Meerderheid van B. en W. prae-adviseert afwijzend Sportsp3ioters STADSNIEUWS Kerkelijk Leven Het verzoek tot stichting R.K. Ambachtsschool. De Stichting R.K. Ambachtsschool „Don Bosco" heeft de raad gevraagd de wenselijkheid en noodzakelijkheid van een Kath. Ambachtsschool te willen er kennen en medewerking te verlenen tot oprichting van zulk een school. B. en W. stellen voor hierop afwij zend te beschikken en motiveren dit aldus: Voorop willen wy stellen, dat deze aanvrage komt in een voor de gemeen te zeer ongelegen tyd- Het. behoeft wel geen betoog, dat de oprichting en in standhouding van een nieuwe am bachtsschool in de tegenwoordige om standigheden grote uitgaven mede brengt die door de overheid moeten worden gedragen en waarvan een aan zienlijk deel ten laste komt van de ge meente. In een tijd als de huidige, waar. in de financiële toestand der gemeente zo moeilijk is en de eisen aan haar schatkist gesteld zo vele zijn. kan een nieuwe belangrijke aderlating, als ver wezenlijking van de wens van adres sante zou mede brengen, niet anders dan buitengewoon ongelegen worden genoemd. Aan de andere kant staat ons Col lege op het standpunt, dat de zorg voor voldoende nijverheidsonderwijs juist in de tegenwoordige tiid van reconstructie door de overheid zeker niet mag wor den verwaarloosd, omdat aldus grote belangen van de gemeenschap zouden worden geschaad. Wanneer de behoefte aan belangrijk meer gelegenheid voor ambachtsonderwijs in deze gemeente inderdaad op dit ogenblik zou bestaan, zou, naar onze overtuiging de moeilijke fi nanciële positie der gemeente aan het scheppen van deze meerdere gelegen heid niet in de weg mogen staan. Wat betreft nu de vraag of in de naaste toekomst uitbreiding van am bachtsschoolruimte noodzakelijk is te achten, is ons College niet eenstemmig. De meerderheid is van oordeel, dat op het ogenblik voldoende gegevens ont breken om tot een bevestigende beant woording van deze vraag te komen De huidige bezetting van de ambachts school te Leiden is zodanig, dat zij nog ruimte biedt voor een toeneming van het aantal leerlingen met. 10%. Tegen over de aandrang naar ambachtsonder wijs op het platteland in de omliggende gemeenten ziet de meerderheid facto ren welke het bezoek aan de Leidse am bachtsschool in ongunstige zin zullen beïnvloeden. In de eerste plaats ziin_ er aanwijzingen, dat. sedert de opheffing van het 8e leerjaar de neiging der ouders om hun kinderen naar de ambachts school te sturen is afgenomen. In dit Ook de Goudse Singelloop voor V. en L. Zaterdag werd in Gouda de jaar lijkse estafette gehouden, die voorna melijk gaat over de Singels van de Pij- penstad. De afstanden zijn 2 maal 800, 400. 200 en 100 M Het Haagse V. en L was ook voor deze estafette favoriet Zij. slaagde er dan ook inderdaad in beslag te leggen op de ereprijs en deden dit nog wel in de recordtijd van 6 min. 57,8 sec. Tweede werd DOS uit Rotterdam (7 min. 1.5 sec.) en derde de AAV "36 Comb (7 min 9.4 sec.) een tijd. die be langrijk beter was dan vorig jaar toen de Alphenaren één werden in de tijd van 7 min. 15 3 sec. Wel een bewijs hoe hard het dit jaar is gegaan. De tweede ploeg van de Alphenaren werd in haar afdelnig eveneens derde en kwam als 17e in totaal binnen Er wa ren niet minder dan 23 deelnemende ploegen. HOCKEY Gentse Hockeyploeg niet naar Leiden De Gentse hockeyploeg „La Gantoise die in het kader der sportuitwisseling Gent-Leiden deze week naar onze stad zou komen is tengevolge van het druk bezette competitieprogram verhinderd, aan de trip deel te nemen. Wij hopen morgen op het overige programma na der terug te komen ZWEMMEN L.Z.C. en Poelmeer gaan voortaan hand in hand BELANGRIJKE FUSIE. verband zij gewezen op de verminderde aanmelding van leerlingen in 1947. ver geleken bij- 1946. In 1947 toch bedroeg het getal aanmeldingen 441 en in 1946 624 Ditzelfde verschijnsel valt trouwens vrijwel overal in den lande bij de aan gifte van leerlingen voor de ambachts scholen waar te nemen. Ook de omstandigheid, dat voortaan slechts leerlingen tot de ambachtsscholen mogen worden toegelaten, die zeven jaren lager onderwijs hebben genoten en ten minste 6 klassen van een lagere school hebben doorlopen, zal ongetwij feld leiden tot vermindering van het ge tal leerlingen der ambachtsschool. Ver der komt het de meerderheid voor, dat het geraden is af te wachten