Churchill blijft optimistisch over de vrede Order „Sfaakf hef vuren" onmogelijk gemaakt Geraffineerde handelslieden verkochten „Olina' Nederlands hulp ivordt als ivezenlijk erkend Wat er in Indië gebeurt WEERBERICHT Amerika dient ter V.N. voorstel in voor interim-werkcommissie Met een enkel woord 86ste Jaargang WOENSDAG 15 OCTOBER 194/ No. 26210 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week TeleJoon Dir en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Voorlezing van Consulair Rapport: Weinig haat tegen de Niederlanders Commandant van de Banckert bracht vuur tot zwijgen. Volgens een communiqué van de Ma- rine-Voorlichtingsdienst van 13 October I lag HM. „Banckert" voor de rede van I Lhosumaweh (Oostkust van Atjeh) op Gisteren ls in de Veiligheidsraad door Cadogan een telegram van dc Consu- 1500 meter van de wal voor anker, lairc Commissie voorgelezen, waarin het rapport der Consuls is samengevat. Het rapport zegt o.m., dat de orders om het vuren te staken naar behoren zijn gege ven, maar dat er geen vertrouwen bü Nederlanders en Indonesiërs bestond, dat de wederparty die orders zou uitvoeren. Geen der partyen heeft een poging ge daan om een overeenkomst te bereiken over de middelen om het bevel uit te voeren. Terwyi de Republikeinse regering haar troepen bevel gaf in hun posities te biyven en de vijandelijkheden te staken, achtte de Nederlandse regering het haar plicht binnen zekere grenzen voort te gaan met het herstel van recht en orde overeenkomstig de door haar aangegeven richtiynen. De snelle Nederlandse opmars had aanzienlijke Republikeinse strydkrachten achter zich gelaten. Deze troepen bleven, waar zij waren, overeenkomstig het Republikeinse bevel „staakt het vuren" en werden het doelwit van zuiveringsoperaties door troepen onder Nederlands commando in overeenstemming met de Nederlandse uitleg van de order. De uiteenlopende interpretaties van het „staakt het vuren" heeft uitvoering van het bevel onmogeiyk gemaakt. Roof, moord en brandstichting worden nog door ongeregelde benden gepleegd. Vóór de politionele actie heeft de bevolking ernstig door het banditisme geleden en vooral de Chinezen waren het slachtoffer. Bestuur en bodembewerking vinden in de vorm van noodmaatregelen zowel op Nederlands als op Republikeins gebied voortgang. De voedselpositie in de meeste Republikeinse gebieden is nog goed, maar zou over enige maanden achteruit kun nen gaan. Ten slotte zegt het telegram, dat er een invloedrykc klasse van Indo nesiërs is, die niet meer dan 5 van de bevolking bedraagt en practisch geheel uit nationalisten bestaat, die de een of andere vorm van onafhankeiykheid wen sen, hetgeen nog niet wil zeggen, dat zy de huidige Republiek steunen. Er bestaat weinig haat jegens de Nederlanders, wier hulp voor het bestuur des lands als wezenlyk erkend wordt. TSJANG KAN NIET de Sovjetrussische. Wel erkende hij het BESLISSEN. De Chinese gedelegeerde, Tsjang, ver klaarde. dat het bevel het vuren, te sta ken de Nederlandse autoriteiten had be let om de slachtoffers van Indonesische terreur te redden. „Indien men mij er van kan overtui gen. dat de situatie na terugtrekking der troepen niet zal verslechteren zal ik voor het Sovjetrussische voorstel stemmen. Ik steun de Indonesische Re publiek, maar kan mijn steun niet, ge ven aan het plegen van gruweldaden. Ik kan niet mijn stem uitbrengen al vorens ik weet, wat de consequenties er van zullen zijn", alsdus Tsjang. GROMYKO IS VERTOORND De Sovjetrussische afgevaardigde. Gromyko, verklaarde, dat het rapport van de consuls toont, hoe de Nederlan ders het bevel van de Veiligheidsraad om het vuren te staken geheel in de wind hadden geslagen. „De Nederlandse regering en het Ne derlandse opperbevel hebben een eigen interpretatie van dit bevel gegeven, waardoor zij het gezag van de Veilig