Van „hoge hoed" tot glanzende limousine Laatste Bérichten Dinsdag Regeringsverklaring De dodelijke Sinterklaas-surprise N.V. „Het Motorhuis'1 introduceerde voor 25 jaar de Ford in Leiden Sinds Benz en Daimler in 1886 hun eerste automobiel „ten doop" hiel den heeft de ontwikkeling van dc automobielindustrie zulk een vlucht genomen, dat statistische gegevens enkele jaren voor de jongste wereld oorlog een totaal van 36 milliocn auto's aanwezen. Dezelfde gegevens leerden, dat in de Ver. Staten op elke 5 en in Nederland op elke 85 inwoners één autobezitter was. Vooral echter heeft de voortschrij dende techniek in de laatste 25 jaar aan het uiterlijk en ook innerlijk" van de auto zulk een verandering teweeg gebracht, dat wij nauwelijks meer kunnen begrijpen dat dit al les „pas" een kwart eeuw geleden is. Wat hebben wij in dc jaren 1920 tot 1925 met bewonderende blikken opgezien naar al dat schoons, dat zo maar even langs kwam „glijden", hoe bekroop ons in die dagen het verlangen om toch ook nog eens de gelukkige bezitter te kunnen zijn van zulk ,,een geweldige wagen". Het v/as ook in die tijd. dat onze grote Nederlandse klein-kunst-artist Louis Davids zijn liedje „De olieman heeft een Ford je opgedaan", lanceerde. En thans wat doet een auto uit die dagen, bij het zien van al die ge stroomlijnde en met nikkel ..overgoten" wagens, hopeloos ouderwets aan Leger en luchtvaart, industrie en ver voersondernemingen beseften reeds in die jaren, dat wilden zij met hun tijd meegaan, zij tot auto-tractie moestert besluiten. Het paard, onze trouwe 1 P.K.-er, sneuvelde eervol en maakte plaats voor de zoveel malen sterkere, moderne P.K-er; de auto. De auto die in die dagen met recht als „symbool van de toekomst" de weg veroverde.... Hieraan en aan nog veel meer moes ten wij denken toen wij één dezer da gen zaten tegenover de man, die te zamen met zijn te vroeg overleden broer, de Ford voor 25 jaar te Lelden intro duceerde: de heer J. G. Boon. directeur van de NV. ..Het Motorhuis". Op 1 Juli 1919 in een pand aan de /)ude Vest 33 met de reparatie van mo torrijwielen begonnen kwam de heer Boon al spoedig tot de overtuiging, dat wilde hij zijn bedrijf rendabel maken hij zich op de autobranche moest toe leggen. Nadat het bedrijf in 1921 naar de Rijnsburgersingel was verplaatst, brachten louter toevallige omstandighe den teen vertegenwoordiger van de Fordfabrieken zocht stalling voor zijn auto en vond.die bij de heer Boon) hem in Augustus 1922 in contact met deze fabrieken, welke hem het agentschap van Leiden en omgeving aanboden. Hoewel ln het begin enigszins aarze lend men kon toch nooit weten liet de heer Boon zich voor een dergelijk agentschap vinden en zo werd op 22 September van dat jaar het contract getekend en kon hij zich sinds dat tijd stip officieel Forddealer noemen, 2 Oc tober d.a.v. werden de eerste wagens uit Antwerpen gehaald en zo stonden op de dag van de herdenking van Leiden's entzet in de toen al weer haast te klein gebleken garage aan de Rijnsburger singel enkele voor die dagen prachtige wagens. Het begin was erl Voorzichtige modern Leids bedrijf, dat begonnen met zakenman als hü was, werd overeenge komen, dat in het eerste jaar 36 auto's zouden worden afgenomen. Hoe geheel anders was echter de reactie van het publiek op deze schuchtere poging van deze „Ford-man-in-wording" Vóór dat het jaar ten einde was, waren er al 30 auto's geplaatst en ln een jaar tijds hadden reeds 144 Fordjes een eigenaar gevonden. Nu deed zich 't ruimtegebrek eerst goed gevoelen en kort daarop slaagde de heer Boon er in de vereiste expansie te verkrijgen, door aankoop van het perceel Morschsingel la. Een mo derne garage van 700 vierkante meter werd gebouwd, welke aan 50 wagens een plaats bood. Inmiddels was het pand aan de Rijnsburgersingel als werkplaats ingericht. Bracht het jaar 1926 de ope ning van deze garage, op dat moment had de Ford in Leiden zoveel ingang gevonden, dat dit jaar een top-verkeop van 212 wagens kon worden bereikt. En al weer zat-de heer Boon nu vooral wat de werkplaats betreft met ruimtegebrek, In 1928 was men zover, dat in het pand aan de Morschsingel een ruime werk plaats kon worden geopend .terwijl ge lijktijdig het kantoor hier een onder komen vond- Enkele Jaren ging het nu goed totdat de heer B. zich in 1931 we derom genoodzaakt zag uitbreiding aan zijn bedrijf te geven. Nu