Nederlands-Belgisch Pharmaceutisch congres Driehoeksconfacf Leiden - Oxford - Gent STADSNIEUWS Laatste Berichten RECHTZAKEN Kerkelijk Leven Officiële publicatie Minister Drees opent Wetgeving beschermt apothekers onvoldoende tegenover onbevoegde krachten Nadat gisteren te Noordwyk de al gemene vergadering van de Ned. Mij. ter bevordering der Pharmacie was gehouden, werd gistermiddag in het groot auditorum van de Rijksuniver siteit te dczdr stede door de minister van Sociale Zaken, de heer W. Drees, het NederlandsBelgisch Pharma ceutisch congres geopend. Onder de 300 aanwezigen, die deze openingsplechtigheid bijwoonden, be vonden zich, behoudens talrijke Neder landse pharmaceuten uit alle departe menten van de Ned. My, ter bevorde ring van de Pharmacie met het volle dige hoofdbestuur, tevens Belgische apothekers, onder wie prof. A, Castille uit Leuven, prof. dr. R. Ruyssen en dr. P. Braeckman, beiden uit Gent, het erelid, prof. dr. L. van Itallie, de rector-- magnificus der Leidse Universiteit, prof. mr. R. P. Cleveringa ,de secretaris van het college van curatoren, mr. K. Wiersma, de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, wethouder S. Menken dr. Leydesdorff, als vertegenwoordiger van de directeur-generaal van de Volksgezondheid, dr. Bloemendal na mens de Pharmaceutische inspectie en vertegenwoordigers van de Ned. Mij. ter bevordering der geneeskunde, de Alg. Ned. Pharm. Studentenvereniging en de Ned. Mij. ter bevordering der tandheelkunde. De voorzitter der N.M.P., de heer J. C. Hupperetz, heette allen welkom, waarna hij er zijn spijt over uitsprak, dat de omstandigheden vertegenwoor diging van de derde Benelux-partner hebben verhinderd. Na een terugblik op het verleden van de Nederlandse pharmacie beschreef de voorzitter de taak- en de plicht van d-e apotheker om de volksgezondheid te dienen en raadgever-te zijn bij arts en publiek. In verband met deze eisen wordt de taak van de apotheker in de huidige tijd een zeer zware. In de eer ste plaats komen - de eisen in tegen spraak met de economische eisen van de kleinere bedrijven. De maatschappelijke verhoudingen hebben zich voorts dusdanig ontwik keld, dat de verkoop van geneesmid delen en de exploitatie van apothe ken door nict-apothekers een pro bleem gaan vormen. Bovendien rust op de wetgever de zware taak om de in de loop der jaren gegroeide verhou dingen op het gebied van de drogis terij weer binnen de wettelijke banen te leiden. MINISTER DREES OPENT HET CONGRES. Na deze rede, sprak minister Drees de officiële openingsvoo-dracht uit. waaraan wij het volgende ontlenen: J Spreker begon te zeggen, verheugd te zijn in deze samenkomst een blijk te j zien van de nauwe samenwerking tus sen Belgische en Nederlandse pharma- I ceuten als onderdee) van de groeiende samenwerking tussen beide landen. Op geheel Europa heeft de verbondenheid van de Benelux sterke indruk gemaakt. De verwarring op het internationaal terrein is heden ten dage zo groot, dat elke samenwerking blijde wordt begroet. Wij moeten niet alleen streven naar economische samenwerking, maar ook culturele en sociale toenadering zoeken D? samenhang tussen België en Neder land is zeer diep geworteld in een eens luidende structuur, geschiedenis en aard der bevolking. Een onvolkomen wetgeving in Ne derland beschermt de apothekers zonder enige twijfel onvoldoende te genover onbevoegde krachten en spre ker hoopt het zijne te mogen bijdra gen om tot een andere en betere re geling te komen. Ook het ziekenfonds wezen is nauw verbonden met de pharmacie en ook in dit opzicht be slaan geen bevredigende toestanden. Redelijke bescherming van de maat schappelijke positie der pharmaceu ten mag worden verlangd. Doch de pharmaceuten dienen zich anderzijds bewust te zijn van hun we tenschappelijke positie. Spreker stond voorts stil bij de verderfelijke invloed, welke de oorlog: op de volksgezondheid heeft gehad. Ten slotte sprak de minis ter over de maatschappelijke verant woordelijkheid van de pharmaceuten ten opzichte van onze volksgemeen schap en hij hoopte, dat dit congres een symbool mag zijn van de koers, welke de pharmaceuten in België en Nederland wensen in te slaan. Hij be sloot met een welkom aan de Belgische gasten, die hij een aangenaam verblijf en een vruchtbaar