan en andere granen, die door deze sluiting zal worden uitgespaard, wordt op 10 tot 12 millioen schepels geschat. Men verwacht geen tekort aan likeu ren of prysstyging, daar een grote voor raad aanwezig is. AANHOUDEND KOUD. De Bilt verwacht tot morgenavond: Matige, nu en dan nog vrij krachtige Oostelyke wind. Droog en koud weer met enkele overdryvende wolkenvelden. Vannacht op verscheidene plaatsen weer nachtvorst, echter voornamelyk in het midden en Zuiden van het land. 28 OCTOBER. Zon op: 7.26 uur; onder: 17.21 uur. Maan op: 11.08 uur; onder: 5.23 uur (29 Oct. V. M.) Hoogwater te Katwyk 3.05 en 15.20 u. BINNENLAND. Op 5 November as. zal het hef- schroefvliegtulg van d2 „Stichting Hef- schroefvliegtuigen" een vluoht 's-Graven_ hageBrussel uitvoeren voor postvervoer. Met deze vlucht kunnen uitsluitend niet aangetekende briefkaarten en brieven t/m 5 gram voor elke gewenste bestemming ln België worden verzonden Zaterdagmiddag ls onder grote be langstelling een geheel nieuwe verkeers- brug aan de Vughterweg over de Dom mel by Den Boscb officieel opengesteld door de directeur-generaal van de Rijks waterstaat dr. ir. W. J. Harmsen. De nieuwe brug. waaraan twee Jaar gewerkt is ls 87 m lang en 19 m. breed, Zaterdagmiddag ls ln het hotel Des Pays Bas te Utrecht de bekende Utrechtse litterator en algemene radlo-advlseur dr. Ph Rltter Jr. tei gelegenheid van zijn 65ste verjaardag gehuldigd. Op de recep tie deed mr. Vrocm die de minister van O., K. en W. vertegenwoordigde, aan de Jubilaris mededeling van zijn benoeming tot officier ln de Orde van Oranje-Nas- sau. De voorzitter van het huldigingsco- mlté, Ahton van Duinkerken, bood dr. Rltter een geschilderd portret aan van de Jubilaris zelf van de hana van de Haar lemse schilder W^alke Dlngemans. Voorts werden hem nog vele geschenken aange boden. De 19-Jarige mej G. Hendriks kwam in de Wei mars traat te Den Haag op haar flets naast een tram rydende, te vallen. ZIJ kreeg een zware hersenschudding en ls aan de gevolgen overleden. In Zweden vond 'n congres van reis- vereniglngen uit bijna alle Europese lan den plaats, waarbij ons land was vertegen., woordlgd door de Ned Rolsveren'glng Dé ultwlssslingsrelzon voor 1949 werden reeds nu besproken. De 53-Jarlge wielrijder J. W. Kolb te Den Haag reed op dc Benoordenhoutse- weg. ter hoogte van Filmstad, toen hy plotseling de rijweg overstak en door een personenauto gegrepen werd. K, was op slag dood. Zaterdagavond ls brand uitgebroken in het fabriekscomplex van de N.V. Ray- makers en Co's Textielfabrieken te Hel mond. De opslagplaats van grondstoffen, alsmede de voorbereidingsafdeling van dc kunstzijde-weverij met verscheidene ma. chines zijn geheel uitgebrand. Het is on mogelijk de hoeveelheid grondstoffen, die ln de vlammen opging ook maar bij be nadering op te geven Het betrof echter een zeer grote partij, w.o. de gehele voor raad garens. Te Amsterdam ls opgericht de Ne derlandse Vereniging van erkende adver. tentle-bureaux. De heer M. Sanders werd tot voorzitter en de heren W A. Grollen - I berg, H Hund, P. de Jong. B. Knol W. I Reitsme en J. Verheul zyn tot bestuurs- leden gekozen. Het secretariaat wordt I waargenomen door de heer mr. S. F. J. M. Goossens en ls gevestigd aan de N Z Voor burgwal 348 te Amsterdam Het op 10 October uit Batavia ver trokken m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" zal vermoedelijk op 4 November a.s. te Amsterdam aankomen. Het m.s. „Java", dat 17 October uit Batavia vertrok, zal waarschijnlijk 20 November a-s. te Amster dam arriveren. BDITKN'LAXI» Een tweemotorig toestel van de Franse luchtmacht ls zaterdag ln de buurt van Saint Etlenne neergestort en ln de lucht gevlogen. De zes Inzittenden kwa men om het leven Heden zal op het Witte Huls te Washington een privé-conferentle over het plan-Marshall voor hulp aan Europa worden gehouden, waaraan regeringsfunc tionarissen en ongeveer 90 leidende za kenlieden en arbelderslelders' zullen deel. nemen.' De notulen van een bijeenkomst van I de gemeenteraad te Hagnau aan het Bo- denmeer (Duitsland) zijn met rode wijn l.p.v. met Inkt geschreven. Deze plecn- tlge handeling symboliseerde de overvloe dige wynoogst van 1947. Te Philadelphia zijn 15 personen ge dood en twee gewond ten gevolge van een ontploffing in een chemisch laboratorium. Te Rlo de Janeiro is van officiële Braziliaanse zijde bekend gemaakt, dat de SovJet-Russlsohe diplomaten ln Brazilië zullen worden vastgehouden tot de Bra ziliaanse regering door de Amerikaanse ambassade te Moskou ervan ln kennis ls gesteld, dat de Braziliaanse diplomaten in de Sovjet-Unie het land kunnen verlaten. De Hongaarse politie heeft Julius Varga gearresteerd, de secretaris van de onafhankelyke party van Pfeiffer, die door de