Democratie eist conditionele persvrijheid Hoe langer hoe liever DE MEESTER-VLIEGER Respect voor de waarheid voorwaarde tot vrijheid van meningsuiting r'X PHILISHAVE 1 VOOR DE JEUGD De Vrouw VAN DICK HERIOT Radio-programma 86e Jaargang Zaterdag 25 October 1947 LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad No 26219 Inaugurele rede van prof. dr. W. E. Hocking. Onder grote belangstelling hield gis teravond in het Groot Auditorium van de Rijksuniversiteit alhier de eerstee gasthoogleraar van Harvard University volgens de culturele uitwisseling in het kader van de Fundatie Harvard-Leiden, prof. dr. W. E. Hocking, getooid met de rode cappa van Harvard University, zijn inaugurele oratie onder de titel „Free dom Of Press in America" (Foto Van vliet) Prof. dr. W. E. Hocking. Onder de aanwezigen bevond zich de heer Huylen, cultureel attaché aan de Amerikaanse Ambassade te Den Haag, het hoofd van de afdeling Hoger On derwijs van het dep.- van O.. K. en W„ jhr. De Ranitz, ledeh van de Fundatie Harvard-Leiden. de president-curator van de Universiteit baron De Vos van Steenwijk, de rector-magnificus prof. mr. J. C. van Oven, vele senaat-sleden en uiteraard talrijke studenten. Prof. Hocking, die gedurende driejaar zitting had in een commissie tot bestu dering van de persvrijheid in de Ver enigde Staten onder voorzitterschap van prof. R M. Hutchins van Chicago Uni versity, welke commissie eerst onlangs haar werk beëindigde en de resultaten daarvan in een omvangrijk rapport sa menvatte, ving zijn voordracht aan met het memoreren van het eerste pers contact tussen Leiden en Amerika inde ^zeventiende eeuw, toen de Pilgrim 'Fathers, die onder de schaduw van de Pieterskerk hun pamfletten drukten voor illegale actie in Engeland tegen de toenmalige koning aldaar, naar Ameri ka vluchtten omdat de grond hen hier te heet onder de voeten werd. Spreker verdiepte zich in de essentiële verschil len, die sindsdiea steeds in de loop der geschiedenis hebben bestaan tussen de opvattingen omtrent persvrijheid in Amerika en in Nederland, waarbij hij de Nederlandse teksten, die daaromtrent te vinden zijn in staatsregelingen en grondwetten citeerde. VRIJHEID GAAT MET VERANT WOORDELIJKHEID GEPAARD. In Nederland werd een juister begrip getoond voor de verantwoordelijkheid der publicisten ten aanzien van de ge meenschap, door bij de vastlegging der persvrijheid tevens te bepalen, dat zij strafbaar zijn volgens de wet bij over treding van algemene morele beginse len. die ook als gesproken woord aan veroordeling bloot staan, waartegenover Amerika slechts het uitvaardigen van wetten, die de vrijheid van menings uiting aantasten, verbood, zonder de algemene restrictie van verantwoorde lijkheid ten aanzien van morele begin selen te impliceren. Een lacune in de wettelijke vastleg ging der persvrijheid is het ontbre ken van bepalingen ten aanzien van de tweede partner in de publiciteit, de lezer. Zij vindt haar oorzaak in de aanvankelijke vrijheid van de mens, om al of niet kennis te nemen van wat de pers hem biedt. Prof. Hocking verdiepte, zich in de wijze, waarop de Amerikaanse formule ring van het recht op persvrijheid in de practijk heeft gewerkt gedurende de steeds wisselende verhoudingen tussen taak van de pers en eisen van de maat schappij, welke revolutionaire verande ringen ondergingen toen de negentien de en vooral de twintigste eeuw een enorme technische vlucht in het- dag bladbedrijf meebrachten. Daardoor kon een persorgaan slecht-s bestaan op ba sis van omvangrijke kapitaalsinveste ringen. In Amerika leidde