„Snelle behandeling van ernstige aangelegenheden noodzakelijk" Hoe Amerika de Ver. Naties denkt te steunen WEERBERICHT Wat er in Indië gebeurt Nieuwe puntenwaardering textielproducten voor Met een enkel woord 86sïe Jaargang MAANDAG 15 SEPTEMBER 1947 No. 26185' LEIDSCH DAGBLAD Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer Directeur: J. W Hermy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no.: 57055 Wenken van Marshall Griekenland zorgenkind De Amerikaanse minister van Buit. Zaken, Marshall heeft ter gelegenheid van de opening van de „Week der V.N." in de V. S. gisteren in het Waldorf-Astoria hotel te New York een rede uitgesproken. Hij drong aan op snelle behandeling van „ernstige aangelegenheden op het gebied van politiek en veiligheid" door de Algemene Vergadering der V. N„ welke morgen wordt geopend. „Marshall, die de Amerikaanse delegatie zal leiden, legde er de nadruk op, dat zijn delegatie de pogingen om het dode punt in de Griekse crisis te overwinnen, geheel zal steunen. „Wjj zyn in het bijzonder bezorgd over de hulp van Albanië, Joego-Slavië en Bulgarije aan de Griekse guerilla- stryders, een directe bedreiging van de territoriale onschendbaarheid en politieke onafhankelijkheid van dat land". „Wij hebben geen andere inte resse dan het herstel van de vrede in het gebied, waar de strijd thans woedt". Marshall kondigde aan, dat de Ame rikaanse delegatie met een aantal voor' stellen voor de dag zal komen, waarvan hij echter geen bijzonderheden gaf. In zake Palestina is het van het grootste belang, dat een "zo groot mogelijke ma te van overeenstemming in de Algeme ne Vergadering bereikt wórdt en dat de betrokken volken de aanbevelingen als een grondslag om de problemen op te lossen zullen aanvaarden. Over het veto-recht zeide Marshall, dat Amerika niet onveranderlijk afwij zend staat tegenover voorstellen tot herziening van het Handvest. Hij ge loofde echter niet, dat er op het ogen blik behoefte bestaat aan belangrijke herzieningen of aan een wijziging in het algemeen karakter der V. N, Verwijzend naar de jongste houding der Sovjet-delegatie in de Veilig heidsraad zeide Marshall dat hij moei lijk kon geloven, dat leden der V. N. opzettelijk de structuur der V. N. pro beren te vernietigen door te volhar den in daden van agressie of door een obstructie, welke de belangrijke organen der V. N. verlamt. Marshall verklaarde, datdea.s. zitting der Algemene Vergadering wellicht het begin betekent van een nieuwe phase in het leven der V. N. Gedurende de twee jaren van haar bestaan hebben de regeringen en volken een prijzens waardige sympathie betoond. Deze be ginperiode loopt thans ten einde. Ons werk zal aan een critisch onderzoek worden onderworpen De vrees en on zekerheid over de toekomst der V N. zijn een weerspiegeling van de onzeker heid omtrent het doel en bedoelingen van de leden zelf. Marshall zei vervolgens, dat de V. S. de V. N. niet zien als een gemak kelijk hanteerbaar middel om tijde lijke nationale voordelen te verkrij gen en dat zij niet opnieuw In inter nationale anarchie weg wensen te glijden. ACHT PUNTEN. Marshall gaf in acht punten een uit eenzetting over wat de steun der V. S. aan de V. N. betekent. 1. „Wjj moeten zelf onze verplich tingen op grond van het Handvest trouw nakomen". 2. „Onze openbare handelingen moe ten in overeenstemming zijn met het Handvest, hetzij deze worden uitge voerd door middel van de V. N. hetzij op andere wijze". 