Met 6—2 ging Zwitserland ten onder Examen van de nieuwe Nederlandse voorhoede schitlerend geslaagd! Wat er in gebeurt In wolkbreuken en windvlagen De Vrouw VAN DICK HERIOT .J 1000 Chinezen bij militaire operaties gedood 100.000 ZIJN THANS DAKLOOS. De Chinese Consul-Generaal te Ba tavia, Tsjang Kia Tong, heeft te Sin gapore medegedeeld, dat het aantal Chinezen, dat ten gevolge van de militaire operaties in Indonesië ge dood is, ongeveer duizend bedraagt, terwijl het aantal daklozen tot hon derdduizend is gestegen. De heer Tsjang Kia Tong wacht thans te Singapore op de vier Chinese officieren, die als deskundigen aan de Consuls-commissie zullen worden toege voegd, en die morgen daar zullen arri veren. Soekarno stelt plebisciet voor Soekarno heeft op een openbare ver gadering van het Strijdcomité van West-Java gesproken, by welke gele genheid hij o.m. zeide, dat de Neder landers een „verdeel- en heerspolitiek" toepassen. Soekarno stelde voor een plebisciet te houden, dat op democratie zou zijn gebaseerd. AFP meldt hieromtrent nog: Soekarno zeide: „Ik ben er van over tuigd. dat 99% van de bevolking van Borneo. Celebes en van het> Westelijk deel van Java voor de Republikeinen zijn". Soekarno hield deze rede in te genwoordigheid van generaal Soedir- man en van de sultan van Djokjakarta. „De Nederlandse tactiek", zo vervolg de hij, „werkt de nationale beweging steeds tegen maar wij kennen deze ma noeuvres" en hierbij haalde hij als voor beeld de Soendanese vrijheidsbeweging aan. Na Soekarno nam de sultan van Djokjakarta het woord. Hij zeide dat het volk geen vertrouwen in de Neder landse beloften moest hebben, aange zien de Nederlanders spraken van hun „heilige missie" in Indonesië. REPUBLIKEINEN ZIJN OP HUN HOEDE.... Door een Nederl. patrouille'is op Oost. Java te Telogowaroe, ten Z.O. van Ma. lang, een schriftelijke order, gedateerd 4 September, gevonden, ondertekend door de commandant, van het eerste -bataljon der mobiele brigade „Besar Djawa Timoer". bestemd voor de com mandant van de derde compagnie van dit bataljon, aldus het Ned. Leger'oe- richt. De order luidt om.: „Alle stellin gen moeten in orde zijn, alle posten ver. £terkt, staakt het vuren moet stipt wor. den opgevolgd in verband met de' mo gelijkheid. dat van heden af een onder,, zoek wordt, ingesteld door de Consuls- Generaal van Australië en Frankrijk". Consuls-Generaal te Batavia Ook de Britse. Franse-en Australische consuls-generaal die de plaatsen op Su matra bezochten, teneinde een rapport voor de Veiligheidsraad op te stellen, zijn vandaag te Batavia teruggekeerd, Sjahrir over Londen naar Djokja. Sjahrir en Hadji Agoes Salim heb ben gisteren New York verlaten. Zij zijn per vliegtuig vertrokken en zullen hun reis naar Djokja via Londen. Parijs, Caïro en Delhi maken. Men verwacht, dat ze over drie weken in Djokja zul len zijn. Voor zijn vertrek verklaarde Sjahrir o.a. te geloven, „dat het vechten min der is geworden De uiteindelijke resul taten zijn bevredigend, alhoewel wij veel meer wensen". Hij hoopte direct' verslag aan zijn re gering te kunnen uitbrengen en dat de Commissie van Drie in staat zou zijn het Indonesische probleem, dat te lang duurde, op te lossen. Mitchel bommen werper verongelukt TWEE DODEN EN EEN ZWAAR GEWONDE. Een Mitchell-bommenwerper wierp boy en Batoedjadjar, als oefening bom men uit met vertraagde werking. ,Op onverklaarbare wijze is tegelijk met de vertraagde bom een normale bom van 100 kilo uit het rek gevallen en geëxplodeerd. De inzittende Kloes- man werd op slag gedood, de inzitten de Larsay is aan zijn verwondingen overleden en korporaal Langcndoen werd zwaar en vijf overige inzittenden werden licht gewond. De piloot Kranenburg, die een