„West-Europamoet tot eenheid komen" r Uit de commissies der V. N. „Wereldstaat of wereldramp?" WEERBERICHT -J Wat er in Indië gebeurt Met een enkel woord 86ste Jaargang VRIJDAG 17 OCTOBER 1947 No. 26212 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: j W Henny Hoofdredactie B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per weqk Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Jean Lameroux zoekt in ons land steun. (Van een onzer redacteuren). Het na ieder gewapend conflict on vermijdelijke „nooit meer oorlog" en de door alle tijden nagestreefde „we reldstaat", althans bovennationale binding na 1918 tevergeefs gezocht in de Volkenbond en na 1945 gepro beerd te vinden in de euphemistisch uitgedrukt nog niet succesrijke Orga nisatie der Verenigde Naties heb ben gedurende het laatste jaar vage vormen gekregen in een in vele na ties opbloeiend internationaal fede ralisme. Nu de zich toespitsende politieke ver houdingen, de steeds voortschrijdende techniek, en vooral de hand overhand toenemende economische chaos van de wereld een kruitvat maken en allerwe gen het gevoel doen groeien dat de we reld voor de keuze staat tussen de to tale ondergang in een derde wereldoor log öf een onmiddellijke, desnoods, ge lijk ten aanzien van het Marshall-plan op economisch gebied geforceerde een heid, nu ontwikkelen zich al die jonge federalistische plantjes tot een rijke akker, die de aandacht trékt. Deze snelle ontplooiing van het we- reldfederalisme bereikte in Augustus van dit jaar een nieuw hoogtepunt in de oprichting van de ..Mouvement Univer- sel pour une Confédération Mondiale" tydens een enigszins opgewonden con gres in het stille Montreux. Het was de president van deze orga nisatie, de heer Jean Larmeroux, die met de levendigheid en het vuur, eigen aan het Zuidelijk temperament, de ac tie van deze beweging en de daarbij optredende problemen vodr een klein aantal journalisten in Amsterdam uit eenzette. De kern van zijn boeiend betoog, ingeleid door een realistische schilde ring der consequenties van het niet aanvaarden der federalistische we reldstaat, was de voorgenomen vor ming van groenen aanhangers in de diverse nationale volksvertegenwoor digingen, onafhankelijk van politieke overtuiging. Deze parlementaire groepen zouden met het fiat van hun regering-en eigen parlement in Juni of Juli a.s. in Ver sailles (gastvrij ter beschikking gesteld door de Franse regering'/ bijeen moeten komen om als constituante te funge ren voor een wereldgrondwet, regelend de samenstelling en de werkwijze van een volledige wereldregering, welke constitutie nog in 1939 door de7 afzon derlijke nationale parlementen zou moeten worden geratificeerd. Reeds heeft men in diverse landen dergelijke parlementaire groepen ge vormd. waarin alle politieke richtingen behoudens die der communisten! vertegenwoordigd zijn. De heer Larme roux voert dezer dagen ook met'Neder landse parlem entsleden besprekingen, om een dergelijk resultaat ook in ons land te bereiken. De bewegingen voor een federalis tisch Europa (o.a. die geleid door Churchill) stemmen in met de idea len van de Mouvement Universel. doch achten het directe doel te hoog gegrepen. Anderzijds ziet de mouve ment een gevaar in de vorming van een federalistisch Europa als'tussen stadium of voorlopig doel, aangezien dit het aantal grote eenheden, waar tussen de scherpste conflicten op bloeien, met één vermeerdert. Het koloniale probleem zag spreker kans in te passen in de