De „100.000" eruit! Verbeter het contact met onze jongens! Soekawaii en Sulfan van Pontianak recipieerden Geldzending van Alphen naar Leiden vermist Wat er in Indië gebeurt Nederland verontrust over Ver. Naties Mr Van Klef fens ivijst op gevaarlijke tendentieus „Kortzichtigheid en zelfgenoegzaamheid carrière in Indië is groot Kans op Waarom nog geen overeenkomst met Oost-lndonesiè WEERBERICHT r J Met een enkel woord 56ste Jaargang VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1947 No. 26189; LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Toen men gistermiddag in het Leidsc postkantoor een aangekondigde geldzending van f. 100.000 uit Alphen-aan-den-Rijn, bestaande uit honderd briefjes van duizend gulden, in ontvangst dacht te nemen, bleek het pakket gevuld te zjjn met blanco-velletjes papier. De rijksre cherche stelt in samenwerking met de gemeente-politie van Leiden en Alphen een uitgebreid onderzoek in. Hoewel de pojitie-autoriteiten het in verband met het onderzoek niet raad zaam oordeelden in het huidige stadi um nadere mededelingen te verstrek ken vernamen wij dienaangaande de volgende bijzonderheden- Het betrof hier een geldzending van het postkan toor Alphen naar het postkantoor Lei den. zoals tusen beide dienstinstanties geregeld plaats vinden. Woensdagavond werden de biljetten door de directeur van het Alphense kan toor. de heer Huysman. ingepakt in een envelloppe in het bijzijn van'de amb tenaar S. Daarna werd de enveloppe naar de laktafel gebracht waar zij werd gelakt, met touw dichtgebonden en an dermaal verzegeld. Genoemde S. heeft de aldus verzegelde enveloppe afgege ven aan de ambtenaar, belast met de verzending, die haar in een apart geld zakje in de postzak naar Leiden stopte. Deze postzak werd gesloten, verzegeld en op de gebruikelijke wijze haar de trein gebracht. Nog diezelfde avond ging de zak naar Leiden. Na aankomst te Leiden bleef de zak daar enige tijd ongeopend staan. Giste ren in de loop van de dag werd de zen ding uitgepakt. Bij het openen van het bewuste pakje kwamen daaruit iriQlaats van de honderd biljetten van duizend 1 gulden, honderd op gelijke maat gesne den velletjes papier. Dit papier bleek het schrijfpapier te zijn. zoals dat bij alle postkant-oren in gebruik is. zodat het zov;el uit Alphen als Leiden of overal elders afkomstig kan zijn ge weest. Na onderzoek bleek dat dit geopende pakje niet het zelfde, doch een ander pakje was dan datgene, dat in Alphen werd ingepakt. De f. 100.000 zijn dus niet in dit pakje vervangen door de vel letjes papier, doch het oorspronkelijke pakje is „ergens" door een identiek pakje vervangen. Daardoor konden alle zegels ooi? geheel ongeschonden zijn. De polite zoekt nu in de eerste plaats naar dat „ergens". Bodjonegoro door typhoon geteisterd. SCHADE VAN f.600.000— Bodjonegoro op Oost-Java is ge teisterd door een typhoon, waardoor een schade ïs aangericht van f. 600.000 Tevreden over de V.N. of niet? Instituten voor opinie-onderzoek in acht verschillende landen hebben tege lijker tijd een enqête gehouden over de vraag: „zijt gij tevreden over het optreden van de V.N. tot op heden, of niet?" De percentages der antwoorden waren als volgt niet geen tevreden tevreden mening Frankrijk 9 30 61 Ver. Staten 33 51 Nederland 13 52 35 Canada 26 38 36 Australië 26 39 35 Zweden 13 21 66 Denemarken 16 42 42 Noorwegen 32 30 38 Mr. E. N. van Kleffens, de Neder landse ambassadeur in de V. S., heeft gisteravond te Tarrytown, in het kader van de „Week voor de Verenigde