3. „Wij moeten de problemen, die door andere vreedzame middelen nog niet konden worden opgelost en krach tens het Handvest een oplossing be hoeven, naar de V. N. verwijzen". 4 „WÜ moeten volhardend en trouw binnen het kader van de verschillende Van Zeeland in Commissie van Drie. PAUL VAN ZEELAND. De voormalige premier van België, is benoemd tot vertegenwoordiger van België in de Commissie van Drie. Hy zal terzijde worden gestaan door de Belgische consul-generaal te Batavia, Van der Stichelen, de kolonel Servais, Belgisch militair attaché te Den Haag en door de heer Claeys-Bouaert van het Belgische ministerie van Buiten landse Zaken. prganen en bureaux van de V. N. wer ken opdat deze de hun opgeiegde ta ken met succes kunnen vervullen". 5. „Wij moeten de procedures ei machinerie van de V, N. zelf, trachten te verbeteren en met de anderen de middelen verschaffen welke voor haar doelmatigheid noodzakelijk zijn". Generaal Marshall. 6. „Wij moeten met de andere le den duidelijk maken, dat agressie te gen de territoriale onschendbaarheid of politieke onafhankelijkheid van anderen door de gemeenschappelijke inspanning van de leden der V. N. zal worden weerstaan". 7. ^Wij moeten al onze krachten in spannen om de rest der vredesverdra gen tot stand te brengen, waardoor de normale voorwaarden worden gescha pen waaronder de V. N^zoals oorspron kelijk was bedoeld, kunnen functionne- ren. De V. N zijn bedoeld om de vrede te handhaven en niet om de vrede tot stand te brengen". 8. „Wij zullen met de anderen trach ten de economische toestand van de wereld te verbeteren en economische voorwaarden te scheppen, welke voor de internationale stabiliteit noodzake lijk zijn". Marshall verklaarde ten slotte, dat de V. S. uitzien naar een spoedige toe lating tot de V. N. van de landen, die thans hiervoor in aanmerking komen ,,De Amerikaanse delegatie bij deze Al gemene Vergadering zoekt niet het suc ces der V. S. maar het succes der V.N." Naar verluidt keurt president Tru man de gisteren door Marshall uitge sproken rede. President Truman bevindt zich aan boord van de „Missouri" en van de conferentie te Rio de Janeiro op weg naar huis. Men is te New York van mening, dat uit het feit, dat de rede per radio naar het schip werd overgebracht, kan worden geconclu deerd, dat de Amerikaanse regering aan de rede van Marshall groot be lang hecht. WARM. Hier ei£ en daar ochtendmist. Over dag overdrijvende wolkenbanken met een enkele bui en matige, nu en dan vrij krachtige wind uit Zuidelijke rich tingen. Warm. 16 SEPTEMBER. Zon op: 6,14 uur, onder 18,55 uur. Maan op: 8.03 uur, onder 19,51 uur, 22 September E-K. Hoogwater te Katwijk 4,56 en 17,15 u. BRITSE ADMIRALITEIT ONTHULT: „Hitier verloor vertrouwen in Italië in 1940". Uit het Zaterdag gepubliceerde rap port van de Engelse Admiraliteit over conferenties van Hitier tijdens de oorlog blijkt dat het Duitse opper commando reeds in November 1940 het vertrouwen in Italië begon te ver liezen. 14 November van dat jaar verklaarde de marinestaf van Hitier. dat het on afhankelijke offensief van Italië tegen Griekenland niet in overeenstemming was met de belangen van de gemeen schappelijke oorlogsvoering van Duits land en Italië en dat de strategische vlootpositie van Engeland hierdoor ver beterd was. Ook gaf de marinestaf uiting aan zijn mening, dat Italië het Egyp tisch offensief, waarvan de controle over het Suezkanaal afhing, niet zou kun nen voeren. 