Commissie-werk der Verenigde Naties Uit de Raadzaal 40 Jaar Sted. Electriciteitsfabriel£ Het Leidsch Dagblad De Vrouw VAN DICK HERIOT RECHTZAKEN Kerkelijk Leven Radio-programma Nog steeds geen beslissingen. Op de bijeenkomst van de commissie voor Palestina hebben Syrië en Irak resoluties ingediend, waarin Engeland wordt verzocht Palestina onder beheer van de V.N. te plaatsen totdat volledige onafhankelijkheid kan worden verleend, terwijl bepaalde juridische punten van het Palestijnse probleem naar het In ternationale Gerechtshof dienen te worden verwezen. In de Syrische re solutie woï-dt de assemblee der V.N. verzocht te willen erkennen, dat de onafhankelijkheid van het mandaatge bied Palestina voorlopig werd erkend door de Volkenbond en voorts, dat de bevoegdheid van de assemblee wat be treft het doen van aanbevelingen is beperkt tot hoofdstuk 12 van het Hand vest, waarin het beheer wordt behan deld. Er moet een souverelne staat van ge heel Palestina worden gemaakt, op de mocratische basis. Verder moet er een constituerende vergadering worden ge kozen, die een grondwet voor het land zal opstellen, waarin de rechten van minderheden worden gewaarborgd en de heilige plaatsen beschermd. Ten slotte moet binnen een bepaalde tijd een regering worden gevormd, die het beleid van de beheerder zal overnemen. In de resolutie van Irak wordt de assemblee verzocht te erkennen, dat een deling van Palestina in strijd zou zijn met de rechten van de meerderheid der Palestijnse bevolking om hun eigen regeringsvorm te kiezen en tevens in strijd met de door Engeland in 1915 en 1916 gedane beloften. Irak verzocht de assemblee ten slotte de volgende vraag aan het Internatio nale Hof voor te leggen: „Hebben de door Engeland gedane beloften, dat de Arabische landen in geval van een geallieerde overwinning onafhankelijk heid zou worden verleend, ook geen betrekking op Palestina en zijn inwo ners?" Aan het eind van de gedurende de laatste 8 dagen te Beiroet gevoerde ge heime besprekingen van de raad der Arabische liga is de belofte herhaald van militaire samenwerking tussen de 7 aangesloten landen (Egypte, Irak, Syrië, Libanon, Trans-Jordanië, Saoedi- Arabie en Jemen), gebaseerd op de beginselen van wederzijdse hulp en zelfverdediging. Na een geheime bijeenkomst van 3\f> uur heeft de raad der Arabische liga nog besloten om maatregelen te nemen ten einde de Arabische boycot van het Zionisme in Palestina effectiever te maken. Een dezer maatregelen zou zijn het sluiten van alle Arabische landen voor de Joden. 9 Met 27 tegen 20 stemmen en 4 ont houdingen is door de beheerscommissie der V.N. de Indische resolutie aangeno men, die er op aandringt dat Zuid- Afrika tegen de volgende zitting der algemene vergadering van de V.N. een overeenkomst ter beoordeling geeft, waarbij het mandaatgebied Zuid-West- Afrika onder beheer van de V.N. wordt gesteld. Tegenstemmers waren oan Frankrijk, de Verenigde Staten en Engeland. China en de Sovjet-Unie stemden voor. In de politieke commissie der V.N. hebben Urygay, België en China met enig voorbehoud hun steun verleend aan het Amerikaanse voorstel tot op richting van een interimcommissie der algemene vergadering. Joego-Slavië en TsJecho-Slowakije verzetten zich er sterk tegen. Turkije en Salvador waren in beginsel voor het plan. Bijzondere Rechtspleging 31 December niet beëindigd. NOG 8000 VERDACHTEN IN DE KAMPEN. (Van onze Haagse Redacteur). Het is wel uitgesloten te achten dat de Bijzondere Rechtspleging per 31 December &s, beëindigd zal kunnen worden, gelUk in de bedoeling lag en herhaaldelijk van regeringszijde werd verzekerd. Naar wij vernemen bevinden zich nog ongeveer 8000 verdachten in de kam pen, wier zaak nog niet in behandeling is genomen. Daar komen nog vele zaak jes bij van