Bidault en Masarijk spreken op de zitting der V.N. Divan Royen in de V.N. Nederland wacht met ongeduld op consulair rapport WEFR REP TCH T Premier van Oost-Indonesië wegens corruptie ontslagen Ook anderen betrokken in netwerk van malversaties Met een enkel woord 86sïe Jaargang MAANDAG 22 SEPTEMBER 1947 No. 261.93 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menfchorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. em Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Weer anti-Russische besluiten, De Franse minister van buitenlandse zaken, George Bidault. heeft in de al gemene vergadering van de V.N. ver klaard, dat het bestaan van de organi satie op het spel staat en dat het ge vaarlijk is de ernst van de crisis te ver. bergen. Het lijkt onmogelijk de stand punten van de Sovjet-Unie en de V.S, met elkaar te verzoenen. Frankrijk gaat er mee accoord, dat de voorstellen tot wijziging van het gebruik van het veto wprden besproken, doch tekent daarbij aan, dat amendementen op het Handvest niet voldoende zijn om de moeilijkheden op te lossen. Het voor. stel van Marshall inzake oprichting van een commissie voor vrede pn veiligheid eist diepgaande bestudering. De moei lijkheid daarbij is, hoe een dergelijk lichaam te verenigen is met de consti tutionele rechten van de Veiligheids raad. De Griekse kwestie achtte Bidault juist een zaak ten aanzien waarvan de V.N. verplicht zijn handelend op te treden. Hij staat handhaving van de commissie van onderzoek voor. Wat .Palestina betreft deed spr. een beroep op Joden en Arabieren zich te verzoe nen Hij betreurde het dat de commissie inzake Palestina geen aanbevelingen heeft kunnen formuleren, die voor belde partijen aanvaardbaar zijn. Frankrijk zal het nieuwe Italië gaarne als lid van de V.N. zien opgenomen. Wat Duitsland aangaat, moeten maat regelen genomen worden, die waarbor gen dat bij de wederopbouw van het land niet tevens de militaire macht weer wordt opgebouwd. Deze maatregelen zijn: langdurige bezetting, nauwgezette controle op de ontwapening en demi- litérisatie en ten slotte internationaal toezicht in de ruimste zin van 't woord op het hart van de Duitse economie, het Ruhrgebied. In antwoord op de beschuldiging van Wysjinsky. dat Frankrijk en Engeland oogluikend toelaten, dat Amerika in breuk maakt op' de onafhankelijkheid van Europese landen, zeide Bidault, dat hij voor de zoveelste maal moest ver klaren. dat die critiek niet in overeen stemming met de waarheid is. Jan Masaryk, minister van buitenl. zaken van Tsjecho-Slowakije. zeide, dat ■in bepaalde kringen te veel nadruk wordt gelegd op het negatieve en tra gische en niet genoeg naar het posi tieve met betrekking tot de V.N. wordt gekeken. Vooral pers en radio kunnen een grote dienst bewijzen door meer pp de positieve resultaten van de V.N. te wijzen. t Masaryk sprak vol lof over het werk van de economische en sociale raad, dat hij een goed voorteken voor de toe. komst der V.N noemde. Wat betreft de handel met dé Sovjet-Unie zeide de minister, dat, Wanneer zijn land door een buurstaat wordt geholpen of omge keerd, zulks niet betekent, dat het zich afzondert van het normale economi sche verkeer met de gehele wereld. Over de kloof tussen Oost en West zei Masaryk. dat Europa ongetwijfeld naar links is gegaan. De nationalisatie van belangrijke delen van de industrie staat overal in Europa op het programma. Tsjecho-Slowakije is tegen directe of indirecte wijzigingen van het Handvest met betrekking tot het vetorecht, daar zulks tot een verzwakking van de orga nisatie zou leiden. Masaryk besloot met te zeggen, dat