nagestreefde idealen b.v. langs- de lijnen, waarlangs Frankrijk het koloniale probleem aan vatte en leidde naar de Franse Unie. Duitsland achtte spr. een delicaat pro bleem. er daarbij echter op wijzend.dat ook voor dit land zelf slechts federa lisme uitredding brengen kan. Een klemmend beroep om de voorde gehele wereld noodzakelijke eenheid op korte termijn te vinden met opoffe ring van chauvinistische souvereiniteits- gevoeligheden besloot deze pakkende uiteenzettingen. Denemarken vraagt ontruiming van Groenland Gustav Rasmussen, de Deense minis ter van buitenlandse zaken, heeft in een interview te Washington verklaard, dat hij voornemens is om aan het eind van deze week tot Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, het verzoek te richten dat de V. S. Groen land volledig ontruimen. De V. S. hebben volgens het Deens- Amerikaanse defensieve verdrag van 1941 militaire bases en weerstations op dit eiland. Zullen wij zwemmen of verdrinken Handelsovereenkomst BeneluxV.S. Het Amerikaanse -Ministerie van Buit. Zaken heeft bevestiging gegeven van het bericht dat de landen van de Benelux een handelsovereenkomst met de V.S. hebben gesloten. Bijzonderheden zijn nog niet bekend gemaakt. Verlaging van Britse preferentiële rechten. De New-York Times meldt uit Ge- nève. dat de Britse regering haar goed keuring heeft gehecht aan een Brits- Amerikaanse tarief-overeeilkomst. waar bij voorzien wordt in een verlaging met vijf-en-twintig procent van de prefe rentiële rechten in het Britse imperium. DUITSE ADVIES-RAAD PROTESTEERT. De Duitse adviesraad in de Britse zone is uit protest tegen het ontmante lingsplan uiteen gegaan. Tegen de Britse wensen in hebben de gedelegeerden geweigerd hun werk voort te zetten en hebben zij de verga derzaal en bloc verlaten De voorzitter zeide. dat gfeen der le den ontkent, dat Duitsland tot herstel betalingen verplicht is, nadat het Europa geplunderd heeft" doch hij be treurde het, dat de raad geen gelegen heid heeft gehad om besprekingen te voeren over wat de beste methode voor het verrichten van de herstelprestaties zou zijn. v KOUDER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Matige, langs de Waddenzee tijdelijk nog krachtige, naar Noord of Noordoost draaiende wind. Wisselende bewolking met enkele buien. Kouder. 18 OCTOBER. Zon op: 7.08 uur; onder: 17,42 uur. Maan op: 12,13 uur; ouder 19.36 uur (22 Oct. E.K.). Hoogwater te Katwijk te 6,15 en 18,33 uur. „Kominform" gaf alarmsignaal (Vzn een ons?r redacteuren). „Wij in Eüropa staan thans voor de dringende noodzaak gezamenlijk te gaan zwemmen en wel door middel van de vorming ener West-Europese Democratische Unie of te verdrin ken". Aldus de heer Alfred Schuurman, hoofdbestuurslid van „Nationaal Reveil" tijdens een gisteren te Amsterdam ge houden persconferentie. De huidige snelle wereld-politieke ontwikkeling geeft ons het beeld te zien van twee grote roofvissen, die de ang stige haringen achterna zitten. Zullen wij in dat gevecht ten onder gaan? Dat is onnodig. Doch daartoe zullen ook de Europea nen gelijk de volken van Amerika, die der Pan Amerikaanse Unie, van het Britse Wereldrijk en van de Unie der Sovjet Republieken een eenheid die nen te vormen. Alleen dén zullen zij de nodige kracht kunnen ontwikkelen en zal er een eind komen aan de ver scheurdheid en de vrees van een West- Europa, dat thans geen raad meer weet e Wij mogen niet stil zitten, nóch wachten op een besluit der 16 landen- conf eren tie of op een Wereldregering. Wtt