Eendaagse Vebo-tenloonstelling STADSNIEUWS RECHTZAKEN Laatste Berichten Vergadering Ex-politieke gevangenen. CONGRES WORDT EIND OCTOBER IN LEIDEN GEHOUPEN. Gistermorgen kwam in de beneden zaal van „Het Gulden Vlies", het hoofd bestuur van de Ned. Ver. van Ex-Poli tieke Gevangenen uit de bezettingsftjd tezamen met het bestuur van de afde ling Leiden, in vergadering bijeen. Mr. B. W. Stomps, voorzitter van het hoofdbestuur, verwelkomde de aanwe zigen met een korte uiteenzetting van de reden tot deze spoedvergadering. Spr. verklaarde o.a. dat de suggesties, als zou door de vereniging communisti sche propaganda worden gevoerd, abso luut ongegrond zijn. „Wij zijn", aldus spreker, „er juist trots op, dat in een organisatie als de onze, mensen uit alle godsdienstige en politieke groeperingen samen kunnen werken en als gevolg van de gezamenlijke doorstane ellende een zelfde doel kunnen nastreven. In verband met deze onjuiste suggesties, zo zeide spr. verder, heeft het hoofd bestuur het noodzakelijk geacht het congres, dat in Maastricht zou worden gehouden, te laten vervallen en daar voor in de plaats het congres binnen één maand na de vastgestelde datum in een andere stad te laten plaatsvin den. Kolonel W. Ch. J. M. van Lanschot verzocht direct daarna de heer M. L. Smit, 2e voorzitter van het district Leiden, een overzicht te geven van de mogelijkheden, welke de stad Leiden zou bieden indien het congres hier zou worden gehouden. De heer Smit veronderstelde dat de korte tijd van voorbereiding vele moei lijkheden zou opleveren bij de organi satie van een vierdaags congres. Hij was' er echter van overtuigd, dat de le den van het district Lelden eenparig bereid zouden zijn hun schouders onder deze zware opgave te zetten. De stad der vrijheid, zoals Leiden met 'recht vaak wordt genoemd, zal trachten gast vrijheid te verlenen aan allen, die dit congres wensen te bezoeken. Na een voorlopige bespreking van de vele moeilijkheden, welke hierbij over wonnen dienen te worden, werd beslo ten het congres doorgang te doen vin den op 282930 en 31 October as. De officiële persoonlijkheden en de buitenlandse vertegenwoordigers zullen worden uitgenodigd. Leiden als voor beeld van universitair verzet wordt ge acht in staat te zijn de congressisten een waardige ontvangst te bereiden. De verdere organisatie betreffende huisvesting, vergaderplaatsen enz. werd opgedragen aan het bestuur van de afdeling Leiden. Het Motoihuis 25 jaar Forddealer. Vandaag mocht de heer J. G. Boon het feit herdenken, dat hij voor 25 jaar tezamen met zijn overleden broer, de heer G. K. Boon, zich hier ter stede vestigde als officieel Forddealer. Ter ge legenheid van dit. zilveren jubileum vond hedenochtend in de ruime als in een bloemenhof herschapen garage van de N.V „Het Motorhuls" aan de Hoge Rijndijk de opening plaats van een ten toonstelling van de nieuwste Fordmo dellen. Vooraf vond een huldiging plaats van de heer Boon Onder de vele aan wezigen, die deze openingsplechtigheid bijwoonden, merkten wij o.m. op de di recteur van de Nederlandse Fordfabriek- ken te Amsterdam, de heer C. G F. St'enger, de wethouder van Fabricage, de heer A. J. Jongeleen namens het ge meentebestuur, en vertegenwoordigers van de Shell, de A.P.C.. de Caltex de Kamer van Koophandel, het hoofdbe stuur van de P.T.T., de Rijksverkeers inspectie. de Kon. Ned. Middenstands bond de Kath. Middenstand ver. en een groot aantal Forddealers uit de om geving. De directeur van de Fordfabrieken, de heer Stenger, die als eerste spreker het woord voerde, wees r-r op, dat het vandaag een grote feestdag is in de Ned. Fordorganisatie, nu voor 25 jaar de heer Boon. in gezelschap van zijn overleden broer', haar Antwerpen trok om daar het Forddealercontract te tekenen, Spr. herinnerde er voorts aan, dat wij len Henri Ford de grondlegger is ge weest van dit wereldconcern. Hij stelde zich daarbij op het standpunt, dat naast de massafabricatie, ook de verkoop en de service hand in hand dienen te gaan. Zeer waarderend liét spr. zich vervol gens uit over de capaciteiten van de heer Boon, die er met zijn bekwame staf van medewerkers voor gezorgd heeft, dat de Ford in Leiden thans zulk een voor aanstaande plaats inneemt. Nadat spr. ook nog herinnerd had aan de belang rijke sociale en economische verzorging van het aan het bedrijf verbonden per soneel, bood hij namens de Ned. Ford fabrieken aan de heer Boon een bron zen plaquette aan, als hulde voor de zeer bijzondere bijdrage, welke hy geleverd heeft in de ontwikkeling van het Ford