Uit de Leidse Raad Verhoging gasprijs met een halve cent per kul), meter Laatste Berichten I Herziening uitbreidingsplan „Rodenburgerpolder". De Leidse Raad, welke gistermiddag onder voorzitterschap van burgemees ter Van Kinschot enige uren bijeen is geweest, zette zich allereerst aan de oe- noeming van een groot aantal onder wijskrachten. Alle door B. en W. voor gedragen personen werden met alge mene stemmen benoemd. Hun namen hebben wij reeds eerder gepubliceerd. Als lid der Commissie van schatting voor het Grondbedrijf werd de heer B. Buurman herkozen, terwijl als gedele geerden in het bestuur van de Vereni ging voor schoolkindervoeding en -kle ding werden benoemd mevr. Braggaar— De Does en de heren Van Oyen en Rob bers. Vervolgens vond de verdeling van de raad in sectiën plaats. DE SLOOT ACHTER DE COSIJNSTRAAT. Na deze „stemming-volle" periode, waarbij overigens weinig stemming viel te constateren, kwam het prae-advies van B. èn W, in behandeling op een adres van de bewoners van de Cosijn- straat, inhoudende het verzoek om zo mogelijk de sloot achter deze woningen te dempen. De heer Lombert (KVP) wees op de onhoudbare toestand, welke hier met het oog op de volksgezondheid reeds lang bestaat en drong aan op een algehele verbetering van de rioolle ring in deze wijk. Spr. deed. een voor stel waarin B. en W. worden uitgeno digd met een plan te komen, dat een afdoende verbetering beoogt. De raad verwierp het voorstel-Lom- bert met 246 st.. waarna het prae- advies van B. en W, met alg. st. werd aangenomen. Conform het voorstel van B. en W. werd besloten om zo nodig in het 4e kwartaal 1947 kasgeldleningen aan te gaan tot een maximaal bedrag van f. 5.500.000. Het voorstel om het College van B. en W. voor de tijd van 5 jaar te mach tigen om vergunningen tot het plaat sen en exploiteren van hoogspannings lijnen voor deze gemeente te aanvaar den, ontlokte de heer Riedel (P v. d. A.) de vraag, welke consequenties hier aan vastzitten. Wordt _d°or plaatsing van deze hoogspanningslijnen het land- schapsschoon niet aangetast, zo vroeg spreker. Wethouder Van der Kwaak, die tot. geruststelling kon mededelen, dat altijd vooraf de commissie voor na tuur- en landschapsschoon wordt ge hoord, wees er verder nog op, dat wy hier in Leiden maar één hoogspannings lijn (langs de spoorlijn Leiden—Den Haag) hebben. Verder zette de wethou der uiteen, dat een hoogspanningskabel niet altijd bovengronds wordt aange legd Indien op een bepaald moment de benedengrondse kabel echter over belast zou zijn, kan het gebeuren, dat men tot het aanleggen van hoogspan ningslijnen moet overgaan. HERZIENING UITBREIDINGS PLAN RODENBURGERPOLDER. Bij het voorstel om de herziening van het uitbreidingsplan „Rodenburgerpol der" voor te bereiden, wees de heer Woudstra «Prot. Chr.) er op. dat voor de oorlog aan het Bestuur van de Gei. Schoolvereniging in deze polder een stuk grond was toegewezen voor de bouw van een school. De oorlogsom standigheden zijn oorzaak geweest dat deze grond nooit is opgeleverd. Thans zou spr. van de wethouder gaarne ver nemen of in het uitbreidingsplan nog met de eertijds gedane toezegging is rekening gehouden. Ook zou hij willen weten of in dit. uitbreidingsplan wel een school is geprojecteerd. Wethouder Jongeleen merkte op, dat het in het huidig stadium geen zin had om nu reeds met mededelingen omtrent het uitbreidingsplan te komen. Boven dien is dit in de eerste plaats een taak van het College van B. en W., dat dan ook ongetwijfeld t.z.t. met een plan zal" komen. Evenwel wilde de wethouder reeds nu wel verklaren, dat het school bestuur t.a.v. de toewijzing van het stuk grond voor de bouw van een school in het ongelijk staat. Een regeringsbe sluit heeft indertijd de gemeente niet verplicht om de grond aan het school bestuur te verkopen. Het college acht zich in dit opzicht dan ook niet ge bonden. Toen de heer Woudstra op deze kwestie nog nader in wenste te gaan en de wethouder het gelijk betwistte, merkte de voorzitter op, dat deze zaak thans niet aan de orde was, waarop het voorstel van B. en W. met alg. st. werd aangenomen. GROOT AANTAL VOORSTELLEN PASSEERT DE HAMER. Achtereenvolgens passeerde nu een groot aantal voorstellen 's burgemees ters hamer, waarvan wij noemen het verhuren vah de bovenwoning 3 Octo- berstraat 27a aan J. van Riet tegen een jaarlijkse huursom van f,282.het verhogen van de huurprijs van het ge bouw aan de Pieterskerkgracht, voor zover in gebruik bij het Ned. Padvind- stersgilde, van f. 10.op f. 150.