moeten ors bewust worden „Euro peanen" te 'ujn, ten einde de vrede te verzekeren Voor ons allen is een grens getrokken, ten Oosten waarvan een vorm van democratie heerst, waarmee wij ons niet kunnen verenigen. De snelle tot stand koming ener West-Europese Democratische Unie is het enige middel om nieuwe oorlog en agressie fc voorkomen. Vandaar dat „Nationaal Reveil" die vorming met behoud van zijn andere doelstellingen als eerste punt op zijn programma heeft geplaatst. Want wij willen geen slaaf van Amerika, noch van Rusland wórden. Churchillbracht deze gedachte het eerst naar voren tijdens zijn rede te Zürich; andere namen haar over. Thans heeft de oprichting van de „Kominform" te Belgrado het alarmsig naal gegeven, maar helaas zijn weer dezelfde ondermijnende krachten van vóór 1939 aan het werk, om deze Euro pese eenheid te voorkomen. Doch zowel de realist als de idealist zal moeten inzien, dat dt vorming van een gelijkwaardig gebied, met 200 mil- lioen inwoners noodzakelijk is, om het tegen de grote vissen te kunnen opne men en niet door hen te worden opge slokt. Alleen gezamenlijk kunnen wij Iets beginnen, zowel in economisch, strate gisch als cultureel opzicht. „Nationaal Reveil" stelt zich, om tot dit resultaat te geraken, thans o.a. voor ten spoedigste contact te zoeken met groepen in het buitenland, welke het zelfde doel nastreven, met hen de practische mogelijkheden te bespreken en voortdurend in woord en geschrift met de meeste urgentie de volken van West-Europa voor deze gedachte rijp en bewust te maken. Ook voor het feit, dat wij Europeanen „continentals", zoals de Amerikaan zegt zijn, zulks met behoud van eigen onafhankelijk heid en a&rd. Dit is de enige mogelijkheid, om onze Europese democratie voor beschaving en Christendom te redden", aldus eindigde de heer Schuurman, wiens beschouwingen met een kort woord van de heer J. M. Dielissen, voorzitter van de Bestuursraad van „Nationaal Reveil" waren ingeleid. Truman is tevreden HULP ZONDER HET CONGRES. President Truman heeft medegedeeld, dat zijn pogingen om gelden voor de be hoeftige Europese landen te vinden vóórdat het congres stappen ondernam, „vrij veel succes" hadden gehad. Door deze verklaring van Truman worden de in Washington in omloop zijnde berich ten, dat de regering voorlopig besloten heeft dit jaar geen speciale vergadering van het Congres bijeen te roepen waar schijnlijker. Truman hekelde^ „de geweldige spe culatie" op de Amerikaanse goederen beurzen, die de prijzen op de binnen landse markt omhoog deden vliegen ent het verkrijgen van graan voor de export bemoeilijkte. Hij onthulde dat Clark, de Amerikaanse minister van justitie, een onderzoefr naar deze speculatie, vooral op de graanmarkt van Chicago, instelde. Met de voedselbesparingscampagne was men volgens Truman „een eind in de goede richting gekomen". Hij beschreef de actie als „een poging om deze natie van de vrije onderneming iets te laten doen, waar andere naties alleen met methoden van een politie staat toe te bewegen zijn". Hij gaf even wel toe, dat in enkele noodgevallen de laatste methoden haar nut hadden. Truman maakte duidelijk, dat nog steeds alle pogingen in het werk gesteld wer den om de nodige gelden voor Italië, Frankrijk en Oostenrijk te verkrijgen, ten einde deze landen tot Januari voort te helpen. Metro-staking duurt voort! C.G.T. ZET DOOR - TROEPEN NAAR PARIJS. Na de onafhankelijke vakvereniging van Metropersoneel heeft ook de Chris telijke