niet-gedetineerden. De be zetting avn de normale rechterlijke macht zou niet gedogen, dat al deze zaken aan haar werden overgedaan. Ook het opsporingswerk en eerste on derzoek is te omvangrijk, om dat aan de normale politie over te dragen. Daarom zal de P.R.A. nog niet worden opgeheven. Wel zal zij worden gecon centreerd in de vijf steden, waar een Bijz. Gerechtshof is. gevestigd. In een later stadium zal zü geheel in Den Haag worden geconcentreerd. Installatierede Grondwetscommissie Dr. BEEL OVER DE NOODZAKELIJKE VERNIEUWING. De minister-president, dr. L. J. M. Beel, heeft vandaag in zijn kabinet de Grondwetscommissie geïnstalleerd Hp schetste daarbij als taak der com missie zich te beraden over de vraag of en, zo ja, in hoeverre het wense lijk is de grondwet te wijzigen in dier voege, dat de daarin gelegen beletse len voor de ter voorbereiding van de hervorming van de staatkundige struc tuur van het Koninkrijk noodzakelijke wettelijke bepalingen, worden wegge nomen. Deze hervorming van de staatkundige structuur van het, Koninkrijk werd reeds aangekondigd in de Koninklijke rede van 10 Mei 1941. Bedoelde hervorming zal voorts de inlossing betekenen der Koninklijke belofte, gegeven in de rede op 6 December 1942, waarin de over tuiging werd uitgesproken op de hechte grondslag van volledig deelgenootschap en gedragen door de wil en het ver mogen tot harmonisch en vrijwillig sa mengaan der betrokken volken. Deze vorming zelve nu behoort niet tot dc taak onzer commissie, aldus dr. Beel. haar werkingssfeer is beperkter. Zfj toch zal zich enkel hebben te be raden, hoe de weg. die bewandeld dient te worden om te geraken tot het einddoel, grondwettelijk begaan baar te maken. Het zoeken naar de juiste staatsrech telijke vormen voor de toekomst van het Koninkrijk en zijn delen vereist zeer veel voorbereiding en overleg. Deze ar beid dient gezamenlijk door alle deel genoten in het Koninkrijk te worden verricht. Intussen is noodzakelijk gebleken een overgangstructuur, waarbij de noodzake lijke aanpassing wordt gevonden aan de zozeer gewijzigde en zich nog steeds wij zigende omstandigheden en anderzijds voor de verdere voorbereiding der uit eindelijke hervorming de mogelijkheid wordt geboden. De noodzakelijkheid hiertoe ook de afwijking derhalve van de grondwettelijke bepalingen is voorzien door de regering tijdens haar verblijf te Londen. In 1943 werden reeds noodvoorzienin gen getroffen. De regering acht het ech ter niet juist hierop te blijven voort- werken. Zy zijn trouwens ontoereikend en passen niet aan de inmiddels weer veranderde situatie aan. Hoe verder wij voortschrijden op de weg naar de uiteindelijke regeling hoe groter divergentie dreigt te ontstaan tussen het huidig grondwettelijke be stel en _dc werkelijke verhoudingen. De eerbied voor onze constitutie, zo mede de noodzaak der vernieuwing, nopen, naar de regering oordeelt, tot een onderzoek, als aan deze commis sie opgedragen. Zes jaar voor Gerardus Mooyman. Het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag veroordeelde heden Gerardus Mooyman uit Voorburg, de „held van het Oostfront", die door de Flihrer als eerste Nederlander met het „ridderkruis van het IJzeren Kruis begiftigd werd, tot 6 jaar met aftrek. De Procureur-Fiscaal had, wegens dienstneming bij de Waffen S.S. 8 jaar met aftrek tegen hem geëist. NIET-ÜITZENDING VAN DIENST PLICHTIGEN NAAR DE TROPEN. Ten einde te voorkomen, dat dienst plichtigen voor betrekkelijk korte tijd naar Indië worden uitgezonden, heeft de Minister van Oorlog bepaald, dat een dienstplichtige, die, hetzij aaneengeslo ten hetzij met onderbreking, twaalf maanden in werkelijke dienst is ge weest. niet meer naar de tropen mag worden uitgezonden. Een uitzondering wordt gemaakt voor hen. die aan de kaderscholen