„Naar een blijvende oplossing van het Indische probleem?" Ervaringen op een „enorme drijvende wastobbe" Nederlanders en Indonesiërs richten tot regering rich WEERBERICHT Wat er in Indië gebeurt De heer Logemann wenst ondanks alles overleg Op de Karei Doorman Nuttige oorlogsbodem voor personeels-opleiding Met een enkel woord President Truman wil Europa direct steun verlenen 56ste Jaargang VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1947 No. 26193! LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Hermy x Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Na 1 October resp. f. 3.90 en 30 cents Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 „Vertrouwen" is enige basis Een zeer uitvoerige verklaring, ten behoeve van 'n snelle en deugdelijke oplossing van het vraagstuk Neder- land-Indonesië is heden aangeboden aan de Regering en aan de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, door Soekawatï, president van Oost- Indonesië, Sultan Hamid II, Z.E. Mi nister Hamelink, Z.E. Minister Anak Agoeng, ir. P. F. S. Otten en de heer De Vries. i Zij bevat de samenvatting van be sprekingen welke'een aantal Nederlan ders en Indonesiërs de laatste weken met elkaar hebben gehad. Hierin wordt oa. verklaard: Ondanks de duisternis is er een1* blij vende oplossing. Zij moet zijn: recht vaardig, logisch, practisch voor allen verstaanbaar en juist daardoor aan vaardbaar voor alle goedwillenden, on verschillig -of zij zijn Indonesiërs. Ne derlanders of buitenlanders. VOORBEELD VOOR DE WERELD Laten wij aan beide zijden elk gevoel van hoogmoed en vooroordeel afleggen, ons losmaken van elk verkeerd begrip van prestige, dat het nieuwe doodt. Al leen door met karaktervastheid eerlijk en open tegenover onszelf en elkaar te staan, kan de juiste oplossing worden gevonden en met kracht van overtui ging voor beide zijden aannemelijk wor den gemaakt. Waarom zouden wy, allen samen, door ons voorbeeld, door onze manier om samen dit grote probleem op te lossen, niet voor de hele wereld een voorbeeld zyn? SLECHTS ÉÉN VORM VAN VRIJHEID. Nadat er op gewezen is, dat angst de slechtste raadgeefster is en dat er reeds veel goeds bereikt is men denke aan Malino, Den Pasar, Pankal-Pinang en Linggadjati wordt geconstateerd, dat het nu allereerst op de uitvoering aan komt. Als wij ons probleem constructief op lossen, zullen wij de kans op een nieu we wereldoorlog zeker verminderen. Er is maar één vorm van vrijheid, dat is 'de „zelf gekozen vrijheid", met de onafwijsbaar daarmede verbonden in vrijheid aanvaardfe gebondenheid. Dit geldt niet alleen voor ieder indi vidu, maar ook voor iedere gemeen schap en voor ieder volk, „een rijk van dwang en duurt niet lang". Deze zelf gekozen vrijheid is de enige basis voor duurzame vriend schap. A Denkt niet, dat ooit terug kun- nen gaan naar het verleden, want wy leven in een dynamische tijd en wij leven in een tijd van ontwaken van volkeren en gemeenschappen, die sommigen in het verleden ten on rechte en op een verkeerde wyzc als aan zich ondergeschikt beschouwden. VRIENDEN VOOR GENERATIES. Indien wij allen, in Nederland en In donesië, als broeders elkaar de hand willen reiken om in wijsheid en een voud op te bouwen, dan zullen wij voor vele generaties vrienden zijn en blijven, waartussen geen ander zich plaatsen kan. Daarvoor is nodig, dat wij begin nen ons los to maken van ons verle den, elkaar beloven onder dat verle den een streep te zetten en vanaf vandaag ons gedragen zonder ouder wetse diplomatie, zonder onverdraag zaamheid, zonder eerzucht, zonder ongezonde materiële ambities, met de vaste wil elkaar te dienen, omdat dit de enige waarachtige vorm is om om- zelf te dienen. Laten wij het nu dit