Van Hoogstraten optimistisch over Indië's toekomst Marshall over economie en politiek De verrassing van Londen Wenst Moskou de ontruiming van Duitsland? WEERBERICHT Met een enkel woord Wat er in tndië gebeurt 86ste Jaargang DONDERDAG 16 OCTOBER 1947 No. 262 l j LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Vele ondernemingen zijn bevrijd (Van onze Haagse Redacteur). De heer Van Hoogstraten, directeur van het Departement van Econ. Zaken te Batavia, vertoeft gelijk bekend, thans in ons land. Op een gisteren te Den Haag gehouden persconferentie deelde hij mede, naar hier te zijn gekomen om deel te nemen aan besprekingen van het zgn. coördinatie-college. Dit bestaat uit vertegenwoordigers van Econ. Zaken, Fi nanciën en Landbouw resp. van Neder land en Ned. Indië. Gistermiddag werd de eerste vergadering van dit college, officieel door minister Lieftinck geopend. Voorts beoogt de heer v. Hoogstraten met zijn reis om van de Ned. regering zekere garanties te verkrijgen voor de Indische ondernemingen, ten einde deze het aangaan van nieuwe investeringen te vergemakkelijken. In verband hiermede schetste spr. de economische toestand in Ned. Indië. Bepaalde risico's met het oog op de onzekere situatie zouden mede door de regering moeten worden gedragen. Overigens zag hij de toestand niet somber in. Er zal hard, héél hard ge werkt moeten worden; vooral in de eerstkomende jaren; en er is veel ka pitaal nodig. Maar nu door de politiële actie de voedselvoorziening in de bevrijde gebie den verbeterd is, kan de bevolking ook weer arbeid presteren. Vele onderne mingen zijn mede bevrijd en de vernie lingen vallen betrekkelijk mee. De wil tot medewerking der Republikeinen wier aantal veel geringer is dan men veelal meent zou volgens spr. ook ge noegzaam aanwezig zijn. Indien de terreur wordt weggeno men, kan Ned. Indië terstond aan het produceren en exporteren gaan en zal het eerder tot herstel kunnen komen dan Nederland in Europa. Regentes ontving Dr. Beel De Regentes, Prinses Juliana, heeft gisteren in het palels Soestdijk de mi nister-president dr. L. J. M. Beel ont vangen. INSTALLATIE VAN DE VOORLICHTINGSRAAD. Morgen zal de minister-president, dr. Eeel, in zijn kabinet installeren de Voor lichtingsraad, aan welke een belangrijke taak is toegewezen op het gebied der overheidsvoorlichting. Vijfde Wegverkeersdag K.N.A.C. Zoals gemeld zal de KNAC op 30 Oc tober a.s. in „Diligentia" te 's-Graven- hage de vijfde wegverkeersdag houden. Het programma voor deze dag ver meld ojn. opening door ir. A. Vos. Mi nister van Verkeer en Waterstaat. Daarop zal de voorzitter der KNAC, jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen een in leiding houden over bedoeling en be tekenis van de vijfde wegverkeersdag. Vervolgens zullen vooraanstaande auto riteiten op verkeer-technisch gebied verschillende onderwerpen behandelen. Na beraadslaging over de gehouden voordrachten en beantwoording van vragen uit de vergadering door de in leiders volgt sluiting. WANNEER DEFINITIEVE EFFECTEN-WAARDERING? Het le Kamerlid, de heer Molenaar, heeft aan de Minister van Financiën de volgende vraag gesteld: Is de Minister bereid mede te delen, of hij voornemens is gevolg te geven aan zijn gedane toezegging, onverwijld na de opening van de zitting 19471948 de Indiening te bevorderen van het wetsontwerp, betreffende definitieve waardering van effecten voor de hef fingen ineens? De stakingsgolf over Frankrijk De militaire autoriteiten die aanwezig waren bij de commando-overdracht van het vliegveld Valkenburg, de kolonels Aler van de luchtstrijdkrachten Nederland en Schaper van de Marine-luchtvaartdienst, inspecteren tezamen met de oude en de nieuwe commandant van de basis de in het front van bommenwerpers en Jagers opgestelde troepen. Op de achtergrond een der Mitchellbommenwerpers. geheel rechts een Firefly. (Foto Van Vliet) Ontmanteling Duitse fabrieken 682 FABRIEKEN AANGEWEZEN. De Britse bestuurscommissie en het Amerikaanse militaire bestuur te Ber lijn hebben verklaard, dat thans, inge volge het nieuwe bizonale plan voor het peil van de Duitse industrie, een defi nitieve lijst is opgemaakt van 682 Duit se fabrieken, die voor herstelbetalin gen zullen worden ontmanteld. 