dat tot het groeien van machtige concerns, die een monopolistische positie veroverden, en het principiële idee van de persvrijheid in de verdrukking brachten. DE BURGER HEEFT DE PLICHT, ZICH EEN OORDEEL TE VORMEN Een van de meest invloedrijke ver anderingen in de positie van de pers is, dat het de lezer niet langer vrij staat al of niet kennis te nemen van haar inhoud. Deze vrijheid ging ver loren, toen de burger de plicht, kreeg, zich een oordeel te vormen omtrent nationale en internationale proble men. Slechts op de basis van een wei- gefundeerde publieke opinie kan er in deze onderlinge samenhangende we reld van heden een geordende natio- Ingezonden Mededeling Staalbaard zegt het: Als mijn baard £aat prikken, scheer ik me gauw even extra-glad met Philips „PHILISHAVE" En Uw handelaar zal het U bewijzen, hoe snel en goed het gaat, wanneer U even een demonstratie vraagt met PHILIPS STAALBAARD Oo/c UW baard vliegt eraf! N.V. PHILIPS VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND-EINDHOVEN nale en internationale samenleving bestaan. Op grond van deze nieuwe plicht van de burger, mag deze toe reikendheid en waarheid van de pers verlangen. Hij heeft recht op geeste lijk voedsel en mag eisen, dat hem geen. vergif wordt voorgezet. De aan de pers geschonken vrijheid zonder beperkende voorwaarde van waarheidsstreven en verantwoorde lijkheidsbesef vereist op grond daar van herziening, nu het laisser faire van de vorige eeuw zijn waarde heeft verloren. Het sterkste argument voor de klas sieke opvatting van de persvrijheid was de dogmatische aanvaarding van de overwinning van het goede, van de ZIJ: „DE KOKKEN WORDEN WEER LANGER GEDRAGEN". HIJ: „HOEVEEL LANGER? EEN JAAR?TWEE JAAR?" waarheid, in een open dispuut met on waarheid en het kwade. Nog steeds blijft deze argumentatie, gesteund door de overweging dat vrijheidsbeperking door de overheid nimmer een waar- heidszeef kan zijn omdat zij niet be oordelen kan wat objectief waar of oii- waar is, volledige geldigheid behouden, ook in deze tijd, doch daarnaast is ge groeid de noodzaak voor de gemeen schap om kennis te nemen van het we reldgebeuren. Ook al omdat in Vilt op zicht een overheid niet als één keuze het ware schiften kan van het onware, die immers beiden voor haar zo goed als voor een ander zo afhankelijk zijn van de maar al te zeer op eigen belang af gestemde beoordeling, rust thans het recht op vrijheid van de pers op haar plicht om de samenleving van goede voorlichting te dienen. RECHTEN EN PLICHTEN ONVOOR WAARDELIJK VERBONDEN. Indien echter een recht gegrond is op een plicht, gaat het recht verloren, wanneer de plicht niet wordt nage leefd. Indien respect voor de waar heid de grondslag is voor het recht op vrïie meningsuiting, dan verliest men dit recht wanneer men die waar heid niet acht. Dit impliceert, dat het recht op vrije meningsuiting, ook via de pers, geen absoluut recht is, doch een voorwaardelijk. Een van de zwak ste zijden van het Amerikaanse en oVer het algemeen het Westerse libe ralisme is steeds geweest, dat het is opgebouwd 00 een systeem van on voorwaardelijke rechten van het in dividu, terwijl zulke rechten in wezen niet bestaan. De kracht van het recht op persvrijheid hangt af uitsluitend van de geest, waarin die vrijheid wordt gehanteerd. Echter Is het niet mogelijk, deze voorwaarden voor persvrijheid wette lijk te stellen en de naleving wettelijk te vorderen, zonder daarbij de mïn- cipiële persvrijheid afbreuk te doen. Eens te meer blijkt hieruit, dat géén regering zich slechts op wettelijke regelingen