Zitting der V. N, geopend Britse helden door Britten herdacht Belangrijke vinding baat Bloembollen-cultuur In wankel juridisch gebouw géén economisch herstel Politieke en militaire maatregelen primair Dr van Mook terug en tevreden Vond in Amerika begrip voor Nederlands standpunt" Wat er in Indië gebeurt WEERBERICHT Plechtigheid voor „Airborne"-monument Ie Oosterbeek Met een enkel woord Hoe narcisvlieg afdoend bestreden wordt 86sïe Jaargang WOENSbAG 17 SEPTEMBER 1947, No. 26187, LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Herrny Hoofdredactie: B. W. Mertküorst eh J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en AcLm,: 25041; Red.: 21507 Witte Singel l, Leiden - Giro no.: 57055 Prof. Josephus Jitta schiijft uit Indië: Prof. Mr. A. C. Josephus Jltta schrijft ons uit Batavia: EEN kort, zeer kort verblijf in Ned.- Indië gaf mij nochthans de gele genheid mij even te oriënteren omtrent de wederopbouw van Indië. Daartoe vertoefde minister Neher hier nog iets korter tijd dan ik, maar ik heb de indruk, dat hfj zich onder deze omstandigheden terecht meer met de politieke, dan met de economische op bouw heeft ingelaten. Deze twee han gen trouwens ten nauwste samen. Het ene kan niet zonder het andere. Het advies aan de Regering van twee zo bi) uitstek deskundige namen als de Kat Angelino en-Weyer heeft indertijd ge luid: Bindt u niet politiek, alvorens gij economisch enig houvast hebt, is he laas doqr Regering en Comniissie-Gene- raal in de wind geslagen. Ik had trouwens in Nederland reeds de indruk, dat zelfs zakenlieden in In dië en Nederland, de mannen van de cultures en van de handel, overigens snugger genoeg, wanneer het om hun zaken gaat, ten onrechte geredeneerd hebben: laat ons maar een politieke overeenkomst aanvaarden, ook een waarvan de consequenties hoogst onze ker zijn, mits wij maar weer aan het werk kunnen gaan. Begrijpelijk, maar onjuist. Binnen een wankel Juridisch gebouw, waar rechtszekerheid ontbreekt, kan men geen economische overeenkom sten, waar men op aan lean, sluiten. Dat laatste heeft slechts zin, wan neer men primo een tegenpartij heeft waar men in de regel op kan rekenen en secundo een rechter op wie men zich bij niet-nakoming kan beroepen. Reële handel zonder rechtszekerheid is onmogelijk. NED.-INDIË is, wat zijn economisch herstel betreft, nog in een primi tiever stadium, dan Nederland. De schade is nog niet te overzien, zij is nog zelfs niet beëindigd. Zy breidt zich nog dagelijks uit. In het schitterend aange legde Bandoeng, in een moderne Ame rikaans aandoende stijl gebouwd, is heel wat verwoest, maar voornamelijk door de Republikeinen. Wel hebben de Ja panners de stad ernstig verwaarloosd. Hun leerlingen onder de Republikeinen hebben h^tar echter voor een groot deel opzettelijk vernield. Toch is voor wfe Rotterdam, Den Haag, de Betuwe en Nijmegen onmid dellijk na de bevrijding heeft aan schouwd, de schade hier relatief be trekkelijk gering. HET prijs- en loonpeil is in Indië nog veel minder tot evenwicht ge komen dan in Nederland. De ryst, het voornaamste voedingsmiddel der bevolking, is meer dan 20-voudig in prijs gestegen. Maar die prijs zal stellig dalen, veel eerder dan de nog slechts tot twee- of driehonderd percent ge stegen prijzen in Nederland. De lonen zyn hier aanmerkelijk gestegen. Maar nog niet in verhouding tot de prijzen. Bovendien zal Indië veel eerder dan Nederland met kostbare producten op de wereldmarkt kunnen komen en op de duur geraken tot een export overschot, vóórdat Nederland daarop in die mate kan rekenen. KORT samengevat verkeert het eco nomisch herstel van Indië' in èen veel primitiever stadium dan in Nederland. Het herstel van rust en vei ligheid in Ned.