Jhr. de Geer voor zijn hoogste aardse rechters STADSNIEUWS Raclio-programma Spannend vraag- en antwoordspel Officiële publicaties Staat U hier met een rein geweten? Verslag der zitting De zitting van de Raad van Cassatie te Den Haag werd geopend met de on dervraging van de requirant door de president, waarbij allereerst ter sprake kwam de bekende historie van de Geeris vertrek uit Engeland, mede hetgeen na der bekend fs geworden, gedurende de behandeling der zaak voor het Hof te Amsterdam, waar o.m. bleek, dat de Geer verlof kreeg naar Indië te gaan en daarvoor een opdracht kreeg, omdat de regering hem wilde beletten naar Ne derland te gaan. Requirant merkte naar aanleiding hiervan op, dat hij van die opdracht vcor 't eerst kennis nam uit het Memo- randum-Gerbrandy. Een nevendoel had requirant naar hy zegt niet, ook- niet toen hy een „permit" had aange vraagd vcor Zwitserland. De president wees de requirant er op, dat hij in Lissabon by de Duitse gezant heeft aangedrongen op spoed met het verlenen van een visum. Zou die' spoed niet betracht worden, dan zou hij niet naar Nederland, maar naar Indië gaan. Ligt daarin niet opgesloten aldus mr. Haga dat U toen heel goed begreep, dat de Duitsers liever zagen, dat U naar Nederland ging dan naar Indië? Mr. de Geer: „Ik herinner mij niet, of ik het woord „Indië" gebruikte. Het was in ieder geval alleen mijn bedoeling duidelijk te maken, dat ik niet in Lis sabon wilde bhjven. President: „Ik heb de indruk, dat U de gang naar Nederland ook zelf beden- keiyk vond. Hoe is dat?" Requirant ontkent deze zienswyze ge had te hebben. President: .,U beschouwde zich als ge woon burger, gelijkstaande met een kin derjuffrouw. zoals U zelf zeide. Maar dat standpunt klopt toch niet met het uit geven van een brochure. De Duitsers zouden zich van een brochure van een kinderjuffrouw niets hebben aange trokken." Mr. de Geer: „Ik schreef die brochure niet als oud minister-president, maar als iemand, die de internationale toe stand beoordelen kan. zoals ook Coiyn een brochure schreef." De president wees er op, dat de President. „Het is gebleken, dat de Duitse autoriteiten Uw terugkomst hier zeer waardeerden." Mr. de Geer: „Seyss Inquart schreef direct na myn komst een brief aan de secretarissen-generaal, waarin hij hen verbood enig contact met mij te hebben, daaruit blijkt dus het tegendeel." De president wees er nog op, dat velen hier te lande verklaard hebben, dat de terugkomst van requirant de ver- zetsgeest hier verslapte. De president merkte voorts op, dat de Geer van alle zijden, cok door de hoogste, gewaarschuwd was. „Toen U al deze waarschuwingen in de lucht sloeg, kon men toch wel van opzet spreken." Mr. de Geer zeide, dat geen dezer J. Lamain benoemd tot schoolhoofd VAN DE CHRISTELIJKE SCHOOL AAN DE HOOGLANDSE KERKGRACHT. Als opvolger van de heer D. Meyer is met ingang van' 1 Januari as. de heer J. .Lamain, hoofd van de christelijke school aan de Sluisweg te Katwyk aan Zee benoemd tot hoofd van de chris telijke opleidingsschool aan de Hoog landse Kerkgracht te dezer stede- De heer Lamain die sinds 1945 hoofd te Katwyk aan Zee is. heef: deze be noeming aangenomen Residentie-orkest in komend seizoen „VER. VAN VRIENDEN" WEKT OP TOT STEUN! De kring van Leidse leden van de „Ver. van Vrienden van het Residentie- Orkest" hield gisteravond een openbare byeenkomst in de kleine zaal der Stads waarschuwingen, dat de Duitsers hem gehoorzaal. Óver deze vereniging, over zouden uithoren en uitbuiten, is uitge- het orkest zelf en de organisatie wer- komen. Spr. meende recht te hebben, den aantrekkelijke causerieën gehou- door zelfstandig onderzoek deze dingen den. achtereenvolgens door mr. D. G. te toetsen. Zijn weinig plooibaar karak- W. Spitzen, voorzitter der „Vrienden", ter bracht zijn handelwijze ook mee jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. voorzitter Voorts zeide de president, dat de Geer bestuur Residentie-Orkest, en de heer geen enkele moeite deed, zijn brochure, J. J. F van Zuylen. administrateur van vertaald te krUgen. Hoe kan hij dus het orkest. verwachten, dat die van invloed zou zyn i Deze betoogden o.m. hoe de weinig op de vreemde regeringen? i spontane subsidieëringsgezindheid der Mr. de Geer: „D.e brochure was een overheid <Ryk en Gemeente 's Graven - cri de