congres toewenste. Prof. dr. E. H. Vogelenzang hield hier na een voordracht over de plaats in Nederland van de pharmacie tussen de andere wetenschappen. ONTVANGST DOOR HET GEMEENTEBESTUUR, Na deze officiële opening van het congres vond een ontvangst van de deelnemers plaats op het Stadhuis, waar zij werden toegesproken door burgemeester Van Kinschot, die aller eerst de vooraanstaande plaats schet ste, welke Leiden bekleedt ih de geschie denis der Nederlandse pharmacie. Wij zien. aldus spr., dat de beoefenaren van de artsenybereidkunst tot 1661 geen afzonderlijk gilde vormen, doch onder het z.g.n. vettewariërsgilde horen, te zamen met de olieslagers, zeepzieders, wijntappers, kaarsemakers, smeerbran- ders, kruideniers, kramers, buitenlieden, die met ham en spek ter markt kwa men, en nog meer van dergelijke lieden, voorwaar een illuster gezelschap. Het waren juist in die tijd de gasthuizen, die zich de behoeften van de minder bedeelden het sterkste aantrokken. Zo had men in het Caeciliagasthuis en in het Elisabethsgasthuis een apotheek. Belangrijker echter was de apotheek in het Catharijnegasthuis, gelegen tussen B eestraat en Aalmarkt: men kan in de huidigs Waalse kerk nog een frag ment van deze, eens zeer belangwek kende, middeleeuwse stichting herken nen. Uit de apotheek van dit Catharij negasthuis1, die de armen tot zeer veel heil was, is de latere stadsapotheek ont staan. Nadat de burgemeester er op ge wezen had, dat het eerste spoor van een apotheker in 1504 In Leiden werd ge- j vonden, zeide hij, dat- de naam Apothe- kersdijk, gegeven aan een belangrijke kade in onze stad, een bewijs is van de waardering, welke men sinds eeuwen voor deze op medisch terrein zo belang rijke stand te Leiden heeft gehad. Ver der herinnerde spr. nog aan de tuin van Clusius. welke om zijn enorme col lectie medicinale kruiden wijd en zijd grote vermaardheid verwierf. Ten slotte wees spr. nog op de we tenschappelijke evolutie, \yaarvan ook de pharmacie zo bijzonder heeft gepro fiteerd en waardoor zij belangrijk heeft kunnen bijdragen tot verlichting van zovele ziekten, waartegen vroeger geen kruiden gewassen waren. Spr. hoopte, dat dit congres opnieuw een bewijs zou leveren van de prettige en vriendschappelijke verhouding tus sen België en Nederland, De voorzitter, de heer Hupperetz, dankte met een enkel woord voor deze vriendelijke ontvangst, waarna de con gressisten een rondgang door het Stad huis maakten, na afloop waarvan zij weer naar Noordwyk vertrokken. De dag van gisteren werd besloten met een feestmaaltijd in „Huis ter Duin". De dag van heden werd geheel in be slag genomen door wetenschappelijke voordrachten, terovyl voor hen, die hieraan niet deelnamen, enkele excur sies waren georganiseerd. Cultuur en sport Een zeer verheugende mededeling werd ons vanmorgen namens het ge meentebestuur door wethouder Van Schaik gedaan: in het contact tus sen Leiden en Oxford (waarin thans ook Gent is opgenomen), dat tot dusverre uitsluitend op sportgebied heeft plaats gehad, zal in de toe komst ook het culturele en zelfs het economische element betrokken wor den! Zoals wij reeds eerder mededeelden, zijn de besprekingen om tot een regel matig contact tussen de drie universi teitssteden te geraken, begonnen tijdens het jongste bezoek der Leidse sport mensen aan Oxford. Onze stad werd daar vertegenwoordigd door de heer Moolenaar, 2e voorzitter van het Ox ford comité. Gent door een tweetal schepenen, de heren Verhaest (.Sport) zullen worden opgevoerd .lezingen wor- door haar Gemeentebestuur en het ste delijke sportcomité. De heren zijn het snel eens geworden en men kwam tot het besluit, het eerste driehoekstour- nooi op wintersportgebied met Pasen 1948 in Gent te doen plaats vinden. De zomersporten komen in Augustus d.o v. in Leiden aan de beurt, dan met Pasen 1949 weer wintersport in Oxford enz. Wat het culturele contact betreft, is reeds overeengekomen dat Leiden het volgend voorjaar in de Vlaamse stad een expositie, die de historie van Lei den in beeld brengt, zal organiseren en j dat daarnaast in Gent toneelstukken (zullen worden opgevoerd, lezngen wor den gehouden enz. enz. Mogelijk vinden deze gebeurtenissen dan gelijk met de sport-tournooien plaats. Hst is begrij- pelijk, dat Gent als Vlaamse' stad een