-Indië en de wederop bouw zijn nauwelijks aan de gang. In Nederland zijn wij daarmede reeds meer dan twee jaren bezig. Er moet nog heel wat gebeuren, o.a. het bouwen van 700.000 woningen, maar er is reeds zeer veel hersteld. Over enige jaren gezien is de kans op economisch herstel van Ned.-Indië gro ter dan bij ons. Mits en dit voorbe houd is essentieel rust, orde en rechtszekerheid er worden gewaarborgd. Vandaar, dat de politieke en militaire maatregelen de onmisbare voorwaar den zijn voor economisch herstel. Worden zij vervuld, dan is een goede hoop voor economisch herstel gewet tigd. Komen zij niet, hoe dan ook, tot stand, dan kan men zich over het economische herstel slechts illusies maken De conferentie te Parijs Naar verwacht wordt zal te Parijs binnenkort overeenstemming worden be reikt over het uit te brengen rapport. Alle landen, met uitzondering van Zwitserland, namen de Amerikaanse voorstellen aan, doch de Zwitserse af gevaardigde heeft de Amerikaanse de legatie te kennen gegeven, dat zijn land de eenstemmigheid niet in de weg wil staan. Naar uit bevoegde bron wordt vernomen is de Amerikaanse onder-mi nister van economische zaken, Clayton, „zeer tevreden" over de op voorstel van Amerika in het rapport aangebrachte wijzigingen. Het rapport is uitgebreid in die zin, dat de landen op zich nemen onmiddel lijk maatregelen te treffen ter bereiking van binnenlandse financiële en econo mische stabiliteit en onafhankelijkheid van buitenlandse hulp. Dit laatste kwam niet in het oorspronkelijke rapport voor. De nadruk wordt gelegd op de uitvoe ring van het overeengekomen herstel en productie-program, terwijl het rap port verder tot uitdrukking brengt, dat de 16 landen het eens zijn over de nood zakelijkheid van een Europese douane unie. Op een persconferentie is medege deeld, dat de slotzitting a.s. Maandag of Dinsdag zal plaats hebben onder presi dium van Bevin. STAKINGEN IN ITALIË. 850,000 metaalarbeiders in Italië zijn in staking gegaan, nadat de onderhan delingen over een nieuw collectief con tract waren vastgelopen. De rijstoogst- wordt bedreigd, nu on geveer 1,3 millioen landarbeiders reeds 9 dagen in staking zijn. De arbeiders in Zuid-Italië hebben gedreigd zich bij de staking in het Noorden aan te sluiten. De uitbreiding van de staking in Noord-Italië volgde op tijdens het week einde door Togliatti, leider der commu nisten. gehouden redevoeringen, die de V.S- beschuldigde van werelddictator schap. De toehoorders riepen „de dood aan Truman". Te Florence oefende Togliatti critiek uit op de Paus, „die te gelijkertijd voor de vrede bidt en de oorlogszuchtige rede van de president der V.S. toejuioht. Wij kunnen riiet be grijpen, hóe Christus en dollarpolitiek met elkaar in overeenstemming kunnen worden gebracht", aldus Togliatti, die er nog aan toevoegde, dat de Sovjet- Unie dichter bij de Christelijke moraal staat dan Amerika! SOVJET-NOTA AAN FINSE REGERING. De Sovjet-autoriteiten te Helsinki hebben de Finse regering een nota doen toekomen waarin gewezen wordt op het bestaan van, „fascistische en anti-Sov- jetrussische organisaties" in Finland. Over het algemeen ben ik tevreden over de besprekingen, die ik in de Ver. St. heb gevoerd", zeide de Luit.