Bekende klanken voor hef Leids Tribunaal Voorlopige effecten-waardering wordt definitief Tweede peildatum 1 October 1946 PHIL/SHAVE h De Vrouw VAN DICK HERIOT RECHTZAKEN Radio-programma De Gaulle's succes THANS AFWACHTEN. Naarmate het trage proces van de telling en schifting der stemmen vor dert, krijgt men een duidelijker beeld van de om van- van de Gaulle's over winning by de jongste Franse verkie zingen. Uit de meer volledige cijfers, 0 die nu beschikbaar zijn, blijkt duidelijk, dat de Gaullisten niet alleen de stem men van rechtsen, radicalen en meer dan de helft der M.R.P. hebben opge slorpt, maar ook, dat in Parijs en enke le andere grote steden de R.P.F. onder de socialisten aanhangers vond. In Parijs liep het communistische stemmenaantal terug van 400,500 tot 319,000. In de Parijse buitensteden, die van ouds een communistisch bolwerk vor men, kregen de communisten eveneens minder stemmen, ofschoon het percen tage van het totaal-stemmenaantal hetzelfde bleef. Waarnemers zijn van mening, dat dit betekent, dat een aan tal arbeiders zich van stemming ont hielden. Het staat te bezien of de commu nisten deze verliezen de volgende Zon dag in de plattelandsgebieden zullen inhalen. Intussen is het duidelijk, dat zy sinds de oorlog hun eerste opmerke lijke verliezen in Parijs en grote in dustrie-centra geleden hebben. Uit een vergelijking met de 10 No vember 1946 gehouden algemene ver kiezingen blijkt, dat in de 344 gemeen ten van meer dan 9000 inwoners, ge zamenlijk de communisten bijna 15 pet. van de in November 1946 op hen uitge brachte stemmen hebben verloren. De socialisten verloren ruim 15 pet. en de M.R.P. 60 procent. Een pers-chef van generaal De Gaul le, Jean Catroux, heeft medegedeeld, dat de generaal geen candidaat voor het premierschap is. Indien ontbinding van het parlement en nieuwe verkiezingen zouden plaats hebben, dan zou aan ge- zagsaanvaardlng te denken zijn. Vol gens de grondwet, aldus Catroux, kun nen verkiezingen pas in Juni a.s. plaats hebben. Tweederde gedeelte van de as semblee zou eerst de grondwet moeten wijzigen om vroegere verkiezingen mo gelijk te maken. Een andere functionaris van generaal De Gaulle's party heeft verklaard, dat de party tot regeren bereid is doch het zich kan veroorloven te wachten tot degenen, die nog aarzelen, openlijk de zyde van de R.P.F. hebben gekozen. Waarnemers gelozen, dat De Gaulle een afwachtende houding zal aannemen en intussen zal voortgaan met hêt Franse volk om zich te verzamelen, vooral- de politici, die tot dusver heb ben geaarzeld party te kiezen. Problemen der Katholieke Kerk in Duitsland SITUATIE UITVOERIG BESPROKEN. Inzake het bezoek van Kardinaal Trings, Aartsbisschop van Keulen en voorzitter van de jaarlijkse Duitse bisschoppenconferentie te Fulda, aan Kardinaal De Jong te Utrecht, ver nemen wij dat dez^ de toestand van de Katholieke kerk in Duitsland en de hiermede samenhangende proble men uitvoerig besproken zijn. Kardi naal De Jong wilde op deze wijze tot uitdrukking brengen, met welke be langstelling men in ons land de ont wikkeling van het godsdienstig leven in Duitsland volgt. De beide Kardinalen ontvingen een delegatie van het Katholieke genoot schap voor geesteiyke vernieuwing, waarvan Kardinaal De Jong bescherm heer is, in audiëntie, De delegatie be stond uit: prof. pater dr. A. Emmen, prof. dr. J. J. M. van der Ven. dr. K. J. Hahn en de heer H. Nellssen. Er werd een uitvoerige bespreking gehou den over de mogelykheid, het culturele en geestelijke leven van de Duitse Ka tholieken van Nederland uit te steunen. Kardinaal Frings wees op de zorgwek kende materiële toestand, die de ont wikkeling van het geesteiyk leven zeer belemmert, maar was er van overtuigd, dat het culturele contact tussen Neder landse en Duitse Katholieken, door middel van lezingen, boekenacties e.d. in de kringen van katholieke jeugdzorg arbeiders en universiteiten, van zeer groot belang zou zyn. Kardinaal Frings betreurde het gebrek