Kerkelijk Leven De Vrouw VAN DICK HERIOT RECHTZAKEN Radio-programma Ook Joden van „Empire Rival" aan land. DWANG WERD NIET TOEGEPAST. De Joden aan boord van het twee^ de der drie Britse schepen, waarmede zij naar Hamburg ztfn gebracht, de „Empire Rival", zijn hedenmorgen begonnen te debarkeren, zonder dat dwang behoefde te worden toegepast. Zij waren allen binnen vijf kwartier aan land en kregen plaats in de ge reedstaande trein. De eerste trein met ongeveer 800 re- fugié's van de „Ocean Vigour" is nabij het kamp Poppendorf in de omgeving ven Kücknitz zonder incidenten aan gekomen. De trein arriveerde te Kück nitz, een tussenstation op de lijn naar Lübeck en minder dan twee uur later waren de refugié's in het kamp overge bracht. Evenals in de haven van Ham- burg waren op het station Kücknitz uitgebreide veiligheidsmaatregelen ge nomen. hetgeen ook het geval was langs de weg van het stadje naar het kamp, een afstand van minder dan 800 meter. Het gehele station was met prikkel draad afgezet. Op de weg van Kück nitz naar het kamp wemelde het van Britse soldaten, die de bewaking van het kamp van de Duitsers hebben overgenomen. De Joden schikten zich gelaten in hun lot en schenen in het geheel geen belangstelling te hebben voor hun om geving. (U.P.) Te kwart voor elf vanmorgen is men begonnen met het ontschepen van de Joodse immigranten aan boord van de ,,Runnymede Park", het laatste van de drie schepen, welke de van de „Exodus 1947" afkomstige Joden naar de Britse zone van Duitsland hebben terugge bracht. Afschuwelijkheden te New Delhi STRIJD TUSSEN MOHAMMEDANEN, HINDOE'9 EN SIKHS. Te New Delhi zijn gisteren nieuwe ongeregeldheden tussen Mohammeda nen Hindoes en Sikhs uitgebroken. Sikhs en Hindoes bestreden de Mo hammedanen met stenguns. handgra naten en geweren. Volgens niet-officiële cijfers zijn er 3 tot 400 personen ge sneuveld. Een groep Sikhs heeft op het station tc New Delhi vele Mohammedanen uit stilstaande treinen gehaald en met zwaarden afgemaakt. Van vrou wen werden de handen afgeslagen. De politie en de strijdkrachten hebben opdracht gekregen wetsovertreders dood te schieten. Na een bijeenkomst van het nood- comité van het kabinet van India is een communiqué uitgegeven, waarin verklaard wordt dat de toestand in het district van de Oost-Pendsjaab. gren zende aan de provincie Delhi, zorgen baart In de buitenwijken van Amrltsar werd 'een colonne vluchtelingen aange vallen .waarop door militairen het vuur geopend werd en vier mensen gedood werden. Droogte-catastrophe in Duitsland AFSLACHTING VAN VEE OP GROTE SCHAAL? De Beriynse correspondent van het A.N.P. meldt: De laatste Duitse schattingen voor de oogstopbrengst ztfn nog aanzienlijk lager dan aanvankelijk op gtond van de droogtcperiode werd verwacht. In het bijzonder de groenteoogst in het land NoordrijnWestfalen wordt ca- tastrophaal genoemd. In verband hiermee zijn van Duitse zijde opnieuw stemmen opgegaan ten einde de noodzaak van import van Nederland se groenten aan te tonen. De slechtste berichten komen uit alle delen van Duitsland over de aardappel oogst. die gemiddeld geschat wordt op 10 ton per H.A. Jn het vorig jaar be droeg de opbrengst der aardappelvelden in de Britse zone 12 ton per HA. en in normale vooroorlogse Jaren zelfs 18 ton. In Noordrijn—Westfalen wordt de aard appeloogst volgens officiële schatting begroot op slechts het derde deel van normaal De roggeopbrengsten blijven 20 beneden de verwachting. Zeer slecht wordt de bietenoogst en de vee voederpositie. Op dit ogenblik zijn de voorraden veevoeder, vooral door het mislukken van de hooioogst, hoogstens zo groot als normaal omstreeks midden September, De vermindering der melk- opbrengst bedraagt thans door de droogte der weiden reeds 40 Men verwacht dan ook, dat tot afslachting van vee op grote schaal zal moeten worden overgegaan geschat wordt 25 Volgens een verklaring van de Mi nister van Landbouw, dr. Baumgartner, zou Beieren het sterkst onder de droog- tecatastrophe te leiden hebben. Arabieren vinden Palestina- rapport „absurd". De Arabische Hoge