automobielbedrijf. Namens de Ned. Forddealerclub voer de vervolgens de lieer M. Boissevain het woord, die speciaal wees op de plaats, welke de heer Boon temidden van de collega's heeft ingenomen. Spr. roemde vooral het heldere en eerlijke oordeel, dat de heer Boon steeds op de vergade ringen van de club aan de dag heeft gelegd. Als aandenken aan deze dag bood de heer Boissevain de heer Boon een radiotoestel aan. Hierna hebben mr. A. F. H. Jansfn- voorzitter van de Bovag. en wethouder Jongeleen nog gelukwensen aangeboden, waarvan vooraL de laatste spreker de grote betekenis van een bedrijf als Ford voor Leiden uiteenzette. Met een enkel woord heeft de heer Boon voor een en ander bedankt, waar na de aanwezigen de tentoonstelling in ogenschouw namen. Hedenmiddag vond. eveneens in de garage een zeer druk bezochte receptie plaats, waar zeer velen uit de kringen van de handel en industrie de heer Boon hebben gelukgewenst. Namens het personeel werd de heer Boon een ge brandschilderd raam aangeboden. VOOR „MARGRIET". As Zaterdag wordt, hlei ter stede een collecte gehouden ten bate van het klcutc-huis „Margriet" in de Boerhaa- velaan een inrichting welke sedert haar stichting kort na ae Bevrijding, haar grote nut en bestaansrecht dubbel en dwars heeft bewezen.Maar dat ..recht alleen is niet voldoende; ook de be staansmogelijkheden dienen blijvend te worden verzekerd De inzameling van overmorgen kan tot dat nuttige doel bijdragen. Dit tehuis dankt haar ont staan aan het particuliere initiatief dit laatste heeft dus ook de zedelijke plicht Inar instandhouding en voorspoedige o;V^''^kelino te bevorderen. Men ztl dit iiTi°^'-,Hg. wanneei Zaterdag Uw offer WorrH gevraagd! 1 Zondag a.s. zal het 25 jaar gele-en ailh dat de heer J. de Brabander in dienst trad bil de Leidsche Groothandel j v d. Steen/Langebrug Droge zomer drukte stempel op de inzendingen. Hedenmorgen had de Sleutelstad reeds vroeg een „Vrijdags"-aanzien. Het was echter ditmaal niet het normale vee, dat de omgeving van het marktterrein bevolkte en de markt zelf al spoedig vulde, doch vee van bijzondere kwali teit dat samenkwam om te dingen naar de eretitèls van de jaarlijkse Vebo-ten- toonstelling, die ditmaaf tot één dag beperkt bleef na vorig jaar een groot ser karakter te hebben gedragen in ver band met het toendertijd gevierde lus trum. Om acht uur werden de leden der di verse jury's door het bestuur welkom geheteh in sociëteit Amicitla, waarna de keuring en de openstelling van het, ter rein voor het publiek om 9 uur een aan vang namen. De officiële opening vond om 10 uur eveneens in Amicitia plaats. Daarbij waren aanwezig de beschermheer, mr. L. A. Kesper, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, de ere-voorzitter en hurgemeester van Lelden, jhr- mr. F. H. van Kinschot, de voorzitter en secreta ris van de Kamer van Koophandel en fabrieken Rijnland resp. de heren J. G. J. Verhey van Wijk en mr. dr. P. G. Khibbe de dijkgraaf van Rijnland baron Schimmelpenninck v.d Oye. de Leidse wethouders J C. van Schaik. A. J. Jon geleen en S. Menken en de gemeente secretaris mr. J. Bool de burgemeesters van Wassenaar, Sassenheim. Alkemade, Koudekerk, Rijnsburg. Alphen Wou- brugge. Hazerswoude en Voorschoten, verscheidene dierenartsen en vertegen woordigers van de veeartsenij kundige dienst. Zij allen werden in het bijzonder wel kom geheten door de tweede voorzitter van hét bestuur, de heer C Bakker die wegens uitstedigheid van de heer Bon- da de openingsplechtigheid Inleidde. Spr. wees er op dat de veehoudersbe- drijven dit jaar op een bijzonder zware proef zijn gesteld door de opeenvolging van de strenge winter en deze droge, warme en lange zomer die de produc tie door voedertekort, nadelig beïnvloed den en derhalve'hun stempel drukten op het ingezonden materiaal WAARDEVOL CONTACT TUSSEN STAD EN RIJNLAND. De opening zelve werd verricht door burgemeester Van Kinschot, die in zijn toespraak herinnerde aan de omvang van de laatste tentoonstelling, doch daaraan de overweging verbond, dat niet de kwantiteit doch de kwaliteit het voornaamste argument is op zulk een exnositie. Evenals op Universitair en industrieel gebied staat Leiden ook als centrum van de Rijnstreek op de eerste plaats ten aanzien van de veehouderij en zui- ve'lproductie. Leiden heeft in dit opzicht een taak. die het verstaat, en het ge meente-bestuur zal steeds bereid gevon den worden om de belangen der veehou derij zoveel als in het vermogen ligt te steunen Deze tentoonstelling geeft anderzijds de stedelijke burgerij gelegenheid