Na ties" een rede gehouden. Hij herinnerde er aan, dat Nederland immer krachtig geijverd heeft voor internationale orga nisatie. Nederland gaf zijn steun aan de Volkenbond, het heeft ook de werk zaamheid van de V.N. met de grootste aandacht gadegeslagen, hopende dat de V. N. een onverdeeld succes zouden wor den. Mr. van Kleffens wees er echter op. dat wij tot nog toe enkele aangename verrassingen beleefd hebben,doch dat wij in Nederland over het algemeen teleur gesteld zijn. Ten aanzien van de vraag betref fende de onpartijdigheid van de V.N. refereerde mr, Van Kleffens o.a. aan de Spaanse kwestie. „Wij hebben géén van allen sym pathie voor de regering van generaal Franco, evenmin als voor enige an- Indrukken van piot. Josephus Jitta Zij groeiden van kind tot man Prof. mr. A. C. Josephus Jitta schrijft ons uit Batavia: BIJNA iedereen ln Nederland heeft kinderen, echtgenoten, andere fa milieleden ^n vrienden onder onze soldaten in Indië én is vol belangstel ling in hun. lot. Het aantal onzer troe pen aldaar is ongeveer 100.000 man, hetgeen op een inheemse bevolking van 60 k 70 millioen nog niet veel betekent. Van die 100.000 bestaat ongeveer de helft uit dienstplichtigen en 1 kwart uit vrijwilligers en één kwart uit militai ren, behorende tot K.N.I.L.M. (Kon, Ned.-Indische Landmacht). Een van de voornaamste beschuldigden in het bomaanslag-proces te Den Haag, sergeant De Boer. voor zijn rechters. (Foto NFB) WIE in 1914—1918, zoals ik, de eer heeft gehad in Nederland te die- ien en als officier door verblijf op een fort in dagelijks contact te staan met de troep, wordt getroffen door het grote verschil vooral ten aanzien van de troepen aan het front. Aan activi teit, zelfstandigheid en initiatief wordt, waar de troep ln actie is, veel meer ge vergd dan vroeger tijdens de „mobilisa tie". Da legering en voeding is hier en daar veel minder, maar het- gezag doet wat het kan en de troep is zich bewust, dat het veelal niet andërs kan, en is bereid zich opofferingen te getroosten. De discipline wordt uiteraard ge handhaafd en moet soms uiterst streng zjjn, waar het gevaar dat Vergt, maar anderzijds draagt zij een zeer vertrou- Op het kasteel Oud-Wassenaar, waar zij gedurende hun verblijf in ons land vertoeven hebben de president van Oost-Indonesië. Soekawati. en de Sul tan van Pontianak. gistermiddag een cocktail-partij aangeboden aan een groot aantal genodigden. Wij merkten o.m, op de mm-president dr. L J. M. Beel, de ministers Van Boet- zeïaer van Oosterhout Lieftinck en Ne- her de Lt-Gouverneur-Generaal. dr. H. J. van Mook, de vice-president van de Raad van State, jhr- mr. F. Beelaerts van Blokland de leden der Commis sie-Generaal prof Ir. W. Schermer - horn en Mav van Poll. de voorzitter der Tweede Kamer, mr J. R. H. van Schalk en vele anderen. In de loop van een ongedwongen on derhoud verklaarden de Oost-Indonesi sche staatslieden getroffen te zijn dooi de hartelijke ontvangst welke hun in Nederland bereid was- De minister-pre sident van Oost-Indonesië Nadjamoed- din roerde enige aspecten van de hui dige politieke situatie in Indonesië aan Nadjamoeddin achtte het een ernstig verzuim, dat tussen Nederland en Oost-Indonesië nog steeds geen over eenkomst tot stand is gekomen, geluk tussen Nederland en de Republiek- Dat is een politieke fout. welke zich voor het, front van de- Veiligheidsraad ook heeft gewroken. Dat de Republiek wel een de-facto gezag bezat gaf haar het aanzien van een zekere souveremi- teit. welke wij ontbeerden, aldus Nad- jamoeddin. OPNIEUW WARM. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt, warm weer met enkele plaatselijke buien, hier en daar vergezeld van onweer. Des nachts- wei nig wind, met enkele nevel- of mistban ken. Overdag tijdelijk matige wind uit Zuidelijke richtingen. 20 SEPTEMBER. Zon op: 6,21 uur: onder: 18,46 uur. Maan op: 13.19 uur; onder: 21,07 uur (E.K. 22 September). Hoogwater te Katwijk te 7,23 en 19,42 uur. REPUBLIEK MAAKTE ZICH ONMOGELIJK. Nadjamoeddin verklaarde o.a. nog, dat Oost-Indonesië gaarne bereid is mede te werken aan de totstandkoming van een interim-regering voor Indonesië Hij geloofde niet, dat de huidige re gering van de Republiek aan de vor ming van deze interim-regering zou kunnen medewerken. Nadjamoeddin was van oordeel, dat de Republikeinse regering zich daar toe internationaal tc zeer onmogelijk heeft gemaakt. welyk karakter. Oudtijds zei een ser geant-majoor, wanneer één knoop van de tuniek los was: „Je loopt naakt". Tegenwoordig lopen de jongens soms bijna naakt, slechts met een broek en een paar stevige sokken en schoenen en de sergeant-majoor vindt 't best! MEN kan nauwelijks de ontzaglijke betekenis schatten van de omstan digheid, dat 75,000 Hollandse jon gens uit alle steden en dorpen van ons land dat wonderbaarlijke land door eigen ervaring leren kennen. Het bete kent een verruiming van blik, die vroe ger slechts aan zeer weinigenwas ge geven. Gemiddeld schrijft elke soldaat drie brieven per week, het geen een voor lichting van de publieke opinie in Ne derland betekent, die door geen pers of propaganda zou kunnen worden ge ëvenaard. Wanneer de publieke opinie in Holland om is, dan hebben deze brie ven uit Indië daartoe het hunne bijge dragen. Zij gaan van hand tot hand, worden soms in de werkplaatsen opge hangen en wekken belangstelling niet slechts voor de schrijvers, maar ook voor het land waar zij vertoeven. NIETS mag worden nagelaten van wat mogelijk is, om dat contact te onderhouden, niet slechts in het belang van soldaten en verwanten, maar ook in het belang van Nederland en van Indië. Daar de communicatie door het inzetten van snelle vliegtui gen, die de overtocht doen in minder dan 48 uur, wordt bespoedigd zal ook dat contact naar men mag vertrouwen aanzienlijk worden verbeterd. V- V.S. lid der Drie-Landen- commissie De Ver. Staten hebben de uitno diging van Australië en België om als derde mogendheid zitting te nemen in de Drie-Landencommls- sie, welke zich zal bezig houden met het Indonesische probleem, aanvaard. Heeft men wel overwogen, dat het niet is uitgesloten, dat, vóórdat de troepen terug zijn, verkiezingen zou den kunnen worden gehouden en dat aan de officieren en soldaten in Ned.- Indië, die 23 en meer jaar oud zijn, de gelegenheid moet worden gegeven in Ned.-Lndic him stem uit te bren gen? Tijdig moet daartoe een aan vulling van de Kieswet tot stand komen. Het is niet voldoende, dat de soldaten in Indië door hun brieven de publieke opinie beïnvloeden. Het is hun recht, dat zij dat ook recht streeks door het uitbrengen van hun stem kunnen doen. MAATREGELEN worden voorbereid om de gedemobiliseerden na hun terugkeer in Nederland aan be trekkingen te helpen. Dat is een dure plicht, die bovendien betrekkelijk ge makkelijk vervuld kan worden, omdat er voorlopig nog grote behoefte aan goede werkkrachten bestaat. Een aantal militairen zal ongetwij feld verkiezen na demobilisatie in Ned.