Wie is dit? Belgen zijn beste buren RECHTZAKEN Kerkelijk Leven Radio-programma IFat er in Indië gebeurt Nederlanders bevrijdden 600 Chinese vrouwen HAAR TOESTAND WAS AFSCHUWELIJK Volgens dc .Sin Po" hebben de Ne. derlandse troepen in de rooeilUk be reikbare grotten en bossen Zuid-Wes. telijk van Boemiajoe (:00 Chinese vrouwen gevonden, die door dc repu blikeinen uit deze plaats waren weg gevoerd. Deze vrouwen hebben tientallen kilo meters moeten afleggen, werden voort, getrokken en geslagen als zy niet ver der konden en in afschuwelijke toe stand aangetroffen. Met trucks zün zij naar Boemiajoe teruggebracht. De ,,Sin Po" voegt hieraan toe, dat vele republikeinen by deze groots op gezette reddingsactie werden gedood. „De „Keng Po" meldt, dat omstreeks 4000 Chinezen uit Banjocmas worden vermist en dat de Nederlandse troepen doen wat zij kunnen, maar dat zij de demarcatielijn niet mogen overschrij den om ontvoerden te redden zonder bijzondere toestemming van hoger hand. De Chinezen te Banjoemas verkeren overigens in voortdurende onrust, even als die te Poerbolinggo, Soekoredjo en Poerwokerto. waar in de stad nog bijna dagelijks Chinese woningen in brand worden gestoken of beschoten. Republikeinen vergaderden 4 uur. Radio Djokja meldt, dat gisteravond de Republikeinse regering een kabi- netsziting van 4 uur heeft gehouden voor een bespreking van binnenlandse aangelegenheden. Amerikaanse militaire waarnemers op onderzoek VERLATE KOMST DOET SNELHEID TE NIET. De Amerikaanse waarnemers vlie gen vandaag naar Djokja. Soerabaia, Semarang en Bandoeng om de gebie den te beczoekeu, waar reeds gedu rende de laatste 3 wéken de Austra lische, Britse. Franse, Belgische en Chinese officieren hun waarnemin gen hebben verricht. Neutrale waarnemers verklaren, dat de verlate komst der Amerikanen en hun vasthouden aan een eigen onder zoek. de snelheid, waarmede de overige naties de kwestie, welke de Nederlan ders per dag 4 doden gemiddeld en 7 gewonden en de Indonesiërs nog meer slachtoffers kost, hebben onderzocht, geheel te niet doet. TOURISTEN VLIEGTUIG JE TE BATAVIA. Knap werk van piloot. Een klein touristenvliegtuigje. afkom stig uit een Antwerpse fabriek, is te Batavia geland. Het was 13 dagen gele den uit Brusstl vertrokken De piloot, die wenste, dat zijn naam niet. vermeld werd „om zijn moeder niet ongerust te maken", vertelde, dat de reis voorspoe dig was geweest, hoewel slecht, weer en zandstormen hem twee dagen in de Arabische woestijn hadden vastgehou den. Gisterochtend is hij naar Nieuw- Zeeland vertrokken, waar hy het toe stel aan een particulier moet afleveren. DJOKJA EIST NICA-GELD OP. Een rupiah is een gulden! Te DjokJa wei^l officieel bekend ge maakt. dat tot 1 November a-s. gelegen heid bestaat voor het inwisselen van bankpapier uitgegeven door de Javase bank en van bankbiljetten der Ned. Ind. regering, tegen een koers van een rupiah voor iedere gulden Iedereen is strafbaar, die na 1 November nog Nica- geld bezit. Amerika's militaire macht hopeloos onvoldoende! ALDUS OUD-MINISTER. Robert Patterson, voormalig Ameri kaans minister van oorlog, schrijft in het te New York verschijnende „Cos mopolitan Magazine" dat „buitenland se regeringen minimaal vier en maxi maal tien jaar nodig hebben om atoom bommen te produceren", tenminste in dien zij dezelfde methode als de V.S. vol gen. welke methode een zeer gecompli ceerde is. „Indien een ander land een eenvoudiger methode vindt, is het even zeer mogelijk dat de geleerden morgen een nieuwe atoombom maken". Patterson noemde de Amerikaanse militaire kracht „hopeloos onvoldoende", i De regering moet een verdedigiitgsplan opstellen, dat o.m. maatregelen tegen de atoombom behelst. De ontmanteling van fabrieken in Duitsland WAARSCHUWING VAN GENERAAL CLAY. Generaal Clay heeft tijdens een pers conferentie medegedeeld dat de met spanning tegemoet geziene lijst van fa brieken in de Engels-Amerikaanse zone welke gedemonteerd zullen worden, mo gelijk nog deze week gepubliceerd zal kunnen worden. Clay keerde zich scherp tegen dc actie welke thans in Duits land tegen de ontmanteling van fabrie ken wordt gevoerd en gaf opnieuw ui ting aan de vastbeslotenheid van het militaire bestuur om