ka n baseren, doch te vens een vooronderstelde goodwill en medewerking van het volk behoeft! De Nederlandse staatsregeling van 1798 ten aanzien van de persvrijheid formuleert deze begrenzing der vrij heid. die geen beperking zijn wil, zeer wel door aan de constatering van de persvrijheid de voorwaarde te verbin den „mits niet strijdig met het oogmerk der Maatschappij", waarin dus niet de overheid de begrenzende voorwaarde vastlegt, doch het belang van de ge meenschap. Deze opvatting begint thans in Amerika ingang te-vinden. IIET DILEMMA EN ZIJN CONSEQUENTIES. De overheid staat thans voor een di lemma, wanneer zij tracht aan deze velerlei eisen vorm te geven. Alle ar gumentatie tegen overheidsbemoeiing zyn ook thans nog van kracht. Spreker ging niet dieper in op de mo gelijke wettelijke wegen tot regeling der problemen, doch wees op de moge lijkheden van de overheid tot voorlich ting van het buitenland en het. uitoefe nen van een opvoedende invloed jegens de pers. In groter mate echter kan de ge meenschap invloed ten goede aanwen den. Zij moet de goede elementen van de pers een medewerking verschaf fen, waardoor zij zich kunnen tiitwer- ken boven degenen, die de hun gege ven vrijheden en mogelijkheden mis bruiken. Ook de universitaire ge meenschap heeft hier een belangrijke taak te vervullen, die geheel strookt met haar opvoedkundige karakter. Zij moet leren lezen, en wel de waar heid lezen uit gegevens, die op zich zelf onwaar zijn. RAADSELS GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK dozen k i75cL PIJNSTILLENDE WATTEN voor allen om uit te klczeh; de groteren (ll16 jaar) vijf, de kleineren (711) jaar) drie goede oplossingen. Naam, leeftijd en adres onder de raad sels. Inzenden naar Bureau Leidsch Dagblad, of naar Wasstraat 38, tot uiterlijk Dinsdagmorgen 9 uur. I. De letters aaaabbddddeeeee hiiii iiklllmnnnnoooooorbttuij zz (samen 45 stuks) moeten in deze figuur worden ingevuld, en wel zodanig, dat er 10 woorden ontstaan, alle eindi gende op de G. Dit is de G in het middelpunt. De letters van 1 tot 10 van de buiten rand vormen de naam van een mooie grote bloem. Do woorden, van buiten naar binnen gelezen, betekenen: 1. hoogst gelukkig of heilig. 2. eerbied. 3. kwaad. 4. van veel belang voor mens of dier. 5. boom (3 letters) en land bouwwerktuig (2 letters). 6. bedekking van muren in kamers. 7. niet vol. 8. ramp voor de mensheid. 9 waterstand (2 letters) en deel van het gezicht. 10. deel van de dag. OPLOSSINGEN - der raadsels uit het vorige nummer. 1. Al te goed is buurmans gek. Gerda, bal, Sneek, uit, gom, kubus. 2. Een petroleumhandelaar komt graag met lege bussen thuis, en een colleotant met volle bussen. 3. Tarwe, water. 4. Een sneeuwvlokje. 5. Hobbelpaard: hobbel, paard. 6. Brilleglazen. 7. 1. Paddestoel. 2. steenkool, 3. mu zieknoot, 4. spoorboom. 8. Eist, els, el. Be^te raadselnichtjes en -neefjes. Deze keer het beloofde raadsel. Ieder van de groteren kan het vinden; en de oudste helft van de kleineren ook wel. Het is niet moeilijk, maar een precies werkje. Het telt weer voor 2 goede op lossingen. Bedankt voor de nieuwe raadsels. Maar ik kan er nog veel meer gebruiken. Vergeet vooral niet je leef tijd er bij te schrijven. Anders weet ik immers niet. of je bij de groteren of kleineren behoort. De nieuwelingen na tuurlijk hartelijk welkom. Rietje Akerboom. Je zult een adres moeten vragen aan Internationaal Jeugdverkeer (IJ.), gevestigd Rapen burg 45. Arendje Haasnoot. Deze laatste keer een hartelijke afscheidsgroet! een hartelijke arscheidsgroet! En nu allen tot volgende keer. Har telijk gegroet door jullie Raadseltante, Mevr. M. J. BOTERENBRROD. II. (Ingezonden door Pietje v. d. Born). Ik zie hem gaan, bij zon en maan. Dan is hij groot en dan weer klein. Raad eens, wie zou dat zijn? III. Ik ben een plaats in Overijsel van 9 letters. 