vakvereniging besloten het werk te hervatten. Het algemeen vakverbond C.G.T.)waarin de communisten de leiding hebben, heeft evenwel besloten op zijn standpunt te blijven staan. Beide eerstgenoemde vakverenigingen, die ove rigens de eisen der stakers gerechtvaar digd achten, vertegenwoordigen slechts een 4.000 van de 30.000 stakers. Tijdens een nachtelijke vergadering hebben de Franse minister-president Ramadier, de prefect van het -departe ment Seine en functionarissen van het ministerie van vervoer, de gemeente politie en het bestuur van de „Metropo- litain" besloten stakende arbeiders te requireren, die men nodig heeft voor het gedeeltelijk herstel van de dienst der ondergrondse. Men besloot tevens wachtposten van de burgerlijke en de militaire politie bij alle installaties van de Metro en bij de belangrijkste tech nische punten te plaatsen, daar er op enkele plaatsen volgens de berichten sabotage was gepleegd. Voorts heeft de regering troepen naar Parijs gezonden. Deze strijd krachten zijn met vrachtauto's naar de stad vervoerd en hebben veldkeu kens bij zich. Zij zijn in volledige veld- uitrusting. Indonesië-debat in Veiligheidsraad uitgesteld EERST HEDEN VOORTZETTING. De Veiligheidsraad heeft het debat over Indonesië, dat bepaald was op gistermiddag, uitgesteld tot van daag te 21 uur Ned. tijd. De reden van dit uitstel werd niet opgegeven. Palestina en Amerika's voorstel In de Palestijnse commissie blijft het debat voortgolven. Zuid-Afrika, Nieuw Zeeland. Tsjecho-Slowakije spraken voor de verdeling, Saoedi-Arabië, Cuba, Irak en Egypte er tegen. Guiras (Argentinië) verklaarde, dat zijn delegatie geen der tot dusver inge diende voorstellen kan steunen, daar deze niet voorzien in het raadplegen van de Palestijnse bevolking. Tevens vroeg Guiras, wie de beslissing van de V.N. ten uitvoer zou moeten brengen, daar de algemene vergadering „geen uitvoerende macht heeft en geen politiemacht kan vormen". Argentinië stelde daarom voor een subcommissie te benoemen, die de Joden en Arabieren tot een conferentie onder een onpartijdige voorzitter zou moeten oproepen. De Engelse afgevaardigde zette nog eens uiteen, dat Engeland's plan zich spoedig uit Palestina terug te trekken, onherroepelijk is. Engeland wil ook niet de verantwoordelijkheid dragen voor uitvoering der besluiten van de V. N., al is het bereid te bestuderen, in hoe verre het daaraan kan medewerken. Egypte heeft voorgesteld, dat de alge mene vergadering het Internationale Hof van Justitie zal raadplegen om te weten te komen: 1. Of de algemene ver gadering der V.N. bevoegd is om verde ling van Palestina of de bevestiging van een federale staat aan te bevelen. 2. Of één of meer leden van de V. N. een van beide oplossingen ten uitvoer kan brengen zonder goedkeuring van de bevolking van Palestina. studeren, die mochten rijzen tussen het tijdstip van sluiting der huidige zitting van de algemene vergadering en het beleggen van de volgende zitting. Het Engelse voorstel verschilt vooral hierin van het Amerikaanse, dat de commissie niet gemachtigd zou worden om algemene bevordering van interna tionale samenwerking op politiek terrein te overwegen. Scheveningen zit propvol haring! Nu de aanvoer groot en de uitvoer minimaal klein is ontstaat er langzamerhand een gebrek aan opslagruimte, zodat thans ook in de open lucht de vaten haring zich opstapelen. DE PILOTEN-STAKING BIJ DE AMERICAN OVERSEAS AIRLINES. De staking der 173 Amerikaanse pilo ten, in dienst bij de Overseas