Gemeentezaken Laatste Berichten SPORT KORFBAL. Uitslagen K.N.K.B. Zuid-Holland I: GymnasiastenDee- tos 1—3; HSVHKV 3—5; DKCHet Zuiden 1—3. Zuid-Holland II B: Het Zuiden II- Olympiaan 15. Zuid-Holland III C: Velox—Fluks 7—4; HKV III—Ready II 21; Het Zuiden IIIDe Algemene II 42 Zuid-Holland III D: Ons Huis—De Algemene III 8—0; Vicus Oriëntis II— Succes 10. Alle overige wedstrijden vonden ten gevolge van de hevige regen geen door gang. VELOX—FLUKS 7—4. Deze wedstrijd werd grotendeels in stromende regen gespeeld. Velox toonde zich op het spiegelgladde veld veel spoe diger thuis dan Fluks en leidde na 5 minuten reeds met-20. Direct hierop scoorde Ligtvoet voor Fluks tegen (2—1) doch door dameshanden was het reeds spoedig 31. Hierna verkleinde mej. De Wolf de Leidso achterstand weer (3—2), doch de rust kwam toch mejt 5—2 voor de thuisclub. Na de her va tL ting ging de strijd meer gelijk op. Mevr Frederik scoorde het derde punt voor de roodwitten (53), doch hierna liep Velox tot 73 uit. Veermans bracht vervolgens de eindstand op 74. LEID SE KORFBALBOND. Voor de competitie werden de volgen de wedstrijden gespeeld: Fluks IIIDanaïden 32; Vicus Oriëntis IIIVicus Oriëntis IV 3—2. Pemix-papieren weer gestegen DANK ZIJ 1—0 OVERWINNING OP EXCELSIOR. Na een spannende, doch niet mooie wedstrijd zag Pernix Zaterdag haar zwoegen beloond met een 10 overwin ning. Die overigens alleszins verdiend genoemd mag worden. Het was een wed strijd, waarin zeer zwaar werd gespeeld en waartegen o.i. de scheidsrechter wel wat strenger had mogen optreden. Excelsior had na de aanvang, met zon en wind in de rug een klein over wicht. Mede doordat ook het Pernix- jniddenvak er niet ,.in" was. Door zeer goed spel van de Leldse verdediging, werd hun de gelegenheid niet gegeven dit lichte overwicht in doelpunten uit te drukken. Daartegen over was iedere Leidse aanval een ge vaar voor de Delftse 'korf. Na plm. 15 min. spelen werd het eer ste 'en enige doelpunt gescoord. Dit ge schiedde na goed ingrijpen van de Lei- denaars, toen de Excelsior-verdediglng de bal wat slordig wegwerkte. Tot de rust bleef Excelsior iets sterker, doch voor de korf minder gevaarlijk dan Per nix. Zo mochten wij na de rust verwach ten dat Pernix. gesteund door de wind, in de meerderheid zou komen- Dat was inderdaad het geval. Gedurende de ge hele 2e helft was Pernix pok in het- veld sterker dan Excelsior. Daardoor vooral toen het spel der Delftse club zwaarder werd, bleven doelpunten uit. en moest Pernix genoegen nemen met de kleinst mogelijke overwinning. Over het geheel kan gezegd worden, dat de sterkste ploeg deze wedstrijd ge wonnen heeft. Ondanks het zware spel bleef de verstandhouding binnen de lij nen goed. Pernix heeft nu de volgende thuis wedstrijd tegen KVS genoeg aan een gelijk spel, om zich afdelingskampioen te noemen. HANDBAL. H.V.L.—H.M.S. (Den Haag) 7—G Op het terrein aan de Dacostastreet speelde H.VL. de eerste wedstrijd tegen liet pas gepromoveerde H-M.S., waarbij onze Leidenaars direct flink va,n leer trokken, zodat spoedig H.V.L. met 40 de leiding had, Een flinke regenbui deed het spel even onderbreken en deze rust had H.V-L, geen goed gedaan. Het werd zelfs zeer benauwd toen H.M.S. de achterstand verkleinde tot 43. In de tweede helft trad echter weer verbetering op en steeds wist H.V.L. met twee doelpunten veschil voor te blijven. De eindstad 76 was voor H.M.S. nog zeer gunstig te noemen. H.V.L. II—Wings II 8—1. Handbal (Dames)Athene IVH.VJj. 3—1. BOKSEN. LEIDEN—GENT. Iets over de bokswedstrijden. In het kader van de sportuitwisse- ling LeidenGent worden op Zaterdag avond 11 Oct. in de Stadsgehoorzaal bokswedstrijden gehouden tussen een gterke Belgische ploeg (waaronder zich Servais, een der kampioenen van 1946, bevindt) en een team amateurs, samen gesteld uit Boksers van Noord-en Zuid- Holland, waarin ook onze stadgenoten Burggraaf en Snik zijn opgenomen. MOTORRENNEN. DE LAATSTE DAG VAN DE INT. MOTOR-ZESDAAGSE. Op de laatste dag van de Internatio nale motor-zesdaagse te Tsj.