Bevolking vreest de terreur der republikeinse benden Kerkelijk Leven RECHTZAKEN De Vrouw VAN DICK HERIOÏ Wat er in Indië gebeurt Radio-programma Brieven uit Indië. Indrukken uit Malang Onze militaire correspondent P, schrijft ons dd. 23 Augustus uit Soe- rabaja: Malang, dat gelukkig veel minder ernstig beschadigd is dan de eerste berichten ver telden, neemt op het ogenblik in Oost- Ja va .een zeer bijzondere positie in. Toen de republiek begin Augustus het bevei „Staakt het vuren" gaf. maakte ze daarbij het voorbehoud, dat het niet altijd mogelijk zou zijn haar troepen tij dig van deze order in kennis te stellen, daar vele republikeinse verbindingen door de opmars van onze troepen ver broken waren. Inderdaad een zeer rede lijk voorbehoud. Maar wat is in de af gelopen weken gebleken? Dat juist de republikeinse troepen in de gebieden, die nog rechtstreeks in verbnding staan met Djokja het. meest agressief zijn en zich in het geheel niets van de order het vuren te staken aantrekken. Een van die gebieden is de Malang Batoe- sector waar nu al- weer wekenlang dag en nacht door de republikeinse strijd groepen vuurovervallen gepleegd wor den op onze convooien en posten, waar men met onverminderde energie voort gaat, met versperren van wegen en het leggen van mijnen en waar het terro riseren en vexeren vap de burgerbevol king, platbranden en plunderen van kampongs, moord en afpersing met de dag erger wordt. De Malang Batoe- sector oefent blijkbaar op de republi keinse gewapenden een zeer grote aan trekkingskracht uit. Het aantal benden neemt met de dag in aantal toe en zij Wysjinsky „op mars" naar Amerika. RUSLAND WEIGERT NOGMAALS HULP AAN PETKOF. Andrei Wysjinsky, plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken der Sovjet-Unie, is op weg naar de alge mene vergadering der VN te New York gisteren uit Parijs te Londen per vlieg tuig aangekomen. Hij denkt morgen met de Queen Elisabeth" naar de V. S. te vertrekken. Op een persconferentie verklaarde hij, dat zijn land niet voornemens is zijn houding ten opzichte van het plan Marshall te wijzigen. Over de vooruitzichten, die de Sov jet-Unie op de komende algemene ver gadering der VN heeft, verklaarde hij, dat ..iedere soldaat, die op mars gaat op succes hoopt", i Wysjinsky zeide weinig interesse te hebben in de kwestie der Sovjetrussl- sche vrouwen, die niet naar hun En gelse echtgenoten mogen vertrekken. ,,Ik stel veel meer belang in het feit, dat 150.000 Sovjetrussische burgers in de Engelse zone van Duitsland nog niet zijn vrijgelaten. Volgens een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buit. Zaken heeft Wysjinsky in antwoord op de tweede brief van Frank Robert, de Engelse zaakgelastigde te Moskou, het laatste Engelse verzoek om medewer king bü een poging tot het redden van het leven van Petkof, leider der Bulgaarse oppositie, verworpen. Engeland's houding in deze blijft ech ter ongewijzigd. John Sterndale Bennett de Engelse politieke vertegenwoordiger te Sofia, heeft opdracht gekregen om niet deel te nemen aan de plechtighe den ter herdenking van de nationale dag van Bulgarije. Griekse regering zal amnestie verlenen. Het. Griekse kabinet heeft een veel omvattend amnestie-decreet, dat aan het parlement zal worden voorgelegd, goedgekeurd. Ook besloot het kabinet de executie van „bandieten", die door de buitengewone krijgsraad ter dood veroordeeld zijn. uit te stellen, Volgens het decreet zal volledige amnestie ver leend worden voor alle overtredingen van politieke aard, verband houdend met de rebellie, en voorts aan allen, die binnen een maand zich overgeven. Deze termijn kan echter bij KB. op advies van het kabinet verlengd worden. allen spelen weer het van ouds bekende spelletje: wetende, dat onze troepen zich strikt aan de gegeven orders hou den en dus een bepaalde grens niet over schrijden. trekken zij