commissie heeft een verklaring gepubliceerd, waarin ge zegd wordt, dat het rapport der com missie voor Palestina der V.N. „absurd, onuitvoerbaar en onrechtvaardig" is. Volgens de verklaring zouden de Ara bieren het rapport nooit aanvaarden. De enige aanvaardbare oplossing van het vraagstuk is de instelling van een onafhankelijk Palestina, als een de mocratische Arabische staat. Geen enkele Jood zal in Palestina toegela ten worden. Alle pogingen om tot een oplossing te geraken, zo vervolgde de verklaring, welke niet in overeenstemming zijn met het geboorterecht der Arabieren zullen tot bloedvergieten en waarschijnlijk tot een derde wereldoorlog leiden". Ons Distributiehoekje BRANDSTOFFEN VOOR KAMERBEWONERS. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat de bon 74 B.V. van de aan komerbewoners e d. uit gereikte brand- stoffenkaart FB 707 geldig ls voor het kopen van drie eenheden vaste brand stoffen. EEN GOEDE RUIL. 125 gram boter i.p.v. 125 gram margarine. Voor de periode van 14 t-m. 27 Sep tember a.s. zal voor personen, geboren in 1942, en vroeger in het totale vet- rahtsoen 125 gram margarine vervan gen worden door 125 gram boter'. Het rantsoen bestaat dan uit 250 gram boter en 250 gram margaririe/vet. Deze maat regel moet voor éénmaal genomen wor den. omdat het tekort aan koelhuis- ruimte opslag voor de wintermaanden van deze hoeveelheid boter niet moge lijk maakt. Het is daarom niet uitge sloten, dat te zijner tijd een overeen komstige verwisseling in de andere richting nodig is. PREDIKBEURTEN VOOR DINSDAG 9 SEPTEMBER. Boskoop Rem. Kerk: 8 uur de heer J. Kleln-Haneveld uit Bodegraven en de heer F. Nlemeyer uit Alphen. VOOR WOENSDAG 10 SEPTEMBER Alphen a. tl. RUn Oud-Geref, Gem.: van Mandersloostraat 7.15 uur de heer De Jong van Kralingséveer, Katwijk aan Zee Chr. Geref. Kerk: 8 uur ds. P. van der Bijl, Ned. Hen'. Kerk Beroepen te Fijnaart ds C. L. Verbaas te Schipluiden; te Oud- Beljerlqnd P, J F. Lamens te Elspeet; te Warfhulzen H. j, Meyer te Nlekerk-Vlle- dorp; te Hlerden (toez.) G. Wlllemsen te Zuillchem. Aangenomen naar Oudkarspel- Noords'oharwoude J. Schmidt te Hooge- zand. Bedankt voor Ter Aa (toez.) B. N. B. Bouthoorn te Bennekom; voor Drogeham L. Luteijn te Pelze; voor Ugchelen J, A. Visser te Lathum: voor Den Helder (toez.) (vac. J. A Quak) H. N. Bierman te Ber gen (N.H.j. Benoemd tot secr. v d. oec. raad der kerken In Nederland dr. H, v q Linden te Beek-Ubbergen, die deze be noeming aannam. Geref. Kerken Beroepen te Oudega (W.), Poortugaal en Wartena Th. Struys, cand. te Rotterdam; te Bennekom K. Feenstra te Krallngseveer; te Drogeham G. Haaksma te Zljldljk (Gron.) Bedankt voor Doornspijk W. v. d. Bos te O. en N. Wetering; voor Coevorden H de Wit te Winterswijk. Geref, Kerk art. 31 K.O, Beroepen te Ulthulzermeeden (2e maal) D. van Houdt te Rotterdam-Zuid Clir. Geref. Kerk Tweetal te Rotter dam-C. J. G. v. Minnen te Delft en M. W. Nieuwenhüljze te 's-Gravenhage-C. Beroe pen te Zlerlkzee J, M Visser te Hoogeveen. Bedankt voor 's-Gravenzande J G. v, Min nen te Delft. Evang. Lu til. Kerk Benoemd tot hulp- pred. te Utrecht W\ F. Sohröder, zendeling met verlof. Oud-Geref. Gein. Tweetal te St. Phl_ llpsland H. v. Leeuwen te Tholen en K du Marphie van Voorthuysen te Slledreoht belden Chr, Geref. predikant, Geref. Gem. Beroepen te Terneuzen M. Blok te Zeist.' Bapt. gemeenten Beroepen te Nleuw- Weerdlnge G. v. d. Riet te Antwerpen. Wat er in Indië gebeurt DE CONSULAIRE ACTIE TE BATAVIA. De Australische consul, Eaton, ver trek heden per RAF-vliegtuig naar Soerabaja en zal waarschijnlijk ook Malang bezoeken, aldus deelde de Ame rikaanse consul-generaal Walter Foote, na afloop van de vergadering der zes consuls mede. Het vliegtuig, waarmede de heer Eaton vertrekt, vliegt door naar Darwin om vier Australische offi cieren op te halen, die aan de consu laire commissie zullen worden toege voegd. Ter assistentie van de Ameri kaanse consuls worden zes acht. Ame rikaanse leger- en marine-officieren verwacht. Inmiddels is reeds de Ame rikaanse liaison-marinestaf te Batavia, bestaande uit een kolonel, een majoor en twee sergeants a-an de comriiissie toegevoegd, evenals Britse -leger, ep marine-liaisonofficieren. 