zich bewust te worden van de grote toewij ding, welke de boeren moetep betrach ten om uiteindelijk de stedeling datgene te laten genieten wat zo dikwijls als een voor de hand liggend, nauwelijks meer gewaardeerd voorrecht achteloos wordt geaccepteerd. Tevens kan de stedeling zien, hoe de Rijnstreek krachtig bij draagt tot verhoging van de voor ons gehele volk noodzakelijke export. Na nogmaals de verzeker-ing te hebben gegeven dat Leiden's vroede vaderen te allen tijde de belangen der veehouderij willen steunen, opende spr, de tentoon stelling in de hoop, dat de daaraan ver bonden verwachtingen1 in vervulling zouden mogen gaan. De heer Bakker dankte voor d^ze woorden, en na het nuttigen van verver singen werd een rondgang over het ter rein gemaakt. VER. TOT BEVORDERING VAN DE OPLEIDING TOT INSTRUMENT MAKER. In het Kamerlmgb Onnesiabovatorium te dezer stede zijn vanwege de Ver. tot bevordering van de opleiding tot in strumentmaker de examens algenomen voor instrumentmaker, glasblazer en glasslijper. Voor het examen leerling-instru mentmaker slaagden ae heren J. de Vink. A. Sjardijn, J. Zandvliet, B, Schrijver, H. M. Silvester, Th. Nieboer, allen te Leiden, Th. J. Rijnierse te Slo ten, J. A Verhoeven te Vlaardingen. R. Nauta te Haarlem, J. H. Coerse, A. de Voogd, H. Góddeke en F. Lieder te Am sterdam, K. Nierop te Purmerend, W. G. Schinkelshoek te Leidschendam, T. H de Geest te Harderwijk, N. A. Kok te Delft, A. Ouweneel te Schiedam en J. G. L. Koenen te Wassenaar. Het examen gezel-instrumentmaker werd met gunstig gevolg afgelegd dopr de he/en J M. Josemans, J. A, van Dijk te Leiden, D. G. Bosveld te Arnhem, A. van Nocrt te Benthliizen, A. C. Vro lijk te De Bilt, H. Westmijze te Pur merend, J. Kriger, J Groot en A. la Fleur te Amsterdam, C Wensveen te Den Haag, W. Lankhorst te N. Amstel, C. Bogerd te Voorschoten. A. J. J. Franken te Steenbergen en P. A. Huis man te Scheveningen. Voor 't examen meester-mstrument- maker slaagde de heer V Helledoorn te Wassenaar Het examen leerling-glasblazer werd met goed gevolg afgelegd door de heren J. van Aalst. W. Maneveld en Th. Bruystens te Amsterdam. A. M. v. d. Broek te 'sHeerenhoek. W. P. van Hui ten te Delft en P. Mathijsen te Eind hoven; het examen gezel-glasblazer: J. C. Schepers er. J Hanique te Eindho ven, G Mathlemer te Amsterdam en J. G. Souren te Heerier.; het examen meester-glasblazer' J Smulders en A. Pulles te Eindhoven. Ten slotte slaag den voor het examen leerling-glass'lii- per Ph. Peper te Den Haag, J. A. Schild te Leiden, L Lamens te Eind hoven, J J. Modder te Rotterdam en J. C. Hanegraaff te Delft. DESKUNDIGEN ARTSEXAMENS. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn voor het tijdvak van 1.5 September 1947 tot en met 19 September 1948 aan_ gewezen als deskundigen bij het afne men van de artsexamen aan. de Rijks universiteit te Leiden; J H. van Bol huis. conservator aan de Rijksuniversi teit te Leiden; H. J Flieringa. oog arts. te Rotterdam: A. H. Fortanier, hoofdassistent aan de Rijksuniversiteit te Leiden; J. C, Gunst, kinderarts, te 's-Gravenhage; dr. A J. C. Haex, con servator aan de Rijksuniversiteit te Lei den; dr. Jac. J. de Jong, arts, te Lei den; L. A. Joosse, hoofdassistent aan de Rijksuniversiteit te Leiden; D C. Kok, apotheker, te Leiden; dr. P. J Koore man, chirurg, te Rotterdam; W. Luyen- djjk, hoofdassistent aan de Rijksuniver. siteit te Leiden; C. F, M. Pieck oog arts, te Leiden; H G Ruhaak, chirurg, te Leiden, en dr. H. P. A. Smit. vrou wenarts, te 's-Gravenhage. CHR MANDOLTNEVERENIGÏNG „ARS ET LABOR". Viering van het eerste lustrum. Ter gelegenheid van haar 5-jarig be staan heeft de Chr Mandolinevereni ging „Ars et Labor" gisteravond in de foyer der Stadsgehoorzaal een jubi leumuitvoering gegeven. De belangstel ling was van die aard, dat het bestuur een heronvoerine overweeet De voorzitter, de heei P. J. v. d.Mark, heette allen welkom in het bijzonder de ere-voorzitter ds. P, W Spruyt, het wUkbestuur van Wijk VIII der Ned. Herv. Gemeente, waaraan Ars et La bor" een onderafdeling is cn voorts afgevaardigden van zusterverenigingen. Vervolgens werd het muzikale reper toire afgewerkt De dirigent, de heer W. van Iterson mocht aan het einde der uitvoering een welverdiende bloe menhulde in ontvangst nemen. Ds. P W. Spruyt bood hierop namens velen een jubileumgeschenk onder cou vert aan en sprak zijn beste wen sen uit voor de^.