echter werd geen halve maatregel genomen, maar wist hij beslag te leggen op de voorma lige wasserij van de wed. Keijzer aan de Hoge Rijndijk. Het pand ging tegen de grond en er verrees een royale ga rage. waar 125 wagens konden worden ondergebracht. Al spoedig deed zich de behoefte aan een tweede reparatie-in richting gevoelen en in 1940 werd ook deze werkplaats uitgerust met tal van de nieuwste machines en een afzonder lijke spuitinrichting. een feit. Tot zover de ontwikkeling van een en kleine personeelsbezetting en 150 vierkante meter grondoppervlakte. thans aan 65 mensen werk biedt en dat zich in totaal over 5250 vlerkante meter uit strekt. En ook thans denkt de heer Boon, die geassisteerd wordt door een staf van deskundige medewerkers, waarvan er verscheidene reeds hun zilveren jubile um achter de rug hebben, al weer aan uitbreiding nauwelijks nadat de inrich ting van een modelmagazijn aan de Rijnsburgersingel en een smeer- en pompstation met dubbele bediening aan de Hoge Rijndijk tot stand zijn geko men. In al die jaren heeft de heer Boon voor zijn uitgebreide cliëntèle dag aan dag en vaak ook 's nachts klaar ge staan en bracht hij de Ford in al haar onderscheidene uitvoeringen en typen van „hoge hoed" U weet wel die mal le Ford op hoge wielen! tot de lux- euze limousine aan de markt. Ter gelegenheid van dit jubileum zal op 25 September in de garage aan de Hoge Rijndijk door de directeur van de N.V. Ned. Fordfabrieken, de heer C- G. F. Stenger een tentoonstelling worden geopend, waar naast het „hoge hoedje" de nieuwste modellen zullen worden, ge toond. In de middaguren zal er een re- r?otie plaats vinden. Het „hoge hoedje" één van de eer.3;e typen, welke Ford in Nederland introduceerde. Teraardebestelling dr. H. W. Borgerhoff Mulder In alle eenvoud en onder grote be langstelling. vooral uit medische krin gen, vond hedenmiddag op de be graafplaats nabij het Groene Kerkje te Oegstgeest de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van dr. H. W. Borgerhoff Mulder, in leven lste geneesheer van j.Rliyngeest". Onder de vele belangstellenden, die hier van hun medeleven blijk gaven, merkten wij oan. op de burgemeester van Leiden jhr. mr. F. H. van Kinschot, de heren J. A. Riedel, H. van Weizen, D Hendriks, leden en mr. Streng, Se cretaris van de Cie van Beheer, dr. P. E. M. Teenstra, directeur van het Prov. Ziekenhuis te Bakkum namens de Ned, Ver, voor Psychiatrie en Neurologie, de Ned. Ver. van Gestichtsartsen en de examencommissie van eerstgenoemde commissie, dr H. Hirschfeld. directeur van het Prov. Ziekenhuis te Medemblik, dr. J. H. Pameyer, inspecteur voor het Staatstoezicht op krankzinnigen en krankzinnigengestichten, dr. ir. P. Feh- mers en ir. F. Stokhuyzen, adjunct directeuren der Sted, Lichtfabrieken, en voorts' vele doctoren en het verplegend personeel van de gestichten en tal van vrienden en oud-patiénten van de over ledene. In de stoet kwamen nog mede de vi-oegere en tegenwoordige burgemeester van Oegstgeest, de heren A, J. van Gerrevinck en F. C. Baumann. Nadat de kist met het stoffelijk hul sel. welke onder een schat van bloemen schuil ging ten grave was gedragen, voerde als eerste spreker het woord jhr. mr.' F. H. van Kinschot, als voorzitter van de Commissie van Beheer van de gestichten, waarvan de directeur, dr. C. JP J, Stotijni, door uitstedlgheid ver hinderd was aanwezig te zijn, spi\, die allereerst aan het kortgeleden in Intie me kring gevierde 40jarig ambtsjubi leum van dr- Borgerhoff Muldéfr herin nerde. wees er vervolgens op dat het leven van deze man zeer nauw met de gèstichten is verbonden geweest Ruim 40 Jaar vond hij zijn levenstaak op deze gestichten, waar hij in het bijzonder was belast met de toezicht van het sa natorium Rhij-ngeest. Opgewekt van aard als hij was, was zijn blijheid in het leven doordrenkt van een bijzondere kennis der medische problemen. De pa tiënten. die in hem hun vertrouwens man hadden gevonden vertouwden ook vaak hun materiële belangen aan hem toe. Daarnaast was hij een fijn collega, die op voortreffelijke wijze zijn plicht vervulde. Zeer in het bijzonder herin nerde burgemeester Van Kinschot aan het krachtig en moedig gedrag van dr. Borgerhoff Mulder ln de bezettingsjaren to?n hi) als waarnemend directeur der gestichten optrad. Met het grootste ge noegen heeft hij in die tijd zijn hand tekening geplaatst