Onaangenaam conflict in de Oegstgeester Raad STADSNIEUWS Laatste Berichten agenda Zilveren jubileum A. v. d. Hoogt IN DIENST VAN HET KÓN. GENOOTSCHAP M.S.G. Zoals wij gisteren reeds meldden, her dacht de heer A. van der Hoogt, direc teur van de avondschool Mathesis Scientiarum Genétrix, gisteren het, feit, dat hij 25 jaar aan de school verbon den was. De heer Van der Hoogt is geen tech nicus; ha zijn opleiding op de gemeen telijke kweekschool alhier, kreeg hU 'n betrekking bij het lager onderwijs en ook thans is hy nog hoofd van de school aan de Langebrug. In 1922 volg de zijn aanstelling als leraar aan de avondschool; in 1933 werd hij adjunct directeur, totdat in 1939 zijn benoe ming tot directeur der school volgde. Zijn kwaliteiten als leraar, maar voor. al als paedagoog blijken wel het best uit het feit, dat hij de eerste directeur is, die geen civiel ingenieur is; dat het bestuur hem toch die post toevertrouw de, is wel een bewijs van zijn bijzondere eigenschappen, waarover dan ook op de gisteravond in het schoolgebouw gehou den huldiging het volle licht is gewor pen. Om kwart over acht, betrad de jubi laris, vergezeld 'van zijn echtgenote, de met hetr bestuur, leraren en verdere be langstellenden gevulde zaal en werd al lereerst hartelijk toegesproken door ii;. J. J. G. van Hoek. vice-voorzitter van het Kon; genootschap Mathesis S. G., die, na aan mevrouw, v d Hoogt bloe men te hebben aangeboden, gewag maakte van de grote tact, waarmede de jubilaris het directoraat vervult, zodat hy niet alleen een vriend der leerlingen en leraren, maar van het gehele be stuur is. Ir.-Van Hoek deed zijn woor den vergezeld gaan van twee mooie boekwerken.. Mr. de Ruyter de Wildt, namens het dagelijks bestuur sprekend, stelde de prettig? omgang met de heer v. d. Hoogt in het licht en prees zijn zorg voor de uitstekend beheerde administratie. Dan spraken nog de heer J. Morits, namens de inspectie van het nijver- Afhaaldienst, bedroeg einde September 1947 f. 14.468.251.79. Door de Afhaaldienst werd in 6 345 stortingen f. 22 227 50 ontvangen Er werden 117 spaarbusjes ter ledi ging aangeboden met een- gezamenlijke inhoud van f. 2.333.36. Op de scholen werd f. 71.65 gespaard. STUDENTENKAMER UITGEBRAND. Op de tweede etage van het - pand Rijnsburgerweg 167, bewoond door de familie Van L.. ontstond gistermiddag heer L. Brusse. adj.-dir die namens het lerarencorps sprak en dank bracht voor dc prettige samenwerking, welke woor den vergezeld gingen van enkele boeken en bloemen-voor-mevr, v, d Hoogt De rij van sprekers werd vervolgd door de heer J. Loos, als bestuurslid van de Vereniging van Mathesianen en oud_ leerlingen, die de jubilaris een fraaie oorkonde aanbood en melding maakte van het schenken van een armband horloge. dat helaas nog niet kon worden aangeboden. Tot slot sprak dr. J. v. d. Handel, dir. van de Instrumentmakers- school. waarna de Jubilaris een dank woord sprak en 'daarbij dank bracht voor de bijzondere steun, die hij steeds h?d mogen ondervinden van het. toege wijde lerarenkorps, zonder welke hij niet in staat geweest zou zijn, zijn functie naar behoren te vervullen Spr. eindigde met de hoop uit te sDreken. dat de tijd. Welke hij nog als directeur zal door- breneen, gekenmerkt moge zjjn door dezelfde prettige geest van vriendschap en samenwerking, die ook -in de afge lopen jaren Steeds aanwezig Was. Onder het ronddienen van verversin gen, bleef m°n na dit officiële gedeelte nog even gezellig bijeen. DE WEDSTRIJD OP BAKFIETSEN. De deelnemers aan de wedstrijdën op bakfietsen moeten te 8 uur aanwèzig'zijn voor het in ontvangst nemén van hun rugnummers de Fa. van Wijk, Leven- daal. De renners der Swift-Combinatië," die als controleurs in de bochten zullen optreden, wordt verzocht eveneens te 8 uur bij de fa. Van Wijk te' zijn. De start vindt plaats om klokslag halfnegen. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. In de gisteren hier ter stede gehouden verenigde vergadering van het Hoog- l heemraadschap van Rijnland werd I mededeling gedaan van de benoeming I en beëdiging van de heer P L, Zwetsloot j te Hoogmade tot Hoogheemraad. Besloten werd o.m. tot het verlenen van een bijdrage aan het comité Ge denkraam èt. Janskerk Gouda in de kosten van het makén van een gedenk- raam „Bezetting en bevrijding 1940 j —1945". Verder werd o.m. besloten tot het liquideren van een procedure tegen de Houtrakpolder inzake de onderhouds kosten van de weg op de -Spaarndamse dijk. De dag der openbare behandeling van de begroting 1948 werd bepaald op 2€ November a.s. Drie wenken voor Drie October le Steekt de vlaggen .uit! 2e. Zorgt voor een goede feest stemming! 