been wond had opgelopen, bracht het toe stel naar het vliegveld Andir en maak te daar ieen geslaagde buiklanding. Van wege de militaire luchtvaart is een commissie van onderzoek ingesteld. Wintermelkprijs voor veehouders 17 cent GAAT 28 SEPTEMBER IN Omdat de omstandigheden, waarop in andere jaren de wiittermelkprijs van kracht wordt dit is eind Octo ber. begin November als gevolg van de droogte reeds thans aanwezig kun nen worden geacht, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening besloten de winterprijs" op 28 September a.s. te doen ingaan en deze vast te stellen op 17 cent. Deze prijs is gebaseerd op dezelfde ge gevens als die welke de grondslag heb ben gevormd voor de vaststelling van de thans geldende zomermelkprijs van Ï4 cent. De op 28 September ingaande prijs van 17 cent staat, derhalve los van de winterprijs. welke zal gelden van eind October 1947 tot eind April 1948 en welke zal zijn gebaseerd op de nieu we kostprijsberekeningen van het Land bouw Economisch Institüut voor de vaststelling van een gemiddelde jaar prijs. gesplitst in een winter- en zo mermelkprijs voor het tijdvak van eind October 1947 tot eind October 1943. De nieuwe melkprijs voor de boer brengt geen wijziging in de melkprijs voor de consument. DETENTIE VAN Mr. v. d, DEURE VERLENGD Omtrent de arrestatie van mr. A. van der Deure te Bermekom. voorzitter van de NCRV vernemen wij: Na het onderzoek van de fiscale re cherche, dat vrijwel de gehele week ln beslag nam. werd mr. v.d. Deure Zater dagmorgen naar Arnhem overgebracht om voor de Officier van Justitie te verschijnen. De Rechter Commissaris oordeelde het noodzakelijk, de detentie van mr. v. d Deure te verlengen. Hij werd naar Éde teruggebracht en opnieuw ingesloten. AFLEVERING TRANSPORT RIJWIELEN. Het C.D.K. deelt mede, dat voortaan transportrijwielen compleet met banden zullen worden afgeleverd. Transportrijwielen met. banden kun nen bij de distributiediensten worden aangevraagd onder overlegging van een bereidverklaring van een fabrikant of grossier, waaruit, blijkt, dat deze in staat is door bemiddeling van een met name te noemen kleinhandelaar een transportrijwiel met banden te leveren. Uiteraard moet de aanvrager voldoen aan de normen, welke voor de verstrek king van een transpor tij wiel zijn gesteld. VERHOGING HONORARIUM ZIEKENFONDSTANDARTSEN. De Nederlandse Maatschappij tot be vordering der Tandheelkunde heeft Za terdag haar algemene vergadering in het Kurhaus te Scheveningen voort gezet. Het belangrijkste punt gold de stand der onderhandelingen met de zieken fondsen Het bestuur deelde mede, dat in af wachting van de wijziging van de Zie kenfondswet voorlopig is overeenge komen. dat het honorarium voor» de verrichtingen die de z-g. eerste hulp omvatten van 35 tot 50 cent per ziel per jaar zal worden verhoogd. Dit geldt zowel voor de vrijwillige als voor de verplicht verzekerden voor de jaren 1947 en 1948. Een voorstel tot. reorganisatie dei- maatschappij-rechtspraak werd met alg st. aangenomen. MINISTER VAN MAARSSEVEEN TE BRUSSEL. De Nederlandse minister van Justitie, mr. Van Maarsseveen, is Zaterdagmor gen door zijn Belgische ambtgenoot, Struye. ontvangen. RAAD VAN CASSATIE IN ZAAK DE GEER. De Bijzondere Raad van Cassatie zal op 1 October, als jhr mr. De Geer te recht zal staan als volgt zijn samenge steld: mr. H. Haga. president, prof. mr, dr. S, van Brakel. prof. mr. W. P J, Pompe, mr. H. L. M. van Berckel. rechts geleerde raadsheren; vice-admlraal F." J. Heeris, militair raadsheer: prof. mr. G. E. Langemeijer. advocaat-fiscaai. mr. H van Oordt griffier. Ons Distributiehoekje BEËINDIGING GELDIGHEIDSDUUR RANTSOENBONNEN SERIE E. De rantsoenbonnen van de serie E zijn na 27 September