„Zij staat als een brok stabiele kracht" Baas in eigen huis WEERBERICHT Vooruitstrevend en doortrokken van brede gezinspolitiek IFaf er in Indië gebeurt Truman's radio-rede Met een enkel woord 86ste Jaargang ZATERDAG 25 OCTOBER 1947 No. 26219 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Teleifoon Dir en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 DE consulaire Commissie,welke op Java en Sumatra in opdracht van de Veiligheidsraad een onderzoek heeft ingesteld naar de wijze, waarop zowel van Nederlandse als van Indone sische zijde het op 1 Augustus uitge vaardigde bevel tot staking der vijan delijkheden is nageleefd, heeft dezer dagen haar rapport ter zake ingediend. En hoewel nog vrijwel niemand in de gelegenheid is geweest kennis te nemen van de buitengewoon omvangrijke tekst, schijnt deze toch de indruk te bevestigen, welke waarnemers te Lake Success reeds van de summiere uittreksels had den gekregen en die zü al eerder qualL ficeerden als te zijn'„niet ongunstig voor de Nederlandse zaak". Wij hebben ons daarover niet in het minst verwon derd en reeds aanstonds bij de instelling dezer commissie bij voorbaat ons ver trouwen uitgesproken ten aanzien van haar uiteindelijke conclusies.' Hetgeen uiteraard allerminst impli ceert. dat wij het met de instelling van deze commissie of met die tot het ver lenen van goede diensten in alle op zichten eens zouden zijn. Integendeel hebben wij van het begin af de be voegdheid van de Veiligheidsraad ten deze en daarmede de rechtsgrond der maatregelen betwist evenmin als wij bereid waren en zijn aan zijn uitspra ken enige bindende kracht toe te ken nen. Vandaar ook. dat wij bij voortdu ring stelling hebben genomen tegen elke suggestie, welke beoogde aan de Com missie van Drie een verder strekkend reliëf te verlenen dan dat van een lou ter bemiddelende taak waarbij het denkbeeld van bindende arbitrage als volstrekt onaanvaardbaar moet worden beschouwd. Het is noodzakelijk zich terdege voor ogen te houden, dat Nederland's mede werking aan de tenuitvoerlegging van de taken der beide commissies in geen enkel opzicht op andere wijze mag wor den verklaard dan als het zoveelste be wijs van Nederland's bereidheid om het conflict langs de weg van het redelijk overleg op te lossen en als een bewijs, dat Nederland voor de wereld niets heeft te verbergen. Maar van essen tieel belang is daarbij de door mr. Van Kleffens meermalen uitgesproken ver zekering, dat Nederland van zijn sou- vereine rechten in Indiè geen duim breed wenst af te staan noch zijn ver antwoordelijkheid voor het welzijn der bevolking op derden wenst af te wen telen. DE commissie van Drie, bestaande uit de Belg Paul van Zeeland als onze pleitbezorger, de Australiër Richard Kirby als de verdediger der In donesische belangen en een Amerikaan, (dr. Frank Graham) als de door België en Australië aangewezen neutrale der de. staat op het punt haar werkzaam heden aan te vangen. Zij is nog vóór haar aankomst te Batavia gestart met een officieel verzoek aan de republi- j keinse vice-premier dr. Gani om onver wijld besprekingen met de Nederlanders te openen. Daartegen kan van Neder landse zijdeo geen enkel bezwaar be staan, al moet daaraan direct worden toegevoegd, dat de tot dusverre in In- dië door praten bereikte resultaten wei nig bemoedigend, om niet te zeggen nihil zijn geweest. Er is in Indië in de afgelopen twee jaren eindeloos gepraat; soms leidden de maandenlange moei zame besprekingen zelfs tot zeer per tinente afspraken en officieel bezegelde overeenkomsten en nochtans bleken ze in de practijk der republikeinse con stellatie van nul en generlei