Australisch amendement op Russische resolutie Sovjet-groep zal Balkancommissie boycotten Geivijzigd Wetsontwerp tijdelijke Regeringsoverdracht V.S. en België tegen Rusland Wat er in Indië gebeurt WEERBERICHT Sumatra's Oostkust autonoom verklaard Jolgens decreet van de Landvoogd Met een enkel woord 86sïe Jaargang VRIJDAG 10 OCTOBER 1947 No. 26206 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Thans ls verschenen het voorlopig verslag in de Memorie van Antwoord over het wetsontwerp tot toepassing van artikel 43 der Grondwet, waarvan wij gisteren reeds de hoofdzaken publiceer den. De regering heeft er geen bezwaar tegen de Redactie op enige punten te wijzigen, waardoor aan geopperde be zwaren in hoofdzaak kan worden tege moet gekomen. Het ligt in de bedoeling in het thans uit te vaardigen besluit, waarin het tijdstip bepaald wordt waarop de uit oefening van het Koninklijk Gezag wordt neergelegd, mede het tijdstip te bepalen, waarop de uitoefening van dat Gezag zal worden hervat. Ten slotte is aan het gewijzigde wets ontwerp ontleend: Art. I: 1. Wanneer redenen van gezondheid Ons daartoe aanleiding geven, leg gen Wy de uitoefening van het Ko ninklijk Gezag tijdelijk neer. 2. wy bepalen het tijdstip, waarop Wij krachtens het eerste lid van dit ar tikel de uitoefening van het Konink lijk gezag neerleggen, alsmede het tijdstip, waarop Wy deze zullen her vatten. Art. II: Voor de gevallen, waarin Wy krach tens art. I de uitoefening van het Ko ninklijk gezag tijdelijk neerleggen, wordt mits deze Onze beminde doch ter Prinses Juliana der Nederlanden tot Regentes van liet Koninkrijk be noemd. Art. III: Het Regentschap eindigt met in gang van het tijdstip, waarop Wy de uitoefening van het Koninklijk Gezag hervatten. Truman over de Kominform REDEN TE MEER VOOR HULP AAN WEST-EUROPA. President Truman heeft op een pers conferentie verklaard, dat hij zich vol komen achter de waarnemend minister van buitenlandse zaken Lovett schaart wat betreft diens geuite veronderstel ling, dat de nieuwe communistische or ganisatie zal trachten het economisch herstel van Europa te verhinderen. Het enige wat de president daaraan had toe te voegen, was, dat de „V.S. slechts een duurzame vrede wensen met welvaart voor alle volken. Amerika maakt geen aanspraak op enig gebied en wenst geen economische overheersing van enig land of gebied. De door de Russi sche pers en radio op hem gedane aan vallen noemde Truman propaganda. Hij ziet in, dat de doelstellingen van de nieuwe communistische organisatie Amerikaanse steun aan WestKEuropa dringend noodzakelyk maken. De hulp verlening werd echter voordien reeds als zodanig beschouwd. De president herhaalde, dat zyn regering alles in het wea-k stelt de Europese landen te helpen gedurende de periode tot het begin van het program voor tussentijd se hulp. VEENBRAND IN DE PEEL SMEULT NOG. Ondanks de regens van de laatste weken is de veenbrand in de Peel nog niet geheel en al gedoofd. Op verschil lende punten smeult en brandt de grond nog. Een „uitslaan" van de brand wordt echter niet meer verwacht. Ook de Sovjets willen hogere productie. Over alle zenders van de Sovjet-zone van Duitsland is een bekendmaking van de Sovjet-bevelhebber maarschalk So— kolofsky voorgelezen, waarin de Duitse arbeiders in de Sovjet-zone gezegd wordt, de productie op te voeren en meer arbeidsdiscipline aan de- dag te leggen. De bekendmaking constateert, dat in yele fabrieken, mynen en spoor wegondernemingen de arbeidsdiscipline en de productie nog steeds op laag peil staan. Deze stand van zaken was niet langer een gevolg van de door Hitier ontketende oorlog, doch een gevolg van onvoldoende aandacht van de zijde der functionarissen, bestuursleiders en de mocratische organisaties. Hun wordt ge last, alles in het werk te stellen om de productie op te