Scherpe Engelse aanval op de Sovjef-polifiek Parijse conferentie heeft unaniem het eind rapport aanvaard Uitbreiding medische staf Academische Ziekenhuizen De Vrouw VAN DICK HERIOT Wat er in Indië gebeurt Oekraïne en Zuid-Slavië steunen de Sovjets Hector McNeil, de Britse minister van Staat, heeft in de algemene verga dering dei- VN verklaard tc hopen dat de vergadering volledige aandacht zal schenken aan Marshali's voorstellen be treffende een commissie voor vrede en veiligheid. In herinnering brengend hoe Bevin vorig jaar tevergeefs heeft gepoogd om ten aanzien van een beperkt ge bruik van het recht van veto overeen stemming onder de grote vijf te be reiken. verklaarde McNeil, dat Enge land zich geen illusies maakt over de mogelijkheid, om inzake de veto-kwes tie tot overeenstemming te komen, zolang niet alle permanente leden van de Veiligheidsraad besloten heb ben om overeenkomstig hun verant woordelijkheid tc handelen. Engeland zal elke werkwijze steuneri. die de VN effectief zou kunnen maken. Hij stelde vervolgens vast, dat ,.geen land almachtig of alwetend is of de waarheid alleen bezit", „Indien de Sovjet-Unie dan ook denkt, zo ging - McNeil voort, dat alleen haar visie op internationale problemen steeds de juiste is en dat de andere landen deze moeten aanvaarden, dan kan ik zon der nadere qualificatie verklaren, dat de VN ten gronde zullen gaan en er een onzekere vrede zal heersen met alle consequenties er van, die Wys- jinski heeft beschreven. Wysjinski's rede noemde McNeil een „comedie" en hij zeide 5nlet te willen ingaan op het ..belachelijke beeld" dat Wysjinski getekend had. volgens welke de Sovjet-Unie zou sidderen door be dreigingen van Athene en Ankara. McNeil herhaalde namens zijn rege ring dat Groot-Brittannië er naar ver langt met Sovjet-Rusland op de beste voet te staan en in te stemmen met zijn Petkof terechtgesteld. Nicola Petkof, de op 16 Augustus ter dood veroordeelde leider der Bul gaarse Boerenpartij (oppositie) is 15 min. na middernacht door ophanging terechtgesteld. Het Bulgaarse hooggerechtshof heeft 18 September Petkof's beroep tegen het doodvonnis verworpen. Het beroep van de Ver. St. en Engeland op de regerin gen van Bulgarije en de Sovjet-Unie is eveneens onlangs van de hand ge wezen. De regeringsbladen zijn van mening, dat de terechtstelling een les en een waarschuwing zal zijn voor allen die het. plan koesteren de vrijheid van het Bul gaarse volk te bedreigen. Nog een complot in Slowakije Karol Smidke, voorzitter van de Slo waakse parCisanenbond en vice-voorzit- ter van de Slowaakse 'nationale raad. heeft op een bijeenkomst van het „na tionale front" terzake zuivering van het Slowaakse bestuur medegedeeld, dat enige uren tevoren nog een complot was ontdekt waarbil personen uit de hoog ste politieke kringen, onder andere eni ge parlementsleden betrokken zijn Volgens een officieel communiqué over deze ontdekking zouden de samenzweer ders in nauwe betrekking gestaan heb ben met Slowaakse emigranten. Een aantal agenten van deze emigranten is gearresteerd. Zonder piloot over de Atlantische Oceaan De Amerikaanse luchtmacht heeft bekend gemaakt, dat een viermotorige C 54 „Skymaster" de eerste trans-at- lantische vlucht zonder piloot heeft volbracht. De machine startte te Ste- phensville op Newfoundland, Zondag avond j.l. en landde tien uur en vijftien minuten later te Brisenorton in Enge land. De machine werd bestuurd door een „mechanisch brein", dat alle nodige berekeningen omtrent windsnelheid en windrichting en dergelijke maakt en door middel van radiogolven het vlieg tuig impulsen doet toekomen voor zijn besturing. De machine had veertien personen aan boor, onder wie een nood-bemanning van negen koppen, doch gedurende de ganse vlucht heeft geen mensenhand de apparaten van het vliegtuig aangeraakt. Onder de 14 inzittenden bevonden zich ook enige R.A.F.