cceur. Velen, die ontzaglijk gele- hage) de oprichting van een „Vereni- den hebben onder het verzet, hebben 1 ging van Vrienden" noodzakelijk maak- my gezegd, dat die brochure in alle i te. talen zou moeten worden vertaald. gegeven subsidies garanderen de De president begrijp: niet. hoe het bezoldiging van precies791/4 mogelijk is, (Jat men zich voor die dingen orkestleden. Dit is technisch en ar- in verbinding stelt met de vijand. Die brochure riep niet tot de wereld, zü riep alleen tot Nederland. Spr. heeft de in- uitgever Bakker ook nog waarschuwde j wassen neus was. Met het niet-uitvoeren tistiek een onaanvaardbaar maximum voer een orkest, dat als een der bes te van Europa gelden mag cn dat dient te blüven: dit laatste betwist geen Leidenaar, die het kent! Het is de taak der vrienden, reeds 2000 in getal, de salarieèring van het sur- plus-aantal mogelijk te maken. De vereniging roept dan ook allen op, die inzien dat het R.O. ook te Leiden grote en onmisbare culturele waarden dient en die dit orkest hun warme sym pathie toedragen, om tot de „Vrienden" toe te treden door een lidmaatschaps^ Opvragen van prof. Van Brakel ant_ bijdrage van 10 gld. of meer, op te woordt de heer De Geer nog, dat de geven Muzenstraat 29. Den Haag. zy „zogenaamde' opdracht voor Indië een hebben hierdoor het voordeel van voor druk, dat een overmaat van eigenwys- heid de oorzaak is van het hele drama. In oorlogstyd was deze eigenschap van requirant gevaariyk en kon die hem brengen op strafrechtelijk gebied. „Neemt U nog het standpunt in" aldus de president „dat U hier met een rein geweten staat?" Mr. de Geer: „Ja, meneer de pre sident." tegen het schryven van de brochure. Voelt U nu nog niet aldus de pre sident dat U daarmede de Neder landse verzetskracht moest aan tasten?" Requirant: „Neen." VOOR DONDERDAG 2 OCTOBER. Hilversum I (301 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muziek; 8.00: nieuws; 8.15; operette- iragmenten; 8.45; NBC-orkest; 9.15: mor genwijding door ds.'A. Slrag; 9.30: orgel spel; 9.45: arbeidsvitaminen: 10.30: voor de vrouw; 10.35: kinderkoor Bel Canto; 10.50: modeshow; 11.20: werken van Schubert; 12.00: Pierre Palla, orgel; 12.30; weerpraatje; 12.33: ln 't spionnetje: 12.38: G v. Toorenburg. plano; 13 00; nieuws; 13.15. Romancers. 14.00: voor de vrouw; 14.20; vrouwen op het podium; 15.00: voor rieken en gezonden; 16.00: wetens waardigheden; 16.05: reprises; 17.00: ka- leidoscoop: 17.20: over dieren: 17 30 Sky- masters: 18.00; nieuws; 18.15:sportpraatJe; 18.30: Ned. Strljdkr.: 19.00: en nu naar bed; 19 05: Bernard Person; 19.15: hij en zij: 19.45: RVD antwoordt; 20.00 nieuws; 20 05; reportage; 20.15: Radio Phil-h. Orkest; 21.15: hoorspel „Van de koning die 's morgens niet kon opstaan"; 21.50: Pablo Casals, cello: 22.00: ensemble Arabesque: 22.30: negro-spirituals- 23.00: nieuws- 23.15: reportage; 23.4524 00: orkest Ambrose. Hilversum li (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7 15: ochtendgymnastiek; 7,30 daarvan was geen enkel reëel belang geschaad. Prof. Pompe: „U wilde toch met uw brochure zo spoedig' mogelijk een eind aan de oorlog zien gemaakt?'» Mr. De Geer: „Alleen wanneer dit op aannemelijke voorwaarden zou kunnen. Het was de bedoeling mijn land te die nen." besprekingsrecht. Meegedeeld werd, dat mej. Becherer het Bestuur der „Vrienden" te Leiden zal vertegenwoordigen. By het stellen van vragen werd subsidietoekenning door de gemeente Leiden bepleit. Geïnformeerd werd of het in het vo rig seizoen door de abnormale koude uitgevallen concert wordt ingehaald, PLEIDOOI VAN Mr. NIJSINGH. waarop de voorzitter zeide, dat het Be- Het woord was hierna aan de ver- s^uur dit a^s een schuld beschouwt, die dediger, mr. A. Nysingli, die er op het zoekt in te lossen, wees, dat het er niet om gaat of de 10. ,milzlkale afwisseling trad op de handelwijze'van De Geer moreel dour iS-jange Nederlandse componist en de beugel kan, maar of het Hof terecht Riai?js^ Way en-berg. Deze speelde een veroordeling uitsprak. Dit laatste Beethoven s Appassionata-Sonate, Cho- ontkent de heer De Geer te enen male pms 3de Scherzo in Cis moll en Ravel's oniKent ae neer ue ueer te enen male. guite Gaspard de la Nuit» Zyn ver_ Hoe kan men ook het debet aan- bluffende stoere techniek, onfeilbaar nemen van iemand, die