Leiden maakt kennis met Electriciteit EN DE MEESTEM -VLIEGEM Lezers schrijven De Vrouw VAN DICK HERIOT RECHTZAKEN Radio-programma Opheldering gevraagd over het Beheersinstituut WAAROM ZULKE HOGE KOSTEN? Er heest rondom het Behcersinsti- ♦nut. speciaal het bureau vijandelijk vermogen, een sfeer van geheimzin nigheid: een jaarverslag, een begro ting en een rekening en verantwoor ding worden niet gepubliceerd. Aldus de Kamercommissie van privaat- en strafrecht in haar voorlopig verslag. Hoeveel vermogens zijn tot dusverre onder beheer gesteld? Hoeveel beloopt het totale bedrag van deze vermogens? I Hoeveel van deze beheren zijn inmid- dels opgeheven en hoe groot is het i gezamenlijke bedrag daarvan? Hoe ver' is de liquidatie van Duits en ander vijandelijk vermogen in ons land ge- vorderd? Welke bedragen zijn dientengevolge aan de staat ten goede gekomen? In hoeveel gevallen is een z.g. „non-enemy- verklaring" afgegeven en op welk totaal bedrag hebben deze verklaringen be trekking? Hoe is het toezicht geregeld? Bestaat er een geregelde accountants controle? In de memorie van toelichting spreekt de regering van een „kostbaar beheer". Waarom is dit beheer kost baar? Worden dc voornaamste kosten veroorzaakt door het salaris van de beheerders of door de tarieven van het Beheersinstituut zelf? Dat zijn vele vragen, welke de Com missie stelt. Art. 6 zal ten gevolge hebben, dat het vermogen van personen, die na de da tum van inwerkingtreding van het be sluit vijandelijk vermogen onderdaan zijn geworden, van de dag. waarop ze vijandelijk onderdaan zijn geworden of, geacht wordt, op de staat te zijn over gegaan. De commissie meent, dat hier- door ernstige onbillijkheden kunnen worden veroorzaakt, indien deze bepa ling mede mocht slaan op Nederlandse vrouwen, die na de bevrijding met vijan delijke onderdanen zijn getrouwd, ter wijl toch het besluit D 16 uitdrukkelijk bepaalt, dat zulke vrouwen door haar huwelijk het Nederlanderschap niet ver liezen. „KOTA AGOENG" MET QUARANTAINE VLAG. Gistermiddag is de „Kota Agoeng" van de Rotterdamsche Lloyd, met de quarantainevlag in top: te Rotterdam aangekomen. Onder de passagiers be vonden zich 15 repatriërenden. Het schip voerde de quarantainevlag. omdat te Port. Said welke haven men heeft aangedaan cholera was uitgebroken. Vermoedelijk zal dus ook van de vol gende schepen, welke Port Said aan doen. de quarantainevlag wapperen. Na dat een havenarts aan boord was ge weest en geconstateerd had dat er geen ziektegevallen aan boord waren, werd de „Kota Agoeng" vrijgegeven. BETAAL NORMAAL VOOR LUXE-BROOD! Het komt herhaaldelijk voor. dat luxe broodsoorten onder de benaming Win stons, galles, stokbrood enz. in de han del worden gebracht en dan voor bui tensporige prijzen worden verkocht- Het Directoraat-Generaal van de prijzen vestigt er de aandacht op. dat. alle soor ten groot brood vallen onder de brood prijsverordening 1942 en behoudens toe gestane uitzonderingen tegen de hierin genoemde prijzen mogen worden ver kocht. Aan de ambtenaren der prijscontröle is opdracht gegeven op de naleving der broodprijsverordening streng toezicht te houden en bij overtreding onmiddellijk proces-verbaal op te maken. SCHEEPSBERICHTEN. Abbedijk, 4/10 van Antwerpen, pass 21.30 uur Vllssingen op 4/10 (Rotterdam New York); Alcor, vermoedelijk 7/10 van Santos naar Victoria (BrazO; Algeni'b, BraziliëRotterdam, vermoedelijk 7/10 te Teneriffe verw.; Algorab, 4/10 van Rlo de Janeiro naar Montevideo; Alkald, Rotter damRio de Janeiro, pass. 4/10 St. Vin cent (k. v.); Cirrus (weerschlp), 7/10 n.m. te Rotterdam verwacht; Colytto, Huelva Rotterdam, pass. 5/10 ouessant Delftdljk. Vancouver—Rotterdam. 4/10 te San Fran cisco; Duivendljk, 4/10 te Los Angelos; Eemdijk, RotterdamNew Orleans. -5/10 18 uur te Londen; Gailea. 