-Slowakije reden 66 deelnemers het parcours van 191 km. uit, terwijl één renner opgaf. De grote prijs werd gewonnen door Tsjecho-Slowakije met 9 strafpunten, Italië werd tweede met 871 strafpun ten. In het. eind-klassement voor de Zilveren Vaas bezet het Nederlandse b-team de tweede plaats achter Tsje cho-Slowakije a. Het klassement luidt hier; I. Tsjecho-Slowakije A 17 strafp.; 2. Nederland 120 strafp.; 3. Polen B; 4, Polen A; 5. Italië; 6. Tsjecho-Slowa kije D; 7. Zwitserland; 8. Nederland A; 9. Hongarije. In de clubcompetitie werd de Pode- brady Autoclub (Tsjecho-Slowakije) eerste en Nederland B derde. SCHAKEN. Leidse Schaakclub „Philidor" Gis teravond hield bovengenoemde schaak club in Hotel Central een algemene ver- g?ciering. die door een vrij groot aantal leden bezocht werd Na de opening door de voorzitter, de heer P Herf- kens volgden de mededelingen en wer den de notulen uitgebracht van een 3-tal gehouden vergaderingen. Vervol gens werd besloten met 5 tientallen aan de competitie deel te nemen. Tot alge mene wedstrijdleiders benoemde men J. Galjaard en A. J. H. v. d. Meulen, tot leiders der tientallen: A. Barkema, v.d Meulen L M. Muussen. J. de Rooy en B. M. Teske, Hierna volgde de prijs uitreiking aan de winnaars der winter en afvalwedstrijden. De kampioenstitel werd dit jaar behaald door A. M. J. Koevoet die de zilveren wisselbeker voor één jaar in bezit kreeg. De prijzen voor de afvalwedstrijd kregen; J. Gal- jaard. J. v. Leeuwen en J de Rooy- Ook dit jaar zijn weer prijzen uitge loofd voor de onderlinge wedstrijdenen voor die van de competitie van de Leid se Schaakbond. Van de rondvraag werd door 6 leden Onteigening gevonden in Stads- en Bosch- en Gasthuispolder. In verband met de intensieve aan bouw van woningen, welke in de eerst volgende jaren zal moeten plaats heb ben, is het noodzakelijk, dat de ge meente op korte termijn de beschik king krijgt over aanzienlijke opper vlakten bouwgrond. Het tegenwoordige grondbezit der gemeente is zo géring en is dusdanig verspreid over de ge meente, dat een verantwoorde bouw van woningcomplexen van enige om vang daarop niet mogelijk is. Boven dien is de herziening van verschillende delen van het uitbreidingsplan der ge meente nog niét zover gevorderd, dat vaststelling daarvan op korte termijn mogelijk is. En voordat die herzienmgs. plannen tot stand zijn gekomen, is be bouwing van de daarin begrepen gron den niet mogelijk, zodat ook uit dien hoofde een deel van de gemeentegron den nog niet voor bebouwing in aan merking komt Aangezien het gebleken is, dat in de huidige tijd aankoop van grond langs minnelijke weg siechjs zeer zelden mogelijk is. zal het nodig zijn de be- oogde uitbreiding van het gemeentelijk grondbezit langs de weg van onteige ning te bewerkstelligen. Volgens rap port van de Directeur der Gemeente werken zal tot en met het jaar 1958 ge_ rekend moeten worden op de bouw van in totaal ongeveer 7200 woningen, waar onder ongeveer 5400 arbeiderswoningen Ernstige overweging van deze aange legenheid heeft tot de overtuiging ge leid, dat het in het belang der ge meente is thans over te gaan tot ont eigening van alle in de plannen ..Lei- den-Noord" en „Lelden Zuid-West" ge legen terreinen, voor zover deze nog geeir eigendom der gemeente zijn. Het bezit van deze gronden, voor zo ver zij bestemd zijn voor woningbouw, is uiteraard noodzakelijk, ten einde de zekerheid te hebben, dat de bouwplan nen, welke aan de gemeente telkens ter uitvoering worden toegestaan, steeds zonder verwijl kunnen worden verwe zenlijkt en niet door het ontbreken van de nodige bouwgrond zouden moeten worden uitgesteld, zeer tot schade van de belangen der gemeente en van haar ingezetenen. Daarnaast zal het in be zit krijgen van de bedoelde terreinen van grote betekenis zijfl, omdat alsdan de straten tijdig kunnen worden aange legd en de grond; waarop zal worden gebouwd, tijdig kan worden opgehoogd. In het rapport van de Directeur der Gemeentewerken is uitvoerig uiteenge zet. dat deze ophoging onder de tegen woordige omstandigheden alleen econo misch kan worden tot stand gebracht, wanneer zij „in den natte", d.w.z. door opspuiting' geschiedt. Bij uitvoering van het bouwschema, uitgewerkt in gemeld rapport, dat ge baseerd is op het rijksbouwplan, zal in de jaren 1950 t/m 1953 jaarlijks gemid deld een hoeveelheid van 687.000 kub, M. zand moeten worden opgebracht. In het plan Zuid-West is te ven be grepen een belangrijk complex grond voor industrie-terrein. Zeer belangrijke bedragen zijn na tuurlijk hiermede gemoeid Dit zal mee brengen ingrijpende wijziging in de ver ordening op het grondbedrijf. Benoemingen Voor benoeming als leerkracht aan de Meisjesschool voor UJL.O. worden voorgedragen; 1. de heer P. Schophui- zen alhier; 2. mej. A. J. S. Vahl te Hei_ loo; 3. de heer P R. v. d. Velde te Slochteren. Als tijdelijk leraar geschiedenis aan de Meisjes H.B.S, wordt voorgedragen de heer dr. 