zich na elke wan daad achter het denkbeeldige lijntje te rug. waar zij zich volkomen veilig voe len en op hun gemak naar de vuur gloed van de kampongs, die zij bran dend achterlieten kunnen kijken. Naast dit steeds brutaler wordend optreden van gewapende republikein se benden in het Mal&ngse is echter ook op bestuursgebied in Malang en omgeving een situatie ontstaan, wel ker voortduring niet langer meer kan worden geduld althans wanneer men niet het risico wil lopen, dat de be volking van Malang, die thans reeds weer meer dan 150.000 zielen telt. in een zeer benarde pösitie komt. De houding van de republikeinse ambtenaren en instanties in Malang, die zich bereid hadden verklaard hun werk zaamheden voort te zetten ten behoeve van de bevolking, blijkt thans volko men passief non coöperatief te zijn. Als gevolg hiervan staan diverse over heidsdiensten geheel stil. zo ook de voornaamste onderdelen van inkoop en distributie van voedsel. Nu kan men ter verontschuldiging aanvoeren, dat het gehele distributieschema en de daar mede samenhangende administratie door toedoen van de alles vernielende van dalen een prooi der vlammen werd. dit neemt echter niet weg dat. de plaatse lijke republikeinse instanties, die be hoorlijk in hun personeel zitten, in middels tijd genoeg hebben gehad om nieuwe gegevens te verzamelen en te verwerken opdat het distributieapparaat zijn werkzaamheden zou kunnen her vatten. Maar tot dusver heeft men in het geheel niets gedaan, dan praten en eindeloos confereren. Daar zijn de re publikeinse ambtenaren zeer sterk in bedreven. Wij hebben onlangs een der gelijke bespreking meegemaakt in ge zelschap van een administrateur van een suikerfabriek, een man van reeds gevorderde leeftijd, een fanatiek voor stander van de overeenkomst van Ling- gadjati. die reeds meer dan dertig jaren in dit land woont. Urenlang werd er gewikt en gewogen. In zeer hoffelijke bewoordingen, zoals alleen een Ooster ling die kan produceren, werden de di verse standpunten toegelicht maar men waakte er angstvallig voor toch vooral geen besluit te nemen. Ten slotte nam de administrateur van de suikeronderneming het woord. Op zeer krachtige wijze sprak hij de repu blikeinse ambtenaren toe „Lamzakken" noemde hij ze zelfs Lamzakken, omdat zoals hij zelde zij elke kans. die hun ge boden werd om nu eindelijk eens iets te doen voorbij lieten gaan. Wat. zo vroeg hij. hebben jullie in de afgelopen jaren toen je toch volkomen baas in eigen huis was in het belang van jullie eigen land en volk gedaan? Niets anders dan praten en plannen maken. Wat hebben jullie anders in al die jaren ge presteerd? Er kwam geen antwoord, Zie nu toch eindelijk eens in, dat jullie er zo niet komen. Doe wat en doe het vlug. Enkelen van de aanwezigen knikten in stemmend en verklaarden, dat'zij aan de slag zouden gaan. En toen gingen ze praten, breedvoerig praten hoe ze dat DE EERSTE JAARBEURSDAG. Ofschoon de openingsdag van de Utrechtse Jaarbeurs een exportdag was en er een rustige sfeer heerste, was er toch een behoorlijk druk bezoek Men noteerde inkopers uit Denemarken, En geland, Frankrijk, Oostenrijk, Zwitser land, Amerika, Brits-Indië, China, Zuid- Afrika en Palestina. De belangstelling ging speciaal uit naar de zware in dustrie, de agrarische afdeling, naar zuivelproducten, plastics, textiel en schoenen. 