5/10 van Bor deaux naar Dakar; Hedel, 4/10 van Mon treal naar Antwerpen: Noordam, 6/10 12 uur van New York te Rotterdam; Salatlga, 4/10 van Rotterdam te Amsterdam, be stemd voor West Afrika; Themisto, 10/10 van Baltimore te Amsterdam verwacht. K.N.S.M.: Zaanstroom, 5/10 te Cagllari; Orlon, 5/10 te Chanak. Vlnke en Co.: Willem Barendsz van 5/10 op 6/10 eiland Wight gepass.; Loppersum, 5/10 op weg van Amsterdam naar Buenos Aires: Catharlna Point gepasseerd: Hllver_ sum. 4/10 op weg van Amsterdam naar Buenos Aires. Kaap Flnisterre gepasseerd K.P.M.: Batoela. 5/10 Kaap Guardaful gepass.; Bagan. 5/10 Blzerta gepass - De Eerens. 5/10 ten Zuid-Westen van Kreta Holland Afrika Lijnen: Boschfontein. 4/10 te Durban; Oranjefonteln. 4/10 te Kaapstad; Mulderkerk. 4/10 van Mozam bique naar Dar-es-Salaam; Winterswijk. 4/10 van Teneriffe naar Antwerpen; Lang- lee Scott, 5/10 van Lorenzo Marques naar Durban; Amstelveen. 4/10 van Calais naar Hamburg; Hemony. 5/10 te Genua. Het 40-jarig bestaan van de Electriciteitsfabriek. Hel zal deze maand om precies te zijn op 15 October a.s. 40 jaar ge leden zijn, dat de ingezetenen van onze stad kennis maakten met electriciteit. Dc ouderen onder ons. en dan nog wel speciaal zij, die in die dagen tot de eerst aangeslo'.enen behoorden het waren er een kleine honderd her inneren zich ongetwijfeld nog wel dit onbegrepen wonder der techniek. Had men zich voordien met gas en petroleum moeten behelpen, thans was één draai aan zulk een onopvallend knopje voldoende om een kamer, een heel huis. een fabriek in luttele seconden in een zee van licht te doen baden. Gingen machines draaien en is menige idustrle. dank zij dc toepassing van deze krachtbron, groot gewofden. Sindsdien heeft het gebruik vai. electrische energie zulk een vlucht genomen, dat wij mensen van de 20ste eeuw het ons nie-„ goed meer kunnen realiseren, dat dit alles hier in Leiden pas" 40 jaar is geleden. Wat al veranderingen hebben zich in dié tijd in onze stad voltrokken. De verlichting beleefde een radicale omwenteling. Gaspitjes maakten plaats voor dc meest moderne ver lichtingstechniek, de lantaarnopsteker gingen wij als voorwereldlijk wezen be schouwen, de tram werd geëlectrificeerd de telefoon geautomatiseerd, de strijk bout werd een museumstuk, stoffer en blik ruimden hun plaats voor de stofzuiger in. Kortom in alle toonaarden klonk het: „Doe het eleelrisch". Een kabellengte van Amsterdam tot Belgrado Dat de electriciteit in huis en in dustrie een onmisbaar element vormt, werden wij nog eens goed gewaar toen de electrische stroom in de bezettings tijd geheel werd uitgeschakeld en wij ons als voorheen moesten behelpen met walmende vetpotjes en petroleumpitten en een liter zwarte olie raïson van f. 35.per liter en bij het uitvallen van de electrische kookplaat met het populaire en niet minder beruchte noodkacheltjc. IIOE IIET GROEIDE. Laten wij thans voor een ogenblik de geschiedenis laten spreken. Nadat de gemeenteraad in 1904 had besloten tot oprichting van een electriciteitsfabriek, werd deze fabriek op 15 October 1907 voor geregelde stroomlevering in bedrijf gesteld. Werd aanvankelijk alleen Lei den van stroom voorzien, in 1910 volgde als eerst aangesloten gemeente Noord- wijk. spoedig gevolgd door vele andere - Thans worden 32 omliggende gemeen ten door de Leidse centrale door stroom voorzien. In 1911 werd voor het eerst ook stroom geleverd voor tractiedoelein- den en wel voor de stadstram en de tramlijnen naar Katwijk en Noordwijk. Nadat in 1923 de „gele" tram door de Leidse centrale werd „gevoed", volgde het jaar daarop dé blauwe" tram op het traject LeidenSchevmingen en in 1932 het traject Leiden—Heemstede. In 1911 werd ook een electrisch klok- kennet, met een totale kabellengte van 22 K.M., met een openbare tijdsaanwij zing ingericht. Hierop