Zeer belangrijke stap nader tot verwezenlijking van de Vissershaven Amerika keurt 16-landen rapport af Katwijks burgemeester Nu de regering geen principiële bezwaren mëer maakt Scherpe critiek van Clayton Mensenslachting in de Pendsjaab WEERBERICHT Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt 86ste Jaargaïig VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1947 No. 26183 LEIDSCH DAGBLAD Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer Directeur: J. W» Hermy DAGBLAD VOOR LEIDENEN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoón Dir. en Adrn.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro W: 67055 (Van een onzer redacteuren). „Dit besluit betekent, dat men ten departemente geen principiële bezwaren meer maakt tegen dé aanleg van een vissershaven te Katwijk aan Zee, waar door de verwezenlijking van zulK een haven wel een zeer belangrijke stap nader is gekomen". Aldus de mening v. burg. mr. W. J- Woldringh v. d. Hoop van Katwijk, met wien wij hedenmorgen een onderhoud hadden naar aanleiding van het reeds gisteren in ons blad vermelde besluit van de minister van Binnenlandse Zaken tot goedkeuring van de door Katwyksraad gevoteerde f. 100,000 voor het maken van plannen tot aanleg van een vissershaven. Deze mening werd ten volle gedeeld door dc heer J. C. Tieleman, de secretaris van het Katwijksezeehaven-comité, die ons tezamen met burgemeester Woldringh v. d. Hoop inlichtte over de directe gevolgen die dit besluit thans zal hebben. Reeds in studie genomen problemen moeten nu uitgewerkt worden. Nu de regering" dit principiële besluit heeft genomen, zonder daarbij echter een oordeel uit te spreken over de fi nanciële consequenties, welke uiteraard eerst nauwkeurig kunnen worden bezien nadat de volledige plannen gereed zijn, nu komt het er in de eerste plaats op aan, de reeds in studiegenomen belang rijkste problemen verder uit te werken, aldus het oordeel van belde autoritei ten. Het voornaamste probleem is wel de waterloopkundige zijde, speciaal het vraagstuk van de havenhoofden. Behalve dat deze de meeste kosten zullen meebrengen bij de aanleg van de beoogde haven vormt hun ontwerp eveneens een der lastigste vraagstukken bij de ontwikkeling der plannen. Reeds voor geruime tijd werd deze waterloop kundige zijde in studie genomen door het Waterloopkundig Laboratorium te Delft Dit geschiedde indertijd in op dracht van het Hoogheemraadschap Rijnland met medeweten van Katwijk. De opdracht luidde toen, deze haven hoofden te ontwerpen voor de nieuwe, door Rijnland te bouwen uitwaterings installaties. In tegenstelling met vroegere po gingen om tot een Katwijkse zeehaven te komen doet zich thans namelijk de gunstige omstandigheid voor, dat Rijn land de bestaande uitwatering bij Katwijk onvoldoende acht. Het is nood- zakelijk gebleken om deze drastisch te herzien, hetgeen tevens betekende, dat een groot deel van de havenaanleg toch tot stand zou moeten komen om de be hoeften van Rijnland op bevredigende wijze tegemoet te komen. EEN KATWIJK-RIJNLAND COMMISSIE AAN HET WERK. Uit deze omstandigheden, vloeide een nauwe samenwerking tussen Katwijk en Rijnland voort, die reeds voor geruime tijd werd belichaamd inr een gezamen lijke commissie, om de belangen te co- ordineren en de hangende problemen in gezamenlijk overleg op te lossen. Voor Katwijk namen in deze commis sie zitting burgemeester Woldringh v. d. Hoop en de heren JC. Tieleman, G. Reus, van