-Gou- verneur-Generaal, dr. II. J, van Mook, die na een afwezigheid van ruim 10 dagen uit New York in ons land is teruggekeerd, hedenmorgen om 10 uur na zyn aankomst op Schiphol. „U weet wat de bedoeling van mijn reis was: zélf de stemming daar te pei len en voorts het standpunt te verdui delijken, dat de Ned. regering ten op zichte van Indonesië inneemt". In beide opgaven meende de Land voogd te zijn geslaagd. Hij zeide zeker begrip gevonden te hebben voor het Nederlandse standpunt en antwoord de op een desbetreffende vraag, dat de beschieting van de consuls in In donesië op de Amerikanen weinig in druk heeft gemaakt: „Omdat er zo veel geschoten wordt in de wereld en omdat de consuls niet geraakt waren". Dr. Van Mook volstond thans met korte, vrij algemene uiteenzettingen over aangelegenheden, die de journalis ten hem voorlegden. Een daarvan betrof de duur van het consulaire onderzoek. „Men kan een dergelijk onderzoek op vele manieren instellen", aldus dr. Van Mook. „Het kan op een tijdsduur van een halfjaar worden gebaseerd, maar ook van een maand. Het ziet 'er echter naar uit, dat het zo kort mogelijk zal blijven". De Luit.-Gouv.-Generaal verwachtte voorts, dat vandaag of morgen het der de land voor de Drielanden-commissie zal worden aangewezen. Ook over eventuele financiële steun der V.S. by de wederopbouw van In donesië heeft dr. Van Mook bespre kingen gevoerd. Hy sprak als zyn verwachting uit, dat op de duur daar voor een basis gevonden zal worden, waarschijnlijk in de vorm van cre- dieten. Naar bekend heeft de Landvoogd zijn terugreis uit New York Zaterdag j.l. enkele dagen uitgesteld, omdat op die dag juist de Australische minister van Buit. Zaken, sir Herbert Evatt. in de VS arriveerde1 en hij er prijs op stelde met deze bewindsman een onderhoud onder vier ogen te hebben. „Er bestond nog al enig verschil van inzicht tussen ons beiden", vervolgde dr. Van Mook, „en daarom is het bijzonder nuttig geweest, dat ik hem heb kunnen spreken". Het vraaggesprek werd besloten met een discussie over de e.v. maatregelen, die na indiening van het consulaire rap port bij de Veiligheidsraad zullen wor den getroffen. „Wy zullen op ons standpunt blijven staan", aldus dr. Van Mook. „met de eis, dat uitvoering wordt gegeven aan de plannen, die wy voor beide par tyen de beste achten". Minister Van Boetzelaer van Ooster hout. ir. W. Schermerhorn en een aan tal der thans in ons land verblijvende Indonesische staatslieden waren op het vliegveld ter begroeting aanwezig. ZONDAG A.S. TERUG NAAR BATAVIA. Dr, Van Mook deelde mede, Zondag morgen ajs. per vliegtuig naar Bata via terug te keren. SJAHRIR ZONDAG TE LONDEN. Naar wij van onze Londense cor respondent vernemen, is de aankomst van Sjahrir te Londen bepaald op Zondag a-s. LIVENGOOD EN CIZAISKA TOEGELATEN. Bij besluit van de Luit. Gouverneur- Generaal is Charles Livengood, consul- generaal van de Ver. Staten, toegelaten tot voorlopigé uitoefening van zijn con sulaire functies. Eveneens is toegelaten Albert C. Cizaiska tot de uitoefening van zijn functies als vice-consul-gene- raal der Ver. Staten. Amerikaans voorstel tegen agressie Gistermiddag is te Flushing Meadows (New York) de algemene vergadering der V.N. geopend. Voorzitter is de Bra ziliaan Aranha. Hij werd gekozen met 29 stemmen tegen 23 op de Australiër Evatt en 6 op de Tsjech Masaryk. Aranha erkende in zijn openingsrede, dat de organisatie der V-N. na haar laatste zitting zeer weinig heeft kunnen doen. Het grote aantal agendapunten concentreert zich tot de vraag, of