onder elk geschrift, dat de Duitsers bedroog en stelde hij de gestichten voor het ondergrondse werk open. In die tijd vooral heeft hij zich doen kennen als een goed Neder lander en 'als een bezorgd medicus die het belang van de aan zijn zorgen toe vertrouwde zieken niet gaarne prijs gaf. Burgemeester van Kinschot besloot ziin toespraak met het spreken van woorden van troost tot de weduwe en de faihilie. "Vervolgens voerde prof. dr. E. A. D. E. Carp namens de Psychiatrische Uni versiteitskliniek het woord, die in het bijzonder de grote liefde van dr Bor gerhoff Mulder voor de Universiteit in het licht stelde, waarvan de Psychia trische Kliniek steeds de rijke vruch ten heeft mogen plukken. Spr. achtte het een voorrecht, dat dr, Borgerhoff Mulder in het harnas is gestorven en dankte hem voor de vele voortreffelijke arbeid. 3 if hi.j in het belang de.' medi sche wetenschap heeft verricht. Di?pe erkentelijkheid en groot respect ver vult ons allen voor wat wij irrdeze man. wiens hart altijd jong is gebleven, heb ben ontvangen, aldus spr. Prof., dr. H. P. Blok, die namens de- vele vrienden het woord voerde, her dacht in enige piëteitvolle woorden de grote gastvrijheid. >velke dr Borgerhoff Mulder ln zijn vriendelijke woning steeds verleende. Daarnaast herinnerde spr. aan het grote verantwoordelijk heidsgevoel van de overledene als het ?ijn patiënten betrof en aan de bijzon dere liefde, welke hy voor zijn volk en land aan de dag legde. Staande midden in de branding van het volle leven heeft hij zich nooit beperkt tot één beperkte lijn van zijn vak, maar heeft hij het geheel van de medische wereld willen overzien. Hij was daarbij niet enkel de intellectueel, maar zocht een toenade ring van mens tot mens Ook spr. ein digde met woorden van troost. Een zoon, de heer R. L. S. Borgerhoff Mulder, dankte voor de betoonde be langstelling. D.S.J.V. „NIEUWE KOERS", Propaganda-bijeenkomst. „Wat het Socialisme morgen zijn zal, is hetgeen gij er vandaag van maakt", aldus riep het Tweede Kamerlid, de heer J. H. Scheps tot de jonge socialis ten, die verenigd in de D S.J.V. „De Nieuwe Koers'' gisteren 'n propaganda- avond hielden in het- Volkshuis. Spreker stelde, nadat Herman van der Hoeven de bijeenkomst had ge opend, bij de aanvang van zijn inlei ding de vraag: Wat geeft het socialisme mij? In de tijd, toen er nog een hevige stryd gevoerd werd, betekende het: di rect iets ontvangen. Het betekende maatschappelijke verruiming en deel nemen aan het cultuurleven. Vele ontwikkelingsinstituten en orga nisaties hebben gewerkt aan de ontwik keling van de arbeider, zodat zij zich een eigen inzicht zijn gaan vormen in het politieke leven. Vroeger kende de arbeidersjeugd geen andere omgeving dan de steegjes, waarin zij woonde, thans trekt zij de natuur in. Toen de periode van dit eerste zware werk voorbij was, kwam de vraag: Hoe vervullen wij de begeerte naar cultuur. Het socialisme heeft gestreefd naar ver vulling hiervan. Er is belangstelling ge komen- voor de staatkunde. En thans is de vraag dringend aan de orde: Wat geef ik voor de volksgemeenschap? Wanneer in het oude socialisme de strijd wordt gevoerd voor algemeen kiesrecht, dan is deze strijd nu niet meer nodig De resultaten, groei én geestelijke verruiming, echter dienen behouden te blijven. Het is noodzake lijk. dat er bij de jeugd politieke be langstelling wordt gekweekt. Voor de jeugdbeweging in Leiden zal de vraag: Wat het socialisme zijn voor mij?, beantwoord worden met; het zal geven kracht en stuur in mijn, leven en lijn aan hetgeén ik als een diep ideaal voel, Hier staan wij in slagorde gereed, niet om te ontvangen, maar om te ge ven. Zo komen wij tot een nieuwe koers. Na enige toneelstukjes van propagan distische strekking, kreeg Jan van Stra len het woord. Spi herinnerde aan de 17de September 1944, de dag waarop duizenden jongens per vliegtuig naar ons land werden vervoerd om te strij den voor onze bevrijding. Zij zijn bijna allen gevallen, In een korte, plechtige stilte werden zij herdacht. Dit, zo zeide spr.. was een tijd. toen er onder de ioneeren nog de geest leef de van opofferingsgezindheid voor een concreet doel. Nu het echter gaat om het ideaal van de vrede, schieten de meesten ln verantwoordelijkheid te kort. Nadat spr nog had gewairschuwd voor de schotjesgeest, die overal baan breekt, besloot hii met een beroep te doen op een ieder die behalve socialist ook Christen is om zich geheel te ee- ven aan het ideaal van de vrecj€ PROF. DR S ANTONIADEü. B. en W van Amsterdam hebben aan de gemeenteraad voorgesteld mej. prof dr. S. Antoniades buitengewoon hoog leraar in de Grieks.