's Middags bracht Prins Bernhard een bezoek aan de Jaarbeurs, waarbij Z.KJI. werd rondgeleid door de voor zitter van de Raad van Beheer, dr. Fentener van Vlissingen en de directeur mr. J. Milius. OUD-MINISTER WELTER SPREEKT. Hedenavond te 9.30 uur, zal over de zender Hilversum I, de Vice-Voorzitter van het Nationaal Comité Handhaving Rijkseenheid, de oud-minister van Ko loniën Ch. J, I. M. Weiter een radio rede houden over de Indische kwestie, MAXIMUMPRIJZEN VOOR PEULVRUCHTEN. Voor consumptie-peulvruchten van oogst 1947 zijn de volgende maximum consumentenprijzen per K.G. vastge steld: groene erwten f. 0.46; spliterwten f. 0-56; schokkers f, 0,56; capucijners f. 0,82. bruine bonen f, 0,78; witte bo nen f. 0,80; grauwe erwten f 1, CONFLICT BIJ TEN CATE TEN EINDE. De ruim 300 arbeiders, die ten ge volge van het conflict bij de firma H. ten Cate Hzn- en Co. te Almelo zonder werk kwamen, hebben aan de oproep van de directie om het werk te hervat ten gehoor gegeven. Hiermede is na ruim twee weken de productie van dit belangrijke bedrijf weer op gang geko men. TEXTIELDLEVEN GEPAKT. In de periode van December '46 tot Juli 1947 werd bij de N.V. Ramaers Tex tielfabrieken te Helmond in totaal 2800 meter japonstof ontvreemd. Dezér gen wist de Helmondse politie de hand te leggen op twee Eindhovenaren, die in een particuliere zaak enkele artike len ontvreemdden. Bij een diepgaand onderzoek kwam vast te staan, dat de ze Eindhovenaren. de 24-jarige H, v. H. en de 27-jarige B. V. ook schuldig wa ren aan de diefstal van de textielstof. Zij legden een bekentenis af en werden ter beschikking van de officier van justitie gesteld. TBC-SPELDJE OP 17 SEPTEMBER. Ten behoeve van spoorwegpersoneel. Men schrijft ons: 17 September 1944 begon de spoor wegstaking en daarom is de 17e Sep tember voor het spoorwegpersoneel een bijzondere gedenkdag. De spoorwegtuberculose - vereniging welke vereniging het personeel en zijn gezinnen steunt bij tuberculose en wel ker taak door de grote uitbreiding de zer ziekte gedurende de oorlog zo zeer verzwaard is, meende deze dag te moe ten bestemmen voor het houden van een collecte ten bate van hare patiën ten en besloot die dag aan de reizigers en het spoorwegpersoneel een TBC- speldje te koop aan te bieden voor en op de stations. VERKEERSSTREMMING TE UTRECHT. De K.N.A C- deelt mede, dat het ver keer over de draaibrug in de Vleutense- weg te Utrecht zal zijn gestremd van 15 September te 8 uur tjn. Zaterdag 27 September te 20 uur of zoveel langer of korter als nodig zal blijken te zijn, Ge durende de stremming zullen voetgan gers en rijwielen voor zoveel nodig tus sen 8 en 20 uur per roeiboot worden overgezet. nu op de beste manier zouden kunnen doen.* Dit gesprek werd niet in Batoe of Ma lang gevoerd, maar in de Oosthoek in een gebied, waar het, Volkomen rustig is waar men van alle zijden de wens te kennen heeft gegeven met ons te willen samenwerken De oorzaak van de non-coöperatieve houding vah de republikeinen in het Malanggebied is ongetwijfeld de angst voor de steeds agressiever wordende benden. Tegenover het hierboven geschilderde schandalige optreden van de republi keinse benden stelle men de houding van de Nederlandse militairen. Zelfs van republikeinse zijde in Malang is men er vol lof over. Een typisch voor beeld Op de ..Harl Raja" ter gelegenheid van het einde der poeasa. Mohamme daanse vasten, werd op de aloon-aloon (markt) door ongeveer 3000 Mohamme daanse Indonesiërs een bidstond ge- honden. Van Nederlandse zijde was de maatregel genomen, dat geen enkel voertuig tijdens de bidstondéén der straten van de aloon-aloon zou passe ren ten einde de bidstond niet te ver storen. Men vond dit van onze kant volkomen vanzelfsprekend en men was dan ook ten hoogste verbaasd, toen na afloop der plechtigheid van Indonesi sche zijde tegenover Nederlandse auto riteiten niet alleen dank voor deze maat regel maar ook verwondering werd uit gesproken. Het bleek dat zoiets in zes jaar niet voorgekomen was! Geen en kele maal heeft men tijdens de Japanse bezetting en ook niet in de £ijd van het republikeins bewind op de „Hari Raja" ongestoord de massale bidstond op de aloon-aloon kunnen houden. Noch de Japanners, noch de republikeinse mi litairen stoorden er zich aan en }iet verkeer oyer de aloon-aloon ging rustig door Een ander staaltje: het zou-komisch zijn ware het niet een