Airlines, brengt ernstige consequenties met zich mede voor een groot deel van het overige personeel. Als gevolg van de staking, die nu reeds 2-J week voortduurt, boekt de A.O.A. naar deze luchtvaartmaat schappij officieel mededeelt een we kelijks verlies van 100.000 p st. De direc tie ziet zich dientengevolge genoodzaakt drastische maatregelen te treffen: 1325 employé's in de Verenigde Staten en 130 van de 600 employé's in Europa hebben bericht ontvangen, dat hun de .dienst voor onbepaalde tijd is opgezegd. Een deel van hen is reeds zonder werk, Dit ontslag is tijdelijk bedoeld; de betrok kenen zullen onmiddellijk weer in dienst worden genomen, wanneer de staking wordt opgeheven. Ook voor 10 der 35 in Amsterdam en op Schiphol voor de A.O.A. werkende Nederlandse employé's dreigt thans ontslag. Intussen staat de luchtvloot der A.O.A. overal verspreid aan de grond genageld; 700 passagiers zijn in verschillende lan den van Europa gestrand en kunnen de reis niet voortzetten. STAKING DER MIJNWERKERS IN CHILI GEËINDIGD. De regering van Chili heeft bekend gemaakt, dat de mijnwerkers van enke le steenkoolmijnen in Chili die twaalf dagen gestaakt hebben, thans onvoor waardelijk weer aan het werk zijn ge gaan. Deze staking: van 15.000 man per soneel had geleid tot het invoeren van kolendistributie en het aanspreken van steenkoolreserves van de Chileensê vloot. De Poolse minister van buitenlandse zaken heeft in de vergadering der poli tieke commissie der V. N. te kennen ge geven. dat het voorstel der Verenigde Staten tot vorming van een tussentijdse commissie, die het werk der algemene vergadering zou moeten vergemakkelij ken, „de Verenigde Naties en de inter nationale vrede in gevaar brengt". Griekenland, India, Nederland Zweden steunden in beginsel het Ame rikaanse voorstel, terwijl Wit-Rusland bezwaren had, omdat het voorstel een bedreiging voor de V. N. zou vormen. Engeland stelt voor een tussentijdse commissie van de algemene vergadering te vormen, die blijvend zitting houdt en kwesties van vrede en veiligheid zal be- Het Coördinatie-college vergadert. In Den Haag zijn besprekingen van het coördinatie-college NederlandNed. Indië begonnen. De taak van dit college is door regelmatige vergaderingen, welke afwisselend in Den Haag en Batavia worden gehouden, bij te dragen tot de oplossing van de vele economische enzijn verdreven. Amerikaanse militaire waarnemers thans in Sumatra. Hedenmorgen zijn enige Amerikaanse militaire waarnemers naar Fort de Koek vertrokken- Vier andere zijn per vlieg tuig naar Medan gereisd. De waarne mers hebben in het stafkwartier van de Y-brigade besprekingen gevoerd en zich persoonlijk op de hoogte gesteld van de situatie in Palembang en omgeving t.a.v. de uitvoering van het ..staakt het vuren". De besprekingen weraen geken merkt 'door de vriendschappelijke sfeer Twee waarnemers blijven te Palembang. ZUIVERINGSACTIES EN BEVRIJDING VAN CHINEZEN. Het Nederlandse communiqué van gis teren meldt o.a. nog: West-Java: Bij Tjikadoe, 10 K.M. ten N.W. van Tasikmalaja, zijn 80 ontvoerde Chinezen bevrijd. Een kleine T.NJ.- groep is uit een hinderlaag bij Tjik^so, 58 km. ten Oosten van Bandoeng, ver dreven. Bij een treffen ten Z.O. van Tjirandjang, 15 km. ten Oosten van Tjiandjoer, zijn op de convooiweg naar Bandoeng enkele tegenstanders gevan gen genomen. Midden-Java: Opnieuw is in de omge ving van Boemiajoe, halverwege Tegal- Poerwokerto. een groep ontvoerde Chi nezen bevrijd. Verspreide T-NJ.