gemeentewerken, ir. L. Roos van wederopbouw, P. de Bruin, oud-lid van Gedeputeerde Staten, en ir. D. A. van Heyst, oud-directeur van Rijkswaterstaat. Het is voor Rijnland van het hoogste belang, dat de door haar nagestreefde verbeteringen met spoed tot stand ko men, en deze omstandigheid zal mede invloed hebben^uitgeoefend op de thans genomen beslissmg. Nu Katwijk aan het plannen maken mag slaan, zal aan het Waterloopkun dig Laboratorium, dat onder leiding staat van prof. Thijsse, opdracht wor den gegeven om de daar plaats vinden de proeven met maquettes met de nieu we, nu tevens voor de vissershaven be nodigde eisen in overeenstemming te brengen. Uiteraard is met deze mogelijkheid reeds geruime tijd rekening gehouden. Behalve dit havenlioofde probleem vallen er natuurlijk nog vele kwesties op te lossen, zoals doorvaartbreedte van de sluizen, omvang ran de haven etc. etc. Grondboringen zijn reeds begonnen en zullen met kracht worden voortge zet. Deze vraagstukken kunnen nu, voor zover zij niet reeds voorlopig in studie zijn genomen, worden aangevat.en op gelost. Is dat eenmaal geschied, dan zal de definitieve beslissing genomen worden, die echter naar het zich thans laat aanzien waarschijnlijk wel gunstig zal uitvallen. BERGHAVEN KOMT ZEKER TOT STAND. Onafhankelijk van deze buitenhaven plannen zal worden overgegaan tot aanleg van een berg-haven voor de haringschepen, door verbreding van het uitwateringskanaal vanaf de monding van het Prins Hendrik Kanaal in Oostelijke richting. Het is wel zeker dat hiermede reeds volgend jaar kan worden begonnen, terwijl wellicht ook de voltooiing dat jaar te gemoet gezien kan worden. De kosten voor zulk een 'haven zullen voor een groot deel kunnen worden be streden uit de verkoop van het zand, terwijl de cultuurgrond die wordt af gegraven, gebruikt zal kunnen worden voor de in'voorbereiding zijnde sport velden in Katwijk. Uiteraard zal" er een ruim industrieterrein om deze bergha- ven worden aangelegd. GEEN CONCURRENTIE MET SCHEVENINGEN OF IJMUIDEN. Nadrukkelijk wees burgemeester Wol dringh v. d. Hoop er op, dat het ver plaatsen van de „operatie basis" der Katwijkse visserij vloot m geen enkel op zicht een concurrentie betekent voor IJmuiden of Scheveningen. De toe komstige haven moet zuiver worden gezien als haringhaven, aangezien de outillage, benodigd voor de verwerking van verse vis veel te kostbaar is, voor alleen de Katwijkse visserij vloot. Slechts de haringschepen zullen nu in staat zijn om hun vangsten direct in de plaats van afslag aan te voeren, in plaats van in IJmuiden, waar zij moe ten worden overgeladen in binnen schepen. Voorts bestaat het enorme voordeel, dat de schepen, die steeds binnendoor naar Katwijk kwamen voor reparatie, in de toekomst direct van zee uit bin nen kunnen lopen, zodat niet de moei lijke reis IJmuidenKatwijk hoeft te worden gemaakt. Vele bruggen in ver keerswegen kunnen daardoor vast in plaats van beweegbaar zijn, hetgeen het verkeer ten goede komt. Bovendien be hoeven de vaarwegen niet op gelijke breedte en diepte te worden gehouden. Dit brengt voor het Rijk een grote kostenbesparing mee- Wanneer het Rijk slechts deze „bespaarde kosten" kapitaliseert en aan Katwijk ter be schikking stelt, dan zal dit waar schijnlijk voldoende zijn om met de bijdrage van provincie en gemeente de kosten van de havenaanleg te dek ken, aldus meende dc burgemeester. CONSEQUENTIE VAN AFGEWEND ONHEIL. Eigenlijk, zo