voeren, de arbeidsvoor waarden te verbeteren te waken tegen ongelukken en de arbeidsuren voor per sonen beneden de 16 jaar tot 42 uur per week te beperken. Verder brengt de or der een reeks maatregelen, die tot een grotere produotie moeten leiden. Verdediging van mr. Van Kleifens in Veiligheidsraad. - zoals Palar deed, dat de legerleiding de Nederlandse regering naar haar hand zet De heer Palar. die tot 21 Juli Nederlands parlementslid is ge weest, kon heel goed weten, dat in Nederland de suprematie der regering over de gewapende macht een artikel des geloofs is. Ik wens de goede naam van onze soldaten nadrukkelijk te verdedigen. De heer Palar heeft feiten aange haald, welke verleden jaar in Oost- Indonesië zouden zyn voorgevallen, met de bedoeling om een verkeerde indruk te vestigen van hun gedrag. Ik weet niet, wat deze buitengewone feiten zyn en beperk my er toe er op te wij zen, dat de beweringen van de heer Palar buiten de agenda gaan". „De Chinese gedelegeerde", aldus mr. Van Kleffens, „zeide de indruk te hebben, dat ik de Republiek Indonesia in haar geheel wilde beschuldigen. Wy hebben géén onenigheid met de Republiek als zodanig. Wy hebben gehoopt met haar te kunnen samen werken op Java en Sumatra en de rest van Indonesië een gelukkige, voorspoedige toekomst te verzekeren op basis van vrijheid en volledig zelfbestuur. Wij hopen nog, dat dit mogelyk zal zyn. In de Republiek zijn vele voortref fe- iyke lieden, zowel in' als buiten de re gering, en op hen vestigen wy onze hoop. Sedert het begin van deze eeuw is het politieke leven in Indonesië be heerst door twee geestesstromingen: de ene richt zich naar een democratische regering in de Westerse betekenis en gaat uit van Nederlanders, niet van Indonesiërs, de andere kant zich tegen de koloniale verhouding en is gericht op vryheid. Deze tweede stroming wordt deels door Indonesiërs deels door Ne derlanders aangehangen". „Wij gaven", aldus mr. Van Kleffens, „volledig zelfbestuur aan Oost-Indo- nesië en Borneo, geheel overeenkom stig wensen van deze gebieden. Is het denkbaar, dat wy Java en Su matra zouden weigeren, wat wij Oost- Indonesië en Borneo gebracht heb ben? Wij hopen, dat de Commissie van Drie haar zegenrijk werk spoedig zal aanvangen en ik kan beloven dat deze commissie mag rekenen op onze groot ste medewerking". Tydens de gisteren gehouden verga dering van de Veiligheidsraad is het debat over Indonesië hervat. De Ame rikaanse afgevaardigde Austin ver klaarde de Sovjet-resolutie tot weder- zydse terugtrekking van det troepen niet te kunnen steunen. Hy achtte het onverstandig, indien de Veiligheidsraad een besluit zou ne men zonder het resultaat van de Driè- Mogendhedencommissie af te wachten. De Ver. Staten verkozen de zaak aan deze commissie over te laten. Ook België verzette zich tegen het Sovjet-voorstel. De Belgische afgevaardigde Ferdi nand vö,n Langenhove zag geen reden om de Sovjet-resolutie, welke al eerder verworpen was, te steunen. Ook volgens hem zou het onverstandig zijn om be slissingen te némen, voordat het uitein delijke consulaire rapport bekend was. Hy critiseerde het standpunt, da*t Ne derland alle schuld zou hebben en wydde aandacht aan de berichten over Republikeinse wreedheden. Hy ver klaarde met nadruk, dat zyn land loyaal en volledig zou by dragen tot een bevredigende oplossing, als resultaat der bemoeiingen van de Commissie van Drie. Mr. Van Kleffens achtte de Sovjet resolutie onaanvaardbaar voor ieder, wie het welzyn der burgerbevolking op Java en Sumatra ter harte ging- „Het is pure fantasie om te zeggen, H.M. de Koningin en de Groothertogin van Luxemburg verlaten Domkerk na de doopdienst. - (Foto Anefo-Sagers) Nog steeds gaat het door VIJF DODEN EN TIEN GEWONDEN. Het Nederlands legercommuniqué van gisteren meldt, dat volgens tot dus verre ontvangen