aan een Katholiek dag- of weekblad in Duitsland, waar door zich het katholiek denken niet sterk genoeg in het publieke leven kan doen gelden. De doelstelling van het Katholieke genootschap voor geestelijke vernieu wing vond zyn byzondere waardering. Brazilië breekt met de Sovjets. V. S. NEMEN BELANGEN WAAR, Het Braziliaanse departement van buitenlandse zaken heeft bekend ge maakt, dat Brazilië de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-unie heeft verbroken. De woordvoerder verklaarde, dat de Ver. Staten tc voren van het besluit der Brazil'aanse regering in kennis zjjn gesteld en zy er in hadden toege stemd de Braziliaanse belangen tc Moskou te behartigen. De Braziliaanse Kamer van Afge vaardigden heeft met 190 tegen 6 stem men de verbreking van de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie goed gekeurd. De zes tegenstemmers zijn de communistische afgevaardigden. In een door het Braziliaanse min'ste- rie van buitenlandse zaken uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat de Sov jetpers hevige aanvallen op de Brazi liaanse president en de strijdkrachten heeft gedaan en dat de Sovjet-Unie niet heeft geantwoord op een desbetreffende protestnota van Brazilië, daar die in on vriendschappelijke bewoordingen zou zijn vervat. Later heeft Brazilië in een tweede nota verklaard, dat het bij een dergelijke houding van de Sovjet-Unie niets anders kon doen dan de diploma tieke betrekkingen verbreken. Op 13 Mei een week nadat het Braziliaanse hoge gerechtshof de com munistische party onwettig had ver klaard vertrok de Sovjet-Russische ambassadeur te Rio d Janeiro naar Mos kou. De ambassadeur verklaarde echter, dat zijn reis geheel om persconlyke re denen geschiedde. De communistische pertij in Brazilië had by de laatste verkiezingen aanzien lijke successen geboekt en naar schat ting telde zy 600.000 leden. De Palestijnse kwestie In de commissie voor Palestina werd by stemming besloten de volgende sub commissies te benoemen: 1. Ter bestudering van het verzoe ningsvoorstel 2 Ter bestudering van het verde lingsvoorstel en de practyk hiervan; 3. Ter bestudering van de Arabische resoluties, waarin om vorming van een verenigd onafhankelijk Palestina wordt verzocht. Mr. Sassen, de Nederlandse afgevaar digde stemde voor de vorming van com missie 1 en 2. In een resolutie legde hij echter de nadruk op drie punten: 1 Voorstellen voor een redelyke, uit voerbare oplossing op te stellen, welke voor zover mogelyk voor beide party en aannemeiyk is. 2. Aanbevelingen tot een doelmatige uitvoering van deze oplossing. 3. Aanbevelingen voor een spoedige oplossing van het vraagstuk der Joodse vluchtelingen en verplaatste personen. Naar de mening van mr. Sassen heeft het vraagstuk der verplaatste personen een grote en directe invloed op het Palestijnse vraagstuk zelf. ARRESTATIE ZWARTHANDELAREN IN TSJECHO-SLOWAKIJE. Volgens de „Rude Pravo" heeft de Tsjecho-Slowaakse politie meer dan tachtig personen gearresteerd in ver band met de ontdekking van. een grote internationale bende van zwarthande laren. De te Praag gedane ontdekkin gen zouden ook de politie in vele an dere Europese landen aanwijzingen heb ben opgeleverd voor het arresteren van bendeleden. Leider van de bende zou zyn de Hongaarse multimlllionair Istvan Sator, die reeds sedert 1937 door de politie van 16 Europese landen ge zocht zou worden wegens illegale han del in goud en geld. Hij is onlangs in Tsjecho-Slowakije aangehouden, vier- en-twlntig uur nadat hij over de grens was gekomen in gezelschap van zijn „lykwacht", welke was uitgedost in uni formen van hooggeplaatste officieren van buitenlandse legers. Gezocht wordt naar de rechterhand van de leider van de bende, de gevaar lijke charmante" Ilona, een vrouw van onbekende nationaliteit, alsmede naar een broer van Sator, bekend als de „koning van de Paryse racketeers", die waarschijnlijk aan het hoofd stond van een Parijse afdeling van de bende. VERKIEZINGEN IN