ging burgemeester Woldringh v. d. Hoop voort, moet dit besluit gezien worden als een conse quentie van het besluit van Wederop bouw, om Katwijk na de oorlog weer te doen herrijzen. Men stond na de oor logsverwoesting voor de principiële keu ze: Katwijk als vissersplaats handha ven (waarvoor een zeehaven onont beerlijk moet worden geacht) of IJmui den als basis houden en derhalve niet ln Katwijk doch in IJmuiden deze vis sersgemeenschap nieuwe woningen en bedrijven aan te bieden. De mogelijkheid is niet denkbeeldig geweest op sommige momenten, dat tot het laatste zou worden besloten, doch er bleek nog te veel kapitaal in Kat wijk te zijn geïnvesteerd om zuks te rechtvaardigen. De huidige beslissing moet gezien worden als logische con sequentie van ,het principiële besluit om Katwijk weer op de been te helpen, DE STUWENDE KRACHTEN. Bij de beoordeling van de huidige zeer gunstige situatie moet herinnerd worden aan het belangrijke aandeel dat Ged. Staten en wederopbouw hebben gehad in het bereiken daarvan. Van eerstgenoemde speciaal is -het initiatief uitgegaan om deze zaak nu eens gron dig te bestuderen, met het resultaat dat het bekende rapport van 29 Juli 1946 tot stand kwam. Dit is de basis geweest, waarop nadien is voortgebóuwd. (Waarschijnlijk bescheidenheidshalve spraken de burgemeester en de heer Tieleman niet over eigen werk dat zeker ook niet zonder invloed is ge weest. Red. L.D.). Wij verlieten een stralende burger vader, die vol energie en enthousiasme de nieuwe etappe ingaat naar de ver wezenlijking van Katwijks levensbe hoeften nu deze zéér belangrijke en wellicht beslissende periode, dank zij onvermoeid doorzettingsvermogen naar vólle bevrediging is verlopen. Katwijk heeft thans de zolang nagestreefde zeehaven in zicht Slotzitting uitgesteld De conferentie der zestien mogend heden voor economische samenwer king van Europa te Parijs is op het laatste ogenblik gestuit op een moei lijkheid, die haar noodzaakt haar eindrapport te herzien en haar ple naire slotzitting, welke op Maandag a.s. is vastgesteld, uit te stellen. De Amerikaanse onderminister van Economische Zaken, William Clayton, die tot taak heeft de werkzaamheden der conferentie te volgen en door het verstrekken van „vriendschappelijke ad viezen" te steunen, heeft n.l. scherpe critiek uitgeoefend op dit eindrapport, dat de voorstellen bevat voor economi sche samenwerking van Europa in het kader van het plan-Marshall. Clayton heeft voorgesteld, dat dit rap port slechts als een voorlopige ontwerp wordt beschouwd en dat de conferentie de gehele situaie opnieuw in ogenschouw zal nemen in het licht van zijn bemer kingen en dat een Amerikaans deskun dige aan het opnieuw opstellen van-het rapport zal medewerken. Volgens Clayton zou het rapport in zfjn huidige vorm onaanvaardbaar zijn en geen overtuigingskracht be zitten voor het Amerikaanse publiek en meer in het bijzonder het Con gres, daar het meer weg heeft van een „boodschappenlijst" dan van een plan voor Europese samenwerking. Clayton's critiek op het rapport kan als volgt worden samengevat: 1) Het voorziet niet in voldoende ma te in wederzijdse hulp tussen de 16 Europese landen. 