zijn leven het geheugen en alles belovend muzikaal land diende op de hoogste posten, het begrip stempelen hem tot een van Ne- nationaal-soeialisme heftig bestreed derlands rijzende sterren van groot for en op hoge leeftijd nog de kracht vond naar Londen uit te wüken en daar een regeringscentrum te vor men? maat. Wij wensen hem veel geluk bij de voltooiing van zijn pianistische studie in Parijs. Voorts wees pleiter er op. dat de re gering zich nimmer beroepen heeft op het niet-uitvoeren van de opdracht voor Indië Of de heer De Geer daarmede correct, of niet correct handelde, doet thans niet ter zake. Moge verwacht zyn, dat De Geer's terugkeer een scha. delijke invloed zou hebben op de bond genoten deze verwachting is dan in leder geval niet uitgekomen. Het gaat morgengebed en liturgische kalender 7.45: i er om. of een strafbaar opzet aanwezig cën'verralsinëVérJTOOl'gèspiëgëid. Ook Maria tor ere 8.00 nieuws: 8.15: np-w-I was, ook me! betrekking tot verzwak- zal een kee- het ..Orchestra du Corner- king van de weerstand in bezet gebied. vatoir? de Paris" de plaats irmemen Wy vernamen nog de plannen voor het nieuwe seizoen. Solisten zijn de Amerikaanse pianist William Kapell, de Parijse sopraanzangeres Suzanne Peig- not. de Franse pianiste Janine Dacosta, de Canadese altzangeres Mary Stewart, de concertmeester-violist Adoïphe Poth, de solocellist van het orkest Frans Vrij- hoff en onze stadgenoot-pianist Iskar Aribo. Voor een der concerten bleef de solist nog ongenoemd, die echter als wekte muziek; 9,00; ochtendconcert; 9 30: waterstanden: 9.35: Carnavalsuite van Schumann; NCRV 10 00 leger des hells; 10.15- morgendienst o 1. v jJs J Ver maas: KRO 11.00: ziekenbezoek: 11.45; walsen: 12 00- Angelus; 12.03: nns°rr»H1e „Fantasia"- 12.30: v.eeroverzlcht: 12.33: ensombl* Fantasia- 12 55: zonnewll"er: 13.00: nieuws: 13.15; lmtb nieuwe- 13 20: over boeken 13.25- W Francois orgel; 13 45: licht nrogramma: NCRV 14.00: de varianten; 14.40: voor de vrouw 15 00- evmnhoni#- van Mozart: 15.30- F Uvt- topboogaard, plo.no: 16 00- biibelWrg; 16 45: Radio C°mhnlo-eezel«chan: 17 15: suite Uncle Remus" van Gordon- 17 30: geestelijke liederen: 17 50- R«1k overzee: 18.00: CNV: 18.15- nlanoduo: ie30:Neder- lnp^ce fco-ep en ko'-nsen: I9.ro- nieuws: 10 15- niet de leugd naar **-dlniburgh: 10 oroft'-oo] e-luld 1 45 - crsm m'vblc- 19.55 B°viikoraal: 20 O0: nieuw6: 30 05: prolnc<r: 20 15- studlo-sterrvond: o\ an- de vsort dar volken doo*- dr r, W G Sahni- ten: 21.50: veTv*oeknroc'-an-.rr>r> 22.30- nieuws; 72.45. avondoverdeöflc|n'»: 23.01; C Salomon sneelt Ghnnin: 23.3024 CO: Boston Promenade Orkest Sportsplinters De secretaris-generaal van de Europese Zwembond. onze landgenoot Jan de Vries is door de Prins van het Vorstendom Monaco onderscheiden met de medaille eerste klasse voor lichame- ly'ke opvoeding en sport. Op 4 November zal in de Haagse Dierentuin voor de eerste maal een of ficiële landenwedstrijd worden gehou den in het gewichtheffen tegen verte genwoordigende ploegen van Nederland en Engeland. ADO speelde gisteravond bij kunst licht op het VUC-terrein te Den Haag een wedstryd tegen het Chinese voet balelftal Tsing Tao. De Aziaten verlo ren met 5—3, ruststand was 4—0 Ten bate van de NIWIN werden in de periode van 14 September 1946 tot 14 September 1947 in 137 gemeen ten van ons land 199 wedstrUden in 34 takken van sport georganiseerd De eerste 111 wedstrijden brachten byna f 61 000.op,"het totaal-saldo ls nog niet bekend. BRIDGE. Viertallen competitie „De Sleutels" De 2e ronde der viertallencompetitie van de bridgeclub „De Sleutels" had het volgende resultaat: Hoofdklasse: Team Thoolen wint van team Oudshoorn 32 mp. Team v. Win- gen w. van team Kuyper 1 m.p. Ie kl. A: Team Pielanen w. van team Beyer 10 m p. Team Rynbende w. van team v. Noort 8 m.p. Team Aukes geiyk tegen team Staal f6 v. 10 Aukes). Ie kl. B: Team Leeuwin w v. team Been 23 m.p. 2e kl. A: Team Lautenbach w van team v. d. Broek 59 m.p. Team God- dyn w. van team Hommes 77 m.p. Team Noord wijk II w. «van team God- dij n 13 m.p. 2e kl B: Team v. Dijk w. van team mevr. Sier 72 m.p. Team v. d. Star gelijk tegen team Platteel (v. d. Star 3 m.p.). Team Noordwyk III w. van team Platteel 93 m.p. Wel kan die verzwakking onder art. 102 vallen Niet iedere verzwakking van de