NOORWEGEN. Het overzicht van de uitslagen dei- Noorse gemeenteraadsverkiezingen wijst uit, dat de socialisten 1937 zetels be haalden tegen 2003 In 1945. De conservatieven behaalden 404 ze tels tegen 264 in 1945, de agrarische party 416 (297), de liberalen 549441), de christelyke volksparty 334 (311), communisten 309 (382), gezameniyke lyst van niet-socialisten 530 (543),klei ne middenstand en vissers 6 (32), ver schillende niet politieke partyen 308 (479). De uitslagen der verkiezingen in de Noorse hoofdstad zullen eerst later be kend worden. (United Press). Het wetsontwerp, „Waardering van effecten" is bij de Tweede Kamer in gediend. Met liet oog op het betrek kelijk stabiele verloop van de koersen op de beurs in Nederland, acht de mi nister het tydstip gekomen, de waar dering van effecten voor de heffin gen-ineens definitief te regelen. Het ontwerp van wet behelst voor zieningen voor de waardering van ef fecten, zowel voor de toepassing van de heffingen-ineens als voor verschei dene jaarlykse belastingen. December 1945 zal vervallen als waar deringsdatum voor de in de prijscou rant- opgenomen buitenlandse effecten. Als het wetsontwerp wet wordt, zal het tijdstip, waarnaar de effecten wor den gewaardeerd, samenvallen met de waarderingsdatum voor de binnen landse effecten, d.i. 1 October 1946. De minister ziet weinig of geen aan leiding, de voorlopige waarderingsda tum niet definitief te maken. By het regelen van de voorlopige waardering van effecten heeft de mi nister gemeend op de koersen van 1 Oc tober 1946 reducties te moeten toepas sen met betrekking tot in de voorlopige pryscourant opgenomen aandelen en winstbewyzen. Volgens het wetsontwerp zal de re ductie van 10 percent op de waarde van buitenlandse aandelen en winstbewy zen ten volle en de reductie van 20 per cent op de binnenlandse ten dele wor den gehandhaafd. Het ligt in het voornemen van de minister in de definitieve prijscourant uitsluitend de regelmatig ter beurze ge noteerde fondsen op te nemen. Groot verlof aan reserve-officieren in Indië Naar wy vernemen zal de maatregel waarby aan reserve-officieren in Ne derland gelegenheid werd geschonken met groot verlof te vertrekken wanneer hun gezin meer dan 5 kinderen telt binnenkort ook worden uitgebreid tot de in Indië in werkelijke dienst zijnde reserve-officieren. Betrokkenen, die, in Indië vertoevende, om deze reden wen sen te demobiliseren, moeten daartoe een verzoek langs hiërarchieke weg in dienen. Als kinderen worden aange merkt eigen of aangehuwde kinderen, pleegkinderen en voogdykinderen, die in het gezin zyn opgenomen. CURACAO'SE DOLLARMOEILIJK- HEDEN WORDEN BESPROKEN. Dezer dagen vertrekt een delegatie van Curacao per vliegtuig, daartoe te legrafisch opgeroepen door de hier te lande verblyvende gouverneur dr. P. A. Kasteel, om gezamenlijk mot afgevaar digden van de Nederlandse regering de Curacao'se dollarkwestie met de Britse Treasury te bespreken. De afvaardiging bestaat uit de heren mr. N. J. M. Hoogeveen, administrateur van Finan ciën in Curacao, P. T. S Krafft. secre taris van de Curacao'se bank, W. R. Plantz, lid der staten van Curacao en Alex Cur iel, bankier te Curacao. De de legatie kan aan het einde dezer week hier te lande worden verwacht. Een vyfde lid der delegatie, de heer John Mcnge is reeds in ons land aan gekomen. AUTOBUS ZONDER EIND! De langste van Europa. Ons land bezit op het ogenblik de langste autobus, op vier wielen, van Europa, 48 passagiers vinden een plaats in deze wagen, die geconstrueerd is als een brug en een zelfdragende carrosse rie heeft. Het ruim 11 meter lange ge vaarte is een product van de Kromhout Motorenfabriek te Amsterdam en de carros-seriefabriek van Verheul te Wad- dlnxveen. Kromhout heeft in deze wa gen zyn laatste ervaringen op construc tief gebied in practijk gebracht. Zo is de zes-cylinder Kromhout dieselmotor, die een vermogen heeft van 150 pk. en met drukvulllng volgens het Roots- systeem werkt, trillingvrij