keer eens heel eenvoudig en heel open en heel eerlijk doen, in het enige waarachtige belang van onze volke ren want dit is de enige manier, op bouwende na-oorlogse historie te scheppen. de practische uitvoering. Het voorgaande is alleen maar prac tisch doorvoerbaar, indien aan beide zijden mannen staan van karakter en wijsheid, die niet alleen er in geloven, maar ook de wil en de mogelijkheid hebben, het aannemelijk te maken voor en door te voeren bij hun eigen volke- reDan volgen verschillende practische aanbevelingen, waarvan wij het volgen de ontlenen: 1 Herstel van rechtsorde in alle gebieden, waar dit tot dusverre nog niet is geschied, in een volgorde, dooi de verantwoordelijke instanties te be palen. 2) Gezamenlijke opbouw van een be trouwbare politiemacht, die vandaag bij gebrek aan iets anders door het leger moet worden vervuld. IETS WARMER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk nog tijdelijk krachtige, later wat afnemende wind."Overdrijven de wolkenvelden. -Droog weer. Opnieuw iets warmer. 27 SEPTEMBER. Zon op: 6.32 uur; onder 18.29 uur. Maan op: 18:08 uur; onder: 2.45 uur (30 Sept. VH.) Hoogwater te Katwijk te 2.31 en 14.52 uur. 3) Dan volgen verkiezingen in vrij heid, om te komen tot een representa tieve vertegenwoordiging voor elk ge biedsdeel. 4) Volgens de ervaring, verkregen bij de totstandkoming der Malino staten, regele daarna ieder gebiedsdeel zijn eigen status en bestuursvorm. 5) Afgevaardigden dier gebiedsdelen zullen vervolgens aan de Ronde Tafel moeten gaan zitten om gezamenlijk te bepalen, op welke wijze zij de ,,Ver, Staten van Indonesië" zullen vormen. schijn des kwaads verwijderen. Hier moet zoveel mogelijk „de schijn des kwaads" worden verme den, zodat aan deze tafel bij voor keur uitsluitend Indonesiërs zullen plaats nemen, indien en voor zover door hen zelf de behoefte niet wordt gevoeld of indien dit in hun welbe grepen belang zoude zijn, door wijze Nederlanders te worden voorgezeten of bijgestaan. 6) Aan deze Ronde Tafel zou kunnen worden besproken, op welke wijze de Indonesiërs (dus de „Federatie van Indonesische staten") een vrijwillig door hen met Nederland aanvaarde staatsrechtelijke band willen uitwerken. Indien wij beginnen met vertrouwen te schenken, dan zullen wij vertrouwen terug krijgen. Wanneer wij .ter zake een materia listische en onspychologische procedure volgen, Azal het daaruit voortkomende niet gezond en daarom niet blijvend zijn. Het is onze overtuiging, dat, wan neer deze procedure wordt gevolgd, de band met Nederland in een goede sfeer en op een hoog niveau van wil tot samenwerken, sterk en gezond zal zijn en daardoor van langen duur. 8) Wanneer wij op deze wijze de po litieke vraagstukken gezamenlijk zullen hebben opgelost, volgen van nature de economische. zie elkaar recht in de ogen De ontwikkeling van de afgelopen twee jaar mag voor ons geen uitgangs punt en ook -geen voorbeeld zijn om de enig ware oplossing te bereiken, een oplossing van verdraagzaamheid, van eenvoud en wijsheid, waaruit wannser het ogenblik gekomen is, altijd vanzelf gelijkheid volgt. Laten wij daarvoor elkaar recht in de ogen kijken. Als wij dat doen, dan komt vertrouwen vanzelf, Nederland en Indonesië kunnen voor altijd vrienden worden, maar zij kun nen ook voor altijd van elkaar worden vervreemd. beslissing voor generaties Een beslissing moet worden geno men, die voor generaties bepalend zal zijn voor ons aller geluk of ongeluk, voor ons aller opgang of neergang. La ten wij gezamenlijk in vertrouwen de juiste weg kiezen. ook EEN DAGVAARDING! ,,Van Mook: leider van gewapende terroristen". In een verminkt overgekomen tele gram over de verklaringen van dr. Van Mook tijdens de gisteren