-officieren. Naar verluidt zal het toestel ongeveer 14 da gen ter bestudering in Engeland blij ven. gewettigde aspiraties. Hij haalde echter gedetailleerde feiten aan om aan te to nen ,dat Sovjet-Rusland onwillig was om samen te werken Hij kwam tot de conclusie, dat, ofschoon er ln de cony missie voor de atoomenergie en deconi- mlssie voor de ontwapening geen spra ke is van een recht van veto, de Sovjet afgevaardigde een nieuw wapen heeft ingevoerd, namelijk het „langzaam-aan- veto". Aldus is het werk voortdurend vertraagd niet door tegenstemmen, doch door een politiek van niet-samenwerking met de grote meerderheid. McNeil wees de Sovjet-voorstellen betreffende con trole op de atoom-energie van dc hand, daar deze niet de vereiste veiligheid boden. Wat ontwapening betreft wees McNeil er op. dat Groot-Brittannië reeds zover ontwapend had, dat. het in 1939 bijna verslagen was en thans wordt de demo bilisatie opnieuw steeds verder doorge zet. Er kan echter geen sprake zijn van systematische ontwapening zonder een reëele basis van collectieve veiligheid. Sovjet-Ruslands beste antwoord op beschuldigingen van oorlogsophitsing zou zijn: de deuren te openen, zodat iedereen zou kunnen zien wat er gaande is. McNeil waarschuwde dat het toela ten van nieuwe leden tot de VN geen voorwerp moest worden van ..aanstote lijke koehandel". Ten slotte richtte hij zijn blik recht streeks op Wynsjinski en daagde hem uit met de woorden: „Wanneer men mij wil tegenspreken laat Wysjinski dan op dit spreekgestoelte terugkomen om ons iets te vertellen over enig Sovjetrusslsch monopolie op het gebied van bewape ning. dat de Sovjet-regering gaarne in internationaal bezit en onder interna tionale contróle zou willen stellen". Namens de Oekraïne beantwoordde Manoeilski deze aanval op de Sovjets en ook de Zuid-Slavische afgevaardigde nam het voor de Sovjets op. Het plan-Marshall, zeide hij was be doeld om Europa te verdelen en tegen de Sovjet-Unie gericht. De door de Sov jet-Unie aan de Oost-Europese landen gegeven hulp was echter waarlijke hulp. waarvoor geen voorrechten ln ruil wer den gevraagd. De Syrische afgevaardigde zeide te hopen, dat de Verenigde Staten niet haar steun zouden geven aan de voor stellen van de commissie voor de Pales tijnse kwestie De Arabieren hopen van harte, aldus verklaarde hij. dat zij niet door een daad van onrechtvaardig heid gedwongen zullen worden om hun toevlucht te nemen tot het heilige recht van zelfverdediging. De Arabische landen hebben een no ta uitgegeven, waarin wordt gewaar schuwd, dat regeringen en volken, wan neer de VN zoude" besluiten tot ver deling van Pales!:a zullen strijden voor algehele onafhankelijkheid en vei ligheid van Palestina. Ingenieurs te Den Haag begroet „ZEGENINGEN EN VERSCHRIK KINGEN DER TECHNIEK". De gemeente 's-Graveiihage heeft gisteravond een feestelijke ontvangst bereid voor de leden van het Kon. In stituut van Ingenieurs welke instelling gelijk bekend, haar eeuwfeest viert. De Haagse burgemeester, mr. W. A. J. Visser, wees op de zegeningen zo wel als op de verschrikkingen der techniek Hij releveerde de grote voor uitgang, die de ingenieurs in de we reld hebben bewerkstelligd en legde vooral de nadruk op zijn mening, dat niet de wetenschap, doch het verkeerd gebruik daarvan oorzaak van veel ellende is geweest. Hij roemde het technisch vernuft en de offervaardige volharding van tallo ze wetenschapsmensen en sprak de wens uit. dat de leden van het 100-ja- rig instituut een glorieus begin zouden mogen maken met een tweede eeuw, niet alleen voor de technische ontwik keling. doch ook voor het algemeen en zedelijk nut en de welvaart in de we reld. De president van het. jubilerende Instituut, dr ir. J. A. Ringers, oud-mi nister van Wederopbouw, heeft voor deze woorden dank gebracht. INVR1JHEIDSSTELLING GEVRAAGD Van niet criminele politiek-verdoolden, Ds. J. G. Panhuize, pater Jos Gadiot S. J., zr. H. B. Nelemans, J. van Aspe- ren, ds. Veltman, H Jager, pater J. van Leengoed S. J.; ds. C. van de Hagen, ds. Winter, pater W. ótaalenhoef S. J., P. A, M. Öomens, D. Thesingh, ds. Th. J. Mudde, allen