2) De cijfers voor de behoeften van Europa zijn slechts in globale vorm ge geven en maken geen onderscheid tus sen de behoeften der afzonderlijke lan den. 3) Het ontbreekt de voorstellen in zake het herstel van de Inwisselbaarheid der Europese geldeenheden als eerste stap in de richting naar inwisselbaar heid van alle geldeenheden over de ge hele wereld aan nauwkeurigheid. Ook heeft hij o.a .gewezen op het ontbreken van enigerlei overeenstem ming ten aanzien van werkelijk posi tieve pogingen tot opheffing van de handelsmuren tussen de landen van Europa, welke pogingen b.v. zouden kunnen bestaan uit het oprichten van een Tolunie. Voorts werd er yan Ame rikaanse zijde op gewezen, dat het rap port geen voorzieningen bevat voor het aanwenden van overtollige arbeids krachten of overtollige productie in het ene Europese land ten behoeve van een ander Europees land dat aan arbeids krachten of aan bepaalde goederen te korten heeft. Bevolking der 15e en politici der 21e eeuw (Van onze correspondent te Londen) Verbijsterend is het tafereel ,dat In dia met de Britse troepen in volle af tocht. enkele weken na het intreden van de onafhankelijkheid te zien geeft. De mensenslachtingen, die thans in de Pendsjaab plaats vinden, gaan het voor stellingsvermogen ver te boven. De vraag, die bjj het zien van deze dramatische gebeurtenissen onmiddel lijk oprijst is. of nu niet het bewijs is geleverd dat de alom geprezen In dische politiek der Britse regering fa- likant verkeerd is uitgelopen. In Lon den ontkent men dat ten stelligste- Men beschouwt de troebelen als een blijkbaar onvermijdelijk bijproduct van de verdeling van India in twee staten. Niet mag men ook vergeten, dat er thans een voortreffelijke samenwer king bestaat tussen Mohammedanen en Hindoes. In het grootste deel van dit reusachtige land heersen dan ook rust en vrede. Het zwakke punt van de verdelingspolitiek vormde echter de Pendsjaab, waar de nieuwe grenslijn dwars door het gebied van de fana tieke Sikhs loopt. VICIEUZE HAATCERKEL Van ouds beschouwen deze Sikhs de Mohammedanen als hun doodsvijanden. Omgekeerd is hetzelfde het geval. Beide groepen kunnen het leed. dat zij elkaar door de eeuwen heen hebben aangedaan, niet, vergeten. De Sikhs zijn oorspron kelijk een Hindoe-secte, die enkele eeuwen geleden een eigen monotheïsti sch^ godsdienst stichtten en het kaste- systeem afschaften Met de grote krijgs haftigheid die he nkenmerkt. hielden zij tegen de Islam stand. In fanatisme wa ren beide groepen overigens aan elkaar gewaagd- De haat werd nog aangewak kerd doordat zij in economisch opzicht een tegenstelling vormden. De Sikhs werden in de loop der jaren de groot grondbezitters, ook doordat zij wegens I oorlogsdiensten veel land van de En- i gelsen cadeau kregen. De Mohammeda nen zijn meestal aririe landarbeiders en kleine boeren. De Sikhs, die slechte vijf millioen in aantal zijn, verarmden ech ter in de jongste tijd als gevolg van de onlusten. Over eri weer nemen Moham medanen en Sikhs wraak voor wat hen door de anderen als minderheid in resp. Oost- en West-Pendsjaab is aangedaan. Het is een vicieuze cirkel. In het Oosten trachten de Sikhs, die het liefst een eigen staat zouden stichten, de Mo hammedanen tot de laatste zuigeling uit te roeien;- Nazi-misdaden verbleken bij wat hier gebeurt. De Mohammedaan se wraak keert zich vaak ook tegen de Hindoes met wie de Sikhs zich nauw verbonden voelen. PAPIEREN LEGERS MACHTELOOS De opstand is in de hand gewerkt door de algemene chaos die in dit deel van Indië heerst. Het blijkt dat men te optimistisch is geweest in zake de overgangstoestand in het Noorden. Mountbatten nam wel een voorzorgsmaatregel en vormde een uit