302 van deze fabrieken zijn uitsluitend voor de productie van oorlogsmateriaal. Bij de viermogendhedenovereenkomst over het peil der Duitse industrie die in 1946 was gesloten, werden 1636 fa brieken voor ontmanteling bestemd- Van de op de nieuwe lijst voorkomende fabrieken bevinden zich er 496 in de Britse en 196 in de Amerikaanse zone. De lijst van de Britse zone bevat onder meer de Kruppfabrieken te Es sen, Rheinmetal-Borsig te Düsseldorf, August Thyesen Huetc te Duisbnrg, Bohumer Vercin te Bochum, de IG Farbenindustrie te Leverkusen en Ruhrstahl te Witten. In een gemeenschappelijke verklaring hebben de Britse en Amerikaanse be velhebber bekend gemaakt, dat de Duitse regionale economische bureaux binnen twee weken „op goede gronden berustende voorstellen" mogen indie nen voor in de plaats stelling van an dere fabrieken, mits deze dezelfde pro ductiecapaciteit hebben als die. welke op de lijst voorkomen. In deze verklaring wordt tevens uit eengezet. dat de beperking van de her stelbetalingen aan de slachtoffers van de Duitse agressie „het noodzakelijk maakt dat de overtollige industriële ca paciteit onmiddellijk ter beschikking zal worden gesteld. DE STAKING VAN BELGISCH OVERHEIDSPERSONEEL. De staking van 24 uur waartoe het socialistisch-communistisch actie-comité van de algemene bond van personeel in overheidsdienst te Brussel het over heidspersoneel in geheel België had op geroepen als protest tegen de trage wijze, waarop de nieuwe loonschalen worden toegepast, is te Brussel slechts gedeeltelijk geweest. Dit was vooral een gevolg van het feit. dat de Katholieke Vakbond zijn leden had laten weten, dat de bond geen order tot staken had ge geven en zich geheel buiten de kwestie wenste te houden. Te Antwerpen daarentegen staken alle gemeentediensten, met uitzondering van politie, brandweer, ziekenhuisdiensten en de voornaamste havendiensten. Te Luik hebben de openbare diensten vrijwel algemeen aan de oproep tot staking ge volg gegeven. Waarschuwing aan V.S. en Continent Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft op de slotzitting van de bijeenkomst van het CIO (een van de twee grote Ameri kaanse vakverenigingen) met klem ge wezen op de dringende noodzakelijkheid van positieve tussentijdse maatregelen om een noodlottige achteruitgang van Europa, politiek, economisch en psy chologisch. te voorkomen, zolang het Congres nog niet voldoende tijd heeft om een mogelijk plan op lange termijn voor Amerikaanse hulp te overwegen en uit te voeren. Marshall ging de geschie denis van zijn plan nog eens na en her haalde de voorwaarde, dat de V. S. er van moeten verzekerd zijn, dat de deel nemende landen al het mogelijke in het werk zullen stellen om de produc- tiequanta te bereiken, die zij zich heb ben voorgesteld, en de noodzakelijke financiële hervormingen zullen aan brengen Marshall waarschuwde deze landen, dat de huidige situatie meer dan een stoische, ja zelfs een heroische volharding vereist By herhaling legde hü er de nadruk op, dat het vraagstuk van het we reldherstel er in de grond een is van productie, en hü herinnerde zü» Ame rikaans gehoor er aan, dat verhoogde productie onvermüdeiyk zwaarder werken vereist, hetgeen aan de an dere kant weer meer, niet minder voedsel noodzakelijk maakt. Marshall wees op het enorme belang voor de gehele wereld van de produc tiviteit der Amerikaanse boerderijen en fabrieken. Sprekende over de buitenlandse po- I litiek der V. S. zeide Marshall, dat het in de kern gaat om de vraag, of de 1 mens al of niet vrij zal worden gelaten om zijn sociaal, politiek en economisch bestaan te organiseren in overeenstem ming met zijn wensen of dat zijn leven wordt geregeld en voorgeschreven