berichten, de verlie zen aan Nederlandse zyde zyn: 5 gesneuvelden, 10 gewonden en 2 vermisten. West-Java: Nederlandse detachemen ten by Soekanegara en Djampankoeloh zyn beschoten evenals patrouilles op verschillende punten. Onze troepen on dernamen zuiveringsacties in de omge ving van Tjiamis. Midden-Java: Onze troepen verricht ten zuiveringsacties in de omgeving van Gombong, Poerwokerto, Tegal Pekalon- gan en in het grensgebied beoosten Se- marang by Goeboeg. Oost-Java: Nederlandse posten by Pasirian en op Madoera hebben aan vallen afgeslagen. In de omgeving van Lahat op Su matra werd een bende verdreven. WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht en ochtend opnieuw op vele plaatsen nevel of mist. Morgen overdag: na het oplossen van de mist overdrijvende wolkenvelden en overwe gend droog weer. Matige Zuid-Weste- lyke ""wind. Weinig verandering van temperatuur. 11 OCTOBER. Zon op: 6.56 uur; onder: 17.57 uur; Maan op: 2.47 uur; onder: 17.27 uur (14 October N.M.). Hoogwater te Katwyk te 1.38 en 14.09 u- JAPANSE COLLABORATEURS VEROORDEELD. Door de temporaire krijgsraad te Ba tavia is Okamura Zailei wegens slechte behandeling van geïnterneerde burgers te Tjimahi, tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hayama Yokaku en Mit- zukawa Keishaku zy'n veroordeeld tot 6 j. gevangenisstraf wegens slechte behan deling van krijgsgevangenen op het eiland Poelau Damar naby Singapore. Mori Toshiyuki werd wegens systema tische terreur van burger-geïnterneer den in het kamp Tjimahi tot 15 jaar veroordeeld. STIEFBROER VAN NADJAMOEDDIN GEARRESTEERD. Aboe Baeda Daeng Pasaoe, een half broer van de ontslagen minister-presi dent Nadjamoeddin, is preventief in ar rest gesteld. Hij wordt beschuldigd van ambtsmisdrijf- Aboe Baeda was laats- teiyk chef van de criminele recherche te Makassar. Minister Jonkman hervat Maandag zijn werkzaamheden. Minister Jonkman zal Maandag a.s. zyn werkzaamheden in volle omvang hervatten. In de Maandag te houden minister raad zal, naar men verwacht, een be slissing worden genomen inzake de por tefeuille van Overzeese Gebiedsdelen. Vietnam voor Veiligheidsraad? Vertegenwoordigers van de Vietna mese nationalistische regering hebben de delegatie van India by de VN., thans officieus verzocht om het geschil tussen de Vietnamese nationalisten en Frank rijk aan de Veiligheidsraad voor te leg gen. Een woordvoerder van de delega tie van India deelde mede, dat de Viet namese regering zich rechtstreeks tot de regering te New-Dehli moet wenden. De Filippynse gedelegeerde, generaal Romulo verklaarde: „In alle eerlijkheid moeten wy toegeven, dat het gevaar van (represailles bestaat, indien de troepen worden teruggetrokken". Ro mulo onthield zich van een mening over de Sovjet-resolutie, doch drong er op aan, dat de Drie-landencommissie onmiddellyk de eventueele terugtrekking van de troepen zou overwegen, welke dan onder toezicht zou kunnen plaats vinden, ten einde represailles zo veel mogelyk tegen te gaan. Ten slotte deed hy een beroep op beide partijen om zich te onthouden van ophitsende pro paganda en de gijzelaars vry te laten. In een rede van 25 minuten be schuldigde de Sovjet-gedelegeerde Gromyko de raad er van de aan dacht van de kernkwestie af te lei den. Hy brandmerkte de Nederlandse regering als weloverwogen aanvaller en schuldige aan de oorlog in Indo nesië met opzettelyk negeren van het standsbevel. Gromyko beschuldigde de V.S. en België er van de Nederlanders aan te moedigen by hun verovering van Java en Sumatra. Hy stelde vast, dat bij de onderhandelingen via de Drie-landen commissie de huidige stand van zaken de Nederlanders een bevoordeelde po sitie zou brengen en beschreef de sfeer in de Veiligheidsraad, „welke niet de moed heeft om te zeggen, dat er in ait conflict één schuldige is", als een