heidsraad ernstig hebben benadeeld. De Nederlandse houding wordt echter door verschillende leden van de raad als een routine-kwestie behandeld. Zij Verde digen Nederland of noemen het Sovjet russische voorstel onpractisch. zoals de Australische afgevaardigde deed. „Klaarblijkelijk wensen deze landen geen beslissingen, die niet in overeen stemming zün met de Nederlandse be langen. Als wij een dergelijke houding aannemen, kunnen wij evengoed de oplossing van de kwestie geheel aan Nederland overlaten, zoals Van Klef- fens heeft voorgesteld". De Sovjetvoorstellen vormen de enig mogeiyke oplossing, aldus eindigde Gromyko. De Engelse afgevaardigde, Cadogan. stelde de vraag, of de raad het debat over de voorgestelde resoluties wilde voortzetten of de volledige tekst van het Rapport der Consuls afwachten. De Poolse gedelegeerde. Katzsuchy, verklaarde zich tegen het verdagen van de zitting. NIEUW VOORSTEL VAN COLUMBIA. Lopez (Columbia) beklaagde zich er over dat het bevel van de Veiligheids raad door geen der belde partijen was gehoorzaamd en vroeg, wat er op deze manier van het prestige van de Raad zou worden. Hy stelde een amendement voor op de Sovjetrussische zowel als op de Australische resolutie, waarin op bel de partijen een beroep wordt gedaan om met elkaar in contact te treden ten einde het bevel om het vuren te staken van kracht te doen worden. Hij verwees hierbij naar de opdracht van de Nederlandse regering aan dr. Van Mook om met de Republikeinen in contact te treden. De Syrische afgevaardigde. El Choery, noemde zowel de Australische als de Britse resolutie onpractisch en steunde Kardinaal De Jong doctor honoris causa te Leuven Nederlandse bezwaar, dat men wraak nemingen kan verwachten als de Ne derlandse troepen zich uit de bezette gebieden zouden terugtrekken. El Choe ry stelde daarom voor. dat de gijzelaars zouden worden vrij gelaten en beide par tijen algemene amnestie zouden afkon digen. De zitting werd hierop tot men gen verdaagd. tegen de middag het schip van de wal af werd beschoten waarschynlylt door mortiervuur. Nadat het schip stoomklaar was gemaakt liet de com mandant het vuur beantwoorden, waar na dit tot zwijgen werd gebracht. Aan boord van de torpedojager werden geen verliezen geleden. Evenmin liep het schip enige schade op. BOTSINGEN MET BENDEN. In het Nederlands communiqué van gisteren wordt nog gemeld: West-Java: Aan de Wijnkoopsbaai had een botsing met Republikeinen ten N.-W. var. Pelaboean Batoe plaats. Mid- den-Javaenkele kampongcomplexen ten Zuiden van Salatiga werden gezui verd. Hierbij werd door onze troepen lichte weerstand ondervonden. Ten Zui den van Gombong. ten Zuiden van Te- gal en ten Z.-O, van Deiriak werd tegen rondzwervende benden opgetreden. Oost- Java: schermutselingen vonden plaats bij Banjoewangi. ten Oosten en ten Westen van Bondowoso. ten Oosten van Besoeki, ten Westen van Djember en in de omgeving van Loemadjang. In het gebied van Medan werd ten Westen van Tandjong Balai een bende verdreven. NOG STEEDS TERRORISTISCHE ACTIVITEIT. Republikeinse wapendepóts worden opgeruimd. Van officiële zUde wordt medegedeeld, dat de toestand in Oost-Java gunsti ger kan worden genoemd dan In Schadelijk voor duizenden gezinnen 7- verdachten en een groot aantal getuigen en deskundigen verschenen gisterochtend voor de Amsterdamse kantonrechter om klaarheid te bren gen in de „Olina-affaire". Op de Jaar beurs, die in April te Utrecht gehou den werd, kwam de N.V. Cosmefa uit Amsterdam met een product „Olina", dat de schijn wekte slaolie te zijn. Het etiket op de fles vermeldde, dat dit product een geregelde stoelgang on derhield, en met sla en saus in te nemen was. Eind Juni van dit jaar nam de keuringsdienst van -waren ongev. 