Voorlopig geen verdere broodprijs-verlaging „politiek of textiel?" De Vrouiv VAN DICK HERIOT Radio-programma Wat er in Indië gebeurt Kerkelijk Leven AARZELT NIET STEUNT MARGRIET Wat is de kwestie: Nadjamoeddin over zijn gedwóngen ontslag Kon. Marine van 30.000 naar 15.000 man Zeer bescheiden vlootplan op komst Komt er kinnen 10 jaren oorlog? Het Franse instituut voor opinie onderzoek publiceert het resultaat van een enquête aangaande de vraag „Denkt u, dat er in de komende tien jaar een wereldoorlog zal ontbran den?" Het ontving de volgende ant woorden uit: Geen oor- Ja Neen deel Australië 35% 50% 15% Canada 42 33 25 Duitsland (Am. zone) 44 43 13 Denemarken 45 27 28 Frankrijk 35 35 30 Groot-Brlttannlë 48 31 21 Italië 59 28 13 Nederland 39 43 18 Tsjecho-Slowakije 24 41 35 Ver. Staten 53 36 11 Zweden 28 45 27 Amerika gaat- het Parijse plan bestuderen. SPOED 'SCHIJNT TE WORDEN BETRACHT. (President Truman heeft gisteren een officieel afschrift ontvangen van het-op de conferentie der 16 landen te Parijs opgestelde rapport over het plan-Mar shall. De plaatsvervangend ministervan Buitenlandse Zaken, Lovett, heeft aan gekondigd, dat binnenkort een commen taar van president Truman op dit rap port te venvachten is. 'Lovett deelde mede, dat de V. S. er bij de driemogendheden-goudcommissie te Brussel op aangedrongen hebben niet later dan 15 October a.s. een aanvang te maken met de herverdeling van het door de Duitsers gedurende de oorlog geroofde goud ter waarde van 165 milli- oen dollars, zulks ten einde bepaalde Europese 'landen, die zich thans in cri- •tieke financiële moeilijkheden bevinden, te helpen. Voorts verklaarde Lovett, dat alle be trokken regeringsinstanties in de V. S. zich haasten met het onderzoek van het rapport, en hij bevestigde, dat sommige deelnemers aan de conferentie te Parijs zijn uitgenodigd om begin October a.s. na-ar Washington te komen. Een nationale adviescommissie, welke onder leiding staat van Snyder, de Ame rikaanse minister van Financiën, onder zoekt die gedeelten van het. rapport, die een overwegend financieel en fiscaal karakter dragen. Een uitvoerende com missie voor de economische politiek overweegt onder voorzitterschap van minister Marshall de door het rapport opgeworpen kwesties, welke in het ka der van de algemene economische poli tiek vallen, Het gedeelte van het rap port, dat betrekking heeft op de voed- selvraagstukken, wordt behandeld door een sub-commissie van de kabinetscom missie. voor wereld-voedselproblemen. Hiervan is' de minister van Landbouw, Anderson, voorzitter. De gedeelten, wel ke andere behoeften dan de voedselbe- hoeften tot onderwerp hebben, worden onderzocht door werkcommissies, die in vele gevallen onder leiding staan van ambtenaren van het departement van handel, welk departement verantwoor delijk is voor de controle op de Ameri kaanse export van bepaalde goederen. Het werk van deze verschillende com missies wordtten nauwste gecoördi neerd met het werk van de uit negen tien personen bestaande commissie van „eminente burgers". Laatstgenoemde commissie, waarvan de minister van handel, Harriman, voorzitter is, zal rap porteren tot hoever de V. S. „veilig en verstandig" kunnen gaan bij hun hulp verlening. Haar advies zal zij samen stellen in samenwerking met de com missie die onder leiding van de minis ter van Binnenlandse Zaken, Julius Krug, de natuurlijke hulpbronnen van de V. S. bestudeert en niet- een commis sie, waarvan dr. Nourse, de voornaam ste adviseur van Truman, de leiding heeft. Lovett noemde nogmaals Frankrijken Italië als de landen, die de meest, drin gende behoefte hebben aan tussentijdse hulp van de V. S. Het Witte Huis heeft bevestigd, dat president Truman een conferentie van de „grote zes" leiders van het congres, welke Maandag a.s. In het Witte Huls zal v,rorden gehouden, bijeen heeft ge roepen. DE