-benden, die opereerden ten Westen van Salatiga, financiële problemen, welke voor Neder land en Indonesië in hun onderlinge verhouding en in hun samenwerking t.a.v. het buitenland bestaan. Als voorzitter van de Nederlandse de legatie op de huidige vergadering van genoemd college treedt op drs. A. B. Speekenbrink, Directeur-Generaal voor de buitenlandse economische betrekkin gen. Voorzitter van de Ned.-Indische delegatie is. gelijk bekend, mr. J. E. van Hoogstraten, Directeur van Econ. Zaken te Batavia. De eerste bespreking werd in het bij zijn van de minister van Buit. Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening geopend door minister Lieftinck. AANKOMST VAN DE „VOLENDAM". De „Volendam" is gistermorgen uit Indië te Rotterdam aangekomen. Er bleek geen enkele zieke aan boord te Oost-Java: Zuiveringsacties ten 'Wes ten van Loemadjang hebben goede re sultaten opgeleverd. Aan Republikeinse zijde sneuvelden twee Japannezen. CICI1. U'ttr, btcii Ciifccic "CIVC aan ui (Foto ANP-v.d. W.) zijn. De debarkatie verliep vlot. BINNENLAND. De gemeentekas van. Eethen (N.-B.) Is spoorloos verdwenen. Het tijdstip waar op de kas. welke ongeveer f. 4700 bevatte, verdwenen 16. valt niet Juist te achter halen. De Rijkspolitie tast volkomen ln het duister. Alle Zweedse pleegouders, die Ne derlandse kinderen liefderijk opgenomen hebben, ontvangen dezer dagen een boek werk, genaamd „Holland Fosterbarnens Hemland' hetgeen betekent: ..Holland, het vaderland van de pleegkinderen". Het boekwerk is een schenking van. het co mité ..Aandenken Zweedse pleegouders". De Eerste Kamer zaj ln openbare vergadering bijeenkomen op Woensdag a.s. des middags halftwee. ter behandeling van de wetsontwerpen: „Beëindiging van financiële tegemoetkomingen, aan recht hebbenden op een inschrijving ln het Grootboek voor de Rijn- en binnenvloot" en ..Afwikkeling van de geblokkeerde- markenbelastiDg" Naar de Britse en Amerikaanse be zettingszones van Dultsohland kunnen weer brleftelegrammen. worden verzonden. Op 't te Utrecht gehouden research- congres. georganiseerd door de hoofd groep Industrie en de Stichting voor de Landbouw, heeft o.a. minister S. L. Mansholt mede namens zijn ambtgenoot dr. G. W. M. Huysmans. het woord ge voerd. Woensdag a.s. zal dr. Ir. A H. W. Hacke. als voorzitter van het huldigings comité ter gelegenheid van de 70ste Ver- Jaardag van dr. Ir. M. H. Damme. oud- direoteur-generaal van de P.T.T.. des mid dags om 2.30 uur in het hoofdgebouw van P.T.T. aan de Kortenaerkade te Den Haag. het borstbeeld van de heer Dam me. ontworpen en gehouwen door de beeldhouwer Leo Blom, aan <±r. Ir. Damme aanbieden. Het bééld zal ln het hoofd gebouw geplaatst worden. Op het station Sauwerd (Gr.) werd gistermorgen de 22-Jarige leerling van de Middelbare Landbouwschool te Gronin gen, H. Slopsema te Wltzlng, door de uit Groningen het station Sauwerd binnen lopende trein gegrepen. Het slachtoffer is aan zijn verwondingen overleden. BUITENLAND Een en dertig schepen van de vroe gere Duitse marine en een drijvend dok, die door de vlootcommlssle van cü-le aan de V.S. waren toegewezen, zullen aan Frankrijk worden overgedragen. De Amerikaansche Export-Import- bank heeft bekend gemaakt, dat zij Italië een nieuwe lening ten bedrage van 32 mlllioen dollar heeft toegestaan. Sir William Strang, politiek advi seur van de Engelse afdeling der bestuurs commissie voor Duitsland. Is benoemd tot leider van de afdeling Duitsland van het Engelse ministerie van