-Indië te blijven. Voor een deel om te behoren tot de gendarmerie en veldpolitie, die op den duur geheel uit vrijwilligers zal bestaan. Voor een an der deel zullen zij werk vinden in de cultures en de bedrijven. Hun kans op het maken van een goede carrière is in Iijdië groter, dan in Nederland. Men hoort het aantal, dat daartoe be reid zal zijn taxeren op 40 pCt. van de vrijwilligers en 28 pCt. van de dienstplichtigen. Het is moeilijk te schatten. Men bedenke wat de terugkerenden betreft echter dit: De terugkerende mi litairen zijn niet slechts in die enkele jaren van kind tot man gerijpt, maar zij zullen en mogen ook hogere eisen stellen. Zij hebben initiatief en zelf standigheid geleerd en zullen, eenmaal van de discipline ontheven, niet zo ge makkelijk meer in het gareel lopen. Het vaderland heeft hen veel te dan ken. En zij hebben het recht dank baarheid daarvoor te oogsten. Niet met het woord maar met de daad! DE VOEDSELTOESTAND IN DE AMERIKAANSE ZONE VAN DUITSLAND. Generaal Clay, de militaire gouver neur van de Amerikaanse zone van Duitsland, heeft op een persconferentie verklaard, dat de voedselreserves in de zone groter zijn dan op enig tijdstip na de Duitse overgave en eveneens gro ter dan de reserves- van andere Euro pese landen. Hij verklaarde, dat de Amerikaanse autoriteiten de verant woordelijkheid voor de voedselrantsoe nen op zich hebben genomen, die over het algeTneen op het huidige peil zul len worden gehandhaafd. BINNENLAND. Gistermiddag heeft de heer W. Drees. minister van Sociale Zaken, na mens de regering de leden van de „In ternational conference on social work in Kasteel .Oud-Wassenaar" een thee aangeboden. De gemeentelijke vlsafslag te Vlaar- dingen vierde de aankomst van de vis sersboot die de totale visaanvoer over het lopende laar tot boven de f. 1.000.000 op voerde Op de Asselsestraat te Apeldoorn ls gistermiddag de 72-J. wlelriider S. Z.. door een uit een zilstraat komende vrachtauto aangereden Na korte tiid ls hii over leden. Voor het Kon Instituut der Marine te Den Helder werden gistermiddag 100 adelborsten geïnstalleerd door de com mandant van het Instituut kapitein ter zee F. T. Burghard, ln aanwezigheid van vele vlag- en hoofdofficieren. H.K.H Prinses Juliana heeft gis teren de ochtendzitting bilgewoond van het Congres van de Internationale Ver eniging voor Maatschapnel Uk werk, dat in het Palace-hóte] te Schevenlngen ge houden wordt. De raad van Leeuwarden heeft zon der hoofdelilke stemming een voorstel aangenomen om aan de stichting „Fries land 1940'45" een gedeelte van de NoorderbegTaafplaats in bruikleen af te staan, teneinde dit gedeelte in te rich ten als Erebegraafplaats voor de geval lenen uit de cemeente. Na ..Les Enfants du Paradis". .A Matter of Life and Death". ..The Lost Weekend" en Odd man out", is als vijf de film van de maand de Italiaanse film „Sciuscia" gekozen. De recherche in Amsterdam heeft aangehouden een 25-Jarige boekhouder, die sedert een Jèar in dienst was bil een groothandel in ijzerwaren in de Am sterdamse binnenstad en gedurende die tijd een bedrag van f 21.500 heeft ver duisterd. De Jongqmaji heeft op zeer grote voet geleefd door regelmatig dine ren ln grote hotels en restaurants, waar bij hil gewoort was grote fooien te geven. De regering heeft thans beslist, dat de Stoomvaartmaatschappij Zeeland, wel ke ten gevolge van de oorlogsverwoes tingen ln de Vlisslngse haven haar bedrijf tijdelijk naar Rotterdam moest verplaat sen. naar Vlisslngen zal terugkeren. In verband met dit voor Vlisslngen heugelijke nieuws, werd op het stadhuis en de St Jacobstoren de