verzetsgeest valt onder art. 102 Sr. en daarom kan de sententie niet in stand blijven Niemand heeft gewaar, -schuwd tegen het verslappen van de verzetsgeest. Hebben wii nu geen belangrijker vraagstukken op te lossen zeide nlei- ter dan na te gaan of de simpele terugkeer van een oud-minister valt onder het delict landverraad? Wat de brochure betreft deze is toch zeker niet pro-Duits en predikt geen overgave aan Duitsland, maar alleen overleg tus sen de volken. van het R O. onder de eigen dirigent Edmond Cluytens. Overige dirigenten zyn Fitelberg. de Freytas Branco, Kletzki, Out en Schuur man. ZILVEREN JUBILEUM A. v. d. HOOGT Vandaag herdenkt onze stadgenoot de heer A van der Hoogt, directeur van de Avondschool van het Kon. Genootschap ..Mathesis Scientiarum Genitrix" de dag, dat hy voor 25 jaar aan bovenge noemde school werd aangesteld. Als leraar begonnen, klom hy op tot ad junct-directeur. waarna in 1939 zyn be noeming. tot directeur volgde. De Geer: schuldig of niet schuldig? Indrukken uit de Rechtzaal (Speciale berichtgeving) De Geer voor zyn hoogste aardse rechters. Een affaire van grootse allure. Overigens, 'n huiveringwekkend beeld van een verwrongen tyd. deze gras- aard die lid van één der nobele fa- milie's van Nederland, jarenlang be hoorde tof de hoogsten in den lande, intègre figuur, die z\in land en zUn Koningin jarenlang in trouw diende en die nu terecht moet staan voor een vergryp?misdaad? begaan tegen het land, dat toch zyn liefde had Grootse affaireeen rechtscollege van de grootste figuren op juridisch ge bied: president mr. H. Haga, gedistin geerd rustig, maar diep in zich bran dend van een hevig vuur van heilige verontwaardiging over hetgeen gedu rende de bezetting gebeurde: procureur- fiscaal prof. mr. G. E Langemeyer. een der knapste (misschien dè knapste) juridische kopnen onzer staande ma gistratuur. strikt eerlyk, menselyk in die mate. dat zijn conclusie soms meer gelUkt op een pleidooi: figuren als prof. mr. dr. S. van Brakel prof. mr. W. P, J. Pompe en mr A L. M van Berckel als rechtsgeleerde raadsheren: vice- admiraal F. G. Heeres als militair raadsheer. Een groot advocaat als verdediger: mr. A E. J. Nysingh Er is een enorme belangstelling nie1 de ietwat ziekelijke op sensatie be luste belangstelling voor de oorlogsmis dadiger maar vele advocaten, vooraan staande figuren uit de rechtelyke macht, generaal Reynders. generaal Schuur man. Men bedenke goed, sensationele wendingen kan deze behandeling niet brengen. De Bijzondere Raad van Cassatie kan niet vrijspreken, ican uitsluitend de zaak verwijzen naar een ander Gerechtshof of de straf wjjzi- I gen. En dat laatste is juist wat deze aangeklaagde niet wenst. De Geer is niet gestraft, hü is wèl I veroordeeld tot een onvoorwaardelüke gevangenisstraf; die hy nooit zal be- hoeven uit te zitten want de voorwaar- i den zouden hem waarschijnlijk niet I zwaar vallen maar dat is voor hem des ondanks toch een veroordeling voor le venslang Het enige, dat deze man verwacht, van dit Cassatieberoep is vrijspraak, die zün naam zuivert cn die vrüspraak kan eerst komen, indien een ander Hof deze zaak zal behandelen. Heeft De Geer de vijand hulp ver leend of was hij slechts een oud man, die alleen maar naar zijn huis terug wilde, ondanks het leed van een be zetting? Als jonkheer De Geer binnentreedt, wit oud geworden maar nog altijd een voorname aristocratische figuur, valt een dodelijke stilte over de stampvolle zaal. Enige minuten later komt de Bij- zondere Raad van Cassatie binnen, i De voorlezing van de lange acte van I beschuldiging door de Raadsheer-Advi seur wordt door het publiek eveneens ln stilte aangehoord. Het. verhoor door mr Haga van jhr. De Geer Is een moment van historische betekenis Het gehele drama passeert de revue in dit rustige spel van vraag en ant woord.. maar de leek. die toehoort, blijft in een dilemma^. Is deze man schudig, Ja, of nee? Hy is oud. gebroken maar zynstryd- vaardigheid ls fris en jeugdig als in de oude jaren. Op de scherpste vragen heeft deze man een ontzenuwend antwoord een sterk tegenstander in een debat! Maar er zün toch enkele vragen van een zó onverbiddelijke logica, dat -jhr. De Geer er niet op weet te an tv, oor den. al blijft hij tot hel einde van dit aangrijpende cn langdurige ver hoor wel alert Modeshow