a.s. niet meer geldig. Na die datum zijn voor voedingsmidde len. tabak en zeepartikelen uitsluitend de rantsoenbonnen van de serie G gel dig. Toen het najaar zich gisteren plotseling uit een vuil-grijze lucht in Nederland wierp, onverbiddelijk mei stortregens en gierende wind vlagen de goede zomer verjoeg en dus eigenlijk alles en iedereen bij dit droeve afscheid kil. somber en naargeestig hadm oefen 'zijn. vvös er vreugde in de vijftigduizend harten, die daar in het Stadion onder vijftigduizend kleïsnatle colbertjes en jurkjes-met-waterschade klopten; het Nederlandse elftal had met niet minder, dan 6-2 dat sterke Zwit serland gekraakt! En dan spreken we maar niet eens van de honderd duizenden in de huiskamers met hun diibljele vreugde: de pret. dat ze geen kaart (en dus geen kans op een oud-Hollandse griep) hadden kunnen krijgen naast het zoet der overwinning, waarvan het verloop per luidspreker gerapporteerd werd! Oranjevuur in regenwater (Van onze sportredacteur). Een zéér succesvol begin van ons in ternationale programma, zó mogen we deze verdiende zege noemen, hoopvol ook. Maar, voorzichtig: de weersom standigheden waren abnormaal en ook dóór hadden de Zwitsers tegen te vech ten. méér dan de Oranjeploeg, die al thans beter op de spiegelgladde gras mat thuis was dan haar tegenstanders. Een zuivere maatstaf voor de krachts verhoudingen tussen het Nederlandse en het Zwitserse voetbal kan deze wed strijd, waarin de geluksfactor een voor name rol speelde, dan ook niet zijn. On ze voorhoede bijvoorbeeld bestond uit vijf vrij lichte voetballers, die zich uiter aard op zó'n glad veld gemakkelijker en sneller bewogen dan zwaargebouw de spelers Neem bijvoorbeeld onze klei ne Rijvers. Niet de minste la^t, rap als een haas vloog hij steeds door de Zwit serse verdediging en daar stond nog wel een SteffenMaar Steffen en zijn collega Gyger, grote massieve ke rels met' voetbalcapaciteiten, waar ón ze verdediging het niet bij haalde, ston den daar wel is waar niet hulpeloos, maar toch ietwat onvast en onzeker in de steeds maar neergutsende regen, die voor hen het veld hoe langer hoe moei lijker bespeelbaar maakte. VOOR DE BOEKHOUDERS: Vrije schoppen: voor de rust Ned. 4 Zwits. 6. na de rust Ned. 4 Zwits. 9. Corners: voor de rust Ned. 3 Zwits. 6, na de rust Ned. 4 Zwits, 1. Doelschoppen: voor de rust Ned, 5, Zwits. 7, na de rust Ned. 4 Zwits. 4. Aan het prachtige werk, dat de Oran jeploeg gisteren geleverd heeft, doet dit echter niets af. En vooral één ding doet ons zo allemachtig veel plezier: na de rust, toen het er even naar uitzag, dat de Zwitsers ten koste van wat ook hun prestige wilden handhaven, kwam die. we zouden haast gaan zeggen klassieke, vechtlust er bij ons in Dóórdoor werd de overwinning veilig gesteld.. We had den er in ons hart natuurlijk* wel een beetje op gerekend, maar we waren, o, zo -bang, dat het niet komen zou Die Zwitserse „grendel" functionneerde voor de rust heel verdienstelijk, een mobiel hekwerk van vier knappe verdedigers, in het middenveld de spil Eggiman, bij gestaan door een binnenspeler en dóór- voor een aanvalsviertal, meestal in één lijn attaquerend. Een knap gevonden systeem, waarvan we graag geloven dat het succes kan hebben, zelfs tegen een technisch zetere ploeg dan de onze, want. het kón verrassende effecten en merkwaardige situaties teweeg brengen. Wat stelde Oranje daartegenover? In de eerste helft een raar gescharrel van elf voetballers, die er van maakten, wat er van te maken viel, nó de rust een elftal, dat op zeer behoorlijke wijze een moderne partij voetbal liet zien met snelle uitvallen en verrassende combi naties. En omdat het zo regende roestte de grendel en sloot niet langerToen trapten vfjf