waarde- Evenwel: praten is nu eenmaal de meest geeigende vorm van redelijk over leg en hopelijk bestaat aan republi keinse zijde minder de neiging zich aan gemaakte afspraken te onttrekken, nu de onderhandelingen worden gevoerd op instigatie en onder controle van buitenlandse waarnemers. Laten wij er het beste van hopen. Maar laat dan ook de Veiligheidsraad zyn in talloze resoluties blijkende be moeizucht bedwingen en de resultaten van dat hernieuwde contact als gevolg van de bemiddeling der Drie afwach ten. Enkele dier resoluties, zoals bij voorbeeld de Amerikaanse, tot het vast stellen van hieuwe demarcatielijnen, mogen wellicht de goedbedoelde strek king hebben de sfeer voor de onderhan delingen te zuiveren, in hun uitwerking zullen ze slechts nieuwe complicaties scheppen, omdat de ervaring, die toch nog altijd de beste leermeesteres heet te zijn. reeds overduidelijk heeft uitge wezen welke waarde wij aan, republi keinse veiligheidswaarborgen kunnen toekennen. Juist ómdat Nederland uiteindelijken uitsluitend de opperste verantwoorde lijkheid draagt, dienen wij erkentelijk te zijn voor elke poging om door het verlenen van bemiddeling of andere goede diensten een vreedzame oplossing te bevorderen. Doch wij dienen ons principieel af wijzend te stellen tegen elke vorm van inmenging, welke ook maar enigszins de sohijn zou dragen van door interna tionale rechtsregelen gesanctioneerde medezeggenschap in een de jure zuiver interne rijksaangelegenheid. Nederland blijve baas in eigen huis, althans tot het tijdstip, waarop dat huis volgens de legale lijnen der gepro jecteerde staatkundige hervorming kan worden overgedragen aan ordelievende bewoners, die tot constructieve samen werking bereid en in staat zijn. KOUD. De Bilt verwacht tot morgenavond: In het Noordelijk gedeelte van het land krachtige,in het overige gedeelte meest matige wind uit Oostelijke richtingen. In denacht op vele plaatsen zware nachtvorst. Morgen overdag: afgezien van enkele overdrijvende wolkenvelden, zonnig doch koud en droog weer. 26 October. Zón op: 7.22 uur; onder: 17.25 uur. Maan op: 16.43 uur; onder: 2.53 uur (29 Oct. V. M.) Hoogwater te Katwijk te 1.49 en 14.12 uur (27 Oct.: 2.32 en 14.51 uur). Eerste Congies der Kath. Volkspartij De Katholieke Volkspartij,houdt he den en morgen in gebouw' Tivoli te Utrecht haar eerste congres. De partijvoorzitter, de heer J. W. Andriessen opende hedenmorgen het congres met een toespraak, waarin hij opmerkte dat de K.V.P. staat als een staatkundig bolwerk van katholieke kracht, als een brok stabiele kracht, wat aan de Nederlandse natie en de Nederlandse staat een onontbeerlijke ruggesteun geeft. Spr. bracht hulde aan de prins der kerk, Z. Em. Kardinaal De Jong, in hem aan het gehele Episcopaat gehoor zaamheid en trouw betuigend, daarbij herinnerend aan het prachtige voor beeld van onverzettelijkheid gedurende de zware jaren der bezetting. Na minister Gielen begroet te hebben morgen zullen andere katholieke mi nisters aanwezig zijn dankt spr. de ministèr-president voor de ontzaggelijk zware taak. welke hij in het afgelopen jaar met zoveel energie en toewijding heeft werricht. VERSLAG VAN DE SECRETARIS. De secretaris der partij, dr. L. A. M. Albering bracht vervolgens zijn verslag uit. De K V, Partij telt thans ruim 1150 afdelingen, verdeeld over 17 kringen, waarvan de Gelderse kring bestaat uit de samengevoegde rijkskieskringen Arn hem en Nijmegen. Er zijn 50 statenkrin- gen gevormd. Het aantal jongeren afdelingen bedraagt ongeveer 150, ter wijl er verschillende in oprichting zijn. De party telde in 1946 465,000 leden, een getal dat door de staatsparty nimmer werd