waren 97 klok ken aangesloten, waarvan 29 van de openbare tijdaanwijzing. In 1914 werd de eerste grote polder, t.w. de Hazerwoudse Droogmakerij, met een oppervlakte van 1880 h.a. voor elec trische bemaling ingericht. Titans wor den in het verzorgingsgebied van de electrische centrale 51 polders, met een totale oppervlakte van 180 K.M.2 elec trisch bemalen, In hetzelfde jaar volgde de oprichting van de Gem. Inrichting voor Vuilverbranding, destijds aange merkt als ketelhuis der Electriciteits fabriek Deze vuilverbranding werd echter in November; 1929 stopgezet sedertdien wordt het stadsvuil afge voerd naar gronden in de Nieuwkoopse plassen. In verband met de snelle ontwikke ling van het afzetgebied vonden tal van uitbreidingen met machines en ketels van steeds grotere capaciteit regelmatig plaats, totdat in de jaren 1930—1932 uitvoering werd gegeven aan het laatste grote uitbreidingsplan der centrale, om vattende bijplaatsing van een tweetal grote stoomketels en een tweede 12,000 kW. turbogenerator, gepaard gaande met uitbreiding der gebouwen. Ook werd in die tijd een nieuw 10kV. scha kelhuis. berekend op een totaalvermo gen van 50.000 kW., gebouwd. Was het turbinevei'mogen bij de oprichting 667 kW., thans bedraagt dit 35,200 kW. bij een maximale belasting van 20,000 kW. De uitbreiding van de gelijkstroomleve ring aan de tramlijnen maakte in 1924 de aanschaffing van twee gelljkrichters noodzakelijk, waardoor het gelijkstroom vermogen werd opgevoerd tot 2 250 kW. In dit jaar werd ook een aanvang ge maakt met de stoomlevering aan na bijgelegen industriële ondernemingen. Ten einde een verbetering van de stroomvoorziening in het zuidoostelijk deel van de stad te bewerkstelligen, werd in 1931 in de Cobetstraat een groot onderstation geopend. Als een nieuwe tak van het zich steeds uitbreidend electriciteitsbedrijf werd in 1930 het Gemeentelijk Radio- distributiebedrijf in werking gesteld, welke dienst in 1941 aan de P.T.T werd overgedragen. 1941 WAS EEN BELANGRIJK JAAR. In de geschiedenis van de Electrici teitsfabriek zal 1941 altyd als een zeer bijzonder jaar worden aangemerkt. In dit jaar n.l. is het productiebedrijf op genomen in de N.V. Electriciteitsbedrijf Zuid-Holland, als gevolg van de tot stand gekomen overeenkomst tussen de provincie Zuid-Holland en de gemeente Delft. Dordrecht. Gouda, Den Haag, Leiden en Rotterdam inzake de ge meenschappelijke opwekking van elec trische energie Het gevolg hiervan was. dat op 1 April 1943 de Leidse opwekking van electriciteit begon in collectief ver band der E.Z.H centrales. In hetzelfde jaar werd ook de koppellijn tussen Den Haag en Leiden in bedrijf gesteld. HET BEDRIJF ONDERVOND GEEN SCHADEVAN DE OORLOG. Het stemt tot grote voldoening, dat het thans jubilerende bedrijf de oorlog goed is doorgekomen en dat het voor vernieling is gespaard gebleven- Dit laatste heeft stellig wel in het voorne men gelegen. Zo zijn na Dolle Dinsdag enkele zeer belangrijke onderdelen uit de meeste turbogeneratoren verwijderd en weggevoerd, doch na de bevrijding zijn deze weer onbeschadigd terugge keerd. Als gevolg van deze gelukkige om standigheden was de centrale dan ook enkele dagen na de bevrijding weer geheel bedrijfsklaar en kon reeds op 7 Mei 1945, met behulp van „on dergedoken" kolen, weer een beschei den begin worden gemaakt met de stroomlevering aan de meest vitale bedrijven in het verzorgingsgebied, al lereerst aan de poldergemalen in de inundatiegebieden. Zoals bekend was de stroomlevering aan particulieren op hoog bevel in No vember 1944 gestaakt, terwijl op 11 April 1945 algehele stopzetting van het bedrijf volgde. In December 1945 werd de rantsoenering ingevoerd, welke nood gedwongen ook thans nog moet worden toegepast. ENKELE CIJFERS. Uit het interessante cijfermateriaal, dat