MIJNWERKERSSTAKING IN SCHOTLAND. De staking der Schotse mijnwerkers (12 a 18 duizend) heeft een nieuw aspect gekregen, daar de kleine groep die de staking te Blantyre in La narkshire begon, eenstemming heeft be sloten het werk to hervatten. Zij deed een beroep op de andere stakers haar voorbeeld to volgen. FEUILLETON. vertaald uit het Engels door SUSAN INGLIS 27). Ze ging over tot een ander, minder opwindend, plaatselijk nieuwtje. Anne glipto weg naar haar eigen kamer, het duizelde haar Ze behoefde er niet aan te twijfelen, dat de feiten, die ze daar net over Ronnie Bell en zijn moeder had gehoord, juist waren, en ze had een enorm vertrouwen in Sara's oordeel. Maar wat waren deze Heriot's toch een wonderlijk stel mensen! Daar had je Kathryn; het ene ogenblik lief en char mant het volgende ruw en gesloten. En daar had je.. Alan! Zijn hardheid tegenover juffrouw Bell kwam dus al leen voort uit zijn daadwerkelijke be zorgdheid voor de jongen. Hij was niet alleen maar wraakzuchtig over het ver lies van een hooiberg. Hij had geduldig zitten wachten op een kans om in te grijpen, om het leven van de zoon van een man. op wie hij erg gesteld was ge weest, In goede banen te kunnen lelden. Anne keek uit het raam. Ze beet op haar lippen en haar bruine ogen keken somber. Ze was boos op zichzelf en boos op Alan Heriot, Boos op zichzelf, om dat ze voorbarige conclusies getrokken had. Omdat, ze zich door haar vooroor deel tegen Alan had laten verleiden tot een oppervlakkige sympathie voor de huilerige Annie Bell, en medelijden met Annie's zoon, van wie ze verondersteld had dat hij het slachtoffer was van Alan's hardvochtigheid. Enonre delijk en typisch vrouwelijk, boos op Alan omdat deze indirect de oorzaak van haar misplaatste gevoelens was. Ongeduldig liep ze van het raam weg. Wat ben je toch een dwaas, zei ze koel tot zichzelf, wat heeft dit allemaal eigenlijk te maken met zuster Prescott? Het. enige waar zuster Prescott zich druk over zou maken, zou de zorg voor haar patiënte zijn en de vraag, of ze haar maaltijden wel regelmatig op tijd kreeg. Ze zou zeker niet piekeren over Alan, en zich afvragen, hoe hij nu eigenlijk was het, ijskoude stenen beeld, dat hij soms geleek óf die heel andere persoon, die op andere momenten naar voren kwamZe zuchtte, onbewust. Je kon jezelf nu wek heel gemakkelijk wijs maken, dat je moest denken en re ageren als zuster Prescott, maar er wa ren ogenblikken, dat de omstandigheden èn Alan Heriot, dat eenvoudig onmoge lijk maakten. HOOFDSTUK X. Geoffrey Neame had het erg druk gehad, toen hij in Londen terug was gekomen, te druk om veel aandacht te 56). „Spreek dan toch!" riep de pries ter handenwringend. „Wat schort er toch aan? Uw zwijgen is voor mij een bron van smart! Begrijpt ge dan niet, dat ge voor mij een bron van inkom sten vertegenwoordigt. Uw losgeld! Wees toch voorzichtig met Uzelf! Uw waarde wijden aan Trant en de enkele kleine problemen die in verband daarmee nog opgelost moesten worden. De za ken van het kantoor van Tilney. Tuke en Neame floreerden en Geoffrey dacht er vaak met een licht gevoel van ver maak aan. hoe zeer zijn eigen lot zich verbeterd had, sinds de tijd van die kwestie over Dick Heriot'» testament. „Mevrouw Dick Heriot's" toelage had hem in staat gesteld zijn financiën met tact en beleid weer in orde te maken. Het geld, dat hij „geleend" had van de cliënten van het kantoor was terug gestort. en niemand wist ergens van. De speculaties, die volgden op de ongeluk kige. die hem zo in moeilijkheden had den gebracht, op het. moment dat hij per vliegtuig naar Anne was gegaan, hadden succes, en hij bezat nu een aar- is hoogIk zouOp dat moment daalde er een oude plank met een plof fende klap op de schedel van de bezorg de priester neer en hij zonk bewuste loos op de grond. Het was Oehoe, die een stuk hout gevonden had en nu uit voering