hij het ten volle eens is met het voorstel van Wysjinsky om de besluiten inzake ontwapening en uit sluiting van atomische wapens zo spoe dig mogelijk in werking te stellen. DE COMMISSIE VAN ORÜE. De commissie van orde heeft met 11 tegen 2 stemmen (de Sovjet-Unie en Polen) en één onthouding (India) be sloten de Australische motie met be trekking tot beperking van het gebruik van het veto op de agenda van de assemblee te handhaven. In de motie wordt bespreking gevraagd van het vo rig jaar door de assemblee aan de vijf grote mogendheden gedane verzoek on_ derling te overleggen, op welke wijze een te groot gebruik van het vetorecht kan worden vermeden. Gromyko merkte op, dat de grote vijf niet kunnen wor den gedwongen onderling overleg te ple gen. waarop Evatt zeide, dat het doel van zijn motie was de assemblee in staat te stellen alle aspecten van het vetorecht te bespreken. Er deed zich een nieuwe botsing tus sen de S.-U en de V. S. voor naar aan leiding van een door de negen andere Latijns-Amerikaanse landen gesteund voorstel van Argentinië tot herziening van het vredesverdrag met Italië. Gro myko verzette zich hevig tegen plaat sing van dit punt op de agenda omdat noch de assemblee noch enig ander or_ gaan van de V N. bevoegd was het te be handelen. De V.S steunden het Argen. tiinse voorstel, terwijl Frankrijk zich ziln standpunt voorbehield. De Argen tijnse afgevaardigde verklaarde, dat het doel van zijn voorstel was de assemblee HET GRIEKSE LEGER WORDT UITGEBREID. De Griekse eerste minister, Sophoe- lis, heeft meegedeeld, dat Griekenland onmiddellijk zal beginnen met een ver sterking van het leger. De VB. zo zeide hij, hebben het Grièkse verzoek om de daartoe vereiste middelen ingewilligd. in staat te stellen niet-bindende aanbe velingen aan de ondertekenaars van het vredesverdrag te doen om Italië toe te staan wijziging van bepaalde clausules te verzoeken. Ook de Sovjet-resolutie betreffende het strafbaar stellen van oorlogspropa ganda is op de agenda van de alge mene vergadering der V. N. geplaatst en voorts de resolutie van de Verenigde Staten aangaande Korea. Met 4 tegen 2 stemmen en 8 ont houdingen is besloten de discussie over herziening van het vredesverdrag voor Italië op de agenda te plaatsen. Vóór stemden Brazilië, Cuba, Mexico en de V. S., tegen waren de Sovjet-Unie en Polen. Het voorstel van Marshall, strekkende tot het instellen van een Interim-com missie uit de algemene vergadering der V. N, -is ten slotte eveneens op de agenda van de algemene vergadering geplaatst. Veertien landen stemden vóór, Polen en de Sovjet-Unie stemden tegen. De hulp aan Europa ZAL ZIJ TE LAAT KOMEN? In een onderhoud met Bidault, de Franse minister van Buitenlandse Za ken, heeft Marshall openhartig ver klaard, dat het Amerikaanse congres op zijn vroegst in December bijeenge roepen kon worden om het ontwerp voor de hulp aan Eurqpa goed te beu ren, De besprekingen zouden dan min stens twee maanden in beslag nemen, zodat de hulpverlening niet eerder zou kunnen beginnen dan in het voorjaar. Inmiddels stellen de gedelegeerden op de Parijse conferentie zich de vraag of de hulp dan niet te laat komt. De toestand in de belangrijkste landen van Europa voornamelijk in Frankrijk en Italië heeft namelijk het stadium van een crisis bereikt. Frankrijk zal tegen de helft van October geen dollar tegoed meer hebben, van welke aard ook, waarmee het zijn import van ko len, vetten en tarwe uit Amerika zal kunnen betalen! Dr. Van Mook naar Indië vertrokken Oplossing niet zonder internationale bemiddeling Wanbegrip tussen grote mogendheden De