fanatiek verdedigster van haar taai dit contact met Noord-Neder land op hoge prys stelt! LEIDEN—GENT. Van 9' tot 12 October a.s. zal met het bezoek van een honderdtal Gentse sportbeoefenaars aan Leiden een begin worden gemaakt met het contact tus sen de beide steden. De Belgen komen met een voetbalploeg, een grote groep zwemmers en een waterpoloteam, het hockey-elftal van La Gantoise, 8 bok- i sers (één in elke gewdehtsklasse)6 schakers, 6 biljarters en (permitteert U: J lest best) 6 journalisten en 1 persfo tograaf. Voorts zijn uitgenodigd het Gentse gemeentebestuur, de rector der I Gentse Universiteit en enkele afge vaardigden van de Kamer van Koop- I handel. Al dringt zich bij het publiceren de- j zer lofwaardige plannen bij ons weer de vraag naar voren waarom een stad als Leiden toch nog steeds niet beschikt I over een sportpark met een voortreffe- I lijke outillage, we zien met vreugde de komst der Gentenaars tegemoet. Dat I sportpark zal ook wel komen! TERAARDEBESTELLING C. C. T. M. LE ROUX Gistermiddag vond op de algemene begraafplaats „Zorgvliet' 'te Amster dam de teraardebestelling pi&ats van het stoffelijk overschot van de lieer C C. T M. 3e Roux, oud-dïrecreur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te de zer stede. Onder de vele belangstellen den, merkten wij o.a op: dr. G. W. Locker en dr. C. Nooteboom. resp di recteur en conservator van het Rijks museum voor Volkenkunde, prof. dr. L. F. de Blaufort, J. H. Broekman en Hendrik Muller, resp. voorzitter-, secre taris en penningmeester van het Ko ninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap; dr. J van Hinte. voor zitter van de commissie van Redactie vali het Tijdschrift van dit Genoot schap; prof. mr. C. T. Bertling, direc teur en mr. J. Kunst en F. W. Stam- merhaus. conservatoren van het Indisch Instituut te Amsterdam; Jhr. Van Lim burg Stirum van de band Nederland— Indie; Jhr. B. C. C. M. M van Sach- leben, oud-Gouverneur S.O.K. en G. L. Tichelman., oud B.B. ambtenaar. V-er- der talrijke leden van het personeel van het Leidse museum van Volkenkunde en van het Indisch Instituut- Een schat van bloemen dekte de baar. Aan de groeve werd niet gesproken. DUIVENSPORT. Leidse Concourscommissie Wedvlucht met jonge en oude dui ven van St. Kathelyne Waver (B.) op Zondag 7 Sept. De vogels werden gelost te 9.30- me£ Z.O, wind. De eerste duif werd geconstateerd te 11.17.10, de laat ste prijswinnende duif te 11.32.18 uur. In concours waren 721 duiven. De vol ledige uitslag was: H. Schouten Sr. (RD) 1-22-132; J. Ligtvoet (RD) 2-74-107-116-128; P. J. Koenen (RD) 3-62-123; C. Vlaardin- gerbroek (VC) 4; M. J. Noordervllet (B D> 5-57-66; H. E. Christiaanse (VC) 6 -59-65-108: J. Vliegenthart (VC) 7-67- -94; R. P. de Graaf (BD) 8-13-18-40- 43-47-89-115; J. J. Smit (BD) 9-23-27; H V. de Haas (RD) 10-51-111-112; C. W. F. Onvlee (RD) 11; G. de Graaff (BK) 12; A. v. Weeren <BK) 14-20-124; J. Boom (VC) 15-91-113: W. Schouten (RD) 16-46-55; J S. A. Bailey (BD) 17 169- G. Devilee (VC) 19-32-93: J. Sierat (RD) 21" A Polak (VC) 24-34-38-71-72 S Jansen (BK) 25-78; J. Steenbergen (BK). 26: Jac. v. d. Wal >'VC) 28-41-81, J van Alphen (VC) 29-73" M. Jonge- leen (VC) 30-37-77-129, W Vylbrief (VC) 31; w. de Romeijn (RD) 33; Ge broeders de Graaf (BD) 35:123; A van Dijk (BK) 36-92-131; W. Sinteur (VC) 39' G A van Albada (BD) 42-136; Chi v.'d Pluym (VC) 44- Pj Onderwater (VC) 45; Joh. de Hollander (RD) 48- l14-122-138; H. van Alphen (LPC) 49: F. Hofman (VC) 50; P, van D(jk (RD) =;">-S4-l30-139- N. P C. Waasdorp (RD) 53-119- J F. W Truvers Sr. (VC) 56: H Wallaart (LPC) 58-142: A P. v. d Voort (VC) 60-118. A Vylbrief (VC) 61 M v d Wetering (BK) 63: P. J. de Graaf 'BK) 64-126: H Abspóel (LPC) 68; W. Kapaan (RD) 70-97-98-110; G A. v. d Reyden (VC) 75-133: A. Fasel (LPC) 76; Gebr. v. d. Hulst (RD) 79- 88- W v d Steen (BD) 80: W. A. v. d Aherend (VC) 82: J. Uitendyk (RD) 83: J, van Leeuwen (VC) 84; J. Tyi (VC) 85; J. Wegman (VC) 86-96: A. van Velzen (VC) 87: D. Uythoven (V C) 90-104; J. Beugelsdijk (VC) 95-134: J. Neuteboom (RD) 99: H Reyke (BK) 100 P. van Leeuwen (LPC) 101: B. Geenjaar (VC) 102-103-117: J. R. Smits (LPC) 105; Chr. de Water (RD) 106-135 -137; A. v. Polanen (RD) 109; H. Sterk (LPC) 120: T. Platteel (RD) 121: P. Kramp (RD) 