bereikt. Aangenomen kan worden, dat dit maximale getal mede een gevolg van de verkiezin gen dit jaar belangryk is terugge lopen. Deze wisseling in ledental in verkiezingsjaar en z.g. ..stille Jaren" is nog een gevolg van de verouderde opvatting, dat een partij hoofdzake lijk een electoraal apparaat is. Door een nieuwe ledenwervingsactie en door stelselmatige voorlichting en propaganda zal eeh constant groot ledental bereikt moeten worden, aldus ten slotte het jaarverslag. REDE VAN DE PARTIJ VOORZITTER. Hierna gaf de heer J. W. Andriessen een overzicht van de werkzaamheden der party over de afgelopen periode en zette de plannen voor de komende pe riode uiteen. Na uitvoerig de percentage verhou-: dingen der diverse partyen besproken te hebben, zeide spreker over de com munisten: Deze wisten een belangrijke winst, welke zorg biy'ft baren, te boeken. Wij moeten ons, aldus spr., van het gevaar steeds weer doordringen, te meer daar de laatste maanden vol doende gebleken is, dat Moskou de scheidingslijnen op het terrein van de wereldpolitiek steeds scherper trekt. Een van de voorwaarden welke ver vuld zal moeten worden om de verkie- zingsstrüd te doen slagen is de sanering' van de party financiën. DE PARTIJ VAN MR. OUD. Het komende jaar zal weer veel van ons allen vragen, aldus vervolgde spr., ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Marine: gene. Kon. Ned, Landmacht: Sold. P. van Duuren. Breda; korp. A. B. Peppelenbosch. Zutphen; Sold, 1ste kl. A. H. A. Kolen. Til burg; Sold. C. Schilder, Volendam; Sold. J P. Vissers, Dinteloord; Korp. J. L. van Aerde, Den Haag; Sold. F. Hoekstra, Leeuwarden; Sold. 1ste kl. H. Visscher, Zwarte- sluis; Serg. M. Leloux, Den Haag; Sold. E. C. van Rossum; Korp. A. Kranenburg. Rotterdam: Sold. A'. Sanders. Zweelo (Dr) Sold. D. Veen- kamp, Groningen; Sold H. de Vos, Stavenisse; 1ste It, D. N. van wyk, Haarlem; Sold. L. van Mulligen, Voorschoten. Kon. Nëd -Ind. leger: Chinees sold. 2de kl. Thio Seng Tjoa. waarby aller medewerking zal zyn ver eist. B,e driegen de tekenen niet, dan zal in de politieke arena een partner meer optreden en wel in de persoGn van de Democratische Volksparty, waarvan mr. Oud de oprichting heeft aangekondigd. Dat deze nieuwe party komen zou. was voor hen, die de politieke ontwikkeling in de P. v. d. A gevolgd hebben, géén verrassing. Voor laatstgenoemde party moet de oprichting ervan wel* een te leurstelling zyn. Wellicht is het resul taat een meer zuivere visie op de reële staatkundige structuur van ons volk. Mogelyk zal mr. Oud's initiatief de oude vrijzinnig-democraten weer in een eigen party verband byeenbrengen. aangevuld met hen, die in de P. v. d. A. niet heb ben gevonden wat ze er zochten. Wel licht dat ook de Party van de Vrijheid enige veren ten gevolge van deze nieu we partyformatie zal moeten laten. Het lijkt verder niet uitgesloten, dat de P. v. d. A zich op de vraag zal moeten bezinnen of niet meer dan thans het geval is een socialistisch stempel op de party zal moeten worden gedrukt-, me de om daardoor de zuigkracht van het communisme op een deel van de oude sociaal-democraten te verminderen. Hoe het ook zy: er blykt uit de na oorlogse party politieke ontwikkeling wel zéér duidelijk, dat de gjjzelaars- kampen, hoe zeer daar ook individuën nader tot elkander kunnen worden gebracht, niet de geëigende plaatsen zyn om de staatkundige structuur van een volk essentieel te veranderen. Wy zullen in de zo juist aangegeven ontwikkeling aanleiding vinden om met grote activiteit en inspanning aan de versterking van eigen partij te werken, ten einde daardoor met meer succes een politiek te kunnen