9. 8, 7 is een vogel, 4. 5, 6, 7 een commando, 1, 2, 7, 3 een windrich ting, 3, 1 een meisjesnaam, 6, 8, 9 een sterke drank. IV. (Ingezonden door Elly Kiel). Op de kruisjes komt zowel van boven naar beneden als van links naar rechts de naam van een groot muziekinstrument te staan. x 1. een medeklinker. x 2. zomergroente. x 3. een wild dier. xxxxxxx 4 het gevraagde woord. x 5. regen van stukjes ijs. x 6. tegenstelling van hemel, x 7. medeklinker. V. (Ingezonden door Jan Ravensber- gen). Mijn geheel van 9 letters is een vrucht, en bevat een drank, welke in Indië door velen geliefd is. De eerste 3 letters noemen iemand, die spijzen be reidt, de twee volgende een dier, en de laatste vier een vrucht. VI. (Ingezonden door Bep Brouwer). Welk blad hangt niet aan een boom? VII. Met k ben ik een deel van een dier, met s dien ik voor de was, met-d zit ik op een fles, met p ben ik speel goed, met t ben ik het hoogste punt, met f houd ik Je voor de mal. WERKELIJK WAARHEIDSBESEF MOET GROEIEN. Niet in het minst kan zij dit doen door het besef weer levendig te doen worden, dat pr een waarheid is, die ge diend wil worden. De mentaliteit, dat ieder individu een eigen waarheid kent, gegrond op Individueel oordeel en per soonlijk belang, heeft afgronden ge opend tussen individuen en klassen on derling. Wanneer er weer een objectie ve waarheid geboden worde om te kun nen dienen, zal de mens genoegen scheppen in dienstbaarheid aan haar. hetgeen ook voor de pers geldt. Het dienen van die waarheid is deel van dienstbaarheid aan God en een onmis baar element in de eendracht van de mensheid. Aan het einde van deze aandachtig aangehoorde voordracht hield prof. Hocking de gebruikelijke toespraken tot de diverse groepen der Universitaire gemeenschap, waarin hij dank bracht voor de eer, in de kring der Leidse Academie te worden opgenomen envpor de ontvangst, hem op deze plaats ten deel gevallen. 'Prof. Hocking achtte het een bege renswaardige kroon op een lang leven in dienst van wetenschap en opvoeding, dit te mogen afsluiten op deze plaats en deze wijze. Gedeelten van deze oratie werden hedenmorgen via de werelddienst van de Nederlandse radio-omroep naar Amerika uitgezonden. Een herhaling van deze uitzending vindt hedenavond plaats van 19.00 tot 19.20 uur in de 19, 25, 31 en 49 meter band. FEUILLETON vertaald uit het Engels door SUSAN INGLIS 52). Een blinde woede maakte zien vin hem meester. Wat een dor, miserabel bestaan had lidj zichzelf toen gescha pen, en welk een leeg omhulsel had hij van Trant, dat mooie, geliefde huis. gemaakt. Opdat het geld voor die In halige kleine heks, die Dick getrouwd had. maar opgebracht kon worden. Als hij, toen hy de overeenkomst met haar aanging, geweten had. dat liij zoveel moest opofferen, een vrouw, die van hem zou kunnen houden, en kinderen, die zijn naam zouden dragen, die zijn leven zouden vervullen en verwarmen, zodat het een volkomen leven zou worden zou hij dan ooit zijn hand tekening gezet hebben onder het do cument. dat Geoffrey Neame had op gesteld? Zijn hand. die hij in zijn zak stak, voelde opeens de fluweelachtige, koele rozenblaadjes, die daarin lagen te verdorren. Met een ruk kwam hij tot de werkelijkheid terug; hij richtte zich op en verliet het vertrek om zich op te gaan knappen voor het