125: N. F. Bemelman (B D) 127: J. Stafleu (VC) 140-141: H. Trouwee (VC) 144. Correctie uitslag Roozendaal. H. van Alphen wordt 13e waardoor le no's 13-'64 eon plaats omlaag gaan. Bijzondere aandacht wordt gevraagd voor de vlucht op 21 Sept. a.s Dan zal de Leidse concourscommissie een grote stedelijke propaganda-vlucht organise ren. INBRAAK. NA VA JAAR OPGEHELDERD. In samenwerking met de Amsterdamse recherche Is de recherche te dezer ste de er na anderhalf jaar in. geslaagd de daders te arresteren, die in de nacht van 25 op 26 Mei 1946 een inbraak heb ben gepleegd bij de juwelier K. aan de Haarlemmerstraat, waarbii een bedrag van f- 600 aan contanten en voor een waarde van ongeveer f-25.000 aan gou den voorwerpen werd ontvreemd. Als verdacht van inbraak werd tegen twee jeugdige Amsterdamse recidivisten. J. V. en Chr. de W.. beiden goede be kende van de hoofdstedelijke politie, procesverbaal opgemaakt, terwijl dit eveneens geschiedde tegen de Amster dammer W. F de R.-terzake heling. De W. en de R. bevinden zich reeds voor een ander feit in een strafgesticht. Te vens is gebleken dat. V. en de W. na dat zij de inbraak te dezer stede had den gepleegd, ook te Oegstgeest een motorrijwiel hebben ontvreemd, dat zij te Amsterdam in het water hebben ge worpen. Het. bij de/Leidse juwelier ont vreemde kon nogj niet worden opge spoord. FILMAVOND MARTHA-STICHTING. In het wijkgebouw Levendaal draaide gisteravond de propagandafilm van de Martha-stichting te Alphen aan den Rijn. De belangstelling was zo groot,d at velen teleurgesteld moesten worden. Een tweede voorstelling zal dan ook worden gegeven en wel op Maandagavnod a.s. in ..Prediker" om 8 uur. Na opening met zang en gebed sprak de heer Woerdekom, adj. directeur, over de groei van de arbeid onder de ver waarloosde jeugd. Broeder Van Geel, die in 1882 te Amsterdam begonnen was met drie onverzorgde kinderen en al spoedig een schare om zich heen had, zodat naar Alphen moest worden getrokken, werd opgevolgd door ds, Voors. onder wiens leiding de op-, en uitbouw verdel ging. De tegenwoordige directeur, ds. J. Th. Meyer .heeft de verantwoording voor minstens 500 jongens en meisjes en wordt bijgestaan door plm. 100 man personeel .Treffende voorbeelden van de mentaliteit der inwonende kinderen werden door de heer Woerdekom gege ven. Na deze uiteenzetting draaide het eer ste deel van de film. Het opvallende is, dat deze film ons het onopgesmukte, echte kinderleven laat zien in een om geving, die voor dit soort inrichtingen uniek is. De Martha-stichting Is een dorp in een dorp. En hier wordt menige kapotgeslagen kinderziel genezen. In de pauze vestigde de heer Woerde kom de aandacht, op de financiële 11004 der stichting. Ten gevolge van de stij ging va nhet levensonderhoud groeide het tekort, zo zelfs dat het over 1946 f. 100.000 bedroeg. Elke dag van dit jaar geeft ee ntekort van 400. Daarom wordt de alarmklok geluid en zal op 20 September een huis-aan-huis-collec- te worden gehouden. Het tweede deel der film liet de op leiding in de diverse werkplaatsen zien. Deze opleiding staat gelijk aan die in normale bedrijven. De avond werd door de heer Joh. de Groot met dankzegging gesloten. UITBREIDING POSTKANTOOR A.s Maandag zal het nieuwe gebouw Bloemmarkt 17 naast het Telegraaf- Telefoonkantoor voor de dienst der pak- ketpost in gebruik worden genomen. De aanneming der pakketten in de tijde lijke localiteit aan het Van der Werff- park vervalt daarmede. In het nieuwe gebouw aan de Bloem markt. zullen voortaan tevens de beta lingen in verband met. de verzekerings wetten (uitkeringen der Rijksverzeke- ringen der Rijksverzekeringsbank, ouderdomsrente e.d.) geschieden. Tegen de 45-jarige I. F. D. te dezer stede is terzake van verduistering van staat (het onzeker maken van iemands afstamming) procesverbaal opgemaakt, D. is heden voor de officier van Justi tie te 's-Gravenhage geleid. De heer G. F. Ch Bakker, zende ling te dezer stede, is benoemd tot hulp prediker van de N. H. Gemeente te Rot- terdam-Hillegersberg. De heer Bakker heeft deze benoeming ook aangenomen. LEIDSE DAHLIA'S IN DEN VREEMDE. De bekende dahliakwekers, de firma Ballego en Zonen exposeerde dezer da gen te Brussel en Londen, Te Brussel verwierf de variëteit „Oranje Nassau" een „diploma