De plannen der Britse Labour-regering Lastige problemen rond het Indisch beleid Dalende prijzen in Indië WEERBERICHT Balkan-Commissie ingesteld Nederland handhaaft onverkort souvereiniteif Gunstige maatregelen voor de bevolking Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt 86ste Jaargang WOENSDAG 22 OCTOBER 1947 No. 26216 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden: 30 cent-s per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 De oppositie komt in het geweer In het Britse Lagerhuis kondigde de premier Attlee voorts de wijziging van de wet inzake het Hogerhuis aan dat de regering de bedoeling had, de tyd van twee jaar, gedurende welke het Hogerhuis een wet kan tegenhouden, terug te brengen tot één jaar. Hij achtte het verstandig om deze re geling in te voeren, voordat zich een ernstige kwestie zou voordoen, en de leiding van het Hogerhuis in minder verantwoordelijke handen zou zün ge raakt dan zij thans is. „Het is een wij ze voorzorgsmaatregel". Hierop interrumpeerde Churchill door te zeggen, dat het een overwogen daad van sociale agressie was. Vóór Kerstmis wordt het wetsontwerp vermoedelijk aangeboden. Het is niet de bedoeling het recht van veto en amen dement, dat de lords bezitten geheel af te schaffen. Aangaande de buitenlandse politiek zelde Attlee. dat de regering ongerust was door de optredende spanningen en door de houding van de Sovjet-gedele geerden, die het werk van de opbouw der VN in gevaar brengen. Over de handels-besprekingen te Genève zeide Attlee van mening te zijn dat. hoewel de voortgang der onderhandelingen ver traagd was, overeenstemming bereikt zou worden met de meeste, zo niet met alle der 17 vertegenwoordigde landen. Hij hoopte, dat de minister van handel over enkele dagen hierover een verkla ring zou kunnen afleggen. Een nog hechtere samenwerking met de landen van het gemenebest zou volgens Attlee een belangrijke versterking zijn in de strijd tegen de crisis, waarin Engeland momenteel verkeert. Attlee verklaarde voorts, dat een aan zienlijke inkrimping der gewapende macht gedurende de eerstvolgende 18 maanden zou plaats hebben. Het in krimpen der thuïsvloot, zo zeide hij met klem. is slechts een tijdelijke maatregel. Hij verklaarde, dat een plotselinge in krimping van de vloot van het impe rium niet plaats had gevonden. Attlee gaf toe. dat de economische situatie sinds Augustus slechter was geworden. Hij zeide, dat de minister van econo mische zaken, sir Stafford Cripps en de minister van financiën. Hugh Dal ton, in de komende twee dagen een ver klaring zouden afleggen. Met het oog op het plan-Marshall zeide Attlee, dat het fataal zou zijn om verwachtingen te koesteren. „Wij moeten alles met eigen inspanning bereiken". „Wü zijn beslo ten om ons land door deze zo moeilijke tijd heen te leiden". Hij besloot met te zeggen, dat hij er van overtuigd was, dat de welvaart van Engeland en Euro pa zich zou herstellen. Over de nationalisatie der ijzer- en staalindustrie zeide Attlee nog het volgende: „Ik geloof, dat deze van overweldigend nationaal belang is, en om alle twijfel te voorkomen, zou ik willen zeggen, dat het. de bedoeling van de regering is om met het hui dige parlement tot nationalisatie van geschikte sectoren van de ijzer- en staalindustrie over te gaan". Eden. die tijdens de oorlog minister van buitenlandse zaken was, heeft na mens de oppositie verklaard, dat de re gering niet het recht heeft de bevoegd heden van het Hogerhuis te tep<»ken. „Het voeren van een partij-politiek door de regering zal het land niet haar wel vaart teruggeven", aldus Eden. De inkrimping van de Britse thuïs vloot zal Engelahd een vloot laten, die nog kleiner is dan de Peruviaanse, zo zeide Eden en hij