10.000 liter in beslag, omdat, naar gebleken was, vele huismoeders, die deze Olina by de kruidenier kochten, in de waan ver keerden, dat zy de substantie, die hoofd zakelijk uit medische paraffine bestaat, ook konden gebruiken om te bakken enz. Getuigen-deskundigen verklaarden, dat dit inderdaad een laxeermiddel is, waar van grote hoeveelheden in de handel zijn. Als zodanig was het ook niet scha delijk voor de gezondheid. Werd het echter gebruikt om te bakken, of zoals op het etiket stond bij sla of saus, dan waren de hoeveelheden die men binnen kreeg te groot en traden hevige maag pijnen op. Nadat verschillende kruideniers uit Amsterdam, die Olina in hun zaak ver kocht hadden, tot boete's veroordeeld waren, werd tegen de beide directeuren van de Cosmefa. B. en W. C. Slinger uit Amsterdam 2 maanden gevangenisstraf met verbeurdverklaring van de in beslag genomen Olina en vernietiging van deze veroordeeld. In zyn requisitoir zeide de amb tenaar van het O.M., dat men hier te doen had met een paar geraf fineerde handelslieden, die van te vo ren de Inhoud van het etiket zo had den geredigeerd, dat zy er altyd uit zouden kunnen komen. Hun omzet van Olina had 30.000 flessen bedragen, waardoor in tienduizenden gezinnen in het gehele land de mogelijkheden ontstonden van schadeiyke stoor nissen. HULDE VOOR HOUDING TIJDENS VERZET. De Leuvense universiteit heeft Kar dinaal De Jong, Aartsbisschop van Utrecht, gepromoveerd tot doctor hono ris causa in de theologie. De Aartsbis schop van Westminster. New York en Toulouse is dezelfde eer te beurt geval len. Deze promotie geschiedt om de aartsbisschoppen hulde te brengen voor hun verzet tegen het fascisme. WESTELIJKE WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvelden, maar over wegend droog weer. Meest matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig ver andering van temperatuur - 16 OCTOBER. Zon op: 7.04 uur; onder: 17.46 uur. Maan op: 9.40 uur; onder: 18.43 uur. (22 Oct. E.K.) Hoogwater te Katwijk te 5.05 en 17.22 u. Koning George en Koningin Elizabeth van Engeland met hun oudste dochter Kroonprinses Elizabeth (links), haar verloofde luitenant Philip Mountbatten R.N., en de zeventienjarige Prinses Margaret (rechts), tezamen gefotografeerd in het Buckinghampalace te Londen West-Java, waar het aantal schen dingen van de order „staakt het vu ren" groter is, evenals het aantal ge vallen van terreur tegen de bevolking. De laatste dagen ligt het zwaartepunt der terroristische activiteit in West- Java in de streek van Garoet. De zui veringsacties hebben echter succes en de bevolking, die gevlucht was, keert weer naar haar woonplaatsen terug. De bendeleden beginnen blijkbaar in te zien, dat de tijd, toen zij ongestraft hun terreur konden uitoefenen, voorbij is. Overigens blijven de Republikeinen ook in West-Jva opruiende pamfletten verspreiden, maar deze wekken bij de bevolking geen reacties meer. De positie der strijdgroepen verbetert niet, het geen ook valt op te maken uit de half slachtige wijze van hun optreden. De Nederlandse troepen vinden ty- dens hun patrouillegang het ene Re publikeinse wapendepot na 't andere; De verkiezingsuitslag te Rome De einduitslag der gemeenteraadsver kiezing te Rome is: Volksblok: 27 zetels, Christen-demo craten eveneens 27 zetels. Kleine man partij 8 zetels. Republikeinse partij 5 zetels. Monarchistische partij 4 zetels, Dissidente socialisten 3 zetels, socialis tische beweging 3 zetels, Liberalen 1 zetel, Nationalisten 1 zetel. Het Volksblok verloor 9 zetels, terwijl de Christen-democraten 7 zetels won nen. De kleine man-party boekte eeh achteruitgang van 12 zetels. De kleinere partijen zyn alle min of meer rechts georiënteerd. de gevonden wapens worden natuur- lijk in beslag genomen en de voor raden hiervan zyn niet onaanzienlyk. Zal Brazilië diplomatieke betrekkingen met de Sovjets verbreken? De regering van Brazilië heeft offi- cieel geprotesteerd tegen een beledigend artikel in de „Izwestia" over de presi dent van Brazilië. Op de vraag van correspondenten, of er een mogelykheid bestaat dat Brazilië de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie zal verbreken, antwoord de Fernandes. de Braziliaanse minister van buitenlandse zaken: „Het antwoord van de S.U. zal beslissen, of onze diplo matieke betrekkingen gehandhaafd bhj- ven of niet". H.K.H. Prinses Juliana tydens de plechtige eedsaflegging als Re gentes Geheel rechts Z.K.H. Prins Bernhard. in de Ridderzaal. (Foto ANP-v.d. W.)