— per jaar; het verhuren van de bovenschool aan de Paul Krugerstraat aan de afd. Leiden van de Ned. R.K. Volksbond voor f.700.per jaar; het voorstel in zake het verstrekken van een geldle ning aan de „Stichting tot Werkver schaffing aan jeugdige werklozen, ter verstrekking van woningen aan ouden van dagen"; het voorstel tot het wij zigen van de begroting, dienst 1945, ter zake van pensionnering, enz. van ge meente-personeel; het voorstel inzake het verhogen van het voor 1947 be schikbaar gestelde subsidie'ten behoeve van het Comité voor vacantiebezighe- den van de jeugd tot ëen bedrag van f.2500—; het voorstel tot het wijzigen van de verordening, tot regeling van de samenstelling, werkwijze en vergoedin gen van de Commissie van Schatting voor hét- Grondbedrijf; het voorstel lot het vaststellen van een verordening, regelende de samenstelling en de werk kring van de Commissie voor het Oud- Archief; het. voorstel tot het wijzigen van de verordening, houdende regle ment van de Gem. Volkscredietbank te Leiden; het voorstel tot het wijzigen van de Monumenten-verordening; het voorstel tot het wijzigen van de veror dening, betreffende de inrichting en het bestuur van het Gymnasium der gemeente Leiden; het voorstel tot het wijzigen van de - verordening voor de Plaatselijke Commissie van Toezicht op de scholen voor Middelbaar Onderwijs te Leiden; hét voorstel tot het wijzigen van de verordening, regelende het open baar bewaarschoolonderwijs in de ge meente Leiden; het voorstel tot het wijzigen van de verordening, houdende bepalingen voor de Gemeentelijke Rei- nigings- .en Ontsmettingsdienst; het voorstel inzake het oprichten van een Montessori-kleuterschool en het gelei delijk omzetten van de opleidingsschool voor U.L.O. aan het Schuttersveld in een Montcssori-lagere school en ten slotte het voorstel tot het wijzigen van de verordening, regelende het verlenen van wachtgeld en pensioen aan de Wet houders. alsmede het verlenen van pen sioen aan hun weduwen en wezen, VERHOGING VAN DE GASPRIJS. Het voorstel, van B. en W. om de gasprijs met een halve cent per kubieke meter te verhogen, ontmoette aanvan kelijk nogal enige tegenstand van de kant van mevr. BraggaarDe Does (Arb.), die van oordeel was, dat nu de kosten van het levenspeil toch al zo hoog gestegen zijn. dit voorstel zeer onsympathiek aandoet. Bovendien was zij van mening, dat deze verhoging vooral zwaar zal drukken op de grote gezinnen, die zU als groot-verbruikers aanmerkte. Spreekster was verder be vreesd. dat dit voorstel de gemeente geen financiëel voordeel zal opleveren, omdat men waarschijnlijk minder gas zal gaan gebruiken. Ook de heer Van Weizen (Comm.) was over dit voorstel niet te spreken. Spr. achtte het argument niet juist, dat nu de petroleumprijs is verhoogd, ook de gasprijs maar moet volgen. Bo vendien meende spr. uit de begrotings cijfers van de Sted. Lichtfabrieken te mogen afleiden, dat er een volgend jaar weer winst zal worden gemaakt. De heer Frohwein (Vryh.) vroeg zich af of het met de bedrijfseconomie van de Lichtfabrieken wel geheel in orde 'was en zeide overtuigd te zijn. dat de ze cent ook wel op andere wijze had kunnen worden gevonden. Spr. was van oordeel, dat men deze verhoging niet direct op de verbruikers had moeten afschuiven EEN TEKORT VAN f. 115.000.— Wethouder Van der Kwaak, die het voorstel verdedigde, wees er op, dat de begroting van de Stedelijke Licht fabrieken voor 1948. met inbegrip van de thans voorgestelde verhoging, een tekort aanwijst van ruim f. 115.000. Een en ander vindt zijn oorzaak in de vermindering van de regeringssubsidie van f. 5.— per ton kolen. Bedroeg de kolenprys voor deze verlaging f.26. per ton, thans moet men f.31.— per ton betalen. Voor de gasfabrieken be tekent, dit een tegenvaller van f. 123.000 en voor de electriciteitsfabriek één van f. 237.000.Bovendien mag de verho ging van de omzetbelasting van 2 op 3% niet in de prijs worden doorbere kend, hetgeen voor gas- en electrici teitsfabriek wederom een tegenvaller van resp. f.23.000.— ,en f.39.000— be tekent. Verder wees de wethouder er op, dat de eigenlijke kolenprijs f 43 oer ton (voor de oorlog f. 14.50) be draagt. zodat momenteel nog een sub sidie van f. 12.— per ton wordt gege ven Zou de regering er wederom toe overgaan om de subsidie te verlagen, dan zou dit voor Iedere gulden voor de Lichtfabrieken neerkorpen op een der ving van f. 72.000.