Djokja moet beslissen over hernieuwd contact Angstpsychose in Frankrijk Stemmingen in de vergadering der V^N. Interview met Sjahrir: WEERBERICHT Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt 86ste Jaargang WOENSDAG 1 OCTOBER 1947 No. 26199 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Algemene rush op de magazijnen. (door onze correspondent te Parijs). Het is nu ongeveer een maand gele den. dat Paul Ramadier, de voorzitter van de Franse Ministerraad, zijn volk de mare deed. dat het land een alge mene catastrophe stond te wachtende graanoogst, zei hij. had slechts 20% van het noodzakelijke minimum opge bracht, de schatkist was leeg en de winter beloofde.zo de hardste te wor den, die Frankrijk sedert jaren had beleefd. Toen wij deze redevoering indertijd van enig sober commentaar voorzagen, hebben wij er al op gewezen, dat zij in eerste instantie wel kennelijk voor bui tenlandse i.e. Amerikaanse oren was bestemd. Men diende die woorden, leek het, wel voornamelijk te verstaan, als een, naai' onze mening niet zeer waardige, smeekbede om buitenlandse hulp, als een appèl aan het medelijden, eer nog dan aan het verantwoordelijk heidsbesef, het gevoel voor internatio nale solidariteit van de machtige rijke bondgenoot aan de overzijde der Ocea nen. En zeer waarschijnlijk trachtte Ramadier aldus tevens enige morele pressie uit te oefenen op de Ameri kaanse diplomatie, opdat het werk van de 16 confererende mogendheden in Pa rijs toch vooral maar au sérieux zou worden genomen. DRAMATISCHE REACTIE. Het is nog niet mogelijk thans reeds uit te maken, of deze meest pessimis tische redevoering, die misschien ooit door een Franse premier was gehou den. Reynauds wanhopige oproep aan Roosevelt uit Juni 1940 meegere kend in Amerika enig effect heeft ge sorteerd. Doch men kan thans al wel zeggen, dat haar uitwerking in Frank rijk zelf uiterst waarneembaar en zeer ongelukkig is geweest. Bij het Franse volk. dat een overwegend vrouwelijk ka rakter heeft en derhalve gemakkelijk, snel en vaak niet heel doordacht pleegt te reageren, hebben Ramadier's woor den weinig minder dan een angstpsy chose opgeroepen. Nergens waar men een recente opinie-test heeft het uit gewezen zich momenteel zo intens met de mogelijkheid van een naderen de oorlog bezig houdt als hier een weekblad toonde zelfs de treurige moed om de uitbarsting van een nieuw we reldconflict nog voor Kerstmis a.s. te voorspellen en nergens ook. waar die psychose welke overigens en helaas geen specifiek-Frans sjanptoom genoemd mag worden, tot zulke ongediscipli neerde handelingen leidde. Wanneer, aldus redeneerde men hier, het gevaar van een hongerwin- j ter dan dermate acuut is, als de pre mier voorspelt, dan dient ieder ter- wille van het naakte lijfsbehoud tij dig de nodige maatregelen te treffen. En zo volgde dus een algemene rush op de magazijnen en men hamsterde wat men vinden kon: Aardappelen ook als die zich niet voor reserve leenden eieren, conserven, graan, wijn De prijzen vlogen de hoogte in. Of ficieel met 23% alleen voor de maand Augustus. Doch in werkelijkheid bedra gen vele prijzen thans al het dubbele van enkele maanden her. Voor een ei legt men nu 20 tot 25 franken neer 50 60 cent'n kilo aardappelen kost 20 francs, een kilo biefstuk 400, ongeveer een tientje dus, een liter melk officieel nog steeds 24 francs (ofschoon, ondanks die prijs, de Regering er nog altijd niet in geslaagd is, de Paryse kin deren en grijsaards, de enige catego rieën. die er officieel recht op hebben, met het halve aantal liters melk te be dienen van de hoeveelheid, welke zij behoeven). En in October beloven kle ren en andere textielwaren, evenals de schoenen met 50 tot 100% in prijs te stijgen ALS OLIE OP HET VUUR. Men mag natuurlijk Ramadier's woor den niet uitsluitend verantwoordelijk stellen voor deze