27 December 1940 verklaarde Hitier aan de opperbevelhebber van de vloot in antwoord op diens desbetreffende vraag, dat er in Italië een volkomen ge brek aan leiderschap was. Hij beschul digde het Italiaanse Koninklijk Huis er van. dat het pro-Engels was. en gaf het bevel het Koninklijk Huis uit te scha kelen. indien het tegen Mussólini in ging. ITALIANEN TREKKEN WEG Overdracht van Pola pas morgen. Om tot dusver onbekende redenen is de overdracht van de haven Pola aan Joego-Slavië 24 uur uitgesteld. Het zal nu pas morgen gebeuren. Tot zolang zullen de Amerikaanse bezettingstroe pen in Pola blijven. De laatste schepen met burgers uit Pola zijn te Triëst aangekomen. Ook uit het- deel van Venezia Giulia ddt vandaag Joegoslavisch wordt, ver trokken vele burgers met al hun bezit tingen. H.M. de Koningin zal zitting der St. Generaal niet openen Officieel wordt gemeld: H.M. de Koningin heeft er van moeten afzien om persoonlijk mor gen de zitting der Staten-Generaal te openen, aangezien Zijwegen de ze vermoeienis nog niet Is opge wassen. BISMARCK JUWELEN GESTOLEN. Toen de echtgenote van de prins von Bismarck van een reis in haar huis Bliestorf in Sleeswijk-Holstein terug keerde, bleken de kostbare juwelen ran de familie von Bismarck te zijn gesto len. Dr. Van Mook nog niet terug. HIJ WILDE EERST NOG SPREKEN MET DR. EVATT. Dr. Van Mook, die voornemens was Zaterdag j.l. uit Amerika naar Neder land terug te keren, heeft zjjn vertrek nog enkele dagen uitgesteld, vermoe delijk tot morgen. Mr. dr. J. Ozinga, hoofd van de Regeringsvoorlichtings dienst te Batavia, die met dr. Van Mook in Amerika vertoefde en gister morgen op. Schiphol landde, deëlde me de, dat de Landvoogd voor zijn vertrek nog een onderhoud wilde hebben met de Australische minister van Buiten landse Zaken, dr. Evatt. Reeds bij zijn vertrek naar New York vorige week Zaterdagavond heeft dr. Van Mook ver klaard. dat hij een samenkomst met nog enkele V. N.-figuren niet onmoge lijk achtte. In dit verband noemde de Lt.-G.-G. ook de naam van dr. Evatt. In de kringen d,er V. N wordt dr. Evatt reeds genoemd als de toekomstige pre sident der Assemblée. DE NEDERLANDSE ACTIE- COMMUNIQUÉ'S. Het Nederlands communiqué van Za terdag meldt, dat Nederlandse troepen 50 Chinezen bevrijd hebben in een plaatsje halverwege tussen Tegal en Tasikmalaja. De Nederlandse verliezen van Vrijdag bedragen 2 gesneuvelden en 14 gewonden. Wederom werd een Nederlandse Rodekruis-auto beschoten in het gebied van Cheribon. Op Java en Sumatra kwamen wederom vele be schietingen voor. Gisteren werd gemel^, dat volgens voorlopige berichten uit Medan een convooi van vier jeeps, waarin de Brit se consul reisde, beschoten is. Sluip schutters beschoten het convooi op de weg van Brastagl naar Medan; er wordt geen melding gemaakt van-gewonden. De Nederlandse verliezen van Zater dag bedragen een gesneuvelde en twee gewonden. Van West-Java worden weer beschie tingen van patrouilles gemeld. OpMid- den-Java werden republikeinse aanval len ""afgeslagen. Het republikeinse legerbericht zegt, dat bij een aanval op Indonesische po sities ten Z. W. van Soerabaja de Ne derlanders 20 man verloren. TERRORISME OP BALI. Naar de correspondent van Aneta te Makassar verneemt is met betrekking tot het terrorisme op Bali de laatste tijd geen verbetering ingetreden. In de laatste vijf dagen zijn elf moorden ge rapporteerd. CHINA OF AMERIKA IN COMMISSIE VAN 3? Aneta meldt uit New York, dat de vertegenwoordigers van Australië en België hopen in het verloop van de volgende week het derde lid van de commissie van drie uit de Veiligheids raad, welke goede diensten zal aanbie den 