drukte hierover zijn bezorgdheid uit .He internationale si tuatie is somher en wü kunnen niet op- nieuw een wedloop met de tüd houden, zoals wü in de eerste jaren van de oor log hebben gedaan". Eden achtte het noodzakelijk, dat Engeland zijn eigen geloof in een ware democratie ferm ge stand zal blijven en hij verklaarde, dat men niets zou winnen als men trachtte anderen rustig te houden door op es sentiële punten tot een compromis be- re!dOpt8 deze manier zullen wij steeds sneller bergaf gaan". Eden oefende critiek op de Sovjet unie en voornamelijk op haar houding ten opzichte van het plan-Marshall. „De communistische activiteit in alle landen ziende, weten wij. wat wij hebben te verwachten" zo zeide hij. Eden noemde het zeer ernstig, dat En geland zün goudreserves in een dusda nig tempo aanspreekt, als thans het ge val is. „Het schijnt, dat ons het goud even snel door de vingers glijdt als in Augustus de dollars deden". m Lord Salisbury, leider der oppositie in het Britse Hogerhuis, heeft in antwoord op de in de troonrede aangekondigde beslissing van de regering om de be voegdheden van het Hogerhuis te be perken verklaard, dat de oppositie wel is waar heeft getracht de wetsontwer pen. die het Lagerhuis had aangeno men te amenderen en te verbeteren, doch nooit heeft geprobeerd obstructie te voeren. PLAATSELIJK ENIGE REGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Tijdelijk toenemende bewolking met plaatselijk enige regen voornameiyk m het Z.-W. gedeelte van het land. Over dag wat minder zacht. Meest matige wind tussen Z.O. en Z-W. 23 October. Zon op: 7.17 uur; onder: 17.31 uur. Maan op: 15.55 uur; onder: 0.26 uur (29 Oct V.M.). Hoogwater te Katwijk te 10.40 en 23.28 uur (Doodtij). Salisbury verklaarde, dat een verde re beperking van de bevoegdheden van het Hogerhuis de invoering van een één-kamcrstelsel zou betekenen, waar door de laatste bescherming van het Britse volk tegen extreme daden van een meerderheidsregering zou komen te vervallen. Hij verklaarde voorts, dat het land thans de zegeningen van het so cialisme had ervaren waardoor, het diep was gezonken. Thans onbepaald uitstel! De Veiligheidsraad heeft het de bat over Iridonesië thans voor on bepaalde tijd uitgesteld. Naar Aneta verneemt, zal de Phillppijnse afgevaardigde, gene raal Romulo, de Raad voorstellen, dat de militaire stafcommissie der V.N. een poging doet om de vijan delijkheden in Indonesië te doen beëindigen. (Op zo'n manier komt er wèl schot in de zaak! - Red. L.D.). Een blik in de grote montagehal van de Zwitserse locomotieven- en machi nefabriek in Winterthur, waar een serie door de Ned. Spoorwegen bestelde elec- trisohe locomotieven in aanbouw is. De eerste machine, welke reeds gereed ge komen is, draagt het nummer „NS 1001" en deze machines doen inderdaad den ken aan een modern sprookje uit 1001-nacht. De maximum snelheid bedraagt 160 km. per uur. (Foto Anefo) Nederlaag voor het Slavische blok In de algemene vergadering der V.N. is gisteren het debat over de instelling van een Balkan-commissie beëindigd. De Sovjet-resolutie, volgens welke Griekenland alle schuld treft en de vreemde troepen uit Griekenland weg moeten, terwijl de Amerikaanse hulp aan Griekenland gecontroleerd zou moeten worden, werd door de Braziliaanse voor_ zitter Aranha als obstructie geken schetst, daar oit voorstel in de politieke commissie al was afgewezen. Wysjinsky zei daarop het niet uitge sloten te achten, dat des voorzitters hou ding „door zekere politieke gebeurtenis sen" (gedoeld werd op Brazilië's breuk met de Sovjets) werd beïnvloed, hetgeen Aranha met beslistheid ontkende. De vergadering besliste daarop ten gunste van het Instellen van een nieuwe commissie voor de Balkan. 