flitsende prijzenstij gingen. Doch het is wèl zeker, dat zij er de psychologische condities in hoge mate voor hebben bevorderd. Die woor den waren als de olie, welke 'n smeulend vuur in een minimum van tijd hoger op doet laaien. En zo is Frankrijk de rand van de afgrond dan weer een stapje dichter genaderd. Een dieptevrees maakt zich meester van het volk. Men denkt en spreekt over de oorlog, men schrijft over devaluatie en revolutie En men gelooft, als een kind in Sinterklaas, in de wonderdoende goedertierenheid van Minister Marshall. Men leeft, anders gezegd, in een atmosfeer, die met de realiteit nog maar verre relaties onder houdt. Men staat op het punt en is bereid de verantwoordelijkheid voor eigen daden in andermans handen te leggen. Frankrijk zwijgt. Het woord is aan Amerika De hulp op korte termijn aan Europa Vóór November, zo zeide Senator Van- denberg lid van de commissie voor bui tenlandse betrekkingen uit, de Senaat, zullen de V.S. géén bepaalde voorstellen gereed hebben voor onmiddellijke hulp aan Europa. Tegen 10 November zal de zoëven ge noemde commissie haar onderzoek met betrekking tot het programma voor de hulp beginnen. De commissie uit het Huis van Afgevaardigden begint haar desbetreffende werkzaamheid ongeveer tezelfder tijd. terwijl de Senaatscom missie voor de toewijzingen tegen mid den November opnieuw bijeenkomt. Z.K.H Prins Bernhard bracht gisteren een bezoek aan het opleidingskamp der mariniers „Woestduin" nabij Doorn. Tiidens dit bezoek werden oefeningen gehouden waarbij de Prins bijzondere hplano-stellinE toonde voor de geluidswagen, welke per gramofoonplaat ge- SsgelJitei weergaf De op kleine schaal gehouden oefeningen kregen vfntoLenaarar«l?te:jkIpf dermariSers T. A. Tennissen.. ZX.H. Prins Bernhard en de commandant van het kamp luit.-kol. der nrnrlniers^-V H. Lief- Tito over Truman-doctrine De Joego-Slavische minister-presi dent, maarschalk Tito, heeft volgens radio Belgrado op een partisanen-con- gres te Belgrado verklaard, dat de Truman-doctrine een poging betekende om oorlog in Europa te verwekken. „Er zijn volkeren, welke niet willen vechten, doch kolonialen willen gebrui ken voor hun strijd. Zij kunnen thans niet langer Joego-Slavië hun oorlog laten uitvechten". „Zij vormen een front tegen ons en tegen alle democratische landen. Wat zU in Athene niet gedaan konden krij gen, trachten zij thans in New York te doen door middel van de V.N. „doch ik zeg u. dat wij deze manoeuvre nimmer zullen accepteren". En met stcmverhefling voegde Tito er aan toe: „wij moeten werken, als of de vrede eeuwig zal duren, doch tevens moeten wy ons voorbereiden, alsof de oorlog morgen uitbreekt". DE POLITIEKE GEZINDHEID IN FRANKRIJK Voor de eerste keer sinds de stich ting van De Gaulle's „Rassemblement du peuple Fransais" heeft het Franse instituut voor opinie-onderzoek een en quête gehouden over de politieke ge zindheid onder het Franse volk. „In dien de verkiezingen heden zouden plaats hebben en indien u uit de vol gende partijen te kiezen had. waarop zoudt u dan stemmen?" aldus luidde de vraag. Achtentwintig procent der betrokke nen heeft geen antwoord gegeven. Van de overigen waren twee-en-twin tig procent voor de communisten ze ventien procent voor de Rassemblement du peuple Fransais. tien procent voor de MRP vooruitstrevend katholiek)tien procent voor de socialisten, vijf procent voor de Rassemblement des gauches, vijf procent voor de republikeinse vrij heidspartij en drie procent verdeeld over andere partijen. 