opgehangen in het geheel gelaste carrosserieframe. Wanneer de lopende orders voor autobussen met normale chassis zijn uitgevoerd, hopen beide firma's de bouw van dit nieuwe type bus ter hand te nemen. De pryscourant heffingen ineens zal in zoverre van de voorlopige prijscourant afwijken, dat zij wèl de koersen op 1 October 1946, doch niet de gereduceer de waarde van de fondsen zal inhouden Voorts is het de bedoeling, dat alle in het tydvak van 1 Juni 1944 tot 1 October 1946 nagelaten of geschonken effecten, welke normaal ter beurze ver handelbaar zyn, eveneens worden ge waardeerd naar de waarde, welke vol gens de pryscourant heffingen ineens aan het einde van dat tijdvak aan de fondsen kon worden toegekend. De datum van 1 October 1946 is aan gehouden in aansluiting aan de rege ling voor de heffingen ineens. EEN FRAAI STEL AGENTEN. Zy verzaakten schromelijk hun plicht. Naar aanleiding van de arrestatie van 6 agenten te Amsterdam vernemen wy. dat de onregelmatigheden zyn ge pleegd in het Posthuis Centraal Station, waar een wacht van 10 politiemannen is gestationneerd, ressorterende onder het bureau Warmoesstraat, De man nen van de centrale controle, agenten in burger die toezicht houden op de gedragingen en de ambtsvervulling van ae politieagenten, was het opgevallen dat zoveel lieden onder invloed van sterke drank in het posthuis werden binnengebracht, zy werden gefouil leerd en de agenten hebben, vooral op aanstichten van de hoofdagent H., de verleiding van het op tafel gedeponeer de geld niet kunnen weerstaan. Niet bekend is over welke periode en over welk bedrag de onregelmatigheden zich uitgestrekt hebben. Thans zyn 4 der arrestanten weer vrygelaten. Zy biyven geschorst, doch zullen niet voor de officier van Justitie worden geleid. De andere 6 zyn in staat van beschuldiging gesteld. RADIO-CONTACT MET DE „VAN GALEN". Vanavond om 6.30 uur zal men over de zender Hilversum I in het program ma voor de Nederlandse strydkrachten een byzondere uitzending kunnen be luisteren. De studio zal dan via Scheve- ïiingen-Radio in contact treden met. H.Ms. torpedobootjager „Van Galen" die een volle krachtproef af zal leggen over de gemeten myi by het eiland Wight in het Engelse Kanaal. Ingezonden Mededeling Vóór de visite komt, scheer ik me gauw nog even glad met Philips „PHILlSHAVE". zegt Staalbaard. Al leen de steker in4iet stopcontact en, terwijl ik lekker in m'n luie stoel blijf zitten, vliegt mijn baard er af. Laat U door een demonstratie bij Uw handelaar eens persoonlijk over tuigen, hoe gemakkelijk droogschereü PHILIPS STAALBAARD Ook UW baard vliegt éraf! N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND. EINDHOVEN FEUILLETON vertaald uit het Engels door SUSAN INGLIS 49) Impulsief zei ze: „Natuurlijk wil ik biyven, zolang als u maar wilt! Zijn gezicht klaarde op. De sombere uitdruk king verdween; hy leek opeens veel jon ger en er ging een charme van hem uit, die haar opnieuw aan Dick deed den ken. En ze voelde wederom die zon derlinge huivering door zich heen gaan, toen ze in zyn 0£en keek. In d&t ge val zei hij, zullen we u misschien nooit meer laten gaan. Toen ze hem weer alleen gelaten had, zat hy enige tyd roerloos aan zyn bu reau. de tyd en alles, wat om zyn aan dacht vroeg, volkomen vergetend. Hij zag haar nog steeds voor zich zitten in de grote stoel- Het kleine meisje met de grote bruine ogen was eerst zeer ge reserveerd geweest, daarna verontwaar digd en toenonbeschrijfelijk lief. De hele kamer had er door haar aanwezig heid warmer en vrlendelyker uitgezien. Zyn eigen neerslachtigheid was door haar oprechte medegevoel minder ge wordenVerveeld en eenzaam.. Hy haalde zijn schouders op. Hij had geen tijd om zich te vervelen. Hij had altijd te veel aan zijn hoofd om ergens over te piekeren, hij was hard voor zichzelf. Maar eenzaamWas hy langzamer hand niet net zo eenzaam geworden als Kay die boven in haar bed moest lig gen? Het lag natuurlijk aan hem zelf. dat hij het zover