avond eten. Er was tenminste één ding, dat hij zeker kon doen, om de moeilijkheden, waarin hy verzeild was geraakt, enigs zins te verlichten. De gebeurtenissen van de laatste twee dagen hadden hem wederom dichter bij Kay gebracht en hy zou er voor waken, dat de kloof tussen hen niet weer teriig kwam Zuster Prescott zou er voor kunnen zorgen, dat ze zich niet verveelde en zich 'liet eenzaam voelde. Maar zus ter Prescott zou er ten slotte niet altyd ztin. hoezeer hij ook de gedachte, dat ze eens weg zou gaan, uit zijn bewust zijn bande. En hy dacht aan zijn eigen eenzaamheid, waarvan hy zich eigen- ïyk pas sinds kort bewust was gewor den. Het zou voor Kay en hem beiden goed zijn. al ze elkaar wat meer za gen En hij besloot haar zeker eens per" l:.- op te" gaan zoeken in de zie kenkamer. Als de dag, die voor hem lag, erg bezet zou zyn, zou hij des morgens even by ha.ar binnenwippen, na zijn ontbyt, om te vragen, hoe ze het maakte en om haar te vertellen, wat hy die dag ging doen. En zo gebeurde het, dat hij op de morgen, dat de brief van David Lome was aangekomen, by Kathryn binnen liep en haar stralend aantrof, hoewel nóch zy, nóch zuster Prescott. die klaarblykelyk in het geheim was, hem wilden vertellen, waarom ze zo opge wonden en vrolyk was. Er zyn allerlei redenen! ver zekerde Kathryn hem luchtig. Om dat, Ik me beter begin te voelen omdat Anne een schattig bed-jasje voor me gaat breien.,., omdat myn ont byt me byzonder lekker heeft ge smaakt.. of misschien alleen maar, omdat het zulk mooi weer is Alan keek uit het raam en lachte luid, aangezien de hemel er grauw uitzag en een kille motregen produ ceerde. Ik ben er in ieder geval blij om dat je in een goed humeur bent ondanks dit weer zei hy. Als je een dag als ik voor je had, zou je dat onmogelyk kunnen zijn. Hij ging er spoedig daarna vandoor zonder verder iets te vragen. Als Kay vrolijk en ge zellig was als vroeger, in plaats van lusteloos en cynisch, zoals ze de laatste tyd maar al te vaak was geweest, was het hem al lang goed! En de reden, waarom ze zo bly gestemd was. had kennelijk de volkomen goedkeuring van het kleine verpleegstertje. Ik voel me een beetje schuldig. bekende Kathryn terwyi ze de dier bare brief van onder haar kussen weg nam en glad streek, maarmaar ik wil Alan nog niets zeggen, voordat ik David gesproken heb en alles met hem uitgepraat heb. Het ls natuurlyk afschuweiyk, dat hy niet, eerder dan over een week of twee hier kan zyn, maar verder is alles toch wel heerlijk, vind Je ook niet Anne? Hij zit daar ginds met zJjn directeur en hy schrijft, dat deze erg aardig tegen hem is en hem gecomplimenteerd heeft en hem allerlei aanwyzingen heeft gegeven, dat hy zyn promotie zal krijgen. zodra hy terug is- Ze zuchtte gelukkig. Dan zullen we ons dus officieer kunnen verlo ven. zei ze, en zullen we heel gauw kimnen trouwen. Ze keek op en in haar blauwe ogen was zonnig ge luk te lezen. Sinds het ogenblik dat ik dacht, dat ik David voor altijd had verlorenheb ik beseft, dat ik met niemand anders liever zou willen trou wen dan juist met hem. Anne was in de kamer bezig met het ordenen van verschillende dingen. Je broer zal je missen zei ze. 81 Oehoe stuurde zyn brandende machine met vaste hand recht op de oppervlakte van het water af. En zo kon het niei uitblijven, dat de machi ne met een luide plons sissend, rokend en ronkend onder de oppervlakte van de zee verdween. Nu is het niet gewoor. dat een vlieg tuig onder water vliegt. Ik weet, dat dat niet dikwijls voorkomt, maar als er soms iemand is, die het niet gelooft