Nederl. afgevaardigde op de vergadering der V.N. dr. J. H. van Royen, heeft Zaterdagmiddag het woord gevoerd. Wij koesteren nog steeds de hoop, al dus dr. van Royen, dat de V.N. in staat zullen blijken vrede en veiligheid te handhaven, ofschoon het laatste jaar enige twijfel te dien aanzien is gerezen. De huidige onbevredigende gang van zaken is te wijten aan gebrek aan be. grip tussen de grote mogendheden Mijn regering is er echter even zeker van als een jaar geleden, dat het niet noodzakelijk is dat de wereld in twee delen wordt gesplitst. Op deze zitting van de Asscmblée zullen wjj al het mogelijke doen zulk een splitsing en een blijvende onenigheid te voorko men. Wij geloven niet, dat het zg. plan- Marshall Europa binnen de economische of zelfs de politieke invloedssfeer van cte V. S. zal brengen en juichen het plan toe omdat wij geloven, dat het de weg vr zal maken naar de zo noodzakelijke economische wederopbouw van Europa. Met betrekking tot de kwestie Indo nesië, waaromtrent door de vertegen, woordiger van de Sovjet-Unie is ge sproken op een wijze, waarover ik niet wens te debatteren, zou ik slechts wil len zeggen, dat wij met vertrouwen, doch met ongeduld het rapport van de consulaire vertegenwoordigers te Batavia afwachten. Wij hopen, dat er zich bü het opstellen van het rapport geen vertraging zal voordoen. Wij juichen ten zeerste het besluit van de regeringen van België en- Australië toe o m de V. S. als derde land in de Commissie van Drie te kiezen. Wij ver trouwen oprecht, dat de commissie ten volle zal slagen in de tot stand bren- ging van een vredelievende regeling van deze moeilijke kwestie. Fiorello Laguardia overleden Fiorello Laguardia, oud-burgemeester van New-York en voormalig directeur- generaal van de Unrra, is Zaterdag overleden. Ik wens niet in details te treden wat betreft ons standpunt ten aanzien van het gebruik van het vetorecht, doch zou willen opmerken, dat elke poging het gebruik van dat recht tot uitzon deringsgevallen te beperken, door de Ned. delegatie zal worden gesteund. Voorts verlenen wij gaarne onze steun aan het voorstel van de Amerikaanse delegatie Inzake vorming van een inte- rim-rcommissïe voor vrede en veiligheid en wel te meer, omdat dit denkbeeld ten nauwst overeenkomt met het door Ne derland in 1945 ingediende voorstel in het uitvoerende comité en de voorbe reidende commissie van de V. N. te Londen. Te oordelen naar wat wij weten van de vorderingen van de commissie voor de atoomenergie gedurende het afge lopen jaar schijnt er niet veel reden tot optimisme te bestaan. Nederland, dat tot het eind van het vorige jaar lid van de commissie is geweest, aarzelt niet zich te verenigen met de conclusies, waartoe de meerderheid der. leden is ge komen. Het is echter te hópen, dat de commissie uit de impasse zal geraken. O.i, dient de commissie voor niet-atomi- sche wapens zich met energie en vol harding van haar taak te kwijten en een practisch program uit te werken, dat zo spoedig mogelijk zal worden uit gevoerd. IN NEDERLAND VOLLEDIGE OVEREENSTEMMING. Gistermiddag besteeg Lt.-Gouverneur- Generaal Van Mook met zijn gezel schap een KLM-ConstelIation-vliegtuig van de gewone lijndienst naar Indië om zijn terugreis naar de Oost te aan vaarden. De Landvoogd wordt verge zeld door dr. J Ozinga, hoofd van de Regeringsvoorlichtingsdienst, mr. Thio Thiam Tjong, Chinees adviseur van de Lt.-G.