de gekozen weg zal leiden tot VTede of strijd, aldus de voorzitter. Wij moeten niet alleen het gebruik van alle soor ten wapens, maar alleen al de gedachte aan oorlog veroordelen. Spr. acht de enige oplossing, dat alle volken en alle mensen in alle streken vertrouwen krijgen in de organisatie der V.N. „Ik ken geen groter beroep op de wijsheid en het verstand van de mens en de goede wil van regeringen en volken, maar aan deze oproep moet gehoor worden gegeven, opdat de wereld niet omkome", aldus Aranha. De voorzitters der diverse commissies werden vervolgens aangewezen. Bij hun aankomst hebben Wyszjinsky, de Russische plv. minister van Buitenl. Zaken, Bidault, de Franse minister en Mc Neill, de Engelse onder-minister, gewezen op de noodzakelijkheid met alle WISSELEND BEWOLKT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Na een koelere nacht morgen over dag weer flink oplopende temperatuur. Wisselend bewolkt, doch bijna overal droog weer. Weinig wind. 18 SEPTEMBER. Zon op: 6.18 uur: onder: 18,50 uur. Maan op: 10,45 uur; onder: 20,22 uur (22 Sept. E.K.). Hoogwater te Katwijk te 6,11 en 18,29 uur. kracht voor behoud van de vrede te werken. Als de practijk daarmede nu meer in overeenstemming wordt gebracht De Amerikaanse delegatie he^ft een plan opgesteld voor een verdrag van onmiddellijke wederzijdse verdediging tegen agressie, ondersteund door gewa pende troepen van de ondertekenende staten. Nader wordt uiteengezet, dat het voorgestelde verdrag, dat de vorming ten gevolge zou kunnen hebben van een internationale politiemacht om Grie kenland onmiddellijk te verdedigen te gen agressie van Joego-Slavië, Albanië en Bulgarije, een aanvulling zou vor men op het handvest der V.N. en in overeenstemming zou zijn met artikel 51 van het handvest, volgens hetwelk de staten het recht van individuele of collectieve zelfverdediging erkennen, indien een gewapende aanval plaats heeft op een lid van de V.N. tot aan het moment, waarop de reiligheidsraad de noodzakelijke maatregelen voor het handhaven van internationale vrede en veiligheid heeft getroffen. Het verdrag zou door elk lid der V.N., de Sovjet-Unie incluis, ondertekend kunnen worden, doch onmiddellijk van kracht worden. 90k al tekenen de S U. of met haar verbonden staten niet. Een actie volgens het verdrag, waaronder gebruik van gewapende macht der on dertekenende mogendheden, zou niet onderhevig zijn aan het veto van een grote mogendheid. Men hoopt met dit plan twêe hinder nissen te overwinnen voor het hand haven van de vrede in Griekenland: 1. Het voortdurend gebruik maken van het vetorecht door de S.U. tegen elke actie om Griekenland te bescher men tegen aanvallen der Noordelijke buren 2. Obstructie van de Sovjetdelegatie' tegen het sluiten van militaire over eenkomsten tussen de V.N. en leden- staten, waarmee men had gehoopt een internationale politiemacht op te rich ten ten einde besluiten van de V.N. met kracht van daden uit te voeren- 500 Britse leden van de „Pelgrimage 1947" van de slag om Arnhem bezoch- ten het thans geheel gereed gekomen Airborne-monument, dat de Ooster- beekse bevolking heeft gesticht in een plantsoen in de nabijheid van Hotel Hartenstein, waar in de rumoerige Septemberdagen 1944 het hoofdkwar tier gevestigd was van de Britse lucht landingsdivisie. welke zo hevig heeft gestreden en geleden om in het bezit te komen van de Rynbrugb ij Arnhem. Behalve deze 500 Britten, waarvan enige tientallen nog in uniform waren en als een speciale