! Felle bestrijding door Wysjinski De Amerikaanse afgevaardigde, John Foster Dulles, heeft in de politieke com missie der N.V. verklaard, dat de V.S. verwachten, dat de huidige algemene vergadering „iets van het verloren prestige" van de V.N. zal herstellen. Hy diende een resolutie in, waarin wordt aangedrongen op het instellen van een interim-werkcommissie, die zal optreden, terwijl de algemene ver gadering geen zitting meer heeft, en zeide, dat „overeenstemming tussen de voornaamste overwinnaars meer uitzondering dan regel schijnt te zyn" De algemene vergadering kan de zich opstapelende verantwoordelykheden uit de weg gaan en trachten deze ln zes èt acht weken per jaar af te doen. Het resultaat zal dan waarschyniyk zijn, dat de algemene vergadering te veel tracht te doen en daardoor niets goed doet. De voorgestelde interim-commissie zou de volgende vier belangrijke func ties hebben: 1. Bespreking van aange legenheden met betrekking tot het be waren van de internationale vrede en veiligheid en de vriendschappeiyke be trekkingen tussen de landen, welke aangelegenheden wellicht bij het secre tariaat-generaal worden ingediend voor opneming op de agenda van de vol gende algemene vergadering. 2 De .commissie zou beschikbaar zijn voor gedelegeerde taken. 3. Zy zou de alge mene vergadering in staat stellen aan bevelingen te doen aangaande algeme ne beginselen voor samenwerking by het bewaren van de internationale vre de en studies voor het bevorderen van de internationale samenwerking op po litiek gebied te laten beginnen. 4. De interim-commissie zou de algemene vergadering rapporteren, of het wense- BINNENLAND. Dr. J. F. van Moorsel. zal per 1 Jan. a.s zijn functie als landelijk directeur voor Nederland neerleggen, om deel te gaan nemen aan de landelijke directie van de Unilever ln Duiteland. De heer Harold Hartog, thans lid van de landelijke directie ln Frankrijk, zal de heer Van Moorsel ln ons land opvolgen. Naar de Ned Overzeese gebiedsdelen ln de West. alsmede naar verschillende bestemmingen in Afrika en Canada, de V.S. van Amerika, Argentinië. Brazilië, Co lumbia, Uruguay en Venezuela ls 't lucht recht voor gedrukte stukken, akten en monsters t/m 20 gram by verzending per K.L.M. verlaagd. Boven de 20 gram blijft het onveranderd. Het Departement van Onderwijs van de provincie Transvaal. Zuld-Afrlka, wil een beperkt aantal Nederlandse leraren en onderwijzers benoemen voor betrekkingen in Transvaal. De e.v. candldaten moeten gediplomeerd en In staat zyn, om ln het Engels of ln het Afrikaans te doceren. Ds. Riemens te Amsterdam Ls be noemd tot voorzitter ener nieuwe Inter nationale Dlakonessenverenlglng, welke opgericht werd tijdens een congres te Stockholm waaraan 12 landen deelnamen, w.o. Zweden en Noorwegen. De nieuwe organisatie zal de oude vervangen, welke een overwegend Duits karakter droeg. Met de prys voor poëzie f. 1,000. van Amsterdam ls bekroond ..De stenen minnaar" door Gerard den Brabander, voor roman of novelle (f. 2.000.„En de akker ls de wereld" door Dola de Jong, voor essay (f. 1.000.