2oals bekend, treedt Walter Foote op als voorzitter der commissie, terwijl als secretaris zal fungeren Glen A. Abbey, die onlangs uit Tokio is gearriveerd, waar hij politiek adviseur van. generaal Mac Arthur was. Tevens is als persof ficier Colin Maclaren, thans perschef van het Britse consulaat, aan de com missie verbonden. De vergadering, welke de consuls gis termiddag gehouden hebben, was van interq organisatorische aaid. Walter Foote verklaarde, dat de taak der con suls was ter plaatse de toestanden te observeren en acties te rapporteren. Het was niet de taak der commissie, zo zeide hij, te bepalen wat wel en wat niet schending van het wapenstilstandsbe vel was. Zodra de assistentie voor de verschil lende consuls is gearriveerd, zullen de werkzaamheden een aanvang nemen. (Aneta), AUSTRALIË IN „COMMISSIE VAN 3" Australië heeft zijn verkiezing door de Indonesische Republiek tot lid van de door de Veiligheidsraad voorgestelde commissie van drie die „goede dien sten" tussen Nederland en de Republiek zal verlenen, aanvaard. (Reuter). REPUBLIEK ACHT VAN DER PLAS „GEVAARLIJK". Het republikeinse ministerie van bin nenlandse zaken geeft in een publicatie te kennen, dat de heer v. d. Plas, die thans als recomba voor Oost-Java op, treedt, nog „gevaarlijker" is dan gene raal Spoor, aangezien hij uitstekend op de hoogte is van de volksgeest in Oost. Java en bijzonder van die der Indone sische bestuursambtenaren. INDONESIËRS LEVEND VERBRAND. Eind Augustus zijn in twee kampongs nabij Bindjet (S.O.K.) zestien Indone siërs, waaronder zes vrouwen, omge bracht. Enige van de slachtoffers wer den levend verbrand. Bij Tebingtinggi waren reeds eerder dertien Indonesiërs vermoord, die deel hadden genomen aan een demonstratie ter. gunste van de „Daerah Istimewa Soematera Ti- moer" (het zelfstandige gebied Suma tra's Oostkust). CHINESE PROTESTDEMONSTRATIE Donderdagmorgen 4 Sept. trokken om- I streek» 12.000 Chinezen door Medan als protestbetoging tegen de wandaden van de republikeinse strijdkrachten tegen de Chinese burgerbevolking van Suma tra's Oostkust Er werden spandoeken meegedragen met suggestieve opschriften, terwijl nabestaanden van de slachtoffers in de stoet meeliepen. Aan de resident werd een voor de Landvoogd bestemde petitie ter hand gesteld, terwijl een andere i petitie aan de Chinese consul werd overhandigd, met verzoek deze naar de Chinese regering te Nanking door te zenden. DRIE WEKEN GEBRAND. IN TWEE DAGEN GEBLUST. De een-armige Hugh L. Patton, de bekendste specialist ter wereld in het blussen van brandende oliebronnen, is uit Pendopo te Palembang teruggekeerd en in een gesprek met de pers vertelde hij, dat alle branden op de olievelden geblust waren en hij huiswaarts keerde naar Houston (Texas), De Standard Vacuum Petroleum Maatschappij had Patton naér Indië laten komen om 2 brandende oliebronnen te blussen, Patton verklaarde, dat deze bronnen ongetwijfeld moedwillig in 'brand ge stoken waren door het buizenstelsel der bronnen, waar dit de oppervlakte be reikt. met dynamietladingen op te bla zen. De bronnen hadden meer dan 3 weken gebrand en hij slaagde er in ze in twee dagen te bussen elke dag een bron. Patton spreekt geen woord Maleis, doch hij trok zijn onbrandDare kleding aan, bracht zijn blus-materiaal in orde en ging met 1°0 Indonesische helpers aan de gang. Gebarentaal was 't enige wat hij nodig had; een knikje met het hoofd of een teken met zijn enige hand was voldoende om zijn helpers te be duiden wat hij gedaan wenste te heb ben. Na enige uren van voorzichtig manipuleren waren de branden ge blust. Na elke blussing wierp Patton zijn hoed omhoog en barstten de Indo nesiërs in enthousiast gejuich uit voor het werk van deze oude expert en de met succes volbrachte taak. Patton had niets dan lof:-Voor de en thousiaste medewerking van de Indone sische arbeiders. Overal waar hij kwam vond hij, naar hij vertelde dat de arbei ders vriendelijk