uitvloeisel van de republikeinse leugen-propaganda. Bij het binnenkomen van onze troe pen in Malang lagen vele gewonde ie- publikeinse strijders in Malangs zieken huizen ter verpleging. Even na de be zetting der stad namen de gewonden, die nog lopen konden .echter de benen. Onthutste verplegers kwamen dit bij onze millitairen rapporteren en drukten hun verbazing er over uit dat wij deze lieden die toch krijgsgevangenen waren lieten ontsnappen. Ze vroegen of er geen bewaking nodig was bij de ziekenhuizen. Het antwoord van onze zijde was voor deze mensen een open baring: als de gewonden vluchten moe- en zij dat zelf weten; hier hadden zij verpleging, maar nu zijn zij aan hun lot overgelaten. Enige dagen later wa ren alle gevluchte gewonde republikein- .se strijders in de respectievelijke zieken huizen terug. En toen kwam de ont hulling: zij waren gevlucht omdat de republiek hen gezegd had, dat de Ne derlandse soldaten d^ ziekenhuizen zouden binnenstormen en hen allen uitmoorden De zwaarder gewonden, die niet had den kunnen weglopen hebben in de eerste paar dagen der bezetting neel wat republikeins angstzweet getranspi reerd. Daar kunnen zij Djokja voor danken DE ONTWERP-INDELING VAN DE VERENIGDE STATEN VAN INDONESIË DE VERGIFTIGINGSVERSCHIJN SELEN TE TERNEUZEN. Het aantal personen te Terneuzen, bij wie zich vergiftigingsverschijnselen voordoen na het gebruik van vlees, breidt zich nog steeds uit en bedraagt thans reeds enkele honderden. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat het vlees niet afkomstig is van frauduleuze slachtingen, doch op normale wijze via het abattoir door de slagers is gedistri bueerd Op het laboratorium van de veeartsenijkundige dienst wordt het onderzoek voortgezet. De Terneuzense slagerijen blijven inmiddels voor de verkoop van vlees gesloten. Generale Synode Cbr. Geref. Kerk Gisterochtend werd te Utrecht de Generale Synode der Chr. Geref Kerk geopend door ds. D. J. Qosterhoff uit Utrecht, die in zijn openingswoord op het grote voorrecht wees, dat de kerk thans voor de eerste maal sedert de bevrijding weer in generale synode bijeen kan komen. Staande werden prof. De Bruin en ds. H. Janssen her dacht. die bijna een halve eeuw geleden aan de synodale arbeid der kerk een actief aandeel hebben gehad. Als leden van het moderamen werden gekozen ds. W. Kremer te Apeldoorn (praeses), ds. J. Tamminga te Roterdam (assessor), ds. J. Hovius te Zwolle (1ste scriba) en ds. P. J. De Bruin te Vennendaal (2de scriba), In de middagvergadering werden een 9-tai commlsies benoemd, waaronder com missi 2 omtrent D.K.O. en commissie 4 inzake de kwestie ds. H. Visser (Rotter dam-Zuid), die het verband met de Chr. Geref Kerk verbrak. Ds. P. J. de Bruin rapporteerde namens het curatorium der theologische school een ontslagaanvrage van prol' Geels, welke werd ingewilligd. De scheldende hoog leraar werd door de praeses hartelijk toe gesproken. Ook het Ontslag aan ds. J. Prins als lector der theologische school in ver band met diens vertrek naar Anisterdam werd goedgekeurd. Ds. Prins, Wie ter ver gadering dank werd gebracht voor zijn arbeid aan de theologische school, gaf een uiteenzetting over de motleven tot zijn vertrek Het curatorium werd genjachtlgd 1, p. v. ds. Prins enige lectoren te be noemen. Ned. Ilei'V. Kerk Beroepen te Hierden (toez.) G Willemsen te Zulllchem-Nieu- waal; te Benthuizen (toez.) H, Kleermaker te Veen; te Urk J. A. Gelderman te Schettens-Longerhouw. Beroepen en aan genomen naar Woldendorp D, C. A. Bout Oud-zendeling te Zwolle. Aangenomen naar Surhulzen (toez H. Marra te Sellln- gen (Gron.); naar Sohraard W. J. Keiler te NIJkerkervecn (Gld.), die bedankte voor Loblth Bedankt voor Koudekerke (2e pred.pl.) J. C. v. Nleukerken te Vuren en Dalum; voor Westkapelle (toez.) P. G. Verweys te Zevenbergen. Geref. Kerken Beroepen te Borger K, Feenstra