leden van de commissie voor de geestelijke en sociale verzor ging in het bewarings- en Internerings kamp Vught, hebben zich met een adres gewend tot H.M. de Koningin waarin zij op verschillende gronden met klem aandringen op een voorwaardelijke, dan wel onvoorwaardelijke invrijheidsstel- ling van. allen voor wie de tribunalen internering hebben geadviseerd, of die, gedetineerd zijnde, naar tribunalen ver wezen zijn. alsook van die gevallen van door de Bijzondere Gerechtshoven ver oordeelden of naar de Bijzondere Ge rechtshoven verwezenen, die bij nadere beoordeling der dossiers tot de niet- crlminele politiek-verdoolden zullen blijken te behoren. BESPREKING TE BRUSSEL. Minister Van Maarseveen heeft ver gezeld van verscheidene hoge functio narissen van zijn ministerie, een lang durige conferentie gehad met zijn Bel gische ambtgenoot Struye. O m werd besloten tot een geregelde uitwisseling van juridische gegevens tussen beide landen over te gaan, terwijl maatrege len worden getroffen om het contact tussen beide ministeries te verstevigen. Voor zijn vertrek heeft de minister een krans gelegd bij de gedenkplaat in de gevangenis'van St Gilles, waar tij dens de Duitse bezetting 30,000 politieke gevangenen waren opgesloten. Beslissing aan Amerika! De zestien West-Europese landen, die deelnamen aan de conferentie te ParUs over het plan-Marshall, hebben gister avond eenstemmig het aan Washington voor te leggen rapport goedgekeurd. Bevin, de Britse minister van Buiten landse Zaken, hield de slotrede en heeft gewezen op Europa's recht op vrede en welvaart. Hij heeft de hoop uitgesproken, dat nog ontbrekende le den van de Eurppese gemeenschap zich alsnog zouden aansluiten bij de zestien en gewaarschuwd tegen niet nader ge noemde krachten, die de ondernomen pogingen zouden willen dwarsbomen.. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, baron van Boetzelaer van Oosterhout. bracht uit naam van de regeringen van België, Luxemburg en Nederland in het bijzonder dank aan de uitnodigende mogendheden: Enge land en Frankrijk. Hij wees op het be lang van vermindering der handelsbe lemmeringen door soepeler monetaire overeenkomsten en van een onderzoek naar de mogelijkheid van een Europese tolunie. Per vliegtuig wordt het rapport naar Marshall gebracht. B Het rapport constateert, dat 22,4 mil liard dollar nodig is, om het deel van Europa, dat buiten de Russische In vloedssfeer ligt, weer op de been te helpen. Hiervan zal 3,15 milliard van dq Internationale herstelbank worden ge vraagd voor de aanschaffing van kapi taalgoederen, Het Amerikaanse Congres zal moeten beslissen of de Ver. Staten de resterende 19,31 milliard dollar zul len verstrekken. Bovendien worden nog een extra 3 milliard dollar van de Ver. Staten gevraagd om de zwakke Euro pese valuta's te stabiliseren. Het rapport verzoekt het geld over een periode van 4 jaar_ te verstrekken. In 1951 menen de betrokken landen met deze hulp weer over een gezonde eco nomische basis te beschikken. Wel zal de West-Europese betalingsbalans dan nog ten opzichte van de beide Ameri kaanse continenten een deficit van 3,4 milliard aantonen, doch deze balans zal ten aanzien van de niet-Amerikaanse landen een overschot van 1.5 milliard dollar aanwijzen, zodat dan nog een te kort van 1,9 milliard zal overblijven. In het rapport verklaren de 16 lan den, alle maatregelen te zullen nemen, dié nodig zijn om hun interne finan ciële stabiliteit te verzekeren. Erkend wordt, dat de welvaart van elk land afhankelijk Is van de welvaart van alle en dat voor een gezonde economie van West-Europa een voortdurende -geza menlijke krachtsinspanning gericht moet zijn met name op de productie van schaarse goederen t.w.: landbouw producten, de voorziening van energie en brandstof, staal-, hout-, vervoer- en aanverwante industrieën en op het ar beidersvraagstuk in het algemeen. FEUILLETON. vertaald uit het Engels door SUSAN INGLIS 25). Kathryn had nog steeds haar grillen, haar