aan zijn plannen tot ontsnap- dig kapitaaltje, dat hij goed en. velHg had belegd. Bovendien werd de toelage natuurlijk nog steeds regelmatig uitbe taald, Mi'. Tilney, de oudste compagnon had zich uit zaken teruggetrokken. Dit be tekende, dat het grootste gedeelte van de procesvoering voor Geoffrey's reke ning kwam, aangezien mr. Tuke, een soliede en respectabele familie-raads man, daar weinig voor voelde. Geoffrey daarentegen vond het prettig werk. Hij had een paar nogal geruchtmakende za ken gewonnen voor dankbare cliënten, en zo had hij thans, mede door de ver andering in het compagnonschap een veel hoger wettelijk inkomen dan hij vroeger had gehad. (Wordt vervolgd) ping gaf „Vooruit leerling!" riep de vlieger, ter wijl hij Panda's touwen losmaakte. „Neem de fles met benzine of-wat- het-ook-is en volg me!" Zo holden ze de pagode uit en renden naar het vlieg tuig. Massagraf bij vliegveld Twenthe? Een voormalig lid van de Sicherheits- dienst te Enschede, Schober. die te En schede in arrest zit, heeft verklaard dat zich op het vliegveld Twenthe nabij een der hangars een massagraf ^bevindt, waarin de stoffelijke resten van 80 100 Nederlanders'Jiggen. TOENEMING WONINGVOORRAAD VERWACHT. Premieregeling voor bouw op handen. Aan de Rijksbegroting 1948, hoofd stuk „Wederopbouw en Volkshuisves ting" ontlenen wij. dat het in de be doeling ligt een regeling te treffen, waarbij met betrekkelijk geringe kos ten een niet onblangrijke toeneming van de woningvoorraad mogelijk wordt. Hierbij zal een premie worden verleend als bijdrage in de kosten, verbonden aan het splitsen van een woning in een dubbele woning. Verwacht wordt dat in 1948 va. 500 arbeiders gedurende 50 wéken in werk verschaffing zullen worden tewerkge steld. De eerste woningen welke gebouwd zijn krachtens de financierlngs-regeling nieuwbouw 1947 zullen in het laatste kwartaal 1947 gereed komen. JACHT OP ROODACHTIG WILD ZWIJN. Schoten ketsten af. Reeds weken wordt op Sphouwen- Duiveland jacht gemaakt op een wild zwijn, althans men vermoedt, dat 't een wild zwijn is. Het werd achtereenvol gens gesignaleerd o.a. te Renesse- Se- rooskerke, Schuddebeurs, en zelfs in de polder Vier Bannen In Duiveland. De jachtopziener wist na 3Yi uur het spoor te hebben gevolgd, het beest te ontdekken in een uitgedroogde put. Hy loste met hagel enige schoten op het dier. Het eerste schot trof in de kop, het tweede schot ketste en het beest scheen geen hinder van het schot te hebben. Het vluchtte met grote snelheid. De jachtopziener beschrijft het als roodachtig van kleur, minstens 70 c.m- hoog en een gewicht van plm. 200 a 300 pond, Hoe een wild zwijn op Schouwen en Duiveland kan verdwalen, is tot he den een raadsel. SCHEEPSBERICHTEN. Abbedljk, LondenRotterdam, wordt 24/9 15.30 uur voorgaats' ver-wacht. Alde- ramin (ex. Lely), 24/9 van Rottei'dam t-e Antwerpen; Amsteldijk, AntwerpenHa vanna. pa-ss. 23/9 21.30 uur Vllssingen; Axeldijk. 23/9 te Mobile, New Orleans R'dam; Blljdendijk, 23/9 22 45 te Antwerpen (New YorkRotterdam). Colytto, 23/9 van Amsterdam te Huelva; Coryda, 21/9 van Lekos te Haifa; Delftdijk, 23/9 van Everett naar Victoria, Gerard Dou.'pass. 24/9 9 uur Dungeness 25/9 om 2 uur aan de hoek van Holland verwacht, Kota Agoeng. BataviaRotterdam, 24/9 3.45 uur van Port Said; Linton Seam (Am.), te Bal timore in lading voor Holland; Mellskerk, RotterdamAustralië, 24/9 van Mel bourne; Prins Willem 4, RotterdamMon treal, 23/9 630 mljl ten Oosten van Bell Isle; Samarinda, 24/9 om 10 uur van Hamburg naar Rotterdam; Socrates, 24/9 van Trinidad te La Guaira; Tablnta, 23/9 van Montreal naar Amsterdam; Teiamon, 24/9 van Pampatar naar Carupano; The- misto '23/9 van Rotterdam te Baltimore om voor Nederland te laden; Triton, 24/9 van Curasao naar Aruba. K.P.M.; Belanta, met convooi 22/9 te Kaap Guardafui. Kon Holl. Lloyd: Delfland, uitreis, 23/9 te Santos; Maasland, uitreis, 23/9 te Mon tevideo. Holland West-Afrika Lijnen; Amstelkerk 24/9 te Le-Havre. Mij. Nederland: Celebes. 