Hartelijke huldiging van prof. dr. B. G. Esther Laatste Berichten Maatschappij der Ned. Letterkunde versterkt banden met België U.V.S. verloor met 3-2 S-V.V. benutte zwakke eerste helft der Lel den aars. Op het gezellige Hermes DVS-terrein en ten aanschouwe van ruim 8 dui zend mensen heeft UVS de belangTü- ke wedstrU:' tegen SVV met 3—2 ver loren. Vooral in de eerste helft heeft SW een technisch en welverzorgd spel laten zien, waartegen UVS niet bestand was, hetgeen in hoofdzaak te wijten was aan een gedeeltelijk falen van het linkerver- dedlgingsblok. Reeds In de eerste tien minuten wist SW haar veldmeerder- heid in een doelpunt uit tè drukken, terwijl voordien de plaatsvervanger van Breijer (die wegens een opgelopen bles sure niet van de partij kon zijn) n.l. Martlen van Well verschillende zeker schijnende doelpunten had weten te voorkomen. Wist UVS zich een enkele maal uit de greep te ontworstelen, dan waren de ballen meest onzuiver ge plaatst, zodat zij een dankbare prooi werden van de goedspelende Schiedam- se achterhoede. Men liet vooral in deze eerste helft de gastheren te veel vrij spel en geroutineerde spelers als de Bruijn en Schrumpf laten zoiets niet ongestraft. Het meeste gevaar voor SVV kwam van de UVS-rechtsbulten Ver hoogt, die helaas te weinig steun on dervond van zijn medespelers. .Het SVV overwicht bleef aanhouden en na 25 minuten liet men De Bruijn geheel vrij naar het doel wandelen, die hiervan een dankbaar gebruik maakte om Van Well met een schitterend schot te pas seren. Een vrije schop voor UVS buiten het strafschopgebied werd door Tony Kantebeen hard ingeschoten, maar het hoofd van de SW-rechtshalf voorkwam erger en de bal vloog corner. Met een 20 achterstand brak de rust aan. Deze pauze had UVS blijkbaar goed gedaan, want na de rust is er geen sprake meer van een SW-overwicht geweest. Gelei delijk aan kwam UVS er beter in en na 20 min. wist Tony Kantebeen met een hard schot de achterstand in te lo pen, De hoop herleefde, zou het nu toch gaan gebeuren? Deze hoop werd echter spoedig weer teniet gedaan, toen men vergat om de rechtsbuiten, die op een pass van links naar binnen was ge zwenkt, te dekken en hoewel deze de bal met de hand meenam (hetgeen de scheidsrechter ontging) nu geen moeite had om de bal achter Van Well te plaateen. SVV trok zich in de verdedi ging terug, maar kon toch nietvoorko- men, dat na een corner de bal bij Wal- laart terecht kwam. die met een flink schot de SW-keeper het nakijken gaf. Nog tien minuten waren er te spelen en alles was nog mogelijk, maar het mocht helaas niet gelukken de gelijkmaker te scoren, zodat UVS deze belangrijke wedstrijd verloor- De overwinning is j terecht gekomen bij de partij die er de meeste aanspraak op maakte en die vooral van een zwakke eerste helft van UVS naar behoren heeft weten te pro- Tteren. Slechte dag voor A.S.C. Eerste nederlaag van LDWS De I Roos voor O.E. te scoren (2—3) en hoe- Leidenaars boekten him eerste neder laag tegen een hard werkend SOA, dat al spoedig de leiding nam. 1—0. LDWS maakte even later door Piket gelijk en J. v. d- Weyden wist te zorgen dat de BEENBREUK VAN DE LA BIJE EN VERLOREN WEDSTRIJD (1—3). 't Is voor ASC gisteren allerminst een vreugdevolle dag geworden: niet alleen is de thuiswedstrijd tegen Woer den met 13 verloren gegaan, en dit is beroerder, links-half De la BUe werd met een gebroken been van het veld gedragen. Er waren op dat. moment nog 20 min. te spelen en de stand 13 was toen al bereikt. Als de ongelooflijke pech, waar mee de Leidenaars te kampen hebben gehad (dit was werkelijk De Wedstrijd der Gemiste Kansen) even buiten be schouwing mag blijven, kunnen we slechte twee feiten constateren, Ten eerste de technische bloedarmoede van het ASC van gisteren, ten tweede een zekere schroom, die op het gehele elf tal drukte. Hebt u op de Woerdenaren gelet? Technisch evenmin grootmees ters, maar ze wisten, wat ze wilden: winnen! Er zat een bravour en een wel dadige geestdrift in deze ploeg en die twee schone zaken hebben de zege ge bracht. De bezoekers zaten beter „op de bal" en waren er bijna steeds iets sneher bij, piet omdat ze betere sprin ters waren, maar eenvoudig omdat ze sneller wilden zijn. Dit is het hele eie ren eten; en als van twee vrijwel ge lijkwaardige ploegen er één met duide lijk verschil wint. wordt dat niet