- jonge en actieve ver eniging. In aansluiting hierop bood ook de voorzitter van het mandolinegezel schap „Sempre Avanti" gelukwensen aan, waaraan hij de mededeling ver bond, dat het besloten had om de jubi lerende vereniging de muziek voor een keuze-nummer cadeau te doen. Met een enkel woord heeft voorzitter van de Mark hiervoo, bedankt. Het tweede gedeelte van de avond werd gevuld met de opvoering van een blijspel „Tol wederdienst bereid", dat ook al door leden van „Art et. Labor" onder regie van de heer B. de Kier, werd verzorgd. Ook hier verdienstelijk spel. Al-met-al een zeer geslaagde lus trumviering. NA-UITREIKING BONKAARTEN. Voor hen, die om de een of andere reden verzuimden de nieuwe bonkaar ten K 711 op de voor hen aangewezen data in ontvangst te nemen, bestaat daartoe morgen alsnog gelegenheid aan het. Distributiekantoor Steenschuur (8%11 3/4 en 14—16 uur) Medenemen alle tweede Distributiestamkaarten en de titelstroken van de bonkaarten 709 met inwisselingsbon. EEN WIJKGEBOUW VOOR WIJK VII DER NED. IIERV. GEMEENTE. Ds. J. Swijnenburg opent een bazar. Met het doel om te komen tot. aan koop en inrichting van een wfjkgebouw voor wijk VII der Ned. Herv. Gemeente te dezer stede, hetwelk de wijkarbeid nog meer zal kunnen stimuleren, heb ben enige dames en heren uit dezq wijk ondér leiding van de vice-woorzitter van het wijkbestuur, de heer D. v d. Kwaak, zich tot een comité verenigd, dat met. inspanning van alle krachten enige weken, Ja zelfs maanden, is bezig ge weest aan de voorbereiding vaneen bazar. Deze is hedenochtend door ds. J Swijnenburg in het gebouw Prediker geopend. Het. resultaat, dat dit comité heeft weten te bereiken, is waarlijk verbluf fend; Bij het betreden van Prediker waant men zich in'n vooroorlogs waren huis, waar vriendelijke dames en van verkoopsdrang vervulde heren U al het heerlijks en nuttigs 't is allemaal bonvrij aanprijzen. Manden met fruit, tafels met baby- en andere textielgoederen, kunst- en huishoudelijke voorwerpen, consumptie artikelen. kinderspéelgoed en nog veel meer vormen tot en met hedenavond elf urn- de inventaris van Prediker. Vanzelfsprekend zijn ook op deze bazar ruime plaatsen voor de attracties en een genoeglijk zitje, waar men koffie met koek kan nuttigen ingeruimd Ds. Swijnenburg, die de bazar heden ochtend in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden opende, wees er op, dat wijk VII vandaag een beroep doet op d° ganse gemeente, in het bijzonder op kerkelijk wijk VII. De aankoop en inrichting van een wijkge- bouw staan in onze actie, aldus spr., vandaag op het eerste plan. Na zijn dank aan de vele leveranciers en het bazarcomit-é te hebben uitgesproken, deed ds. Swijnenburg een beroep op de medewerkers in wijk VII om* zich voor het komende winterseizoen te wijden aan de uitbreiding van Gods Koninkrijk in deze dichtbevolkte wijk. De voorzitter van het bazarcomité, de heer D. v. d. Kwaak, heeft hierna met een enkel woord nog gewezen op het doel van deze bazar, waarna hij aan ds. Swijnenburg nog een klein geschenk voor het te stichten wijkgebouw aan bood. Hierna verspreidden de aanwezigen zich over de bazar en heerste er al spoedig een levendige handel. Op ons bureau liggen ter inzage de passagierslijsten van de repatrië ringsschepen „Oranje" en „Poelau Laoet", die vermoedelijk resp. op 2 Oct. en 21 Oct, te Amsterdam zullen arri veren. UIT DE OMSTREKEN KATWIJK. Wordt vliegveld niet uitgebreid? Een voor de tuinders te Katwijk. Valkenburg en Wassenaar belangrijke mededeling ls wel. dat wl) uit betrouwbare bron verna men, dat de uitbreiding van bet vlieg veld voorlopig niet doorgaat. Met deze uitbreiding waren enige tientallen hecta ren bouw- en weiland gemoeid, wat bij het grote gebrek aan wel- en teelland als een ramp gezien werd. OEGSTGEEST A.N.W.B. vraagt verkeersbeveiliging In verband met de gevaarlijke toestand bij de oprit van de brug over het Oegsfc- geesterkanaal. aan het eind van de Abtspoelweg te Oegstgeest, heeft de A. N. W. B. zich tot het College van Ge deputeerde Staten in Zuid-Holland ge wend met het verzoek maatregelen te willen nemen, die tot de zozeer ge wenste bochtverruiming hier ter plaatse zullen leiden. SASStXIIELM. Botsingen Verblind door het licht van een tegenligger reed de chauffeur C. uit Voorhout met zijn outo tegen een handwagen die niet van licht voorzien was. De" bestuurder van de handwagen werd gewond en werd na door dokter Van Nes verbonden te zijn. per auto qaar zlln woning vervoerd Nabli „de Ulver"' kwamen twee vracht auto's in botsing, waarvan één uit Dene marken. Er was nogal materiële schade. VOORSCHOTEN Burgerlijke Stand Geboren; Cornells, z. van L. Klein en M. Kompier; Wllhel- mina. d. van H. Kult en C. P. van der Pijl: Johanna Christina, d. van A. van der Linden &n E. J. Elkhoff; Jacob Cornells, z. van H A. Korthals en M. C. Hamming; Maartjè Maranneke, d, van C. A. Voorbij en M. Rozier, Ondertrouwd: Johannes van Rossum, 30 jaar en Cornelia Anna Duivenvoorde, 27 laar; Johannes Jacobus Lubbe, 58 Jaar en Maria Johanna Buys, 52 Jaar. Medische Zondagsdienst De medische Zondagsdienst wordt waargenomen door dr. C. Kuypers, Leidseweg 51, tel. 520. Ambachts Avondtekenschooi Maan dag aa. 