— Met de thans voor gestelde verhoging van de gasprijs wordt een bedrag van f. 70.000— gevonden. Ter bekrachtiging van zijn betoog haal de spr. een uitspraak van prof. ir. Ge- lissen aan, waarin deze zegt. dat de intrekking van de kolensubsidies de lichtfabrieken voor grote moeilijkheden stelt, waardoor alle reserves worden ODgeteerd. Met mevr. Braggaar—De Does is spr. het niet eens. dat de ver hoging van de gasprijs een verminde ring van het gasverbruik ten gevolge zal hebben. Ook met de heer Frohwein verschilt spr. van mening. Leiden is de laatste gemeente, die de gasprijsverho- ging van cent invoert. Waar alle andere gemeenten voorgingen, gelooft spr. dat het met de bedrijfseconomie nog wel meevalt. De heer Van Weizen. die toch ook commissaris van de Lichtfabrieken is. behoorde beter te weten. Er wordt geen winst gemaakt. De heer Van Weizen is op cijfers afgegaan toen de subsidie verlaging en de verhoging van de om zetbelasting nog niet bekend waren. Na deze uiteenzetting kon hef merendeel van de raad, na repliek van de heren Van Weizen en Froh wein. zich met de voorgestelde ver hoging verenigen en werd het voor stel van B, en W. met 25 tegen 5 stemmen (de 4 aanwezige comm. en de heer Frohwein) aangenomen. Bij de rondvraag kondigde de heer Van Dijk (KVP),na'nwoordenwisseling met wethouder Jongeleen over de in: schakeling van Leidse ondernemers bij de uitvoering van het plan-Noord, nog een interpellatie over deze aangelegen heid aan, terwijl de heer Knetsch (Prot. Chr.) het op prijs zou stellen, dat voor en aleer het uitbreidingsplan ..Roden burgerpolder" definitief is, ook de raads leden inzage van de stukken kregen. Ten slotte drong mevr. Braggaar—De Does er bij haar medeleden nog eens sterk op aan om toch vooral duidelijk en ook harder te spreken, een opmer king, waarmede ook wij „van de pers tribune" van harte en met nadruk in stemmen. Hierna volgde, te ruim 5 uur, sluiting der vergadering. De Rijksconferentie vindt spoedig plaats. Deelnemers aan de Jaarbeurs uit Leiden en omgeving Op de Jaarbeurs zijn blijkens de of ficiële catalogus de volgende firma's uit Leiden en omgeving vertegenwoor digd. Technische Handelsonderneming A. G A. te Wassenaar met gereedschap pen, technische artikelen etc.; Chemi sche Fabriek Andrelon" te Bodegra ven met chemische specialiteiten zoals emulgatoren, schuim- en bevochtigings middelen; Certus Koudlijm- en Kleef- stoffenfabrieken te Hillegom met was beitsen, celluloselakken, hang- en sluit werk en lijmen voor de houtverwerken de industrie; Handelsonderneming „El mo" te Waddinxveen met meubelen en klein-meubelen; P. Fabery de Jonge te Oegstgeest met. byouterieën, verzilverde artikelen en Delft's blauw aardewerk; Groens Houtwarenbedrijf te Waddinx veen met houten verlichtingsartikelen en meubelen; Haagse Clubfauteuilfa- briek C. Jaket te Voorschoten met club fauteuils; F. A J. de Haan te Wasse naar met metalliseer-apparaten, zand straal- en verfspuitinstallaties. triplex - glas, verwarmde ruiten voor vliegtui gen en glasstoffen; Handelsonderne ming „Olcos" te Wassenaar met cos metische producten, parfumerieën eau de Cologne, crèmes etc.; NV, Ing. Bureau voor Electrotechniek ir. L. Har- togs te Wassenaar met autom. schakel- materiaal, meetinstrumenten, relais en lflliputschakelaars; Houtwarenfabriek „De Oude Rijn" te Zoeterwoude, met houtwaren, tuinmeubelen, ligstoelen en vouwstoelen; N.V. Intern. Handel Mij. „Imenexco" te Leiden met machines voor voedselbereiding, haarden, kachels, fornuizen, keukengerei etc.; N.V. Licht Reclame Bedrijf H, P. A. Kemperman te Leiden met reclame-artikelen, licht reclames, letterreclame en showkaar- ten; Fa. Gebr. Plomp irKibofa" te Wad dinxveen met kinderstoelen boxen, speelgoederen, harmonicabedden, kin dermeubelen. rietmeubelen enz.; Brand kasten- en Slotenfabriek „Kosmos" te Voorschoten met brandkasten, kluis deuren, geldkisten, stalen, meubelen enz.; Leidse Apparatenfabriek te Lei den met rolbanen voor de zuivelin dustrie; C F. Meerpoel's Naaimachine Import te" Leiden met naaimachines, speciaal naaimachines voor confeptie. lederwaren, schoenfabrieken enz.; N.V. Nimex te Wassenaar met chemisch- pharmaceütisehe merkartikelen; G. Ok- kerse te Waddinxveen met speelgoed, poppenmeubelen, bouwdozen. gezel schapsspelen; Joh. v. d. Polv.h. Jac. Groeneveld en Co. te Boskoop met bo men, planten en sierheesters; Potterie De Boerderij te Leiderdorp met aarde werk; G, H. Rekers te Leiden mpt meu belen, stoelen, fauteuils; Sport en Speel goedfabriek W. A. Sliedrecht te Wad dinxveen met houten en mechanisch speelgoed en sportartikelen; W, A. Sljt- hoff's UitgeversmaatsbhappU N.V. te Leiden met boekwerken