ge snapt door het verliezende elftal, een der voornaamste oorzaken van de Leld- se nederlaag, want in de pech alléén mogen we het nooit zoeken. We moeten erkennen, dat ASC be hoorlijk gehandicapt was Van Nierop kon z'n hoofd niet meer gebruiken (we bedoelen met koppen) na een botsing met een harder Woerdens hoofd en in het laatste gedeelte van de wedstrijd passagierden er liefst vier invallers ln de Leidse gelederen! De wedstrijd droeg een vrij fors ka rakter, hoewel er van opzettelijk ruw spel geen sprake is geweest. Kort na het begin produceerde de linksbuiten der gasten onhoudbaar het eerste doel punt, een kwartier later bestrafte zijn collega op de rechtervleugel een fout van Van Berge Henegouwen en bracht de stand op 0—2. Nog vóór de rust ont stond uit een doelworsteling het derde Woerdense doelpunt. Precies acht jni- nuten na de hervatting: kopte Van Duyn een goed door W Aniba genomen cor ner uitstekend in. 13. Hierbij bleef het. In de regel kan er maar sprake zijn van één „kans van de dag", maar we zagen gisteren werkelijk wel een do zijn kansen van de dag jammerlijk om brengen, merendeels door een onzuiver schot, een enkele maal door paal of lat. Zeer te betreuren is het ongeval dat De la Bije trof. Zijn rechteronderbeen raakte, in een Doeing om de bal te be machtigen de schoen van een tegen stander en brak onder de knie. Een botsing, zoals er legio in een wedstrijd voorkomen! We wensen hem van har te een spoedig herstel LIS SE EN LUGDUNUM DELEN DE BUIT. Lelds protest. Deze in een goede verstandhouding gespeeldewedstrijd had een 1—I gelijk spel tot resultaat Voor rust was Lug- dunum over alle linies de meerdere, het geen tot uiting kwam in één doelpunt, dat echter ten onrechte door de scheids rechter wegens buitenspel werd gean nuleerd. Na afloop werd hiertegen pro test aangetekend door Lugdunum, De Lugdunum-achterhoede met halflinle wist de Lisser-aanvallen volkomen in de kiem te smoren. (Rust 00). Na rust eenzelfde spelbeeld. Plotse ling kreeg echter de Lisse-midvoor de bal in (o.ibuitenspelpositie toegespeeld en wist te scoren (10). Het gehele Lisse-elftal trok zich nu terug in de verdediging en het duurde tot 1 minuut vóór het einde, dat Teeuwen via de paal gelijk maakte (11). O.i. verdien de Lugdunum een kleine overwinning. gasten met 21 voorkwamen. De thee had SOA blijkbaar goed ge daan, want met behulp van de Leidse verdediging scoorden de Hagenaars kort achtereen volgens de regelen der kunst driemaal. 4—2. Wel kon B. v. d. Weyden nog een maal een tegenpunt maken, maar ver der bleef de SOA-verdediging de baas. Eindstand 4—3. Roodenburg bltfft op het goede pad Direct na de aftrap is Roodenburg in de aanval. Na plm. 30 min. opent linksbuiten Du Prie de score (10). Daarna gaat het spel ongeveer met dezelfde kansen van doel tot doel. Beide ploegen slagen er niet in voor de rust het doel nog te vinden, zodat de tweede helft begint met een 10 voorsprong voor Rooden burg. Na de rust moet keeper Du Prie enige malen handelend optreden, maar aan de andere kant komt een doelpunt als Lens een solo-ren besluit met 'n prach tig schot 20 Direct daarop scoort Florisant uit een vrije trap haar eerste tegenpunt (2—1). Roodenburg blijft ten aanval trekken en weer 3 min. la ter vergroot v. d. Wevden de voorsprong (3—1). Florisant blijf moedig volhou den en ziet haar werken beloond met een goed doelpunt f32). Nog vóór het einde brengt Van der Weyden de eind stand van deze tam gespeelde wedstrijd op 42. Zaterdagmiddagvoetbal Gemakkelijke zege van Quick Boys In een weinig fraaie wedstrijd heeft Quick Boys niet veel moeite gehad zich de hekkesluiters van het lijf te houden. Beide elftallen hebben invallers, bij de Katwijkers mankeren De Heier. De Best en v. d. Oever, wat echter geen bezwaar is om het spel direct in han den te nemen, doch in de voorhoede is het spel te kort en te onsamenhan gend om tot doelpunten te komen. De voorhoede der „Gelukvogels" is zeker de zwakste die wij deze competitie ln de derde klasse aan het werk zagen. Een ver schot van Verdoes dat juist over gaat is vrijwel het enige vermel denswaardige voor de rust welke met blanke stand ingaat. Na de rust is Verdoes naar de mid denvoorplaats verhuisd, wat de produc tiviteit zeer ten goede komt. Na 12 min. loost D, Zuyderduln een vleugelschot, dat vla de paal doel treft, daarna is het L. Schaap die de bal goed kriigt aan gegeven en geen fout maakt. Uit een corner van rechts kopt Verdoes num mer drie in de touwen. De thuisclub ls niet bij machte de kansen te keren en met haar aanvallen komt zii niet voor bij de backs waar Bamhoorn op de hem eigen rustige wijze steeds tijdig Ingrijpt. 