en tot volle medewer- king bereid waren en het viel hem op, dat er een opmerkelijke „esprit de cores'1 bestond tussen de maatschappij en haar personeel. Het was duidelijk, zei hij, dat orde en veiligheid reeds stevig waren gevestigd en dat het werk aan het herstel der olievelden snel vor derde met de volle medewerking der arbeiders. Indien deze toestand ge handhaafd blijft zou naar zijn oordeel de Maatschappij spoedig weer olie kun. nen produceren. Mr. Patton is 58 jaar oud en heeft reeds 175 spuitende of brandende olie bronnen, weer onder controle gebracht Dadelijk na de oorlog bluste hij twaalf grote branden in het Seria-terrein in Brits Borneo. Hij zeide, dat zijn spe ciale apparatuur voor het blussen van brandende oliebronnen thaps in nage noeg alle olie-producerende landen be schikbaar is. Ook hier te lande is deze apparatuur thans aanwezig en zodra er moeilijkheden ontstaan kan hij zelf in 4 of 5 dagen door de lucht uit Houston ter plaatse aanwezig zijn om zijn ge- vaarlijk beroep uit te oefenen. Mr dr, P. J- Witteman. wiens benoe ming tot minister van binnenlandse zaken eerlang te verwachten is. (Foto Anefo-W.) INTERNATIONAAL CONGRES VAN PLATTELANDSVROUWEN. 450 buitenlandse en 150 Nederlandse afgevaardigden waren gistermiddag in 't Concertgebouw te Amsterdam bijeen gekomen om de opening bij te wonen van het 5de internationaal congres van plattelandsvrouwen, MevT. Alfred Watt, de presidente van de Wereldbond deelde de aanwezigen mede, dat de Prinses, die had toegezegd het congres te openen, door een lichte ongesteldheid verhinderdwas zulks te doen. Zij had zich echter doen verte genwoordigen door haar secretaresse, mej. mr. H. A. Sneller, Vervolgens las mevr. W. Evers-Dijk huizen, presidente van de Nederlandse bond, de openingsrede van de Prinses voor. Vervolgens deelde mevr. Watt mede, dat president Truman een telegram met zijn gelukwensen aan bet congres had gezonden. In deze boodschap zegt president Truman, dat er thans twee krachten m de wereld hun invloeden doen gelden: een destructieve kracht en een kracht, welke gericht is op het verkrijgen van een eensgezinde wereld. Tot dit laatste kan de internationale bond van platte landsvrouwen het zijne bijdragen. Vervolgens richtte de minister van landbouw en voedselvoorziening, ir, S, L. Mansholt, het woord tot het congres. Hij wees op de onontbeerlijke taak van de plattelandsvrouw als steun voor haar man in het bedrijf. Gedurende de oorlogsjaren aldus de minister is onomwonden komen vast te staan, wat voedsel betekent. Zonder het platte land kan het volk niet leven. Vandaag zal het congres in plenaire zitting bijeenkomen te Amsterdam. TRAGISCH ONGEVAL TE WAMEL. In verband met hun trouwplannen ging gisteren de 30-jarige heer H Strlk- kers met ztln 23-jarige verloofde mej. L, beiden uit. Alphen-aan-de-Maas. per rijwiel naar Tiel voor het doen van in kopen. Op de Veerweg te Wamel wer den ,zij aangereden door een vrachtauto van het stucadoorsbedrljf K, te Tiel. bestuurd door Th. K. De heer S. werd op slag gedood; mej. L. moest met ern stige kwetsuren naar het ziekenhuis te Tiel worden overgebracht. BEVORDERD TOT VICE-ADMIRAAL. Met ingang van 1 September is de chef van de marine staf, schout bij nacht Tjhr, E. J. van Holthe, bevorderd tot vice-admiraal DE HOOFDAKTESTUDIE EN DE DIENSTPLICHT. Op vragen van het Tweede Kamer lid Schoonenberg in verband met het verlenen van uitstel van militaire dienst aan onderwijzers, die voor de hoofdakte studeren, heeft de heer Fiévez. minister van oorlog geantwoord, dat hy niet be reid is uitstel te verlenen aan onder wijzers die voor de hoofdakte studeren, of aan onderwijzers, die het eerste ge deelte van de hoofdakte behaald heb ben en thans voor het tweede gedeelte studeren. Evenmin is de minister in verband met de uitzending naar de tropen be reid. in sommige gevallen, de onderwij zers, de langere duur dan 11 maanden van het. verblijf in militaire dienst te doen vervullen in de vacantietijd. De minister heeft zijn ambtgenoot van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen verzocht, een regeling te treffen, waar door de waarde van het eerste gedeelte van het hoofdakte-examen niet komt te vervallen, wanneer als gevolg van het voldoen aan de militaire verplich tingen het tweede gedeelte eerst kan worden afgelegd nadat de daartoe ge stelde termijn is verstreken, BESCHERMERS VAN KUNST SCHATTEN ONDERSCHEIDEN. Met de rijkspenning voor de kunst bescherming zijn door de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen een kleine 500 Nederlanders begiftigd die zich in de oorlogsjaren verdienste lijk hebben gemaakt bij het in veilig heid brengen van kunstschatten. SCHEEPSBERICHTEN. Aalsdijk, 8/9 van Baltimore te R'dam; Abbekerk, R'damAustralië, pass. 6/9 Gibraltar; Alhena, pass. 7/9 Fernando Noroniha naar Balres; Alpherat, R'dam Shanghai, 7/9 te Antwerpen; Anth. Leeu wenhoek, R'damCalcutta, 6/9 te Koweit; Averdijk, 7/9 van Antwerpen te R'dam; Barendrecht, 6/9 van curacao naar R'dam; BlommersdJJk. 8/9 van Baltimore te Rot terdam; Bredero, R'damShanghai, 6/9 van Suez; Dordrecht, 7/9 van Corpus Chrlstl naar Galveston (bunkeren); Dui- vendijk, 6/9 van R'dam naar San Fran cisco; Gerard Dou, JavaRotterdam, 6/9 te Bevrouth, vertr, verm. 8/9 van daar; Katwijk. 7/9 van Gefle na-ar Kemi; Kedoe. Le HavreRotterdam. 7/9 19.30 te Ant werpen; Kongsborg, A'damPerz. Golf, pass. 5/9 Perlm; Lely, BalresR'dam, 7/9 Van Las Palmas; Limburg, 6/9 18 uur van Aden naar Java; Malvlna, 7/9 van Las Piedras te R'dam; Mellskerk, R'datn Svdney, 6/9 van Port Said; Mijdrecht, ver moedelijk 16/8 van Texas City te Bowling verwacht; Noordwljk, AntwerpenLissa bon, pass 6/9 Finisterre; Ridderkerk, Rot terdam—Shanghai, 6/9 van Suez; Sala- tlga, 7/9 17 uur van Genua naar R'dam; Samaria, 5/9 van Konakrl naar Nantes; Tabinta, 7/9 van A'dam te R'dam; The- mlsto, 7/9 van R'dam naar Hampton Roads; Theseus, 6/9 van R'dam naar Oran; Zan, 6/9 te Inn Roytta: Zeeland, 6/9 van R'dam naar Gdynia; Zonnewijk, CalcuttaR'dam, 8/9 te Antwerpen; Jacob Cats, 7/9 van Newport News naar R'dam of A'dam; Amstelkerk, 7/9 te Grand Bassa (Liberia); Ariadne, 9/9 van Sevilla te Am sterdam verwacht; Helder, 7/9 van Cristo bal naar Curasao; Kota Baroe. Rotterdam Batavia, 8/9 te Port Said; Kota Inten, Rotterdam—Batavia. 8/9 in Suezkanaal: FEUILLETON door SUSAN ENG LIS vertaald uit het Engels 13) HOOFDSTUK V. Anne was blij. dat ze weg kon glip pen. zodra het eten afgelopen was. Ze had' heel weinig gezegd gedurende de rest van de maaltijd, hoewel Alan op formeel beleefde wijze een paar keer getracht had haar in zijn gesprek met Geoffrey Neame te betrekken. Mevr. Forbes had zich verder onverschillig getoond voor wat er rondom haar heen gebeurde en had geen poging in het werk gesteld om Alan te helpen, de scène die zich afgespeeld had, te doen vergeten. Alan, van zijn kant liet haar ook volkomen aan haar lot over. Hij was bozer op haar dan hij in lange lijd geweest was. hoewel hü zich niet kon begrijpen, waarom hij juist ditmaal zijn zelfbeheersing had verloren. Het had hem inderdaad heel natuurlijk toege schenen om tante Em een tehuis op Trant aan te bieden, toen hij het land goed overnam. Ze was weduwe met een klein pensioen en enige vage beleggin gen, en ze had het altijd moeilijk ge had. Hij was ongetrouwd en Kathryn was toen nog een schoolkind. Hij was er zich va&g van bewust ge weest. dat. hij niet alleen tante Em zou helpen, maar dat hij van hóór kant ook hèm zou kunnen helpen door het huishouden te doen en Kay te verzor gen. En te laat had hij beseft, dat het veel wijzer was geweest Sara en Rose het huishouden over te laten de twee oude dienstboden, die met de familie vergroeid waren en die op het landgoed geweest waren, zolang als hij zich kon herinneren eri dat zelfs Kay onder hun leiding gemakkelijker en gelukkiger geweest zou zijn dan onder die van tante Emily. Hij was nu langzamerhand wel gewend geraakt aan haar eeuwige gesar, aan de hardnekkigheid, waarmee ze haar ideeën traÖhtte te realiseren, zonder er bij te denken, of het een an der al of niet goed uitkwam. Hij zag haar zo weinig mogelijk, en hij was eigenlijk