-G., de heer Dzoelkarnam, ver tegenwoordiger van het comité Oostkust ,van Sumatra en Raden Rangga Tirta Soejatna, vertegenwoordiger van de medewerkende groepen op West-Jva. De Landvoogd zeide voor zijn vertrek: De., besprekingen in de Ver, Staten hebben daar zeer veel ter verduidelij king van de Indonesische kwestie bijge dragen. Uit het overleg In Nederland gepleegd blijkt, dat er hier volledige overeenstemming bestaat. Ik hoop, dat de periode van inter nationale waarneming in Indië zal leiden tot verheldering van de wereld omtrent de gegrondheid van ons standpunt. Wij hopen tot een oplossing van het geschil te komen, zonder de interna tionale bemiddeling te negeren". Onder de talrijke personen, die de Lt.-G.-G. uitgeleide deden, merkte men op de Minister-President dr. L. J, M Beel, prof. dr. W. Schermerhorn, Max van Poll. de Minister van Buit. Zaken, mr. C G. W. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout. de sultan van Pontl- nak, Hamid II en de secr.-gen. van het Dep. van O.-G. de heer L. Kiveron. Verlaging Duitse rantsoenen TOENEMENDE WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Tamelijk heldere en koele nacht. Morgen overdag: toenemende bewol king en later plaatselijk enige regen. Geleidelijk aanwakkerende wind tus sen West en Zuid-West. Ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. 23 September. Zon op: 6.26 uur; onder: 18.39 uur. Maan op: 16.21 uur; onder: 23.18 uur (30 Sept. V.M.). Hoogwater te Katwijk te 9.53 en 22.36 uur. Wijlen Laguardia. Laguardia werd op 11 December 1882 te New-York geboren als zoon van een Italiaanse bandleider. Hij begon zijn carrière als oorlogscorrespondent van de „Saint Louis Post" op Cuba in 1898. In 1917 maakte hij deel uit van het congres. Hij vocht in Italië als commandant van een afdeling det Amerikaanse lucht macht. Na zijn terugkeer in Amerika in 1919 trad hij op als aanvoerder in de- strijd tegen de' drooglegging en ont wierp de wet, waardoor stakingsbreking door gerechtelijk bevel terzijde gesteld werd. Als vertegenwoordiger van New- York in het Huis van Afgevaardigde, zag hij met lede ogen aan, hoe zijn ge boortestad steeds verder ten prooi viel aan corruptie en misdaad. In 1933 werd hü met overweldigende meerderheid tot burgemeester van New-York gekozen. Hij drong de machtig* organisatie van de „Tammany Hall' uiL haar overheer sende positie, saneerde de financiën van de stad en hield opruiming onder de gangsters. Hij werd bekend om zijn on- kreukbaarheid Veel verbeteringen bracht hij aan in het schoolwezen en d e ontspanningsgelegenheden van de GEVOLG VAN DE DROOGTE Ten gevolge van de ernstige droogte sinds honderd jaar zullen de rantsoe nen voor Duitse burgers in de Britse en Amerikaanse zone in de volgende distributieperiode met meer dan 100 ca lorieën per dag worden verlaagd, aldus heeft generaal Clay de militaire gouver neur van de Amerikaanse zone, in zijn jongste tweewekelijkse rapport mede gedeeld. Door de droogte zal de Duitse oogst naar schatting 20 40 pCt minder op brengen dan werd verwacht en er zal slechts 2/3 van het aardappel- en vlees rantsoen kunnen worden verstrekt, ter wijl het vetrantsoen met 1/4 zal wor den verlaagd. Clay verklaarde, dat de electriciteits- winnlng door de droogte met 22 pCt is gedaald, waardoor verschillende belang rijke fabrieken moesten worden geslo- ten. Door de lage waterstand van de ri vieren heeft men ook het vervoer van steenkool en voedsel over de waterwe gen drastisch moeten beperken. Tevens maakte generaal Clay bekend, dat de Sovjetrussische autoriteiten vo rige maand hadden geweigerd om dui zenden personen, die illegaal de zone- grens waren overgestoken, weer in de Sovjet-zone op te nemen. Andere moeilijkheden hadden zich voorgedaan doordat de Sovjet zone een schuld van ongeveer 12.000 