'om het Nederlands-Republikeinse geschil op t-e lossen, te kunnen bekend maken, nadat de Belgische minister Spaak in New York zal zijn aangeko men. Naar verluidt, zou de benoeming van China of de Verenigde Staten in overweging zijn. ZAL HET RAPPORT „ENIGE MAANDEN" DUREN? Het republikeinse persbureau Antara heeft gemeld, dat de republikeinse re gering een commissie zal vormen, die 11e Commissie van Drie terzijde zal moe ten staan. Het heeft er aan toe ge- gevoegd, dat het werk van de commis sie vermoedelijk „enige maanden" zal duren. De Indonesische premier Sjari- foeddin hééft de Australische regering verzocht spoedig een vertegenwoordi ger naar Djokja te zenden voor de bespreking van vele puriten, welke In donesië, met betrekking tot het conflict, naar voren wenst te brengen. HET WERK DER CONSULS. Zaterdagochtend zijn de. consuls-ge neraal Eaton en Lambert van hun waarnemingen in de Nederlandse sec tor van het gebied van Malang te Ba tavia teruggekeerd. Hun toestel vloog van Malang door naar Australië, waar het vier Australische hoofofficieren opnam. Naar aanleiding van de reeds ge melde beschieting van het consulaire gezelschap bij Singosari zeide de heer Lambert, dat Woensdag tegen het val len van de schemering het convooi, be staande uit een viertal jeeps, een staff- car en een brenncarrier Vuur van een mitrailleur ondervond. Dit vuur lag in de omgeving van de eerste jeep en werd door enkele schoten van een brenncar rier beantwoord. Het convooigezelschap zocht dekking in een greppel langs de weg, doch na enkele minuten kon de reis zonder verdere incidenten worden vervolgd. Reeds eerder in de ochtend waren de Belgische concul-generaal Van der Stichelen en zyn Chinese collega Tsi- ang van waarnemingen bij Soekaboe- ml, Garoet en Tasikmalaja terugge keerd. Aneta verneemt, dat de militaire ex perts, zoals de thans aangekomen Australische officieren aan de „fron ten" als waarnemers zullen worden ge- stationneerd. Ook vier Britse officieren zyn thans gearriveerd. De Amerikaan se militaire experts zullen waarschijn lijk van de Philippijnen komen. Hun aantal en de datum van aankomst is nog niet bekend. Aneta meldt verder, dat de Australi sche officieren Zondagmorgen met het zelfde vliegtuig naar Djokja zouden vertrekken. Brigadier Dyke met eender andere officieren zouden te Djokja worden afgezet en aldaar gestationeerd blijven. Het vliegtuig zou daarna naar Soerabaja doorvliegen en de comman der Chesterman met een andere offi cier afzetten, die aldaar gestationneerd blijven. Het vliegveld wordt vandaag t-e Batavia terugverwacht. Uit betrouwbare bron wordt verno men, dat de consuls. Eaton, Raux en Lambert morgen naar Sumatra zullen vertrekken De vergadering der consuls is tot heden uitgesteld. Sommige artikelen hoger, andere lager Het ministerie van Economische Za ken deelt mede. dat vandaag 'n nieuwe regeling voor de herbevoorrading van textielproducten in werking treedt. Deze regeling houdt in, dat, in tegenstelling met 't tot dusverre toegepaste systeem, ook de confectiefabrikant zich voortaan moet herbevoorraden door middel van de puntencoupures. welke hij van zijn afnemers ontvangt. Dit nieuwe systeem maakt een betere contróle op de afleveringen mogelijk, ter wijl deze regeling mede ertoei kan bij dragen, dat de textielproductie in meer dere mate dan thans het geval is, zal worden aangepast aan de vraag van het publiek, aldus het ministerie. De nieuwe herbevoorrading^regeling brengt met zich mede, dat de punten waardering der