22/9 van Tand jong Priok naar Singapore: Van Olden- barnevelt. 22/9 te Sabang; Radja. 23/9 "te Singapore; Oranje. 22/9 passeert Perim: Sumatra, 22/9 te Londen; Tarakan 23/9 Drastische maatregel in 1948: VOOR VRIJDAG 26 SEPTEMBER Hilversum I (301 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: ochtengymnastlek; 7.30: gewijde muziek- 7.45; woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8.15: Engelse koren; 8.30: licht klassiek concert; 9.15: ziekenbezoek: 9.30: gram.muziek; 10.00: werken van oude meesters; 10.30: morgendienst o. i. v. ds. A. J. de Jong; 11.00: Canzonetta sextet; 11.45: discoklanken; 12.30: weeroverzicht; 12.32; vaderlandse liederen; 13.00: nieuws, 13.15: Mandolinat-a; 14,00: koorzang; 14.20: voordracht; 14.40; Londens Phlih. Orkest; 15.15: Trio Knibbeler; 16.00: declamatie; 16.20: Comedian Harmonists; 16.50: Haags kamerorkest; 17.40: planoduo; 18.00: kleine melodieën; 18.30: Ned. Strljdkr.; 19.00: nieuws; 19.15: het evangelie in Es peranto; 19.30: geestelijke liederen; 19.45: bedrijfsorganisatie in detailhandel en am bacht; 20.00: nieuws; 20.05: proloog: 20.15: koor van New College Oxford; 20 45: de eenheid der kerk; 21.15: vrolijke plaatjes; 21.30: kamermuziek; 22.00: Radio Phllh. Orkest; 22.30: nieuws; 22.45: avondover denking; 23.00: E. Joyce, plano; 23.20 24.00: gram.muziek. MENZIES OEFENT SCHERW CRITIEK UIT. „Indonesische kwestie is binnenlandse kwestie". Robert Menzies de leider der oppo sitie in Australië heeft te Canberra in het Lagerhuis scherpe critiek ge leverd op het feit, dat Australië de Indonesische kwestie voor de Veilig heidsraad heeft gebracht. Australië zou hiervan spijt kunnen krijgen, aldus Menzies. indien een of andere ingenieuze theoreticus de poli tiek van de Australische regering tegen over haar gekleurde onderdanen voorde VN zou brengen, vergetende. evenals Australië heeft, gedaan dat het een binnenlandse aangelegenheid betreft. Verder verklaarde Menzies. dat de we reld zich in groot gevaar bevindt ten gevolge van de politiek der Sovjet-Unie en hjj beschuldigde de andere leden der VN er van, dat. zij voor de Sovjetrussi- sche politiek wijken. 100 NIEUWE ARTSEN EN 200 VERPLEEGSTERS NODIG. Ongeveer 100 nieuwe artsen liefst jon geren, die met een algemene practijk in een kleine plaats kunnen beginnen, en 200 tot 250 verpleegsters uit Neder land zijn in Indië nodig," aldus deelde dr. P. Veenbaas, hoofd van de Dienst Volksgezondheid te Batavia mede. Zij zouden diegenen moeten vervangen, die een 2-jarig contract met het Rode Kruis hebben en weer naar Nederland terug keren. Vooral plaatsen in de Buitenge westen zouden bezet kunnen worden. Dr. Veenbaas schatte het aantal dokto ren in de republiek op 800. Voor de oor log was het totaal aantal artsen 1700. Dr. Van Mook ontving Consulaire Commissie. Di'. Van Mook heeft de consulaire commissie ontvangen. De zes consuls vertrekken nu morgen per vliegtuig naar Djokja en zullen vergezeld wor den door veel personeel. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bar- neveld R. de Bruin te Veenendaal; te Enkhuizen (Toez.) J. A. G. v. Zanten te Oudekerk aan de Amste'l - te Nèer- langbröek H. A, v. Slöoten te Haaften Aangenomen naar Nes-Wierurri C. A. v. Straaten cand, te Dordrecht - naar Genemuiden N. Kleermaker te Veen. Bedankt voor Elburg (2e pred.pL) H. G. Abma te IJsselstein - voor Leid- schendam M. Hanemaaijer te Marrum (Fr.) - voor Oudwoude-Westergeest W. Bartlema te Okkenbroek - voor IJmui- den D. Goudzwaard te IJsselmonde. Geref. Kerken Beroepen te Arnhem (vac. H. L. Both) F. A. Hofman te Hul- zum te Munnikeburen M. de Regt cand. te Loosduinen te IJlst S. E. Wesbonk te IJmuiden, Bedankt voor Eindhoven (vac. G. Zeyl) H. J. Pllon te Haren (Gron.) - voor Pesse E. Verburg. te Pernis. Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Be roepen te Delfzijl en te IJmuiden A. Jagersma te Minnertsga, te Suez; Salawati, 22/9 te Houston; Ta- bian, 23/9 van Paramaribo naar Port Said; Tallsse, 23/0 van Sqerabaya naar Makassar. K.N.S.M.: Orpheus. 22/9 van Lissabon naar Amsterdam- Marinier, 23/9 te Go thenburg; Hast 5. 23/9 yan Oporto naar Lissabon, Vulcanus, 23/9 van Tel Aviv naar Haifa, Delft. 22/9 te Callao; Helena, 22/9 van Palta naar Balboa; Svolder, 20/9 te La Guelra; Danae, 24/9 van Amsreraain naar Vigo; Iris, 23/9 te Amsterdam; Roelf, 24/9 te Amsterdam. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws; 7,15: ochtengymnastlek; 7 30: ontbljtmuziek; 8.00; nieuws; 8.15; strijd lied; 8.18: operamuziek; 8 50 voor -de huisvrouw; 9.00: kamermuziek; 9.30: wa terstanden; 9.35: variaties op Elgar; VP RO 10.00: morgenwijding door ds. J. Zuur deeg, VARA 10.20- ziekenbezoek; 10.45: pianorecital; 11.15; voor de vrouw; 11.30: harmonie-muziek; AVRO 12,00: Parijse tuinmuziek uit 1900; 12,30: weerpraatje: 12.33: sportagenda; 12.38: Skymasters; 13.00: nieuws; 13.15: Papavers; 13.45- H. Schlusnus en E. Schurmann; 14.00: kookkunst; 14.20: Omroepkamerorkest; 1510; voordracht; 15.30: operettefragmen ten; VARA 16.00: J, Jong, orgel- 16.30: voor de jeugd; 17-20: muzikaal babbeltje; 18.00: nieuws; 18.15: felicitaties; 18,20: koorzang; 18.30: amateurs; 19.00: gram. muziek; 19.15; Nlwin; VPRO 19.30: het geloof der eerste Christengemeente19.50: gram.muziek; 20.00: nieuws; 20.05: fluit en clavecimbel; 20.30: religieuse volks muziek van Bengalen; VARA 21.00: ver- zoekprogramma; 21.30; buitenlands week overzicht door dvs. L. de Jong; 21.45: swing a,nd sweet; 22.15: radiofilmpremière; VPRO 22,40: lezing; 22.45: avond wijding; VARA 23.00: nieuws; 23.1524.00: sym- phonlsch concert. Minister beantwoordt dr. Hacke's interpellatie In de gisteravond gehouden vergade ring der Tweede Kamer heeft de heer Hacke (Vrijheid), minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening ge ïnterpelleerd over de broodprijs, naar aanleiding van de jongste bakkerssta king. Hij somde de verschillende grieten op die in de bakkcrswereld leven naar aanleiding van de subsidie-opheffing en de prijsverlaging, waarby nu ook nog komt de winstderving door de rantsoenverlaging. Verschillende sprekers sloten zich in tweede termijn bij het betoog van de heer Hacke aan. Men wenste de aanwij zing van een economisch deskundige, die aan de minister een openbaar te ma ken rapport meet uitbrengen over het bakkersbedrijf, in welk rapport met na me moet worden behandeld de prijs vaststelling in verband met de bedrijfs- afschrijvingen en de invloed van de prijs van de luxe-broodjes op die van het grote brood. Minister Mansholt legde in zijn ant woord nog eens uit, hoe door de ac countantsdienst van zijn departement onderhandeld was met de Ned. Bakkerij- stichting Een onderzoek door een eco nomisch deskundige zou niet veel nut hebben. Maar er komt een commissie van de zijde der overheid, waarin het bedrijfsleven behoorlijk vertegenwoor digd zal wezen. Zij zal snel dienen te werken wat de prijsstelling betreft. Inderdaad mogen de verhoging van de kolenprijs, de kinderbijslag en de bedrijfsafschrijvingen niet worden in gecalculeerd. Dit is een kwestie van het algemeen prijsbeleid. Doch het is de vraag, of dit op de" duur gehand haafd kan worden. Ingezonden Mededeling COLLECTE EN SPELDJESVERKOOP VOOR ZWAKKE KLEUTERS. Zaterdag 27 September a.s. Zie mededeling in dit blad. De zitting der V.N. COMMISSIE-WERK. Na enige discussie heeft de politieke commissie van de Algemene Vergadering der V. N. toelating van Pakistan en Je men als leden der V. N. aanbevolen. Deze kwestie werd op verzoek met spoed behandeld. De beslissing is genomen met algemene stemmen. Ook de toelating