3e. Gedenkt de Niwin-cóllecte! LEIDSE SPAARBANK. Bij de Leidse Spaarbank is gedurende de maand September j.l. ingelegd f. 360.498 59 en terugbetaald f. 326.200.03; ingeschreven zijn 238 nieuwe inleggers,- terwijl. 121 boekjes geheel werden uit betaald. Het tegoed der 25.750 inleggers, h'.er- Auto na botsing te water bij Ter Aar. TWEE DER VIJF INZITTENDEN VERDRONKEN. fVah onze correspondent te Ter Aar). Hedenmorgen tussen 6 en 7 uur heeft zich eén autobotsing voorgedaan op de weg langs het Aarkanaal en Ter Aar, dat zeer ernstige, gevolgen met zich meebracht. Een vrachtauto van de teerfabriek te Uithoorn, die uit de richting Alphen kwam, slipte ten ge volge van de gladheid van de weg toen de chauffeur remde, aangezien uit de richting Aardam een vracht auto van de melkfabriek te Ter Aar naderde. Beide wagens reden met aanzienlijke snelheid. Door het slip pen kwamen de wagens in een bocht van de weg met elkaar in botsing, waardoor de wagen van de teerfa briek in het ter plaatse zeer diepe kanaal reed. In deze auto be vonden zich vijf personen. De chauf feur Broer van de melkauto wist drie van deze vyf inzittenden te redden, doch dc beide anderen, de heren G. L. Morsing uit Zwammerdam en J. Kauwenhoven uit Alphen kwamen door verdrinking om het leven. VER. TOT EXPLOITATIE GEBOUW VOOR CHR. SOC. BELANGEN. Onder leiding van haar voorzitter, de heer G. Hordijk, hield de Ver. tot ex ploitatie van een gebouw voor Chr. So ciale belangen in het gebouw Oude Sin gel 236 een vergadering, waarin de se cretaris, de heer W. Veerman, 'n uitvoe rig overzicht heeft gegeven van de ex ploitatie van het gebouw gedurende de bezettingsjaren. Dank zij allerlei han dige manipulaties geflikte het „kame raad" Woudenberg tot 1943 een rad voor de ogen te draaien. Toen echter na verloop van tijd het N.V.V. werd omgezet in liet N.A F. en men tot ver koop van geroofde goederen overging, werd het gebouw, te koop aangeboden en ging "het- pand over in handen van de N.S.B.-er Kaai. die het kocht voor f; 13,000.—. Hoewel met tegenzin met deze man werd onderhandeld over de huur van het gebouw gelukte het een huurcontract af te sluiten. Hierdoor was het mogelijk in het gebouw te blijven, van waaruit nog veel illegale actie werd ondernomen. De kwestie ..rechtsherstel" werd een langdurige .geschiedenis, wel ke helaas ook thans nog niet is opgelost. De secr. deed vervolgens enige mede delingen over verschillende onderhouds werken. welke in het afgelopen jaar werden uitgevoerd, terwijl ook enkele plannen voor nog uit te voeren werken werden goedgekeurd. De heer Wernsen, lid van de raad Grondboringen voor de havenplannen begonnen. Hedenmorgen is een begin gemaakt met de grondboringen ten behoeve van de havenplannen te Katwijk aan Zee. De eerste boring vindt plaats op het strand, ongeveer 150 metér ten Zuiden van het Zuidelijke hoofd der uitwate ring. Dit is de eerste van een serie van 11 boringen, die in de komende tijd zijn geprojecteerd op het strand cn in de duineD ïn dc omgeving van de toekomstige haven, en die ten doel hebben de grondsoorten in diepere lagen te leren kennen, benevens om het zout en chloorgehalte van het grondwater te bepalen. Bovendien staan voor dc naaste toekomst nog enkele sonderingen op het program ma, ten einde de draagkracht van de bodem in deze .omgeving vast te kun nen stellen. omstreeks halfdrie. brand in een kamer, van toezicht, bracht in deze vergade- bewoond jloor een' meisjesstudente. De j ring de dank over van het bestuur van brand, die aanvankelijk onopgemerkt het Chr. Nat. Vakverbond voor de wijze, bleef omdat niemand in de kamer aan-1 waarop het gebouw gedurende de oor- wezig was. ontstond waarschijnlijk door' logsjaren en ook daarna werd beheerd, het slordig wegwerpen van een sigaret- De kwestie rechtsherstel zal vermoede- 'tenelndje. Nadat de brandweer spoedig lijk binnenkort tot het verleden beho- na de alarmering arriveerde, was het ren. vuur snel met twee stralen op de motor- spuit geblust De kamer zelf was even wel geheel udtgebraiid. 