Oranjeschuttcrs koelbloe dig de zware deur der Zwitserse ves ting los en openden het vuur. Zes voltreffers in het hart van Helvetië! Met wat méér geluk hadden het er tien kunnen zijn. met wat minder ge luk drie. maar het blijft een waarheid als een koe, dat Zwitserland de laat ste twintig minuten volkomen de kluts kwijt was en moe en radeloos de striemen van de Oranjezweep zon der daadwerkelijk verweer incasseerde. HET EERSTE TREFFEN. De Stafmuziek van de Amsterdamse Politie (wat zal de uniform-stomerij vandaag onder hoogspanning werken!) blies in een grijs regengordijn de volks liederen en het Wilhelmus werd, zoals gebruikelijk, door tienduizenden staan de meegezongen. Bij het publiek zat de stemming er zéker in, het waren er maar héél weinig, die het al te gek von den en voor goed verdwenen. Ja, als de frequentie van de regenval haar maxi mum bereikte verdwenen er wel hon derden in de catacomben van het sta dion, maar als dan het gejuich van de dapperen, die Pluvius trotseerden, een „gebeurtenis" aankondigde stroomden de tribunes weer vol! Aanvoerder De Vroet won de toss en koos „de stroom mee", zoals iemand achter ons opmerkte, hoewel eigenlijk alleen op grote plekken van de sintel- baan een aarzelend golven-gekabbel viel waar te nemen. Zo ongeveer de eerste tien minuten na de aftrap was er geen sprake van enig overwicht aan een der kanten. Van Dijk loste het eer ste „fatsoenlijke" schot, waarmee de Zwitserse doelman echter niet de min ste moeite had. Méér kansen kwamen voor ons. maar gepeuter onzerzijds en „gegrendel" van de Zwitsers voorkwa men doelpunten en o. die Van der Linden. Om grijze haren van te krij gen! Hij miste tot dusverre meer aan techniek dan aan zelfvertrouwen, maa£ gisteren miste hij alles! En Fatton, die aalvlugge Zwitserse linksbuiten had geen kind aan hem We moeten het ruiterlijk erkennen: hadden de Zwitsers teen wat meer geluk gehad, het eindresultaat was misschien heel anders uitgevallen. Schijvenaar ruimde wat meer op, maar had toch ook in het eerste half uur weinig in te brengen tegen rechts buiten Bickei, een man, die op de sin- telbaan zeker onder de 11 sec. blijft. Alsof de EDO-er soms stilstond, zó vloog de Zwitser langs hem heen? Doel treffender werkte MÖring in het mid den. Hij, de paal en Kraak hielden het doel schoon. En het regende maar door. Daar kreeg Wilkes een kans, naast! Rij vers een kans, naast! Toen, na 35 minuten gebeurde het. Ry'vers rende met de spekgladde bal voor zijn korte beentjes naar voren, Hier zijn ze! Voorste*ry v.l.nr. Lenstra. Rijvers, Wilkes Van Dijk, Drager. Staande v.l.n.r, Stoffelen, Möring, Kraak, Schijvenaar, De Vroet en Van der Linden. (Foto Anefo) gaf af aan Drager, die schoot van korte afstand in, de keeper stepte, de bal viel uit zjjn handen. Een wir war van benen en lichamen: Rijvers, Drager. Steffen, Gyger. Waar was de bal? Daar stortte Lenstra zich in de kluwen, kreeg het natte ding voor zjjn voet: Goal! Dollevreugde in het stadion. Geen mooi doelpunt, maar hij zat! Lenstra haalde z'n schouders eens op toen zijn collega's hem om de nek sprongen „geen danW» 't was een kleine moeite". Er kwam nu wat meer schot in onze voorhoede, Wilkes kreeg z'n toerental te pakken, verdeelde aardig en vuurde enkele gevaarlijke schoten af. Intussen zaten de Zwitsers evenmin stil. Drie snelle uitvallen leverden even zo veel corners voor ze op, die wonder boven wonder zonder resultaat bleven. Het wegwerken van onze achterhoede in dat. laatste gedeelte van de eerste helft was erbarmelijk, zelfs een kerel als De Vroet stuntelde. Dat Stoffelen slecht plaatste was te begrijpen, met zijn bril had hij meer dan enig ander speler last van de neerplassende regen. Het veld werd als een