de plannen uit te voeren, ook indien de Duitsers er ge organiseerd verzet tegen zullen voeren. Ofschoon Clay toegaf dat het zenden van voedingsmiddelen naar Duitsland mede op humanitaire gronden berust, sprak hij de mening uit. dat het mili taire bestuur maatregelen zal treffen om eventueel georganiseerd verzet tegemoet te treden. Van de Duitsers moet worden geëist, dat zij loyaal medewerken aan de uitvoering van maatregelen, welke door de bezettende macht genomen wor den. Op de vraag welke maatregelen ge nomen zullen worden wanneer stakin gen zoals te Kiel zich herhalen ant woordde Clay: „Men kan er zeker van zijn. dat de fabrieken welke voor demontage wor den aangewezen ook metterdaad zullen worden gedemonteerd"- De totale waarde der te demonteren fabrieken bedraagt ongeveer 1 milliard dollars, hetgeen slechts een deel van de jaarlijkse voedselaanvoer in Duitsland is. Bovendien zijn de plannen in ver band met 't industrieplan. volgens Clay zo zorgvuldig overwogen dat de ver wachting dat zii Duitsland's wederop bouw zullen belemmeren, misplaatst zijn. Clay eiste van de Duitsers dat. zij meer begrip zouden tonen voor de herstel- eisen van de 16 landen, die reparatie- goederen ontvangen omdat zij door de Duitsers geplunderd zijn. Inmiddels wordt de Duitse actie te gen de demontage voortgezet. VOORMALIG LEIDER SERVISCHE BOERENPARTIJ STAAT TERECHT. Dr. Jovanovitch, voormalig leider van de Servische boerenpartij, die te Bel grado terechtstaat omdat hij spionnage zou hebben gepleegd, is er van beschul digd in dienst te zijn geweest van de Britse inlichtingendienst. Jovanovitch werd in Mei gearresteerd. Verleden jaar ging hij. in de oppositie, nadat hii critlek had uitgeoefend op maarschalk Tito's economische en bui tenlandse politiek. In November van hetzelfde jaar werd hy uit, zijn partij gestoten. Hij is het enige Joegoslavische parlementslid geweest, die het nieuwe vijfjarenplan van Tito bestreed, Jovanovitch wordt er voorts' van be schuldigd. dat hij de regering omver wil de werpen, een „anti-volks" regiem wil de vestigen en het land onder „vreem de overheersing" wilde brengen. Ons Distributiehoekje FIETSBANDEN VOOR EERSTE MONTAGE EN VERVANGING. Het C.D-K. deelt mede, dat tan. 30 November a.s. op de bon C 30 van het inschrijvingsbewijs voor vervanging van fietsbanden BI 610 een toerbuitenband verkrijgbaar is. Voor het kopen -van een binnenband is tot die datum geldig bon D 42 van het inschrijvingsbewijs voor vervanging van f'ietsbandenyBI 609. f verder is eveneens op genoemde da tum op bon A 11 van het inschrijvings bewijs voor eerste montage e»n buiten band en op bon B 11. van dft inschrij vingsbewijs een binnenband verkrijg baar De banden kunnen rechtstreeks op de bov genoemde bonnen betrokken wer den Inwisseling tegen een bandenbon bij de distributiedienst is niet nodig. Ingezonden Mededeling NEDERLANDSCHE POPPENFILM IN KLEUREN. In opdracht.van de Honig's Fabrieken te Koog aan 'de Zaan en Nijmegen, ls door Joop Geesdnk een aardige poppen- film vervaardigd, die binnenkort in de Nederlandsche bioscopen te zien zal zijn. De film wordt geheel gespeeld door peppen, terwijl de machines levende wezens geworden zijn. In een bonte rij van leuke opnamen en origineele vond sten krijgt de toeschouwer een indruk van wat Honig's fabrieken doen om zooveel mogelijk heerlijke, voedzame Honig's Artikelen te maken voor zoo veel mogelijk Nederlandsche gezinnen. U zult deze kleurenfilm stellig de moeite waard vinden en bij een bezoek aan de bioscoop dan ook zeker van de film „Honig werkt" genieten. Ingezonden Mededeling 6 Oct.: Winterdienst K.L.M. GEEN INKRIMPING MAAR UITBREIDING. Dat de vraag naar luchtvervoer 'zich in toenemende mate ontwikkelt, blijkt uit de winterdienstregcling 1947 der K.L.M. Voor het eerst in de geschie denis van de K.L-M. betekent n.l. het invoeren van de winterdienst niet een inkrimping van de bestaande lijnen, maar een uitbreiding. Immers, niet alleen blijven alle be staande diensten gehandhaafd, maar zelfs worden er nieuwe lijnen geopend. Dit is mogelijk door de reeds vermelde stijgende vraag naar luchtpassage. daarnaast echter ook door- verbeterde technische outillage der vliegvelden en uitbreiding