Mohammedanen. Sikhs en Hindoes bestaande grenswacht, maar deze kon niet neutraal blijven, toen de militai ren zagen wat er met hun geloofsge noten gebeurde. Dit legertje is dan ook ontbonden. De legers van Pakistan en India beide zullen nu elk op eigen gebied wor den ingeschakeld, doch beide legers zijn nog maar in staat van oprichting. Zij worden gevormd door de splitsing van het voormalige Indische leger. Pakis tan staat enkel nog op papier. De gren zen zijn nog niet definitief vastgesteld. De vertegenwoordiger van Pakistan in Londen, met wie ik sprak, kon nog niet het inwoneraantal van zijn nieuwe staat opgeven. Het is om en nabij de 70 millioen, maar officieel staat daar omtrent nog niets vast. De hoofdstad Karachi is eerst in de maak. Verbin dingen met New Delhi, waar het me rendeel van het personeel zich nog be vindt, zün verbroken. Twee treinen met documenten gingen in vlammen op. ENGELAND KÓN NIET LANGER BLIJVEN. Ik had ook een onderhoud met een zwart behaarde Sikh. die de Indische regering in Londen vertegenwoordigt. Onder de baldakijn van zijn lichtgroene tulband fonkelden een paar intelligen te ogen. Zfjn tanden blonken in het donkere, strijdbare gelaat. Beide zegs lieden waren het er over eens dat het voor de Engelsen een ramp zou hebben betekend, indien zü langer gebleven waren. De Indiërs hadden van hun vroe gere meesters tijdens de oorlog de gue- rilla-tactiek tot in de puntjes geleerd. Engeland zou minstens over drie mil lioen man moeten beschikken om de toestand meester te blijven.- Tussen de intellectuele Mohammeda nen en Sikhs, die bijna allen in Lon den gestudeerd hebben, bestaat over het algemeen een goede verstandhou ding. Vorige week maakten de beide ministers van defensie van Pakistan en India de laatste een Sikh, nog een ge zamenlijke Inspectietocht door het ge teisterde gebied. OORLOG PAKISTAN— HINDOESTAN? Het grote probleem is hoe de nog dier- lijke, primitieve, analfabetische en bijgelovige volksmassa te verzoenen met de vaak hoogstaande geestelijke leiders. „De bevolking leeft nog in de 15de. de politici daarentegen leven in de 21ste eeuw", aldus mijn Sikh-zegs man. De opvoeding van die massa is ver waarloosd, omdat alles geconcentreerd was op de strijd tegen Engeland. Ver plicht onderwijs en industrialisatie staan dan ook bovenaan het program ma in het nieuwe Indië. Alleen krachtig optreden van de beide regeringen der nieuwe Dominions" kan een einde maken aan de bloedige ge beurtenissen, Het gevaar is anders niet denkbeeldig, dat de strijd naar heel Voor-Indië overslaat, wat een oorlog tussen Pakistan en Hindoestan zou be tekenen. De Engelse Invloed beperkt zich bij dit alles slephts tot de persoon van de gouverneur-generaal Mountbatten en de Britse officieren der beide Dominion- legers. Maandag deponering der ratificatiedocumenten. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buit. Zaken heeft be vestigd, dat óe plechtigheden van het deponeren van de ratificatiedocumenten van de vijf vredesverdragen Maandag zullen plaats hebben. THANS BURGEMEESTER VAN JENA VERDWENEN. Thans is, na dr. Paul. minister-pre sident van Thüringen Heinrich Mer- tens, de burgemeester van Jena in Thüringen (Sovjet-Zone), verdwenen. Mertens keerde acht dagen geleden van een vacantieverblijf op het eiland Ruegen terug en bracht een bezoek aan het hoofdkwartier van de liberaal- democratische partij te Berlijn, waarna hij niet meer naar huis terugging MEER BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: In het Noord-Westelijk deel van het land overdag vrij krachtige Z.