te KraLlngseveer; te Schettens H. Smit te Rottevalle; te Vreeswijk Th. Struys cand, te Rotterdam; te St. Jac. Parochie Th Struys, cand. te Rotterdam; te Vlanen W.'P. J. Zwerver te Hijken Aangenomen naar Ten Boer W. Moeme te De Lier; naar Zubhen G. S. Oegema te Haulerwfyk; naar Dokkum W Feenstra te Hijum, die be dankte voor Joure, Marum en Zwagerveen. Geref. Kerken naar art. 31 It.O. Be roepen te Zwijndrecht O. W. Bouwsma te Breuk'elen; te Ulrum H, v. Tongeren cand. te Katwijk aan Zee; te Doorn. Driebergén, Middelburg, Aalten, Winterswijk en Pïeter- buren H. v. Tongeren, cand, te Katwijk aan Zee. HAAGSE POLITIERECHTER Als (le raven.... De rechter consta teerde. dat in de fabriek, waarin B J. v. d. W. uit- Leiden werkte, als de raven werd gestolen, en verdachte was geen witte raaf; hij had eveneens gestolen. Een flink aantal kammen had 'hij meegenomen, voor welk feit de Officier een maand gevange nisstraf eiste en waartoe de rechte ver oordeelde, Onprettige werkster Het was geen genoegen de hulsvrouw J. C. C. te Leiden als werkster te hebben, wajit ze nam het tafelzilver van mevrouw mee. De rechter wilde verdachte nog een kans geven buiten de gevangenis te blijven en hij legde twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, met proeftijd van drie Jaar op. LEVENSLANG VOOR VERRADER. Het Bijz. Gerechtshof in Den Bosch heeft C. de Jong, CCD-ambtenaar te Grave wegens het verraad van burge meester Fica te Grave veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf en ontzet ting uit de kiesrechten voor het leven met recht op beroep in cassatie. Ingezonden Mededeling FEUILLETON. vertaald uit het Engels door SUSAN INGLIS 14) Ik heb een schitterende kruiwagen gevonden zei hij en ze hoorde een lach in zijn stem. het is niet erg elegant, vrees ik, maar het is het beste wat ik je hier kan bieden. Zelf moest Anne ook lachen nu ze hem gevonden had, leek alles in orde en ze liet zich naar de krui wagen geleiden en ging erin zitten, ter wijl Geoffrey op de rand bleef leunen. Ei' zitten wat droge bladeren in, trek je daar maar niets van aan, zei hij; dus het is je gelukt er even uit te breken. Heeft niemand je gezien? Niemand, antwoordde Anne en alg het gebeurd was. dan had ik ge zegd, dat ik Sara zocht, als ze me iets gevraagd hadden. Hij grinnikte hierover, alsof deze op merking hem genoegen deed. Toen werd hij ernstig: En, zei hij, begin Je te geloven wat ik je over Trant en,... de Heriots heb verteld? Wis en waarachtig, verzekerde Anne hem terwijl haar gedachten te ruggingen naar de scène aan tafel en naar Kathryn's humeurigheid en on gemanierdheid. Maar ik had zelf niet anders verwacht, weetje. En toch nog vastbesloten niet te rug te gaan en mij je te laten helpen? Ja zei Anne dapper, het is tenslotte niet erger dan ik dacht dat het zou zijn, en het is niet dodelijk voor me het gedurende een week of twee te verdragen. Je bent een koppig, klein meisje, hè? zei Geoffrey plagend. Ik moét wel. antwoordde ze met een bijna onmerkbare trilling in haar stem en ik ben u ontzettend dankbaarmeneer Neame, Meneer Neame, verweet hij haar, ik dacht dat we al Jaren geleden „Geoffrey" waren gaan zeggenher inner je je niet ,toen op die boot Anne werd even onrustig. Er was in zijn toon letsvan tederheid, die ze er om welke reden ook op dit moment niet in wenste te horen. Haar instinct zei haar dat hij op het punt stond haar te gaan omhelzen, hier In deze oude tuin met de zwakke, zoetige geur van de heg rondom hen en het vage schijnsel der duizenden sterren boven hun hoofden. Enze wilde dat hij zakelijk bleef. Dat ze alles zouden be spreken en regelen .zodat er geen en kele niet te beantwoorden vraag zou zjjn over hun vroegere vriendschap, en zij zich veilig zou kunnen voelen in de huid van „zuster Prescott", gedurende de tijd, dat ze op Trant zou blijven. —Dat is lang geleden. Geoff. zei