ons een dezer dagen door de direc teur, ir. Y Ykema. werd getoond, De tegenwoordige directeur ir- Y. Ykema spreken overigens dorre cijfers een dui delijke taal van de grote vlucht, welk dit bedrijf in de loop der jaren heeft genomen. Zo begon de electriciteitsfa briek met een hoogspanningsnet van 11,5 K.M. en een laagspanningsnet van 16,1 KM. Thans zijn deze cijfers resp. 437 en 433 KM. Tellen wij hier nog bij de lengte van de netten in dc buitengemeenten met eigen distributie, t-w. 630 K.M., dan komen wij dus op een totale lengte van 1500 K.M. kabels, waar Leidse stroom wordt geleverd. Dit is een afstand van Am?'#>rdam tot Bel grado. De oppervlakte van het t-otale ver zorgingsgebied. omvattende Leiden en 32 omliggende gemeenten, is 627 KM 2 of wel ruim 1/5 gedeelte van de pro vincie Zuid-Holland; practisch het deel benoorden de lijn Den HaagGouda. Het aantal inwoners van dit gedeelte bedraagt 305,000. VAN 100 GP 61,500 AAN SLUITINGEN. Het aantal aansluitingen in de 16 ge meenten, waarin de Electriciteitsfabriek de stroom rechtstreeks aan de aange slotenen levert, bedraagt 31,200, waarbij nog gevoegd kunnen worden de 30,300 aansluitingen in de engrosgemeenten met eigen distributiebedrijf. Zodat dit 'n totaal van 61,500 aansluitingen uit maakt. Zoals wij reeds hierboven meld den, begon de Electriciteitsfabriek voor 40 jaar met een kleine honderd aan sluitingen. Voorwaar dus een zeer aan zienlijke stijging! Bedroeg de productie in het jaar 1908 508,000 kWh. voor dit jaar wordt zij geschat op 72 millloen kWhwaarbij valt te bedenken, dat deze afname wordt gedrukt door de rantsoenerlngs- maatregelen. In de 40 jaar van haar bestaan werd in totaal ruim 11/4 mil liard kWh. opgewerkt, bij een brand stof fenverbruik van 1,000,000 ton. De personeelssterkte hield met deze uitbreiding gelijke tred. Waren er bij de oprichting van de fabriek in 1907 15 man aan het bedrijf verbonden, thans bedraagc dit aantal 140 man, waarbij nog gerekend kunnen worden 210 amb tenaren en werklieden, die zowel bij de gas- als de electriciteitsfabriek in dienst zijn. Van het personeel bij de oprichting der Electriciteitsfabriek aanwezig, is thans alleen nog in dienst de tegen woordige bedrijfschef. de heer A, J. Stark. Hierbij kan ook nog worden ge noemd de heer C. J. M. van Oerle, die als chef van het kabelnet een paar maanden geleden de dienst met pen sioen heeft verlaten. Gedurende 40 jaar is het directoraat der Electriciteitsfabriek achtereenvol- volgens waargenomen door ir. N. W. van Docsburgh tot 1916, ir K. van Ammers <1921», ir. G A. van Klinken berg <1945) en sinds 1 October 1945 door ir. Y. Ykema Ter gelegenheid van dit jubileum biedt het gemeentebestuur het perso neel a.s. Vrijdagavond in de Stadsge hoorzaal een feestavond aan, terwijl op de eigenlijke Jubileumsdag. 15 October, in „In den Vergulden Turk" van 3 tot 5 uur een receptie zal worden gehou den. (Foto Van Vliet). De Electriciteitsfabriek, welke thans 40 jaar aan Leiden en 32 omliggende gemeenten electrische stroom levert. 3 OCTOEERVIERING EN DE C.C.D. Er was verzocht zoveel mogelijk op 3 October het personeel vrijaf te geven en aan het publiek om zo min mogelijk op die feestdag inkopen te doen. Zelfs voor een met-Leidenaar zijn deze ver zoeken logisch, echter niet voor de C.C.D. in onze stad. De C.C.D. in Leider» zag hierin een prachtig object om slachtoffers te ma ken en duswerden ettelijke ploe gen ambtenaren Donderdag losgelaten om winkeliers te verbaliseren, want men mag nu eenmaal niet vóór Vrijdag ver kopen. De huismoeders dachten er an ders over en begrijpelijk werd er Don derdag verkocht Men kan zeggen tot groot geluk van de C.C.D.