van Finland en Italië schijnt verzekerd. De commissie heeft'besloten als be langrijkste politieke kwestie voor de dis cussie op de agenda te plaatsen: het Balkan-vraagst.uk. Dan volgt het voor stel der V. S. om een interim-commissie uit de Algemene Vergadering te kiezen en daarna de Sovjet-resolutie aangaan de de. bestraffing van oorlogshitsers Naar, verluidt is het plan van Mar shall, om een permanente commissie voor vrede en veiligheid in te stellen, in de vorm van een gedetailleerd ontwerp gereed gekomen en zal het heden ter bestudering aan de afgevaardigden van de Algemene Vergadering worden voor gelegd. Het ontwerp omschrijft nauwkeurig de onderwerpen, die voor deze nieuwe commissie gebracht moeten worden, ten einde critiek, dat een dergelijke com missie eerder een orgaan zal zijn, waar door moeilijkheden worden geschapen, te voorkomen. Het tracht tevens te ver zekeren, dat de commissie een practisch orgaan zal zijn voor het behouden van de vrede en niet een forum voor het voeren van propaganda. Ten eip.de de beschuldiging van Wys- jinski, dat de commissie de bevoegdhe den van de Veiligheidsraad tot zich trekt, te ontgaan worden de bevoegdhe den van de commissie zeer duidelijk om schreven. Men kan echter niet aanvaar den, dat de Veiligheidsraad alleen de verantwoordelijkheid voor de vrede en veiligheid van de wereld draagt. De commissie heeft tot taak: 1. toestanden en geschillen die de vriendschappelijke betrekkingen tussen de landen benade len, te onderzoeken; 2. de landen aan te bevelen een vreedzame regeling voor hun geschillen te zoeken; 3 de Veilig heidsraad aan te bevelen op te treden. Spr. wil zulks nader onder ogen zien met zijn ambtgenoten 'die daarbij be trokken zijn. De rantsoenverlaging was niet voorzien, toen tot subsidie-ophef fing en prijsverlaging van het brood be sloten werd. Indien door de rantsoen verlaging de winst daalt, zal prijsverho ging worden overwogen. Het bezorgloon is in Nederland erg hoog. Maar ook arbeidersvrouwen, vooral die met grote gezinnen, kunnen zich vaak niet veroor loven, het brood zelf te gaan halen. Het zou daarom onbillijk zijn, het volle be zorgloon uitsluitend te laten drukken op het bezorgde brood. Met dat al is de 2e cent prijsverla ging niet eens ingevoerd; het is by een cent gebleven. Voorlopig zal de verdere verlaging niet worden doorge voerd. Spr. wil eerst het rapport van de commissie afwachten. DE MELKPRIJS ONTOEREIKEND? Motie van de Alg. Ned. Zuivelbond. De Alg. Ned. Zuivelbond kwam in Bel- levue te Amsterdam in algemene verga dering bijeen. Een resolutie werd aangenomen, waarin vastgesteld wordt dat de melk prijs, vooral doordat in tegenstelling tot de verwachtingen de onkosten van het bedrijf door de alom oplopende prijzen steeds stijgen, volstrekt ontoereikend is voor de instandhouding van het bedrijf, zodat de exploitatie met grote verliezen gepaard gaat en reeds vele veehouders in betalingsmoeilijkheden verkeren. Er wordt derhalve bij de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning op aangedrongen een onderzoek te willen instellen naar de thans heersende nood in het veehoudersbedrijf en daarna met terugwerkende kracht over het hele jaar zodanige maatregelen te treffen, dat de exploitatie van het bedrijf over het lopende boekjaar weer lonend wordt, Gisteravond is Nadjamoeddin. do ex-premier van Oost-Indonesië, per Skymaster te Batavia gearriveerd. Hy zeide, zeer spoedig naar Oost-Indo nesië te zullen vertrekken. De hoofdambtenaar van het Binnen lands Bestuur, die bij zijn aankomst op het vliegveld aanwezig was. overhan digde Nadjamoeddin een document, waarin, werd gezegd, dat hij. hangende het onderzoek in opdracht van de re sident zich niet. buiten de stadsgemeen te Batavia mocht begeven. Nadjamoeddin verklaarde, dat het zjjn bedoeling was -zeer spoedig naar Makassar door te reizen om zich