-W. wind. Wisselend bewolkt met hier en daar enige lichte regen en iets lagere tem peratuur dan vandaag. In het overige gedeelte van he& land meest matige Z.-W. wind met overdrij vende wolkenvelden, doch vrijwel overal droog weer en weinig verandering van temperatuur. 13 SEPTEMBER. Zon op: 6.03 var, tandem va.02 uur. Maan op: 3.43 uur, oneer 19.04 uur. I Hoogwater Katwijk: 2.50 en 15.14 uur BlNNENLANp. De Alg. Ned, Geheelonthoudersbond zal as. Zaterdag ln Den Haag zijn 50-jarig bestaan vieren met een receptie en een kunstavond. Van 17.4518 uur spreekt bondsvoorzitter A. Rolloos voor de Vara- mlcrofoon over „Kan de strijd gestaakt worden". De P.T.T. verwerkt wekelijks 600.000 brieven bestemd voor onze militairen ln Indië I Te Hilversum heeft gisteren de be ëdiging plaats gevonden van 29 marine officieren, voortgekomen uit de rangen der beroepsonderofficieren en behorende tot het hiermede ingerichte korps „officieren van. vakdiensten". Hiermede wordt de mogelijkheid geschapen voor schepelingen om officier te worden. In de Rlvlèrahal te Rotterdam heeft gisteren het gewest Zuid-Holland van dc Nederlandse Ohrlstenvrouwenbond onder buitengewoon grote belangstelling een landdag gehouden. Onder voorzitterschap van. de heer J. Arnoldus te Leiden ls te Groningen de 41ste algemeene jaarvergadering gehouden van de Ned. Stucadoorspatroonsbond. BUITENLAND. Tot nog toe zfjn te Berlijn 640 ge vallen van kinderverlamming geconsta teerd; 57 hadden een dodelijke afloop. Te Seoel Ls .generaal-majoor Archer L. Lerch, sinds de bevrijding Amerikaans militair gouverneur van Zuid-Korea, plot seling overleden. Zijn plaatsvervanger, brigade-generaal Charles G. Helmich, volgt hem op. De politie heeft te Sturba (Italië) „een bende neo-fasclsten" ontdekt, welke zich gespecialiseerd had tot het vervaardi gen van valse passen, welke voor 200.000 lire per stuk verkocht werden. O.a. de vroegere chef van de fascistische politie, Tamburlni en zijn familie kon met behulp daarvan naar Amerika uitwijken. De 75-jarige dr. Julius Maxüu, voor zitter van de Roemeense boerenpartij, die tot de honderd ln Juli gearresteerde lei ders der oppositie behoort, zal volgende maand terecht staan, met 26 andere leden der partij. In verschillende vluchtelingenkampen ln dc Pendsjaab worden veelvuldig gevallen van cholera gemeld. De toestand ln het land ls nog steeds gespannen. Hier en daar hebben moordpartijen, treinaanslagen en plunderingen plaats. De leider van de afdeling -voor voed sel en landbouw van het Sovjet-bestuur van Duitsland heeft medegedeeld, dat de oogst verzekerd ls en dat de voorraden voldoende zijn. HIJ schreef de betere voedselpositie ln de Oostelijke zone toe aan scherpere controle dan in de Weste- ïyke zones en aan landbouwkundige her vormingen, Te Nice ls een conferentie van de International Air Transport Association beëindigd. In principe werd het metrieke stelsel voor navlgatle-lnstrumenten aan genomen. Het aantal stakers in de Povlakte breidt zich steeds uit. De stekenden ln de provincies van Plemont geven blijk van revolutionaire bedoelingen. A.F.P, meldt, dat zich ln het maohine- ruim van de het 17.702 ton metende vTachtschop „Regina del Paclflo" te Bel fast gisteravond een ontploffing heeft voorgedaan, waarby 20 personen gedood en 50 gewond zyn. Geallieerde troepen