door kleine groepen van mensen, die zich deze willekeurige macht hebben toege- eigend. Al dergelijke theorieën lijden, volgens Marshall, aan het grootste van alle historische euvelen, het denkbeeld, dat in de aangelegenheden van de mens het doel de middelen heiligt. In diplomatieke kringen te Washing ton beschouwt men Marshall's te Bos ton gehouden rede als een waarschu wing zowel tot de V. S. als tot het con tinent. Men is van oordeel, dat in zijn verklaring, dat de Westerse beschaving dreigt te verdwijnen ten gevolge van de huidige wereldsituatie, een breoep ligt opgesloten niet alleen om de commu nistische argumenten regelrecht te ver werpen, doch ook om een positieve en blijvende bijdrage te leveren voor het programma van economische hulp, dat, naar men verwacht, meer dan iets an ders in staat wordt geacht om eventu eel deze argumenten krachteloos te maken. In deze kringen voelde men achter Marshall's woorden het besef van het gevaar van inflatie voor de Ame rikaanse economie en het plan Mar shall en in het bijzonder van 'een mo gelijke nieuwe serie van looneisen, die men in sommige kringen te Washington in het volgend jaar van de vakvereni gingen verwacht. Clayton, die ontslag heeft genomen als onderstaatssecretaris van Economi sche Zaken, zou voorstander zijn van een belangrijk grotere tussentijdse dol larhulp aan Frankrijk en Italië, dan de regering van Truman bereid is te vra gen. BREIDT ZICH NOG UIT. Het hoofdbestuur van het verbond van vakverenigingen in het district Parijs, de hoogste instantie van het Franse vakverbond C.G.T., is bijeengeroepen voor een vergadering op Maandag a.s. Volgens waarnemers uit vakverenigings kringen houdt dit besluit de mogelijk heid in, dat er de volgende week in Pa rijs en omstreken een algemene staking zal uitbreken. De arbeiders in de energiebedrijven zouden-gisteravond beslissen, of zij zich bij de staking aansluiten. Volgens func tionarissen van deze bij de C.G T. aan gesloten vakverenigingen hebben minis ter-president Ramadier en Lacoste. de minister van industriële productie, de voorstellen van een delegatie dezer vak vereniging afgewezen en een antwoord gegeven, „dat brutaal is en doet denken aan het antwoord van een reactionaire regering". Onderhandelingen tussen vertegen woordigers van het personeel van de koopvaardij en de minister van open- 1 bare werken zijn mislukt. Met ingang van heden 7 uur zal in alle havens van Frankrijk en Algerië het werk volledig worden neergelegd. De Franse communistische party heeft een manifest uitgegeven, waarin de hou ding der Franse regering jegens# de der tigduizend stakende transportarbeiders fel gecritiseerd wordt. Het manifest doet een beroep op de bevolking van Parijs om de staking te helpen winnen. Een ambtenaar van het departement van vervoer heeft meegedeeld, dat er veror deningen voor het requireren van me- tropersoneel zijn ontworpen maar dat omtrent de uitvaardiging nog geen be slissing is genomen. Heden in de vroege ochtend heeft de Franse regering besloten de eisen om 11 percent loonsverhoging voor de ar beiders in de gas- en electriciteitsfabrie- ken in overweging te nemen, waardoor de dreigende staking van honderddui zend arbeiders in deze bedryven wordt voorkomen. Officieel werd bekend gemaakt, dat de 'voorstellen van de vakverenigings gedelegeerden in beginsel door de rege ring zyn aanvaard. Generaal de Gaulle heeft in een bood schap, welke op een bijeenkomst van zyn party is voorgelezen, te kennen ge geven, dat Frankrijk bedreigd wordt door „een nationaal, gevaar, van binnen uit en van buiten af". De Gaulle pleitte voor een „Franse wedergeboorte en de wederopbouw van een sterke en onpar- tydige staat, die alle Fransen voor ge vaar en ellende behoedt". Hy deed een beroep op de Parüzenaars om by de gemeenteraadsverkiezingen van Zondag hun plicht te doen en zei: „tweespalt is dwaasheid en onthouding ls lafheid". Brazilië contra het communisme Volgens welingelichte kringen