driekleur ge hesen. Op 13 September J.l. passeerde de 500.000ste bezoeker van dit .laar de contróle op Schiphol. Gisteren arriveerde op het station te Venlo het, eerste transport van „ver plaatste personen", voor wie Nederland een tweede vaderland zal zijn. Het trans port bestond uit 230 mannen en vrou wen. afkomstig uit Polen en de v.m. Bal- tlsche staten, die niet naar hun vroegere vaderland wensen terug te keren. Op de grootste militaire luchtbasis van ons land, het vliegveld Twente, waar o m. ook de jachtvllegschool is gevestigd, zal waarschijnlijk nog dit Jaar een 6- tal Gloster Meteor-vliegtulgen worden ge- stationneerd, dat deel zal uitmaken van de Ned. Luchtstrijdkrachten. Nederland heeft in. het kader van het Amerikaanse suikercontract met Cuba 20.000 ton Cubaanse suiker gekocht. De levering zal tegen het einde van het jaar plaats vinden Het Amerikaanse Departement van Landbouw maakt bekend, dat de tarwe- toewilzlngen voor November voor ons land en België leder 34-000 long tons be- dragen. Ter gelegenheid van het beëindigen van de tweede cursus aan de school voor reserve-officieren, werd te Breda een gro ter parade gehouden, die door duizenden is gadegeslagen. BUITENLAND. De prins-regent van België heeft aan kardinaal van Roey. bii gelegenheid van zijn nrlesterjublleum. de versierse len van liet grootlint ln de Leopolds orde overhandigd en hem tevens een borstkruis aangeboden Bit Bharsalon (Griekenland) ls een militair vliegtuig neergestort en ln brand gevlogen. Zes militairen werden gedood. Volgens inlichtingen, welke aan de waarnemende minister van buitenlandse zaken van Amerika. Lovett, door de Ita liaanse ambassadeur te Washington, Tar- chlani, zijn verstrekt, heeft Italië voor de eerstkomende twaalf maanden een milliard dollar nodig. „Indien de huidige regering in stand blijft en de binnen landse economie geen ernstige nadelen ondervindt". De Sovjet-Unie heeft, naar uit be trouwbare bron gemeld wordt, een tweede nota doen overhandigen aan de Perzische regering in verband met de ratificatie van tussen Perzlë en de Sov jet-Unie gesloten overeenkomst aangaan de een gecombineerde petroleummaat- schappil De nota ls ln „zeer krachtige" termen gesteld. De Britse minister voor Birma, lord Llstowel. heeft medegedeeld, dat de Britse regering de wet op de onafhankelijkheid van Birma vóór Kerstmis hoopt te kun nen afkondigen, zodat de Blrmanen tegen Nieuwjaar htm onafhankelijkheidsdag zouden kunnen hebben. Aan de staking van zestienduizend arbeiders in de ijzer- en staalindustrie ln het gebied van Luik is een einde ge komen. Er is een overeenkomst bereikt, volgens welke de arbeiders een Jaarlijkse bonus zullen krijgen De staalfabrikanten gaan de staalprils voor de binnenlandse markt met honderd franc Der ton ver lagen De Britse minister van binnenlandse zaken heeft aangekondigd, dat naar aan leiding van de anti-Joodse - en fascisti sche ongeregeldheden, ln twee gevallen tot strafrechtelijke vervolging zou wor den overgegaan. dere dictatuur," aldus verklaarde hij, „ofschoon sommige dictaturen er merkwaardig goed mee uit schijnen te kunnen komen." De bevoegdheid van de V. N. ten aanzien van de Spaanse kwe^ic werd sterk in twijfel getrokken, maar de zaak is toch in behandeling genomen. Ten aanzien van de kwestie der In diërs in Zuid-Afrika werd de „zeer re delijke suggestie" om de vraag over de jurisdictie aan het Internationaal Ge rechtshof voor te leggen door een een voudige meerderheid verworpen. Daar na, aldus mr. Van Kleffens, constateer