1 Schouten behoeft slechts enkele keren handelend op te treden. Nog tweemaal wel beide twaalftallen nog kansen kre gen om de stand te wijzigen, kwam met deze' stand onder grote spanning het einde. DE ALGEMENE II—FLUKS 0—3. Ondanks groot overwicht, vooral ge durende het eerste kwartier, slaagde Fluks er niet in om dit in de eerste helft in doelpunten uit te drukken. De weinige aanvallen van de thuisclub hadden niet veel om het lijf en konden door de Fluksverdediging gemakkelijk worden bedwongen. Toen mevr. Frede- Grote belangstelling in het Geologisch Museum Velen waren Zaterdagmiddag bijeen gekomen in de collegezaal van het Geo logisch Museum om hulde te brengen aan prof dr. B. G. Esther die, gelijk rik een kwartier na de hervatting de meldden, die dag 25 jaar hoogleraar F„_5e"_ ™F}\eT ,na_ aenfrv?.u.mg .ae was in de aard- en delf stof kunde, pa- laeontologie en kristallografie aan de score geopend had, was het pleit spoe dig beslecht. V. d. Bos zorgde voor het tweede doelpunt en door A, Belt werd het kort voor het einde zelfs nog 0—3. FLUKS II—V. ORIËNTIS II 1—7 Rijksuniversiteit alhier. De collegezaal bleek te klein om alle collegae autori teiten, vrienden, oud-leerlingen en leerlingen te bevatten, die hun deel in De V.O.-reserves waren vrijwel een I cleze hulde wilden bijdragen. Onder de klasse sterker en hadden dan ook niet veel moeite om met flinke cijfers te winnen. Met de rust was de stand reeds 03 door goede doelpunten van mevr. v. Duist. K. Sommeling en mevr. Ver- hoekx. Na de hervatting werd de zaak op dezelfde voet voortgezet. MeJ. J. Cats, W. Sommeling, K. Broekhof en mevr. v. Zijp brachten de stand op 0—7, alvorens v. i. Steen voor Fluks de eer redde. UITSLAGEN LEIDSE KORFBALBOND 2e klasse: Fluks 3—Vicus Oriëntis 6 00; De DanaïdenNSA II 22, Ons Eiland—Vicus Oriëntis 5 22. Ie klasse: Fluks-veteranenDe Alge mene IV 7—1. Adspiranten: Ons EilandFluks 04. Vicus Oriëntis BDe Danaïden 014. Om het kampioenschap der C.K.B. DVS—PERNIX 1—3; DIO—DKOD 2—2 De eerste wedstrijden om het kam pioenschap van de C.KB. leverden een verrassing op, DIO kon het tegen de Gelderse kampioen DKOD niet tot een overwinning brengen. De Heelsummers dwongen de Rotterdammers een gelijk spel af en volkomen verdiend! Pernlx deed het te Utrecht tegen D VS beter en nam door een 31 over winning beide punten meer naar Lei den. De eerste helft stond in het teken der zenuwen. De strijd ging gelijk op. maar toch maakte Pemix na bijna een half uur het- eerste doelpunt en daar bleef het voor de rust bij. In de tweede helft speelden de oran- jekragen beter en kwamen in de meer derheid. Na 25 min. werd het. 0—2 en 5 min. daarna werd de stand op 03 gebracht. DVS bleef heftige tegenstand bieden en 10 min. voor het einae maak te het een verdiend tegenpunt. Pemix won deze sportieve strijd verdiend. Za terdag a.s, komt DVS voor de return wedstrijd naar Lelden, terwijl DIO bij DKOD op bezoek gaat. HOCKEY. GROTE NEDERLAAG VAN LEIDEN. De wedstrijd Leiden—Togo is ultein- weet Zuyderduin na goed aangeven van delijk beslist door het veel betere voor- Verdoes te doelpunten, waarmede de hoedespel der Togonen. die behalve tot eindstand op 50 komt. I combineeren ook tot doelpunten kwa- Noch A.R.C.. noch Rünsburgse Boys men. Van de begin bully af wist Togo vond het doel - Een wedstrijd zonder een corner te forceren, die na een scrim- doelpunten ls als een ei zonder zout. mage de eerste goal opleverde. Togo hoorden wij zeggen. Dat behoeft nietbleef sterker en de score steeg tot 0 3 altijd zo te zijn. Zaterdag was het spel met de rust Na de rust trad Leiden in in deze wedstrijd van de beide voorhoe- I een zeer sterk gewijzigde opstelling aan. de's echter geen doelpunt waard. Want De tweede helft is dan ook een voort geen der tien spelers wist ook maar één i durende aanval op het Togo-doel, dat behoorllik schot te lossen, dat de goed 1 i op dreef zijnde Sluis bij ARC of de im mer jeugdig en prima spelende Glasber gen ,bii R. Boys vermocht te verontrus ten. De wedstrijd werd door