3e Zetel in Veiligheidsraad omstreden Engeland stelde in de algemene ver- gadering der VN voor Pakistan en Je men bij acclamatie toe te laten. Pakistan werd toegelaten met 53 stemmen voor en één tegen (Afghanis tan). Jemen met algemene stemmen). Daarop volgde de verkiezing van drie nieuwe leden van de Veiligheidsraad ter vervanging van Australië. Polen en Bra zilië. Argentinië en Canada werden bei de met 41 stemmen gekozen en zullen 2 jaar in de Veiligheidsraad zitting heb ben. Voor de bezetting van de derde plaats verwierf de Oekraïne 33 stem men en India 29. Daar geen van beide de noodzakelijke meerderheid van twee derde verkreeg was een tweede stem ming nodig. Deze leverde de Oekraïne 29 stemmen en India 24 stemmen op. Nu ook ditmaal geen van belde 36 stem men op zich wist. te verenigen, werd be sloten ten derde male te stemmen. Naar verluidt, zouden de V.S. en Groot-Brit- tannië voor India gestemd hebben, terwijl de Sovjet-Unie de eerste keer India en de tweede keer de Oekraïne gesteund zou hebben. Ook de derde stemming bracht geen beslissing. India kreeg 25, de Oekraïne 29 stemmen. De uitslag van de vierde stemming, die de Oekraïne 30 en India 25 stemmen opleverde, gaf evenmin de doorslag. Nadat voorzitter Aranha had voorge steld verder stemmen uit te stellen en over te gaan tot de verkiezing van le den van de economische en sociale raad en de beheerschapsraad. verklaarde Bi- dault. die door de Chinese afgevaardig de wérd gesteund dat eerst alle leden van de Veiligheidsraad gekozen moes ten zyn. De Sovjet-afgevaardigde, Wys- jinski, drong er bij de afgevaardigden op aan een Slavisch land als lid van de Veiligheidsraad te kiezen, omdat vol gens het Handvest de vertegenwoordi ging in de Veiligheidsraad geografisch gelijk verdeeld moest zijn. De assemblee besloot daarop verder te gaan met de verkiezing van het laatste lid van de Veiligheidsraad. Truman ontvangt Bidault President Truman, wiens behandeling van de plannen voor interim-hulp aan Frankrijk, Italië en Oostenrijk door sommige kringen te Washington scherp wordt gecritiseerd, heeft de Franse mi nister van buitenlandse zaken. Bidault, ontvangen ter bespreking van Frank- rijks behoeften. In Frankrijk is men te leurgesteld over Trumans plan om de beslissing over de tussentijdse hulp aan het Congres over te laten. Ook op het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken is men volgens gezagheb bende bron. „ontsteld" door het, voor uitzicht van ernstig uitstel bij de behan deling van de tussentijdse hulpverle ning en de mogelijkheid van verdere na delige wijzigingen in het rooster voor het plan-Marshall als gevolgd daarvan. DE CHOLERA-EPIDEMIE IN EGYPTE. Van officiële Egyptische zijde wordt gemeld, dat het aantal gevallen van cholera in de besmette gebieden van Egypte met minstens 50 is gedaald, en dat gevoegelijk kan worden aange nomen dat 60 van de verdachte ge vallen geen cholera zijn. De Egyptische minister van gezondheid heeft ver klaard, dat volgens het internationale recht Caïro niet als besmet gebied be schouwd behoeft te worden, daar alle hier gemelde gevallen negatief zijn. Tot zeven maal toe werd gestemd. De uitslag van de vijfde zesde en zevende stemming was resp.: Oekraïne 33. India 23; 34 en 22; 33 en 23. Na de zevende stemming stelde Spaak voor, de stemming verder te verdagen. Dit deed Wysjinski de katheder opgaan om te betogen, dat de stemming voort gang moest vinden- „Ik vraag u op de man af" aldus zeide hij. „wat is er hier gaande? De Slavische landen hebben onbetwist het recht op een vertegen woordiger in de Veiligheidsraad naast de Sovjet-Unie". De voorzitter dr. Aranha. interrum peerde Wysjinski door met zijn hamer te kloppen en wilde hem er op wijzen, dat hij geen stemming mocht maken voor enige candidaat. „Ik vestig er de aandacht van de Sovjetrussische gedele geerde opaldus begon hij. doch Wysjinski draaide zich om. wuifde met zijn arm en riep uit: „Ik heb gezegd". Waarop dr. Aranha vervolgde: „Wij zijn hier niet het recht van landen op ver kiezing aan het bespreken". Wysjinski verliet daarop het spreek gestoelte en de vergadering besloot de zittng te verdagen tot