spoorwagons aan de Amerikaanse zone heeft. Ook de zo nodige mijnstutten zijn door de Sov jetzone niet volgens belofte gestuurd. Britse beslissing inzake Palestina Naar Ben politieke correspondent van Reuter meldt, heeft het Britse kabinet, dat Zaterdag in speciale vergadering bijeen was gekomen, besloten, het man daat in Palestina ter beschikking te stellen en de 100.000 man tellende strijd kracht terug te trekken als de V.N. niet spoedig met een uitvoerbaar plan ko men. Benauwenis in Frankrijk «1 Het Franse departement van nan- del en nijverheid heeft bekend ge maakt, dat met ingang van Woens dag aan de industrie in geheel Frank rijk slechts vier dagen per weck elec- trische stroom zal worden geleverd. Particulieren zullen twee dagen per week zonder stroom komen te zitten en ook de bioscopen en andere amu sementsbedrijven zullen lagere rant soenen electriciteit krijgen. De fabrieken zullen elke week drie dagen achtereen stroomloos liggen en de particulieren zullen op de stroom loze dagen 's middags en 's avonds korte tijd aangesloten worden voor het bereiden der maaltijden. Kippeneieren 2 cent duurder Toen in Maart 1947 de nieuwe maxi mum kippeneierenprijzen werden vast gesteld. is er reeds rekening mee ge houden. dat deze prijzen in het najaar verhoogd zouden moeten worden. De pluimveehouders worden daardoor in staat gesteld extra kosten aan de ver zorging der kippen te besteden, waar door de productie in de wintermaanden wordt gestimuleerd. Met ingang van gisteren is deze prijsverhoging ingegaan. De maximum producentenprijs wordt dan van f. 1.96 op f. 2.28 per kg. af bedrijf pluimvee houder gebracht. Voor de consument stijgen de maximumprijzen met 2 ct. per stuk. De prijzen worden dus klasse 1 18 ct., klasse 2 17 ct., klasse 3 16 ct., klasse 4 15 ct-., klasse 5 14 ct,, klasse 6 12 1/2 ct. Deze prijsverhoging geldt tot 3 Januari 1948. PRAIRIEKOEIEN IN DE PEEL. Ten einde raad hebben verschillende boeren, wier bedrijven aan de Peelrand liggen, hun vee de wijde Peelvlakten opgestuurd, daar er geen voedsel meer was. Tot aan de nek staan de beesten thans in het hoge buntgras op de taaie smelen te kauwen, materiaal waarvan tijdens de oorlog surrogaatbezsms wer den gemaakt. De koeien blijken een groot aanpassingsvermogen te hebben, maar vetter worden ze er niet op. Een officiële bekendmaking van de Oost-Indonesische regering te Ma kassar zegt, dat aan het licht is ge komen, dat premier NadJamoeddin betrokken is bU onregelmatigheden. Derhalve heeft de waarnemende pre sident aan Nadjamoeddin ontslag verleend als Minister van Economi sche Zaken en premier. Het officiële communiqué zegt voorts, dat reeds vroeger in Makassar arresta ties zijn verricht in verband met cor ruptie op het gebied Jer goederenvoor ziening. Het onderzoek heeft uitgewe zen. dat het een netwerk van malver saties betreft. Niet slechts personen uit nering en bedrijf waren daarin verwik keld, doch tevens zekere ambtelijke fi guren en andere verantwoordelijke autoriteiten. De regering heeft reeds vroeger te kennen gegeven, dat met alle kracht en middelen en zonder aan- ziens des persoons wil ingrijpen en het thans verzamelde bewijsmateriaal heeft de regering de overtuiging gegeven, dat er drastische zuiveringsmaatregelen no dig zijn. Uit het onderzoek bleek, dat de Minister-President, bij de onregelma tigheden betrokken was op een wijze, die onverenigbaar is met de eisen van een gezond staatkundig en econo misch herstel. Daarom heeft de ministerraad een stemmig vastgesteld, dat verdere sa menwerking met Nadjamoeddin onmo gelijk is geworden en dat de leiding der