40 landen stemden vóór, de Slavische groep van zes stemde tegen cn elf landen onthielden zich, o.a. de Scan dinavische landen, India en de Ara bische staten. Een Pools voorstel om de terugtrek king van alle vreemde strijdkrachten uit Griekenland te gelasten, werd ver worpen met 34 tegen 7 stemmen en 16 onthoudingen. Egypte steunde de Sla vische groep. De Australische afgevaardigde Evatt heeft nog in antwoord op de herhaalde veroordeling van de aanwezigheid van Brits en Amerikaans militair personeel in Griekenland door de Sovjet-afgevaar digde de kwestie van de aanwezigheid van Sovjettroepen in Polen en Joego slavië ter sprake gebracht. Deze aan wezigheid toont de aartshuichelarij van de critiek jegens Engeland en de V. S., aldus Evatt, want deze beide landen doen precies hetzelfde als de Sovjet- Unie,maar dan nog op veel kleinere schaal. Evatt zeide, dat de Sovjet-Unie met Polen en Joego-Slavië overeenkom sten heeft om deze landen van wapens en munitie te voorzien, en „ongetwij feld ook met Tsjecho-Slowakije". Australië bracht voorts een voorstel ter tafel, volgens hetwelk de algemene vergadering aan alle leden der Vere nigde Naties zou verzoeken alle vormen van oorlogspropaganda te veroordelen. Het voorstel werd ingediend in de vorm van een amendement op de Sovjet-re solutie. Het Australische voorstel eist geen censuur-maatregelen, doch stap pen om de eerlijke en juiste weergave aan te moedigen van officiële, verkla ringen, welke betrekking hebben op de internationale verhoudingen en voorts het aanmoedigen van de verspreiding- van alle berichten, die uitdrukking ge ven van 't onmiskenbare verlangen van alle volken om een derde wereldoorlog te voorkomen. Volgens de resolutie zou den de naties verzocht worden om de propaganda te veroordelen, die verant woordelijke personen valselijk er van be ticht enige daad van agressie aan te moedigen. In het amendement wordt verzocht, dat de komende conferentie over de pers en berichtgeving practische metho des zal bekend maken om dit doel na te streven. De stakingsgolf in Frankrijk De Franse regering, wier concessies aan de stakende metro-employé's en het personeel der Parjjse busdiensten, het onmiddellijk gevaar van een algemene staking in Parijs hebben bezworen, moet thans weer het hoofd bieden aan stakingsdreigementen van het- verbond van ambtenaren en hernieuwde eisen van het verbond van spoorweglieden. De gevoerde besprekingen tussen Ramadier en afgevaardigden van 1.800.000 amb tenaren hebben niet tot een overeen komst kunnen leiden. Vandaag worden de besprekingen voortgezet. De ambtenaren dreigen met een sta king, indien hun eisen t.a.v. een alge mene herclassificatie niet worden inge willigd. Het verbond van spoorwegar beiders heeft gedreigd, een „buitenge wone" vergadering van zijn nationale raad te beleggen, tenzij de regering weer bereid is te onderhandelen. FORRESTAL OVER OORLOG EN VREDE. De Amerikaanse minister van defensie, James Fcrrestal, heeft bij de opening van het jaarlijkse forum van de „New- York Herald Tribune" verklaard, dat de Amerikanen zelfs de gedachte aan oor log verfoeien, doch de oorlog verkozen boven het leven in een politiestaat. Ds Amerikanen denken er niet aan, aldus Forrestal, hun regeringsvorm aan de Russen op to dringen, doch zij zijn ook niet van plan zich het Sovjet-Russische systeem te laten opdringen. (Van onze parlementaire redacteur). Niet alleen inzake herstel en hand having van orde en veiligheid in Ned. Indië hebben zich de moeilijkheden sinds het staken van de politie-actie vermeerderd, doch ook in'andere op zichten zjjn de problemen gegroeid en zelfs is hun aantal toegenomen. Sinds geruime tijd lieten zich stem men horen, dat het Departement