gehouden persconf eren Lie, wordt oa, gezegd, dat dr. Van Mook persoonlijk de keuze van de Commissie van Drie een ideale op lossing acht. Op de vraag of „niet een voorwaarde voor besprekingen met de Republiek is, dat de Djokjaregering verandert" zeide dr. Van Mook, dat „een verandering in het Jiart van de Republiek noodzake lijk is". Overigens gelden voor basis besprekingen in grote lijnen dezelfde condities als voorheen met inbegrip van de voorwaarde betreffende de gezamen lijke gendarmerie. Wat Nadjamoeddin betreft, het is hem op verzoek van Oost-Indonesië niet toegestaan Batavia te verlaten, zulks voor de tild' hangende het onderzoek. Er kan geen sprake zijn van terug trekken van onze troepen, zolang geen garantie voor de veiligheid kan worden gegeven, N Over de Martin-Behrman affaire ver telde de Lt. G.G. dat hy was gedag vaard als „Van Mook, leider van een groep gewapende terroristen". Lachend zei hij daarop: „Ik geloof, dat Ryan onze beste propagandist is en hij zal er zelfs niet voor betaald worden". OPDRACHT VAN CONSULAIRE COMMISSIE IS TIJDROVEND.. In het tussentijdse rapport van de Commissie van Drie is gewezen op de gecompliceerdheid van het probleem waarvoor de consuls zich zien geplaatst en waardoor de opdracht tijdrovend bleek te zijn. Vijf doden en 15 gewonden benden verdreven en aanvallen afgeslagen. Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat de Nederlandse verliezen voor zover bekend op 24 September bedroegen: 5 gesneuvelden en 15 gewonden. Op West- Java hebben Nederlandse troepen ben den verdreven bij Pisangan Wetan ten N.O van Tanggerang, in de kampong Tjilengka aan de Wijnkoopsbaai en Pa- nanagan ten Z.O. van Soekaboemi. Een Republikeinse troep heeft een aanval ondernomen nabij Kalipondak, 20 km. ten Westen van Cheribon. Een Neder-, lands detachement in Tjamalaka in het gebied van Bandoeng heeft 'een aanval afgeslagen. Op Midden-Java hadden Republikeinse aanvallen plaats op eèn Nederlands detachement bij Wangon be noorden Tjilatjap en bij Ketangoenan bezuiden Tegal, Op Oost-Java zijn Ne derlandse patrouilles beschoten in de omgeving van Loemadjang, Banjoewan- gi en Malang. Een Nederlandse patrouil le verdreef ten Zuiden van Loemadjang 100 man. Op Sumatra in het gebied van Medan zijn bij Kabandjahe en Loeboek- pakan terroristen verdreven. Onder de gesneuvélden bevond zich een Japan- nees. Bij Bindj ai schoten Republikeinen met geweren op badende militairen. „Waarom geen waardering voor Commissie-Generaal?.... HEER ZANDT WIL DJOKJA GENOMEN ZIEN. (Van onze parlementaire redacteur) Zoals wij reeds in een gedeelte in on ze oplaag van gisteren meldden zijn de Kamerdebatten over Indië voortgezet met een rede van prof. Logemann (Ar beid). die o.a. opmerkte: „Hoe denkt de regering de constructieve van de des tructieve elementen te scheiden?" De heer Wagenaar (CPN)„Dat hadfc u op 23 Juli moeten bedenken". De heer Logemann: „Wie de politionele actie zag als noodweer, had niets te bedenken. Die onderscheiding is veel te simplis tisch. Daarom zal een opmars naar Djokja ons niet helpen". De enige weg is om van de inter nationale bemiddeling gebruik te ma ken, om alsnog tot overleg te komen. Spr. geeft toe. dat de troepen in In dië er anders over denken; dat kan niet anders: wie tussen de symptomen zit, kan slechts symptomatisch op treden. Maar we komen er alleen, als we de kern van de zaak aanpasten. Spr. wil de Commissie van Drie zo sterk mogelijk by de zaak betrekken. Zij heeft het gezag, dat wij missen. Maar zij mist de deskundigheid, die wij hebben. Zij zal het wel zoeken in verdere staatkundige concessies. Maar alles zou mislukken, als wij met „de Republiek" niet bedoelen de repoeblik van Linggadjati. De