co- medie, terwyl er een oorlog aan de gang is. De Australische gedelegeerde kondigde ten slotte een amendement op de Russische resolutie aan en sprak zUn bezorgdheid uit over' het onnodige uit stel van het .Mythische consulaire rapport". VIJF K.M. TERUGTREKKEN? Het in te dienen Australische amen dement houdt in, dat de troepen van beide partijen moeten worden terug getrokken op 5 K M. van de stellin gen, welke zij op een Augustus, de datum van het bevel „staakt het vuren", innamen. De Australiërs zyn van mening, dat de geringe afstand tussen de beide legers in de meeste gevallen oorzaak is van wryving se dert het bestandsbevel en hopen, dat door toevoeging van dit amendement verder bloedvergieten, als gevolg van patrouille-activiteit en infiltratie, kan worden voorkomen. De Veiligheidsraad zal het debat morgenmiddag te 4 uur Ned. tyd her vatten. H.K.H. Prinses Juliana met de dopelinge - en Z.K.H. Prins Bernhard in de Domkerk tijdens de dienst. - (Foto 'tSticht). Vermoedelijk zal deze toch worden ingesteld De Sovjet-Russische gedelegeerde Wysjinski heeft in de politieke com missie der V.N. verklaard, dat hij de voorgestelde Balkancommissie zal boycotten. „Deze commissie is in strijd met de grondbeginselen der V.N. en de Sovjet-Unie zal er niet aan deelnemen of meestemmen by de verkiezing van haar leden". De Joegoslavische afgevaardigde, Bebler, rees onmiddellyk van zyn stoel om Wysjinski te danken voor „deze vriendelyke geste, die geheel in overeenstemming is met de principes, die de grote Sovjet-Russische demo cratie inspireren". Lange (Polen) verklaarde eveneens, dat zyn land geendeel wil uitmaken van de commissie. De Cubaanse gedelegeerde stelde voor dat de grote rijf geen van alle aan de commissie zullen deelnemen. Hy werd gesteund door Venezuela en Mexico. De Amerikaanse afgevaardigde ver klaarde, dat het hem beter leek, dat de grote rijf wel zitting in de commissie nemen, daar deze „een rechtstreeks po litiek karakter" heeft. Ook Wit-Rusland, de Oekraïne en Tsiecho-Slowakije weigerden deel uit te'maken van de commissie. De Belgische afgevaardigde, Spaak, laakte de Sovjet-groep om haar „ge brek aan wil tot samenwerking". „Gis teren", aldus Spaak, „kregen wy van geen van deze delegaties een amende ment of zelfs maar een opbouwend voorstel te horen, vandaag zeggen zij, dat de commissie een slechte resolutie heeft goedgekeurd en willen zij er geen part of deel aan hebben". Met evenveel sarcasme antwoordde Wysjinski, dat het onmogeiyk is om iets, dat men fundamenteel uit de boze acht, te amenderen. Spaak vroeg daarop Wisjinski, wat by wilde, dat de commissie in verband met de boycot zou doen. „Moeten wy nu maar zeggen, dat wij ongelyk heb ben?" Spaak drong er by de commis sie op aan om zich aan het genomen besluit te houden, hoe onaangenaam de Sovjet-Russische boycott ook is. De Amerikaanse afgevaardigde ver klaarde, dat de Sovjet-Russische hou ding „ernstige bezorgdheid" wekt, doch dat zy voor de commissie geen beletsel mag betekenen om haar taak voort te zetten. RONDE TAFEL-CONFERENTIE OP CURACAO? Het volkscomité van Curasao, ,een organisatie die de politiek van dr. da Costa Gomez steunt, zond een telegram aan de voorzitter van de voorberei dingscommissie van de Ronde Tafel conferentie, prof. mr. R. Kranenburg, met het verzoek de Ronde Tafelconfe rentie tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse antillen, niet in Den Haag doch op Curasao te doen plaats vinden. Volgens een officiële bekendmaking is de vorming van de staatkun dige eenheid Oost-Sumatra— Dearah Istimowa Soematra Timoer by decreet van de Landvoogd, gedateerd 8 October, goedgekeurd. Het besluit behelst de erkenning van een voorbereidend comité voor Oost- Sumatra als voorlopige vertegen woordiging van de Daerah met dien ver stande, dat het comité zal worden