'N. W. Lesquillier. Voorgesteld wordt mej. A. M. Balk over te plaatsen van de school a. d. Paul Krugerstraat naar de opleidings school voor U.L.O. aan de 3 October- straat. RECHTSHERSTEL VOOR DE HEER DE BLAUW. Voorgesteld wordt aan de voorm. di- De vroegere organist der Hooglandse Kerk Feike Asma speelde hier in lang niet meer. Maar zijn stadgenoten ver gaten hem niet. Dat bleek gisteravond uit de massale opkomst in de Pieters kerk, Heeft die massa gelijk? Ja: wanneer ?gj als criterium stelt te luisteren naar een vitale, brillante klank. Helder en warm-levend, brui send, doch.... door de hevige kracht- recteur van Gemeentewerken, de heer uitzetting soms overgaand in grofheid. A, M. de Blauw, tijdens het Nazi-be- Jit®1?; wanneer zij de aan stijl en 1944 ppwni nntcla I aesthetica te stellen normen als hoog- .gexx, recxxusiieisxei u; vex ionen en nexn pprvni nntcincr to o-evori mof inoancr vpn helaas nadrukkelijk vastgesteld bij het' overgrote deel niet het ge val is. Feike Asma bespeelt het orgel WIE HEEFT EK GELIJK. M. de Blauw, j wind op 23 Febr. 1944 eervol1 ontsla gen, rechtsherstel te verlenen en hem eervol ontslag te geven met ingang van 1 Jan. 1945 onder dank voor de door hem in 27 jaar aan de gemeente be wezen diensten. gebruik gemaakt, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Philidor telt mo menteel 78 leden en is daardoor de grootste schaakclub - hier ter stede. De bi bliotheek der club is vrij uitgebreid en telt 150 delen. Ten slotte laten wij hier nog de indeling der tientallen volgen; le tiental: 1. A. Koevoet. 2. W. F. Schüss, 3 mr. A. J. Mulder, 4. A, Bar kema, 5. D. v. Gelder. 6. W, F. Wakka, 7 M J. Elemans 8. A, M, Paardekoper, 9. G. Pels en 10 J. Koet of A. Geyer. 2e tientAl1- A. Geyer of J. Koet, 2. J. Buurman. 3. J. Galjaard, 4. E, W. d. Burgh, 5. J. v. Leeuwen 6. P. Bar kema, 7 A. J. v.d. Meulen, 8, C. W. Co- nyn, 9. J, A. Moonen. en 10. J. H. Aal- bersberg. 3e tiental: 1. dr. A. C. Bakhuizen v.d. Brink. 2 C. Sterk, 3. J. M. v.d. Meulen, 4. S. Barkema 5. M. Optendrees, 6. B. C. de Mik, 7. W, Verver, 8. J. Padding, 9. G Plasmeyer, 10. A. M. Muussen. 4e tiental: 1. Ph. Walraven. 2. J. de Rooy. 3 J. J. Abspoel, 4. D. v. Galen, 5 H. C. Bouter 6 M. Slegtenhorst. 7. J. v. Weeren. 8. A. M. Immink, 9. A. de Jong en 10. I. Samson. 5e tiental' 1- I. Favier. 2. C. Molen kamp 3, C. Colpa. 4 J. C. Jansen. 5. B. H. Teske 6. Chr. de Laaf. 7. M. Brou wer 8, W. Bey, 9. P. Selier en 10. J. P- de Vries, Reserves: J. Dubbelaar en C. R. Rij nenberg; BILJARTEN. B, DE ROO Sr. ONGESLAGEN TITELHOUDER. Lelds clrlebandenkainploenschap. Dank z!1 een overwinning op L. Turk heeft B. de Roo Sr. gisteravond ongesla gen het driebandenkampioenschap van de Leidse Biljartbond op ziln naam ge bracht. De uitslagen van de laatste partijen waren: J. Sira 30 car, 43 brt. E Bakker 17 car 43 brt. B. de Roo Sr. car. 56 brt. L. Turk 17 car. 56 brt. G. v. Klink 30 car. 44 brt. B. de Roo Jr15 car. 44 brt. H. Slewe 30 car; 77 brt. G. v. Klink 30 car 77 brt. Na afloop werden door voorzitter J. Bromet de priizen utgereikt. Amstelbeker De uitslagen van de 2e ronde lulden: De Valk III—De Valk II 1—3; Morsch- poort ITOG II 31; Morschpoort IV TOP rv 3—1: TOG VI—Drei Pottekens 40: TOG in—Spijkerbak III 01; Vierkantje II—Spijkerbak 12—2 (Spij kerbak wint): Morschpoort IICaram bole III 1—3; TOP II—TOG IV 40; Carambole nOG 22 (O.G. wint) „De Zwaluw" (Voorschoten) hield een wedvlucht van Mons. Afstand van de eerste prijswinnaar was 188 901 K.M, De duiven werden te 9.15 in vrijheid gesteld met sterke Zuid-Westen wind. De prijzen werden behaald als volgt: K. I. Waasdorp 1. 6. 8, 15; J. P. v. d- Assem 2, 3, 7, 11, 14; A. van Rooijen 4, A. W. Querreveld 5, C. Zwaan 9, 16. 