te Rlo de Janeiro zal de Braziliaanse nationale Veiligheidsraad belangrijke maatregelen in bespreking nemen om de activiteit der communisten in Brazilië te beper ken. De nationale Veiligheidsraad die be staat uit de ministers van het kabinet en de opperbevelhebbers van het leger en vloot, komt slechts by een voor het be handelen van spoedeisende gevallen. Tevens wordt van bevoegde zijde ver nomen, dat de minister van buitenland se zaken. Fernandes, besprekingen voert met de fractieleiders in het parlement over het ontnemen van haar zetels aan de communistische party, die, hoewel in Juni j.l. ontwettig verklaard, nog steeds ln het congres is vertegenwoordigd. Het blad „Globo" verklaarde, dat het Braziliaanse departement van buiten landse zaken in een telegram aan Aran- ha. die de algemene vergadering der VN presideert, zijn verbazing heeft uit gesproken over Aranha's „concessies en verzoenende houding tegenover de Sov- jetrussische delegatie". HET PROCES TEGEN MANIU. De Manchester Guardian zegt naar aanleiding van het proces tegen dr. Juliu Maniu, leider van de Roemeense natio nale boerenpartij, dat morgen begint, dat het de party is, waartegen het pro ces wordt gevoerd, als symbool van de politieke oppositie tegen het regime in Roemenië. Deze oppositie op haar beurt is het symbool van het verzet in het algemeen tegenover datgene, wat het regiem betekent: volledige opneming van Roemenië in de Sovjet-Russische invloedssfeer en zyn isolering van het Westen. (Van onze correspondent te Berlyn). In communistische kringen in West- Duitsland gaan geruchten, volgens welke de Sovjets op de aanstaande conferentie van ministers van buitenlandse zaken te Londen met een vermetel en sensatio neel voorstel voor de dag zullen komen. Het voornaamste punt van dit voorstel zou zyn, de ontruiming van Duitsland door alle bezettingstroepen. Het behoeft geen betoog, dat zulk een initiatief niet alleen in de gehele wereld groot opzien zou baren, doch dat het ook op de Duitse bevolking een enorme indruk zou maken. De geruchten dienaangaande, die reeds sedert geruime tyd als een soort fluistercampagne de ronde deden, heb ben thans hun weg gevonden naar de politieke rubrieken der Duitse dagblad pers en ofschoon zy voorshands nauwe lijks anders gekarakteriseerd kunnen worden dan als een tactische manoeuvre van de Russische bezettingsautoriteiten en haar Duitse handlangers, lykt het, al was het alleen maar om tegen over rompeling gèvrywaard te zyn, aanbeve lenswaardig er aandacht aan te schen ken. SOVJETS HEBBEN DE VOLKS GUNST VERSPEELD. De sympathieën der Duitsers voor de Sovjet-Russen zyn uit de aard der zaak niet buster groot, noch in het Westen, noch in het Oosten. Zelfs de arbeiders hebben een verschil ontdekt tussen de communistische ideologieën en de praktyken der Russische bezet tingstroepen, en de onnozelste Duitser wordt op de duur immuun voor vleien de leuzen, als hy tot dwangarbeid in de Uraniummünen wordt gedwongen, als de S.E.D. (de communistische een- heidspartu) hem van zijn persooniyke vrijheid berooft en de openbare vei ligheid zo ls afgetakeld, dat hy zich 's avonds na 8 uur niet meer op straat waagt. Of de Russische bezettingspolitiek, die deze stemming (juister ware het te spre ken van ontstemming) by de Duitse be volking heeft teweeg gebracht, bewust is gevoerd dan wel of zy ongewild de massa met afkeer heeft vervuld, kunnen we gevoegeiyk in het midden laten. Vast staat: in de eerste plaats, dat de Sovjets de volksgunst, die onmiddeliyk na afloop van de oorlog voor een spot- prys te koop was, hebben verspeeld en in de tweede plaats, dat de S.ED., die uit een gedwongen fusie van de sociaal democratische en de communistische party is ontstaan, als middel tot verove ring van" dé Duitse volksziel heeft ge faald. Waarschyniyk is, dat men zich te Moskou over de toestand in Duits land geen illusies maakt en dat men zich van de beide bovengenoemde feiten bewust is. Aan te nemen is