voeren, welke in overeenstemming is met eigen program en beginselen. b ANDERS DAN P. v. d. ARBEID. De party zal voortgaan met een vooruitstrevende politiek te voeren. Ons doel is gericht op de verwezen- Ujtting Van het solidarismc, waarin aan de menseiyke persoonlijkheid, binnen de grenzen van het gemeen schapsleven, geen afbreuk wordt ge daan en waarin tevens het doel van de gemeenschap zelf ten volle kan worden bereikt. Daarom moet de par ty haar activiteit richten op de ver wezenlijking, in het komende parle mentaire jaar, van de wet op de pu- tóiekrechtelijke bedrijfsorganisatie- zy zal ernstige aandacht moeten schenken aan strevingen, welke er op gericht zijn de economische politiek so cialistisch te maken. Deze waakzaam heid wordt ons opgedrongen door uit latingen. gedaan naar aanleiding van het Economisch Congres van de P. v.d. A. MIDDENSTAND EN GEZINNEN Ook middenstandsproblemen zullen de aandacht van de party en de re gering vragen. Bepaalde groepen van Nederland vroeg géén tussentijdse hulp STRIJD MET TWEE ERNSTIGE PROBLEMEN. Dr. Hirsohfeld, economisch advi seur van het Nederlandse ministerie van Buit. Zaken, die thans te Wash ington als lid van de Commissie voor Europese samenwerking met de Amerikaanse autoriteiten bespre kingen voert over dc mogelijkheid van ten uitvoerlegging van het plan- Marshall, heeft verklaard, dat Ne derland geen hulp heeft gevraagd om dc periode, voorafgaande aan het in werking treden van dit plan, te overbruggen. Hy bevestigde evenwel, dat Neder land momenteel met twee ernstige problemen te kampen heeft, die het economische herstel van het land belemmeren, t.w. 1. het wegvallen van zjjn handel met Duitsland en 2. de onmogeiykheid om de in Indo- Nederlands contact met Commissie van Drie REPUBLIKEINEN BEREID TOT BESPREKINGEN. Naar wy vernemen, zullen de Recomba van West-Java, Raden Abdoelkadir, jhr. mr. Ch. V. de Villencuve en jhr. mr. Van Vre- denburch worden aangewezen voor het eerste contact met de Com missie van Drie. De Republikeinse regering heeft rechter Kirby, bet Australische lid der Commissie van Drie, doen we ten, dat zy bereid is om aan de inleidende besprekingen, welke deze commissie zal organiseren, deel te nemen. nesië geïnvesteerde kapitalen rente- gevend te maken. De wederopbouw van de zo zwaar geteisterde Wieringermeer vordert met verrassende snelheid. Een kykje opeen straat in Middenmeer. waar thans 84 huizen in aanbouw zijn. (Foto ANP-v.d. W-) loon- en salarïstrekkenden zullen in het eentrum van de belangstelling moeten staan. Er zijn nog loon- en salarisver,houdingen, welke ook bin nen het kader van dc huidige loon- en - prijspolitiek een bepaalde recht trekking eisen. Wat er momenteel in de kringen van leraren en ambtenarenik noem slechts twee voorbeelden, aldus spr. naar voren komt» kan moeilyk worden genegeerd. Ook de gezinspolitiek is hoewel met erkenteiykheld gewaagd kan worden wat er terzake door het kabinet Beel is gedaan nog te schriel. De politiek als zodanig moet in deze tyd van een brede gezinspolitiek doortrokken zyn- Ze moet er als het ware door gedragen worden. Onze verlangens gaan terzake uit naar: 1) Een meer afdoende financiële hulp voor grote gezinnen met niet- verdienende kinderen; 2) een wyziging van bepaalde „Nederlandse troepen mogen niet terugtrekken'* DRINGENDE WAARSCHUWING DER PASOENDAN. Het hoofdbestuur van de Pasoendan heeft een telegram aan mr. Van Klef fens gezonden, waarin de party pro testeert tegen het voorstel om de Ne derlandse troepen terug te trekken tot acher de oude demarcatielynen, daar dit terugtrekken onvermydeUjk gevolgd zou worden door moord en intimidatie. Het