17; F. C. van Heusden 10; H. H. J. van Klaveren 12; H. Verhorik 13; V. L. Pierlot 18 De. eerste duif werd geconstacej a te 11 uui 22 min. 18 sec. en bereikte een gemiddelde snelheid van 1485.27 meter per minuut. De laatste duif werd ge constateerd te 11 uur 36 min. 53 sec. en bereikte een gemiddelde snelheid van 1334,79 meter per minuut. AFWIJZENDE PRAEADVIEZEN B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken op het verzoek van het be stuur der Vereniging voor Christelijk Onderwijs om medewerking te verlenen tot aanschaffing van een nieuwe reken en taalmethode ten behoeve van zijn school voor lagei onderwijs aan de Hoge Morschweg 12, daar h.i. met de voorhanden levensmiddelen is te vol staan. Eveneens stellen B. en W. voor af wijzend te beschikken op het verzoek van het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onderwas om medewerking te verlenen tot het. leggen van houtce- ment-vloeren in twee bovenlokalen in de Oostelijke vleugel van zijn school gebouw voor 1. o. aan het Plantsoen 99a en tot het aanbrengen van een gas- verwarmingslnstallatie met bijbehoren_ de aanleg'in de vier lokalen van de Oostelijke vleugel van dat schoolgebouw. Het eerste dient, h.i bestreden te wor den uit de exploitatierekening; het tweede is overbodig, waar vier kachels beschikbaar kunnen worden gesteld. AANGEVRAAGDE GELDEN. B en W. vragen f.7250 voor het doen van bodemonderzoekingen in het be lang van de voor bebouwing bestemde percelen in het N, en Z.W.-deel der ge_ meente; f. 5200 voor herstel der vloeren in de foyer en de grote Stadszaal. GELDLENING. B. en W. stellen voor gebruik te ma ken van een aangeboden geldlening, groot f.3 millioen tegen een rente van 3 pet, DE WETHOUDERSSALARISSEN. De burgemeester stelt voor de wet houderssalarissen in grondslag te bepa len op f.4500, waarbij dan komt de vaste toelage van 15 pet., zodat zij f.5175 zullen bedragen. Leidse Schouwburg EERSTE VOORSTELLING K. EN O- De Wacht aan de Rijn. K. en O. heeft gisteravond het. Schouwburgseizoen geopend met een opvoering door het Nederl. Volkstoneel ran het toneelspel in drie bedrijven „De Wacht aan de Rijn" van Lillian Hell- man, waarvan Leiden de eer der pre mière genoot. Een oorlogstuk derhalve? (waarvan men beu begint te worden). Ja en neen. Het is geen oorlogstuk zo als we gewoon zijn. maar toch wordt er een periode van Het Nazi-regiem in behandeld, nl. de periode van de be vestiging van de macht door middel van terreur en concentratiekampen etc. Na 20 jaren keert een Amerikaanse, in Duitsland getrouwd, naar huis terug met haar gezin. Hoe geniet dit van de vrijheid, die het in Duitsland volko men was ontwend. Speciaal ook. waai de man deelnam aan de ondergrondse strijd tegen het gehate regiem. Een avonturier ontdekt echter, wie en wat hij is en tracht chantage te plegen; hij moet het boeten met zijn dood. De echtgenoot, horend, hoe zijn beste vrienden in de verzetsstrijd zijn ge snapt, keert naar Europa terug om hen te bevrijden, geruggesteund door het volledig vertrouwen van zijn gezin en van zijn Amerikaanse familie, die hij zo pas heeft leren kennen. Ziedaar zeer summier de inhoud van. dit stuk, dat in de uitwerking, helaas, te weinig actie bevat en een teveel aan gepraat. Toch zit er een climax in, zo dat het slot bevrediging schenkt. Dus geen sterk stuk. maar toch wel interes sant en in enkele passages boeiend. Over het geheel is de vertolking te prijzen. Vooral de ondergrondse wer ker (Ton Lutz) verdient alle hulde. Hij werd keurig bijgestaan door zijn. echt genote (Nell Knoop) .en zijn belager (Alex Faassen), terwijl de overigen zich naar behoren aanpasten, zonderen we de oude geëxalteerde grootmoeder uit- Tine Medema, die Julia Cuypers die een ongeval heeft gehad, moest vervan gen, was tegen deze taak niet opgewas sen. Zij bleef te jeugdig en was in het eerste bedrijf een farce. Later kon zij zich tenminste enigszins herstellen, maar op het geheel werkte zij storend. Jammer. Voer Julia Cuypers had het ons een prachtige rol geleken. Na afloop toonde de uitstekend be zette schouwburg zich zeer dankbaar, hetgeen o.i, terecht vooral het geleverde spel gold. M. Voor de aanvang heeft de voorzitter, de heer H, de Wilde, een kort welkomst woord gesproken, in het bijzonder tot de burgemeester, de gemeente-secretaris en wethouder Menken, die met hun dames aanwezig waren en de hoop uit gesproken, dat-;K. en O. moge blijven groeien; reeds nu is er belangrijke vooruitgang, maar de 10,000 leden moe ten te halen zijn. Gaarne steunen wii dit streven, gelet op hetgeen K. en O. brengt op allerlei terrein. Dodelijk ongeval op de Rijnsburgerweg De twaalfjarige N. J. de Haan uit Rijnsburg, leerling van de Leidse Hout- schooL, - stond gistermiddag omstreeks 5 uur op de vluchtheuvel op de Rijns burgerweg nabij de Wassenaarse weg. toen hij zich achteroverboog en aan het hoofd getroffen werd door een juist passerende vrachtauto. De E.H.D. bracht het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis, waar bij aankomst de dood echter reeds bleek te zijn ingetreden, VOOR HE# RODE KRJJISWERK IN INDIE. Vandaag en morgen Is gedurende een groot deel van de dag op de Beesten markt een rijdend bisoscooptheater ge stationeerd in de vorm van eer -tode Kruis-auto, waarin permanent tilms worden vertoond voor de arbev van het Rode Kruis, voornamelijk 'n Ne- derlands-Indië. De opbrengst komt eveneens da] werk ten goede. 