d'honneur"; op de enor me expositie van de Royal Agricultural Society te Westminster werden van de 12 ingezonden variëteiten er vier uit verkoren om te worden uitgeplant op de beroemde proeftuinen te Wisley. LEIDSE AMATEUR FOTOGRAFEN VERENIGING. Woensdagavond werd het vergader seizoen van de L.AF.V. geopend. Aan de wanden hing een fraaie col lectie kinderfoto's van de heer H.Gi'oe-. nendijk, die over dit onderwerp een le zing hield. Na een korte inleiding over de fotografie in het algemeen, sprak hij over de moeilijkheden en de aan trekkelijkheid, welke het fotograferen van het kind geeft. Aantrekkelijk is het, zei spreker, omdat, indien de juiste wij ze wordt gekozen om hen voor de lens te nemen, wij hen in hun natuurlijke ongedwonge wijze in hun spel of belang stelling, vrij van i>ose kunnen fotogra feren, hetgeen van ontschatbare waar de is voor de ouders en voor de kinde ren als zij zijn opgegroeid. In dit op zicht is het gemakkelijker kinderen te fotograferen dan oudere personen, die steeds geneigd zyn om als zij voor de lens komen een pose aan te nemen, waardoor het moelijk is iets van hun innerlijk en karakter fotografisch vast te leggen. De beweeglijkheid der kleinen geeft evenwel vaak moeilijkheden om het gestelde doel te bereiken. Spreker deed enige, door hem met succes toege paste middelen aan de hand, om de kinderen ongedwongen te laten pose ren en waarbij men tevens gelegenheid kan vinden om een serie goede opne mingen te doen. Na de pauze werden prachtige kleuren-dia's van kinderen ge projecteerd, hetgeen veei waardering van de aanwezigen ondervond. Na enige algemene mededelingen werd de vergadering gesloten. 226 „GROENEN" MELDDEN ZICH AAN. Onder grote belangstelling van de zij de der slagersjongens en derzelver kor nuiten hebben zich gistermiddag 226 kaalgeknipte groenen in de Sociëteit „Mlnerva" aangemeld als oandidaatle- den van het Leidse Studentencorps. Zij zijn als volgt over de verschillende fa culteiten verdeeld: godgeleerdheid 7, rechten 70, geneeskunde 88, philosophle 30, letteren 11, rechten en letteren 20. Het vorige jaar was het aantal groenen ongeveer even groot. BRANDSTOFFENFORMULIEREN. Kamerverhuurders wonende in stra ten beginnende met de letter U tot en met Z., dienen morgen hun brandstof- fenformulieren in te leveren. Medene- men alle stamkaarten van kamerver huurder en -bewoner (s) Prol. ar. C. H. Hins. de nieuwe hoog leraar in de astronomie aan de univer siteit te Bandoeng, wiens benoeming wij gisteren meldden. Wapenstilstand woedt nog steeds voort. 52 BESTANDSCHENDINGEN OP ÉÉN DAG! Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Petronella Catharlna Maria, d. van H A, Egberts en C. E. Campfens; Willem Jo hannes Franclscus. z. van W. J. Lut en C L Tijssen; Hendrik Izaak, z. van F. Gossès en C C. J A. Venema: Hermanus. z van E. Binnendijk en C. Fuchs; Alle- gonda Helena Maria, d. van M. Schoonder- beek en E. H. M. van der Welden; Allda Wllhelmina. <1. van P. Bekker en L. de Best- Wilhelmus, z. van J. Lankhaar en W de Jong; Dirkje, d. van W. Roest en A. J Honders; Petrus Cornells Maria, z. van C. M. Karremans en A. C, M. van Veld huizen. OVERLEDEN: F. Knocker, vr., 81 Jaar. ONDERTROUWD: J Boom Jm 27 Jaar en E. van Nlehoff Jd 24 Jaar; H. J. van. Es Jm 21 jaar en N, Arnoldus Jd 20 Jaar; P. Hartevelt gesch. 31 jaar en G R. van Putten gesch. 25 Jaar; L. Jansen Jm 23 Jaar en J. C. Montanje Jd 19 Jaar: M. F. P. van Lieshout Jm 24 Jaar en L. J. Berkhout Jd. 27 Jaar: H, L. van Loenen Jm 30 Jaar en H. M. Oostveen Jd 27 Jaar; C, L. van Seggelen gesch, 41 Jaar en M. H Honsbeek Jd 3-5 Jaar; J. Tegelaar jm 27 Jaar en J. G. Berlemann jd 19 jaar; J. van der Zwan jm 26 Jaar en C, Ouwer- sloot Jd 26 Jaar: J. A. Weijers Jm 27 Jaar en M. J. van Duuren gesch. 