3 OCTOBERHERDENKING IN DE KERKEN. JUBILEA GEMEENTEWERKEN Woensdag 1 Oct- herdachten G. Groeneweg, magazijnknecht en A. Lag-as smlt aan Gemeentewerken de dag; "dat zij 25 jaren in Gemeentedienst werk zaam waren. Beide jubilarissen met hun naaste familieleden werden in de met bloemen versierde timmerwinkel op de Stadstimmerwerf ontvangen. De voorzitter der jubileumcommissie, de heer M. H. Noteboom, heette hen har telijk welkom, waarna zij bij monde van de Directeur van Gemeentewerken, ir, D. Bogerd. werden toegesproken en de gebruikelijke* enveloppe met inhoud werd. overhandigd. Wethouder A. J. Jongeleen bracht met een hartelijk woord van waardering de gelukwensen over van het Gemeentebestuur. Voorts werd nog het woord gevoerd door de hoofdopzichter H. J. Barendse en J. Voorbach, resp. afd. chefs van Bruggen en Waterwerken en van de Gebouwen dienst, door de heer J. J. Abspoel, be waarder der Stadstimmerwerf en door - de heer Wondergem namens de Vakbe weging De heer Noteboom overhandig de namens het jubileumfonds beide jubilarissen met een toepasselijk woord enige geschenken en bloemen aan hun echtgenoten. JUBILEUM M. SCHOTEMA. Gisteren vierde de heer -M. Schotema zijn 40-Jarig jubileum als ambtenaar bij 's Rijks-belastingen. Het was bij die gelegenheid, dat al lereerst de Hoofd-Inspècteur, de heer de la Sabloniere van Eelde, in diens kwaliteit als hoogste chef ter plaatse, de jubilaris huldigde en wees op de voortreffelijke staat van dienst. Diens toespraak ging vergezeld van de aanbieding van een gratificatie na mens het Departement van Financiën. De heren Korswagen, Ontvanger Dir. Bel.. Oudens, Ontvanger Inv. en Acc. en de Hoofdassistent-Sectiechef Jan sons getuigden allen van het voortref felijke werk door de heer Schotema ge durende al die jaren in 's lands belang verricht. Ten slotte was het de Hoofdassistent D. Bos. die namens collega's en verder personeel, Schotema hulde bracht voor de wijze, v/aarop deze altijd een pretti ge verstandhouding met al zijn mede werkers wist te onderhouden, Waarbij tevens een passend geschenk namens allen werd aangeboden. Getroffen door al deze blijken van medelevèn sprak de Jubilaris een dank woord. TWEE JUBILEA AAN DE AMBACHTSSCHOOL. Gisteren waren er aan de Leidse Am bachtsschool twee jubilarissen en wel de heren G. A. Baljeu en C J. H. v. d. Valk. Belden herdachten de dag, dat zij 25 jaren geleden bij het Nijverheidsonder wijs kwamen. De heer Baljeu begon zijn loopbaan als leraar aan de Ambachtsschool te Vlissingen, terwijl de heer van der Valk 25 jaren geleden zijn loopbaan bij het Nijverheidsonderwijs aanving als leraar aan de Ambachtsschool te Amsterdam. De directeur der school sprak hen in het bijzijn van alle leraren enige "vrien delijke woorden toe. - COLLECTE VOOR DE MILITAIRE TEHUIZEN. Van Maandag tot en met Zatérdag a.s. houdt "het Prot. Chr. Thuisfront „Pro Rege" in onze stad een huis-aan- huls-collecte. Deze collecte ls bestemd voor de oprichting en in standhouding van de Chr. Militaire -Tehuizen. Stelt het comité' niet teleur, maar steunt nes' vermogen, opdat dit zeer fccte.ng -uke werk voortgang hebbe en Morgenochtend om 10 uur zal in de Pieterskerk een herdenkingsdienst wor den gehouden ter gelegenheid van Lei- dens beleg en ontzet. In deze dienst zal ds. J. Swijnenburg, Ned- Herv predi kant t? dezer stede voorgaan, terwijl de heer Leo Mens het orgel zaj bespelen. Verder zal dit feit kerkelijk worden herdacht iri de Chr' Geref, Kerk aan de Steenschuur De dienst vangt hier eveneens om 10 uur aan, terwijl er ook om 7 uur nog een avonddienst wordt gehouden. Ia beide godsdienstoefenin gen zal ds. W. F Laman van Rotter dam, een oud-stadgenoot, voorgaan. Ook in het kerkgebouw van de Geref. Gemeente aan de Nieuwe Rijn wordt om 10 en om 5 uur een' herdenkings dienst gehouden. Hier zal ds. L. Rijk- sen de diensten leiden GEREF. VROUWENVERENIGINGEN IN ZUID-HOLLAND. De Geref. Vrouwenverenigingen in Zuid-Holland houden 15 Oct. a.s. in de Zuiderkerk hier ter stede haar prqv, *1 toogdag. In de morgenvergadering z*l mevr. E. M. Heuzeveldtv. d. LeliJ van Slikkerveer spreken over; „Een vrouw uit duizend" en in de middagvergade ring ds. W. A Wlersinga van Baarn over: ..Heeft de Geref. vrouw een taak in de Evangelisatie?".. De gemeentelijke schoolsportcom missie. sub-commissie ..zwemmen", or ganiseert op Maandag 3 November in de Overdekte schoolzwemwedstrijden. Gedurende de wintermaanden zal 's Zondags de vroegdienst in de Hoog-- landse Kerk niet worden gehouden. Tot onderwijzer aan de Herv. Mar- nlxschool