regering ten spoedigste in andere han den gelegd moest worden, zodat met ingang van Zaterdag aan Nadjamoed din ontslag is verleend. Waarnemend premier is thans doctor Waroun (Minister van Volksgezond heid) terwijl ingenieur Sewaml, de Mi nister van Verkeer, Economische Za ken waarneemt. De regering van Oost-Indonesië be treurt de gang van zaken ten zeerste. ZU is er zich van bewust, dat de fei ten een zware last leggen op het morele weerstandsvermogen van de nog jonge staat, maar tevens Is zij er diep van doordrongen, dat zij zich niet mag laten terughouden van grondige saneringsmaatregelen. Dr. Beel installeerde Nationaal demobilisatie-comité De regering van Oost-Indonesië is er van overtuigd, dat zij door dit te doen in staat is aan het eigen volk en aan de buitenwereld te tonen, dat in Oost- Indonesië een krachtige leiding zetelt, die zich van haar plicht bewust is en die over de vaste wil en over voldoende middelen beschikt om te beletten, dat de in opkomst zijnde gemeenschap af glijdt tot het peil van de „corruptie- staat" waarvan zjj elders het droeve en afschrikwekkende voorbeeld heeft ge zien. GEREED ZIJN VOOR ONZE JONGENS IN INDIË. (Van dhze Haagse redacteur). Zaterdagochtend heeft in het Depar tement van O. G. minister-president Beej in een van voldoening en waar dering getuigende rede het Nationaal Demobilisatie Comité geïnstalleerd. Z.K.H. Prins Bernhard, voorzitter van het hoofdbestuur, wees er in zijn ant woord op dat alles, wat aan particulier initiatief op dit terrein reeds bestond, zich volledig in de dienende taak van dit comité heeft ingeschakeld. Dit bestaat thans uit vertegenwoor digers van de ministeries van Finan ciën, Oorlog, Marine, O. G., Soc. Zaken; van de Stichting van de Arbeid, de on derscheidene algemene organisaties, de diverse stichtingen, de Rrot. Kerken en de RK. Kerk. Tot de aanwezige journalisten legde Z.K.H. uit, dat men er met de wette lijke demobilisatie-maatregelen niet komt: in landen met veel rijker hulp bronnen dan het onze hebben zich on gekende moeilijkheden voorgedaan met het weder-opnemen der gedemobiliseer- den in de burgermaatschappij. Daar aan hebben wij ons gespiegeld en men vertrouwt, door tijdig Ingrijpen zulke moeilijkheden in ons land te kunnen voorkomen. Wjj moeten gereed zjjn, als straks onze jongens uit Indië naar huis ko men. Ons hele volk werke eraan mee dat uit deze enorme groep zich niet ontwikkelt een anti-maatschappelijke klasse van ontevredenen, doch een sterke stroom van krachtige Neder landse burgers. Na afloop der installatie-plechtigheid, waarbij ook de minister van Oorlog, de heer Fiévez aanwezig was, hield het NADECO zijn eerste vergadering als aanvang van zijn zware maar dankbare taak. Oost-Indonesische delegatie Donderdag naar Batavia De president van Oost-Indonesië, Tjokorde Gde Soekawati, zal heden avond uit Parijs waar hij zijn echtge note bezocht, te Den Haag terugkeren en Donderdag met de ministers Hame link en Anka Gde Agoeng naar Bata via terug keren. A.N.W.B.-Iedental overschreed 200.000 ACTIVITEIT DER „PECH'-BESTRIJDERS. Zaterdagmiddag hield de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. onder voorzit terschap van de heer P. F. Zimmerman, zijn algemene vergadering in het Vic toria Hötel te Amsterdam. Vele vragen van afgevaardigden wer den besproken. Aan het jaarverslag ontlenen wij 1946 heeft voor de Bond wellicht nog niet ten volle die ontwikkeling gebracht welke men zich had voorgesteld, doch men heeft toch een deel van de plan nen kunnen verwezenlijken. De Wegenwacht, een instelling, welke zonder overheidssubsidie door de