21 Jaar; H. Beenhakker Jm 25 Jaar en T. Koote Jd 27 Jaar; J, H. van -Delft Westerhof Jm 29 Jaar en J. W. Brljnen Jd 21 Jaar: W. Driessen Jm 25 Jaar en H. M. van Weerlee Gisteren 2 doden en 19 gewonden Volgens het Ned. legercommuniqué hebben de Republikeinen in de loop van 10 September 52 maal de order tot staking van het vuren geschonden. Verschillende malen zijn Nederlandse posten aangevallen. Op verschillende punten op Java en Sumatra vinden zuiveringsacties plaats. Een aanvulling op het Ned. legercom muniqué maakt melding van talrijke saboteringen van bruggen en van onder nemingen, vooral in de gebieden rond om Madjalengka (West-Java). Salatiga Banjoemas en Tegal (Midden-Java) en bij Djember. Pasoroean en Malang (Oost Java). De Nederlandse verliezen bedroegen gisteren 2 gesneuvelden en 19 gewon den. Bonaanwijzing rijwielbanden voor eerste montage Het CDK deelt mede. dat t/m 30 Sep- tember a.s. de bonnen A 01, A 06, A 16 en A 21 van het inschryvingsbewfjs voor eerste verstrekking van rijwielbanden, per bon één toerbuitenband kan wor den gekocht Voorts zal men op de bon nen B 01 B 06, B 16 en B 21 van ge noemd inschryvingsbewijs één toerbin- nenband kunnen kopen. Op bovenge noemde bonnen kan rechtstreeks wor den gekocht Inwisseling bij de distri- butiedlenst tegen bandenbonnen is niet nodig. SOBERE PRINSJESDAG. In overeenstemming met de ernst van de tyd zal de opening van de Staten- Generaal op a.s- Dinsdag, evenals de laatste jaren gebruikelijk was. met alle soberheid geschieden. De Koninklijke stoet zal uit louter hofauto's bestaan en ook de ministers k?n de kamerleden cn verdere genodigden zullen in burger kleding verschijnen. Europa's wederopbouw in groot gevaar. gen en staat over het algemeen ver be neden het vooroorlogse peil. Dit te lage verbruiksniveau heeft met het tekort aan woonruimte in het grootste gedeelte van Europa en het Verre Oosten reeds de volksgezondheid in gevaar gebracht en de werkkracht der bevolking onder mijnd". „De omvang der wederopbouwtaak, bleek aanzienlijk groter te zijn. dan was voorzien in 1945 en 1946, toen de meeste credieten beschikbaar werden gesteld, terwijl bovendieh de scherpe stijging der prijzen de waarde der credieten voor het financieren van importen ver minderde. De wederopbouw is verre van vol tooid, en er bestaat groot gevaar, dat de herstelpogingen van verschillende landen binnenkort ernstig zullen wor den gehandicapt door het gebrek aan middelen om de invoer van escntiële goederen voort te zetten. Wij weten thans, dat het probleem dieper en moeilijker is dan te Bretton Woods was voorzien". Dalton besloot met te wijzen op het oneconomische gebruik van arbeidskrachten, dat thans plaats vindt in verband met de nood zaak om met het oog op de ongeregelde politieke situatie een grote troepen macht op de been te houden en een militaire productie te handhaven. Sovjet-intimidatie na Amerikaanse steun-belofte? Reuter meldt uit Teheran, dat drie bataljons gemechaniseerde troepen naar de Iraanse Noordgrens met de Sovjet unie gezonden zijn nadat van Ameri kaanse zijde steun beloofd is aan Iran men zie elders bij de verdediging van zijn eigen hulpbronnen. Volgens reizigers, die uit het Noorden komen, zou aan 4e Sovjet-Russische zjjde van de grens intense militaire bedrijvigheid heersen cn geoefend wor den met tanks, 'machine-geweren en zoeklichten. De „Prawda" heeft verklaard, dat af wijzing van de olie-overeenkomst tus sen Rusland en Iran gevaarlijk zou zijn. NOG EEN VERDWIJNING UIT SOVJET-ZONE. De bekende links-georiënteerde Duit se schrijver Theodor Plivier, wiens boek „Stalingrad" veel succes beleefde, wordt volgens Dena vermist uit zijn woon plaats Weimar in de Sovjet-Russische zone van Duitsland. Volgens de „Ber lin Telegraf" zou Olivier, die in 1933 naar Frankrijk uitweek, een jaar latei- naar de Sovjet-Unie ging en vandaar na de oorlog in Duitsland terugkeerde, thans de Sovjet-Russische zone ont vlucht zijn. HAAGSE RECHTBANK. 91 Gemeente-ambtenaar verduisteréi f. 45.000. Het is eigenlijk onbegrijpelijk hoe het mogelyk was, dat de nog jeugdige ge meente-ambtenaar J. B. uit Katwijk aan Zee zulk een verantwoordelijkheid werd toegekend, en hij de kans krees zich in een half Jaar tijd, n.l. van Sept. 1945 begin 1946 e:n bedrag van ongeveer f. 45,000 toe te eigenen. De jongeman was belast met uitbetalen van lonen aan werklieden op het vlieg-, veld Valkenburg, en honderd duizenden guldens gingen hierbij door zijn han den. Op een gegeven moment sloeg het hem in z'n hoofd, hij ging een rijk leventje leiden en vielHij had zich thans voor de Haagse rechtbank te verantwoorden, waar de Officier een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief tegen hem eistq. Waar het geld gebleven was, kon niet juist worden nagegaan, want ver dachte had beweerd