en periodieken; Meubelfabriek M, H. Verzaden te Wad dinxveen met meubelen; N.V. Vita te Leiden met snelbevroren groenten en vruchten; Lederwarenfabriek „Voor schoten" te Voorschoten met lederwa ren tassen, portemonnaies, bojitpan- toffels enz.; N.V. Zilverfabriek „Voor schoten" te Voorschoten met zilveren werken, medailles, insignes, pleet,, ket ting, byouterieën en couverts. PROF. DR H. TH. COLENBRANDER HERDACHT. In de gistermiddag te Amsterdam ge houden vergadering van de afd. ge schied- en letterkundige wetenschappen van de Kon. Ned. Academie voor We tenschappen, heeft de secretaris, prof. dr. N. W. Posthumus, een door prof. Rüter opgesteld levensbericht, over de In October 1945 overleden bekende Leidse historicus prof. dr. H. Th. Colen brander, voorgelezen, SCHOOLREIS OPENB. LAG. SCHOOL HAVERSTRAAT Gisteren maakten alle leerlingen van de Openbare lagere school aan de Ha- vers traat. met de boot een tochtje naar Amsterdam, waar een bezoek gebracht werd aan de Dierentuin, terwijl onder weg Schiphol aller belangstelling had. Moeilijk is te" zeggen, hoe allen geno ten hebben, maar d&t de kindeven deze dag niet zullen vergeten, weten de ouders, tegen wie de jongens en meisjes niet uitgepraat raakten, toen zij ze des avonds van de boot kwamen afhalen, Een bijzonder wooro van dank voor de actieve Oudercommissie, die door haar werk het reisje financieel moge lijk maakte en voor enkele ouders, die de tocht als geleidster of geleider mee maakten, is zeker op zijn plaats. BAKFIETSEN-RACE OP 3 OCTOBER. Onder auspiciën van de 3 October- Vereniging organiseren de Leidse Stu denten in samenwerking met de Wie- Ier-Combinatie „Swift" wedstrijden voor transport, en bakfietsen op het Levendaal. Iedere besteller, die van een dergelijk vervoermiddel gebruik maakt, wordt die dag aan de start verwacht en dingt mede naar de door de 3 October-Ver eniging uitgeloofde geldprijzen. De wedstrijden vangen aan des mor gens om 8.30 uur. De inschrijving vindt plaats Zaterdag 13 September des na middags van 2.30 tot 3.30 uur op de I Sociëteit „Minerva". BAZAR EVANG. LUTH. GEM. Ten behoeve van de kerkverwarming. In „Oud Hortuszicht" dromden gis termiddag vele kooplustige dames by een om een bezoek te .brengen aan de bazar, ingericht door de Evang. Luth. Gemeen te ten behoeve van de aanleg van een centrale verwarming in het kerkgebouw aan de Hooglandse Kerkgracht. Nadat zij allen te ruim drie uur toegang had den gekregen tot het zaaltje, waarin wel voorziene schragen allerhande koop waar aanboden nam ds. J- Ph. Mak kink als voorzitter van de kerkeraad het woord om vóór het begin van de ver koop te wijzen op het doel en middel tot het bereiken van dit doel, Spr. herinner de aan een vroeger eens gehoorde op merking dat „nu alle geoorloofde en ongeoorloofde middelen zijn uitgeput, er maar een bazar gehouden moet worden". Eigenlijk is dit een zachte terechtwij zing In het ideale geval moet een zo lofwaardig doel bereikt kunnen worden zonder zulk een hulpmiddel, en een beetje schamen wij ons wel, dat we der gelijke attracties nodig hebben. Wat zou men er van zeggen, als wij koffie en koek beschikbaar zouden stellen in de kerk om de kerkgang te stimuleren! Doch tevens mogen wij deze bazar zien als een tegemoetkoming aan de zwakke broeders, en als zodanig is dit hulpmid del gerechtvaardigd en aanvaardbaar. Spr. hoopte dat de bazar de benodigde f. 10.000 voor een .groot deel zou op brengen en opende met deze wens de verkoop. Alle goederen, die op deze bazar ver krijgbaar waren o.m. een aantal fraaie prijzen voor een tevens te houden ver loting, tezamen een keurcollectle van voedingsmiddelen huishoudelijke arti kelen, textiel en luxe voorwerpen, zijn bijeengebracht door particulier en envrij- gevlge bedrijven. De inrichting stond onder leiding van dr. J. Smit Duyzent- kunst .terwijl vele hulpvaardige vrou wenhanden de verkoop achter de toon banken leidden. De bazar was gisteravond en is he denmorgen en -middag geopend, en zal ook hedenavond van 7—10 uur toegan kelijk zijn. BOND VAN GEREF. VROUWENVERENIGINGEN. De Zuid-Holl. verenigingen, aangeslo ten bij bovengenoemde organisatie, zul len 15 Oct. a.s. een prov. propaganda- dag hier ter stede houden. In de mor- genvergadering zal als spreekster op treden mevr. E. M. Heuzeveldtv, d- Lelie van Slikkerveer, oud-bondspresi dente en in de middagvergadering ds. W. A. Wiersinga van Bussum, met het onderwerp: „Heeft de Geref. vrouw een taak in de Evangelisatie?" Een ge meenschappelijke koffietafel zal in het middaguur