en de scholen voor reserve officieren een opleiding hebben genoten. EEN NIET VERORBERD MENU. De hoofdschotel van het raadsmenu van Maandag j.l. bestond ongetwijfeld uit de kwestie van een R.K. Ambachts school. Maar deze schotel is, al werd er alle eer aan bewezen, niet verorberd. De voorgerechten lagen de raad te zwaar in de maag Gevolg, dat over veertien dagen de niet leeg gegeten schotel weer ter tafel zal komen. Voor bederven is. gelukkig, geen kans! Opgewarmd, zal zij wel weer smaken. Bij benoemde voorgerechten domi neerde er één: die van de aanschaffing van een auto voor Reinigings- en Ont- smettingsdienst en Gemeentewerken. Weinig hadden wij vermoed, dat dit simpele voorstel zovele tongen in be weging zou brengen. Inderdaad, hier kreeg men van het goede te veel! Dit bracht blijkbaar enkele leden tot een misvatting. En wel deze, dat. de raad, als bewaker van de stedelijke schatkist, zich schuldig maakte aan klein gedoe door op een post van f 5000 te „vitten" Sprak de heer Schüller zelfs niet kleinerend van een „boeren-ge- meenteraad"? Dat is natuurlijk onjuist. Wanneer een raadslid meent, dat aangevraagde gelden onnodig zijn, heeft hij te allen tijde het recht, zelfs de verplichting, tegen die uitgave te opponeren, onver schillig of de betrokken som groot of klein is. Ook op de kleintjes dient ge let te worden, vooral in tijden als de huidige. Het „vragend" verzet van de heer Kortmann was echter spoedig verdwe nen na het antwoord van de wethouder. En dat Is te begrijpen. Evenals voor iedere particuliere onderneming beheerst ook voor gemeentediensten de vraag naar „efficiency", zoals dit tegenwoor dig in algemeen geldende term heet, de ontwikkeling van het bedrijf en het beschikbaar zijn van een auto is zeker daarbij wel een punt van geen onder geschikt belang. Die is nu eenmaal noodzakelijk. Weinig gelukkig was de heer Kort mann echter, toen hij trachtte op de prijs te „beknibbelen" en deze op f. 2800 wilde stellen. Wie geen vreemdeling is in het Jeruzalem der auto-beweging weet, dat voor die som geen auto. die weer en wind kan trotseren, is te krij gen. Dan zou goedkoop duurkoop zijn! Terecht werd dit voorstel dan ook met grote meerderheid afgewezen. De heer Vos bracht een ander idee naar voren en al was het geluid niet nieuw inderdaad was het een stok paardje van de heer Schüller! toch was het thans, nu het auto-bezit der gemeente zich uitbreidt, ad rem. n.l. of het niet wenselijk zou zijn te komen tot instelling van een cenüaal auto park, waaruit de gemeentediensten dan zouden kunnen beschikken. Deze vraag verdient o.i. overweging en praeadvies van B e*n W. in de^e materie is ongetwijfeld gewenst. Van de zijde van het college werd dit trouwens al toegezegd, wanneer het voorstel om tot aanschaffing van de gedaagde auto zou worden aanvaard. Waar de heer Vos echter dit laatste wilde uitstellen, is. zuiver formeel be keken, de hele kwestie van praeadvies van de baan met d^ verwerping van het voorstel Vos. maar wij achten het een gemeentebelang, dat dit alsnog zal ko men. Al te formeel zijn, is ook niet goedl Wat de hoofdschotel betreft, willen we nog geen conclusie trekken. De heer Wilmer deed weinig minder dan het intrappen van een open deur, toen hij principieel de kwestie van een R.K. Ambachtsschool uitvoerig belichtte. Zondert men de communisten uit, dan is daarover geen verschil van mening. De wet is trouwens daar, om dit te eisen. De vraag, waarom het gaat, is de noodzakelijkheid, afgewogen tegen de gevraagde finantiële offers. Daarom gaat het alleen. Voorlopig lijken de tegenstanders in het voordeel gelet op de argumenten. Te meer, waar deze affaire best. uitstel gedoogt, want van uitvoering van de plannen, is immers in de eerste tijd geen sprake. Tot bekorting van het debat kan men