hedenmiddag. Namens India had mevr. Pandit te voren nog geprotesteerd tegen het Sov jet-optreden. Daar de aardappeloogst in de veenkoloniën groter ls dan ooit tevoren, en het tekort aan arbeidskrachten voor het rooien ontstellend is. helpen militairen de boeren bij het rooien van deze voor Nederlands voedselvoorziening zo be langrijke aardappelen ten einde deze nog voor het Invallen van de vorst uit de grond te krijgen, (Foto ANP-v.d. W.) Scherp Oostenrijks protest TEGEN SOVJET-POLITIEK. Dr. Gruber. de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken heeft tijdens een conferentie van de Volkspartij verklaard dat de Sovjet-Unie in haar difinitie van de Duitse activa in Oostenrijk, die in gevolge het vredesverdrag zouden wor den verdeel^ „een ongelooflijke eis" heeft gesteld. „Onder deze definitie maakt de SdVjet-Unie aanspraak op de Duitse activa en hun voortbrengselen zonder evenwel bereid te zijn de bijbe horende passiva te aanvaarden" aldus Gruber. „Deze definitie zal echter tot een situatie leiden, waarin de grenzen tussen de Oostenrijkse republiek en de Sovjet-Unie zouden zijn verdwenen". Gruber zeide. dat Oostenrijk in een rampzalige economische positie wordt gedrongen. Ofschoon het land een der grootste olieproducenten van Europa is. wordt het gedwongen om olie uit Amerika te importeren. De Oostenrijkse olie vloeit weg zonder een spoor achter te laten. Het volk heeft niet genoeg te eten en ziet, zijn voornaamste hulpbronnen in buitenlandse handen. Engeland is het met Gruber geheel eens. Vooral ook heeft de Britse regering bezwaar tegen de wijze, waarop de Sov jet-autoriteiten deze activa aan zich trekken, „zonder erkenning van de fi- Republiek bezit wèl gezag, (Van onze Londense correspondent per telefoon). „Indien Nederland verder afziet van militaire actie zal de oplossing van het Indonesische vraagstuk alleen maar 'n kwestie van tijd zijn en waarschijnlijk een korte tijd", aldus Sjahrir in een gesprek dat ik in zijn hotel te Londen met hem voerde. Of er al of geen voorwaarden verbon den zullen worden aan een hervatting van het contact tussen Nederland en de Republiek wilde Sjahrir in het midden laten. Daarover zal de Regering in Djokja moeten beslissen. De Republiek bezit het volste vertrouwen in de Drie- landen-Commissie. In een geest van samenwerking zal zij haar standpunt over de verdere gang van zaken vast stellen. Sjahrir betwist dat de regering der Republiek in haar gebied geen of on voldoende gezag zou bezitten. „Het tegendeel is waar. Vergeleken met de Philippijnen, Siam of China is de Re publiek een paradijs", aldus Sjahrir. „Iets anders is dat het republikeinse gezag in de door de Nederlanders be zette gebieden heeft geleden". Dr. Sjahrir zeide dat hij nooit zou zijn afgetreden indien hij nog een mo gelijkheid tot verder vreedzaam over leg zou hebben gezien. Over de bereidwilligheid van Neder land om het contact met de zogenaam de constructieve elementen uit de Re publiek te hervatteri. zeide Sjahrir dat men het aan de Republiek moet over laten haar vertegenwoordigers aan te wijzen. „Men spreekt met de Republiek of men spreekt niet met haar. Een an- SPOORWEGLIEDEN IN W.-DUITS- LAND DREIGEN MET STAKING. Een delegatie, welke 120 000 spoorweg- lieden van Noord-Rijnlaud-Westfalen vertegenwoordigde, heeft iian, Duitse autoriteiten en de Bri.se bezettings autoriteiten een ultimatum overhandigd waarin de wanorde op Met gebied der voedselvoorziening naar voren wordt ge bracht en de noodzakelijkheid voor de vakbonden om zelf voor het levenson derhoud van de arbeiders te zorgen. De gedelegeerden eisten de invoering van de werkweek van veertig uren en ver betering van de voedselvoorziening van 31 October af. Zij dreigden men staking indien de eisen niet ingewilligd zouden worden. RUSTIG HERFSTWEER- De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude nacht met vorming van nevel- of mistbanken die morgen weer oplos sen Overigens gedeeltelijk bewolkt en droog weer. In de namiddag opnieuw iets hogere temperatuur. Uitgezonderd tijdelijk- nog matige Westelijke wind langs de Waddeneilanden, weinig wind. 2 OCTOBER. Zon op: 640 uur; onder: 18.13 uur. Maan op: 18.17 uur; onder: 9 03 uur (7 October L. K.) Hoogwater te Katwijk te 5.09 en 19.25 uur. BINNENLAND. Gedurende de zomermaanden van 1948 zal ln het dan gerestaureerde museum ..Het Prinsenhof" te Delft een grote ten toonstelling worden gehouden ter herden king van de vrede van Munster. Een dezer dagen ls het Nederlandse schip Tabinta te Montreal aangekomen met het tweede grote transport Neder landse emigranten van dit Jaar. Gistermiddag heeft Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek gebracht aan het scheepsbouwkundig proefstation te Wa- genlngen. Het genootschap voor reclame houdt z(jn Jaarlijks nationaal congres te Eind hoven op 16 en 17 October a.s mede ter gelegenheid van de daar ln het stede lijk Van Abbe museum georganiseerde Internationale drukwerktentoonstelllng. Gisteren Is Hr Ms korvet de „Batjan" onder bevel van de lult. ter zee le klasse P. Cool, uit Tandjong Prlok naar ons land vertrokken Omstreeks 18 October zal de Batjan ln Nleuwediep aankomen. Blijkens een nieuwe prijsregeling voor houten kisten en kratten ln de Staats courant van gisteren, zijn de prijzen van nlet-standaard-kisten met ongeveer 5 verlaagd. De prezen van standaardklsten hebben slechts een kleine wijziging onder gaan. Hr Ms mijnenvegers „Pleter Florlsz" en „Abraham van der Hulst" zullen op 7 October a.s. Port Said aandoen. Indien men aan de opvarenden post (gewone of aangetekende brieven en briefkaarten) wil zenden, die aldaar wordt uitgereikt, dan moet deze correspondentie uiterlijk 2 October as. gepost zijn. BUITENLAND. Bridges, de voorzitter der Amerikaan se Senaatscommissie van onderzoek ln Europa, heeft medegedeeld, dat de groep, welke momenteel een studiereis door Europa maakt, geen toestemming van de Sovjet-regering ontvangen heeft om de Sovjet-unie binnen te komen. Het Hongaarse kabinet heeft besloten van drie dorpen, waarop Tsjecho-Slowakije aanspraak maakte, afstand te doen. Bin nenkort zullen besprekingen worden ge opend over de grens tussen belde landen (ln overeenstemming met het Hongaarse vredesverdrag). De Fins economische raad. een in stantie vvan onafhankelijke deskundigen, die de regering advies geven over finan ciële en economische kwesties, ls afgetre den „totdat de politieke toestand toestaat, dat de politiek ten aanzien van het econo misch herstel ten uitvoer wordt gelegd. De regering voorkwam de vorige week een algemene staking door het toestaan van. loonsverhogingen, die het land naar schatting 600 mlllioen Finse marken zullen kosten. De Roemeense communisten en sociaaldemocraten treffen voorbereidingen om een „organisatorische, politieke en ideologische eenheid tot stand te brengen. In het rapport van TTygve Lie, de secretaris-generaal van de U.N.O.. aan de economische en sociale raad wordt gezegd, dat het totale financiële deficit van de 16 Europese landen ln 1947 wordt ge raamd op 1.787.000.000 dollar Deze raming heeft zowel betrekking op^de landen die zitting hebben genomen lrf de commissie voor Europese economische samenwerking als op de landen die ln deze commissie geen zitting hebben genomen. Een twintigtal Jonge lieden zijn door de politie op het station te Milaan gear resteerd. Zij droegen insignes met de in scriptie: „Wij zullen de Duco wreken". De scheepsmachlnlsten van de Austra lische scheepvaart zijn langs de gehele Australische kust een staking begonnen. Indien de staking zich uitbreidt, zullen de meeste van de 20.000 werf_arbeiders werk loos zijn De staking vindt zijn oorzaak ln