regeringsverkla ring is op dit punt niet duidelijk. De bezette gebieden zijn bestemd om aan de repoeblik terug te keren. De in ternationale inmenging is daarvoor ga rant. Maar dan moet er uiteindelijk recht en veiligheid komen in de bezette gebieden. Spr. zegt hier dat de term be vrijde gebieden fout is. Voorts moet de mogelijkheid geschapen worden, dat de bevolking der bezette gebieden zich vrij elijk uitspreekt over hun status. Na te rugkeer tot de repoeblik dient er voor- TRUMAN TEKENT VREDESVERDRAGEN. President Truman heeft de vredes verdragen met Italië, Roemenië, Bul garije" en Hongarije, die door de Senaat tijdens zijn laatste zitting werden ge ratificeerd, getekend. lopig internationaal toezicht te zijn op de staat van recht en veiligheid, zulks ter voorkoming van terreur en repre sailles. De heer Logemann acht deze zijn ideeën niet in strijd met de regerings verklaring. Hij mist echter een aandui ding van actieve politiek. Hij is verheugd Qver het vasthouden aan de Ver. Staten van Indonesië en aan de Unie. Of de datum van Linggadjati kan worden aan gehouden is na alle getalm wel twijfel achtig. Doch het mag niet aan onze constitutie liggen! Spr. behandelt dan de interim-rege ring; en meent dat wy niet met de federatie op weg mogen gaan zonder de repoeblik. Met de emancipatie der Malino-staten moeten wy doorgaan, als bewijs van onze goede trouw. Spr, mist met pijnlijke verbazing elk woord van waardering voor de Commis sie-Generaal en vraagt nadere inlichtin gen over het collegiaal orgaan. Voorts spraken nog de heren Zandt (S.G-), die het gehele gevoerde beleid afkeurt en Djokja genomen wil zien, en de heer Stokvis (Comm.). die be toogde, dat Djokja een souvereine staat zou zijn. (Van een speciale verslaggever) Men kan moeilijk het enige vlieg kampschip dat ons land bezit, Hr. Ms. „Karei Doorman", de trots der Kon. Marine noemen. Daarvoor is het logge gevaarte volgens het oordeel van rasechte zeelieden te weinig een „schip". Zelfs de landrot voelt zich ietwat on wennig, wanneer hij op de „Karei Door. man" voet aan dek zet. „Een enorme drijvende wastobbe", aldus kwalificeerde een loods deze oorlogsbodem, welke niet minder dan 17.210 ton meet, een lengte van 176 meter en een breedte van ruim 22 meter heeft. Een drijvend vliegveld, als zodanig moet men een vliegkampschip beschou wen. Het vliegdek meet 158 meter; voor de leek een. respectabele lengte, maar uiterst bescheiden voor de marine-man, dié dienst heeft gedaan of zijn opleiding genoot op de Amerikaanse en Engelse vliegkampschepen. Vliegdek en hangar, welke laatste door haar oppervlakte on. wezenlijk aandoet, vormen de hoofdbe standdelen van de „Karei Doodman", De bak, officieren-, onderofficieren- en manschappen-verblijven zijn als het ware hier omheen gebouwd. Door mid del van een lift worden de vliegtuigen aan dek gebracht, om later op dezelfde wijze weer in de hangar te worden op geborgen. Men wandelt door dit vaartuig als door een enorme loods. „Je zal je er nooit op thuis voelen", zegt een boots man me en ik kan het me indenken. niet voor fire-flies. Het vliegdek. uitgerust met vangnet ten en remkabels, is te klein gebleken, om de „Karei Doorman" te doen uit rusten met Fire-Flies. Men bezigt vlieg, tuigen van lichter type, de „Austers". Zij zijn vrij gauw „los" en kunnen na landing met mankracht, afgeremd wor den. De marine is bly, dat zij op 20 Maart 1946 over de „Nairana", zoals de bodem aanvankelijk heette, voor 2 jaar van de Engelse Regering de beschikking kreeg. Dank zij-de geperfectionneerde radarinstallaties (afzonderlijke ohtvan- gers voor de kust- en zeebeveiliging, plus hoogtemeters) kan men het toe komstige personeel van het nieuwe Foto Van Vliet. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. L. A- Kesper (rechts) en naast hem burge meester Van Kinschot bij een van de ingezonden varkens op de Vebo-tentoon- stelllng, welke gisteren in Leiden werd gehouden. 8lNNfc.NL VM> Gistermiddag is het contactvaartuig „Van der Steng" officieel in dienst gesteld Aan boord bevonden zich vertegenwoordi gers van enkele ministeries, leden van het comité „Onze Marine" en Industriëlen. Aan de firma J .K. Smit en Zn. In dustrie Diamant te Amsterdam is gedu rende een aantal Jaren de uitsluitende leverantie opgedragen van diamanten boorkronen ten behoeve van alle Tsjecho- Slowaakse niljnen. C.C.D.-ambtenaren uit Tilburg heb ben ln Rijen (N.-Br.) in samenwerking met de politie 36 „zwarte" varkens ach terhaald. Het zwaarste exemplaar woog 170 kilo. Het hele plaatsje was door dit onderzoek ln rep en roer. Te Baarle-Nassau viel het 3-J. kindje van de landbouwer C. van. Tilburg in een ketel met kokende pap. De kleine is ln het ziekenhuis aan de bekomen brand wonden overleden. C van R., voorm. besteller bij de P.T.T, te Rijen werd in het Huis van Bewaring te Breda Ingesloten, verdacht van post- chetotallen Hij k- uit zijn functie ge schorst. Als postbode zou hij zich dit jaar o.a. meermalen wederrechtelijk textielgoe- deren toegeëigend hebben, Op de verkeersbrug bSj Westervoort ls de 15-Jari^e T. P. onder een vrachtauto geraakt. Hij ls aan zijn verwondingen overleden. Mevrouw Schermerhorn ls gistermor gen per vliegtuig naar ons land vertrokken BUITENLAND. President Truman heeft de organi satie van de Amerikaanse strijdkrachten volgens het nieuwe fusieplan beëindigd. De Praagse politie heeft ln het leger een splonnagenet. ln verband met het on langs aan het licht gekomen Slowaaks complot ontdekt, aldus worclt officieel medegedeeld Een aantal militairen, dat voor een vreemde mogendheid werkte. Ls gearresteerd. Labour heeft de zetel wan West Is lington (Londen) bij tussentijdse verkie zing behouden. Labour ls sedert de laat ste algemene verkiezingen nog ln geen enkele tussentijdse verkiezing verslagen. Gisteravond waren ln de dichtbe volkte wijken van de Egyptische hoofdstad achttien gevallen van oholera geconsta teerd. De epidemie schijnt zich nog uit te breiden. De werving van arbeidskrachten voor de mijnen ln de Britse zone van Duits land kwam tot een record in Augustus j.l. toen 18-918 personen zich opgaven. BH het proces tegen de directeuren van de I. G. Farben zijn stukken getoond, volgens welke reeds ln 1934 onderhande lingen werden begonnen met de generale staf over de vervaardiging van gifgassen. De Australische minister van bulten, landse zaken, dr. Evatt, ls met algemene stemmen tot voorzitter van'de Palestijnse commissie der V.N. gekozen. viiegkampschip naar behoren africhten. De „Karei Doorman" is 'n escorte car rier, deed in hoofdzaak tijdens de oor log dienst op de Moermansk-route en was oorspronkelijk ontworpen om koop vaardijschip te worden. De Marine is weinig verrukt over het type als zodanig. NIET GESCHIKT VOOR DE TROPEN. Het ontbreken van air-conditioning maakte, dat het ongeschikt is voor de tropen. En juist hiervoor zouden wij een vliegdekschip nodig hebben. Maar, zoals gezegd, prachtige diensten heeft het verleend bij de opleiding van per soneel. De commandant Zeemacht heeft de vertegenwoordigers der Nederlandse per? in de gelegenheid gesteld één dag op jfle „Karei Doorman" gast te mogen zrijn. Het is mede door de geslaagde de_ monstl-aties en de geslaagde landing van een Hellcoptère, een leerzame dag ge weest, Aangetoond werd. dat de Helicoptère uitstekend geschikt is om als „post bode" van het ene naar hel andere schip te fungeren. „HET HEEFT ONS VEEL