ze op zo luchtig mogelijke toon en., was het heus op een boot, dat we elkaar ontmoetten? Dit bracht hem. zoals ze gehoopt had, terug tot het oorspronkelijke doel van hun heimelijke ontmoeting hier, en hij ging op haar vraag in: Natuurlijk niet; herinner je je niet? Je verpleegde een oude tante van mij. die longontsteking had. O ja, en haar lievelingsneef 43)De piloot trad nader, groette een beetje afwezig en zei toen haastig: „Dit is Imsk, nietwaar? Ik ben piloot Wer vel. Schrijf me maar gauw in! Ik moet „Wacht even!" zei de inboorling. „De ze heren' waren er vóór U! Maar ze kwam toen logeren. opperde Anne. enigszins verwonderd dat dit sprookje zo gemakkelijk te bedenken was. Toen ze aan de beterende hand was stemde Geoffrey in. Ze heette Anderson, mevrouw Bertha An derson en ze wooncfè in een plaatsje, dat Little Weedon heette. Ze kwam over die longontsteking goed heen. maar ze is een jaar of twee geleden gestor venhoewel jij dat natuurlijk1 niet wist. voordat ik je dat nu verteld had. Het was allemaal waar, behalve dat de verpleegster, die tante Bertha ver pleegd had, een oude vrouw fan dik in de vijftig was geweest met een groot grof gezicht. Er was daar alleen één oude meid, die Mary heetteeen zonderlinge oude vrijster,.., en die is oolf gestor ven dus dat Is allemaal in orde. En je herinnerd je niet veel van Little Wee don, want je was de enige verpleegster, en had niet veel gelegenheid om uit te gaan. Dat- is allemaal heel gemakkelijk voor je om te onthouden, vind je niet? spreken een vreemd dialect! U moet Uw beurt afwachten!" „Nu breekt mijn klomp!" riep Oehoe. „Dit is Imsk en U spreekt geen buiten lands? Nu, des te beter! Ik ben piloot Oehoe met mijn toestel Oho, dat déi,r staat. Schrijf me maar gauw af! Kom Erg gemakkelijk verzekerde Anne hem oprecht. natuurlijk kan het best zijn, Geoff, dat het nooit1 ter sprake zal komen, maar éls het zou voorkomendan is het prettig te weten, wat ik zeggen moet,. Je bent een intelligent meisje zei hij goedkeurend. Natuurlijk vind ik het. niet prettig leugens te vertellen aarzelde Anne, maar als ik ze moet vertellenon der bepaalde omstandigheden Het zijn in ieder geval alleen maar leugentjes om bestwil, stelde Geof frey haar gerust. en je wilt toch niet. dat ik in een geweldige herrie met AJan verzeild raak, is het wel? Natuurlijk niet, antwoordde Anne onmiddellijk. het is eigenlijk wel erg. vind je niet Geoff, dat hij uiterlijk zo op Dick gelijkt en van bin nen zo anders is. Dat heb je gauw bekeken hè? Ja, maar ik wist het natuurlijk van te voren al, ik bedoel, dat hij zo Panda, we starten weer!" Panda en Oehoe holden weg, verbaasd nagestaard door de inboorling en piloot Wervel! „Dat heb je er nu van, als je vreem de talen leert!" hflgde Oehoe. „Nie mand verstaat je en het is niet eens nodig!" anders was. Maar ik had niet gedacht, dat hij er zo uit zou zien als hij er uitziet- Ja, dat is een verrassing, vooral als je er aan denkt, wat een fijne kerel Dick was. stemde Geoffrey toe. Hij begon zich volkomen op zijn gemak te gevoelen wat de gehele situatie betreft. Natuurlijk was het onaangenaam dat het meisje op Trant was gekomen, en hij had een benauwd ogenblik doorge maakt toen hij haar daar op het sta tion had ontmoet, maar h{j was nu langzamerhand weer volkomen gerust gesteld, dat alles goed geregeld was. Het zou misschien nog wel een buiten kansje kunnen blijken te zijn dat ze gekomen was. dacht hij - opgewket. Ze was intelligent en hij was er tot'zijn grote genoegdoening zeker van, dat geen vergissing van haar kant de zaak zou verraden. Ze was hem. die dagen op de boot Indertijd erg aardig gaan vinden, vleide hij zichzelf, en nü was ze hem intens dankbaar. En hij had er zo'n idee van. dat. ze het soort meisje was. voor wie dankbaarheid véél betekende. Het, had hem vaak gespeten, dat het in die tussenliggende jaren