vlagen van ongemanierdheid en ruw heid. maar ze werd toch aanmerkelijk gemakkelijker in de omgang. Wanneer ze in een van haar slechte buien was, bleef Anne taotvol uit de buurt en ging ze in haar eigen kamer zitten breien aan de zachtgele jumper of wat lezen. Eens per dag, gewoonlijk in de namid dag kwam mevrouw Forbes altijd langs om te informeren, hoe het met Kathryn was, en om een poosje met haar te bab belen. Haar bezoeken maakten echter al tijd de indruk, te behoren tot een ver velende sleur en niet gebracht tc wor den, omdat ze werkelijk veel belang stelde ln de gezondheidstoestand van haar nichtje. Anne merkte tot haar verbazing, hoe verontwaardigd ze was over de onverschilligheid van de oudere vrouw. Je zou werkelijk gaan denken, dacht ze bij zichzelf, dat het niemand in dit huis erg veel kan schelen, of ze ooit beter wordt of niet. behalve mij zelf en Sara en Rose. Want zelfs Alan had Kathryn nog maar twee keer be zocht sinds Anne's komst. Het was waar, dat hij het natuurlijk erg druk had: altijd buiten en druk in de weer, en nooit terug op Trant voordat Ka thryn al voor de nacht was klaar ge maakt. Anne kon niet nalaten op te merken, dat hij misschien toch wel eens wat meer moeite zou kunnen doen om zijn zusje op te zoeken, vooral om dat Kathryn er zich altijd zo over ver heugde hem t.e zien. Stel je voor. hield ze zichzelf vol minachting voor. dat hij zich een ogenblik van zijn drukke werkzaamheden zou vrijmaken, dat het paard wat later beslagen zou worden of dat enige ponden aardappels eens wat later gerooid zouden worden!.... Het is geen wonder, dat hij zo hard was tegen die arme juffrouw Bell. als hij zijn eigen zuster zo behandelt. Nu ze zo over hem dacht, was het haast eenvoudig voor haar om stijf en vormelijk in zijn tegenwoordigheid te zijn. zoals ze zichzelf had voorgeno men en bij de twee bezoeken, die hij Kathryn had gebracht, had ze de ka mer uit weten te glippen en had ze hem met Kathryn alleen gelaten. De eerste keer had Alan het nauwelijks ge merkt. Maar de tweede keer..,. Ik geloof niet, dat je kleine verpleegster tje mij graag mag zei hij tot Ka thryn. verwonderd over het gevoel van gekwetstheid, dat in hem opkwam. Kathryn lachte. Hoe kom je daarbij: Och, ik weet het niet. maar ze schijnt me te ontwijken. 54) Oehoe en Panda werden op de grond gegooid: de bandieten gaven een paar bevelen aan een priester, die daar rondliep en verdwenen weer naar bui ten. „Welkom, welkom, vreemdelingen!" zei de priester. Hij nam een fles van de grond en goot daaruit een straaltje van de één of andere vloeistof in de Ze is alleen maar tactvol, ouwe jongen. Ze denkt, dat ik je graag al leen voor mezelf heb. Ik moet zeggen, dat ze in haar soort, wel een liefje is. Dat heb ik ook al gedacht zei Alan met een vrolijk gezicht: al zijn zorgen en slechte buien bleven bui ten de ziekenkamer, als hij Kathryn kwam opzoeken. Ze heeft een keer met me ontbeten, weet je. toen Geoff Neame er wras. Was het dé&rom, dacht hij en hij vond de gedachte on aangenaam. was het omdat Geoffrey Neame toen nog op Trant was, dat zij die eerste morgen van haar verblijf op Trant beneden was komen ontbijten? Kathryn keek hem lachend aan, Alan, lieve jongen, zei ze je schijnt te vergeten dat zuster Prescot-t hier is schaal. Direct begon het vuur hoger te branden. „Wanneer U soms wensen hebt, kunt U het mij zeggen!" vervolgde de priester „Ik wil het U zo gezellig mogelijk ma ken!" „Die vent heeft benzine in die fles!" fluisterde Oehoe. „Dèt moeten we heb ben! Leid zijn aandacht af, Panda, dan zal ik zien, dat ik vrij kom!" Met „Rechtszekerheid" is het treurig gesteld. Na de oorlog als in de oorlog? (Van onze Haagse Redacteur). De gerechtigheid is het fundament van de Staat. De mokerslagen tegen dit fundament, gedurende de rampzalige bezettingstijd schier dagelijks uitge deeld, klinken nog na. En sinds de be- vrij ding is het met het recht in ons land nog steeds niet in orde gekomen. Dit leidde op 10 Januari 1946 