had laten komen, maar hy had het nooit zo erg beseft als juist nu. op dit moment, nu het vriendelijke begrypen van een derde hem even had geraakt Hy stond op. Het werd tijd. dat hy terug ging naar zijn werk. Terwijl hij naar de deur ging viel zyn oog op iets. dat op de grond lag, en hy bukte zich automatisch om het op te rapen. Het was een gele ro zenknop, de knop die zij op haar jasje gedragen had. Met een vreemde uit drukking op zyn gezicht stopte Alan Heriot de rozenknop in zijn zak en ver liet hy het vertrek. HOOFDSTUK XVI. Kathryn had zelf een telegram aan David Lome gezonden en Anne had hem een aanvullend telegram ter toe lichting gestuurd, om hem er volko men duideiyk van op de hoogte te stellen, dat het mysterie, betreffende Kathryn, was opgelost, dat Kathryn nu aan de beterende hand was en dat het enige, waarover hy zich zorgen moest maken, was uit te vinden, op welke manier hy haar zo snel mogelijk zou kunnen komen opzoeken. Zijn antwoord-telegram had Ka- thryn's bleke wangen doen blozen en haar ogen doen stralen. Ze had het onder haar kussen gelegd en herlas het vele malen per dag. En vele malen per dag vroeg ze zich ook af, wanneer de brief, die in het telegram aange kondigd werd, vanuit Ierland in Trant zou kunnen zijn. David had ook Anne geantwoord op haar telegram en zyn antwoord was zo vol van dankbaar heid en biydschap geweest, dat het haar een warm gevoel van voldaanheid gaf. Ze kon zich hoe langer hoe min der voorstellen, dat ze eens de gedach te om naar Trant te gaan, gehaat had, en dat ze er tegenop gezien had, Alan Heriot te ontmoeten. Ze vond het leven momenteel in vele opzichten zeer de moeite waard! Dokter Wild, die er helemaal niet door beledigd was, dat Anne zo'n re sultaat bereikt had, haar eigen frie- thode volgend, wenste haar van harte geluk met haar succes en toonde zich er zeer verheugd over. Een dia gnose te stellen inzake de ziekten van het menselijk lichaam, is iets, dat ik, geloof ik, wel kan, zuster, zei hy maar ik moet hier constateren, dat er een jonge vrouw voor nodig is om te ontdekken, wat er omgaat in het Innerlyk van een andere jonge vrouw. Mevrouw Forbes zou zichzelf niet geweest zyn, als ze niet gedeeld had in de algemene grote biydschap. Maar Alan had tevoren een kort gesprek met- haar gehad, waarin hy haar voor de eerste keer werkeiyk enigszins aan het schrikken had gemaakt en zeker by voorbaat ieder commentaar, dat ze eventueel gemaakt zou hebben, onder drukt had. Na zyn gesprek met Anne in de bibliotheek, was hij vastbesloten geweest des avonds tijdig op Trant terug te zyn om zyn tante te spreken vóór het avondeten: (Wordt vervolgd) 78) Oehoe deed vergeefse pogingen om te ontkomen, maar het toestel van Kraan was veel vlugger dan het zyne en hy was dan ook al gauw ingehaald. Kraan haalde de trekker over en schoot een vuurpyi in de romp ran Oehoe's machine. „Veel plezier verder!" riep hy. „Kyk maar goed naar het vuurwerk, het is een mooi gezicht!" „Haal dat ding er uit!" gilde Oehoe. „Vlug, leerling! Direct ontploft het!" „Ik kan er niet byi" riep Panda wan hopig. „Geef my een parachute baas! Ik wil er uit!" „Ik heb geen parachutes by me!"zei Oehoe somber „Dit loopt mis, leerling! Als dat ding oytploft, gaat de benzine in brand en dan zyn we er by!" De vuurpyl brandde intussen steeds verder. De sterretjes spatten in het rond! Ja, het zag er leiyk uit.... Een serie zware straffen DIENSTNEMING BIJ VIJAND EN JODENVERRAAD. 15 JAAR, De schilder Arie de Jong te Leiden, ijverde voor het nationaal socialisme, waarbij hij reeds in 1933 lid der N.S.B. was geworden. In Aug. 1941 kwam hij in dienst van de vijand bij de Luftnachrichtentrup- pen, en in 1942 by de Todt, en in 1944 by de landwacht Nederland. De proc. fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te Den Haag vorderde thans tegen hem vyf- tien jaar gevangenisstraf. Volgens de raadsvrouwe, mej. mr. Muller had De Jong het alles voor zyn grote gezin gedaan. 