Hongaarse coalitieregering van fraude bij de verkiezingen ls beschuldigd Maarschalk Stalin heeft reeds uit alle hoeken van de Sovjet-Unie en uit verschillende andere landen ook uit Nederland! geschenken ontvangen ter gelegenheid van de 309te verjaardag van de bolsjewistische Octoberrevolutle. De componist en vr^egerp leider van het componlstengllde ln de „Relchsmuslk- kammer", Werner Eg>k. ls door de Ere raad te München vrijgesproken van colla boratie. Lord Lytton vroeger onderkoning van BritS-Indië, ls Zaterdagavond op 71- Jarige leeftyd overleden. Het Britse leger heeft het terug trekken uit Irak definitief voltooid En geland handhaaft in Irak alleen de Britse militaire missie en twee vllegtuigbases. Gedurende enkele maanden zal bovendien nog een kleine militaire llquldatiestaf achterblijven om nog enkele financiële regelingen te treffen. Mertens. de vroegere burgemeester van Jena ln de SovJet-Russlsohe zone, heeft ln een gedenkschrift de redenen uiteengezet, waarom hy de Sovjet-zone heeft verlaten. Namelijk wegens vrées voor arrestatie. Hy was reeds tweemaal langdurig verhoord. Naar officieel wordt meegedeeld zal in Frankrijk het suikerrantsoen voor vol wassenen van 500 tot 750 gram per maand worden verhoogd. In enkele gevallen zijn reeds „plaat sen aan het venster" vanwaar men op 20 Nov. de koninklijke bruiloftsstoet 1 zal kunnen gadeslaan, verkocht voor 75 pond sterling. Op de kroningsdag van de t tegenwoordige koning kon men voor 50 pond een gehele kamer huren. I President en mevrouw Truman heb ben prinses Elizabeth van Engeland als huweiykscadeau een mandvormlge vaas van bewerkt glas geschonken, welke door do Amerikaanse beeldhouwer Sidney Waugh ls ontworpen. In het Oostenrijkse dorp Sankt Pe ter ln de Sovjet-Russische zone zy'n in een boerenhuis 11 personen gevonden met schotwonden ln het hoofd Twee kinderen, die zloh onder dekens hadden verstopt, zUn de enige overlevenden in het huls. Vyf andere kinderen werden vermoord. De Bulgaarse regering heeft haar ge zant te Bem, Veltsjef, verzocht naar Bul- garye terug te keren om de tegen hem uitgebrachte beschuldiging, dat hy be trokken was bij een militaire samenzwe ring tegen de regering, te weerleggen. Veltsjef heeft echter tot dusver niet ge antwoord. Het seml-offlclële Roemeense com munistische blad „Romania Libera" heeft verzocht om een onderzoek naar de acti viteit van petroleum-ondememlngen in. Roemenië, toebehorend aan Engelsen en Amerikanen. Het blad beschuldigt de eige naars van sabotage-daden en pogingen om de Roemeense olie-Industrie te ver nietigen. Het Bulgaarse Vaderlandse Front waarin de communisten de leiding heb ben heeft een verklaring gepubliceerd, waarin betoogd wordt, „dat de antl- imperialLstlsohe krachten ln het land georganiseerd moeten worden ln een en kel politiek lichaam met een algemeen programma" Ingevolge een nieuwe wet ls het mandaat van de Bulgaarse grote nationale vergadering met een Jaar verlengd, daar deze vergadering „het volkomen vertrou wen van de gehele Bulgaarse natie" ge niet. Een Italiaanse delegatie van 21 des kundigen ls te Parijs aangekomen waar zy besprekingen zal beginnen met Franse experts over eventuele vorming van een" Frans-Italiaanse tol unie. De Hongaarse ministerraad heeft het wetsontwerp op de nationalisatie van de Bank van Hongarye en alle grote credlet- lnstellingeu goedgekeurd. Prinses Elizabeth van Engeland bracht een bezoek aan Durham, waar zy de historische Cathedraal bezocht fen de eerste steen legde voor het nieuwe St. Mary's College. Winter-melkprijs voor veehouders 20 cent Toen op 28 September j.L dc win- terprys van 17 cent voor melk inging, is reeds medegedeeld, dat los van deze prys eind October 1947 de jaarprijs, welke zal gelden tot eind October '48, zou worden vastgesteld. Deze prijs is thans ingaande 27 October voorlopig vastgesteld op 18 cent per kg, by een vetgehalte van 3.30%. Om deze reden is de winterprys. geldende tot eind April 1948, voorlopig vastgesteld op 20 cent per kg. De definitieve vaststelling zal ge schieden. nadat een grondige bestude ring van de rapporten over de kostprys- berekening van het Landbouw Econo misch Instituut door de regering en de georganiseerde landbouw is geschied. Nog niet is bepaald in hoeverre ver hoging van de melkprys zal worden doorberekend in de prijs van de melk voor de consument. HET AUTORIJDEN OP ZONDAG. Hoger beroep aangetekend. De ambtenaar van het O.M. mr. Mun tendam heeft hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de kantonrechter te Groningen, waarbij mr. Polak van alle rechtsvervolging ontslagen werd in verband met het feit, dat deze op Zon dag in een auto reed. zonder dat hij hiervoor een vergunning had.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1