van Overzeese Gebiedsdelen overbelast zou zijn. waaraan door splitsing van dit departement of op andere wijze tege moet gekomen diende te worden. Hier bij kwam, dat minister Jonkman enige tijd rust behoefde en de heer Beel diens portefeuille ad interim waarnam. Deze feiten tezamen met diverse andere overwegingen leidden tot besprekingen over een kabinetsreorganisatie. Hierbij was een teer punt de machts verhouding tussen de beide regerings partijen. Maar ook de visie op het Indisch beleid was van invloed; want mocht al binnen het kabinet homoge niteit heersen te dezen aanzien, de verschillen tussen dc opvattingen, van K.V.P. en P. v. d. A. zijn evident. Er zijn al heel wat prognesen geuit over de komende kabinetsreorganisatie, Opbrengst neemt zienderogen toe! (Speciale reportage). Langzaam maar zeker keert men ook in Indië tot meer normale, soms zelfs vooroorlogse toestanden terug! In een stad als Batavia kan men aan de deur alles wat men wenst al weer kopen en de prijzen zijn geenszins zo fabelachtig hoog meer als ze na de bevrijding geruime tijd zijn geweest. Een Maandag uit Batavia ontvangen telegram meldde dat de rijstprijs thans is gezakt tot 25 cent per kilogram en als wij weten dat die een jaar geleden nog f. 2.per K.G. bedroeg, dan is het wel duidelijk dat dit van zeer grote in vloed moet zijn op de burgerlijke econo mie. omdat alles nu eenmaal door de prijs van de rijst (het volksvoedsel bij uitstek) wordt beheerst! SCHADE VALT MEE! Het was inr. P. A. Ursone, die dit vertelde in een kleine kring van jour nalisten in het gebouw van het minis terie van Economische Zaken te Dan Haag. Mr. Ursone, die adviseur voor Economische Aangelegenheden van de Luit. Gouv.-Generaal is, meende temo gen schatten dat de prijsdaling in de grote steden van Java en Sumatra stel lig wel op 30 a 40 pet. mag worden ge steld. vergeleken met een jaar geleden, en was van oordeel dat een nog verdere daling kan worden tegemoet gezien. Hetgeen uiteraard de algemene wel vaart ten goede moet komen. Ook bui ten de grote steden heeft zich de situa tie in velerlei opzicht aanzienlijk ver beterd. Voornamelijk is dit het gevolg van het feit dat de regering op West Java ongeveer 40.000 ton en op Oost Java 60.000 ton rijst heeft kunnen ko pen, welke voorraad wordt gebruikt om er de bevolking van die streken mee te helpen waar men te kort komt. Het is een genoegen te zien welk een gunstig effect dergelijke maatregelen op de be volking hebben en hoe de arbeidslust er door is toegenomen. Het aanbod van werkkrachten op de ondernemingen, die ai weer in bedrijf zijn, is nu zodanig dat men niet meer in staat is het te ver werken. Intussen zijn er naast de on dernemingen arbeidsobjecten als we genherstel, bruggenbouw, e.d. genoeg, om te voorkomen dat goedwillende ar beiders werkloos zouden moeten rond lopen. Ook de opbrengst van de ..be volkingsproducten" neemt zienderogen weer toe Wie in het arbeidsproces is inge schakeld, wordt, met zijn gezinsleden, in de gelegenheid gesteld textielgoe- deren e.a. tegen inkoopsprijs aan te schaffen, Mr. Ursone stelde met vol doening vast, dat men in vele streken de welvaart als het ware dagelijks ziet toenemen. Ongetwijfeld hebben tal van on dernemingen ernstig geleden, maar het is wonderlijk hoe snel men ze dikwijls toch weer aan het draaien weet te brengen! En het verlies aan de plantages, veroorzaakt door ver waarlozing, vernieling enz., valt erg mee. Voor West-Java wordt het ge schat op 20 pet. BLIJVENDE MILITAIREN. Mr. Ursone bevestigde de geruchten dat vele militairen de wens te kennen hebben gegeven om straks, bij hun de mobilisatie, in Indië te blijven en zich daar een bestaan te verwerven. Hoe groot hun percentage is, valt