textielgoederen zoveel mogelijk in overeenstemming dient te zijn met de daarin verwerkte hoeveel heid materiaal. In verband hiermede is de puntenwaardering van verschillende textielartikelen herzien. In sommige ge vallen was het noodzakelijk deze iets te verhogen; anderzijds was het mogelijk enige verlagingen toe te passen. Bij de nieuwe puntenwaardering is de leeftijdsgroep van 4 t/m. 14 jaar ge splitst in de categorieën 4 t/m 9 en 10 t/m. 14 jaar. Dit heeft het voordeel, dat in de meeste gevallen de puntenwaar dering van textielgoederen, bestemd voor kinderen van 4 t/m. 9 Jaar, lager kan zijn dan voor die van 10 t/m. 14 jaar. Hieronder volgen enkele voorbeel den van belangrijke artikelen, waarach ter de oude en de nieuwe puntenwaar dering wordt aangegeven. Oud Nieuw 15 jaar 4 t/m 14 15 jaar 10 t/m 14 4 t/m 9 Broek (kort) Colbertjasje (heren) Costuum (2-delig) Costuum (3-delig) Demi-saison Japon, jumper, jurk Mantel Overhemd Directoire, onderbroek (kort) De detailhandel is verplicht in de winkel, aan de marktstandplaats enz. de puntenwaardering van de aldaar verkrijgbare textielgoederen duidelijk ouder jaar en ouder jaar Jaar 5 5 6 6 5 35 20 35 20 15 60 35 50 30 60 35 60 37 18 40 25 45 30 15 10 15 10 7 40 25 40 25 15 15 10 15 10 6 60 35 50 37 30 8 5 6 3 3 zichtbaar op een lijst te vermelden. Bovendien moet op elk artikel dui delijk de puntenwaardering voorko men. Rumoer rond Griekenland MILITAIRE ACTIE VAN AMERIKA? Uit kringen te Athene, die in nauw contact staan met de Britse Intelli gence Service en de Griekse generale staf, wordt gemeld dat er de laatste dagen „abnormale gebeurtenissen" plaats vinden in de buurt van het Doiran-meer op Joegoslavisch grondge bied, dicht bij de grens van Grieken land. Militaire kringen verklaarden, dat er reeds gedurende 14 dagen hevige botsin gen tussen het Joegoslavische leger en de „kruisvaarders" een ondergrondse Katholieke organisatie hebben plaats gevonden in de bergen van Gradina- Platina ten Z.-W. van Berof. Ook an dere gevechten tussen Joegoslavische dissidenten en het geregelde leger wer den gemeld. Reuter verneemt te New York dat de V.S. een plan overwegen om hun ge wapende macht ter beschikking van de VN te stellen „voor het herstel van vrede en veiligheid" in Noord-Grie kenland. Het monument, waarmee Warmond de gevallenen uit de oorlog eert. Zater dagmiddag werd hët met een rede van burgemeester von Fisenne onthuld. Foto Van Filet. BINNENLAND- De Algemene R.K. Ambtenarenver- eniging heeft tijdens haar congres besloten zich aan te sluiten bij de K.A.B. In gelijk berechtigde positie als de andere vakbon den. Tot hoofdbestuurslid werd gekozen de heer P. M. Sontrop uit Lelden. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen dr. J. J. Glelen heeft Donderdag, Vrijdag en Zaterdag een bezoek aan Friesland gebracht. Hij werd vergezeld door het hoofd van de afdeling oudheid kunde en cultuurbescherming, dr. K. J. K, van der Haagen. Zaterdagmorgen heeft de minister van economische zaken dr. G, W. M. Huys_ mans een operatie ondergaan welke goed Ls geslaagd. Zaterdagmorgen vond een aanrijding plaats op (tie hoek HobbemastraatVail- lantlaan tè Den Haag tussen een vracht auto en een motorrijwiel, bestuurd door de 31-jarige H. G. Kloos uit Den Haag. Deze overleed ter plaatse aan een opgelopen schedelto asisfra ctuur In de Driebergenstraat te Den Haag werd het 5-Jarige aldaar wonende meisje A. v, Eldrik door een motorrijwiel aange reden en gedood. Het uit een rijdende tram stappen blijft nog steeds