telegram zegt voorts, dat de Repu bliek geen garanties voor de veiligheid kan geven, zelfs niet wanneer zy onder controle van de Uno zou staan. Mr. Van Kleffens antwoordde: „Dank voor Uw telegram; zal daarvan gebruik maken". Republiek niet naar New Delhi Naar Aneta uit Batavia verneemt, heeft radio Djokja meegedeeld, dat de Republiek geen uitnodiging heeft ontvangen tot het by wonen van de internationale arbeidsconferentie te New Delhi. Indien de Nederlandse delegatie voorstellen voor Indonesië indient, zal de Republiek die van de hand wyzen. JAPANNERS VEROORDEELD. Talagl Saigo, oud-fcommandant van het krijgsgevangenkamp no. 1 te Ban doeng en later commandant van het burger-interneringskamp in Tjimahi, is door de Temporaire Krygsraad te Ba tavia veroordeeld tot 12 jaar gevange nisstraf. Tegen de bewaker Fumilara Seiko van het kamp Karang Panas te Semarang werd 10 jaar geëist, wegens systematische terreur en slechte be handeling ONTPLOFFING IN PHILIPS- FABRIEK TE SOERABAJA. In verband met een bedryfsongeval in de gloeilampenfabriek te Soerabaja is de opening van Philips radio-ont- vangtoestellenfabriek, welke gisteren zou plaats vinden, uitgesteld. Op drie verschillende plaatsen is een aantal zuurstof cylinders ontploft Een' van deze ontploffingen had plaats in de Philips-Gloeilampenfabriek, waar door een Indonesische jongen werd ge dood en schade werd aangericht aan de machines. Men neemt aan. dat ondeugdelyke samenstelling van de inhoud der zuur- stofcylinders de oorzaak van het onge luk is. schoolgcldregclingcn in de zin, welke nu voor het lager onderwys gelden; 3) een kmderbijslagregcliiig voor zelfstandigen, w.o. dus ook vallen de daarvoor in aanmerking komende boeren; 4) een gewyzigde brandstoffenrege- ling, waarby met de niet te ontken nen grotere behoeften van de grote gezinnen rekening wordt gehouden; 5) een zoveel mogelijke oplossing van het probleem van de gezinshulp; 6). naar de bouw van passende wo ningen voor de grote gezinnen; 7) een regeling naar het Belgi sche voorbeeld van een reductie op de spoorwegen voor deze gezinnen; 8) een belastingaftrek voor bepaal de groepen van inkomens, die groter is dan de thans bestaande; 9) onze gedachten gaan ook uit naar een regeling waarbij by de be rekening van de gas- en electriciteits- taricven meer met de grote gezinnen rekening wordt gehouden; 10) alsook naar regelingen waarby, in verband met de dienstplicht, het grote gezin meer als tot nog toe te gemoet wordt gekomen. Hedenmiddag en-avond worden sec tievergaderingen gehouden. De oorlogsophitsing In de politieke commissie der V. N. deed de Turkse afgevaardigde een ern stig beroep een einde te maken aan de „misdadige Sovjet-propaganda". Ma. noeilsky (Oekraïne) wees de Turkse be_ schuldiging af en keerde zich fel tegen Turkye, en ook Wysjinski deed een scherpe aanval op Turlüje, die de Turkse afgevaardigde opnieuw krachtig beantwoordde San Domingc, Guatemala, Costa Rica, Nieuw-Zeeland, Uruguay en Nederland verklaarden zich tegen te Sovjet-reso lutie inzake oorlogsophitsing. Nederland zal de Canadese resolutie steunen. De Franse delegatie heeft een nieuwe resolutie ingediend, volgens welke de al gemene vergadering der V.N. alle propa- ganda-byeenkomsten in alle landen ver oordeelt. die een bedreiging van de vre de in de hand werken. In de resolutie werd de bestudering van dit onderwerp op de komende con ferentie voor de pers aanbevolen. Braziliaanse diplomaten te Moskou vastgehouden Radio Moskou heeft bekend gemaakt, dat de Sovjet-Unie besloten heeft de vroegere ambassadeur van Brazilië en diens staf te Moskou vast te houden. De ambassadeur en zyn staf