eredelegatie een be paalde plaats bij deze plechtigheid kreeg, woonden de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, jhr. dr, C, ,G. C. Quarles van Ufford en de burgemeesters van Arnhem en Oos terbeek deze plechtigheid bij. Burgemeester J. J. Talsma van Oos terbeek heeft het officiële gezelschap en vooral de Engelse gasten met in het bijzonder hun leider, brigadier G. W. Lathbury, een hartelijk welkom toege roepen. Na herinnerd te hebben aan de spannende dagen van September 1944 wenste hij de Engelse gasten nog een goede tijdspassering in Oosterbeek en Arnhem. Brigadier Lathbury voerde hierop het woord en legde als eerste namens de Britse landingstroepen een fraai bloem stuk aan de voet van het monument. Een Brits onder-officier legde daarna een bloemstuk ook namens kameraden. Daarna droegen de Commissaris der Kohingin en burgemeester Talsma bloemen aan. alsmede burgers uit het BINNENLAND. De 49,-Jarige Schipper A. v. Sterre, Engelse gezelschap en Oosterbeekse cor poraties. De plechtigheid, door duizenden be zocht, werd besloten met het spelen van de volksliederen van Engeland, Polen en Nederland. Ten slotte kregen de leden van de Pel grimage ieder afzonderlijk gelegenheid bloemen te leggen als hulde aan hen, die in 1944 de heldendood in Arnhem en Oosterbeek stierven. Enorme zwendel in textielpunten. KOOPMAN DROEG EEN MILLIOEN BIJ ZICH! De Amsterdamse economische recher che heeft in Amsterdam twee personen aangehouden, die betrokken bleken te zijn bij een enorme zwendel in textiel punten. Op een 35-jarige koopman werden by fouillering nle.t minder dan één mil lioen textielpunten, in coupures van 2000 punten gevonden. De punten zyn vermoedelijk afkomstig van diefstal uit een textielfabriek. Eén millioen punten is gelyk aan 20.000 herencos- tuums of 65.000 japonnen. Nieuwe Engelse ambassadeur. SIR PHILIP NICHOLS OPVOLGER VAN SIR NEVILLE BLAND. Officieel wordt medegedeeld, dat Sir Neville Bland, de Britse ambassadeur te Den Haag, in verband met de leeftijds- greiis aan het. einde van dit jaar de diplomatieke dienst gaat verlaten en uit dien hoofde ontheven wordt van zijn functie in Den Haag. Hij zal worden opgevolgd door Sir Philip Nichols de tegenwoordige am bassadeur in Tsjecho-Slowakije. Bij het onderzoek, dat nog wordt voortgezet, vond de recherche in een kuil op de Gooische heide nog 110 bon nen voor 1320 luiers. 1 De helper van de koopman is ook ge arresteerd. Wederom brachten dit jaar 500 Engelsen, bestaande uit nabestaanden en oud-strijders der Airborne-divisie, die de slag om Arnhem meemaakten, een bezoek aan Arnhem. De plechtigheden werden geopend met een kranslegglng bij het zojuist gereed gekomen monument der Airborne-troepen. Overzicht tijdens, de plechtigheid, met op de voorgrond de Engelse nabestaan den en rechts de oud-strijders. -» (Foto ANP) Ook .tegen colorado-kever? plaTgVbefdfz.g0\ha™Xn™ethodee De bollen- worden in warm water „ge kookt" by een temperatuur van 43 gra den, waardoor de larve wordt gedood. „Het bezwaar van deze methode is" aldus dr. de Mol „dat ten eerste verschillende fraaie en dus belangrijke nai^cissoorten tegen deze methode niet bestand zijn en ten tv/eede, dat de reeds in de zon gedroogde bol weer door en door nat wordt en dus óf gaat rotten of direct weer gepoot moet wor den en eerst na de bloeitijd voor export geschikt is. Gedurende dit tijdsverloop van byna een jaar is de kans voor her nieuwde besmetting aanwezig". Dr. Willem Eduard de Mol, een be kend bioloog te