ontruimen Italië. Dc w.n, geallieerde opperbevelhebber in Italië, luitenant-generaal Lee, heeft verklaard, dat dc ontruiming van Italië door de Britse en Amerikaanse troepen hedenmorgen begonnen is- Maandag zullen de geallieerde troe pen worden teruggetrokken van de de marcatielijn tussen Engels-Amerikaans en Joegoslavisch bezet gebied, terwijl de geallieerde troepen op dezelfde dag Pola (ten Zuiden van Triëst) zullen ontruimen .welke stad onder Joegosla visch bestuur komt. Labour-overwinning bij tussentijdse verkiezing Het record van de Britse Labourrege- ring dat zij al haar zetels, die zij bij de algemene verkiezingen van 1945 ver overde, behouden heeft, is onaangetast gebleven. Gisteren werd bekend, dat de Labour-candidaat majoor Irvine met 10827 stemmen zijn conservatieve te- gencandidaat Bevins, die 8874 stemmen kreeg. bU de tussentijdse verkiezing voor het district Edge Hil- (Liverpool) ver slagen heeft. Communist Pieck pleit voor Duitse eenheid VELDMAARSCHALK PAULUS NIET TERUGGEKEERD. In een interview met de Reuter-cor- respondent Eric Bourne heeft Wil helm Pieck, de communistische leider van de Socialistische eenheidspartij in dc Sovjet-zone van Duitsland, gepleit voor eenheid vari Duitsland. Verde ling van Duitsland zou volgens Pieck bijdragen tot het scheppen van voor waarden als die, waarop Hitler zich opgewerkt heeft en een basis leggen voor een nieuwe, sterke nationalisti sche beweging. Over het industrie-plan voor de sa mengevoegde Brits-Amerikaanse zone zeide Pieck: „Op papier lijkt het goed. We zullen afwachten hoe het in de practijk werkt". Men had er volgens hem echter beter aan gedaan, tevoren over een dergelijk plan overleg te ple gen met de Sovjet-Unie. Hij weigerde toe te geven, dat er mogelijkheid van oorlog bestond. Pieck verklaarde voorts, dat alle schikkingen in de Oostelijke zone gebaseerd waren op het tot stand komen van een verenigd Duitsland en handelsverkeer tussen de zones. Hij ontkende, dat veldmaarschalk Paulus, die bij Stalingrad door de Rus sen gevangen genomen werd, in Duits land teruggekeerd zou zijn om een nieuwe partij op te richten ter vervan ging van de eenheidspartij en de chris- telijk-democratische unie, KOZAKKEN WORDEN BOEREN IN ARGENTINIË. Toen Duitsland zich in 1945 overgaf, stiet een eenheid van 1000 Kozakken, die onder generaal Vlassof voor de Nazi's gevochten hadden, door naar Lichten- stein waar zij in de eerste maanden berucht werden door overvallen op Franse dorpen; ten slotte werden zij ontwapend en geïnterneerd. Zij verrichtte daarop landarbeid, ge leidelijk aan verliet het grootste gedeel te het land. De Sovjet-regering heeft Lichtenstein om de uitlevering der res terende honderd verzocht, hetgeen ge weigerd is. De autoriteiten Lichtenstein zün er in geslaagd om voor deze kozakken emi gratie naar Argentinië mogelijk te ma ken. zy zijn nu onderweg en zullen in Argentinië als boeren beginnen. NIEUW PERZISCH KABINET. De Perzische premier. Soeltaneh, heeft gisteren het nieuwe kabinet aan de Sjah voorgesteld. Soeltaneh trad 27 Augustus af, na de verkiezing van het nieuwe parlement. Hij zal zelf premier en minister van Binnenlandse Zaken zijn. Noeri Esfandiari, v.m. ambassadeur te Ankara, zal Buit. Zaken beheren. ROSMANN NAAR POPPENDORF. Mordechai Rosmann, die het verzet aan boord van de Runnymede Park heeft georganiseerd en geleid, is samen met 61 andere leiders van het verzet van een gevangenis te Hamburg naar