of de thans bij vele ouders bestaande voor keur om hun kinderen in het metaal- vak te doen opleiden een voorkeur, wel ke grote invloed uitoefent op het getal leerlingen der ambachtsschool, ook in de naasts toekomst zal blijven bestaan. Mocht zulks het. geval niet zijn. dan zou dit eveneens tot daling van het getal leerlingen der ambachtsschool kunnen leiden. Van belang acht de meerderheid het ook. dat de bedrijven zelf de vak opleiding ter hand gaan nemen, waar door leerlingen aan de ambachtsschool worden onttrokken. Ook zij vermeld, dat de pas geopende textielschool nog een belangrijk aantal leerlingen kan opne men. Daarnaast zijn de plannen tot op richting van ambachtsscholen in Kat wijk en Alphen aan de Rijn in een ver gevorderd stadium van voorbereiding. Wanneer deze scholen bij. een gunstige beschikking van de Minister, binnen kort zullen worden geopend (volgens verkregen inlichtingen zal de Katwijkse school April a.s. met vier klassen be ginnen) zal ongetwijfeld een belang rijk contingent leerlingen der Leidse school, afkomstig uit genoemde plaat sen en haar omgeving aan deze school worden onttrokken Men houde in het oog. dat momenteel niet minder dan 67 leerlingen alleen uit Katwijk en 30 leerlingen alleen uit Alphen aan de Rijn de school bezoeken. De meerderheid is van mening, dat omtrent de vermoedelijke loop van het schoolbezoek uit de gegevens der laat ste ieren nog geen gefundeerde gevolg trekkingen zijn te maken. Het meest juiste zou zij achten de beslissing op het verzoek thans niet te nemen en dit opnieuw onder ogen te zien in 1949; alsdan zou de ontwikkeling van de vraag naar ambachtsschool-onderwijs zich duidelijker aftekenen en zou ook met de gegevens van 1948 en 1949 re kening kunnen worden gehouden. Wan neer ae gegevens dan in da richting zouden wijzen van belangrijk grotere aanmeldingen zodat inderdaad de be staande school niet meer alle geschikt bevonden leerlingen zou kunnen opne men. zou ook de meerderheid gaarne bereid zijn haar medewerking aan de oprichting van een tweede ambachts school in deze gemeente tc verlenen. Gezien de slechte materialen-positie zal trouwens in de eerste laren van stich ting van een nieuwe school toch ook veen sDrake kunnen zijn. Aangezien aanhouding van het verzoek echter niet mogelijk is. daar de Nijver heidsonder wijswet voorschrijft dat cp 'n verzoek als het onderhavige binnen 'n bepaalde termijn 'n beslissing moet wor den eenomen. kan de meerderheid van ons College niet anders dan in overwe ging geven op het verzoek afwijzend te beschikken. Ten overvloede wordt hieraan nog toegevoegd dat bij de meerderheid geen bezwaren van principiële aard tegen in williging van het verzoek bestaan. De minderheid daarentegen is van mening dat het. verzoek moet worden ingewilligd. Zij wijst op het grote ge brek aan vakbekwame werklieden, waar in de ambachtsschool, welke nog slechts zeer beperkte olaatsingsmogelijkheid heeft, moet voorzien, en is van oordeel, dat de h.i. thans reeds bestaande be hoefte aan een tweede school èn door de voortgezette industrialisatie van ons land èn doordat land- en tuinbouw steeds minder werkkrachten trekken in de naaste toekomst steeds groter zal worden Zij wijst in dit. verband op het zeer grote aantal afwijzingen van ver zoeken om toelating tot de bestaande school in de laatste jaren, een ver schijnsel. dat. zii uit sociaal oogpunt niet verantwoord acht. Wat de plannen tot stichting van ambachtsscholen te Katwijk en Alphen Op een gecombineerde ledenverga- de ring is gisteravond een fusie tus sen de verenigingen LZC en Poelmeer tot stand jekomen. die ongetwijfeld betreft meen- zij. dat juist die plan- van invloed zal zijn op ,de verhoudin- nen voor Leiden een stimulans moeten gen in de Leidse zwemwereld. De nieuwe vereniging ..LZC. gefusio neerd met de Sportafdeling v. d. Z. V. Poelmeer" zal in de waterpolocompeti- tie met 3 zeventallen en 1 adspiranten- ploeg uitkomen- Ook aan de damesaf deling zal veel aandacht worden be steed. Het nieuwe bestuur is als volgt samengesteld: voorzitter B. J. Moole- naar (Poelm). secr. H. v. d. Repen (LZC) penningm. J H de Winter (LZC) commissarissen: P. Lut <LZC). J Elzinga (LZC) G Lambrechts <LZC) W F Eggink (Poelm.) mevr. A M. van Ingen Schenau—Scheer (Poelm). en G Groen (Poelm.). HENGELSPORT Het Viscollege „De Molen" hield Zaterdag een onderlinge wedstrijd in de Vliet. De uitslag werd: Hoofdprijs J. Koster extraprijs A Laloce. Ie pr. J Koster. 