't- Zij toegegeven: ook öns imponeert meermalen het uiterlijke, meestal door soepele staccati, ondersteunde effect, alsmede Asma's vlekkeloze virtuositeit, zelden of nooit geëvenaard.. Maar dat effect wordt teveel toege past, dan dat de voosheid ervan ons niet op de duur gaat hinderen, ons er zelfs krachtdadig tegen in het geweer roept! Wij denken zo: Asma weet dit alles al hèèl lang en hèèl goed Maar hij gaat zijn eigen weg en is in zoverre «en persoonlijkheid. Een hèèl aparte bovendien. Het kan hem niets schelen, wat die zogenaamde „strenge" aestthetici op zijn spel hebben aan te merken. Hij pakt, hij boeit, hij sleept tempe ramentvol mee. hij heeft zijn „orgel klank" lief. Dèt is hem voldoende! En het grootste deel van zijn gehoor be wondert er hem om. Heeft hij gelijk? Wij menen van niet, want het gaat hier om „hogere" dingen. Maar het bluft blijkbaar „illusie", om Asma in dit opzicht tot inkeer te brengen. Een Sinfonia van Bach werd tot een Handel getransformeerd, Handel's ,.Wa termusic" uit 1715, gecomponeerd voor dat grootse feest op de Theems, hoort niet op een orgel thuis, drie beminne lijke stukjes van oudere Engelsen klon ken zéér aantrekkelijk, mede door de effectvolle registratie, een Toccata van de Fransman Amédée Reuchsel had nog beter op een cinema-orgel kunnen klinken en na deze formidabele inzin king steeg het niveau bepaald hoe kón het anders? in Andriessen en Franck, met daartussen een warmbloe dig Largo van de Rus Kryaoowski. Het had evengoed een ander programma kunnen zijn: immers, Asma plaatst op het programma, wat hèm goed dunkt, zonder zich te bekommeren, of het wel verantwoord is. De spseltrant, w&t wij er ook over zeggen slaat in en is uit duizenden' herkenbaar. Dat is voldoende om een stroom van toehoorders te trekken. Vermoedelijk tot in lengte van dagen H. STEUN-ACTIE ..SOLE MIO". Het herstellingsoord „Sole Mio" te Noordwyk-aan-Zee, onmiddellijk na de Bevrijding tot stand gekomen op initia tief van enige medici, die de dringende noodzaak inzagen van een zodanige in richting ten behoeve van een groot aan tal patiënten met open tuberculose in Leiden en naaste omgeving, verkeert in financiële moeilijkheden In ..Sole Mio" liggen regelmatig ongeveer 80'patiënten van alle kerkelijke gezindten en, vrij wel zonder uitzondering, allen slacht offers van de oorlog of oorlogsomstan digheden. 39 patiënten konden reeds hersteld worden ontslagen. Dank zij de medewerking van particulieren en In stellingen werd meer dan f. 175.000 bijeengebracht voor op-- en inrichting van sanatorium en zusterhuis, doch des ondanks vertoont de begroting jaarlijks een ongedekt tekort van f. 40 000.—ter wijl voor dringende onderhoudswerken, aanvullingen e.d. incidenteel f. 20.000.— benodigd is. Het bestuur der stichting, welke dit sanatorium exploiteert, heeft zich thans tot een aantal vooraanstaan de ingezetenen van Leiden en omlig gende gemeenten gewend met het drin gend verzoek dit nuttige, nodige en dankbare particuliere initiatief te schra gen. Met liefde en toewijding alléén kan dit werk der barmhartigheid he laas niet worden verricht. Wie. die k&n, zou niet willen helpen! TE HOGE PRIJZEN. De Leidse Prijzencontröle zit er weer clanig achterheen. In Sassenheim verba liseerde zij een dame, die een gedeelte van haar woning verhuurde voor f. 100 per maand, terwijl de hoogst toelaatbare huur f.35 bedroeg. Een brood- en banketbakker te Ha- zerswoude zag zich geverbaliseerd we gens het verkapen van gevulde koeken voor meer dan het dubbele van de ge oorloofde prijs. Een collega te Noord- wijkerhout had het in de belegde brood jes gezocht, f. 0.40 nam hij, f. 0.25 mocht hij hebben. Vandaar proces-verbaal. JUBILEUM BIJ DE GASFABRIEK. Hedenmorgen herdacht de heer H. C. Visser, tijdens een feestelijke bijeen komst in de door de tuindersvereniging „Ons Genoegen" versierde cant-ine der gasfabriek, zijn veertig jarig jubileum als gasfitter. De directeur der bedrijven, ir. Y. Ykema, complimenteerde de jubilaris met dit feest, prees z'n plichtsbetrach