* laai en letterkunde aan de Leidse Universiteit, in gelijke functie te benoemen aan dc Gemeente- Universiteit aldaar. GERESTAUREERDE VLEUGEL PLANTSOENSCHOOL INGEWIJD. Gisteravond vond een bijzondere ouderavond plaats in de school van de vereniging voor Chr. Onderwijs aan het Plantsoen, Deze avond, die onder lei ding stond van dr. D J. Vossers, was belegd om een bijzonder karakter te geven aan de in gebruikneming van de vleugel, welke sinds de mobilisatie in 1939 eerst door Nederlandse en later door Duitse militairen bezet is geweest, doch thans op enkels kleinere punten na geheel is gerestaureerd. Ds. Vossers sprak er zijn voldoening over uit dat de ouders door het bezoek aan deze avond hun belangstelling tot uiting brengen. Ook in ander opzicht is dit contact met bestuur, hoofd en onderwijzers van groot nut. Spr. merkte op dat de restauratie van de Oostelijke vleugel thans f. 8,000,heeft gekost, doch dat de vloeren en centrale gas- verwarming nog hersteld moeten wor den, waarbij de gemeente eerst mede werking moet verlenen. Tot de restau ratie is overgegaan in de verwachting, dat de grote stijging van het geboorte cijfer ook het leerlingenaantal in de komende jaren zal doen stijgen. Spr. besloot me: de wens dat de school een steeds grotere plaats mocht gaan inne men in de harten van dit deel der stad en dat God de school mocht gebruiken om veel goed aan de kinderen te doen, om vervolgens voor te gaan ln gebed. Nadien hield het hoofd van de school, de heer v. d. Baan, na een uiteenzetting van de redenen die leidden tot de ster ke daling van het leerlingen aantal en het daardoor inkrimpen van het perso neel. een voordracht over de ln de hoogste klasse, die onder zijn eigen lei ding staat, gevolgde, nieuwe onderwijs methode, die veel overeenstemming vertoont met het alom bekende Dalton- systeem. Het klassikale onderwijs, aldus spre ker, heeft het grote nadeel dat er met de verschillen, die er tussen alle kinde ren bestaan, geen of nauwelijks reke ning kan. worden gehouden. De te vol gen lijn richt zich dan op de middel moot, zonder rekening te houden met de sterk verschillende werksnelheid, in teresse, werk-intensiteit en opname vermogen. Volgens het nieuwe systeem krijgen de kinderen des Maandags een weektaak voor alle vakken toegewezen, zodat zij zelf werksnelheid en volgorde kunnen bepalen. Uiteraard is daarbij een vrij scherpe controle van de onder wijzer nodig, terwijl deze tevens voor de zware opgave komt te staan om niet klassikaal doch Individueel de lessen te overhoren. Daarom kan dit systeem alleen gebruikt worden bij matige klasse omvang. Na deze interessante uiteenzetting werd een kopje thee genuttigd, terwijl een bezichtiging van de nieuwe vleugel deze avond besloot. Inmiddels hadden- de ouders gelegenheid gevonden zich me: het onderwijzend-personeel en het hoofd te verstaan over de vorderingen van hun kinderen en allerlei proble men die slechts in genoeglijk samenzijn vruchtbaar konden worden besproken. ZILVEREN JUBILEUM L. ARBOUW. Van het Diaconessenhuis woei van daag de vlag ter ere van de heer L, Ar bouw, die er zijn zilveren jubileum als portier vierde. Hedenfnorgen werd de jubilaris met vrouw en dochter ontvangen en toege sproken door de voorzitter van het be stuur prof, dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, onder aanbieding van een siga rendoos me zilveren plaat. Namens de gezamenlijke artsen deed dr. P. M. de Planaue toezegging voor een radiotoe stel, terwijl wegens ongesteldheid van zuster Elena de waarn.