-leiding. Vele winkeliers waren de dupe en het bleef er niet bij alleen het feit te constate ren, maar er werd zelfs dubbel gestraft door het in-beslag-nemen van bonnen. De uitvoerenden waren niets ingenomen met de gegeven opdracht, maar de lei ding had beslist en dus moest het ge beuren. Wij vernamen nog, dat getracht ls hierin verandering te krijgen maar het was en bleef Donderdag en niet één dag voor de grote feestdag. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: van NleropVermeulen. d., Over veen; Visserde Wolff Peereboom z., A'dam; GalestinLleftlnck. d., A'dam; Kranendonkde Waard. d.. A'dam. Overleden: G J. Ploos van Amstel, m., 42 Jaar, A'dam; C. J. Houwert, m„ 68 Jaar, Enschedé. FEUILLETON vertaald uit het Engels door SUSAN INGLIS 36). Hij had met haar verlangen, weg te ko men van «tante Em gesympathiseerd maar hij had 't gevoel dat ze hem óók ont week. minder prettig gevonden. On danks hetgeen Kathryn gezegd had, had hij toch de indruk, dat ze hem niet mocht en dat griefde hem. Maar hij had zwijgend berust in het duidelijk blijkende verlangen van zuster Pres- cott om zo min mogelijk met hem te maken te hebben. Vandaag echter had hij er zijn zinnen op gezet, dat hij haar zou vragen, wat ze over Kay's toe stand dacht. Hi) was nu vlakbij Trant. Hij hief zijn hoofd op en opeens bekeek hij het oude huis weer eens bewust als een prettig vriendelijk huis. als zijn thuis en niet alleen als plaats met kil le kamers en zanikende tantes. Hij dacht er met een gevoel van heimwee aan. hoe hij er van had gehouden, toen Kay en hij als kinderen bij Dick kwa men logeren. Trant was een ideaal- huis voor kinderen! Hij keek somber. Jaren geleden toen hij Trant pas had gekregen was hij vast v&n plan ge weest te zullen trouwen. Hij had nooit een speciaal meisje als toekomstige meesteres van Trant, op het oog ge had. en had er geen idee van .of ze blond of donker moest zijn lang of klein van gestalte Hij wist alleen zeker, dat ze ver standig moest zijn en vriendelijk, eh dat hij heel veel van haar zou houden, en zij van hem en dat ze op kinderen gesteld zou zijn. Kinderen vormden altijd een deel van zijn droombeeld: zijn kinderen, die op Trant zouden op- groeier die in de grote kamers nun g-i.o-h wouden doen klinken, en eer. nieuwe genevtie van Heriots zouden vormen om 'w oude huis lief te heb ben en te verzorgen zoals het be hoorde. Hij zuchtte even en ging naar de keukeningang, omdat zijn laarzen mod derig waren. Het was ten slotte maar goed. dat hij nog niet getrouwd was en dat iiil alleen maar gedroomd had over dat alles. Want hij zou e^n meisje op het ogenblik niet veel kunnen bieden., om van kinderen maar helemaal niet te spreken Geduldig schraapte hij de modder van zijn laarzen en vervolgens ging hij door de keukendeur naar binnen. Toen hij langs de keuken kwam. snoof hij een aangename pikante geur op. en op nieuw beving hem dat heimwee naar vroegere tijden. Hoe had hij van die geur gehouden en welke heerlijkheden had die altijd voorspeld! Door een plotselinge ingeving gedre- i beide dienstboden begonnen tegelijk te ven stapte hij de keuken binnen, praten, alsof ze opgewonden school- Goedenmiddag. Rose, zei hü op de meisjes waren in plaats van verstan- drempel staand. Rose, die met de rug I dige, oude vrouwen. naar hem toestond, was bezig de laat ste hand te leggen aan een schitteren de cake. die ze anders alleen maar op feestdagen kregen. Een geweldige cake. geheel wit geglaceerd, met, rose room bespoten en met hier en daar zilver- pillen er op. Grote Goden, zei hij, haastig en tevergeefs zijn geheugen raadplegend. wiens verjaardag heb ik vergeten? Rose keerde zich ver- gehuild had. Hij was nog meer verbaasd, toen hij zag dat ze rode ogen had. alsof ze gehuid had. Hierna werd alles een beetje ver ward. want Sara kwam ook binnen en O meneer, het is vgor juffrouw Ka thrynZuster Prescott wilde het juffrouw Kay piekerde over ietsjuf frouw KayMeneer Dick.... O