ten slotte, dat de Sovjets met de tot dusver be reikte resultaten hunner bezettingspoli tiek niet tevreden zyn en dat zy naar een methode zoeken, die de situatie zou kunnen verbeteren. Dat er in Sovjet-kringen gespeeld wordt met de gedachte, de gehele bezet tingspolitiek over een andere boeg te gooien, biykt, dat melding is gemaakt van het plan tot oprichting van een nieuwe Duitse party van nationaal- bolsjewistisch allooi. De aanwezigheid van de voormalige Hltler-jeugd-leider, Graaf Einsiedel-Bismarck, in Oost- Duitsland, zou er op kunnen duiden, dat er in verband met deze partyvor ming reeds contact wordt gezocht met persooniykheden in Duitsland, dié aan een vruchtbare samenwerking met Rus land geloven. Indien een party tot stand zou ko men, die aan de ene kant zou beant- woorden aan de Duitse volkspsyche en aan de andere kant onder leiding zou staan van politici, die een Rus sische koers waarborgen, dan zou een ontruiming van Duitsland door alle bezettingstroepen betekenen, dat de invloed der Westerse democratieën in Duitsland wordt uitgeschakeld en dat Moskou door middel van zün vertrou wensmannen in geheel Duitsland vr(j spel krijgt. Het voorbeeld van Polen verleidt klaarbiykclijk tot navolging. Het is twyfelachtig of een nationaal- bolsjewistische party, die de erfenis van de onzalige S.E.D zou moeten overne men, in het leven kan worden geroepen nog voordat de Londense conferentie begint en het is even dubieus of Moskou te Londen het voorstel tot algemene ontruiming zal doen. zolang het bestaan van zulk een party de invloed der Sovjets in Duitsland niet garandeert. Het staat evenwel als een paal boven water, dat de Westerse geallieerden zulk een party nooit in hun zones zouden toelaten en dat zij een eventueel ont- ruimingsvoorstel van Rusland pertinent van de hand zouden wyzen. Daaruit zou men kunnen concluderen, dat Moskou ook zonder het bestaan van de z.g. Pau- lus-Einsiedel-party zijn voorstel te Lon den kan lanceren. Al heeft het geen kans, dat het wordt aangenomen, of liever: juist omdat het er zeker van ls. dat het wordt verworpen, kan het zyn Westerse tegenstanders in een moeiiyk parket brengen en tegeiyk zyn tanende sympathieën by het Duitse volk wellicht in zekere mate verbeteren. Rusland, dat tot nu toe by elke gelegenheid iedere poging tot schepping van een Duitse economische eenheid tegenwerkte, zou dan plotseling de nimbus verwerven van de grootmoedige. De coup ïykt niet slecht bedacht, maar of hy zal lukken? ALGEMENE VERKIEZINGEN. De geruchten over verrassende Rus sische voorstellen zeggen overigens nog meer. De Sovjets zouden niet alleen het plan opperen om alle bezettingstroepen uit Duitsland te verwyderen, doch te vens algemene verkiezingen willen uit schoven, de Duitse Ryksdag weer in ere willen herstellen en onder voor waarde, dat de Duitse politieke eenheid tot stand komt, zelfs een herziening der Duitse Oostgrenzen willen overwegen. Men kan van deze verhalen denken wat men wil. Misschien zyn het proef ballons, misschien zyn ze niet meer dan vuige propaganda. Vermoedeiyk zal de juistheid ervan door Moskou officieel worden ontkend, zy laten evenwel niet na, de gemoederen in en buiten Duits land in beweging te brengen en zy ge tuigen van een wassende communisti sche activiteit. De conferentie te Londen werpt haar schaduwen vooruit Nederlandse „Veertiendaagse" te Londen. MINDER BEWOLKING. De Bilt verwacht tot Vrydagavond: Wisselende bewolking met aanvan kelijk nog plaatseiyk enkele buien. Ge- leideiyk verder afnemende wind tussen West en Noord. Kouder des nachts 17 OCTOBER. Zon op: 7,06 uur; onder: 17.44 uur. Maan op: 10,58 uiir; onder: 19,06 uur. (22 Oct. E.K.). Hoogwater te Katwyk te 5,40 en 17,57 uur. BINNENXAND. Van 17 tot 26 Juni 1948 zal in het Schuttershof te Middelburg ter gelegen heid van het regeringsjubileum van H.M de Koningin een Zeeuwse tentoonstelling van handel en industrie worden georga niseerd Gistermiddag ls het 4-J. jongetje J H. R. Geyesemer te Zandvoort bil het spelen met een goederenlift op het em placement van de N.S. doodgedrukt. Het onherkenbaar verminkte Hikje ls naar de Alg Begraafplaats overgebracht. 