der luchtvloot. NIEUWE VERBINDINGEN. Met ingang van 6 October wordt een geregelde twee-maal wekelykse dienst AmsterdamRomeLydda v.v, geopend die eenmaal per week via Genève en eenmaal per week vla Marseille wordt gevlogen. Marseille wordt Woensdags op deze dienst aangedaan. Tevens krijgt deze stad 1 maal per week een rechtstreek se verbinding met Amsterdam. Het grote belang van deze luchtver- binding. die met DC-3 toestellen wordt uitgevoerd, ligt in het feit dat thans de Noord-Europese scheepvaart-centra door een snelle, directe weg verbonden worden met Zuid-Frankrijk. Zo is b.v. door de recente opening van de ver binding Gothenburg—Amsterdam v.v. en de thans te openen dienst Amster damMarseille een snelle doorverbin ding tussen Scandinavië en Zuid- Frankryjf ontstaan, van groot belang voor de wederzijdse handelsbelangen. Op 6 October zal ook een rechtstreek se. driemaal wekelijkse lucht verbinding AmsterdamFrankfort worden ge opend. Met ingang van 13 October Sullen 1 x per week bijzondere vluchten naar Berlijn plaats hebben. Met ingang van 6 October wordt de frequentie van de verbinding Amster damCurasao v.v. van 1 op 2 maal per week gebracht. Landbouwers staken inzaai van wintertarwe Gistermorgen werd op de beurs te Middenmeer bekend gemaakt, dat de 3 landbouw-organisaties t.w. de L.V.B. (Kath. Organisatie), de Chr. Boercn- en Tuindersbond en de Hollandse My. voor Landbouw hun leden adviseren geen wintertarwe in te zaaienalvorens de richtprijzen voor de oogst 1948 door de regering bekend gemaakt zijn. Vooraanstaande landbouwers geven als hun mening te kennen, dat er dit jaar belangrijk minder wintertarwe zal worden ingezaaid dan in voorgaande jaren. Zij achten de prijzen niet vol doende om tot een dragelijke exploi tatie van de met wintertarwe inge zaaide oppervlakten te komen. BUITENKANS VOOR SNOEPENDE BIJEN. Een maaltje van 350 kg. Een grossier in levensmiddelen te Groesbeek, een oorlogsslachtoffer, was genoodzaakt zijn zaak voort te zetten in een noodpakhuis In de buurt hier van stonden vele bijenkorven, welker bewoners plotseling de lucht kregen van de suiker, die in dit pakhuis lag opge slagen Met duizenden kropen de bijen door kieren en gaten en stortten zich op de suikerzakken. die weldra over dekt waren door een wriemelende hoop suikersnoepers. De grossier zag dit met lede ogen aan en ging met een flitspuit de indringers te lijf. Ondanks de vele slachtoffers moest hij tot zijn verdriet vaststellen dat hij 350 kg suiker armer was geworden. /- Prins Bernhard zal onderscheidingen uitreiken Z.K H. Prins Bernhard zal namens HM. de Koningin op Maandag a.s. te 11,15 uur te Amsterdam in het Paleis op de Dam een aantal onderscheidin gen uitreiken voor uitstekende da den, verricht tijdens de oorlog, terwijl ook ridders der Militaire Willemsorde zullen worden beëdigd LEDIGE SPIJSOLIE-FLESSEN SPOEDIG INLEVEREN! Bij de distributie van spijsolie in Aug. j.l. Ls een groot aantal flessen onder het publiek gekomen, waardoor de fles_ senvoorraden bij de fabrieken thans zeer klein zijn. Hoewel hieromtrent nog niet de minste zekerheid bestaat, zal getracht worden tegen het einde van het jaar weer een spijsoliebon aan te wijzen. De uitvoering van deze distri butie zou practlsch onmogelijk worden, indien de thans in omloop zijnde flessen niet tijdig bij de winkelier terug bezorgd worden, opdat, indien het straks inder daad mogelijk zal blijken te zijn weer spijsolie beschikbaar te stellen, deze dis tributie niet opgehouden zal moeten worden, wegens* gebrek aan flessen bij de industrie. Finantiële belangstelling voor onze industrialisatie Sterke Nederlandse zucht naar Kongo (Van onze Brusselse correspondent) Sterker dan alle redevoeringen, overtuigender dan alle officiële ver klaringen, heeft het Belgische optre den in de Veiligheidsraad het bewijs gebracht van de enge Belgisch-Ne derlandse solidariteit, zowel op het nationaal economische en culturele, als op het internationale plan. Misschien is het nu reeds zover, dat ook dc man-in-de-straat in Nederland ik kan dat vanuit Brussel moeilijk beoordelen tevreden zijn krant toeslaat met de opmerking: „Nou. aan de Belgen hebben we toch wat". Na de onbegrijpelijke Australische re acties (is Karei Doorman vergeten? Voert Australië, dat géén Aziatische immigratie toelaat, zelf een zo vooruit strevende politiek?), na de sensatie- artiken van de Engelse en Amerikaanse pers over de „oorlog in Indonesië", klonk de stem van de hartstochtelijke Belg als een universeel „rappel l'or- dre". En zün steeds weerkerende els om de zaak over te hevelen naar het In ternationaal Gerechtshof te Den Haag, aangezien de Ned.