Amsterdam, heeft ons het een en ander medegedeeld over zijn ontdekking van het kool- zuur-zuurstof-principe, ter bestrijding ojn. van de voor narcissenbollen zo gevreesde narcisvlieglarven. Deze larven ontwikkelen zich uit het in het voorjaar op de narcisbollenvelden gelegde eitje van de narcisvlieg en vreet zich in de narcisbol, welke daar door vernield wordt. De larve ontwik,- kelt zich daarna wederom tot vlieg en het spe* herhaalt rich, waaruit volgt, dat een enkele „besmette" bol in een veld of een partij een gevaar van be langrijke afmeting oplevert. Tijdens het uitspreken van de Troonrede door minister-president, dr. Beel in de Staten-Generaal- (Foto ANP) geraakte akn boord van een stoomkraan, gemeerd. In de Waalhaven te Rotterdam, beklemd tussen het contragewicht en een zich op het dek bevindende hoed van een meerpaal. Kort daarop Is hij aan zijn ernstige verwondingen bezweken. Bij K.B. is benoemd tot Dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Delfland de heer mr. Th. F, J. A, Dolk. Opvarenden van de Hr Ms mijnen vegers „Pieter Florisz" en „Abraham v. d. Hulst", welke schepen van 2124 Septem ber a.s, Lissabon zullen aandoen, kunnen aldaarpost-, gewone en aangetekende brieven en briefkaarten uitgereikt krijgen, mits deze uiterlijk 18 September gepost worden. Vrijdag as. vertrekt een delegatie van de landelijke bedrijfsgroep transport der E.V.C. en van de Alg. Ned. Bond van Zeevarenden naar het congres van de National Maritime Union, de Amerikaanse zeelledenorganisatie, aangesloten by de C.I.O.. dat op 22 September te New York begint Een inval Is gedaan ln een woning te Venlo, waar een smokkelaarsbende kon worden opgerold. Een grote party koffie en levensmiddelen, gereed voor de smokkel naar Duitsland, werden ln beslag geno men. De bewoner B. en twee Duitsers uit het Duitse stadje Lobberich werden in gesloten. Gisteravond is ln het St. Elisabeth ziekenhuis te Alkmaar de bekende schryf- ster, mevr. A. G. Valkhoff-Wljdpm (pseu doniem Anke Servaesj op 49-Jarlge leef- tUd overleden Het buitenlands bezoek op de Jaar beurs te Utrecht neemt nog steeds toe. Reeds thans kan worden gezegd, dat het buitenlandse bezoek dat van de vorige beurs aanmerkelijk overtreft. Tydens een hevig onweer sloeg de bliksem ln de boerderij van Relnders te Melderslo De boerderij verbrandde totaal en slechts een deel van de Inboedel werd gered. De grote schade de pas binnen gehaalde oogst ging geheel verloren wordt slechts ten dele door verzekering gedekt. BUITENLAND. Het Engelse ministerie van finan ciën heeft medegedeeld, dat het interna tionale monetaire fonds er in heeft toe gestemd, Engeland binnen enkele dagen 60 millloe dollar te versohaffen tegen pon_ den sterling. Het hoge hof van cassatie van Bul- garye heeft gisteren het beroep van Nicola Petkof behandeld. Petkof's raadsman ver dedigde hem ln een pleidooi van drie uren. De uitspraak wordt over enkele dagen verwacht. De z.g'. .hongersnoodrots" in de Oostenrijkse Mondsee naby Salzburg Is door de lage waterstand in het meer geheel zichtbaar geworden. Volgens overlevering ls hongersnood niet meer te voorkomen als deze rots bloot komt te liggen. Janos Esterhazy, de vroegere leider van de Hongaarse minderheid ln Slowakye en gewezen lid van het Tsjechische par lement, is te Bratislava by verstek ter dood veroordeeld. Zijn verblijfplaats ls onbe kend. Het Oostenrykse kabinet zal zich tot de Sovjet-bezettingsautorltelten wen den in verband met het feit, dat een niet geïdentificeerd