-directrice, zuster Ida van Setten namens de zusters drie zilveren couverts overhan- d gde. Nog werden geschenken aange dragen namens het huishoudkundig ner'oneel door mej Kuvk en onmens het mennelfik personeel door de heer Stavl"'». waarna ten slotte de jubilaris een dankwoord sprak. Ei' was de verdere dag een andere portier De Chr. Hist. Unie en het sociale vraagstuk REDE VAN HET TWEEDE KAMERLID H. KIKKERT. In het gebouw Rehoboth. waar gister avond velen waren bijeengekomen, heeft het Tweede Kamerlid de heer H. Kik kert uit Zeist gesproken over „De CHU en het sociale vraagstuk". De voorzitter, de heer D, v.d. Kwaak, sprak een inleidend woord, waarin hij er op wees. dat de regering er na de verkiezingen niet in is geslaagd om het vertrouwen van het gehele Nederlandse volk te winnen. Spr. waarschuwde er voor dat indien de* belangen van ons volk, zoals thans, ondergeschikt wor den gemaakt aan partijbelangen, ons volk steeds verder in het moeras zal zakken. Ten slotte wekte spr. op om paraat te zijn tegenover veelgehoorde leuzen daden te stellen en als begln- selpartfj steeds dat beginsel in de poli tiek uit te dragen- De heer Kikkert, die hierna het woord 1 verkreeg, veroordeelde allereerst de hou ding van verschillende predikanten, die vooral ook met het oog op de sociale verhoudingen, gemeend hebben de CHU de rug te moeten toekeren. Volgens spr. heeft een onvoldoende kennisname van het beginselprogram der Unie en een confontratie met het werk van mannen als Slotemaker de Bruine cs. hen op deze weg der dwaling gebracht. Door hun houding hebben zij zich losgemaakt van het verleden en is het sociale vraag stuk bij hen eerst na 5 Mei 1945 aan de orde gesteld. Nadat spr. er vervolgens op gewezen had, dat wij ook t.o.v- het sociale vraag stuk rekening moeten houden met de ontwikkelingsgang der historie, stond hij stil bij de tijd na de Franse over heersing toen allèrwegen de roep naar vrijheid werd aangeheven. Op deze tijd is een periode gevolgd, waarin men van verschillende zijden getracht heeft de uitwassen van een vrij maatschappelijk leven uit te snfjden. In dit verband her innerde de heer Kikkert aan de tot standkoming van vele sociale wetten, welke Nederland tot een voorbeeld van vele landen hebben gesteld. Hierna zette spr. uiteen, dat de Duit sers tijdens de bezetting beslag op het ganse bedrijfsleven hebben gelegd om vervolgens met dankbaarheid te memo reren. dat de werknemersorganisaties zich na de oorlog spoedig hebben her steld- In tegenstelling hiermede is het bedrijfsleven blijven berusten in han den van de vele bedrijfs- en vakgroepen. Vervolgens zette spr. uiteen, dat het in deze tijd noodzakelijk is, dat de rege ring een sterke contróle op de prijs- en loonvaststelling uitoefent. Dit zal echter weer niet mogen leiden tot een van boven opgelegde geleide economie. De CHU stelt zich op het standpunt, dat wij in Nederland een organisatie van het bedrijfsleven moeten heben. welke niet van bovenaf is opgelegd, maar die van onderuit is gegroeid. Wij moeten naar eet# publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie waarbij de ordeningsmaatre gelen niet worden gelegd ln handen van de staat, maar Voortkomen uit het be drijfsleven zelf. Uitvoerig wees de heer Kikkert er ten slotte op. dat het beginsel moet domi neren, Daarnaast zal ple CHU er ook voor waken, dat in deze zorgvolle tijd, de noden van ons volk naar draagkracht worden verdeeld en deze niet worden afgewenteld op de schouders van de minst-draagkrachtigen Na een korte pauze was er gelegen heid om met spreker van gedachten te wisselen, waarvan een druk gebruik werd gerpaakt. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde (Geologie)de heer H. K. Roessingh (Leiden): candi- daatsexamen Wis- en Natuurkunde (I) de heer H. A. Groen (Sliedrecht). BONKAARTEN HALEN. Morgen zijn de gezinnen aan de beurt waarvan het- Hoofd een stamkaarmum mer heeft tussen de 84.000 en 87.000. Medenemen alle stamkaarten en cie titelstroken van de bonkaart 709 waar aan zich de inwisselingsbon bevindt. Aan jonge en a.s. moeders, die nog geen toeslagkaart voor de 11e en 12e periode hebben ontvangen, en wier fa milienaam met de letters Sch t/m Z begint, zal morgen een dergelijke kaart worden uitgereikt. Medenemen de tweede distributie stamkaart en de contrólekaart. Aan hen, wier geslachtsnaam begint met de letters Sch t/m Z en wier T.D- nummer eindigt met het cijfer 6 en die in het bezit zijn van een inlegvel, waar aan zich bon 612 bevindt, zal morgen een schoenenbon worden uitgereikt. 40 JAAR TYPOGRAAF Onder hartelijke belangstelling her dacht gisteren de heer A. F. J. de Does zijn 40-jarig jubileum als letterzetter in in dienst van de N.V Drukkerij Eduard Ydo aan de Hooglandse Kerkgracht. 