GELEERD!" „Als straks de „Karei Doorman" weer onder Engelse vlag gesteld wordt zal gezegd kunnen worden: „Het was geen schip, dat aan alle verwachtin gen heeft beantwoord, maar het heeft ons veel geleerd". De kapitein ter zee A. de Booij, die het commando voert, zal met de opge dane ervaringen op de „Karei Door man" zijn voordeel kunnen doen ^ls Ne derland eerlang de beschikking zal krij gen over een vliegkampschip van mo derner type. Groothertogin Charlotte van Luxem burg, die op zal treden als peetmoeder bij de doopplechtigheid van H.K.H. Prinses Marijke in de Domkerk te Utrecht op 9 Oct. a.s. (Foto ANP). Uitstel conferentie? De Britse regering heeft aan de Ver enigde Staten, Frankrijk en de Sovjet- Unie voorgesteld de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier niet op 3 November te hou den, doch later in deze maand. Hierdoor wordt vermeden, dat de conferentie der Grote Vier samenvalt met de zitting van de UNO-Assemblée. Naar aanleiding van het Britse verzoek hebben Frankrijk en de Verenigde Sta ten voorgesteld de conferentie der plaatsvervangende ministers van Bui tenlandse Zaken, die op 6 October zou beginnen, tot begin November uit te stellen. Deze onderhandelingen tussen de Grote Vier betreffen het lot van de Italiaanse koloniën, waarover vóór Sep tember 1948 een definitieve beslissing moet zijn uitgesproken. Op voedsel- en finantieel gebied. President Truman heeft een beroep op het Amerikaanse volk gedaan om onmiddellijk en vrijwillig een begin te maken met het zuiniger omspringen met voedsel. Hij maakte bekend dat hij wil tr&chten noodhulp aan Europa te verstrekken, zo mogelijk zonder een speciale zitting van het Congres. De president drong er bij het Amerikaanse volk op aan om minder voedsel te ver morsen. Hy vertelde de pers dat hy ontvan kelijk staat tegenover de kwestie van een speciale zitting van het Congres, doch zeide dat zUn huidige plan was om noodhulp aan Europa te verschaf fen zonder 'n speciale zitting. Dit zal een van dc voornaamste punten zijn op de conferentie, die hij Maandag met congresleiders zal houden. Trüman stelde een burgerlijke voedsel- commissie in welke een program voor voedselbehoud in het binnenland nioet opstellen. Charles Luckman, president van Lever Brothers, werd benoapid tot voorzitter van de commissie. Truman vroeg hem om zijn organi satie zo snel mogelijk op gang te bren- °6De president legde uit dat de voed sel- en brandstof situatie In Europa zo critiek ls dat er geen tijd is voor een gedetailleerde en zorgvuldige bestude ring Wegens de noodtoestand voor wel ke Europa zich gesteld ziet en het feit dat dit land niet ter zijde kan staan en kan toestaan dat Europeanen sterven wegens honger of koude, zeide de pre sident dat hij de congresleiders van beide partijen heeft uitgenodigd om met hem te overleggen welke onmiddel lijke stappen genomen kunnen worden om Europa hulp te verschaffen. Wat betreft het onmiddellijk pro gramma voor voedselbehoud in het land zelve, zeide Truman, dat hij het Amerikaanse volk niet vroeg om minder te eten, doch wel om minder te ver morsen. Bij voorbeeld het brood dat in dit land wordt weggeworpen, vertegen woordigt een verlies van ongeveer 70 millioen bushels graan per jaar. Toen hem een vraag betreffende te rugkeer van de prijsbeheersing werd gesteld, antwoordde Truman dat hier over het congres diende te beslissen. Toen hem gevraagd werd of hij zou aanbevelen de rantsoenering weer in te stellen, zeide Truman dat hij hierop pas zou kunnen antwoorden als hem alle feiten bekend waren, Truman sprak de hoop uit dat de Latijns-Amerikaanse landen zouden helpen bij de tenuitvoerlegging van het plan Marshalk Dep resident zeide, dat wilde men de