een aanzienlijk bedrag aan de gemeente-ontvanger te hebben overgedragen. De raadsman, mr. G. v. Nieke'rken, wees er op dat de jongen uit een een voudig millleu is, en toen hij in verband met zijn werk met een kennis naar Den Haag moest, hy In het grote leven te recht kwam, dat hem de kwade parten speelde. Het rapport over verdachte was ongunstig, doch de raadsman viel het OP verschillende punten aan, o.a. dat verdachte wel degeliii. berouw heeft. Pi. verzocht een gedeeltelijk voorwaar delijke straf met goed toezicht, opdat verdachte zich kan beteren. Ook ver dachte hoopte dat hem de kans zou worden gegeven, om zoveel mogelyk goed te maken hetgeen hij thans heeft misdreven. Uitspraak over 14 dagen. HAAGSE POLITIERECHTER Nummer 21 Dat werd vonnis Nr. 21 voor de blikslager J. A. uit Leiden. Hij is zo jong niet meer, en het moest ge zegd, de laatste jaren hield hij zich kranig. Maar nu was hij weer uitge gleden op het pad der deugd. Het dek zeil dat in Hillegom langs de walkant lag, had de verleiding te groot ge maakt; weg was het zeil, gegapt door A. Daarvoor stond hij terecht, en hoor de vanwege het verleden, drie maanden gevangenisstraf eisen. De rechter deed er wat het werd zes weken. De verkeerde daad De hulsvrouw M. S. uit Leiden moest erkennen, het was verkeerd van haar geweest om te proberen j3e spoelen wol, die een fami lielid had weggenomen uit de fabriek waarin hij werkte, zwart te gaan ver kopen. En ze had wel begrepen dat de zaak niet deugde. Daarvoor vorderde de Officier een maand gevangenisstraf, doch de rechter wilde nog een kans ge ven, en legde f. 30,boete of 15 dagen hechtenis, en dan voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf met drie jaar proeftijd op. Fabrieksdiefstal De fabrieksarbei der C. v. d. B. te Voorschoten had een flinke hoeveelheid kammen meegeno men uitde fabriek waarin hij werkte, en hij was die in Den Haag bij kap- pêrs gaan verkopen. Dat was uit geldge brek gebeurd, zo vertelde hij. Maar de Officier vond dat fabrieksdiefstallen streng gestraft moeten worden, waarom trouwens de directeuren altijd vragen, hoewel het de Officier tegenstrijdig voorkwam, dat de patroons de stelende arbeider weer terug neemt. De eis luid de een maand gevangenisstraf, wat ook het vonnis werd. BEREKENINGEN DOOR GEBEURTE NISSEN OMVER GEWORPEN. Hugh Dalton, de Britse Minister van Financiën heeft heden de tweede jaar lijkse bijeenkomst van de gouverneurs van de Internationale bank en het In ternationale Monetaire Fonds geopend met een rede, waarin hij o m. verklaar de: „De gebeurtenissen hebben onze be rekeningen omvèr geworpen. In het bijzonder in de laatste maanden heeft zich een zeer opmerkelijke en snelle achteruitgang voorgedaan in de eco nomische positie en vooruitzichten van vrijwel alle hier vertegenwoordig de landen". De wereld ziet zich gesteld voor een handel, waarvan het evenwicht in ern stige mate is verstoord, voor het drin gende probleem, op welke wijze de In ternationale betalingen moeten worden gefinancierd en voor ernstige tekorten aan de goederen, die niet alleen voor de wederopbouw, doch ook voor het hand haven van een minimum-verbruiks niveau in vele landen benodigd zijn. De consumptie van voedsel en andere goe deren ondervindt drastische beperkin- BEURSOVERZICHT Amsterdam. 11 September. In het algemene beeld van de fond- senmarkt kwam heden niet veel ver andering. Van de gisteren behaalde om zet van 1.1.769.000 in aandelen, spron gen enkele fondsen bijzonder in het oog. In aandelen walvisvaart-maatschappij, die sinds enige dagen de aandacht trek ken en heden 106 3/4 noteerden werd voor f. 97.000 omgezet, en in aandelen rubberfabriek Vredestein, heden onver anderd genoteerd op 195, werd een om zet behaald van f. 60.000. Hoewel de stemming heden zeer kalm bleef en zich na vaststelling van de hoofdkoersen geen spectaculaire wijzigingen voorde den, viel niet te min op dat enkele soor ten wederom enig koersavance konden boeken. Dit. was in de eerste plaats het geval voor Koninklijke olie. die tot 437 opliep. Ook de andere oliesoorten waren iets beter. Op de industriemarkt liep Philips na een hoofdkoers van 381 Va tot 384 op. Aandelen Unilever werden ex. 9 procent dividend verhandeld, doch konden zich op het peil van 296 1/4 niet handhaven en