in ver band. met het spel, dat hij speelde, beter was geweest de vriendschap met haar te laten lopen. En het. was zonder meer buitengewoon prettig haar weer te ont moeten.... ze was zelfs 'nog aardiger om te zien dan hij zich herinnerde Hij keek goedkeurend neer op het kleine hoofdje zo dicht bij het zijne. —Je krijgt het niet koud. hoop ik? zei hij Het volgend ogenblik zou hij zijn arm om haar schouders leggen, maar Anne, die zijn vraag als een wenk. dat het onderhoud was afgelopen, opvatte, stond op. Helemaal niet. zei ze. maar ik ge loof dat ik nu beter weer naar binnen kan gaan. Kathryn zag er wel slaperig uit, maar het is mogelijk, dat ze toch nog iets wil hebben. En hoewel Geoffrey een sterke nei ging had gevoeld haar té omhelzen, moest toch zijn slimme brein haar ge zond verstand' bewonderen, en zav hij er hoewel met spijt vanaf. Er zouden nog wel andere gelegenheden komen, hield hij zich voor. vast beslo ten deze te scheppen, als ze zich on verhoopt niet zouden voordoen. (Wordt vervolgd) Ingezonden Mededeling Benen als een Barometer - en steeds maar rauw weer op tü? Rheumatische pijnen in armen en be nen, neen in alle ledematen nu hier, dan daar zijn in ons vochtig wispel turig klimaat voor velen onfeilbare voor boden van verandering van weer. Wa pen U tegen die slopende pijnen. Neem Kruschen Salts. De aansporende werking van Kruschen op Uw bloedzuiverende organen drijft de pijnverwekkende schadelijke zuren op de vlucht en neemt zo de oorzaak weg van die steeds weerkerende plaag, die Uw hele gestel ondermijnt. Tob niet langer door, vraag vandaag Kru schen bij Uw Apotheker of Drogist en neem van morgen af regelmatig de kleine dagelijkse dosis in Uw eerste kopje thee. DE ACTIE DER CONSULS. De Belgische consul-generaal Van der Stichelen en de Chinese consul- generaal Tsiang zijn hedenmorgen per auto uit Batavia vertrokken om in het kader van de consulaire taak, ingevolge de resolutie van de Veiligheidsraad, on derzoekingen te doen in de gebieden ten Zuiden en ten Oosten van Bataria, met name in het gebied van Soekaboemi en Bandoeng. Zij worden Zaterdag te Ba tavia terugverwacht tegelijk met Eaton en Lambert, die dan uit Soerabaja zul len terugkeren. REPUBLIEK KOMT AMBTENAREN TEKORT. Radio Djokja gaf hedenochtend een boodschap van de republikeinse rege ring aan het consulair comité te Bata via door, waarin het comité wordt ver zocht bij de Ned.-Indische regering te bewerkstelligen, dat zij haar toestem ming verleent tot het vertrek van Gani en nog 15 ambtenaren met de eerste vlieggelegenheid naar Djokja. De bood schap zegt verder, dat de republikeinse regering door omstandigheden, welke onafwendbaar waren, de hulp van vele vaii haar ervaren ambtenaren moei; ontberen, waardoor het programma Voor de bezoeken van de consuls en militaire experts vele moeilijkheden zal ondervinden bij de voorbereiding daar van, Aneta tekent bij deze radioboodschap aan, dat niet duidelijk naar voren kwam of het de bedoeling is, dat Gani zelf meekomt. VOOR DONDERDAG 11 SEPTEMBER. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00:] nieuws, 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en liturgische kalender; 7.46: liederen van Faure; 8.00: nieuws; 8.15: opgewekte muziek; 9.00: ochtendconcert: NCRV 10.00: staforkest Leger des Heils; 10.15: morgendienst 1. v. ds. K. J H. Burgy; 10.45: vocale solisten; KRO l'l.00: ziekenbezoek; 11.10: dameskoor; 11.30: de sterrenkrans onzer deugden; 11.46: orgelmuziek; 12.03: Rla Groot, piano; 12.30: weeroverzlcht; 12,33: Klaas van Beeck; 1255: zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.15: kath, nieuws; 13.20: over boeken; 13.25: Klaas van Beeck; 13.45; licht pro gramma; NCRV 14.00: Continental Quin tet; 14.40: voor de vrouw; 15-00: Klarinet recital; 15.50: serenade van Dvorak; 16 00: bijbellezing: 16.45: Radio Cembalo Gezel schap. 