daar voor het kabinet te verdedigen, Hy zeide in Nederland' bericht gekre gen te hebben, dat door de ministers ernstige beschuldigingen tegen hem waren geuit in verband met de ver deling van de textieltoewijzing voor Lebaran (Islamitische nationale feest dag), waarby hy opdracht had gege ven 50.000 yards textiel aan de Isla mieten toe te wijzen. Nadjamoeddin zeide. dat hij als mi nister van Economische zaken de be voegdheid had textiel toe te wijzen. In dien de ministers met de daad van de premier niet ascoord konden gaan. dan ware de juiste procedure geweest aftre den van de ministers en niet de onpar lementaire procedure, dat de ministers hun premier ontslaan of doen ontslaan. Op de vraag, of Nadjamoeddin dacht, dat er politieke motieven ach ter het ontslag staken, antwoordde hy: „Dit is zeker het geval". Hij zeide plotseling naar Amerika vertrokken te zijn en dus wist hij niet, Sjahrir gast van Hoge Commissaris voor India „MIJN OPDRACHT LOOPT TEN EINDE". Sjahrir, die op het ogenblik als gast van de Engelse Hoge Commissaris voor India te Londen vertoeft, heeft daar verklaard dat zijn bezoek ten doel hééft de nieuwe politieke verhouding tussen Engeland en India te bestuderen en enkele oude vrienden te bezoeken. Naar aanleiding van het bericht, dat Nederland voornemens is een centrale organisatie in Indonesië te vormen in verband met een voorstel tot beperkte herziening van de Nederlandse grond wet zeide Sjahrir: „Zolang ik de vol ledige tekst van deze voorstellen niet heb gezien, wil ik er geen commentaar over leveren. Het feit. dat de strijd in Indonesië werd stopgezet en dat de vooruitzichten op een overeenkomst veel gunstiger zyn dan voorheen, wijst er eenvoudig op, dat mijn opdracht ten einde loopt". GENERAAL EISENHOUWER's ZWAARD NAAR AMERIKA. Het gouden zwaard, dat generaal Eisenhouwer als blijk van dankbaarheid voor de bevrijding van Nederland van H M, de Koningin ten geschenke zal ontvangen, zal dezer dagen door H.M.'s ambassadeur in Washington, mr. E. N. van Klef fens, uit naam van HM. aan de generaal worden overhandigd. De president-commissaris van de KLM. jhr. J. A. G. Sandbergh, is met het zwaard per vliegtuig naar Amerika vertrokken. wat. gedurende zijn afwezigheid precies met de textiel was gebeurd. Hij was zich niet bewust van 'enige schuld en zou trachten nog gisteravond in contact te komen met dr. Van Mook. AFP meldt nog, dat zekere critiek van Nadjamoeddin op de „politionele actie" niet vreemd zou zyn aan zijn „gedwongen ontslag". Interpellatie over lage bouw- en tuinbouw-prijzen EERST GEGEVENS, DAN MAATREGELEN. In de/ gisteravond gehouden Twee de-Kamervergadering heeft de heer Vondeling (Arbeid) minister Mans_ holt geïnterpelleerd over de onbevre digende uitkomsten van land- en tuinbouw. In een zeer uitvoerige rede schetste spr. de slechte uitkomsten, vergeleken by het vorig jaar, vooral door de grote droogte; terwijl ze over 1946 voor menigeen reeds te laag wa ren. De kleine zandboeren in het Zui_ den maakten toen een jaarlijks netto- inkomen van 800 tot 1200 gld. Spr. formuleerde een reeks vragen naar de bedrijfsuitkomsten, de prijzen van de geïmporteerde voedselproducten en de overwegingen, die ten grondslag liggen aan het stelsel van ten dele vrije en ten dele gebonden prijzen in de tuinbouw. Voorts vroeg hij naar maat regelen om het. grote verschil in uit komsten tussen bedrijven op vrucht bare en onvruchtbare gronden te ver kleinen en om de hoge kosten en win sten in dë handel in sommige grond stoffen en eindproducten van de land en tuinbouw te verlagen. Minister Mansholt antwoordde, dat een straf lonen- en prljzenbeleid nood zakelijk is. De boeren zijn net daarmee niet eens. Een bezwaar dei boeren is, dat de prijeen in absolute zin te laag zijn. Prijzenvaststelling in de landbouw is zeer moeilijk. Indien men komen zou tot regionale prijzen, zou