overigens nog niet bij benadering te zeggen. Er is een speciale dienst belast met de taak om na te gaan of zij voor te werkstelling in Indië in aanmerking ko men. In dezelfde geest is er trouwens door het min. van Overz. Gebiedsdelen een bureau gevormd dat jongelui (bij voorkeur van de jaargangen '23 tot '27) in de gelegenheid stelt op korte termijn naar Indië te gaan. De eisen zjjn zeer bescheiden. Natuurlijk moet men licha melijk geschikt zijn, maar universitaire opleiding, of ets dergelijks, wordt niet gevraagd. Ongeveer duizend gevallen zijn door het bureau reeds gunstig be oordeeld. Zij, die hiervoor in aanmer king komen, worden verder o.m. vrij ge steld van militaire dienst! Gehuwden kunnen natuurlijk niet direct hun ge zin meenemen. Pas als men er ginds in geslaagd is (en dat kost moeite!) een paar kamers te vinden, kan men ver zoeken om zijn gezn te laten overko men. Er is dan momenteel nog een wachtperiode van ongeveer 3 1/2 maand mee gemoeid! Willem Andriessen. pianist van wereld vermaardheid en directeur van het Con servatorium te Amsterdam, hoopt Za terdag a.s. zijn 60ste verjaardag te vie- 'ren. (Foto ANP-d. Wt.) BINNENLAND. De 62-jarige kunstschilder R. R. uit de 2de Weteringsdwarsstraat te Amster dam is van de eerste etage van de trap gevallen en op slag gedood. Aan de mijnenschool in de Oranje- Nassaukazerne te Bergen op Zoom kwam een oefenladdng tot ontploffing, waardoor de soldaat J. J. Visser uit Weldem (Fr zodanig werd verwond, dat hij kort daar na overleed BIJ het zoeken naar kolen op het spoorwegemplacement aan de Vlerhaven- straat te Rotterdam is d 9-Jarlge L. M van H. door een spoorwagen overreden en op slag gedood De 58-Jarige schipper M. W. wo nende aan de Prins Hendrikkade te Rot terdam, ls gistermorgen van zijn sleep boot, liggende in de Koningshaven, over boord geraakt en verdronken. De Nederlandse Trustmaatsohappi) deelt mede. dat zij in het geheel niet be trokken ls bij een nieuwe staaltransactle met Duitsland. Er is dus geen sprake van een tweede overeenkomst met de ijzer- en staalindustrie- van de Britse zone. Wel worden onderhandelingen gevoerd welke, naar toen hoopt, zullen lelden tot de leve ring van 10.000 ton rails, Gezien echter de moeilijkheden die zicht nog voordoen, valt omtrent het resultaat nog niets met zekerheid te zeggen. De minister van Economische Zaken, dr Huysmans ls thans ln zoverre her steld, dat hl) zeer waarschijnlijk in de eerste helft van November zijn werkzaam heden zal kunnen hervatten. Het „Belanta-convooi", bestaande uit de vier K.P.M.'ers ,3elanta", „Berombang", .JBesori" en „Beaso" dat 7 Augustus uit Rotterdam naar Indonesië vertrok. Ls na een voorspoedige reis te Batavia aangekomen Zij zullen copra verzamelen en vervoeren naar de grote havens. De Vereniging NederlandCanada heeft medegedeeld, dat de heer J. A. Krijgsman op weg is naar Canada om aldaar een plaatselijk kantoor te openen. Gistermiddag ls het 9_Jarig zoontje van de familie Mooy te Alkmaar op de Frlesebrug door een auto overreden en ernstig gewond. Hedenochtend ls het knaapje aan dé bekomen verwondingen overleden. BUITENLAND. Gisterochtend vroeg ls te Lulsenburg in Beleren brand' uitgebroken in een te- huls voor oude vluchtelingen, waardoor 23 personen ln de vlammen omkwamen. Generalissimus Stalin zal tot. erebur ger van Boedapest worden uitgeroepen. Ter hoogte van Southend (Engeland) ls een watervliegtuig in zee gestort. Ze ven leden der 9 koppen tellende beman- ming werden door reddingsboten opge pikt. ZIJ hadden ernstige brandwonden opgelopen. De landarbeiders van de provincie Modena (Italië) hebben een staking uit geroepen, ter ondersteuning van hun els, dat er een nieuw arbeldscontraot moet worden gesloten. De