2e A. Blom. 3e S van Wyk4e Melet 5e A. Laloce. 6e Keiler, 7e Ou- werker en 8e W- Geenjaar. DAMMEN „Lisse Vooruit" Uitslagen borden- wedstrijden: P. Verdegaal-VG. 't Hort 02; A. Bal kenendeH. v d. Kamp 11; N. J. van Hal—H v. Drunen 2—0; J. Duivenvoor de—J. Langbroek 2—0; A. Wynhout— N P Dekker 2—0; Th. Duivenvoord^— J.' G. Snel 0—2; C. Baartman—J. N. van Hal 20. WATERSPORT. Goed nieuws voor de zeilers JACHTWERFEIGENAREN WIJZIGEN DE VOORWAARDEN. Het is ons een genoegen te kunnen mededelen, dat de „Verenigde Water sportbedrijven Warmond en Omstre ken" na besprekingen met het ..Ko ninklijk Verbond van Nederlandse Wa tersportverenigingen" een wijziging zal brengen in de voorwaarden, die zij op legt aan eigenaren van gestalde zeil jachten of motorboten. Een der belangrijkste wijzigingen is. naar wij uit betrouwbare bron verne men wel die. dat thans in principe zal worden toegestaan, dat het opknappen, verven, verbouwen of anderzins des zijn om niet te wachten tot die. of an dere gemeenten Leiden zijn voorgegaan- Nieuw Brunhilde I won Zondag de uitwedstrijd tegen Donar met 50, De doelpunten waren van Greet I. Nel Voorsluis en Bep van Iterson (3). Nieuw Brunhilde II was op bezoek bij Hellas en verloor met 10. Wij brengen de biljartliefhebbers nogmaals in herinnering dat de groot meesters van het groene laken. Piet de Leeuw H Metz. A. Lubach en L. Tee- gelaar Donderdagavond enige partijen zullen spelen in Zomerzorg ter gelegen heid van de opening der nieuwe biljart zaal. Donar zal met. de volgende ploeg deelnemen aan de singelloop van de BatavenW, Bonte. M. Bonte H. A. Bonte en IJ- de Boer. De Alphenaar Th. Verhoef heeft met goed gevolg deelgenomen aan de Zaterdag en Zondag gehouden wandel tocht BrusselRotterdam. Voorts za] in de voorwaarde, betreffen de eventuele schade, die niet vergoed zal worden, „zelfs" niet indien deze wordt toegebracht door personeel van de werf, het woord „zelfs" worden ge wijzigd in „behoudens", hetgeen deze voorwaarde een geheel ander (en voor de zeilers aannemelijker) karakter geeft. Het was ons tot ons leedwezen niet mogelijk, over deze gewijzigde voor waarden verdere bijzonderheden te ver nemen, aangezien men er blijkbaar prijs op stelt, de eerste publicaties dienaangaande in een watersportorgaan op t>e nemen. Wij willen evenwel niet nalaten, nu het bovenstaande ons tel oren is gekomen, daarvan op deze plaats melding te maken, omdat zy rechtvaardiging inhoudt van de critiek, welke wij ter dezsr zake in ons blad van 6 September j.l. deden horen. Het is allerminst belangrijk dat onze publica tie tor. "het bereiken van dit resultaat mogelijk een steent Ie heeft bijgedragen; 3 October-succes voor d« Niwin. COLLECTE BRACHT BIJNA f.5800.— OP. De Leidse burgerij heeft zich tijdens de 3 October-optocht van haar beste zijde doen kennen. Niet alleen door haar voorbeeldige houding voor en tij dens het voorbijtrekken van de stoet, waarover wij in ons 3 October-verslag al prijzend schreven, doch ook door met milde hand te offeren voor ..de jongens overzee". De ten bate van de Niwin gehouden collecte bracht niet minder dan bijna f. 5800.in de kas der plaatselijke af deling. zodat deze Leidse feestdag zeer zeker ook zijn weerklank zal vinden in Indië. Hulde en dank voor dit resultaat aan het 3 October bestuur, dat deze unieke gelegenheid aanbood aan de onver moeibare collectanten van de Niwin- wagen en ten slotte niet het minst aan de duizenden gevers en geefsters die flinke duiten in de zakjes deden en landse plicht op zo royale wijze volde- daarmede aan hun Leidse en vader den. Vijf blazers blazen voor Toonkunst Leids Tribunaal. gewenst door de eigenaar van het jacht wè] belangrijk :r gehele zeilers- zelf mag geschieden, ofschoon hiertoe wereld is óngelwineld, dat de voorwaar- volkomen logisch) de toestemming van i den in de hierboven geschetste zin zijn de jachtwerf exploitant nodig blijft. I gewijzigd. EEN VLEKKELOZE COMBINATIE. De weinig gehoorde combinatie fluit- hobo-clarinet-fagot-hoom vindt perfec te vertegenwoordigers in resp. Hubert Barwahser, Haakon Stotijn, Bram de slechts technisch verloopt alles i ij hen Wilde. Thom de Klerk en Jan Bos. Niet vlekkeloos van een leien dakje, won derbaarlijk soepel en zeker, maar ook muzikaal dragen zy een