voor U.L.O. te Zwolle is be noemd onze stadgenoot, de heer J. W. Veurtjes. in «hun besluiten dikwijls de adviezen van de commissie niet opvolgen. tot uitbreiding kan komen. Inzake voorzitterschap adviescommissie woqnruimtewet Een wel zeer onbevredigende discus sie vond gisteravond plaats in de Oegst geester gemeenteraad naar. aanleiding van het belangrijkste agendapunt, n.l. de benoeming van een commissie van advies voor B. en W. ingevolge de. woon- ruimtewet 1947. B. en W. hadden de raad voorgesteld in deze commissie te benoemen de heren J. C. Baumann, J- den Ouden, P. J. Verhoef. D. N. van Nes cn mevr. G. Bouma—Voetberg. Het kwam B. en W. gewenst voor. dat de voorzitter van dit college tevens als voorzitter van de advies-commissie op trad. t Bij de discussie over dit voorstel van B en W. voerde de heer Blomsma als eerste spreker het woord. Hij uitte on tevredenheid over de korte spanne tjjds die de raadsleden geboden was om dit belangrijke voorstel te bestuderen. De hem ten dienste staande inlichtingen en ten departemente ingewonnen infor maties brachten hem tot de conclusie, dat het niet in de bedoeling van de wetgever heeft gelegen om een lid van B en W. tot lid van deze advies-com missie te benoemen. Spr. achtte het on juist dat een adviescommissie voor B en W een lid van B. en W als voor zitter zou hebben Hij stelde voor tevens de heer Boom ln de commissie opgeno men te zien. De heer Boom stelde ver volgens voor ook een jurist in deze com missie te benoemen omdat, geregeld ju ridisch verantwoorde rapporten zullen moeten worden uitgebracht. Ook de heer v d Poel achtte het onjuist dat. een lid van B en W voorzitter van de com missie werd. aangezien dit gewrongen vertioudingen schept. Dit kan nimmer ln de bedoeling van de wetgever gele gen hebben Hij stelde voor in het voor stel van B en W. de aanbeveling van de heer J C Baumann te vervangen door de %heer Boom De heer Simon Thomas vroeg nadere motivering van het voorstel van B. en W aangezien slechts gesproken is over de niet nader omschreven „wenselijkheid" van deze samenstelling Mr. J. Valentgoed wilde naar aanlei ding van het gesprokene opmerken dat minister Beel in de Kamer nadrukkelijk de mogelijkheid heeft opengelaten tot benoeming van een lid van B. en W„ Hij achtte het verheugend dat de. bur gemeester bereid was gevonden tot aan vaarding der voorzitterszetel Burgemeester "Baumann antwoordde de sprekers, noemde de zienswijze van de heer Blomsma in strijd met de Ka merhandelingen en beschreef de voorgestelde voorzittersfunctie als een onmisbare schakel tussen adviescommis-: sle en het beslissend college van B. en W. waardoor vele verschillen van in zicht kunnen worden vermeden, en de situatie wordt ontgaan, dat B. en W- Overigens achtte spreker de geuite critiek op het voorstel van B.. en W. zeer welkom, aangezien hij slechts na, grote aarzeling bereid was geweest het vele werk van het voorzitterschap te aanvaarden. Met toestemming van de wethouders trok de heer Baumann zijn candidatuur onherroepelijk in! Ietwat verbluft zette de raad de dis cussie voort, zonder goed te weten over welk voorstel het nu eigenlijk handelde, nu het enige ter tafel liggende voorstel was achterhaald door deze plotselinge intrekking van candidatuur Alle leden brachten nogmaals hun zienswijze naar voren, waarbij men niet nader tot el kaar bleek te zijn gekomen. Sprekend namens B. en W. betreur, de wethouder De Neef de gevolgen die de critiek van dc raad heeft gehad- Wanneer in die toekomst wry ving ont staat tussen B. en XV. enerzijds en de commissie zonder voorzitterschap van de burgemeester anderzijds, moesten de eerste sprekers van dit debat er zich bewust van zijn dat zij daarvoor de verantwoording dragen! Een voorstel vair de heer Valentgoed om de kwestie aan te houden kwam na het sluiten van deze onvruchtbare dis- cissie en er wordt tot stemming over gegaan. In de eerste stemming verwier ven de heren Baumann en Boom een gelijk aantal stemmen. De tweede stem ming bracht benoeming van de heer Baumann met 7 van de 13 stemmen. De heer Baumann weigerde deze benoe ming te aanvaarden. Een derde stem- mine leverde benoeming van de heer H Boom met 7 van de 13 stemmen. Deze neemt dit aan. De andere benoemingen gp—vjieden volgens de. voordracht. Voorts werd de nieuwe salarisregeling voor het gemeentepersoneel goedgekeurd na discussie over verschillende details en na een