plaats vinden. DEZE OF BEGIN VOLGENDE MAAND Naar wjj vernemen ligt het in de be doeling van de Nederlandse regering de Rjjksconferentie met de vertegenwoor digers van West-Indië nog deze maand of in het begin van de volgende maand bijeen te roepen. Nadere mededelingen hierover kunnen zeer binnenkort worden verwacht. Zal China militaire bescherming verlenen aan onderdanen in Indonesië? Volgens het Franse persbureau A.FP. heeft de eerste minister van China, Tsjang Tsjoen, in een rede voor het centrale uitvoerende comité van de Kwo Min Tang verklaard, dat de Chinese regering ihomcnteel over weegt om oorlosschepen en vliegtui gen naar Indonesië te zenden ter be scherming van de Chinese onderda nen aldaar. Hij verklaarde verder, dat China en de Sovjet-Unie eenzelfde standpunt in nemen ten aanzien van het vredesver drag met Japan. Beide landen zijn te gen een herstel van het Japanse kei zerrijk en dus tegen de Amerikaanse politiek. POST VOOR INDIË. Militairen aan boord van de „Sloter- dijk" kunnen in Port Said nog post krijgen, mits deze uiterlijk op 14 Sep tember a.s- ter post is bezorgd. Wil men bij aankomst in Batavia post bezorgd hebben,dan moet ze uiterlijk 24 Septem ber gepost worden. De verhoging van de gasprijs te Leiden OOK IN DE OMGEVING WORDT DE GASPRIJS MET 1/2 CENT PER KUB. METER VERHOOGD Nu de gemeenteraad van Lelden gisteren het voorstel van B. en W heeft aangenomen om de gasprijs met 1/2 cent per kubieke meter te verhogen, zal dit ook van Invloed zijn voor de gemeenten ln de omge ving. welke rechtstreeks op het distributienet van de Sted. Licht fabrieken te Lelden zijn aangesloten Met uitzondering van Wassenaar. Voorschoten en Noordwük, die het gas „engros" geleverd krijgen, zal dus ook in deze gemeenten (36) de 1 gasprijs met 1/2 cent per kubieke meter worden verhoogd. Het verhoogde tarief zal voor het eerst in rekening worden gebracht wegens het verbruik na de meter- opneming over de maanden Juli en Augustus 1947. 40-JARIG JUBILEUM. Nog ter gel3genheid van het 40-jarig bestaan van de firma H. Korswagen en Zn. vond in restaurant „Royal" een feestavond plaats, welke door de direc tie aan het personeel was aangeboden. De oudste firmant opende deze avond met een woord van welkom, waarna "hij namens de frma zijn dank uitsprak voor het mooie geschenk (een gebrand schilderd glas-in-loodraam, waarmede het bewijs is -geleverd van de bijzonder goede verhouding en samenwerking tus sen personeel en werkgever. In de loop van de avond werd het woord nog gevoerd door de heer Mazu- rel, die namens het gehele personeel een woord sprak tot de heer N. Kors wagen Sr., die evenals de firma zijn 40-jarig jubileum herdacht. Namens het personeel overhandigde hij de jubilaris een geschenk, terwijl aan mevr. Kors wagen bloemen werden aangeboden. De feestavond, welke door de heren Gerritsen en Langezaal werd verzorgd, werd besloten met een toespraak van de jongste firmant, die hoopte en ver trouwde, dat de go^de geest, welke er op het ogenblik heerst, ook in de toe komst zou mogen blijven bestaan. CONCERTENSERIE J. BEEK. De Concertdirectie Beek organiseert te dezer stede in het a.s. seizoen weder om een concertenserie met de navol gende solisten: Jo Vinceni (liederen- avond), Robert Masters-kwartet (ka mermuziekavond), Ida Handel (viool- recital) en de pianist Jan Smeterlin (Chopin-avond). De concerten vinden plaats in de grote zaal van de Stads gehoorzaal. GOUDEN ZAKENJUBILEUM. A.s. Zaterdag'zal het 50-jaar geleden zijn, dat de heer C. Swanenburg aan de Herenstraat 60 een winkel in groen ten en fruit opende. De heer Swanen burg. die in de loop van deze halve eeuw zijn zaak tot grote bloei heeft weten te brengen, meent thans de tijd gekomen om haar in jongere handen over te doen. En zo zal op de dag, dat de heer C. Swanenburg zijn gouden zakenjubileum viert, zijn zoon, de heer P. Swanenburg, die ook reeds lange tijd in deze branche werkzaam is, de gelijkertijd gemoderniseerde zdak over nemen, BONKAARTEN HALEN. Morgen zijn de gezinnen aan de beurt waarvan het Hoofd een stamkaartnum mer heeft tussen de 63,000 en 66,000. Medenemen alle stamkaarten en de titelstroken van de bonkaart 709, waar aan zich de inwisselingsbon bevindt. Kamerverhuurders wonende in stra ten, beginnende met de letter K. tot en met L., dienen morgen hun brandstof- fenformulieren in te leveren. Medene men alle stamkaarten van kamerver huurder en -bewoner (s), Met ingang van 15 October a.s. zal de contróle-beambte J. van Zeist de dienst der Ned. Spoorwegen verlaten wegens het bereiken 'van de pensioen, gerechtigde leeftijd, De heer Van Zeist begon zijn loopbaan bii de N, S. als los arbeider te Uitgeesi in 1916 Hij is lei der van het klucht- en revuegezelschap O.N.S. alhier en als „Gelderse Jan" be kend bij velen. Bij. een aanbesteding van het betonwerk voor 78 portiekwoningen in Den Haag is het werk opgedragen aan de laagste inschrijvers M. Nasveld P. van Ham, aannemers alhier. Bij drukkerij Mulder is een zeer suggestieve reclameplaat verschenen, welke de aandacht vestigt op de a.3. 