Maison Loeb (Van een oyzondere medewerkster) In de grote benedenzaal van Restau rant „Het Gulden Vlies" werd gister middag de eerste modeshow na de be- vryding in de stad Leiden gehouden. De zaal was overvol met belangstellende dames, een zacht muziekje speelde op de achtergrond en een overvloedige thé- complet werd geserveerd, terwyi In tussen alle aanwezigen haar hart kon den ophalen aan de vele fraaie model len, welke getoond werden door een 5- tal zeer elegante mannequins, die de modellen ten volle tot hun recht deden komen. De Fa. Loeb. die deze show organi seerde. deelde ons mede dat het hier een zuiver Nederlandse collectie betrof, dat de meeste modellen direct of bin nen niet al te lange tyd leverbaar wa ren al zouden er enkele bijzonder ex clusieve modellen getoond worden, wel ke uitsluitend voor de expon bestemd zijn. Daar het onmogelyk is een volledige opsomming te geven van al het fraais, dat wy zagen, zullen wy ons beperken i tot de punten, welke ons opvielen en en waar het wat de mode betreft, eigenlijk op aankomt. De lengte van de rok. iets. waarover j iedere modieuze vrouw zich momenteel j zorgen maakt, was niet overdreven j lang. Ruimschoots over de knie de mid. dagjurken soms iets langer, maar geen I rokken zoals die, waarmee Parijs ons l angstig tracht te maken. De schouderlijn was normaal, niet c-verdréven vierkant, terwyi de heup lijn in vele modellen geaccentueerd werd vooral bij de namiddagjurk. door middel van schootjes, strikken e.d. Bij de mouwen zag men nog veel 3/4 en 7/8 lengte. Wat de kleuren betreft zagen we bij de sportjurken veel pasteltinten, bene vens grijs en beige, terwyi by de ge klede jurken als steeds zwart de toon aangaf, naast een enkel donkerblauw toiletje. De garnering van ^varte pai- letten op zwart gaf vaak een byzonder aardig effect. De hoeden, welke door de Fa. Mes- scher alhier waren geleverd, werden practisch alle uit het gezicht gedragen en waren meest gegarneerd met veren of voiles. Ook hierbij waren vele fraaie en originele modellen, welke een uit stekend geheel vormden met mantel of jurk Bij de mantels werden ruime sport- jassen getoond naast geklede modellen, met astrakan- of zilvervos-garnering, terwijl by de bontjassen, naast korte wfjde jasjes, prachtige lange jassen wer den gedragen, die alle ruim vielen met zeer wijde mouwen. Aan het slot werden enkele avond toiletten vertoond, waarby een geestige vuurrode creatie met bypassend picco lo-hoedje vermeld zy. alsook een zeer mooie jurk van witte zyde met zwarte valanciënne kantgarnering, terwyl het traditionele bruidstoilet de byzonder ge slaagde show besloot RIJKSMUSEUM VOOR DE GESCHIEDENIS DER NATUURWETENSCHAPPEN De officiële opening. Nadat mr. K. J. v. -d. Hagen gister middag namens' de minister van Onder wijs, K en W. het Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschap pen aan de Steenstraat voor geopend had verklaard, voerde als eerste spre ker mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen als voorzitter van de kortgeleden opgehe ven Stichting voor het Ned. Hist. Na tuurwetenschappelijk museum 't woord. Spr. herinnerde er aan dat ..Teddy" Roosevelt zozeer In alles meeleefde, dat hij zich op een bruiloft de bruid achtte en op een begrafenis het. lyk. Thans sta ik. om het zo eens uit te drukken als voorzitter van het afgetreden bestuur der stichting by myn eigen begrafenis, een „voorrecht", dat niet velen bescho ren is De situatie van vandaag wilde spr. echter vergelijken met een brui loft. waarby het Ryk de bruidegom is. Spr. vertrouwde, dat het Ryk een juiste bruidegom voor de Stichting zou zijn en wenste de directeur geluk met dit „huweiyk". Vervolgens hebben nog de gelukwen sen aangeboden de rector-niagnificus, prof. mr J C, van Oven en dr. D. Bur ger namens het Genootschap voor ge schiedenis geneeskunde, wiskunde en de natuurschappen Na afloop maakten de aanwezigen een rondwandeling door het museum, waar bij zij vooral veel belangstelling toon den voor de interessante verzameling klokken van Christiaan Huygens. de kostbare collectie physica van 's-Gra- vensande en van Musschenbroek en de microscopen van Anthony van Leeuwen hoek JUBILEUM H. PASSCHIER. De heer H. Passchier. herdacht gis teren het feit, dat hij vóór 40 jaar als stoffeerder aan de inrichtingen Fnde- geest