's Naohts ls te Raarmeerssen de 37- J ongehuwde G. Cortenraadt uit het raam van een bovenverdieping der ouder- lljke woning gevallen HU ls ln deernis wekkende toestand naar het ziekenhuis Calvarlenberg te Maastricht overgebracht en er een uur later overleden. Zeer waar schijnlijk ls het ongeluk een gevolg van slaapwandelen. Het stoffeliik overschot van pater Bleys te Roermond, die tildens de oorlog een bekende Illegale leider ln Limburg is geweest, ls thans uit het Krulswegpark aan kapel ln 't Zand te Roermond over gebracht naar het Kloosterkerkhof al daar. Een vrachtauto, beladen met bleten en bestuurd door G. van der S. uit de Beemster. moest gisterenmiddag bil het passeren van twee wlelrildgters op de Heckerweg te Purmerend te snel naar rechts ultwilken voor een tegenligger. De 16-jarige Jannle Heyn uit Jlsp werd hlerby gegrepen en op slag gedood. Op de Jaarlijkse bileenkomst van de Zweedse medische vereniging ls de „An ders Retzlus" medaille ln goud overhan digd aan prof. dr. J Boeke uit Utrecht voor diens wetenschappelijke verdiensten. In de hoofdrol van het door hem zelf geschreven en geregisseerde stuk ..De commensaal", vierde Herman Bouber gis teravond in de stadsschouwburg te Am sterdam zlin 40-Jarig toneel-Jubileum Vandaag ls hij 40 Jaar getrouwd en mor gen viert hil zijn verjaardag! Tal van sprekers huldigden, hem met kransen, bloemen en enveloppes met inhoud. Ten slotte werd nog bekend gemaakt, dat er een comité ln het leven is geroe pen. dat reeds 2 ton ter beschikking heeft en dat wil trachten een eigen speel- gelegenheld voor het Bouber-gezelsohap op te richten BUITENLAND. Naar officieel te Belgrado ls bekend gemaakt, zullen Hongarije en Joego-Sla- vlë „ln de naaste toekomst" besprekin gen voeren over een verdrag van vriend schap en wederzijdse hulp. Het Witte Huls te Washington heeft alle officiële diners voor het komende seizoen afgelast ..wegens de noodzakelijk heid om op levensmiddelen te bezuini gen" In de Poolse vestingstad De Blln aan de Welchsel, ziln de overblijfselen gevonden van 35.000 Sovjet-Russische militairen die door de Duitsers krijgsge vangen waren gemaakt en ln een gevan genkamp zijn vermoord Op het ogenblik worden 120 000 per sonen per week ln Palestina tegen de cholera Ingeënt 'en de regering heeft het plan de gehele bevolking te vaccineren. De speciale afgevaardigden der vier ministers van buitenlandse zaken hebben te Londen besloten aan 23 belangheb bende regeringen, waaronder Italië en Egypte, uitnodigingen te zenden om bin nen 14 dagen kenbaar te maken, of zij territoriale aanspraken 'of wensen willen Indienen ln verband met de toekomst van de Italiaanse koloniën. Naar te Londen wordt vernomen zal de eerste Dult-se bestuursraad voor de steenkoolmijnen in het Ruhrgebled onder gemeenschappelijke contróle van Enge land en de V.S als voorgesteld in het Washlngtonse rapport over het Ruhrge bled. een zuiver technisch lichaam ziln zonder politiek of vertegenwoordigend karakter. 42 Duitse voormalige generaals en 2 admiraals, die ln Engeland geïnterneerd waren, zijn ln Hamburg aangekomen Onder de gerepatrleerden bevindt zich ex-maarschalk Von Brauchltsch. De waarnemende Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Lovett, heeft verklaard, dat het misschien nodig zal ziln de conferentie van zestien voor het plan-Marshall opnieuw te Parlls bij een te roepen. Het dagelijks vleesrantsoen in Bel gië zal van 1 November af van 40 gram (zonder been» op 50 gram gebracht wor den. President Truman heeft bekend ge maakt. dat hü het Amerikaanse leger gemachtigd heeft om van de Franse re gering voor 50 mlllloen dollar francs te kopen ten einde aan de Franse dollar- crisis tegemoet te komen. ASPECTEN DER NEDERLANDSE SAMENLEVING BELICHT. (Van onze correspondent). Gedurende