3 Octoberoptocht „Tien eeuwen histo rische klederdrachten". In de nacht van Zaterdag op Zon dag is ingebroken bij de familie S. aan de Maresingel- Ontvreemd werd een vloerkleed en een dressoirlade met ta- felsilver. Het schijnt, dat de dief (of dieven) wel zeer voorzichtig is te 'werk gegaan, wane dr bewoners, die zich ter ruste hadden begeven, hebben van dit nach telijk bezoek niets bemerkt. Onze verliezen sinds 4 Augustus. 105 doden en 214 gewonden. Het Nederlandse communiqué van heden meldt, dat sedert de order tot staking der vijandelijkheden op 4 Augustus, de Nederlandse verliezen be dragen; 105 gesneuvelden, 214 gewon den en 8 vermisten. Bij de vaststelling dezer cijfers is rekening gehouden met de lichtgewonden, die inmiddels zijn hersteld. Het communiqué meldt ver der, dat de T.N.I. onderdelen en groe pen terroristen talrijke aanvallen on dernamen op Nederlandse posten. De meeste- beschietingen van Neder landse patroullleposten worden gemeld uit Midden-Java. Ambarawa ondervond na een beschieting met mortieren eeD aanval van infanterie van de T N.I., welke met verliezen werd afgeslagen evenals twee aanvallen op Soemowiro. 10 kilometer ten Noordwesten ,van Am barawa. In de Oosthoek van Java moest, bij Genteng een groe terroriseer van ongeveer 200 man worden verdreven. In de sector van Malang voeren Neder landse troepen een 'grondige zuiverings actie uit MEVR. SPOOR ALS SOLDATEN MOEDER. Een initiatief dat waardering vond. Naar aanleiding van de uitzending door Radio-Batavia naar Holland over bijzonderheden omtrent de toesstand van de gewonden militaire hospitalen, welke uitzending wordt, verzorgd door mevr. Spoor, die daartoe zelf hospita len bezoekt en verder telegrafisch ge gevens verstrekt krijgt uit andere ste den op Java en Sumatra, heeft de echtgenote van de legercommandant van een onbekende schrijver uit Indlë in een enveloppe twee briefjes van vijfhonderd gulden toegezonden gekre gen. Mevr. Spoor ontving nog voordat aan het bovenstaande publicatie was ver leend van de band Nederland-Indië uit Holland een bedrag van f. 1400,met de bedoeling dit geld eveneens te be steden aan versnaperingen voor de ge wonde militairen in de hospitalen. Hoe wel mevr. Spoor he& initiatief tot deze uitzendingen heeft genomen naar aan leiding van het stopzetten van het luchtpostverkeer zal zij haar werk in de hospitalen voortzetten. BLONK TOT 8 JAAR VEROORDEELD Na een eis van 20 jaar is de voorma lige agent-rechercheur der Amsterdam se polit-ie Hendrik Blonk, alias „Poppe- snor". die tijdens de bezetting dienst heeft gedaan bij het bureau Joodse - ken hedenmorgen door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tot een ge vangenisstraf van 8 jaar veroordeeld met aftrek van de tijd reeds in verze kerde bewaring doorgebracht en met ontzetting uit. de rechten voor de duur ven het leven De oud-G.G. van Ned.-Indië, jhr. Tjarda van Stachouwer thans buiten gewoon ambassadeur te Pary's. vertrok hedenmiddag per K.L.M.-vliegtuig naar Amerika teneinde op 15 September het huwelijk van zijn dochter te Baltimore bij te wonen. Zijn bezoek draagt geen enkele diplomatieke of politieke ach tergrond, al hoopt hy wel zijn vriend mr. van Kleffens" te ontmoeten. Begin October keert hij te Parijs terug. Debarkering van de „Runnymede Park" Verschillende incidenten. De Engelse functionarissen waren ge waarschuwd dat de grootste moeilijk heden bij de debarkering van de Run nymede Park werden verwacht. Onder lulde uitroepen verwijderden een aan tal Joodse opvarenden de kompanjelad- ders. om hun gedwongen ontscheping te verhinderen. Twee gewapende leden der luchtstrijdkrachten sleepten een slaan de en worstelende jonge Jood over de loopplank gevolgd door een schreeu wende Jodin. Tóen ongeveer 10 Joden het schip hadden verlaten, werd de ont scheping stopgezet. Wie zich nog aan boord bevond, kreeg de 'mededeling, dat over 30 minuten meer gewapende macht zou worden gehaald en dat de ontsche ping tot morgen zou worden uitgesteld, indien