's Morgens werd de. jubilaris allereerst gehuldigd door de directie, namens wie de heer J W. Ydo een van grote waar dering getuigende toespraak hield. Spr. wees daarbij op de voortreffelijke plichtsbetrachting van de Jubilaris en herinnerde aan diens uitnemende dien sten tijdens de periode der illegaliteit, toen heel wat „ondergronds" drukwerk door hem is vervaardigd. Nadat hem een enveloppe met in houd was overhandigd, kw un ook het personeel met diverse geschenken aan dragen, waarbij een prachtig gecalligra- feerde oorkonde van zijn .collega W. Ravensbergen aparte vermelding ver dient. Natuurlijk bleef de dagelijkse ar beid verder rusten, 's Avonds was het gehele personeel te gast in de met tal van bloemstukken versierde woning in de Trompstraat, waar mede dank zij de muzikale begeleiding van H, Choufour een recht feestelijke stemming heerste. WINTERDIENST N. Z. H. De N.Z.H.V.M. zal op Zondag 5 Oct a.s. de winterdienstregeling invoeren. TENTOONSTELLING „KASTELEN ROND LEIDEN De laatste rondleiding op de tentoon stelling „Kastelen rond Lelden" wordt gehouden Zaterdagmiddag a.s. om 2.30 uur in het Sted. Museum De Lakenhal. De tentoonstelling sluit 30 September. De firma I. Zandvoort uit de Pie- terskerkkoorsteeg behaalde op de Veeten toonstelling te Utrecht twee eerste en een derde prijs in de afd. Slachtpaar- den benevens een eerste en een tweede prijs in de kampioensklasse. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 18 September. De lichte reactie, die gisteren inzette, bleek heden verder door te werken. Het zeer hoge koerspeil. dat de koersen de laatste weken hebben bereikt, lokt winstnemingen uit, ten gevolge waar van de aandelenmarkt, en ln het bij zonder de toonaangevende fondsen, teruglopen. Koninklijke olie opende 5 procent lager op 443verbeterde tot 445 en zakte weer in tot 442. Van de actieve industriëlen was Aku opmerkelijk zwak op 173, Unilever circa 6 procent lager, terwijl certificatie Cal- vé eveneens 6 procent inboetten. Phi lips bood nog het meeste weerstand op 387 Scheepvaartpapieren waren aan de zwakke kant. H.V.A. liep 6 procent te rug. Tabakswaarden prijshoudend. De beleggingsmarkt blijft ook in deze dagen, waarop wel eens van een infla toire stemming gesproken werd, prijs houdend gedisponeerd. Dp Amerikaanse markt was stil en overeenkomstig Wall- street iets beter. In dc heden gehouden zitting van d* Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft de voorzitter medegedeeld, dat de regering voornemens is om in dc zit ting van a,s. Dinsdagmiddag een ver klaring over Indië af te leggen. De voorzitter bracht ter kennis, dat het in zijn voornemen ligt om de de batten over deze verklaring nog die dag te openen. Extra Kabinetszitting Hedenochtend om tien uur is een ex- tra-kabinetszittüig gehouden, welke werd bijgewoond door de Luitenant- Gouverneur-Generaal dr. H. J. van Mook. 1 DODE EN 11 GEWONDEN. De actie van gisteren. Het Nederlands communiqué van he den meldt, dat de Nederlandse verlie zen van gisteren bedragen 1 gesneuvelde en 11 gewonden. Op vele plaatsen ,ln de bevrijde gebieden zijn Nederlandse pa trouilles beschoten. Een Nederlandse wachtpost verdreef bij Tenggerang een groep van de TNI bestaande uit 50 man. Tjibatoe op West-Java is door 150 man aangevallen. De aanval werd af geslagen. Op Oost-Java is een Neder landse post bij Kebonagoeng door 50 man aangevallen. Ook deze aanval werd afgeslagen, evenals bij Brastagi op Noord-Sumatra. toen een detachement door 1Ó0 man werd aangevallen. REGEN SPELBREKER BIJ BRAND OP LEUSDERHEIDE. De regen heeft de actie „Leusderhei- de" volkohien in de war gestuurd. Het afbranden is stopgezet en zal pas, naar men ons mededeelde, het volgens Jaar worden hervat. Tijdens de brand wer den gisteren herhaalde malen ontplof fingen gehoord. Het oppervlak van de strook heide, dat nu platgebrand is, is nog niet geschat. DE RADIOREDE VAN PROF. GERBRANDY. Van het besluit van de regeringscom missaris voor het radiowezen met be- trekking tot de op 14 Augustus j.l. door prof. S. Gerbrandy gehouden radiorede is de NCRV in beroep gegaan bij de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Bij wege van rechtsherstel is bij KB. op zijn verzoek, gerekend met in gang van 2 Juni 1943 aan C. A. van Woelderen eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Vlissingen, met dankbetulgine voor de langdurige diensten als zodanig bewezen. Doodvonnis over Petkof bevestigd. Het doodvonnis, dat werd uitgespro ken over Nicolas Petkof, de leider van de Bulgaarse oppositie, is door het Hof van cassatie bevestigd. UIT DE OMSTREKEN VOORSCHOTEN Medische Zondagsdienst De medische Zondagsdienst wordt gedurende heb weekeinde waargenomen door dr. C. J. Kerkhof, Voorstr. 