den wij eenzelfde tendentie in de Indo nesische kwestie. „Deze dingen hebben in Nederland een slechte indruk gemaakt." Wanneer e^n openbaar lichaam be gint de rechtsregelen die hun hande lingen bepalen, te miskennen, voor spelt dit een willekeurig machtsge- bruik of de aanvang van zyjn eigen ontbinding. Dit is een zéér gevaar lijke tendentie, en in Nederland zijn wij daarover ten zeerste verontrust. „Warurleer men het Handvest slecht of verkeerd gesteld acht, laten wij er dan verbeteringen in aanbrengen. Doch zolang het is zoals het daar ligt, moeten wij ons er geheel en al aan houden." Wat betreft de tweede maatstaf, die van de effectiviteit der V. N„ ook hier zijn enige aangename verrassingen te boekstaven geweest, doch eveneens te leurstellingen. Mr. Van Kleffens wees o.a. op de „droevige geschiedenis" van Griekenland, van de regeling van het gebruik van atoomenergie, de ongeluk kige verplaatste personen, het hulp fonds voor kinderen, enz. Ten gevolge van in den blinde toegepast gebruik van het veto-recht staan staten als Italië, Ierland en Portugal nog steeds buiten de V.N, Al deze dingen, aldus meent men in Nederland, wijzen niet op ef fectiviteit. „Ten derde dan de vraag, of een kleinere mogendheid in vol vertrou wen zjjn belangen kan toevertrouwen aan de verschillende organen van de V. N. Bittere ondervinding doet ons zeggen: Neen!", waarbij hij uitvoerig het teleurstellende verloop van de beliandeling der Indonesische kwestie besprak. Géén wonder, dat de mensen in Ne_ derland critisch staan tegenover de V.N. Zij zijn ernstig teleurgesteld en weten, dat zij niet «e enigen zijn, die zo teleurgesteld en verontrust zijn. Mr, Van Kleffens gaf toe, dat er nog tijd genoeg scheen te zijn voor het be reiken van verbeteringen. Doch daartoe wordt begrip vereist van de dingen, welke verbeterd moeten worden. Mr. Van Kleffens wees ten slotte op „andere gevaarlijke tendenties in de V.N., zoals blok- en groepsvorming tot uitoefening van druk en macht en het pogen om de V. N. te gebruiken als een nieuw wapen van individuële landen in het arsenaal van hun diplomatie, om politieke tegenstanders te benadelen, te hinderen of aan te vallen. Hij ze 1de te menen, dat de gesignaleerde verontrus tende verschijnselen niet hun oorsprong vinden in enig gebrek van de V. N,. be halve dan, natuurlijk, aldus verklaarde hij, in het veto-recht, dat hij uitvoerig becritiseerde. Behalve dan wat betreft het veto recht zijn, naai- mijn mening, aldus-mr. Van Kleffens, de klachten omtrentde V.N, niet terug te brengen op het Handvest. Wat wel verbetering behoeft is iets, dat veel moeilijker te verbeteren I zal zün, n.l. de kortzichtigheid en zelf genoegzaamheid van de individuële regeringen, en haar bewustzijn van verantwoordelijkheid niet alleen voor eigen land, doch voor de gehele we reld. Daar ligt de wortel van het kwaad, en daarom Ls het ze moeilijk tot verbetering te komen. M.s. „Indrapoera" vertrokken VOOR HET EERST ALS ..VAN-OUDS". Gisteravond is het m.s. „Indrapoera", van de Rotterdamsche Lloyd, voor de eerste maai na de bevrijding, met ge wone. d.w.z. betalende passagiers naar Batavia vertrokken. Onder de 732 pas sagiers voor meer dan twee derde deel mannen bevinden zich vele planters en ander technisch en mannelijk en vrouwelijk administratief personeel van cultuurondernemingen. Verder een groot aantal onderwijzers verpleegsters, za kenlieden en enige predikanten. De „Indrapoera" heeft ook nog 1300 dozen met Niwin-kerstpakketten aan boord. Voor de opleiding tot marine-officier werden gisteren te Den Helder 95 adel borsten geïnstalleerd voor de eerste opleiding met vooroorlogse lengte van drie jaar. De commandant, kapitein ter zee F. T. H. Burghart spreekt de adel borsten toe. .