aangevuld met vertegenwoordi gers van de nog niet voldoende vertegenwoordigde bevolkingsgroepen en dat het alsdan wordt omgezet in een voorlopige raad van de Dae rah die in samenwerking met de Recomba het statuut en de organi satie van het nieuwe gebiedsdeel ten uitvoer zal brengen. Omtrent de positie van de zeitoesturen zal een beslissing worden genomen nadat regelmatige verkiezingen zullen zyn gehouden, in af wachting waarvan de Raad de zelfbestuursbevoegdheden zal uitoefe nen in overleg met de Recomba. Ook de interne veiligheid valt onder de bevoegdheden. De vereiste middelen voor de werkzaamheden van de Raad zullen, hangende nadere verrekening, voorlopig van regerings wege worden verstrekt. van Langkat. Mansoer was destyds een van de voornaamste leiders van Suma tra's Oostkust. Hy heeft zich in 1946 uit de politiek teruggetrokken en de wyk genomen binnen de geallieerde con cessie te Medan. waar hy als practise- rend geneesheer optrad. Hy is een ster ke persoonlijkheid, intelligent en zelf bewust. met grote wilskracht. Ook an dere leden van het comité maken een krachtige en zelfverzekerde indruk. MANSOER LEIDER VAN HET COMITÉ. Onze correspondent te Batavia seint ons heden hieromtrent nog: Het comité, dat zich met de voor bereiding dezer vorming had belast, is erkend als voorlopige bestuursraad. Lei der van dit comité is de chirurg dr. Teungkoe Mansoer, oom van de Sultan BINNENLAND. Gistermiddag zijn de spoorbruggen over de Roer en de Roerdoor]aat in de spoorlijn SlttardRoermond weer defini tief ln werking gesteld. Te Delfzijl arriveerde het ss. „Hel der" van de K.N.S.M. met een lading van 3556 ton chills alpeter Dit ls de eerste la ding die sinds 1939 vla Delfzijl werd aan gevoerd. - In de Staatscourant van gisteren is opgenomen een regeling van lonen cn andere arbeidsvoorwaarden voor de textiel industrie. - Op Aruba worden plannen uitgewerkt om ln September 1948. ter gelegenheid van het 50-Jarig regeringsjubileum van de Koningin, een Jaarbeurs van Nederlandse producten te houden. Aan de voorbereidin gen wordt deelgenomen door de B.P.M en Philips. In het Rode-Krulszlekenhuls te Den Haag ls op 55-Jarlge leeftyd overleden ir. E. A. Voorneman, oud-burgermester van Batavia, die na zijn verblijf ln een Japans concentratiekamp ziek naar ons land te ruggekeerd ls, - De 54-jarige arbeider H. Zwanenburg te IJmulden, is bij werkzaamheden op een met planken overdekte bak met kokende zeep ln de zeepfabriek Diamond uitge gleden en ln de hete vloeistof gevallen. Met geheel verbrande benen en ernstige brandwonden ls hij naar het Antonlus- zlekenhuis overgebraoht. Met het sjs. „Prague" arriveerde hedenmorgen te Rotterdam de cblef-scout van de Engelse padvinders. Lord Rowallan, vergezeld van mr. Blnchan. commissaris van het buitenland en Lord Baden Powell, zoon van de stichter van de padvinders beweging. Per auto zyn zij naar Den Haag ver trokken Het Prinselijk paar zal hen ln het paleis Soestdijk ontvangen. BUITENLAND. In een verlaten goudndjn ln Noord Ontario zijn 4 mijnwerkers, vermoedelijk ten gevolge van een ontploffing Om het leven gekomen. Montgommery heeft verklaard, dat een derde van de Jonge dienstplichtige Britten niet geschikt ls voor de militaire dienst. Hij gal als oorzaken op o.a. slechte behuizing, slecht voedsel en de grotere Interesse der medici voor de ziekten dan voor het bevorderen van een goed© licha melijke gesteldheid. Een ambtenaar van het BerlJJnse gezondheidsbureau heeft verklaard, dat het steeds stijgende aantal t.b.c.-patiënten grotere zorgen baart dan de kinderverlam- mings-epldemle De stad telt thans 80.000 t.b.c.