vliegtuig twee bommen geworpën heeft boven een bosrijk gebied, ten gevolge waarvan een groot bos in vlammen opging. Sovjettroepen houden manoeuvres ln die streek Fiorello Laguardia. de vroegere bur gemeester van New York en directeur- generaal van de Unrra, heeft gisteren een Inzinking gehad 'en bevindt zich volgens zijn doktoren in een „critleke toestand". Te Londen Is het eerste internatio nale congres van brandweerlieden geopend. Afgevaardigden van zestien landen, o.a. uit Nederland, zijn op dit congres tegen woordig. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken deelt mee. dat een bedrag van tien millioen dollar ter beschikking van Griekenland is gesteld voor de aan koop van dringend benodigde Import goederen. Over de grenzen van Triëst heerst onenigheid Bovendien hebben dfe Zuid- Slaven het voornemen geuit aan de be zetting van Triëst deel te willen nemen. Engeland heeft thans gezanten be noemd ln Hongarije, Bulgarye, Finland en Oostenryk Sir Victor Mallet wordt am bassadeur te Rome. ,,Deze methode, die ik thans na een 10-jarige studie heb ontwikkeld en met succes bekroond zag en welke ik het koolzuur-zuurstof-drukprincipe pleeg te noemen ls van een geheel andere oor sprong", aldus dr. De Mol.' „De bollen worden in een afgesloten ruimte gebracht, waarin een gas mengsel van 80 zuurstof en 20 koolzuur onder een druk van 10 at mosferen wordt gepompt, deze toe stand blyft 8 a 10 uur gehandhaafd. Gebleken is: a. dat de larve absoluut dood en dus onschadelijk is; b. dat de toegevoegde koolzuur voedsel voor iedere plant de groeikracht der bollen opvoert. Aangezien deze metho de volkomen droog geschiedt, zyn de bollen direct nadat zij de drukruimte verlaten hebben, geschikt om bewaard of verzonden te worden". Dr. De Mol vertelde voorts, dat in samenwerking met de directie van een groot bollen-exportbedrijf in Lknmen nabij Alkmaar sedert 1941, eerst ln het klein en later op grotere schaal, proe ven met narcissen zyn genomen, welke een volledig succes bleken. De directeur van dat bedrijf deelde mede. dat de resultaten van de methode van dr. De Mol van dien aard zyn, dat er goede hoop bestaat op deze wijze de narcisvlieg geheel uit te roeien. Bij een der laatste toepassingen heeft men een levende colorado-kever tus sen de te behandelen bollen gezet en het bleek dat deze gevreesde aard appelverdelger al evenmin tegen het koolzuur-zuurstof-druk principe be stand was als de narcisvlleglarve. Hoewel de bouw van ruimten, welke een druk van 10 atmosferen kunnen verdragen geen onoverkomelijke moei lijkheden meer oplevert, zou bij de bouw van voldoende kamers om èille voor ex port bestemde narcisbollen te behandè- len zóveel geld gemoeid zijn, dat daar aan voorlopig niet kan worden gedacht. „Wel behandelen wij" aldus de zegs man „een deel van de bollen welke wij voor de verdere cultuur behouden en niet alleen wij doch ook kwekers uit andere streken, zelfs uit Zuid-Holland, komen bij ens om op ons bedrijf hun bollen te laten behandelen. De resul taten riJn zéér gunstig en ik heb de overtuiging dat wanneer dr. De Mol in staat zou worden gesteld tot labora toriumonderzoek op ruime schaal, het door hem gevonden principe een be langrijke vooruitgang zou blijken te zijn in de bestrijding van tal van schadelijke insecten in levende planten. Dr. De Mol deelde ten slotte mede, dat hij octrooi heeft verkregen voor Nederland, Frankryk, Engeland en de Ver. Staten,

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1