de principiële zijde ge rust verder buiten beschouwing laten! FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Oevallen: Van BeekBonjer, 2 z., Rot terdam; AltlngDe LLnd van Wijngaar den,, d., A'dam; Van GinkelDlkema, z.. Den Haag. Gehuwd: W. Nolst Trenlté en S. E Ha- velaar, R'djam. Overleden: Tj. Gransbergen. m, A'dam E. L A. ScliönhutliBarlnkel, v., 85 J. Haarlem- J H. E. Vertin, m„ 54 Jaar; A. G. van der Knoop, man, 75 jaar, R'dam; J. Bol, m„ 67 Jaar. Den Haag- J G. R van der PasMlddelraad, v., Den Haag. Sportsplinters Op de te Parijs gehouden algemene vergadering van de Internationale Fe deratie voor Automobilisme werd o.a. baron van Harinxma. thoe Slooten in het bestuur opgenomen. Zondag a.s. zal ons Oostelijk voet balelftal te Reims een wedstrijd spelen tegen N.O. Frankrijk. Een week later ontvangt het Zuid- 1 Nederlands elftal te Eindhoven de ver tegenwoordigende ploeg van Luxemburg. Een hiertoe gespeelde oefenwed strijd tussen Zuid-Nederland en Tilburg werd door de Tilburgers verloren met j 5—2. Per slot van rekening zal Canada tóch met een ploeg ijshockeyspelers naar de Ol. Winterspelen gaan, al is het I „maar" met een amateurteam van de Luchtmacht. TROTS RECORD Of HVV Zondag haar thuiswed strijd tegen CW al wint of verliest, zij gaat een prestatie leveren, die nog nimmer door een Nederlandse voetbalvereniging volbracht is: de duizendste competitie-ontmoeting Van de 999 gespeelde wedstrijden (687 in de le klasse) won de „Grote Haagse" er 493, verloor er 339 en speelde 167 maal gelijk. Er werden in totaal 2468 doelpunten vóór en 1818 tegen HVV gescoord. Het grootst aantal wedstrijden werd tegen Sparta gespeeld, nl. 64, ter wijl echter de achtereenvolgende doelman-generaties van HFC met 162 doelpunten het meest door de geel-zwarte Hagenaars zijn gepas seerd ATHLETIEK. Nieuw Wereldrecord 25 km. - Bij wed strijden ter gelegenheid van de Zweedse seizoensluiting heeft de Fin Evert Hein- stroem met 1 uur 20 min. 53.2 sec. een nieuw wereldrecord op de 25 km. geves tigd. Ook de tijden van de Zweed Gustav Oestling, die tweede werd in 1 uur 21 min. 3.3 sec. en van de Fin Mikko Hieta- nen, die met 1 uur 21 min. 17.4 sec. derde werd geklasseerd, zijn van wereld- gehalte. Het oude wereldrecord stond sinds 1939 op naam van de Fin Tamila met 1 uur 21 min. 27 sec. (Hietanen had in Juni 1946 te Helsinki de 25 km. in 1 uur 20 min. 58.8 sec. gelopen, maar deze tijd was nog niet als wereldrecord erkend) GYMNASTIEK. Internationale Gymnastiek Federatie. Op het congres van de Internationale Gymnastiek Federatie, de F.I.G., dat deze week te Joinville (Frankrijk) wordt gehouden, werden Zuid-Afrika en Iran als nieuwe leden aangenomen, terwijl de schorsing van Italië en Hongarije werd opgeheven. Thans zijn 26 naties lid van de F.IG. Ten aanzien van de verplichte oefe ningen voor de a.s. Olympische Spelen te Londen werden enkele belangrijke wijzigingen aangebracht in het ring- zwaaien voor dames, terwijl ook de paard-oefeningen voor heren enigszins werden veranderd Ten slotte werd op voorstel van Frankrijk besloten, indivi duele wereldkampioenschappen in te Stellen. Het eerste wereldkampioenschap zal in 1950 worden gehouden. Over de plaats en het organiserend land zal nog nader worden beslist. BRIDGE. Distrlcts-bckercompetitie. Voor de bekercompetitie van het district Leiden van de Ned. Bridgebond won Noordwfj- kerhout gisteravond met 43 punten van „De Sleutels" en bleef Boskoop met 23 p. de baas over V.O.G. SCHAKEN. De schaakclub „Utile Dulci" heeft voor dit seizoen de beschikking gekregen over een lokaal van de Tuinbouwschool te Roelofarendsveen. De uitslag der eer ste ronde van de onderlinge competitie was: le groep: Th. OlijerhoekJ. Pouw 10, Joh. Oomen—P. Seip 0-1; 2e groep: J. v. d. MeerM. Machielse 