bultenl. zaken. Elie Troclet, de Belgische minister van arbeid is hedennacht bij een auto- ongeluk ln de buurt van Luik efnstlg ge wond. Postbode bracht schapeboutjes rond TIENTALLEN SCHAPEN WERDEN IN SCHUURTJE GESLACHT. Ambtenaren van de C.CD. troffen op een van hun speurtochten in een schuurtje te Veenendaal de laatste over blijfselen van een daar geslacht schaap aan, met bloed bevlekte werkkleding, slagersattributen en zelfs een hakblok. Behalve de eigenaar van het schuurtje werd nog een andere man gearresteerd en ingesloten. Het bleek, dat beiden meerdere schapen clandestien hadden geslacht. In de loop van enkele maan den zijn in het bewuste schuurtje tien tallen schapen geslacht. Een hulpbestel ler van de P.T.T. vervoerde meermalen in zijn posttas het vlees naar zijn af nemers. Bij de eigenaar van de clan destiene slachtplaats zijn vrij veel geld en geldswaardige papieren aangetroffen; bij de belasting bestaat naar de her komst daarvan hevige belangstelling. IR. TANS WORDT COMMANDANT DER MARECHAUSSEE. In verband met het feit, dat generaal- majoor mr. W. van den Hoek, comman dant der Kon. Marechaussee binnenkort bestemd wordt voor een andere functie, is hij met ingang van I November eervol ontheven van zijn bevel over dat wapen. Als zijn opvolger zal met die datum op treden generaal-majoor ir. M. Tans, tot dusver territoriaal bevelhebber Neder land, welke functie met 1 Januari a.s. wordt opgeheven. Deze verandering in Op de bijeenkomst van het inter nationaal verbond voor ver/oer door de lucht ls bekend gemaakt, dat de lucht- vaart-maAtschaoplJen van 40 lander heb- t ben besloten, op* hun internationale lucht- i commando brengt evenwel geen wij Te Rome ls een bende valse-munters i HJnen over de gehele wereld een unl- i ziging in de sedert de bevrijding aan het gearresteerd, die hoofdzakelijk Engels forme tarief berekening voor passagiers wapen der Kon. Marechaussee toegewe- bankpapler vervaardigde, 1 en vracht ln te voeren. I zen taak. Arts door lifter overweldigd ZEVEN HOOFDWONDEN MET IJZEREN STAAF TOEGEBRACHT. Een' 29-jarige arts te Bloemendaal had gisternacht een minder prettige ervaring. Hij keerde van een bezoek aan zijn verloofde in Prinsenhage naar huis terug Bij de Moerdijk kreeg hij een lif ter in zijn wagen, die op de Herenweg op de grens van Heemstede/Bennebroek de arts verzocht te stoppen, onder het voorwendsel een bezoek te willen bren gen op een nabijgelegen adres. Toen de auto stilstond, bracht de lifter plotseling een ijzeren staaf te voorschijn cn poogde de arts te over weldigen. Tussen de beide mannen ont stond een hevige vechtpartij, waarbij de lifter ten slotte de staaf weer aan de arts, wie het gelukt was de staaf te pakken te krijgen, wist te ontruk ken. Hü bracht de onfortuinlijke ge neesheer zeven wonden aan het hoofd toe. De arts was echter nog niet bewuste loos en de aanvaller koos hierop ten slotte het hazenpad. Een passerende automobilist verleende de eerste hulp en vervoerde de dokter naar Haarlem. De politie is er nog niet in geslaagd de aan rander aan te houden. De zoutvoorziening van de haringvisserij. TIJDELIJKE MOEILIJKHEDEN. De afdeling voorlichting van het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening schrijft ons in over leg en in samenwerking met de pers dienst van het ministerie van economi sche zaken het volgende: „De haringvisserij heeft voor de be werking van de haring enorme hoeveel heden zout nodig. Dit zout wordt van overzee, voornamelijk uit de landen