de Joden, die in de zwaar be waakte scheepsruimen het zionistische •strijdlied zongen voortgingen met te genwerken. Toen het half uur verstreken was, gingen Engelse manschappen en 100 leden van de militaire politie aanboord. Kort daarop, werden de waterkranen opengezet en ging een geschreeuw en gehuil op. Een man, die voor de leider van het verzet aan boord wordt gehouden werd door de Engelse militaire politie aan land gebracht. Veel opvarenden dankte bij het ver laten van het schip de Engelse soldaten voor hun gastvrijheid en zeiden bij het afscheid; „Tot ziens in Palestina". Een vluchteling, die zeide namens de Elaganah te spreken, verklaarde dat deze organisatie vergeldingsmaatregelen zal treffen. Reuter meldt uit Hamburg, dat de ontscheping van de Joodse vluchtelin gen. aan boord van de Runnymede Park, nadat zij nog een half uur bedenktijd hadden gekregen, heden middag om halfdrie voltooid was. Zionistische organisatie veroordeelt Engels optreden. „MISDAAD TEGEN DE MENSELIJKHEID". De Zionistische organisatie in de En gelse zone van Duitsland noemt het Engelse optreden b(j de ontscheping ze Hamburg van de Joden der Exodus 1947" een misdaad tegen de menselijk heid, voor de gevolgen, waarvan de Engelsen verantwoordelijk zijn. DUITSERS MOGEN ZELF ECONOMISCH SYSTEEM 4 KIEZEN Lucius Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, heeft voor cie leden van de bond van vrye Duitse vak verenigingen te Frankfort verklaard, dat de Duitsers, al heeft de vrije econo mie in de V.S. uitstekend gefunctio neerd, het recht zullen krijgen desge wenst een ander economisch systeem te kiezen. Clay voegde er aan toe, dat het militair bestuur met belangstelling de ontwikkeling van de Duitse vakvereni gingsbeweging volgt. FAMILIEBERICHTEN, ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: Van Driel van Wageningen- Juta z„ Den Haag; Ter Kuile—Jannink, d„ Enschedé; SchreuderHaentjens, z„ Sneek; Van der DussenHaenen, d., A'dam; Roggen—1Taets van Ameron- gen, z., Scheveningen; GregoriusDe Groot, d„ Naarden; Van Schouwenburg —Van Mierop, z., A'dam; Van de Wer kenBouwman, d„ Hilversum, Gehuwd; J. G. van deh Berg en L. Rutgers—Munninks de Jongh, Batavia. Overleden; E. Vernet m. Schiedam; J. C. Struyk. m 60 j, R'dam; A. S, Hamburg, m.. 63 jaar. A'dam; H. A. Banning, m„ 57 jaar, Sneek. UIT DE OMSTREKEN KATWIJK. 1 .Minister Ficvez kan Achterweg niet openstellen. Op vragen van het Tweede KamerlH Hackc betreffende de afsluiting van de Achterweg tussen Wassenaar en Katwllk voor ander dan militair vervoer heeft de heer Flevez, minister van oorlog het vol gende geantwoord: „Voorshands ben lk niet bereid te be vorderen. dat de Achterweg tussen Was senaar en Katwijk, welke thans onder de gemeenten Wassenaar en Katwijk voor het openbaar verkeer ls afgesloten, weer geheel wordt vrUgegeven, aangezien do militaire belangen niet toelaten, dat het hlerbedoelde weggedeelte, hetwelk dwars door het ter plaatse aanwezige militaire barakkenkamp loopt, voor het openbaar verkeer wordt opengesteld. Er wordt echter een oplossing overwo gen in die Zin, dat de Achterweg ter plaatse zal worden omgelegd langs de Zuldoostzlide van het barakkenkamp zo danig. dat het omgelegde gedeelte later kan worden opgenomen ln de ontworpen provinciale weg 's-GravenhageNoord- Hollandse grens Het overleg met de er bil betrokken Instanties ls nog niet geëindigd. Ten eindè hen tegemoet te komen, worden bereids gedurende enige maan den, op aanvraag, aan werkellik belang hebbenden binnen het kader van de militaire belangen door de comman dant der Konlnklllke marechaussee te Valkenburg bewUzen van doorgang ver strekt voor het afgesloten weggedeelte". KATWIJK AAN DEN RIJN Tuinbouwoverzicht Het is wel zeer merkwaardig, Welke verandering zich ln. ongeveer drie weken tijd heeft voltrok ken. Begin Augustus nog een doordraai en van verschillende producten en lage prijzen, thans een vlotte afzet van alle producten. Dat de droogte hierin de grootste rol speelde zal voor ieder dui delijk zijn. Maar daaruit volgt toch ook, da-t de hoge prijzen de teelt niet in alle opziöhten goed kunnen maken. Voor zulk een beoordeling komt wel het meest in aanmerking de bloemkool. Met onge kende prijzen tot f. 1-37 per stuk in de lA-kwaliteit zijn er toch tuinders, die met deze opbrengst niet uit kunnen ko men. Weer anderen, voornamelijk in de kleigronden, hebben een geringe op brengst als nimmer te voren terwijl er ook meerdere tuinders zijn. die hun ge hele pereeel omhakken of voor een grypstuiver voor veevoeder verkopen. In de stand van het Centr. Bur. v.d. Vei lingen in Nederland op Houtrust InDen Haag. heeft men de Katwijkse bloem kool de bospeen en de waspeen kun nen bewonderen De bospeen was in de afgelopen week ook goed gevraagd, doch de prijs was nogal schommelend. De ene dag voor f.35.