's avonds 8 uur zal in het Am bachtshuls de nieuwe cursus worden ge opend voor het winterseizoen 19471948. Deze opening zal plaats vinden ln een bijeenkomst van oud-leerlingen en leer lingen. maar tevens zal deze avond ln het teken staan, van een afscheid. De directeur van deze tekenschool. de heer D. Scheer, gaat de school verlaten en zeer zeker zul len vele oud-leerlingen deze gelegenheid aangrijpen qm nog eens de hand van de heer Scheer te drukken als dank voor de vele goede en wijze lessen welke zy ln de loop der Jaren van hem hebben ontvangen. Benoeming Tot onderwijzer aan de Herv. School, hoofd de heer N. J. Schut. Ls benoemd tot onderwyzer de heer W. D. J. Lafeber te Gouderak. Kind erdronkeii In een onbewaakt ogenblik ls, nabij de ouderiyke woning een 2-Jarig kind van de familie A. v. d. B. aan de Veurseweg, alhier, te water geraakt en verdronken HAAGSE POLITIERECHTER. Niet zo braaf, De officier vond dat de los-arbelder H. J O. uit Leiden nu niet zo braaf moest doen met zijn me dedeling. dat hij de schade vergoed had, want verdachte had nog meer gestolen dan de wol, die hem ten laste was ge legd. Eerst was er ontkentenls, maar later volgde een bekentenis en de officier vond voldoende termen om tegen ver dachte zes maanden gevangenisstraf te eisen. De politierechter veroordeelde tot vijf maanden gevangenisstraf Wasserij-dievegge D» i^angelster A. S. te Lelden had zich ln de wasserij aan de kleren van de klanten vergrepen en daarvoor eiste de officier twee weken ge vangenisstraf. De politierechter veroor deelde tot drie maanden gevangenisstraf voorwaardeiyk met twee Jaar proeftyd. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Antonlus Martlnus Jaoobus, z. van J A. Campfens en C, G. van Schalk; Daniël, z van J van Egmond en J. J. Huber; Chris, tlaan Gerardus, z, van N. van Polanen en J. van der Mark; Gerardus Pleter, z. van D.-de Gunst en M. Ju; Harm Ja<n, z. van D. Alken en M. Krispijn; Gijsbertus Menno. z. van C. Goudberg en H. M. Bleijle; Dirk, z. van D Honders en M. Biegstraten; Al Ida, d. vail J. de Zwyger en C de Graaf; Johanna Maria, d. van C. N. Boot en M. H. Nannlng; Cornelia Antonla Jacoba, d. van A. van der Zwet en J. van den Berg; Frans Cornells, z. van c van Egmond en J. van Brussel; Theodora Petra, d. van W. H, Wouters cn C. G. Varkevisser; Jacobus Johannes, z. van J. J. Bavelaar en J Laurier; Marcelus. z. van M Hoogstad en K. Slngeling; Berthe Mathilde, <i. van J. F. L Fontein en B, Fablus; Jansje, d, van J. Stavleu en C. Stouten; Willem Johannes z. van W. J. Stephanus en A. van den Heuvel: Theodoor, z. van B. Staal en E van Riet; Leonora, d. van L. Mulder en K. de Vink; Arte Cornells, z. van C. Zuiddam en E. Essebaggers; Adrlanus Petrus Maria. z. van P P. van den Berg en M. A. Drlessen; Franclscus Clemenoe Theodorus, z, van E. H. van der Mooren en J. Koster; Catharlna Maria Gerarda, d. van J. G. Verhaar en W. J, Wessels; Johanna Adrlana Maria, d van A, L. van Dijk en A. C. M. Versluijs. Hendrik Jacob, zn. van J. Zee en J. G Doeve; Gerarda Johanna, d. van J. J S Relzevoort. en M. J. H. van der Reljden Hendrik Jan. z van G. Ju en A. M. Witvoet: Franclscus Nicolaas, z. van W F de Haas en J. M. Paddenburg; Petro- nella Maria, d van A W. Sanders en P. M- van Veen; Franclscus Maria. z. van C. N. M. van der Laan en W M. Verste gen; Maria Elizabeth, d. van F. Verhoe ven en J. BekooiJ; Neeltje Hendrlka. d van C. Haasnoot en L. van der Bent; Petrus Gerardus, z. van M. van Roon en H. D d'Haan; Arle Bernardus Maria. z. van A B van Stlln en A. M. E. van der Zwet: Ernst Willem, z. van J H de Groot en H. C. Koke; Patricia, d. van I S. Dlxon en F de Liser de Morsain GEHUWD: J. van der Zwan Jm. en C Ouwer- sloot Jd.; C. L van Seggelen, gesch. en M. H. Honsbeek. jd.: A. Ouwerkerk, Jm en M. van 't Wout. Jd.; M F. P. van Lieshout. Jm. en L. J Berkhout. Jd.; J. Keereweer. jm. en A. J Hannaart. Jd.; L. Jansen, jm. en J C, Montanje. jd.; A. van Heusden. Jm. en S. E. Laman, Jd P. Harte velt. gesch. en G R. van