dankbaar, dat ze weinig be langstelling voor het huishouden had- Zelfs de getrouwe Sara had wel eens lastig kunnen worden als ze te veel met mevrouw Forbes to maken zou heb ben gehad. Hij was er dankbaar voor geweest, dat Kay nog wel enigermate met de oude dame scheen op te kun nen schieten, en hij had tot zichzelf ge zegd. dat zolang hij haar maar niet ernstig nam ze niet veel schade zou kunnen aanrichten. Alleej was er; de laatste tijd wel eens twijfel in hem ge rezen met betrekking tot de invloed van zijn tante op Kay, Zoals hij aan Geof frey Neame had gezegd, had hij het gevoel, alsof er een hinderpaal tussen hem en zijn zuster stond, ofschoon ze voordien altijd zulke goede vrienden waren geweest, maar hij had Geoffrey net verteld, dat hij een sterk vermoe den had dat, mevrouw Forbes hiervan evenzeer de schuld was als de moeilijk heden, waarin hij zelf verkeerde. Alles bij elkaar maakte dat hij zich steeds sneller ergde aan zijn tante, en als ze met opzet gebruik maakte van de aan wezigheid van een vreemde om te trach ten hem in een hoek te drukken, dan werd het hem te veel. Hij was boos op haar. omdat ze zijn kwetsbare plek had geraakt, terwijl dat kleine verpleegster tje er bij was. en boos op zichzelf, om dat hij zich zo onbehouwen had gedra gen voor die verwonderde "bruine ogen., en hij had een vaag gevoel dat liij iets zou moeten doen om alles te verklaren, toen hij van tafel opstond. Intussen was Anne kalm naar boven gegaan. Sara had het blad. waarop Kay's diner was gereserveerd, weggeno men en het meisje lag weer lusteloos achterover in de kussend. Ze protesteer de niet, toen Anne haar d'r medicijnen bracht en haar voor de nacht klaar maakte en Anne vroeg zich af, of pure verveling niet een voorname factor uit maakte van haar ziekte. Ze nam zich voor de dokter, als deze kwam, hierover eens te vragen; vervolgens zei ze goe- dennacht, en ging ze naar haar eigen kamer. Kathryn in het gedempte licht van een kleine rose bedlamp achterla tend. Anne's hart begon wat sneller te klop pen. Het liacl haar heel gemakkelijk toe geschenen toen ze op de gang had staan fluisteren met Geoffrey Neame, om het huis uit te glippen en hem in de tuin te ontmoeten. Maar nu het ogenblik aangebroken was. om het te doen, leek het niet zo eenvoudig. Stel je voor, dat iemand haar tegenkwam, en zou vragen waar ze heen ging en waarom ze hier rondzwierf op dit avonduur. Even aarzelde ze. Geoffrey had gezegd, dat. als ze niet weg kon komen, ze moesten proberen morgen sa men te praten voordat hij naar Londen 42). Oehoe begon ongeduldig te wor den. „Waarsk ligtsk Imsk?!" vroeg hij dringend. „Imsk welkesk richtingsk moetensk wijsk vliegensk?" „Wacht eens baas!" fluisterde Pan da. „Daar da^ilt een andere kist! Die doet ook mee aan de wedstrijd! We •zijn dus in de goede richting.... maar waarom zou hij dalen?" „Weet niet!" mompelde Oehoe on tevreden. „Je stoort-me, leerling! Deze vreemdeling begreep me haast! Ik zag het aan zijn ogen!" „Imsk!" hernam hy. „Waarsk ligtsk Imsk?" Op dat moment daalde het vreemde toestel, de piloot stapte uit en snelde eveneens op de inboorling toe. „Misschien spreekt hij de taal!" fluis terde Panda. „HU zal óók wel ver dwaald zUn!" terugging. Waarom zou ze het niet tot dan uitstellen? Maar ze was aan de andere kant even verlangend hem te zien en met hem te praten, als hij haar wilde zien en spreken. Haar antipathie voor Alan Heriot, die door zijn gelijke nis met Dick even verzacht was gewor den was nu weer heviger dan ooit. Ze behoefde niet te twijfelen aan de scène, die hij zou maken, als hij er ooit achter kwam. wie ze was. en daarom ter wille van zichzelf en terwille van Geoffrey, verlangde ze er naar zekerheid te hebben, dat de mogelijkheid van een ontdekking zo ver mogelijk verwijderd werd gehou den. Kordaat, hoewel haar handen enigszins - trilden deed ze het witte .mutsje af, dat op haar glanzende haar bevestigd was ,en de witte schort, en schoot ze haar donkere mantel over haar uniform aan. Ze stak een zak lantaarntje in haar zak en liep de trap af. Als iemand