1—0; P. Ver del—G. Schrama 0—1; A. Verdel—B. v. d Meer 01. De krant voor iedereen. FEUILLETON vertaald uit het Engels door SUSAN INGLIS 44) En als u een ogenblikje tijd hebt, zuster, ging Sara listig voort, dan zoudt u hem 'n grote vriendelijkheid be wijzen door een praatje met hem te maken. Hij is momenteel min of meer invalide door zijn rheumatiek, maar hij heeft zijn hele leven op Trant doorge bracht en zijn kleindochter doet nu het werk voor hem". De oude Sam Wood in het huisje aan de ingang! De oude Sam, die Dick's dromenkind zou leren paardrijden, zo als hij het Dick zelf en waarschijnlijk alle Heriots had geleerd. Anne hoopte, dat ze geen kleur kreeg. Natuurlijk, zal ik dat doen. stem de ze toe. Ze had altijd gehoopt de oude Sam nog eens te zien te krijgen, voordat ze van Trant weg zou gaan, en nu maakte Sara het dus heel een voudig voor haar. Sara vroeg haar vervolgens hoe ze opschoot met het jumpertje, dat ze aan het breien was; ze wilde namelijk het onderwerp Sam, waardoor ze de zui verheid van haar geweten enigszins ver troebeld voelde, verder laten rusten. Het is af, zei Anne. Lieve hemel, riep Kathryn uit, en gisteren moest je nog een hele mouw. Anne kreeg een lichte kleur. Ik kon niet erg goed slapen gis ternacht, verklaarde ze. De gedachte, dat ze Trant waarschijnlijk spoedig zou moeten verlaten, had haar verdrietig gemaakt en uit haar slaap gehouden en ze had doorgewerkt, tot ze het jumper tje af had. Ze had zelfs al de diverse stukken in elkaar gezet, en hield hun nu het afgemaakte product voor. Er klonken uitroepen van bewonde- En je hebt zelf het patroon be dacht, hè Anne. wat een kraan ben je!, merkte Kathryn vol oprechtheid op. Het is ook een erg mooie kleur voor joul Sara stak haar hand uit. Ik zal het mee naar beneden nemen en voor u oppersen, zusterdat is maar even, en dan kunt u het aantrekken wanneer u maar wilt. Waarom trek je het vanmiddag niet aan? stelde Kathryn voor, vol enthousiasme. Ja. doe dat. Anne! Ik zou het zo enig vinden je in iets an ders te zien dan in dat uniform. En dan kun je de lippenstift, die ik je ge geven heb. er bij gebruiken. Anne keek haar glimlachend aan De lippenstiftwaarvan Kathryn ge dacht had, dat ze hem niet. durfde ge bruiken vanwege de besmetting Als je het werkelijk zo leuk vindt, gaf ze toe en overhandigde Sara de jumper. Het was voor haarzèlf ook een feest, bemerkte ze, toen ze zich na de lunch verkleedde. Ze hield van de frisse on berispelijkheid van haar uniform maar het was toch plezierig haar oude tweed mantelpak aan te trekken en het nieu we geelachtige jumpertje er bij te pro beren, terwijl Kathryn's lippenstift het geheel afmaakte. Het gaf haar een va- cantlegevoel. En Kathryn juichte, toen ze zich aan haar vertoonde. Lieve Anne. wat. zie je er jong uit! Als ik niet zoveel van je hield, zou ik van nu af aan,'nooit meer „ja, zuster" tegen je zeggen. Wat zonde, dat alleeh maar de oude Sam je zo zal zien. Maar ik weet zeker, dat je die oude zondaar z'n hart zult stelen. Anne moest zich voor haar om en om draaien. Had ze een hoed, die er bij paste? Ja, deelde Anne mede, die had ze, maar ze had er geen zin in deze op te zetten. Kathryn vond dat ze gelijk had, en dat haar haar tè mooi was en te goed bij het geheel paste, om het te bedekken. Ze maakte een gebaar met een slanke hand en zakte terug in de kussens. Ga nu maar. Weet je niet, dat de dokter gezegd heeft, dat ik na de lunch moet rusten, en dat opwinding slecht voor me is? Lachend vertrok Anne. Kathryn luisterde ingespannen. Ze gaf haar ruim tijd om het. huis te verlaten en toen drukte ze op de bel, de oude waarmee ze Sara kon bellen en die er al geweest was. voordat Anne de nieuwe bel had laten aanbrengen. Ze drukte er zo aanhoudend op, dat Sara met een hoogrode kleur en