ijsbaan, vallende spe lers gleden soms meters door. De Zwit sers vochten voor de gelijkmaker. Die moest komen. Fatten kreeg de bal. omspeelde Van der Linden, plaatste zuiver naar links binnen Maillard, een schot: 11, on houdbaar. Geen minuut later was het rust. En het góót maar door.... HERBEWAPENING Met schone hemden en een welda dige regenpauzc was de strijd nog maar zéér kort hervat, of Lenstra kreeg de ba] toegespeeld, passeerde op zijn gemak (en daar moet je iets voor presteren!) Steffen op de rand van de doellijn, gaf zuiver voor, Wil kes sprong hoog op, een zeldzaam kor bal: T Het beste doel- die tijd. Schjjvenaar heeft een goede wedstrijd gespeeld, zijn optreden is be trouwbaar en rustig, soms iets té rustig naar onze smaak, maar dat komt nog wel. Met een gerust hart durven we Möring de beste man van de Oranje- ploeg te noemen, een haast onvermoei bare zwoeger met een verdienstelijke techniek en bovendien een lichaams- beheersing, die op dit gladde veld de handicap van zijn stevige bouw volko men nivelleerde. De Vroet was niet zo op dreef als anders (alweer: het veld), maar heeft desondanks zeer behoorlijk gewerkt. Stoffelen was de minste van de halflinie, maar, zoals we reeds zei den z'n bril plaatste hem in deze wed strijd voor grotere problemen dan de anderen. Lenstra houdt z'n plaats als rechtsbuiten, daar is geen twijfel aan. De beste man van de voorhoede vonden wij Rijvers, maar hij was tevens de lichtste en had dus het minste last van het veld. Wilkes komt er aardig „in" als midvoor-, z'n optreden als aanvalsleider en spelverdeler is nog niet zo. héél in drukwekkend, maar een natuurtalent als hij zal op de duur ook als midvoor een prachtig speler worden. Onze lin kervleugel bestaat niet uit grote voet ballers, maar noch Van Dijk, noch Drager heeft teleurgesteld. Drager's voorzetten zijn merendeels zeer goed. Zijn clubgenoot Van Dijk werkt als te ruggetrokken binnenspeler nuttig, zon der meer Uitblinkers bij de Zwitsers waren de vleugelspelers Fatton en Bickei en linksback Steffen. een phenomenaal voetballer (ja. ondanks die zes doel punten!). De Franse scheidsrechter Delasalle leide wat onzeker. GEEN HOERA-STEMMING. Na de wedstrijd zijn wij nog even in de kleedkamer ran de Nederlanders ge weest. Rustig en tevreden was de stem ming. Geen spoor van die dolle uitge latenheid zoals wij die na een zege op de Belgen bijvoorbeeld gewend zijn De laatste van de zes. Hoe Wilkes z'n solonummer besloot met een venijnige schuiver die de stand op 62 bracht. Geheel links in de hoek Is nog net de bal te zien, (Foto Anefo) FEUILLETON. vertaald uit het Engels door SUSAN INGLIS 25). Ze heeft rood haar en is bijna lelijk zonder makeup zei ze, maar ze had net zo'n verzameling potten en flesjes als u daar. en als ze daarmee klaar was, dan zou je gezegd hebben, dat ze een schoonheid was. Het kan haar niet schelen, dat men weet hoe ze zonder make-up is. voegde ze er nadrukkelijk aan toe. integendeel, ik geloof, dat ze dat leuk vindt. Ze zegt dat iedere vrouw er aardig uit kan zien. als ze er maar moeite voor wil doen. Anne lachte bij de herinnering aan een bepaalde scène- De middag dat ze wegging, hebben we erg veel ple zier gehad. Ze nam één van de hoofd verpleegsters onder handen en heeft die mooi gemaakt. Die hoofdzuster was een akelig deugdzame juffrouw en r*if- j frouw Brand maakte een ware sirene van haar. Ze was inderdaad ontzettend aardig. En erg royaal voor ons- Ze zei ons. dat we altijd in haar Bondstreet- zaak konden binnenlopen, als we gratis een gezichts-massage wilden hebben of een ,make-up, En bent u wel eens gegaan? Anne schudde haar hoofd. Neen. maar anderen wel. Ik... eh. ik geloof niet. dat ik ooit kleren bezeten heb, die passen