een recordr aantal bezoekers bijgewoond, van wie er echter velen onvoldaan huiswaarts zullen zijn gegaan. KatwijkTer Leede 41 De thuis club die ook in deze wedstrijd niet bo ven het middelmatige uitkwamen, had niet veel moeite met het onttakelde Ter Leede. dat geen schaduw meer is van hetgeen het eenmaal was. Over alle li nies domineerde Katwijk en reeds met de rust had zij zich van een vrij vei- slechts éénmaal gevonden werd. Enkele goed opgezette uitvallen van Togo had den echter nog tweemaal succes, alhoe wel hier de arbitrage ook wel een hand je aan meehielp, door ineens hoge ballon in de cirkel niet af te straffen. Bij Togo waren het v.n.l. D. Esser en Beets en bij Lelden Drijver en Wagner, die uitblonken. T.H.C. HURLEY II—LEIDEN II 0—0. In deze zeer prettige en sportieve wed strijd wist geen van beide partijen het tot een doelpunt te brengen. Een zeer hard genomen strafcorner op het Hur. ley-doel werd door een back gehouden. Met een beetje meer geluk zou Leiden deze wedstrijd zeker hebben kunnen aanwezigen merkten wij o.m. op de president-curator dr, .J E. baron de Vos van Steenwijk en de curatoren dr. W. J. Bruins Slot en mr. A. F. Visser van IJzendoorn, de rector-magnificus prof. mr. J. C. van Oven en verschei dene assessoren, vele collegae van de jubilaris, het bestuur van het Geolo gisch Mfjnbouwkundig Genootschap en dc Mljnbouwkundlge sectie uit Delft, de Leidse Geologenvereniging en het phi- lesophische faculteitsbestuur, en de burgemeester van Leiden jhr, mr. F. H. van Kinschot. Het huldigingscomité was samengesteld uit het bestuur van de geologenvereniging en prof. dr. Ph. H. Kuenen uit Groningen, prof. Umb- grove uit Delft en prof. dr. I. M. v d. Vlerk uit Leiden. Namens de Leidse Geologenvereni ging opende de heer Fick met een en kel woord deze bijeenkomst, waarna prof. dr. Ph H. Kuenen namens allen die prof. Escher hulde wilden betuigen, in een geestige speech deze hulde onder woorden bracht- Spr. prees de alom ge waardeerde persoonlijkheid van de ju bilaris. die steeds een warme, welwil lende en eerlijk critische belangstelling toonde voor het werk en de problemen van hen, die met en onder hem werk ten. Dit in persoonlijk contact tot uiting komend medeleven moest by het stijgen van het aantal studenten uiteraard minder worden, doch ook daarna bleven de uitzonderlijk leerrijke colleges en di dactische gaven, tot uiting gebracht in de samcnstelll g van leerboeken over geologie en mineralogie, die in waarde en betekenis verre uitgaan boven dat gene wat men van een taal met be perkt verspreidingsgebied verwachten mag. De oorspronkelijke veldexcurcles waren een onvergetelijke en genoeglij ke bijdrage tot de practisch weten schappelijke ontwikkeling. Prof. Kuenen gaf een overzicht van wat prof. Escher op het gebied van het wetenschappelijk geologisch onder zoek heeft bereikt, welk arbeidsterrein allengs meer plaats is gaan maken voor waardevol werk ten aanzien van de no menclatuur, de didactiek en de mu seumdirectie. hetgeen voor de zuivere wetenschap en voor de jubilaris zelve een verlies moge hebben betekend, doch ten aanzien van de praktische toepas sing der wetenschap en haar economi sche züde van grote waarde is geweest. Spr. bood daarna namens allen, die aan deze hulde deelnamen, onder wie van de leerlingen en oud-leorlingen slechte dezulken, die geologie als hoofd vak hadden gekozen, het gezamenlijk geschenk, een door de mede aanwezige Amsterdamse kunstschilder Fernhout geschilderd portret van de Jubilaris aan, dat bestemd is om eerlang een plaats ln te nemen tussen de vele af beeldingen van hoogleraren, welke het academiegebouw rijk ls. Een album met handtekeningen van alle schenkers ver gezelde dit geschenk, ten einde ook de hulde van hen, die niet aanwezig konden zijn, doch van ganser harte tot dit geschenk hebben bijgedragen, de gelegenheid te bieden deze gevoelens van waardering persoonlijk tot uitdruk king te brengen. In sobere bewoordingen dankte prof. Escher voor de oprechte waardering. Met bewondering en erkentelijkheid maakte spr, gezag van het werk van Fernhout. De thans voltooide 25 jaren vormen een korte spann? tijds. en men kan zich ternauwernood Indenken dat dit instituut waarin thans 70 studenten worden opgeleid, zo korte tijd geleden met slechte 3 leerlingen onder sprekers toezicht en leidin" kwam te