12 JAAR. Voor het Byz. Gerechtshof te Den Haag verschoen ook de bloemist P. A. J. de Haas uit Leiden, wie ten laste was gelegd toetreding tot het Vrywilligers- legioen Nederland en Jodenverraad. Hij erkende tot het Legioen te zyn toegetreden. In Mei 1944 werd hy met het oog op zijn leeftyd overgeplaatst naar de Landstorm Nederland. In Octo ber van dat jaar werd hy wachtcom mandant in de Willem IH-kazerne te Apeldoorn, waar gevangenen van de S.D. zaten. Daar heeft een zekere Jon kers hem medegedeeld, dat bij zijn vriend Barels twee Jodinnen waren on dergedoken. Zij waren anderhalf jaar by Barels geweest, die haar nu kwyt wilde. Verd. heeft de vrouwen mede ge arresteerd. Ze werden via de Willem IH-kazerne gebracht naar Westerbork. waar zy tot de bevrijding verbleven. De procureur-fiscaal mr. Braun eiste 12 jaar gevangenisstraf met aftrek. De verdediger mr. Teekens vroeg een lich ter straf. 8 JAAR. De schipper T. G. Louwen uit Bode graven was in bezettïngstyd in het ver keerde vaarwater terecht gekomen; hy deed mee by zoeken naar onderduikers, liep als iandwachter patrouille door zUn dorp, en na de dolle Dinsdag deed hy in het Oosten van ons land dienst voor bewaking van de spoorlynen, waarlangs de vlucht werd genomen. De proc. fiscaal wees er op dat ver dachte in zijn woonplaats niet erg gun stig bekend staat, en voederde acht Jaar gevangenisstraf met aftrek pre ventief, en ontzetting uit de kiesrech ten. De raadsman, mr. Klaassen pleitte clementie. 8 JAAR. In zyn dorp Bodegraven werd de veehouder G. H. Op 't Landt geken schetst als een elgenwys nat. soc., die in bezettingstyd fel en actief was. Hij was in 1940 lid van de N.S.B. geworden, kwam de landwacht helpen om onder duikers te vangen, en hielp na de alge mene vlucht in Sept. 1944 spoorlijnen bewaken. De proc. fiscaal vorderde acht jaar gevangenisstraf met ontzetting uit de kiesrechten, en aftrek preventief. De raadsman, mr. H. E. la Gro meende dat verd. niet zo kwaad is geweest. BIGAMIST VOOR ALKMAARSE RECHTBANK. Voor de Alkmaarse rechtbank stond wegens bigamie terecht dé 25-j. typo graaf H. C. van den Berg uit Hoorn. Deze was 19 Mei 1945 te Beriyn ge huwd met de Duitse telefoniste M. Dreschler en hy had dit huweiyk ver zwegen tegenover het Hoornse meisje J. Dokter, waarmede hy op 5 Septem ber 1946 te Zaandam in het huwelijk trad. Doordat zijn Duitse vrouw op grond van haar huwelijk met v. d.Berg gevraagd had om toelating in Neder land, kwam het feit. aan het licht. Ver dachte verweerde zich door te zeggen, dat hy zyn huweiyk met de Duitse vrouw niet geldig beschouwde, omdat deze nadat zy met hem getrouwd was, hem had verteld, dat zij reeds eerder was gehuwd met een parachutist, waar van zy veronderstelde, dat hy gesneu veld was. Ingezonden Mededeling i Benen als een Barometer - eii steeds maar rauw weer op til? Rheumatlsche pynen ln armen en be nen, neen in alle ledematen nu hier, dan daar zyn ln ons vochtig wispel turig klimaat voor velen onfeilbare voor boden van verandering van weer. Wa pen U tegen die slopende pynen. Neem Kruschen Salts. De aansporende werking van Kruschen op Uw bloedzuiverende organen dryft de pijnverwekkende schadelijke zuren op de vlucht en neemt zo de oorzaak weg van die steeds weerkerende plaag, die Uw hele gestel ondermynt. Tob niet langer door, vraag vandaag Kru schen bij Uw Apotheker of Drogist en neem van morgen af regelmatig de kleine dagelykse dosis in Uw eerste kopje thee. VOOR DONDERDAG 23 OCTOBER. Hilversum I (301 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7 15: ochtendgymnastiek- 7 30: ochtendrhythme; 7.50 dagopening; 8 00: nieuws; 8 15: opgewekte fragmenten; 8.45: werken van Prokofjef; 9.15: morgenwijding ds. A. L Broer; 9 30: gram.muziek; 9.45: arbeidsvitaminen; 10-30; voor de vrouw; 10.35: Alfred Cortot, plano. 10.50: voor de kleuters; 11.00: Romancers; 11.40: reis ervaringen; 12.00: sopraan en plano; 12 30: weerpraatje; 12.33: ln 't spionnetje; 12.38: zuidelijk rhythme; 13.00: nieuws; 13.15: ensemble B. Decker; 13.45: Andrew Sis ters; 14.00: voor de vrouw; 14.20: gram.