compositie met een zuiver gevoel voor karakter en we zen daarvan. Eén opmerking; Stotijn s imuleert en domineert wel eens te veel, waardoor de absolute homogeniteit soms in 't ge drang komt. Het werd een avond van in hoofdzaak blijmoedige allure, waar toe deze combinatie in eerste instantie aanleiding geeft. Merkwaardig, dat d. componisten, die voor deze combinatie schrijven, zich in hoofdzaak schijnen toe te spitsen op het geestige, plotseling afbrekende slot. wat dan steeds tot een effectvolle ver rassing leidt, een attractie apart. Het begon met de 18e eeuwse, vrucht bare componist Franz Danzi, ongecom pliceerde Italiaanse welluidendheid met een verrukkelijk menuet- als hoogtepuit Julius Röntgen was vertegenwoordigd met een op eenvoudige motiefjes opge bouwd trio voor fluit, hobo en fagot, waarin hij zijn verfijnde en gecultiveer de muzikaliteit niet verloochent. Wie enigszins vertrouwd is geraakt met het klankidioom van Hindemith kon met volle teugen genieten van het speels vernuft en de bij voortduring originele inspiratie in diens „Kleine Kammermusik für fünf Blasei"', waarin ook de oneindig gevarieerde rhythmiek spreekt van geniaal meesterschap. Dat hierna een, overigens bijzonder melo dieus. Divertimento van onze begaafde landgenoot Jan Koetsier wel enigszins moest afvallen, was niet twijfelachtig- Henri C. van Praag schreef 3 schetsen voor 4 houtblazers en hij deed het met veel smaak en stijlbegrip, modern ge-* tint, hoewel niet te sterk, geschreven onder invloed van de Franse geest. Een weemoedig Lento contrasteerde boeiend met de spirituele hoekdelen. Ten slotte een Divertimento van Mozart, vanzelf sprekend een climax. Wat de uitvoering betreft: vijf meesters op hun post. met een prachtig zich aanpassend hoornist. Allen accu raat, beheerst en foutloos tot in he: al lersubtielste en meest veeleisende détail. H. CONGRES EX-POLITIEKE GEVANGENEN. Van 28 t.m. 31 October. Het jaarlijks congres van de ex-poli tieke gevangenen, uit de bezettingstijd dat aanvankelijk in Maastricht zou worden gehouden zal. gelijk reeds eer der gemeld, nu in Leiden plaats vinden op 28, 29, 30 en 31 October. Het programma luidt als volgt: Dinsdag 28 October. Van 11 tot 14 uur ontvangst der binnenlandse en buitenlandse gasten, indeling logies en ui:gifte der deelnemerskaarten, 15 uur openbare openingszitting in de grote Stadsgehoorzaal. Na afloop vindt een kranslegging plaats bij het monument op de Steenstraat.; 20 uur. Ontvangst van de afgevaardigden en buitenlandse gasten op het stadhuis door het College van B en W. Woensdag 29 October, 's Morgens, 's middags en 's avonds Congreszitting, in de Stadsgehoorzaal. Donderdag 30 October, 's Morgens en 's middags congreszitting. Des avonds een kunstavond aangeboden door de afd. Leiden. Vrijdag 31 October. Des morgens con greszitting. 14 uur Openbare slotzitting. Gedurende de congreszittingen zullen er voor de deelnemers niet-afgevaardig- den enige interessante excursie's in Leiden, onder deskundige leiding plaats vinden, terwijl verder enige Café- Restaurants een zaal beschikbaar stel den als sociëteit voor de congressisten gedurende hun verblijf in Leiden. TRANSPORTCOLONNE RODE KRUIS De afdeling Rijnland van het Neder landse Rode Kruis stelt zich voor een transportcolonne op te richten. Zy die van deze colonne lid wensen te worden, kunnen zich vóór 15 October a s. opgeven bij het secretariaat van de afdeling: Wyttenbachweg 44 te Oegst- geest. As. Donderdag zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer H. van Hooidonk pianotechnicus, in dienst trad van de Pianohandel der firma C. C. Bender aan de Hoogewoerd. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM. 7 October De beurs had een enigszins onregel matig verloop. Na aanvankelijke vraag, waardoor de koersen iets hoger kwa men, deden zich geen grote variaties voor. Alleen de Müller-waarden, waren enkele punten hoger. In de vrije han del gingen de koersen veelal een klei nigheid achteruit. Hoogovens kwamen iets boven de 200 maar zakten later tot 197, Unilevers werden rond 300 af gedaan. Kunstzijde aandelen, Cultuurfondsen en Scheepvaartpapieren hadden het zelfde verloop. Koninklijken ingezet op 452. moesten naderhand een paar pun ten afstaan. De beleggingsmarkt was nauwelijks veranderd, Amerikanen in enkele gevallen een fractie lager. Het Leids Tribunaal deed naden uit