-Indonesische kwes tie een binnenlands dispuut met inter nationaal karakter is, zal velen tot na denken gedwongen hebben. De benoeming van de Belgische oud- premier, Paul van Zeeland, in de onder zoekingscommissie is echter tevens het bewijs, dat België door zün uitgesproken pro-Nederlandse houding toch nog vol doende crediet heeft bij zijn Ameri kaanse en Engelse bondgenoten. Want de heer Paud van Zeeland is in België de exponent van de samenwerking met de Ver. Staten. In Belgische industriële kringen be, gint men zich langzamerhand te ver zoenen met de idee, dat Nederland, wil het over een tiental jaren een op nieuw sluitende handeLsbalans ver krijgen, een groot proces van in dustrialisatie zal moeien doormaken. Praten over industrialisatie is echter gemakkelijk, maar een voor de toe komst werkelijke renderende industrie opbouwen, die tegen jarenlange de pressie is opgewassen, en over finan ciële brain-trusts en technici be schikt, welke aan de spits van do vooruitgang kunnen blijven, dat is wat anders. Allereerst dient gezegd dat de Belgi sche en Nederlandse regeringen zich er reeds toe verbonden hebben om over de vestiging van nieuwe Industrieën over leg te. plegen Van Nederlandse zijde heeft men hier, o.i. terecht, doen op merken, dat in Nederland de vestiging van een nieuw bedrijf afhankelijk is van een bedrijfsvergunning, wat in België niet het geval is Bü nader on derzoek van de kwestie is gebleken, dat België o.m. door fiscale maatregelen feitelijk tot hetzelfde resultaat kan komen. Bovendien ls uitbreiding van de industrie in België ten zeerste verbon den met het probleem der arbeidskrach, ten. Reeds moest de Belgische mijnin dustrie 20.000 Italianen en 30.000 „ver plaatste personen" tegen dezelfde loon- voorwaarden als de eigen werkkrachten importeren. Daar deze mensen met fa milie, have en goed. naar België komen afgezakt, ondervindt de industrie thans de grootste moeilükheden met de lo gementskwestie. De zeer hoge industriële winsten en ae 100 jaar industrie-ervaring van de Belgen, zouden volgens sommige waarnemers, die wij daaromtrent heb. ben gepolst, Nederland bij zijn in dustrialisatie zeer goed te pas kunnen komen. Een aantal Nederlandse be drijven, aldus onze zegslieden, hebben bij het Ned. Beheersinstituut, Duitse participaties in hun bedrijf moeten aangeven als vijandelijk bezit. Mach tige Amerikaanse concerns liggen daarop te loeren en nu is de vraag, of het niet verstandiger ware met Belgische financiële groepen te onder, handelen om zulke bedrijven, waar België reeds jarenlange ervaring heeft, met Belgische technische en financiële hulp uit te breiden, b.v. door over name van die Duitse participaties. Dr. Huysmans, de Ned. Minister van Econ. Zaken, heeft inzake -ndustriall- satie de sluier even opgelicht toen hij verklaarde, dat vreemde kapitalen daar toe inNederland welkom zouden zijn. Sedert de bevrijding van Nederland werd een aantal pogingen ir. het werk gesteld om Belgisch-Nederlandse ven nootschappen op te richten. In dit verband zou men ook aan dacht schenken aan Nederlandse be leggingen In Kongo. De Unilever heeft er reeds grote belangen, o.m. rubber en palmplantages. Naar men mij verzekerde, willen 50.000 Neder landers naar Kongo emigreren. Zelfs als slechts 1/5 daarvan finaal zou kunnen vertrekken, is voor maat schappijen met Indische ervaring on. der de Belgische evenaar een grote toekomst weggelegd 1 BUITENGEWOON CONGRES FR ANSE SOCIALISTISCHE PARTIJ. Het bestuur van de Franse socialisti sche party heeft besloten een buitenge wone zitting van het nationale partij congres biieen te roepen. Dit congres zal 22 en 23 November as, te Parijs gehou den worden Het doel van deze bijeenkomst is de toepassing te bespreken van de beslui ten aangaande