dat gemakke lijker zijn. maar dat is technisch niet mogelijk. De overheid moet zich steeds voorbe_ houden eventueel maximum prijzen voor bepaalde 'producten vast? te stellen. Met het instellen van een minimumprijs is de regering zeer voorzichtig, Hoe de bedrijfsuitkomsten in de tuinbouw zijn, kan spr. nog niet overzien. De be drijfsuitkomsten voor de landbouw voor 1947 vallen tegen. In sommige streken Zijn ze zeer slecht. De melkprijzen zul len moeten werden herzien, evenals die der varkens Ten slotte merkte hij op, dat de regering eerst de beschikking meet hebben over de nodige gegevens, vóór maatregelen genomen kunnen wor den. HONING VOOR HET PRINSELIJK GEZIN. Ter gelegenheid van het gouden jubi leum der Ver. ter bevordering der Bijenteelt ln Nederland is aan het Prin selijk gezin honing aangeboden. De aanbieding geschiedde door me vrouw Joustra uit Amersfoort, de echt genote van de algemene secretaris der vereniging, SULTAN VAN PONTIANAK IN LONDEN. De Sultan van Pontlanak bevindt zich opliet ogenblik in Londen, Reserve en vrijwilligers gaan heen. In de Rijksbegroting 1948, hoofdstuk «Marine lezen wij dat verwacht wordt, dat de situatie in Indonesië aan het einde van dit jaar belangrijk verbe terd zal zijn en liet dientengevolge mogfelyk is om de mariniers-brigade omstreeks 1 Januari 1948 uit Java te rug te trekken en op te heffen, waar na het korps mariniers tot kleinere afmetingen gedacht wordt aan een sterkte van 3600 man zal worden teruggebracht. Hierdoor wordt een di recte besparing van f. 21,000,000 aan materiële deviezenuitgaven verkregen. De Marineluchtvaartdienst zal voor lopig nog zyn diensten moeten blijven verlenen, zodat en sterke inkrimping daarvan in dè Overzeese Gebiedsdelen voorshands niet mogelijk is. Als gevolg van deze maatregelen kan de huidige sterkte der Kon- Marine van circa 30.000 man in ongeveer een jaar tijds worden teruggebracht tot rond 15.000 man. Indien onverhoopt de omstandigheden in Indonesië de regering zouden nood zaken, ook na 1 Januari 1948 de uitoefe ning van de politionele taak ter zee on verkort aan de Kon Marine op te 'dra gen, zullen uiteraard de hierboven uit eengezette maatregelen geen doorgang kunnen vinden. O De minister aclit het noodzakelijk reeus thans een begin te maken met een binnen een aantal jaren te vol tooien bescheiden vlootplan, beschei den in verband met onze moeilijke financiële positie. Aangevraagd worden een eerste ter mijn voor de aankoop van een licht vliegkampschip, alsmede verdere ter mijnen voor de in aanbouw zynde twee kruisers en een werkschip. Voorts zullen zes onderzeebootjagers in eigen land worden gebouwd. In gro te trekken is het de bedoeling uiterlijk ultimo 1952 over ten minste één be mand smaldeel te beschikken. Om financiële redenen zal van in richting v#n een nieuwe marinebasis in Nederland moeten worden afgezien. De wederopbouw van de zwaar be schadigde marinebasis Den Helder is ter hand genomen en het ligt in de bedoeling dat de Kon. Marine geleide lijk weder haar intrek in deze basis neemt. De technische opleidingen zullen ge concentreerd worden te Amsterdam. Rotterdam zal wederom het hoofdcen trum worden van het korps Mariniers, terwijl een opleidingskamp voor dit korps gevestigd blijft te Doorn. Met de Indische regering worden onderhande lingen gevoerd om voor de jaren 1946 en 1947 een vast bedrag als bijdrage te bepalen. Aan de Indische regering is een voorstel gedaan om dit bedrag voor de afgelopen jaren vast te stellen op f. 50.000 000 p. j. Er wordt naar gestreefd het personeel der Kon. Marine Reserve en de dienst plichtigen, die reeds geruime tyd on der de wapenen zijn, met groot verlof te zenden. Verwacht wordt, dat het grootste gedeelte van de oorlogsvrij willigers in het komende jaar de Kon. Marine zal kunnen verlaten.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2