- de volgende veiling voor f. 17._ per 100 bos, waspeen varieer de van f. 15.- tot f21.- om op de vol gende veiling met 40 te dalen. Bo nen waren in alle variëteiten goed ge vraagd en alles bracht hoge prijzen op. Herenbonen noteerden steeds van f80.- tot f. 115.- p. 100 kg. Pronkbonen kon den zelfs f58.- tot f. 63 opbrengen, en stokbonen. waarvan de planten ook ten onder dreigen te gaan vanwege de droogte, konden gemakkelijk tot f105.- p. 100 kg. halen. Uien noteerden van f. 10- tot f. 16.- per 100 kg. Sla bracht de ongelofelijke prijs van f.16 p. 100 stuks op: zelfs 2e soort ging nog tot f.7.- p. 100 st. En andyvie, die normaal tot f- 20- p. 100 kg liep. zelfs één dag tot f. 45.-!! Rode kool. die plm, 3 weken geleden voor veevoeder ging bracht nu f. 15.- tot f. 18.. p. 100 kg. op en de eerste boerenkool noteerde tot f. 16.-. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Wilhelmus Johannes, z. van W. J. Thelen en S. M. Oostehout; Oatharlna Maria, d. van H. Wolters en A, A. Kerk vliet. Manja Herberdina, d. van K. Loeb en M. Folmans; Johannes Pleter Willem, z. van P. W. Laman en P. Ju; Hans Jelle, z. van W. van den Brock en M. C. Plelanen; Jacob Wouter, z. van W. Schouten en A. Zandbergen; Gljsbert Hendrik, z. van H. M. J van Dee en H, van der Does; Cor nells Hans Peter, z. van H. Heus en J. W. Mlddelham; Lleke Marion, d. van J. van der Hoeven en L. A. Lamberts; Catharlna Maria. d. van C. A'. Boogmahs en J. M. van der Vooren; Hendrik, z. van H. L. Fllippo en L. M. van Brero; Gerardus. z. van G. Dubbeldeman en C. W. Bonte; Catharlna Wllholmina, d, van G. Dubbel deman en C. W. Bonte; Douwo, z. van J. Mets en A. Kinkel; Paulus, z. van P. van Beekum en A. J. Phlllpse; Evelyn Chris tina, d. van H. A. Swemle en W. M. C. van. Keken; Rudolf Bduard, z. van A. J. Hftle- wijn en J. C. Doorman; Johannes Petrus, z. van J. G. Borst en A. C. Ruigrok; Cor nelia Rutger. z. van F. Regeer en G. Brou wer; Margriet, d. van F. Regeer en G. Brouwer; Maria Anna Theodora, d. van J. N. Bouter en S, T. Karreman; Henk Peter. z> ,van J. M. Metaal en A. Middel- hoek; Dirkje, d. van G. de Kier en O. Baart; Petronella Maria Antonla. d. van W, T. J. Raaphorst en J. E, 'Overdevest; Johanna Maria Elisabeth, d. van W. T. J. Raaphorst en J. E. Overdevcst. OVERLEDEN; S. Hoekstein. wed. van J. P. van Dehn, 59 Jaar; H. Schaap. vV., 41 jaar; C. M. Gravekamp. d.. 1 dag; J. Bongers, man, 64 Jaar; j. Kling, imlsvr. van H. Goddijn, 75 Jaar; C. J. j. Hozelliorst, vr., 85 Jaar. SPORT Zaterdagmiddagcompetitie De eerste ronde van de Zaterdagmid dagvoetballers zit ér op! Quick Boys deed eenvoudig wat van haar verwacht werd en won de uitwedstrijd tegen SSKK met niet minder dan 5—1. Het debuut van ARC in de 3e klasse is prachtig geslaagd. Oranje Wit verloor op eigen terrein met 1—4 van de Alphe- naren Een minder hoopvol debuut maakte Lelden in de vierde klasse door in eigen huis met 70 van Noordwijk to verliezen. De weg zal lang en zwaar zijn, maar de enige ploeg uit de Sleutelstad in deze klasse behoeft zeker niet onder aan te eindigen. Serieus aanpakken! Hier volgen de uitslagen: 3e klasse: Oranje Wit—ARC 14; SSKKQuick Boys 1—5; Rijnsb. Boys Excelsior P, 02; CapelleZwaluwen V 1—3; CSVDGVGZ 4—2. 4e klasse A: CMV— 's-Gravenz. SV 44; Ter Leede—Semper Atius 42; JAC—PTT 3—1; Katwijk—Ornas 2—3; Leiden—Noordwijk 0—7. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 9 September. Ondanks het flauwe verloop van Wall- street en de vry gedrukte stemming, die hedenmorgen op de Londense beurs heerste, viel hier aan de effeotenmarkt weinig van aanbod te bemerken. Inte gendeel de ondertoon van de markt oieef niet ongunstig, al waren de om zetten lager. De fluctuaties wiren ge ring. Kon. Olie liep op tot 428V^. Van toonaangevende Industriëlen verloor Aku 3 en was Unilever nauwelijks prijshoudend. Philips daarentegen liep 4 procent omhoog. Ned. Ford 5 punten beter. Ned. Kabel onveranderd. Aande len Rotterdamse Lloyd maakten een nieuwe sprong en bereikten met een koers van 168 het peil van voor de af trek van het dividend. Cultuurfondsen vrij onbewogen en prijshoudend. Ned. Staasfondsen prijshoudend. Amerikanen lager overeenkomstig Wallstreet.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3