23, Telef. 492. Burgerlijke Stand Geboren: Theodo- rus Robertus Maria. z. van J. van Geijle- wi)k en A. J. Zoetemelk; Cornells, z. van C. van Veen en j. P. Roos. Getrouwd: Wilhelmus Schrijvers, 32 Jaar en Margaretha Johanna van Hemert. 30 Jaar; Hendrik Jan van Venetlën, 37 Jaar en Mac-heltje van den Nleuwendljk, 33 J. Krijgsraad behandelt: Verdachten voor hun rechters De Krijgsraad te velde hield heden morgen zitting in de kleine zaal van de Hoge Raad aan het Plein te Den Haag om de beruchte zaak van de bomaanslag te behandelen, die verle den jaar op S*. Nicolaasavond aan de Prinsengracht te Den Haag werd ge pleegd. Negen verdachten kwamen voor hun rechters. Hoofdbeschuldigden waren F. J. J. baron van Heemstra, kapitein bij het troependet-achement no. 3 van de Generale Staf, de sergeant A. T. de Boer en J. P. J. Peterse, korporaal bij dezelfde afdeling. Verder nog 6 verdachten, man schappen en korporaals. Baron van Heemstra is o.a. ten laste gelegd, dat hij kennis droeg van de bom aanslag op de Prinsengracht en 'n plan beraamd had eenzelfde aanslag te ple gen op kolonel J. H. Droste en de aan nemer R. Zwolsman, dat hij v. H. zou hebben willen betrekken in een aanslag cp luit.-kol. Goedewagen en voorts, dat hij in het bezit was van vuurwapens en munitie. De Boer en Peterse worden er van beschuldigd, dat zij de bomaanslag: op de Prinsegracht hebben voorbereid en uitgevoerd. Verdachten S. B. en H. zouden verder betrokken zijn geweest bij de ontvoering van een zekere F. C. van Rijswijk. Kolonel mr. dr. J. P. van Erk fungeert als president van de Krijgsraad, mr. dr. J M. J, Baal als auditeur-militair. Reeds lang voor het begin der zitting heerste er grote drukte rond het gebouw van de Hoge Raad. Er was sterke bewa king, niet omdat men moeilijkheden verwachtte, maar om op alle eventuali teiten voorbereid te zijn. Er was strenge contróle op de door de president van de Krijgsraad uitgegeven toegangskaarten en niemand, dde niet voorzien was van een dergelijk bewijs, kon de zaal binnen komen. Lang vcoi het. begin van de zitting was het betrekkelijk kleine zaaltje reeds boordevol. Onder het publiek bevonden zich veel hofce militairen. Als verdedigers traden o.a. op mr. De Pont voor Van Heemstra, mr. Plantlnga voor Peterse en mr. dr. Klaassen voor Van Haastrecht. Begonnen werd met de zaak tegen P„ wie poging tot moord op Boer ten laste was gelegd. Boer is het slachtoffer ge worden van de bomaanslag, P. had reeds vroeger getracht Beer met een stengun van het leven te beroven. Dit was echter niet gelukt. Later heeft P. de beruchte bom bü Boer afgegeven op St. Nicolaasavond, met het bekende noodlottige gevolg, nl. dat Boer en 2 inwonenden, zijn "rouw en de dienstbode, om het leven kwamen. Tijdens net verhoor door de president b.eek. dat reeds in de zomer van 1946 een illegale organisatie bestond, waar van ook hoge officieren en politie-auto- riteiten deel uit maakten, met de be doeling. mensen, die „het wettig gezag ondermijnden" uit de weg te ruimen. Verdachte verklaarde in de bezettings tijd niet aan illegaal werk gedaan te hebben. In de zomer kreeg verdachte opdracht van verdachte De Boer om Boer te schaduwen. Hem werd verteld, dat Boer Engelandvaarders had verra den en contact hield met ondergedoken SS-ers. Ten slotte kreeg verdachte op dracht, Boer uit de weg te ruimen. Een maal ging hij met een stengun er op uit, maar het gelukte niet, Boer te onmoe- ten. In September kreeg verdachte op nieuwopdracht de helse machine bij Boer af te leveren. Op 5 December heeft verdachte vier van deze helse machines met De Boer samen gemonteerd. De Boer's bedoeling was, dat verdachte per soonlijk de pakjes afgaf. Behalve aan Boer zouden nog aan drie „eerder ge noemde" adressen dergelijke surprises worden afgegeven. Verdachte ging toen met de motor fiets naar Delft en reed vandaar naar de Prinsengracht in Den Haag. HU durfde zelf het pakje niet afgeven, aan gezien hU bang was* niet gauw genoeg weg te kunnen komen. HU maakte dus gebruik van twee toevallig voorbykomende bur gers, die hU verzocht het pakje af te geven, waarop stond „afzender Sinter klaas". Verdachte verklaarde er niet aan ge dacht te hebben', dat ook anderen dan Boer het slachtoffer