spraak in de volgende zaken: J. Kamsteeg te Oegstgees., Interne ring voor de tijd van 2 iaar en 9 maan den tot 8 Febiuari 1948, ontzetting uit de oeide kie> ini ne. van openbare ambten en verbeurdverklaring van zyn vermogen zich uitstrekkende tot een bedrag van f. 10.000; J. H. Otto te Leiden, internering voor de tijd van 2 jaar en 6 maanden tot 8 November 1947, ontzetting uit de beide kiesrechten, en het bekleden van open bare ambten; J. Kraneveld te Lelden, internering voor de tijd van 2 jaar en 6 maanden tot 8 November 1947, ontzetting uit de I beide kiesrechten en het bekleden van I openbare ambten; j D. Hoek te Katwyk. Internering voor l de tijd van 3 jaar en 6 maande* tot 4 December 1948, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewa pende macht en het bekleden van open bare ambten; J. E J. de Zeeuw te Leidschendam, internering voor de tijd van 3 jaar tot 6 Mei 1948, ontzetting uit de beide kies rechten, en het bekleden van openbare ambten; L. C. Bosman te Ter Aar. internering voor de tijd van 3 jaar tot 18 Mei 1948. ontzetting uit de hside kiesrechten, het dienen by de gewapende macht en het bekleden van "openbare ambten; G. van Dam te Oegstgeest verbeurd verklaring ran zijn vermogen zich uit strekkende tot een bedrag van f. 1.500; J. A. J. Kortekaas te Oegstgeest. idem f. 1.500, GEMEENTEZAKEN ADVIES-COMMISSIE WOONRUIMTEWET. B. en W. stellen voor een commissie van advies te benoemen inzake de toe passing der ^Voonrulmtewet en wel van 5 leden en een verordening vast te stellen. B. en W. dragen voor: wet houder R. J. Jongeleen als voorzitter en voorts de heren P C. A. ten Broek, B. Huurman, J. H. Schüller en J. de Jong Hoewel B. en W wettelijk de commis sie van advies alleen ten aanzien van voorgenomen vorderingen behoeven te raadplegen, stellen zij zich voor haar advies, voorzover daartoe aanleiding bestaat, mede in te winnen over andere aangelegenheden op het gebied van de huisvesting en de doelmatige verdeling van woongelegenheid, zulks op dezelfde wyzc als tot dusverre is geschied met betrekking tot de in Maart 1947 inge stelde commissie van advies inzake huisvestingsaangelegenheden. De wijze, waarop deze commissie haar taak heeft verricht, verdient h.i. grote waardering. ONTSLAGEN. Voorgesteld wordt eervol ontslag te verlenen aan ir. A A. Lagaay als leraar aan het Gymnasium en aan mr. S. Mok als curator van deze school. UITBREIDING WERKINRICHTING VOOR BLINDEN. B. en W. stellen voor over te gaan tot uitbreiding ran de bestaande werk inrichting voor blinden tot een Ge meentelijke Werkplaats, waarin ook aan andere invaliden, met uitzondering van geestelijk onvolwaardigen. gelegenheid zal worden geboden arbeid te verrich ten; ten behoeve van het verbouwen van het bij de werkinrichting voor blinden in gebruik zijnde gebouw een bedrag van f 6,000.— beschikbaar te stellen. SUBSIDIE R.K. BIBLIOTHEEK. B. en W. stellen voor het bestuur van de Stichting „RK. Bibliotheek" alhier, ten behoeve van zijn leeszaal en biblio theek, subsidie te verlenen op de voet van de voorwaarden betreffende sub sidiëring van Rijkswege van openbare leeszalen en bibliotheken, onder voor waarde le. dat ook het Rijk, overeenkomstig evenbedoelde voorwaarden aan de Stichting subsidie toekent; 2e. dat het door de Stichting alsnog aan te vragen provinciale subsidie in minder.i.g komt op het bedrag van het gemeentelijke subsidie; 3e. dat het subsidie wordt toegekend met ingang van de dag, waarop het Rijkssubsidie ingaat. AANGEVRAAGDE GELDEN. B. en W vragen f. 5000 voor een auto ten behoeve van de Reinigings- en Ontsmettingsdienst en Gemeentewer ken: f. 10,000 tot verhoging van de post onderhoud walmuren tot f. 34,000; 87.500 voor aanleg van gedeeltelijk op te hogen aarden banen in plan Leiden- Noord (zand uit Noordwijkerhout). AFSLUITING ZWIJNHOORNSTEEG. Ten einde vernielingen en andere on gewenste handelingen in de Zwijn- hoornsteeg tegen te gaan. stellen B. en W. voor deze doodlopende steeg, aan het openbaar verkeer te onttrekken. In de steeg, welke van geringe breedte en voor 't verkeer van generlei betekenis is, berinden zich alleen enige pakhuizen. De afsluiting van de steeg kan plaats hebben door het aanbrengen van een ijzeren hek. Geestelijk zwakke wordt weer sterk op School voor Individueel Onderwijs Onderwijs gericht op individu en 's levens praktijk De eerste tocht