tot op richting van een Landelijk Comité voor Rechtszekerheid Vele vooraanstaanden in den lande kwamen hierin tezamen ten einde het recht wederom in alles en ten aanzien van iedereen ten troon te heffen. Een der middelen daartoe is het leiden van de openbare mening in de gewenste richting. Het Comité hield een openbare bij eenkomst in het hotel „De Wittebrug" te Scheveningen welke geopend werd door het Tweede Kamerlid dr L. G. Kortenhorst. Mr. L. D. Pels Rijcken hield een in leiding over het wetsontwerp „Aanspra kelijkheid van de overheid voor hande lingen. verricht tijdens of ten gevolge van de bezetting". Hij wees het ont werp af en smaakte 't genoegen, dat al le aan de daarop volgende discussie deelnemende sprekers hem bijvielen. Hetgeen niet wil zeggen, dat de verga dering een wettelijke regeling onnodig zou achten, gelijk Mr. A. F. Visser van Yzendoorn opmerkte. Na een gemeenschappelijke lunch hield mr. W. H. J. Derks een kort re feraat over de vraag, of de Nadere Voorzieningen lot de Bijz. Rechtsple ging wel effectief zullen werken. Mr, H. v. Krimpen sprak over Bijz. Rechts pleging en rechtszekerheid: Mr. P. J, M. Aalberse Jr. over de onderlinge ver houding tussen bedrijfszuivering, bijz. rechtspleging en fiscale afdoening, en later nog eens over de maatregelen te gen de in ons land wonende Duitsers: Mr. H. M. L. H. Sark hield een referaat over de non-enemy declarations en vergoeding oorlogsschade aan staatlo zen; Mr. I. E. Hes behandelde „Het beheer en zijn gevolgen": Me j. Mr. M. Tjeenk Willink sprak over de hulpver lening aan oorlogsslachtoffers en Mr. W H, Vermaas ten slotte over woon ruimte en rechtszekerheid. Met alle koelheid van de wetenschap constateerde men, „dat het met de rechtszekerheid in Nederland nog droevig is gesteld". Het Eerste Kamer lid moj. Tjeenk Willink, antwoordde oj? min. Lieftinck's vroegere uitlating „a la guerre comme, a la guerre", dat het toch nooit mag wezen„après la guerre comme a la guerre"! Het werk van Uw Comité is wel zeer hard no dig, aldus spr„ die door de drang van de publieke opinie althans de ergste onbillijkheden uitgesneden wilde zien. SLEEPBOOT VLOT GESLEEPT. De sleepboot „Enavant 8". met 3 bakken op sleep geladen met basalt steen. is op de hoogte van de „Schone Waardin" bij Rammakens op de oever vastgelopen. In de loop van de nacht is de sleep boot vlot gesleept en de haven van Vlissingen binnengebracht. 3 opvaren den van de bakken zijn door de red dingboot behouden naar de buitenha ven van Vlissingen gebracht. GROEPSVERVOER PER AUTOBUS VOOR ARBEIDERS GOEDKOPER. Voor tourwagenritten verhoogd. Tegen het einde van deze week treedt een herziene prijsregeling voor het ver voer met autobussen in werking, welke zich bepaalt tot het ongeregelde auto- busvervoer. Hieronder vallen 't groeps- vervoer, het ongeregeld vervoer en toer- wagenritten. Met het oog op de grotere draagkracht van de betrokken reizigers zijn de tarieven voor het ongeregeld vervoer en de toerwagenritten verhoogd. Het groepsvervoer daarentegen, dat zich meestal tot arbeïdersvervoer be perkt en dat dikwijls door dezelfde on dernemer wordt verzorgd, is in verge lijking met de tot dusverre geldende maximumprijsregeling voor verschillen de autobustypen (uitgedrukt in aantal zitplaatsen) in vrij belangrijke mate goedkoper geworden. WAT KOSTEN DE VER. NATIES ONS? Blijkens de Rijksbegroting 1948 (Bui tenlandse Zaken) bedraagt ons aandeel in de kosten van de Ver. Naties de som ma van f- 5.676.917, Daarnaast wordt rekening gehouden met waarschijnlijk in 1948 verschuldig de bijdragen voor de Internationale Vluchtelingen Organisatie ad f. 4.000.000 en de Wereld-Gezondheidsorganisatie ad f. 260.000. om mij te verzorgen en niet... jou. Als je haar aandacht wilt hebben, zul je ook in bed moeten gaan liggen, Alan lachte en rekte zich uit. Er zijn ogen blikken, dat ik dat maar al te graag zou willen doen. zei hij als je van galei slaven spreekt.... Kathryn nam hem scherp op. Hoe wel hij dezelfde oude Alan was, zelfs meer de oude dan hij In lang geweest was. zag hij er toch erg vermoeid uit en bepaald ook magerder. Angst kwam in haar op. Alan zou toch ook niet ziek wordenzoals zij De schertsende toon verdween uit haar stem en deze was scherp en bezorgd toen ze hem vroeg: Je overwerkt je toch niet, Alan?