17,15.; musette orkest P. Noblno; 18.00: Fodens Motor Works Band: 18.30: progr. Ned. Strijdkr.; 19.00: nieuws; 19.15: hoe staat het ln Indië? 19.30: actueel geluld; 19.45; RVD antwoordt; 20.00: nieuws; 20.05: proloog; 20.15: Three Choirs Festival in de Glouchester Cathe dral; 21 30: de vaart der volken door dr. L. W, G. Soholten; 21.50: verzoekprogram ma; 22.30: nieuws; 22.45: avondoverden king; 23.00: symphohlsch concert; 23.46 24.00: NCRV vocaal kwartet. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: marsen en walsen; 8.00: nieuws; 8.15: operettefragmenten; 8,45: werken van Handel; 9.15: morgenwijding door ds. J. van der Velden9.30: waterstanden; 9,35: arbeidsvitaminen; 10.30: voor de vrouw: 10.36: The Three man suite van. Coates; 10,50: voor de kleuters; 11.00: graim.- muziek; 11.20: orgelconcert P. Palla; 12.00: vioolmuziek: 12.30: weerpraatje; 12.33: ln 't spionnetje; 12.38: Metropole Orkest; 13.00 nieuws; 13.16: Renova Septet; 13.45: kinderkoren; 14.00: Oscar Levant, piano; 14.20: gram.-muziek; 15.00: voor zieken, en gezonden; 1600; wetenswaardigheden; 16.05: reprises; 17 00; kaleidoscoop; 17.20: over dieren- 17.30: Zwitsersé koren; 17.50; Rijk Overzee; 18.00- nieuws; 18.15: ren tage Europ. zwemkamploenschappen te Monte Carlo; 18.30: De Papavers; 19.00: en nu naar bed; 19.06: Bernard Per son: 19.15: orgel en piano; 19 45i prof. dr. A. J. de Bruyn over raketten; 20.00: nieuws- 20 05: reportage; 20.16: omroep orkest;21.20: hoorspel „Twaalf dagen": 22.00: Ned. componisten en auteurs; 22,30 Skymasters; 23.00: nieuws; 23.1624.00: filmmelodieën. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Henri Anolne Jean, z. van J. Parmen- tier en M. A. W. van Iterson; Bob, z. van j. C. J Blankwaardt en S. Wassenaar; Elly. d. van A. de Bree en M. Dijkman; Jan, z. van G. Tukker en E. Treur; Her- manus, z. van H, J. Choufour en J. Ouds hoorn; Adrlanus Wilhelmus Maria, z. van P. L. Ahsmannen M. M. Wltsenburg. OVERLEDEN: W. E. Kleyhorst, d.. 23 Jaar. SCHEEPSBERICHTEN. Abbekerk, R'damFreemantle, 8/9 te Marseille; Abbedilk. 6/9 van Havanna n. Antwerpen; Arnedijk, 8/9 te Philadelphia; Axeldijk, 6/9 van Rotterdam te Havan na; Bllldendljk, 8/9 van Baltimore te New York; Boschfonteln, Antwerpen Southampton. 8/9 Dover Repass.; Gerard Dour BataviaR'dam, verm. 9/9 van Belreuth; Hera, 7/9 van Paramaribo te New York; Hilversum. 8/9 van Huelva te R'dam: Kota Baroe. R'damBatavia, 8/9 14 uur van Port Said; Kota Inten, R'dam Batavia, 8/9 16 uur van Suez: Lely. R'damBaires. 7/9 te Las Palmas; Mo- lengraaff, MontrealR'dam. 6/9 van Quebec; Overijssel, BataviaNorth Pa cific. 4/9 te Seattle; Salatlga, Calcutta R'dam, wordt 14/9 10 uur te Antwerpen verwacht; Samarinda. Port SaidHam burg, 8/9 Gibraltar gepass.; Stad Haar lem, 9/9 van A'dam te R'dam: Tablnta. 8/9 van R'dam naar Montreal: Theseus, R'damOran, 7/9 Dungcness gepass Tiberius. 6/9 van Genua te Gibraltar: Titus, 8/9 van R'dam naar A'dam; Utrecht. R'damBatavia pass 8/9 20 u. Gravesend; Weltevreden. 5/9 van Makas sar te Cebu; Westerdam. 8'9 van Rot terdam te New York; Zeeman, 7/9 van New, York naar Baltimore MU Nederland Lombok. 5/9 te Jfg- na; Roepat. 5/9 te Portland; Sarondo, C/9 van Aden naar Halifax. K.N.S.M. Tiberius. 8/9 te Lissabon; Venus. 7/9 te Oran; Jüno, 8/9 te Am sterdam; Arladna. 9/9 te Amsterdam: Titus. 9/9 te Deo Duce; Vulcanus 8/9 v Tanger naar Gibraltar; Orion. 8/9 van Alexandrië naar Jaffa; Van Ostade, 5/9 van Ponta Delgada naar Amsterdam Holl.Afrika Liin Boschfonteln. 8/9 van Southampton naar Kaapstad: Win terswijk. 7/9 te Walvlsbay. West-Afrika Hjn Nlgerstrcom. I'D te Antwerpen. K.PM. Madoera, 8/9 Quessant ge passeerd. K.H.L. Nle Witsen, ultr7/9 t« Bahla: Salland, ultr. 7/9 te Santos; Rijnland, thulsr.. 7/9 te Santos; Maas land, uitreis. 6/9 te Rlo de Janeiro

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2