rond de Middellandse Zee, aangevoerd. Het gebrek aan scheepsruimte maakt evenwel een geregelde aanvoer onmo gelijk, zodat het kon voorkomen, dat b.v. in Augustus een overvloed aan zout werd aangevoerd, waarvoor de haring reders geen opslagruimte meer beschik baar hadden en thans in October inci denteel een tekort is ontstaan. Begin October n.l. werd een vracht boot met 10,000 ton zout uit Italië verwacht. Door omstandigheden \*as de reis van dit vaartuig evenwel een maand verlaat. Daarbij kwam, dat door de enorme haringvangsten de zoutvoorraden bij de reders vlugger uitgeput werden dan oorspronkelijk was te voorzien. Er dreigde voor enkele reders aan het einde van de vorige week de onaan gename situatie te ontstaan, dat zij geen zout meer beschikbaar zouden hebben om hun visserij gaande te hou den. Gelukkig kon aan deze moeilijk heden het hoofd geboden worden, door deze week ongeveer 1500 ton zout, be staande uit een party te Rotterdam opgeslagen mijnzout, een party zeezout uit België en 500 ton zout uit Boekelo, dat voor andere doeleinden bestemd was, voor de visserij ter beschikking te stellen. De levering van 1500 ton zout uit Duitsland wordt versneld en begin vol gende week verwacht men nog een par ty zeezout uit België, waaruit de vissery eveneens geholpen kan worden. Behalve de zending uit Italië, verwacht men be gin November bovendien een schip uit Tunis met 6,000 ton zout, zodat ten- zy de verscheping vertraging onver- vindt daarna de tydebjke moeiiykhe- den wel uit weg geruimd zullen zijn. Men zal zich afvragen, waarom niet regelmatig Boekelo-zout voor de vis serij ter beschikking wordt gesteld. Dit zout wottlt voor binnenlandse consumptie en voor export gebruikt. Als exportproduct heeft het belangrij ke waarde, want "niet alleen brengt dat deviezen op, doch het heeft te vens een zeer hoge handelspolitieke waarde, hoger dan gezouten haring". DIPLOMA'S VAKBEKWAAMHEID BEROEPSGOEDERENVERVOER. Thans is een stichting in het leven geroepen, welke zich ten doel stelt, examens af te nemen ter verkryging van het diploma vakbekwaamheid be- roepsgoederenvervoer langs de weg. De Minister van Verkeer en Waterstaat heeft het, door deze stichting uit te geven diploma erkend in die zin, dat een zodanig diploma wordt beschouwd als een getuigschrift, waaruit biykt, dat de houder er van voldoet aan de voor een beroepsgoederenvervoerder gestelde eisen van vakbekwaamheid. De voor de verkryging van dit di ploma gestelde eisen van vakbekwaam heid zqn door de minister vastgesteld en goedgekeurd. Nadere inlichtingen zyn verkrygbaar by het secretariaat van de «Stichting „Bureau examens beroepsgoederenver- voer langs de weg", Wassenaarseweg 14, te 's-Gravenhage. HUISEIGENAREN ACHTEN HUUR VERHOGING GEWENST. Op het in de .Dierentuin" te Den Haag by'eengekomen congres van leden van de Ned bond van huis- en grondeige naren voerde o.m. de secretaris van de bond. de heer Hermse het woord. Spr. concludeerde o.m., dat eigenaren, woningbouwverenigingen, ambteiyke in stanties en de regering overtuigd zyn van de noodzakeiykheid van een huur verhoging op korte termyn. De Bond acht een huurverhoging van 25 drin gend gewenst. Voor de financiering van het gedurende de oorlogsjaren ontstane achterstallige onderhoud is een nadere studie en een oplossing nodig. Spr. drong er op aan. dat particuliere exploitanten en woningbouwverenigin gen gezameniyk de belangen onder ogen dienden te zien.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1