het kamp Poppendorf overgebracht. Sommigen van hen verzetten zich toen zjj door paratroopers naar de vrachtwagens werden gebracht. Zij zullen afgezonderd van de an dere „Exodus"-Joden worden onderge bracht, doch zü zullen niet in staat van beschuldiging worden gesteld. ENGELAND PROTESTEERT BIJ BULGARIJE. Engeland heeft aan Bulgarije een no ta gezonden, waarin wordt geprotesteerd tegen de opheffing van de Agrarische Unie (oppositiepartij van Petkof), welke bij de alg. verkiezingen van 1946 30^% van het stemmenaantal verkreeg. Deze daad van de Bulgaarse regering, aldus zegt de nota. berooft een groot deel van het Bulgaarse volk van zijn democrati sche rechten en is een schending van het vredesverdrag dat de Bulgaarse na tionale vergadering onlangs heeft goed gekeurd. (Foto Van Vliet) Wat. eens een nieuwe generatie van het Leids Studenten Corps hoopt te wor den, stond gisteren gebogen over de tafel om zich ln te laten schrijven voor de groentijd. Zware weken staan deze kale hoofden nu te wachten Eerste verkiezingssucces van De Gaulle's aanhangers. Generaal De Gaulle's „Rassemblement du peuple Fransais" (RPF) heeft zijn eerste, overwinning bij verkiezingen be haald: in de gemeenteraadsverkiezin gen te Apert (Algerië) verkregen de candidaten van de RPF de meeste stem men. De volgende maand zijn leden van de RPF candidaat voor gemeenteraadsver kiezingen in geheel Frankrijk. De Gaulle heeft opnieuw verklaard, dat de RPF geen partij is en dat zijn candidaten, zowel mannen als vrouwen verschillende politieke richtingen vertegenwoordigen. Amerika steunt Iran tegen Sovjet-druk De Amerikaanse ambassadeur George Allen, te Teheran, zeide in een rede, dat de Ver. Staten Irans rechten om vrjje keuze te doen voor de bestem ming van zijn olie bronnen „ten volle ondersteunde", doch dat Amerika „er In betrokken" zou worden, indien er tegen het land bedreigingen werden geuit. De verklaring acht men te Teheran zeer belangryk, omdat de Sovjet-Unie de laatste tijd weer toenemende pressie op de Iraanse regering uitoefende, om de nog niet bekrachtigde overeenkomst voor de oprichtingi van een Iraans— Russisch^ oliemaatschappij, die in feite de Iraanse olie in Russische handen zou doen overgaan, eindelijk in werking te stellen. WERDEN BRITSE EN AUSTRALISCHE CONSUL BESCHOTEN? Naar Aneta verneemt, is Woensdag ter hoogte van Singosarl, tien kilome ter ten Noorden van Malang, een con sulair gezelschap, dat aldaar in op dracht van de Veiligheidsraad een be zoek bracht, door een republikeinse strijdgroep met mitrailleurs beschoten. Nadere berichten hieromtrent ontbre ken nog. Aneta tekent hierbij aan, dat waarschijnlijk het gezelschap, bestaan de uit de Britse consul Lambert en de Australische consul Eaton, die enige dagen geleden naar. Soerabaja vertrok ken, bedoeld wordt. Nader verneemt Reuter, dat de heren Eaton en Lambert met hun stafwagen in een Nederlands convooi reden van vier jeeps op weg van Malang naar Soerabaja toen nabij Singosarl ma chinegeweervuur op, hen werd geopend van een afstand van, naar men schat, ruim 400 meter. Amerika zal ook voor Britse zone betalen. In welingelichte Amerikaanse rege ringskringen wordt verklaard, dat de Ver. Staten binnenkort de gehele be- zettingskosten van de Britse zone van Duitsland op zich zullen nemen. Het zal aan Groot-Brlttannië, zijn aandeel in de kosten naar vermogen in ponden te voldoen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1