ademloos, vol angst, dat er iets gebeurd was, aan kwam rennen. (Wordt, vervolgd) Het bestuur van de lichtfabrieken rond de bloemenmand ter receptie aangebo den namens de gemeentebesturen van de omliggende gemeenten, welke stroom uit Lelden betrekken. V.l.nj*. de wethouders S. Menken, A. J. Jongeleen, J. C. van Schaik, burgemeester jhr, mr. F. H. van Kinschot, wethouder D. van der Kwaak, ir. Stokhuyzen en dr. ir. P. Fehmers. (Foto Van Vlet) onder de directeur van G.E.B. te Rot terdam en 's-Gravenhage, een deputa tie van de Leidse Installateursvereni ging, de Unie van Bonden van Over heidspersoneel, tal van hoofden van ge meentelijke takken van dienst en hoofd ambtenaren van de S.L.F., vertegen woordigers van diverse organisaties, di recteuren van Leidse bedrijven en vele anderen. Te ongeveer 4 uur verschenen de burgemeesters van 31 omliggende ge meenten, welke alle op het distributie net' der Electriciteitsfabriek zijn aan gesloten. Namens hen voerde de burge meester van Katwijk, mr. W. J. Wol- dringh v. d. Hoop, het woord, die er op wees, dat het feit. dat gedurende zulk een lange tijd van jaren de distributie van electriciteit op zulk een bijzonder prettige wijze heeft plaats gevonden, boekdelen spreekt voor de aangename verhouding tussen de Leidse Lichtfa brieken en de omliggende gemeenten. Dat hierbij vaak het persoonlijk belang aan het algemeen is opgeofferd, was voor spr. een reden tot grote dank en bewijs van juist inzicht. Spr. hoopte, dat. deze sfeer van vertrouwen nog lang gehandhaafd mocht blijven en bood namens de 31 in het verzorgingsgebied gelegen gemeepten een fraai bloemstuk aan, terwijl hij tevens de toezegging deed van een herinneringsbord, uitge voerd in Delfts blauw. Na afloop van deze receptie vend een diner plaats, waaraan ook de burge meesters hebben aangezeten en waarbij nog vele waarderende woorden zijn ge sproken. Ter gelegenheid van dit jubileum werd in de ochtenduren nog een origi nele muzikale hulde gebracht. Enkele jongere personeelsleden hadden n.l. een draaiorgel gecharterd en dit in de hall van het bedrijf opgesteld. Nadat het pierement enkele nummers ten beste had gegeven, werd een rondgang over het terrein gemaakt. Gisteravond was de molen „De Valk" verlicht, terwijl een speciale jubileumetalage in het gebouw van de toonkamer op de Hooigracht is ingericht. Druk bezochte receptie Het feit, dat het gisteren precies 40 jaar geleden was, dat in onze stad voor het eerst de electrische verlichting werd ontstoken en de industrie haar krachtstroom ont ving ,is aanleiding geweest tot een hartelijke huldiging van de directie der Electriciteitsfabriek. Temidden van een overstelpende bloemenschat recipieerde gistermiddag in „In den Vergulden Turk" de directie, waar bij zich voor deze gelegenheid ook het voltallig college van B. en W. en de gemeente-commissie had ge voegd. Ruim twee uur lang heeft éen onafgebroken stroom vA.n be zoekers de gelukwensen aangebo den, waarbij vele hartelijke woorden zijn gesproken over dc belangrijke plaats, welke de centrale in het particuliere bedrijfsleven inneemt. Onder hen, die van hun belangstel ling blijk gaven, merkten wij ojn. op de directeur-generaal de energievoorzie ning in Nederland, ir G. J. T. Bakker, mr. E. J. M. H Bolsius, pres. commis saris van het Electriciteitsbedrijf Zuid- Holland, de heer J. J. Derksen, directeur Gasvoorziening van het departement van Economische Zaken, prof. J. C. van Staveren, directeur van de N. V. Kema te Arnhem, jhr. Sandberg van Boelens. pres.-commissaris van het Electriciteitsbedrijf H.L.S.. oud-burge meester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. de heren H. van Poelgeest en mr. F. J. J. Trapman, resp. voorzitter en secre taris van de tarievencommissie van de Leidse Ver. van Industriëlen, de heren J. A. C. Kips en J. H. Riemens namens de Ver. van de Handeldrijvende en In dustriële Middenstand. Coslings, direc teur van de N.V Ned.