- Wordt vervolgd) Panda gehoorzaamde direct en be gon op goed geluk vreemde geluiden te maken. „Wat schort er aan?" vroeg de pries ter vriendelijk. „Last van Uw maag? Pijngevoelens? Zal ik U helpen? Een knotsslag op Uw hoofd verdooft onmid dellijk!" „Oooooah!" riep Panda. 2/2 millioen voor Monumenten-onderhoud Aan de Rijksbegroting 1948, hoofd stuk O.. K. en W. ontlenen wij -dat^en bedrag van f. 400,000 is uitgetrokken voor jongelieden, wier vader in de Overzeese Gebiedsdelen het leven liet of na verlies van alle bezittingen repa trieerde. Gedurende een vijftal jaren zal financiële steun voor Juist deze jongelieden noodzakelijk zijn. Ingevolge de toezegging op de Malino- conferentie worden gelden aangevraagd om een studiemogelijkheid te scheppen voor inheemse jongelieden uit de Over zeese Gebiedsdelen. Voorts zullen in verband met het tekort aan onderwij zers op .beperkte schaal toelagen aan kwekelingen worden verstrekt. Het is. een eis van sociale rechtvaardigheid aldus de toelichting dat aan perso nen, die op de gebruikelijke leeftijd door persoonlijke omstandigheden niet in de gelegenheid zijn onderwijs te volgen, dat toegang verleent tot een hogeschool of universiteit, de mogelijkheid wordt geboden zich hiervoor te bekwamen, zonder de buitensporige hoge kosten van privaatlessen. Tot dit doel werden op verschillende plaatsen van het land zg. avondlycea opgericht. Een matige subsidie voor deze scholen zal het mo gelijk maken, de exploitatie te doen ge schieden met een schoolgeld, dat in overeenstemming is met de financiële positie van juist deze leerlingen. Ondanks de zorgwekkende toestand van de Rijksfinanciën, ziet dc mi nister zich genoodzaakt voor de afde ling Hoger Onderwijs cn wetenschap pen belangrijk grotere bedragen aan tc vragen dan in de voorafgaande jaren is geschied. O.a de wetenschappelijke staf en het technische personeel moeten in over eenstemming met behoefte, die de laatste jaren io zeer zijn toegenomen, worden uitgebreid. De academische ziekenhuizen bieden niet genoeg gelegenheid om alle semi-artsen aan de Rijksuniversitei ten te Leiden en te Utrecht onder bevoegde leiding patiënten te doen behandelen en met de verschillende ziektegevallen vertrouwd ,te maken. Reeds vele jaren hebbenv dan ook enige ziekenhuizen in Rotterdam en Den Haag en omgeving hun diensten in deze verleend. Op de begroting compa reerde een bescheiden post voor de kosten van de commissie, die deze hulp verlening voorbereidde. De grote aanwas van studenten in de geneeskunde, overigens volkomen in overeenstemming met de behoef ten, zal het in de komende jaren noodzakelijk maken op veel ruimere schaal die ziekenhuizen voor de artsopleiding in te schakelen. Hier mede zal gepaard moeten gaan een uitbreiding van de medische staf van die ziekenhuizen. Verwacht moet worden dat hulpver lening op deze voet niet zal kunnen plaats vinden zonder dat van Rijks wege daartoe een vergoeding wordt ver leend. Ten einde in de gelegenheid te zijn in voorkomende gevallen een te gemoetkoming in de hogere kosten aan die ziekeninrichtingen te verlenen, stelt de minister voor, het betreffende be grotingsartikel met f. 150,000 te ver hogen. Een wetsontwerp, regelende de in stelling van een centrale organisatie voor het zuiver wetenschappelijk-onder- zoek, zal in de loop van 1947 worden ingediend. In afwachting van deze wet telijke regeling mag echter de bevor dering van het zuiver wetenschappelijk onderzoek niet worden uitgesteld. Ten einde het behoud van monumen ten te kunnen bevorderen in de mate, waarin dit voor de oorlog geschiedde, en de gedurende de oorlog ontstane achter stand op dit gebied langzaam in te halen, wordt