c.a. werd verbonden. De jubilaris werd toegesproken door de burgemeester van Leiden, als voor zitter van de Commissie van Beheer dezer inrichtingen, die hem namens de gemeente een gratificatie aanbood. Hierna voerde de directeur der in richtingen dr C. P. J. Stotyn het woord, waarbij een bloemstuk werd aan geboden De heer J. J. van Biemen, technisch opzichter vertolkte mede na mens het gehele personeel de harteiyke gevoelens en deed dit vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud. Vervol gens werd nog gesproken door de he ren Veerman namens de Ambtenaren bond en de heer Blansjaar namens de Bond van Verplegend personeel. Bei den gaven eveneens een stoffelijk blyk van waardering. Ten slotte sprak nog de heer J. A Valk. hoofd van de Econ. en Adm. Dienst dezer Inrichtingen. Hierna was het woord aan de jubilaris zelf, die dankte voor zovele bewyzen van waardering en vriendschap. P.T.T. OP 3 OCTOBER. Vrijdag a.s. zullen de loketten voor de postdienst na 12 uur gesloten zyn. De tweede postbestelling en de tweede lichting der brievenbussen vervallen. De Telegraaf- en de Telefoondienst worden niet beperkt. E.H B.O. OP S OCTOBER. Op verscheidene plaatsen in de stad zullen wederom Eerste Hulpdiensten worden ingericht. Deze.zullen zich be vinden op 2 October des avonds: le in de hall van de R.K. Bibliotheek Steen- schuur. 2e in het gebouw School Schut tersveld; op 3 October: le ln het ge bouw van de G.G.D. aan de Mare, 2e in het gebouw Politieposthuls Steen straat, 3e in het gebouw School Schut tersveld, 4e in het wykgebouw Leven daal 99/103 (tydens de wielerwedstrijd) 5e tijdens de koraalmuziek in de hall van de R.K. Bibliotheek Sbeenschuur. By de firma E. J. Brill alhier is in druk verschenen het verslag omtrent de lotgevallen der Vereniging „Het Spinozahuis" gedurende het tydvak 15 Juni 1946 tot 31 Mei 1947, in welke pe riode het 50-jarlg bestaan der vereni ging werd -herdacht. JUBILARISSEN ENGROS. Voor zover ons bekend hebben de Ste- deiyke Lichtfabrieken te dezer stede elk jubileumrecord in onze gemeente vandaag geslagen. Niet minder dan 64 leden van het personeel, die 25 jaar of langer by dit bedryf in dienst waren, zijn hedenochtend in tegenwoordigheid "van de directie en enkele hoofden van dienst gehuldigd. 1 De directeur, ir. Y. Ykema. die als eerste spreker het woord voerde, wees er op. dat wel zeer byzondere omstan digheden tot deze massahuldiging aan leiding hebben gegeven. Het onlangs gevallen besluit, dat thans ook de losse dienstjaren mede zyn gaan tellen, is oor zaak geweest, dat wy vandaag 62 mensen in ons midden hebben, die hun zilveren jubileum reeds achter de rug hebben, terwyl de heren C. Brocaar en E. v. d. Reyden het feit mochten herdenken, dat zy voor 40 jaar hun werkzaamheden by de gasfabriek aanvaardden. Grote waar dering had spr. voor de trouwe plichts vervulling der jubilarissen, waaraan ir, Ykema nog een speciaal wcord van hulde verbond voor de heer G. Onvlee, die als chauffeur der Lichtfabrieken in de loop der jaren zo velen op hun jubi leumdag van huis heeft gehaald. Na een -woord van gelukwens, reikte spr. aan alle jubilarissen de gebruikelyke enve loppe met inhoud uit. De heer H. van Woudenberg, voorzit ter van de personeelsvereniging, bood vervolgens de gelukwensen aan, waarby hy er tevens op wees, dat het door de zeer byzondere omstandigheden, waar door de personeelsvereniging zich in eens tegenover zoveel jubilarissen ge plaatst zag, niet mogelijk was hen af zonderlijk met een geschenk te verbiy- aen. Bovendien was deze vereniging, toen de eigeniyke jubileumsdatum van velen viel, nog niet eens opgericht. Evenwel wil onze vereniging, aldus spr., toch by dit feest- niet achter biyven en U nog iets aanbieden, ditmaal in de vorm van een diner in „Zomerzorg" en een feestavond op 17 October in de Stadsgehoorzaal, Namens de jubilarissen heeft de heer G. Veerman een woord van dank tot het gemeentebestuur voor de gratificatie, de directie en de personeelsvereniging gesproken. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Godgeleerdheid: W. Bloemendaal (Zoe- terwoude); voor het candidaatsexamen Letteren en wysbegeerte (geschiedenis) H. A. van Vessem (Oegstgeest)voor 't doctoraal examen Wis. en Natuurkun de (Chemie)R. J. F. Nivard (Rotter dam). WAT OP 3 OCTOBER NIET MAG. In verband met het a.s. 3 October- feest is van politiële zijde wederom een aantal maatregelen getroffen ten einde een ordeiyk verloop te waarborgen. Zo. zal het als steeds verboden zyn om: le. Vertoningen te geven (acrobatiek e.d.); 2e. Aapjes, marmotten en andere die ren te vertonen; 3e. Verlotingen te houden of gelegen heid te geven tot deelname aan ha zardspelen. By constatering van overtreding zal procesverbaal worden opgemaakt, ter wyl de voorwerpen, waarmede het feit is gepleegd, in beslag zullen worden ge nomen. Voorts is het verboden voor of ty- dens het afsteken van het vuurwerk zich op te houden op het terrein van de NZHTM, de daarachter gebouwde remise, de spoorwegovergang en de z.g. n. luchtbrug. A.s. Zaterdag zal de heer P. A. van der Boogaard zijn zilveren jubi leum in dienst van de Brandstoffen- handel K. Ouwerkerk aan de Oude Vest vieren. 150-jarig zendingsjubileum Op Vrydag 19 December zal het 150 jaar geleden zyn, dat het Nederlands Zendelinggenootschap werd opgericht. De stichting van het N.Z.G. vormt het begin van een grote zendingsactiviteit, die in de loop der vorige eeuw door verschillende corporaties is ter hand genomen. D 19de eeuw kreeg de naam van zendingseeuw. Al deze corporaties hebben zich in 1917 verbonden tot de „Samenwerkende Zendingscorporaties" en ln 1946 zijn ze tot één lichaam verenigd; „De Verenig de Nederlandse Zendingscorporaties". Bovendien is sedert 1940 het kerkeiyk- worden der zending op gang gekomen, ten gevolge waarvan de Hervormde raad voor uitwendige zending tot stand kwam, waarin behalve de Ver. Ned. Zendingscorporaties van Oegstgeest ook de Gereformeerde Zendingsbond ver tegenwoordigd is. Op de stichtingsdag van het N.Z.G. te Rotterdam zal dit jubileum herdacht worden in een vergadering van het algemeen bestuur der Verenigde Ne derlandse Zendingscorporaties tezamen met vertegenwoordigers van Kerk en overheid, binnen en buitenlandse zen dingsinstanties. Te Rotterdam is een comité gevormd, dat de voorbereiding van deze herden kingsplechtigheid ter hand zal nemen- INZAMELING HUISVUIL. Op Vrydag 3 October a.s. zal geen huisvuil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen- Het ophalen van huisvuil uit die per celen, welke gewooniyk op- Vrijdag wor den bediend, zal nu plaats vinden op Zaterdag 4 October e.k. De Directeur Gem. Reinigings- 2435 Ontsmettingsdienst. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemene kennis dat de gemeente-secretarie en de overi ge bureaux der gemeentelijke diensten en bedryven, behoudens het hierna ver melde, op Vrijdag 3 October a.s. de gehele dag gesloten zullen zijn. Het bureau van de Burgerlijke Stand zal die dag geopend zyn van 10 uur tot 11 uur v.m.: het Stedelyk Museum „De Lakenhal" van 10 uur tot 12 uur VJn. 2434 Leiden. 30 September 1947. Burgermeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT De Secretaris, J. BOOL. BEURSOVERZICHT Amsterdam, 1 October. Het zakenverkeer was heden wederom bescheiden, de stemming was vast. De hoofdkoersen waren gelijk of iets boven ae vorige slotnoteringen, met uitzonde ring echter van de Rubberaandelen. In het vrije verkeer verbeterden de koersen De „Willem Ruys" had pech MAAR KON UITEINDELIJK TOCH ZEE KIEZEN. Het voorgenomen vertrek van de red# van Vlissingen van de „Willem Ruys", het nieuwe vlaggeschlp van de Rotter damse Lloyd, op gistermorgen, kon niet doorgaan, daar het schip door het on stuimige weer, dat de golven op de Schelde wild opjoeg, niet kon tanken, 's Middags heeft men de „Willem Ruys" nog een eindje versleept, maar ook dit mocht niet baten. Vanmorgen om streeks 9 uur kon het schip echter zee kiezen. 25 doden bij spoorwegongeluk te Malang WAGONS VLOGEN HEUVEL AF. Volgens radio D jok ja werden 25 per sonen gedood en 70 ernstig gewond bü een treinongeluk nabfj Malang. In verband met de zware belasting en de stijgende spoorbaan moesten van de trein van Malang naar het Noorden 4 wagons worden afgehaakt. De rem men van de afgehaakte wagens bleken echter niet te functionneren en reden dientengevolge met steeds toenemende snelheid de heuvel af. 2 wagons sloegen hier by om. .Nieuwe functie voor mr. J. Linthorst Homan OUD-COMMISSARIS VAN HM. DE KONINGIN. Bij K. B. is met ingang van heden benoemd tot president van de Rijks dienst voor het Nationale Plan mr. J. Linthorst