-Indische Gas maatschappij, N. C. F. van Ginkel en M. B de Jong namens de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. H. M. Simo- nls en mr. dr. P. G. Knibbe namens de K. van K., Ir. G. A. van Klinken berg, oud-directeur van de SJIJP. en voorts tal van directeuren van Electri- citeitsbedrijven in Zuid-Holland, waar- Unicum in advocatenpractijk PLEITER LEGT VERDEDIGING NEER Het optreden van de 29-j. koopman P. N. M. Hooge, tegen wie voor het Bijz- Gerechtshof fc Arnhem de dood straf wegens verraad werd geelst, was zo brutaal, dat het zelfs zijn gekozen verdediger, mr. De Pont uit Amster dam, te bar werd. Deze deelde aan het Hof mede. dat hU de verdediging neerlegde. Op verzoek van de presi dent nam hij daarna de verdediging als toegevoegd pleiter op zich. De Procureur-Fiscaal kenschetste de daden van H. als ..het meest perfide verraad, dat ik ooit in mijn arrondisse ment heb meegemaakt". Verdachte H. verleende handlangers- diensten aan de indertijd neergeschoten SD-commissarts van politie Van Dijk te Nijmegen. Met behulp van zekere S„ iemand van Joodse afkomst, spoorde H. een illegaal werker en drie Joodse meis jes op. Hij gaf voor hen te willen hel pen, doch verried hen. Deze vier slacht offers vonden de dood. evenals de hel per S-, die ten slotte ook door H. werd aangebracht. Tijdens de behandeling trad H. uiterst brutaal op en vertelde vele leugens, hetgeen zijn verdediger tot neerleggen van diens rechtskundige bij - stand noopte. 73). De politieman die de kist met goudstukken onderzoekt sprong onver wacht overeind en gaf een kreet. „Halt!" riep hij. „Die knul, die Kraan daar, beweert, dat deze kist van hem is, niet waar?" „Eh ja!" zei Kraan een beetje onze ker. „Ja, die kist is van mij, dat zei ik toch? Die twee schurken wilden hem van me stelen en „Schei maar uit!" riep de politieman „Dat is genoeg! Ik arresteer je! Deze kist is gestolen! We zoeken er al da gen naar! Het is de vreemde munten verzameling van de hertog van Arn- pulië. Je bent er bij, Kraan!" En terwijl de verblufte Kraan de boeien om zijn polsen kreeg, werden Oehoe cn Panda weer in vrijheid gesteld. „Neem me niet kwalijk!" zei de po litieman. „Ik wist niet, dat jullie ook achter die schurk aanzaten!" „Ja. maar wacht eens even!" riep Panda, die van plan was om Kraan te helpen. „Sssst!" siste Oehoe. „Sukkel!" PREDIKBEURT. Katwijk aan Zee Geref. Gem. (Re misestraat) Vrijdagnam, 7% uur ds C. v. Dam, ran Werkendam. Ned. Herv. Kerk Aangenomen: naar Bemmel J. Plooi] te Oost-Vlieland. Bedankt: voor Barneveld (3de pred.pl.) R, ue Bruin te Veenendaal voor Enkhul zen J. A. G. van Zanten te Ouderkerk a. de Amstei- voor Maartensdijk (U) J. Th. Doornenbal te Oene (Gld,); voor Zuld- Beijerland P. Zijlstra te Harmeien. Beroepen: te Amsterdam-W.(Sloterdljk) H. v. d. Linde te Aalsmeer, te Oosterhaule W. Bartlema te Okkenbroek. Geref. Kerken Beroepen: te Schou werzijl H. Smit te Rottevelde Chr. Geref. Kerken Beroepen: te IJmulden, Almelo en Zutphen J. v. Gen- deren, cand. te Goudrlaan. HET CONFLICT IN DE HERST. EVANG. LUTH. GEM. VAN AMSTERDAM. Naar wij vernemen is het in de Herst'. Evang Luth, Gem. van Amsterdam, na dat de daartoe aangewezen instanties uit spraak gedaan hebben nog allerminst rus tig. De oppositie onder leiding van de heer H J. Zwier wenst een spoedig bij eenkomen van de algemene kerkelijke vergadering (de synode) en heeft nu de voorzitter dezer vergadering, ds, B. E. J. Bik te Amsterdam in kort geding gedag vaard voor het Amsterdamse Hof op Vrij dag 17 dezer. Geëist wordt, dat ds. Bik voor elke dag. dlat hij deze vergarerlng later bijeen roept duizend gulden boete betalen zal. Wij kunnen hieraan toevoe gen,, dat ds. Bik ln zijn kwaliteit van voorzitter aan de leden der Synode een rondschrijven gericht heeft om hun oor deel over het samenroepen der synode te vernemen. Meerdere leden zijn van oor deel, dat het geen zin heeft thans de Synode bijeen te roepen. Alle antwoorden zijn echter nog niet binnen. VOOR VRIJDAG 17 OCTOBER. Hilversum I (301 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7 30: ontbljtmuziek; 8.00: nieuws; 8.15: strijd lied; 8.18: operettemuziek. 