konden worden van ue aanslag. Toen verdachte het pakje had afgegeven, had hU geen moed meer naar Zwolsman en Drost te gaan en reed naar Delft. Het pakje voor Goedewagen gaf hU aan van Haastrecht met de verklaring hoe het mechanisme moest behandeld worden. Van H. was volgens verdachte niet op de hoogte, dat hU Goedewagen op deze wU'ze uit de weg moest ruimen Toen verdachte des avonds thuiskwam, hoorde hU voor het eerst, hoe de aan slag op de Prinsengracht was afgelo pen. Verder blijft verdachte bU zyn voor de Officier-Commissaris afgelegde ver klaring, waarby' hU toegaf, te begrUpen dat Boer op Sinterklaasavond niet al leen zou zUn. Vervolgens gaf dc president kennis van het psychiatrisch rapnort volgens hetwelk verdachte volledig toereke ningsvatbaar is Na verhoor van deze verdachte deel de de president mede, dat in alle ge vallen één requisitoir zal worden gehou den. Vervolgens werd de sergeant De Boer voorgeleid- Hem is moord op Boer ten laste gelegd en vrUheidsberovlng van Van RUswUk die zij van zUn bed heb ben gelicht. Verdachte heeft reeds in 1945 met een zeeofficier gesproken over de slappe berechting van politieke de linquenten. Verd. heeft hierover baron van Heemstra gesproken, die het er mee eens was. Er is toen een bespreking ge houden. waarbij de organisatie werd behandeld. BU de gesprekken heeft verd. op zich genomen Boer en Zwolsman uit de weg te ruimen. BewUzen over de „schuld" van Boer had verd. nooit ge had; hU is op mededelingen van an deren afgegaan, In de zomer van 1946 heeft hU Petersen opdracht gegeven Boer op de Vinkebaan te doden. Toen dit niet lukte, kwam het plan van de „Molotow-cocktail" op. Van Heemstra had verdachte in contact gebracht met twee figuren die bU het B.M.V, werk zaam waren, van wie vooral een zekere Bakker een grote Invloed kreeg op de loop der gebeurtenissen. Verd. verklaarde, dat Van Heemstra een groen stipje bU de naam van ko lonel Droster in het -telefoon-boek zette een een streepje bij Zwolsman bij wUze van doodvonnis. Later werden deze tekens uitgera deerd. Hierop gaf verd. Petersen op dracht de pakjes af te geven. Uit dit verhoor bleek ook wel, dat Van Haastrecht, die op weg van Am sterdam met zijn motor een ongeluk kreeg door het ontploffen van een der bommen, inderdaad opdracht had een bom bU overste Goedewaagen af te le veren. Deze verdachte verklaarde pertinent, dat hU de bom niet bU Boer zou heb ben laten bezorgen, Indien hU geweten had, dat anderen ook het slachtoffer zouden kunnen worden. Een verklaring voor deze „domme" (volgens de president) gedachtengang kon hU met geven. Een scherp verhoor volgde naar aanleiding van een bewe ring van de verdachte, dat hU IndertUd verscheidene Duitsers heeft gedood en hun lijken in locomotieven bU NUmegen heeft verbrand. Do president, die zelf op een locomotief heeft gestaan, gaf blyk van dit verhaal niets te geloven en wees op de vele onwaarschUnUjkheden, om niet te zeggen onmogelUïcheden. „U gelooft het blijkbaar zelf", was de con clusie van de president. Van deze per- dachte verklaart het psychiatrisch rap- rapport, dat hU een fanatieke hyste rische psychopaat is, wiens daden hem niet ten volle konden worden aange rekend. Mr. dr. Klaassen, de verdediger van deze verdachte, had 2 getuigen gedag vaard, die oqk verklaringen aflegden over illegaal werk, dat zU tUdens dc be zetting met De Boer zouden hebben ge daan. De eerste getuige werd aan een scherp verhoor onderworpen aangezien de rechters kennelUk weinig geloof aan deze verhalen hechtten. De tweede getuige legde eveneens be lastende verklaringen af over 't slacht offer Boer. De president onderwierp ook deze getuige aan een scherp ver hoor. waarbij van de verklaringen piet veel overbleef. In leder geval bleek wel, dat getuige ln 1942 opdracht van de B. S, kreeg om Boer uit de weg te rui men. De President wees er verdachte op, dat de P.R.A. een onderzoek heeft ingesteld naar Boer. dat niets belastend heeft opgeleverd. Hierna ontwikkelde zich een scherp conflict tussen de advocaat en de pre sident, die alleen qiaar verklaringen van „horen zeggen" niet wilde aanho ren. terwijl de pleiters er op stonden de man toch te laten uitspreken. Ten slotte gebeurde dat laatste, waarop een. lang belastend verhaal over het slacht offer Boer volgde, zonder dat getuige feiten kon noemen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3