Putten, gesch.; H, J. van Es. Jm en N. Arnoldus, jd.; J P. H. v. Dlest. Jm. en J J M. Mo- 1 lenkamp. jd.; J. Boom. Jm. en E van Nlehoff, jd.; P. A H, Beelen. gesch en A. L Gottmer. jd.; C. van der Pluilm, Jm en J. A. M. Rasser, Jd; G. G. C Mul ler jm en M E. de Vogel. Jd.; H. L. van Loenen, Jm en H. M. Oostveen. Jd. OVERLEDEN: C. J. van den Hout. d., 2 dagen; J Guyt d... 2 dagen; F. van Stelu, hiusvr. van w. Noordhoek, 63 Jaar, M. Anders, wed. van J. L. van Asten, 87 J.; N. J den Haan, zn 12 J.; J, van Leeuwen, man. 70 J.; P. Dlxon. dr., 15 uren; J van Gelder, vr60-].; J. H. Schrama. man. 51 J,; A. Oostveen. vr., 82 J.; W. Keereweer. man. 48 J M. An ders, wed. van J. L. van Asten. 87 J MARKTBERICHTEN Leiden, 24 Sept. Coöp. Groentenvei- ling. Andijvie 419, Bieten 2 3010.90, Pronkbonen 1036; spekbonen 73; Snij bonen 33136; Stokbonen 71-137; stam- bonen 49130; gele kool 915; groene kooi 1017; rode kool 1219; witte kool 47; spruitkool 1016; Chinese kool 15; postelein 734; aardappelen 6.90; prei 1214; rapen 6; beukselderij 26 30; spinazie 740; tomaten 1635; bon ken 16; uien 415; witlof I 6979. wit lof II 3840; druiven 5680; augurken 468; waspeen 617; gekookte kroten 822: alles per 100 kilo. Bloemkool 2— 53; komkommers 424; ananasmeloe nen 3546; meloenen 227; sla 119.7C perziken 2.80—29; alles per 100 stuks. Peen 4—19; peterselie 1-402.80; selde rij 1—2-70. Alles per 100 bos. BEURSO VERZICHT Amsterdam. 25 September- Aanvankelijk bestond er heden nog enig aanbod. Het absorptievermogen van de markt was echter weer goed en tijdens de vrije handel openbaarde zich weer enige vraag. Vrijwel allerwege gin- gen de koersen iets naar boven Ko-' ninklyke steeg van 444 tot 448, Unile vers van 2971/4 tot 299. Van Berkels konden de 125 bedingen. Hoogovens ver- verbeterde tot 184 3/4, Scheepvaartpa pieren waren merendeels iets lager. Suiker aandelen en Rubberwaarden nau welijks of niet veranderd. Aandelen Bil. liton waren per saldo een kleine tiental punten beter De Ned. staatspapieren prijshoudend. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: MeursRuskamp, d., Den Haag; VuylstekeIn 't Veld. d. R'dam: DappenhelmVan Perlsteln. d A'dam. Gehuwd: J H N. Zijlstra en M. Hu il nk. Hilversum. Overleden: H J. Klelkamp, m67 J., Den Haag: J. G van Vlaardingen. m46 J.. Den Haag; M. N F. M. Houwen, m.. 04 j A'dam; H. M. B. SchiefferWam- steker v.. 70 j A'dam; S; E. Sohaars. v„ 93 J„ Loohem. SPORT ATHLETIEK Zaterdag: Dwars door Leiden". Om half vier wordt Zaterdagmiddag het startschot gelost voor de Jaarlijkse „Dwars door Lelden" race. Het parcours begint op de Andries Schotkade on gaat vla Kastanjekade. Lammenschansweg, Korevaarstraat. Steenschuur. Rapenburg (O.-zUde). idem (W -zijde). Kalserstraat naar de Witte Singel. De finish ls voor het gebouw van ons Blad. In de A-afdeling (KÏN A U.) nemen deel: AAV '36 C'omb. (2 ploegen). Bata ven (Idem). Holland (Idem)). Shot (ld.) Slomo. V. en L. en ZLC In de B-afdelinc: Lugdunum. Sleutel stad en UVS De wisselbekcrs. die van het Leldsch Dagblad voor de snelste Leidse ploeg, van Hasselman en Pander voor de eerst aankomende KNAU-ploeg en van ..Hol land" voor de beste rescrveploeg. zijn allen ln het bezit van „Holland". ZWEMMEN. ZWITSERSE ZWEMMERS "JN LEIDEN De Leidse „Watervrienden" hebben gisteren met hun Zwitserse gasten een zeer geslaagd uitstapje naar Noordwijk gemaakt, waarna des avonds in het „Volkshuis" aan de Apothekersdijk een z.g. begxoetingsavond plaats vond. De bijeenkomst werd geopend door de heer Bres, voorzitter van de Water vrienden, die de Zwitsers een hartelijk welkom in Leiden toeriep In dezelfde geest sprak hierna de heer J. Moolenaar, voorzitter van de Kring Den Haag v. d. Kon. Ned. Zwembond De avond werd gevuld met een programma van muziek, zang en een'demonstratie van lichamelijke oefe ningen door een afdeling van „Sport Vereent" Vanavond worden in de Over dekte de zwemwedstrijden gehouden. De pleegouders der Zwitsers dienen er rekening mede te houden, dat het tijd stip van vertrek iets vervroegd is: te 9 uur zullen de buitenlanders Vrijdag per auto van het station naar Den Haag vertrekken. TAFELTENNIS. Nationaal toufnooi „De Sleutels". ZONDAG IN DE STADSGEHOORZAAL. Voor het Sleutels-tournool dat. Zondag a.s ln de grote zaal der Stadsgehoorzaal zal plaats vinden, schreven ruim 160 deelnemers(sters) in van niet minder dan 24 verschillende verenigingen. De wedstrijden zullen gespeeld worden op 12 tafels; de heren spelen ln de 1ste, 2de en 3de klasse; de dames komen allen uit in één klasse. In de eerste klasse