onenigheid binnen de vakvereniging. Prins Ferdinand von Schoenaloh Carolath, de stiefzoon van wijlen dp ex- kelzer van Duitsland, ls tot 9 maanden gevangenis veroordeeld, wegens het ver strekken van valse Inlichtingen aan de geallieerden, Ten gevolge van een zeer hevige aardschok zlln meer dan 400 personen ln Ghaen ln de provincie Khorassan, ln het Noord-Oosten van Perzlë. om het leven gekomen. Volgens verklaringen van afgevaar digden der Slowaakse christelljk-democra- tlsche partij ls de particuliere secretaris van de voorzitter der Slowaakse minister, raad, dr. Urslny, die tevens leider ls van de democratische party, ln Slowakije ge arresteerd. Zaterdag J.l. werden de werk vertrekken van dr. Urslny doorzooht en twee leden van zijn personeel gearresteerd. Philip Hannah, de Amerikaanse on der-minister van arbeid, heeft uit protest tegen de arbeidswet van Taft Hartley zijn ontslag aangeboden Het Duitse denazlflcatle-gerechtshof te Neurenberg heeft Hans Fritsche. de eerste Duitse radiocommentator tijdens de oorlog, tot 9 Jaar gevangenisstraf met af trek door te brengen ln een arbeidskamp, veroordeeld. dere methode is er niet", aldus Sjahrir. Sjahrir heeft in Londen o.a. de Ka merleden Logemann en Joekes.ontmoet, die voor de bijwoning van een congres daar toevallig vertoefden. Sjahrir verklaarde tevreden te zijn over zijn bezoek aan de Ver. Staten, waar hij veel sympathie had ontmoet voor het Indonesische onafhankelijk heidsstreven. „Zelfs voor de Republiek" voegde hij er aan toe. Hij hoopt op zijn reis naar Indonesië weer een ontmoe ting te hebben met Pandit Nehroe, de eerste minister van India. Er komt maar geen einde aan... WEDEROM ZES DODEN EN 12 GEWONDEN. Volgens officiële Nederlandse ge gevens bedragen de Nederlandse ver liezen gisteren 6 gesneuvelden en 12 gewonden. Op verschillende plaatsen werden on ze patrouilles beschoten. Op Java en Sumatra werden groepen van de TNI en terroristen verdreven. Bij Indaroeng in het gebied van Padang werd een zui veringspatrouille beschoten met auto matische wapens en geweren. Consulair tussenrapport heden in Veiligheidsraad Het tussenrapport van de Con sulaire Commissie over Indonesië is door de Veiligheidsraad op de agenda van heden geplaatst. WERKING DER GOENOENG GEDEH VERLOOPT RUSTIG. De vulcanoloog, dr. Steen, heeft het onderzoek geleid inzake de werking van de Goenoeng Gedeh. Het nieuwe krater gat heeft een doorsnede van 25 meter en een diepte van 12 meter. De plaatse lijke vegetatie is met as overdekt en er zijn stenen uitgworpen tot 500 meter hoogte. Met 70 zekerheid kan gezegd wor den. dat de werking verder een rustig verloop zal hebben. In ieder geval dreigt geen direct gevaar voor de omgeving. President Soekawati naar Makassar Gistermorgen zijn President Soeka wati en de ministers Hamelink en Anak Agoeng Gde Agoeng met een Catalinavliegtuig van Batavia naar Makassar vertrokken. Voorts reisden nog een aantal hoge Oost-Indonesische ambtenaren mee. GRIEKSE VERLIESCIJFERS. Volgens een mededeling van het Griekse ministerie van openbare orde hebben de communisten in de periode van 12 October 1944 (de Griekse bevrijdingsdag) tot 25 September 1947 45.214 burgers gedood. Daar boven zouden nog 316 officieren en 2715 man van de veiligheidstroepen door guerilia-strijders terechtgesteld of gedood zijn. De militaire verliezen wa ren nog niet volledig vastgesteld. nanciële verplichtingen, die er mee ver bonden zijn". Men herinnere zich. dat het voornaamste geschil van opvatting tussen de Sovjet-Unie enerzijds, de V.S. en Groot-Brittannië anderzijds, samen hangt met de definitie van hetgeen „Duitse activa beschikbaar voor her stelbetalingen" zijn. De Republikeinse Partij en het plan Marshall In een interview met de New York,se correspondent van de Britse „News Chronicle" heeft Joseph Martin, de re publikeinse