Joden van de „Exodus" die thans ln twee kampen nabU Luebeck wonen, ls medegedeeld, dat er voor hen betere winterkampen nabij Emden en Wllhelms- haven ln gereedheid zijn gebracht. Overeenkomstig de RK. veroorde ling van het Marxisme mogen commu nisten en marxistische socialisten niet met processies ln de kerk noch bij de processies zelf worden toegelaten, aldus luidt een door radio Vatlcaan bekend gemaakte instructie van kardinaal Schuster, aartsbisschop van Milaan. Vol gens dezelfde instructie mogen marxisten niet kerkelijk begraven worden, tenzij zij voor hun dood blijk geven van openbaar berouw. Te Rlo de Janeiro hebben manifes tanten het gebouw van het communis tische blad: „Trlbuna Popular" aange vallen en schade aan de redactieruimte en de drukkerij toegebracht. Het vliegveld Meisbroek nabij Brus sel zal worden omgevormd tot Belgische internationale luchthaven. Het zal een oppervlak van 1400 H.A beslaan en aan de bouw zal de eerste Jaren 300 tot 500 mlllloen francs per Jaar worden besteed. Het proces tegen de „samenzweer ders" van de .militaire liga" te Sofia ls geëindigd. Volstaan werd met gevangenis, straffen. Mijnwerkers, die een sitdown-staklng ln de Schwager-mljn ln Zuld-ChiU hou den. hebben dynamiet geworpen naar een afdeling van vijftig soldaten, die gezonden waren om de stakers uit de mijn te ver wijderen. De troepen trokken zioh terug en voerden enige ge-vangenen mee. De mijnwerkers Ls aangezegd, dat zij heden de mijn ontruimd moesten hebben dat er anders „zou worden overgegaan tot militaire actie". Prins-regent Karei van België heeft, volgens mededeling van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken, de uit nodiging van de Franse regering voor een bezoek aan Parijs aanvaard en zal op 28 October ln Parijs arriveren voor een ver blijf aldaar van vier dagen. Volgens welingelichte monarchistische kringen te Madrid heeft Don Juan de Spaanse regering doen weten, dat Gil Robles niet bevoegd ls, namens hem be sprekingen te voeren met de verbannen Spaanse socialistische leider Prleto. Groot-Brittannlë ls met Joego-Slavië overeengekomen de Joegoslavische ver plaatste personen spoedig uit de Britse zone van Oostenrijk te doen vertrekken en personen, die verdacht worden van colla boratie met de Nazi's vast te houden. Te Saloniki zijn weer 13 Griekse communisten die 14 September wegens steunverlening aan de guerrillastrijders ter dood waren veroordeeld, tereohtge- steld. De laatste 24 uur zijn 22 andere communisten,- onder wie 2 vrouwen, ge- executeerd. De eerste 10 werden 17 Oc tober terechtgesteld. doch op liet moment dat wü dit schrij ven is er nog geen beslissing genomen. De instelling van een departement van Alg. Zaken schijnt slechts een deel van de voorgenomen veranderingen te zijn. Nieuwe moeilijkheden doen zich voor in verband met de werkzaamheden der Commissie van Drie namens de UNO. Bij de laatste Indië-debatten in de Tweede Kamer legde de minister-presi dent uit. dat de enige taak dier com missie ls: het aanbieden van goede diensten, d.w.z. te trachten, partijen tot vreedzaam overleg te brengen. Uit prof. Logemann's rede bleek diens geheel andere opvatting en wens. Het is der halve begrijpelijk, dat er heel veel af hangt van de keuze der personen, die namens de Nederlandse regering met de Commissie van Drie in contact zul len treden. Hier rijzen bovendien weer nieuwe bezwaren van andere aard: volgens de Grondwet kan alleen de Gouverneur-Generaal de Ned. Regering ln Indië vertegenwoordigen. Een, wel heel erg formalistische, oplossing zoude wezen, de vergaderingen met de Com missie van Drie buiten Ned. Indië te houden; b.v. te Singapore, gelijk door Djokja werd voorgesteld. Een andere oplossing ware, de