ting als gasfitter en bood hem tenslotte de gebruikelijke gratificatie aan. De heer J. C. Snel, voorzitter van de huldigingscommissie, gewaagde van de dankbaarheid, blijdschap en tevreden heid, welke de jubilaris deze dag on getwijfeld vervulden ten opzichte van zichzelf, zijn gezin en zijn collega's. De heer Visser kon er verzekerd van zijn, dat deze zelfde gevoelens ook bij zijn collega's aanwezig waren. Ook de heer Snel deed zijn woorden vergezeld gaan van een stoffelijk blijk van waardering, terwijl aan mevr. Snel bloemen werden aangeboden. Verder voerden nog het woord ir. F. Stokhuizen en de heer O. Kruisdijk, hoofdopzichter v-n de gasdistributie, waarna de jongste gasfitter, de heer Vreeken een bloemstuk aanbood in de vorm van een fitterswagen. Op de hem eigengeestige wijze dankte .ten slotte de jubilaris voor de hartelijke woorden tot hem gesproken en de aan geboden cadeaux. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen In de geneeskunde de herenF. A. Bol- sius Cs-Gravenhage), J. H. C. Hilgers (Oegstgeest)I. D. Johanns (Leiden) en T. T. J. Reinders (Wassenaar): arts examen eerste gedeelte: de heren E. J. C. Schipper Cs-Gravenhage), H. H. J. Bisterbosch (Apeldoorn), B M. de Planque .(Leiden), J. v. d. Ende (Rot terdam), D. Wintgens (Heerlen), A. P- Maassen (Leiden), J. A. Balhan Cs-Gra venhage) en mej. J. Dekker (Delft); artsexamen tweede gedeelte: de heren dr. M. H. Berger (Gouda), H. Breed- veldt Boer (Lelden) en J. L. Ellis Cs-Gravenhage). Consulair rapport deze week gereed? Uit doorgaans goed ingelichte bron verneemt Aneta te Batavia, dat de consulaire commissie aan het verzameld feitenmateriaal enkele gevolgtrekkingen zal verbinden. Het gisteren door de consulaire commissie aangekondigde rapport zal waarschijnlijk nog deze week gereed komen. Men verwacht, dat de commissie van 6 consuls in haar rapport o.m. zal verklaren, dat de' inachtneming van de order om het vuren te staken on mogelijk is in die gebieden, waar de Nederlandse en Republikeinse strijd krachten zich steeds vermengen. 1 dode en 8 gewonden Het. Nederlands communiqué ran he den meldt, dat de verliezen van gisteren bedragen: 1 gesneuveld en 8 gewond- Verschillende patrouilles werden be schoten. Duizenden valse tabaksbonnen achterhaald. DRUKKER VERVAARDIGDE TIJDENS BEZETTING VALSE LEVENSMIDDELENKAARTEN Duizenden valse tabakskaarten, de zeer deskundige vervaardiger en tal van medeplichtigen bevinden zich thans in handen van de Haagse recherche. De meeste bonnen waren gedrukt op het zelfde papier, als waarmede de Fa En schede te Haarlem werkt. De drukker, zekere Jaap. is een jonge man, die zich ijtdens de bezetting spe cialiseerde op de drukkunst, teneinde valse levensmiddelenkaarten te kun nen fabriceren. Ten einde geld voor studie en mate riaal te verkrijgen besloot hij valse ta baksbonnen te gaan drukken. Het ver vaardigen van levensmiddelenkaarten vond hij a-sociaal- Minstens 3500 bonnen zijn in omloop gebracht, slechts 66 zijn als vals achter haald. Regeringsverklaring over Indië De Tweede Kamer is hedenmiddag te één urn' in openbare vergadering bijeen gekomen tot het aanhoren van de re geringsverklaring in verband met de ontwikkeling der gebeurtenissen zowel op internationaal terrein als in Indo nesië. Achter de regeringstafel hadden met de minister-president, dr. Beel, plaats genomen: de ministers Vos, Mansholt, Van Maarseveen, Witteman, Fievez, Drees, Neher en Lieftinck. In de gereserveerde loges werden o.m. opgemerkt de sultan van Pontianak en de president van Oost-Indonesië Soe- kawati, en verscheidene heren, die hen op hun reis naar ons land- vergezellen, voorts de heren prof. ir. W. Schermer- hom en M van Poll, resp. voorzitter én lid der commissie-generaal. Op aandrang van de heer Schouten wordt besloten morgenochtend 11 uur de discussies een aanvang te doen nemen H.M. DE KONINGIN NAAR LEEUWARDEN. H.M. de Koningin zal morgen een bezoek brengen- aan de landbouwten toonstelling te Leeuwarden. GEÜNIEERDE LOGE VAN THEOSOPHEN. Het onderwerp van de Zondag ge houden openbare bijeenkomst was ,,Gofi in de Mens". In tegenstelling met de gangbare begrippen die. aansluitend aan het Judaëïsche volksgeloof, het goddelijke verpersoonlijken en het bui ten en tegenover zijn „schepping" plaatsen, wordt het goddelijke in de theosophie niet als persoon, maar als een beginsel gezien, dat alles doordringt en tijdens zijn periodieke manifestatie