- muzlek; 15.00: voor zieken en gezonden: 16.00: wetenswaardigheden^ 16 05: repri ses; 17.00: kaleldoscoop; 17.20: over die ren; 17.30: Skymasters; 18.00: nieuws; 18.15: sportpraatje; 18.30: Ned. Strijdkr.; 19 00 en nu naar bed; 19.15: G. van Krevelen, plano; 19 45: R.V.D. antwoordt; 20.00 nieuws; 20.05: vraaggesprek met Rika Hopper; 20 15: Radio Philh Orkest; 21.05: hoorspel „De gevangene van Zenda"; 22 35; Ned. componisten en auteurs; 23.00; nieuws; 23.1524.00; gram.muziek. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws: 7.15: ochtendgymnastiek; 7 30: morgengebed en liturgische kalender: 7 46: marsmuziek; 8.00- nieuws; 8.15: opgewekte muziek: 9.00: gram.muzlek; 9.30: water standen: 9.35: concert van Mozart; NCRV 10 00: Leger des Hells; 10.15: morgen dienst o. 1. v. ds. E. E de Looze: 10.45: Berliner Lehrer Gesang Vereln.; KRO 11.00: radio ziekenbezoek; 11.45: Don Kozakken- koor; 12 00: Angelus; 12.03; licht orgel spel; 12.30; weero verzicht; 12.33: Klaas van Beeck; 12.55: zonnewijzer: 13 00: nieuws; 13.15: Kath. nieuws: 13.20: over boeken; 13.25: Klaas van Beeck; 13.45: licht programma; NCRV 14.00: the Sound Mixers; 14.40: pezlpsweek; 15,00: concert van Hündel- 15 20: Trio van Beethoven; 16.00; bybeilezing: 16.45: pram.muzlek; 17.00: radiojcuedloumaal: 17.30: gecste- ice liederen; 17 50: Rijk Overzee: 18.00: '"TTr k-vflriler 18.15: composities van Tli Berger: 18.30: Ned. koren en korpsen; 19.00: nieuws; 19 15; lioet staat het ln Indië; 19.30: actueel geluld; 19.45; gezins- weck; 19.55- Bechkoraal; 20 00; nieuws; 20,05': uroloog- 20 15; gedenkure ds. D A. v d. Bosch: 21.30: de vaart der volken door ar. L W. G. Scholten; 21.50; verzoek programma: 22.30: nieuws; 22.45' avond- overdenking: 23.00: lichte klanken; 23.40 24.00' slotoccoord. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen; van Romunde-Klelndlenst, z., Rijswijk; Poldermans-Rinsma, d-, Bont- hain (Zuid Celebes); Land-Boissevain, d., A'dam; Horneman-van Es, d.. R'dam. Gehuwd: L. W. v. d. Vliet en G. C. Meyer. A'dam; E E. Tanner en G. A. Ny- hof, Arosa. Overleden: K. Klein, m 61 Jaar. Den Haag; S. van Straten, m., 44 Jaar. A'dam: Th. van Buuren, m., 68 Jaar. Utrecht; F. I. H. Pierson_de Savornln Lohman, vr. 82 Jaar. Neullly s 'Seine: H. A. A. van Haaf, m., 53 Jaar. A'dam; J J van Bennekom, m 46 jaar, R'dam; A. P. der Weduwen, m., 90 Jaar. Dreisclïor. Ofschoon de wet een straf van 4 ja ren mogelyk maakt, eiste de officier, rekening houdende met de eigenaardige omstandigheden, 3 maanden gevangé- nisstraf. Zij waren weer o zo onschuldig De eerste verdachte die gisteren in het beklaagdenbankje van het Leids Tribunaal plaats nam. was H. Pet, schil der te Leiden, die behalve het gewone lystje van beschuldigingen ook nog het lidmaatschap van de landwacht op zyn naam had staan. Verdachte's raadsman mr. H. W. J. A. Averbeck, achtte het foutief die feiten, die regelrecht uit het lidmaatschap van de NSB voortvloei den, als bijzondere delicten te beschou wen. De tegen Pet ingebrachte beschul digingen achtte verd. een licht geval". H van Gorkum uit Hazerswoude had twee jaar in Hamburg gewerkt, was by de Waffen-SS gegaan en had aan het Russische front gevochten. In 1944 werd hy lid van de NSB. De verdediging, ge voerd door mej. mr. M. Veltkamp, leg de de nadruk op beschuldigde's slechte economische omstandigheden. A. van der Made uit Leiden was in 1941 lid geworden van de NSB. was blok-, buurt- en groepleider, terwijl hy als een van de meest actieve colpor teurs van VoVa te boek stond. V. d. M. beweerde dit alles gearrangeerd te heb ben om de zaak van de Joodse firmant Schnitzler uit Den Haag te kunnen redden. In overleg met deze laatste had hy de verwaltung op zich genomen, ter wijl hy de zaak in 1944 had gekocht. De president vond een en ander nogal eigenaardig. Deze overeenkomst immers was nog geen reden geweest om 20.000 exemplaren