op voorstel van de heer Boom aangebrachte wijziging inzake de sala rissen van de twee opzichter-tekenaars. Ook dit. debat bracht geen toenadering op verschillende punten, waarover de leden van mening verschilden. Een belangrijk besluit werd geno- LISSE. Vereniging tot behoud van het bloem bollenvak Dinsdagavond hield de Vereniging tot Behoud van het Bloem bollenvak in Nederland een grote open bare vergadering in Hotel „De Witte Zwaan". De heer H. *t Mannetje uit Hillegom wees in zijn openingswoord op de grote achteruitgang van de beplantte opper vlakte in het bloembollenbedrijf, daar in 1933 bij het begin van de sanering 9000 H.A. waren beplant en thans 3700 H.A. Door deze inkrimping aldus spr. is het buitenland zeer gebaat, daar de culturen zich daar gaan uitbreiden, hetgeen leidt naar de ondergang van ons bloembollenvak. Vervolgens zeide spr., dat vele kwe kers bevreesd zijn om alle maatregelen los te laten, daar zij nog enige „zoge naamde steun" aan het Surplus heb ben, maar de onkosten door de vele ambtenarij zijn zo hoog, dat het meren deel der kwekers voor lasten komen, welke schier ondragelijk zijn. De heer Nienwenhuls van het Hoofd bestuur deelde mede, dat verschillende maatregelen ontdoken worden, bloem bollenplantgoed wordt met rugzakken over de grens naar België gesmokkeld en vandaar uit worden de bollen naar Engeland getransporteerd. Alle maat regelen welke de bollenkwekers worden opgelegd leiden tot langzame vernieti ging van het vak. De heer Nuyens uit Limmen besprak het onderwerp „Moeten de huidige maatregelen in het bloembollenvak met hun funeste gevolgen blijven voortbe staan? Op scherpe wijze maakte spr. felle critiek op het beleid van het Bedrijf schap. Het is de bedoeling van de Ver eniging om langs organisatorische weg de saneringsmaatregelen op te heffen en te streven naar een volledige vrij held in het vak. VOORSCHOTEN. Uit de Raad. VOORSTEL BENOEMING ADVIES COMMISSIE VORDERING WOON RUIMTE ONTMOET CRITIEK. Gisteravond kwam de raad bijeen in openbare zitting. Besloten werd in ver band met een circulaire van de gemeen te Diever een gemotiveerd adres te richten aan de vereniging van Neder landse gemeenten met het verzoek te willen bevorderen dat de verschillen in bezoldiging en loonregelingen tussen stad en platteland worden opgeheven. Op de verzoeken van de vereniging maatschappelijk werk in de ziekenhui zen te Leiden en de Ver. van Brand weercommandanten werd afwijzend be schikt. Besloten werd medewerking te verlenen aan het bestuur der Herv. School voor de aanschaffing van nieu we hulpmiddelen bij het natuurkunde onderwijs. Op de verzoeken van de be sturen der Herv- en Geref. scholen, in zake de aanschaffing van nieuwe boek jes voor onderwijs in de Nederlandse taal. werd eveneens z.h.st besloten me dewerking fè verlenen. Uit een brief van Ged. Staten blijkt, dat de minister van Binnenlandse. Zaken bezwaar heeft tegen goedkeuring van de door de raad op 3 December 1946 vastgestelde ver ordening tot wijziging van de honden belasting en wel. omdat bet tarief van luxe honden gehandhaafd blijft op f. 8.terwijl in de circulaire van de minister een tarief van f 10.wordt aanbevolen. B. en W. stelden voor het tarief op f. 10.— te brengen. Het. voor stel van B. en W. werd z.h.st. aange nomen. Besloten werd tot conversie van de geldleningen. Tot leden van de commissie voor ge organiseerd overleg werden herbenoemd als voorzitter de heer G. Schrama, plv. voorzitter, de heer B. van Vliet en tot leden de heren E. Griffioen, D. Lim burg en C. v. d. Werf, tot plv. leden de heren C. L. M. Bancken, dr. J. F. Sirks en mevr. H. A. S. Romijn—Oostveen. Vervolgens kwam aan de orde de be noeming van eën commissie van advies inzake de vordering van woonruimte B. en W. stellen voor hiervoor te benoe men de leden van de woningcommissie, welke sedert November 1945 adviezen hebben verstrekt inzake de woning ver- dèling. Mevr. H. A. S. RomijnOostveen opende de rij van sprekers en voorop stellende. dat het niet de persoon van de heer G. Schrama betreft, zeide zij zich niet te kunnen verenigen met dit voorstel omdat de heer Schrama, ook wethouder is en bij het uitbrengen van een advies, inzake vordering, aan B. en W. een advies aan zich zelf moet uit brengen. De voorzitter achtte het juist van groot belang wanneer de heer G. Schra ma levens in deze commissie zit, omdat hij dan kan fungeren als contact-man. Het is