zullen „on der bewaking gesteld worden ten einde hen te beveiligen". Zij zullen Moskou niet mogen verlaten, voordat de veilig heid van de Sovjet-diplomaten te Rio de Janeiro verzekerd is. Volgens Tass. het Sovjet-nieuwsbu reau, zijn de Sovjet-zaakgelastigde, So- kolof, en zyn eerste-secretaris op straat aangevallen, Het bericht dat Sokolofs zoontje gewond zou zyn, heeft in Rus land grote verontwaardiging gewekt. Zjdanof legt kaarten bloot De rede, die Zjdanof, secretaris van de Sovjetrussische communistische par ty, te Warschau, ter gelegenheid van de oprichting van de Kominform in 9 landen te Warschau heeft gehouden, is in twee opzichten vooral interessant, aldus Reuter's diplomatieke correspon dent te Londen. Ten eerste bekrach tigt zy ronduit het onlangs door Har- riman, de Amerikaanse minister van Handel, naar voren gebrachte argu ment, dat de Kominform zich allereerst ten doel stelt, door actieve oppositie liet- plan-Marshall voor herstel van Europa te doen falen. Ten tweede wordt het Ruhrgebied in deze rede de voor naamste potentiële basis voor de oor logsindustrie van het antl-Sovjetrussi- sche blok en de belangrykste kwestie van de Internationale politiek genoemd! WEER EEN COMPLOT IN BULGARIJE. Er zou in Bulgarye wederom een com plot tegen de regering van het Vader landse front ontdekt zyn. De leden van het complot zouden afkomstig zyn uit de voormalige vereniging van de boe- renparty van Petkof. Tegen de beschul digden is de doodstraf geëist, subsidair levenslange gevangenisstraf. VERKIEZINGEN IN ZWITSERLAND Heden en morgen zullen in Zwitser land de eerste algemene parlementsver kiezingen sedert het begin van de laat ste oorlog worden gehouden. Er moeten 194 afgevaardigden in de nationale raad gekozen worden, die op hun beurt te zamen met de staatsraden, de leden van de bondsraad zullen kiezen, alsmede de bondspresident voor het jaar 1948. Ernstige waarschuwing President Truman heeft in een radio rede voor het Amerikaanse volk er voor gewaarschuwd, dat voorspoed in eigen land en vrede in de wereld ernstig be dreigd worden, indien het Congres niet snel handelt om inflatie in eigen land en honger en koude in andere landen af te wenden. Truman zeide, dat de critieke situatie, die Frankryk en Italië wacht, een van de voornaamste redenen voor het by- eenroepen van een speciale zitting van het Congres was. Truman ziet voor 't eigen land slechts één alternatief: wachten, totdat depres sie intreedt of te rechter tyd en direct handelen. Hy sprak de verwachting uit, dat in 1947 nieuwe gelden moeten wor den aangesproken om de positie in de bezette gebieden van Duitsland, Japan en Korea te handhaven. Frankrijk's be_ hoefte tussen eind 1947 en 31 Maart 1948 schatte hij op 357 millioen dollar, die van Italië op 142 millioen dollar vóór het eind van het jaar en 143 mil- BINNENLAND. Gistermiddag arriveerde per K.L.M. uit Curacao op Schiphol de heren mr. J. H M Hóogeveer., administrateur van fi nanciën te Curasao en P.T.S. Krafft, secre taris van de Curagaose Bank. resp. voor zitter en secretaris van de Curagaose dele gatie, benoemd ter assistentie der Neder landse regering bij haar onderhandelingen met Engeland inzake de dollarvoorziening van Curagao. Op 23 October werd te Parijs de tweede internationale Conferentie geopend van de FIC.C.ES.. de Internationale Federatie voor schoolcorrespondentle en jeugdreizen. Deze Federatie werd in 1946. mede op instigatie van ons land opge richt, ten einde in nauw overleg met de UNESCO dit internationale Jeugdwerk uit te breiden en te coöi'dlneren. Nederland 'Is ln deze Federatie vertegen woordigd door de „Vereniging voor Inter