op ieder punt, in iedere vorm werkda dig is. Zo ook in de mens, waar de goddelijke werking zich doet kennen als zelfbewustzijn. De mens heeft daar in het middel en daardoor tot taak zich van zijn goddelijke essentie bewust te worden en zich zodanig geestelijk te ontwikkelen, dat het goddelijke cen trum in hem zich door hem openbaart. Deze ontwikkeling moet de mens zelf tot stand brengen door zelf uitgedachte en zelf in gang gezette pogingen, ge dragen door geestelijke kennis omtrent zijn diepste aard en met behulp van zijn vrije wil. De mens staat ieder ogen blik voor een keuze en slechts als hij uit eigen aandrift op grond van ken nis van de plaats en de roeping van de mens in het bestel van het heelal de juiste keuze doet, vermag hij geestelijk te groeien en zich tot een geestelijk zelfstandig wezen te ontplooien. Dan openbaart zich de God in de mens, de Innerlijke Heerser, die één is in alle mensen en wiens wezen liefde en broe derschap, wiens levenshouding welbe hagen en altruïsme en wiens handelin gen liefdadigheid en mededogen zijn. Zo bewerkt de mens zijn eigen verlos sing van binnen uit. De persoonlijke „God der Wrake" verbleekt tegenover het universele van dit beeld, dat in de esoteriek van alle grote godsdiensten is weer te vinden en blijkbaar te vergeefs ook in het Nieuwe Testament aan het Westen wordt voorgehouden. LEERLINGENEXAMENS OPTICIENS In de Leidse Instrumentmakersscliool waarin tevens de Centrale Opticiens- werkplaats is ondergebracht, vonden de mondelinge leerlingexamens van de Stichting „Nederlandse Vakopleiding voor Opticiens", instelling van de Vak groep Opticiëns uit Amsterdam plaats, nadat tevoren in het Kamerlingh On- neslaboratorium het schriftelijk gedeel te van deze examen was afgenomen. 35 deelnemers hadden zich aange meld, waarvan er zich 11 tijdens de examens terugtrokken. Van de 24 over- blij venden konden er 16 het Leerling- ge tuigschrift verwerven, terwijl 8 can- didaten moesten worden afgewezen. Het getuigschrift werd uitgereikt aan mej. T. N. Vunderink te Franeker en aan de heren A. van Berkel te Vlaar- dingen, W. T. C. Berndsen te Arnhem. J. Emanuel te Venendaal, F. Goldschme- ding te Rotterdam, A. F. Heemskerk te Amsterdam, W. Jansen te Alphen aan den Rijn, M, F. Kleinsorge te Wijhe, I. C. Kleyn Jr. te 's-Gravenhage, L. Marrink te Amsterdam, B. G. Robers te Enschedé, G. Stam te 's-Gravenhage, Joh. Stots te Groningen, J. A. C. Tie- man te Bergen op Zoom, A. Tjan Khee Liem te Amsterdam en D. v. d. Zwaag te Twijzel. De heren J. W. de Regt, K. Latei- veer, H. Slechtenhorst, F- van der Stap, JODEN IN MOEILIJKE POSITIE. Op de alg. vergadering van de Joodse Jeugdfederatie te Amsterdam, wa,ar 200 afgevaardigden uit het gehele land aanwezig waren, hield de heer S. Ne®* ner een openingsrede. Hij wees met klem op de moeilijke situatie, waarin het Joodse volk zich op het ogenblik bevindt. Doo* de steeds meer verscherp te politieke en militaire maatregelen der Engelsen, wordt de toestand van de Joden,- die zich nu, nadat de oorlog reeds twee jaar is afgelopen, nog steeds in de Duitse kampen en in het kamp op Cyprus bevinden, voortdurend wanhopiger. Spr. getuigde na-mens de Zionistische jeugd in Nederland ran de onwrikbare wil het Zionistische opbouwwerk in Pa lestina met de daad te steunen. Hierna volgde de begroting van de vertegenwoordigers der verschillende Joodse instanties in Nederland. De voorzitter van do Ned. Zionisten bond, de heer drs J. van Amerongen hield daarop een referaat over de taak van de Joodse jeugd. SOEKAWATI VERTREKT MORGEN - UIT NEDERLAND. De president van Oost-Indonesië, Soe- kawati, zal Woensdagochtend per Sky- master va'n Schiphol naar Indonesië vertrekken. AFWEER TEGEN ATOOMBOMMEN? Volgens het Mexicaans blad „Matuti- no Novedades" hebben Amerikaanse ge leerden een middel uitgevonden om een eventuele aanval met atomlsche projec tielen af te slaan. De atoombommen zou den op zeer grote afstand tot ontplof fing kunnen worden gebracht. WYSJINSKI BOOS. Wysjinski, die uitermate gebelgd zou zijn over de heftigheid en het sarcasme van de rede van McNeil, verzocht een tweede rede te mogen houden bij de opening van het algmeen debat in de assemblee, om McNeil van repliek te dienen. Aranha, de Braziliaanse voor zitter. weigerde dit echter daar hij dan alle afgevaardigden in de gelegenheid zou moeten stellen ten tweede male een rede te houden. MIJNRAMP IN TURKIJE. In een