bij de wet niet verboden. De heer P. Buwalda heeft dezelfde opmerkin gen als mevr. Romijn. Dr J. F. Sirks stelde voor naast de woning'commissie een aparte adviescommissie te benoe men. Nadat nog geruime tijd en door verschillende leden dit voorstel is be sproken, waarbij echter zeer duidelijk naar voren komt-, dat het werk van de woningcommissie werd gewaardeerd en wel van de commissie in haar geheel, maar men alleen bezwaren maakte te gen het zitting hebben van een wethou der in de commissie voor de vordering, werd op voorstel van de voorzitter be sloten dit punt na afwerking der agen da opnieuw aan de orde te stellen, na dat B en W. zich nader met dit punt hebben beraad. Aldus besloten. Het voorstel inzake het verlenen van een crediet voor het houden van een Sjarifoeddin vol vertrouwen in toekomstige onderhandelingen MAAR LING GAD J ATI WAARDELOOS EN TOEZICHT DERDE MOGENDHEID Volgens radio Djokja verklaarde Sjarifoeddin heden voor het werkcomi té van de KNIP. dat hij Linggadjati geen basis "oor de toekomstige onder handelingen met de Nederlanders acht te. Voorts zeide Sjarifoeddin, aldus radio Djokja. dat alle toekomstige over eenkomsten met de Nederlanders moe ten worden gegarandeerd en onder toe zicht gehouden van een derde partij. Sjarifoeddin herhaalde, dat het nood zakelijk was. dat de Nederlandse troe pen uit Indonesië zouden worden te ruggetrokken. De republiek heeft ver trouwen in de toekomstige Nederlands- Indonesische onderhandelingen. Vervolgens kondigde Sjarifoeddin aan. dat de republikeinse regering plannen heeft om de export met de buitenwereld ter hand te nemen en dat zij voor dit doel 2 nieuwe havensteden heeft ontworpen, welke havens een ca paciteit zullen hebben voor schepen van 8000 ton. Hü voegde daaraan toe, dat een uitbreiding van de spoorwegen in studie is om dit exportplan uitvoerbaar te maken en dat de blauwdrukken reeds gereed zijn. Ten slotte kondigde hij aan, dat het onderwijs zou worden geïntensi- ficeerd. Oost-Indonesisch kabinet afgetreden Uit Batavia wordt gemeld dal het Oost-Indonesische kabinet is afgetre den. President. Sockawati heeft dit besluit aanvaard. Het aftreden van het Oost-Indonesi sche kabinet houdt verband met het aan de heer Nadjamoeddin gegeven ontslag. In dit verband hebben de ove rige leden van het kabinet besloten hun portefeuilles ter beschikking te stellen en de nodige stappen te doen teneinde tot de vorming van een volledig kabinet te geraken. De toestand welke zich thans voor doet kan niet aangemerkt worden als een kabinetscrisis, omdat het besluit der ministers en de presidentiële beslis sing slechts genomen zijn, om de con structie van een nieuw kabinet op rui mere basis en met inachtneming van de democratische beginselen technisch te vergemakkelijken". Voor de vorming van een nieuw ka binet zal mogelijk overleg worden ge pleegd met de leiders der voornaamste groeperingen in het parlement. DR. VAN MOOK IN MEDAN GEARRIVEERD. Dr. Van Mook en zUn gezelschap ziln vandaag te Medan gearriveerd. Zij werden verwelkomd door de Recomba, de heer J. J. v. d. Velde, en door andere autoriteiten. In auto's maakte het ge zelschap de tocht naar Siantar. BEURSOVERZICHT Amsterdam 2 October Vandaag heerste een uitgesproken vaste stemming. Op vrijwel alle afdelin gen openbaarde zich vraag. De hoofd- koersen kwamen zonder uitzondering hoger te liggen- Ook tijdens de vrije handel volgden de koersen een opwaart se richting. Hoogovens passeerden de 200 grens in opwaartse richting. Uni levers kwamen gemakkelijk boven 300 Koninklijken steeg toe 449. Scheep vaartpapieren waren enige punten ho ger evenals cultuurfondsen. Vooral Ta bakken De slotprijzen lagen merendeels een fractie beneden de topprUzen. Ne- derl. staatspapieren gaven fractionele verschillen te zien. De Amerikaanse markt was opnieuw hoger. DONDERDAG: Oegstgeest (Geref. Kerk): Film avond „Het Zonnehuis". 8 uur nam. V VRIJDAG: Schouwburg f Ensemble Jan Cord.uwener 7tyj uur nam. ZATERDAG: Kam. Onneslaboratorlum: Cursus na tuurkunde vanwege Leidse Volkshuls, 4 u, nam. MAANDAG: Petruskerk (Kam. Onneslaan)Lezing voor nlet-katholleken van pater W. Sluys, 8 uur nam. Stadszaal; Mil. voor Toonkunst. Con- certgebouw-blaaskwlntet, 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt va-n Donderdag 2 October 18 uur tot Zaterdag 4 October 8 uur waargenomen door Apotheek Bock- wiJt, Breestraat 74. tel. 20552 en de Haven- Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgeester- Apotheek, Wllhelmlnapark 8. tel. 26274. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: WichersPreseun. z., Den Haag; Smitvan Zoelen, z., Den Haag; RöderVies, d.. R'dam; DunlopTJeenk Willink, z„ Rotterdam; Deket-v&n Hoffen, d., Den Haag Getrouwd: M. Meurer en H. de Nies, A'dam: H. Surlnk en A. J. Paré, Amstel veen; K. Bottema en F. Ulfers. Semarang; W. Bührmanh en M. C. Reljnders. Haar lem. Overleden: F. Dikkeschey, m.. 61 jaar, Den Haag; J. Zoetelief Tromp. m„ 74 jaar Breteull (Fr.): H. van Tuyll van Seroos- kerken-Albrecht. vr., 70 Jaar, Enschedé; H. Sch&per Claus-Boon Hart-sinck. vr.. Laren; C. Bergman, m.. 79 Jaar. A'dam; M. C. Steenmeijer-Helgmans. vr.. A'dam Grote perspectieven voor Nederlanders in Zuid-Afrik* „WERKERS", MAAR GÉÉN „RENTENIERS" ZIJN NODIG. De Nederlandse gezant te Pretoria, dr. Ph. C. Visser, heeft op een door het Afrika-Instituut te Den Haag gehouden persconferentie het woord gevoerd over de Randse Paastentoonstelling van 1948, welke te Johannesburg gehouden zal worden. Deze show heeft een niet te onder schatten propaganda-waarde voor het Nederlandse exportproduct in het alge meen. Ongeveer 100.000 Zuid-Afrikanen hebben op de vorige tentoonstelling kennis kunnen nemen van hetgeen de Nederlandse industrie presteert. De individuële deelnemers worden in de gelegenheid gesteld om contacten op te nemen met Zuid-Afrikaanse handels huizen, terwijl zij tevens de Zuid-Afri kaanse markt, leren kennen met al haar eigenaardigheden. Zes jaren van isolatie zün er de oor zaak van, dat het Nederlands product weer geheel opnieuw in de Zuid-Afri_ kaanse markt moest worden gebracht, aldus spr. Vele andere landen hadden de plaats van ons land gedurende de oorlogsjaren ingenomen. De noodzaak om te exporteren dwingt ons om deze interessante markt opnieuw te winnen, vast te houden en nog intensiever te bewerken. Hierbij wordt Nederland geholpen door de goede naam, welke zijn producten op dc Zuid-Afrikaanse markt genieten, hoewel er steeds moet worden gewaakt, dat van deze goede naam geen misbruik wordt gemaakt. Vooral direct na de oorlog is dit wel voorgekomen. De gezant zeide nog, dat hij grote perspectieven voor de Nederlandse handel in Zuid-Afrika zag. Doch wij hebben vóór alles mensen nodig; die werken en geen renteniers. Voor de goed onderlegde handar beiders is werk genoeg te vinden in Zuid-Afrika, maar men moet de han den uit mouw willen steken. Een leerling van de middelbare technische school zal er eerder aan de slag ko men dan een alumnus van de Tech nische Hogeschool te Delft. Ook zijn er plannen om een leerstoel in het Afrikaans aan een onzer univer siteiten te stichten. GOLF VAN ARRESTATIES IN SLOWAKIJE. De Slowaakse correspondenten van Praagse bladen maken melding van een „verschrikkelijke golf van arrestaties" in Slowakije. Van officiële zijde ls geen enkele mededeling gedaan. CHINESE RESOLUTIE INZAKE HET VETO-RECHT. China heeft bij de politieke commissie van de V.N. een resolutie ingediend, waarin wordt aanbevolen dat de vijf grote mogendheden vrijwillig afstand doen van het recht van veto wanneer het gevallen van vredelievende regeling van geschillen betreft. In de resolutie wordt verder aan de Veiligheidsraad aanbevolen, bepaalde aangelegenheden als procedurekwesties te beschouwen, waardoor het recht van veto er niet op van toepassing is. FRAUDE BIJ HET BRITSE MINISTERIE VAN BEVOORRADING Verscheidene ambtenaren van het Britse ministerie van bevoorrading staan op het punt te worden gearresteerd wegens Irauduleuze handelingen. De Britse po litie heeft n.l. in een dorp nabij Oxford, evenals in andere plaatsen, grote hoe veelheden kantoorbehoeften en keuken- materiaal ontdekt ter waarde van ruim 70.000 pond sterling, toebehorende aan de Britse regering. Een deel van het materiaal zou reeds tegen lage prijs zijn verkocht naar Frankrijk en Nederland en naar men gelooft ook aan Engelse boeren. Leden van de directie van grote fabrieken te Hull, Glasgow, Liverpool en Londen zijn ook bij de zaak betrokken en inspecteurs van Scotland Yard heb ben reeds talrijke verzamelplaatsen ontdekt, waar de goederen door deskun digen van de herkenningstekens zijn ontdaan. Het-onderzoek duurt nog voort. Hr, Ms. Korvet „Batjan" komt niet 18 October, doch 18 November te Nieu- wediep aan. De zitting werd hierna geschorst, aangezien B. en