party-politiek, die tij dens het vorige congres te Lyon geno men zijn en betrekking hadden op „pro blemen van discipline, regeringspolltiek en actie der partij" Onlangs is door linkse elementen-van de socialistische party onder leiding van Guy Mollet (secretaris-generaal) krach tige critiek geoefend od Frankrilks so cialistische premier Ramadier. daar deze er nier voor had gezorgd dat de regeringspolltiek in overeenstemming was met de meer linkse besluiten welke te Lyon waren genomen. Welingelichte klingen te Parijs ach ten het besluit om gen speciale zitting te houder» een voorspel tot een gevaar lijke situatie voor Ramadier wat be treft zün aanblijven als premier. BIJEENKOMST MINISTERS VAN BUITENLANDSE ZAKEN. De door Engeland voorgestelde datum voor de uitgestelde bijeenkomst der mi nisters van buitenlandse zaken van de grote vier te Londen is 25 November, terwijl de voorbereidende vergadering van dt plaatsvervangers voor Duitsland volgens het. Britse voorstel op 6 No vember zal worden geopend. De V S en Frankrijk hebben zich reeds accoorfl verklaard D Sovjet-Unie heeft nog niet geantwoord. HAAGSE RECHTBANK. Ontrouwe ambtenaar te Katwijk veroordeeld. Tegen de gemeente-ambtenaar J B., die terecht heeft gestaan wegens ver duistering van ongeveer f. 48.000 ten nadele van de gemeente Katwyk, nad ae Officier een Jaar en zes maanden gevangenisstraf geëist. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld conform die eis met aftrek van preventief. Diefstal. Wegens diefstal heeft te recht gestaan de steker J. A. G uit Katwyk, thans gedetineerd. De recht bank heeft verdachte veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. De sensatie! De jeugdige los-werk- man W. K. van B. te Leiden was er met een vrachtauto van door gegaan, teen hU in een bioscoop een achtervolging van een autodief had gezien. Verdachte had overigens reeds eerder een auto ge stolen en de Officier vorderde daarom tegen hem twee jaar Jeugd-gevangenis- straf. De rechtbank heeft overeenkom stig die els veroordeeld. Inbraak. - De los-arbelder A. P te Leiden had in *Zoeterwoude inbraak ge pleegd. en een fiets, een radiotoestel enz. buit gemaakt. Tegen verdacthe werd een en zes m i and gevange nisstraf geëist. De rechtbank heeft con-1 form die els veroordeeld met aftrek van I preventief. I PRINS BERNHARD BIJ OVERDRACHT LEGERINGSGEBOUW Gistermiddag vond op ..De Zwaluwen berg" aan de Utrechtseweg te Hilver sum, waar Z.K.H. Prins Bernhard zün hoofdkwartier als inspecteur der Kon. Landmacht heeft, een korte plechtig heid plaats. De oudst-aanwezend ingeni eur der genie, overste Perquin. droeg een juist gereed gekomen tegeringsge- bouw annex cantine officieel over aan Prins Bernhard. die zijn vreugde uitte over deze verbetering. De Prins inspec teerde daarop de keurige inrichting en sprak er zyn goedkeuring over uit. generatie Na de lange lijst, Het is een lange lijst, van straffen, die de huisknecht J van G., die in Leiden een fiets had gestolen, reeds heeft ondergaan. Er zyn straffen by van vele Jaren. In totaal tien veroordelingen met twaalf jaar gevan- jenLsstraf. De rechtbank heeft overeen komstig de eis verdachte nu veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief en ter beschikking stellen van de regerng. PIERRE REINARDS BLIJFT OP VRIJE VOETEN. De Gooise Kamer van het Tribunaal te Hilversum wees opnieuw advies te gen de gewezen omroep-dirigent Pierre Reinards. die volgens een vorige uit spraak nog 1? maanden internering zou moeten doorl rengen. Het Tribur aal veroordeelde hem thans ln verband met zün gezondheid tot in ternering gelijk aan de tijd ln voorar rest doorgebracht zodat hy op vrije voeten blij it. Hem werd echter het recht ontnomen om bij overheidsinstellingen of seml-o\ erheidsbedrüven ln dienst te treden zódat hy ook niet nieer by de radio werkzaam mag zyn. 230 nieuwe corpsleden geïnstalleerd. TOESPRAAK VAN DE PRAESES- COLLEGII. De Praeses-Collegii. da heer mr. G. H. Hintzen, heeft Dinsdagmiddag bij de inauguratie van 230 nieuwe leden van het Leids Studenten Corps een rede uit gesproken, waaraan wü het volgende ontlenen: Het Collegium heeft zich aanvanke- lük voorgesteld deze^ groentijd weer enigszins in normale voor-oorlogse