A.N. WJ3. wordt geëxploiteerd, is een groot succes geworden. Sinds de ingebruikne ming van de eerste züspancómbinaties in April 1945, werd tot 31 December vanl dat jaar in 9574 gevallen hulp verleend. De „pechbestrijders" legden in totaal 360.000 km. in weer en wind af. Het aantal leden overschreed in dé loop van '46 de 200.000 Het ingestelde jeugd lidmaatschap blijkt een succes, het le dental bedraagt hier 10.052. De wegbe- bakening geeft eind '46 de volgendei cijfers te zien: 4210 wegwijzers, 1487 richtingsborden, 568 waarschuwingsborden en 2024 pad denstoelen. Wat betreft het binnen- en buitenlands toerisme, de wegen en de verkeersbelangen, zijn nog vele wensen, maar de huidige moeilijkheden op het gebied van hótel-accomodatie, devie- zenbepalingen en materiaalpositie in1 aanmerking genomen, is de Bond niet ontevreden met de bereikte resultaten en gaat zij vol goede moed en met ver dubbelde energie de toekomst tegemoet. Geheimzinnig moord-drama te Eekeren DOKTER UIT KAPELLE GEDOOD. Even over de grens bij Putte (N.B.) heeft zich in een woning langs de ver keersweg van Hogeboom naar Eekeren in België een geheimzinnige moord voor gedaan. De dienstbode van de villabewoonster, de weduwe v, d. St-P., was onwel ge worden, zodat dokter R, uit Kapelle werd gealarmeerd voor een spoedbezoek. Na aankomst van de dokter, begaf deze zich onmiddellijk naar het zieke meisje op de bovenetage, behandelde höar en ging toen weer naar beneden, waar hij zich ln gezelschap begaf van mevrouw v. d. S. Even later hoorde het meisje, dat nog slechts drie dagen bü mevrouw v. d. S. in betrekking was, een aantal schoten. Op geroep van haar mevrouw snelde zü naar beneden en vond daar dr. R. dood in de kamer liggen. Me vrouw S. was gewond en vroeg aan de dienstbode haar een flesje aan te reiken, waarin, naar achteraf bleek, vergif zat. Het flesje dronk zü leeg. De politie, onmiddellijk daarop door het meisje gewaarschuwd, vond naast het lijk van dr. R. mevrouw v. d. S. in zeer ernstige toestand in de kamer lig gen. Zü is met spoed naar een zieken huis in Antwerpen vervoerd. Vóór het drama zich afspeelde, moet er nog een man in de villa aanwezig zijn geweest. In welke betrekking deze tot meergenoemd drietal stond staat nog niet vast. Van deze man ontbreekt ieder spoor. stad. In 1937 werd hij herkozen, als de eerste „reorganisatie-burgemeester" wie deze eer te beurt viel. In hetzelfde jaar deed hij internationale deining ontstaan door Hitler te betitelen als „wereld- schrik numero één" en „de fanaticus met het bruine hemd'die de wereld vrede bedreigt'. Berlijn protesteerde heftig, doch Laguardia kwam niet op zijn woorden terug. Het daaropvolgend jaar, toen een gezelschap vooraanstaan de Nazi's een bezoek bracht aan New- York, zorgde hij er voor, dat zij een ere wacht kregen, welke uitsluitend uit Jo den bestond. In Augustus 1940 werd hij benoemd tot voorzitter van de afdeling der Verenigde Staten van de Ameri- kaans-Canadese verdedigingsraad. Tij dens de oorlog sprak hü des Zondags voor de radio. In 1945 stelde hij zich niet opnieuw voor het burgemeesterschap beschikbaar. Zijn gezondheid ging ach teruit. In 1946 werd hij voorzitter van de Unrra. Na maandenlang geijverd te hebben voor de hongerende volkeren, legde hij deze functie weer neer. President Truman verleende hem de medaille van verdienste. Laguardia werd door zijn medeburgers vergeleken met een vulcaan. Het immer dragen van een grote'zwarte l?oed bezorgde hem de bij naam „de hoed". BINNENLAND Op het buitencentrum van de Ned. Padvindersbeweging op de Goudsberg te Lunteren werd Zaterdagmiddag