W. besprekingen wilden voeren over het voorstel van een aparte commissie inzake de vordering. Na her opening der zitting stellen B. en W. voor het voorstel ln te trekken en dra gen zij voor als commissieleden de heren Boesveld, G. v. d. Hulst, P. Niersman, Dr. J. F Sirks en mevr. H, A, S. RomijnOostveen. Met meerderheid van stemmen wer den deze commissieleden benoemd. Medische Zondagsdienst De medi sche Zondagsdienst wordt gedurende het weekeinde waargenomen door dr. H. Olt- huls, Leidseweg 179. Telefoon 627. Rllkspostspaarbank Gedurende de maand September werd aan het postkan toor bli de rijkspostspaarbank ingelegd f. 24214.47 er terugbetaald f 25024,73. Burgerlilke Stand Geboren: Allda Geertrulda. d van J. A. Smit en Ca G. ter Veer; Willem Jacobus, z. van A Saarberg en S Ravensberg. Ondertrouwd: Arle Adrlanus de Jong. 37 jaar en Arendina Rij na Agatha van Ouwerkerk#34 Jaar; Leonardus Wilhel mus van Gent. 23 1. en Neeltje van der Spek. 20 Jaar. Overleden: Johanna Christina van der Linden, d. van A van der Linden en Martina Wllhelmlna van der Hoeven; Augustlnus Antonlus Adrlanus van den 5f I°?^8 "le^drgcen belang- ff I Zn%S£. 63 men na een geheime zitting, n.l. om *b°iQj7n a*Ige*S tentoonstelling en het geven van een nanciënngswefc 1947 aan jle gratificatie aan het personeel van het gasbedrijf, ter gelegenheid van het a.s. Den en goedgekeurd door de inspec teur. Vérder werden nog aanvaard de voor stellen inzake steunverlening aan ver schillende onderwijsinstellingen, de re kening gemeentelijk grondbedrijf 1945. 40-jarig jubileum werd z. h. st. aange nomen. Bij de rondvraag informeerde de heer C. v, d. Werf naar de bouw van arbei derswoningen en het aanschaffen van grond voor de bouw, de heer G. v. d. de verkoop van een perceel grond aan Hulst naar de mogelijkheid van mel,k- de Laan van Arenstein en de onteige- 'verschaffing op de scholen in de as. nirg-nlahnen vnri het bos Duinzicht, 'winter en de heer Buwalda naar een rijke zaken op. ander heelt de aandacht van B. en W. y, echtgenote van w. Noordhoeh. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Hendrik, z. van H. van der Voet en J. W. van der Ven; Freddy, z. van J. H. Ligtvoet en F. van Stralen; Daniël Johannes, z. van T. C. Boot en E. G. Knotter; Jacob, z. van J. C. Plug en A, Laman; Gerarda, d. van M. Kuljt en W. W. Remmelzwaal; Hendricus Cornells, z. .van H. Kromhout en C. A. de Blauw; Maria Elizabeth, d. van P. H. Kaars Sjjpestejjn en W. E. Kapteyn; Hendrik Daniel, z. van B. de Zwijger en H. J. Sierag; Johanna, d. van B. Dubbelaar en J. Mieloo. Jacobus, z. van D. Dlrkse on C. Veld hoven; Gerard, z. van G. Slingerland en M. E. Seller; Elisabeth Maria, d. van J. H. Nljhuls en P. de Geus; Carolus Bernardus, z. van N. Slraa en M. E Roslellc; Marjiun, d. van P. Waasdorp en J. D. van der Meer; Antonla, d. van L. Halsma en J. van den Heuvel; Jacobus, z. van J. Distel- velt en T. ouwerkerk, Eva, d. van C. J. Kloots en S. C. Wijling; Kaatje, d. van J. Verduljn en P. H. Vreeburg; Wllhelmlna Adrlana. d. van D. van Duljvenbode en A. A. van der Plas; Petrus Roelof Maria, z van J. A. Borst en G. van der Poll; Dirk Maarten, z. van D. M. van der Zwan en N. van der Plas; Susanna, d. van P. Slin gerland en F. Dubbelaar; Elisabeth Erica, d. van P S. Pots en A. J. Hageman; Jannetje, d. van R. Zandvliet en A. On derwater. GETROUWD: B. Schrijver. Jm en W. A. M. Blegelaar. Jd; M. van Nood. Jm en P. Berkhout, Jd; F. J. Galjaard, Jm en M. van de Logt, jd; J Hartevelt. Jm en C. Bekkertn, Jd- W H, HeiJnls, wedr. on J. W. Lina. Jd; E B. Kersbulck, Jm en C. J. Velthuysen Jd; A Labordus, Jm en M. Kop, Jd; J. Riet kerken, Jm on J. Verver. Jd; W .C. Ruls, Jm en H. C. Hanno. Jd; C. Streefland. Jm en H. B. Pleters, Jd; E. J. Teske Jm en F. J. Brugmans. Jd; J Vavler, Jm en B. Struljs, Jd; W. J. Waardenburg Jm en S. C. Verhoogt. Jd; H. van de Water. wedr. en H. C Han.no, wed.; P. IJzerman. Jm en H. c. Tlsseur, Jd; C, van Egmond Jm en E. M. Honsbeek, wed.; K. Calkhoven', Jm en M. M. van den Berge. Jd; H. M. J van den Slgtenhorst. Jm en H. M. Laman Jd; J. A. Weljers, Jm en M. J. van Duiiren. gesch. OVERLEDEN: C. J. Martljn. man. 65 Jaar; P A M. Verstcege. z., 2 Jaar; H. A. van der Ham. wed. van A. J. Vogels, 63 Jaar: E W. Groene veld. d, 2 maanden. J C. H. van den Berg', man, 59 J.; F. van Elk. z. 9 maanden; D. Knotter, man, 74 J,

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3