-lijders en het aantal sterfgevallen onder hen ls sedert 1938 met 200 procent gestegen. Er ls nog geen reden om aan te nemen, dat de stijging haar hoogte punt heeft bereikt. De Australische oppositiepartijen hecben tijdens de debatten in het Austra lische federale parlement voorgesteld de communistische party te verbieden en de openbare diensten „onmlddelijk te zui veren". De politie van Napels is er ln geslaagd de leiders van een geheel nieuw soort mlsdodlgers-bend© te arresteren. De bende had de gewoonte haar slachtoffers te over vallen ln de nabyheld van kerkhoven. De overvallenen werden beroofd, vermoord en terstond op het kerkhof begraven. De „service" zoals de politie het noemde, voorzag ook in het lezen van missen voor het zielehell der slachtoffers welke door de misdadigers werden betaald. Een Panamees schip, de Don José. dat geladen was met vijftienduizend vaten petroleum, ls ln de Columblaanse haven Buenaventura in brand gevlogen. Men heeft voorzorgsmaatregelen getroffen met het oog op het gevaar van ontploffing. De vereniging van Londense hand schoen-fabrikanten zal prinses Elisabeth by gelegeheid van haar huweiyk dertig paar bandschoenen aanbieden. De gewoon te was, by elk huwelijk ln het.koningshuls zestig paar te schenken, doch de minister van handel heeft beslist, dat niet meer dan dertig paar zonder coupons mochten worden aangeboden. De weeldebelasting voor dit gesohenk moet betaald worden. De Amerikaanse veiligheidsdienst heeft mededeling gedaan van de arrestatie van twee Amerikaanse oud-militairen on der besohuldlging van diefstal van ver- trouweiyke foto's betreffende de atoom energie Acht Amerikaanse senatoren zyn naar Europa vertrokken, waar zij inlichtin gen zullen Inwinnen over Europa's be hoefte en het lot van verplaatste personen. Het Britse ministerie van opvoeding maakt bekend, dat 20 November, de dag waarop prinses Elizabeth ln het huweiyk treedt, geen nationale feestdag zal zijn. Wel zal de schoolgaande Jeugd een vrije dag krygen. Volgens een mededeling van het Britse ministerie van voedselvoorziening zal bet wekeiyks© rantsoen spek ln Enge land van 56 gram per hoofd met Ingang van 19 October tydeiyk gehalveerd worden in. verband met een stakmg ln de Canadese spekf abrieken. Vambery, de nieuwe Hongaarse gezant in de VB. heeft op zyn eerste perscon ferentie verklaard, dat „Hongarije onder- geschikter ls aan de Sovjet-unie dan nodig Is. hoewel het onjuist ls te beweren, dat het volledig door de Russen wordt over heerst" Het nieuwe kabinet van Thueringen omvat vijf leden van de SJ3X>„ twee chrls ten-democraten en twee liberaal- democraten. Arabische actie inzake Palestina. EENHEID STEEDS GROTER. Emir Abdel Arslan heeft in de com missie voor Palestina van de V.N. ge waarschuwd niet te trachten om edel moedig te zyn op de kosten der Ara bieren. „Degenen, die de Joden willen redden moeten eerst maar eens hun eigen deuren voor hen openzetten". Hy beschuldigde de Zionisten van imperia lisme en vroeg wat de reactie van de V.S. zou zyn als SpanJe zyn vroegere Amerikaanse koloniën zou gaan herove ren. nadat het daartoe met de Sovjet- Unie een verbond zou hebben gesloten. De voltallige vergadering van de Arabische Liga, heeft met algemene stemmen de resolutie, waarin op de Arabische staten een beroep wordt gedaan alle mogelyke militaire hulp voor Palestina te „mobiliseren" om het hoofd te bieden aan de Joodse bedreiging van de veiligheid van Palestina, aanvaard. Azzam Pasja, secretaris-generaal van de Arabische Liga, heeft verklaard, dat hy reeds aanbiedingen van vroegere Britse officieren van leger en lucht macht heeft ontvangen om aan Arabi sche zyde te vechten. De Jewish Agency heeft een beroep gedaan op honderden Joodse oudstrij- ders. veteranen uit de campagnes in Noord-Afrika en Italië, om de kern te vormen "oor een Joods leger ter voor bereiding van de mogelyke strijd „op leven en dood" nu de Arabische strijd krachten zich langs de grenzen samen trekken. (UP.)

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1