(Foto ANP-v.d. W.) Het complot in Slowakije Slowaakse autoriteiten hebben ver klaard, dat bet complot, dat. naar men beweerd heeft het doden van de pre sident van Tsjecho-Slowakije, Benesj, beoogde, een grotere omvang had dan iAen aanvankelijk meende. Het aantal gearresteerden was namelijk gestegen tot 142. Hierbij waren niet Inbegrepen de gearresteerde militairen. De verkla ring zeide. dat de illegale groepen, waar van gezegd was, dat zij leden van het vroegere „Russische vrijheidsleger" van generaal Vlassof en vele Slowaakse bur gers bevatten, zijn te splitsen in mili taire en politieke afdelingen. De militaire sectie zou de taak heb ben gehad „storm-eenheden" te vormen en te bewapenen, kerngroepen in het leger te scheppen en „samen te werken met de bandieten om een revolutie tot stand te brengen". De burgerlijke sectie zou tot taak heb ben gehad kernen van twee tot vijf per sonen te vormen, welke propaganda hadden moeten voeren tegen de repu bliek Tsjecho-Slowakije, met als be langrijkste doel. het stichten van een onafhankelijke Slowaakse staat. Deze groepen zouden in contact hebben ge staan met Slowaakse fascisten in het buitenland en steun hebben ontvangen van politieke en kerkelijke kringen. DE VREDE MET OOSTENRIJK. Een Britse woordvoerder heeft ver klaard, dat sir George Rendel, de Brit se vertegenwoordiger in de commissie voor het vredesverdrag met Oostenrijk „naar Londen teruggeroepen is, omdat het werk der commissie niet vorderde". Hij is naar-Londen teruggegaan na ..een laatste beroep op de Sovjet-Unie om mede te werken aan een oplossing". De Britse vertegenwoordiger heeft zich op het standpunt gesteld, dat Oos tenrijk „een vrij en onafhankelijk land" diende te worden. Duitse sociaal-democraten gast van P. v. d. A. GEDACHTENWISSELING OVER POLITIEKE TOESTAND. Het bestuur van de Duitse S.D. par ty heeft besloten de uitnodiging van de Nederlandse Partij van de Arbeid tot een bezoek va« enkele leden van het Partgbestuur aan ons land te aan vaarden. Het heeft voorts de voorzitter, dr. Kurt Schumacher, gemachtigd de Ame rikaanse uitnodiging tot bijwoning van het congres van de „American Federa tion of Labour", dat 6 October te San Francisco zal worden gehouden, aan te nemen. Naar de Partij' van de Arbeid mee deelt, wil men met de bestuursleden van de Duitse Soc.-Dem. Partij van ge dachten wisselen over de international® politieke toestand en andere kwesties, o.a. het vredesverdrag met Duitsland. De P. v. d. A. heeft voorgesteld, dat de bezoekers eind October naar Neder land komen. DE KRACHT DER SOVJETS. Ernest Ropes, de voornaamste expert in Sovjetrussische zaken van het Ame rikaanse departement van handel, heeft verklaard, dat de productie der Sovjet- Russische industrie de komende 25 jaar onvoldoende zal zijn om een oorlog te gen de V. S. mogelijk te maken. „Wij hoeven ons geen zorgen te ma ken over de Sovjet-Unie als potentiële vijand. Zij heeft niet het materiaal voor een oorlog en zal het de komende 25 ja^r op zjjn minst niet hebben". Het zal nog wel 1950 worden voor de Sovjet-Unie een even grote staalpro- ductie heeft als de V. S. in 1913, aldus Ropes. De Russen hebben gebrek aan alles, wat hun economie spoedig zou kunnen moderniseren.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1