de eerste na-oorlogse Koempoelan voor de leidsters en leiders van de NJP.V. geopend. Twee gedetineerden uit het kamp Vuzht, werkzaam aan de kabellegging van de telefoon ln de Grootestraat te Waalwijk, zagen kans te ontsnappen. Het zijn de voorman Van Leeuwen, afkomstig uit Zoetermeer en zekere Boers, die staten- loos ls De 7e internationale Focus-fotosalon. die dit Jaar gecombineerd ls met de diamanten fotoschouw van de Ned. Ama teur Fotografen Vereniging, ls Zaterdag middag door dé burgemeester van Amster dam mr. Arn J. d'Allly te Amsterdam ge opend Deze tentoonstelling staat onder beschermheerschap van Z.K.H. Prins Bernhard en omvat de Nederlandse inzen ding. kunstfotografieën uit 21 verschillen de landen. Van morgen tot 27 September wordt te Assen een tentoonstelling gehouden over „Bijen, bloemen en honing". Zaterdag werd te Nijmegen voor de derde maal de bevrijding der stad her dacht. Tegelijkertijd had een dodenherden king plaats; uit vele hulzen hing de vlag Zaterdagmiddag hield de Bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers in gebouw Tlvoll te Utrecht haar derde con gres in tegenwoordigheid van HK.H, Prin ses Juliana. O.a. de minister van Oorlog, Lt. Kol. A. H. J. L. Fievez heeft op dit congres een rede uitgesproken. BUITENLAND. De Sovjet-ambassadeur te Londen, Zaroebln, ls naar Moskou vertrokken. Na het beet voor overleg. Vijf km. van Loedglana ln de Ooste lijke Pendsjaab is een trein met Moham medanen aangevallen door een groep Hin does, die voorzien was van automatische wapenen en speren. 12 passagiers zijn ge dood. 37 zfln gewond en 40 vermist De aanvallers zijn bestreden door vijf officieren en 64 man van het militaire escorte. De Zweedse regering houdt momen teel benoorden de Poolcirkel ln samenwer king met boomkwekersorganisaties proef nemingen met fruit-kruipoomen. Men ver wacht ln 1959 een goede oogst van appels, peren, pruimen en zelfs perziken, In geheel Italië hebben demonstra ties plaats gehad tegen de hoge levens onderhoud kasten en tegen de politiek der regering. Er zijn geen incidenten voor gevallen. Woensdag zal de Veiligheidsraad zioh bezig houden met de benoeming van een gouverneur voor Triëst en de verzoeken van Finland en Italië om lid te mogen worden van de V.N. ook de toelating van Pakistan komt dan aan de orde. De Ierse premier de Valera, heeft sprekingen gevoerd met de Britse premier, met drie zijner ministers te Londen be- Attlee, en andere Britse ministers Officieel ls medegedeeld, dat men het eens ls ge worden over de wenselijkheid, officiële handelsbesprekingen tussen Groot-Rrlt- tannlë en Eire te voeren. Op het congres van de Franse radi cale partij ls Herrlot met algemene stem men herkozen als voorzitter. Maarschalk Montgomery heeft een be. zoek aan Brussel gebracht,. De burgemees ter Van de Meulenbroeck, heeft de maar schalk de versierselen van het grootlint van de Leopoldsorde overhandigd. Na een maaltijd ten stadhuize heeft Montgomery zijn reis naar Engeland voortgezet. De Amerikaanse automobielfabriek Chrysler ls begonnen met het bouwen van een fabriek in het Zwitserse kanton Aargau. In de olie van de' oliebronnen vaa Tupuncato (Argentijnse provincie Men- doza) heeft men uranium aangetroffen. Dit is de eerste keer. dat uranium In olio is vastgesteld. Op de racebaan te Lyon ls een race wagen door de beschermende omheining gebroken Van de toesohouwers werden twee personen gedood en 14 gewond. Volgens berichten uit Lima is bü Puerto San Juan (Peru) een Amerikaans vliegtuig neergestort. 8 personen werden gedood.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1