een alom voorkomende roekeloosheid. Dat dit niet altijd de nogal roekeloze jeugd is, bleek toen de 71-Jarlge mevr. A. C. Zande-v. d. Meljden te Den Haag Donderdag uit een rydende tram ln haar woonstad stapte en kwam te vallen. Zij ls Vrhdag aan de bekomen vcrwondln- den overleden. Haarlems oudste inwoner, de 102- Jarlge J. Kroon, ls Zaterdag overléden. Zaterdagmorgen ls het stoffelijk over sein# van een ongeveer 60-jarige man van onbekende Identiteit opgehaald uit het Noord-Hollands Kanaal by Amsterdam. Ten gevolge van het breken van een door hem gedragen fles bekwam een-5- jarlg jongetje uit de wyttenbaohstraat te Amsterdam dusdanige verwondingen, dat het knaapje enige uren nadien overleed. De 40-jarlge heer Ten Thije uit Almelo botste met zijn flets aldaar tegen een personenauto en werd op slag gedood. ZJjn dochtertje, dat op de stuurstang mee reed, werd op de auto geslingerd doch kreeg geen letsel. BUITENLAND. Onder leiding van de Nederlander mr. F. E. Spat ls te Genève de jaarlijkse al gemene vergadering gehouden van het Internationaal Bureau voor vervoer per auto. De organisatie telt op het ogenblik afgevaardigden Yan de nationale verenigin gen langs de weg van Nederland. België, Frankryk, Denemarken. Zweden, Tsjeoho- Slowakije en Italië. Zwitserland en Groot- Brlttannlë hebben zich in principe aan gesloten. De plaatseiyke Duitse politie heeft by wijze van veiligheidsmaatregel de Homagfabrieken te Kiel bezet, waar 1800 Duitse arbeiders ln staking waren gegaan uit protest tegen het ontmantelen van de machines dezer fabrieken. Te Hamburg hebben zich 135 ge vallen van kinderverlamming voorgedaan. Het totaal voor Beriyn bedraagt thans 716 gevallen, waarvan 67 met dodelijke afloop. 40 guerllla-strijders hebben zich ln het gebied van Larissa ln Thessalle met hun wapenen overgegeven, Ingevolge het decreet, waarbij aan alle 'guerliia-strijders, die de wapenen neerleggen, ammestle wordt verleend. Ook de Britse regering heeft aan de Joegoslavische regering een nota overhan digd, waarin wordt geprotesteerd tegen de arrestatie ln de zone van Triëst en het gevangen houden van Bntse soldaten. 900 personen, die enige tijd geleden naar de Aegelsche eilanden Icarla Agttlos en Stratlos waren gedeporteerd, zyn vry- gelaten en naar de Plreaus de haven van Athene -j- gebracht. Deze wepk zal voor Engeland de her- denklngsweek zijn van de slag om Groot- Brittannië. Eenheden der Britse, Ameri kaanse en Tsjecho-Slowaakse luchtmacht zullen over Londen en andere gebieden van Engeland vliegen, Te Rome ls een geheime wapenopslag plaats ontdekt. Er werden versoheidene wapens van Duits maaksel gevonden. Het Poolse gerechtshof te Lodz heeft Walter Pelthausen, v.m. Duits hoofd van het concentratiekamp Radogosz, ter dood veroordeeld. Pelthausen heelt gevangenen gefolterd en gedóed. 8000 Italiaanse metaalarbeiders zul len morgen in staking gaan. De onder handelingen tussen werkgevers en -nemers, zyn afgebroken Ongeveer 3000 man personeel van de regeringsdrukkeryen te Cairo hebben gis teren. een sit-down staking gehouden „ter herdenking van de verjaardag der Britse bezetting van Cairo, die ln 1882 ls be gonnen". De voormalige Hoge Commissaris van Palestina (tussen 1933 en 1938), generaal Sir Arthur Grenfell Wauchope, ls op 73- Jarige leeftijd plotseling te Londen over leden. De Belgische bond van levensmidde- lenwinkellers heeft besloten op 23 en 24 September de winkels ta sluiten uit pro test tegen de wijze, waarop de contróle op de prijzen wordt lugevoerd en