me neer Alan Bedoelen jullie. zei Aalan, trachtend het verwarde verhaal te be grijpen. dat juffrouw Kay zich in haar hoofd gehaald had Dat ze hetzelfde had als meneer Dick, meneer Aalan. Dat ze dood zou gaan het arme kind, en niemand van ons vermoedde er iets van. (Wordt vervolgd) HAAGSE GERECHTSHOF. Sigaren-inbraak De los-werkman G. H. v. W. was door de rechtbank ver oordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf wegens medeplichtig heid aan inbraak In een fabriek te Hil- legom. waar een partij sigaren en siga retten werd gestolen. Verdachte kwam van het vonnis in hoger beroep, doch ontkende. De proc.-generaal vond ech ter voldoende £>ewijs tegen verdachte, en vond de opgelegde straf te gering. De eis luidde" thans twee jaar gevangenis straf met aftrek van preventief. Een ryke buit! Het was een rijke buit die aan J. J. S. in handen was ge vallen. toen hij te Hillegom een inbraak pleegde in een sigarenmagazijn; een grote partfj sigaretten was gestolen. De rechtbank veroordeelde verdachte tot een jaar en zes maanden gevangenis straf. van welk vonnis hij in hoger be roep kwam. De proc. generaal wees ech ter op de minder gunstige reputatie van verdachte, en vorderde thans twee jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventief. HAAGSE RECHTBANK. Inbraak Wegens inbraak heeft voor de Haagse rechtbank zich te verant woorden gehad de kleermaker G. H., die te Leiden zich toegang had ver schaft tot een fabriek De Officier vor derde tegen verdachte een jaar gevan genisstraf met aftrek van preventief. Diefstal De kellner M. J. A. S. te Leiden heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad wegens diefstal door middel van braak. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. 65 Oehoe haalde een breekijzer uitlkerden in het zonlicht „Goud!" sprak zijn vliegtuig en begon aan het deksel I Oehoe. Net wat ik dacht! Goudstuk- I te' wrikken. Maar de oude kist zat ste- ken. leerling! Genoeg om mijn belas- vlg dicht en het viel niet mee om hem ting te betalen, geloof ik. Hoewel het I open te krijgen. Ten slotte lukte het. j natuurlijk als vermogensaanwas be- j Met een krakende knap vloog het dek- schouwd zal worden!" sel open en werd er een grote verza- „Als wat?" vroeg Panda. ..Aanwas!" I meling geldstukken zichtbaar die flon- legde Oehoe uit. „Alles wat je méér hebt dan je had in de tjjd dat je het nog niet had. vat je?" „Nee", zei Panda. „Maar kijk eens baas! Daar komt nog een vliegmachine aan!" „Ik zie het!" zei Oehoe. „De kist daalt! Hij komt erg ongelegen, leer ling!" VOOR WOENSDAG 8 OCT. Hilversum I (301 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30' F. Astalre zingt; 8.00: nieuws; 8.15: strlidlled: 8.18: lichte klanken: 8.50: voor de huisvrouw: 9.00: kamermuziek; VPRO 10 00: morgenwijding door ds H. A. Ënklaar: VARA 10.20 onze keuken; 10 35 gramofoonmuzlek; 10.45. voor dracht; 11.00: non stop; 12.00: ensemble Vincentlno; 12.30 weerpraatje: 12.33: voor het platteland; 12.38: tenoreivpaxa- de; 13.00: nieuws; 13.15: kalender: 13 20: Ramblers: 13 50: lichte planosoli; 14.00: voordracht: 14.15: Jeugdconcert; 15.00: hoorspel voor de jeugd: 15.30: de rood borstjes; 15 45: ziekenbezoek; 16.15: voor de Jeugd; 17 15: J. Jong. orgel; 17.30: NVH: 17.35: tango en rumba-orkest Ma- lando; 18.00: nieuws; 18.15: varia; 18.20: musette-orkest Fredo Gardonl; 18 30: Ned. Strildkr.; 19.00 kerngedachten uit het beginselprogramma van de P v. d A. door prof. dr W Eannlng: 19.15: planoduo; VPRO 19.30: ons leven en ons geloof; 19 45: lezen In de bijbel; VARA 20.00: nieuws; 20.05' dingen van de dag: 20.15: Operaprogramma; 21.15: hoorspel ..De dagen van -Je leven": 22.15: viool en plano; 22.45: voordracht; 23.00: nieuws; 23.15—24 00: licht concert. Hilversum II (415 M.) NCRV 7 00: nieuws: 7.15: ochtendgymnastiek; 