staan. Wanneer deze 25 jaar niet tevergeefs zijn geweest, aldus spr.. dank ik dit voor een groot deel aan de onvermoeide ijver en toewijding mijner medewerkers van hoog tot laag, waaronder speciaal de naam van prof. v. d. Vlerk niet on vermeld mag blijven. Wat nu bereikt is, stemde prof. Escher tevreden, doch nog niet voldaan, in welk verband spr. opmerkte, nog een uitbreiding van het museum tot stand te kunnen brengen. Nadat de heer Fick deze bijeenkomst had gesloten vond in een der practicum zalen een receptie plaats, •waarop o.m. vele oud-leerlingen hun jubilerende leermeester de hand konden drukken. In de avonduren vond in het museum een gezellig samenzijn plaats, waarbij een film werd vertoond van de dage lijkse beslommeringen van de jubilaris in zijn werkkring, welke bij ieder der aanwezigen levendige interesse verwierf. Enige schetsjes bleven evenmin zonder succes. In de loop van deze intieme feestavond voerde o.m. de Gentse hoog leraar in de Geologie prof. Hacauart het woord. In nachtelijke uren werd deze hartelijke huldiging, die tevens door de echtgenote en verdere familie leden van de jubilaris werd bijgewoond, beëindigd. Van Beelen, ven allen uitstak, wist na de rust nog tweemaal te doelpunten, terwijl hij een magnifieke beheerste kopbal door de staander gekeerd zag, 40. Ten slotte wist Ter Leede nog de eer te redden, zo dat het einde kwam met 41. KORFBAL. Uitslagen K.N.K.B. Wederom overwinningen van V. Oriëntis en Fluks. Zuid-Holland I: Het Zuiden—HSV 9—1, AchillesSpangen 43, Deetos HKV 9—1, Gymnasiasten—Ons Eiber nest 43, DKC—Vicus Oriëntis 59. Zuid-Holland II B: OSCR—Het Zui den II 11. OJympiaanAchilles II 5—4, De Algemene—Ons Eibernest II 23, R-eadvDie Haghe 45. Zuid-Holland III C: Het Zuiden III —Ready II 9—3, Rozenburg II—Velox 1—6, De Algemene IIFluks 03. Zuid-Holland III D: De Algemene III—Olympiaan II 1—3, Ons Huis— DKC II 1—11. Velox II—Succes 1—5, Fluks IIVicus Oriëntis II 17. D.K.C.VICUS ORIËNTIS 5—9. BIJ de thuisclub ontbrak de interna tionaal Hüter, hetgeen een handicap voor de Delftenaren was. Reeds na 5 min. opende Hensen de score, doch Brummer maakte vlak hierop gelijk (11). Hierna kwamen onze stadgeno ten sterk opzetten, v. d. Waals zorgde met twee fraaie doelpunten voor een 3—1 voorsprong en mej. v. d. Mark en v. d. Water brachten de stand zelfs op 15. Hierna had de thuisclub door 3—1. Doelpunten gemaakt door: MIa LEIDEN III—STRAWBERRIES II 4—1. Men ls geneigd zich af te vragen, waarom Strawberrie hockey tracht te spelen. Om op prettige en sportieve wijze aan de competitie deel te nemen, is hun doel stellig niet Werd de aandacht van onze tegenstanders dus enerzijds door hun conversatie afgeleid, anderzijds door een schare vrouwelijke soortgenoten zo begrijpt gij dat het voor Leiden III een eenvoudige opgave was Strawberries met een 41 nederlaag naar huis te sturen. Een woord van bijzondere lof komt aan de scheidsrechter toe. Dames: II.B.S. I—LEIDEN I 2—1. Op een zeer slecht veld had Lelden enige tijd nodig om zich aan te passen. Op enkele uitvallen van H.E.S. na was Leiden steeds in den aanval, maar de voorhoede was niet productief. Mej. Na gel ging na rust voorspelen en zij be zorgde Leiden toen een voorsprong, ter wijl mej. De Gruyter die nog vergrootte met een prachtig doelpunt na een solo ren. Bil Leiden blonk nog uit mej. Roe. lofs. Verdere uitslagen: Leiden IV—FIT II 1—0; Leiden V—Rijsw. III 4-2- Leiden VI—HOS IV 12—1. Dames: Leiden IIZandvoort. 100; Leiden IIIVictoria II 22; Leiden a VCL 6 9—0. HANDBAL De uitslagen van de door Nieuw- Brunhilde gespeelde wedstrijden zijn: Nieuw-Brunhilde I-Excelsior (Gouda) Brummer weer tweemaal succes (35),. doch nog voor de rust scoorde v. d. Waals zijn derde doelpunt (3—6). Na de hervatting gaf de thuisclub zich nog geenszins gewonnen. De span ning keerde terug toen Sengers en Toussaint elk eenmaal voor DKC scoor den (5—6). Vicus zag tijdig het gevaar ln en zette weer een hevig offensief in, dat met een drietal doelpunten, ge scoord door v. d- Water, v. Zijp en mevr. v. d. Broek bekroond werd (5—9). Met deze cijfers kwam ten slotte ook het einde. Een goede prestatie van onze stadgenoten! DC ALGEMENE—ONS EIBERNEST II O.i. verloor De Algemene deze ont moeting door een foutieve opstelling. Inplaate van haar sterkste vak in de begin aanval te plaatsen, werd dit vak