tegen de winkelsluitingen door de overheid. Volgens Radio Moskou heeft de leider der Griekse guerilla-strijders. generaal Markos een beroep gedaan op de VN: dat de algemene vergadering der VN zyn vertegenwoordigers zal horen. De hui dige toestand schryft Markos toe aan het ingrijpen van Engelsen en Ameri kanen. Hij verklaart verder, dat zijn leger een „partriottisch vrijheldsleger" is dat geen hulp uit het buitenland ont vangt en voegt er aan toe: „Wij erken nen de reactionnaire Atheense minder heidsregering niet". Gemeld wordt, dat de Griekse vice- premier en minister van ,Buit. Zaken, Tsaldaris. zijn reis naar New York een week later zal ondernemen dan aan vankelijk het plan was. Hy wil de slot zitting van de Europeese conferentie aangaande het Marshall-plan te Parys niet missen. Ten slotte vernemen wij. dat Koning Paul en koningin Frederika van Grie kenland een Inspectietocht zullen ma ken langs de militaire garnizoenen in de Noordelijke districten vó.n Epirus tot West-Thracië, De commandant van de Britse millitaire missie, generaal-majoor Rawlings zal hen vergezellen, 53 COMMUNISTEN TER DOOD VEROORDEELD. Van 67 communisten die te Saloni- ki terecht stonden wegen terroristi sche activiteit, zijn er 53 ter dood ver oordeeld. De veroordeelden zijn verantwoorde - lijk gesteld voor de moord op hoogge plaatste politie-functionaris en op de procureur van het krijgsgerecht te Sa- lonlki alsmede voor de overval op een autobus van de Griekse luchtmacht, in November 1.1., waarby 5 militairen ge dood werden. Weer duizenden doden in de Pendsjaab Pandit Nehroe, premier van India, heeft medegedeeld, dat ongeveer 45,000 Hindoes, Mohammedanen en Sikhs in de afgelopen maand in de Oost- en West-Pendsjaab ten gevolge van de onlusten om het leven zijn gekomen. Naar schatting werden in de afgelopen week te New Delhi 1000 personen gedood. Intussen wordt van gezaghebbende zijde te Labore verklaard, dat de be sprekingen tussen Pandit Nehroe en de premier van Pakistan, Liaqat Ali Chan, over de troebelen in de Pendsjaab „van zeer hartelijke aard" zyn geweest. De regering van Pakistan heeft de verze kering gekregen, dat niets zou worden nagelaten om de Mohammedaanse vluchtelingen uit de Oostelijke Pends jaab te beveiligen. Militaire operaties in Indo-China duren voort TOT VREDE IS TERUGGEKEERD. Emille Bollaerfc, de Franse Hoge Com missaris van Indo-China, heeft te Hanoi verklaard, dat de militaire operaties in Indo-China zullen voort duren, tot dat de vrede is terugge keerd, De gebeurtenissen in Indonesië of India beïnvloeden de Franse poli tiek in Indo-China niet, aldus Bol- laert. Op de vraag, of Ho Tsji Minh, presi dent van Vietnam, als persoon voor het voeren van onderhandelingen kan wor den aanvaard, antwoordde Bollaert: „Wij willen niemand uitsluiten, doch de mensen, die voor de gebeurtenissen van December 1946 (aanval van het leger van Vietnam op de Fransen) verant woordelijk zijn, hebben het vertrouwen van de Franse bevolking verloren". Sovjet-voorstellen voor Iran onaanvaardbaar. De premier van Iran, Soeltaneh heeft inzake de petroleumkwestie verklaard: „De voorstellen van de Sovjet-Unie zijn onaanvaardbaar; ik wil ze voor het parlement niet verdedigen". Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Engeland en de VjS. hetzelfde fundamentele doel in Iran hebben: „het behoud van 's lands territoriale integriteit. Er zou alleen verschil ln methode kunnen bestaan, géén verschil in doel".

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1