ran moeder en kind naar de nieuwe school is niet gemak kelijk. Maar het getuigt van flinkheid, dat ze deze stap doet. Al direct bemerk ten de kinderen de andere sfeer door de oprechte belangstelling, welke de leerkracht voor het kind heeft Spoedig heel spoedig zyn de kinderen op hun gemak. Hoe zou het anders kunnen op die prachtige, rustige speelplaats, in die aardige lokalen met éénpersoonsbank jes, in al die speciaal ingerichte klas sen of schitterende keuken? Hier geen bank achterin de klas voor de jongen, die tóch niet mee kan, maar een kind, dat opgenomen wordt in een kring van gelijken. Ook de leermiddelen zijn geheel an ders. D.e voor het merendeel speciaal bevoegde leerkrachten hebben ze zelf gemaakt, wijl ze vaak niet te koop zijn en aangepast moeten worden aan de aard van de leerling en rekening hou den met bepaalde moeilijkheden. Op een bijzondere manier leren de kinde ren de gewone schoolvakken: rekenen, lezen, taal e.d Bovendien wordt veel aandacht besteed aan handenarbeid voor jongens en handwerken en huis- houdonderwijs voor meisjes. Zij, die van nabij de activiteit en belangstelling kennen, welke aan de dag gelegd wordt, beseffen de waarde van deze practische vakken. Het gehele onderwijs is inge steld op de praktijk, geen intellectuële dwaassheidjes als de graven uit 't Hol landse Huis (Hol Heen Bij Boer Joost). Bovendien beseffen we maar al te goed, dat de vorming van het karakter zeer belangrijk is van de laagste tot en met de hoogste klas. die maximaal 18 leer lingen telt, wordt bijbelonderricht ge geven. EN HET RESULTAAT? Zelfs hen, die gewoon zyn alles in stoffelyke zin uitgedrukt te zien. de mensen dus van „Wat-schiet-je-ermee- op", kunnen we voor een deel bevredi gen. Want naast een morele kant van hulp en steun voor de zwakken, zit er aan het B.L.O. werk een economische kant. Geld aan dit onderwijs besteed komt met rente terug! Kinderen, die zes, zeven jaar op een school verblijven, welke niet voldoende aandacht aan dit kind kon besteden, erlaten de school niet alleen met éen minimum aan kennis, maar als jonge mensen, die wrokkende het leven In gaan en in zich de kiem dragen tot al lerlei ontsporingen. Natuurlijk kunnen niet alle leerlingen, die de school voor I.O. verlaten in eigen onderhoud voor zien. Speciaal de leerlingen van de B- afdeling. die gescheiden is van afd. A, hebben hulp en steun nodig. Deze wordt gelukkig verleend. In Leiden verzorgt de vereniging Zwakzinnigenzorg" o.l.v. dr. J. Koekebakker met als secretaris mr. P. A. van Toorenburg dit prachtig© Ten vervolge op het eerste artikel ln ons Blad van Zaterdag 27 Sep tember J.l. publiceren wil hiernaast de tweede en laatste beschouwing van de heer M G H. den Haan. hoofd van de School voor B.L.O. te dezer stede, waarin deze een uit eenzetting geeft van doel en wezen van genoemde onderwllslnstelllng. werk. De ambtenaar van de Nazorg trekt er dagelijks op uit. zoekt de juist© werkkring op, geeft raad en lost moei lijkheden op. Zo heeft deze vereniging tuinen in exploitatie voor de weinigen, die niet ln het productie proces opge nomen kunnen worden. Dit alles ge beurt in samenwerking met de Katho lieke school voor B.L.O. Een en ander is slechts bij weinigen bekend. Een school voor I.O. is een hele organisatie. Uit alle windstreken komen de kinde ren naar school, door geleidsters ge bracht en gehaald soms, overblUfdien- sten worden verzorgd, wekelijks getest en onderzocht, spraakgebrekkige kinde ren speciaal behandeld, zwakke leerlin gen uitgezonden naar een BX.O. vacan- tie-colonie, veel aan huisbezoek gedaan, er wordt gezwommen, gezaagd, ge kookt, geleerd; kortom aan ieder wordt de meest uitgebreide zorg besteed. Wanneer de oud-leerlingen, hele ke rels soms. op school verschijnen en trots komen vertellen over het werk, dat ze verrichten, dan voelt men: dit werk is niet vergeefs geweest. En daarom: ouders met moeilijk le rende kinderen, bezint U op Uw ver antwoordelijkheid. Wacht niet te lang Als een kind 12, 13 jaar oud ls, is de gunstige tijd voorbij. En gij anderen: Wees dankbaar als U in Uw leven Gezonde kinderen zijn gegeven. Geeft gij Uw steun en wy ons werk, De geestelijk zwakke wordt weer sterk! Crematie ds 15. J. Arls Gistermiddag Ls het stoffelijk overschot van ds. B. J. Arls. Ned. Herv. predikant te Amsterdam, op Westerveld gecremeerd. Een grote schare vrienden en belangstellenden, o.w prof. Ir. W. Schermerhorn. volgde de baar. Ds. J. F. de Jong uit Stompetoren, leidde ln de aula een korte uitvaartdienst. Een lamlllelld dankte voor de belangstelling. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Brand wijk G J Koolhaas te Oldebroek; te Steg- gerda G Pettlnga te Delfstrahulzen. Be dankt voor Jaarsveld H. Harkema te Wijk bij Heusden; voor Katwijk a. d. R|)n D. C. van Wijngaarden te Honselersdljk, voor De Lier H. v. d Akker te Slledreoht. Benoemd tot huippred. te Barneveld ds. L. van Mas- trlgt. em pred. te Harderwijk. Aangenomen naar Westeremden J. G. R. Langhout te Kamerlk. Bedankt voor de benoeming tot pred. dir. van de Ned Herv. Bond voor Inw. zending op Geref. Grondslag B N. B. Bouthoorn te Bennekom. (ïeref. Kerken Beroepen te Oudshoorn (Alphen aan den Rijn) J. E. Hendriks te Westbroek; te Amersfoort (3e pred.pl.) dr. L. Praamsma te Stadskanaal; te Gouda (vac. J. P. C ten Brink) K. Feenstra te Krallngscheveër; te Hijum R P. Everaars cand. te Amersfoort. Bedankt voor Stads kanaal (vac. H. Zandbergen) A Mout te Kollum. VOORSCHOTEN. Brand. Maandagmiddag omstreeks 5 uur werd door omwonenden brand ontdekt in een schuur nabij het huis van de heer H. v. 'tW. aan de Oranje kade, alhier. Tóen de brandweer met de motorspuit. onder leiding van de waarn. commandant, de heer Joh.Lekkerkerker. op het terrein verscheen, stond het uit hout opgetrokken gebouwtje in lichter laaie. De brandweer kon het vuur be perken tot dit gebouwtje, dat echter ge heel uitbrandde. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Prinses Marijke's doopplechtigheid PRINSELIJK PAAR MET DOPELING IN LAATSTE AUTO VAN DE STOET. De stoet, waarmede de Koninklijke familie en Hare gasten Donderdag van Soestdijk over Bilthovcn naar Utrecht zal rijden, zal beslaan uit zeven hofauto's. Vooraf gaat een militair escorte van twaalf motorrijders. In de eerste auto zullen H.M. de Koningin en de Groot, hertogin van Luxemburg plaats ne men. In dfe laatste (zevende) auto het Prinselijk Paar met de dopeling. De stoet wordt gesloten met op nieuw twaalf militaire motorrijders. Tussen elf uur en 11.10 uur komt de stoet bij de rotonde in de verkeersweg, bij het R.K. kerkhof van Utrecht aan. Er vindt geen officiële ontvangst of be groeting plaats. Het militair escorte wordt hier opgeheven en overgenomen door twee politiemotoren, die vandaar af een tempo van 8 10 km. zullen aan geven. De stoet begeeft zich dan naar de Domkerk. Langs de route staat een erehaag, ge vormd door militairen uit detachemen ten van marine-,lucht- en landmacht- strijdkrachten. Rechts van de ingang van de Domkerk staat een erewacht van de Studentenweerbaarheid opgesteld. In de tweede auto zullen plaats nemen prins Felix van Luxemburg en Prinses Armgard; in de 3de: de Zweed se gezant en mevrouw Churchill; in de 4de: mevr. Roëll—Felth en Prins Asch. win; in de 5de; mevrouw Post en An- dré Wilkens en in de 6de auto de prin sesjes met mevrouw Pennings. Naar wij nader vernemen zal prinses Margriet bij de doopplechtigheid niet aanwezig kunnen zijn, daar zij nog niet geheel is hersteld van een midden oorontsteking. Democratische Volkspartij in oprichting ONDER VOORZITTERSCHAP VAN MR. P. J. OUD. Op uitnodiging van mr. P. J. Oud zijn een aantel niet-socialistisohe de mocraten Zaterdag J.l. te Utrecht in vergadering bijeengekomen. Na een uit voerige gedachtenwisseling werd beslo ten tot de vorming van een comité tot voorbereiding van de oprichting van een democratische volkspartij. Alle aan wezigen, ten getale van 72 personen, traden als lid van het comité toe. Het bestuur werd samengesteld uit: mr. P. J. Oud te Rotterdam (voorzit ter), H. B. Berghuys te Utrecht. T. de Boer te Nijmegen, mr. K. Bijlsma te Franeker, mr. P. W. J. H. Cort van der Linden te Groningen, dr. S. Elzinga te Haarlem, J. J. G. S. Falkema te Hee renveen, J. J. Feringa te Alkmaar, me vrouw GoudswaardKnipscheer te Gor- sel, B. Krijt te Diepenveen, D. van Leeuwen te Vlissingen, G. A. Mulder te Ginneken, H. R. Mulder te Deventer, ds. W. N. van Nooten te Meppel, W. F. A. Wiesell te Amsterdam. Als secreta ris zal optreden mr. J. G. Bettlnk, Sta ten Bolwerk 26 te Haarlem. Inwoner van Rijnsburg in Amerika geëerd EERE-BURGER VAN COLUMBUS. De 78-jarige heer A. A. Monyé uit Rynsburg. die op het ogenblik in Amerika vertoeft en tevens zyn in