8.50: voor de huisvrouw; 9.00: Tsjechisch Symphonle- concert; VPRO 10.00: morgenwijding door ds. J. Zuurdeeg: VARA 10.20: P. Ross bo rough. zang; 10.30: voor de vrouw. 10 45: E Bïckstrom. alt. 11.05: voordr.; 11.20: jicht concert: AVRO 12.00: Skymasters; 12.30: weerpraatje. 12 33: sport-agenda; 12.38: P. Palla, orgel; 13.00: nieuws; 13.15: orkest Lajos Veres; 13.45: Lys Gauty en Charles Trenet; 14.00: kookkunst- 14.20: kamerorkest. 15.25: hoorspel v. de jeugd: VARA 16.00: orkest Alfredo Campoli; 16.30 voor de Jeugd; 17.00: J. Jong, ötgel; 17 20: wij en de muziek; 18.00: nieuws; 18.15: felicitaties. 18.20: The white brothers; 18.30: Ned strydkr 19.00: gram.muziek; 19.15" planoduo; VPRO 19.30: het geloof der kerk; 19.50: tien voor acht; 20.00: nieuws. 20.05: Die Kunst der Fuge van Bach; 20.30*. het probleem van het leven (door prof dr L. J. v. Holk) VARA 21.00: gezellige plaatjes; 21,30: radiorakel; 21.50: op vieuglen der muziek; 22.00: buiten lands overzicht door drs L. de Jong; 22.15: swing and sweet; VPRO 22.40: van daag- 22.45: avond wijding; VARA 23.00— 24.00" symphonleconcert. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek: 7.30: morgengebed en-liturgische kalender. 7 45 A. Segovia, gitaar; 8.00: nieuws; 8.15: op gewekte muziek- 9.00: werken van Bach en Buxtenhude;'9.30 waterstanden. 9.35: kamermuziek van Haydn en Mozart; 10.15: voordracht; 10.40: Amerikaanse orkesten; 11.00: ziekenbezoek; 11.35: als de ziele luistert- 11.45: werken van Chopln; 12 00: Angelus; 12.03: cello en plano; 12.30: weeroverzlcht; 12.33: Vaudeville Orkest; 12.55: zonnewijzer. 13.00: nieuws- 13.15: over boeken: 13.20: Vaudeville Orkest: 13 50: „Van man tot man"; 14.00: Ka mermuziek van E. Bloc'n- 14.35: hoorspel „Een nieuw leven". 15.20: orkest B. van Gezy: 15.45: variété; 16.45: na schooltijd; 17.00: Collegium Musicum Amstelod runen- se. 17.45: wat het buitenland leest: 18.00: KI, v. Beeck; 18.25: v d. Kath. Jeugd: 18.40 R. da Costa. piano; 19.00: nieuws. 19.15: lezing over de PTT; 20.00: nieuws; 20.05: actualiteiten. 20.12: de gewone man* 20.20 operamuziek; 20.45: actualiteiten uit die Benelux. 21.00: operamuziek; 21.25" A. Schnabel. piano: 21.50: bijbels luisterspel; 22.30* gram.muz22.40: de Van Rooyeus. 22 45: avondgebed en litureische kalen der. 23.00: nieuws: 23.15: Kath nieuws: 23 2024.00; Klaas van Bceck. SCHEEPSBERICHTEN KH.L. Ril nl and. 15/10 te Amster dam; Holland West-Afrika lijnen Nlger- stroom, 14/10 van Port Gentil naar Poin te Noire. Nederland Ceram. 14/10 passeert Goeree op weg van Takoradl naar Sta- vanger; Tallsse. 14/10 van Makassar naar Singapore. Oceaan Phrontis, 13/10 van Port Said naar Amsterdam. Vinke en Co. Farmsum, 14/10 Scilly eilanden gepasseerd: Larenberg, 13/10 te Haifa aangekomen; Ittersum, 18/10 te Amsterdam verwacht KN.S.M, Stentor, 13/10' van Malta naar Tel Aviv; Orestes, 14/10 te Cadiz: Omen, 14/10 te Gothenburg; Hydra, 15/10 van Amsterdam naar Antwerpen: Euterpé. 14/10 te Amsterdam; Odysseus. 15/10 te Amsterdam; Dundee. 15/10 te Amsterdam; Svolder. 11/10 te Port Limon; Constantia. 14/10 van Punta Cardon naar Santiago: Ganymedes, 14/li van Rlo de Janeiro naar Pernambuco^ Roelf. 14/10 te Bilbao; Theseus. 14/10 '1# Alicante.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2