ba nen te leiden, aangezien nu tegenover de grote toevloed van nieuwe leden een evenredig aantal ouderen stond, geiyk- matig verdeeld over de verschillende ja ren. Deze voornemens zyn voor 'rt~groot deel verwezenlijkt. Slechts wreekte zich nog steeds de verslapping der vorige groentyden, doordat vele huidige leden in die jaren niet zelve de groentijd aan den lijve ondervonden, waardoor zij niet by machte waren de ware betekenis der groentijd tot uitdrukking te brengen. Geleidelijk aan komt de leiding van het corps te liggen in handen van hen. die nooit een volledige vorming als corpslid hebben genoten, waardoor zij dikwijls moeten improviseren en zoeken naar oude vormen, die voor hen nooit voldoende hebben geleefd. Ook afgezien daarvan mag men niet verwachten, dat alles weer worden zal als voorheen. Om. standigheden en mensen zijn veranderd, en er is de dwang om zuiniger te leven. Ook de mentaliteit éier leden heeft zich gewüzigd. hetgeen bijzonder tot uiting komt in de handhaving van de moves, die soms zijn verstard en als hinderlyk worden beschouwd. Wanneer echter hun vorm niet meer strookt met de heer sende opvattingen, moeten zij door langzame groei, niet door voorschrift van bovenaf worden veranderd. Dat de styi. die het corpsleven kenmerkt niet mee»" dezelfde is als voorheen, wordt door ouderen betreurd, doch late men niet vergeten, dat het corps door zijn leden wordt gevormd en dat deze leden de stiil moeten scheppen en dragen. Ten aanzien van de civitaseedaclite merkte spr. od, dat deze in de eerste plaats dc onderlinge band wil ver- c'~ri{on pp eerst in de nlfnts wil streven naar het uitbreiden van het contact naar de totaliteit der stu_ denten. De civitas is ten slotte beter frediend door een klein maar hecht corps, dan door een groot verwaterd KLEINE BOEREN EN HUN PROBLEMEN. Hun aantal mag niet verminderen. Het R.K „Centrum voor staatkundige vorming" belegde een conferentie over een rapport, vervaardigd door een door haar ingestelde commissie ter bestude ring van het kleine boerenprobleem in ons land De commissie concludeert, dat de grote maatschappeiyke waarde van de boeren- en tuindersstand vergt, dat het aantal zelfstandige landarbeiders niet kleiner wordt Doch dan is het een eer ste vereiste, dat de kleine bedrijven een gezonde economische basis hebben. In verband met de wens tot hand having van het aantal kleine bedrij ven zegt de commissie, dat door het relatief kleiner worden van het boe ren- en tuinderselement in ons land. welke verkleining veroorzaakt wordt door de bevolkingsaanwas, de invloed van de boerenstand op maatschap pelijk en cultureel terrein vermindert. Indien men zou overgaan tot vêrmin dering van het aantal kleine bedrij ven, zou de verhouding van de boe renstand ten aanzien van andere be volkingsgroepen nog ongunstiger wor den. Daarom zal volgens de commissie zo nodig aan de economische rentabili teit moeten worden opgeofferd, wat aan de maatschappelijke rentabiliteit kan worden gewonnen. Een der commissie leden verklaarde, dat men de boeren bevolking ziet als een bevolkingsreser voir enerzyds en een bron van steeds hernieuwende nationale cultuur ander zijds en dat, maatschappelijk bezien, daarom het aantal boeren in Neder land stellig niet mag verminderen. N V.V. DANKT MINISTER DREES. Zon op voor duizenden oudjes. Het hoofdbestuur van het N.V.V. zond volgend telegram van gelukwens aan de Minister van Sociale Zaken W. Drees. zulks in verband met de invoering Noodwet Ouden van Dagen. „Door uw arbeid straalt de zon in de harten van duizenden bejaarde Nederlanders", al? dus het telegram. corps, waarvan vele leden zich af zijdig houden. Nimmer zal het corps zonder enige discriminatie alle stu derenden willen omvatten. Dit zou in strijd zijn met het selectieve wezen van de groentijd. Financieel achtte spr. de eisen van het corps, gezien de nieuwe dispensatierege. ling in geen enkel geval te bezwaariyk. evenmin als de eisen aan tyd, die het corpsleven stelt. De dreiging van de mi litaire dienst dwingt echter velen tot hard en langdurig werken. Het myden van het sociëteitsleven door geldgebrek zal in de toekomst eer verergeren dan verbeteren. Spr. wydde voorts aandacht aan de