voorzitter van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden ver klaard, dat de republikeinse partij op de volgende vier voorwaarden met Tru man en Marshall wil samenwerken bij de hulpverlening aan Europa: 1. De president of minister Marshall moet het juiste bedrag opgeven, dat met de hulpverlening zal zijn gemoeid; 2. Zij moet precieze waarborgen ver strekken. hoe het geld zal worden be steed; 3. Zij moeten bewijzen dat het geld voor constructieve doeleinden zal wor den gebruikt n.l. om Europa weer ge zond te maken; 4. Er zal bewezen moeten worden, dat de hulpverlening de Amerikaanse eco nomie niet zal verstoren. Martin verklaarde, dat het congres niet bereid is om in paniek maatregelen te nemen, omdat men het op korte ter mijn heeft medegedeeld, dat er een noodtoestand heerst. Het congres, dat een republikeinse meerderheid heeft, is bereid om in spe ciale zitting bijeen te komen wanneer de voorzitter van de democratische par tij daartoe gereed is. Martin zeide, dat hij een zakenman ls en zonder nauwkeurige schatting van het nodige bedrag geen beslissingen om trent zaken kan nemen. OVERSTROMINGEN IN DE PENDSJAAB. Duizend vlerkante kilometers van cen- traal-Pendsjaab zijn overstroomd door het water van drie buiten haar oevers getreden rivieren. Temidden van de vernielde, nog niet rijpe oogst, hebben duizenden dorpelin gen uit de omstreken van Lahore hun toevlucht gezocht op daken en verho gingen. Vele dorpen zijn afgesloten en voedsel- zowel als vluchtelingen-con- vooien worden door het modderige wa ter tegengehouden. Deze nieuwe ramp heeft de moeilijkheden om de vluchte lingen te vervoeren en van voedsel te voorzien zeer vergroot. Grote gdeelten van het laaggelegen Lahore, vlak bij de grens tussen Oost- en West-Pendsjaab, zijn overstroomd. Vliegtuigen zijn gecharterd om voed sel uit te werpen voor de vluchtende be volking. „DEMOCRATIE" IN HONGARIJE. Alezek Gulyen, afgevaardigde voor de onafhankelijke party van Zoltan Pfeif fer, is, niettegenstaande zyn parlemen taire onschendbaarheid, in de hoofd straat van Boedapest gearresteerd. Hij werd een uur lang verhoord over zyn activiteit in het verleden, daarna werd hij vrijgelaten. Het communistische blad Izabad Nep meldde, dat de vier partijen van de regeringscoalitie geza menlijk een petitie opstellen voor op heffing van de mandaten van Pfeiffers party, daar de handtekeningen op de documenten der candidaten vervalst zouden rijn. De party van Pfeiffer voormalig lid van de party der klein© boeren werd opgericht kort voor de Hongaarse verkiezingen op 31 Augustus en verwierf toen 14 procent van het aantal stemmen. VERNIETIGING VAN MESSERSCHMIDT-FABRIEKEN. Volgens radio-Hamburg behoren de ondergrondse Messerschmidt-fabrieken te Augsburg in de Amerikaanse zone van Duitsland tot de ondergrondse fa brieken, wier vernietiging door het Amerikaanse militaire bestuur werd gemeld. Volgens de Amerikaanse mededeling zyn gedurende de afgelopen twee we ken meer dan 4.000 ton aan herstelbe talingsleveringen uit de Amerikaanse zone naar België, Nederland. Frankrijk, Tsjecho-Slowakije, Joego-Slavië. Grie kenland. de Sovjet-Unie en Polen ge stuurd. Ook de beroemde vliegtuigfabrieken „Focke Wulf" te Bremen zyn op de lyst geplaatst der fabrieken, welke ten behoeve der Duitse herstelbetalingen ontmanteld zullen worden. Dr. Hirschfeld naar Amerika Het executieve comité van de confe rentie, welke zich te Parys heeft bezig gehouden met hei, opstellen van de uit werking van het „plan-Marshall" zal zich op 4 Oktober per Queen Mary" naar Amerika begeven, ten einde van gedachten te wisselen met de Ameri kaanse regering over het zojuist inge diende rapport. Van Nederlandse zijde gaat mee dr- H. M. Hirschfeld, die vergezeld wordt door drs E. H. van de Beugel.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1