liepen terug tot 294V6. Aandelen Jurgens deden exdividend 302. In kunstzajde-aandelen was de stem ming vandaag rustig. Aku was prijshou dend. De cultuurfondsen bleven vrijwel op prijs. De scheepvaartmarkt was lich telijk verdeeld en kalm. Indische ban ken vrijwel onveranderd. De beleggings- markt bood een verdeeld aafcien met de gestaffelde lening 1938 wederom vaster op 100 3/4 De Amerikaanse markt was stil en weinig veranderd. UIT DE OMSTREKEN VOORSCHOTEN Medische Zondagsdienst De medische Zondagsdienst wordt dit weekeinde waar genomen door dr. M. v. d. Stoel, Vcurse- weg 20. telefoon 356. Burgerlijke Stand Geboren; Bernar dus, z. van H. J. v. d. Vlekkert en C. Tesink; GJJsbertus Hendrlkus. z. van H. G. v. d. Poel. en P. M. v. Wouw; Anthonlus Petrus, z. van A. Th. Kleijs en C, C. M. Dlelwart; Gerdle Johanna Gezlena. d. van G. Zwaan en A. Kleckens; Cornelia Johan na Petronella. d. van Q. J. Kouwenhoven en J M. v. 'd. Bijl; Maria Theresla. d. van J. F. M. Stelnebaoh en M. A. J. Nederhof; Johannes Cornells Domlnlcus z. van G. H. Spegeler cn J. M v. d. Zijden; Helena Apolonia Maria, d. van O. A RiJsdijk en P. de Groen. Overleden: Cornelia Petronella Hoolj. mans, 76 Jaar, echtgenote van C. H. van Vliet, Getrouwd: Franclscus Antonius West geest. 26 Jaar en Theodora Johanna v. d. Krogt, 22 Jaar; Klaas Jaarsma, 23 Jaar en Geertrulda Krössohcll, 23 Jaar. Ned, Herv. Kerk Beroepen te Amers foort als geestelijk verzorger van ..Zon en Schild" H. Bout te Rotterdam-Delfshaven; te Hulzem (Fr;) vlerdo pred.pl.) ds. J. H. Boerlijst te Goes. Bedankt voor Dlnteloord (toez.) G. Wlllemsen te Zulllchem; voor Langweer Th, Hettlnga te Barendrecht. Geref. Kerken Beroepen te Ede H. J. Pllon te Haren (Gron.); te Moerdijk- Zevenbergen en te Echten (Fr.) Th. Ruya cand. te Rotterdam; te Oldebroek J. SnoelJ te Hulzen; te Terneuzen M. Ros to Sleeu- wljk. Bedankt voor Gerkesklooster-Stroo- bos L. ten Kat© te Stedum. „KATWIJK" Dlstrbutlc van Rijwielbanden. Van 15 t/m 20 September 1947 kunnen ter verkrijging van toerrijwlelbanden. for mulieren voor Individuele aanvragen wor den afgehaald. Alleen zll die in één der maanden Octo ber 1946 t/m Januari 1947 voor de laatste maal 1 of 2 bonnen voor één toerbuiten band hebben ontvangen komen ln aan merking. Tevens komen ln aanmerking personen, die tussen 1 Januari 1945 en 30 September 1946 voor de laatste maal reeds één of meer bonnen voor een buitenband hebben ontvangen, doch verzuimd hebben eon aanvraag in to dienen. Formulieren afhalen ten Distributie- kantore te Katwijk op 15 t/m 20 Sept. '47 van 8.30 tot 11.30 uur. Op agentschappen te Rijnsburg op Maandag 15 en Donderdag 18 Sept. 1947 van 912 en van 1.303.30 uur. Op agentschap Valkenburg op Vrijdag 19 Sept. 1947 van 9—12 en van 1.30—3.30 uur. Do Leider van de Dlstributledlenst „Katwijk". MARKTBERICHTEN LEIDEN, 12 Sept Veemarkt. Aangevoerd 8 fokstieren: 22 slachtstieren; 48 kalf- en melkkoeien 350—550; 46 varekoelen e.a. 250400; 250 vetto koelen; 52 pinken; 35 graskalveren: 1 vet kalf; 51 nuchter© kalveren; 300 vette schapen; 165 welde- schapen 4070; 102 mestvarkens 2O-r40; 183 biggen 815; 21 paarden 150650; 21 veulens 90200; 41 bokken en gelten 1530. Alles matig. LEIDEN, 12 Sept. Kaasmarkt Aange voerd 75 partijen kaas. 71 partijen Gouds© kaas zware 149150, le soort 139145; 4 partben Leidse kaas le soort 130138. Handel flauw. ROELOFARENDSVEEN 10 Sept Groen- tenvelling. Aug. fijn 17.50; fijnbasterd 7.75; grof 3.00; bommen 0.501.00 per 25 kg.; Snijbonen 3.405.80; Kassnljbonen 12.73; Prinsebonen 9.4010.30: Dubb. stambonen 6.709.40; Pronkbonen 1.804.00; Spek- bonen' 2.604.00; Kropsla 4.0020.00; An dijvie 12.0030.00; Tomaten A 26.00— 33.00; Idem B 24.00—38.00; idem C 16.00— 28.00; Idem CC .16.00; Idem Bonken 14.00 19.00; Uien 15.00; Meloenen 12.0058.00: Aardbeien 0.300.55 per doosje. WASSENAAR. In zee verdronken Gisteravond te ong. 7 uur is de 34-jarlge C. H. Parle- vliët, wonende a. d. Vinkenlaan te Wassenaar bij ret zwemmen in zee ver dronken. Hij bevond zich een 200 M. uit de kust, toen hij im hulp begon te roepen, waarop de heer W. van Mui- ken (Voorschoten) naar hem toezwom en hem uit zee wist te halen. Bij aan komst bleken de levensgeesten evenwel geweken te zijn.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3