beginverdediging gezet. Het gevolg hier van was, dat O.E. in de eerste opstel ling het initiatief nam en door Hede- man en Buis een 20 voorsprong ver overde. Met De Wolf c.s. voor de korf Abspoel, Greet Oort en Nel Voorsluys. Nieuw-Brunhilde IIAnimo (Den Haag) 11. Doelpunt gemaakt door Thea de la Bije. ATHLETIEK V. en L. won „Dwars door Alphen" Opnieuw heeft Vlug en Lenig uit Den Haag bewezen de snelste estafette-ploeg voor de straat te bezitten. Want na het winnen van de estafettes te Leiden en Gouda moesten de andere athletiek- ploegen ook te Alphen het hoofd bui gen voor de keurige eerste ploeg dezer Haagse vereniging. Wel heeft het eerste team der A A V. '36 de Hagenaars ditmaal het vuur na aan de schenen gelegd, maar werkelijk in gevaar is naar onze mening de over winning geen moment geweest. Direct na het lossen van het start schot door de heer Roest de schen ker van de beker nam Vlug en Le nig de leiding, om deze niet meer af te staan. Spanning kwam er in het cen- trum van de gemeente nog even, toen kwamen de witblauwen hierna in de de lopers de P. Doelmanstraat in storm- meerderheid en inderdaad slaagden C. <jen. Buitengewoon groot was hier de Harteveld en Chr de Wolf er in de I belangstelling, rijen dik stonden de foe- parthen nog voor de rust op gelijke schouwers opgesteld, voet te brengen De einduitslag werd ten slotte: De tweede helft verliep zeer span- i. vlug en Lenig I. 5 min 42 sec.; 2 w. nend Beurtelings waren beide korven AA.V '36 Comb. I. 5 min. 42 9 sec.; 3. hoven (de winnaar van de bakfietsen- in gevaar. Na 20 minuten gelukte het I v. en L. H. 5 min. 57,2 sec.; 4, Bataven I race) als 3e in 9 min. 52 sec Sportsplimters Van 15 December a.s. tot 15 Ja nuari 1948 zullen geen waterpolocom- petitie-wedstrijden mogen worden ge speeld. Op 25 en 26 December en op 1 Januari is er een verbod voor alle zwemwedstrijden. Rusland zal zijn eerste internatio nale voetbalwedstrijd spelen op 28 Oc tober te Praag tegen Tsj.-Slowakije. De voetbalontmoeting Hongarije— Roemenië eindigde in een 30 zege voor de gastheren. Rust 2—0. Hijzelendoorn werd Zaterdag eer ste in een internationale sprintmatch voor amateurs te Zurich. Van Vliet werd tweede bij de profs achter Gosselin. Ongenaakbaar was Arie yan Vliet gisteren toen hü in het Brusselse sport paleis de Grand Prix de Bruxelles" behaalde. Scherens en Derksen eindig den met een gelijk aantal punten op de 2e plaats. Oostenrijk won met 3—0 de hoc- key-wedstrijd tegen Tsj.-Slowakije. Twee Nederlandse boksers, Mulder en Rieger gingen naar Stockholm, om Neerlands naam daar ..hoog" te hou den. Mulder ging k.o. in de 2e ronde, Rieger in de eerste ronde. Kan er niets beters naar het buitenland? —Het waterpolotournooi om deHart- hoornbeker werd gewonnen door ZIAN. Nu een kwartgedeelte van do En gelse league achter .de rug is, heeft al leen Arsenal tot dusverre nog geen en kele nederlaag geleden. Zaterdag werd met 1—0 van Aston Villa gewonnen. De wedstrijd Leiden—Woerden van de Swift-combinatie is gewonnen door J. Schuller in 1 uur en 56 min. R. Riet hoven en W. Rijsbergen deelden de tweede plaats, 4 werd J. Riethoven. Jac. de Jong won in de B.-klasse voor B. Kruit.' De 'twaalfde en laatste partij van de uitdagings-match tussen de Rijns burg is geëindigd in een zege voorLeeu- burg is geëindigd in een zege van Le.u- wenburg zodat de eindstand 1212 is geworden. De dammers besloten tot het spelen van twee beslissingswedstrijden. Het bestuur van de wandelsport kring „Leiden en omstreken" werd tij dens de algemene vergadering als volgt samengesteld: Voorz. K, Breuker (O. en O), seer. A. van Heusden (PPA-DVM comb.)- Billtonstraat 15a, Leiden, pen- ningm. Nic, Beekma (pers. lid NWB), comm. Rozenboom (Schakelboys) en Diseraad (TMV). De Alphense Wandel sportvereniging trok zich uit de kring terug. Toegetreden is de wandelgroep van de transportcolonne Ned. Roode Kruis, afd. Leiden. Groepen van de PPA-DVM comb. De Vrol. Matrozen namen met succes deel aan wandeltochten te Alkmaar en te Rotterdam. De groep in Alkmaar kwam in het bezit van een speciale groepsprijs. De traditionele hengelwedstrfjd tus. sen „Edelachtbaar" en de „Forel" werd Zaterdag voor het eerst door de „Fo rel" gewonnen. De Prinses blijft in Soestdijk H.K.H. Prinses Juliana is voornemens tijdens Haar Regentschap te verblijven in Haar Paleis te