7,30: Thomaner Koor te Leipzig, 7.45: woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8.15: liederen; 8 30: potpourri; 9.00: ziekenbezoek; 9 30: waterstanden; 9 35: klassiek concert; 10 30: morgendienst o. 1. v. ds. G Boer- sema: 11.00: fluit en piano; 1125: popu laire orkestwerken; 11.45: Amatl-trio; 12 30: weeroverzlcht: 12.33: dienst Eng. Herv. Kerk Amsterdam, voorg. ds. B v, Ginkel: 13.00 nieuws: 13.15: sangh en spel; 14.00: orgelconcert; 14 30: cyclamen in de hulskamer; 15.00: kamerorkest; 16.00: populaire pianoplaten; 16.15: kna penkoor; 16.45: voor de jeugd: 17.30: P. Rossborough. piano; 17.45: Rille Overzee; 18 00: Ned. Kamerkoor: 18.30: vaccinatie en vol ksgezon d he id19.00: nieuws.' 19 15' her nieuws uit Indië; 19.30: actueel ge luld: 19.45: Engelse les voor gevorderden; 20.00: nieuws. 20.05: proloog; 20.15: Radio Phllh. Orkest: 21.15 voordracht; 2145: gezellig progTamma; 22 15: gramo foonmuzlek: 22.30: nieuws: 22.45: avond overdenking: 23.00: Sweellnckkwartet; 23.3024.00: avondpotpourri SPORT KORFBAL. VICUS ORIENTISACHILLES 4—2. Voor de rust was dit een snelle, MM» trekkelijke wedstrijd, waarbij V. O. in d» beginopstelling het meest ln het offen sief was. Het eerste succes was echter voor Achilles, dat door een zuiver schot van Van. Bergen de leiding nam (01). Op fraaie wijze bracht Hensen acht mi nuten later weer de partijen op gelijke voet (11). In de tweede opstelling wo gen de twaalftallen vrijwel tegen elkaar op. Uitstekend samenspel tussen dfe belde zusjes Brleër werd beloond met een zeer fraai doelpunt van Mijntje Brieër, waar door de Kooiclub met een 21 voorsprong dc eerste helft beëindigde. Na de hervatting wds de strijd binnen 10 minuten practisch beslist. Door een tweetal verre afstandschoten van R. v. d. Broek en Kooien kwam V. O. al spoedig 'met 41 voor te staan. De spanning was er hierna vrijwel uit. Het spei aan belde zijden werd slordiger. Achilles miste eerst een strafworp. Tien minuten voor het einde flikkerde de strijd nog even op toen Wassenaar de achterstand tot 42 verkleinde doch met deze stand brak toch het einde aar. ACHILLES II—DE ALGEMENE 2—2. Onze stadgenoten ondervonden van de reserves van Achilles meer tegenstand dan verwacht werd. Voor de rust wogen de partijen goed tegen elkaar op. waarbij de verdedigin gen overheersten. Het gelukte ln de eerste helft alleen aan Achilles II om eenmaal te scoren. Rust 1O) Na de hervatting vergrootte de thuis club Jn een periode waarin de gelijk maker verwacht werd haar voorsprong tot 20 De tweede opstelling van de wltblauwen was beter op schot en door doelpunten van Chr. de Wolf en mej. De Wolf was de stand spoedig weer ge lijk (22). Met deze stand kwam ook het einde, waarmede belde partijen pre cies kregen wat hen toekwam DE SPARTAAN—FLUKS 05. Ook ln deze ontmoeting waren de rocd- wltten weer overwegend ln de meerder heid. De Spartaan bracht er niet veel van terecht en behoort ln deze vorm spe lend zeker tot de zwaksten. Voor de rust nam Fluks door goede doelpunten van A, v. d. Bos en mevr, Frederlk een 2O voorsprong. Direct na de rust .profiteerde mej. B, Gelök van een blunder ln de Rotter damse verdediging en bracht de stand op 03. Fluks bleef de toon aangeven. Ten slotte voerden A. van Klarenboscn en B. Mastenbroek de voorsprong op tot 50, waarbij het bleef. VICUS ORIËNTIS II—VELOX II 4—2. De V.O.