een subsidiebedrag van f. 2.500,000 nodig geacht. Streven naar minder overheidsbemoeiing GOEDEI^ENSCHAARSTE DUURT VOORT. Gestreefd wordt naar een terugbren gen van de overheidsbemoeiing op eco nomisch gebied tot meer normale pro porties, zo zegt- de Minister van Econ. Zaken in zijn Memorie van Toelichting op zijn begroting. Met name dient de overheid zich uit de detailbemoeiingen met het econo mische leven terug te trekken naar ge lang het einde in het zicht komt van de toestand van schaarste op het gebied van goederen en deviezen, waarin ons land na de verarming, die de oorlog heeft gebracht, verkeert. In het huidige stadium zal een zoda nige beperking van de overheidsbe moeiing nog niet over de gehele lijn kunnen plaatsvinden, hetgeen niet weg neemt, dat op menig gebied reeds tot sterke inkrimping is overgegaan. De positie van onze betalingsbalans veroorzaakt een schaarste aan buiten landse betaalmiddelen, die het noodza kelijk maakt, de verschillende soorten van import voortdurend te toetsen aan de prioriteit der diverse behoeften. Voor een aantal goederen bepalen, als gevolg der wereldschaarste op menig gebied, zelfs niet eens de beschikbare deviezen de mogelijkheid van import, maar de in liet buitenland voor levering naar Ne derland beschikbaar komende hoeveel heden goederen. Het geleidelijk losser maken van de distributiemaatregelen stuit op verschillende punten al vrij spoedig op de grens van hetgeen nood zakelijk is uit het oogpunt van even wichtige verdeling der productiemoge lijkheden. De verwachting voor de algemene situatie op economisch gebied is niet onverdeeld gunstig. Mede gezien dc deviezenpositie zal de goederen- schaarste vrijwel zeker gedurende 1948 nog voortduren. Deviezen beperken Brits-Nederlands luchtverkeer ZAL K.L-M. DUIZENDEN PASSAGIERS VERLIEZEN? Naar wij van onze Londense cor respondent vernemen zien de K.L.M. autoriteiten te Londen thams de moeilijkheden onder het oog, welke voortvloeien uit het besluit van de Engelse regering om na 1 October geen deviezen voor pleizierreizen meer beschikbaar te stellen. Reeds eerder was aan Britse ambtenaren voorge schreven, dat zij voor hun reizen naar het buitenland alleen van Britse lij nen mochten gebruik maken. De dienst op Londen is één van de drukste K.L.M -lijnen. In de afgelopen zomer werd er door de Nederlandse luchtvaartmaatschappij niet minder dan zes maal per dag op Londen ge vlogen, vaak met een dubbel aantal toestellen. De genationaliseerde „British European Airways" onderhoudt daaren tegen slechts één dienst per dag op Amsterdam. Voorts wordt er nog twee maal daags naar Manchester en terug gevlogen. Schiphol vormt bovendien een belangrijke schakel in het lucht verkeer tussen Groot-Brittannië en Zwitserland. In het eerste jaar na de oorlog werden door de KLM 31.000 pas sagiers van en naar Engeland vervoerd, ongerekend de reizigers, bestemd voor Zuid-Afrika en Amerika. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de KLM thans als gevolg van de jongste maatregel vier tot vijf duizend passagiers per jaar op dc Engelse ljjnen zal verliezen. De KLM is de enige buitenlandse luchtvaart maatschappij in Engeland, die daar over een eigen organisatie ter behandeling van het passagiersverkeer beschikt. Van haar hoofdkantoor in Londen worden de reizigers met KLM- bussen naar het vliegveld gebracht en omgekeerd. Ook in Manchester, Dublin en Schotland bezit de KLM eigen kan toren. Op hef ogenblik zijn er besprekingen gaande met de Britse autoriteiten over de aanpassing aan de nieuwe situatie. De „British European Airways", welke het afgelopen jaar met een verlies van vijf millioen pond heeft gewerkt, wordt eveneens ernstig door de nieu we deviezenbepalingen getroffen. Zjj zal waarschijnlijk 85 van haar uit breidingsplannen moeten opschorten. Consulaire commissie i vergaderde REPUBLntEINEN ZULLEN STANDPUNT UITEENZETTEN. Hedenmorgen heeft de consulaire commissie een vergadering gehouden, welke werd bijgewoond door Walter A