haar zag, zou ze zeg gen. dat ze Sara zocht om haar iets over Kathryn te vragen- Ze kwam ech ter niemand tegen. Er brandde nog licht, in de hall. maar de deuren, die in de hall uitkwamen, waren alle ge sloten en ze zag niemand. Snel en zachtjes volgde ze Geoffrey's aanwijzingen Een deui^ achterin, rechts.,., deze ging gemakkelijk open, en ze kwam buiten in een nacht zon- I der maan, maar vol schitterende ster- ren. In een paar stappen wras ze op I het pad dal Geoffrey had aange geven, en ze haastte zich voort, dank baar. dat ze de weg kon vinden zon der haar zaklantaarn te gebruiken. De hoge heg daagde op vóór haar en ze kon het hekje vinden, dat hij had ge noemd; het stond open. en opeens ont dekte ze in de zuivere nachtlucht de rook van een sigaret. Ben jij het Anne? Zijn stem klonk voorzichtig. Mooi zo, meisje, fijn dat je het voor elkaar hebt kun nen krijgen Kom hierheen, tussen de koolplantenHU deed het. hekje wat verder open en zij glipte er door met een gevoel van opluchting. HU nam haar arm en bracht haar wat verderop langs een pad naar rechts, (Wordt vervolgd) DOODSTRAF GEKIST. Mr. J. Besier, advocaat-fiscaal by hM Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft tegen de 31-Jarige W. M. Wlllemsen, een voormalig wachtmeester der Staatspolitie te Haarlem, die tUdens de bezetting dienst heeft gedaan by de z.g, inlichtingendienst (politieke recherohe) te Haarlem, de dood straf geëist. Het Hof zal op 22 September a.s. uit spraak doen, EX-HOOFDCOMMISSARIS VAN GRONINGEN IN CASSATIE. De voormalige hoofdcommissaris van politie te Groningen, Ph. Blank, die door de Groninger Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden veroordeeld was tot 20 Jaar met aftrek stond gisteren terecht voor de Bijz. Raad van Cassatie. De procureur-fiscaal hield een uitvoerig requLsltoir, waarin hij het aangevoerde cassatlemiddel, volgens hetwelk, bij de eerste zitting van de door het bijzondere gerechtshof opgeroepen getuigen, niet voor de tweede zitting zUn opgeroepen, gegrond achtte. Indien het cassatie-middel, dat zloh tegen de strafmaat richt beoordeeld zou moeten worden zou spr. echter de raad geadviseerd hebben, gebruik te maken van zUn nieuwe bevoegdheid, n.l. de zaak terug te verwijzen naar de Instructie, om een geheel nieuw onderzoek ln te stellen. Op gTond van het eerste cassatlemiddel concludeerde spr. evenwel tot verwijzing naar het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem. HAAGSE POLITIERECHTER. Volk in een autobus Het was een rare manier van doen, zoals de schip per J. A. van S. uit RUnsaterwoude had toegepast in een autobus Met een aan tal kornuiten, in een misselijk dronken stemming, had het stel een meisje in de bus lastig gevallen. Er was gelukkig iemand die de moed had zicy het lot van het meisje, dat was gaan hullen, aan te trekken; de bloemenhandelaar L, W. B. uit Haarlemmermeer, doch deze kreeg van de half dronken passa gier enkele slagen, waardoor twee tan den werden uitgeslagen. De verdachte ontkende de mishandeling, doch na het horen van getuigen, was er voldoende bewijs, zodat de Officier een maand ge vangenisstraf eiste. En hoewel verdach te dit niet „nam", zoals hij zei, gaf de politierechter hem toch die maand. De ongunstige reputatie De mede deling van de politie, dat de fam. van S. te RUnsaterwoude niet erg best be kend staat, werd bevestigd, doordat ver volgens P. J. van S. een broer van de vorige verdachte in de bank plaats nam. Ook hy had zyn deel aan de mishande ling geleverd, en ontkende dit even prompt, daarbij gesteund door J. P. die getuige k décharge was, maar tevens onder invloed van drank toen het alles gebeurde. Dus vond de Officier ook in dit geval voldoende bewijs, en eiste een maand gevangenisstraf, die de rechter oplegde. Diefstal in de fabriek In de fabriek waar hy werkte, had de arbeider C. de R. uit Leiden een aantal kammen ge stolen, die te gelde werden gemaakt. Dat was gebeurd,.omdat hy geld nodig had. Maar de Officier vond dat het dan toch niet aan gaat om de baas te beste len, en eiste een maand gevangenis straf. In