nationaal Jeugdverkeer" Leiden en de Nederlandse Stichting voor Schoolreizen. Den Haag. Op 30 October a.s. zullen ln Den Haag besprekingen beginnen met een Spaanse handelsvertegenwoordiging ten einde te komen tot een nieuw handels- en betallngsverdrag met Spanje: het oude verdrag loopt dezer dagen af. De Nederlandse delegatie staat onder leiding van dr. B. P. H. van Oorschot, adjunct-directeur van de directie buiten landse economische betrekkingen van het Ministerie van Economische Zaken. Dr. Ph. Visser, Nederlands gezant ln de Unie van Zuid-Afrika, ls gistermiddag naar Zuid-Afrika vertrokken. Mevr. Rika Hopper is ter gelegen heid van haar 50-jjarlg toneeljuhlleum benoemd tot officier ln de Orde van Oranje-Nassau. Het staat thans definitief vast, dat vanmiddag en morgenmiddag het hef- schroefvllegtuig ..Sikorsky" op de Blson- weide van de Diergaarde Blijdorp te Rot terdam zal landen en er van drie tot vyf uur een demonstratie zal geven. BUITENLAND. Het Amerikaanse ministerie van handel heeft medegedeeld, dat de export- contröle op mout weer is ingesteld. Dr Ehard. de Beierse minister-presi dent. heeft bij het uiteenzetten van het program van de nieuwe OhrLsteiyk-socia- llstlsche regering aan de Landdag mede gedeeld, dat noodmaatregelen zouden moeten worden toegepast om het voedsel tekort te bestrhden, HIJ zeide, dat zich ln Beleren 1,700.000 verplaatste personen en vluchtelingen uit andere streken van Duitsland bevonden. De Franse en de Belgische regering hebben een overeenkomst gesloten Inzake emigratie van Belgische landbouwers en landbouwarbelders naar Frankrijk. .By decreet van de Franse opperbevel hebber in Duitsland zal grondbezit van meer dan 150 HA verbeurd verklaard kun nen worden. Dinsdag, de dag der Tsjecho-Slowaak- se onafhankelijkheid, zal het laatste deel van president BenesJ' memoires worden gepubliceerd, waarin o.m. de dramatische besprekingen staan beschreven, die de president met Churchill en Roosevelt had, nadat hij in ballingschap was gegaan. Volgens de Tsjechoslo waakse minister van industrie hebben de Tsjeoho-Slowaak- grote opwinding eeh wetsontwerp aange- se steonkoolmynen, die in October 1945 genationaliseerd werden, een tekort van 7393 millioen kronen voor de eerste helft van 1947 geboekt. Er waren te voel com missies, die zich met het beheer van de mijnen bemoeiden! - Het Hongaarse parlement heeft onder e opwinding een wetsontwerp aange- j nomen, waarby speciale arbeidersgerechts- i hoven worden ingesteld, welke bevoegd zijn tot snelle berechting van zwarthandelaren. De s I „klassejustltle" de wet als Het vonnis van 9 maanden {Jat door een Britse militaire rechtbank over prins Ferdinand Schoenalch-Carolath, de 34- Jarige stiefzoon van de Duitse ex-keizer werd uitgesproken, is door het geallieerde hof van cassatie vernietigd. De wilde staking onder de Schotse mynwerkers heeft thans vyf dagen ge duurd en de eerste tekenen van inzinking beginnen zloh te tonen. In 13 van 93 mijnen zyn de arbeiders weer aan het werk gegaan en vakverbondfunctlonarLssen ho pen, dat alle arbeiders Maandag het werk weer zullen hebben hervat. Thans zyn nog 22.000 man in staking. Naar schatting zijn door deze staking 134.000 ton steenkool minder gedolven. In practisch alle opzichten zijn de bronnen ontoereikend om in de behoeften der bevolking te voorzien en een verdere verlaging van de levensstandaard moet worden verwacht, zo wordt vastgesteld l*1 het maandrapport van het Britse militaire bestuur ln Duitsland, dat een uiterst somber beeld geeft van de verwachtingen voor de as. winter. Te Rio de Janeiro zyn kantoren, café's enz. gesloten geweest in verband met een