Homan te Groningen oud commissaris der Koningin in die pro vincie. De heer Linthorst Homan is met ingang van dezelfde datum door demi- nister van Wederopbouw en Volkshuis vesting benoemd tot voorzitter van de vaste commissie van de Ryksdienst voor het Nationale Plan. De heer Linthorst Homan biyft te Groningen woonachtig. Definitief consulair rapport twee weken vertraagd DOOR LATE AANKOMST AMERI KAANSE MILITAIRE ADVISEURS. De gisteren in Batavia aangekomen Amerikaanse militaire waarnemers zul len waarschynlyk morgen met hun waarnemingen beginnen. Vermoedelllk zullen zy naar DJokJa en Soerabaja gaan. Uiteraard zal het uiteindelijke rap port voor de Veiligheidsraad worden vertraagd, doch deze vertraging zal niet meer dan 14 dagen kosten. Inmiddels vindt de samenstelling van het rapport voortgang, doch aangezien het in de bedoeling ligt. dat de gege vens van alle waarnemers in het rap- port worden verwerkt, kan uiteindeiyk het militair gedeelte van het rapport pas in eindvorm worden gegoten, wan neer de Chinese waarnemers (die nog niet allen in Batavia zyn teruggekeerd) zowel als de Amerikaanse waarnemers terug zyn. FOOTE DRAAGT CONSULAAT- GENERAAL OVER AAN LIVENGOOD. Hedenmorgen droeg Walter A. Foote officieel zyn ambt van consul-generaal van de V.S. van Amerika aan zijn op volger, Charles Livengood. over. Omdat hem destyds dooi* zUn regering was opgedragen zitting ln de consulaire commissie te nemen, zal Foote waar schynlyk het consulair rapport voor de V.S. tekenen. i Dr. Walter A. Foote was de Ameri kaanse consulgeneraal te Bataria sinds 21 October 1945. f. 100.— BOETE VOOR HOOFDREDACTEUR „ELSEVIER'S WEEKBLAD". Tegen de heer H. A. Lunshof, die als hoofdredacteur van Elsevlers Weekblad een artikel publiceerde getiteld ,Een bloemlezing uit de geheime notulen' van Linggadjati" en die weigerde bekend te maken wie zyn zegsman was, met het antwoord: „Ik beroep my ter rechtvaar diging van myn weigering cp hetgeen ik als journalist gevoel als beroepsge heim". Is heden door de offlcder van justitie te Amsterdam een geldboete van f100.subs. 15 dagen hechtenis ge- eist. Uitspraak 15 Ootober. VERGIFTIGING VAN ECHTGENOOT TE HOORN. In het Provinciaal Ziekenhuis te Hoorn overleed, schynbaar onder nor male omstandigheden, de 32-J. J. w. uit Hoogwoud. De wachtmeester van de Rykspoldtie J. Vix vond echter door be paalde omstandigheden aanleiding een nader onderzoek naar de doodsoorzaak in te stellen en betrok hierin de politie deskundige dr. Hulst uit Lelden. Diens onderzoekingen wezen uit, dat vergifti ging met rottenkruid de doodsoorzaak was. De echtgenote van het slachtoffer en haar vriend H. de G. werden op de dag van de begrafenis (30 September) aangehouden en legden terstond een bekentenis af. toen bleek, dat de aan- wyzingen van dien aard waren, dat ont kennen niet meer baatte. Reeds eerder hadden zy pogingen gedaan om J. W. te vergiftigen, maar zonder succes. Beiden zyn ter beschikking van het O. M. gesteld. ZWEEDSE ONDERZEEBOOT VERMIST. Zweedse torpedobootjagers en vlieg tuigen zijn op zoek naar een onderzee boot, die tydens manoeuvres is ver dwenen. Het is de „Draken", die in 1926 werd gebouwd en accommodatie biedt voor een bemanning van 32 koppen. De actie-radius is ongeveer 9.000 km. De „Draken" is na experimenten he denmorgen om 6 uur niet op de afge sproken verzamelplaats ter hoogte van Gothenburg verschenen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 1 Oct. Veemarkt. Aange voerd 3 fokstieren, 11 slachtstieren, 29 kalf- en melkkoeien f.350.600, 84* va- rekoelen e.a, 300—400; 300 vette koelen 69 pinken. 37 graskalveren, 37 nuchte re slachtkalveren, 145 vette schapen, 160 weideschapen 5075, 30 mestvar- kens 2540, 192 biggen 815, 8 paar den. 1 veulen. 8 bokken en gelten, alles matig. Kaasmarkt. Aantal partyen 32, waar van 31 Goudse en 1 Leidse kaas. Zv/are Goudse kaas f 142; Goudse kaas lesrt. f.133—f.142; 2e srt. f. 128—f. 132. Matig zich neg een kleinigheid. Koninkiyken stegen van 441% tot 445, Unilevers van 296tot 298^, Philips van 379% tot 382. Ook de Scheepvaartpapieren gingen nog een kleinigheid naar boven. Van de Sui keraandelen liepen H.V.A. van 224 op tot 227. De beleggingsmarkt was stil en vrywel onveranderd, Amerikanen stil en hoger.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3