sub-verenigingen en problemen, waar over ook prof. Cleveringa onlangs het woord voerde waarna de installatie der leden volgde. V.V.S.L. inaugureert ruim 200 novieten PRESIDENTE SPREEKT HEN TOE. Ook de ryen der V.V.SJj. zyn ver sterkt met ruim 200 leden, die gisteren in het Academiegebouw door de presi dente. mej. E. Coster als zodanig zijn geïnstalleerd. Mej. Coster wees er in haar toespraak op, dat de wereld, waar in de novieten thans binnentreden, een maximum van hen vraagt aan verant- woordeiykheldsbesef en toewydlng be nevens een voortdurende zelfcontrole en het zichzelf opleggen van verplich-, tingen. Na een definitie te hebben ge^- geven van hetgeen de nieuwe leden on der „studeren" zullen hebben te ver staan, wil de studie leiden tot een rük en waardevol leven en waarby zy voor al de nadruk legde op de verdieping van het gemeenschapsbesef en de adel dom der Leidse Universiteit als kweek plaats van geesteiyke waarden, wees spr. op de plicht der nieuw aangekome- nen de traditie van byna 4 eeuwen voort te zetten. In het by zonder stelde mej. Coster de verhouding tot de Civitas Academica in het licht, waarvan de ontwikkeling afhankeiyk, is van de houding der op eenvolgende studentengeneraties en waarvoor dus ieder mede aansprakelijk is. Naast idealisme dient de studente ook zin Voor de realiteit te bezitten. Al leen dan zult ge kunnen doordringen tot het wezen der studentenmaatschap- pü en zult ge er in slagen ten volle te profiteren van de unieke gelegenheid, welke zy U biedt om U een eigen levens- styi en -ontspanning te verwerven. De vriendschap en de behoefte aan wederzijds begrip, welke ge in de VVSL- kring aantreft, zullen de weg daarheen vergemakkeiyken. Ten slotte vestigde meJ. Coster de aandacht op de verschillende sub-ver enigingen, welke aan ieder volop gele genheid bieden zich naar eigen aanleg te ontwikkelen tot een persooniykheid- Daartoe is eenmaal nodig, dat de leden zich durven te geven en te uiten en dat zU, w&t zy ook ondernemen, zich daar aan wijden met inzet van al haar per- soonlyke gaven en krachten. Spr. be sloot met het uitspreken van de wens dat de reis. welke de nieuwe leden op het punt staan aan te vangen, een in alle opzichten voorspoedige moge zijn. Ds. J. DORSSEN t In de ouderdom van 62 Jaar is te Nleuw-Lekkerland na een kortstondige ongesteldheid overleden ds. J. v Dorssen. predikant bil de Ned. Herv Gem. aldaar. De overledene werd ln 1886 geboren en ln 1917 eandldaat ln Gelderland, om 5 Jan 1919 te Saaxum zijn ambt te aan vaarden Hü diende de gemeenten van Schraard en Nleuw-Beyerland en verbond zich 11 Juni 1933 aan die van Nleuw- Lekkerland. Ned. Herv. kerk Beroepen te Bloe- mcndaal A. P MUnarends te Amstelveen. Te Hagesteln G J Koolhaas te Olde- broek Te Rhenen (2e pred.pl.) H A v. Slooten te Haaften Te Zuld-Beyerland (tez.) I. Zlilstra te Harmeien Bedankt voor Kerkdrlel J. de Bruün to Gemert. Voor Oud-Beyerland (2e pred.- pl P J F. Lamens te Elspeet. Voor Scharnegoutum J. Colvin te Oosterwyt- werd. Aangenomen naar Lemelerveld C. C. v. d Flier te WlttewlerumLeilens Gcref. kerken Tweetal te Zeist (vac. J. Vrolijk) G. B Bavlnck te Voorburg en J. Koppe te Aplngedam Beroepen te Doezum en te Godllnze R P. Everaars. cand. te Amersfoort. Te Mo lenaarsgraaf-Brandwijk Th. Struys cand. te Rotterdam Te Workum E. Veeburg te Pernis Bedankt voor Oldebroek J. Snoeil te Hulzen (N.H.). Voor Heerlen en voor Ne- derhorst den Borg W. P. J Zwerver te Hii ken Geref. kerken naar art. 31 K.O. Be dankt voor Deventer R. H Bremmer to Zwolle. VOOR VRIJDAG 3 OCTOBER. Hilversum 1 (301 M.) VARA 7 00. nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: ontbütmuzlek; 8,00: nieuws; 8.15: strijd lied; 8.18: operamuziek; 8.50: voor de huls vrouw; 9.00: lichte klanken; 9.30: kwar tet van Schubert; VPRO 10.00: morgen wijding door d.s. J. Zuurdeeg; VARA 10.20 London suite van Coates; 10.30; voor de vrouw; 10.45. Fauré en Debussy; 11.45: voordracht; 11.30: J. Jong. orgel, AVRO 12.00: werken van Smetana: 12.30: weer- praatje; 12.33: sportagenda; 12 38: Sky- masters; 13 00; nieuws; 13.15: Avrollans. 