bij een Ellen Brand gezicht. U bent een dwaas zei Kathryn openhartig u hebt niet veel make up nodig, maar u moet zéker een fel lere kleur lippenstift gebruiken. Ze rommelde in haar doos. Hier heb ik iets. dat u veel beter zou staan, dan die 'saaie kleur, die u gebruikt. An ne keek aangenaam verast door haar enthousiasme, en onthield zich met op zet van de opmerking, dat make-up eigenlijk niet toegestaan was bij haar uniform. Kathryn hield haar de kleur voor. Kijk. zei ze de stift opdraai end dat is een ideaal-kleur voor u. Ed zit veel oranje in, en dat is prach tig voor rood-harigen, Ze liet Anne de stift bekijken. U kunt hem houden, als u wilt. zei ze. ik heb hem wel een of twee keer gebruikt, maar als u dat geen bezwaar vindt Anne probeerde de kleur op haar hand. Het is een erg mooie kleur, zei ze weet u zeker, dat u hem niet nodig hebt? Ik geloof niet. dat ik die kleur ooit weer zal gebreuken, antwoordde Kathryn met een trekje om haar mond. Toen ze er eenmaal mee begonnen was. ging Anne er mee door, Kathryn zo nu en dan amusante din gen over patiënten, die ze had gehad, te vertellen: o.a. over de beroemde film ster, de haar amandelen moest laten knippen en die haar secretaresse iedere dag liet. komen met haar lievelings hondje onder de ene en brieven van haar vereerders onder de andere arm. Ze smeet op een keer een vaas naar het arme secretaressetje. omdat ze vond, dat er niet genoeg post was. haalde Anne glimlachend op. en teen wa ren er daarna altijd erg veel brieven. Ik vroeg me af. of de secretaresse ze zelf schreef om te vermijden dat ze nog meer dingen naar haar gezicht gesme ten kreeg. U vertelt niet veel over uw man nelijke patiënten zei Kathryn zon der er iets speciaals mee te bedoelen, is het waar.'dat ze altijd huwelijks aanzoeken doen aan hun verpleegsters? Heb u veel aanzoeken gehad van dank bare patiënten zuster? Geen enkele deelde Anne haar mee- En als schoot haar iets te binnen: Neen, zei ze, dat is niet waar, ik heb er één gehad. Ze verbaasde zich over zichzelf, dat ze dit zei; na tuurlijk was Kathryn's nieuwsgierig heid dadelijk geprikkeld. Hoe zag hij er uit? En wat gebeurde er toen? Hij leek erg op u en ik ben met hem getrouwd.. Wat zou Kathryn gezegd hebben als zuster Prescott haar die ontstellende waarheden verteld had? De gedachten schoten door haar heen, ter wijl haar bruine ogen in de blauwe, die haar zo aan Dick deed denken, keken, Dan, omdat ze zelfs zonder zijn naam te noemen niet met een van de Heriots over Dick wilde spreken, vertelde ze slechts een gedeelte van de waarheid. Hij is gestorven, zei ze kort. en ze was blij. en enigszins verrast, toen Kathryn, na een korte blik op haar het gesprek op iets anders bracht. Het was natuurlijk moeilijk werk, maar toch voélde Anne hoe er een soort vriendschap begon te groeien tusseij haar en haar humeurige patiëntje. (Wordt vervolgd) 53). Oehoe en Panda werden door dikke koorden aan elkaar .vastgebonden en naar buiten geleid De bandieten voerden hen het rotspad af en een an der weer op en na een lange tijd op deze ongemakkelijke manier gelopen te hebben, kwam er een vreemd, hoog gebouwtje in 't zicht. „Dat is een soort tempel!" legde Oe hoe uit. „Een pagode noemen ze dat. Ik begrijp niet, wat we daar moeten doen ..Dat is ons hoofdkwartier!" zei de voorste bandiet hoffelijk. „Daar woont de god der twintigduizend losgelden!" „Ah, juist!" zei Oehoe. „Een vreemd lapd is het hier, baas!" fluisterde Panda. „Zelfs de bandieten hebben hier hun eigen tempel. Is hier dan geen politie?" „Sst!" zei de voorste bandiet. „Treedt binnen, edele duivels!" Oehoe en Panda werden de tempel ingeduwd. Het was er half duister en in een hoek stond een afgodsbeeld waarvoor een schaal stond. En in die schaal brandde een vlammetje. punt van de wedstrijd. Geen dertig seconden later wérd Kraak onder vuur genomen, hij bracht het er goed af. En toen plensde het werkelijk met bakken uit de hemel en liet de scheidsrechter de strijd staken, voor zover ons bekend voor de eerste maal in de historie der Nederlandse inter nationale wedstrijden. De onderbreking duurde niet laiTg, vy'f minuten misschien. Er zal hierna een minuut of acht gespeeld zijn toen Rijvers een pass van Lenstra keurig af werkte in de goede richting. 