twee weken zal de aan dacht van het Britse publick op ver schillende aspecten van de Neder landse samenleving werden gericht, dank zy het initiatief van de „Allied Circle", een club, die tijdens de oor log in Londen is opgericht tn die sa men met de „Anglo-Netherlands So ciety" een z.g. „Netherlands Fort night" heeft georganiseerd. Deze veertiendaagse, aan Nederland gewyde, periode, is Maandag in tegen woordigheid van Z.K.H. Prins Bern- hard alsmede van vele vooraanstaande Nederlandse en Engelse gasten, door onze ambassadeur te Londen, Jhr Mr. F J. Michiels van Verduynen geopend tydens een byeenkomst in het gebouw van de „Allied Circle". Hoogtepunt van deze dubbele Neder landse week vormt een in deze club ingerichte tentoonstelling van 18e en 19e eeuwse genrestukken, afkomstig uit het Ryksmuseum, het Museum Boy mans en particulier bezit. De expositie omvat o.a. werken van Cornells Troost en Nicolaas Muys. De Prins wa^, Maandagmiddag met zyn eigen vliegtuig uit Nederland over gekomen ter bywoning van de plech tigheid. Tot de Nederlandse genodigden behoorden verder o.a. de Commissaris der Koningin in de Provincie Noord- Holland, J. E. Baron de Vos vanSteen- wyk, Mr. H. J. Reinink, secretaris-ge neraal van het Dep, van O K. en W„ de Amsterdamse wethouders Mr. W. F. Schokking en Mr. A. de Roos, de wet houder van Den Haag, Mr. B. v. d. Tempel, de oud-burgemeester van Am sterdam. de heer F. de Boer, dr. J. W. U. Doornbos, president van het Hoog Militair Gerechtshof, de voorzitter van de Kamer van Koophandel te Rotter dam, Mr. K. P. v. d. Mandele, en de heer P. Goekoop, directeur der Ned. Scheepsbouw-My. te Amsterdam. Het programma van deze Nederland se „Veertiendaagse" vermeldt o.a. le zingen, alsmede een concert door Hor ry van Os en Felix de Nobel. Voorts zullen de Nederlandse gasten bezoeken brengen aan culturele en an dere Instellingen, afgewisseld door re cepties en diners. Gisteren heeft de Nederlandse am bassadeur jhr. mr. Michiels van Ver- dyunen met zyn echtgenote in het ge bouw der Ambassade een receptie voor de Nederlandse gasten gegeven. Amerikaanse waarnemers weer op inspectie Hedenochtend zyn de Chinese mili taire waarnemers met de „Liberator" vertrokken, waarmee zij destyds in Batavia zijn gearriveerd: de overige waarnemers zyn nog in Batavia. De Amerikaanse waarnemers al hoewel het rapport reeds gereed ls zün wederom op Inspectie uitgegaan. Met een eigen Dakota van de Ameri kaanse luchtmacht arriveerden zU te Palembang. Het Amerikaanse gezel schap bestond uit 6 officieren van de staf van Mc Arthur cn twee Ma rine-officieren. JAPANSE OORLOGSMISDADIGER GEËXECUTEERD. Hedenochtend is de Japanse oorlogs misdadiger Nagamatsu Sumito, die door de temporaire krijgsraad te Batavia ter dood was veroordeeld, in de gevangenis van Glodok geëxecuteerd. Nagamatsu was commandant wan het Halmaheira- kamp te Semarang en schuldig bevon den aan foltering van burgers en slechte behandeling van geïnterneerde burgers. AANTAL BESTANDS-INBREUKEN VERMINDERT. Het Ned. Legercommuniqué van giste ren maakt nog melding van beschietin gen op verschillende plaatsen van Ne derlandse posten en patrouilles. Niette min blyft het aantal inbreuken zich van week tot week in dalende lyn bewegen, dank zy het optreden van onze troepen tegen het bendewezen. BIJEENKOMST NIEUW OOST-INDONESISCH KABINET. Het nieuwe kabinet van Oost-Indo- nesië heeft voor de eerste maal sinds de nieuwe samenstelling vergaderd. Ty dens deze zitting werden zaken bespro ken in verband met het overnemen van de verschillende portefeuilles. CONSULAAT VOOR INDIA IN D JOK JA? De consul voor India te Batavia, de heer N. Raghaven, heeft medegedeeld, dat spoedig een consulaat voor India te Djokja geopend zal worden en wel licht ook een consulaat te Medan te openen een voor de op Sumatra ver- biyvende ciroa 20.000 Indiërs. De heer Raghaven is voornemen® Qjokte te bezoeken.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1