van VoVa te verkopen? Maar v. d. M. beweerde stram, dat die VoVa's voor de kachelstokende huis vrouwen en de bloemenventers van de markt waren geweest. Mr. Averbeck kon ten overvloede nog het contact met de heer Schnitzler overleggen, waaruit gemeenzaam overleg zou bliiken. J Korbee uit Noorawlik opende dery van de middagzitting. Deze man. los- arbeider van beroep en in 1933 in het vaarwater van de NSB terecht geko men, met alle gevolgen van dien (W A., landwacht) was in 1945 opgecomman deerd om dienst tc doen by de opspo ring van vyf illegalen te Voorschoten. K. had bovendien werken helpen uitvoe ren ten behoeve van de Duitse Welir- macht. Mr. Averbeck, die ook deze be schuldigde verdedigde, wees er op, dat K was ondergedoken, toen hy werd opgeroepen voor de landwacht. Geldge brek had hem evenwel weer naar huis terug gedreven. Bij de arrestatie van de ondergedoken illegalen by de fami lie Wachtendonk te Voorschoten, had verdachte slechts een ondergeschikte rol vervuld Een moeilijke jeugd en een niet. min der moeiiyk karakter waren oorzaak, dat L. Kuvper, technicus te Hillegom, in 1941 NSB-er werd. Uit de militaire dienst gekomen. Vond hy zyn betrek king by het waterleidingbedrijf dooreen ander ingenomen en kon maandenlang niet slagen in het vinden van een an dere. Hij ging naar Duitsland, vocht voor een eigen organisatie van Nat. Soc Nederlanders in Duitsland en trad op als verbindingsman tussen het Ned. arbeidsfront en het Duitse. Ten s^tte kwam hy terecht by de fa. Meuier.- berg, te Heerlen, die zich later ook be zighield met het weghalen van de Ned. klokken. In 1944 werkte K. te Roozen- daal by het graven der tankgrachten. Ofschoon deze beschuldigde na enige aarzeling zijn misdadig gedrag erkende, bepleitte mr. J. v. d. Hoeven clementie. G. van Ommeren, die geen raadsman had toegewezen gekregen wilde desal niettemin zyn zaak doorgezet zien. Deze AlDhenaar war vriiwillig by de Waffen- SS gegaan, nadat hij zich eveneens w ij- willig naar Duitsland had begaven. La ter werd hy ook O T.-man. Bijzonder brutaal was zijn ontreden na de Be vvy ding. Hij ging zich toen aanmelden hü de BS. zoals hii zei. om bewakings diensten te doen. Verschillende malen werd v O. nngepakt nn verhoord: men kon hem echter nooit iets definitiefs ten laste leggen. In September JP46 eerst was hii er voor goed „bil". Be schuldigde wist ter zitting niet: veel aan te voeren. Dat hy alleen als bakker en niet als soldaat was opgetreden, kon hii bovendien ook niet serieus volhou den. Joh Dreef, echtgenote van Karei van Duren, was natuurlijk NSB-ster etc De voornaamste ten laste legging echter betrof het aanbrengen van mevr. Van Amerongen, na eon rel op de Breestr., waarbij haar beide zonen. WA-mannen, door burgers waren gewond. Mevr Van Amerongen zou toen n.l. gezegd heb ben „Jullie zijn al net zo erg als die moffen 1". ofschoon zyzelf beweerde zich aldus te hebben geuit: „Ben jij een moe der. dat ,1e je zonen zo ophitst?" Be schuldigde bracht een en andpr over aan de beruchte NSDAP-er. Steffin, en het geval kostte mevr. v. A. driemaan den hechtenis. De verdedicster mej. mr. H. Muller, noemde Steffin de hoofdschuldige in het geval Van Amerongen en wilde niets weten van de vele geruchten, die over beschuldigde rondgaan. D Zaal uit Den Haag, had. indertiid wonend aan het Plantsoen alhier, in ziin kwaliteit als NSB-er de Ort^kom- mandant en de beruchte commissaris Hoffmann ten zynen huize ontvangen. Zaal had zich aangesloten bij het Duit se transportwerk. maar de zwaarste be schuldiging was wel deze: dat hy de heer Meyer van Leeuwen, die zich zon der Jodenster op in de kapperszaak van Hoppezak had gewaagd, had aange bracht bij commissaris Hoffmann. M. was vrijgekomen en met succes onder gedoken. waarbij Z. hem volgens zyn zeggen zou hebben geholpen. Het Tri bunaal achtte termen aanwezig om M. te horen, waarom de zaak dus werd aangehouden tot over veertien dagen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2