moet hij maar eens naar de tekening kyken, dan zal hy zien, dat het echt gebeurd is. Oehoe's oude kist dook een eindje, de vlammen doofden sissend uit en di- ning reet daarop trok Oehoe de neus van zyn machine weer omhoog, zodat hij met ongeveer dezelfde vaart weer bo ven water uitschoot. „Dat is alles, leerling!" zei Oehoe te vreden. „De brand is geblust, zoals je zeker op zult merken! De kist is een beetje nat, maar dat droogt wel weer. En nu: Voorwaarts! Naar de overwin - „Biub-blub!" was alles wat Panda kon zeggen. Kathryn's gezicht werd wat minder stralend. „Arme, oude Alan, hy heeft het nu al saai genoeg. Maar als hij alleen met tante Em overblyft, zal er helemaal niets meer aan zyn. Tenzy er kwam een ondeugende uitdruk king in haar ogen ik hem uit zou kunnen huweiyken" Anne stond nu naast haar bed. Dat lykt me een hele onderneming, zei ze Dat is het zeker, beaamde Ka thryn. Ik heb hem nooit geïnteres seerd gezien in een speciaal meisje, hoe wel hy zich vroeger veel In de diverse kringen bewoog. Maar hy behoort ab soluut te trouwen. Op deze laatste opmerking kon Anne als buitenstaander geen commentaar I leveren. Ze begon stof af te nemen. Kathryn lag lui achterover in de kus sens te peinzen. Het moet natuur- ïyk een meisje zyn, dat de dingen, waar hy van houdt, ook prettig vindt, formuleerde ze haar gedachten na een poosje hardop. Dat van buiten leven houdt en van paardrijden en der gelijke dingen. En ze moét een beetje geld hebben. Voor my is dat anders David en ik zullen niet veel hebben om mee te beginnen, zelfs als hy zUn pro motie krygt. want ik heb maar een paar honderd pond. die mijn moeder me heeft nagelaten, en daar kan ik niet aankomen voor myn 21ste jaar. Maar Alan moet iemand trouwen, die hem kan helpen de kosten te dragen Deze bloemen moeten fris water hebben, zei Anne haastig, als had ze niet gevolgd wat Kathryn zei. —Ik ben zo terug.... Het was dwaas van haar, dat ze zich zó voelde alleen omdat Kathryn er over sprak, dat Alan behoorde te trouwen, en daarby fantaseerde over het soort meisje, dat hy zou moeten trouwen. Ze had volkomen gelyk; Trant behoorde een jonge meesteres te hebben, die voor het huis zou zorgen en voor Alan. Wanneer Kathryn Trant ver laten had. zou het huls meer dan ooit een leeg omhulsel zyn en zyn leven zou akeliger dan ooit zijn met alleen me vrouw Forbes. Natuuriyk zal Alan een meisje willen hebben, zoals Kathryn be schreef, iemand die altyd buiten ge woond had. die van paardryden hield enveel geld had (Wordt vervolgd) VOOR ZONDAG 26 OCTOBER. Hilversum I (301 M.) VARA 8.00: nieuws; 8.15: strUdlled; 8.18: zingende to rens- 8.30: voor net platteland; 8.40: In termezzo; 9.12: sport: 9.15: verzoekpro- graxnma. 9.45: Immanlstisclie waarheaen; VPRO 10.00: Zondagshalfuur; 10.30. dienst VrJjz. Herv. Kerk Haarlem, voorg. prof. dr. W. Banning; 11.45: tot het hart van het volk; AVRO 12.00: harmonie „Adven- do"; 12.30: Zondagsclub; 12.40: mannen koor.- 13.00: nieuws; 13.15: orgel en plano- 13.50: spoorwegen spreken; 14.00: Slavi sche dansen; 14.05: boekbespreking; 14.30: concert omroeporkest- 15.30: fllmpraatje; 15.45: Thé dansant; 16.40: sportflitsen; VPRO 17.00: gesprekken met luisteraars; 17.20: boekbespreking; VARA 17.30: Omo Keesje; 17.50: sport- 18.00: nieuws; 18.16: Braziliaanse muziek. 18.30: Ned. strljdkr.; 19.00: radlolympus; 19.30: Stradivasexcet; AVRO 20.00- nieuws. 20.05: actualiteiten; 20.15: operafragmenten: 21.30: allerlei; 21.35: deei III hoorspel „De kopermijn"; 22.15: piano en orgel; 22.30: Cabaret Chlei de Boer; 23.00: nieuws- 23.15—24.00: Ir ving Berlin speelt. Hilversum II (415 M.) NCRV 8.00: nieuws. 