heer v. Mook Inder daad alleen verantwoordelük te maken, en hem een college van advies terzijde te stellen, zoals vroeger de Raad van Indië. En hier zou dan de Ned. delega tie voor de besprekingen met de Com missie van Drie identiek kunnen zijn met het aangekondigde „collegiaal lichaam", dat de vroegere Raad van Indië en de recente Commissie-Gene raal zal hebben te vervangen. Gok over de samenstelling van deza delegatie en dit college hebben reeds vele geruchten gecirculeerd. En ook hierover is nog niets definitiefs bekend, al mag men wel aannemen, dat do onlangs naar Indië vertrokken gezant Jhr. v. Vredenburch er in zitting zal hebben. Ondertussen doen de berichten uit Lake Success vrezen, dat men de op dracht aan de Commissie van Drie verder wil uitbreiden. Ook dit ver groot de problemen voor het kabinet, dat naar bekend op het standpunt staat, dat Nederland zijn souverelno rechten en plichten onverkort hand haaft. Drie-landencommissie vergaderde te Lapsone HARTELIJKE WENSEN VAN CHIFLEY De 3-landencommissie heeft Maandag haar eerste vergadering te Lapsone na bij Sydney gehouden. Men kwam hierbij overeen, dat het voorzitterschap beur telings door de leden in alphabetische volgorde van hun landen voor de tijd van een week bekleed zou worden. Deze week is Kirby de voorzitter. De commissie besloot zo vlug mogelijk aan het werk te gaan. De minister-president van Australië, Joseph B. Chifley, heeft de Commissie een boodschap gezonden met zijn beste wensen voor haar werk en tevens zegde hij iedere mogelijke hulp van de Australische regering toe. VOORLICHTING IN AMERIKA WORDT EINDELIJK „ACTIEF". Inzake de plannen betreffende de voorlichting in Amerika deelt Aneta nog mede, dat aan het Nederlandse Voor lichtingsbureau te New-York een spe ciale afdeling Indonesië zal worden ver bonden onder leiding van dr. H. J. Friederlcy. Dit besluit werd genomen onder in vloed van de waarnemingen van dr. Van Mook en dr. Ozinga bij hun recent be zoek aan de Ver. Staten. Het N.I.B. gaf hoofdzakelijk passief voorlichting over Indonesië, het beantwoordde slechts vragen. Thans ligt het in de bedoeling in Amerika actief voorlichting te ver schaffen. HADJI ANWAROEDIN TIJDELIJK MINISTER VAN GODSDIENST. Volgens Radio Djokja maakt het Re publikeinse Ministerie van Voorlichting bekend, dat Hadji Anwaroedin benoemd is tot tijdelijk minister van godsdienst. De minister van godsdienst. Kjahi H. Ashari. werd indertijd te Moeara Enim gearresteerd, toen jle Nederlandse troe pen de stad binnengetrokken zijn. ZUIVERINGSACTIES EN SCHERMUTSELINGEN. Het Nederlandse communiqué meldt nog, dat de zuivering in de omgeving van Tjilamaja ten Noorden van Poer- wakarta een aantal gevangenen ople verde. Enkele Nederlandse kampementen werden beschoten. Ten N.W. van Boe- miajoe had een botsing plaqts, waarbij o.m. een T.N.I.-officier gevangen geno men werd. Voorts hadden schermutse lingen vplaats ten Noorden van Poerwo- kerto, ten Zuiden van Welerl en in de omgeving van Salatiga. In Noord-Su- matra verdreven Nederlandse patrouil les enkele benden. Ten Z.O. van Lima- poeloeh en ten Zuiden van Bindjal wer den Nederlandse bivaks beschoten. INDISCH CONSUL-GENERAAL NAAR SOERABAJA. De consul-generaal van India te Ba tavia, de heer Raghavan, zal van 26 tot 28 October een bezoek brengen aan Soe- rabaja. AMERIKAANS MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. Een Amerikaans militair vliegtuig met 11 personen aan boord is op New Foundland, vermoedelijk door slecht weer te laag gekomen, tegen de grond geslagen en vervolgens in de 9 meter diepe haven gezonken. 7 leden der be manning werden gedood, de overige 4 werden gered, doch moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1