Soestdijk. Haar eerste regeringsdaden zullen zijn het ln ontvangst nemen van de geloofs brieven van de nieuwe Griekse en de nieuwe Deense Gezant. Invoer van 1700 volkswagens uit Duitsland Nederland zal tot in 1948 1790 volks wagens importeren. Het eerste con tract voor de levering van 200 volks wagens aan Nederland werd gesloten tijdens de beurs te Hannover aldus meldt A.N.P. uit Berlijn: Thans heeft de Nederlandse impor teur van volkswagens Pon's Automobie- lenfabriek te Amersfoort, een contract gesloten voor de levering van nog 1500 wagens De automobielen zullen in re gelmatige maandelijkse quota tot het einde yan het volgend Jaar worden ge leverd. DE „ORANJE" DOET PORT-SAÏD NIET AAN. Het m.s. „Oranje'*, dat op weg is naar Indië, zal Port Saïd niet aandoen in verband met de cholera-epidemie. De post voor de opvarenden zal dus daar niet kunnen worden uitgereikt. De P.T.T zal echter alles in het werk stellen om deze post in een der volgende aanloop- havens besteld te krijgen. Ministerie van Algemene Zaken ingesteld ALGEMEEN REGERINGSBELEID INZAKE HET KONINKRIJK Het heden verschenen Staatsblad H 346 vermeldt een Koninklijk Be sluit van 11 October tot instelling van een departement van algemeen be stuur, dat de naam zal dragen van Ministerie van Algemene Zaken. Aan het hoofd van dit departement is de zorg opgedragen voor de zaken betreffende het algemeen regerings beleid van het Koninkrijk, voor zover deze zorg niet bepaaldelijk wordt be hartigd door een der andere departe menten van algemeen bestuur. Het besluit is vandaag ln werking getreden. Met ingang van heden ls l>il K,B. be noemd tot minister van Algemene Za ken de minister-president dr. L. J. M. Ceel. Dr. Kasteel in Nederland gearriveerd. De Gouverneur van Curacao, dr. P. A. Kasteel, is hedenochtend met een KLM-constellatlon Uit Curacao op Schiphol aangekomen. Dr. Kasteel ver klaarde op het vliegveld, dat de bespre king van de dollarkwestie tussen Ne derland en Curacao het hoofddoel van zijn bezoek zal zijn. Deze kwestie heeft de gemoederen in Curacao nogal in be roering gebracht, zeide de Gouverneur. De Nederlandse regering heeft haar uiterste best gedaan deze voor Curacao moeilijke kwestie tot oplossing te bren- gene. doch enkele vraagstukken behoe ven nog nader toelichting- „Onze posi tie is anders dan die van Nederland", zei dr. Kasteel „Wij liggen in de dol- lorarea en exporteren, waardoor we men name op Engelse ponden getracteerd worden". De Gouverneur zeide niet naar Nederland gekomen te zijn voor bespre kingen over de rondetafel-conferentie. Op het vliegveld was de secretaris van dr Beel, de heer H. Hermans ter be groeting aanwezig. Van 4 Aug. tot 26 September 172 doden GISTEREN WEER DRIE GESNEUVELDEN Het Nederlandse communiqué van heden meldt dat de Nederlondse ver liezen in de periode van 4 Aug. tot 26 Sept- op Java, Sumatra en Madoe- ra bedroegen 172 doden, 503 gewon den en 11 vermisten. De laatste drie weken zijn de dage lijkse verliezen minder geworden. Inde nieuw bezette gebieden is de toestand rustiger geworden. Het communiqué meldt verder nog. dat in Midden- en West-Java en in de hoek van Oost-Java enkele botsingen plaats hadden. De Nederlandse verliezen bedroegen gisteren drie doden, vijf gewonden en één vermiste. Officiële overneming vliegveld Valkenburg. WOENSDAG A.s. DOOR MARINELUCHTVAARTDIENST. Woensdag a.s. om 10 uur zal het militaire vliegveld Valkenburg offi cieel door de Marineluchtvaartdienst van de Luchtstrijdkrachten worden overgenomen. Daarmede zal de Ko ninklijke Marine voor het eerst na do bevrijding beschikken over een eigen vliegveld. De nieuwe commandant wordt de of ficier-vlieger le klasse L. J. Fritz, die tot dusverre commandant was van het detachement Marineluchtvaartdienst op Valkenburg. De overdracht zal geschie den in tegenwoordigheid van de Com mandant Zeemacht in Nederland, Schout bij Nacht J- J- C. Willinge de chef van de staf van de Legerlucht- macht, Generaal-Majoor C. Giebel en de Commandant legerluchtmacht Ne derland, Kolonel J. A. Aler. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Marianne d. van H. Zuldenva en M. E. Pardon; MSaria Oathairinft Josephina d. v. T. Wlcrsma en A H, van Ha-aaberen; Cor nells z. van C. Ter louw en W. van der Pla6; Hiendrikus Dirk z. ran J Kuiters en S. N. de Boer; Andreas Antnonihxs z. van L. A Sohnltoler en C M. Humde- OVERLEDEN: M. J. Draalsma. huiisvr. van A, F. Ro der. 68 Jaar; J. G. L. Ongaar, wednr. 