-reserves waren voor de eerste helft verreweg het meest ln de aanval, doch het schieten liet veel te wensen over. Alleen de Jeugdige K Sommellng slaagde er ln eenmaal "dekorf te vinden (1—0). Na de rust een opleving bij de gasten, die ln korte tijd tweemaal scoorden (12). Door mej. G. Hensen ls hen spoedig weer gelijk (22) en ln de derde opstelling ls het Teegelaar, die met een tweetal goede doelpunten de overwin ning voor V. O. veilig stelde. Einde 42. BOKSEN Zweedse boksploeg in veel opzichten superieur NEDERLAND VERLOOR MET 3—5. Betere techniek, meer routine en in veel gevallen ook een groter uithou dingsvermogen verklaren de 5-3 over winning, die de Zweedse amateur- bokspJoeg gisteravond in Den Haag op het Nederlandse team behaald heeft. De eerste partij, die in het vliegge- wicht tussen Burgström en Verwijk, be hoorde niet tot de beste van de avond. De Zweed een klein, gedrongen fi guurtje beschikte over een grotere stoot kracht dan de zich dapper verdedigen de Verwijk en was maar matig ingeno men met de zege die hem werd toebe deeld toen in de derde en laatste ron de de Nederlander wegens 'n oogblessure de strijd moest opgeven. Onze bantam - kampioen Hessels stelde teleur tegen de prachtig boksende Ahlin. die drie ron den lang in een hoog tempo ronddraai de en vooral in de laatste ronde een beslissende puntenvoorsprong nam. Voor de eerste Nederlandse zege zorgde Boey en in de vedergewichtklasse. Zijn te genstander. Pahmp, bleek weinig te kunnen incasseren, ging in de 2e ronde voor 9 en in de derde ronde voor resp. 8 en 9 tellen neer. Boeyen won ver diend op punten. Een aardig gevecht werd in de lichtgewichtklasse geleverd tussen Wolters en. Berglund. De Neder lander bokste wat. onbesuisd, boekte in de eerste twee ronden een kleine pun- tenachterstand. die hij in de laatste ronde scheen In te lopen, zodat een „onbeslist" wel in het vooruitzicht lag. Toen kwam de counter, die Wolters in de laatste seconden op de planken bracht en hem zijn nederlaag bezorgde. Een hard en zwaar gevecht leverden de welters Van Kempen en Ahnelöf. De Zweed liep in de laatste ronde zijnpun- tenachterstand volkomen in en won zelfs, zij het met minimaal verschil. Ook Schubart. onze middengewichtkam- ploen, een koel en beheerst technicus, verloor zijn partij, ofschoon Olsson in de eerste ronde voor 8 tellen was neerge- weest- Cramer zorgde in de halfzwaar- gewichtklasse eindelijk weer voor een Nederlandse overwinning toen hrij op punten over de Zweed Bengtsson de baas bleef. De Nederlander is een har de. fanatieke bokser die het o.i. ver brengen kan. Ook de laatste partij, die in het zwaargewicht tussen onze kam pioen halfzwaargewicht en de ontzag lijke Zweed Modigh werd een Neder landse zege. De veel zwaardere Zweed had niets in te brengen tegen de voor zijn gewicht zeer bewegelijke Nederlan der die gisteren bewees, zijn Europese titel volkomen waard te zijn. SCHAKEN. Philidor had weinig-moeite met VTL In hotel Central" speelde het eer ste tiental van Philidor een oefenwed strijd tegen VTL, dat het vorig jaar promoveerde en nu in de overgangs klasse zal uitkomen.feHet krachtsverschil bleek wel heel groot, want Philidor won zonder veel moeite met 1 slechts het eerste bord van VTL (J. van De venter) wist de eer te redden, dank zij een remise tegen Koevoet. Voorts won Schiisz van Preenen, mr. Mulder van Nlevaart, Barkema van Witkamp, Van Gelder van Stoute. Wakka van Van Dijk. Elemans van Smit, Paardekooper van Dingjan, Pels van Tervooren Jr, en Koet van Chrispijn. ATHLETIEK. A.s. Zaterdag „Dwars door Alphen" Een van die gezellige Alphense sport evenementen, de bekende jaarlijkse es tafette „Dwars door Alphen", staat voor de deur. A.s. Zaterdagmiddag zaï we derom het startschot worden gelost en zullen vele Zuid-Hollandse ploegen, o.a. de volledige ploeg van V. en L. met Jan Klein en Mahieu, elkander klokslag 5 uur kamp geven. De afstanden bedragen resp. 800, 400, 200. 200. 400. 300. 200 en 100 M. en wor- den 2 x afgelegd, totaal dus 5200 m. i In 1946 won de A.A.V. '36 comb.! Donar neemt met de volgende ploeg deel: W. Bonte. D. Brouwer, Fr. Kriek, M. 'Bonte. C. Stuivenberg, J. Schoonen- I berg, Sj. Sjardin en H. Bonte.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2