3—1! Eigenlijk op dat moment iets geflat teerd. Een tikje onder de indruk speelden de Zwit-sers verder, maar zij gaven in geen geval de strijd op, zelfs niet t-oen Dra ger uit een pass van Van Dijk via een Zwitser de cijfers op 4—1 bracht. De wedstrijd we»d. hoewel het net zo hard goot als voorheen, veel beter dan voor de rust, althans wat de Oranje elf betreft. De ploeg kreeg vorm, ge stalte, er begon iets in te zitten. Amado. prachtig technicus, die het heel moeilijk had tegen- Möring, scoorde na een klein half uur vrij on verwacht het tweede en laatste Zwitser se doelpunt. Bijna was de stand 43 geworden, toen De Vroet wegens hands een penalty veroorzaakte. Rechtsbui ten Bickei zette zich achter de bal, schoot tegen de lat, liep toe, schoot weer endat mag nu eenmaal niet. Toen was het werkelijk afgelopen met de Zwitsers en binnen 2 minuten volgden de 2 doelpunten, die onze gasten de das omdeden. De eerste kwam van Rijvers na een indrukwek kende combinatie tussen Drager, Van D\jk en Wilkes, de tweede volgde op een volmaakt rustige wandeling van Wilkes door de gehele Zwitserse de fensie, 62, 't was niet te geloven! DE SPELERS. Onze ploeg hëeft geen grootse wed strijd gespeeld maar moet, de bar-slech- te en abnormale weersomstandigheden in aanmerking genomen, toch gewaar deerd worden. Kraak maakte geen fou ten van betekenis, Van der Linden was zwak, beslist de zwakste, zelfs al trad hij na rust gedecideerder op dan voor aan te treffen! Merkwaardig. Hier zijn wat meningen: Herberts: Bij zonder in m'n schik, vooral over de wijze, waarop het „sss" is toegepast. Boeljon: Alles was goed, behalve het weer! Rijvers: de prettigste wedstrijd, die ik in het Nederlands elftal gespeeld heb Lenstra (onder de douche)'t Ging best, ik moet nog wat wennen aan die buitenplaats, ik voel, dat ik te veel naar binnen kom. Drager: Dat regentje heeft ons geholpen, eerlijk. Wilkes: Hoe gladder het werd, hoe meer we de baas waren! Snapt U het? Snapt U iets van het voetbal spel? Verklaart U dan eens, hoe het kan, dat wij met 62 wonnen van een elftal, dat met 1—0 won van een elftal, dat van ons met 8—2 gewonnen had. Kjint U het volgen? Engeland leerde ons - in November met 8—2 hoe er voetbal gespeeld moet worden. Datzelfde Engelse elftal verloor in Bern met 10 van de Zwitsers, die ons dus theoretisch helemóól hadden moe ten- kraken. Maar wij kraakten de overwinnaars van de Engelsen met 62. Dat snappen we niet- Maar we zijn er blij om. We snappen nog meer niet, bijv. hoe Kraak een bal wilde uittrap pen en plotseling een leeg, lucht loos stuk leer in z'n enorme rech terhand hield. En waar we ook niet overuit kunnen is de opmerking van een dame met twee regenjas sen aan: „Wat zielig dat die Zwit sers verloren hebben, zij zijn zo nat, het. zijn zulke aardige jóngens en ze zijn er zo vèr voor geko men Maar- we kunnen er helemóól niet bij, dat vijftigduizend mensen urenlang staan te weken in een plensregen, alsmaar vrolijk jui chend om 22 bemodderde jongens en een bal. Ons (enige) pak is ge krompen en onze hoed is verwoest. Én tóch gaan we wéér. Al giet het nóg harder. Dót snappen we niet.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2