65 Jaar. Dichter P. N. van Eijck geëerd Leiden 6. min. 2,6 sec.; 5. V- en L. III, 6 min. 6,3 sec.; 6. Vires en Cel. Gouda, 6 min. 6,5 sec.; 7. A.A-V. '36 Comb. II, 6. min. 10 se.; 8. Nurmi Bodegraven. Van de verenigingen Holland en Do- nar, uit Lelden was op het lootste ogen blik nog bericht van verhindering ont vangen. Na afloop werden de prijzen met een toepasselijk woord door de voorzitter der organiserende vereniging, de heer K. Eijkelenboom, aan de betrokken aan voerders uitgereikt. Z.L.C. athleten in de Ronde v. Zeist In de junioren-klasse (1000 M ein digde J. v. Iterson als goede 3e in 2.53, waarbij hij met de twee eerste aanko mende benjamins het bestaande ron de-record van 2 min. 55 verbeterde. In de 3 K.M. kl. C. eindigde J. Riet- Zaterdag hield de .Maatschappij der Ne derlandse Letterkunde, gevestigd to Lelden, In het Internationaal Cultureel Centrum te Amsterdam een buitenge wone maandelijkse vergadering die ge wijd was aan dc samenwerking tussen Noord en Zuid Nederland, belichaamd In de oprichting van de afdeling Bel gië, en die tevens dc op 1 Oct, J.l. 60 Jaar geworden dichter en Leidse hoog leraar P. N. v. Eyek ln het kader van deze culturele eenheid heeft geëerd. Prof. v. EUck, die om gezondheidsrede nen niet aanwezig kon zijn, werd door zijn vrouw vertegenwoordigd. De voorzitter der Maatschappij, mr. P. J. Id-enburg, wees er ln zijn welkomst woord op, dat de maatschappij van haar oprichting af het gehele Nederlandse taal- en beschavingsgebied als haar werkterrein heeft gezien. De strijd voor de Nederlandse taal en beschaving, waar ook gestreden, ls bestuur en leden, der Maatschappij gedurende alle perioden van haar lange geschiedenis ter harte ge gaan, N.et steeds evenwel ls het gevoel voor culturele eenheid even sterk geweest n:et steeds gaf de Maatschappij te dien aanzienlijke bezieling. Nimmer is deze eenheid tot uitdruk king gebracht op een tastbare wijze, ge lijk thans door de oprichting van de Zuód-Nederlandse afdeling, die tezamen met de afdeling der Noordelijke en Zuid oostelijke provinciën van ons land er het bewijs voor vormt, -dat de Maatschap- Pi) nog de pretentie en ook de kracht heeft om te staan midden ln het Ne derlandse cultuurlc -en. Na een overzicht te hebben gegeven van de plannen voor de naaste toskomst en na prof. P. N. v, EIJck als dichter, essayist, hcogCeraar en Md van de Maat schappij te hebben geëerd, gaf de voor zitter het woord aan de Vlaamse dichter Karei Jonckheere, d!e ln een sprankelend betoog de overeenkomsten en verschillen tussen W. N. en Z Nederlandse karak ter tegenoverelkaar plaatste. De heer H. Telerllnok, voorzitter van de Bevlglsche afdeling, sprak over de gro te waarde van de uitbreiding der werk zaamheden en dr. p. Minde ra a over de be stemmihg van het dlchtersohap. By deze drukbezoohte vergadering wa ren o.m. tegenwoordig de gewant van Z - Afrika, dr. Ph. C. Visser, prof. dr.. D, B, Bosman, de beide secretarissen-generaal van de Belgische en Nederlandse ministe ries van onderwijs, en de ooneul-generaal van België. BEURSOVERZICHT Amsterdam, 13 October. De belangstelling ging weer allereerst uit naar de Rubberaandelen, waarvoor zich wederom goede vraag openbaarde. Vooral in Amsterdam Rubbers en Ban dar Rubbers ontwikkelde zich een drukke affaire. Voor Amsterdam Rubbers werd een hoofdkoers vastgesteld van 1641 (v.k-. 158*), terwijl Bandar Rubbers een hoofdkoers hadden van 140. Ook de an dere rübberaandelen waren enige pun ten hoger. Ook de Tabakken en de Sui kerwaarden waren vaster. Voor Konink lijke werd de hoofdkoers vastgesteld op 466. Scheepvaartpapieren waren mede goed gedisponeerd. Voor de industrie aandelen was de belangstelling aanmer kelijk bekoeld. Voor Hoogovens werd een hoofdkoers vastgesteld van 203 en voor Philips van 387*. In het vrije verkeer bleef de aandacht zich concentreren op de Rubberaandelen. Amsterdam Rubbers werden ten slotte tegen ongeveer 162è afgedaan. De aanvankelijk behaalde koerswinsten konden over het algemeen goed gehandhaafd blijven. Van de Bankaandelen werden aandelen Amster- damsche Bank en Incassobank hoger ge noteerd. Voor belde soorten werd 165 geboden. De belegglngsmarkt was kalm.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3