Foote als voorzitter. A.F-P, meldt verder, dat de commissie een communiqué heeft uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat de consu laire commissie besloten heeft Republi keinse autoriteiten uit te nodigen hun standpunt over verschillende kwesties, welke zich sedert de aanvang van het onderzoek hebben voorgedaan, uiteen te zetten. De Franse kolonel Morizon en een Belgisch officier zijn hedenmor gen per vliegtuig naar Djokja vertrok ken. REPUBLIKEINSE FINANCIERS IN AMERIKA. Radio-Djokja meldt, dat het hoofd vaji de Banking and Trading Corpora tion, dr. Soemitro Djojohadikoesoemo en zijn assistent Soedjatmoko zich thans te New York bevinden. Zij zijn door de Republikeinse regering naar Ameri ka gezonden om met de American Banknote Company een regeling te treffen voor het drukken van Republi keins bankpapier. Dr. Soemitro behandelt tevens kwes ties die betrekking hebben op de „Mar tin Behrman" en het deviezenprobleem van de Republiek in Amerika. SCHEEPVAARTCOMMISSARIATEN ZULLEN VERVALLEN. Aan de Rijksbegroting 1948 van Ver keer en Waterstaat, ontlenen wfj, dat het in het voornemen ligt een wetsont werp in té dienen tot opheffing van de overheidsbemoeiingen ten aanzien van de sleepvaart. waardoor de sleepvaart- commissariaten zullen komen te verval len. Het Directoraat-Generaal voor Zee haven- en Rijnvaartzaken zal met in gang van 1 Januari 1948 worden opge lost in de Directoraten-Generaal van Scheepvaart en van Verkeer en derhal ve als zelfstandig directoraat-Generaal ophouden te bestaan. Sportsplinters De Deense marine organiseerde Za terdag en Zondag lntergeallleerde zeil wedstrijden in de Drakenklasse. De Ne derlandse booti bemand door Beelder, Poortman en Koolhaas klasseerde zich na vijf races als vierde Frankrijk werd win naar. Op 30 September organiseert het district Noord-Holland van de Ned Boks- bond te Amsterdam een stedenwedstrlld tussen de hoofdstad en een gemengde ploeg uit Rotterdam en Den Haag. Wist U, dat de Nederlandse ballon „Rambaldo" de beste genoemd wordt, die thans in EUropa ln de vaart is en dat in het net, waaraan het mandje hangt ruim 3 kilometer touw is verwerkt? De mand biedt plaats aan vier personen en meet, slechts 1 meter ln het vierkant. Zaterdag zal de „Rambaldo" om twee uur ln het Hllversumse sportpark star ten. In een goed gespeelde wedstrijd ging DOSR A op de Ingeslagen weg voort door met 31 van Weteringse Boys A te winnen DOSR B was op visite ln Hoog- made bil MMO A cn won ook met 31. C verloor echter met 12 van Weter. Boys. 1 Voetbalvlegels zitten toch overal. Toen RCL (Leiderdorp) bli SVOW ln Oudp Wetering op bezoek was. sloeg Van Vliet (SVOW) een speler van de bezoe kende ploeg letterlijk ln het ziekenhuis. We hopen snel van'dc Bond te horen, welke straf dit heerschap met z'n scha delijke mentaliteit wordt opgelegd Op 18 en 19 October organiseert do Leldse Wandelsportvereniging „PP A DVM" een groot Nationaal Wandelcon cours voor burgers en militairen, over afstanden van 20 en 30 km. Er wordt op een massale deelname gerekend. In het ere-comlté hebben o.a. zitting onze burgemeester. Jhr. mr F. H. van Kin- sohot. de burgemeester van Den Haag mr W. A. J. Visser en Lult. Generaal mr. H. J Kruis. De damwedstrijd tussen de eerste tientallen van DCL en LDV zal vermoe delijk eindigen in een 119 overwinning voor DCL. Eén partij werd n.l. afgebro ken in een bijna zekere remise-stand. DCL II won met 164 van DCL in Het programma voor morgen Is DCL IDTO I en DCL II—LDC II. VTJC speelt morgenavond om acht uur een wedstrijd bij kunstlicht tegen Boldklubben '03 uit Denemarken. Zaterdag J.l speelde het voetbal elftal van de Ned. Ver van nx-polltleke gevangcneii district Leiden) ln Soest- dijk een wedstrijd tegen het personeel van het Konlnklilk Paleis. De gastheren toonden zich verreweg de meerderen over de Leidenaars en wonnen met 70. De ruststand was 20. Binnenkort volgt ln. Lelden een revanche-ontmoeting.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2