8.15: Instrumentale soli van Bach en Handel; 8.30: dienst Begijnhofkapel Haarlem, voorg. ds. E. Dykhuis; KRO 9.30: nieuws; 9.45: KRO-trio- 10.15: Ba- slllcakoor; 10.25: inleiding Hoogmis 10 30 Hoogmis O. L. Vrouwékerk te Hilversum: 12 00: Angelus: 12.03: Amerikaanse amu. sementsmuzlek; 12.15: boekbespreking: 12.30: Kareol Septet. 12.55: zonnewyzer; 13.00: nieuws; 13.15: over boeken; 13 20: Kareoj Septet; 13.40: apologie- 14.00: Stichts planokwartet; 14.30: concertge bouworkest- 15 30: landbouwlezlng; 15.40: selecties; 15.50: de lonen ln de metaal nijverheid 16.00: Vespers Augustijner- klooster Nymegen; 16.40: voetbal; NCRV 17.00: dienst Vrye Evang. Kerk Dordrecht, voorg. ds. J. Lissen berg; 18.30: na de kerk_ dienst- 19.00: de psalmen van Swecllnck; 19.15: kent ge Uw bybel? 19.30: nieuws- KRO 19.45: verzoekprogramma; 20.05: ac tualiteiten; 20.17: de gewone man: 20 25: de zilvervloot: 20.55: de kringloop der belangen. 21.35: danssuite van Künoeke 22.10: de Van Rooyens; 22.15: avondgebed en liturgische kalender; 22.30: nieuws; 22.50: het kwintet in de kamermuziek: 23.3024.00: ballet Apollon Musagette. VOOR MAANDAG 27 OCTOBER. Hilversum 1 (301 M.) AVRO 7.00: nieuws- 7.15: ochtendgymnastiek 7.30: gram .muziek; 8.00: nieuws; 8.16: Londens Palladium Orkest; 8.45: W. Backhaus, pi_ ano; 9.15: morgenwydlng door prof. dr. A. A. van Ruler- 9.30: concerto grosso van Handel; 9.15: arbeidsvitaminen; 10.30 voor de vrouw; 10.35: operette fragmen ten; 11.00: op de uitkijk; 11.15: Mozart- concert. 12.00: Motropole-orkest; 12 30: weerpraatje 12.33: ln 't spionnetje; 12.38 Sandor Vldak. plano; 13.00: nieuws; 13.15 nationaal programfna; reportage bezoek Prlnseiyk Paar aan Goeree en Overflak- kee. 13.30: Ronova-Seprtët; 13.65: P. Palla orgel- 14 20: Wat er omgaat in do Wereld; 14.35: cello en plano; 15.00: bon- bonnlère; 16 15: schets; 16.30: Carmen van Blzet. 17.15: gram.muziek- 17 30: Ned. Padvinderij; 17.45 Rdk Overzee; lè.00 nieuws; 18.15: orkest Victor Silvester; 18.30: Ned. strljdkr.- 19.00: en nu naar bed. 19.05: P. Chaplro. plano: 19.30: In leiding tot muziekbegrip; 19.45: nationaal programma, reportage bezoek Prlnseiyk Paar aan Gocrc© en Overflalckee; 20.00: nieuws; 20.05- radloscoop. 22.30: Lu xemburg spreekt tot Nederland. 23.00: nieuws; 23.15: Skymasters; 23.4624 00: gram.muzlek. Hilversum II (415 M.) NORV 7.00: nieuws: 7.15: ochtendgymnastiek- 7.30: revellle;7.45: woord voor de dag; 8.00: nieuws: 8.15: Slonsl lederen- 9.00: Tsje chische cellisten; 9.15: ziekenbezoek; 0 30: waterstanden. 9.35: vragen aan voorbij gangers- 10.05: Londen Phllh. Orkest; 10.30: morgendienst o.l.v. ds. A C. Dle- deriks;11.00: sopraan en plano; 11.15: voordracht. 11.35: sopraan en plano- 11.50: grammuzlek12.30: weeroverzlcht,: 12 33: P. Post. orgel; 13 00: nieuws; 13 15: nationaal prog., zie Hllv. I: 13.30: Celesta ensemble: 14.00: voor de scholen- 14 30~ Vocaal kwartet, 14.50: Hollands trio. 15 CO allerhande. 15.30- I Molenkamp plano- 18 00: bybellezlng: 16.45: werken v. Ver:lf- 17.00: voor de kleuters: 17 15: onbekende kamermuziek voor blazers- 17.45- .gram. muzlek. 18.15 sport;'18.30* kamerorkest: 19 00: nieuws; 19.15- boekbespreking- 19 30 actueel geluld: 19 45: nationaal progr.. zie Hllv. I. 20 00. nieuws- 20.05: proloó^- 20.15: de Oranjegarde: 21.45: NCRV-kwar- tet; 22.00: kerkelijk orgelsoel 22 30: nieuws 22 45 avondover-ienklng: 23 'te; Mandollnata 23 30—24.00: Uch- '-isslek concert.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3