Columbus (Ohio) wonende kinderen bezoekt, is daar op treffende wyze door de overheid gehuldigd. Voor de stad Columbus had hij een kist met de nieuwste soorten tulpenbol len meegebracht, voor planting in de tuinen van het stadhuis. Bij de over handiging aan de burgemeester deelde deze hem mede. dat hij tot ere-burger van Columbus was benoemd, en tevens dat hij die dag ere-burgemeester was, zodat hij in de zetel van de burge meester mocht plaats nemen. Vervolgens werd de heer de Monyé nog ontvangen door de Gouverneur van de staat Ohio, die hem als herinnering een plaquette overiiandlgde. Verschillende Amerikaanse bladen wijdden aan dit feit grote aandacht. De vrijlating der Nederlandse militairen ZIJ WORDEN HEDEN IN BATAVIA VERWACHT. Omtrent de vrijlating der drie Ne derlandse militairen verneemt Aneta nog het volgende: „De Amerikaanse Beech craft is thans weer naar Pameumpeuk teruggekeerd en wordt noS heden met de Neder landse militairen in Batavia verwacht. Volgens Antara zijn de plaatselijk© Republikeinse autoriteiten te Pameum peuk reeds geïnstrueerd. In de medede ling van de Republikeinse regering wordt categorisch verklaard, dat d© Beechcraft boven Republikeins gebied vloog, hetwelk in tegenstelling tot de Nederlandse beweringen nog vol komen onder contróle van de Repu bliek staat. Voorts verklaarde de Republikeins© regering, dat de gedwongen landing van de Beechcraft duidelijk heeft be wezen, dat de Nederlandse troepen op het huidige ogenblik slechts een aantal steden en hoofdwegen alsmede ver schillende geïsoleerde gebieden bezet ten. Tevens verklaarde zij, dat nu wel bewezen is, dat deze gebieden onder Republikeinse controle staan en de be volking de Republikeinse regering als het enige wettige gezag erkent". De vrijlating van de Nederlands© militairen wordt gemotiveerd „als een tegemoetkoming aan het verzoek van captain Maccallum die gisteren uit Pameumpeuk met zijn Beechcraft naar Djokja ging zodat hij zyn consulair© taak kan vervullen". Graeffe Belgisch ambassadeur te Den Haag? Naar de .Nieuwe Gids" te Brussel me dedeelt. schijnt het thans vast te staan dat de heer Egbert Graeffe als eerste der beroepsdiplomaten in aanmerking komt voor benoeming tot ambassadeur bij de Nederlandse regering te Den Haag. Graeffe was achtereenvolgens te Ber lijn Teheran en Peking in diplomatiek© dienst en was tot voor kort werkzaam bij het, ministerie van buitenlandse han del. De heer Graeff is geboren op 30 Maart 1890 te Beauraing in Luxemburg. LORITZ IN BEIEREN. Dr. Alfred Loritz. voormalig Beiera minister van zuivering, die enkele dagen geleden het ziekenhuis te Muenchen ia ontvlucht, in afwachting van een be rechting wegens zwarthandel en corrup- tie, heeft in eer schrijven aan het Duitse nieuwsbureau in de Amerikaans© zone doen weten dat hij zich In Beieren bevindt. K.NJ11.L REGISTREERT STERKE AARDBEVING. Gisteravond om J uur werd door da seismogTafen van bet K.NM.I, te D© Bilt een buitengewoon sterke aardbe ving opgetekend, waarvan de oorsprong in Turkije is gelegen, vermoedelijk in d© omgeving van Smyrna. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 6 Oct. Coöp. Groentenvelllng. Andijvie 1226; bleten 4,1010,10; pronk- bonen 1643; snijbonen 120138; stok- bonen 99141; stambonen 95151; gel© kool 6,5013; groene kool 6,7013,10; rode kool 88,10; witte kool 78; boe renkool 35; sprultkool 1327; chlneso kool 11—12; peen 3,10—8; prei 11—40; rapen 5,107,40; Stoofsla 25; spinazie 11 45; tomaten 1635; bonken 16; uien. 12—16; witlof 62—93; druiven 58—96; was. peen 614; gekookte kroten 1522 alles per 100 kilo. Bloemkool 266; komkom mers 423; ananas meloenen 947; an dere soorten meloenen 818; bleekselderij 1562; knolselderij 617; sla 1,3014,10; perziken 727 alles per 100 stuks. Peen 5.8014.80, peterselie 0,501,80, solderll 1.202,20, ales per 100 bos. ROTTERDAM, 7 October. Veemarkt. - Totaal aanvoer 3709 waarvan 261 paar den. 105 veulens, 950 vette koelen en ossen; 959 stuks gebrulksvee. 393 gras kalveren-. 253 nuchtere kalveren; 270 schapen en lammeren; 7 varkens; 328 big gen. 183 bokken en geiten. Prijzen per stuk: kalfkoelen 1ste kwal. 600, 2de kwal. 475. 3de kwal. 300; melkkoeien 600, 47Ï 300; varekoeien 420, 325, 250- vaarzen 40\ 300. 200; pinken 300, 200 150; graskalvej ren^ 150, 100, 60: biggen per week *23. 1%

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3