Turkse steenkoolmijn te Zon- guldak aan de Zwarte Zee heeft zich ten gevolge van mijngas en ontploffing voorgedaan, waarbij 48 mijnwerkers om het leven kwamen. NEDERLANDSE VERENIGING VAN HUISVROUWEN. Voor bovengenoemde afdeling hield gistermiddag in de bovenzalen van „Den Vergulden TUrk" mevr. Idenburg—Sie- genbeek van Heukelom een lezing met lichtbeelden. De presidente, mevrouw van Heukelom. De presidente, mevr. A. GroenNieuwenhuizen Segaar heette spreekster hartelijk wolkom. Zij wees de leden voorts op de Ootobermiddag, waarop een verkoopmiddag georgani seerd zal worden ten bate van het Ja- coba-Fonds. Mevr. Idenburg vertelde haar toe hoorsters eerst de wederwaardigheden van het ontstaan van het Kruger-Wild- park hetwelk de grootte en de vorm heeft van onze provincie Limburg. Dit natuurreservaat is alleen toegankelijk, voor auto's. De lichtbeelden hebben ons gisteren getoond, dat de beesten voor auto's absoluut geen angst hebben, ter wijl zij voor wandelaars dadelijk op de vlucht gaan. Zo zagen wij een leeuwenfamilie, be staande uit 2 mannetjes, een wijfje en 4 welpen vlak voor de auto aan de wandel. Mevr. Idenburg wees verder op de grote dorheid van het terrein. In het park staan verschillende afgerasterde huisjes, welke men kan huren en waar in overnacht kan worden. Alles is even sober en priemltief ingericht. Naast de beelden uit het kamp ver toonde spreekster ook opnamen uit de nabijheid van het kamp. zowel wat de fauna als de flora betrist. Aan het einde van deze zeer interes sante middag dankt mevr. Groen voor al het gebodene. onder overhandiging van een bosje bloemen. Zij deelde te vens mede. dat In de tweede helft van October een excursie naar Dinteloord op het programma staat waarvoor men zich nu reeds kan" opgeven. VALKENBURG. Oudheidkundige opgravingen Nadat de vorige week de Dienst Berging en Identificatie klaar gekomen was met het opgraven van de stoffelijke overschot. ten van de in de Meidagen van 1940 ln onze gemeente gesneuvelde Duitse solda ten, ls gisteren een begin gemaakt door de Rijks Geologische en Archeologische Dienst welke onder leiding staat van prof. van Giffen, om oP deze plaats oudheidkundLge opgravingen te doen naar de overblijfselen van het vroeger op deze plaats gestaan hebbend Romeins Castel. Reeds in de eer ste bezettingsjaren ls men daarmede bezig feweest. maar deze werkzaamheden moes- en ten laatste op last van de bezetter worden gestaakt. Verleden najaar heeft men deze werkzaamheden echter weer op.' gevat, waarbij voor de oudheidkunde be langrijke vondsten aan bet licht kwamen. Men heeft toen deze werkzaamheden niet kunnen voltooien l.v.b. met het ter plaatse gelegen Duit-se graf. Nu dit eohter verwij derd is zal men spoedig de overige resten van deze Romeinse nederzetting bloot gra ven. De graafwerkzaamheden zijn ln han den van de Ned. Heidemaatschappij. AGENDA Dinsdag. Voorschoten (Geb. Chr. Be langen): Film Dierenbescherming. 7% uur nam. Woensdag. Stadsgehoorzaal: Ohr. Mandoline-Ver eniging „Ars et Labor". 7% uur nam. BEURSO VERZICHT AMSTERDAM. 23 September, De omzetten ter beurze blijven zich bevredigend ontwikkelen. Gisteren kwam het cijfer voor aandelen weer boven de 2 millioen gulden, waarbij H.K.I. met ruim 181.000 en Hoogovens met bijna 150.000 gulden de kroon spanden. Op de obllgatiemarkt vielen gisteren weer de ruime omzetten ln de conversielening 1947 op met een bedrag van meer dan 1 millioen gulden. Ook heden was do stemming niet ongeanimeerd. De toon werd aangegeven door Koninklijke Olie, die na een hoofdkoers van 451 tot 455* opliepen. De markt der Industriëlen bleef niet ten achter en het viel op, dat Aku, die gisteren onveranderd was gebleven, vandaag tot 177 verbeterde. Philips was goed prijshoudend op 390. Unilever op lopend tot 306. Van de regeringsverklaring omtrent do ontwikkeling der Indonesische kwestie werd met belangstelling kennis genomen, doch rechtstreeks invloed op de aandelen der cultuurondernemingen had het do- H. Rood en J. de Jong. allen leerlingen oument niet. De bankaandelen waren van de Leidse Kappersvakschool in het prijshoudend. Indische credletlnstelilngen Sint Elisabethhof aan de Oude Singel. wel*hg veranderd. Scheepvaartmarkt me- zijn te Amsterdam geslaagd voor het I £?ged Prijshoudend en Holland,, SSdriifnSeVOlge de VestlSüle™«t De jtaerï Kiemoearjji. koersvariaties en kalm, grote

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3