de wol De fabrieksarbeider J. B. te Leiden werd op heterdaad betrapt, toen hij een hoeveelheid wol had ge stolen in de fabriek. Het was volgens verdachte de eerste keer geweest, maar de Officier constateerde „Dat zeggen ze allemaal", en hij eiste een maand ge vangenisstraf, waartoe de rechter ver oordeelde. Het berouw De koopman D. V. te Leiden had hevig berouw van zyn koop, vooral nu de Officier tegen hem drie weken gevangenisstraf eiste. Verdachte had een dekzeil gekocht, dat van dief stal afkomstig was, en pleegde dus he ling. Na het pleidooi van de raadsman, mr. Schaper, volstond de rechter, ge zien de goede beloften en het berouw, tot f. 50 boete of 25 dagen hechtenis. Samarlnda, Port SaidHamburg, 8/9 Gi braltar gepasseerd. K N.S.M.: Ardennes, 0/9 te Piraeus; Stentor, 7/9 van Izmir naar Algiers; Zee- bond, 7/9 te Antwerpen: Boskoop, 6/9 van Antwerpen naar Madeira; Orpheus, 6/9 van Genua nftar Napels; Tiberius, 6/9 van Gibraltar naar Lissabon; Orestes, 7/9 te Dublin; Iris. 6/9 te Oporto; Marinier, 6/9 van Bremen naar Kopenhagen; Deo Duce, 6/9 van Kopenhagen naar Amsterdam: Roelf, 6/9 van La Pallice naar Amster dam, K.H.L.; Westland, 7/9 te Amsterdam; Juno, 5/9 van Gdynia naar Amsterdam; Omen, 7/9 te Amsterdam; Dundee, 6/9 van Rotterdam naar Vlgo; - Titus, 8/9 te Rotterdam. MIJ, Nederland; Java, 6/9 van Ballk Pa pan naar Makassar; Johan de Witt, 5/9 Ouessant gepasseerd; Joh. van oldonbar- neveldt, 6/9 Algiers gepasseerd; Celebes, 6/9 van Makassar naar Soerabaya; Hugo de Groot, 7/9 van Batavia naar Singa pore; Radja, 7/9 van Tobago naar Slain; Saparoea. 6/9 te Colombo, Holl. Afrika Lijnen: Nlgerstroom, 8/9 te Rotterdam; NIJkerk, 5/9 te Port Said; Boschfontein, 7/9 van Antwerpen naar Southampton; Oranjefontein, 6/9 te Dur ban. VOOR WOENSDAG 10 SEPTEMBER. Hilversum I (301 M.) NCRV 700: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: Tewyde muziek; 7.45; woord voor de dag; 1.00: nieuws; 8.15: symphonisoh program ma; 8.30: lichte klanken; 9.00: zieken bezoek; 9.30; klassiek concert; 10.30: mor gendienst o. 1. v. ds. A. B. Roukema, ll 00: P. Driessen, plano; 11.30: dtscoklanken; 12.15: orgelconcert H. Loohuys; 12.30; weeroverzlcht; 13.00; nieuws; 13.15: sangh en spel; 14.00: Concertgebouworkest: 14.30: kamerplanten. 15.00: vioolduo; 15.30; planoduo; 15.45: Metropole orkest; 16.20; zingende Jeugd; 16.45; voor de Jeugd; 17.30: N.V.H.; 17.35: R'dams piano kwartet; 18.10; gram.muziek; 18.30: Ned. Strljdkr.; 19.00; nieuws; 19.16; Chr. Nat. Vakverbond; 19.30; actueel geluld; 19.45: amusementsorkest; 20.00: nieuws; 20.05: proloog; 20.15; wijdingssamenkomst Ned. Zondagsschool Ver.; 21.00: Ned. Kamer koor; 21.30; marinierskapel; 32.30: nieuws; 22.45: avondoverdenking; 23,0024.00: orkestenparade. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws; 715: ochtendgymnastiek- 7.30: ontbijtmuziek; 8.00: nieuws; 8.15; strijd lied; 8.18: lichte klanken; 8.50: voor de hulsvrouw; 9.00: operettemuziek; 9 30: waterstanden; 9.35: kamermuziek; VPRO 10.00: morgenwijding door ds. H.. A. Enklaar; VARA 10.20: voor de vrouw; 10.35; volksliederen; 10.55: nonstopprogr 12.00: Miller Sextet: 12.30: weerpraatje; 12.33: voor het platteland; 12.38: Joh. Jong, orgel; 13.00: nieuws; 13.15: kalen der; 13.20: accordeonorkest: 13 50: gram.- muziek; 14.00: voorde vrouw; 14.15: Rus sische favorieten; 14.40: George Migot; 15.00: meisjeskoor; 15.20: deel I hoorspel voor de jeugd „Prins Pannekoek"; 15.45: ziekenbezoek; 16.16: vragen staat vr(); 16.45: voor de Jeugd; 17.15: tango, en rumbaorkest Malando; 17.45: Ryk Overzee; 18.00: nieuws; 18.15: koper ensemble; 18.45; toespraak; 19.00: orkest Monla Liter; 19.15: het nieuws uit Indië, VPRO 19.30: ons leven en ons geloof; 19.45: lezen ln de bijbel; VARA 20.00: nieuws; 20.05: actua liteiten; 20.15: operaconcert 2115: hoor spel „Het Waterloo van meneer Pratt"; 22.15: reisindrukken uit Amerika; 22.45: reportage Eur. zwemkamploensohappen Monaco; 23.00: nieuws; 23.15: viool en plano; 23.2524.00: orkest Benny Good man.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2