„Poëzie als ernst" door Fokke Sierksma. De toneelprys is ver deeld onder drie inzenders Manuel van Loggem (,,D© Chinese fluitspeler", V. Slrolf („De aanslag op de zogenaamde graaf van Serdan") en L. Treves („De ring en de Kelim"). Yvon Baarspul, dirigent van de Kon. Chr. Oratoriumvereniging „Excelsior" te Amsterdam en van de Utrechtse orato riumvereniging. vertrok hedenmorgen per „Constellation" van de KX.M. naar Bata via. waar hy benoemd ls tot eerste diri gent van het nieuwe Radio-Philharmo- nlsch orkest aldaar. De heer Baarspul stelt zich voor binnen afzienbare tijd ook te komen tot de oprichting van een oratoriumvereniging en van een conser vatorium te Batavia. BUITENLAND. De beheerscommissie der N,V. heeft besloten, dat de koloniale mogendheden hun beheersovereenkomsten voor alle of de meeste van hun koloniën of protecto raten aan de organisatie der V.N. zullen moeten voorleggen. Naar van gezaghebbende zijde ver luidt, heeft de Britse regering afgezien van een voltallige oonferentle van eerste ministers van het gemenebest te Londen ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Elizabeth. Naar ln Londen wordt vernomen zullen tussen 4 en 7 November besprekln gen gevoerd worden tussen de commissie van toewijzing van de Amerikaanse Senaat en vooraanstaande Britse regeringsperso nen. Engeland heeft geweigerd gehoor te geven aan het ruim een maand geleden door de Albanese regering ln een nota- gedaan verzoek om bepaalde Albanese vermeende oorlogsmisdadigers uit te le veren. De economische commissie der V.N. heeft meet 326 stemmen en 7 onthou dingen een voorstel van Polen verworpen, welk voorstel een advies inhield om geen „economische organisatie bulten de V.N." te stichten. Hiermee heeft de commissie het begin sel van het plan Marshall indirect ge steund. Het internationale secretariaat van de vierde internationale (de z.g. Trotzkl- organisatle) maakt ln een communiqué bekend, dat het „zogenaamde Informatie bureau te Belgrado", gesticht door negen communistische partijen noch de arbeiders noch de koloniale volken ..de Illusie moet geven, dat de Stalinisten een anti-impe rialistische strijd" voeren. Deze strlld kan niet worden gevoerd, zo gaat het commu niqué verder, door hen, die zwijgen over of hun goedkeuring hechten aan de politionele onderdrukking van nationalis ten ln de USSR of van de volken ln de door de Sovjet-Unie bezette gebieden. lyk zou zyn een dergelyke werkcom- missie op permanente te stellen. Het is niet de bedoeling, dat de com missie inbreuk zal maken op de be voegdheden van andere organen der V.N., zoals de algemene vergadering, de Veiligheidsraad en door hen inge stelde commissies, aldus verklaarde Dulles. WysJinski trachtte het Amerikaanse voorstel te ontzenuwen. Volgens hem zoohten de V.S. in de overvolle agenda van de algemene vergadering een ver ontschuldiging voor het vormen van een interim-commissie. „Maar waarom zetten de V.S. dan de kwestie Korea op de agenda, die daar niet hoort? Waarom zetten andere delegaties het vraagstuk der Italiaanse vredesverdra gen op de agenda?" Hy verklaarde, dat de vorming van de voorgestelde commissie een ernstige schending van het Handvest zou zyn en geiykstaat met een poging om de eenstemmigheid der grote mogendheden te omzeilen. Wysjinski beschuldigde de V.S. er van, dat zy een lichaam trach ten in te stellen, dat naast de Veilig heidsraad zou werken met groter be voegdheid dan de Veiligheidsraad zelf en dat het Amerikaanse voorstel was uitgedacht, nadat alle pogingen om het veto der grote mogendheden af te schaffen, hadden gefaald. Volgens Wysjinski gaan de functies, die de V.S. voorstellen aan de interim-commissie te geven, ver uit boven die van enige plaatsvervangende instantie, die de al gemene vergadering volgens het Hand vest het recht heeft in te stellen, om dat de bedoelde commissie het recht zou krygen om haar eigen plaatever- vangende instanties in te stellen. Het recht om commissies van onderzoek In zake vraagstukken van vrede en vei ligheid te vormen komt