moeilijke economische si tuatie in Europa het hoofd bieden, bet noodzakelijk was dat de antl^e Ameri kaanse landen aan 't plan deelnamen- Over de hulp die zij zouden kunnen verlenen zou met de Amerikaanse re geringen van gedachten worden gewis seld. Op het ogenblik bestaan echter geen plannen om een formele ronde tafel-conferentie te houden. Een ieder die overschotten heeft, zal de kans ge boden worden om Europa te helpen, zo verklaarde de president. In zijn analyse der voedselsituatie zeide Truman dat de ongunstige weers omstandigheden in de Verenigde Sta-, ten en Europa deze winter' tot een' voedseltekort zouden leiden, dat zelfs groter zou zijn dan verleden winter. Indien geen nieuwe maatregelen ge nomen zouden worden, zou» de export naar Europa minder zijn dan die van het vorige jaar. „De Verenigde Staten kunnen niet berusten in deee vooruitzichten voor de export. Indien meer naar het buiten land gezonden zou worden zonder dat de binnenlandse vraag zou worden aan gepast, zou onze eigen prijssituatie slechter worden", aldus de, president. De Amerikaanse president betuigde zijn tevredenheid over het rapport dat door de tef Parijs gehouden conferentie der zestien naties is uitgebracht en hij vertelde dat de regeringscommissies die zijn ingesteld om de Europese situatie te onderzoeken, het rapport zullen be studeren en hun bevindingen aan de betreffende congres-commissies zullen mededelen. Truman zeide dat de natie zonder twijfel spoedig via het congres zou ant woorden, zodra zij bevredigd is inzake de omvang en de doeltreffendheid van de stappen, die de Europese na/ties zelf doen om elkander te helpen. Uit de vragen die hem gesteld wer- den, bleek dat het „stopgatprogram" dat de president Maandag met de con- gresleiders zal bespreken, los staat van het zogenaamde plan Marshall. De president zeide dat hij hangende de congressionele conferentie geen schatting kon geven van hetgeen tus sen het huidige ogenblik en het eind van het jaar voor Europese hulp nodig zal zijn. De Britse protestnota INZAKE PETKOF. In de Britse protestnota tegen de executie van Petkof wordt omi. gezegd, dat Engeland vreest, dat Bulgarije de laatste resten van democratie binnen zijn grenzen wil uitroeien. De executie van Petkof is volgens de nota een ge rechtelijke moord, dienende om zich te ontdoen van 'n man, die het niet eens was met de door zijn regering gevolgde richtlijnen. De nota zegt voorts, dat de terecht stelling van Petkof een inbreuk bete kent op artikel twee van het vredes verdrag met Bulgarije, welkartikel de politieke vrijheid garandeert. DE VEILIGHEIDSRAAD OVER TOELATING VAN NIEUWE LEDEN. In de Veiligheidsraad heeft de Ame rikaanse afgevaardigde, Johnson, een warm pleidooi gehouden voor toelating van Italië als lid van de V.N. De Sovjet-Russische afgevaardigde verklaarde zich bereid om zijn goedkeu ring aan Italië's toelating te geven, mits dan tegelijkertijd ook Bulgarije, Finland, Hongarije en Roemenië zullen worden toegelaten. Kol. William Hodgson (Australië) zeide daarop ,.U tracht een voorwaarde op te leggen, welke naar mijn mening op chantage lijkt". De raad besloot vervolgens over Iedere candidaat afzonderlijk te discussieren en te stemmen. De Franse afgevaardigde zeide Bul garije niet te zullen steunen. De Ame rikaanse afgevaardigde, Johnson, zeide, dat „de ontwikkelingen in Hongarije, aanleiding -even tot ernstigetwijfel omtrent de bekwaamheid en bereidheid der huidige regering om de verplichtin gen van het Handvest der V-N. na te komen". Gromyko verdedigde hierop Hongarije, zeggende, dat de in het buitenland circulerende berichten ten dentieus zijn en de feiten verdraaien.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1