13 45: sopraan en bariton; 14.00: kook kunst; 14.20: Pierre Palla plano; 14.40 voordracht; 15.00: Russische muziek. VARA 16.00: gram.muziek; 16.30: voor de Jeugd; 17.00: kozakkenkoor; 17.20: muzi kaal babbeltje; 18 00; nieuws; 18.15: feli citaties; 18 20: New Mayfalr Orkest: 18.30: Ned. Strydkr.; 19.00: gram.muzlek; VPRO 19.30: de eerste Christengemeente; 19.50; tien voor acht; 20.00: nieuws; 20.05: De bussy. 20.30: het probleem van het leven, VARA 21.00: gezedlige plaatjes; 21.30: klankbeeld 3_OctoDerviering; 21.50: op vleuglen van muziek; 22.00: buitenlands overzicht door drs L de Jong: 22 15 swing and sweet VPRO 22.40: vandaag: 22.45: avondwijdlng; VARA 23.00: nieuws; 23 15 24.00: muziek van Sibelius, Hilversum II (415 M) KRO 7.00. nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed; 7.45. Jo Vincent^ 8.00. nieuws; 8.15: opgewekte muziek" 9,00: ochtendconcert; 9.30: waterstanden; 9 35: Tsjechlsoh Phllh Orkest; 10.15: bybel- lezing; 10.40: orkest Geraldo; 11.00: zie kenbezoek; 11.35' als de ziele luistert: 11.45: gram.muzlek; 12.00: Angelus; 12 03- W. Hendriks viool; 12.30: weeroverzlcht; 12.33: stafmuziek A'damse politie: 12.55: zonnewijzer; 13 00: nieuws; 13.15: over boeken: 13.20; stafmuziek A'damse politie; 13.50: van man tot man: 14.00: liederen van Schubert; 14.20: symphonisoh concert: 1545. gevarieerd concert: 16 45: na school- tyd; 17.00: elck wat wils: 17.45: wat het buitenland leest: 18.00: Sylvestre trio 18.25: Kath. Jeugd; 18.40: viool en plano 19.00: nieuws; 19.15: een nieuw aposto-" laat: 19.30: the song singers; 19.56: alge mene hulpactie: 20.00: nieuws: 20.05 actualiteiten: 20.12: de gewone man: 20 30 omroeporkest; 20.45: de Benelux: 2100 Omroeporkest. 21.55: bybels luisterend 22.05: E Commette. orgel; 22 10: de Van Rooyens; 22.15: avondgebed-22.30; nieuws; 22 45: Kath. nieuws; 22.50: Klaas van Beeck; 23.3024.00: zang. VOOR ZATERDAG 4 OCTOBER. Hilversum I (301 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15ochtendgymnastiek; 7.30: orkest Geraldo; 8.00: nieuws; 8.15; strijd lied; 8.18: Sylvestrl-kwartet; 8 35; lichte klanken; 9.15: concert; VPRO 10.00: mor genwijding door ds. F. Oort; VARA 10.20: voordracht; 10.35: liederen van Schubert; 11.00: voor de continubedrijven; 12.00: orkest Carcassola; 12.30: weerpraatje; 12 33: J. Jong. orgel; 13.00: Ned. Strljdkr.; 13.30: Mlllor Sextet; 14.00: het Nederlands* lied; 14 15: Kon Marinekapel; 15.00: sociaaldemocratie: 15.15: Amerikaanse pla ten: 15.30; economisch congres P. v. d. A 16.00: wlnterstudletyd: 16.15: amateurs; 16 45: voor de rijpere Jeugd; 17.15: om- roepkamerorkest, 18.00: nieuws; 18 15: werelddierendag te Den Haag; 18.30: Ned. Strildkr.; 19 00: L. Ponse, plano; VPRO 19.30: verhoudingen; VARA 19 45: voor Ned. In Duitsland; 20 00- nieuws-, 20 15: gevarieerd progr.; 21.15: socialistisch commentaar; 21.30: Vlndobona, 22.00: hoorspel „Don Quichotte"; 22.30: Ram blers: 23.00: nieuws; 23.15: hobbyhoek: 23.3024 00: rustige klanken. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15; ochtendgymnastiek- 7 30: morgengebed en liturgische kalende.- 7 45: Maria ter ere; 8.00 nieuws 8 15: opge wekte muziek; 9.00- uit Verdi's opera's; 9.30: waterstanden: 9.35: symphonle van Mozart; 10 00: voor de kleuters; Ï0.15: Wpense melodieën; 11.00: ziekenbezoek: 11.45: K. Sroubek. viool; 12.00: Angelus; 12 03: M. Teyt-e. sopraan 12.30: weerover, zicht: 12 33: Klaas van Beeck: 12.55: zon newijzer: 13.00: nieuws: 13.15- over boe ken; 13.20 Boston Promenade Orkest; 13.40; fllmpraatje: 13.50: A Rubinstein piano; 14 00: toneelkyker: 14.10: Klaas van Beeck. 14 20: Engelse les voor beginners; 14 40. Klaas van Beeck: 15.00: wandeling 15 15: R. Groot plano; 15 45: kiosk 16.00: gram muziek: 16.20: snelverkeer 'en op lettendheid; 16.30- de schoonheid van het Gregoriaans: 17.00: de wigwam: 18.00: B. Mayerl. plano; 18.15: Journalistiek over- -*'cht 18 30: detectlveavonturen; 19 00: nieuws: 19.15: Kath nieuws 19 20: Kareol Septet; 19.45: banden die binden: 19 55 gram muziek: 20 00: nieuws ''O 05: actualiteiten 20.12: de gewone man; 20.20- hoe heet deze plaat' 20.30 'eht- haken: 21.00: negen heit de klok 00: Hawallanmuzlek. 22.10: dansles- ?r 'e Ho Van Rooyens; 22,45: avondgebed; ?3.00: nieuws; 23.1524.00: operamuziek.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2