allereerst de Veiligheidsraad toe, aldus Wysjinski. Hij besloot met de woorden: „De Sovjet-Unie beschouwt de voor gestelde maatregel als een stap ver der op de weg naar ondermijning van de solidariteit der V.N, Do S.U. ver zet zich tegen het Amerikaanse voor stel, dat een flagrante schending is van de grondbeginselen van het Handvest en de V.N. alleen naar be neden kan trekken naar de onder gang". Rede op gramofoonplaat Op een diner te New York is een gramofoonplaat afgedraaid, waarop een voor deze gelegenheid door Winston Churchill gehouden rede over de ver houding van de Sovjet-Unie en de Westelyke mogendheden was opgeno men. Hoewel hy de mogelykheid van oorlog niet uitgesloten acht, was Chur chill van mening, dat de heftige schimpscheuten, die de regering der S.U. en haar communistische aanhan gers over de gehele wereld over alle bestaande vormen' van beschaving uit storten, niet noodzakelykerwys een te ken van gevaar zyn. „Het ïydt geen enkele twijfel, of de Engelse regering en de overweldigen de meerderheid van de Engelse be volking in het gehele gemenebest zal indien er een groot geschil mocht rijzen, dat de vryheid van de mens bedreigt, in dezelfde solidariteit en met hetzelfde broederlUk vertrouwen met de V.S. samenwerken, waarmee wy de overwinning hebben behaald op het dictatorschap van Duitsland, Italië en Japan", aldus Churchill. Churchill vroeg zich af, waarom de Sovjet-Russische regering een zo agres sieve gedragslyn volgt. Churchill kon zich niet indenken, dat de 14 zeer kun dige en welingelichte leiders van het Kremlin, indien zy op oorlog uit waren, de democratieën niet in slaap zouden wiegen met een gevoel van schynbare veiligheid. Churchill achtte het waar- schynlyker, dat deze gedragslijn om interne redenen werd gekozen, name lijk om het aan de anders geblinddoekte massa van brave en goedige Russische bewoners zo voor te stellen, dat de Sovjetregering staat tussen hen en een herhaling van de schrik der invasie. Overigens spoorde Churchill zyn hoorders aan, niet te gauw de hoop op het welslagen der V.N. te laten varen I en zich niet te laten neerdrukken, in- 1 dien de Sovjet-Russische communisti- I sche krachten zouden besluiten om zich terug te trekken uit deze wereldorgani satie., daar grote oorlogen alleen komen, indien beide partijen geloven, dat zy meer of min tegen elkaar opgewassen zyn en elk meent een goede kans op I de overwinning te hebben, aan welke voorwaarde volgens Churchill niet meer voldaan zou worden, indien de Sovjet regering en haar aanhangers een eigen organisatie zouden oprichten. Churchill acht het zelfs mogclyk, dat in dat geval de twee grote tegenstan ders beleefd tegen elkaar zouden be ginnen tc worden en weer een gema tigde diplomatieke taal zouden spre ken. Churchill raadde aan om absoluut geen aandacht te schenken aan de te gen de V.S. gerichte aanvallen van communistisch gezinden in Engeland. Churchill eindigde met de volgende woorden: „Ik geloof, dat Engeland weer op zal komen en dan nog groter invloed in de wereld zal hebben dan nu. Ik werk voor de herleving van een ver enigd Europa, ik ben er van verzekerd, dat de Engels sprekende wereld alle stormen kan doorstaan en dat bovenal een wereldorganisatie kan geschapen worden, die, om met de woorden van Al Smith te spreken" (wijlen gouver neur van de staat New York» ter her denking van wie dit diner werd gehou den) „De Democratieën kan samensme den" en zolang haar macht kan uit oefenen als zy gebaseerd zal zyn op vryheid. recht en barmhartigheid. Clayton neemt ontslag Naar de New-York Times uit Washing ton meldt, heeft de Amerikaanse onder staatssecretaris voor economische zaken, William Clayton, zyn ontslag ingediend. President Truman heeft dit ontslag „met tegenzin" aanvaard, aldus het blad.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1