demonstratie tegen de communis ten en ter betuiging van de aanhankeiyk- heid aan de Braziliaanse regering. J De Spaanse regering heeft na een kabinetszitting bekend gemaakt, dat b"y de Britse ambassade te Madrid een ener giek protest ls ingediend tegen „dc poging van Eevln, de Engelse minister varikbui- tenlandse zaken, om zich in Spaanseraan- gplegenlieden te mengen". Bij het treinongeluk ln Londen kwa men 31 personen om het leven en 60 per somen werden gewond. In een ohemische fabriek te Pilsen (Tsjecho-Slowakije) is brand uitgebroken. Dertien arbeiders, die. door het vuur wer den Ingesloten, worden vermist. In het Britse Lagerhuis heeft de minister van financiën, Dalton, er voor gewaarschuwd, dat ln Groot-Brlttannlë nog meer beperkende maatregelen te ver wachten zyn. Hy verklaarde, dat een na- Jaars-noodbegrotlng noodzakeiyk zou zijn, ten elude een tegenwioht te vinden voor dp uitbreiding van de koopkracht, veroor- j zaakt door grotere uitvoer en lagere ln- voer. Hy weigerde echter op dit ogenblik mede te delen welke nieuwe last op het Britse volk zou worden gelegd. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft aan Reynaud. secretaris-generaal van het Parijse verbond van vakverenigingen, en aan zdjn collega Lebrun geen toestemming verleend tot een bezoek aan de Verenigde Staten, waar zij de leiders van de CIO wilden ontmoeten. lioen dollar voor het eerste kwartaal van 1948. In het begin van zyn rede releveerde hy de sty ging der prijzen in de V. S.: Sinds midden 1946 zyn de kleren 18%, het meubilair 18%, het voedsel 40% en alles gemiddeld 23% duurder geworden. De kosten van het levensonderhoud ne men nog toe! Truman zeide met nadruk, dat de eco nomische toestand der V. S. in de kern nog gezond is. doch dat iets meer dan een vrijwillige poging, de prijzen naar beneden te krijgen, geboden was. Situatie in Frankrijk ernstig ZULLEN COMMUNISTEN RAMADIER IN PARLEMENT STEUNEN? Nieuwe conflicten tussen de Franse regering en de vakverenigingen dreigen in het begin van de volgende week te zullen ryzen. De regering acht de toe stand ernstig Van betrouwbare zyde wordt vernomen, dat de premier, Ra- madier, in de kabinetszitting van Woensdag „ernstige moeilijkheden" mo gelyk achtte. De benoeming van de jonge, energieke Teitgen (MRP) tot minister van strydkrachten wordt in sommige kringen in verband gebracht met deze verwachtingen. In de COT, het algemene vakverbond, heeft men alle plannen voor een staking in alle grote fabrieken en de overheidsdiensten te Parys gereed. De CGT heeft van de regering voorschotbetaling op een ko mende loonsverhoging geëist, en eisen van dezelfde strekking zijn gesteld door de spoorwegarbeiders, de 2 millioen le den tellende bond van personeel in overheidsdienst en de bond van PTT- personeel. Ramadier heeft laten door schemeren, dat een loonsverhoging noodzakeiyk zou kunnen blyken en er zijn dan ook al onderhandelingen met de CGT ingeleid. De communistische party steunt de eisen der vakorganisaties, doch er schynt enige aarzeling te bestaan ten aanzien van de vraag, hoéver men de oppositie tegen de regering moet door drijven Het is mogelijk, dat de party tot de slotsom komt, dat het in dit sta dium beter is de regering niet te bren gen in een positie, die de deur voor het aan het bewind komen van De Gaulle wyd open zou zetten. Om dezelfde re den acht men het in zekere kringen waarschynlyk, dat de communisten de volgende week niet tegen de regering zullen stemmen, wanneer deze zich aan de nationale vergadering voorstelt. Ra-e madier zou dan een kleine meerderheid kunnen verkrygen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1