zal J. Oostrom van VDO uit Delft, momenteel houder van de J. Gybels-tafel, zware concurrentie krijgen van zyn broer C. Oostrom. By de tweede klassers zal de kampioen van het Leltaco-tournooi N Heemskerk van Treffers, een kans maken, doch zeer hard moeten vechten tegen de Haagse kampopen L. Weyl van Netbal. Ook ls een verrassing van de Sleutels-kampioen J"; Burghout niet geheel uitgesloten. Niet minder dan 90 spelers hebben ln de derde klasse ingeschreven, o.w. de kampioen van het Leitaco-tournool G. v, Dam uit Noordwijkerhout. Bij de dames Is het zeer moeilijk een oordeel te geven. Het Sleutelslld mej. E. Filbry achten we niet kansloos Na afloop der wedstrijden zal de onge slagen kampioen van Nederland 1947 Cor du Buy een demonstratie geven met <le Amsterdammer WIP van Zoelen. DAMMEN. Katwljkse Damclub Het 2de tiental van de Katw. Damclub „K.D.C won ln de tweede klasse van de L.D D.B met 11—9 van D.C.L. III De uitslagen: H. Koelewijn Cz (KDC II)—F. Lardé (DCL III) 02. J Houwer J. Pouw 20. J. v. Delft res P. Ouwerkerk res 20, C. Zandbergen res. A v d Putte 0—2 P. v. d. EUkel—W Sportspl inters Met een worp van 50,32 m. verbe terde de Russische kampioene Claudia Mayachaya gisteren te Moskou het we reldrecord speerwerpen-dames. Het oude record stond met 47 22 m. op naam van le Duitse Annellse Stelnheuer. Blauw Wit won gisteravond met 71 van de Chinese voetbalclub Slng Tao uit Hongkong. In Den Haag speelde V.U.C. gisteren bij kunstlicht een wedstryd tegen ae Deense eerste-klasser Boklklubben 1903. De ontmoeting eindigde in een 2-2 geiyk spel. Door het winnen van haar degra datiewedstrijd (42) tegen Triton uit Weesp wist het eerste waterpolo-zevental van Poelmeer zich ln de 2de, klasse te handhaven. In Brussel ls gisteravond een zwaar- gewlchtcompetitle begonnen tussen Euro pese boksers van wie de winnaar het recht krijgt op een gevecht tegen Bruce Woodcock om de Europese titel. Onze landgenoten Jan Klein (kamp van Ned.) en Harry Staal werden al op de eerste avond uitgeschakeld door nederlagen te gen resp. Eugene (België) en Bertola (Italië). Nederlandse voorwaarde* zijn onveranderd VERKLARING DR VAN IUOOK Dr. Van Mook heeft heden op ee« persconferentie verklaard, dat de Nederlandse voorwaarden voor een overeenkomst met dc Republiek nog geheel dezelfde zijn als die, welke Nederland stelde vóór de politionele actie op Java begon. Volgens Antara is gisteravond in een zitting van het Republikeinse kabinet besloten, dat de minister-president Sjarifoeddin als voorzitter zal optreden in de Republikeinse delegatie bij de toekomstige onderhandelingen met de Nederlanders voor de Commissie van drie mogendheden. JONGEN TE VOORBURG VERMIST. Te Voorburg wordt sinds gistermiddag 14 uur vermist;. Martinus Theodorus Hoogervorst, ge boren te Leiden op 18 Januari 1936, wonende te Voorburg, Koningin Wilhel- minalaan 204. Signalement: lang ong. 1,50 M.. ovaal gelaat, bleke kleur, donker blond haar en blauwe ogen. Gekleed: gryze wind jack, blauwe slipover, donkere korte wollen broek, blote voeten in sandalen. Hij heeft een doosje met Raedthuysze-' gels bij zich. Een ongeluk wordt ge vreesd. DE SOCIALISATIE VAN BERLIJNSE BEDRIJVEN. De Beriynse gemeenteraad is op Rus sisch voorstel verzocht tegen 1 October een gedetailleerde ontwerpregeling over te leggen inzake overdracht van trusts en andere ondememingèn in gemeen schappelijk bezit, waartoe bij een 7 maanden geleden aangenomen wet is besloten. Er is te Berlijn langdurig gedebat teerd over de socialisatie. De Russische bezettingsautoritelten zijn er voor en Engeland ziet, ondanks de Amerikaanse oppositie, geen reden, waarom te Ber lijn niet onmiddellijk met de socialisatie van bedrijven zou worden begonnen. Frankrijk staat beperkte, hoewel pro gressieve socialisatie voor. De Amerika nen willen eerst weten, wat die sociali satie precies inhoudt. Kotikof, de militaire commandant van de Sovjetzone van Berlijn, heeft tegenover de pers verklaard dat elke poging om de socialisatie uit te stel len door de Sovjetdelegatie als ondemo cratisch en tegen de wil van het volk wordt beschouwd. Britse protestnota aan Bulgarije. TEGEN EXECUTIE VAN PETKOF. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van li uitenlandso Zaken heeft medegedeeld, dat Engeland in een nota aan de regering van Bulga rije krachtig heeft geprotesteerd te gen de executie van do oppositieleider Petkof. STAKING IN ITALIË. In Italië is een staking van 15,000 technici der textielfabrieken uitgebro ken, welke 98 procent dezer industrie dreigt lam te leggen. Vakbondsbestuur ders en werkgevers menen, dat indien deze staking twee dagen duurt,'550,000 employe's zonder werk zullen komen. De onderhandelingen betreffende een schikking zijn tot dusverre op niets uit gelopen. GttÓOT-HERTOGIN CHARLOTTE VAN LUXEMBURG PEETMOEDER VAN PRINSES MARIJKE. Het verzoek, door Prinses Juliana ge daan aan de Groot-Hertogin Charlotte van Luxemburg, om peetmoeder van Prinses Maryke te zijn, is door deze in gewilligd. Met haar zal zich Prins Felix naar Nederland begeven om de doop plechtigheid op 9 October bij te wone*. Naar de New York Times uit Ge- nève meldt, hebben de V.S. een tarief overeenkomst gesloten met de Benelux. De Franse ministerraad heeft be sloten de maandelijkse toewijzing van benzine aan automobilisten voorlopig stop te zetten en de toewijzing voor mo torrijwielen met ingang van 1 October tot 5 liter te verlagen. Voortzetting debat over regeringsverklaring COMMUNISTISCHE MOTIE TOT ONTWERPEN VAN NIEUW POLITIEK ACCOORD. De Tweede Kamer is hedenmiddag te een uur wederom bijeengekomen. De voorzitter, mr. Van Schaik, stelde aan de orde de voortzetting der beraadsla ging over de regeringsverklaring. Hier bij werd tevens aan de orde gesteld een motie van orde van de heer De Groot (CPN) betreffende het ontwerpen van een voorstel voor een nieuw politiek ac- coord met de Indonesische Republiek en handhaving van de Commissie-Generaal DE HEER LOGEMANN. De heer Logemann (Arb.) verklaarde allereerst, ln verband met opmerkingen van de heer Schouten ter zake, dat ministers nooit gebonden kunnen wor den door besluiten van de kamerfractie of van een partij-orgaan. Vervolgens lichtte hij de houding zij ner partij tegenover de revolutie der Republiek Indonesië toe, een revolutie, welke door zijn paAtij niet wordt goed gekeurd, maar wèl begrepen. Aan de liquidatie der koloniale ver houding dient bijstand verleend te wor den. De moeilijkheden hebben hierin gele gen, dat het Nederlandse volk niet het politieke élan heeft- kunnen opbrengen om het program ten aanzien van Indo nesië aanvaardbaar te maken. Men is gehinderd door het gemis aan soepel heid onzer constitutie. Spr. waardeert daarom de aangekondigde grondwets herziening ten einde de politieke ma noeuvreervrijheid te vergroten. Spr. zou wensen, dat Nederland zich durfde spiegelen aan het British Em pire cp dit punt. Vervolgens betoogde spr., dat de er kenning der emancipatie van Indonesië niet is los te maken van de definitieve emancipatie van gans Azië. Men moet zich losmaken van de tegenstellingen der grote mogendheden, die de wereldver houdingen beheersen. Het is z.i. gevaar lijk te spelen met de gedachte aan een loslaten van de Veiligheidsraad en de V. N. Het is gevaarlijk te spelen met het denkbeeld, dat wJj waar wij hebben volgehouden aan de incompetentie van de Veiligheidsraad elk ogenblik ons zouden kunnen onttrekken aan ons on welgevallige beslissingen van-de Raad. Om practische redenen, om redenen van verantwoordelijkheid en om juridische redenen acht hij dit gevaarlijk. Overigens merkt spr. op dat het pro ces, waarvoor we in Indonesië staan al le kenmerken draagt, die niet eigen zijn aan binnenlandse kwesties. Verder dient rekening gehouden te worden met de beperktheid onzer mid delen in afhankelijkheid van de an dere factoren ,die op dit probleem in werken. De heer Logeman vraagt dan o.a. of de bezetting niet te oppervlakkig is in verband waarmede hij wijst op het te lang blijven heersen van onveiligheid en het voortzetten van vernielingen enz. in het bezette gebied. De voortzetting der actie bewijst z.i. dat men te veel hooi op zijn vork heeft genomen, óf het bewijst, dat er andere motieven waren- Wij zün oprecht dankbaar, aldus spr., dat de in de regeringsverklaring bc- schreven spanning door het kabinet op de enig juiste wijze is opgelost. Thans moet men politiek verder ko men. De toon van de regeringsverklaring vindt spr. weinig opbouwend. Aan het slot geeft de regering zonder geloof en vertrouwen te kennen, dat zij aan het international overleg zal deelnemen. Op de twijfel van de regering of er wel elementen in de Republiek zijn, waar mede is samen te werken kan deze wedervraag gesteld worden: „Watdenkt gij te bereiken met een scheiding tus sen constructieve en destructieve ele menten?" De enige weg om van de in ternationale inmenging gebruik te ma ken is de constructieve krachten met ons te doen samenwerken. De Com missie van Drie zal zo sterk mogelijk in ons werk betrokken moeten worden.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3